آیا آلودگی مقاربتی یک مرد از همسرش دال بروجود شخص ثالث است؟

با سلام و سپاس فراوان جناب دکتر ع. ح. سردار بابت پاسخ به سوالم در مورد باکتریهای کوکسی گرم مثبت و منفی با این حساب بیماری من سوزاک نبوده اما با توجه به مطالب ارزنده شما و همینطور مطالب درج شده در سایتهای دیگراین مسئله که بیماری من یک بیماری است که از طریق رابطه جنسی انتقال میابد. مشکل من و در حقیقت سوال اصلی من این است که آیا همسر اینجانب دارای شریک جنسی ثالثی بوده یا هست؟ که این عفونت را مبتلا و به من نیز انتقال داده؟ خواهش میکنم با پاسخ جامع و واضح و بدون تعارف و ملاحظه خود مرا یاری نمایید چون این مسئله باعث بی اعتمادی شدید من نسبت به وفاداری همسرم گردیده. با سپاس فراوان …

دکتر ع. ح. سردار: درود دوستم. در پیام قبلیتان من منظور شما را گرفتم. اما من با دادن اطلاعات قضاوت را به عهده خود شما گذاشتم. چرا که من همیشه به کاربرانم خاطر نشان کرده ام که من بشکل آنلاین کار تشخیصی و تجویزی نمیکنم و هدفم تنها دادن اطلاعات عمومی است. در پست قبلیم شرح دادم که بعضی از میکروبها تقریبا تنها از طریق مقاربت انتقال میابند و بعضی میتوانند از طریق غیر مقاربتی یک خانوم را آلوده کنند و یا در شرایطی نادر میکروارگانیزمهای غیر بیماریزا موجود در واژن بانوان در شرایط خاصی خیلی فعال شوند. انتقال این گروه میکروارگانیزمها و بروز علائم بیماری، به سیستم بدنی مرد بستگی دارد. من شما را کاملا درک میکنم و صدها دوست دیگر سئوال مشابه داده اند و جواب من به همه آنها مشابه جوابم به شما بوده است. اجازه دهید برای روشن تر شدن موضوع موارد مربوطه را ورقی دیگر بزنیم:

ترشحات از آلت آقایان

ترشحات غیر طبیعی از آلت آقایان، شامل خروج غیر طبیعی مایع از مجرای ادراری است. ترشحات غیر طبیعی معمولا نشانه ای از یک بیماری منتقله از راه جنسی است، و آن نیاز به تشخیص سریع ، دقیق و درمان دارد. این ترشح می تواند در مقدار اندک یا شدید و در رنگ های مختلف چنان زرد و یا سبز باشد. ترشح می تواند تنها در صبح یا در طول روز به میزان متفاوت باشد. این ترشحات اغلب همراه با علائم دیگری است از قبیل: سوزش در زمان ادرار ، نیاز مکرر به دفع ادرار ، نیاز بیش از حد به ادرار کردن در شب ، بثورات پوستی در ناحیه تناسلی ، تورم غدد لنفاوی در کشاله ران . علل شایع ترشحات آلت تناسلی عبارتند از: اورتریت گنوکوکی و اورتریت غیر گنوکوکی . اورتریت، التهاب یا عفونت پیشابراه است و گنوکوک مربوط به سوزاک میباشد.

اورتریت گنوکوکی (سوزاک یا گانوریا)

سوزاک التهاب مجرای ادراری و بیماری مقاربتی است. معمولا در مردان سه روز تا یک هفته (گاهی یک ماه) پس از تماس با فرد آلوده، ترشحات چرکی از مجرای ادراری خارج می شود. ترشحات در 95 درصد از مردان رخ می دهد و در 75 درصد چرکی، ده درصد سفید و پنج درصد بی رنگ است. با دفع ادرار به نظر می رسد ترشحات چرکی کمتر شده است. عارضه در بین جوانان و کسانی که دارای شرکای جنسی متعددی باشند بیشتر رایج است . میکروب سوزاک میتواند در آلت تناسلی مرد ،مقعد ،گلو و مهبل رشد کند. علائم سوزاک در مردان عبارت است از : ترشحات چرکی از آلت، ادرار کردن دردناک ، درد بیضه . علایم سوزاک در زنان عبارت است از : خونریزی بین دوره ، ترشحات از مهبل ، خونریزی بیش از حد در طول دوره قاعدگی ، سوزش فرج ، درد قسمت تحتانی شکم ، مقاربت دردناک ، ادرار کردن دردناک . آنتی بیوتیک های رایج برای سوزاک عبارتند از : افلوکسین (Ofloxacin ) و سفیکسین (Cefixine) و سفتریاکسین(Ceftriaxine)

اورتریت غیر گنوکوکی

شامل چندین نوع میکروب میباشد و رایج ترین شکل ترشحات آلت تناسلی در مردان است و آنها اغلب افراد بین سنین 20 تا 35 سال را درگیر میکنند. میکروارگانیزمها می توانند شامل موارد بعدی باشند: کلامیدیا تراکوماتیس ،(25 تا 60 درصد) و یا Mycoplasma genitalium مایکوپلاسما جنیتالیوم (تا 25 درصد) و یا Ureaplasma urealyticum اوره آپلاسما اوره آلیتیکوم (15 تا 25 درصد) و یا Trichomonas vaginalisتریکوموناس واژینالیس (17 درصد) و یا Herpes simplex هرپس سیمپلکس ،(به ندرت) .

کلامیدیا تراکوماتیس (Chlamydia trachomatis) : شایع‌ترین عامل مقاربتی بوده و عامل آن یک باکتری است . در افراد ۱۵ تا ۲۵ سال بیشترین موارد ابتلا مشاهده میشود. علت کاهش شیوع در سنین بالاتر می تواند به علت کسب ایمنی نسبی به عفونت و آگاهی اشخاص از بیماریها باشد. اکثریت مبتلایان فاقد علائم میباشند. در خانم‌ها علائم میتواند شامل موارد بعدی باشد: سوزش ادرار، ترشحات واژینال، خونریزی‌های نامرتب رحمی، درد هنگام مقاربت، درد شکمی مبهم . در صورت مقاربت آنال در بانوان ممکن است از خارش، درد و ترشحات مجرای ادرار و ناحیه مقعد شاکی باشند. در مردان یافته بالینی ترشحات مجرای ادرار است .

تست های روتین برای شناسایی همه این عفونت ها در دسترس نیست، بنابراین علت اورتریت غیر گنوکوکی ممکن است یافت نمی شود. بعضی ها میگویند بدون هیچ تماس جنسی و در اثر بکارگیری صابون یا مواد شوینده، علائم ترشحات عفونی روئیت شده است. من هیچ مدرک محکم دال بر اثبات این نظریه را تا بحال در تحقیقی نخواندم مگر در مواردی که واژن به این مواد حساسیت نشان دهد و علائم حساسیت روئیت گردد.

تشخیص

اورتریت (urethritis) یا ترشح در آلت تناسلی با پیدا کردن سلول های سفید خون (نوتروفیل ها) و یا عامل بیماری و نیز با گرفتن نمونه ادرار اول پیشابراه تشخیص داده می شود. منظور از نمونه ادرار اول، ادرار در شروع دفع است که مربوط به ادرار آلت میباشد و ادامه ادرار بیشتر مربوط به مثانه است. میکروارگانیسم مسبب عفونت ممکن است در این نمونه ها شناخته شوند. در حالت ایده آل، نمونه ها باید در درمانگاه بیماریهای مقاربتی به بررسی سریع پرداخته شوند، زیرا انتقال نمونه ها از مطب دکتر به آزمایشگاه می تواند موجب ناکارامدی تشخیصی شود.

رنگ و غلظت ترشحات به تمایز بین اورتریت غیر گنوکوکی و اورتریت گنوکوکی کمکی نمیکند. اورتریت گنوکوکی در 98 درصد مردان با بررسی میکروسکوپی از ترشحات به دست آمده از سواب پیشابراه تشخیص داده میشود. دلیل کشف راحت آن به این خاطر است که این باکتریها بدون اسپور و بی حرکت هستند که به صورت دوتایی شبیه لوبیا یا دانه قهوه دیده می شوند. عفونت های دیگر ، کمتر به راحتی تشخیص داده می شوند. در آمار اکثر کشورهای پیشرفته حدودا بین ۵ تا ۱۵ درصد از مردان، حامل کلامیدیا در مجرای مثانه خود با علائم ضعیف و یا بدون علائم هستند.

آزمونهای پیشرفته، دارای حساسیت بیشتر هستند، از جمله واکنش زنجیره ای پلی مراز (polymerase chain reaction) و واکنش زنجیره ای لیگاز (ligase chain reaction) ممکن است در بیماران بدون علائم، تشخیص دقیق تری را ارائه دهند به ویژه در اثبات آلودگی مردان و زنان به میکروب که بدون علائم هستند.

موفق باشید – دکتر ع. ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.org

مطالب مرتبط

آیا آلودگی مقاربتی یک مرد از همسرش دال بروجود شخص ثالث است؟

رابطه بین بیماریهای مقاربتی عفونی عادی و غیر عادی آقایان و خانومها

بثورات و زخم بر روی آلت آقایان و تغییرات رنگی آن

درد در آلت تناسلی آقایان

انواع روش درمانی مولاسکوم – ضایعات سفید یا صورتی رنگ و گنبدی شکل پوستی

درمان خارش پوست سر با توجه به علت آن

گرگرفتگی (احساس گرمی در بدن) آقایان و آندروپوز یا اصطلاح نادرست یائسگی مردانه

لیکن سیمپلکس (نورودرماتیت) در گردن ، سر، شانه، مچ دست و پا و اندام تناسلی

التهاب اگزمایی (درماتیت) ناحیه تناسلی و سایر نقاط پوستی

خارش فرج بانوان

روشهای درمانی خارش مقعد

کاهش میل مقاربتی پس از عمل جراحی بای پس سرخرگ کرونری

تفاوت بین افراد هم جنس گرا ، همجنس باز و ترانس سکشوال

آیا کاهش تستوسترون ، یک مرد را میتواند زن کند ؟

روشهای انتقال و درمان زگیل تناسلی – ویروس پاپیلومای انسانی

جراحی های واژینال و ترمیم پرده بکارت آسیب دیده

سیفلیس چگونه درمان میشود ؟

مولاسکوم : بیماری مقاربتی یا عدم مراعات بهداشت

تریکومایکوزیس – عفونت شفت مو در زیر بغل و ناحیه تناسلی

آزمایشات تشخیصی و معالجه خونریزی واژن و رحم

احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ تنها با دست و بدون دمیدن

تیره شدن رنگ پوست کشاله ران ، واژن ، لبهاى فرج ، نوک پستان در زنان

مشکل مقاربتی زن و مرد ، یک قاشق مرباخوری قبل یا بعد از خواب

واريکوسل (واريسی شدن عروق بيضه) ، روشهای جراحی

علل خونریزی واژن و رحم

تومورهای خوش خیم و بدخیم فرج (وولو) بانوان

عفونت مهبل و نابودی باکتریهای مفید واژن

انواع اختلال عملکرد مقاربتی در مردان و طرق معالجه

اپيديديميت زنگ خطری برای آقایان

لوپوس اريتماتوز ديسكوييد ، تظاهرات پوستي ، معالجه

ناهنجاریهای پوستی آلت مردان : پلاک

سوزاک چیست و چگونه معالجه میشود؟

پولیپ رحم : نشانه ها ، علل ، بانوان در معرض خطر ، عوارض جراحی

بیماریهای پوستی آلت مردان : پاپول

علل وجود خون در انزال – همواسپرميا

خودارضایی (استمناء – استشهاء) خوب است یا بد؟

سئوالهای رایج خانومها : کیست ، فیبروآدنم ، ترشح و درد در پستان

بیماریهای قارچی پوست : فاکتورهای بروز عفونت ، تشخيص ، معالجه و پیشگیری

تریکوموناسیس ، عفونتی مقاربتی

Posted on مه 16, 2013, in مقاربت, سئوالات آقایان, سئوالات خانمها. Bookmark the permalink. ۱ دیدگاه.

  1. درود. خواهشمندم آدرس و تلفن مطبتان را اعلام نمایید. سپاس.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: