روشهای معالجه همانژیوم در پوست – ماه گرفتگی

سلام آقای دکتر ع.ح. سردار. در فروردین ماه 89 خداوند دختری به من اعطا نمود دخترم 8 ماهه به دنیا آمد دختر من در همان لحظه تولد ماده سفید چسبنده ای بر پیشانی اش بوده که همان لحظه برداشته می شود از همان زمان , مکان همان لکه بر پیشانی دختر من به صورت قرمز (به قول خودمان تراکمه ” تاج”به قول ولایت “ماه گرفتگی”) باقی است سوال من این است که مکان این تاج از بین می رود؟ تاج بر پیشانی دختر من کاملا هویدا است … جوابی دهید و مرا از نگرانی در بیاورید . با تشکر فراوان . خدا علمینگا قوات برسین .

دکتر ع.ح. سردار: سلام ایلدش . تندرستی فرزند شما آرزوی من است . در ارتباط با کوچولویتان صلاح این است که مشاوره مستمر با یک متخصص پوست و زیبایی داشته باشید . همانژیوما ( hemangioma ) تومورهای خوش خیم عروق هستند که در اثر تکثیر سلول های لایه درونی رگ ها به وجود می آیند و به شکل مادرزادی و یا اکتسابی هستند .  همانژیوم ها خوش خیم هستند و سبب مرگ و میر نمی شوند . گاهی اوقات برخی از اشکال آن موجب اختلال در سیستم تنفسی، بینایی، شنوایی و یا گوارش می شود . همانژيوم اطفال به طور معمول در سال نخست حیات يک دوره رشد سريع دارد و بعد از آن براي مدتي رشد آن ها متوقف مي شود و کم کم شروع به پس رفت مي کند . آغاز پس رفت با پيدايش نوارهاي سفيد و يا ايجاد زخم در ضايعه همراه میباشد . در پس رفت خود به خودي ، ممکن است اثری از عارضه باقي نماند اما گاهي نازک شدن، تغييرات رنگ و افزايش ضخامت پوست را موجب مي شود . در ضايعات عميق پس رفت کامل صورت نمیگیرد .

مروری بر روشهای معالجه
عوامل مختلفی میتوانند در انتخاب روش درمانی  تاثیر گذارند . چنان : تکثیر و بسط یا بغرنج شدن عارضه ؛ سطحی و یا عمیق بودن عارضه ؛ محل ضایعه و سن کودک . به طور کلی ، چهار گزینه درمانی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد . امکان دارد یکی از این روشها عارضه را بهبود بخشد و یا ترکیبی از آنها بکار رود .

مشاهده
نظارت ، در ردیف روش درمانی است چرا که گاهی اوقات عارضه خود بخود میتواند بهبود یابد لذا لازم است پروسه ماه گرفتگی  کاملا تحت نظارت باشد . برای مثال ، اگر در یک نوزاد یک ماهه توسعه همانژیوم عمیق باشد ، تکثیر آتی ضایعه نامشخص است . لذا تغییرات در ضایعه برای چند ماه باید تحت کنترل باشد . از سویی این موضوع فرصتی برای رشد و افزایش وزن کودک و اخذ تصمیمات بعدی پدید میاورد . اگر بعد از چند ماه تغییر جزئی بود و یا همانژیوم تکثیر آرامی داشته باشد ، در آن صورت لازم است که چند ماه دیگر نیز نظارت شود . از سوی دیگر ، در صورتی که تغییرات چشمگیری در ضایعه روئیت گردد ، لازم است هر چه زودتر گزینه های دیگری را در مد نظر گرفت .

استروئیدها
استروئیدها داروهای قدرتمند برای درمان همانژیوم هستند . هدف از به کارگیری این داروها ، کم کردن سرعت رشد ضایعه میباشد . بنابراین ، آنها را تنها در صورتی که عارضه در حال رشد باشد ، بکار میبرند . درمان همانژیوم بغرنج با استروئیدها به شکل کامل صورت نمیگیرد . قرصهای استروئیدی یا استروئیدهای سیستمیک برای ضایعات به سرعت در حال تکثیر و در منطقه حساس و کاسمتیک (آرایشی) و نیز در صورتی که عارضه باعث اختلال عملکردی شود ، مورد استفاده قرار میگیرد .

ضایعات نادری که تهدید کننده زندگی میباشند معمولا همیشه با استروئید و گاهی با دیگر داروها درمان می شوند . با توجه به عوارض جانبی استروئیدها ، استفاده از این دارو باید به دقت صورت گیرد . استروئیدها برای کاهش تکثیر ضایعات و خرید زمان برای انتخاب گزینه های دیگر بسیار موثر میباشند . شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که استفاده از استروئیدهای سیستمیک در درمان همانژیوم اثرات جانبی کوتاه مدت داشته اند و بدون عوارض دراز مدت بوده اند . تزریق استروئیدها به داخل ضایعات در تعداد محدودی از موارد ، مفید واقع شده است .

لیزر
هدف از معالجه با لیزر ، رفع کامل ضایعات ، مهیا کردن محل عارضه برای درمان بعدی ، درمان عوارض و درمان عروق خونی است . روش لیزری چنان  The pulsed dye laser  با بکارگیری یک دستگاه دینامیک خنک کننده برای درمان  همانژیوم سطحی بکار میرود . این روش می تواند موجب کاهش سرعت تکثیر ، کاهش سرخی پوست شود و میتواند برای مهیا کردن محل عارضه برای درمان بعدی بکار رود . جهت معالجه همانژیوم  معمولا روشهای درمانی چندگانه مورد نیاز است . بسته به نوع ضایعه ، سن کودک و محل عارضه ، ترمیم عارضه ممکن است با یا بدون بیهوشی انجام شود.  PDL یا  pulsed dye laser می تواند برای کمک به التیام همانژیومی که زخم ایجاد نموده ، بکار رود  بویژه این روش برای ضایعات منطقه قنداقی موثر است .

روش لیزری دیگر بنام The Nd:YAG laser برای درمان همانژیوم عمیق حفره دهان ، حنجره و گاهی اوقات پوست استفاده می شود . این لیزر باید به دقت توسط پزشک با تجربه استفاده می شود . لیزر KTP اکثرا برای ضایعات راه هوایی استفاده می شود. لیزر Resurfacing مانند CO2 و Erbium  برای کمک به اصلاح اثر زخم (اسکار) و بهبود بافت پوست بکار میرود . هنگام بکارگیری این ابزار در کودکان ، باید دقت کافی را به عمل آورد .

جراحی
جراحی چنان روشهای لیزری در اکثر بیماران نتیجه خوبی داشته است . تصورات نادرستی در مورد جراحی همانژیوم وجود دارد چنان خطر ابتلا به خونریزی که این مورد به آموزش جراح بستگی دارد . به طور کلی ، کودکان را می توان با موفقیت با میزان حداقل خونریزی به روش جراحی معالجه نمود . چنان لیزر ، هدف از عمل جراحی ، برداشتن ضایعه به طور کامل ، فراهم نمودن شرایط برای اصول درمانی دیگر و یا اصلاح عارضه بعد از عود آن میباشد . ضایعات بوسیله جراحی در طول رشد (تکثیر) و یا عود عارضه قابل علاج و درمان میباشد .

زمان بندی معالجه ، به محل عارضه ، سن و وزن کودک بستگی دارد . به عنوان مثال ، همانژیوم به سرعت در حال تکثیر در پلک بالایی که به بینایی لطمه میزند ممکن است از همانژیوم عمیق ناحیه پشتی در اولویت باشد . جراحی ممکن است در چند مرحله به منظور رسیدن به بهترین نتیجه آرایشی صورت گیرد . جای زخم ، به ویژه در بیماران جوان باید باید تحت نظر دقیق جراح باشد .

اغلب جهت معالجه از گزینه های ترکیبی درمانی استفاده می شود . قسمتهای سطحی همانژیوم مرکب نوک بینی ممکن است با PDL به منظور آماده سازی برای جراحی قسمتهای عمیق بکار رود . ممکن است همانژیوم عمیق ناحیه حدقه چشم که به کره چشم فشار میاورد با استروئید و PDL درمان شود .
با تشکر – دکتر ع.ح. سردار

Posted on فوریه 1, 2011, in کل مطالب, پوست, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 19 دیدگاه.

 1. دکتر اميرهوشنگ احساني

  گفتگو با دکتر اميرهوشنگ احساني، متخصص پوست و مو
  درمان ماه‌گرفتگي 15 جلسه ليزر است
  از ميان چهره‌هاي مشهور دنياي سياست ميخائيل گورباچف، رييس‌جمهور شوروري سابق از جمله چهر‌هايي است که علاوه بر سياسي بودن از جنبه ديگر هم مورد توجه و به ياد ماندني بوده است و آن هم به خاطر ماه‌گرفتگي بزرگ روي سرش که به شوخي آن را نقشه کشور شوروي روي سر اين سياستمدار مي‌دانستند…

  براي فهميدن راز اين بيماري قديمي به سراغ دکتر اميرهوشنگ احساني، متخصص پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران رفته‌ايم تا درباره عوامل پيدايش و درمان آن بيشتر بدانيم. اگر شما دوست داريد اطلاعات‌تان را در اين زمينه افزايش دهيد، توصيه مي‌کنيم حتما اين مطلب را بخوانيد.

  سلامت : آقاي دکتر، تقريبا همه ما شنيده‌ايم که اگر مادر در زمان بارداري به خورشيد يا ماه‌گرفتگي نگاه کند يا هوس چيزي کند و آن را نخورد، روي بدن فرزندش لکه‌هايي به وجود مي‌آيد که به آن ماه‌گرفتگي مي‌گوييم. چه‌قدر اين باور قديمي درست است؟

  اين يک باور کاملا اشتباه است و هيچ‌گونه پايه و اساس علمي ندارد. نام درست اين بيماري «پورت‌ واين» است و ماه‌گرفتگي اصطلاح درستي براي آن نيست.
  سلامت : اين بيماري چگونه به وجود مي‌آيد؟ ارثي است؟
  بله، اين بيماري ژنتيکي است و نوزاد هنگام تولد ممکن است با قرمزي‌اي در نواحي صورت، اندام‌ها يا تنه به دنيا بيايد. راستش علت اصلي «پورت واين» به طور کامل در دنيا معلوم نيست و دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند به طور دقيق بگويند که چرا نوزاد با اين لکه‌ها به دنيا مي‌آيد.
  سلامت : ممکن است توضيحي درباره اين عارضه بدهيد و بگوييد چه اتفاقي مي‌افتد که رنگ پوست قرمز يا قهوه‌اي مي‌شود؟
  اتفاقي که در اين بيماري مي‌افتد اين است که عروق ريز زيرپوستي گشادتر از حالت طبيعي مي‌شوند و به طور طبيعي به علت وجود خون در اين عروق آن قسمت از پوست که عروق زيرش گشادتر شده‌اند، قرمز مي‌شود که اين اتفاق اغلب در صورت مي‌افتد. بهتر است اين را هم بدانيد که اين عارضه اغلب يک سمت بدن را درگير مي‌کند.
  سلامت : امکان دارد اين لکه‌ها سلامت فرد را به خطر بيندازد؟
  متاسفانه در برخي موارد، بله. هنگامي که اين گشادي عروق در عروق عمقي‌تر مانند مغز اتفاق بيفتد، ما شاهد علايم عصبي مانند تشنج در بيمار هستيم. همچنين اگر ضايعات فوق‌الذکر در حوالي چشم باشند، مي‌توانند به گلوکوم يا آب سياه در طولاني‌مدت منجر شوند. براي همين توصيه‌ ما به بيماراني که اطراف چشمشان درگير اين بيماري است، اين است که به طور متناوب با چشم پزشک خود در تماس باشند تا بتوانند از عوارض ناشي از پورت واين در امان بمانند.
  سلامت : روند پيشرفت اين بيماري چگونه است؟ آيا به مرور زمان کم‌رنگ مي‌شود يا از بين مي‌رود؟
  متاسفانه، خير. ممکن است که با درمان‌هاي ليزري اين لکه‌ها کمي کمرنگ شوند ولي به‌طور کلي «پورت واين» به مرور زمان از بين نمي‌رود و حتي امکان پررنگ‌تر شدن آن هم وجود دارد.
  سلامت : آقاي دکتر، گاهي شنيده‌ايم که ماه گرفتگي را همانژيوم مي‌نامند آيا همانژيوم همان پورت‌واين است؟
  خير، اين دو عارضه اگر چه شبيه هم هستند اما تفاوت‌هايي با هم دارند. در همانژيوم فقط گشادي رگ در يک منطقه وجود ندارد و اين عروق گشاد افزايش پيدا مي‌کنند. اين ضايعات که به آن تومورهاي عروقي هم مي‌گويند بيشتر در دختربچه‌ها به وجود مي‌آيد و شکل اوليه آن مانند پورت‌واين کاملا قرمز است. اين بيماري به تدريج و با افزايش سن حالت برجستگي پيدا مي‌کند و چون ممکن است خون‌ريزي کند، موجب نگراني زياد خانواده‌ها مي‌شود. همانژيوم مي‌تواند تا 15‌ماهگي رشد داشته باشد و در صورت بروز در مناطق حساسي مانند چشم، بيني، مخاط دهان و لب مي‌تواند خطرساز باشد.
  سلامت : چه خطري مي‌تواند داشته باشد؟
  در چشم موجب تنبلي چشم مي‌شود. در بيني به فرو ريختن بافت غضروفي بيني منجر مي‌شود و در مخاط دهان هم موجب به هم ريختن ساختار طبيعي لب و مخاط مي‌شود.
  سلامت : پيشرفت اين بيماري چگونه است؟
  خوشبختانه همانژيوم پس از دوره رشد، يک فاز سکون را طي مي‌کند که ممکن است چند سال طول بکشد و پس از اين فاز سکون وارد فاز تحليل يا پس‌رفت مي‌شود. بيشتر همانژيوم‌ها تا سن 10 سالگي بهبود پيدا مي‌کنند و فقط ممکن است کمي قرمزي در محل ضايعه باقي بماند.
  سلامت : کمي از بحث پورت‌واين دور افتاديم. درمان آن چگونه است؟
  درمان پورت‌واين استفاده از ليزري مناسب است. ليزرها طوري طراحي شده‌اند که بافت هدف آنها عروق زيرپوستي است. ليزرها موجب بسته شدن اين عروق مي‌شوند. خوب است بدانيد که هرچه‌قدر ميزان درگيري عروق بيشتر و عمقي‌تر باشد، احتمال پاسخ‌دهي کمتر است. به‌طور معمول درمان با اين ليزرها نياز به تکرار براي 10 تا 15 جلسه دارد و اينکه بهبودي صددرصد باشد يا نه هيچ‌وقت معلوم نيست ولي با استفاده از ليزردرماني به‌طور معمول بهبودي قابل‌ملاحظه‌اي ديده مي‌شود.

  هفته نامه سلامت

 2. دکتر محمد علی نیلفروش‌زاده

  درباره ماه گرفتگی چه می‌ دانید؟

  اطلاعاتی درباره خال‌های عروقی

  حتماً درباره ماه‌گرفتگی شنیده‌اید. ولی آیا می ‌دانید ممکن است بسیاری از لکه‌های صورت به ویژه در کودکان، به علت ناهنجاری‌های عروقی مثل سرخرگ(شریان)، سیاهرگ(ورید) و مویرگ باشد؟

  خال های عروقی درنوزاد

  تعریف خال عروقی چیست؟

  همانژیوما ( hemangioma ) یا تومورهای عروقی که مردم آنها را به نام خال عروقی می ‌شناسند، در واقع تومورهای خوش‌خیم عروق هستند
  آیا خال عروقی، انواع و اقسام دیگری هم دارد؟
  به هر حال رگ‌هایی که درگیر این مشکل می ‌شوند، متفاوت است. ما چند نوع رگ داریم. عروق ها، سیاهرگی و سرخرگی و لنفی هستند. ولی آنچه شایع است و در ضایعات عروقی از آن یاد می‌ شود، همانژیوم است و گرنه ضایعات مادرزادی دیگری در نوزادان داریم که شامل خال شرابی، ناهنجاری‌های وریدی و لنفانژیوما هستند و اغلب در سر و گردن به وجود می ‌آیند و بخشی از یک نشانگان مادرزادی هستند.

  ممکن است درباره همانژیوم نوزادی و اینکه آیا کشنده است یا نه، توضیح دهید؟
  در اثر تکثیر اولیه سلول‌های لایه درونی عروق این تومورهای خوش‌خیم حاصل می ‌شوند که در 10 تا 12 درصد کودکان تا سن یک سالگی رخ می ‌دهد و فقط یک سوم همانژیوما در موقع تولد هست ولی برای آسودگی خیال مادران باید بگویم بیشتر همانژیوم‌ها خوش‌خیم هستند و سبب مرگ و میر نمی ‌شوند. گاهی اوقات برخی از اشکال آن موجب اختلال در سیستم حیاتی مانند تنفس، بینایی، شنوایی و یا گوارش می ‌شود.

  چرا بعضی از نوزادان با این مشکل مواجه می ‌شوند؟
  به‌ طور کلی علت خال‌های عروقی فاکتور شناخته‌شده‌ای نیست، اما شواهدی وجود دارد که نقش ضعیف ژنتیک یا ارث را در آن مطرح می ‌کند و بیشتر موارد اتفاقی رخ می ‌دهد.

  آیا بروز همانژیوم نوزادی به نژاد یا جنس هم بستگی دارد؟
  در نژاد سفید بسیار شایع‌تر است و 10 تا 20 برابر آسیایی‌ها و نژاد سیاه، دیده می‌ شود. خانم‌ها اغلب سه ‌برابر آقایان درگیر خال عروقی (همانژیوم) می‌ شوند. 30 درصد موارد دیگر از همان زمان تولد است و 70 درصد در طی اولین هفته‌های تولد دیده می ‌شود. در مواردی این تومورهای عروقی تک ضایعه‌ای هستند، اما گاهی به شکل وسیع در قسمت جلدی یا داخلی دیده می‌ شوند.

  منظورتان از قسمت داخلی بدن چیست؟
  گاهی مواقع این تومورها در عروق اندام‌های داخلی مانند کبد به وجود می ‌آیند و این سبب افزایش گردش خون عروقی و نارسایی قلب می ‌شود و موجب ناهنجاری‌های دایمی در نوزاد می‌ شود. اگر هم گرفتاری روی صورت باشد، در صورتی که پره‌های بینی، لب‌ها و گوش‌ها را درگیر کند، ریسک بالاتری دارد و در صورتی که بخش بزرگی از پوست را گرفتار سازد، امکان وقوع ناهنجاری‌های سیستم قلب و عروق و یا اعصاب پدید می ‌آید. بنابراین به خصوص برای همانژیوم‌های بزرگ، بررسی‌های دقیق لازم است تا در صورت نشانگان خاص اقدامات درمانی سریع صورت بگیرد.

  چه درما‌ن‌هایی برای همانژیوم‌ نوزادی دارید؟
  بسیار متعددند، از جمله لیزرتراپی، برداشتن توده‌ها به وسیله جراحی، کورتیکواستروئید خوراکی اینترفرون و کرایو، که لیزر در درمان همانژیوم کودک مفید است و برای ضایعات در کودکی انتخاب اول است، البته باز هم بسته به مورد بیماری و علایم همراه روش درمانی که انتخاب می ‌شود، متفاوت است.

  امکان سرطانی شدن خال عروقی هست؟
  رنگ خال‌ها اغلب آلبالویی و درخشان است و به ندرت قهوه‌ای تیره تا تقریباً مشکی هستند و این مورد وقتی اتفاق می ‌افتد که یک پلاک دهانه رگ را ببندد. برای جداسازی و افتراق این خال یا تومور بدخیم ملانوما باید در صورت مشاهده چنین تغییر رنگی بررسی‌ شود.
  دکتر محمد علی نیلفروش‌زاده – متخصص پوست و مو

 3. سلام دکتر جان
  در مورد تبدیل به وبسایت، در حال حاضر با کلا سالانه 80 دلار میشود اینکار را انجام داد. البته گزینه های ارزانتر هم هست. راستش تخصصی هم نمی خواهد. شما می توانید سیستم وردپرس را روی همان وب خود اجرا کنید تا خوانندگان قدیمی هم با قضیه راحت تر باشند. من هم قبل از شروع به دات کام شدن، اطلاعاتی در این مورد نداشتم، اما با راهنمایی چند نفر از دوستان به راحتی این کار را انجام دادم. اگر هر گونه کمکی خواستید لطفا ای-میل بزنید، بنده در خدمتم

 4. سلام دکتر
  وای اون نظری که درمورد موش گذاشته بودین
  پس کانادا واس من کلا زندون میشه:دی
  بعضی پستاتونو که میخونم هزاربارخداروشکرمیگم

 5. پاسخ به پرسش های پزشکی و غیرپزشکی

  من یک زن خانه دار هستم ، موهایم را رنگ کرده ام و اکستنشن هم گذاشته ام ، توی پیشانیم بوتاکس تزریق کرده ام . ابروهایم هم تاتو است ، توی چشمهایم هم لنز رنگی می گذارم ، گونه گذاری هم انجام داده ام . چندبار هم عمل جراحی زیبایی بینی کرده ام ، تزریق لب و رفع غبغب هم انجام شده ، شوهرم می گوید این کارها چیست که انجام می دهی؟ به نظر شما این آقا دیوانه زنجیری نیست ؟

  – معلومه که هست !،شوهر شما از اورژانس های فوری و خطرناک روانپزشکی است و احتیاج به بستری شدن مطلق در بخش روانپزشکی با شرایط ممنوع الملاقات دارد . هرچه سریعتر با اورژانس تماس بگیرید!

 6. پاسخ به پرسش های پزشکی و غیرپزشکی

  آقای دکتر عزیز و دوست داشتنی ( با منه ؟ – دکتر -)من نه صدا دارم ، نه قیافه ، نه هیکل ولی علاقه فراوانی دارم که یک خوانندهً مطرح پاپ بشوم آیا از نظر پزشکی راه حلی وجود دارد ؟

  – برادرم خوبم ، احتیاجی به این چیزها نیست ، رو داشته باشید ، بقیه مسائل حل است ، اینطور که از شواهد پیداست برای خواننده شدن به هیچکدام احتیاجی نیست !

 7. پاسخ به پرسش های پزشکی و غیرپزشکی

  من با یک ضایعه پوستی به چهار پزشک متخصص مراجعه کرده ام ، چهار تا تشخیص متفاوت داده اند مگر چنین چیزی امکان پذیر است ؟

  – بله در عالم پزشکی به این می گویند» تضارب آراء یا همان جامعه پزشکی چند صدایی !!»شانس آوردید که به پنجمی مراجعه نکرده اید !

 8. پاسخ به پرسش های پزشکی و غیرپزشکی

  خانم من از سوسک می ترسد ، مادر من از خانمم می ترسد ، من از هردو به نظر شما راه حلی وجود دارد ؟

  – مواردی که برشمرده اید کاملاً طبیعی است ، البته من منظور شما را از هر دو متوجه نشدم از» سوسک و همسرتان «، «همسرتان و مادرتان» و یا «سوسک و مادرتان» ؟ البته به احتمال زیاد گزینه سوم ، کاملا منتفی است !البنه ترس درست است که برادر مرگ است ولی در بعضی موارد شوهر خواهر خطر هم هست !( گرفتی که !!)

 9. پاسخ به پرسش های پزشکی و غیرپزشکی

  من یک دوشیزه دم بخت هستم ، سه خواستگار همزمان دارم ، یک پزشک عمومی ، یک کله پز و یک آپاراتی واقعا بر سر دو راهی مانده ام به نظر شما آینده کله پزی درخشان تر است یا آپاراتی ؟

  – با توجه به میزان تولید خودرو و روند رو به رشد آن به نظر می رسد تعداد ماششینهایی که هر سال پنچر می شوند به نسبت سال قبل افزایش قابل توجهی داشته باشد ، لذا نظر شخصی بنده روی آن برادر آپاراتی است ! ولی تصمیم با خودتان است !

 10. در ایران : مردم یکسال کار نمی کنند ! بعد می روند سفر ،بعد که بر می گردند یک هفته استراحت می کنند که خستگی سفر از تنشان در بیاید !

  در بقیه دنیا : مردم یکسال واقعاً کار می کنند ، بعد یک هفته می روند مسافرت استراحت می کنند که خستگی یکسال کار از تنشان در بیاید !

  * * * *

  در ایران : نوشیدن مشروبات الکلی ممنوع است ، رانندگی کردن آدم مست آزاد !

  در بقیه دنیا : نوشیدن مشروبات الکلی آزاد است ، رانندگی کردن آدم مست ممنوع !

 11. در ایران : دو ساعت آشپزی می کنند ، پانزده دقیقه می خورند !

  در بقیه دنیا : پانزده دقیقه آشپزی می کنند ، دو ساعت می خورند !

  * * * *

  در ایران : یک نفر را می آورند در مراسم درگذشت عزیزانشان و کلی پول به او می دهند که چیزهایی بگوید که کسانی هم که صاحب عزا نیستند و هیچ غم و غصه ای ندارند ، حالشان بد می شود و غصه دار می شوند ! اسمش را هم می گذارند تسلی خاطر بازماندگان !

  در بقیه دنیا : هیچ کس را نمی آورند ، بعد سایر آدم ها می آیند دست صاحب عزا را می فشارند و به او تسلیت می گویند ، و او می فهمد که می تواند به زندگی عادی برگردد و تسلی پیدا می کند !

 12. سوال : با سلام. من یکی از مراجعان شما هستم.تا الان 3نوبت رژیم دریافت کردم.در نوبت دومی که بهتون مراجعه کردم به همراه قرص های دیگر قرص اسلیم کوییک هم برام تجویز کردید ولی در نوبت سومی که بهتون مراجعه کردم فقط مولتی ویتامین و متفورمین و مخمر برام نوشتید.می خواستم بدونم در این نوبت باید اسلیم کوییک را مصرف کنم یا خیر.ممنونم

  دکتر : اگر اشتهای شما کنترل می شود نیازی به استفاده مجدد از اسلیم کوئیک نیست

 13. سوال : با سلام خدمت دکتر عزیز. ممنون از اینکه به سوالتم پاسخ دادید. کمال تشکر را دارم. یه سوالی داشتم راجع به یکی از دوستانم هست و اون اینه که الت تناسلی دوستم بر اثر سایش خیلی تیره شده و لبهای التش هم بلند و تیره هست. از چه دارویی میتونه استفاده کنه که رضایت بخش باشه و جواب بگیره. دوستم 28 سالشه و مجرد. طریقه استفاده از دارویی که تجویز میکنید را هم لطف کنید توضیح بدید. واسه بزرگ کردن باسن و سینه از چه داروهایی میشه استفاده کرد که باعث اختلال در هورمون نشه. لطفا راهنمایم کنید. با تشکر از جنابعالی……..

  دکتر : برای تیرگی ژنیتال میتوانید لیزر کنید برای بزرگی سینه وباسن قرص هورمونی yasmin پیشنهاد میکنم کرم روشن کننده نلا ولوسیون شفاف کننده بدن اریکه برای تیرگی نام برده مفید میباشد

 14. سوال : یا عرض سلام من دختر22ساله ای هستم و پوست صورتم نازک بلاخص پوست کناره های بینیم و مورگهاش معلومه میخواستم بدونم چی میتونم مصرف کنم تا پوستم ضخیم بشه(پوستم نرماله)و یک سوالم درباره ی ریزش مو داشتم ریزش موهام خیلی زیاده طوری تو یک ماه موهام به نصف رسیده دکترم رفتم اما فایده نداشت و کم بود آهنم ندارم جنس موهامم نرماله البته موخوره داره ولی کوتاه کردنشم تاثیر نداشته.ممنون میشم راهنماییم کنید .

  دکتر : لیزر درمانی توصیه میشود وبرای کم پوشتی موها محلول kirklandومحلول tc serenoa به طور موضعی1 سی سی به سر بمالید

 15. سوال : با سلام، من پوستی بسیار حساس دارم.به عنوان مثال در شرایط عادی پوست صورتم کاملا طبیعی هستش اما به محظ اینکه در معرض آفتاب، گرما و یا شرایط استرس زا قرار می گیره به شدت قرمز میشه، راه حل های مختلفیو امتحان کردم اما نتیجه نگرفتم چون فکر می کنم دلیلش تاثیر گرما و افزایش جریان خون روی رنگدانه های زیر پوست هستش، آیا راهی برای بهبود این شرایط وجود داره و آیا لیزر میتونه راه حل مناسبی باشه؟

  دکتر : کرم ضد قرمز جدیدRoselinane tinted مال شرکت اوریاژ فرانسوی است وضد آفتاب فتودرمARمال شرکت بایودرما ومصرف قرصهای ویتامین E وSelen plus روزی 1عدد

 16. سوال : سلام. دختری 17 ساله ام که از حدود 6 ماه پیش در سرم درات بسیار ریزی که به موهام چسبیده بود دیدم که به زور و کشیدن از موهام جدا میشد و سرم رو کامل پر کرده بود! که زنده نبودند. چند روز پیش تو حمام چند موجود زنده بسیار ریز در سرم دیدم که جمعا 4 پا داشت. این روند در حمام های بعدی هم تکرار شد. یکبار هم بیرئون حمام یکی از این موجدات دیدم. اکنون هم سرم پر از موجدات ریز غیر زنده است. چه کنم؟ ممنون

  دکتر : امکان آلودگی به تخم شپش یا شوره قارچی است با معاینه دقیقتر شوید

 17. سوال : سلام خسته نباشید حدود 2 سال است که جوشهای مکرر به من میزند که قبلا به دلیل استرس درس و الان کار روی جوش ها را می کنم میخواهم نه دیگر جوش به من بزند وهم اینکه جای جوشهای قبلی برطرف شودهمچنین میخواهم بدانم کرم سفیدکننده چی استفاده کنم لطفا من را رهنمایی کنید متشکرم

  دکتر : کرم سفید کننده دکتر گراندل وکرم ضد جوش دکتر گراندل

 18. سوال : : باسلام خواهش مي كنم سوالم راجواب بديد چندماه پيش جوش هايي درناحيه چونه ام دراومدسونوگرافي دادم گفتند كيست تخمدان هست براي دوماه قرص سيپروترون كامپاند مصرف كردم وكيستم خوب شد ازمايش هورموني هم دادم خوب بودبعدازقطع قرص سيپروترون جوش هايم كمترشداما نزديك پريوديم ودقيق»12 روزبعد دوباره درمي يان پزشك متخصص پوست بهم قرص سيپروترون كمپاند وسيپروترون استات راازروزپنجم قاعدگي هركدام يك بسته درماه تجويزكرده وبهم گفتن كه اثراين قرص ها بعد 3ماه است ومن دوباره جوش هام بيشتر شده به نظرشماايا قرص هارابخورم وتا3ماه صبركنم يا قطع شون كنم لطف» راهنماييم كنيد باتشكر

  دکتر : تا9 ماه میتوانید مصرف کنی

 19. سوال : با سلام.با اینکه پوست صورتم خشک هست اما زیاد جوش میزنه و با اینکه جوش ها رو اصلا دست نمیزنم بازهم بعد خوب شدن رد جوش ها میمونه.جدیدا بروشور کرم مای رو دیدم که یک محصول روشن کننده پوست داشت که نوشته بود برای برطرف کردن ضایعات پوستی مناسب هست.آیا واقعا میشه با این کرم اکنه ها رو کمرنگ کرد/

  دکتر : تا حدودی موثر است

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: