نقص مادر زادی در ستون فقرات : اسپینا بیفیدا ( مهره شکاف دار)

آقای دکتر ع.ح. سردار سلام و خسته نباشید. پیامهای کاربرانتان را خواندم و گفتم درد و دلی با شما بکنم . من هم جزء والدینی هستم که با هزار یک آرزو صاحب فرزند شدم  اما یک فرزند معیوب با چشمانی معصوم . وقتی کمی که بزرگ شد متوجه فلج بودن كامل پاها و بی‌اختیاری مدفوعی و ادراری او شدیم . دکترش میگفت که استخوانهای مهره‌ها كه وظیفه شون نگهداری از نخاع است کاملا نمی‌توانند بیكدیگر اتصال پیدا کنند و در نتیجه شکافی ایجاد شده .  در پوست کمرش جایی که ستون مهره بهم اتصال پیدا نکرده بود ، یك فرو رفتگی با خال قهوه‌ای مودار وجود داشت کوچولوی من دچار تجمع آب در مغزش شد و تو بیمارستان بستری گشت . دلم خون میشد وقتی میدیدم فرزندم میلنگه .  فرزند کوچک من با درد زندگی کرد و (…)

دکتر ع.ح. سردار : سلام دوست گرامی . ظاهرا بجز احساس همدردی کمک دیگری از دستم بر نمی آید . متاسفانه فرزند شما بیماری بغرنجی داشته و در اینگونه بیماریها در اکثر موارد کودکان را از كمر به پايين فلج میکنند و عارضه های همراه این بیماری مي‌توانند عقب‌ماندگي ذهني در طفل را به دنبال داشته باشد . فیزیوتراپی ، بررسي مثانه و كليه ، برنامه‌هاي توانبخشي بررسی معايب پوستي و در کل مراقبت پیوسته برای کودک لازم است . در صورت تجمع آب در مغز بلافاصله کودک باید تحت مراقبت جراح باید قرار گیرد در غیر آن صورت وضعیت کودک خطرناکتر خواهد شد (مرگ آرام) .

مطالعه مطلبی از سایت کارشناس ارشد روانشناسی خانم لیلا شیاسی ارانی را به شما و دیگر عزیزان پیشنهاد میکنم که خلاصه این بیماری بشکل شفاف توضیح داده شده است :

اسپینا بیفیدا( مهره شکاف دار) :SPINA BIFIDA
اسپینا بیفیدا یک اختلال مربوط به خط میانی مادر زادی است که بر اثر نقصی که در ستون فقرات دردوره رشد جنین بوجود می آید ، ناشی می شود .
به علت اینکه ستون فقرات بسته نمی شود ، طناب نخاعی ( رشته عصبی ) ممکن است بیرون بزند و در نتیجه آسیبهایی به اعصاب و یا فلج در قسمتهای زیر محل ضایعه بوجود آید .
شایعترین محل این ضایعه ، در مناطق کمری ، سینه ای تحتانی یا خاجی ( پایین ترین نقطه پشت ) است که عملکردهای مثانه و راست روده را معمولاً تحت تأثیر قرار داده و فرد قادر به کنترل شکم و روده خود نیست .

این بیماری به اشکال متفاوتی بروز می کند :
الف – اسپینا بیفیدای پنهان
ب  – اسپینا بیفیدای آشکار
1- منینگوسل Meningocele (بیرون زدگی فتق مانند مننژهای مغز و پرده های آن )
2- میلومننگوسل (مننگومیلوسل) Myelomeningocele (فتق و بیرون زدگی نخاع و پرده)

علل :
* هرچند که عوامل زیادی در ایجاد بیماری اسپینا بیفیدا ممکن است مؤثر باشند ، اما علت اصلی آن هنوز ناشناخته است .
* ناهنجاری ایجاد کننده مهره شکاف دار، در روزبیست و ششم پس از لقاح رخ می دهد .
* ارتباط آشکار و تنگاتنگی میان کمبود فولیک اسید و ایجاد نقائص لوله عصبی وجود دارد
* مطالعات فراوان دخالت عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاداین بیماری را نشان می دهند .
* یک علت ویروسی نیز برای اسپینا بیفیدا تصور می شود ، زیرا میزان قابل مشاهده این بیماری ، در نوزادان مبتلای به دنیا آمده در فصول سرد سال بیشتر است .

اسپینا بیفیدا اغلب با هیدروسفالی همراه است . اگرچه هیدروسفالی و سایر نقائصی که با اسپینا بیفیدا همراه اند ممکن است به عقب ماندگی ذهنی منجر شوند ، اما خود اسپینا بیفیدا به تنهایی نمی تواند منجر به کم هوشی شود .
هشتاد درصد از مبتلایان دارای هوش طبیعی اند .

راه های تشخیص در دوران بارداری :
* در جنینی که مبتلا به اسپینا بیفیدا است ، برخی مواد پروتئینی از مایع نخاعی در اطراف کیسه آمنیوتیک ترشح می کنند . افزایش این پروتئینها باعث تشخیص این بیماری می شود . آزمایش آمینوسنتز اغلب 16 تا 18 هفته بعد از قطع آخرین عادت ماهانه زن انجام می شود .
* از سونوگرافی نیز برای تشخیص اسپینا بیفیدا استفاده می شود . 

درمان :
اندک زمانی بعد از تولد ، عمل جراحی به منظور بستن شکاف موجود در منطقه پشت ، انجام می پذیرد .
در صورتی که هیدروسفالی هم وجود داشته باشد ، دومین عمل جراحی نیز که با گذاشتن شنت(shent ) جهت تخلیه مایع مغزی نخاعی است ، انجام می شود .

عنوان مطالعه :
A reproductive history of mothers with spina bifida
داده ها از حدود 271 مادر جمع آوری شده بود که در طی میانگین هجده سال و سه ماه بعد از تولد فرزندانشان مورد بررسی قرار گرفته بودند .
نتایج مطالعه :
* از میان مطالعه شدگان ، 4/24 % از مادران سابقه سقط خود به خودی داشتند .
* تعداد دوقلوهای مبتلا در حدود 6/8 در هر 1000 تولد زنده بود .
* در طی حاملگی های بعدی ، میزان پسرهای مبتلا به اسپینا بیفیدا بیشتر از دختران بود .
* سقط های خود به خودی در فرزندان دختر بیشتر از پسر گزارش شده بود .
* تعداد جنین های پسر که دارای نقص بیشتری بوده و سقط خود به خودی داشتند در مادران سفید پوست بیشتر گزارش شده بود .
* فاصله میان حاملگی های قبلی در مادرانی که سابقه سقط خود به خودی نداشتند برای فرزندان مبتلایشان ، طولانی تر از فرزندان غیر مبتلای آنها بود .
* در بررسی ها میزانی از مرده زایی در حاملگی های قبل از تولد فرزندان پسر مبتلا به اسپینا بیفیدا دیده شد .
* یافته ها افزایش خطر ابتلا به اسپینا بیفیدا را در مادرانی که سابقه سقط های خود به خودی قبلی داشتند نشان می دهند .

منابع عکس :  Lucinafoundation ، Nytimes ، Mybowel ، Medical-dictionary

Posted on سپتامبر 6, 2010, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, اطفال. Bookmark the permalink. 12 دیدگاه.

 1. اسپینا بیفیدا یا کمر باز یا بیرون‌زدگی نخاع (به انگلیسی: Spina_bifida) از کاستی‌های بدن انسان است.

  کمر باز نقص مادرزادی لوله عصبی/نخاع و بیرون‌زدگی نخاع از حفره باز (بسته نشده) در ستون فقرات است.

  این نقص مادرزادی لوله عصبی با درجات صدماتی کاملا متفاوت شکل میگیرد و میتواند کم و بیش بدون اثر بروی تکامل بچه بوده یا که عامل فلج او گردد. زمان ایجاد این نقص در جنین بین روزهای ۲۲ تا ۲۸ام بارداری است یعنی دورانی که لوله حامل عصب نخاع در جنین شکل میگیرد. کمر باز می‌تواند منجر به بی اختیاری ادرار و مدفوع شود و در حدود ۳۰٪ از این نوزادان دچار عقب ماندگی ذهنی کم تا شدید می‌شوند.
  دلایل ابتلاء
  ژنتیکی (سابقه نقص لوله عصبی در نسل‌های قبل)، رژیم غذایی غلط، دیابت، تب شدید در اوایل بارداری، چاقی شدید، استفاده از وان آب داغ در اوایل بارداری.

  درمان
  این نقص جنین را امروزه میتوان پس از تشخیص با عمل جراحی در روی جنین در شکم مادر برطرف کرد. در غیر اینصورت میبایستی عمل جراحی به دلایل بهداشتی و خطر از کار افتادن کلیه‌ها فورا پس از تولد انجام بگیرد.

  جلوگیری
  نقایص مادرزادی لوله عصبی مثل «آن انسفالی» (فقدان مغز) و کمر باز با مصرف اسید فولیک کاهش می‌یابند. اسید فولیک یا فولات بطور طبیعی در غذاهایی مثل جگر (مقدار زیاد آن بخاطر سموم ذخیره شده در جگر برای دوران بارداری تجویز نمیشود)، سبزی‌ها با برگ سبز تیره (اسفناج)، شلغم، کلم، گل کلم، مارچوبه، مرکبات، لوبیا خال‌خالی، لوبیا چشم بلبلی سفید و انواع نخودها یافت می‌شود. اسید فولیک ویتامینی قابل حل در آب، در برابر اکسیژن، گرما و نور بسیار حساس است. به این دلیل در بیشتر موارد تا حد پنجاه درصد آن ضمن آماده کردن غذا (شستن / طبخ) از بین میرود. آشپزی اصیل ایرانی (پخت چندین ساعته غذاها) تا ۹۰٪ اسید فولیک را نابود میکند. به همین خاطر بهتر است مواد یاد شده در بالا خام یا تفت داده شده مصرف شوند.

 2. عارضه اسپینا بی‌فیدا

  در كودكان مبتلا به اسپینا بی‌فیدا استخوانهای مهره‌ها كه كارشان حفاظت از طناب نخاعی است بدرستی نمی‌توانند بیكدیگر جفت شوند و شكافی از خود بجا می‌گذارند بطوریكه در موارد شدید، اعصاب نخاعی بی‌حفاظ می‌مانند. این بیماری اكثراً قسمت تحتانی ستون مهره‌ها را گرفتار می‌سازد و می‌تواند از اشكال خفیف بصورت یك فرو رفتگی یا پیدایش یك خال قهوه‌ای مودار تا موارد بسیار شدید باشد بطوریكه نخاع رشد پیدا نمی‌كند و شكاف موجود در مهره‌ها بجای پوست بوسیله یك غشاء قرمز بزرگ پوشیده میشود.

  نشانه‌های بیماری بازگو كننده شدت بیماری هستند. ممكن است بجز آثار پوستی مطلقاً هیچ نشانه دیگری وجود نداشته باشد و یا می‌تواند تا فلج كامل پاها و بی‌اختیاری مدفوعی و ادراری پیش رود. در موارد متوسط تا شدید بیماری، پیشرفت و كار اندام‌های تحتانی كودك هیچگاه كاملاً‌طبیعی نخواهند بود و رشد جسمی كودك احتمالاً متوقف میشود و هنگام راه رفتن می‌لنگد. از هر ده كودك مبتلا به این بیماری، نه نفر دچار تجمع آب در مغز Hydrocephalus میشوند (این بیماری بصورت انباشته شدن مایع اضافی در مغز بوجود می‌آید). اسپینا بی‌فیدا یكی از شایعترین اختلالات مادرزادی است.

  چه كار می‌توان كرد؟
  موارد شدید اسپینا بی‌فیدا در بدو تولد شناسائی میشوند میزان و شدت فلج بلافاصله توسط متخصص كودكان ارزیابی می‌گردد و اسكن مغزی برای بررسی وجود مایع اضافی در مغز انجام میشود در موارد بسیار شدید متخصص اطفال مجبور خواهد بود به والدین بگوید كه كودكشان از كمر به پایین فلج است و همچنین می‌تواند عقب‌ماندگی ذهنی به دنبال داشته باشد.

  برای برطرف كردن معایب پوستی و پیشگیری از عفونت میتوان جراحی كرد برای كنترل تجمع آب در مغز می‌توان عمل جراحی ایجاد دریچه تخلیه را انجام داد اگر هیچ اقدامی در چنین موارد شدیدی صورت نگیرد اطفال معمولاً چند هفته بعد از تولد به آرامی، می‌میرند . موارد كمتر شدید به جراح ارجاع میشوند و برنامه‌های توانبخشی و فیزیوتراپی به اجرا در می‌آیند برای بررسی كار مثانه و كلیه و پیشرفت مفاصل رانی معاینات بطور پیوسته و با فواصل زمانی انجام میشوند.
  اگر این بیماری سابقه خانوادگی داشته باشد جستجو برای آن در دوران حاملگی مهم است كه می‌توان با اولتراسوند و اندازه‌گیری آلفافتوپروتئین در خون مادر و در صورت لزوم گرفتن مایع آمینوتیك (مایع دور جنینی) انجام داد اگر تستها مثبت باشند پیشنهاد سقط جنین داده میشود.

 3. سلام دکتر ع.ح. سردار جون . من همیشه مطالب شما را پیگیری میکنم . البته رو هر مطلبتان نمیتوانم کامنت بگذارم چرا که مطالبتان در مجموع تخصصی است . در چند پست اخیرتان مطالبی در مورد بیماریهای مادر زادی اطفال داشتتید و من در شگفتم که چرا پزشکی با این همه قدمتش نمیتواند جلوی این بیماریها را بگیرد و یا پیشگیری و پیشگویی کند . چگونه میشود بیماریهای کودکانی که بیماری ژنتیکی متولد خواهند شد، تشخحیص داد . من نمیدانم این کار معجزه است و یا علم در حال رشد . دکتر جون اگه وقتی داشتید توضیح بدین که آیا میتوان جلوی تولد کودکان ناقص را گرفت که در آتنیه آنها رنجی اجتماعی را نبینند (ما که سالمیم نمیتونیم به راحتی گلمیمان را از آب بکشیم) . خودتان که میدانید تولد کودک ناقص در جوامع پیشرفته به نحوه دیگری بر خورد میشود اما فرزندان ناقص ما چه گناهی دارند که چنان آدمها برخورد نمیشود . وارد اینگونه مطالب نمیشم که میدانم شما حوصله آنرا ندارید و فقط بگوئید چگونه میتوان جلوی تولد جنین بچه های ناقص معصومی را گرفت . دکتر جون منتظرم و مطلب من از اون پیامهای سرکاری نیست . همیشه دکتر سرار باشید .

 4. استشمام عطر خوش بوی عید فطر از پنجره ملکوتی رمضان گوارای وجود پاکتان

 5. شما هم این سئوال را از دکتزتان بپرسید

  ا سلام و تشکر از زحمات شما دکتر محترم من با نامزدم ارتباط کوچکی به طوری که او روی من دراز کشیده بود که هر دوی ما لباس زیر(شرت) داشتیم را برقرار کرده بودیم که از طریق مالیدن اعضای تناسلی هم به یکدیگر منی من خارج شد هنگامی که ارتباطمان تمام شد متوجه شدم لباس زیر خانومم خیس شده به طوری که کاملا نم شده می خواستم بدونم آیا حامله شده یا خیر؟ خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنید. با سپاس فراوان

  دکتر : موردی که ذکر کرده اید در صورت ریختن مایع منی در ناحیه تناسلی بدون شستن و پاک کردن سریع می تواند منجر به بارداری شود. با این حال در صورتی که نگرانید می توانید از روشهای اورژانس به ترتیبی که در مقاله قبلی ذکر شده استفاده کنید.

 6. شما هم این سئوال را از دکتزتان بپرسید

  با سلام و خسته نباشید دختر 20 ساله هستم در بین دورانریود ترشحات سفید دارم که شبیه سفید تخم مرغ هست وقتی هم بمونه کمی بو داره اما اذیت نمیکنه من لباس زیر رو زود به زود عوض میکنم خیلی هم اهمیت میدم در ضمن روی آلت جایی که موهای زائد هست گاهی وقتا خارش دارم ممنون میشم راهنمایی کنید من اصفهان هستم

  دکتر : در صورتی که ترشحات بو دار همراه با خارش دارید باید درمان شوید .بهتر است جهت معاینه حضوری مراجعه کنید.

 7. شما هم این سئوال را از دکتزتان بپرسید

  با سلام و خسته نباشید من دختر 20 ساله هستم گاهی اوقات با دیدن بعضی صحنه ها تحریک میشم اما واقعا نمیدونم چه موقع به اوج لذت میرسم یعنی نمیتونم تشخیص بدم خیلی نگرانم چون تا حالا احساس سبکی بعد از ارضا نداشتم ترشحات رو دارم اما اینکه سست بشم و … نیست نگرانم که در آینده نتونم توی زندگی مشترک به موقع ارضا بشم چون اصلا نمیدونم ارضا شدن چه حسی هست

  دکتر : ارگاسم به صورت انقباض های متناوب هر هشت دهم ثانیه همراه با احساس کرختی و سستی لذت بخش رخ می دهد. سعی کنید تا انجا که ممکن است از دیدن صحنه های مشابه انچه توصیف کرده اید پرهیز کنید ولی نگران نباشید این حالت برای اینده تان ضرری ندارد.

 8. شما هم این سئوال را از دکتزتان بپرسید

  برای کاهش وزنم از رزیم همراه ورزش استفاده میکنم ایا ورزش رو نیم ساعت بعد از صرف صبحانه انجام بدم تاثیری داره یا نه؟ایا دراز نشست تاثیری رور اب کردن شکم داره؟مدت انجامش چه قدر باشه بهتره؟ با تشکر

  دکتر : مدت ورزش (ترجیحاً پیاده روی ) باید یکساعت یا بیشتر باشد. بعد از صبحانه اشکالی ندارد ولی تا دو ساعت پش از ورزش غیر از آب چیزی نخورید. دراز و نشست عضلات شکم را سفت می کند اما تاثیر زیادی بر چربی شکم ندارد.باید درمان چاقی موضعی شکم را انجام دهید.

 9. شما هم این سئوال را از دکتزتان بپرسید

  با سلام خدمت آقای دکتر من جوان 23ساله ای هستم قدم180 و وزنم 56 کیلو میباشد 2ماه است که شروع به ورزش پرورش اندام نموده ام وهنوز وزنی نگرفته ام میخواستم بدونم که آیا مشکل تیروئید دارم یا مشکل دیگری وجود دارد از راهنمایی شما بسیار ممنون هستم(باتشکر)

  دکتر : باید آزمایش تیروئید بدهید. برای افزایش وزن، از داروهای اشتها آور استفاده کنید و پروتئین و کربوهیدرات بیشتری مصرف کنید.

 10. سلام خسته نباشيد
  ميخواستم بگيد در بيماري اسپاينا بيفيدا علت رويش مو در محلي كه مهره ها به خوبي رشد نكردند چيه؟

 1. بازتاب: آمینوسنتز : تعیین جنسیت کودک (دختر و یا پسر) و تشخیص بیماریهای ژنتیکی کودک قبل از تولد « پزشکی، آزمایشگاه، زندگی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: