افزایش قد – آیا میشود به زور دمپایی قد کشید ؟!

سلام دکتر ع.ح. سردار.من دختری 20ساله هستم سوالی داشتم نمی دونم در رابطه با تخصصتون هست یا نه ولی می خواستم راهنماییم کنید. در سایتهای گوناگون تبلیغات دمپای افزایش قد مکنند که به گفته خودشان 8 سانت بدون محدودیت سنی قد را بلند می کند . من می خواستم از شما بپرسم ایا این مطلب صحت دارد اگر من ازاین دمپایی استفاده کنم تا2یا3سانت هم تاثیری دارد و عوارض ندارد.ممنون میشم پاسخ من را بدهید. با تشکر.شیرین.

دکتر ع.ح. سردار: دوست عزیزم هیچ یک از این روشهای تجاری جادوگرانه قد بلند کنی در هیچ یک از ارگانهای معتبر پزشکی به تائید نرسیده است . از سویی خود من هم جز افراد تقریبا کوتاه قد هستم و کوتاه قد بودن من تا 22 سالگیم آزار دهنده بود اما بعد از آن برایم خیلی عادی شد . این موضوع معمولا در بین جوانان شایع است و بعد از اینکه جوانان کاملا وارد اجتماع شوند این موضوع خود بخود در بین آنها حل میشود . در ضمن شما تا 24 سالگی وقت دارید تا کمی بیشتر قد بکشید .  .  

در این ارتباط پایگاه اطلاع رسانی پزشکی پاراسات دو مطلب ارائه داده است که خواندن خلاصه آنها را به شما پیشنهاد میدهم : 

 اگر پدر و مادر شما کوتاه قد بوده اند ، احتمالا شما هم قد بلندی نخواهید داشت . اما متخصصان تغذیه، مهم ترین عامل در روند رشد و طول قد را تغذیه می دانند . سوء تغذیه، به خصوص کمبود پروتئین و برخی مواد معدنی نظیر «روی» در سنین رشد باعث اختلال در قد کشیدن می شود . عامل بسیار مهم دیگر در افزایش قد، هورمون رشد است. نقش این هورمون در رشد فرد از زمان تولد شروع شده و تا پایان بلوغ ادامه دارد . در فقدان کامل این هورمون، رشد قدی به میزان یک دوم تا یک سوم میزان طبیعی کاهش می یابد . ورزش نیز با افزایش گردش املاح استخوان و تحریک استخوان سازی باعث افزایش قد می شود .

به طور کلی استخوان سازی در بدن به دو روش انجام می شود؛ در روش اول، استخوان های دراز مانند استخوان های ران و استخوان های ساق پا، در محل غضروف های اپیفیزی از نظر طولی رشد می کنند . اپیفیز های موجود در دو انتهای استخوان های دراز از تنه استخوان جدا هستند و در واقع در دو سر آن واقع شده اند. این رشد ابتدا موجب تشکیل غضروف جدید می شود و به دنبال آن تبدیل این غضروف به استخوان جدید رخ می دهد. به این ترتیب، تنه استخوان دراز می شود و اپیفیزها را از هم دور می کند. در روش دوم، سلول های استخوان ساز موجود در لایه ضریع استخوان و بعضی از حفره های موجود در استخوان باعث تشکیل استخوان جدید بر روی سطوح استخوان قدیمی می شوند. همزمان با آن، سلول های استخوان خوار موجود استخوان، استخوان قدیمی را از بین می برند. هرگاه سرعت تشکیل استخوان بیشتر از سرعت جذب و از بین رفتن آن باشد، ضخامت استخوان افزایش می یابد.

هورمون رشد، سلول های استخوان ساز را تحریک می کند، بنابراین بزرگ شدن استخوان ها می تواند در سراسر زندگی فرد تحت تاثیر هورمون رشد ادامه پیدا کند. انواع خاصی از استخوان ها نظیر استخوان فک تحتانی و چانه و نیز استخوان های جمجمه با این شیوه رشد می کنند. هورمون های مترشحه از غده تیروئید و نیز هورمون های جنسی بر روند شد و نمو استخوان، غضروف و عضله تاثیرگذارند. به طور متوسط نوجوانان در حدود ۱۴ سالگی شروع به قد کشیدن می کنند. جهش قدی پسران معمولا در ۱۱ تا ۱۴ سالگی است. اما افزایش قد تا پایان بلوغ یعنی اوایل ۲۰ سالگی ادامه دارد .

* روش های متداول افزایش قد
مجلات روی کیوسک روزنامه فروشی را که ورق بزنید، انواع مختلف آگهی های تبلیغاتی محصولات افزایش دهنده قد را می بینید . چسب های گیاهی، مچ بند های مغناطیسی ، کفشهای معجزه آفرین ، دستگاه ماساژ دهنده و دارو های جدید برای افزایش قد با مارک ها و ضمانت های مختلف . تولیدکنندگان برچسب های پوستی افزایش دهنده قد ، استفاده از آنها را بدون عارضه عنوان می کنند . اما این قبیل برچسب ها از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تایید نمی شوند و فاقد مجوزند .

بعضی ها از این وسایل افزایش دهنده قد پشیمان نیستند ؛ زیرا هر چند که باعث افزایش قد انها نشده اند، اما مشکلی هم برایش ایجاد نکرده اند. اما آزمودن همه روش های افزایش دهنده قد چنین بی خطر نیست. استفاده از دارو های هورمونی، به ویژه پس از بلوغ بسیار مضر است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود . تزریق آمپول های هورمون رشد در کودکانی که روند طبیعی رشد را سپری می کنند ، چرخه طبیعی ترشح هورمون ها را مختل کرده و باعث بلوغ زودرس و کم کاری غده تیروئید می شود . همچنین، رشد عرضی بدن و بدشکلی اسکلتی را به دنبال خواهد داشت .

مچ بندها و آویزهای مغناطیسی محصولات دیگری هستند که برای افزایش قد به بازار ارائه شده اند . این مچ بندها احتمالاً با افزایش ترشح هورمون رشد باعث افزایش قد می شوند . اما استفاده از این ابزار هم برای افزایش قد مورد تایید پزشکان نیست . حتی اگر این مچ بندها بنا به ادعای سازندگان آنها باعث ترشح هورمون رشد شوند، در بالغان بی اثرند و در کودکان اختلالات هورمونی ایجاد کرده و به رشد ، آسیب می زنند .

پرخطرترین روش متداول برای افزایش قد، جراحی است . در دهه ۵۰ میلادی روش افزایش قد ایلیزاروف در کشور شوروی سابق ابلاغ شد . در این روش با استفاده از دستگاهی طول استخوان پا های فرد را افزایش می دهند . در سنین ۱۸ تا ۳۰ سالگی، جراحی افزایش قد بهترین نتیجه را می دهد . دستگاه افزایش دهنده طول استخوان با آورد کردن کشش به طور متوسط روزانه یک میلی متر به طول آن می افزاید. به اعتقاد طرفداران جراحی افزایش قد، این عمل فقط به یکی دو روز بستری نیاز دارد و در حین ترمیم استخوان فرد می تواند راه برود و کار های روزمره اش را انجام دهد . حتی سه الی چهار ماه پس از عمل می تواند ورزش کند . اما کشیدگی بیش از حد و در نتیجه پارگی عضله از جمله عوارض انجام این قبیل جراحی هاست . به دنبال این عارضه، عضله فرد کارایی قبل را نخواهد داشت . کاهش استحکام استخوان و نیز عفونت استخوان از دیگر عوارض احتمالی این جراحی است . برخی از افرادی که برای بلند قد شدن جراحی را انتخاب کرده اند، از بر هم خوردن تناسب طبیعی اندامشان شکایت دارند. یعنی چنین به نظر می رسد که طول دست ها در آنان کوتاه تر از حد معمول است .

شما هم اگر از کوتاهی قد رنج می برید ، می توانید یکی از روش های متداول برای افزایش قد را امتحان کنید. اما به یاد داشته باشید که هیچ کدام از این روش ها به اندازه در پیش گرفتن رژیم غذایی صحیح و خواب و ورزش کافی مفید نیستند ، به خصوص اگر نوجوانی در سنین رشد هستید.

روشهاي افزايش قد :
* خواب منظم و کافی : حدود ۵۰٪ هورمون رشد مورد نیاز روزانه بدن ما زمانی ترشح می شود که وارد بخش عمیق خواب شده باشیم و این اتفاق نمی افتد مگر اینکه اولا ساعات خواب شبانه ما تقریبا طبق یک روال معین باشد و نیز اینکه شبها سعی کنیم زودتر بخوابیم .

* ورزش : ورزش بعد از خواب کافی و منظم حرف اول را برای افزایش قد می زند. در حین ورزش هورمونهای رشد شروع به ترشح می کنند و به دنبال آن قد ما نیز افزایش پیدا می کند . نکته مهم در زمینه ورزش این است که ورزش را همیشه  می بایست با حرکات آهسته شروع نمایید و به تدریج بر سرعت و شدت آن اضافه کنید و سپس به تدریج از شدت آن کم کنید . هر چه تحرک ما بیشتر باشد گردش املاح استخوانی بیشتر خواهد بود و این مسئله به رشد قدی کمک خواهد کرد. ورزش هایی مثل بسکتبال، والیبال، شنا، بدمینتون و تنیس برای کمک به افزایش قد بسیار مفیدند.

رژیم غذایی : بعد از ورزش و قبل از صرف صبحانه مصرف یک یا دو لیوان شیر بسیار مفید و موثر است و در کنار ورزش علاوه بر افزایش قد باعث استحکام استخوانها نیز می شود. بهتر است قبل نوشیدن شیر آن را شیرین نکنید و خالص میل نمایید . هر فردي كه مايل است قد خود را فزايش دهد  باید پروتئین مورد نیازش را هر روز و به خصوص چند مرحله در طول روز دریافت کند. بهتر است پروتئین مصرفی از منابع پروتئین حیوانی باشد مثل : گوشت گوسفند و گاو، مرغ و ماهی، تخم مرغ و شیر. در میان املاحی که برای رشد قدی لازم اند کلسیم، فسفر، منیزیم، روی و فلوئور از اهمیت ویژه برخوردار هستند. منابع کلسیم؛ لبنیات مثل شیر، ماست، پنیر خامه و بستنی است. فسفر و منیزیم درگوشت و دیگر منابع پروتئین و حبوبات فراوان است.  توصیه متخصصان تغذیه ؛ مصرف روزانه 150 گرم گوشت، نصف تا یک لیوان حبوبات پخته، دو تا سه لیوان شیر و لبنیات به همراه سبزیجات فراوان . نوجوانانی که در سنین رشد هستند و افزایش قد خوبی ندارند می توانند با مصرف مکمل ویتامین ها و املاح، طبق دستور و مصرف هفتگی آهن، رشد قدی شان را بهبود بخشند. پس توصیه می شود کسانی که می خواهند قد بلندتری داشته باشند هفته ای یکبار جگر و دو بار غذای دریایی میل کنند و هر روز چند عدد، بادام، بادام زمینی و گردو بخورند. غذاهای دریایی مثل ماهی، میگو، جگر و دانه های روغنی حاوی املاح زیادی هستند و فوائد بسیاری برای نوجوانان دارند.

* تزریق هورمون رشد : گاهی ترشح ناکافی غده هیپوفیز سبب عدم رشد کافی و کوتاهی قد می شود و در این مواقع می بایست هورمون رشد به شخص بیمار تزریق شود. البته تزریق هورمون رشد در برخی افراد ایجاد عوارض خطرناک می کند و به همین دلیل می بایست این کار زیر نظر مستقیم پزشک متخصص انجام شود.

* عدم انجام عادات غلط : مصرف داروهای نیرو زا قبل از سن بلوغ ، مصرف زياد انواع چیپس و پفکها ،  نوشیدن بيش از حد نوشابه های گازدار، کشیدن سیگار ، مصرف کم غذاهای حاوی کلسیم ،  مصرف زیاد نمک و غذاهای شور،  کم تحرکی  ، خواب ناکافی، زندگی در محیطهای نا آرام و داشتن استرسهای دائمی به هر دلیل ، مصرف الکل ( اتانول ) به هر دلیل.

* مصرف مكمل هاي غذايي : اگر از يك رژيم غذايي كامل هم استفاده كنيد باز نمي تواند جوابگوي تمام نيازهاي بدن شما باشد ، بايد در سبد غذايي خود مكمل هايي همچون كلسيم ، ويتامين B و … را بگنجانيد .

* جراحی : گاهی در صورت نیاز از روش جراحی نیز برای افزایش قد استفاده می شود كه  با انجام عملی روی افراد کوتاه قد ، به طور مصنوعی طول استخوان های درازشان را افزایش می دهند .

با تشکر – دکتر ع.ح. سردار

Posted on فوریه 1, 2011, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 19 دیدگاه.

 1. دکتر منوچهر نخجوانی

  تزریق هورمون رشد برای قد

  استفاده از هورمون رشد برای افزایش قد، به صورت تزریقی با فواصل خاص است، مثلاً هر شب با مقدار مشخصی که پزشک تجویز می‌کند، به بیمار تزریق می‌شود. آمپول‌ها به صورت زیر جلدی تزریق می‌شود.

  مدت درمان خیلی طولانی است و در حد یک یا چند سال است. با این کار، پزشک از کودک انتظار رشد قدی دارد اما اگر صفحات رشد بسته شده باشد، ما دیگر انتظار پاسخ به درمان با هورمون رشد را نداریم.

  – در چه سنی و چگونه می‌فهمند صفحات رشد بسته شده است؟
  در دختران حدود 14 سالگی و در پسران حدود 15 تا 16 سالگی این صفحات رشد بسته می‌شود، معمولاً با یک عکس ساده ی رادیو گرافی از مچ دست، سن استخوانی را تشخیص می‌دهیم و می‌بینیم قد فرد می تواند افزایش پیدا کند یا خیر .

  – درمان با این هورمون رشد عوارضی هم دارد؟
  نکته مهمی را اشاره کردید. در همین جا از والدین تقاضا می‌کنم که با مراجعه‌های مکرر و اصرار زیاد، خواستار این نباشند که کودکشان را با آمپول‌های هورمون شد، قد بلند کنند. این داروها را نباید بدون تشخیص درست پزشک و انجام آزمایش‌ها استفاده کرد، چون عوارض درازمدت آن را نمی‌دانیم. داروها نسبتاً جدید هستند و ما نمی‌دانیم کودکی که این داروها را می‌گیرد، در 50 سالگی با چه مشکلاتی مواجه خواهد شد.

  پس اصل را بر این می‌گذاریم که اگر واقعاً کمبود ترشح هورمون ندارد، با هزینه‌های فوق‌العاده بالا و عوارضی که مطمئن نیستیم، خودمان و کودک را آزار ندهیم.

  – آیا ممکن است در شرایط خاصی ترشح هورمون رشد بیشتر شود؟
  هورمون رشد در زمان خواب و در زمانی که ورزش می‌کنیم ترشح بیشتری دارد و یکی از دلایلی که ما به کودکان توصیه می‌کنیم ورزش کنند، همین است. با ورزش، حالت استرس پیش می‌آید و باعث می‌شود ترشح هورمون افزایش یابد و رشد بچه‌ها را به دنبال داشته باشد.

  در زمان بلوغ، هم تحت اثر هورمون‌های جنسی ما بیشترین ترشح هورمون رشد را داریم.

  – ترشح زیاد از حد هورمون رشد، آیا بیماری خاصی را پدید می‌آورد؟
  بله، هر گونه اختلالی در ترشح منظم آن، مشکل زاست.

  اگر هورمون رشد در دوره قبل از بلوغ، بیش از حد ترشح شود، سبب بلند قدی بیش از حد می‌شود، چون صفحات رشد در استخوان‌ها در این دوران باز هستند. این بیماری «ژیگانتیسم» نام دارد و خیلی شایع نیست.

  اگر ترشح هورمون بعد از بلوغ زیاد شود، چون صفحات رشد بسته شدد فقط بافت نرم بدنمان بزرگ می‌شود. این بیماری «آکرومگالی» نام دارد که زیاد شیوع ندارد.

  – علایم بیماری آکرومگالی‌ چیست؟
  تنگ شدن انگشتر در انگشتان، تغییر بی‌رویه سایز کفش‌ها، تغییرات چهره ی بیمار که با بزرگ شدن لب‌ها، بینی و در کل خشن شدن صورت شخص همراه است، از جمله علامت‌های بیرونی این بیماری هستند. همان طور که گفتم همه این علامت‌ها به علت بزرگ شدن بافت نرم هستند.

  – علایم داخلی هم دارد؟
  بله، ممکن است بیمار علاوه بر علایم بیرونی، به فشار خون بالا یا دیابت مبتلا شود و یا از تعریق زیاد شکایت کند. اما معمولاً این بیماران شکایت خاصی ندارند و به صورت اتفاقی به وسیله خانواده یا پزشک تشخیص داده می‌شوند.

  – هیپوفیز به تنهایی در رشد موثر است یا عوامل دیگری هم دخیل هستند؟
  برای اینکه هورمون رشد بهترین تأثیر را بگذارد، باید محیط بدن آماده باشد. مثلاً اگر شخصی دیابت کنترل نشده یا کم‌ کاری تیروئید دارد و درمانش نکرده و یا در دوره بلوغ هورمون‌های جنسی‌اش به هر دلیلی افزایش ترشح نداشته باشند، این عوامل، محیط را برای ترشح و اثر خوب هورمون رشد مهیا نمی‌کنند.

  پس اندام‌های دیگر هم باید سالم باشند که بتوانند بعد از صدور دستور ترشح هورمون خاص توسط هیپوفیز، آن هورمون را بسازند و در خون آزاد کنند تا در این چرخه نقصی به وجود نیاید؛ مثلا اگر تیروئید دستور را درست از هیپوفیز بگیرد و هورمون‌های خودش را به موقع بسازد و ترشح کند، متابولیسم بدن کنترل می‌شود.
  دکتر منوچهر نخجوانی- استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

 2. عاتکه موسوی- کارشناس تغذیه

  چگونه می توانم قد بلندی داشته باشم؟
  این سؤالی است که برای بسیاری از نوجوانان مطرح است.
  به عقیده ی بیشترافراد ، قد بلند مشخصه ی بسیار خوبی است و پسران ما عموماً آرزو دارند بلندتر و درشت اندام تر باشند. اما بلند قد شدن به عوامل متعددی بستگی دارد. سایز بدن افراد نتیجه ای از تداخل عوامل داخلی و محیطی در طول دوران رشد است. عوامل داخلی تعیین کننده قد، فاکتورهای ژنتیکی است که فرد از والدینش دریافت می کند وقابل تغییر نیست ، عوامل محیطی تاثیر گذارنیز عبارتند از : تغذیه، آب و هوا، اقلیم و بیماریها و …. مثلاً شواهد موجود نشان می دهد نزدیکی یا دوری به خط استوا دراندازه بدن افراد موثر است .

  اگرچه نمی توان عوامل محیطی و ژنتیکی را به راحتی جدا کرد ولی با بررسی ملل مختلف ، نژادها و سرزمینهای گوناگون این نتیجه به دست می آید که عوامل محیطی بسیار مهم اند . ضمنا افراد نیز می توانند رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کنند تارشدی آرام و طولانی تر داشته باشند.

  طی تحقیقاتی مشخص شده که انسان کنونی از انسان اولیه بسیار بلند قامت تر است ؛ این نتیجه که با مقایسه ستون مهره ها در سنگواره های به دست آمده حاصل شده است . از لحاظ فیزیولوژیک، یک مادر بلند قد ، نوزادی با وزن گیری بهتر خواهد داشت زیرا فضای لگن مادر بیشتر است و جنین رشد بهتری در رحم دارد .

  بلند قد بودن مردان یکی از معیارهای خانم ها برای انتخاب همسر است، مرد بلند قد ، قوی تر به نظر می رسد.

  در میان مواد مغذی مورد نیاز برای رشد قدی ، مصرف به اندازه پروتئین ها و املاح از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

  بیشتر رشد قدی با افزایش طول استخوانهای دراز بدن صورت می گیرد بدین ترتیب که در سنین کودکی در انتهای استخوانهای دراز بدن مثل استخوان ران و ساق پا، منطقه ای بنام اپی فیز موجود است که هنوز استخوانی نشده و از جنس غضروف است. این بخش مولد با تکثیر سلولی موجب افزایش قد استخوانها می شود و در انتهای سنین بلوغ ، این بخش استخوانی شده و دراین مرحله رشد قدی فرد متوقف می شود ، لذا قد فرد بلندتر نخواهد شد.

  در بدن ، هورمونی به نام هورمون رشد موجود است که در سنین کودکی و نوجوانی تکثیر سلولی ، در این مناطق غضروفی را تحریک و موجب افزایش استخوانسازی می شود. استخوان سازی تا پایان سنین بلوغ ،ادامه دارد یعنی تا اوایل 20 سالگی هنوز امکان افزایش قد وجود دارد.

  یکی ازعوامل تاثیرگذار بر رشد قدی تغذیه است . ژاپنی ها توانسته اند با تغذیه سالم ، متوسط قد جوانانشان را افزایش دهند. در میان مواد مغذی مصرف به اندازه ی پروتئین ها و املاح بسیار اهمیت دارد. یک نوجوان باید پروتئین مورد نیازش را هر روز و به خصوص چند مرحله در طول روز دریافت کند. بهتر است پروتئین مصرفی از منابع پروتئین حیوانی باشد مثل گوشت گوسفند و گاو، مرغ و ماهی، تخم مرغ و شیر. در میان املاحی که برای رشد قدی لازم اند کلسیم، فسفر، منیزیم، روی و فلوئور از اهمیت ویژه برخوردار هستند. منابع کلسیم: لبنیات مثل شیر، ماست، پنیر خامه و بستنی است . فسفر و منیزیم درگوشت و دیگر منابع پروتئین و حبوبات فراوان است. فلوئور نیز در آب موجود است و آب مصرفی بایستی محتویppm 1 فلوئور باشد.

  تحقیقات اخیر ، اذعان می دارد که مصرف » روی » به مقدار کافی موجب رشد قدی مناسب خواهد شد، در خاورمیانه و خصوصاً ایران مصرف کم روی موجب کوتاه قدی و قدرت جنسی پایین مردان جوان می شود. به علاوه با کمبود روی سطح توانایی های مغزی و ایمنی بدن پائین آمده و ابتلا به بیماریهای مسری زیاد تر رخ می دهد.

  توصیه متخصصان تغذیه برای نوجوانان ، مصرف روزانه 150 گرم گوشت، نصف تا 1 لیوان حبوبات پخته، 2 تا 3 لیوان شیر و لبنیات دیگر به همراه سبزیجات فراوان است.

  نوجوانانی که در سنین رشد هستند و افزایش قد خوبی ندارند می توانند با مصرف مکمل ویتامینها و املاح ، طبق دستور و مصرف هفتگی آهن ، رشد قدی شان را بهبود بخشند. پس توصیه می شد کسانی که می خواهند قد بلند تری داشته باشند هفته ای یکبار جگر و دو بار غذای دریایی میل کنند وهر روز چند عدد ، بادام ، بادام زمینی وگردو بخورند .

  غذاهای دریایی مثل ماهی ، میگو، جگر و دانه های روغنی حاوی املاح زیادی هستند و فوائد بسیاری برای نوجوانان دارند.

  پس توصیه می شود کسانی که می خواهند قد بلندتری داشته باشند هفته ای 1 مرتبه جگر و 2 مرتبه غذای دریایی میل کنند و هر روز چند عدد بادام و بادام زمینی و گردو بخورند .

  یک نکته بسیارمهم در افزایش قد ، انجام فعالیت های ورزشی است . هر چه تحرک ما بیشتر باشد گردش املاح استخوانی بیشتر خواهد بود و این مساله به رشد قدی کمک خواهد کرد. ورزشهایی مثل بسکتبال، والیبال، شنا، بدمینتون و تنیس برای کمک به افزایش قد بسیار مفید اند.

  در دهه ی اخیر با انجام عملی بر روی افراد کوتاه قد، به طور مصنوعی طول استخوانهای درازشان را افزایش می دهند ، بدین ترتیب که استخوانهای پا را شکسته و محل شکستگی را به پوششی از جنس استیل متصل می کنند .

  در نهایت بهتر است با تامین رژیم غذایی مناسب وبا تشویق آنها به فعالیت بیشتر زمینه رشد قدی نوجوانان را فراهم سازیم.

 3. اگر قرار بود با لنگه کفش آدمها قد بکشند کسانی که این دمپایی بنوجول را میسازند باید افراد غول پیکری باشند . این دمپایی ها اجناس بنجول چینی ها هستند و بیچاره مردم ما که فریب آنها را میخورند . تازه چه تبلیغات آشغالی هم راه انداختند .

 4. سلام
  بیضه من بزرگه به اندازه 1 تخمه مرغ بزرگ البته سمت چپی ؟چیکار باید بکنم؟
  ایا باید عمل شه یا با دارو کوچک میشه؟
  با تشکر

 5. سلام دكتر مرسي منم قدم 172 ولي دوس داشتم خيلي بلند تر بودم خيلي بهش فكر ميكردم ولي واسم عادي شد پذيرفتمش.همين كه سالمم بايد خدارو هزار مرتبه شكر كنم

 6. سوال : سلام آقای دکتر خسته نباشید من دارم رژیم میگیرم ولی صورتم لاغر میشود ودوست ندارم صورتم لاغر شود چکار باید بکنم وضع صورتم به حالت قبلی برگردد بسیار ممنون

  دکتر : باید آرام تر وزن کم کنید و پیاده روی زیاد کنید.پیاده روی آرام و طولانی مدت باشد.

 7. سوال : با سلام.من حدود 1هفته است از قرص متفورمینی که برام تجویز کردید می خورم.در طول این هفته 1بار لکه بینی پیدا کردم در صورتی که زمان پریودم آخر این ماه هست.می خواستم بدونم به خاطر این قرص هست که لکه بینی پیدا کردم و طبیعیه یا علت دیگه ای داره؟متشکرم

  دکتر : آن را قطع کنید و اگر لکه بینی ادامه داشته باشد بخاطر قرص نیست.

 8. سوال : با سلام اقای دکتر من از شما پرسیده بودم که باسنه بزرگی دارم و بدنه لاغری به شما گفتم اگه بدنسازی بروم مشکلم حل میشود ولی شما گفتید اصلا نرید بدنسازی اگه بدنسازی بروم مگه چه مشکلی پیش می اید مگر نمیشود بالا تنه رو قوی کرد که دیگه باسن به چشم نیاد خیلی ممنون از شما که جواب بدین بعد من جنیسیتم پسر هست و 20 سالمه

  دکتر : به هر حال مشکل باسن شما حل نمی شود ؛ برای حل مشکل هم پیاده روی زیاد بروید و هم بدنسازی بالا تنه انجام دهید.

 9. سوال : سلام و خسته نباشید.ممنون از سایت شما و وقتی که برای ما میزارید.اقای دکتر عزیز من 31 سال دارم و الان مدت 1 سالی هست که صورتم خیلی لاغر شده و با اینکه خودم چاق میشوم ولی تاثیری بر صورتم نمیزاره.ایا شما در این مورد میتوانید منو کمک کنید؟در ضمن من الان هرچی ورزش میکنم دیگه لاغر نمیشم.ممنون میشم کمکم کنید که با رژیم شما میتونم صورت پر و با وزن ایده ال داشته باشم؟

  دکتر : برای اینکه خودتان لاغر شوید و صورتتان لاغر نشود هم پیاده روی کنید و هم رژیم بگیرید.برای چاق شدن صورت استفاده از کپسول zinc می تواند موثر باشد

 10. سوال : با سلام و خسته نباشيد آقاي دكتر من پسري 25 ساله هستم احساس ميكنم يه كمي خوشخواب شدم در خدمت سربازي كه حدود يك سال پش تمام كردم هميشه خوابم از نظر خودم نرمال بود و موقعيت ها رو به خوبي حس ميكردم و يك خواب خوب داشتم به طوري كه ميشه گفت حتي سبك خواب بودم و به زودي از خواب بيدار ميشدم ولي از وقتي خدمت را تمام كردم و به سركار رفتم ( دفتر چاپ دارم) خوابم بسيار سنگين شده و وقتي ميخوام مثل اين كه مردم و صبح ها به سختي از خواب بيدار ميشم و اين براي خودم و خانوم درد آور شده و موجب عذاب روحيم ميشه لطفا راهنماييم كنيد با تشكر از شما

  دکتر : احتمالاً از کار خودتان راضی نیستید.ممکن است پرخوابی از علائم اضطراب و افسردگی باشد بهتر است پس از انجام آزمایشات کامل بدنی ابتدا به یک متخصص داخلی و بعد مشاور اعصاب مراجعه کنید.

 11. سوال : با سلام وخسته نباشيدوتشكرفراوان براي اينكه باحوصله به سوالات ما پاسخ ميدهيد. خداخيردنياوآخرت نصيبتان كند. سوالم اينه كه چه موادغذايي براي معده مفيدومضرهستند. ؟ آيا خوردن سبزي وميوه خام مضراست؟ براي بهبودزخم معده چه راهكاري پيشنهاد ميكنيد ؟ وآيا مصرف مداوم قرصهاي مسكن معده كمكي ميكنند؟ باتشكرفراوان

  دکتر : باید غذاها و میوه هایی که برای معده تان مناسب نیست شناسایی و آز آن ها پرهیز کنید؛ از استرس پرهیز کنید و خوب بخوابید.در مواقع لزوم از داروهای معده استفاد کنید.

 12. سوال : با سلام وخسته نباشيد. آيا قرص گياهي د-رگليس كه ازعصاره شيرين بيان تهيه شده دردرمان زخم معده وناراحتيهاي معده موثر است ؟ طرزمصرف آن چگونه است؟

  دکتر : شیرین بیان برای درمان زخم معده و ناراحتی معده خوب است.طرز مصرف قرص در بروشور آن ذکر شده است.

 13. سوال : با سلام واحترام اين جمله راتويكي ازسايتها كه دررابطه باداروهاي گياهي بود خوندم : درد معده: مصرف عسل و پودر دارچین علاوه بر درمان درد و نفخ معده، زخم معده را نیز درمان می کند. آيا اين جمله صحت دارد.اگربله چقدروچجوري بايداستفاده كرد؟ باتشكر

  دکتر : می تواند اثر مثبت داشته باشد.

 14. با سلام….دكتر شما گفتيد خودتان قد بلندي نداريد و اين رو پذيرفتيد…
  من عاجزانه يه سوال داشتم…اخه ميخوام پزشكي بخونم..قدم 165 هست..
  هميشه فكر اينكه من رو قبول نكنند ازارم ميده اخه يكي ميگه دكترا بايد قد بلند باشن…ميدونم ميخواد ازيتم كنه اما همه اون قد بلندرو فكر ميكنن بهتره…من فقط به پزشكي فكر ميكنم نه رشته ديگه…توروخدا بگين چقدر تو اينده شغليم تاثير داره چون خودتون پزشكين؟؟
  ممنون

  • سلام دوستم . شما خیلی قدتان کوتاه نیست . در ضمن شما تصمیم گرفتید دکتر شوید و نه بسکتبالیست . ارزش یک دکتر به انسانیت ، دانش و تجربه او بستگی دارد . موارد دیگر بر کار او تاثیر چندانی ندارد . کامیاب باشید .

 15. سلام دکترجان!
  من یه پسر 22 ساله هستم و یه مشکلی دارم که خیلی آزارم میده و اون اینکه زیربغلم خیلی عرق میکنه. اگر امکانش هست و میشه راهی برای درمان این مشکل بیان بفرمایید. چون بعضی از دوستام با وجود این که ممکنه مثلا نیم ساعت فوتبال بازی کنن اما زیربغلشون به اندازه من که فقط دارم تماشاشون میکنم عرق نمیکنه!

 16. سلام من هم دختری هستم که قد بلندی ندارم واین موضوع ازارم میده ، چند وقت پیش در یک سایت رسمی خواندم که به تازگی دکتری در یکی از کشورهای اروپایی که اصلا خاطرم نیست یک روشی را اختراع کرده که با گداشتن وسیله ای در قسمت هیپوفیز مغز باعث فعال شدن هیپوفیز بعد از سن رشد شده و این عمل بر روی متقاضیان موفقیت امیز بوده است و باعث 4 سانتر رشد بر روی افراد گردیده.ولی حالا هر چی search میکنم اون مطلب را پیدا نمیکنم دیگر ، منو در باره راهنمایی کنید ، آیا اطلایی در این باره دارید؟ یا اگر دوستان اطلایی پیدا کردند اگر منو در جریا ن بگذارند ممنون میشم ا

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: