لرزش اساسی بدن یا ترمور اسنشیال (Essential tremor)

دکتر ع. ح. سردار
لرزش اساسی نوعی حرکت غیر ارادی نوسانی است که علت آن کاملا مشخص نیست . به طور کلی ، اگر مشکلی در اعصاب عضلانی وجود داشته باشد ، لرزش میتواند رخ دهد . به هر حال ، هر کسی به میزانی دارای لرزش اساسی است اما حرکات معمولا آنقدر کوچک هستند که روئیت نمیشوند . برخی تحقیقات نشان داده است که بخشی از مخچه ، که حرکات عضلات را کنترل میکند ، در بیماران مبتلا به لرزش اساسی به درستی کار نمی کند .
لرزش اساسی می تواند در هر سنی بروز کند اما بیشتر در افراد سالمندتر از 65 سال روئیت میشود . لرزش می تواند در دیگر بیماریهای عصبی نیز رخ دهد منجمله : بیماری Charcot-Marie-Tooth ، دیستونی و پارکینسون . اگر لرزش اساسی در بیش از یک عضو از خانواده رخ می دهد ، آن را لرزش خانوادگی (familial tremor) مینامند  که عارضه ای ارثی است و  ژن ها در ایجاد آن نقش دارند . لرزش خانوادگی معمولا یک صفت غالب است ، به این معنی که شخص فقط به ژن یکی از والدین به منظور توسعه این اختلال نیاز دارد . این حالت معمولا در میانسالگی شروع می شود ، اما ممکن است در افراد مسن تر یا جوان تر نیز دیده می شود .

بارز ترین علامت لرزش اساسی معمولا در دستها روئیت میشود . اما ممکن است بازوها ، سر ، پلک ، یا ماهیچه های دیگر را نیز تحت تاثیر گذارد . لرزش اساسی به ندرت در پاها مشاهده میشود.  افرادی که دجار لرزش اساسی میگردند به راحتی نمیتوانند اشیاء کوچک چنان خودکار را در دست نگهدارند . لرزش معمولا  کوچک ، شامل حرکات سریع و بیش از پنج بار در ثانیه است .

علائم خاص ممکن است عبارت باشند از : حرکات سر ، لرزش صدا ، اشکال در نوشتن ، نقاشی کردن ، نوشیدن از جام ، یا بکار بردن ابزار دستی . لرزش ممکن است در زمان حرکت رخ دهد و کمتر در زمان استراحت ملموس است. لرزش با افزایش سن بدتر میشود . این عارضه  با بروز استرس ، استعمال کافئین ، و داروهای خاص بدتر میشود . هر دو طرف بدن به یک شکل تحت تاثیر قرار نمیگیرد . معمولا هیچ گونه مشکل تعادلی و یا عملکرد ذهنی وجود ندارد . آزمایشات خون و مطالعات تصویربرداری (مانند سی تی اسکن از سر ، ام آر آی مغز ، و رادیولوژی) معمولا طبیعی است .

علل دیگر لرزش اساسی ممکن است عبارت باشند از : ترک نوشیدنی الکلی در افراد الکلی ، سیگار کشیدن ، پرکاری تیروئید ، فئوکروموسیتوم، مصرف  بیش از حد کافئین ، استفاده از برخی از داروها ، بیماری ویلسون .

معالجه در صورتی لازم است که لرزش در فعالیت های روزانه تداخل ایجاد کند . داروها ممکن است به رفع علائم کمک کنند . تاثیر دارو بستگی به بیمار دارد . پروپرانولول (Propranolol) و پریمیدون (Primidone) داروهایی هستند که در این عارضه بکار میروند . داروها می توانند عوارض جانبی قابل توجهی داشته باشد . در موارد شدید ، جراحی و گذاشتن (ایمپلنت) وسیله محرک مغز ، گزینه دیگر است  (تصویر مرتبط) .
باتشکر دکتر ع. ح. سردار

Advertisements

Posted on دسامبر 12, 2010, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 12 دیدگاه.

 1. علل ایجاد رعشه (لرزش)

  رعشه (tremor) و یـا لـرزش عبـارت اسـت از حـرکـات غـیر ارادی، اسپـاسم گـونـه، ریتـیـمـک و نـوسـانـی بـخـش و یـا بـخشـهـایـی از بـدن. رعشـه بـه عـلـت انـقـبـاضـات و شـل شـدن هـای مکرر عضلات روی می دهد. رعشه در درجات مخـتلف در تـمـام افـراد وجـود دارد. بـرای مثال وقتی دست
  هایتان را بصورت کشیده نگاه می دارید، دست هـا اندکی لـرزش پـیدا می کنند. این لرزش اندک و سریع طبیعی می باشد.

  تقسیم بندیهای رعشه:

  1- سرعت رعشه (فرکانس) که یا سریع است و یا آهسته.

  2- دامنه رعشه که یا خشن است و یا ظریف.

  3- شدت و تناوب رعشه.

  4- رعشه در هنگام استراحت، حرکت و یا انتهای حرکت هدفمند.

  انواع رعشه :

  1- رعشه ایستا و یا در حالت استراحت(resting/static tremor): لرزشی است که در دستها و یا پاها وقتی عضلات در حالت استراحت بوده و کاملا در برابر گرانش زمین حمایت شده باشند (قرار داشتن دستها روی دسته مبل) روی میدهد. این لرزش با انجام حرکات ارادی کاهش می یابد. علل آن میتواند پارکینسون، بیماری ویلسون (مسمومیت با فلز مس) و یا مسمومیت با فلزات سنگین باشد. این نوع رعشه آهسته و خشن میباشد.

  2- رعشه حرکتی و یا جنبشی(action/kinetic tremor): لرزشی است که هنگام انجام عملی مانند حرکت قلم بروی کاغذ ایجاد میشود. این رعشه آهسته اما پردامنه است. این رعشه با حرکت اندام درگیر ایجاد و با بی حرکتی آن ناپدید میشود. علل آن میتواند رعشه فامیلی، بیماری ام اس(ms)، تومور مغزی، الکلیسم، سکته، اختلالات متابولیک و یا مصرف بیش از اندازه آرام بخشها باشد. نوعی رعشه حرکتی وجود دارد که رعشه هدفمند(intention tremor) نامیده میشود. این نوع رعشه وقتی دست به سمت یک هدف مشخص هدایت میشود و یا حرکت با چشم هدایت میشود ایجاد میگردد.

  3- رعشه وضعیتی(postural tremor): لرزشی است که در دستها و یا بخش دیگری از بدن هنگامی که در یک وضعیت خاص بطور ثابت نگاه داشته میشوند (به ویژ در برابر گرانش زمین) ایجاد میشود، مثل کشیده نگاه داشتن دستها. علت آن میتواند استرس، الکلیسم، مصرف برخی داروها (ضد افسردگی ها)، مسمومیت با فلزات سنگین، بیماری ویلسون و رعشه فامیلی باشد.

  رعشه فامیلی(essential/familial tremor):

  لرزش در این نوع رعشه ظریف و سریع است. این نوع رعشه معمولا موروثی بوده و در هر سنی ممکن است بروز یابد، اما با افزایش سن تشدید میشود. این رعشه ممکن است تارهای صوتی و سر را نیز درگیر کند. علت آن ناشناخته است. هنگام فعالیت(نوشتن و یا بلند کردن لیوان) ایجاد میشود و با بی حرکتی متوقف میشود. این نوع رعشه معمولا دوطرفه است. مصرف الکل میتواند از این نوع لرزش بکاهد، اما الکل راه درمان مناسبی برای آن نیست.(essential) یعنی این نوع لرزش مرتبط با بیماری دیگری نمیباشد.

  رعشه ارتواستاتیک(orthostatic tremor):

  نوع نادری از رعشه است که در آن هنگامی که فرد بطور ثابت می ایستد، در دستها و پاها ایجاد لرزش میشود که با حرکت و یا نشستن لرزش متوقف میشود.

  نکته:تمام رعشه ها هنگام خواب یا کاملاً ناپدید شده و یا بسیار کاهش می یابند.

  نکته: رعشه ایستا به علت اختلال در سلولهای عصبی مخ و رعشه حرکتی به علت آسیب به مخچه ایجاد میشود.

  فاکتورهایی که رعشه را افزایش میدهند:

  1- استرس و اضطراب.

  2- خستگی و فعالیت فیزیکی شدید.

  3- مصرف الکل و محرومیت از الکل.

  4- پر کاری غده تیروئید.

  5- مصرف کافئین و سایر محرک ها.

  رعشه طبیعی:

  لرزش دستها و دیگر اعضا در افراد کاملا سالم میتواند به علل ترس شدید، گرسنگی، سرمای شدید، هیجانات شدید، خستگی، فعالیت فیزیکی شدید، استرس، خشم و اضطراب ایجاد گردد.

  رعشه مرتبط با بیماریها:

  پارکینسون، بیماری ام اس، پر کاری تیروئید و کاهش قند خون میتوانند ایجاد رعشه کنند.

  پارکینسون: پارکینسون ایجاد رعشه ایستا میکند (که با حرکت کاهش می یابد) که با کندی حرکت، سفتی عضلات، دشواری در راه رفتن، اشکال در گفتار و خمیدگی قامت همراه است.

  پر کاری تیروئید: ایجاد رعشه وضعیتی میکند.

  بیماری ام اس: ایجاد رعشه حرکتی میکند.

  نکته: مسمومیت با فلزات سنگین و اختلالات متابولیکی نیز میتوانند ایجاد لرزش کنند.

  آزمایشات تشخیصی نوع رعشه:

  1-آزمایش خون (هورمونهای تیروئید، گلوکز خون و تعداد گلبولهای خون)

  2-آزمایش ادرار.

  3-سی تی اسکن و ام آر آی (mri) از سر.

  درمان رعشه:

  رعشه های طبیعی با کاهش استرس و فراگیری تکنیکهای تن آرامی درمان میشوند. رعشه های خفیف نیز تا آنجایی که در فعالیت های روزمره فرد تداخل ایجاد نکرده باشند نیازی به درمان ندارند.

  درمان رعشه های شدید:

  1-درمان دارویی: تجویز آرام بخشها، بلوک کننده های بتا، ضد تشنج ها (پروپرانولول، پریمیدون، کلونازپام)

  2- تزریق بوتوکس(botox): درون عضلات درگیر که باعث فلجی آنها میشود.

  3-تالاموتومی(thalamatomy):برداشت بخشی از تالاموس.

  4-تحریک عمیق مغز(dbs):به کاشت ضربان ساز(pacemaker) در مغز میگویند. این دستگاه با ارسال پالسهای الکتریکی به تالاموس باعث قطع سیگنالهایی که در تالاموس ایجاد رعشه میکنند، میشود

 2. WHMIS – Classification (2 of 5)

 3. WHMIS – Material Safety Data Sheets (4 of 5)

 4. Making WHMIS Work – Education and Implementation (5 of 5)

 5. آیا این نظر درسته

  سوال : سلام دکتر خسته نباشید من دختری هستم 23ساله دارای پوست سبزه و کمی چرب ولی الان تقریبا 1ساله که پوست من گاهی خشک میشه مخصوصا بعد شستن صورتم تا حدی که کرم نزنم پوسته پوسته میشه میخواستم ببینم علتش چیست و راه درمان ممنون

  دکتر : قرص ویتامین Eوقرص ویتامین Aخوراکی مصرف نمایید وکرم omega 3 betis روی محل پوستتان صب ظهر شب بمالید

 6. آیا این نظر درسته

  سوال : سلام من دختري 22 هستم كه داراي چندتا لكه كك ومك هستم ايا لايه بردار مناسبه؟يا از كرمهاي ضد لك هم بايد استفاده كنم

  دکتر : اگر تا به حال لایه بردار نزده ایدمیتوانید برای اطمینان از نوع آن به متخصص پوست مراجعه کنید

 7. آیا این نظر درسته

  سوال : باسلام و خسته نباشید من دختری 24ساله هستم که مدتی است دچار ریزش مو در دو طرف پیشانی (سمت راست خیلی بیشتر) شده ام لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر

  دکتر : بایستی محلول ماینوکسیدیل 2%وسرم پروژست نلا روی ریشه موها 1-2 بار در روز بزنید

 8. آیا این نظر درسته

  سوال : باسلام پسری25 ساله هستم باپوست چرب و پرجوش خصوصا»بعدازاصلاح جوشهای چرکی میزنم ؛جای جوشهای قبلی هم بصورت لک وحفره روی پوستم مانده اند؛ تقریبا»تمام بدنم از18 سالگی تاالآن جوش دارد لطف کنیدمراراهنمایی کنید.

  دکتر : رآکوتان بایستی شروع کنید

 9. آیا این نظر درسته

  سوال : با سلام الان كه هما سرد شده تو پاهام خصوصا كف پام حس سرماي شديدي دارم حتي جايي كه گرم باشه من در كف پام حس سرما ارم علتش چيه؟

  دکتر : کمی فشار خون یا کم خونی یا بیماری تیروئید

 10. آیا این نظر درسته

  29 سال دارم بعد از حاملگی کمی لکه روی گونه هام ایجاد شده اصلا صورتم رو اصلاح نمیکنم پوست صافی دارم برای از بین رفتن این لکه ها چه کنم در ضمن کمی دور چشمهایم کبود شده برای دور چشم از چی استفاده کنم

  دکتر : کرم روشن کننده فلوکسیا وکرم AHA 7%آردن با هم مصرف شود بری شبها وبرای دور چشم از کرم carol franck مصرف شود

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: