پرتو جراحی سایبرنایف در سرطان کبد

سلام دکتر ع.ح. سردار عزیز امیدوارم حالت خوب باشد … برادر بزرگم هم حدود دو سه سالی هست درگیر سرطان غدد لنفاوی هوچکین هست البته با برداشتن غده از زیر بغل سمت راستش و 6 جلسه شیمی درمانی و یکماه پرتو درمانی خوب شد ولی دوباره این بیماری عود کرد و از کبدش در اومد پنج مرتبه مجددا توسط همان متخصص قبلش شیمی درمانی تجویز شد و انجام شد ولی نتیجه نداد و روز به روز ضعیف تر شد یکماهی هست زیر نظر فوق تخصص دیگر انکولوژی و متخصص داخلی دکتر () تحت درمان هست از سه نقطه کبدش غده در آمده و تشخیص هم هوچکین پیشرفته هست زردی دارد و … البته نوبت دوم شیمی درمانیش هم اینقدر ظاهرا پلاکت و هموگولوبین و گلبول سفیدش پایین بود که ماند برای دو هفته بعد که دارم مینویسم برای شما و خونو پلاکتو اینها تزریق داره میشه … تا دوباره بریم تهران از مغز استخوانش هم نمونه برداشتند به اونجا نرسیده بود . دکتر سردار عزیز برادرم 31 سال دارد … خواهشمندم بدون تعارف بگو وقتی به کبد میرسد با این شرایط درمان شدنی هست یا خیر؟ و آیا اینکه اگر به کشورهای پیشرفته خارجی مراجعه کنیم چگونه هست از لحاظ داروها و لوازم پیشرفته پزشکی یا فرقی ندارد با ایران برای این نوع بیماری؟ و اینکه من تو یک سری سایتها تبلیغاتی دیدم برای سایبر نایف () آیا با این مورد و پیگیری مشکل بیماری و کبد برادرم درمان میشود؟ آیا الان که کبدش هم درگیر شده اگر خدای نکرده با شیمی درمانی و اینها درمان شدنی نباشد آیا پیوند کبد کارساز خواهد بود؟ هرچند میدانم شرایط همخوانی و اینکه آیا همچین مورد پیدا شود یا خیر ؟ … خواهشمندم راهنماییم کن.

دکتر ع.ح. سردار : دوست خوبم با خواندن پیامتان خیلی متالم شدم خدا به شما صبر و شکیبایی دهد. در مورد بيماري هوچکين لطفا مطلب مربوطه را (لنفوم هوچكين : علائم ، تشخیص ، درمان) مطالعه نمائید و علاوه بر آن مواردی را برایتان ذکر میکنم : بيماري هوچکين در مرحله اولیه به خوبي به درمان پاسخ مي دهد. معمولا درمان بيمار با پرتو درماني يا شيمي درماني يا هر دو صورت میگیرد. در مراحل مقدماتی، بيماري به دستگاه لنفاوي محدود ميشود لذا با تشخیص به موقع و درمان مناسب وضع بیمار رو به بهبود میرود. درمان سرطان راجعه‌ به قسمت گرفتار شده بدن بستگی دارد و اگر درماني را که قبلا بيمار اخذ کرده شامل پرتو درماني بوده و بدون شيمي درماني بوده باشد ، ممکن است براي بيمار شيمي درماني نیز تجویز شود . اگر سرطان در بازگشت بیشتر از یک قسمت را در گیر کرده باشد ممکن است شيمي درماني بيشتري بعلاوه پيوند سلولهاي بنیادی در نظر گرفته شود. البته باید در نظر داشت که درمان بيمار به عوامل گوناگونی از قبيل مرحله بيماري ، پاسخ بيمار به نوع درمانها ، سن و مواردی دیگر بستگی دارد و پاسخ به درمان از يک فرد به فرد ديگر متفاوت است چرا که شرایط محیطی و ژنتيکي انسانها یکسان نیست. دوست گرامی در حال حاضر برادر شما تحت نظر یک تیم پزشکی باید باشد و فکر نکنم تشخیص و تجویز آنلاین من روش خوبی باشد. بهر حال بیماری برادر شما سرطان گسترش پیدا کرده است. در سئوالاتتان در مورد سیستم سایبرنایف سئوال کرده بودید و مواردی کلی در ارتباط با بکارگیری سایبرنایف در سرطان کبد را شرح میدهم .

درمان سرطان کبد با پرتو درمانی دارای چالش هایی است به دلیل اینکه تومور کبد در زمان تنفس حرکت می کند. علاوه بر آن بافت اطراف تومور های کبدی بسیار حساس میباشد و به راحتی می تواند آسیب ببیند. سیستم سایبرنایف قادر به ارائه مقادیر بسیار بالایی از اشعه به تومور اولیه و تومورهای متاستاتیک کبد با دقت فوق العاده است. با توجه به حرکات تنفسی ، سیستم ردیابی سایبرنایف توانایی آنرا دارد که در زمان حرکت تومور ، پرتو را به تومور بیمار بتاباند. درمان با سایبرنایف برای بیماران راحت تر است، تابش آن دقیق تر بوده و درمان را می توان در یک تا پنج جلسه به اتمام رساند.

درمان سرطان کبد با سیستم سایبرنایف شامل یک تیم، با شرکت چندین متخصص است. یک تیم ممکن است شامل متخصصین بعدی میباشد: رادیشن انکولوژیست، جراح عمومی، انکولوژیست ، فیزیکدان پزشکی ، پرتو درمانگر و پشتیبانی پزشکی.

درمان با سایبرنایف به طور کلی شامل پنج مرحله است: اول – قرار دادن فیدوشال (Fiducial) ، دوم – تنظیم تصویربرداری ، سوم – برنامه ریزی درمانی ، چهارم – سایبرنایف درمانی، پنجم – دوران ترخیص.

در مرحله اول (قرار دادن فیدوشال) ، سه تا شش فیدوشال در داخل و اطراف تومور کبد قرار داده میشود. فیدوشال ها دانه های ریز طلایی به اندازه یک دانه برنج هستند . قرار دادن آنها با استفاده از CT، سونوگرافی و یا از طریق دوربین مخصوصی صورت میگیرد. نشانگرهای فیدوشال جهت شناسایی محل دقیق تومور در طول درمان توسط سیستم سایبرنایف میباشند. بعد از کاشتن فیدوشال ها ، بیمار باید حدود یک هفته صبر کند تا دوره درمانی شروع شود.

در مرحله دوم (تنظیم تصویربرداری) ، محل استقرار بیمار طراحی میشود تا محلی راحت برای تصویربرداری و درمان باشد. بیمار همچنین یک جلیقه خاص در طول درمان با سایبرنایف میپوشد، تا ربات سایبرنایف قادر به سنجش ارتباط حرکت قفسه سینه با موقعیت تومور باشد . بدینوسیله ربات سایبرنایف به دقت میتواند تومور را دنبال کند تا تابش دقیق صورت گیرد. با قرار گرفتن بیمار در جایگاه تدارک دیده شده و با پوشیدن جلیقه یاد شده یک سری مطالعات تصویربرداری CT صورت میگیرد، که تیم سایبرنایف قادر به تعیین دقیق اندازه، شکل و محل تومور باشد. همچنین MRI و PET-CT اسکن ممکن است لازم باشد تا آناتومی تومور، کبد و نواحی همجوار به طور کامل تجسم شود.

در مرحله سوم (برنامه ریزی درمانی) ، این برنامه به طور خاص توسط یک فیزیکدان پزشکی با همکاری پزشکان بیمار طراحی میشود. بیمار لازم نیست در این مرحله حضور داشته باشد و اطلاعات به نرم افزار سیستم سایبرنایف انتقال میابد. تیم پزشکی اندازه منطقه تابش و دوز تابش را تعیین میکند و همچنین ساختارهای حیاتی را ارزیابی مینماید تا پرتو به آن نقاط به حداقل برسد.

در مرحله چهارم (سایبرنایف درمانی) ، بیمار به مرکز سایبرنایف برای درمان برمی گردد. درمان سرطان کبد معمولا در عرض یک هفته به پایان میرسد. برای بسیاری از بیماران، درمان سایبرنایف کاملا بدون درد است. در شروع دوره درمانی از بیمار خواسته میشود تا با جلیقه مخصوص در جایگاه (بستر) خود قرار گیرد. در حضور تیم پزشکی محل تومور کبد توسط سیستم سایبرنایف ردیابی و شناسایی میشود. ربات سیستم سایبرنایف کنترل شونده با کامپیوتر در اطراف بدن بیمار حرکت می کند تا پرتو لازمه را ارائه دهد. روبات در موقعیتهای مختلف متوقف میشود. سپس، نرم افزار ویژه ای محل تابش را تعیین میکند و تعین آن بر پایه محاسباتی از تصاویر دیجیتال محل تومور ، فیدوشال و جلیقه ویژه است. بازوی روباتیک سایبرنایف پرتو را به طور خودکار نسبت به حرکت تومور کبد میتاباند. در زمانی که اشعه میتابد چیزی از بیمار خواسته نمیشود و او تنها باید آرام در حالت خواسته شده قرار گیرد.

در مرحله پنجم (دوران ترخیص) ، پس از درمان کامل، بیشتر بیماران به فعالیت های عادی خود با وقفه ای کوتاه برمیگردند. اگر لازم باشد که دوره درمانی در چند مرحله صورت گیرد، بیمار نیاز به بازگشت دارد. بیشتر بیماران پس از درمان با سایبرنایف، حداقل عوارض جانبی را دارند، که به طور معمول بعد از یک یا دو هفته پس از دوره درمانی بر طرف میشود. علاوه بر آن، پزشکان ممکن است دارو برای کنترل هر گونه عوارض جانبی تجویز نمایند. پس از اتمام درمان پرتوجراحی سایبرنایف، لازم است که بیمار عارضه را پیگیری کند. بیمار باید آگاه باشد که تومور او به شکل ناگهانی ناپدید نخواهد شد. پاسخ درمانی سرطان کبد در بیماران متفاوت است و ممکن است چند ماه یا بیشتر برای تعیین اثر بخشی درمان سایبرنایف طول بکشد .

تندرستی برادرتان آرزوی من است – دکتر ع.ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.org

Posted on ژوئیه 11, 2012, in کل مطالب, دستگاه گوارشی. Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: