رابطه بین بیماریهای مقاربتی عفونی عادی و غیر عادی آقایان و خانومها

دوست اول : سلام دکتر ع. ح. سردار لطفاکمکم کنید من زنی هستم28 ساله که حدود4 ماه پیش عفونت گرفتم وبدنم رابه مدت یکهفته هرروز با صابون شستم کم کم لبهای کوچک بدنم احساس سوزش کردم هرچه بیشتر میگذشت این سوزش شدیدتر میشد تااینکه دیدم روی لبهای کوچک بدنم مثل پرز زبان گوشتش بلندشده ودرقسمتهای عمقیترحالت خراشیدگی دارد وقرمزرنگ است وگاهی وقتهامثل این است که تمام پوست را کنده باشند واحساس میکنم بااینکه زخمی دربیرون لبها نیست اماانگار دارند رویه زخم رامیکنند دو با ربه دکتر مراجعه کردم مترونیدازول واژینال تجویز کرد بهبودی چندانی نداشتم شماچه تشخیصی میدهید از شما خواهش میکنم جوابم را بدهیدچونک کلافه شده ام انگار این پوست نازکتر میشود پماد ان ان بیشتر میسوزاند و پوستم را می خورد فقط کلوتریمازوله که حالت نرمی به پوستم میدهد الان اگه صابون بزنم اونجام مثل لبو سرخ میشود وسوزش میکند و حالت خشکی پیدا میکند لطفا جوابم را بدهید وکمکم کنید با تشکر اگر امکان دارد جوابم رابه میلم ارسال کنید وبگویید ازچه دارویی استفاده کنم.

دوست دوم: جناب آقای دکتر سردار با سلام و درود. در مورد عفونت مجرای ادراری که اخیراٌ مبتلا شده ام سوالاتی دارم که خواهش دارم مرا راهنمایی فرمائید، پنج روز بعد از نزدیکی احساس خارش در داخل آلتم داشتم و دو روز پس از آن خروج ترشحات چرکی از آن پس از مراجعه به پزشک و انجام آزمایش کشت از ترشح مجرا و کشت ادرار در جواب آزمایش اینطور آمده که پس از بیست و چهار ساعت چیزی در کشت ادرار و ترشح نروییده و فقط در انتها نوشته شده کوکسی مثبت. سوال من این است که این چه نوع عفونتی است و آیا سوزاک است یا خیر؟ و علت بروز آن چیست و آیا شریک جنسی من از طریق مقاربت با شخصی آلوده مبتلا و به من انتقال داده و یا اینکه از نوع عفونت های عادی وی بوده؟. پزشک معالج من توضیخات واضحی به من ندادو جهت درمان سه نوع آنتی بیوتیک ( مترونیدازول و داکسی سایکلین و آمپول سیفتروآکسون ) تجویز کرد. لطفاٌ در این مورد به من توضیح کامل دهید با سپاس فراوان .

دکتر ع. ح. سردار: درود دوستان . اجازه بدهید شرحی کوتاه در مورد میکرو ارگانیزمهای واژن بانوان بدهم . مهبل خانم های بالغ بطور طبیعی حاوی باکتری به نام لاکتوباسیلوس میباشد که با تولید اسید، محیط مهبل را اسیدی نگه میدارد و بدینوسیله از رشد باکتری های عفونت زا جلوگیری می کنند. حضور یکسری از باکتری های واژنی بدلیل انتقال از مخرج به واژن میباشد مانند E.coli و انترو کوک ها. حدودا ۱۷درصد خانم هایی که در دوران بلوغ هستند، در واژن آنها استرپتوکوک گروه B یافت می شود. ادرار در مثانه عفونی نیست اما به محض گذشتن ادرار از پیشابراه با باکتری هایی از گونه های استافیلوکوک اپیدرمیس دیفتروئید کولی فرم ها coliformes و استرپتوکوک های غیر همولیتیک آلوده می شود. در واژن خانومها قارچ نیز وجود دارد. پاره ای از میکروارگانیزمها در واژن خانمها بیماری ایجاد نمیکنند و اما در شرایطی چنان ضعیف شدن بدن و ایدز و غیره ممکن است بیماریزا شوند. عامل بیماریهایی چون تریکومونیاز و سوزاک و چندی دیگر در حالت عادی نمیتوانند در مهبل وجود داشته باشند و تقریبا تنها از طریق آمیزش انتقال میابند.

به دوست اول: هیچ توضیحی در مورد تست آزمایشگاهی ندادید. احتمالا بعد از شروع عفونت، شتشو با صابون موجب تحریک بیشتر مخاط واژن شده است. در ضمن به همراه مترونیدازول معمولا ضد قارچ نیز مصرف میشود چرا که مترونیدازول به تنهایی میتواند تولید قارچ را افزایش دهد. دوست عزیز، من در این وب تنها اطلاعات عمومی میدهم و لطفا مطالب ذیل را پیگیری کنید.

به دوست دوم : کوکسی، اصطلاحی برای گروهی از باکتریها است چنان: استافيلوكوك (كوكسي – گرم مثبت، خوشه انگوری) ، استرپتوكوك (كوكسي – گرم مثبت ، زنجيره‌اي) ، نیسریا (کوکسی – گرم منفی ،لوبیا شکل و دوتایی) و غیره. نایسریا گونورا (neisseria gonorrhoeae) یا گونوکوک عامل سوزاک میباشد که یک باکتری گرم منفی میباشد. بهتر است شریک مقاربتیتان نیز آزمایش شود. برای آگاهی بیشتر لطفا مطالب بعدی را مطالعه کنید.

مراقبتهای خانگی

عفونت مخمری (قارچی) ممکن است با داروهایی که در بعضی از کشورها بدون نسخه به فروش میرسد، با مراقبتهای خانگی بهبود یابد. اما اگر شما تا بحال دچار عفونت قارچی نشده باشید لازم است برای تشخیص با پزشکتان مشاوره نمائید. با تکرار عارضه و با اطمینان بر اینکه عارضه تکراری است یک دوره دارو ضد قارچ واژنی مانند میکونازول (miconazole) میتواند به شما کمک کند. از آنجا که بعضی از داروهای واژنی ضد قارچ به شکل بدون نسخه در اکثر کشورها در دسترس میباشد ، بسیاری از زنان خود تشخیصی و خود درمانی میکنند. بعضی از آمارها نشان میدهند که حدود دو سوم از بانوانی که بدین وسیله دست به معالجه خود زده اند، عامل بیماری قارچی نداشته اند و این امر منجر به مقاوم شدن عامل عفونی شده است. بسیاری از این داروها برای موارد خفیف عفونت قارچی است.

داروهای ضد قارچی به شکل کرم یا شیاف واژنی در داخل واژن قرار داده میشود و معمولا هر روز یکبار به مدت هفت روز استفاده میشود. دفعات در داروهای قویتر یک تا سه روز است. چندی از داروهای ضد قارچ واژنی شامل موارد بعدی است : میکونازول (miconazole) ، تیوکونازول (tioconazole) ، بوتوکونازول (butoconazole) ،کلوتریمازول (clotrimazole) . نحوه بکار گیری این داروها به نوع فرمول و دستورالعمل آن بستگی دارد. اگر دارو موجب افزایش تحریک شود، بکارگیری آن باید فورا قطع شود. اگر شما حامله هستید، قبل از استفاده از این داروها با دکتر خود مشورت کنید. اگر علائم به مدت بیش از یک هفته ادامه پیدا کند، با دکتر خود مشورت کنید. شما ممکن است دچار مشکل دیگری شده باشید.

دوش واژینال با سرکه – در حالی که بسیاری از زنان از این نوع دوش بعد از دوره قاعدگی یا مقاربت جنسی استفاده میکنند لیکن در حالت عادی پزشکان کسی را به این کار تشویق نمیکنند . چرا که ساختمان مهبل قابلیت پاکسازی خود را دارد. دوش واژینال موجب نابودی باکتریهای مفید مهبل میشود. اینگونه تلاش برای درمان ترشحات غیر طبیعی واژن، ممکن است وضعیت را بدتر کند. لذا با دیدن ترشحات غیر معمول مشاوره با متخصص بانوان لازم است.

پروبیوتیکها – مطالعات نشان داده است که خوردن ماست موجب جلوگیری از عفونت قارچی میشود. ماست یک ماده غذایی پروبیوتیک است، یعنی حاوی میکروب‌ های زنده مفیدی است و با جایگزینی در روده‌ها، این اندام را از وجود باکتری‌ های بیماری ‌زا محافظت می ‌کنند . مواد غذایی پروبیوتیک به افزایش سطح ایمنی بدن نیز کمک می‌ کنند. .

آنتی هیستامین ها – هیستامین یکی از مواد شیمیایی است که هنگام واکنش پادتن ها با مواد آلرژی زا آزاد می شود و مسئول بسیاری از علایم در التهابهای آلرژیک است. داروهای آنتی هیستامین با خنثی کردن عمل هیستامین باعث می شوند که حساسیت تسکین یابد. آنتی هیستامین ها (ضد حساسیت ها) و کرمهای بیحس کننده موضعی فقط میتوانند علائم بیماری بانوان را تسکین دهند و خاصیت درمانی ندارد.

مراقبتهای پزشکی

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال عفونت مهبل است که می تواند باعث ترشح بد بو از ناحیه مهبل شود. به طور معمول، زنان هر روز مقداری جزئی ترشحات واژینال دارند اما در زنان مبتلا به واژینوز باکتریال ترشحات واژن به مقدار زیاد و یا با بوی بد است. همانطور که شرح داده شد مهبل به طور طبیعی حاوی انواع مختلف باکتری می باشد. تغییر در مقدار یا نوع این باکتری ها منجر به ایجاد عفونت خواهد شد. رابطه جنسی سالم منجر به ایجاد واژینوز باکتریال در خانومها نمی شود ولی زنان مبتلا به واژینوز باکتریال شانس بالاتری برای ابتلا به عفونت های دیگر از طریق رابطه مقاربتی با همسر خود دارند. بسیاری از زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی، هیچ نشانه ای ندارند. برخی دیگر با بوی بد و ترشحات مهبلی متوجه این عارضه می شوند. این ترشحات آبکی و زرد کم رنگ مایل به سفید یا خاکستری هستند. در مجموع این عارضه به شکل کامل غیر قابل علاج است. شریک جنسی خانومها در این عارضه نیاز به درمان ندارند اما نیاز به تست دارند.

عفونت قارچی

برای نخستین بار پزشک شما معمولا کرمهای واژینال به جای داروی خوراکی توصیه خواهد کرد. عفونت قارچی واژن ، یا کاندیداسیس (Vulvovaginal candidiasis) علت شایع سوزش واژن است. این عفونت به عنوان یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته نمی شود ، لیکن ۱۴ درصد مردان بعد از تماس جنسی میتوانند درگیر آن شوند. عواملی چون حاملگی ، بیماری قند ، دوش واژنی ، قرصهای ضد حاملگی ، آنتی بیوتیکها ، اسپری ها و داروهای استروئیدی میتوانند موجب افزایش عفونت شوند. در زنان خارش ،سوزش، ادرار دردناک و تماس مقاربتی دردناک در این عارضه شایع است. ترشح سفید مایل به خاکستری پنیر مانند از علائم شدید آن است . برای درمان زنان می توانند کرم های ضد قارچ را مستقیما در ناحیه درگیر بکار برند. قرصهای خوراکی یا شیاف های واژنی کلوتریمازول، میکونازول، بوتکونازول ، تیوکونازول نیز در این مورد بکار میرود.

عفونت های شدید نیاز به مصرف داروهای ضد قارچ دارند که معمولا به صورت خوراکی و تک دوز است و می تواند فلوکونازول (Diflucan) و ایتراکونازول (Sporanox) باشد. این داروها همچنین می توانند به مدت سه تا پنج روز مصرف شوند. این داروها ممکن است مشکلات کبدی بوجود آورند. برخی از نشانه های مشکلات کبدی عبارتند: زردی پوست، زردی چشم ها ، و مدفوع کمرنگ.

داروها برای عفونت نه جندان شدید می تواند قرص و یا آپلیکاتور کرم باشد. چنان : نیستاتین (nystatin) ، مایکونازول (Miconazole) و کلوتریمازول (clotrimazole) . در برخی موارد، یک دوز دارویی برای از بین بردن عفونت قارچی نتیجه خوبی را نشان میدهد. در موارد دیگر، مدت طولانی تری ممکن است تجویز شود. در عفونت مزمنی که بیشتر از چهار بار در هر سال عود کند، استعمال قرص فلوکونازول و ایتراکونازول یا کلوتریمازول به شکل واژینال ممکن است به مدت شش ماه مورد نیاز باشد. در زنان باردار، یک دوره طولانی مدت درمانی مورد نیاز است. مشخصا قبل از شروع درمان، مشاوره با دکتر لازم است.

در مورد بیماریهای مقاربتی رایج لازم است که با حتما با متخصص بیماریهای مقاربتی مشاوره شود بیماریهای واژینوز باکتریال (Bacterial vaginosis) و تریکومونیاز (trichomoniasis) و سوزاک با مراقبت در منزل و داروهای بدون نسخه از بین نمیروند. آنها نیاز به آنتی بیوتیک های مخصوص و تجویز پزشک دارند. در اکثر موارد در صورت معالجه طولانی مدت و دوز بالا داروهای آنتی باکتریال، نیاز به دارو ضد قارچ نیز وجود دارد .

با سپاس – دکتر ع. ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردارhttp://serdar.edublogs.org

مطالب مرتبط:

عفونت مهبل و نابودی باکتریهای مفید واژن

تومورهای خوش خیم و بدخیم فرج (وولو) بانوان

علل خونریزی واژن و رحم

فیبروئیدها و خونریزی رحمی ، روشهای جدید درمانی

تیره شدن رنگ پوست کشاله ران ، واژن ، لبهاى فرج ، نوک پستان در زنان

آزمایشات تشخیصی و معالجه خونریزی واژن و رحم

جراحی های واژینال و ترمیم پرده بکارت آسیب دیده

رابطه بین بیماریهای مقاربتی عادی و غیر عادی آقایان و خانومها

سئوالهای رایج خانومها : کیست ، فیبروآدنم ، ترشح و درد در پستان

پولیپ رحم : نشانه ها ، علل ، بانوان در معرض خطر ، عوارض جراحی

مطالب مرتبط دیگر:

درد در آلت تناسلی آقایان

انواع روش درمانی مولاسکوم – ضایعات سفید یا صورتی رنگ و گنبدی شکل پوستی

مداوا و علائم اگزمای آتوپیک (درماتیت اتوپیک) پوستی در سنین مختلف

لیکن سیمپلکس (نورودرماتیت) در گردن ، سر، شانه، مچ دست و پا و اندام تناسلی

التهاب اگزمایی (درماتیت) ناحیه تناسلی و سایر نقاط پوستی

راه های بهبود در کلوئید پوستی – گوشت اضافی

روشهای انتقال و درمان زگیل تناسلی – ویروس پاپیلومای انسانی

سندرم کاندوم پاره شده Syndrome Torn Condom

سیفلیس چگونه درمان میشود ؟

مولاسکوم : بیماری مقاربتی یا عدم مراعات بهداشت

تریکومایکوزیس – عفونت شفت مو در زیر بغل و ناحیه تناسلی

واريکوسل (واريسی شدن عروق بيضه) ، روشهای جراحی

انواع اختلال عملکرد مقاربتی در مردان و طرق معالجه

اپيديديميت زنگ خطری برای آقایان

ناهنجاریهای پوستی آلت مردان : پلاک

بیماریهای پوستی آلت مردان : پاپول

عارضه های پوستی آلت مردان : زخم

بیماریهای قارچی پوست : فاکتورهای بروز عفونت ، تشخيص ، معالجه و پیشگیری

بیماریهای مقاربتی تنها سوزاک و سیفلیس و ایدز نیست

تریکوموناسیس ، عفونتی مقاربتی

سوزاک چیست و چگونه معالجه میشود؟

بثورات و زخم بر روی آلت آقایان و تغییرات رنگی آن

Posted on مه 16, 2013, in مقاربت, کل مطالب, سئوالات آقایان, سئوالات خانمها. Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: