بثورات و زخم بر روی آلت آقایان و تغییرات رنگی آن

دوست اول: سلام وخسته نباشيد دکتر ع. ح. سردار. دو ماهيه در ختنه گاهم كه پايين كلاهك بالاست ،تجمع خالهاي قهوهاي پديدار شده وبدون درد و خونريزي خيلي كوچك به عرض يك سانتي متر چكار كنم ؟ دوست بعدی : سلام آقای دکتر حدود چند ماه است که بر روی آلت تناسلیم لکه های سفید رنگی بوجود آمده که در ابتدا مکان این لکه ها پوست پوست شدند و خارش شدید داشتند سپس به رنگ قرمز تبدیل و بعد از آن به رنگ سفید تبدیل شدند لازم به ذکر است بنده متاهل بوده و رابطه ناسالم نداشته و از کاندومهای تاخیری استفاده میکنم خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید. دوست سوم : سلام. اقای دکتر من یه مطلب راجع زگیل خوندم که نوشته بود اگر زگیل دیده نشه و با بدن شریک جنسی تماس داشته باشیم مشکلی پیش نمیاد. واقعا اینطوره؟ ایا زگیل باعث سرطان هم میشه؟ خیلی ممنون. دوست دیگر: سلام خدمت جناب دکتر من در هین نزدیکی احساس شدید درد بر سر آلت خود کردم که متوجه شدم پوست سر آلتم کنده شده است و سوزش بسیار شدیدی دارد که حتی پوشیدن لباس هم برایم مشکل شده باید از چه دارویی برای بهبود سریع آن استفاده کنم با تشکر… (و صدها دوست دیگر که پیام مشابه گذاشته اند.)

دکتر ع. ح. سردار: درود دوستان. کلام اول من به تمامی دوستانی که سئوالات مشابه دارند، این است که از طریق آنلاین نمیتوانید جواب شفافی را بیابید. لطفا با متخصص پوست مشاوره نمائید و به احتمال قوی نیاز به تست آزمایشگاهی خواهید داشت. من در ارتباط با سئوالهای مشابه پیامهای زیادی را داشته ام . در این پست تنها به رنگ و اندازه بعضی از عارضه های پوستی آلت آقایان میپردازم و یقین دارم این مطلب من کامل نیست. هنگامی که لکه ، برجستگی و یا بثورات بر روی آلت مرد یا کیسه بیضه و یا آن نواحی ظاهر شود ، ممکن است مردان نگران بیماری مقاربتی شوند، اما در اغلب موارد، لکه های مربوطه رایج و بی ضرر هستند. اندازه و رنگ این عارضه های پوستی میتوانند در تشخیص عارضه کمک کنند.

برآمدگیهای (ندولnodule) کوچک در زیر پوست کیسه بیضه و در پایه شفت آلت : فولیکول های طبیعی مو هستند و آنها شبیه یکدیگر میباشند. در انسان پیاز یا فولیکول مو به دو دسته تقسیم می شود یکی موی کرکی است و در سراسر پوست بدن به جز کف دست و پا این نوع مو دیده می شود.دیگری موی انتهایی یا ترمینال است که در قسمت سر و بعضی قسمت های دیگر بدن دیده می شود. این نوع مو زبر و خشن است.

برجستگی کوچک گنبدی شکل یا دندانه دار در اطراف سر آلت (glans) مرد: احتمالا پاپول (papule) آلت تناسلی میباشد. حدودا 10-20 درصد تمام مردان در گیر آنها هستند و در مردان ختنه شده کمتر روئیت میشوند. این ضایعات کمتر از یک سانت بوده و بر آمده از سطح پوست است . بیشتر پاپولهای آلت عواقب جدی ندارند ، اما برخی از آنها عفونی هستند و ممکن است منجر به عواقب جدی تری گردند . سرطان آلت تناسلی قبل از زخمی شدن ممکن است به شکل یک پاپول ظاهر شود . پاپولهای مرواریدوار آلت تناسلی (نام پزشکی angiofibromas) عفونی نیستند و نیازی به درمان ندارند. البته پاپولها شامل چندین عارضه پوستی هستند که شرح کامل آنها در حوصله این مطلب نیست.

لکه های کوچک ضخیم قرمز یا بنفش رنگ با سطح زگیل مانند : احتمالا انجیوکراتوما (angiokeratoma) هستند. آنها در محور سر آلت و یا کیسه بیضه ظاهر می شوند. اغلب اوقات آنها بر روی کیسه بیضه مردان سالمند ظاهرمیگردند، هر چند که ممکن است به شکل انفرادی در مردان جوان نیز ظاهر شوند. این نقاط عفونی نیستند و نیاز به هیچ درمانی ندارند. این عارضه معمولا با بزرگ شدن احتمال خونریزی دارند. آنها را یک متخصص پوست و یا پزشک عمومی میتواند از بین ببرد اما احتمال عود وجود دارد. اگر انجیوکروتوما شامل منطقه جلیقه شنا یک کودک باشد، ممکن است آنها دچار بیماری اندرسون فابری (anderson-fabry disease) شده باشند، که در نتیجه کمبود آنزیم و نیاز به ارزیابی پزشکی است.

ندول کوچک به اندازه نخود : بر روی کیسه بیضه ها ظاهر میشود و گاهی اوقات شامل مواد پنیری مانند هستند. ندول ها بزرگتر از پاپول ها مي باشند و به قسمتهاي عمقي تر پوست كه حاوي ساختمان هاي محافظت كننده پوست هستند، نفوذ كرده و باعث ايجاد جوشگاه (اسکار) مي گردند. یک احتمال این عارضه کیست است. کیست کیسه بیضه ممکن است منفرد یا متعدد باشد. آنها عفونی نیستند و نیاز به درمان ندارند، هر چند برخی از مردان ترجیح میدهند تا آنها را بوسیله جراحی بردارند.

لکه های قرمز با حاشیه مشخص : ممکن است پسوریازیس باشد. این لکه ها ممکن است پوسته پوسته و یا صاف باشند و در اثر اصطکاک ناشی از استمناء و یا مقاربت جنسی برجسته تر شوند. پاسخ درمان با کرم استروئیدی به طور معمول در پسوریازیس آلت تناسلی به نسبه خوب است. پسوریازیس بیماری عفونی نیست و يك بيماري مرتبط با سيستم ايمني بدن میباشد. در طول بیماری ، چرخه حيات سلول‌هاي پوست بر اثر اشكالات سيستم ايمني، سرعت يافته، در نتيجه چندين لايه سلول مرده در سطح پوست تجمع پيدا مي‌كنند كه همان پوسته‌هاي پسوريازيس را تشكيل مي‌دهند.

برجستگی های بسیار کوچک صورتی براق: این عارضه بر روی سر آلت میتواند لیکن پلان (lichen planus) باشند. گاهی اوقات پاپولها داری پوسته نازک و گاهی صاف هستند. آنها اغلب به شکل حلقوی و یا خطی ظاهر می شوند و ممکن است خارش دار باشند. ضایعات مشابه ممکن است در مناطق دیگر بدن به خصوص مچ و ساق پا ظاهر شوند. لیکن پلان ها عفونی و خطرناک نیستند و به درمان های پزشکی جواب میدهند. در بیشتر موارد در طول یک سال خود به خود بر ظرف میشوند. این بيماري مرتبط با سيستم ايمني بدن است. این بدان معنی است که گلبول های سفید خون که معمولا در برابر عوامل بیگانه وارد عمل میشوند، در طي اين بيماري بر علیه بخش های طبیعی پوست، مخاط، مو و یا ناخن خود فرد فعال میشوند. البته گاهی اوقات این روند بر اثر ورود یک عامل خارجی مثل دارو یا یک عامل میکربی آغاز می شود.

برجستگی صورتی مایل به قهوه ای یا به رنگ پوست : با سطح مرطوب ممکن است زگیل تناسلی باشد که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. زگیل تناسلی ممکن است به شکل سطحی صاف یا سطحی گل کلم مانند داشته باشد. آنها ممکن است بر روی اندام تناسلی مرد، ران، ناحیه شرمگاه (منطقه بالای پایه آلت تناسلی) و یا قسمت تحتانی شکم ظاهر شوند. زگیل ناحیه تناسلی شایع ترین بیماری آمیزشی است. آنها نیاز به درمان دارند و در صورت سرایت به زنان میتواند پتانسیل سرطانی در زنان را بوجود آورد.

زخم منفرد، گرد و بدون درد آلت تناسلی و یا کیسه بیضه: ممکن است بیانگر سفلیس اولیه باشد. دوره کمون سیفلیس به طور متوسط سه هفته است. ده روز تا سه ماه پس از ورود باکتری به بدن، زخم کوچک نرم، گرد و بدون دردی ایجاد می‌شود.به این زخم جلدی شانکر می گویند . زخم سفلیس اولیه به طور معمول خود به خود در طول چند هفته بر طرف میشود. با این حال، این بیماری همچنان ادامه دارد و وارد جریان خون شده و ممکن است به یک شریک مقاربتی منتقل شود. سفلیس یک بیماری منتقله از راه جنسی است و اگر درمان نشود ممکن است عوارض جدی ایجاد کند.

زخم نامنظم بدون بهبود ناحیه تناسلی : ممکن است سرطان آلت تناسلی باشد. سرطان آلت تناسلی اغلب بر روی پوست ختنه گاه و یا سر آلت ظاهر میشود. کارسینوم سلول سنگفرشی (Squamous cell carcinoma) شایع ترین نوع سرطان آلت تناسلی است، اغلب در مردان ختنه نشده دیده میشود. سرطان یک بیماری عفونی نیست، اما نیاز به درمان پزشکی دارد. تشخیص و درمان به موقع نتیجه بهتری دارد.

مجموعه ای از تاول های کوچک با زخم های دردناک : ممکن است هرپس سیمپلکس (تبخال تناسلی herpes simplex) باشد. مرحله اولیه اغلب با درد شدید و تب همراه است، در حالی که عود آن ممکن است خفیف ترباشد. هرپس شایع ترین علت زخم تناسلی است. این عارضه بسیار عفونی است و معمولا از طریق تماس جنسی منتقل می شود.

برجستگی کوچک گنبدی شکل با گودی مرکزی بر روی آلت ، کیسه بیضه، بین رانها یا ناحیه شرمگاهی: ممکن است مولاسکوم (molloscum contagiosum) باشد . این یک بیماری ویروسی معمولا کم خطر و در کودکان شایع است. در افراد بزرگسال، معمولا از طریق تماس جنسی منتقل می شود. این عفونت ممکن است بیشتر از یک سال در پوست بماند و یا خودبخود بهبود یابد. با این حال بسیاری از مردان درمان های پزشکی را برای کاهش خطر انتقال و به دلایل زیبایی ترجیح میدهند. مولاسکوم به صورت ضایعاتی سفید یا صورتی رنگ و گنبدی شکل و مروارید مانند بروز میکند. گاهی ممکن است مولوسکوم قرمز یا ملتهب شود که دال بر بهبود خودبخودی است. مولوسکوم در اشخاصی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، ممکن است وسعت بیشتری داشته باشد.

بثورات قرمز رنگ خارش دار با تورم سر آلت : ممکن است بالینیت (balanitis) باشد. اصطلاح «بالینیت» به به التهاب سر آلت اشاره میشود. عدم ختنه و بهداشت پایین، از عوامل خطر ابتلا به این بیماری هستند، اما بالینیت ممکن است علل عفونی و یا غیر عفونی دیگری نیز داشته باشد. اگر پوست حساس زیر پوست ختنه گاه به صورت منظم شسته نشود و عرق ، مواد زائد طبیعی، پوست مرده و باکتری در زیر پوست ختنه گاه جمع شوند و یا اگر شخص با یک ناقل بیماری مقاربتی آمیزش داشته باشد میتواند دچار بالینیت گردد.

لیست بالا جامع نیست. و من سعی کردم تا حد امکان خلاصه اش بکنم. خود تشخیصی و خود درمانی در مورد بثورات پوستی یک ایده خوب نیست . گاهی اوقات تنها می توان با استفاده از تست آزمایشگاهی عامل بیماری را تشخیص داد .

کامیاب و سالم بمانید – دکتر ع. ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.org

مطالب مرتبط دیگر:

درد در آلت تناسلی آقایان

انواع روش درمانی مولاسکوم – ضایعات سفید یا صورتی رنگ و گنبدی شکل پوستی

مداوا و علائم اگزمای آتوپیک (درماتیت اتوپیک) پوستی در سنین مختلف

لیکن سیمپلکس (نورودرماتیت) در گردن ، سر، شانه، مچ دست و پا و اندام تناسلی

التهاب اگزمایی (درماتیت) ناحیه تناسلی و سایر نقاط پوستی

راه های بهبود در کلوئید پوستی – گوشت اضافی

روشهای انتقال و درمان زگیل تناسلی – ویروس پاپیلومای انسانی

سندرم کاندوم پاره شده Syndrome Torn Condom

سیفلیس چگونه درمان میشود ؟

مولاسکوم : بیماری مقاربتی یا عدم مراعات بهداشت

تریکومایکوزیس – عفونت شفت مو در زیر بغل و ناحیه تناسلی

واريکوسل (واريسی شدن عروق بيضه) ، روشهای جراحی

انواع اختلال عملکرد مقاربتی در مردان و طرق معالجه

اپيديديميت زنگ خطری برای آقایان

ناهنجاریهای پوستی آلت مردان : پلاک

بیماریهای پوستی آلت مردان : پاپول

عارضه های پوستی آلت مردان : زخم

بیماریهای قارچی پوست : فاکتورهای بروز عفونت ، تشخيص ، معالجه و پیشگیری

بیماریهای مقاربتی تنها سوزاک و سیفلیس و ایدز نیست

تریکوموناسیس ، عفونتی مقاربتی

سوزاک چیست و چگونه معالجه میشود؟

بثورات و زخم بر روی آلت آقایان و تغییرات رنگی آن

Posted on مه 16, 2013, in مقاربت, کل مطالب, پوست. Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: