آمینوسنتز : تعیین جنسیت کودک (دختر و یا پسر) و تشخیص بیماریهای ژنتیکی کودک قبل از تولد

سلام دکتر ع.ح. سردار جون . من همیشه مطالب شما را پیگیری میکنم . البته رو هر مطلبتان نمیتوانم کامنت بگذارم چرا که مطالبتان در مجموع تخصصی است . در چند پست اخیرتان مطالبی در مورد بیماریهای مادر زادی اطفال داشتتید و من در شگفتم که چرا پزشکی با این همه قدمتش نمیتواند جلوی این بیماریها را بگیرد و یا پیشگیری و پیشگویی کند . چگونه میشود بیماریهای کودکانی که با بیماری ژنتیکی متولد خواهند شد، تشخیص داد . من نمیدانم این کار معجزه است و یا علم در حال رشد . دکتر جون اگه وقتی داشتید توضیح بدین که آیا میتوان جلوی تولد کودکان ناقص را گرفت که در آتیه آنها رنجی اجتماعی را نبینند (ما که سالمیم نمیتونیم به راحتی گلمیمان را از آب بکشیم) . خودتان که میدانید تولد کودک ناقص در جوامع پیشرفته به نحوه دیگری بر خورد میشود اما فرزندان ناقص ما چه گناهی دارند که چنان آدمها برخورد نمیشود . وارد اینگونه مطالب نمیشم که میدانم شما حوصله آنرا ندارید و فقط بگوئید چگونه میتوان جلوی تولد بچه های ناقص معصومی را گرفت . دکتر جون منتظرم و …

دکتر ع.ح. سردار  : با تشکر از لطفتان . پیام بی دلیل گذاشتن در پستهای من لزومی ندارد . به بخشی از سئوال شما ، تست «آمینوسنتز» میتواند جواب دهد . البته پیشاپیش عرض میکنم که اقدام والدین بعد از دانستن بیماری جنین ، موضوعی است که من نمیتوانم در آن باره قضاوت کنم و یا نظرم را بگویم . نظر مادر باردار ارجحیت دارد چرا که «بدن» مال اوست . بهر حال وقتی تخمک و اسپرم  تشکیل سلول تخم را بدهند ، دیگر یک انسان بدنیا آمده است . 

آمینوسنتز چیست (amniocentesis) ؟

آمینوسنتز آزمون های تخصصی است که شامل گرفتن نمونه از مایع آمنیون رحم جهت بررسی آن در آزمایشگاه برای کشف اختلالات جدی کودک است . در این تست جنسیت جنین را نیز بدون خطا میتوان تشخیص داد . این آزمون تشخیصی ، تقریبا با اطمینان کامل ، وضعیت خاص ژنتیکی کودک را مشخص میکند . آمینو سنتز یکی از قابل توجه ترین پیشرفت های تکنولوژی پزشکی در کنترل داشتن فرزند سالم می باشد . این تست علاوه بر تشخیص اختلالات کروموزومی ، می تواند در مورد ریه های کودک نیز اطلاعاتی در اختیار والدین قرار دهد  .

چه نوع اختلالاتی را میتوان در این تست تشخیص داد ؟

تست می تواند صدها اختتلال  ژنتیکی را شناسایی کند که مهمترین آنها شامل موارد ذیل است : اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون ، تریزومی 18 (trisomy 18) ،  سندرم ادوارد ( Edward’s syndrome ) ، نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا (spina bifida )  و آننسفالی (anencephaly) . 

آمینوسنتز همچنین می تواند ارهاش (RH) منفی مادر یا کودک را آشکارکند ، اما در تست آمینوسنتز هر نوع ناهنجاری قابل تشخیص نیست ، برای مثال ، نمی تواند شکاف در لب یا کام کودک را تشخیص دهد .

آیا تست آمینوسنتز الزامی است ؟

فقط والدین می توانند در این مورد تصمیم بگیرند . بعضی از والدین می خواهند در مورد نوزاد خود قبل از تولد آگاهی لازمه را داشته باشند  و دیگران ترجیح میدهند که تا زمان تولد نوزاد خود صبر کنند . اگر والدین بدانند که کودکشان دارای چه نقصی است  ، آنها می توانند فرصتی برای یادگیری بیماری کودک و کمک آتی را داشته باشند .

برخی از بیمارستان ها تست آمینوسنتز  را به همه زنان باردار بالای  35 سال پیشنهاد میدهند ، چرا که این زنان در معرض خطر داشتن نوزاد با اختلال کروموزومی مانند سندرم داون هستند . همچنین اگر تستهای دیگری نشان دهد که نوزاد در معرض خطر بالاتر از حد معمول در داشتن مشکلات کروموزومی است ، در آن صورت نیز ممکن است آمینوسنتز در مد نظر گرفته شود . همچنین بانوانی که سابقه خانوادگی در تولد کودک با اختلالات ژنتیکی هستند نیز تست فوق پیشنهاد داده میشود .

زمان تست

آمینوسنتز معمولا بین هفته های 15 و 18 بارداری انجام می شود . با این حال ، می توان آن را در هفته 12 یا  20 بارداری نیز انجام داد . آمینوسنتز قبل از هفته 14 میتواند خطر بالاتری در وقوع سقط جنین را داشته باشد . در سه ماهه دوم بارداری ، به اندازه کافی مایع آمنیون اطراف کودک وجود دارد و دکتر راحت تر میتواند نمونه مناسب را دریافت نماید ، بدون آنکه نوزاد در معرض خطر بالا باشد . 

تست چگونه انجام می شود؟

زن باردار در تخت آزمایش  دراز میکشد . با استفاده از اولتراسوند ، دکتر فضای مایع آمنیوتیک و  مسیر امن را تشخیص میدهد. سپس او سوزن تو خالی دراز و باریک را از طریق دیواره شکم مادر به کیسه مایع اطراف نوزاد وارد میکند . ( تصاویر : 1  –  2  –  3  )

ممکن است محل ورود سوزن را بشکل موضعی بیحس کنند که انتخاب با مادر است که دو بار سوزن وارد بدنش شود و یا تنها سوزن تست کافی است !  با سرنگ مخصوص ، دکتر مقدار کمی از مایع آمنیوتیک را دریافت میکند . این مایع حاوی سلوهای کودک ، مواد شیمیایی و میکرو ارگانیسم ها است که می تواند به پرسش های بسیاری در مورد سلامتی نوزاد پاسخ دهد .

امور اولیه با اولتراسوند می تواند تا 20 دقیقه وقت بگیرد . وارد کردن سوزن و خروج مایع آمنیوتک تنها حدود 5 دقیقه طول می کشد . بعد از خارج کردن سوزن ، خانم باردار ممکن است دچار گرفتگی عضلات شکم شود . دکتر یا پرستار مدتی انقباضات رحم زن باردار را نظارت میکنند و به صدای ضربان قلب کودک گوش میدهند ، تا اطمینان حاصل نمایند که تست فوق عوارضی نداشته است .

آیا تست درد دارد ؟

برای اینکه سونوگرافی تصویر روشنی را ارائه دهد ، به مادر باردار توصیه میشود که قبل از تست مقدار زیادی آب بنوشد ، و نوشیدن آب زیاد ممکن است احساس ناخوشایندی به همراه داشته باشد . اکثر زنان می گویند که زمان وارد کردن سوزن ، کمی احساس گزش داشته اند . احساسها در زنان متفاوت است . فرض مثال مادری در بارداری اول و تست اول هیچ مشکلی نداشته است اما تست در بارداری دوم  بسیار دردناک بوده است . اکثرا درد در این تست جزئی است ، اما تعداد کمی از زنان ممکن است گرفتگی رحمی جدی داشته باشند ، در این موارد جهت احتیاط ، توصیه میشود که زن باردار به مدت 24 ساعت استراحت نماید .

 خطرات تست

عده ای از زنان باردار ممکن است دچار عوارضی شوند و بارداری با سقط جنین به اتمام رسد . در بعضی از زنان نشت مایع آمنیون یا از دست دادن مقدار کمی خون از مهبل بروز میکند . تب بالا ، انقباضات رحمی  و یا احساس سردی و گرمی میتواند نشان عفونت باشد . در صورت بروز هر یک از این علائم ، باید فورا با دکتر یا ماما مشاوره شود .

نتیجه آزمایش

نمونه باید به آزمایشگاه فرستاده می شود تا  کشت شود . لذا آزمایش 1-2 هفته طول می کشد . مایع آمنیوتیک ، دارای سلولهایی از منشا جنینی میباشد  و می‌توان آنرا برای تستهای تشخیصی کشت داد . در این تست با تجزیه و تحلیل کروموزومهای جنین و غلظت AFP در مایع آمینوتیک ، بعضی از بیماریها را میتوان ارزیابی کرد .

 

منبع تصویر : Health forlife blog

Posted on سپتامبر 13, 2010, in مقاربت, کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, اطفال, تنظیم خانواده, سئوالات آقایان, سئوالات خانمها. Bookmark the permalink. 23 دیدگاه.

 1. تشخیص پیش از تولد

 2. تشخیص پیش از تولد

  دید کلی
  هدف از تشخیص پیش تولد ، صرفا شناسایی اختلالات در دوره جنینی و اجازه ختم بارداری در صورت یافتن نقصی در جنین نیست. بلکه اهداف تشخیص پیش از تولد را می‌توان به این صورت بیان کرد. تشخیص پیش از تولد محدوده‌ای از انتخابهای آگاهانه برای زوجهای در معرض خطر به دنیا آوردن کودکی با نوعی اختلال را فراهم می‌کند. اطمینان دادن و کاستن اضطراب خصوصا در بین گروههای پرخطر ، اجازه آغاز بارداری برای زوجهای در معرض خطر داشتن کودکی مبتلا به نوع خاصی از نقص مادرزادی که در غیر این صورت ممکن است از بچه‌دار شدن منصرف شوند، با علم به اینکه وجود یا فقدان اختلال در جنین را می‌توان با آزمایش تائید کرد.

  اجازه به زوجین جهت اداره مناسب تولد در شرف وقوع کودکی مبتلا به نوعی اختلال ژنتیکی ، از نظر آمادگی و روانی ، اداره بارداری و زایمان و مراقبت پس از تولد و مقدور ساختن درمان جنینهای مبتلا پس از تولد یکی دیگر از اهداف تشخیص پیش از تولد است. این امر ، امروزه برای تعداد بسیار کم ، اما در حال افزایشی از اختلالات مادرزادی امکان پذیر است. به عنوان مثال ، انسداد شدید خروجی مثانه جنین را می‌توان با سونوگرافی آن شناسایی کرد، رفع انسداد مثانه از طریق شانت گذاری در رحم ، ممکن است جلوی صدمه برگشت ناپذیر به ریه‌های در حال تکامل را بگیرد و نیز اختلالات کلیوی را کاهش دهد.

  تاریخچه
  تشخیص پیش از تولد از سال 1966 آغاز شد که Breg و Steel نشان دادند ساختمان کروموزومی یک جنین را می‌توان با تجزیه و تحلیل سلولهای کشت داده شده از مایع آمنیوتیک تعیین کرد. از آنجا که ارتباط بین سن بالای مادر و افزایش خطر سندرم داون از پیش بخوبی مشخص بود، گزارش آنها مستقیما به پیدایش تشخیص پیش از تولد به عنوان یکی از خدمات پزشکی ، منجر شد.

  مشاوره ژنتیکی برای تشخیص پیش از تولد
  والدینی که تشخیص پیش از تولد را مدنظر دارند، نیازمند اطلاعاتی هستند تا درک شرایط را برایشان مقدور سازد و بتوانند برای آن روش رضایت بدهند یا ندهند. مشاوره ژنتیکی مقدماتی افراد کاندیدا برای تشخیص پیش از تولد ، معمولا با موارد زیر سروکار دارد: خطر مبتلا بودن جنین ، ماهیت و پیامدهای احتمالی مشکل خاص ، مخاطرات و محدودیتهای اقدامات انجام شده ، زمان لازم پیش از آماده شدن گزارش و نیاز احتمالی به تکرار اقدام در صورت ناموفق بودن تلاش.

  اگر چه اکثریت موارد تشخیصهای پیش از تولد به اطمینان دهی به والدین ختم می‌شود، والدین باید درک کنند که آنها هیچ اجباری به ختم بارداری در صورت تشخیص اختلال ندارند. بیماریهای بسیاری وجود دارند که هنوز نمی‌توان آنها را پیش از تولد تشخیص داد، اما هر ماه اختلالات دیگری به فهرست بیماریهایی که تشخیص پیش از تولد برای آنها امکان پذیر است، اضافه می‌شوند. یکی از نقشهای درمانگاههای ژنتیک در کار پزشکی بطور کلی با تغییرات سریع همگام بودن است و به عنوان منبع مرکزی اطلاعات مربوط به وضعیت فعلی آزمایش پیش از تولد ، عمل می‌کند.

  شیوه‌های تشخیص پیش از تولد
  شیوه‌هایی که در حال حاضر برای تشخیص پیش از تولد بکار می‌روند شامل روشهای تهاجمی و غیر تهاجمی می‌باشد. شیوه‌های تهاجمی شامل آمینوسنتز ، نمونه برداری از پرزهای کوریونی ، کوردوسنتز و تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی می‌باشد. شیوه‌های غیر تهاجمی شامل آلفافیتوپرتئین سرم مادر ، غربالگری سرم مادر ، سونوگرافی و جدا کردن سلولهای جنینی از گردش خون مادر می‌باشد. که برخی از آنها را در زیر توضیح می‌دهیم.

  آزمایشهای تهاجمی
  آمینوسنتز
  آمینوسنتز به خارج کردن نمونه‌ای از مایع آمنیوتیک از راه شکم ، توسط سرنگ اطلاق می‌شود. مایع آمنیوتیک ، حاوی سلولهایی از منشا جنینی است که می‌توان آن را برای آزمایشهای تشخیصی کشت داد. پیش از آمینوسنتز ، از سونوگرافی برای تایید قابلیت حیات جنین ، سن بارداری ، تعداد جنینها و طبیعی بودن ساختمانها و.. استفاده می‌شود. آمینوسنتز به صورت سرپایی و عموما در هفته‌های 16 – 15 پس از اولین روز آخرین دوره قاعدگی ، انجام می‌شود. علاوه بر تجزیه و تحلیل کروموزومهای جنین ، می‌توان غلظت AFP در مایع آمینوتیک را جهت شناسایی بعضی بیماریها ، ارزیابی کرد.

  AFP ، نوعی گلیکوپروتئین جنینی است که عمدتا در کبد تولید می‌شود و به داخل جریان خون جنین منتقل می‌شود و توسط کلیه‌ها از راه ادرار به مایع آمنیوتیک دفع می‌گردد. AFP از طریق جفت ، پرده‌های آمینوتیک و گردش خون مادری – جنین ، وارد جریان خون مادر می‌شود. بنابراین می‌توان آن را در مایع آمینوتیک یا سرم مادر سنجید. هر دو سنجش در تشخیص پیش از تولد بسیار مفید هستند. اگر غلظت این گلیکوپروتئین زیاد باشد، نشان دهنده بعضی اختلالات در جنین می‌باشد. در آزمایش آمینوسنتز ، احتمال پاره شدن پرده آمینوتیک و سقط جنین وجود دارد.

  کوردوسنتز
  کوردوسنتز ، روشی است که برای بدست آوردن مستقیم نمونه خون جنینی از بند ناف با هدایت سونوگرافی بکار می‌رود. نمونه خون جنینی صرفا به چند روز کشت نیاز دارد تا سلولهای مناسب برای تجزیه و تحلیل کروموزومی یا مطالعات خونی فراهم شوند. کوردوسنتز برای پیگیری سونوگرافی که وجود اختلال جنینی را نشان داده است. در مواردی بکار می‌رود کشت سلولهای مایع آمینوتیک ناموفق بوده یا وقتی تشخیص DNA برای اختلالی که با آزمایشهای بیوشیمیایی سلولهای پلاسما یا خون جنین قابل شناسایی است، امکان پذیر نیست. کوردوسنتز در هفته‌های 21 – 19 بارداری انجام می‌شود و میزان سقط جنین در این روش 3 – 2 درصد است.

  کاربردهای اصلی تشخیص پیش از تولد با آزمایشهای تهاجمی
  •سن بالای مادر: در سن 35 سالگی ، خطر وجود اختلال کروموزومی در جنین ، برابر خطر سقط مرتبط با آمینوسنتز است.

  •فرزند قبلی دچار نوعی اختلال کروموزومی جدید باشد که والدین این اختلال ندارند و احتمال این اختلال در فرزندان بعدی ، بیشتر است.

  •وجود اختلال ساختمانی کروموزمی در یکی از والدین.

  •سابقه خانوادگی یک اختلال ژنتیکی که با تجربه و تحلیل بیوشیمیایی یا DNA ممکن است تشخیص داده یا رد شود. اکثر اختلالات این گروه ناشی از نقایص تک ژنی بوده و خطر عود آنها 50 – 25 درصد است.

  •سابقه خانوادگی نوعی اختلال وابسته به جنس که هیچ آزمایش تشخیص اختصاصی پیش از تولد برای آن وجود ندارد.

  •خطر نقص لوله عصبی ، در این موارد انجام آزمایش آمینوسنتز ، الزامی است.
  سونوگرافی
  سونوگرافی اهمیت روز افزونی در تشخیص پیش از تولد برای ارزیابی جنین و شناسایی ناهنجاریهای ظاهری دارد. این روش تعیین دقیق سن جنین را مقدور می‌سازد، بارداریهای چند قلو را شناسایی می‌کند و قابلیت حیات جنین را تائید می‌نماید. حتی می‌توان از آن در سه ماهه دوم ، برای شناسایی جنس جنین با دقت زیاد استفاده کرد. سونوگرافی از راه شکم که شیوه مرسوم می‌باشد، امروزه با فراوانی زیادی با سونوگرافی از راه واژن تکمیل می‌شود تا قابلیت حیات جنین و سن بارداری ارزیابی گردد. ارزیابیهای پیگیری کننده دراز مدت ، نتوانسته‌اند مدرکی دال بر مضر بودن سونوگرافی برای جنین یا مادر ارائه دهند.

  سونوگرافی پیش از تولد برای اختلالات تک ژنی
  وقتی جنین در معرض خطر نوعی اختلال تک ژنی است که ضایعه ژنتیکی آن ناشناخته می‌باشد، سونوگرافی جزئی ممکن است گاهی تنها شیوه مقدور تشخیص پیش از تولد باشد. به عنوان مثال ، سندرم مکل – گرابر در حال حاضر صرفا با سونوگرافی قابل تشخیص است. در برخی مواردی که آزمایش DNA امکان پذیر است، اما نمونه خونی یا بافتی برای مطالعات DNA یا پروتئین در دسترس نیست، سونوگرافی تشخیصی می‌تواند مناسب باشد.

  تعیین جنسیت
  سونوگرافی را می‌توان از هفته 15 بارداری به بعد برای تعیین جنسیت جنین بکار برد. این تعیین جنسیت ممکن است سرآغاز یا کمک مهمی در تشخیص پیش از تولد اختلالات وابسته به جنس (مانند هموفیلی) برای آن گروه از خانمهایی که در معرض افزایش خطر تشخیص داده شده‌اند، باشد.

  اثر تشخیص پیش از تولد بر پیشگیری و اداره بیماریهای ژنتیکی
  •امروزه کمتر موضوعی به اندازه سقط انتخابی جنین ، مورد بحث داغ است. اما علیرغم محدودیتهای قانونی در برخی نواحی ، سقط انتخابی به طور گسترده‌ای انجام می‌شود. در بین تمام سقط جنینها ، آنهایی که به علت تشخیص پیش از تولد نوعی اختلال در جنین انجام می‌شوند، درصد بسیاری کمی را شامل می‌شوند. بدون وجود روشی برای ختم قانونی بارداری ، تشخیص پیش از تولد به روش پذیرفته شده امروزی مبدل نمی‌شد.

  •در سطح جمعیت ، تشخیص پیش از تولد همراه با سقط انتخابی ، به کاهش چشمگیر بروز تعدادی از اختلالات جدی مانند بیماری تی‌ساکس و بتا تالاسمی در گروههای جمعیتی مشخص منجر شده است. به هر حال تشخیص پیش از تولد نمی‌تواند فراوانی ژنی این اختلالات را کاهش دهد. در اکثریت موارد ، یافته‌ها در تشخیص پیش از تولد ، طبیعی هستند و به والدین اطمینان داده می‌شود که کودک ، مبتلا به بیماری مورد نظر نخواهد بود. متاسفانه در درصد کمی از موارد مشخص می‌شود که جنین نقص جدی دارد. از آنجا که درمان پیش از تولد برای اکثر اختلالات وجود ندارد، والدین ممکن است تصمیم به ختم بارداری بگیرند.

  •والدین و کارمندان بهداشتی باید به موضوعات اخلاقی دخیل در تشخیص پیش از تولد توجه داشته باشند. فن‌آوریهای تولید مثلی جدید به نگرانیهای اخلاقی ، اضافه کرده‌اند. مشکل ، متعادل کردن مزایا برای افراد در برابر علایق در جامعه است. کارمندان بهداشتی ، متخصصان اخلاقی زیستی و خانواده‌هایی که با آنها کار می‌کنند، باید از پیشرفتهای جدید در تحقیقات ژنتیک کاربردی و ژنتیک پایه آگاه باشند تا جامعترین و اخلاقیترین تصمیمات ممکن را اتخاذ کنند. در واقع کاربرد دانش ژنتیکی برای بهتر کردن سلامت انسان هدف نهایی ژنتیک در پزشکی است.
  ارتباط با سایر علوم
  تشخیص پیش از تولد نیاز به همکاری تعدادی از واحدها دارد. مامایی ، سونوگرافی ، ژنتیک پزشکی برای هدف ارزیابی و تشخیص ، مشاوره ژنتیکی و خدمات آزمایشگاهی. به علت پیچیدگی انسجام دادن این اعمال ، تشخیص پیش از تولد معمولا با رجوع به برنامه‌های چند جانبه‌ای مرتب می‌شود که در آن ژنتیک نقشی ضروری ایفا می‌کند.

  چشم انداز بحث
  تشخیص پیش از تولد ، حوزه پیوسته تغییر کننده‌ای همراه با دانش در حال گسترش و فن‌آوریهای جدید است. بنابراین هر گونه تلاش برای تعیین وضعیت این علم ، سریعا تاریخ گذشته می‌شود. کارمندان مراقب بهداشتی باید از احتمال تغییرات و اهمیت دستیابی به جدیدترین اطلاعات آگاه باشند و این اطلاعات باید از طریق برنامه‌های تشخیص پیش از تولد یا درمانگاههای ژنتیک برای آنها فراهم شود.

  بنابراین درمانگاههای ژنتیک باید مسئولیت هم‌تراز بودن با پیشرفت جدید و علمی بودن دستیابی به آنها را بپذیرند. خانواده‌هایی که ممکن است از تشخیص پیش از تولد استفاده کنند نیز باید از اهمیت کسب آخرین اطلاعات پیش از باردار شدن یا قبل از تصمیم برگشت ناپذیر عدم تولید مثل ، آگاه باشند. بسیاری از زوجهای در معرض خطر داشتن فرزندی دچار نوعی اختلال ژنتیکی شدید به علت تشخیص پیش از تولد ، قادر به داشتن فرزندان سالم بوده‌اند.

 3. Aghaye Dr. Serdar . Salam ve Khaste nabashid . man kasi hastam ke akhiran tek soal dar morede fibroid kardam va shoma ba hosle javabam ra dadid emroz didam ke yek doctore bi cheshme ro an matlabetan ra dar veblagesh gozashte vaghean khejalat ham khub chiziye . matlab dozd ra haminja gozashtam esmesh ham be shar zire
  پزشکی
  به نام حکیم بزرگ سینوهه
  اصغر قربانی
  Movafagh bashid

 4. آقای دکتر سردار . سلام و خسته نباشید . من کسی‌ هستم که اخیرا یک سوال در مورد فیبرید کردم و شما با حوصله جوابم را در یک پست دادید امروز دیدم که یک دکتر بی‌ چشم رو آن مطلبتان را دزدیده و هر جایی که اسمی از شما بود برداشته و بنام خود در وبلاگش گذشته واقعا خجالت هم خوب چیزیه . چه آدم مریض مزخرفی است . اگه بیسواد هست جرا اسم دکترها را خراب میکند و بلاگ پزشکی میزند . من فکر کنم یه چوپانی بیش نیست و کلاهبردار هستش .آدرس آن بی پدر و مادر مطلب دزد را همینجا گذشتم یعنی در آدرس وبگاه & آدرس آن وبلاگنویس وییوس را گذاشتم .اسمش هم به شرح زیر است:

  :
  پزشکی
  به نام حکیم بزرگ سینوهه
  اصغر قربانی

  :

  این اصغر آبروی هر چی سینوهه را برده است .
  موفق باشید .

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   تشکر مهتاب عزیز.
   بقول شاعر تو نیکی میکن و در دجله انداز .
   برای من فرقی نمیکند کسی مطلب مرا بدون قید لینک کپی کند ویا به نام خودش در سایتش بگذارد . تنها اعتبار یک سایت و یا وبلاگ با لینک ندادن رکود پیدا میکند . البته وارد مسائل اخلاقی و وجدانی این موضوع نمیشوم .
   راستی چوپانها انسانهای نجیبی هستند .
   کامیاب باشید .

 5. برادر و خواهر مسلمان این هفته با نور ایمان همراه باشید با این عناوین :

  1- اسلام تمدن فردا
  2- تقليد وغرب زدگی
  3- توشه راه نجات
  4-پدر مشغول … و مادر سرگردان بازار !
  5- سوال هفتگی آیا موسیقی در اسلام حرام است نظر شما در این مورد چیست؟
  لطفاٌ نظرات خود را برای ما ارسال فرمایید))

  وبلاگ نور ایمان
  http://www.noorway.blogfa.com

 6. عرض سلام و ادب
  آقای دکتر سوالی که از حضورتون داشتم راجع به نتیجه تست غربالگری خانممه که در هفته 17 حاملگی قرار داره
  Beta HCG : 34400 Free Esteriol : 0.6 Alfa Feto Protein : 634
  متاسفانه آزمایشگاه نمودار مربوطه رو هم رسم نکرده و خلاصه بالا بودن AFP باعث نگرانی من و خانمم شده این مطلب رو هم اضافه کنم که دکتر آزمایشگاه گفت که نرمال این شاخص باید 350 باشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • در تست غربالگری، اگر نتیجه تست مثبت باشد ، در مجموع به این معنی نیست که کودک شما حتما دارای نقص ژنتیکی است ، بلکه بیانگرافزایش خطر ابتلا جنین به اختلال ژنتیکی است. هدف از آزمون غربالگری این است که کودک در معرض خطر بیماری ، شناسایی شود .

   اگر زنی دارای نتیجه تست مثبت باشد پزشکان آزمایشهای دیگری چون تستهای ذیل را پیشنهاد میدهند :
   chorionic villus sampling یا amniocentesis

 7. شما هم این سئوال را از دکتزتان بپرسید

  اقاي دكتر سلام و خسته نباشيد براي رفع سياهي زير بغل كرم روشن كننده ثمين را تائيد ميكنيد؟ ژل شستو شوي صورت خوب معرفي مي كنيد؟ براي ترك لب و خشكي اون چه بايد كرد؟ هم چنين براي تيره شده رنگ لب و لك هاي موجود روي اون؟ تشكر ممنون

  دکتر : برای لب از بوم لب استفاده نمایید.برای بقیه موارد باید معاینه شوید.

 8. شما هم این سئوال را از دکتزتان بپرسید

  با سلام وخسته نباشید، 1. برای درمان موخوره سرم موی خاویار والنسی بهتر است یا ترمیم کننده موی سینره؟ 2. 2. ایا ترمیم کننده موی سینره باعث چرب شدن مو میشود؟(موهای من معمولی است) باتشکرفراوان

  دکتر : هر دو خوب هستند. کلا همه نرم کننده ها چربی مو را افزایش میدهند.

 9. شما هم این سئوال را از دکتزتان بپرسید

  سلام آقای دکتر. دختری 22 ساله هستم با پوست چرب. شما ضدآفتاب سان سنس فاقد چربی تینت رو تایید می کنید؟ پوشانندگی خوبی داره؟ که دیگه نیاز به کرم پودر نباشه ؟

  دکتر : بله کرم خوبی است

 10. شما هم این سئوال را از دکتزتان بپرسید

  باسلام من در اثر تزریق چند آمپول تستسترون موهای سرم بار ریزش شدید مواجه شدند میخواستم بپرسم که آیاموهای ریخته شده قابل بازگشتند

  دکتر : بله باید درمان دارویی شروع کنید و حوصله داشته باشید

 11. شما هم این سئوال را از دکتزتان بپرسید

  با سلام من پسر 18ساله ای هستم یه بیماری پوستی دارم که پیش خیلی متخصصا رفتم ولی تشخیص ندادن پوستم درطول روز خشکه به محض تاریکی هوا ازین رو به اون رو میشه صافو نرم یه مدته دستمم قرمز میشه نوک انگشتام همین علایم درست درپدرمم هست ممکنه ارثی باشه تشخیص خودم برص وپیسوریاست لطفا راهنماییم کنید باتشکر

  دکتر : برص و پسوریازیس علایم به این صورت ندارند.برای تشخیص دقیق باید معاینه شوید.

 12. سلام دكتر
  من نياز به مشاوره براي تعيين جنسيت جنين دارم – به صورت حضوري-چگونه ميتونم ازتون وقت بگيرم.؟ ممنون ميشم چوابمو بدين

 13. من نياز به مشاوره براي تعيين جنسيت جنين دارم – به صورت حضوري-چگونه ميتونم ازتون وقت بگيرم.؟ ممنون ميشم چوابمو بدين
  از جنوب ایران

 14. من نياز به مشاوره براي تعيين جنسيت جنين دارم – به صورت حضوري-چگونه ميتونم ازتون وقت بگيرم.؟ ممنون ميشم چوابمو بدين
  لطفا تلفن مطب رو هم بمن بدید
  دوشنبه و سه شنبه 17 و 18 آبان تهران هستم
  مرسی
  از جنوب ایران

 15. با سلام خدمت شما همکار گرامی و کلیه مراجعین سایتتان
  به استحضار می رسانم که ما موفق شدیم یک آزمایش خون را به روش Real Time PCR در آزمایشگاه پزشکی پارسه تدارک ببینیم که با استفاده از آن می توانیم با دقت 95 تا 99% جنسیت جنین را درهفته های 10 به بعد بارداری تشخیص بدهیم
  برای اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت ما مراجعه کنید
  http://www.parsehlab.com
  44287563
  44287564
  ارادتمند
  دکترمیرمجید مصلائی

 16. باسلام من شش ماه قبل زایمان کردم نوزادو مبتلابه سندرم رابین بودوبعدازیک هفته ازبین رفت.برای بارداری بعدیم نیازی به امنیوسنتزدارم یانه؟باتشکر

 17. با سلام،من 35 ساله واین حاملگی دوم من است .پزشکم با توجه به سن من توصیه به سونوگرافی واجینال برای اندازه گیری پشت گردن جنین داد که خوشبختانه همه چیز خوب بود.اما درهفته 12 تست nt دادم که سونو ان نرمال بود.وازمایش خون ان مشکوک، وتوصیه به ازمایش امینو سنتز کردند.می خواستم بدانم ایا با وجود سونو واندازه گیری پشت گردن جنین باز هم خطر سندرم داون هست؟

 18. «سلام ،من 12 آبانماه پریود شدم و 19ام پاک شدم، 25ام آبانماه با دوستم نزدیکی داشتم به صو رتی که آلت او که از آن آب قبل آب منی خارج شده بود ،روی آلت من کشیده میشد .آیا امکان بارداری وجو دارد ؟ من خیلی نگرانم . لطفا زود جواب بدین. مرسی»

 19. سلام خسته نباشيد
  اقدام به بارداري مجدد كرده ام و تحت نظر پزشك براي تعيين جنسيت هستم آيا جدول داده شده مورد تاييد شما هست؟ مبناي علمي آن چيست؟ با سپاس

 1. بازتاب: روشهای معالجه همانژیوم در پوست – ماه گرفتگی « Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: