صرع و تشنج و راه های بهبود میل مقاربتی در اثر آن

با سلام خدمت آقای دکتر ع.ح. سردار و عرض خسته نباشید من مردی 32 ساله ام و از 18 سالگی تا الان چندین بار در خواب به من تشنج دست داده و علائم صرع را داشتم و پس از مراجعه به دکتر علت آن استرس و تنش های عصبی تشخیص دادن و نوار مغز و MRI چیز خواصی نشان ندادن . از آن مدت به بعد قرص کاربامازپین مصرف میکنم اما احساس میکنم که این قرص من رو افسرده و معتاد به خودش کرده و همچنین میل جنسیم رو از بین برده تا حدی که موقع س-ک-س آلتم شل میشه و نمیتونم ادامه بدم و بعد از اینکه باز سفت شد خیلی زود انزال میشم . در ضمن من در شرایطی ام که استرسم زیاد است.خواهشن به من کمک کنید  .

دکتر ع.ح. سردار : سلام دوست گلم . قبل از شروع بحث اجازه بدهید اول شرحی کوتاه بر  صـرع و تشنج داشته باشیم . صرع  یکی از انواع اخـتلالات در سیستم عصبـی مـرکـزی میباشد و با تشنجات مکرر خود را نشان می دهد . تشـنج به یک حمله ناگهانی در فعالیت الکتریکی مغز اطلاق می شود و یکی از علائم صـرع میباشد . تشنج می تواند در اثر بعضی از بیمـاری هـای داخلی نیـز رخ دهد .

شما تنها شخصی نیستید که با صرع دچار مشکل در روابط مقاربتی میشوید . مطالعات نشان داده است که کاهش میل مقاربتی در یک چهارم تا یک سوم از افراد مبتلا به صرع روئیت میشود و داروهای ضد صرع بر میل و تحریک اثر دارند . داروهای ضد صرع ممکن است رفتار های مقاربتی را فرو نشاند . کاهش میل مقاربتی و تحریکی ، بیشتر در افرادی شایع است که از باربیتورات ها : فنوباربیتال (phenobarbital) و پریمیدون (primidone) استفاده میکنند  . اگر شما احساس می کنید که داروهای شما تداخل در روابط مقاربتی میگذارد  ، بگذارید دکتر شما از آن اطلاع داشته باشد . ممکن است دکترتان گزینه های دیگری داشته باشند .

اثرات هورمونی  بیماری صرع
صرع با تغییرات هورمونی ارتباط دارد . کارشناسان تخمین می زنند که حدود 40 درصد از مردان مبتلا به صرع دارای سطح پایین تستوسترون هستند ، هورمونی  که موجب رشد اندام های مردانه ، صفات جنسی و نمو اسپرم میشود . صرع و داروهای ضد تشنج  ممکن است موجب این تغییرات هورمونی شوند .

چگونه صرع موجب تغییرات هورمونی میشود ؟
* تشنج مستمر ممکن است با تغییرات هورمونی و عصبی همراه شود که منجر به اختلال در عملکرد مقاربتی گردد .
* تشنج می تواند آزادسازی هورمون های هیپوفیز هایپوتالامیک را تغییر دهد.
* بیماری صرع مرتبط با لوب گیجگاهی (Temporal lobe epilepsy) ،  بر عملکرد بیضه و غدد درون ریز اثرات سوء میگذارد .

چگونه داروهای ضد تشنج  موجب تغییرات هورمونی میشود ؟
* مطالعات نشان داده است که داروهای ضد تشنج  ، بر مناطق مغزی مرتبط با تمایلات مقاربتی ، به طور مستقیم تاثیر میگذارند .
* داروهای ضد تشنج  با اثرات ثانویه بر هورمونهای تولید مثلی ، ممکن است موجب اختلال در عملکرد مقاربتی شوند.
* بعضی از داروهای ضد تشنج  موجب تغییر در غلظت هورمون های جنسی استروئیدی میشوند .

آیا همه داروهای ضد تشنج  بر هورمونها اثر مشابه دارند ؟
نه همه . برخی از داروهای ضد تشنج  با عوارض جانبی هورمونی مرتبط هستند .
* تحقیقات نشان می دهد که داروهای ضد تشنج چون فنی توئین (phenytoin) ، کاربامازپین (carbamazepine) و فنوباربیتال (phenobarbital) اثرات نامطلوبی بر سطح هورمون ها دارند و این داروها از طریق کاهش سطح هورمون تستوسترون آزاد ، میل مقاربتی را کاهش می دهند .
* بعضی از داروهای ضد تشنج  اثرات هورمونی ندارند . مطالعات نشان می دهد که لامبوتریگین (lamotrigine)  ممکن است تاثیر منفی بر عملکرد جنسی نداشته باشد . در یک مطالعه ثابت شده است که lamotrigine اثر مطلوب بر اختلالات مقاربتی در بعضی از مردان مبتلا به صرع  را داشته است .

توجه 
متخصص غدد درون ریز می تواند به بیماران بر اساس فعل و انفعالات پیچیده بین هورمونها ، تشنج و داروهای ضد تشنج  کمک کند . گاهی اوقات شناسایی تأثیرات هورمونی بر  تشنج ممکن است منجر به درک بهتر از گزینه های درمانی برای کنترل تشنج شود  . درمان با مکمل های تستوسترون برای بهبود سطوح هورمون تستوسترون باید تحت نظارت بسیار دقیق صورت گیرد .

اثر داروهای ضد تشنج  بر تمایلات مقاربتی
استفاده از داروهای ضد تشنج  ممکن است اثرات جانبی زیر را در تمایلات مقاربتی داشته باشد  :
* کاهش میل مقاربتی : برخی از داروهای ضد تشنج  موجب سرکوب هورمونهایی میشوند که باعث تحریک مقاربتی میشوند .
* اختلالات اسپرمی : بعضی از داروهای ضد تشنج   با اختلالات اسپرمی ، از جمله کاهش حجم مایع منی ، کاهش تعداد اسپرم و کاهش تحرک اسپرم همراه هستند . داروهای ضد تشنج  زیر با اختلالات اسپرمی مرتبط هستند : کاربامازپین ، oxcarbazepine و والپروات.
* کاهش حجم بیضه : بعضی از داروهای ضد تشنج   موجب کاهش حجم بیضه میشوند .
* اختلال تولید مثلی : داروهای ضد تشنج   ممکن است باعث تغییرات آندروژن (تولید کننده خصوصیات مرد و تحریک فعالیت های اندام جنسی مردانه) شود و بدین وسیله موجب اختلال تولید مثلی گردد .

تغییرات در مغز به علت تشنج
میل مقاربتی نیاز به کارکرد مناسب در مناطق خاصی از قشر مغز به خصوص لوب فرونتال و لوب تمپورال دارد . به نظر می رسد افرادی که مبتلا به تشنج هستند ، بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات میل مقاربتی میباشند ، به ویژه زمانی که سرچشمه تشنج ، لوب گیجگاهی (temporal lobe) باشد .

راه های بهبود میل مقاربتی
محققان استفاده از هورمون تستوسترون در مردان مبتلا به صرع ، برای بهبود میل جنسی را آزمایش کرده اند . نتایج اولیه  دلگرم کننده هستند . پژوهشگران شاهد افزایش انرژی و میل جنسی با تجویز تستوسترون و با کاهش دفعات تشنج شده اند . بنابراین در صورت کاهش میل جنسی در مردان مبتلا به صرع ، آزمایش سطح تستوسترون الزامی است .

با اینکه تستوسترون در مردان مبتلا به صرع با عارضه کاهش میل مقاربتی تاثیر خوبی دارد ، لیکن دانشمندان اخطار می دهند که با استعمال تستوسترون ، پزشک بیمار باید موارد زیر به طور منظم نظارت کند : تغییرات رفتاری به علت احتمال بروز خشم و یا پارانویا (paranoia) ؛ آزمایش خون ؛ عملکرد کبد ؛ پروفایل لیپیدی و آنتی ژن خاص پروستات (PSA) .

اشخاص مبتلا به صرع و شریک مقاربتی آنها باید دانش کلی در مورد صرع و کنترل تشنج را باید داشته باشند و تشنج را با داروهای ضد تشنج کنترل کنند . در صورت عدم تاثیر مطبوع یک دارو  ، جایگزین داروی ضد تشنج باید در نظر گرفته شود ، به خصوص اگر بیمار در حال استعمال باربیتوریک باشد . اگر دیگر عوارض جسمی یا روانی موجب ناتوانی جنسی شوند ، حذف و تنظیم داروهای ضد تشنج تاثیر خاصی بر بهبود روند مقاربتی نخواهد گذاشت  ، در آن صورت باید تکنیک های س-ک-س درمانی را بکار برد . 
  
منابع خبری :
Epilepsy Fundation of Mississippi
Epilepsy Ontario
منبع عکس :
Types of Epilepsy

Advertisements

Posted on اوت 3, 2010, in مقاربت, کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 16 دیدگاه.

 1. علل صرع
  گاه علت صرع وجود یک اختلال ساختمانی در مغز است اما در اغلب موارد هیچ علت خاصی یافت نمی‌شود. در برخی از کودکان مبتلا، حملات تشنجی به دنبال یک محرک حسی مثل نورهای درخشان و شدید بروز می‌کنند و در برخی دیگر هیچ عامل شروع کننده‌ای وجود ندارد. در صرع نشاندار حملات ناگهانی را می‌توان در یکی از چندین علت شناخته شده جستجو کرد که شامل تومورهای مغزی ، بیماریهایی که بر رگهای خونی مرکزی اثر می‌گذارند و انواع سموم می‌باشد. به غیر از صرع علل متعدد دیگری نیز برای تشنج وجود دارد که یکی از آنها تب بالاست (تشنج ناشی از تب).
  انواع صرع
  انواع مختلفی از تشنجهای صرعی تاکنون شناخته و تعریف شده است. در بچه‌ها تشنجهای تونیک – کلونیک شایعتر است، بیشتر از سه چهارم کودکان مبتلا به صرع ، از این نوع تشنج رنج می‌برند، صرع کوچک یا ابسانس دومین نوع شایع صرع ( epilepsy) در کودکان است. صرع موضعی یا صرع حرکتی و صرع نسبی یا پارشیال خوش‌خیم از دیگر انواع صرع هستند.
  صرع بزرگ یا تشنج تونیک – کلونیک
  شایعترین نوع صرع ، صرع اصلی (Grand mal) است. آن هنگامی رخ می‌دهد که مناطق حرکتی مغز دچار عارضه شده است و اسپاسمهای شدید و بی‌هوشی را دربردارد. در اغلب موارد صرع اصلی ، قبل از آغاز حمله و غش به بیمار یک حالت درونی دست می‌دهد که این اخطار خوانده می‌شود. این حالت در لاتین Aura نامیده می‌شود و می‌تواند به صورت روانی یا جسمی باشد. مثل شنیدن صدایی (جسمی) و یا احساس خوشبختی یا بدبختی (روانی). بیمار ممکن است بوی مشخصی را حس کند و یا گمان کند که نور درخشنده‌ای می‌تابد. بعد از چند لحظه بیمار بی‌هوش می‌افتد که این مرحله کوتاه، تونیک است که تمام ماهیچه‌ها متشنج و منقبض می‌شوند، تنفس بیمار قطع می‌شود و رنگش نیز ممکن است کبود شود. مرحله بعدی کلونیک است که اندامها تکانهای مختصری می‌خورند. در خلال این مدت بیمار ممکن است زبانش را گاز بگیرد.
  مراحل علائم تشنج تونیک – کلونیک به ترتیب زیر است:
  •تحریک پذیری یا رفتارهای غیرعادی به مدت چند دقیقه پیش از بروز تشنج (Aura).
  •اسپاسم و انقباض عضلات که 30 ثانیه طول می‌کشد و کودک در طی آن بیهوش شده و به زمین می‌افتد و تنفس نامنظم می‌شود.

  •حرکات پرشی اندامها یا صورت که می‌تواند از 20 ثانیه تا چند ساعت طول بکشد. در این مرحله ممکن است کودک زبانش را گاز بگیرد و کنترل مثانه یا روده را از دست بدهد.

  •پس از آنکه تشنج متوقف شد، ممکن است کودک تا چند دقیقه و به ندرت تا ده دقیقه بیهوش باقی بماند.
  •بعد از بازگشت هوشیاری کودک معمولاً گیج است و سردرد دارد و ممکن است به خواب رود.
  صرع کوچک یا تشنج ابسانس
  صرع کوچک (Petit mal) ، که در آن مناطق حسی دستگاه عصبی مرکزی دچار آسیب می‌شود. در بین بچه‌ها شایع است که معمولا تشنج آنی است و یک لحظه به طول می‌انجامد. کودک بازی را متوقف کرده و ساکت می‌ایستد در حالی که یک حالت سستی و بی‌حالی در صورتش دیده می‌شود. پس صرع کوچک عبارتست از زایل شدن شعور برای مدتی کوتاه ، بدون اینکه در بیمار تشنج یا زمین خوردگی و یا Aura دیده شود. این نوع صرع یکی از شایعترین صرع‌ها نزد کودکان و دانش آموزان است . رنگ پریده ، چشمانش به یک نقطه خیره شده و از اطراف خود بی‌خبر است. مدت آن حتی امکان دارد بسیار کوتاه بوده و قابل رویت نباشد. شروع آن از سه تا سیزده سالگی است که اگر درمان اصولی شود برای همیشه از بین می‌رود و در غیر اینصورت در سنین بالاتر به صرع بزرگ تبدیل خواهد شد.

  از علل این نوع صرع ، تومورها ، حوادث ، تصادف ، ضربه‌های مغزی و … را می‌توان بیان کرد. از نشانه های بارز صرع کوچک که می‌توان در کلاس درس مشاهده کرد، نحوه نوشتن املا دانش‌آموزان است که ممکن است در حین حمله ، دو یا سه خط از املا را جا بیندازند. پس از حمله علاوه بر رنگ پریدگی ، سستی و بی حالی ، احساس خواب به کودک دست خواهد داد.

  پس در طی این نوع حمله تشنجی ، کودک برای 10 تا 15 ثانیه هوشیاری خود را از دست می‌دهد و به فضا خیره می‌شود و فعالیتهای معمول وی متوقف می‌شود اما به زمین نمی‌افتد. و پس از بازگشت هوشیاری ، کودک چیزی از حمله خود به یاد نمی‌آورد.
  صرع موضعی
  هوشیاری بیمار در این نوع صرع مختل نمی‌شود و تظاهرات صرعی به صورت حرکتی ظاهر می‌شود. ابتد از یک نقطه شروع شده و به تدریج سایر قسمتهای بدن را فرا می‌گیرد. به این نوع صرع ، صرع جانسونی نیز می‌گویند. البته نوع دیگر صرع موضعی حرکتی بدون انتشار است که تشنج فقط در یک عضو ظاهر شده و در همان جا باقی می‌ماند. مدت حمله حدود یک تا دو دقیقه است ولی ممکن است در بعضی از افراد مدتها طول بکشد.
  نوع دیگر صرع
  فرمی از اپی‌لپسی است که کمتر شایع است ، صرع نسبی یا پارشیال خوش‌خیم که سبب حرکات پرشی در یک سمت از صورت یا یک اندام می‌شود. همچنین هوشیاری نیز ممکن است مختل شود. در اغلب موارد کودک مبتلا به یک نوع صرع است ، با این حال برخی کودکان مبتلا به انواع پیچیده‌تر اپی‌لپسی هستند که ترکیبی از دو یا چند نوع مختلف است.
  اقدامات اولیه در فردی که تشنج کرده
  اگر کودک دچار یک تشنج تونیک – کلونیک شده او را به یک سمت بخوابانید و سرش را همسطح یا پایینتر از بدنش قرار دهید.
  بر طبق اصول کمکهای اولیه باید جسم سختی را بین دندانهای بیمار قرار داده تا از گاز گرفتن زبانش جلوگیری کنید و او را به پشت خواباند و مطمئن شد که بطور معمولی نفس می‌کشد. هرگز چیزی را با فشار میان دندانهایش قرار ندهید. در بیشتر مواقع تشنجات بعد از یک دقیقه متوقف می‌شوند و بعد از آن یک دوره خواب و استراحت است ولی اگر تشنجات بیشتر از چند دقیقه به طول انجامد حتما باید بیمار را به بیمارستان رساند. همچنین اگر کودک تاکنون یک تشنج تونیک – کلونیک نداشته و نخستین باری است که به این نوع حمله دچار می‌شود، به سرعت کودک را به نزدیکترین بیمارستان برسانید.

  در مورد سایر انواع تشنج کودک را در یک محل آرام نشانده و صبر کنید تا تشنج کاملاً برطرف شود و کودک هوشیار شود. سپس به آرامی با او صحبت کنید و به او آرامش خاطر بدهید. از زدن یا تکان دادن کودک برای متوقف کردن تشنج خودداری کنید.
  اقداماتی که پزشک انجام می‌دهد:
  1- پزشک نخست از شما سؤالاتی در مورد رفتارها و علائم کودک (قبل، در طی و بعد از حمله تشنج) می‌پرسد. برای مشخص کردن عوامل محرک احتمالی، ممکن است از شما خواسته شود تا دقیقاً نوع فعالیت کودک را هنگام بروز حمله مشخص کنید.

  2- یک نوار مغزی الکتروآنسفالوگرافی EEG از کودک گرفته می‌شود تا به تشخیص نوع صرع کمک کند. در مواردی که تشخیص صرع از هیستری (تمارض) امکانپذیر نباشد از الکتروانسفالوگرافی استفاده می‌شود.
  3- انجام MRI مغزی ممکن است برای تشخیص ناهنجاریهای ساختمانی مغز لازم باشد.

  4- انجام آزمایش خون برای تشخیص اختلالات الکترولیتی به عنوان علت تشنج ضروری است.
  درمان
  امروزه کنترل بیشتر انواع صرعها میسر است با استفاده از داروهای مناسب بطور روزمره می‌توان از بروز حمله جلوگیری کرد. کودکان مبتلا به صرع ، نیاز به مصرف منظم داروی ضد تشنج دارند. این داروها معمولاً به مدت دو تا چهار سال بعد از آخرین حمله تشنج ادامه می‌یابند و سپس می‌توان به تدریج ظرف چند ماه آنها را قطع کرد. اگر حملات صرع با دارو کنترل نشوند و همچنین MRI یک ضایعه مغزی را نشان دهد، ممکن است جراحی (خیلی به ندرت) مورد بررسی قرار بگیرد.
  پیش آگهی
  پیش آگهی صرع بسته به نوع آن متفاوت است. بیشتر از سه چهارم کودکان مبتلا به صرع «تونیک – کلونیک» که به مدت دو سال حمله‌ای نداشته‌اند، عود نخواهند داشت. اغلب کودکان مبتلا به صرع نسبی خوش‌خیم، خود به خود خوب می‌شوند و بعد از بلوغ احتیاج به مصرف دارو ندارند. پیش آگهی صرع کوچک (ابسانس) مبهم و نامعلوم است. اغلب کودکان، حتی کودکانی که مشکلشان حل نشده، هیچ ناتوانی و معلولیتی از نظر ذهنی پیدا نمی‌کنند و می‌توانند به مدارس معمولی بروند و در اغلب فعالیتهای ورزشی شرکت کنند.
  راههای پیشگیری
  اکثر علل صرع قابل پیشگیری هستند. شش گام اساسی برای پیشگیری از ابتلا به صرع که سازمان جهانی بهداشت بیان کرده است عبارتند از: مراقبتهای پیش از تولد ، زایمان بی خطر ، کنترل تب در کودکان ، کاهش ضربه مغزی ، کنترل بیماریهای عفونی و انگلی و مشاوره ژنتیک.
  تغییرات روانی صرع
  تغییرات روانی صرع دو نوع است یکی زودگذر و دیگری ثابت که تغییرات شخصیتی صرعی نامگذاری می‌شود.
  حالت زودگذر
  یک حالت استثنایی است که بتواند بعد از یک حمله در وی ظاهر شود و چند هفته طول می‌کشد. اثرات مهمش تیرگی سطح هوشیاری است به طوری که گاهی اوقات بیمار نمی‌تواند کارهای روزانه انجام دهد.
  حالت ثابت
  از تغییرات این دسته خلق و احساس ناپایدار ، چسبندگی ، کینه توزی ، فکر نامعلوم و مجهول ، علاقه به جزییات و فراموش کردن کلیات و حالت کندی روانی را می‌توان نام برد.

 2. صرع چه علائمی دارد؟

  دلایل ایجاد صرع

  مغز در حقیقت از مجموعه ای از سلولهای عصبی بنام « نورون » تشکیل شده است و افکار، احساسات و اعمال فرد تحت کنترل مغز است و این فعالیتها توسط تکانه های الکتروشیمیائی صورت می گیرد، سلولهای عصبی حدود ۸۰ بار در ثانیه از خود سیگنال صادر می کنند ولی، شرایط مختلف و محرکهای متفاوتی باعث می شوند سلولهای عصبی حدود ۵۰۰ بار در ثانیه تولید سیگنال کنند. در حدود ۷۰-۵۰ در صد موراد صرع، که علت تولید این سیگنهالهای که غیرطبیعی مشخص نیست که به این نوع صرع « صرع با علت نامشخص » می گویند. سایر موارد صرع البته درصد کمتری از موارد بیماری را تشکیل می دهند. تا حدی علت شناخته شده ای دارند. مثلاً بعضی از انواع صرع در اثر « آسیب مغزی » در بدو تولد بوجود می آیند که این آسیب ها می توانند در اثر کاهش اکسیژن رسانی به مغز ، ضربه به سر یا خونریزی شدید، عدم تطابق و سازگاری خون مادر و بچه، عفونت ( قبل، حین و بلافاصله بعد از تولد) بوجود آیند. بعضی از انواع صرع نیز ارثی می باشند مثل « صرع میوکلونیک جوانان ». سایر علل ایجاد صرع مثل ضربه به سر، استفاده زیاد از الکل ، نقایص مادرزادی ، التهاب بافت مغز یا نخاع ، بیماریهائی مثل سرخک ، اوریون و دیفتری ، استنشاق و یا خوردن مواد سمی مثل سرب، جیوه و یا مونواکسید کربن و یا قطع ناگهانی داروهای ضد صرع می باشد. صرع همچنین یکی از علائم سایر بیماریها مثل فلج مغزی، نورو فیبروز ماتوز، کمبود پیروات و یا اوتیسم … می باشد. حملات صرع
  می تواند در اثر مواجهه با نورهای درخشان، بازیهای ویدئوئی، صداهای تکراری، کمبود خواب، مصرف زیاد الکل ، استرس ، سیگار و تغییرات هورمونی مثلاً در هنگام قاعدگی بروز نمایند.

  صرع چه علائمی دارد؟

  علائم تشنجات صرعی به ناحیه ای از مغز که تحت تأثیر سیگنالهای غیر طبیعی قرار می گیرد بستگی دارد. مغز به دو نیمکره تقسیم می شود و هر نیمکره نیز از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است بنامهای قسمت پیشانی، گیجگاهی بالای سری یا آهیانه و پس سری.

  قسمت پیشانی، رفتارهای حرکتی ما را کنترل می کنند مثل صحبت کردن ، فکر کردن و طرح و برنامه ریختن و همچنین خلق و خوی فرد و صرع این ناحیه شامل یک گروه تشنجات کوتاه است که سریعاً آغاز شده و ناگهان اتمام می یابند.

  قسمت آهیانه یا بالای سری دریافت کننده ورودی های حس بدن بوده و آنها را تفسیر کرده و حرکات بدن را کنترل می کند . صرع این ناحیه تمایل دارد که به سایر نقاط مغز گشترش می یابد.

  قسمت پس سری که تفسیر ورودی های بینائی را بر عهده دارد، در صورت درگیری آن و ایجاد تشنج در این کانون، با شاهد توهمات بینائی، چشمک زدنهای سریع و پلک زدنهای مکرر و سایر علائم مربوط به چشم خواهیم بود. قسمت گیجگاهی در حافظه و احساسات دخالت دارد و صرع این ناحیه که معمولاً در دوران کودکی آغاز می شود معمولاً قبل از شروع حمله صرع ، یک علائم آگاه کننده ( بنام Aura) که ممکن است بینائی، شنوائی، حس چشائی و … باشد رخ می دهند و سپس فرد حمله را تجربه می کند. بسته به اینکه کدام قسمت مغز درگیر باشد علائم ممکن است حرکتی باشد ( مثل حرکات شدید ناگهانی قسمتی از بدن ) و یا حسی باشد مثل احساس مور مور و خواب رفتگی در یک سمت بدن و یا علائم بینائی که مثلاً فرد چیزهائی را می بیند که واقعاً وجود نداشته و بقیه آنها را نمی بینند و یا علائم شنوائی که فرد صدای شخصی یا موسیقی و … را بصورت خیالی می شنود. تشنج می تواند همچنین باعث اختلال هوشیاری ، تهوع و فشارهای احساسی به فرد شود.

  از نظر طبی، صرع به انواع زیادی تقسیم می شود که در این مختصر نمی توان به آنها پرداخت ولی چند نوع مهم آنها را توضیح می دهیم. یک نوع مهم صرع که بنام « صرع بزرگ » یا Mal – Grand نامیده می شود. در این صرع که معمولاً ابتدا سیگنالهای غیر طبیعی مغزی محدود به یک قسمت کوچک مغزی باشند، سریعاً به تمام مغز منتشر می شوند، و فرد پس از یک فریاد بلند بیهوش شده و روی زمین می افتد و در حالیکه هوشیار نیست، بدنش کاملاً سفت شده و حدود ۳۰ ثانیه در این حالت باقی می ماند. پس از این مرحله برای حدود ۶۰-۳۰ ثانیه بدن دچار انقباضات و رفع انقباض بصورت مکرر می شود. در طول تشنج بیمار سر خود را به یک طرف منحرف کرده و دندانهای خود را محکم به هم فشار می دهد و ممکن است دچار بی اختیاری ادرار یا مدفوع شود. همچنین ممکن است، فرد دچار اختلال تنفس شود که در این صورت ممکن است، پوست آنها در اثر کمبود اکسیژن به رنگ آبی متمایل شود. فرد مبتلا پس از اتمام حمله صرع و در حالیکه در حال بازگشت به حالت هوشیاری می باشد، ممکن است دچار سردرد، درد عضلانی و ضعف در دستها و پاها بوده و شدیداً احساس خستگی کند.

  نوع دیگر صرع که بنام صرع کوچک یا Mal –Petiet معروف است معمولاً حوالی سن ۴ سالگی آغاز می شود و مدت آن حدود ۲۰-۱۵ ثانیه است . همچنین بیمار ممکن است برای مدت کوتاهی هوشیاری خود را از دست بدهد. کودک در این حالت بسیار ساکت بوده و حرکاتی مثل چشمک زدن ، خیره شدن و یا حرکات لب را از خود بروز می دهد. معمولاً کودک به سرعت به حالت نرمال باز گشته و فعالیت خود را از سر می گیرد، بدون اینکه از زمان تشنج چیزی به خاطر آورد. البته این نوع تشنج در دوران بلوغ و جوانی معمولاً متوقف می شود ولی اگر درمان نشود ، بیمار می تواند تا روزانه ۱۰۰ حمله بیماری را تجربه کند و بعضی از این کودکان ممکن است نهایتاً به صرع بزرگ مبتلا شوند.

  صرع قسمت گیجگاهی مغز نیز قبلاً توضیح داده شده و به آن تشنج حرکتی _ روانی نیز اطلاق می شود ( زیرا هم هوشیاری و هم فعالیتهای حرکتی را درگیر می کند ) ابتدا با یک مقدمه (Aura) که ممکن است حس چشائی ، شنوائی بویائی … باشد مثلاً فرد ابتدا احساس می کند دارد صدائی را می شنود و سپس وارد فاز اصلی تشنج می شود که ممکن است در این حالت بین ۲-۱ دقیقه کاملاً حالت گیجی پیدا کند و پس از اتمام حمله نیز حالت نیز تلو تلو خوردن، صداهای نامفهوم از خود بروز داده و در مقابل هر گونه کمکی مقاومت می کند.

  یک حالت دیگر حملات تشنجی که می تواند تهدید کننده حیات باشد، « صرع مداوم » است که در آن بیمار برای مدت ۳۰ دقیقه دچار حملات صرعی شده که در بین حملات نیز به هوش نمی آید و مکرر دچار تشنج می شود.

  در این نوع صرع، بیمار هوشیاری خود را از دست داده، تنفس وی مشکل شده و دچار انقباضات شدید عضلانی می شود و ممکن است برای قطع حملات تشنجی وی مجبور به بیهوش کردن بیمار بشوند.

  در نوع دیگر صرع که بنام « صرع بدون حرکت » یا « حملات افتان » معروف است ،بیمار بطور ناگهانی برزمین می افتد و معمولاً این صرع در کودکان دیده می شود و یک دوره کوتاه هم هوشیاری خود را از دست داده و چیزی از محیط اطراف را درک نمی کنند.

  چگونه بیماری تشخیص داده می شود؟

  برای تشخیص بیماری معمولاً از تاریخچه ای که بیمار یا همراهان با توصیف حملات بیماری به پزشک می دهند، در کنار انجام یک آزمایش « الکترو انسفالوگرام » یا « نوار مغز » نامیده می شود، استفاده می گردد در نوار مغز چندین الکترود در مکانهای مختلف سر بیمار قرار داده شده و فعالیت الکتریکی مغز در آن نواحی اندازه گیری می شود و نوار مغز طولانی مدت و یا نوار مغز ویدئوئی از وی گرفته می شود تا امواج غیر طبیعی مشخص گردد. البته اگر پزشک به صرع مشکوک شود علاوه بر نوار مغز برای پی بردن به دلیل صرع ممکن است آزمایشات خونی برای چک کردن قند خون ، کلسیم ، سدیم و یا آزمایشاتی که عملکرد کلیه یا کبد را می سنجند و اندازه گیری تعداد گلبولهای سفید خون انجام شوند.

  گاهی نیز نوار قلب برای چک کردن ریتم قلب و پی بردن به ریتمهای غیر طبیعی قلب درخواست می شود. CT اسکن و یا MRI نیز برای تشخیص تومور مغزی و یا علائم سکته مغزی و آسیب به بافت مغز استفاده می شوند.
  بررسی مایع مغزی نخاعی نیز برای بررسی عفونت مغزی ممکن است لازم باشد.

  با کمک تستهای فوق پزشک برای نوع درمان و طول دوره درمان بیمار تصمیم گیری خواهد کرد.

  چگونه صرع درمان می شود؟

  فردی که در حال تشنج است نمی توان حرکات او را مهار کرد. توصیه پزشکان در این حالت شل کردن و باز کردن دکمه های لباس، دور کردن هرگونه جسم نوک تیز و سفت از نزدیکی بیمار در حال تشنج است تا به خود صدمه ای نزند. گرچه نباید چیزی را در داخل دهان فرد در حال تشنج قرار داد ولی اگر بیمار در حال تشنج محکم زبان خود را گاز گرفته است می توان یک پارچه را چند تا کرد و بین دندان و زبان بیمار قرار داد تا از صدمه بیشتر به زبان بیمار جلوگیری شود. چرخاندن سر بیمار به یک طرف نیز باعث می شود. که تنفس بیمار راحت تر صورت گیرد. گاهی نیز تشنج در اثر یک مشکل زمینه ای پزشکی ایجاد شده ( مثلاً کاهش قند خون ) که با رفع آن ، تشنج نیز بر طرف می گردد، ولی صرع کلاً با داروهای ضد صرع کنترل می شود. بعضی از بیماران با یک یا چند دارو کنترل می شوند. بیشترین داروهای مورد استفاده در درمان بیماری صرع عبارتند از : فنی توئین، کاربامازپین، فنو باربیتال، پریمیدون، والپوریک اسید، کلونازپام ، و اتوسوکسامید . بیمارانی که از داروهای ضد صرع استفاده می کنند باید بطور مرتب ویزیت شده و سطوح خونی داروهای آنها چک شود و همچنین عوارض مثل گیجی، تنبلی و خستگی، پر فعالیتی، حرکات غیر قابل کنترل چشم ، مشکلات گفتاری یا بینائی ، تهوع و استفراغ و اختلال خواب بررسی شوند.

  صرع مداوم نیز ابتدا توسط داروهائی مثل دیازپام ، فنی توئین،فنو باربیتال درمان می شود و اگر به اینها جواب نداد، سایر اقدامات توسط پزشک انجام خواهد شد. اگر تشنج بعلت کاهش قند خون ایجاد شده باشد با تزریق محلول گلوکز وریدی ، تشنج رفع خواهد شد.

  جراحی و درمان صرع وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که توسط دارو صرع کنترل نشود
  (صرع غیر قابل مهار) و یا اینکه عوارض درمان داروئی زیاد بوده و ادامه درمان به این علت ممکن نباشد. مؤثرترین جراحی در درمان صرع وقتی انجام می گیرد که پزشک بتواند کاملاً نقطه درگیر در مغز را پیدا کرده و بداند در کدام قسمت مغز اختلال ایجاد شده است و آن ضایعه ( که مثلاً می تواند یک تومور باشد) را بدون آسیب زیاد به بافت نرمال اطراف آن بیرون آورد. علاوه بر اعمال جراحی که ضایعه را جراحی می کنند، در صرعهای مربوط به قسمت گیجگاهی که قبلاً توضیح داده شده، برداشتن قسمتی از مغز در ناحیه گیجگاهی باعث کنتر ل ۸۰-۷۵ درصد این نوع صرع می شود ولی با توجه به اینکه این قسمت مغز تا حدی مسؤول حافظه و احساسات است، بعضی از بیماران پس از عمل مشکلات حافظه و گفتار پیدا می کنند. در صرعهای که شدید بوده و فعالیت الکتریکی غیرطبیعی در بیشتر نقاط مغز گسترده است از عمل جراحی برداشتن یک نیمکره مغز (Hemispheretomy ) انجام می شود که بیشتر در نوزادان و کودکان با مشکلات و اختلالات مغزی از هنگام تولد یا بفاصله کمی پس از تولد درگیر آن بوده اند، صورت می گیرد.

  گاهی اوقات نیز برای کنترل صرع ، رابط بین دو نیم کره مغزی را جراحی کرده و برمی دارند که به این عملCorpus Callostomy می گویند. البته ابتدا ۳/۲ از فیبرهای عصبی رابط بین دو نیمکره را نابود کرده و ۳/۱ آنرا باقی می گذارند ولی اگر این روش جواب نداد، ۳/۱ باقمانده را نیز باقیمانده را نیز برمی دارند.

  امروزه روشهای دیگری نیز ممکن است برای کنترل صرع استفاده شود. از جمله استفاده از یک دستگاه کوچک که در طرف بالا و چپ قفسه سینه کار گذاشته می شود و باعث « تحریک عصب واگ » یا [Vagus nerve stimulation(VNS)] می شود. عصب واگ که عصب دهم مغزی است باعث کنترل تنفس،ضربان قلب، بلع، صحبت کردن، هضم غذا و چندین کار دیگر می شود.این دستگاه بطور دوره ای این عصب را تحریک می کند و نشان داده شده که در پیشگیری و یا حداقل کوتا ه کردن دوره تشنج بعضی افراد مؤثر است.

  سایر روشها نیز ممکن است حداقل بطور نسبی باعث کنترل صرع شوند از جمله ، تن آرامی

  (Relaxation) ، بیوفیدبک ، طب سوزنی، طب فشاری و یا تغییر در رژیم غذائی است.

  چند نکته مهم برای افراد مبتلا به صرع

  این افراد برای پیشگیری از حملات صرع بهتر است یک رژیم غذائی سالم، خواب کافی و سطوح استرس پائین داشته باشند. همچنین از آنجا که که تب ممکن است ، ایجاد تشنج کند، با اولین علائم بیماری داورهای ضدتب باید تجویز شود. اگر تشنج شما با مقدمه (Aura) شروع می شود و به شما حالتی دست می دهد که می فهمید تا چند لحظه دیگر تشنج خواهید کرد، سریعاً خود را به یک مکان امن رسانده و در حالت درازکش قرار گرفته تا تشنج شما تمام شود. به اطرافیان خود بیاموزید که هنگامیکه شما را در حال تشنج دیدند، چکار کنند و چه اقداماتی را انجام دهند. همچنین بعضی از روشها را هرگز به تنهائی انجام ندهید ، مثل شنا کردن یا دوچرخه سواری تا در صورت بروز حادثه کسی بتواند شما را نجات دهد. در هنگام ورزشهائی مثل دوچرخه سواری، اسکیت سواری ، موتور سواری و … حتماً کلاه ایمنی بر سر بگذارید.

 3. لطفا با دکترتان مشاوره نمائید

  با سلام و عرض ادب خسته نباشید روز پزشک مبارک من 30 سال سن دارم و 50 کیلو وزنم میباشد میخواستم بدونم دلیل این لاغری زیاد چیه و جهت درمانش چه کاری باید انجام دهم و ایا چای خوردن زیاد و کم کاری تیروئید نقشی دارند؟با تشکر

  دکتر : سلام – کم کاری تیروئید باعث لاغری نمیشود.پرکتری تیروئید باعث لاغری است. دلیل لاغری شما احتمالا ژنتیکی است و با یم رژیم پرکالری میتوانید افزایش وزن داشته باشید

 4. لطفا با دکترتان مشاوره نمائید

  سلام دکتر مادر من از7 سال پیش پس از یک تصادف که منجر شد لگنش دچار شکستگی بشه و جراحات دیگه بعد از مدتی شروع کرد به حرفای نا مفهوم وغیر طبیعی زدن مانند دیدن امام زمان اینکه کسی تعقیبش میکنه و مدام در حال ناسزا گفتن به کسایی که حضور ندارن و توهم اینکه مدام میبیننش وکلی توهم دیگه 1بار دکتر بردیم گفتن شیزوفرنی خفیف داره وقرص نوشتن که مدتی ارومش کرد ولی چون خواب اوره مصرف نمیکنه وروزی 2پاکت سیگار مصرف میکنه ایا راه علاج یا کنترلی هست؟(واسش بی پریدین ویک قرص دیگه نوشته بودن).باید چه کار کنیم؟زندگی خانوادم دچار مشکل شده.من پسری 25 ساله ام.با تشکر

  دکتر : بله اين اختلال با دارو تا حد زيادي قابل كنترل است و چون معمولا شخص خودش را بيمار نميداند از خوردن دارو امتناع ميكند . اين وظيفه اطرافيان است كه او را تحت مراقبت روانپزشك قرار دهند .اگر همكاري در مصرف دارو وجود نداشت داروي تزريقي كه مدت بيشتري در بدن بماند تجويز ميشود و اگر باز هم همكاري صورت نگرفت بهتر است جهت بستري اقدام گردد.

 5. لطفا با دکترتان مشاوره نمائید

  یک کرم جگوار (Jaguar Power – Large Size) محصول کمپاني آلماني Inverma ، برای حجم دهنده آلت تناسلی می باشد. می خواستم بدونم آیا ضرری دارد یا نه؟ تاثیر آن چگونه است؟ با تشکر

  دکتر : اطلاعي ندارم – بيشتر اين مواد تجاري هستند و مبناي ديگر ندارند

 6. لطفا با دکترتان مشاوره نمائید

  واریکوسل چپ دارم و حرکت اسپرمم صفر است و تعداد اسپرم نرمال است آیا بعد از عمل واریکوسل حرکت اسپرم طبیعی میشود یا خیر ؟ چقدر طول میکشد تا طبیعی شود

  دکتر : اگرعلت عدم حركت اسپرم شما ناشي از واريكوسل باشد بله – و براي نتيجه ان بايستي حداقل 3 ماه و حداكثر تا 6 ماه منتظر باشيد

 7. لطفا با دکترتان مشاوره نمائید

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما،من 28 سال سن دارم و چندین سال هست که متوجه یه مسئله شدم و نمی دونم که این قضیه یه مشکل تلقی میشه یا نه، هر دو بیضه من در حین ارتباط جنسی به بالا می رود و پس از پایان کار به سر جای خود بر می گردد.لطفا این قضیه یک مشکل است؟راهنمایی بفرمایید

  دکتر : خير – طبيعي است اگر به هر دليلي بيضه اتان گرم گردد بيضه به طرف پائين كشيده مي شود و در موقع سرد شدن ان بيضه به طرف بالا ي بدن مي رود

 8. لطفا با دکترتان مشاوره نمائید

  سلام چند سالی هست که 2 دندان جلویی فک بالا را روکش کردم.آیا امکان سفید کردن دندانهایم هست؟کدام روش؟هزینه اش چقدر است؟ ایا از زوم میتونم استفاده کنم؟ با تشکر

  دکتر : باسلام بله ميتواني دندانهاي ديگر را سفيد كنيد اما درمورد دندانهاي روكش دار وهمچنين مواد كامپوزيتي (همرنگ) سطح دندانها را به هيچ عنوان نمي شود تغيير داد دريك صورت امكان دارد اينكه اول دنداهايتان را سفيد كنيد ودرمرحله دوم روكشها را طبق رنگ جديد دندانها تعويض كرد ه . باتشكر از شما

 9. لطفا با دکترتان مشاوره نمائید

  با عرض سلام ن خانمی 30 ساله هستم که حدود5 سال است دچارفیستول ناحیه مقعد شده ام برای دفع مشکل زیادی ندارم می خواستم بدانم اگر عمل جراحی انجام ندهم ممکن است بدخیم و سرطانی شود؟

  دکتر : بهتر است تهت عمل جراحي قرار بگيريذ

 10. لطفا با دکترتان مشاوره نمائید

  سلام دکتر می خواستم بدونم تو ایران عمل پروتز باسن انجام میشه یا نه ؟ من خانومی 35 ساله هستم و در ضمن این عمل مشکلات جانبی در ارتباط زناشویی ایجاد نمی کنه ؟ ممنون

  دکتر : تو ايران زياد اين عمل انجام نميشه

 11. لطفا با دکترتان مشاوره نمائید

  با سلام چند سال پیش معده درد داشتم گویا آتش گرفته باشد تا اینکه پس از مراجعه به دکتر متوجه شدم که روده اثنی عشرم زخم است که با دارو مداوا شد. حالا پس از چند سال دوباره همان درد البته نه به آن شدت دچارم شده و احساس می کنم که معده ام آتش گرفته باشد. خواستم بدانم مشکل من چیست؟ البته ناگفته نماند که می شود گفت که روز اول رمضان را روزه گرفتم که این درد که گه گاه سراغ من می آمد تقریبا همیشگی شده. در ضمن به علت کم خونی قرص آهن هم می خورم. با سپاس از شما

  دکتر : شما باید ابتدا اندوسکپی شوید یعنی داخل معده و اثنی عشر دیده شود در نتیجه ان زخم باید دیده شود و اگر زخم اکتیو باشد باید برای مدتی درمان داروئی شوید و اگر موثر نبود باید درمان جراحی شوید.

 12. مطالبی بسیا عالی و اموزنده میباشد خسته نباشید دکتر اگر بشه در رابطه با sx.tدرمان اخطلالات جنسی هم کار کنید البته من نیز در این رابطه در حیطه رواندرمانی به روش c.b.tکارم را شروع کردم.متشکرم.

 13. سلام خسته نباشید درمورد ترموراسانشیال اطلاعاتی میخواستم.ممنون

 14. با سلام
  پسر دوماهه ام چند بار در خواب در حاليكه دستانش را باز مي كرد جيغ هاي بلند مي زد. دكتر تشنج تشخيص داد. اما آزمايشات نوار مغز، سي تي اسكن، خون و ادرار همگي طبيعي بود. مي خواستم بدانم آيا طبيعي بودن آزمايشات با تشخيص تشنج مغايرتي دارد يا خير. هم اكنون بچه ام داروي فنوباربيتال نيز استفاده مي كند و ديگر جيغ زدن در خواب را نداشته است. لطفا از عوارض دارو براز سن بچه ام هم مرا آگاه كنيد.
  با تشكر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: