تیره شدن رنگ پوست کشاله ران ، واژن ، لبهاى فرج ، نوک پستان در زنان

با سلام و تشکر از دکتر ع.ح. سردار . من حدود سه سال است که ازدواج کردم و توی این مدت به پزشک زنان مراجعه نکردم چون خجالت می کشم. از طرفی کلی سوال دارم که نمی دانم چکار کنم . یکی اینکه پوست قسمت الت زنانه من تیره تر از سایر قسمتها می باشد و لبها کمی تیره هستند این موضوع خیلی من را ناراحت می کند برای روشن شدن چکار باید بکنم لطفا مرا راهنمایی کنید با سپاس فراوان

دکتر ع.ح. سردار : قبل از وارد شدن به این موضوع اول اجازه بدهید که در مورد رنگ پوست توضیحی بدهم  . رنگدانه های پوستی (ملانین) ماده ای میباشند که بوسیله سلول های ملانوسیت در پوست تولید می شوند . افراد تیره پوست دارای ملانین بیشتری در پوست هستند . لک های تیره در پوست ، در اثر تجمع و ته نشین شدن ملانین و همچنین افزایش سلول های رنگدانه ساز در پوست پدیدار میشوند .
در دید کلی تغییرات در رنگ پوست میتواند دلایل متفاوتی داشته باشد . از مهمترین آن عاملهای ژنتیکی و تغییرات هورمونی است . از سویی بعضی از عارضه ها بر تغییر پوست تاثیر میگذارند از جمله : بیماری های متابولیستیک (سوخت و ساز) ، بیماری های التهابی ، Acanthosis nigricans ، اختلالات ژنتیکی ، عفونت های پوستی ، کمبود ویتامین ها ، بیماریهای بدخیم پوستی ، داروها ، سوء تغذیه ، حاملگی ، پرکاری یا کم کاری تیروئید ، بیماری کوشینگ ، سندرم تخمدان پلی کیستیک ، عوامل شیمیایی ، فعال شدن بیش از حد انسولین ، بیماری آدیسون ، نور آفتاب ، ملاسما (لک صورت) و غیره .

تراکم سلول های حاوی رنگدانه های پوست در سطح پوست یکسان نیست . آنها در نوک پستان ، صورت و ناحیه ی تناسلی بیشتر هستند و همچنین میزان آنها در نقاط در معرض نور بیشتر میباشند . نژادهای مختلف دارای ملانین یکسان نیستند .

اکثرا تیرگی لب داخلی (labia minora) به دلیل تغییرات هورمونی ، تحریک پوستی و بارداری میباشد . اين تيرگي  بعد از سن بلوغ ممکن است بیشتر شود . رنگ تیره  لب داخلی در سن بلوغ به علت تجمع رنگدانه ملانینی است که به پوست رنگ میدهد . در خانم های بالغ تجمع این رنگدانه ها میتواند بیشتر بر روی نوک پستان ، کلیتر و لبهاى فرج صورت گیرد و در دوران شیردهی میزان آن بر روی نوک پستان بیشتر میشود .

لکه های قهوه ای رنگ می تواند بر اثر آلرژی تماسی یا قارچ نیز باشد . در صورتی که  بر اثر التهاب و عفونت قارچی باشد میتوان آنرا با  درمانهای جلدی علاج نمود .  پاره ای از نقاط تیره را با لایه برداری و یا لیزر میتوان بر طرف کرد که نمونه بزرگ آن مایکل جکسون ستاره موزیک پاپ آمریکاست .

با افزایش سن زنان ، بافت چربی زیر پوست نازک تر می شود و سیاهرگها اغلب به آسانی قابل رویت میگردند و پوست ناحیه مارک سیاه مایل به آبی بخود میگیرد که حالتی طبیعی است . در این ارتباط خانمها بیشتر به کشاله ران حساس میشوند .

همانطوریکه گفته شد در مجموع تیره شدن لبهای فرج در سنین بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی ، بلوغ و تغییرات منظم بدن در حال رشد میباشد . اگر شما در بیست سالگی یا بیشتر باشید ، این حالت معمولا می تواند به دلیل تغییرات هورمونی ، داروهای ضد بارداری و موارد هورمونی مشابه باشد . اگر هر گونه درد ، ناراحتی ، خارش ، تورم یا سایر علایم غیر عادی را داشته باشید با دکترتان مشاوره نمائید .  اما اگر غیر از تیره شدن بقیه موارد سلامتیتان طبیعی باشد دلیلی برای غصه خوردن وجود ندارد و زیاد به آن خیره نشوید و من اطمینان دارم که همسرتان نیز این موضوع را بغرنج نکرده است . بهر حال خجالت را کنار بگذارید با توجه به اینکه دلایل دیگری نیز وجود دارد ، با دکترتان نیز مشاوره نمائید چرا که برای من تنها نظر دکتر معالج مورد تائید است .

با تشکر – دکتر ع.ح. سردار

Posted on ژوئن 4, 2010, in کل مطالب, پوست, پزشکی به زبان ساده, سئوالات خانمها. Bookmark the permalink. 34 دیدگاه.

 1. لکه های پوستی

  هایپرپیگمنتاسیون یا تجمع غیر یکنواخت رنگدانه ها در پوست، یک عارضه شایع اما بی ضرر است که در آن رنگ قسمت هایی از پوست، تیره تر از رنگ عادی پوست در اطراف آن ناحیه می شود. این تیرگی هنگامی رخ می دهد که ملانین اضافی در پوست تشکیل رسوب دهد. ملانین رنگدانه قهوه ای موجود در پوست است که رنگ طبیعی پوست را تولید می کند. این عارضه رنگ پوست افراد هر نژادی را ممکن است تحت تاثیر قرار دهد.

  لکه های پیری یا لکه های خورشیدی یک شکل رایج از هایپرپیگمنتاسیون هستند که به علت آسیب دیدن پوست در اثر آفتاب ایجاد می شوند. این لکه های تیره معمولاً بر روی دستها و صورت که بیشتر در معرض آفتاب هستند مشاهده می شوند.

  · لکه های ملازما و کلازما که از نظر شکل ظاهری شبیه لکه های پیری اما وسیعتر از آنها هستند بیشتر در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می شوند. مثلاً حاملگی ممکن است موجب تولید بیش از حد ملانین شده و پوست صورت، شکم و دیگر مناطق بدن را مبتلا به این عارضه کند. خانم هایی که قرص های ضدحاملگی مصرف می کنند نیز در بدنشان تغییرات مشابهی ایجاد می شود و ممکن است دچار این عارضه شوند. افرادی که این لکه ها واقعاً اذیتشان می کند باید مصرف قرص های ضد حاملگی را قطع نماید. تغییر رنگ پوست ممکن است علت های بیرونی داشته باشد. مثلا بیماری های پوستی مانند آکنه (جوش) بعد از بهبودی ممکن است لکه های تیره بر روی پوست بر جای گذارند. جراحات ایجاد شده در اثر جراحی های پوست هم ممکن است چنین لکه هایی را در پوست ایجاد کند.

  · کک و مک ها، لکه های کوچک و قهوه ای رنگی هستند که همه جای بدن ممکن است ظاهر شوند اما بر روی صورت و بازو رایج ترند. کک و مک یک ویژگی ارثی است.

  مواجهه با آفتاب تیرگی این لکه ها را از هر نوعی که باشد تشدید می کند. چرا که ملانین انرژی پرتوهای زیان بار خورشید مانند پرتوهای فرابنفش را جذب می کند تا پوست را در برابر مواجهه بیش از حد محافظت نماید. نتیجه معمول این فرایند تیره شدن پوست است که باعث تیره تر شدن این لکه ها می شود. به همین علت استفاده از ضد آفتاب یک ضرورت محسوب می شود. ضد آفتاب باید وسیع الطیف باشد (یعنی جلوی هر دو نوع پرتو فرابنفش UVA و UVB را بگیرد).

  یک روز مواجهه بیش از حد در برابر آفتاب، می تواند نتیجه چند ماه درمان را از بین ببرد!

  اغلب کرمهای نسخه ای که برای روشن کردن پوست به کار برده می شوند حاوی هیدروکینون می باشند. روشن کننده ها با کاهش سرعت تولید ملانین قسمتهای تیره پوست را روشن و کمرنگ نموده و به تدریج آن را به رنگ اولیه اش بر می گرداند.

  مقدار هیدروکینون در کرم های روشن کننده نسخه ای دو برابر کرم ها روشن کننده بدون نسخه است. کرم های نسخه ای حاوی ترتینوئین و کورتیزون نیز ممکن است برای لکه های شدیدتر استفاده شوند. این کرم ها ممکن است در پوست های حساس ایجاد خارش نمایند. 3 تا 6 ماه طول می کشد تا اثر درمانی آنها دیده شود.

  امروزه همچنین روشهای درمانی بسیار موثری با استفاده از تکنیک های لیزر در دسترس می باشند. تکنیک های جدید لیزر حتی قادرند بدون ایجاد جای زخم، لکه های پوست را از بین ببرند. البته لازم است قبل از عمل، درمان بر روی یکی از لکه ها به صورت آزمایشی انجام شود چرا که بعضی وقتها نتیجه عمل، لکه ها را حتی بدتر از آنچه که قبلاً بوده می کند.دختران زیبا برای پوست خود اهمیت زیادی قائل هستند که حاضر به انجام روش های مفید برای مقابله با کک و مک ولکه های پوستی می باشند .

 2. تغييرات رنگ پوست

  تغييرات رنگ پوست باعث ايجاد مشكلات روحي و اجتماعي در افراد شده و به خصوص در كساني كه به دليل نوع شغل خود تماس چهره به چهره و مستمر دارند ميتواند موجب افسردگي يا تاثير گذاري بر فعاليت فرد شود.از اين رو شناخت علل اين اختلالات رنگدانه اي و درمان صحيح آنها بسيار مهم است و گاه درمانهاي ناصحيح ميتواند مشكل بيمار را زيادتر كند.درمان بيمار بايستي با توجه به علت بيماري ،شدت بيماري،شغل و شرايط اجتماعي و محيطي بيمار انجام شود.

  از طرف ديگر بايستي بيمار اطلاعات صحيحي از بيماري خود، روش درمان، طول مدت درمان و مراقبتهاي بعدي داشته باشد. تغييرات رنگ پوست به دو صورت است : يكي پر رنگي يا لك تيره صورت و دوم كم رنگي يا سفيد شدن صورت . در لك هاي تيره پوست افزايش در پيگمان ملانين يا افزايش سلولهاي رنگدانه ساز ديده ميشود .

  رنگ طبيعي پوست به سه عامل ،هموگلبين ،كاروتنوئيد و پيگمان ملانين بستگي دارد ،كه عامل سوم عامل اصلي تعيين كننده رنگ پوست است و اختلافات نژادي و جغرافيايي در رنگ پوست مربوط به اين رنگدانه است . تغييرات رنگ پوست در افراد به دو صورت است :

  1- رنگ پوست ذاتي كه عبارت است از ميزاني از پيگمانتاسيون ملانين كه به صورت ژنتيكي تعيين شده و در غياب هرگونه تماس با نورخورشيد يا تاثيرات ديگر وجود دارد.

  2- رنگ پوست اكتسابي كه در نتيجه تماس با نور آفتاب ايجاد مي شود .افزايش رنگ پوست همچنين ممكن است به علت هورمونال باشد همانند حاملگي و يا در بعضي بيماريها مثل ملاسما و آديسون كه در اثر هر دو عامل يعني تداخل بين عوامل هورمونال و نور آفتاب بوجود مي آيد.

  سلولهاي حاوي رنگدانه هاي پوست در نقاط مختلف بدن تراكم متفاوتي دارند ولي بيشتر در صورت و ژنيتال ديده شده و تعداد آنها در نقاط در معرض نور 2 برابر نقاط پوشيده است. عمل اصلي ملانين در انسان حفاظت از لايه هاي تحتاني پوست عليه نور خورشيد و جذب سلولهاي تخريب شده است .

  از طرف ديگر پررنگي يا سياه بودن پوست ممكن است در مواردي مفيد نباشد. مثلا سياهپوستان 30 درصد بيشتراز سفيدپوستان از آفتاب گرما در يافت كرده و اين گرما با تعريق بيشتر خنثي مي شود در حالي كه در آب و هواي سرد ،پوست هاي روشن گرماي كمتري از طريق تابش از دست مي دهند. عيب ديگر پيگمانتاسيون يا پر رنگي پوست ممانعت از ساخت ويتامين D است.

  به طوري كه در نواحي فقير نشين اطفال سياه پوست بيشتر از سفيد ها مستعد به ريكتز يا كمبود ويتامين D هستند،البته با توجه به اين واقعيت كه در سياه پوستان مقاومت بيشتري نسبت به مالاريا ،بيماريهاي پارازيتي وبيماريهاي عفوني علي رغم اشعه آفتاب شديد و سوء تغذيه وجود دارد ،به نظر مي رسد تيرگي پوست يك پديده ثانوي در ازدياد ذاتي ايمني طبيعي در آنها است .

  فاكتورهاي ژنتيكي نقش اوليه و اصلي را در تعيين درجه رنگ طبيعي پوست و پاسخ به اشعه آفتاب بازي مي كنند.اختلافات نژادي بيشتر در شكل رنگدانه اي پوست است .

  در موقع تماس با نور آفتاب دو نوع تيرگي پوست در انسان اتفاق مي افتد :
  1- تيرگي فوري پوست كه بيشتر در افراد سبزه بوجودآمده و موقتي است و هما نگونه كه بسرعت ايجاد ميشود به زودي هم ناپديد مي شود.

  2- افزايش تيرگي پوست متعاقب قرمزي پوست كه 48تا72 ساعت پس از در معرض نور آفتاب قرار گرفتن به وجودمي آيد بسته به واكنش پوست به نور آفتاب شش نوع پوست وجود دارد .

  پوست نوع يك و دو مربوط به پوست نژاد اروپايي كه پوست بسيار روشن و چشم هاي آبي بوده كه اين افراد در مقابل آفتاب به هيچ وجه برنزه نمي شوند و پوست سوختگي سريع پيدا مي كنند .

  پوست نوع سوم و چهارم افراد سبزه و آسيايي كه در مقابل آفتاب برنزه شده و سوختگي كم يا متوسط است و پوست نوع پنجم و ششم كه به طور عميق پيگمانته و معمولا در مقابل آفتاب مقاوم هستند .

  شايعترين علل ايجاد لك صورت : ملاسما يا لك حاملگي يكي از شايعترين علل ايجاد لك صورت است و اغلب در خانم هاي مراجعه كننده براي درمان لك صورت ديده مي شود كه يك لك اكتسابي قهوه اي رنگ صورت است كه به صورت آهسته قرينه به وجود مي آيد ،چون اين لك ها بيشتر در زنان حامله ظاهر مي شود يا عود ميكند به لكهاي حاملگي شهرت دارد ،ولي مي تواند در خانم هاي مجرد و حتي به ندرت در مردان نيز ديده شود اين لك ها بيشتر در گونه ها،پيشاني و چانه ديده ميشود و درسبزه ها مشخص است .

  تيرگي يا لك پوست معمولا پس از زايمان ناپديد ميشود اما ممكن است براي ماهها يا سالها باقي بماند اين نوع لك صورت ممكن است بدون علت مشخص يا به صورت فاميليال مخصوصاً در افرادي كه در تماس با نور آفتاب خفيف تيره مي شوند، ديده شود .

  بعضي خانمها متوجه مي شوند كه درست قبل از قاعدگي لك ها واضحتر مي شود. ملاسما يا لك حاملگي به طور شايع در خانم هايي كه قرص ضد بارداري مصرف مي كنند ديده مي شود كه با تماس با نور آشكارتر مي شود. اين خانم ها هنگامي كه حامله شوند همين لك را پيدا مي كنند. زمان زيادي طول ميكشد تا پس از قطع قرص ضد حاملگي اين لك بر طرف شود و يا ممكن است كه هرگز به طور كامل برطرف نشود. كك مك يا فركل كه بيشتر در افراد با پوست روشن ،موهاي قرمز يا بلوند و چشمان آبي ديده ميشود و از سن 5 سالگي شروع مي شود ،بصورت لك هاي كوچك قهوهاي روشن در مناطق باز بدن مثل صورت، شانه و پشت افراد ديده مي شود .

  در تابستان تعداد ،اندازه و عمق كك مك افزايش ميا بد و در زمستان كوچكتر ،روشن تر و كم تعداد تر مي شود . اين نوع پيگمانتاسيون ممكن است از نظر زيبايي آزار دهنده باشد ولي خطري ندارد . در افراد مبتلا به فركل شيوع خال هاي بدن افزايش مي يابد كك مك هايي كه در سنين پايين شروع شده و در زمستانها هم با قي مي ماند بايستي حتما توسط پزشك بررسي گردد.

  لك هاي پيري : اين لك ها در اثر تماس حاد يا مزمن با نور آفتاب و افزايش سن بوجود مي آيد. معمولا لك هاي قهوه اي رنگ مسطح به اندازه يك سا نتي متريا بيشتر كه روي صورت و پشت دستها در سنين 30-40 سالگي شروع مي شود و با افزايش سن گسترده تر ،پررنگ تر و با تعداد زيادتر نمايان مي شوند.

  هر چند در نمونه برداري تغييرات بد خيمي ندارند ولي مي توانند در سالهاي بعد تبديل به ضايعات بد خيم شوند لذا بايست درمان شوند .

  لك هاي ناشي از سوءتغذيه و كمبود ويتامين : اين لك ها در اثر كمبود ويتامين B12اتفاق افتاده و در نژاد هاي باپوست تيره شايعتر است. اين لك ها ظاهر لكه لكه دارند در كمبود ويتامين 1A گسترده بوده و همراه با برجستگي هاي شبيه پوست مرغ ظاهر مي شود. همچنين در كمبود اسيد فوليك، كمبود اسيد اسكوربيك و در انواع كم خوني ها نيز لك هاي مشابه ديده مي شود .

  لك دراثرمصرف بعضي داروها : مصرف بعضي داروها از قبيل كلرپرومازين ،دي پنيسيلامين،،هيدانتوئين ،داروهاي ضد مالاريا و دارو هاي ضد سرطان و ديگر داروها باعث ايجاد يك لك به اشكال گوناگون و همراه علائم ديگر مي شوند. مصرف طولاني مدت قرص ماينو سيكلين در درمان جوش و غرور جواني در نواحي جوشهاي ملتهب و قرمز پوست باعث تيرگي پوست مي شود .

  لك هاي پس از التهاب پوست كه اين نوع لك پس از التهابهاي پوستي در اثر بيماريهايي مثل ليكن پلان،لوپوس اريتماتو يا بعد از سوختگي پوست در اثر آفتاب سوختگي يا سوختگي خفيف با عوامل ديگر، جوش غرور جواني دستكاري شده، سائيدن پوست براي برطرف كردن اسكار و فرو رفتگي پوست در همان محل ايجاد مي شود. در نژادهاي تيره و افراد سبزه شايعتر است و بيشتر در نواحي باز بدن مثل صورت رخ مي دهد.

  موارد ديگر مانند آسيب پوست يا ضربه به پوست، كشيدن كيسه و ليف زبر در حمام بطور شديد و يا مالش پوست رانها روي يكديگر در افراد چاق مي تواند باعث ايجاد لك در همان محل شود. لك در اثر بيماريهايي مثل آسم، نارسايي كبدي و كليوي كه در زمان حملات آسماتيك تيرگي منتشر پوست براي سه تا چهار روز ممكن است وجود داشته باشد. همچنين در روماتيسم و نارسايي كليه و سيروز كبدي و بعضي بيماريهاي ديگر تيرگي گسترده پوست ديده ميشود.

  علل متفرقه كه ملانيسم يا لك ارثي منتشر بدن و لك اطراف دهان يا لك پوست اطراف چشم و لكهاي كوچك قهوه اي كه در نقاط مختلف بدن ممكن است همراه يا بدون علايم ديگر باشند از علل ديگر لك تيره پوست هستند. استفاده از عطرها و ادوكلن ها كه حاوي 5- متوكسي پورالن و برگاموت هستند اگر پس از استعمال روي پوست در معرض نور آفتاب قرار گيرند باعث لكهاي تيره در پشت گوش، گردن و صورت ميشوند.لك هاي شغلي نيز در اثر تماس با تركيبات حاوي تار مانند آسفالت و روغن هاي معدني و تماس با نور آفتاب بوجود مي آيند. علل بسيار زياد ديگري براي ايجاد لك روي صورت بدن وجود دارند كه به دليل نادر بودن ذكرآنها در اين نوشته ضروري نيست ولي حتما بايستي توسط پزشك در موقع مراجعه مد نظر قرار گيرد.

  درمان لك هاي قرمز : لك هاي تيره پوست همانطوريكه گفته شد ععل مختلفي دارند كه بايستي بعد از بررسي علمي،علت يابي،معاينه دقيق و گرفتن شرح حال بيمار و بعضي مواقع پس از انجام آزمايشات و حتي تكه برداري از پوست،درمان صورت پذيرد. گاه افراد غير پزشك و يا سالنهاي آرايش براي درمان لك هاي صورت يك يا چند نوع كرم ضد لك بدون توجه به علت لك صورت تجويز مي كنند و بعضي از اين داروها تحت عنوان داروهاي گياهي ممكن است حا وي تركيباتي باشند كه در دراز مدت براي پوست وضعيتي بوجود مي آورند كه حتي براي متخصصين پوست هم غير قابل درمان شوند.

  روشهاي درماني متعددي براي درمان لك صورت وجود دارد كه پزشك پس از بررسي هاي اوليه جهت بيمار انجام مي دهد. استفاده از داروهاي موضعي مثل هيدروكسين،تره سنيونين،اسيدهاي الفا هيدروكسي،اسيد كوجيك،اسيد آزلاتيك و كراتركسي ها مثل اسيد سا سبك ،اسيد لاكتيك و اقدامات درماني مانند پليگيك هاي شيميايي مثل tca ، فنل ،محلول جستر و پا ارم بريزن ، كوتر كرايو و بكار گيري ليزر هاي اربيوم ياك، ليزرC20و ليزر روبي مواردي هستند كه پزشك با توجه به وضعيت بيمار،نوع لك و علت آن در درمان از آن استفاده مي كنند.

 3. Dear Dr. serdar … thank you for the informative information. as always enjoyed reading your topics
  regards
  Mojy

 4. دانستنیها

  من دختری هستم 18 ساله که حدود 4 سال است متوجه شده ام که ادرارم از
  قسمت رحم خارج میشود میخواستم دلیل این را بدانم…
  و اینکه در آینده چه مشکلی خواهم داشت؟
  و آیا این موضوع برای بارداری و ازدواج دردسر ساز می باشد و یا خیر؟
  ممنون

  جواب: دوست عزیز باید بگویم که شما باید معاینه شوید تا صحت این مساله مشخص شود. این مساله به صورت مادرزادی می تواند وجود داشته باشد که در آن مجرای ادرار و واژن با هم تلفیق شده اند . درمان آن جراحی است و مساله عفونت و وجود یا عدم وجود بکارت وجود دارد بنابراین توصیه می شود هر چه سریع تر به یک متخصص زنان برای معاینه مراجعه کنید.

 5. دانستنیها

  سلام.
  من قبلا هم یک بار این سوال رو از شما پرسیده بودم ولی جوابی به من ندادین. میشه اینبار زحمت بکشین و جواب منو بدین. با تشکر.
  من دختری هستم 19 ساله پس از هر بار رسیدن به ارگاسم وقتی به دستشویی می روم . دردی رادر ناحیه زیر ناف تا واژن احساس می کنم این درد از چیست؟
  با تشکر از سایت خیلی خوبتون که این فرصت رو به همه میده سوالاتشونو به راحتی و بدون خجالت بپرسند.

  جواب: سلام دوست عزیز ما هر بار به دلیل تعدد سوال ها تعدادی از سوال ها را گزینش کرده و پاسخ می دهیم. این مساله دو علت دارد یا به تحریکات و تهیجات روانی است که درد خیلی شدیدی نیست و گذرا است. یا به علت یک مشکل آناتومیک در این ناحیه است که پس از اسپاسم عضلات رخ می دهد.درد در این حالت شدید بوده که اگر چنین می باشد توصیه می شود یک عکس رادیوگرافی از لگن تهیه کنید.

 6. دانستنیها

  سلام ، خسته نباشید ، یک سوال داشتم : من 22 سال دارم(پسر) و مشکلم اینه که وقتی هوا کمی سرد میشه من صورت و پنجه دست و پام خیلی سرد و قرمز میشه و خیلی از کار ها رو درست نمیتونم انجام بدم .این در حالی است که دوستانم ممکن است بگویند که چه هوای خوبی است اما من زیادی سردم میشود و با کمی سرما آب بینیم راه میافتد. مشکل از کجاست؟؟ در ضمن من به تازگی آزمایش خون دادم و همه چی طبیعی بوده و سیگار هم نمیکشم و ورزشکار حرفه ای هستم.

  جواب: نام این ماجرا پدیده ی رینود است که به نظر می آید مشکل شما این است.که یک پاسخ سه مرحله ای در مواجهه با عروق با سرما می باشد:رنگ پریدگی سیانوز پر خونی واکنشی . علل زیادی دارد: ۱-استفاده از وسایل ارتعاش ساز ۲-داروها مثل بتا بلوکرها ۳-بیماری ها خونی ۴- بیماری های بافت همبند.برای درمان می توانید از مسدود کننده های کانال کلسیم و وازو دیلاتورهای مستقیم استفاده کنید.

 7. دانستنیها

  سلام من پسری 23 ساله که مشکل کلیه دارم هستم .
  مدت دانشجویی در بیرجند بودم 4 سال که به خاطر سرمای زیاد شبها و نبودن امکانات گرمایی مناسب دچار مشکلات زیر هستم
  1) اگر در محیطی قرار بگیرم که هوا در جریان باشد کلیه من درد میگیرد و بعد از آن دچار بی اختیاری ادرار میشوم بیشتر در زمستان این مشکل را دارم و در هوای سرد در بقیه موارد مشکل خاصی ندارم .
  2) احساس درد در ناحیه مثانه دارم که سونوگرافی کردم میگن سالمی و سنگ نداری و کلیه هم طبیعی است و لی من مشکل دارم

  جواب: بهتر است پهلو های خود را همیشه گرم نگه دارید روی زمین سرد نخوابید. به طور کلی در هوای سرد بدن خون بیشتری را به پوست می فر ستد تا گرما حفظ شود (علت قرمزی نوک بینی و دست ها هم همین ماجراست.) اما کلیه درد به این علت است که به اصطلاح کلیه شما چاییده و یخ کرده است اما بی اختیاری ادرار هم به این علت است که خون به عصب اسفنکتر(دریچه) پیشابراه نمی رسد و در نتیجه کنترلی روی آن ندارد. درد هم می تواند به دلیل عفونت در مثانه باشد بهتر است یک آزمایش ادرار بدهید. در هر صورت توصیه ما این است که خود را در هر حالتی گرم نگه دارید و از البسه ی مناسب استفاده کنید

 8. دانستنیها

  با عرض سلام وخسته نباشید به شما که در هیچ جا از وظیفه مقدس خود دست نمیکشید و تلاش خود را برای سلامتی بشر انجام میدهد در ابتدا به خاطر تلاشتان خیلی سپاس گذار میباشم من 18 سال دارم و مدتی است که پس از ادرار وقتی از دست شویی خارج میشوم به ازای کوچکترین فشار ادرار از من خارج میشود با وجود انکه سعی میکنم مثانه خود را خالی کرده و از لحاظ شرعی عمل استبرا را هم انجام میدهم من خود دانشجوی ترم 1 پزشکی هستم و برخی از علایم من به ms نزدیک است بخاطر کنکور استرس زیادی داشتم مشکل بلعی بعضی مواقع دارم گاهی اوقات نمیتوانم بر قدرت تکلمم تسلط داشته باشم قدرن تمرکزم پایین است به طوری که از خانواده B به طور مستمر استفاده میکنم و…… حال نمیدانم مشکل از کجاست ممکن از اسفنگتر داخلی یا ماهیچه های حلقوی ارادی ام باشد حال میخواستم نظر شما پزشک ارجمند را هم بدانم من خجالت میکشم این موضوع را با استادان و دیگران به صورت حضوری در میان بگذارم و به خاطر اینکه شما مطب مجازی خود را جهت خدمت بکار میگریید بسیار سپاس گذارم

  جواب: برادر عزیز با علائمی که داده اید چیزی که واضح است این است که توانایی کنترل یکسری از عضلات ارادی خود را ندارید اما می توانید دلایل متعددی داشته باشد و صحیح نیست که برچسب مولتیپل اسکلروزیس را به خود بجسبانید. به نظر می رسد به نوعی میو پاتی دچار باشیدشما باید چند آزمایش بدهید :اندازه گیری سطح آنزیم های عضلانی متل کراتین فسفوکیناز و آلدولاز. بیوپسی .میوپاتی می تواند نورولوژیک متابولیک یا ناشی از دارو اختلالات اندوکرین یا عفونت باشد .شما به یک روماتولوژیست ارجاع می دهم.

 9. دانستنیها

  سلام,من دختری 23ساله هستم,مشکلم این است که اگر مراحل رشد سینه ها را به 3قسمت تقسیم کنیم,سینه های من درهمان مرحله ی 2مانده اندو رشدی ندارند, البته من اندام لاغری دارم(40کیلوگرم).میخواستم بپرسم مشکل چیست,از لحاظ خانوادگی بیماری خاصی نداریم.

  جواب: این مساله احتمالا ۲ علت دارد یا ناشی از سوتغذیه و لاغری و عدم رشد کافی است یا این که اختلال در هورمون ها وجود دارد. به شما توصیه می شود که یک آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون ها انجام دهید اگر نرمال بود احتمالا ناشی از سو تغذیه است. در هر صورت توصیه می شود وزن خود را به حد نرمال برسانید (متناسب با قد) .

 10. دانستنیها

  سلام

  من سوالی دارم مادرم من در حدود 3 سال توده ای در سمت راست شکم خود دارد بدون هیچ علامت و دردی و در چند آزمایش توده در حال کوچک شدن است آیا خطرناک است

  جواب:توده در شکم به طور معمول چند علت دارد: ۱- ناشی از واکنش التهابی که می تواند به خاطر یک عامل عفونی یا … باشد. ۲-یک تومور. در واقع همه ی تومورها سرطانی و خطرناک نیستند بلکه می توانند به مرور زمان بدون تغییر بمانند. ندول ها و توده های بدون تغییر و در حال پسرفت نیازی به درمان ندارند بلکه فقط باید پیگیری شوند. شما می توانید توده را توسط عکس رادیوگرافی پیگیری کنید و در صورت این که خیلی علاقه دارین که توده از جنس چیست می توانید به یک پاتولوژیست مراجعه کنید تا از آن نمونه برداری کند. البته باز هم مادر شما باید معاینه بشوند.پس در صورتی باید نگران شویدکه توده بزرگتر شود یا این که درد ناک شود.

 11. سلام دکتر سردار عزیز.
  مطلب تون رو خوندم … عالی بود و مفید.این جور مسائل همیشه برام جالب بودن.ممنون بابت نوشته های خوب تون.

 12. سلام دكتر سردار من دختري 30 ساله هستم كشاله رانم حدود 5 ،6 سالي است تيره رنگ شده كم كم اين تيرگي همه اون قسمت را در بر گرفته از اين موضوع خيلي ناراحتم چند بار هم به دكتر مراجعه كردم نتيجه نگرفتم

 13. لطفا زمان وطرز استفاده از بی بی چک را بگویید ممنون

 14. سلام اقای دکتر.من دختری 20ساله هستم و 3مشکل اساسی دارم.1 رنگ و لبهای الت تناسلیم بسیار تیره تر از سایر نقط بدنم هست البته من کم کاری تخمدان و تیروئید هم دارم.ایا علت این است؟راهی برای درمان ندارد؟کرمی؟چیزی؟2.پوست الت ناسلیم بسیار شل و فاقد چربی شده است وبرایم واقعا ازار دهندست.ایا روش یا راهی برای سفت شدن ان هست؟تزریق زل یا چربی میتواند کارساز باشد؟اگر میتواند باید به چه دکتری مراجعه کرد؟زنان یا پوست یا…؟3.ابا لبهای الت را میتوان کوچک یا کوتاه نمود؟؟خواهشا کمکم کنید.با تشکر

  • سلام تیرگی الت تناسلی چیزی کاملا عادی هست نگران نباشید.در مورد کوچک کردن بله میشود عمل جراهی انجام داد

 15. با سلام و عرض تشکر باب اطلاعات خوبی که در اختیار می ذارید.من دختری 18 ساله هستم با 170 قد و 52 کیلو وزن.ایا وزن و قد من متناسب است؟این درحالی ست که همه از لاغری من می نالند.خیلی اوفات نمی توانم غذا بخورم.وزن ایده ال برای من چه وزنی است؟

 16. سلام
  من دختری ۲۶ ساله هستم که حدود یک هفته قبل مسمومیت شدید گرفتم که با اسهال داغ همراه بود پس از آن در ناحیه واژن و اطراف باسنم با سوزش و پوسته شدن مواجه شدم، لطفا راهنمایی‌ام کنید چون از رفتن به دکتر می‌ترسم.
  با تشکر.

 17. با عرض سلام
  خواهر 16 ساله ام 1 سال است شدیدا لاغر شده(از 68 به 42 -25 کیلو کاهش وزن)و از 2 سال پیس دست دردهای مزمن و کم کم پا درد گرفته و الان کاملان 90% در دست و پا حس ندارد . MRI و تمام ازمایشات انجام شده و همه نرمال بوده .جز تست اعصاب . لطفا راهنمایی کنید

 18. مریم :با عرض سلامخواهر 16 ساله ام 1 سال است شدیدا لاغر شده(از 68 به 42 -25 کیلو کاهش وزن)و از 2 سال پیش دست دردهای مزمن و کم کم پا درد گرفته و الان حدودا 90% در دست و پا حس ندارد . MRI و تمام ازمایشات انجام شده و همه نرمال بوده .جز تست اعصاب .دو بینی نداردو پزشکان نتوانستند تشخیس و درمان کنند لطفا راهنمایی کنید

 19. یلدا :
  سلام اقای دکتر.من دختری 20ساله هستم و 3مشکل اساسی دارم.1 رنگ و لبهای الت تناسلیم بسیار تیره تر از سایر نقط بدنم هست البته من کم کاری تخمدان و تیروئید هم دارم.ایا علت این است؟راهی برای درمان ندارد؟کرمی؟چیزی؟2.پوست الت ناسلیم بسیار شل و فاقد چربی شده است وبرایم واقعا ازار دهندست.ایا روش یا راهی برای سفت شدن ان هست؟تزریق زل یا چربی میتواند کارساز باشد؟اگر میتواند باید به چه دکتری مراجعه کرد؟زنان یا پوست یا…؟3.ابا لبهای الت را میتوان کوچک یا کوتاه نمود؟؟خواهشا کمکم کنید.با تشکر

  یلدا :
  سلام اقای دکتر.من دختری 24ساله هستم و 3مشکل اساسی دارم.1 رنگ و لبهای الت تناسلیم بسیار تیره تر از سایر نقط بدنم هست البته من کم کاری تخمدان و تیروئید هم دارم.ایا علت این است؟راهی برای درمان ندارد؟کرمی؟چیزی؟2.پوست الت ناسلیم بسیار شل و فاقد چربی شده است وبرایم واقعا ازار دهندست.ایا روش یا راهی برای سفت شدن ان هست؟تزریق زل یا چربی میتواند کارساز باشد؟اگر میتواند باید به چه دکتری مراجعه کرد؟زنان یا پوست یا…؟3.ابا لبهای الت را میتوان کوچک یا کوتاه نمود؟؟خواهشا کمکم کنید.با تشکر

 20. salam age momkene ye daru baraye roshan kardane keshale ran va alate tanasoli moarefi konid

 21. سلام من 24 سال دارم الت تناسلی من شل و سیاه رنگه و من خیلی از این موضوع ناراحتم چون احساس می کنم مثل پیرزن هاست و نگرانم برام مشکل ایجاد کنه ممکنه منو راهنمایی کنیدو درضمن من خیلی خودارضایی می کنم شل بودن قسمت شرمگاهیم ممکنه به این علت باشه 😦

 22. salam va khaste nabashid doktor sardar
  man 24 sale va moteahelam man babate siahi va shol budane alate tanasolim kheili narahatam va ehsas mikonam shoharam ….mikhastam bedunam rahehali bara moshkelam hast mikhastam damorede amale vazhinoplasty va labiaplasty va hazinash va inke zarar dare ya na beporsam mamnun misham dar in mored tozih bedin

 23. ba salam va tashakor az site khobeton man 25 salame ve diroz motavajeh shodam ye joshi roye labe forajam hast ke feshar midam dardam migire rom nemishe doktor beram mishe elatesho begin ba tashakor !!!!

 24. سلام من مشکل تیرگی شدید واژن و ران دارم دکتر هم رفتم گفتند بیماری نیست مجردم و 25سالمه میشه از روشن کننده های واژن استفاده کنم؟ اصلا تاثیری داره؟ لایه بردار چطور؟ مثلا ترتینویین و کلیندامایسین؟ من اول اینجوری نبودم 3-4 ساله اینجوری شدم خودارضایی هم نداشتم لطفا کمکم کنید

 25. من به عنوان ی پسر امیدوارم رنگ الت تناسلی شریکه جنسیم مشکی باشه چون به نطره من خیلی سکسیه

 26. سلام / نگران نباشید دختر خانوما / یه سوراخ باشه / فقط بره بیاد » همه چی حله…/
  واژونه ماژونه چیه ؟
  برا همتونو عشق است..
  در ظمن تا میتونید خود ارضایی کنیید /
  خوش به حاله ما پسرا…………
  یه دونه داریم به هیجکس نمیدیمش…

 27. سلام مشكل من مريوط به همسرم هست كه پوست كمر و باسن كمي از رانش تيره تر از بقيه نواحي بدنش هست در ضمن با وجود اندام لاغر ران نسبتآ چاقي داره كه پوست صاف و كشيده اي نداره و پوستش شبيه پوست پير هست و اين مشكل در نواحي گودي كمر و پشت رانها و باسن بيشتر ديده ميشه …. از راهنماييون ممنونم

 28. من دختری 21 ساله هستم.
  تا به حال س ک س نداشتم اما مشکل تیرگی لبهای اندام جنسی دارم که
  من رو خیلی ناراحت میکنه….
  میشه یه روش خانگی به من پیشنهاد کنین..
  فکر میکنم این تیرگی بعدا در رابطه تاثیر داشته باشه..واسه همین لطفا من رو راهنمایی کنین
  با تشکر فراوان از شما…

 29. سلام.خسته نباشید
  من 23سالمه وسینه سمت چپم یک سایز از سینه راستم بزرگتره.طبق آزمایشات و سونوگرافی که انجام دادم مشخص شده کیست دارم که اندازش 5 در 7 سانت.دکتر هم رفتم اما اثری نداشته.حالا باید چیکارکنم؟؟؟اخیرا متوجه شدم تو سینه سمت راستم هم یک توده قلمبه هست اما تو سونوگرافی یک ماه پیشم چیزی مشخص نشد

 30. سلام
  من کل این متن رو خوندم درسته طبیعیه اما برای من قابل قبول نیست و از طرفی هیچ تظمینی هم برای قبول از طرف همسرم ندارم … من پوست لب های بزرگ تیره هست همینطور لبهای کوچک واژنم و یکی از لب ها بلند هست ولی اون یکی سایزش خوبه برای رفع تیرگیش چی کار میتونم کنم …. ایا میشه از کرم melanex trio که میگن برطرف کننده بک لک هست استفاده کرد ؟ برای اینکه بتونم کوتاهش کنم باید پیش دکتر زنان برم ؟ عوارضش چیه ؟ آیا با توجه به اینکه من دخترم برام مشکلی پیش نمیاد در آینده ؟ در مورد هزینه ش هم اگه اطلاعاتی بهم بدین ممنون میشم …. راستی وقتی یرای از بین بردن پوست شل میشه از کرم های سفت کننده استقاده کرد آیا برای کوچیک کردن لب کوچیک واژن هم میشه از این کرم ها استفاده کرد که کار به جراحی نکشه ؟ راستی اصلا این کرم های سفت کننده مثل GALENIC Elancyl یا Yues Rocher که برای سفت کردن سینه هستن چقدر میتونن توی بالا رفتن سینه های شل و افتاده تاثیر داشته باشن ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید ….

 31. واژن باید صورتی باشه

 32. با سلام من دختری 30 ساله هستم که با پسری 33 ساله ارتباط دارم این پسر در ناحیه تناسلی چند زائده اضافی دارد که از او پرسیدم گفته است خال است و من چند بار ارتباط جنسی با او داشته ام به طوری که الت خود را بر روی الت من مالیده و بعد از 2 ماه که دیگر با هم ارتباط جنسی نداشتیم من در ناحیه بین التم و معقد زائده های سفید رنگی دیدم و مرتب انها را با درد فراوان میکندم و خونریزی داشت و زیر پوست هم برجستگی هایی احساس میکنم انگار که زبر شده نمی تونم به خانواده ام در این رابطه چیزی بگویم اخه متوجه میشوند که با او ارتباط جنسی داشتم خواهشمندم که من را راهنمایی کنید که از چه دارویی استفاده کنم

 1. بازتاب: آزمایشات تشخیصی و معالجه خونریزی واژن و رحم « Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: