آیا کاهش تستوسترون ، یک مرد را میتواند زن کند ؟

سئوال : سلام دکتر ع.ح. سردار … ایا امکان دارد که مردی پس از گذشت چند سال به تدریج علایم زن شدن را در خود همانند بزرگ شدن سینه اش و یا ریختن موهای بدن اش ویه حتی تغییر صدا ببیند؟…
دکتر ع.ح. سردار : سلام دوست خوبم . در مورد سئوالتان اول اجازه بدهید کمی در مورد تستوسترون توضیح بدهم . تستوسترون معروف به هورمون مردان است اما به میزان اندکی نیز در بدن زنان نیز وجود دارد . تولید آن پیش از دو ماهگی جنین در رحم مادر آغاز شده و اگر جنین پسر باشد ، تستوسترون موجب شکل گیری آلت تناسلی مردانه میشود . چند هفته بعد از تولد نوزاد ، تولید هورمون تستوسترون رکود شدید میابد . در دورۀ بلوغ  تولید این هورمون زیاد میشود . بدن هر مرد حدودا بیست تا چهل برابر بیشتر از بدن هر زن تستوسترون تولید می‌کند . اثر هورمون تستوسترون شامل مواردی است چون : بروز صفات ثانویه جنسی مانند رویش موی صورت ، بم شدن صدا ، رشد بافتهای جنسی ، ریزش موی مدل مردانه ، رشد عضلات و  استخوان . محل اصلی تولید این هورمون در بدن مردها بیضه ها است و مقدار کمی در غدد فوق کلیوی هم تولید می‌شود و برداشتن بیضه‌ها موجب کاهش صفات ثانویه جنسی می‌شود .

علائم کاهش تستوسترون در مردان
در مردان ، عارضه های ناشی از کاهش تستوسترون بستگی به زمان کاهش سطح آن دارد .
* اگر تستوسترون ناکافی در دوران جنینی وجود داشته باشد ، ممکن است رشد دستگاه تناسلی را تحت تاثیر قرار دهد . ممکن است آلت تناسلی و کیسه بیضه رشد کافی نداشته باشد و ظاهر آن شبیه آلت تناسلی زنانه گردد و یا ظاهر آلت شبیه دستگاه تناسلی هر دو جنس نباشد . به یاد داشته باشید که مرد بودن به نوع کروموزوم بستگی دارد و نه به ظاهر شخص .
* اگر سطح تستوسترون قبل یا در دوران بلوغ کافی نباشد ، ممکن است عدم رشد بلوغ جنسی رخ دهد . نشانه های آن میتواند شامل موارد ذیل باشد : عدم رشد عضلانی ، نارسایی در ایجاد صدای مردانه ، رشد ضعیف مو بدن ، سینه بزرگ (gynecomastia) ، عدم رشد کافی آلت تناسلی و بیضه ها  .
* در افراد بالغ ، کاهش سطح تستوسترون ممکن است موجب کاهش عملکرد و میل جنسی ، ناباروری و ناتوانی جنسی شود . ریزش مو ، کاهش حجم عضلانی ، پوکی استخوان (osteoporosis) و کاهش تراکم استخوانی از علائم دیگر آن میتواند باشد .
* در بزرگسالان ممکن است ميل جنسي کاهش يافته، قدرت استخوان‌ها و رشد عضلات کم شده ، و آنها دچار اضافه وزن و بي‌ خوابي و افسردگي شوند اين علائم مي‌ توانند نشانه‌ هاي آندروپوز (Andropause) يا يائسگي مردانه باشد . از جمله عوامل بروز يائسگي مردانه ، افزايش سن و کاهش ميزان هورمون تستوسترون در بدن است که بر سلامت جسم و روان فرد اثر مي‌ گذارد و عوارض آن از 50 سالگي به بعد نمايان مي‌ شود .

علائم کاهش تستوسترون در زنان
بعضی ها فکر میکنند که کاهش تستوسترون تنها یک بیماری مردانه است در حالی که کاهش سطح آن در زنان نیز ممکن موجب عوارضی گردد . علائم آن میتواند شامل موارد ذیل باشد : گرگرفتگی ، تحریک پذیری ، از دست دادن میل جنسی ، و اختلال در خواب ، کاهش حجم عضلانی ، کاهش تراکم استخوانی (پوکی استخوان) ، و از دست دادن موهای بدن .

زمان مشاوره پزشکی
* در نوزادان چک کردن بیضه ها و اطمینان از قرار گرفتن آنها در کیسه بیضه مفید است .
* در دوران بلوغ پسرها ، لازم است موارد ذیل در مد نظر والدین باشد : توسعه خصوصیات ثانویه جنسی مانند تغییر صدا ، رشد مو و رشد عضلانی . ( تصویر مرتبط )
* اغلب مردان دچار اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی میشوند .
* در زنان از دست رفتن میل جنسی و تحریک شهوانی روئیت میشود .

چگونه کاهش تستوسترون تشخیص داده میشود؟
تشخیص بیماری به سن شخص بستگی دارد . بسیاری اوقات تشخیص قبل از سنین بلوغ صورت میگیرد که بر اساس مشاهده اختلالات در رشد جسمی است .
اگر تشخیص دکتر ، کاهش تستوسترون یا هیپوگنادیسم باشد ، آزمایش خون برای اندازه گیری سطح تستوسترون  دستور داده میشود . سطح تستوسترون در طول روز متفاوت است  و در اغلب موارد ، سطح تستوسترون درصبح اندازه گیری می شود .
با توجه به وضعیت بالینی ، آزمایشات دیگری ممکن است در نظر گرفته شود تا مشخص شود که آیا کاهش تستوسترون به علت هیپوگنادیسم اولیه یا ثانویه است .

معالجه کاهش تستوسترون در مردان
در مردان ، کاهش سطح هورمون تستوسترون در بدن می تواند با جایگزین هورمونی یعنی تستوسترون صورت گیرد  . تستوسترون درمانی معمولا به شکل تزریق عضلانی ، دو هفته در میان صورت میگیرد . چسبهای پوستی روش دیگری است که معمولا شب ها ، چسبی را که حاوی تستوسترون است ، بر پشت ، شکم ، قسمت بالای بازوها یا ران ها قرار می دهند . بکار گیری ژل روش دیگری است در این روش ژل تستوسترون بر روی پوست ، نواحی تحتانی شکم ، فوقانی بازوها یا شانه ها مالیده می شود .  آدامسهای مخصوصی نیز برای معالجه بکار میرود  که ماده ای شبیه آدامس یا آب نبات است که به تدریج تستوسترون را آزاد می کند . گاهی تستوسترون خوراکی برای استفاده کوتاه مدت توصیه می شود.

درمان کاهش تستوسترون در زنان
تا جایی که من اطلاع دارم FDA هیچ دارویی را برای درمان کاهش تستوسترون در زنان به تائید نرسانده است . لیکن در سال ۲۰۰۹ دارو Estratest  وارد داروخانه ها شده است که ترکیبی از استروژن و متیل تستوسترون است (Esterified estrogens and methyltestosterone) . برخی از پزشکان از روشهایی که برای مردان بکار میرود برای زنان در دوزاژ کم بکار میبرند که دقت عمل و ایمنی در این روش زیر علامت سئوال است .
 
تست تستوسترون :

Adult males (morning): 270-1070 ng/dL (9.36-37.1 nmol/L)
Adult females (morning): 6-86 ng/dL (0.21-2.98 nmol/L)
Pregnant women: 3 to 4 times normal
Postmenopausal women: 8-35 ng/dL (0.28-1.22 nmol/L)
Premature neonates, male: 37-198 ng/dL (1.28-6.87 nmol/L)
Premature neonates, female: 5-22 ng/dL (0.17-0.76 nmol/L)
Neonates, male: 75-400 ng/dL (2.6-13.9 nmol/L)
Neonates, female: 20-64 ng/dL (0.69-2.22 nmol/L)
Children, male, 1 to 5 months: 1-177 ng/dL (0.03-6.14 nmol/L)
Children, female, 1 to 5 months: 1-5 ng/dL (0.03-0.17 nmol/L)
Children, males, 6-11 months: 2-7 ng/dL (0.07-0.24 nmol/L)
Children, females, 6 to 11 months: 2-5 ng/dL (0.07-0.24 nmol/L)
Children, males, 1 to 5 years: 2-25 ng/dL (0.07-0.87 nmol/L)
Children, females, 1 to 5 years: 2-10 ng/dL (0.07-0.35 nmol/L)
Children, males, 6 to 9 years: 3-30 ng/dL (0.10-1.04 nmol/L)
Children, females, 6 to 9 years: 2-20 ng/dL (0.07-0.69 nmol/L)
Male Tanner stages :
Tanner stage 1: 2-23 ng/dL (0.07-0.8 nmol/L)
Tanner stage 2: 5-70 ng/dL (0.17-2.43 nmol/L)
Tanner stage 3: 15-280 ng/dL (0.52-9.72 nmol/L)
Tanner stage 4: 105-545 ng/dL (3.64-18.91 nmol/L)
Tanner stage 5: 265-800 ng/dL (9.19-27.76 nmol/L)
Female Tanner stages :
Tanner stage 1: 2-10 ng/dL (0.07-0.35 nmol/L)
Tanner stage 2: 5-30 ng/dL (0.17-1.04 nmol/L)
Tanner stage 3: 10-30 ng/dL (0.35-1.04 nmol/L)
Tanner stage 4: 15-40 ng/dL (0.52-1.39 nmol/L)
Tanner stage 5: 10-40 ng/dL (0.35-1.39 nmol/L)

منبع جدول تست تستوسترون :

* Tietz NW (Ed): Clinical Guide to Laboratory Tests, 3rd ed. W. B. Saunders, Philadelphia, PA, 1995.
* Kratz A, Ferraro M, Sluss PM, et al: Case records of the Massachusetts General Hospital: laboratory values. N Engl J Med 2004; 351(15):1549-1563.

با تشکر : دکتر ع. ح. سردار

ادامه دارد

Posted on ژانویه 10, 2011, in مقاربت, کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, سئوالات آقایان, سئوالات خانمها. Bookmark the permalink. 12 دیدگاه.

 1. سميه مقصودعلي

  وقتي تستوسترون خون پايين مي ‌آيد

  آندروپوز يا يائسگي مردانه
  مدتي است که احساس مي‌ کنيد ميل جنسي ‌تان کاهش يافته، قدرت استخوان‌ها و حجم عضلات ‌‌تان کم شده، دچار اضافه وزن و بي‌ خوابي و افسردگي شده‌ايد و … . اين ها مي‌ تواند نشانه‌ هاي آندروپوز (Andropause) يا يائسگي مردانه باشد. ولي نگران نباشيد. براي يائسگي مردانه نيز راه‌ حل‌هايي وجود دارد تا همانند يائسگي زنانه، عوارض آن را کاهش دهيد.

  از جمله عوامل بروز يائسگي مردانه، افزايش سن و کاهش ميزان هورمون تستوسترون در بدن است که بر سلامت جسم و روان فرد اثر مي‌ گذارد و عوارض آن از 50 سالگي به بعد نمايان مي‌ شود.

  بررسي ‌ها نشان داده است، 7 درصد مردان 10 تا 60 سال، 22 درصد مردان 60 تا 80 سال و 36 درصد مردان 80 تا 100 سال دچار کمبود تستوسترون هستند.

  در مردان غدد هيپوتالاموس و هيپوفيز وظيفه کنترل ترشح تستوسترون را بر عهده دارند. ترشح نوعي هورمون به نام GnRH توسط هيپوتالاموس به هيپوفيز کمک مي‌ کند تا هورموني موسوم به LH را ترشح کند که بر سلول‌ هاي خاص بيضه (سلول‌هاي ليديگ) تاثير مي‌ گذارد.

  نشانه ‌هاي کاهش تستوسترون در مردان چندان قابل تشخيص نيست، چون مکانيسم‌ هاي کمکي نظير توليد هورمون ‌هاي آندروژن توسط غدد فوق ‌کليوي بر آن تاثير مي ‌گذارد. وقتي ميزان ترشح تستوسترون کاهش مي ‌يابد، بدن مقداري از هورمون پيش ساز تستوسترون را تبديل به تستوسترون مي‌ کند، اما از نشانه‌ هاي کاهش تستوسترون در بدن مي ‌توان به سردرد، کاهش قدرت ديد، کوتاهي قد در نتيجه ي پوکي استخوان و کم خوني جزيي اشاره کرد.

  هورمون ‌درماني جايگزين
  هورمون درماني جايگزين از سال 1990 در آمريکا به وجود آمد و طرفداران زيادي پيدا کرد، به طوري که تجويز آن بين سال ‌هاي 1999 تا 2002 به 170 درصد رسيد.

  پزشکان معمولا تستوسترون را از راه درون عضله ‌اي يا زيرپوستي تزريق مي ‌کنند. در مرداني که به اندازه کافي بدن شان تستوسترون توليد نمي ‌کند، دريافت اين هورمون مي ‌تواند مفيد باشد و بر حجم ماهيچه ‌اي، اخلاق و خواب آن ها تاثير بگذارد، اما به نظر نمي ‌رسد تزريق اين هورمون بر ميل جنسي و قدرت بدني چندان تاثيري داشته باشد. البته بايد به اين موضوع نيز توجه داشت که هورمون درماني جايگزين در مردان مي ‌تواند خطراتي نيز به دنبال داشته باشد و پزشک مربوطه بايد پروستات و ميزان هموگلوبين خون را در مردان تحت معالجه، زير نظر داشته باشد.

  چگونه مي‌ توان از کاهش تستوسترون جلوگيري کرد؟
  به جز افزايش سن، عوامل بسياري در کاهش تستوسترون دخيل هستند؛ به عنوان مثال، انجام ورزش هاي استقامتي، استرس و افسردگي مي‌ تواند سبب کاهش ترشح هورمون تستوسترون شود. برخي تحقيقات نيز روشن کرده است که جايگاه اجتماعي مردان بر ميزان ترشح تستوسترون در بدن شان تاثير مي‌ گذارد. تحريک جنسي نيز سبب افزايش ميزان تستوسترون در خون مي ‌شود. محققان بيان داشته اند که تاثير مواد غذايي بر ميزان ترشح هورمون تستوسترون در مردان گياهخوار و گوشتخوار يکسان است، اما ميزان ترشح نوعي هورمون به نام SHBG در گياهخواران بالاتر است که مي ‌تواند سبب کاهش تستوسترون در دسترس شود. جالب ‌تر آن که ميزان ترشح هورمون تستوسترون در افرادي که در ارتفاعات زندگي مي‌ کنند، بسيار پايين ‌تر از ميزان ترشح اين هورمون در ساکنان سواحل درياست.

  عوامل کاهش دهنده ي ترشح تستوسترون
  استرس

  استرس اثري مخرب بر کارکرد غدد هيپوتالاموس و هيپوفيز که مراکز کنترل هورمون تستوسترون هستند، دارد. استرس همچنين سبب کاهش LH (هورمون محرک ترشح تستوسترون در سلول ‌هاي بيضه) و کاهش کلي ترشح اين هورمون در بدن مي‌ شود. تحقيقات پژوهشگران ژاپني روي موش ‌هاي آزمايشگاهي نشان داده است ميزان ترشح تستوسترون در يک استرس شديد کاهش چشم ‌گيري پيدا مي ‌کند.

  کمبود خواب

  کمبود خواب نيز بر ميزان تستوسترون ترشحي در بدن تاثير مي ‌گذارد. تحقيقات پژوهشگران دانشگاه شيکاگو بر 12 مرد سالم 64 تا 74 ساله نشان داده است که رابطه مستقيمي بين ميزان خواب شبانه و ميزان ترشح تستوسترون در روز وجود دارد.

  ديابت و سندرم متابوليک

  تحقيقات بسياري ثابت کرده است بدن افراد مبتلا به ديابت نوع 2 و سندرم متابوليک که هر دو به چاقي پايين تنه يا فشار خون بالا دچار هستند، ميزان تستوسترون کمتري نسبت به ديگران توليد مي ‌کند. بين 20 تا 64 درصد مردان مبتلا به ديابت، تستوسترون کمي دارند. اين موضوع به ويژه در مردان مسن بيشتر است.

  افسردگي

  پايين بودن تستوسترون خون مي ‌تواند به دليل افسردگي باشد. محققان در پژوهشي 44 مرد افسرده 40 تا 65 سال را مورد بررسي قرار دادند و بين ساعت 8 تا 11 صبح، خون افراد ناشتا را بررسي کردند. نتايج بررسي‌ ها نشان داد ميزان تستوسترون در افراد مبتلا به افسردگي کمتر از افراد سالم است. جالب است که مصرف تستوسترون در افراد جوان و سالخورده سبب از بين رفتن افسردگي مي‌ شود.

  الکل

  مصرف الکل بر غدد کنترل کننده و ترشح کننده تستوسترون نظير هيپوتالاموس، هيپوفيز داخلي و بيضه اثر مخرب دارد و مي‌ تواند سبب کاهش توانايي جنسي و ناباروري آن ها شود. الکل بر سلول ‌هاي ليديگ بيضه که ترشح ‌کننده تستوسترون هستند، تاثير مي گذارد و مي ‌تواند سبب کاهش ترشح تستوسترون و در نتيجه افت تمايل جنسي شود.

  آفت‌کش‌ها

  مواد شيميايي موجود در برخي آفت ‌کش‌ ها مي‌ توانند ترشح هورمون‌ ها را مختل کنند. محققان دانشگاه هاروارد نشان دادند مرداني که با برخي آفت‌کش‌ها کار مي‌ کنند، ميزان تستوسترون خون شان در مقايسه با ديگر مردان پايين تر است.

  محققان با بررسي پرونده پزشکي 286 مردي که بين سال‌هاي 2000 تا 2003 به مرکز ناباروري ماساچوست مراجعه کرده بودند، متوجه شدند رابطه نزديکي بين وجود مواد شيميايي آفت‌کش‌ها در خون و پايين بودن ميزان هورمون تستوسترون وجود دارد.

  ترجمه: سميه مقصودعلي

 2. دکتر هومن خلیقی

  تستوسترون درمانی

  – موارد مصرف این دارو، در کمبود هورمون تستوسترون در بدن، تاخیر بلوغ در پسران،‌ سرطان پستان، بزرگی پستان بعد از زایمان، آنژیو ادم ارثی(تورم رگی)، آندومتریوز و بیماری فیبروکیستیک پستان است.

  – تستوسترون، باعث تحریک بلوغ جنسی مردانه و رشد و تکامل صفات ثانویه جنسی (رویش مو در صورت و بدن، ضخیم شدن تارهای صوتی) می ‌گردد. این هورمون باعث جهش رشد در نوجوانان و توقف رشد قدی با بستن صفحات رشد در دو انتهای استخوان‌ها می‌ شود. تستوسترون باعث ساخته شدن بافت‌ها می ‌گردد.

  – شایع‌ترین واکنش نامطلوب ناشی از درمان با تستوسترون عبارت است از گسترش اثر هورمونی. در مردان، نعوظ‌ های مکرر و طولانی، تحریک‌پذیری مثانه (تکرر ادرار) و ژنیکوماستی (تورم یا حساسیت بافت پستانی) ممکن است بروز کند.

  – در زنان، بزرگی کلیتوریس، بم‌شدن صدا، رشد موهای بدن یا صورت، ریزش موی غیرمعمول و بی‌نظمی یا فقدان قاعدگی ممکن است بروز کند.

  بروز صفات مردانه در زنان ممکن است برگشت‌ناپذیر باشد، حتی با قطع سریع دارو. پوست چرب و آکنه در هر دو جنس (مردان و زنان) شایع است.

  – واکنش‌های نامطلوب متابولیک شامل احتباس مایعات و الکترولیت‌ها (گاه منجر به ادم)، افزایش سطح کلسیم خون، کاهش سطح قند خون و افزایش سطح کلسترول است.

  – تجویز طولانی مدت تستوسترون ممکن است منجر به فقدان میل جنسی (لیبیدو) و سرکوب اسپرم‌سازی در مردان گردد.

  – اختلال شدید، ولی نادر در عملکرد کبد از جمله نکروز کبدی و سرطان سلول های کبدی هم گزارش شده است.

  – تستوسترون موجب افزایش اثر داروهای خوراکی ضددیابت و افزایش زمان داروهای ضدانعقادی و کاهش اثر انسولین می‌ شود.

  – عوارض جسمی در آقایان شامل ژنیکوماستی، ناتوانی جنسی و آتروفی بیضه است.

  – هنگام تستوسترون درمانی، وزن کردن روزانه و توجه به افزایش وزن بیش از 2 کیلو و 200 گرم در هفته و گزارش این موارد به پزشک، بسیار مهم است.

  – اندازه‌گیری فشار خون در هر 4 ساعت و توجه به کاهش برون‌ده ادراری و افزایش ادم مهم است.

  دکتر هومن خلیقی

 3. با بهترین درود ها
  داده هایی ارزشمندی هست سپاس از آگاه کردن ما
  شاد باشی و تندرست

 4. سوال : سلام آقای دکتر از سن 45 سالگی به بعد هر 6 ماه یکبار آزمایش خون دادم و psa را نیز چک کردم که همیشه نرمال بوده ولی با سرد شدن هوا همیشه مشکل تکرر ادار دارم که بیرون از منزل خیلی مرا اذیت میکند با انجام سونو گرافی مثانه پروستات مشخص شد پروستات دارای اندازه 48*52*50 میلیمتر با حجم 65 سی سی (بزرگتر از حد طبیعی) مشاهده شد و نتیجه : حجم افزایش یافته پروستات در این رابطه چند سوال دارم که ممنون میشوم از جوابتان: آیا بزرگ شدن پروستات می تواند خطر ساز باشد و علت اصلی تکرر ادار هنگام سرد بودن هوا هست. من هنگام شب تکرر ادار ندارم. درمان پروستات به روش مکرویوتراپی چگونه هست و آیا با این روش میتوان پروستات را کوچک کرد برای درمان آیا میتوانم از دارو های گیاهی مثل فرص پروستاتان استفاده نمایم. مشکل دیگری که مدتی است پیدا نمودم که گاهی مواقع گریبانگیرم میشود نداشتن نعوظ است آیا این بیماری مربوط به پروستاتم میشود برای رفع این مشکل جه کنم. ممنون از لطف شما

  دکتر : 1- خیر 2- هوای سرد باعث تحریک ادرار می شود 3- بله -4- خیر باید علت ان بررسی شو د فعلا از داروی OMNIC روزانه یک عدد بعد از خوردن صبحانه کامل میل فرمائید

 5. سوال : سلام جوان 20 ساله هستم مدتی است در بالای بیضه ی چپ وقسمت پشتی بیضه راست یه چیز های رگ مانند احساس میکنم آیا ممکن است بیماری باشد؟لطفا تشخیص خودتون را بیان کنید و از توصیه مراجعه به پزشک خودداری کنید.

  دکتر : سلام.بله.احتمال دارد به واریکوسل (واریس بیضه) مبتلا باشید.لازم به ذکر است که اگر تشخیص قطعی بیماریها بدون مراجعه به پزشک امکان پذیر بود همۀ پزشکان و بیماران در منزل خود نشسته و بیمار علائم را ارسال و نسخه را دریافت میکرد و این کار برای پزشکان هم راحت تر بود.بنابراین اگر می خواهید بیماری یا عدم بیماری و نوع بیماری خود را بدانید باید به پزشک مراجعه کنید.

 6. سوال : سلام خسته نباشيد.من چند ماه قبل براي مشكل دفع مني به مطب شما مراجعه كردم وقر ص هاي سيتالوپرام 20 ميلي رو براي 2 ماه تجويز كرديد.الان داروهام تموم شده ولي اصلا شرايط اومدن به مطب رو ندارم ميشه بفرماييد چه دارويي رو براي چند وقت مصرف كنم؟ خيلي ممنون

  دکتر : همان دارو را 2 ماه دیگه ادامه دهید – به مقدار یکی صبح و یکی شب

 7. سوال : با سلام من 32 ساله و متاهل هستم. پس از آزمایش اسپرم مشخص شد که تعداد اسپرم صفر می باشد. شکل بیضه هایم نیز کاملاً طبیعی بوده و سابقه هیچ گونه عفونت یا بیماری ندارم. ضمناً به مدت 10 روز قبل از آزمایش از داروهای «آموکسی سیلین» و «مترونیدازول» استفاده کرده بودم. و 72 ساعت قبل نیز تحت حرارت بسیار بالا (در سونا) بودم. لطفاً راهنمایی فرمایید. با تشکر

  دکتر : سلام.مصرف داروی چند روز قبل یا سونای چند روز قبل از آزمایش اسپرم تاثیر زیادی بر آزمایش اسپرم چند روز بعد ندارد.اسپرمی که امروز سافته می شود دو تا سه ماه بعد وارد مایع منی می شود.سونای دائمی بر کیفیت اسپرمها تاثیر منفی دارد ودر کسانی که ناباروری با تعداد اسپرم کم دارند یا کیفیت اسپرم خوبی ندارند باید از ان پرهیز نمود.با توجه به اینکه تعداد اسپرم شما صفر است به احتمال زیاد مشکلی جدی در میان است.اولین قدم تکرار آزمایش اسپرم است.

 8. سوال : با سلام من پسری 23 ساله مجرد هستم مجرای ادرار من در آلت تناسلی به طور مادر زادی ناقص بوده و تا میانه های آلت مجرای ادرار سالم و از میانه های آلت ادرار در قسمت زیر آلت به زیر پوست حرکت می کندمن به علت اینکه در سن 8 سالگی ختنه شدم این عمل ختنه باعث ایجاد سوراخی در زیر آلت به غیر از سوراخ اصلی شده و ادرار به طور همزمان از دو سوراخ خارج میشود ومن تاکنون به پزشک مراجعه نکردم آیا امکان انجام عمل جراحی به منظور اصلاح این نقیصه وجود دارد و اگر وجود دارد چه مدت طول میکشد

  دکتر : سلام بله امکان اصلاح این ضایعه با جراحی وجود دارد.به متخصص ارولوژی مراجعه کنید.یک روز پس از عمل از بیمارستان ترخیص می شوید و بعد عمل 7 تا 10 روز باید سوند داشته باشید .

 9. سوال : با سلام مردی 40 ساله و مجرد هستم از سن 35 سالگی انزال و نعوظ خود را کاملا از دست داده ام و ظرف این مدت هیچگاه منی از من خارج نمیشود ضمن اینکه مبتلا به دیابت هم هستم پزشکان دلایل مختلفی از جمله استرس روحی و یا دیابت را دلیل آن میدانند قرص پزدو آفدرین و سودو آفدرین تجویز شد ولی تاثیری نداشت البته بعد از عمل آپاندیسیت مبتلا به این مشکل شدم 1)بفرمایید بجز دیابت آیا چیز دیگری میتواند با عث آن شده باشد؟ 2)این معضل تا چه حد قابل برگشت به وضع قبلی است؟

  دکتر : سلام.1-دیابت،برخی ضایعات و آسیبهای ستون فقرات،برخی داروها(مثل مدالوسین یا تامسولوسین و…) می تواند منجر به عدم خروج مایع منی یا انزال برگشتی(به داخل مثانه) شود.این مشکل شما ارتباطی به عمل آپاندیسیت ندارد.2-بستگی به علت آن دارد.ابتدا باید علت آن را پیدا کرد.چون به پسودوافدرین جواب نداده،به احتمال زیاد درمان آن مشکل است.

 10. سوال : با سلام در سیوال قبلی مبنی بر عدم خروج منی ا که از 5 سال پیش دچارش شده ام آزمایش وجو اسپرم در ادرار را 2 بار انجام دادم ولی اسپرمی در انزال دیده نشد چه تعبیری دارد؟

  دکتر : سلام.اگر مایع منی از مجرا خارج نشود ممکن است به علت عدم تولید مایع منی،فقدان انقباض کیسه های ذخیره کنندۀ مایع منی و یا برگشت مایع منی به داخل مثانه باشد.در حالت سوم که به آن انزال برگشتی گفته می شود اسپرم در ادرار یافت می شود.بنابراین فقدان اسپرم در ادرار شما نشان می دهد که دچار انزال برگشتی نیستید و انسداد در محلی قبل از مجاری انزالی یا عدم تولید مایع منی یا عدم انقباض سمینال وزیکلها است.

 11. سوال : با سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر عزیز خیلی عذر میخوام من 28 سالمه وخیلی وقته (فکر کنم به سال هم بکشه ) بعد از اینکه دستشویی رفتنم تمام میشه یکی دو قطره بعضی وقتا هم یه نم کوچیک ادرار هنگام نشستن یا سرفه کردن بیرون میزنه . شما فرمودید آزمایش کشت ادرار و سونوگرافی بدید…من کشت ادرار دادم ولی همه چیز منفی بود ( protein..blood/hb..glucose..ascorbic acid..urobilinogen…bilirubin…nitrite…ketone) همچنین ph —-acid و appearance—-clear و color—-yellow Culture——-no growth آقای دکتر من میترسم از پروستات باشه چون همیشه از همین میترسیدم…برا سونوگرافی 11 بهمن نوبت دارم…خواستم بدونم نظر شما با توجه به منفی بودن این آزمایش چیه؟ با تشکر فراوان

  دکتر : فعلا از قرص ترازوسین 2 میلی گرم شبها موقع خواب استفاده کنید

 12. سلام با توجه به نوشته های بالا من در زمان قبل از بلوغ دچار کاهش تستوسترون بوده ام که مشکلاتی از جمله عدم رشد عضلات استخوان ها و عضلات جنسی بوده ام ایا با تزریق هورمون با روش هایی که گفته شد می توان مورد سوم یعنی رشد جنسی را درمان کرد لطف کنید بگویید کدام روش درمان مناسب تر است با تشکر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: