بیماریهای انگشت دست : کیست گانگلیونی و کیست موکوسی

کیست گانگلیونی (Ganglion cyst)  و کیست موکوسی (Mucus cyst)
دکتر ع. ح. سردار
علت نیمی از تومورهای بافت نرم دست و مچ در اثر گانگلیون میباشد . هنگامی که این عارضه در پشت انگشت بر روی قسمت انتهایی مفصل پدید آید به آن کیست موکوس و یا myxoid گفته میشود .
علت 
بدن ما دارای یک روان کننده مفاصل است . این روان کننده را مایع سینوویال میگویند . در واقع استخوانهاي شركت كننده در مفاصل سينوويال ، توسط كپسول مفصلي نگه داشته میشوند . پرده سينوويال لايه داخلي كپسول مفصلي است . پرده سينوويال توليد كننده مايع سينوويال میباشد اين مايع يك وسيله لزج كننده بوده و در تغذيه غضروف مفصلي دخالت دارد . معمولا به علت  ناشناخته و یا گاهی اوقات به دلیل آسیب دیدگی و یا ورم مفاصل ، این مایع نشت میکند . این ماده پروتئین های خاصی است که با نشت آن در فضای خارج مفصلی غلیظ میشود و بدن قادر به جذب آن نمیگردد . لذا شکل یک غده بادکنکی شکل را بخود میگیرد که با مایع غلیظ پر شده است .

علائم و تشخیص 
تشخیص کلینیکی عارضه آسان میباشد .این نوع کیست صاف و گرد است . با این حال ، عوامل دیگری که موجب ایجاد تورم میشود را نیز باید در مد نظر گرفت . علائم عارضه به محل و اندازه گانگلیون بستگی دارد . بیمار معمولا از تورم زیر پوست شکایت دارد . واکنش تورمی غیر قابل پیش بینی است و ممکن است ناراحتی و درد ایجاد کند . تصاویر مرتبط (  ۱  –  ۲  –  ۳  – 4 )
 
تست
گاهی اوقات رادیوگرافی یا ام آر آی ممکن است توصیه شود که به دلیل قرار گرفتن کیست در نقطه ای غیر معمول و یا ارتباط آن با رباط آسیب دیده و یا ورم مفاصل میباشد .

درمان 
* درمان به محل و اندازه تورم بستگی دارد . گاهی عارضه خود بخود بهبود میابد . اگر عارضه طولانی مدت و دردناک شود ، میتوان به پوست محل کیست یک سوزن فرو کرد (آﺳﭙﯿﺮاﺳﯿﻮن ﺳﻮزﻧﯽ) و مایع آنرا خارج نمود و بعد ازاین عمل یک استروئید تزریق میشود . برای گانگلیونی که از غلاف تاندون نشعت یافته باشد ،  این روش درمانی موثرتر است .

* اگر با آسپیراسیون سوزنی نتوان مواد را خارج کرد ، عمل جراحی لازم است . معمولا بی حسی موضعی صورت میگیرد . گاهی بیهوشی عمومی مورد نیاز است .

* وقتی گانگلیون قسمت انتهایی مفصل انگشت برداشته شود ، لازم است زائده استخوانی اسپرز (osteophytes) نیز ترمیم شود . استئوفیت به دلیل آرتریت انگشت بوجود میاید .

کیستهای گانگلیونی خوش خیم هستند . تعداد زیادی از آنها خود به خود ناپدید می شوند و تعداد کمی از آنها مشکل ایجاد میکنند .

میزان بهبود 
اگر آسپیراسیون صورت گیرد ، میزان عود بالای پنجاه درصد است .  اگر جراحی صورت گیرد ، میزان عود پانزده درصد میباشد . درد آرتریتی ممکن است برای همیشه باقی بماند .

عوارض جراحی
– ممکن است اثر زخم باقی بماند .
– عفونت زخم امکان پذیر است اما معمولا می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد .
– سفت شدن مفاصل مچ دست و انگشت امکان پذیر است و از این رو بسیار مهم است که به طور منظم نرمش انگشتان صورت گیرد .
– ممکن است بیماری مزمن و وخیمتر شود و با درد شدید ، تورم و تغییر در پوست همراه گردد و غیر قابل علاج کلی گردد . لیکن پیگیری آن لازم است و فیزیوتراپی تا حدی میتواند کمک کند .
– هر نوع عمل جراحی خطرات پیش بینی نشده ای را میتواند در پی داشته باشد لذا  لازم است که دکتران قبل از عمل جراحی ، این مورد را به بیمار خاطر نشان کنند .

مراقبت بعد از عمل 
پس از عمل جراحی دست را باید بالا نگه داشت، تا که به کاهش ورم کمک کند . تا شش هفته به دست جراحی شده نباید انگشتر کرد . نرمش انگشتان دست را بلافاصله بعد از عمل باید شروع نمود (مشت کردن انگشتان دست و باز کردن آن ؛ خم کردن مچ دست به جلو و عقب و لمس نوک هر انگشت با انگشت شست). نرمش دست  در پیشگیری از تورم و سفت شدگی انگشت کمک خواهد کرد . زخم را باید خشک نگه داشت . پس التیام زخم می توان به طور منظم با یک کرم نرم غیر معطر به مدت 6-8 هفته محل زخم را ماساژ داد .

با تشکر دکتر ع.ح. سردار

Advertisements

Posted on نوامبر 24, 2010, in کل مطالب, پوست, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 16 دیدگاه.

 1. شايع‌ترين بدخيمى دست، کارسينوم سلول سنگفرشى پوست پشت دست مى‌باشد و به‌طور کلي، ساير بدخيمى‌ها نادر هستند.

  گانگليون و کيست موکوسى

  اين کيست‌ها بيرون‌زدگى پوشش سينوويوم هستند که معمولاً به‌طور تدريجى شکل مى‌گيرند اما کشيدگى ناگهانى و شديد يک مفصل ممکن است باعث بيرون‌زدگى سينوويوم از بين رشته‌هاى ليگامان، بشود. اکثر گانگليون‌ها از مفصل مچ دست به‌وجود مى‌آيند و اگر گانگليون در بيش از يک سطح بافت فيبرو برجسته شود نماى ساعت شنى به‌خود مى‌گيرد. درمان گانگليون تنها هنگامى که خود بيمار اصرار به درمان دارد، انديکاسيون مى‌يابد. ابتدا مى‌توان گانگليون را با يک سوزن درشت تخليه کرده و تريامسينولون به‌داخل آن تزريق کرد. در بسيارى از موارد همين درمان کفايت مى‌کند.

  – نکته:
  گانگليون‌هاى غلاف فلکسورى انگشتان که خارج از مرکز قرار گرفته‌اند به‌علت احتمال آسيب به عصب و شريان نبايد با سوزن تخليه شوند.

  – نکته:
  قبل از درآوردن کامل يک گانگليون انجام تست آلن (Allenُs test) الزامى است.

  کيست‌هاى انکلوزيونى و گرانولوماى جسم خارجى

  نحوهٔ پديد‌آمدن کيست‌هاى انکلوزيونى بدين‌قرار است که در پى آسيب و صدمه به اپى‌تليال طى يک تروما، ممکن است سلول‌هاى زنده‌اى از اپى‌تليال در عمق پوست، در بافت چربى و حتى در استخوان قرار گيرند. اين سلول‌ها رشد کرده، کراتينيزه شده و در يک کيست تجمع مى‌يابند. در هنگام جراحى کيست انکلوزيونى به‌شکل دانهٔ مرواريد ديده مى‌شود و اگر به‌طور کامل خارج شود، عود نخواهد کرد.

  گرانولوماى جسم خارجى در واقع يک بافت گرانولاسيونى است که اطراف جسم خارجى وارد شده به بافت، تشکيل مى‌شود. جهت درمان بهتر است آن را تخليه و درناژ نمود.

  نوروما متعاقب تروما

  اين ضايعات تنها هنگام دردناک‌بودن درمان مى‌شوند. توضيحات بيشتر در مبحث جراحى اعصاب آمده است.

  گزانتوما (تومور سلول ژانت بافت نرم)

  اين تومورها از غلاف فيبروز فلکسورى و يا ليگامان‌هاى جانبى يا فاسيا به‌وجود مى‌آيند. رشد اين تومورها آهسته بوده و از نظر ظاهرى بدون درد، سفت و مولتى‌ندولار مى‌باشند. گزانتوماها در عين خوش‌خيمى ممکن است به اطراف دست‌اندازى بکنند. براى جلوگيرى از عود بايد دقت کرد تا تمام تومور کاملاً خارج شود.

  انکندروما، تومور سلول ژانت استخوان، کيست آنوريسمى استخوان

  انکندروما در حدود ۹۰% از تومورهاى واقعى استخوان‌هاى دست را تشکيل مى‌دهد و به‌صورت مناطق ليتيک استخوانى همراه با نقاط کلسيفيه که اغلب در بندهاى پروگزيمال انگشتان و نيمهٔ ديستال متاکارپ‌ها ديده مى‌شود، تظاهر مى‌يابد.

  – نکته:
  معمولاً مچ دست گرفتار نمى‌شود.

  کيست‌هاى آنوريسمى استخوان و تومور سلول ژانت استخوان، همه تظاهرات مشابهى دارند. درمان به‌صورت تخليهٔ ضايعه به‌وسيلهٔ کورت و پرکردن آن با پيوند استخوانى است.

  ليپوم

  تنها نکته قابل ذکر اينکه معمولاً در سطح قدامى کف دست يا انگشت به‌وجود مى‌آيد. درمان خارج‌کردن آن است.

  نوروفيبروما و شوانوما

  نوروفيبروما معمولاً متعدد بوده (فون رکلين – هاوزن) و از غلاف عصب به‌وجود مى‌آيد. اکثر مواقع بدون علامت بوده و بيشتر اوقات انديکاسيون خارج کردن آن حفظ زيبائى است. اما چنانچه سرعت رشد ضايعات زياد باشد، احتمال بدخيمى وجود دارد و اکسيزيون وسيع‌ترين بايد مدنظر قرار گيرد. شوانوما شبيه به آن بوده اما معمولاً منفرد است و درد بسيار زيادى دارد.

  همانژيوما

  همانژيوماهاى توت‌‌فرنگى شکل در نوزادان معمولاً بعد از دورهٔ رشد سريع نوزاد پسرفت مى‌کنند.

  – نکته:
  به‌دليل فوق، همانژيوم در نوزادان را نبايد تحت راديوتراپى قرار داد و تنها در صورت شديدبودن رشد همانژيوم مى‌توان از يک دورهٔ کورتيکواستروئيد استفاده کرد.

  در افراد بزرگتر (و گاهى اوقات در نوزادان) تنها راه درمان اين ضايعه جراحى است. همانژيوم‌هاى کاورنوس معمولاً به بافت‌هاى اطراف دست‌اندازى مى‌کنند.

  اين تومور به‌طور اوليه مى‌تواند در پوست، چربى يا عضله به‌وجود مى‌آيد.

  کراتوزاکتينيک و بيمارى بوون

  ضايعات بوون معمولاً در پشت دست افرادى که زياد در معرض نور خورشيد قرار دارند ايجاد مى‌شود. شکل ضايعه به‌صورت نواحى شبيه خال، هيپرکراتوتيک، قرمز و همراه پوسته ريزى است. هردوى ضايعات به‌خوبى به محلول ۵-۲% فلورواوراسيل در پروپيلن گليکول جواب مى‌دهند.

  تومور گلوموس

  شانت‌هاى شريانى – وريدى که تنظيم‌کنندهٔ دماى پوست نيز هستند، توسط رشته‌هاى عصبى فاقد ميلين کنترل مى‌شوند. تومورگلوموس از اين اعصاب و عروق خونى منشاء مى‌گيرد. در ۵۰% موارد بدون نشانه بوده و بدترين محل ايجاد آن (از نظر درد) زير ناخن است. درمان خارج‌کردن تومور مى‌باشد.

 2. كيست‌ها توده‌هاي زيرپوستي هستند كه در زير پوست اغلب متحرك بوده و حاوي يك جدار و ترشحات داخل آن مي‌باشند. كيست‌ها از نظر نوع پوشش جدار كيست، محتويات داخل آن و محل كيست‌ها با هم متفاوتند و علل گوناگوني دارند.
  كيست‌ها اغلب بدون درد مي‌باشند، ولي اگر همين كيست‌ها بزرگ شوند و روي يك ريشه عصبي كه در زير توده قرار دارد فشار بياورند، دردناك مي‌شود.
  كيست‌هاي ناحيه سر، صورت، گردن و نواحي اطراف گوش اغلب در افراد با پوست چرب و سابقه آكنه ديده مي‌‌شوند و در برخي خانواده‌ها بيشتر وجود دارند. همچنين در مردان دو برابر خانم‌ها ايجاد مي‌شوند و در بچگي نادرند.
  ممكن است متعدد يا به صورت تك باشند و اندازه آنها از 3 ميلي‌متر تا چندين سانتي‌متر مي‌رسد.
  برخي كيست‌ها در روي پوست يك نقطه سياه رنگ ديده مي‌شوند كه در واقع سينوسي هستند و كيست را به سطح پوست وصل مي‌كنند. محتويات كيست ممكن است با فشار خارج شود، ولي اين كار هرگز نبايد انجام گيرد، چون در اكثر موارد در اثر فشار، جدار كيست در داخل پوست پاره شده، محتويات كيست به داخل پوست مي‌ريزد و باعث ايجاد عفونت، قرمزي، تورم و درد در ناحيه كيست و حاشيه اطراف آن مي‌شود كه اگر سريعا درمان نشود، حتي ممكن است چرك وارد خون بيمار شود.
  پس به هيچ‌وجه به توده‌هايي كه در پوست داريد دست نزنيد و آنها را فشار ندهيد.
  بعضي كيست‌هايي كه در سر ايجاد مي‌شوند، معمولا ژنتيكي هستند و بيشتر در خانم‌ها شيوع دارند كه مو روي آن مي‌ريزد. همچنين، تعداد آنها ممكن است از يك عدد بيشتر باشد، اما معمولا بدون درد و بدون مجرا به سطح پوست هستند و معمولا التهاب و قرمزي پيدا نمي‌كنند. در اين نوع كيست، بيمار بيشتر به علت كم شدن مو در آن ناحيه و احساس ناراحتي هنگام شانه كردن موها مراجعه مي‌كند. برخي از اين كيست‌ها ممكن است در خانم‌هاي بالاي 60 سال به تعداد زياد در كنار هم ايجاد گردند كه بهتر است هرچه زودتر برداشته شوند؛ چون احتمال بدخيمي دارند.
  برخي كيست‌ها به اندازه كوچك و به تعداد متعدد و در طول سنين بلوغ در ناحيه صورت، سينه، پشت، كشاله ران و زير بغل به صورت ارثي ايجاد مي‌شوند.
  بعضي كيست‌ها حاوي ترشحات عرق مي‌‌باشند كه در افرادي كه زياد عرق مي‌كنند، به صورت توده‌هايي به رنگ آبي – خاكستري در نواحي صورت و اغلب در اطراف چشم و گونه‌ها ايجاد مي‌شوند كه ممكن است با ملانوما يا خال‌هاي آبي اشتباه شوند.
  يكسري كيست‌ها اطراف مفاصل دست و پا به وجود مي‌آيند كه حاوي مايع مفصلي هستند. در اين نواحي پوست رنگ آبي پيدا مي‌كند. اين كيست‌ها متحرك بوده و در لمس نرم هستند و بيمار بايد به ارتوپد مراجعه كند.
  توده‌هايي كه در ناحيه اندام‌ها و سينه و شكم به وجود مي‌آيند، توده‌هاي چربي يا ليپوم مي‌‌باشند كه اغلب متحرك نيستند و بدون درد مي‌باشند و معمولا نياز به درمان ندارند، مگر آنكه دردناك شده يا از نظر ظاهري براي بيمار ناخوشايند باشند. روش درمان كيست‌‌ها، جراحي و برداشتن آنها توسط پزشك متخصص است و حتما بايد جهت پاتولوژي فرستاده شوند. اگر كيست‌ها دچار التهاب شده و قرمز و دردناك شوند، بيمار حتما بايد به پزشك مراجعه كند تا با مصرف آنتي‌بيوتيك و تخليه كيست از انتشار عفونت جلوگيري به عمل آيد.

 3. سلام
  ازديدن وبتون خيلي خوشحال شدم واقعا وب مفيدي هست. وتشكرميكنم و خسته نباشيدميگم.

  يه سوال دارم.نميدونم تواين بخش جواب ميديد يانه. ولي سوالمو ميپرسم ممنون ميشم جواب بديد.
  من25سالمه و سينه هاي متوسط و تقريباشلي دارم. ميخوام سفت وخوش فرم و كمي بزرگتر بشن. اين سوتين هاي جادويي كه دربازار هست وميگن امكان كوچيكي بزرگي سفتي و فرم دادن به سينه رو داره آيا واقعا اينطوره؟ وبراي اين مشكل من مفيه؟ و اينكه عوارضي براي بدن نداره؟ممكنه باعث ايجادسرطان سينه بشه؟
  واگه از لحاظ پزشكي مورد تاييد نيست بايد چيكاركنم؟
  ممنون ميشم جوابمو بديد.
  باتشكر.

 4. سلام استاد.آرمِدِه

  آقای دکتر سردار.آیا امکان دارد که در مورد ترک خوردگی و خشک شدن پوست دست از اوایل پاییز و در کل از ابتدای شروع فصل سرما اتفاق می افتد توضیح داده و ما را راهنمایی نمایید
  این خشکی و ترک خوردگی در قسمت حساس دست یعنی پشت دست اتفاق می افتد آیا استفاده از آب سرد برای شستن دست نیز از علل این عارضه می باشد برای درمان چکار باید کرد.با تشکر منتظر جوابتان هستم.

 5. چندین بار با چنین کیسهایی مواجه شده ام و این مطلبتان مثل همیشه ببرایم مفید بود.فقط می توان از خدا بخواهم برای این نشر اطلاعاتتان آنهم بی چشمداشت به شما اجر دهد.

 6. سلام همدیار . خیلی کار ارزنده ای میکنید . مطالبتان خیلی روان و قابل فهم عام است و این مورد یکی از موارد ارزنده وبتان است .
  فقط خواستم عرض ادبی کرده و از همشهریم قدردانی نمایم .

 7. من بيمار با گانگليون كيست ديده بودم برام اين پست آموزشي بود.مرسي

 8. سوال : سلام خسته نباشید دکتر مادر 60 ساله من با سابقه بیماری قلبی . فشار خون بالا . دیابت نوع 2 و کم کاری تیروئید که هم اکنون قرصهای مدر مصرف میکند چند ماه است که دچار بی اختیاری ادرار شده است به طوری که هنگام تحریک مثانه اگر سریع به دستشویی نرسد خودش را خیس میکند. چون دیابتی هستند و تکرار دفعات ادرار دارند که از عوارض قرصهای مدری که به خاطر فشار خون بالا مصرف می کنند نیز هست از شما تقاضا دارم دارویی که این مشکل مادر را حل کند و با داروهای دیگری که مصرف میکنند(آملودیپین-لوزارتان-ایزوسورباید-لئوتیروکسین- گلی بن کلامیدو آتروواستاتین) تناقض نداشته باشد را به ما معرفی کنید . متشکرم

  دکتر : با سلام.داروی تولترودین به احتمال زیاد کمکشان می کند.البته این یک شمشیر دو لب است زیرا در دیابت اختلال انقباض مثانه نیز وجود دارد و باید برای تجویز این دارو سونوگرافی و سایر آزمایشها را دید (به خصوص حجم ادرار باقیمانده در مثانه پس از تخلیه ادرار).

 9. سوال : سلام یک سوال داشتم مدت 2 سال هست که از قرص ضد بارداری تری فازیک استفاده می کنم اما جدیدا یک نفر به من گفت که قرص تری فازیک در همه جا منسوخ شده و دیگه کسی استفاده نمیکنه میخواستم بدونم حقیقت داره اگه حرفش درسته به چه دلیل؟یعنی از بارداری جلوگیری نمیکنه؟؟ ممنون از لطفتون

  دکتر : اولا منسوخ نشده و امروزه نکار می رود و وسیله مطمئنی هم هست این قرص ها را باید بصورت زیرا مصرف کرد از روز اول پریود مصرف شود نه از روز 5 ابتدا قرص های نارنجی بعد قرصهای زرد و سپس قرصهای سفید انگاه یک هفته استراحت توچه بفرمائید که روی قرصها در روز 1 و 8 و 15 با قرمز نوشته شده که وسیله ای مطمئن برای کنیرل شما است یعنی شما وقتی به روز 8 رسیدید باید به محل قرمز رسیده باشید و وقتی به روز 15 رسیدید به محل قرمز مجددا می رسید . این قرص ها برای زنان جوان بکار می رود و قرصهای خوبی هم هستند.

 10. سوال : سلام اقاي دكتر.من با وجود استفاده از 3 نسخه متفاوت همچنان از عفونت واژينال رنج مي برم.خواهش مي كنم راهنمائيم كنيد.يه سوال هم راجع به هايمن:از مرداد من تفريبا 10 بار سكس داشتم،اگه ديگه سكس نكنم امكانش هست كه هايمن حلقوي به حالت اوليه برگرده يا اميدي نيست؟مرسي از وقتي كه براي پاسخ گويي ميگذاريد.

  دکتر : عزیز من چگونه می توانم ندیده بگویم ولی اگر شما هایمن حلقوی دارید و حلقوی کوتاه اصلا جای نگرانی نیست زیرا گاهی اوقات هایمن در زمان زایمان اول پاره می شود . برای درمان عفونت واژن باید مراجعه نمائید زیرا شاید بتوان با شستشو درمان را انجام داد

 11. سوال : من امروز با نامزدم رابطه از پشت داشتم ، پریودهای من معمولا 30 روزه هست ومنظم .آخرین پریودم 21 آبان شروعش بوده ، امروز روز 17 بود و ترشحات زیادی هم داشتم نسبتا . هیچ رابطه ی واژینالی صورت نگرفت . وقتی مایع منی خارج شد روی کمر من ریخت و مقدارش خیلی کم بود . اما در حال معاشقه که ایشون روی من خوابیده بود آلتش روی بدن من قرار گرفته بود (تماس مستقیم بدون لباس و برخورد خارجی الت ها ) و نمیدونم چرا دچار شک شدم که آیا ممکن هست بعد از ریخته شدن منی و اینکه آلت هنوز خیس بوده مقداری ( در حالی که میگه خشکش کردم ) در اثر تنها برخورد خارجی آلت دچار باروری بشم یا خیر ؟ یعنی چیزی ر تماس مستقیم خارج نشده و تنها نگرانیم خیس بودن احتمالی هست ، با توجه به اینکه عوارض قرص های ضدبارداری رو میدونم ترجیح میدم بی گدار به آب نزنم و اگه حای خطری نیست اصلا استفاده نکنم . نمیدونم شکم درسته یا وسواس زیادی به خرج میدم ؟ چون چیزی مستقیم وارد نشده و تنها در بدترین حالت آلت به التم برخوردی داشته .

  دکتر : من تصور می کنم اتفاقی رخ نداده و شما حامله نیستید نگران نباشید ولی عزیزم دیگر تکرار نکن و از کاندم استفاده کن این که اشکالی نداره اگر خواستی الت را لمس کنی و یا سکس دهانی داشته باشی بهتر است به بدنت نزنی و اگر خواستی به بدنت بزنی کاندم روی ان بکش ولی در حال حاضر نگران نباش

 12. سوال : با سلام, میخواستم بدونم آیا تزریق بوتاکس برای خط اخم برای من با این شرایط ضرر داره ؟ من الان عادت ماهیانه هستم و این ماه اقدام به بارداری خواهم کرد.

  دکتر : باسلام قبل از شروع بارداری مانعی ندارد

 13. salam doktor jan, merc az inhame ehsase masoliato hesse ensan doostitoon … bazam eftekhar mikonam be ildesham , rasty doktor sardare aziz daste madare man injoori nist .. yani zaheran ke injoori nist , va un kist kafe dasteshe …

 14. سلام. من رو انگشتم اينطوري شده نزديك 2 ساله. البته نصف شده ولي ناپديد نشده بايد برا جراحي اقدام كنم؟
  ممنون

 15. fh با سلام ممنون از مطالب خوبتون نامزد من هم دچار اين بيماري هستند به پزشك هم مراجعه كرده اند گفتند جراحي خطرناك است مگر اينكه دستشون و از مچ قطع كنند چندينبار هم شيمي درماني شده اند بعد شيمي درماني توده از بين ميره ولي دوباره بعد مدتي بعد بر ميگرده آيا راه درمان ديگري وجود داره خواهشمندم در اين مورد راهنماييي بفرماييد متشكرم

 16. مدتي است هنگام بيدار شدن از خواب تا لحظاتي خم كردن انگشت حلقه دست چپم با درد همراه است .آيا اين علامت بيماري خاصي ميباشد؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: