خارش فرج بانوان

آقا دکتر ع. ح. سردار من هم زنی خجالتی هستم و از ژاپن مزاحمتان میشم. من هم چنان خانومی که در پست قبلی در مورد خارش مقعد سئوال کردند کمی در مورد سئوال کردن مستقیم خجالت میکشم . من دچار خارش در فرج و کشاله ران هستم گاهی ضایعات پوستي خارش دارند و قرمز رنگ میشوند و معمولا منتشر میشوند … وقتی صابون ضد باکتری استفاده میکنم تاثیری ندارد و گاهی بدتر هم میشود پمادهای کورتونی کمی بهتر میکند اما خارش همچنان باقی میماند آقای دکتر خوشحال میشم نظرتان را بدانم . البته فکر نکنید که من همسر یک تاجر یا دیپلمات در ژاپن هستم من واسه کار به ژاپن آمده ام و ….

دکتر ع. ح. سردار : سلام خانوم گل خسته نباشید. پیشاپیش اجازه بدهید که بگویم  خجالت را کنار بگذارید و به یک دکتر پوست مراجعه نمائید چرا که من هیچ وقت نمیتوانم تشخیص و تجویز آنلاین دهم اما احتمالا شما جز آن عده ای هستید که زیاد تعرق میکنید و افرادي كه زياد عرق مي كنند میتوانند مستعد بيماري قارچی در کشاله ران و فرج شوند. چنان پستهای دیگرم اطلاعاتی کلی در اختیار شما و دیگر خوانندگان قرار میدهم.

خارش فرج

فرج ناحيهٔ اطراف مهبل میباشد و شامل لب‌ها و تعدادى غده است. خارش فرج (Pruritus vulvae) عبارت از خارش ناحیه تناسلی زنان میباشد و در بین بانوان عارضه ای رایج است و این حالت بیماری نیست و علامت عارضه ای دیگر میباشد. افرادی که از آن رنج می برند اغلب سالهای زیادی این عارضه را به همراه دارند و در بسیاری موارد نتیجه معالجه آنها تنها تسکین موقت بوده است.

تعدادی از علل عبارتند از :

– حساسيت‌ پوستي

– بیماری پوستی مانند درماتیت ، لیکن سیمپلکس (lichen simplex) ، پسوریازیس (psoriasis) یا لیکن اسکلروز (lichen sclerosus) .

– شپش ناحيهٔ عانه

– میکروارگانیسم ها مانند کاندیدا (برفک) ، لاکتوباسیل (cytolytic vaginosis) ، و در موارد کمتری ، گاردنرلا (gardnerella) یا تریکومونیاز(trichomoniasis)

– درماتیت تماسی به علت خاراندن ، اصطکاک ، لباس زیر تنگ ، صابون و یا موزایی نامناسب

– بيمارى قند

– خراش های کوچک ، اغلب در ناحیه تحتانی محل اتصال لبهای کوچک

– کرم‌هاى پيشگيرى از حاملگي و اسپرى‌ها

– سرطان پوست مانند نئوپلازی داخل فرج ، بیماری اکستراماماری پاژه (extramammary Paget) و یا به ندرت ، سرطان فرج

اغلب چند تا از این عوامل موجب خارش میتوانند شوند که در آن صورت موجب دشواری برای تعیین علت دقیق خارش و یا بثورات جلدی میشود. لذا آزمایشات میکروبیولوژیکی جهت تشخیص لازم است . گاهی اوقات بیوپسی پوست یا تست حساسیت برای تعیین ماهیت دقیق بیماری پوستی لازم میباشد. هنگام مواجهه با خارش فرج، احتمال التهاب در دستگاه تناسلی را نیز باید در نظر داشت که شایع ترین علت آن عفونت های مهبل (واژن) است چنان واژینوز باکتریال که در صورت عدم تعادل میکروارگانیسم های مهبلی رخ میدهد. عفونت قارچی مهبل نوع دیگر است که در اثر رشد بیش از حد قارچها باعث خارش ، سوزش و ترشح سفید غلیظ و پنیری شکل می شود. عفونت دیگر تریکومونیازیس است که خارش و سوزش و ترشح زرد مایل به سبز از علائم آن میباشد.

درمان

معالجه بر علت عارضه استوار است. برخی از اصول کلی برای همه موارد عبارتند:

– خنک نگه داشتن ، به خصوص در زمان شب

– پوشیدن لباس زیر و بیرونی گشاد پنبه‌اى به‌جاى لباس‌هاى زير از جنس الياف مصنوعى

– اگر علت خارش بیماری پوستی قارچی بوده و مقاوم باشد به همراه کرم های موضعی، داروهای ضدقارچ هم به صورت خوراکی باید مصرف شوند.

– اجتناب از پوشیدن لباس نایلونی

– یک یا دو بار شستشو در روز با آب ولرم و یا با استفاده از یک پاک کننده غیر صابونی به جای صابون معمولی

– در صورت عفونی بودن عارضه، همسر بیمار هم باید تحت درمان قرار گیرد.

– اجتناب از خاراندن و یا مالش منطقه آسیب دیده

– اجتناب از دوچرخه یا اسب سواری

– برای کاهش خارش، کمپرس آب سرد پانزده دقیقه ای دو بار در روز مفید است.

– گذاشتن با احتیاط تامپون و تعویض چند باره نوار بهداشتی

– بکارگیری لیف گرم و مرطوب یا نشستن در وان آب گرم برای تسکین پوست حساس می تواند کمک کند.

– عدم استعمال کرم های استروئیدی قوی برای طولانی مدت

– اجتناب از بکارگیری کرمهایی که پزشکتان تجویز نکرده

– در برخی از بیماران با خارش شدید، آنتی هیستامین های خوراکی یا آرام بخشهایی مانند آمی تریپتیلین میتوانند کمک کنند.

– معمولا یکی از درمانهای خارش ، نخاریدن است.

کامیاب باشید و تندرست – با تشکر دکتر ع.ح. سردار

Posted on فوریه 6, 2012, in مقاربت, کل مطالب, پوست, پزشکی به زبان ساده, سئوالات خانمها. Bookmark the permalink. 3 دیدگاه.

 1. دکتر جان نتیجه ها برایتان در پی دی اف ارسال میشو.د.

 2. دکترمهشید چایچی

  اغلب زنان وقتی که دچار خارش ناحیه تناسلی می‌شوند و ترشحات آنها زیاد می‌شود، فکر می‌کنند دچار عفونت قارچی مهبل شده‌اند و معمولا بعداز این حدس به سراغ یکی از داروهای بدون نسخه می‌روند، غافل از اینکه خارش می‌تواند علامت اولیه بسیاری دیگر از مشکلات و عفونت‌های تناسلی از بیماری‌های مقاربتی گرفته تا حساسیت پوستی باشد. بنابراین اگر با مراجعه به پزشک مطمئن نشده‌اید که عفونت قارچی دارید، وقت و پول خود را هدر ندهید.
  مطالعات متعددی نشان داده‌اند که علامتی مانند خارش نمی‌تواند مشخص کند که شما دچار چه مشکل و بیماری‌ای شده‌اید، بنابراین ممکن است به راحتی در تشخیص اشتباه کنید و در‌این صورت درمان برای شما دور از دسترس خواهد شد.

  کدامیک از این سه علت؟
  اگر خارش در نتیجه عفونت مهبل ایجاد شده باشد، معمولا سه حالت ممکن است وجود داشته باشد.

  یا در کار است که شایع‌ترین عفونت مهبل است، یا و یا متخصصان می‌گویند، بهترین راه تشخیص بین عفونت‌ها مشاهده علایم نیست بلکه آزمایش ترشحات مهبل است.
  اول: واژینوز باکتریال
  این عفونت، زمانی رخ می‌دهد که تعادل میکروارگانیسم‌هایی که در مهبل زندگی می‌کنند، بهم خورده و دچار کاهش شوند. بنظر می‌رسد که واژینوزباکتریال با فعالیت جنسی نیز ارتباط داشته باشد، اما چگونگی آن را هنوز پزشکان نمی‌دانند. دوش مهبل (شستشوی مهبل با مواد خاص ) نیز خطر آن را افزایش می‌دهد.
  در واژینوزباکتریال، باکتری خاصی به نام بیش از حد رشد می‌کند و زیاد می‌شود، بطوری‌که منجر به کاهش تعداد باکتری‌های محافظی به نام لاکتوباسیل شده و موجب ترشحات سفید مایل به خاکستری مهبل، خارش و بوی بد آن می‌شود. وقتی متخصص ترشح مهبل را زیر میکروسکوپ بررسی کند، سلول‌هایی را که توسط باکتری فوق (گاردنلا) پوشانده شده،‌ مشاهده می‌کند و همچنین می‌تواند ( PHاسیدیته) مهبل را اندازه بگیرد.
  در واژینوزباکتریال این میزان بالاتر از حد طبیعی است (یعنی قلیایی می‌شود.) در نهایت ممکن است آزمایشات دیگری نیز انجام گیرد‌. واژینوزباکتریال با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شود. واژینوز اگر درمان نشود، می‌تواند منجر به بیماری التهابی لگن و در پی آن عوارضی چون نازایی‌، ‌حاملگی خارج رحمی یا زایمان زودرس شود.
  دوم: عفونت قارچی
  دومین عفونت شایع مهبل، عفونت قارچی است که آن هم به دنبال تغییر در محیط مهبل روی می‌دهد. در یک عفونت قارچی، معمولا‌رشد بیش از حد منجر به خارش و سوزش و گاهی ترشح سفید غلیظ و پنیری شکل می‌شود. عفونت قارچی معمولا بدنبال مصرف آنتی بیوتیک‌ها (بدلیل از بین بردن باکتری‌های طبیعی محیط مهبل) و قرص‌های ضدبارداری روی می‌دهد. علاوه بر این،‌ این بیماری در شرایط زیر شایع است: زنان حامله،‌ زنانی که دیابت دارند، زنانی که لباس زیر تنگ می‌پوشند که پارچه آن از موادی ساخته شده که تهویه مناسبی ندارد و همچنین زنانی که از دوش مهبل و اسپری‌های بهداشتی زنانه استفاده می‌کنند.
  بهتر است زنان از دوش مهبل (شستشوی مهبل با مواد خاص) و اسپری استفاده نکنند و در عوض از صابون‌های ملایمی که ماده پاک کننده قوی ندارد،‌ استفاده کنند.

  متخصصان و ماماها می‌توانند عفونت قارچی را با یک معاینه فیزیکی و بررسی میکروسکپی ترشحات مهبل تشخیص دهند. با این وجود ممکن است برای اثبات تشخیص، نمونه را جهت کشت به آزمایشگاه بفرستند. عفونت قارچی با داروهای ضد قارچ درمان می‌شود که بصورت کرم، شیاف یا قرص دردسترس است. زنانی که عفونت‌های عود کننده دارند ممکن است با تجویز اسیدبوریک بصورت کپسول مهبل، تسکین یابند.
  این اسید با تغییر اسیدیته )PH( مهبل، از رشد قارچ‌ها جلوگیری می‌کند.

  البته زنانی که قبلا عفونت قارچی را تجربه کرده‌اند و در معرض خطر بیماری‌های مقاربتی نیستند، می‌توانند در صورت وجود علایم فوق،‌ داروهای بدون نسخه را امتحان کنند، اما اگر علایم تا دو سه روز از بین نرفت باید حتما به مراقب بهداشتی خود (ماما یا پزشک) مراجعه کنند.
  سوم: تریکو مونیازیس
  سومین عفونت مهبل تریکومونیازیس (تریک) است که نوعی بیماری مقاربتی بوده و به دنبال آزمایش میکروسکپی ترشحات مهبل، تشخیص داده می‌شود. تریکومونیازیس همیشه علامت ایجاد نمی‌کند. اما اگر علامت‌دار باشد،‌ خارش و سوزش و ترشحات زرد مایل به سبزی که بوی گند می‌دهد را موجب می‌شود. در این صورت مرد و زن (دو شریک جنسی) باید با دارویی به نام درمان شوند و از مقاربت درطول درمان خودداری کنند تا عفونت از بین برود.

  علت دیگری هم هست؟
  علل شایع دیگری که بعد از تریکومونیازیس می‌توانند خارش و سوزش و ترشح ایجاد کنند عبارتنداز:سوزاک، کلامیدیا و هرپس. بنابراین قبل از اینکه نتیجه بگیرید خارشتان در اثر عفونت قارچی است و خوددرمانی کنید، لازم است با خودتان رو راست باشید که آیا خودتان یا همسرتان در معرض ابتلا‌ به بیماری‌های مقاربتی قرار گرفته اید یا نه؟
  اگر چه همه زنان مبتلا،‌ علایم سوزاک یا کلا‌میدیا را ندارند اما آنهایی که علامت‌دار هستند معمولا خارش و سوزش هنگام ادرار را تجربه می‌کنند. کلا‌میدیا با بررسی نمونه گردن رحم یا نمونه ادرار از نظر کلا‌میدیا مشخص می‌شود. بطور مشابه سوزاک نیز با بررسی نمونه ترشحات، تشخیص داده می‌شود. هر دو این بیماری‌های مقاربتی با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. درمان سوزاک و کلامیدیا بسیار بحرانی است، چرا که به آسانی از طریق روابط جنسی حفاظت نشده منتقل شده و می‌تواند عوارضی چون بیماری التهابی لگن و نازایی ایجاد کند.
  برخلاف سوزاک و کلامیدیا، هرپس عفونت عود کنند‌ای است که به‌وسیله ویروس ایجاد می‌شود. در زمان بروز بیماری، ویروس از سلول‌ عصبی که در آن زندگی می‌کند، به پوست مهاجرت کرده و موجب تاول‌های خارش‌دار در ناحیه تناسلی می‌شود. هرپس با داروهای ضدویروسی درمان می‌شود.
  پوست‌های حساس
  تمام افرادی که خارش ناحیه تناسلی دارند، دچار عفونت نیستند، در بسیاری از زنان، مشکل خارش فرج است که خارجی‌ترین قسمت دستگاه تناسلی زنانه است.

  دو مشکل شایع پوستی که می‌توانند خارش ناحیه فرج را سبب شوند، و هستند. درماتیت زمانی رخ می‌دهد که پوست با یک ماده شیمیایی مثلا صابون‌های تند و پاک‌کننده‌های قوی تحریک شود. درماتیت تماسی هم واکنش آلرژیک سیستم ایمنی به یک ماده است، مثلا عطریات و مواد نگه دارنده می‌توانند موجب تحریک واکنش آلرژیک شوند. به کسانی که پوست آنها در ناحیه فرج حساس است، خودداری از مواد معطر و استفاده از پاک کننده‌های ملایم برای شستن لباس‌زیر و خشک کردن پوست و لباس بعد از شستشو، توصیه می‌شود. برای تسکین پوست حساس می‌توانید از لیف گرم و مرطوب یا شستن در وان آب گرم استفاده کنید.

  بعضی زنان نیز ممکن است با استفاده از داروهای ضدالتهاب موضعی چون هیدروکورتیزون (نوعی استروئید) بهبود یابند. البته در موارد شدید، مصرف استروئید خوراکی ضروری است.
  زنانی که پسوریازیس پوستی و اگزما دارند نیز ممکن است در ناحیه تناسلی دچار همین علایم شوند. پسوریازیس یک بیماری سیستم ایمنی است که می‌تواند جوش دانه‌های قرمز پوسته‌ پوسته در ناحیه فرج بدهد، اگرچه این حالت خیلی نادر است. اگزمای پوست‌های خشک نیز می‌تواند در فرج خارش ایجاد کند که در هوای خشک زمستان این حالت بدتر می‌شود. در هر دو حالت فوق استروئیدهای موضعی یا خوراکی که خارش و التهاب را تسکین می‌دهد، تجویز می‌شود.
  امروزه با توجه به شیوع اصلاح و تراشیدن موهای ناحیه تناسلی، فولیکولیت مهبل (یک نوع عفونت باکتریایی فولیکول مو که منجر به ورم خارش‌دار آن می‌شوند) نادر نیست، بخصوص در زنانی که زیر 52 سال دارند. فولیکولیت با آنتی‌بیوتیک‌های موضعی یا خوراکی درمان می‌شود و البته رعایت بهداشت در تراشیدن موها برای پیشگیری لازم است.
  اما و هزار اما…
  مسلماً بعضی خارش‌ها و ترشحات فقط به‌علت قسمتی از دوره طبیعی هورمونی بدن است که این نوع خارش در زمانی که بسیار آزاردهنده باشد با پارچه مرطوب و کرم هیدروکورتیزون، تسکین داده می‌شود.
  اگرچه بعضی خارش‌ها و ترشحاتی که می‌آیند و می‌روند طبیعی هستند اما اگر طولانی شود بهتر است به پزشکتان مراجعه کنید، حتی اگر به منظور تجدید اطمینان شما از طبیعی‌بودن مسئله باشد.
  پس اگر می‌خواهید درمان شوید، باید بر تردید خود نسبت به ملاقات پزشک به‌دلیل خارش تناسلی غلبه کنید. برای بررسی پزشکی علل خارش، همین بهانه بس‌که با اطمینان درمان کردن، بهتر از درمان حدسی بیماری است

 3. * این بیماری شما باید فوری درمان بشه:
  یعنی من ماه بعد قراره برم مسافرت و معالجه این بیماری خیلی ساده و سودآوره و بهتره زودتر ترتیبش رو بدم!

  * خوب بگید ببینم مشکلتون از کی شروع شد:
  یعنی من از بیماریتون چیزی نفهمیدم و ایده ای ندارم و امیدوارم شما خودتون سرنخی به من بدین!

  * یک وقت دیگه از منشی برای آخرهای این هفته بگیر:
  یعنی من امروز با دوستام دوره دارم، باید برم زودتر بزن به چاک!

  * هم خبرهای خوب و هم خبرهای بد براتون دارم:
  یعنی خبر خوب اینه که من قراره یه ماشین جدید بخرم و خبر بد اینکه شما باید پول اونو بدین!

  * من به این آزمایشگاه اطمینان دارم بهتره آزمایش هاتون را اونجا انجام بدین:
  یعنی من ۴۰ درصد از پول آزمایش بیمارانی که به اونجا معرفی می کنم را می گیرم!

  * دارویی که براتون نوشتم داروی خیلی جدیدیه:
  یعنی من دارم یه مقاله علمی می نویسم و می خواهم از شما مثل موش آزمایشگاهی استفاده کنم!

  * اگه تا یک هفته دیگه خوب نشدید یه زنگ به من بزنید:
  یعنی من نمی دونم بیماریتون چیه شاید خود به خود تا یک هفته دیگه خوب بشه!

  * بهتره چندتا آزمایش تکمیلی هم انجام بدین:
  یعنی من نفهمیدم بیماریتون چیه. شاید بچه های آزمایشگاه بهتون کمک کنن!

  * ابن بیماری الان خیلی شایعه:
  یعنی این چندمین مریضیه که این هفته داشتم باید حتما امشب برم سراغ کتاب های پزشکی و درمورد این بیماری مطالعه کنم!

  * اگه این عوارض از بین نرفت هفته دیگه زنگ بزنید وقت بگیرین:
  یعنی تا حالا مریضی به این سمجی نداشتم خدا را شکر که هفته دیگه مسافرتم و مطب نمیام!

  * فکر نمی کنم رفتن پیش فیزیوتراپیست فایده ای داشته باشه:
  یعنی من از فیزیوتراپیست ها نفرت دارم نرخ های ما رو شکستن!

  * ممکنه یک کمی دردتون بیاد:
  یعنی هفته پیش دو تا مریض از شدت درد زبونشون رو گاز گرفتن!

  * فکر نمی کنید این همه استرس روی اعصابتون اثر گذاشته باشه:
  یعنی من فکر می کنم شما دیوونه هستین و امیدوارم یک روانشناس پیدا کنم که هزینه های درمانتون رو باهاش قسمت کنم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: