پیگیری علل گوش درد و تیرگی زبان

سلام آقای دکترع. ح. سردار. پسری دارم حدودا چهار ساله – دو هفته پیش سرماخوردگی خفیفی خورد دکتر که بردیم شربت کوآموکسی کلاو داد سه روز دادیم بعد سه روز حالش خوب شد و شربت را قطع کردیم و رفتیم خونه … البته با ماشین . اونجا هم حالش خوب بود بعد از یک هفته یکی از گوشهاش شروع کرد به درد گرفتن که بردیم دکتر گفت عفونت کرده و دوباره همون کوآموکسی وچهار الی پنج روز شربت را دادیم که دوباره برگشتیم .. با ماشین … رسیدیم خونه بعد دو روز درد شدیدی در یکی از گوشهاش شروع شد و دوباره دکتر که اینبار شربت زاکسیم و آمپول پن 6.3.3 داد اینا را مصرف کرد گوش راست خوب شد دوباره درد در گوش چپ شروع شد و دوباره دکتر .اینبار با یکی از اقوام که دکتر میباشد مشورت کردم گفت دوره درمان را کامل نکردی و شربت کوآموکسی کلاو فکر کنم 312 بود و زاکسیم و دیفن هیدرامین کامپاند را تجویز کرد این روش را تا هفت روز دادیم که جواب داد و دیشب که بردم دکتر گفتن که عفونت در هر دو گوش بر طرف شده ولی از دیشب دوباره تب کرده البته شدید نه و مرتب میگه کل دهانم درد میکنه. دکتر هم چیزی نگفت فقط گفت شاید دوباره داره سرما میخوره .( نه بیرون بردیم ،نه پیش کسی بردیم ، تو خونه هم دما را خوب نگه داشتیم ) راستی رو زبانش هم یه خورده سیاه شده . امکان داره از مسافرت با ماشین اینطوری شده باشه؟ درد دهان از چی ممکنه باشه؟ … با تشکر

دکتر سردار: سلام دوستم . مدتی است که وبم غیر فعال میباشد و امروز فرصتی شد که جواب شما را بدهم . از کمی تاخیر پوزش میخواهم . شایع‌ ترین عاملی که موجب عفونت گوش می ‌شود ، عفونت‌ های مزمن تنفسی و سرماخوردگی است و وقتی که نوع عفونت ، ویروسی یا قارچی باشد آنتی بیوتیکهای ضد باکتری تاثیری بر دوره دارویی ندارند ویا اگر باکتری به آنتی بیوتیک مصرفی مقاوم باشد و یا دوره دارویی کامل نشود،  دوره دارویی دچار شکست میشود لذا جهت ادامه دوره دارویی کشت باکتری و انتخاب آنتی بیوتیک موثر لازم است. در عفونت گوش ، ابتدا گوش کیپ شده و به مرور گوش درد بروز میکند که حالت ضربان دار پیدا میکند. پیشرفت عارضه موجب سرگیجه ، خروج ترشحات خونی و چرکی ، پارگی پرده و کاهش شنوایی میشود. البته علت همه گوش دردها عفونت گوش نیست و حدودا نیمی از  دردهای گوش علل دیگری دارند.

اما در مورد سیاهی زبان . ممکن است که علت آن ترکیبی از قارچ و باکتری باشد. هر نوع دارو (از جمله این آنتی بیوتیکها)  که موجب بر هم زدن تعادل طبیعی باکتریهای عادی (فلور) دهان شود این وضعیت را میتواند پدید آورد. از عوامل دیگر آن رژیم غذایی نامناسب ، عدم رعایت بهداشت دهان  و در بزرگسالان سیگار کشیدن، نوشیدن زیاد مشروبات الکلی میتواند باشد . اگر علت آن مصرف آنتی بیوتیک باشد ، معمولا بعد از یک هفته از قطع دارو ، عارضه بر طرف میشود.

برای روشن تر شدن گوش درد به جدول ذیل مراجعه نمائید:

علائم تشخیص مراقبت از خود
1.آیا شما تب دارید؟- بله↓ نه← به پرسش پنج مراجعه کنید.
2.آیا شما تجربه درد عمیق در گوش و / یا ترشحه مایع از گوش   رادارید؟- نه↓ بله← شما ممکن است دچار اوتیت میانی (عفونت گوش میانی) شده باشید. به پزشکتان مراجعه کنید. بسیاری از عفونتهای گوش خود به   خود بهبود میابند ، اما برخی دیگر نیاز به آنتی بیوتیک دارند.
3.آیا شما دچار سرخی و تورم گوش خارجی و پوست اطراف آن   شده اید؟- نه↓ بله← ممکن است کانال گوش، گوش بیرونی و پوست اطراف گوش دچار   عفونت جدی شده باشد. فوری با پزشکتان مشاوره نمائید.
4.آیا شما دچار سردرد و سرخی در پشت گوش یا حساس به لمس   استخوان پشت گوش خود شده اید؟- نه↓ بله← علت درد شما ممکن است ماستوئیدیت (Mastoiditis)  باشد که عفونت استخوان پشت گوش است، و یا   دلیل درد ، بزرگ شدن گره لنفاوی باشد. فوری با پزشکتان مشاوره نمائید.
5.آیا شما شاهد تخلیه چرک غلیظ یا خونی از کانال گوش شده   اید که بعد از یک درد ناگهانی و تیز شروع شده باشد؟- نه↓ بله← شما ممکن است دچارپاره گی پرده گوش شده باشید. به پزشک خود مراجعه کنید. برای جلوگیری از عفونت گوش ،   در دوره درمانی آنرا خشک نگه دارید. قرار دادن یک حوله گرم بر روی گوش ممکن است   به تسکین درد کمک کند.
6.آیا گوشتان متورم است، و یا وقتی که شما نرمه گوش خود را بکشد دچارخارش و یا درد میشوید ؟- نه↓ بله← درد شما ممکن است ناشی از التهاب گوش (Otitis)   خارجی باشد، که عفونت مجرای گوش است. به پزشک مراجعه کنید.گوش خود را در دوره درمانی خشک نگه   دارید. قرار دادن یک حوله گرم بر روی گوش ممکن است به تسکین درد کمک کند.
7.آیا مفصل فک شما در هنگام   جویدن و یا باز کردن دهان تولید صدا میکند و یا    حساس شده و به راحتی دچار درد میشود؟- نه↓ بله← سندرم مفصل گیجگاهی فکی (Temporomandibular)   ممکن است دلیل درد باشد که یک اختلال در مفصل فک میباشد. سعی کنید یک داروی ضد التهابی استعمال کنید. به ماهیچه   های اطراف فک ماساژ دهید. حرارت مرطوب و یا سرد کردن فک نیز ممکن است به تسکین   درد کمک کنند. اگر هیچ بهبودی در   طی یک یا دو هفته رخ ندهد، با دندانپزشک یا پزشک خود مشاوره  کنید. اگر شما دچار درد شدید شوید تا حدی که   نتوانید فک خود را باز کنید، فوری به پزشکتان مراجعه نمائید.
8.آیا شما صدای مایع در گوش خود میشنوید و یا احساس فشار   و گرفتگی میکنید که با سرفه ، خمیازه کشیدن یا بلعیدن برطرف نشود؟ آیا شما دارای   علایم سرماخوردگی یا آنفولانزا هستید؟- نه↓ بله← ناراحتی گوش شما ممکن است ناشی از مسدود شدن لوله استاش   (Eustachian)   باشد. سرماخوردگی و آنفولانزا، اغلب عامل این عارضه هستند. سعی کنید دارو ضد احتقان برای چند روز استعمال نمائید.   قرار دادن یک حوله گرم بر روی گوش ممکن است به تسکین درد کمک کند. اگر درد شدید باشد و یا برطرف نمی شود ، در   یک یا دو روزبعد  به پزشک مراجعه کنید.
9. آیا شما دندان درد در همان ناحیه گوش درد درهنگام   جویدن دارید؟- نه↓ بله← مشکل دندان می تواند درد را به  سمت گوش نیز سوق دهد. سعی کنید دارو مسکن استفاده کنید و به دندانپزشک خود   مراجعه نمائید.
10.آیا شروع درد گوش شما در طول پرواز هوایی و یا درست بعد   از سفر هوایی شروع شده است؟- نه↓ بله← شما ممکن دچار باروتراوما (Barotrauma)   شده باشید، ، که با تغییر در ارتفاع و فشار هوا ایجاد می شود. اگر نشانه های درد در چند ساعت رو به بهبود نرفت و یا   اگر درد شدید باشد ، به پزشک مراجعه کنید.
11.آیا شما می توانید در کانال گوش خود وجود جوش را   مشاهده  یا حس کنید؟- نه↓ بله← یک عفونت کوچک در کانال گوش ممکن است علت آن باشد. عفونت احتمالا بعد از دو تا پنج  روزبهبود خواهد یافت و کمپرس آب گرم ممکن است   به تسکین درد کمک کند. در   صورتی که درد شدید گردد و یا اگر سرخی و گرما در گوش احساس شود ، به پزشک مراجعه   کنید
12.آِیا فرد مبتلا یک کودک است که گوش درد ویا سرخی در   ناحیه گوشی ندارد، اما دچار مشکلات شنوایی است؟- نه↓ بله← این عارضه ممکن است به دلیل تجمع مایع (اوتیت سروزی)   باشد و یا با تجمع موم در کانال گوش (Ceruminosis) ایجاد می شود. با دکتر خود مشاوره نمائید تا او روش درمان تجمع مایع و   موم گوش را شرح دهد.
برای اطلاعات بیشتر با دکترتان مشاوره کنید. با تشکر : دکتر ع. ح. سردار

Posted on دسامبر 24, 2011, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, اطفال. Bookmark the permalink. 10 دیدگاه.

 1. گوش درد ( Earache )

  گوش درد ممکن است تیر کشنده ،مبهم، یا سوزشی باشد.درد ممکن است موقت یا ثابت باشد.

  نکات مهم
  در کودکان گوش درد اغلب بعلت تجمع مایع و فشار پشت پرده گوش ایجاد می شود،در ناحیه ای که گوش میانی نامیده می شود. گوش میانی توسط یک لوله باریک -شیپور اُستاش -به کانال بینی وصل می شود. شیپور اُستاش در حالت طبیعی مایعات را از گوش میانی خارج کرده و به متعادل نمودن فشار گوش طبیعی کمک می کند.
  سرما خوردگی یا آلرژی بعلت التهاب یا تجمع مایع ممکن است شیپور اُستاش را مسدود نماید.این امر در کودکان کوچک شایعتر است زیرا شیپور اُستاش در آنها کوتاهتر و افقی تر است.وقتی شیپور استاش بسته شود،جریان طبیعی مایع از گوش میانی متوقف می شود.مایع شروع به جمع شدن می کند ،که ممکن است سبب گرفتگی،درد،کم شدن شنوایی،و عفونت گوش شود.
  علائم عفونت گوش شامل تب،درد گوش،نق نق کردن کودک،گریه زیاد،و بی قراری است.بسیاری کودکان کاهش شنوایی موقت و خفیف حین و بعد از یک عفونت گوش خواهند داشت. کاهش شنوایی دائمی نادر است،ولی احتمال آن با عفونتهای مکرر بیشتر می شود.
  با وجود این درد گوش در یک کودک یا شیر خوار همیشه ناشی از عفونت نیست. ورود آب به گوش در حمام،تجمع صابون یا شامپو،یا تحریک بعلت گوش پاک کن از علل دیگر هستند.
  درد گوش در بالغین کمتر به علت عفونت گوش است.آنچه شما به علت درد گوش حس می کنید ممکن است واقعاً از محل دیگری باشد،مثل مفصل فکی گیجگاهی ،دندانهای تان،گلو یا سایر مناطق .این را درد ارجاعی گویند.

  علل شایع
  جسم فرورفته در گوش یا سرومن متراکم در گوش

  · عفونت گوش
  o عفونت گوش میانی ــ حاد (موقت و شدید)
  o عفونت گوش میانی ــ مزمن (برطرف نمی شود یا عود می کند)
  o عفونت گوش خارجی (کانال) ــ حاد
  o عفونت گوش خارجی (کانال) ــ مزمن
  o عفونت گوش خارجی (کانال) ــ بدخیم
  · آسیب به گوش به علت تغییر فشار(بعلت ارتفاع زیاد و سایر علل)
  · پرده گوش پاره شده یا سوراخ شده
  · عفونت دندان
  · عفونت سینوس
  · التهاب مفصل فک
  · گلو درد با درد ارجاعی به گوشها
  · سندرم مفصلی فکی گیجگاهی(TMJ)

  مراقبت در خانه
  مراحل زیر به درد گوش کمک می کنند:

  · داروهای مسکن بازاری،مثل استامینوفن یا بروفن،می توانند برای گوش درد کودکان یا بزرگسالان مفید باشند.(به کودکان آسپرین ندهید).
  · کمپرس آب سرد یا یک تکه پارچه خیس با آب سرد برای 20 دقیقه می تواند درد را کم کند.
  · روغن زیتون یا قطره های بازاری مؤثر و بی خطر هستند،البته تا وقتی پرده گوش پاره نشده باشد.
  · برای کودکان بزرگتر که قادر به جویدن آدامس هستند،جویدن ممکن است به تخفیف درد و فشار ناشی از عفونتهای گوش کمک کند.
  · اگر کودک در حالت خوابیده بی قرار است،استراحت در حالت نشسته می تواند به کاهش فشار در گوش میانی کمک کند.

  درد گوش ناشی از پایین آمدن سریع از ارتفاعات را می توان با عمل بلع،جویدن آدامس یا سایر روشها تسکین بخشید.مک زدن به پستانک حین پایین آمدن مفید است.

  تماس با پزشك
  برای کودکان ،با پزشک او تماس بگیرید اگر:

  · علائم کودک (درد،تب،یا بیقراری)در عرض 24 تا 48 ساعت بهبود نیابد
  · در شروع ،کودک نسبت به یک عفونت ساده گوش بدحالتر باشد
  · کودکتان تب زیاد یا درد شدید داشته باشد
  · درد شدید بطورناگهانی فروکش کند –این امر ممکن است دلیل پارگی پرده گوش باشد
  · علائم بدتر شوند
  · علائم جدید ظاهر شود ،خصوصاً سردرد شدید،سرگیجه،تورم اطراف گوش،یا ضعف عضلات صورت

  انتظار چه چیزی را در مطب پزشکتان دارید؟

  پزشک یک معاینه بالینی انجام می دهد،که شامل معاینه گوش،بینی،ماستوئید(قسمت استخوانی پشت گوش)،و گلو می باشد.درد ،حساسیت یا قرمزی ماستوئید اغلب نشانه یک عفونت جدی است.
  در حین آزمایش ،پزشک سؤالاتی در مورد درد گوش خواهد پرسید،مانند:

  · کی شروع شده است ؟
  · بهتر،بدتر یا ثابت مانده است؟
  · آیا درد مداوم است؟
  · چه علائم دیگری وجود دارد؟
  · آیا احساس فشار گوش وجود دارد؟
  · آیا از گوش ترشح خارج می شود؟
  · آیا در گوش صداهای غیر طبیعی شنیده می شود؟
  · آیا تب وجود دارد؟
  · آیا درد در استخوان پشت گوش وجود دارد؟
  · آیا کاهش شنوایی رخ داده است؟

  در صورت تجویز آنتی بیوتیکها،این موضوع اهمیت دارد که همۀ آنتی بیوتیکهای تجویز شده مطابق برنامه خورده شوند.لوله تهويه گوش ممکن است برای کودکانی که عفونتهای دائم یا مکرر گوش دارند، به منظور عملکرد صحیح گوش میانی قرار داده شود.قرار دادن لوله تهويه گوش یک اقدام جراحی ساده و مؤثر است.

  پیشگیری
  مراحل زیر به پیشگیری از گوش درد کمک می کند:
  · ار سیگار کشیدن نزدیک کودکان پرهیز کنید.نشان داده شده دود سیگار هر ساله میلیونها کودک رابه عفونت گوش میانی مبتلا می سازد.
  · آلرژی را کنترل کنید.بویژه ،از آلرژن ها پرهیز کنید.اسپری استروئیدی بینی ممکن است به کاهش عفونت گوش کمک کند.ولی آنتی هیستامینهای خواب آور بازاری و ضد احتقانها از عفونت گوش جلوگیری نمی کنند.

  عفونتهای گوش خارجی با پرهیز از فروبردن جسم خارجی در گوش،و خشک کردن گوش بعد از حمام یا استخر قابل پیشگیری هستند.

 2. فروردین جان یک ترانه دیگر برایت میگذارم .

 3. سوال : سلام خدمت دکتر من 22 سال دارم . روی دستانم از مچ تا کتف روی پوست دستم و همچنین روی ران پام در ابتدا دانه های قرمز رنگ بیرون ریخت و بعد از چند روز برجسته شدو تمام پایم را دربر گرفت. همراه با خارش و بدون تب.بعد از شش روز پزشک به من قرص ضد خارش وسفالکسین داده .بعد از ده روز رو به بهبود به نظر می آمد.پزشک دیگری.دستور قطع مصرف دارو دادند و یک آمپول ضد حساسیت وقرص لوراتادین تجویز کردند .محل دانه پوست پوست و بهتر شد ولی هنگامی که بدنم یا پوستم ، گرم می شود شروع به سوزش می کند .مانند این که سوزن به پوستم بزنند. تا به حال حساسیت نداشتم . نتوانستم به متخصص تا حالا مراجعه کنم الان سه هفته می گذرد

  دکتر : اگر پوستتان از نظر ظاهری سالم است نگران نباشید به مرور این احساس از بین می رود .اگردچار ضایعه است به یک متخصص پوست مراجعه کنید .

 4. سوال : با سلام من 25 سالمه و پوستی چرب جوشدار و بی آب دارم.در قسمت بینی هم دانه های ریز سر سیاه هست.لطفا راهنماییم کاید از چه محصولاتی استفاده کنم (من کرم روز و شب پوستهای دهیدراته ایو روشه استفاده میکنم و شستشوی پوست چرب سینره) و اینکه برای پیشگیری از چروک محصولی استفاده کنم یا نه و اگر مناسبه چه محصولی با تشکر

  دکتر : خیر این محصولات سبب افزایش جوشهای شما خواهد شد .کرم aha هایسک درشب وضد افتاب فاقد چربی درروز مصرف کنید .

 5. سوال : باسلام وخسته نباشید وارزوی سلا متی برای شما من دختری 12 سال هستم صورتم دچار کپ ومک شده است وروی صورتم جوش های بزرگ در اورده وصورتم دچارخوارش میشودو بروی صورتم نقطه های سیاه نیز بوجود امده است. ممنون میشوم اگر مرا راهنمایی کنید

  دکتر : به یک متخصص پوست مراجعه کنید . نیاز به جرمگیری دار ید .از این طریق نمی توانم کاری برایتان انجام دهید .

 6. سوال : با سلام و آرزوي توفيق روز افزون من دختر 23 ساله هستم با موهايي مجعد و بسيار خشك و از شامپو خز كلوران و كرم نرم كننده موي اورآل استفاده مي كنم . اما همچنان مو هايم خشك است . از چه شامپويي استفاده كنم ؟ كرم موي خوب و يك ماسك مو بعد از حمام بهم معرفي كنيد براي خوشبو و نرم شدن موهايم با تشكر

  دکتر : محصولات جی اف لازارتیک ماسک مرطوب کننده مو

 7. سوال : سلام دختری هستم 33 ساله با موهایی بسیار خشکو وز با اینکه از نرم کننده ها و سرم و ماسک استفاده می کنم با این حال با اینکه کف موها نسبتا چرب هست ولی موهایی بسیار خشک دارم از سشوار و رنگ مو هم استفاده نمی کنم خواهشمندم من را راهنمایی کنید ممنون

  دکتر : از سرم موی emembi بعداز حمام استفاده کنید

 8. سوال : با عرض سلام خدمت خانم دکتر ملکی سوالی ار حضورتان داشتم در رابطه با دستگاه لیپولیزر میباشد آیا این دستگاه اگر بر روی چربیهای شکم استفاده شود ممکن است به تخمدانها و تخمکها آسیبی برساند با توجه به اینکه لیزر میباشد؟

  دکتر : خیر آسیبی به آنها نمی رسد .

 9. سوال : با سلام و خسته نباشید. می خواستم یک کرم دور چشم خوب برای پیشگیری از ایجاد چروک و شل شدن آن معرفی نمایید؟ با تشکر

  دکتر : کرم دور چشم roc

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: