درمان عفونت انگشت و غده لنفاوی

سلام آقای دکتر ع. ح. سردار .. اصلا انتظار نداشتم که جواب پیام منو بدین ، خیلی خوشحالم کردین …  مادرم چند وقته یه مشکلی داره که سخت داره عذابش میده منم … حدود ۵ یا ۶ ماه پیش بود وقتی‌ از شهر دانشگاه اومدم خونه دیدم که انگست اشاره راسته مادرم حسابی‌ ورم کرده بود به حدی که اندازهٔ دو تا انگشت شده بود ، مامانم دکتر که رفته بود دکتر اول بهش گفت بود که عفونته و کلی‌ چرک خشک کن و از این قرصا داده بود ، بعد یه مدت که داشت خوب میشد مامانم دو بار  به همون دکتر مراجعه کردو‌‌ دکتر یه سرنگی رو به محل ورم فرو میکنه و میگه چرکشو در بیارم که این کار باعث بدتر شدن ورم دستش می‌شه … چون سه ماه بود که خوب نشده بود ، با مادرم رفتیم پیش دکتر دیگر ، دکتر بهم گفت باید عمل شه، عمل سرپایی ، گفت همین الان عملش می‌کنم دو تا ده روزه خوبه خوب می‌شه ، این کارم کردیم … خوب نشد که نشد …بعدش چند تا دکتر دیگه … همه مدل آزمایش گرفتن ازش ، تا اینکه از زیر بغلشم غدد لنفاویش ورم کردن ، دکترا گفتن عفونت به سمت زیربقلش رفته ، از این می‌ترسید که سرطان سینه باشه ولی‌ خوشبختانه با آزمایشات مشخص شد که سرطان نیست … با قرصو داروهایی که مصرف کرد ورم دستش خوابید ولی‌ انتهای انگش اشارش یه غده ای هست که معرفیش کردن به مشهد واسه عمل و برداشتن اون غدد، تا اینکه پریروز رفت پیش دکتر دیگر ، ایشون قرص naproxen واسش تجویز کردن و گفتن که هر روز چند ساعت کمپرس یخ بذار رو تودهٔ انتهای انگشت، امروز میگفت احساس می‌کنم که غدد زیربقلم داره از بین میره … در هر حل این تودهٔ موجود الان خیلی‌ داره عذابش میدئو یجورایی افسردش کرده … منم از این موضوع خیلی‌ ناراحتم ، و واقعا نمیدونیم حرف کیو گوش کنیم ، چون هر دکتری یه تجویزی می‌کنه …

دکتر ع. ح. سردار: دوست عزیز من ، یک عامل بیماریزا هر چقدر در بدن بیشتر بماند به همان میزان نیز معالجه آن دشوارتر میشود . به نظر میاید مادر عزیزتان تاخیر در مشاوره اول با پزشکشان داشته اند . وقتی صحبت از تورم انگشت به میان بیاید میتوان پاره ای از علل مرتبط با آن را نام برد چنان : نارسایی وریدی ، سلولیت ، عفونت ، تروما، نارسایی کلیوی ، نارسایی قلب ، واکنش آلرژیک ، نیش حشرات ، ترومبوز وریدی ، اثر داروها ، آرتریت روماتوئید ، نقرس و غیره . بنابه روال همیشگی، من در دنیای مجازی جرئت تشخیص و تجویز را ندارم و پاره ای از اطلاعات عمومی را در مورد درمان عفونت انگشت و التهاب غده لنفاوی را در اختیارتان میگذرام . به امید سلامت هر چه سریعتر مادرتان .

درمان عفونت انگشت
از آنجا که عفونت انگشت پتانسیل تشدید شدن را دارد ، لذا این عارضه را باید جدی گرفت و حتی لازم است که کارهای خانگی را هم محدود کرد . اگر شخص ، بیماریهای دیگری چون دیابت نداشته باشد ، عفونتهای جزئی انگشت ممکن است در خانه معالجه گردد . نیاکان ترکمنها روش خوبی برای عفونت انگشتان بکار میبرده اند . آنها زخم را باز میکردند و داخل آب ولرم کمی نمک ریخته و دستشان را در آن قرار میدادند و بعد  به آرامی انگشتانشان را حرکت میدادند و این عمل معمولا نتیجه خوبی داشته است . البته در دنیای کنونی اگر عفونت انگشت شدید باشد نیاز به ارزیابی فوری و درمان دارد . تاخیر در درمان ممکن است منجر به تضعیف و یا از دست دادن انگشت شود . حتی اگر عفونت جزئی لبه ناخن بعد از دو سه روز بهبود نیابد ، معاینه پزشک لازم است .

درمان عفونت انگشت با آنتی بیوتیک ها و مراقبت مناسب از زخم  شروع میشود . مراقبت از زخم نسبت به نوع عفونت متفاوت است . گاهی یک برش ساده و بیرون کشیدن چرک آن لازم است و گاهی نیاز به جراحی وجود دارد تا  مواد آلوده برداشته شود . برخی از این عفونت های انگشت می تواند  سرپایی درمان شوند  ، اما تعدادی از بیماران نیاز به بستری شدن و تزریق آنتی بیوتیک وریدی دارند .

* اغلب در عفونت لبه ناخن (Paronychia) ، مراقبت بهداشتی از زخم به تنهایی کافی است . اگر چرک وجود داشته باشد ، بیرون کشیدن آن لازم میباشد . معمولا با چاقوی جراحی شکافی در پوست ایجاد میشود تا چرک خارج گردد . اگر عفونت وسیعتر باشد ، بخشی از ناخن ممکن است برداشته شود .  در این روش  یک بی حسی کننده موضعی به قاعده انگشت تزریق میکنند . و بعد از عمل ، آنتی بیوتیک خوراکی تجویز میشود . (تصویر مرتبط)

* در عفونت ریشه ناخن  اغلب برش و بیرون کشیدن چرک آن لازم است . چرا که عفونت میتواند در انگشت گسترش یابد . معمولا یک یا هر دو طرف نوک انگشت برش داده میشود .  سپس با قرار دادن ابزاری ویژه به داخل  زخم ، چرک خارج میشود . گاهی اوقات یک تکه لوله لاستیکی یا گاز در زخم قرار داده میشود تا به خروج مواد عفونی کمک کند . در این نوع عفونت ، مصرف آنتی بیوتیک و  مراقبت در منزل لازم است . (تصویر مرتبط)

* در عفونت هرپسی بند انگشت به علت ویروسی بودن آن ، داروهای ضد ویروسی مثل آسیکلوویر (Zovirax) ممکن است طول مدت بیماری را کوتاه کند . دارو ضد درد اغلب لازم است . به زخم باید به درستی برای جلوگیری از عفونت ثانویه باکتریایی رسیدگی شود و لازم است از سرایت آن به سایر قسمتهای بدن پیشگیری شود . در این نوع عفونت ، برش پوست و درناژ روشی مناسب نیست و اگر انجام شود ، در واقع ممکن است تاخیر در بهبود عارضه حاصل خواهد شد . (تصویر مرتبط)

* سلولیت (Cellulitis) نوع دیگر عفونت است که در آن بافت همبند و لایه های پوستی و زیر جلدی ملتهب میشوند . این عفونت سطحی است  و برای معالجه آن آنتی بیوتیک خوراکی کافی است اما  اگر گسترش یابد و یا سیستم ایمنی بدن بیمار ضعیف باشد ، ممکن است بیمار در بیمارستان تحت درمان با آنتی بیوتیک وریدی قرار گیرد .

* فلکسور تنوسینوویت (Flexor tenosynovitis)  عارضه دیگری است که در آن یک یا چند تاندون دست ملتهب میشوند و درد ، تورم و سفتی انگشت را به همراه دارد . این عارضه اورژانسی است و نیاز به جراحی و درمان با آنتی بیوتیک وریدی دارد . معمولا منطقه التهابی جراحی شده و مواد آلوده برداشته میشود . پس از جراحی ، چند روز آنتی بیوتیک وریدی و در پی آن یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی لازم است .(تصویر مرتبط)

* التهاب غده لنفاوی – غدد لنفاوی را میتوان در گردن، زیر بغل و کشاله ران لمس نمود . غدد لنفاوی بوسیله رگهای لنفی بهم متصل میشوند . مایع لنف در حد فاصل بین سلولها وجود دارد.  این مایع پس از عبور از رگهای لنفاوی در نهایت وارد جریان خون میشود . غدد لنفاوی طبیعی از نخود کوچکتر میباشند و در صورتی که متورم شوند ، به اندازه مغز بادام یا بزرگتر هم میشوند . مایع لنفی و غدد لنفاوی مهمترین بخش سیستم ایمنی بدن  محسوب میشوند . یکی از علل بزرگ شدن غدد لنفاوی عفونت است و در تشدید بسیاری از بیماریهای عفونی ، غدد لنفاوی متورم میشوند و بعد از برطرف شدن عفونت ، غدد لنفاوی به اندازه طبیعی خود بر میگردند .  علت دیگر تورم غدد لنفاوی ، سرطان است و در این عارضه ، غدد لنفاوی بتدریج بزرگ میشوند و در نتیجه دردناک نیستند . درمان غدد لنفاوی متورم  بستگی به علت ایجاد آن دارد .

کامیاب باشید – دکتر ع. ح. سردار

منبع عکس : (  Lib Uiowa  –  Aafp  – Joint pain solutions  –  Herpes  –  Painprevention  )

ادامه دارد …

Posted on نوامبر 8, 2010, in کل مطالب, پوست, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 25 دیدگاه.

 1. پارونیشیا ـ paronychia

  پارونیشیا التهاب‌ چین‌های‌ بافتی‌ اطراف‌ ناخن‌ انگشتان‌ دست‌. این‌ التهاب‌ می‌تواند باكتریایی‌ یا قارچی‌ باشد ولی‌ مسری‌ نیست‌.

  علایم شایع :

  ۱. سفیدی‌ مركز ضایعه‌ ناشی‌ از وجود چرك‌ در آن‌

  ۲. قرمزی‌ و تورم‌ اطراف‌ ناخن‌ انگشت‌ دست‌

  ۳. عدم‌ وجود درد، گرمی‌، خارش‌ یا چرك‌

  ۴. درد یا احساس‌ درد با لمس‌ محل‌ درگیری‌، قرمزی‌، گرمی‌ و تورم‌ بافت‌ اطراف‌ ناخن‌ انگشت‌ دست‌.

  علل بیماری :

  ۱. پارونیشیای‌ قارچی‌ در اثر عفونت‌ با یك‌ قارچ‌ یا مخمر ایجاد می‌شود.

  ۲. علل‌ زمینه‌ساز پارونیشیای‌ باكتریایی‌ یك‌ آسیب‌ قبلی‌ ناخن‌، نظیر كندن‌ زواید پوستی‌ كنار ناخن‌ موسوم‌ به‌ گوشه‌ ناخن‌ یا ریشه‌ ناخن‌ است‌. باكتری‌ عامل‌ این‌ عفونت‌ معمولاً استافیلوكوك‌ است‌.

  عوامل افزایش دهنده خطر :

  ۱. دیابت‌ شیرین‌

  ۲. آسیب‌ اطراف‌ ناخن‌ انگشتان‌ دست‌

  ۳. تماس‌ شغلی‌ با رطوبت‌ مداوم‌ (نظیر مشاغل‌ ظرفشویی‌، لباسشویی‌، اتومبیل‌شویی‌ و خدمتكاری‌ منازل‌)

  پیشگیری :

  ۱. خودداری‌ از كندن‌ گوشه‌ ناخن‌

  ۲. جلوگیری‌ از تماس‌ زیاد دست‌ها با رطوبت‌

  ۳. جلوگیری‌ از آسیب‌دیدگی‌ نوك‌ انگشت‌
  عواقب مورد انتظار :

  ۱. عود بیماری‌ در هر دو نوع‌ پارنیشیا شایع‌ است‌.

  ۲. پارونیشیای‌ باكتریایی‌ با دو هفته‌ درمان‌ معالجه‌ می‌شود.

  ۳. پارونیشیای‌ قارچی‌ مزمن‌ بوده‌ و بهبود آن‌ ممكن‌ است‌ به‌ 6 ماه‌ درمان‌ نیاز داشته‌ باشد.
  عوارض احتمالی :

  در صورت‌ عدم‌ درمان‌ ممكن‌ است‌ آسیب‌ دایمی‌ به‌ ناخن‌ یا بستر ناخن‌ وارد شده‌ و ممكن‌ است‌ عفونت‌ به‌ داخل‌ استخوان‌ انگشت‌ یا جریان‌ خون‌ گسترش‌ یابد.

  درمان :

  ۱. بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌، نظیر كشت‌ ترشحات‌ ضایعه‌ جهت‌ شناسایی‌ عامل‌ عفونت‌ صورت‌ می‌گیرد.

  ۲. برای‌ پارونیشیای‌ باكتریایی‌ كمپرس‌ گرم‌ با آب‌ گرم‌ توصیه‌ می‌شود.

  ۳. برای‌ جلوگیری‌ از تماس‌ دست‌ با مواد تحریك‌كننده‌ نظیر آب‌، صابون‌، مواد پاك‌كننده‌، سیم‌ ظرفشویی‌، اسكاچ‌ و سایر مواد شیمیایی‌ از دستكش‌های‌ مقاوم‌ وینیل‌ استفاده‌ كنید.

  ۴. پس‌ از استفاده‌ از دستكش‌ها داخل‌ آنها را خشك‌ نمایید. در صورت‌ سوراخ‌ شدن‌ دستكش‌ها آنها را دور انداخته‌ و از یك‌ دستكش‌ جدید استفاده‌ كنید زیرا كاركردن‌ با یك‌ دستكش‌ سوراخ‌ بیش‌ از حالت‌ كاركردن‌ بدون‌ دستكش‌ به‌ دست‌ها آسیب‌ می‌رساند.

  ۵. هنگام‌ پوست‌ كندن‌ یا آبگیری‌ لیمو، پرتغال‌، گریب‌ فروت‌، گوجه‌ فرنگی‌ یا سیب‌ زمینی‌ نیز از دستكش‌های‌ وینیل‌ استفاده‌ كنید.

  ۶. برای‌ كارهای‌ منزل‌ یا باغبانی‌ از دستكش‌های‌ چرمی‌ استفاده‌ كنید.

  ۷. برای‌ شستن‌ ظرف‌ها از یك‌ ماشین‌ ظرفشویی‌ استفاده‌ كرده‌ و یا شستن‌ آنها را به‌ شخص‌ دیگری‌ واگذار نمایید.

  ۸. از تماس‌ با مواد شیمیایی‌ تحریك‌كننده‌، نظیر رنگ‌؛ سقز؛ و پولیش‌ اتومبیل‌، كف‌پوش‌ كفش‌، اثاثیه‌ منزل‌ یا فلزات‌ خودداری‌ كنید.

  ۹. برای‌ شستشو یا حمام‌ كردن‌ از آب‌ ولرم‌ و یك‌ صابون‌ بسیار ملایم‌ استفاده‌ كنید. همه‌ صابون‌ها تحریك‌كننده‌ هستند.

  ۱۰. صابون‌های‌ گران‌ قیمت‌ هیچ‌ مزیتی‌ نسبت‌ به‌ صابون‌های‌ ارزان‌ قمیت‌ از نظر محافظت‌ در برای‌ تحریك‌ پوستی‌ ندارند.
  داروها :

  ۱. آنتی‌بیوتیك‌ها یا داروهای‌ ضدقارچ‌ (بسته‌ به‌ نوع‌ پارونیشیا) ممكن‌ است‌ تجویز شوند.

  ۲. برای‌ درد خفیف‌ مصرف‌ داروهای‌ بدون‌ نسخه‌ نظیر آسپیرین‌ یا استامنیوفن‌ ممكن‌ است‌ كافی‌ باشد.

 2. مشکلات شایع ناخن انگشت دست

  ناخنهای شکننده

  شکنندگی به علت خشکی ( ناخنها در زمستان شکننده ترند ) وواکنش مواد شیمیایی با مولکولهای گوگرد دار موجود درپرتوئینهای ناخن ایجاد میشود. فروبردن ناخن درآب حاوی کلر و مواد پاک کننده نیز باعث خشکی ، ضعف و شکستن آن میشود. برای جلوگیری ازاین مسئله هنگام شستن ظرفها از دستکش لاستیکی استفاده کیند . لاک ناخن نباید به طور مکررپاک شود ، زیرا پاک کننده های لاک نیز ناخنها را خشک می کنند. معمولا توصیه می شود که لاک ناخن ۵ تا ٧ روز حفظ شود و سپس پاک گردد و حداقل دو روز بعد مجددا به کار رود تا ناخن زمانکافی برای بازیافتن قوام خود را داشته باشد.

  برآمدگیهای روی ناخن

  برآمدگیهای ظریفی که در طول ناخن ایجاد می شود ، طبیعی هستند و نشانه آسیب دیدگی یا بیماری نیستند، ولی اسیب دیدگی بستر ناخن ممکن است باعث بروز برآمدگی منفرد و مشخص شود. برآمدگیها ممکن است در التهاب مفصلی روماتوئید و بیماری پوستی (( لیک پلان )) ظاهر شوند. شیارهای روی ناخن ممکن است با سرخک و سایر عفونتهای وخیم همراه باشند، ولی این ضایعات نشانه عفونت بستر ناخن نیستند.

  زگیلها به طور شایع در طول چینهای ناخن تشکیل می شوند و احتمالا از راه جویدن گسترش می یابند. اگر این ضایعات زیر ناخن رشد کنند ، اغلب باعث بد شکلی ناخن می شوند و باید توسط پزشک برداشته شوند.

  لکه سفید

  لکه های سفید در ناخنها معمولا نشانگر آسیب دیدگی جزئی است . این لکه ها نشانه کمبود ویتامین نیستند. نوارهای سفید رنگی ممکن است بعد از مواجهه با آرستیک که به پروتئینهای ناخن متصل می شود ، بروز کنند. ناخنها ممکن است به علت بیماری های کبدی ، سفید و کدر شوند.

  تغییر رنگ :

  شایعترین علت تغییر رنگ قهوه ای ناخن ، سیگار کشیدن است . این تغییر رنگ محدود به انگشتانی است که سیگار را نگه می دارند. رنگ مو و مواد شیمیایی آلی رنگی ، ناخن انگشتان دست را مثل مو رنگ می کنند . مواجهه با مس یا نقره نیز می تواند ناخن ها را آبی کند.

  جدا شدن ناخن از بستر

  جدا شدگی ممکن است در اثر عفونتهای قارچی ایجاد شود.حساسیت به مواد سازنده لاک ناخن نیز می تواند باعث جدا شدگی شود. درمان این عارضه به عهده متخصص بیماریهای پوست است .

  تجمع خون زیر ناخن

  خونریزی زیر ناخن معمولا در اثر ضربه به ناخن یا گیر کردن انگشت هنگام بستن در یا کشور، ایجاد می شود . این پدیده منجر به ایجاد یک لکه آبی متمایل به قرمز زیر ناخن می شود که به مرورزمان سیاه می گردد.

  این تجمع خون هنگامی که فشار مایع ناشی از نشت خون ناخن را از بسترش جدا می کند ، می تواند خیلی دردناک باشد.

  درمان : ساده ترین راه درمان صاف کردن یک گیره کاغذ و حرارت دادن آن تا حد سرخ شدن است . سپس به دقت نوک گداخته گیره کاغذ را روی مرکزناحیه تغییر رنگ داده قرار دهید تا ناخن را بسوزاند و از میان آن عبور کند.

  به این ترتیب سوراخ ریزی ایجاد می شود که خون ازمیان آن خارج می شود. در مدتی که ناخن رشد می کند و این سوراخ به لبه خارجی ناخن تغییر مکان می دهد ، کل ناخن را برای پیشگیری از عفونت پاکیزه نگه دارید.

  ناخنهای قاشقی شکل

  ناخنهای قاشقی شکل در اثر معکوس شدن انحنای طبیعی ناخنها ایجاد می شوند . این عارضه معمولا درکودکان با فقر آهن همراه است . برای درمان این عارضه باید به پزشک مراجعه کرد.

  ناخنهای کنده شده

  ناخنهایی که کنده یا از بستر خود جدا شده اند، نیاز به مراقبت ویژه دارند. سعی کنید این نوع ناخن را حفظ کنید تا بتواند وظیفه خود را که حفاظت از انگشت است انجام دهد. ناخن و بستر آن را با آب جاری بشویید. ناخن کنده شده را در محل اصلی خود روی بستر ناخن قراردهید.

  یک تکه تنزیب کوچک که روی آن وازلین یا داروی آنتی بیوتیک مالیده اید ، باید روی ناخن گذاشته و با نوار چسب بسته شود. گاز وازلین دار از بلند شدن تکه ناخن هنگام برداشتن چسب جلوگیری می کند.

  پوسته پوسته شدن دور ناخن

  این عارضه در اثر ضربه ( به ویژه در افرادی که پوستشان خشک است ) و به صورت ترک خوردن یا کنده شدن پوست دور ناخن ، بروز می کند. لبه های کنده شده را می توان با قیچی های مخصوص برید و با استفاده از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی و با حفاظت پوست دور ناخن به وسیله دستکش ، به ویژه وقتی دست ها به طور مکرردرآب فرو برده می شود، می توان به میزان زیادی از پوسته پوسته شدن ناخن جلوگیری کرد.

 3. ترجمه: دكتر حسين محدثي

  RAMEY WILSON, M.D.
  ALEX G. TRUESDELL, M.D.
  TODD C. VILLINES, M.D.
  Walter Reed Army Medical Center
  Washington, D.C.

  ضايعات التهابي روي تمام انگشتان دست

  مرد جوان 25 ساله اي با ضايعات متورم دردناك و قرمز رنگ روشن در نوك تمام انگشتان دست‌ها مراجعه كرد. (.دماي بدن وي 2/38 درجه سانتيگراد و به دليل درد ضرباندار انگشتان قادر به باز نمودن كامل آنها نبود. ضايعات گرد كوچك و دلمه بسته روي لبها شبيه تاولهائي بود كه اخيرا پاره شده بود. ضايعات پوسچوليTense همراه با حاشيه اي قرمز و مختصر پوسته ريزي سطحي نوك انگشتان را فرا گرفته بود.
  بيمار سابقه اي از تروماي اخير و ساير ضايعات را نمي‌داد و هيچگونه آدنوپاتي نداشت. شمارش گلبول سفيد و آزمايشات بيوشيمي خون و سطح ترانس آمينازها در محدوده نرمال بود.

  سؤال: بر اساس تاريخچه بيمار و يافته‌هاي فيزيكي و تستهاي آزمايشگاهي كدام يك از تشخيص‌هاي زير صحيح مي‌باشد؟
  الف) پمفوليكس Pompholyx
  ب) هرپس زوستر Herpes Zoster
  ج) عقربك هرپسي Herpetic whitlow
  د) گره اسلر ناشي اندوكارديت Endocarditis with Osler’s nodes
  ه) پارونيشيا Paronychia

  بحث:
  جواب ج صحيح است. عقربك هرپسي Herpetic whitlow جزء تشخيص‌هاي افتراقي، در هر بيمار با عفونت نوك انگشتان مي‌باشد. نتايج آزمايشات آنتي بادي فلورسانت مستقيم و كشتهاي ويروسي از ضايعات دهان و نوك انگشتان بيمار، تشخيص عفونت با ويروس هرپس نوع 1) І HSV (را تاييد نمود. با مرور بيشتر تاريخچه بيمار مشخص شد كه بيمار مرتبا عادت به جويدن ناخنش را دارد.

  جدول تشخيص افتراقي ضايعات التهابي انگشتان دست

  وضعيت مشخصات

  پمفوليكس وزيكولهاي خارش دار دردناك در كف دست و سطح جانبي انگشتان

  هرپس زوستر وزيكولها با توزيع درماتومي

  عقربك هرپسي وزيكولهاي دردناك ادغام شده در هم همراه با اريتم محيطي

  گره اسلر ندول هاي دردناك و متورم و بنفش رنگ در پولپ انگشتان دست و پا

  عقربك هرپسي، عفونت انگشتان دست و پا با ويروس هرپس بوده و ممكنست نشان دهنده عفونت اوليه يا عود عفونت ويروسHSV نوع 1 و2 باشد. اين عفونت، عمدتا در كادر درماني پزشكي و در بيماران با عفونت دهاني هرپس Herpetic stomatitis اتفاق مي‌افتد. قبل از رعايت پيشگيري‌هاي عمومي، عفونت عقربك هرپسي در كادر حرفه اي پزشكي اكثرا در اثر تلقيح ويروس از بيماران آلوده انتقال مي‌يافت. ويروس از راه بزاق، مايع مني و ترشحات گردن رحم و ضايعات فعال و به صورت تماس مستقيم منتقل ميشود.
  به دنبال يك دوره كمون كوتاه مدت، وزيكول‌هاي دردناك و به هم متصل با قرمزي محيطي، ايجاد مي‌شود. مايع وزيكول به صورت شفاف بوده، اما ممكنست به دليل عفونت ثانويه چركي شود. تب خفيف، احساس كسالت و آدنوپاتي موضعي ممكن است وجود داشته باشد. درمان شامل مهارتكثير ويروس با داروهايي مانند آسيكلوير، والاسيكلوير، فاميسيكلوير،كنترل علامتي درد و درمان عفونت ثانويه مي‌باشد. دوره بيماري مشخصا چند هفته اي طول مي‌كشد و بهبودي معمولا كامل ميباشد.
  پمفوليكس يا اگزماي ديس هيدروتيك (Dyshidrotic eczema) يك واكنش با الگوي غير اختصاصي و با منشا نامعلوم ميباشد كه عمدتا كف دستها و سطح جانبي انگشتان را گرفتار مي‌كند. در ابتدا قبل از ظاهر شدن وزيكول‌هاي شفاف قرينه ودو طرفه كه به سمت ضايعه تاولي Bullae پيشرفت ميكند، خارش‌هاي دردناك وجود دارد. پوسته ريزي (Desquamation)، التهاب و عفونت ثانويه اغلب اتفاق مي‌افتد. بيماري در طي 2 تا 3 هفته بطور خود به خودي فروكش ميكند.
  عفونت هرپس زوستر در نتيجه فعال شدن مجدد ويروسهاي زوستر بعد از عفونت اوليه با ويروس كه در گانگليون‌هاي حسي نهفته شده اند، بوجود مي‌آيد. وجود ضايعات وزيكولي شبيه به عفونت‌هاي HSV، و نحوه توزيع آنها كليد تشخيصي ميباشد. توزيع وزيكول‌هاي هرپس زوستر در عصب گرفتار شده، به شكل درماتومي مي‌باشد، در حاليكه وزيكول‌هاي HSV به شكل درگيري در انتهاي ديستال اعصاب درگير شده، خود را نشان مي‌دهد.
  Osler’s node يكي از چندين تظاهرات جلدي عفونت اندوكارديت باكتريال ميباشدكه به صورت ندول‌هاي دردناك، متورم و بنفش رنگ زير جلدي و عمدتا در پولپ انگشتان بوده كه به دليل آمبولي‌هاي سپتيك اندوكارديت حاد باكتريال و پري واسكوكيت عروق كوچك در اندوكارديت تحت حاد باكتريال SBE بوجود ميآيد.
  پارونيشيا يك عفونت لوكاليزه در بافت اطراف ناخن perionychium مي‌باشدكه ممكنست به صورت حاد يا مزمن بوده و با درد، اريتم و تورم چين‌هاي خلفي و جانبي و به دنبال آن آبسه سطحي خود را نشان مي‌دهد. پارونيشياي حاد عمدتا نتيجه فرو رفتن ناخن يا تروما بوجود مي‌آيد و به طور مشخص يك عفونت مختلط با غلبه و ارجحيت استافيلوكوك طلايي مي‌باشد در حاليكه پارونيشياي مزمن محتملا به صورت اگزماي مولتي فاكتوريال يا عفونت قارچي تظاهر مي‌كند.

  منبع: American Academy of Family Physician

  ……………………
  ترجمه: دكتر حسين محدثي

  پزشك عمومي عضو هيئت مؤسس انجمن پزشكان عمومي انزلي
  نشاني: بندر انزلي، خيابان مطهري، روبروي داروخانه شبانه روزي دكتر تيمورپور، مطب شبانه روزي فاطيما
  تلفن: 4248501ـ 0181
  h_mohaddesi@yahoo.com

 4. دکتر خدا عمرت بده .شما خیلی خوبی .منم بچه که بودم دوست داشتم اول فضا نورد بشم و بعد دکتر که هیچ کدومش نشد .اما الان دوست دارم خواننده یا آهنگ ساز بشم.

 5. سلام آقای دکتر … نه خسته باشید … چه خوب که مطالب علمی مینویسید … استفاده میکنیم … موفق باشید و سربلند …در پناهش و التماس دعا

 6. آقای دکتر ، در مورد این پیام یک مورد را شما اشاره کردید یعنی مشاوره سریع با دکترشان . مورد دیگر را من مطرح میکنم و آن اینکه چرا این خانم مشاوره خود را با دکتر اولشان قطع کردند . البته به نظر من بجای فرو کردن سرنگ و کشیدن چرک آن همانطوریکه خودتان گفتید پوست انگشت این خانم باید باز میشد و چرکش کاملا بیرون کشیده میشد . من فکر نکنم این کار با سرنگ نتیجه جالبی داشته باشد . از سویی این مادر بیشک دوره دارویی را کامل اجرا نکرده و با بهبود جزئی ، پیگیر عفونتشان نبوده اند .البته مداوای عفونت انگشت مربوط به جراحان میباشد و کمی سهل انگاری در آن عواقبی چنان این خانم را خواهد داشت .
  دکتر جان لطفا به ایملتان سر بزنید .

  • اتفاقا این کاری که شما گفتید هم انجام دادن که قرار بود طی 2 روز خوب بشه که نشده …

  • در ضمن شما از کجا انقدر مطمئنید که میگید دوره وارویی را کامل طی نکرده؟ مادر من لیسانس ادبیات و دبیر هستن و فوق العاده حساس در مصرف دارو و تجویز پزشک

  • وقتی هر کدام از جراحان یه نظری دادن و حالا که خوب نشده مسئول کیه؟

  • همکار گرامی دکتر مردادی ، تشخیص و تجویز آنلاین مثل این میماند که دکتر از طریق آنلاین تنها سایه بیمار را ببیند و مشخصا این روش هیچوقت نمیتواند چنان معاینه دکتر معالج باشد . در مورد سوزن فرو کردن دکتر این خانم ، ممکن است تشخیص دکترش عارضه (Ganglion Cyst) بوده باشد که اولین روش همان فرو کردن سوزن و خارج کردن مایع لزج ژله مانند شفاف از آن است . بهر حال معلومات ما در مورد آن مادر تنها دو پاراگراف میباشد و قضاوت کردن در آن کیس کمی دشوار .
   کامیاب باشید .

 7. دانلود دانلود آهنگ دانلود عکس دانلود فیلم دانلود کتاب زنگ سایت

 8. در مورد علم کامپیوتر(رایانه) و علم اقتصاد و گاهی نیز از علوم دیگر که در ارتباط با این علوم

 9. salam khaste nabashin dr…….in matlabetonam vagan mofid bod……..

 10. سلام دکتر . با تشکر از اطلاعاتتون ولی مادر من همه ی این راه ها رو امتحان کرد چون هر دکتر و هر طبیبی یکی از این راهها رو گفت و 2 بار محل عفونت عمل سر پایی شد ، با آزمایشات هم مشخص شده که هیچ بیماری دیگری مثل دیابت و … هم نداره …

 11. در ضمن از اظهار نظر این دکترای بی اطلاع از کل جریان هم ناراحت میشم … بهشون بگید نظر الکی ندن

 12. راستی یکی از کارگرای کارخونمون هم همین مشکلو داشت ، حتی این غده که رو انگشتش بود 3 برابر غده ی دست مادرم بود … وقتی ازش سوال کردم گفت دکترا تشخیص دادن که نوعی کیسته … که اگه جراحی شه و برداشته شه هم باز تو یه قسمت دیگر بدن نمایان میشه …

 13. خدارو شکر با لطف دکتر زینی عزیز غدد زیر بغل از بین رفته و غده ی انگشت هم اندازه اش به اندازه ی یک عدس رسیده …

  • سلام دوست خوبم خوشحالم که اندازه آن کوچک شده است . متاسفانه مطلبم را نا تمام گذاشتم بزودی ادامه آنرا خواهم نگاشت و در مورد دو غده ای که (کیست) معمولا در دستها پدید میایند شرحی خواهم داشت . تندرستی مادرتان را آرزو میکنم .

 14. برای این خانوم متاسفم که اینهمه سختی را متحمل شده اند
  خیلی از بیماریها هستند که با اینکه جزئی به حساب میایند اما تشخیص آن گاهی مشکل است و گاهی نیاز به دوره طولانی دارویی دارد . وضعیت این خانوم هم یکی از آنها است و ارتباطی با میزان تحصیلات و یا طی نمودن یک نیمه دوره کامل دارویی ندارد .
  دکتر جان دو باره مطالبتون شکل یکنواخت پزشکی دارد به خود میگیرد .

 15. بله دکتر رسولی … من در جواب دکتر مردادی اون حرفو زدم چون این مشکل مادر منه پس 100% نگرانترین افراد خود ما هستیم پس حتما اون دوره ی درمان را به موقع و کامل طی میکنیم . اگه طی نمیکردیم که پیش 10 تا دکتر دیگه نمیرفتیم و میدونستیم که مشکل از خود ماست …

 16. نشانی تارنما با اضافه کردن یک شماره بالاتر تغییر کرد
  از این پس اگر فیلتر شدم کافیست یک شماره اضافه کنید
  شاد باشی و تندرست
  http://dariushirani2.blogspot.com

 17. salam dr. montazere edameye matlabetonim

 18. ناپروكسين مگه مسكن نيست.براي كاهش درد و… يعني مي تونه التهاب غده هاي لنفاوي رو از بين ببره؟؟!

 19. salam doktor jan , daste madaram kheili behtar shode , harki mibine mige be halate ghabl bargashte vali ye kiste kheili kochoolo hanooz dar entehaye angoshte sababash hast , bad inke shoma soal karde boodin ke madaram bimariye khase digari dare ya na , ke man goftam na , dar sorati ke madaram feshare khoon dare , vali chand vaghte k ba masrafe ghorse atnolol khoob shode , hala nemidoonam ke aya in feshare khoon ham mitoone baesesh bashe ya na …

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: