گشادی لوله استاش و اکو شدن صدا در گوش

سلام دکتر جان … دکتر ع. ح. سردار امیدوارم همیشه خوب و فعال باشی. یه سئوال داشتم امیداورم مربوط به تخصص شما باشه. مدتیه از ناحیه گوش چپم احساس ناراحتی میکنم. هر صدای که میشنوم به صورت اکو شنیده میشه و صدا یی که از طرف چپ به گوشم میرسه نارحت کننده و عذاب اور میشه و اعصابم رو خورد میکنه. وقتی هم که هدفون میزارم از طرف گوش چپم صدا رو ضعیفتر از گوش راستم میشنوم. میگی چیکار کنم؟ به متخصص هم رفتم گفته چیزی نیست درست میشه ولی هنوزم درست نشده راست اش خودم هم از این بیماری کلافه شدم. منتظر جوابم دُکی جون…

دکتر ع. ح. سردار : سلام دوستم. تا زمانی که تشخیص قطعی نباشد روش درمانی به هدف نخواهد رسید. علل بسیاری برای اثر اکو در گوش وجود دارد ، از لوله استاش گشاده شده گرفته تا اختلالات گوناگون در گوش درونی . متاسفانه در جواب به شما هیچ راهی جز توضیح کلی ندارم که معمولا روال مطالب من است.

اول اجازه بدهید شرحی کوتاه بر ساختمان گوش داشته باشیم که با مشاهده تصویر گوش، بهتر میشود ساختمان آنرا بررسی کرد. گوش از سه بخش مختلف گوش خارجی، میانی و درونی تشکیل شده است. گوش خارجی شامل لاله گوش است. مهمترین کار آن دریافت صداها و انتقال آنها از طریق پرده صماخ به گوش میانی است. کار گوش میانی گرفتن امواج صوتی و انتقال لرزش به گوش درونی میباشد. پرده گوش به استخوان چکشی چسبیده و آن به استخوان سندانی وصل است که آنهم به استخوان رکابی متصل میشود و آن نیز به نوبه خود به درییچه ی بیضی ختم می شود که انرژی ارتعاشی را انتقال میدهد. بدین ترتیب وقتی امواج صوتی وارد گوش می شوند و به پرده صماخ می رسند پرده گوش را به لرزش در می آورند، ارتعاشات صوتی وارد سه استخوانچه گوش میانی می شوند و از این طریق از گوش میانی عبور می کنند و وارد گوش داخلی می شوند. گوش میانی بوسیله لوله استاش به پشت بینی متصل شده است. لوله استاش همراه با گوش میانی فشار هوا را در هر دو طرف پرده گوش متعادل می کند. ارتعاشات از گوش میانی روانه حلزون شنوایی می شوند، . وقتی ارتعاشات صوتی به مایع داخل حلزون شنوایی برخورد می کنند، مایع داخل حلزون شروع به لرزیدن می‌کند. انواع مختلف صداها نمونه‌های مختلفی از ارتعاشات را می سازند. در نهایت ارتعاشات صوتی به علائم عصبی تبدیل می شوند و مغز می تواند آنچه را گوش شنیده درک کند.

دوست خوبم لابد در یافته اید که گوش ساختمان پیچیده ای دارد و اختلال در هر یک از اجزا گوشی منجر به نوعی ناهنجاری میشود. من بیماریها و علل آنها را در این پست نمی شمارم و تنها به یک مثال اکتفا میکنم و شما با دکتر تان مشاوره نمائید . نظر دوم ضرری ندارد. حتما ازمایشهای لازمه را انجام دهید و این مطلب را با جدول مرتبط به گوش به اتمام میرسانم.

گشادی لوله استاش
لوله استاش، لوله کوچک تهویه و تخلیه است که از فضای گوش میانی (ناحیه پشت پرده گوش)، به پشت گلوی ما (در نزدیکی آدنوئید) هدایت میشود. نقش اصلی این لوله تهویه و برابر نمودن فشار اتمسفری فضای گوش میانی با محیط خارج است. این لوله به طور معمول بسته است، و تنها هنگام بلعیدن، سخن گفتن، خمیازه کشیدن و جویدن باز و بسته می شود و موجب میشود که هوای داخل گوش جریان یابد و فشار هوا را در دو طرف پرده گوش متعادل نگه دارد. داشتن فشار هوای متعادل در دو طرف پرده گوش موجب می شود که گوش به خوبی مرتعش شود و کار خود را به درستی انجام دهد . با این حال، گاهی اوقات بنابه دلایلی لوله باز باقی می ماند. هنگامی که این عمل اتفاق می افتد، هوا آزادانه در فضای گوش میانی جریان میابد و بدین ترتیب شخص هنگام تنفس یا صحبت کردن ، احساس میکند که صدا اکو شده است که علت آن گشادی لوله استاش (Patulous Eustachian Tubes) است.

برای گوش درد به جدول ذیل مراجعه نمائید:

علائم تشخیص مراقبت از خود
1.آیا شما تب دارید؟- بله↓ نه← به پرسش پنج مراجعه کنید.
2.آیا شما تجربه درد عمیق در گوش و / یا ترشحه مایع از گوش رادارید؟- نه↓ بله← شما ممکن است دچار اوتیت میانی (عفونت گوش میانی) شده باشید. به پزشکتان مراجعه کنید. بسیاری از عفونتهای گوش خود به خود بهبود میابند ، اما برخی دیگر نیاز به آنتی بیوتیک دارند.
3.آیا شما دچار سرخی و تورم گوش خارجی و پوست اطراف آن شده اید؟- نه↓ بله← ممکن است کانال گوش، گوش بیرونی و پوست اطراف گوش دچار عفونت جدی شده باشد. فوری با پزشکتان مشاوره نمائید.
4.آیا شما دچار سردرد و سرخی در پشت گوش یا حساس به لمس استخوان پشت گوش خود شده اید؟- نه↓ بله← علت درد شما ممکن است ماستوئیدیت (Mastoiditis) باشد که عفونت استخوان پشت گوش است، و یا دلیل درد ، بزرگ شدن گره لنفاوی باشد. فوری با پزشکتان مشاوره نمائید.
5.آیا شما شاهد تخلیه چرک غلیظ یا خونی از کانال گوش شده اید که بعد از یک درد ناگهانی و تیز شروع شده باشد؟- نه↓ بله← شما ممکن است دچارپاره گی پرده گوش شده باشید. به پزشک خود مراجعه کنید. برای جلوگیری از عفونت گوش ، در دوره درمانی آنرا خشک نگه دارید. قرار دادن یک حوله گرم بر روی گوش ممکن است به تسکین درد کمک کند.
6.آیا گوشتان متورم است، و یا وقتی که شما نرمه گوش خود را بکشد دچارخارش و یا درد میشوید ؟- نه↓ بله← درد شما ممکن است ناشی از التهاب گوش (Otitis) خارجی باشد، که عفونت مجرای گوش است. به پزشک مراجعه کنید.گوش خود را در دوره درمانی خشک نگه دارید. قرار دادن یک حوله گرم بر روی گوش ممکن است به تسکین درد کمک کند.
7.آیا مفصل فک شما در هنگام جویدن و یا باز کردن دهان تولید صدا میکند و یا حساس شده و به راحتی دچار درد میشود؟- نه↓ بله← سندرم مفصل گیجگاهی فکی (Temporomandibular) ممکن است دلیل درد باشد که یک اختلال در مفصل فک میباشد. سعی کنید یک داروی ضد التهابی استعمال کنید. به ماهیچه های اطراف فک ماساژ دهید. حرارت مرطوب و یا سرد کردن فک نیز ممکن است به تسکین درد کمک کنند. اگر هیچ بهبودی در طی یک یا دو هفته رخ ندهد، با دندانپزشک یا پزشک خود مشاوره کنید. اگر شما دچار درد شدید شوید تا حدی که نتوانید فک خود را باز کنید، فوری به پزشکتان مراجعه نمائید.
8.آیا شما صدای مایع در گوش خود میشنوید و یا احساس فشار و گرفتگی میکنید که با سرفه ، خمیازه کشیدن یا بلعیدن برطرف نشود؟ آیا شما دارای علایم سرماخوردگی یا آنفولانزا هستید؟- نه↓ بله← ناراحتی گوش شما ممکن است ناشی از مسدود شدن لوله استاش (Eustachian) باشد. سرماخوردگی و آنفولانزا، اغلب عامل این عارضه هستند. سعی کنید دارو ضد احتقان برای چند روز استعمال نمائید. قرار دادن یک حوله گرم بر روی گوش ممکن است به تسکین درد کمک کند. اگر درد شدید باشد و یا برطرف نمی شود ، در یک یا دو روزبعد به پزشک مراجعه کنید.
9. آیا شما دندان درد در همان ناحیه گوش درد درهنگام جویدن دارید؟- نه↓ بله← مشکل دندان می تواند درد را به سمت گوش نیز سوق دهد. سعی کنید دارو مسکن استفاده کنید و به دندانپزشک خود مراجعه نمائید.
10.آیا شروع درد گوش شما در طول پرواز هوایی و یا درست بعد از سفر هوایی شروع شده است؟- نه↓ بله← شما ممکن دچار باروتراوما (Barotrauma) شده باشید، ، که با تغییر در ارتفاع و فشار هوا ایجاد می شود. اگر نشانه های درد در چند ساعت رو به بهبود نرفت و یا اگر درد شدید باشد ، به پزشک مراجعه کنید.
11.آیا شما می توانید در کانال گوش خود وجود جوش را مشاهده یا حس کنید؟- نه↓ بله← یک عفونت کوچک در کانال گوش ممکن است علت آن باشد. عفونت احتمالا بعد از دو تا پنج روزبهبود خواهد یافت و کمپرس آب گرم ممکن است به تسکین درد کمک کند. در صورتی که درد شدید گردد و یا اگر سرخی و گرما در گوش احساس شود ، به پزشک مراجعه کنید
12.آِیا فرد مبتلا یک کودک است که گوش درد ویا سرخی در ناحیه گوشی ندارد، اما دچار مشکلات شنوایی است؟- نه↓ بله← این عارضه ممکن است به دلیل تجمع مایع (اوتیت سروزی) باشد و یا با تجمع موم در کانال گوش (Ceruminosis) ایجاد می شود. با دکتر خود مشاوره نمائید تا او روش درمان تجمع مایع و موم گوش را شرح دهد.
برای اطلاعات بیشتر با دکترتان مشاوره کنید. با تشکر : دکتر ع. ح. سردار

با سپاس – دکتر ع. ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.org

Posted on مه 16, 2013, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: