بزرگ کردن پستانهای کوچک و شل

سلام دکتر ع.ح. سردار  . ازديدن وبتون خيلي خوشحال شدم … يه سوال دارم.نميدونم تو اين بخش جواب ميديد يانه. ولي سوالمو ميپرسم ممنون ميشم جواب بدي د. من 25 سالمه و سينه هاي متوسط و تقريباشلي دارم . ميخوام سفت وخوش فرم و كمي بزرگتر بشن . اين سوتين هاي جادويي كه دربازار هست و ميگن امكان كوچيكي بزرگي سفتي و فرم دادن به سينه رو داره آيا واقعا اينطوره؟ وبراي اين مشكل من مفيده؟ و اينكه عوارضي براي بدن نداره؟ممكنه باعث ايجادسرطان سينه بشه؟ واگه از لحاظ پزشكي مورد تاييد نيست بايد چيكاركنم؟ ممنون ميشم جوابمو بديد. باتشكر.

دکتر ع.ح. سردار : چند دلیل برای کوچکی پستان وجود دارند : ژنتیک شایعترین علت کوچکی پستان ها در خانم ها می باشد . کمبود هورمونهای تخمدان و کم کاری تیرویید و هیپوفیز نیز باعث کوچکی سینه بانوان میگردد و در صورت کمبود آنها میتوان داروهای مربوطه به آنها را استعمال کرد . همچنین افراد لاغر اندام با بافت چرب کم  و نیز افرادی که رژیم  لاغری و یا سوء تغذیه دارند نیز پستان کوچکتری دارند . در مورد روش های بزرگ کردن سینه به طرق غیر جراحی نظرات مختلفی مطرح شده است که اکثر این روشها  مورد تایید مراکز پزشکی نمیباشند و در مجموع قرص های گیاهی یا کرم های تبلیغاتی کارائی لازم را در یزرگ کردن سینه ها را ندارند و متاسفانه در زمان حاضر جراحی پلاستیک بخش بزرگی در زیبایی پستانها را تشکیل میدهد . (تصاویر مرتبط  12  ) 

در سایت همکار گرامیم دکتر زهرا طباطبائیان این موضوع بخوبی تشریح شده است و مطالعه آنرا به شما پیشنهاد میکنم :

بزرگ کردن سینه یکی از شایع ترین اعمال جراحی زیبایی مورد در خواست بانوان است. این فرایند شامل عمل جراحی است که مواد و پروتز های مصنوعی برای افزایش اندازه و بهبود شکل سینه ها مورد استفاده قرار می گیرد .

برآورد ها و حدس ها حاکی از آن است که بیش از سه میلیون زن در سراسر دنیا در 35 سال اخیر پروتز سینه گذاشته اند و هر سال دهها هزار زن می خواهند که تحت این عمل جراحی قرار گیرند .بسیاری از زنان تصور می کنند که انجام عمل بزرگ کردن سینه باعث بهبود و بهتر شدن اندازه و شکل سینه ی آنها می شود؛ چون بر این باورند که سینه هایشان بسیار کوچک و اندازه یا شکل آن نا موزون ، نا متوازن و یا غیر جذاب است . بعضی از زنان سینه هایی دارند که کاملا رشد نکرده اند یا بعد از حاملگی با تغییر وزن یا پیر شدن به میزان قابل توجهی اندازه و شکلش را از دست داده و تغییر کرده اند .

تصمیمی که برای انجام عمل بزرگ نمودن سینه گرفته میشود باید کاملا شخصی و آگاهانه باشد و نباید صرفا برای خشنود کردن کس دیگری گرفته شود.مثل هر عمل جراحی زیبایی دیگر، عمل بزرگ کردن سینه هیچ کدام از مشکلات اصلی زندگی را حل نمی کند، اما ممکن است به افزایش اعتماد به نفس و شکل ظاهری بیمار کمک کند.تمام فواید بالقوه مورد بحث قرار گرفته و در زمان مشاوره مورد بررسی قرار می گیرند.

امروزه زنی که می خواهد عمل بزرگ کردن سینه را انجام دهد حق انتخاب در نوع عمل جراحی را دارد، بدین طریق می تواند نمای ظاهری و نتیجه مورد نظر را بدست آورد . بعضی از این حق انتخاب ها عبارتند از :نوع، اندازه، محل قرارگیری و برش ایجاد شده و همچنین جهت جاگذاری پروتز سینه.مشخصا برای هر انتخاب ، فواید و مضراتی وجود دارد. به هر حال اگر به مراجعه کننده اطلاعات مناسبی داده شود او می تواند تصمیم بگیرد که کدام روش مناسب او می باشد.

اطلاعات اصلی و اساسی در مورد پروتز ها سینه
مهم است که بدانیم پوسته ی خارجی یا پوشش تمام پروتزها از سیلیکون ساخته شده است .اگرچه، ماده ی پر کننده ی موجود می تواند متفاوت و از مواد مختلف باشد که این مواد عبارتند از : آب نمک، ژل سیلیکون خالص که خود به دو دسته ی ژل ساده یا ژل منسجم (همبسته) تقسیم می شود . ژل شکر و نمک (هیدروژلی) و روغن سویا(تری لوسنت) که اخیرا کشف شده اند فعلا تا بررسی های بیشتر در مورد ایمنی آنها، مورد استفاده قرار نمی گیرند.

ژل سیلیکونی فعلا رایج ترین نوع مورد استفاده می باشد. در اروپا نمودارهای فعلی توزیع فروش [70%سیلیکون، 15% آب نمک، 15%برای پر کننده های دیگر مثل هیدروژن و روغن های سویا] را نشان می دهند.چون ژل سیلیکونی از سال 1963در دسترس می باشد بنابر این جراح ها بیش از 35 سال است که در مورد این نوع پروتز تجربه دارندو این زمان استفاده بیش از هر نوع دیگری می باشد . در طی سال ها تغییرات و پیشرفت هایی ایجاد شده که پوشش های سطحی از موادی با فرمولاسیون جدید تر ساخته شده اند و این پوشش ها طوری طراحی شده اند که «خونریزی» و انتشار مقادیر بسیار کم ژل پر کننده را به حداقل می رسانند .

جالب توجه اینکه پروتز ژل سیلیکون استاندارد، به خاطر نرمی ذاتی ژل سیلیکون بیش از انواع پروتزها احساس سینه طبیعی را ایحاد می کند.

مختصر اطلاعاتی در مورد سیلیکون
بدون شک بسیاری از خانم ها در مورد این نوع عمل جراحی داستان های ترسناکی شنیده اند ، ازجمله مسمومیت زایی سیلیکون ، بیماری های مربوط به بافت . در نتیجه در مورد عمل بزرگ کردن سینه در هشت سال اخیر تبلیغات مخالفی دریافت شده است مخصوصا به واسطه عملکرد غیر مسئولانه ی رسانه ها که بدین طریق علی رغم حقایق موجود، ادعاهایی در مورد ایمنی سیلیکون شده است . بدون شک، بیشتر این داستان ها بعد از این که FDA – مدیریت غذا و دارو در امریکا- در ژانویه ی1992 استفاده از پروتزهای سیلیکونی را قدغن کرد بوده است .

FDA به این نتیجه رسیده بود که «هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که ژل سیلسکون که پروتزها با آن پر میشوند ایمنی ندارند، اما مدارک برای اثبات ایمنی آن کم و ناکافی است.» موارد بالا نتیجه دعوی حقوقی بر ضد تولید کنندگان پروتزهای سیلسکونی بود. این دعوی از طرف زنانی مطرح شده بود که از پروتز استفاده می کردند و نشانه ها و علائم زیادی از بیماری ای که » بیماری خود ایمنی مربوط به سیلسکون» نامیده شده است را دارا بودند. در حقیقت بررسی مدارک دادگاه در آمریکا نشان داد که بیش از 216 نشانه ی جداگانه در ارتباط با شیوه های پر کردن ژل به ثبت رسیده است این تعداد تنوع نشانه مجزا در هیچ بیماری دیگری دیده نشده است !

از این زمان به بعد فعالیت ، بحث و گفتگوهای قراوانی درمجامع پزشکی انجام شد تا ایمنی و یا خطرناک بودن ژل های سیلیکونی را اثبات کنند. برای این کار مقدار زایدی اظهاریه و بیانیه منتشر شد و نتایج زیادی گرفته شد . به طور خلاصه بعضی از آنها عبارتند از :

1) در ژانویه 1992مسوولین بهداشت به جراحان و پزشکان اطلاع داند که دپارتمان بهداشت احساس می کند که هیچ دلیلی برای عدم استفاده از پروتز به خاطر هراس و ترس ها موجود در امریکا وجود ندارد !

2) در آوریل 1994 یک کمیته متخصص که توسط دپارتمان بهداشت تعیین شده بود، به این نتیجه رسید که هیچ مدرک علمی در مورد ارتباط پروتز های سیلسکونی با بیماری خود ایمن یا بیماری بافت همبند وجود ندارد.

3) ادعاهایی وجود دارد که سیلیکون کلا باعث ایجاد یک سندرم جدید می شود. این ادعاها براساس گزارشهای موردی است و بنابر این نوع مطالعاتی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد. در پاسخ به این ادعا ، کالج روماتولوژی امریکا در اکتبر 1995 بیانیه ای بر اساس مطالعات تحقیقاتی روی بیشتر 78000زن منتشر کرد . بیانیه به این صورت بود که سیلیکون بیماران را در معرض هیچ خطر اضافی در مورد بافت همبندی یا بیماری روماتیسمی قرار نمی دهد و هیچ دلیلی برای منصرف کردن افراد از این عمل جراحی به خاطر ابتلا یا وخیم تر شدن یک بیماری و نگرانی از بیماری های بافت جود ندارد .

4) حداقل 29 مورد مطالعه و مقاله در سالهای اخیر در سراسر دنیا به چاپ رسیده است که بیشتر از 200000 زن در این مطالعات مورد بررسی قرار گرفته اند و در هیچکدام از آنها رابطه ای بین بیماری موسوم به «بیماری خود ایمن سیلیکون » و پروتز دیده نشده است .

5) کشف سیلیکون در مایعات بدن باید بصورت علمی و بصورت پرسپکتیو مورد بررسی قرار بگیرد، سیلیکون به میزان زیادی در محیط اطراف ما و در بدن بیشتر مردم وجود دارد . تماس و ارتباط ما با سیلیکون در طول زندگیمان زیاد است و سیلیکون به طور گسترده در داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد. سیلیکون بعنوان یک لابریکنت در هر نوع سوزن یک بار مصرف، سرنگ و لوله های درون سیاهرگی مورد استفاده قرار می گیرد .

سیلیکون در روژ لب ها، لوسیون ها برنزگی، فرایند های تولید غذا، کرم های پوست، اسپری مو و لوازم آرایشی کاربرد دارند. در بیش از 1000محصول دارویی از سیلیکون بعنوان یک جزء سازنده یاد می شود و حتی در فرایند تولید دریچه های مصنوعی قلب، مفاصل و دستگاه تنظیم ضربان قلب مورد استفاده می گیرد.

6) در جولای 1998،دپارتمان بهداشت به دنبال بررسی ها و مطالعات کمیته ی تشکیل شده برای بررسی ایمنی پروتزهای سیلیکونی، یافته ها و نتایج خود را منتشر کرد. این کمیته که بیشتر از دانشمندان و استادان دانشگاه تشکیل شده بود به این نتیجه رسید که هیچ مدرک علمی در مورد ارتباط پروتزهای سیلیکونی با این بیماری وجود ندارد. (گزارش 36 صفحه ای کامل ان را میتوانید از روی اینترنت دریافت کنید.

با توجه به این بیانیه، باید قبول کرد که شاید بعضی از زنان که عمل جراحی بزرگ کردن سینه داشته اند، در آینده دچار ناراحتی خود ایمنی یا بافت همبندی بشوند .چون این بیماری ها نسبتا در میان مردم متداول و رایج می باشند.مساله این است : بدون توجه به اینکه آیا آنها عمل پروتز گذاری سینه داشته اند یا خیر ، آیا ممکن نیست که به هر حال دچار این بیماری ها شوند ؟

این نوع سؤالات فقط با تجزیه تحلیل آماری دقیق قابل پاسخ دادن است. سپس اگر مشخص شد که گروهی از زنان که عمل پروتزگذاری سینه ی سیلیکونی داشته اند، تعداد بیشترشان دچار بیماری های خود ایمنی هستند؛ شاید بتوان یک ارتباط موقتی و اتفاقی بین این موارد پیدا کرد .

در این لحظه بعد از بررسی تمام اطلاعات و داده های مربوطه، باید بگوییم هیچ مدرک علمی و قاطعی وجود ندارد که نشان دهد مواد سیلیکونی موجود در پروتزهای سینه خطر بیماریهای بافت های همبندی یا سرطان سینه را افزایش می دهد.

چگونه می توان بهترین اندازه پروتز را انتخاب کرد؟
پروتزهای سینه انواع و اندازه های مختلف دارند و برای هر فردی ممکن است که به راحتی اندازه دلخواه را انتخاب کند. بیشتر زنان بر اساس اندازه ی سینه بندهاشان اندازه ی پروتز سینه را مشخص می کنند.همانطور که میتوانید تصور کنید، پروتز سینه با اندازه های مختلف در زمان مختلف نتایج متفاوتی ایجاد می کند. رمز انتخاب اندازه پروتز سینه این است که این سینه به طور کلی به شما ظاهری موزون تر و مناسب تر بدهد و با خواست شما یکی باشد. در هنگام مشاوره دکتر منافی اندازه های سینه و قفسه ی سینه ی شما را می گیرد تا اندازه مناسب شما را بدست آورد. بعلاوه با این اندازه گیری ها ظاهر شما را با بهترین اندازه ی سینه تصور می کند و در نظر می گیرد.

مهم است بدانید که نهایتا عامل محدود کننده در انتخاب اندازه ی سینه فضای در دسترس در زیر سینه ی شماست . به خاطر داشته باشید، همانطور که حجم هر نوع پروتز افزایش می یابد،به پهنای آن هم اضافه می شود. بنابر این اگر شما پروتزی را انتخاب کنید که بیش از اندازه بزرگ است ، لبه ها و کناره های آن ممکن است از اطراف بافت سینه ی اصلی بیرون بزند و به طور بالقوه حتی تا گودی زیر بغل نیز برسد. این حالت برای بیشتر مردم غیر مطلوب است. بعلاوه امکان چروک ، چین خوردگی و دیگر مشکلات نامطلوب طولانی مدت نیز افزایش مییابند. چون بیشتر زنان نقطه نظرات واقع بینانه ای از چیزی که می خواهند دارند؛ بنابر این بسیار کم پیش می آید که جراحی نتواند انتظارات بیمارش را بر آورده کند.

آیا گذاشتن پروتز سینه باعث ایجاد سرطان سینه میشود؟
هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد پروتز های سینه در انسان ایجاد سرطان می کنند . بر عکس مطالعات اخیر نشان داده اند که زنانی که پروتز سینه گذاشته اند نسبت به جمعیت کلی ( 30 %) کمتر دچار سرطان سینه می شوند.

آیا بزرگ کردن سینه روی روشهای تشخیص سرطان سینه تأثیر دارد ؟
شاید مهمترین موضوع در مورد پروتز های سینه امکان به تأخیر افتادن تشخیص سرطان سینه با پروتزسیلیکون و یا پر شده با آب نمک می باشد. هر دوی این ماده ها حاجب هستند(اشعه و پرتو ها را از خود عبور نمیدهند)، به این معنی که مانع دیدن بافت اصلی سینه در درجات مختلف مامو گرافی می شوند.

اگرچه تکنیک های مامو گرافی در این چند سال اخیر پیشرفت کرده اند و رادیوگراف می تواند تا جایی که ممکن است قسمتهایی از سینه ی اصلی که زیر پروتز سینه پنهان است را ببیند. بهتر است بدانید که تنها 10_20% سرطان های سینه بوسیله اشعه ی ایکس قابل تشخیص هستند . بنابراین بیشتر سرطان های سینه هنوز هم توسط خود شخص یا با معاینهت فیزیکی قایل تشخیص می باشند. در این رابطه بیشتر پزشکان بالینی احساس می کنند که پروتز سینه حقیقتا می تواند عمل معاینه از طریق لمس کردن را ساده کند. زنی که پروتز سینه دارد باید همان برنامه ی ماموگرافی منظم که زنان دیگر دارند را داشته باشد. شخصی که کار رادیو گرافی را انجام میدهد باید مطلع باشد که شخص دارای پروتز سینه است و بنابراین نماهای خاص برای رادیولوژی مناسب خواهد بود.در نتیجه پروتز های سینه کار رادیولوژیست را سخت تر می کنند؛ هر چند مانع انجام آن نمی شوند.

پروتز های سینه تا چه مدت باقی می مانند؟
مانند تمام محصولات ساخت دست بشر، پروتز های سینه نیز تا ابد باقی نمی مانند. علی رغم اینکه بسیار قوی و مقاوم هستند(حتی در برابر فشار)،ولی مستعد کهنه شدن یا فرسایش در طول زمان می باشند. به عبارت ساده تر پوسته ی خارجی یا پوشش پروتز سینه بالاخره کهنه و نازک شده و نهایتا از بین می رود. اگر چنین اتفاقی افتاد مواد آن به بیرون تراوش پیدا می کند. این حالت معمولا متلاشی شدن یا تراوش یا پارگی پروتز سینه نامیده می شود . اگرچه از نظر کلینیکی تشخیص آن مشکل می باشد. گهگاهی کسی ممکن است تشخیص دهد که سینه اش کمی صاف شده ویا شکل آن تغییر پیدا کرده است،

اما اکثرا و به ندرت قابل توجه و دید است. به علت ایجاد کپسول اطراف پروتز گاهی اوقات بطور گول زننده ای تشخیص پارگی صورت نمی گیرد . همانطور که قبلا بیان شد، یک کپسول یک نوع کیسه ی بیولوژیکی را تشکیل می دهد که هر نوع پروتز سینه را در بر می گیرد.بنابر این بعد از اینکه از پروتز سینه تراوشی رخ داد، مواد درون آن هنوز در همان مکان بوسیله ی کیسه ی خود بدن یا کپسول باقی می مانند.اگرچه علی رغم تشخیص مشکل آن از نظر کلینیکی، به یمن وجود سونوگرافی (اولتراسوند) بیشتر اوقات قادر به دسترسی دقیق به شرایط هر نوع پروتز سینه در مواقع لزوم، خواهیم داشت.

نمودارها و تصاویر زیادی وجود دارد که بیان میکند که نهایتا هر نوع پروتز سینه قبل از اینکه خراب شود چقدر باقی می ماند. یک نمودار میانگین حدود 20 سال است. اگرچه کهنه شدن و یا پاره شدن در میان افراد مختلف متفاوت است بنابراین یک زن که ورزشها و تمرینهای فیزیکی زیادی انجام می دهد سینه هایش حرکت زیادی میکنند افرادی نظیر مربیان ایروبیک، دوندگان ماراتن، سوارکاران و …کسانی هستند که به طور طبیعی پروتز سینه شان در یک دوره ی زمانی مشخص نسبت به کسانی که تمرینات و تحرکات کمتری دارند، بیشتر فرسوده و پاره می شود.در اولین نگاه منطقی است، فرض کنیم و بدانیم که پروتز های سینه در این حالت ها زودتر از بین می روند؛ بنابر این توصیه می شود که به منظور داشتن یک ارزیابی مناسب از حالت و موقعیت پروتز های سینه ی خود 10-15 سال پس از عمل جراحی به طور مرتب مورد معاینه قرار گرفته و یا سونوگرافی نمایید.

عمل جراحی شامل چه کارهایی می شود؟
اصل مهم در عمل جراحی بزرگ کردن سینه ایجاد یک جیب پشت سینه ی اصلی است که پروتز سینه در آن جای خواهد گرفت؛ اگرچه جرئیات زیادی در رابطه با این عمل جراحی وجود دارد که از قبل لازم است شخص آن را بداند.

چه نوع برش هایی وجود دارد ؟
به طور کلی سه نوع برش جراحی برای جاگذاری کردن پروتز سینه وجود دارد. در برش زیر سینه ای که بیشترین استفاده را دارد، در زیر سینه در قسمت خط یا چین سینه ایجاد می شود. طول برش حدود 4سانتیمتر است . این معمول ترین و رایج ترین برش است و چین طبیعی خود سینه معمولا به خوبی جای زخم سینه زا پنهان می کند. این نوع زخم همیشه توسط لباس پوشیده می شود؛ چون در این نوع برش دسترسی مستقیم به فضایی که پروتز سینه قرار خواهد گرفت ایجاد می کند، اندازه و شکل جیب مهم است و موقعیت و مکان قرار گرفتن پروتز سینه ی درون جیب دقیقا کنترل می شود.

یک روش دیگر برش پوست تیره تر اطراف لبه و کناره ی نوک سینه میباشد که در اطراف و دور لبه ی آن ایجاد می شود. اشکال این برش این است که توسط هیچ چین پوشیده و مخفی نمی شود و جای زخم ایجاد شده ممکن است ایجاد اختلال در شیر دادن بکند.

روش سوم برشی است که روی یکی از خطوط چین زیر بغل ایجاد می شود؛این برش کمتر استفاده می شود چون پیدا کردن مکان مناسب برای پروتز سینه در بعضی بیماران سخت تر است و ممکن است در آینده مشکلی بوجود آید و به یک برش اضافی روی سینه احتیاج باشد. اگرچه بعضی بیماران فکر می کنند که این روش کمتر از همه قابل رؤیت است، ولی در حقیقت این موضوع همیشه صدق نمی کند، مخصوصا وقتی لباس بدون آستین پوشیده باشید ناحیه ی زیر بغل مشخص است. به خاطر داشته باشید که جای زخم همیشه وجود خواهد داشت و این ارتباطی به محل برش ندارد. به طور نرمال جای زخم ها کاملا و به خوبی بهبود پیدا کرده و به مرور زمان کمتر قابل رؤیت خواهند شد اگرچه هیچ جراحی نهایتا نمی تواند ظاهر هیچ زخم بخصوص را پیش بینی کند.

پروتز سینه را کجا قرار می دهیم؟ جلو یا پشت ماهیچه؟
دو مکان یا دونوع پاکت ایجاد شده برای قرار گرفتن پروتز وجود دارد : زیر غده ای در جلوی ماهیچه ی سینه و زیر ماهیچه . ماهیچه ی سینه ای ماهیچه ای از قفسه ی سینه است که معمولا در بدنسازان رشد می کند.

در انگلستان مکان زیر غده ای رایج ترین مکان مورد استفاده می باشد. اشکال این است که شکل ظاهری و نمای بیرونی سینه ی کاشته شده در زنان لاغر چشمگیرتر است . در این موارد هر کسی می تواند ظاهر سینه ها را روی قفسه ی سینه تشخیص دهد در این موارد به شما توصیه می شود که پروتز را به صورت زیر ماهیچه ای بگذارید.اگرچه بعضی انواع پروتز وجود دارد که برای روش زیر غده ای مناسب تر هستند.این زنان معمولا سینه های اصلی شان زمانی بزرگتر از زمان حالشان بوده است. وقتی کاهش حجم بسیار زیادی در سینه ی اصلی وجود داشته است و در اندازه ی پوست پوشیده شده در اطراف بافت سینه میزان کمی جمع شدگی و افت وجود دارد، پس شکلی ایجاد می شود «کیف خالی» نامیده می شود. تحت این شرایط گاهی اوقات بهتر است که پروتز در موقعیت زیر غده ای قرار بگیرد تا بتواند پوستی که سینه ی اصلی را پوشانده، پر کنند. در مواردی که پوشش پوستی کشیده می شود و نوک سینه تا،تای زیر سینه پائین می آید، لازم است تا دوباره نوک سینه را بالا آورده و پوست پوششی را بالا آوردن کوچک کنند. این حالت نیز در زمان مشاوره مشخص می شود.

دومین مکان،مکان زیر ماهیچه ای بین ماهیچه ی دیواره ی قفسه ی سینه و خود قفسه ی سینه می باشد. مکان زیر ماهیچه ای پوشش زیاد پروتز را افزایش می دهد، پوشش و پوشیدگی شکل و ظاهر پروتز سینه را نیز زیاد می کند. این مکان مخصوصا در زنانی که بافت سینه ی بسیار کمی دارندو یا اصلا ندارند، بسیار مفید است. با ایجاد پوشش زیاد در این شرایط نهایتا بعضی عوارض نامساعد که روی ظاهر سینه وجود دارد و در بالا توضیح داده شد کاهش می یابد. مزیت دیگر این است در این حالت مامو گرافی با کیفیت بهتری انجام می شود. اشکال آن این است که ممکن است درد یا ناراحتی بیشتری بعد از عمل داشته باشید و پروتز سینه با حرکات معین ماهیچه حرکت میکند.

تصمیم در مورد اینکه چه مکانی برای گذاشتن پروتز متناسب اسب ، در زمان مشاوره مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

چه نوع داروی بیهوشی مورد استفاده قرار می گیرد و چه مدت عمل جراحی طول می کشد؟
عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و معمولا نیاز است که یک روزدر بیمارستان بمانید. ومدت عمل جراحی تقریبا یک ساعت به طول می انجامد.

آیا این عمل دردناک است؟
درد در طی عمل جراحی بزرگ کردن سینه تا حدی وجود دارد. همیشه تعیین درد برای هر شخص مشکل است. در حالی که بعضی خانم ها این فرایند را دردناک می دانند، دیگران گفته اند که بعد از عمل جراحی درد بسیار کمی داشته اند. مکان قرار دادن پروتز سینه در پشت ماهیچه ی سینه ای همراه با درد بیشتری است چون باید مقداری از ماهیچه بریده شود تا فضایی برای گذاشتن پروتز سینه باز شود. منصفانه است که گفته شود که بیشتر زنان میزان معتدلی درد برای پنج روز اول دارند که نیاز به مسکن خواهند داشت. اگرچه بعد از یک هفته بیشتر زنان گفته اند بهبود قابل توجهی در علائم و نشانه ها دارند و در حقیقت با هر نوع مسکن معمولی آن ها را از بین برده اند.

بعد از عمل جراحی چه اتفاقی می افتد؟
سینه های شما تا حدودی ورم کرده و این حالت معمولا دوتا سه هفته بعد از بین می رود.گاهی اوقات ورم دو سینه ممکن است با هم متفاوت باشد. این حالت نرمال و عادی است و به مرور زمان بر طرف می شود بعد از بزرگ کردن سینه ممکن است به نظر برسد که سینه خیلی در بالا قرار دارد این حالت نیز عادی است.در طی دو ماه اول بعد از عمل جراحی پروتز کم کم پائین آمده و نسبت به اثرات جاذبه ی زمین جای خود را پیدا کرده و به حالت طببیعی باز می گردد. اگر یک طرف سریعتر از طرف دیگر پائین آمد نیاز نیست که نگران شوید، چون این حالت بعضی اوقات رخ می دهد.

بدنبال عمل جراحی شما باید بانداژ مناسبی داشته باشید و لازم است که به مدت دو هفته مکان عمل را خشک نگه دارید. بعد از یک هفته پانسمان شما بر داشته خواهد شد و زخم بررسی و باز بینی شده و کمی تمیز می شود. اکثرا بخیه ای برای کشیدن وجود ندارد، چون اغلب داخلی و جذب شدنی هستند.همیشه به خاطر داشته باشید که دستور العملهای بعد از عمل جراحی را بخوانید و رعایت کنید .

بعد از عمل باید چه نوع عوارضی را انتظار داسته باشم؟
تغییر احساس در نوک سینه و حس خود سینه، ممکن است اتفاق اقتد. بعضی بیماران کاملا حس سینه شان از بین میرود،دیگران فقط کمی کاهش در حس سینه هایشان را گزارش کرده اند و بعضی حتی افزایش حس سینه را گزارش کرده اند. در اکثر موارد تغییر احساس سینه موقتی می باشد و به زودی از بین می رود و بهبود می یابد. دوره کامل بهبودی و درمان گاهی تا هجده ماه به طول می انجامد .

به دنبال انجام این عمل شیر دادن با سینه امکان پذیر است و شما قادر به تولید شیر کافی خواهید بود. شما باید بدانید که به طور طبیعی همه ی خانم ها نمی توانند به طور رضایتبخشی شیر بدهند، چه پروتز داشته باشند چه نداشته باشند.

حاملگی: اگر شما بعد از عمل جراحی تان حامله شوید بافت های سینه ی شما بزرگ شده و پوست نیز متعاقبا کشیده می شود. همچنین هنگام حاملگی و همراه با آن اگر شیر دادن را متوقف کنید بافت سینه ی شما کوچک و جمع خواهد شد. پیش بینی اینکه چه میزان این تغییرات رخ خواهد داد غیر ممکن است ولی حجم پروتز سینه در طی این عملیات به همان اندازه باقی خواهد ماند.

هیچ نوع احتمال ترکیدن یا از هم باز شدن پروتزهای سینه هنگام مسافرت با هواپیما، شناکردن، شیرجه زدن و غیره وجود ندارد.

جای زخم ها به چه شکل هستند؟
ایجاد جای زخم پس از اعمال جراحی یک عارضه نیست بلکه یک رویداد بعد از عمل محسوب می شود. خوشبختانه جای زخم ها در عمل بزرگ کردن سینه کوتاه بوده و حدود 4 سانتیمتر ط.ل دارند. شماباید همیشه انتظار داشته باشید که جای زخم ها در ابتدا قرمز،ملتهب، قلمبه و حتی دارای خارش باشند که به مرور زمان کمرنگ شده و صاف می شوند. این یک حالت عادی در فرایند التیام و جوش خوردن زخم می باشد. اگرچه مهم است به خاطر بسپارید که ترمیم کامل و التیام زخم ممکن است حدود دوسال طول بکشد. برای تسریع و تسهیل فرآیند لیزر و ماساژ روزانه ی جای زخم در طی این دوره ی زمانی توصیه می شود.

چه مدت طول می کشد که به حالت عادی باز گردید؟
اگرچه میتوانید به نرمی راه بروید و کارهای بسیار سبک را از روز بعد از عمل انجام بدهید، لطفا در 7 تا 10 روز اول از انجام هر گونه کارهای کشیدنی یا بلند کردنی بپرهیزید .بسته به شغل بسیاری از زنان بعد از این مدت زمان میتوانند به سر کار خود بر گردند. مشخصا اگر کار شما شامل کارهای کششی و بلند کردنی است توصیه میشود 10 روز دیگر از کار کردن بپرهزید. شما معمولا می توانید تمرینات سبک دست و پا ها را بعد از سه هفته شروع کنید تمرینات بازوها وشانه ها و شنا کردن را میتوانید بعد از 6 هفته شروع کنید؛ وقتی تمرین و ورزش میکنید یک سینه بند ورزشی خوب بپوشید. رانندگی کردن بعد از یک هفته مجاز است. فعالیت جنسی بعد از حدود 4 هفته میتواند شروع شود؛ اگرچه در این مرحله هم فقط لمس آرام سینه ها توصیه میشود. (لمس کردن و دست زدن محکم تر سینه ها بعد از دو ماه امکان پذیر است.)

 

Posted on دسامبر 4, 2010, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, سئوالات خانمها. Bookmark the permalink. 26 دیدگاه.

 1. سئوال کوتاه و جواب از کاربر

  سوال : با سلام . آیاچسبندگی شدید بعد از 3سزارین برای بیمار عوارضی دارد ؟ آیا درمانی هم داردیا خیر؟ با تشکر.

  دکتر : با سلام بعضی از چسبندگی ها که باعث شکایت بیمار است باید مورد معاینه ودر صورت نیاز عمل جراحی قرار گیرد

 2. سئوالو جواب کاربر

  سوال : باسلام وخسته نباشید.من 28سال دارم .3بار سزارین شدم.آخرین سزارین حدود4سال پیش بوده.اخیرا»به علت خونریزی شدید دردوران سیکل ماهانه ودردهمیشگی درناحیه زیر شکم به خصوص درزمان نزدیکی به دستورپزشک سونوگرافی انجام دادم ومتوجه شدم که:دچاربزرگی رحم باابعاد43*112میلیمترواکوی میومتریال هتروژن که بیانگر میوماتوزوضخامت آندومتر8میلیمتروابعاد تخمدان راست17*32میلیمتروتخمدان چپ15*29میلیمترودارای اکوی نرمال و فاقد توده کیستیک درآدنکسهای دوطرف میباشدوهمچنین مایع آزاددرلگن مشاهده نشده است.نظر جنابعالی دراین رابطه چیست؟آیا فیبرم رحم تاثیر نامطلوب بر کلیه ونسج اطراف رحم دارد یا خیر؟درصورت نظر به جراحی لطف فرموده ویکی از همکاران خانم مورد تاییدجنابعالی وکلینیک مربوطه در تهران را معرفی بفرمائید.با تشکر از فرصتی که در اختیار بنده گذاشتید.

  دکتر : با سلام نیاز به بررسی سونوگرافی ومعاینه ودیدن بیمار هست ودر مورد عمل خوبست یک متخصص حاذق را انتخاب کنید و از پیشنهاد عملی که برایتان در نظر گرفته اند استفاده کنید

 3. سئوال و جواب کاربر

  سوال : با سلام چنانچه 10 روز از نزدیکی گذشته باشه و خانم پریود بشن آیا هنوز احتمال داره که باردار باشه؟ با تشکر

  دکتر : با سلام معمولا» باردار شدن با تاخیر و قطع قاعدگی میباشد انجام ازمایش خون نشانگر بارداری است

 4. سئوال و جواب کاربر

  سوال : با سلام و خسته نباشید. یک سالی هست که توجه کردم و دیدم که قسمت چپ پایین شکمم دقیقا جایی که رحم قرار داره بزرگتر از سمت راست پایین شکمم هست.ایا این نشانه ی این هست که رحم من بزرگ شده؟ راه درمانش چیه؟ در ضمن من سابقه ی کیست تخمدان هم دارم . یعنی قبلا داشتم. وبا مصرف دارو رفع شده بود . که البته الان هم احساس میکنم دارم.زیرا علائمشو در خودم میبینم.لطفا راهنماییم کنید.با تشکر

  دکتر : با سلام لازم است مورد معاینه متخصص زنان قرار گیرید تا اگر توده ویا کیست روی رحم یا تخمدان باشد ودر صورت لزوم اقدام به درمان دارویی یا پزشکی گردد

 5. سئوال و جواب کاربر

  سوال : سلام خسته نباشید..روی آزمایش بتا وایه بارداری چقدر میشه اعتماد کرد؟؟ جواب آزمایش من منفی بوده اماهنوز پریود نشدم و 3روزه لکه بینی دارم الان 12روزی هست که تاخیر داشته..البته توی رابطه ای که داشتم دخولی نبود و منی داخل واژن نریخته اما بخاطرتاخیر پریود آزمایش بتا دادم..صحت آزمایش بتا چقدره؟؟

  دکتر : با سلام تشخیص بارداری با ازمایش خون بسیار بالا وعالی است

 6. سئوال و جواب کاربر

  سوال : با سلام كمتر از يك ماه است كه مصرف قرص ال دي را قطع كرده ام من و همسرم قصد بچه دار شدن داريم سوالم اين است كه از حالا مي توانيم براي بارداري اقدام كنيم اگر زود حامله شدم جنين سالم خواهد بود (بخاطر ال دي) ؟

  دکتر : با سلام اشکالی نیست باردار شدن شما بدون مخاطره است

 7. سئوال و جواب کاربر

  سوال : با سلام آيا پيش از اقدام به بارداري لازم است براي مشاوره و آمادگي جسمي يا آزمايش دادن به پزشك مراجعه كرد؟

  دکتر : با سلام خوبست خانمی که بعداز ازدواج است مورد معاینه وپاپ اسمیر و از نظر کلی برای باردار شدن به مشاوره بپردازید

 8. سئوال و جواب کاربر

  سوال : سلام آقاي دكتر براي افزايش مايعي كه از خانمها موقع سكس خارج مي شود چه غذاهايي موثر است كه بيشتر بشه اين مايع

  دکتر : عزیزم این مایع برا اثر ترشحات هورمونی ایجاد میشود و با خوردن هیچ داروئی و یا غذائی نمی تواند انرا زیا د و یا کم کند اگر می خواهید این مایع زیاد شود موقع سکس عمیقا بخواهید لذت بیشتر ی ببرید و از هیچ چیز خجالت نکشید.

 9. سئوال و جواب کاربر

  سوال : سلام من 23 سالمه 2ماهه ازدواج کردم وقرص ldمیخورم.مامان خاله ومامان بزرگم فیبرم داشتند وعمل کردند.من چه مدت میتونم قرص مصرف کنم؟

  دکتر : کاربر گرامی سابقه فیبروم یا میوم در خانواده منعی برای مصرف قرص پیشگیری از بارداری در شما نیست. البته به شرط آنکه سایر موارد منع مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری را نداشته باشید.

 10. سئوال و جواب کاربر

  سوال : باسلام مجدد .آیا به نظر شما مصرف قرص های یاسمین جهت قطع قاعدگی قابل توصیه است به عنوان مثال آیا مصرف مداوم چهل تا پنجاه روز پشت سر هم و بون وقفه جهت کاهش موارد قاعدگی به پنج تا شش باردر سال عوارضی برای سلامت عمومی و باروری زن دارد یا نه

  دکتر : قرص یاسمین نیز از نطر ترکیب شیه به قرص ال دی است اما نوع پروزسترون آن از نوعی است که عوارض کمتری دارد. من هنوز مطالعه تایید شده ای در مورد عوارض مصرف این قرص به روشی که شما پیشنهاد می کنید پیدا نکرده ام و توصیه نمی کنم که روی افراد انسانی این آزمایش برای اولین بار انجام شود

 11. سئوال و جواب کاربر

  سوال : سلام و خسته نباشید می خواستم بدونم اگه بعد از نزدیکی مقداری از منی روی واژن ریخته شود ولی بعد از 5 دقیقه کاملا شسته شود آیا احتمال بارداری وجود دارد؟

  دکتر : برای حرکت اسپرمها و رسیدن آنها به لوله های رحمی تنها 90 ثانیه زمان کافی است بنابراین از روشهای اورژانس پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

 12. سئوال و جواب کاربر

  سوال : سلام خسته نباشيد. پس از 8 روز عقب افتادگي قاعدگي آزمايش Beta HCGمن برابر1800 بود لطفا بفرماييد علت بالا بودن تا اين ميزان نشانه چيست؟

  دکتر : مقدار بالای ازمایش Beta HCG شما همراه با به تعویق افتادن پریود می تواند نشانه بارداری باشد.

 13. سئوال و جواب کاربر

  سوال : سلام خانم دكتر خسته نباشيد من دختر 26ساله هستم و به تازگي نامزد كردم مي خواستم بدونم پاره شدن پرده بكارت هميشه با خون و درد همراه هست يا خير؟

  دکتر : در انواع ارتجاعی خونریزی و درد در هنگام دخول وجود ندارد.

 14. سئوال و جواب کاربر

  سوال : سلام می خواستم بدونم قرص فلو کلونازول محیط واژن رو قلیایی می کنه احتمال پسر بودن بیشتر می شه.مقدار مصرفش چقدر هست .ممنون از راهنمایی شما

  دکتر : اکیدا توصیه می کنم در طی بارداری از قرص فلوکونازول استفاده نکنید زیرا این دارو با عوارض و ناهنجاری جنینی همراه است برای تغییر PH واژن می توانید از جوش شیرین استفاده کنید.

 15. سئوال و جواب کاربر

  سوال : با سلام. آيا ممكن است خارش يا عفونت در ناحيه دهانه واژن استفاده از lubricant هاي موجود در داروخانه ها باشد؟

  دکتر : استفاده از لوبریکانتهای استاندارد با بروز عفونت همراه نیست ولی این مواد نیز مثل هر ماده شیمیایی دیگری می تواند موجب آلرژی شوند.

 16. سلام و خسته نباشید،دختری 28 ساله هستم
  می خواستم راهنمایی کنید برای از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی و روی سینه
  و آیا موهای زائد روی سینه علامت بیماری هستند؟

 17. سلام خسته نباشید.من همیشه برای از بین بردن موهای اضافی(قسمت دستگاه تناسلی)از تیغ و یا کرم موبر استفاده میکردم ولی الان که میخوام ازدواج کنم نمیدونم چیکار کنم.آخه موهای پرپشت و زیادی دارم. میخواستم ببینم برای از بین بردنشون مومک کردن کار درستیه؟یا اینکه راه بهتری هم هست؟
  و همچنین شستن دستگاه تناسلی به چه ماده یا شوینده ای مناسبه؟

 18. سلام .من همیشه برای از بین بردن موهای اضافی(قسمت دستگاه تناسلی)از تیغ و یا کرم موبر استفاده میکردم ولی الان که میخوام ازدواج کنم نمیدونم چیکار کنم.آخه موهای پرپشت و زیادی دارم. میخواستم ببینم برای از بین بردنشون مومک کردن کار درستیه؟یا اینکه راه بهتری هم هست؟
  و همچنین شستن دستگاه تناسلی به چه ماده یا شوینده ای مناسبه؟

 19. سلام خسته نباشید
  8 ماهه است میخواهم بادار شوم ولی ممکن نیست و یک دخرت 6 ساله دارم در ضمن پریودم 10روز به 10 روز زودتر میباشد لطفاً راهنمایی کنید

 20. با سلام و خسته نباشید.خانمی 23 ساله هستم و 4 ساله که ازدواج کردم.تا به حال اقدام به بارداری نداشتم.با توجه به اینکه خودم و همسرم کم خونی داریم برای بارداری چه اقداماتی لازم است؟خواهشمندم راهنمائیم کنید……

 21. من دختر 27ساله هستم و سینه های کوچک نسبتا شلی دارم چه داروگیاهی یا هر دارویی غیر از عمل جراحی هست که سینه های خوش فرمی داشته باشم و همکارم می پرسن برای تنگ کردن وازن بعد از زایمن چه راهی پیشنهاد میکنید

  • با سلام …………شماتنهامیتونی بامکیدن پستونات توسط من سینه خوبی داشته باشی جیگر اااه..ااه…..ااااه هم بکن تاثیرداره

 22. با سلام

  لطفا بفرماييد ايا سينه هاي بزرگ كه تحت عمل جراحي به منظور كوچك كردن قرار ميگيرند ميتوان پروتز گذاشت تا فرم زيبا نيز داشته باشند

 23. slm vase bozorgi sine pishe che 2ktori beram vase jarahi na ha?

 24. جواب اون بی ادب که نام کاربریش یک دوست هست ..
  اقای یکدوست شما بی ادب بی تربیت برو تو سایتهای همون که اه اهات بالا بره انجا جای محترمیه واقای دکتر زحمت میکشن جواب سوال بیمار هاش میده ..به خودت زحمت نده اقای بی ادب کثافت برو سینه های ننهات بمک هنوز به شیرش احتیاج داری کثافت

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: