فیبروئیدها و خونریزی رحمی ، روشهای جدید درمانی

دوست اول : سلام دکتر ع.ح. سردار جان من از بندرترکمن مزاحمتان میشوم . دختر ۱۴ ساله ای هستم که مادرم دچار فیبروئید رحمی شده است . خواهش میکنم این بیماری و ارگان مربوطه را به زبان ساده شرح دهید ساغ بولینگ .
دوست دوم : سلام . من 35 ساله و ازدواج نكردم . مدتها به عفونت هاي مكرر واژينال دچار مي شدم ولي متاسفانه به مترونيدازول حساسيت داشتم و درمان هميشه ناكارامد بودند . يكسال پيش به علت خونريزي زيادم به علت فيبروئید تشخيص داده شد ولي گفته شد چون به سمت خارج رحم رشد داره و پشت ان نيازي به درمان ندارد البته مدتي تاموكسيفن تجويز شد كه خود باعث ريزش موي شد. بهر حال الان بهم گفتند خوردن قرص اهن كافيه ولي همين طور رشد داره به حد 2.7 سانتي متر رسيده بسيار مي ترسم چون نمي دونم براي بچه دار شدنم خطرناك نباشه احتمال سقط چي چه بكنم تا عفونتم ريشه كن بشه و فيبروما رشدش حداقل كند بشه
دکتر ع.ح. سردار :
جواب به دوست اول : روی چشم .
جواب به دوست دوم : نمیدانم  مترونيدازول را به چه منظوری استفاده کرده اید (برای چه عفونتی) اگر حساسیت دارید از نمونه های دیگر آن چون آتریکان و یا تیبرال میتوانید استفاده کنید . میزان آنرا دکترتان خواهدگفت و نمیدانم در داروخانه های ایران به فروش میرسد یا نه . مطالب ذیل را حتما مطالعه نمائید .
 

فیبروئید رحمی
فیبروئیدها تومورهای خوش خیم معمول رحم هستند . آنها می توانند خونریزی غیر طبیعی و درد قابل توجهی ایجاد کنند . حدود سی درصد از تمام زنان ممکن است فیبروئید داشته باشند . بیشتر آنها هیچ نشانه ای ندارد .

اندام های تولید مثل در زنان :
* مهبل (واژن)
* رحم
* لوله های فالوپ
* تخمدان
اندام های تولید مثل زن در لگن خاصره و  بین مثانه و مقعد واقع هستند .تخمدان دارای دو عملکرد اصلی است :
* تولید هورمون های تخصصی مانند استروژن و پروژسترون .
* تخمک گذاری و آزادی تخمک برای تولید مثل لازم .
هورمونهای تولیدی تخمدانها در تخمک گذاری منظم بسیار مهم هستند . این هورمون همچنین پوشش داخلی رحم را جهت بارداری مهیا میکنند . وقتی تخمک آزاد میگردد ،  از طریق لوله های فالوپ به رحم سرازیر میشود ، جایی که ممکن است باروری صورت گیرد . اگر تخمک بارور نشود ، تخمک و پوشش داخلی رحم در طول دوره قاعدگی به خارج از بدن رانده میشوند . رحم گلابی شکل است. و دارای سه لایه میباشد. لایه داخلی رحم آندومتر نامیده می شود.
با شروع یائسگی ، قاعدگی نامنظم و در نهایت متوقف شود . یائسگی زمانی اتفاق می افتد که در تخمدان تولید هورمون و تخمک  متوقف میشود .
هنگامی که یک زن حامله می شود ، جنین تا زمان تولد در رحم باقی می ماند . رحم قادر است به اندازه قابل ملاحظه ای حجیم شود . در زمان زایمان ، لایه عضلانی رحم ایجاد انقباض میکند و نوزاد خارج میشود . پایینی ترین قسمت رحم به نام گردن رحم (دهانه) است که به مهبل (واژن) باز می شود .

فیبروئیدها

فیبروئید رحم ، تومورهای خوش خیم در لایه میانی رحم هستند .
تومورها رشد غیر طبیعی سلول ها و بافت بدن هستند . تومورهای خوش خیم ، غیر سرطانی هستند و گسترش نمی یابند . تومورهای بدخیم سرطان نامیده می شوند و آنها به سایر نقاط بدن انتقال میابند .
فیبروئید رحم از گره سلولهای عضله صاف(nodules of smooth muscle cells) و بافت فیبری(fibrous tissue ) در دیواره رحم بوجود میاید . فیبروئیدها ممکن است به شکل گره (nodule) منفرد و یا خوشه ای رشد کنند . اندازه آنها ممکن است دو تا ۲۵ سانتی متر و به قطر ۲۰ سانتی متر برسد . فیبروئید رحم ممکن است در دیواره رحم و یا به داخل حفره داخلی و یا به سطح خارجی رحم رشد کند .

علائم
بیشتر فیبروئیدها هیچ علامتی ندارند و ممکن است در طی یک معاینه معمول کشف شوند .
بعضی از زنان علائم ذیل را دارند : 
* خونریزی بیش از حد و یا دردناک در دوران عادت ماهانه 
* خونریزی بین دوره ها
* احساس پری در پایین شکم
ادرار فراوان ناشی از فشار فیبروئید بر مثانه
* درد در حین مقاربت با همسر
کمر درد

عوارض
در موارد نادر فیبروئید ممکن است بر  لوله فالوپ فشار آورده و آنرا بلوکه کند ، این موضوع باعث جلوگیری از لقاح و مهاجرت تخمک به رحم میگردد و در نتیجه می تواند منجر به ناباروری شود. پس از جراحی ، باروری معمولا دو باره احیا میشود .

علل
عواملی که باعث رشد فیبروئیدها در رحم میشوند ، مشخص نیست . تقریبا تمام فیبروئیدها در سن باروری رخ می دهد . حدودا 25 درصد از زنان در سن باروری دارای فیبروئید هستند . به نظر می رسد که شیوع فیبروئید رحمی در زنان ورزشکار پایین تر از زنانی است که در هر فعالیتهای ورزشی شرکت نمیکنند . زنان مبتلا به اضافه وزن بیشتر احتمال ابتلا به فیبروئیدها را دارند . به نظر می رسد  زنانی که زایمان کرده اند خطر کمتری برای ابتلا فیبروئید را دارند .

تشخیص
پزشکان می توانند نسبتا به راحتی فیبروئید را پس از اخذ شرح حال طبی و معاینه لگنی تشخیص دهند . فیبروئیدها تومورهای شایع  زنان میباشد . سنوگرافی از ناحیه لگن خاصره به منظور مشاهده فیبروئیدها مورد نیاز است . ام آر آی (MRI) و CAT اسکن (Computerized Axial Tomography) ممکن است انجام شود .

درمان
بیشتر فیبروئیدها هیچ علائمی ایجاد نمی کنند و نیازی به درمان ندارند اما مشاهدات منظم توسط دکتر لازم است . زنانی که گاه به گاه تجربه درد خفیف یا ناراحتی در ناحیه لگن خاصره  را دارند میتوانند داروهای ضد التهاب و یا ضد درد استعمال نمایند . گاهی ممکن است نیاز به داروی قوی تری باشد . اگر عارضه بسیار دردناک باشد و یا بر باروری تاثیر گذارد ، جراح می تواند تومور را جراحی کرده و بردارد و رحم باقی بماند  این روش leiomyomectomy  نام دارد . بعد از این عمل  ممکن است دیواره رحم تضعیف شود . زایمان پس از این عمل معمولا باید با عمل سزارین صورت گیرد .

گاهی اوقات ، جراح ممکن است تصمیم بگیرند که کل رحم با فیبروئیدها را بر دارد . چنین عمل به نام هیسترکتومی (hysterectomy) معروف است . بعد از هیسترکتومی ، زن دیگر قادر به بچه دار شدن نبست .

در صورتی که داروی مسکن اثر نکند و یا بیمار قادر به جراحی نباشد ، ممکن است هورمون درمانی تجویز شود . هورمون درمانی موجب کاهش سطوح استروژن میشود .

گزینه های درمانی جدید شامل موارد زیر است : 
* میولیز Myolysis 
* آمبولیزاسیون فیبروئید رحمی (Uterine Fibroid Embolization) یا  UFE 
* معالجه با استفاده از امواج ماورای صوت (Focused Ultrasound Ablation) یا FUA

میولیز
در این روش یک سوزن الکتریکی را با برش کوچک در شکم وارد رحم میکنند و با سوزن فوق رگ های خونی تغذیه کننده فیبروئیدها تخریب میشوند .

آمبولیزاسیون فیبروئید رحمی  UFE
در این روش جریان خون به رحم و فیبروئیدها قطع میگردد و در نتیجه آنها کوچک میشوند . زمان بهبودی در این روش کوتاه تر است . بسیاری از زنان می توانند بعد از عمل در همان روز به خانه بروند . احتمال عفونت جزئی وجود دارد اما معمولا با آنتی بیوتیک بهبود میابد . مطالعات اخیر همچنین نشان داده است که اکثر فیبروئید رحمی رشد مجدد نداشته اند . تمام فیبروئیدها را نمی توان با UFE درمان کرد . همه بیماران باید اول با اولتراسوند یا MRI با همکاری پزشکان رادیولوژیست بررسی شوند تا اطمینان به این روش ارزیابی شود.  ( تصاویر 123 4 )

بهترین کاندیدا برای UFE شامل زنانی است که : 
* خونریزی سنگین داشته باشند .
*  تومور باعث درد و فشار بر روی مثانه یا راست روده گردد .
* مایل به هیسترکتومی نباشد . 
* مایل به بچه دار شدن نیست .

بعد از عمل در برخی از زنان فعالیت تخمدان ها ممکن است برای کوتاه مدت و یا برای همیشه متوقف شود . اگر چه محققان می دانند که UFE بر نحوه عملکرد تخمدان ها تاثیر گذار است اما آنها مطمئن نیستید که چگونه دقیقا UFE بر باروری تاثیر خواهد گذاشت . در این روش خطر یائسگی زودرس وجود دارد . تعداد خیلی کمی از زنان بعد از این عمل بار دار شده اند .

معالجه با استفاده از امواج ماورای صوت یا FUA

در این روش با استفاده از اولتراسوند متمرکز (focused ultrasounds) و با راهنمایی ام آر آی (magnetic resonance images) فیبروئید رحم هدفگیری و نابود میشود . این روش برای درمان زنانی در نظر گرفته شده است که صاحب فرزند شده اند و یا قصد باردار شدن را ندارند . در روش FUA وسایل جراحی جهت برش پوست بکار نمیرود .  روش FUA با استفاده از دو دستگاه صورت میگیرد  دستگاه اول ام آر آی است که  آناتومی بیمار را مشخص میکند  ، حجم تومور را نشان میدهد  و با آن میتوان بر دمای بافت رحم پس از گرم شدن ، نظارت نمود . ، وسیله دوم اولترا سوند متمرکز (focused ultrasound) است که با استفاده از فرکانس بالا و پر انرژی امواج صوتی ، تومر را گرم و تخریب میکنند . این روش سه ساعت طول میکشد . با این روش نمی توان همه بیماران را معالجه کرد . تومورهایی که  نزدیک به ارگانهای حساس ، مانند روده و یا مثانه و یا اینکه خارج از منطقه دید تصویری باشند نمی توان با روش FUA درمان کرد . (تصویر)

به لطف پیشرفت های پزشکی ، بیماران مبتلا به فیبروئید رحم می تواند زندگی بسیار سالم و طبیعی داشته باشند .

منابع :
The Society of Interventional Radiology
E Health MD
Med Line Plus

Posted on مه 14, 2010, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, سئوالات خانمها. Bookmark the permalink. 22 دیدگاه.

 1. دكتر ز. عباسپور تميجاني

  فيبروئيد يا فيبروم رحمي، رشد توده‌‌هاي خوش‌خيم در ديواره رحم، يكي از بيماري‌هاي رايج در زنان است

  حدود 25 تا 30 درصد زنان در سنين باروري مبتلا به علائم ناشي از وجود اين رشد بافتي غيرسرطاني با قوام لاستيكي در ديواره رحم هستند. تعداد بسيار بيشتري از اين زنان با وجود داشتن فيبروئيد بدون علامت هستند.

  فيبروئيد مي‌تواند كيفيت زندگي يك زن را به شكل وسيعي تحت تاثير قرار دهد. براي مثال فيبروييد‌هاي بسيار بزرگ مي‌توانند اندازه رحم را تا حد رحمي كه سه ماهه باردار است افزايش دهند و يبوست يا تكرر ادرار را سبب شوند.

  فيبروييدها همچنين احتمال ناباروري و زايمان زودرس را زياد مي‌كنند.

  شايع‌ترين شكايت در فيبروئيدخونريزي غيرمعمول قاعدگي همراه با دفع لخته است كه به آن «منوراژي» مي‌گويند. اين خونريزي شديد معمولا كم‌خوني فقر آهن را به دنبال دارد.

  هيچكس به درستي علت ايجاد فيبروئيد را نمي‌داند. ژن‌هايي كه رشد سلول‌هاي عضلاني ديواره رحم را تسريع مي‌كنند، مي‌توانند در اين امر دخيل باشند. ناهنجاري‌هاي عروق خوني رحم هم مي‌تواند عامل موثري به حساب آيد. وجود استروژن و پروژسترون مي‌تواند به نوعي در اين امر دخيل باشد. فيبروئيد به ندرت قبل از اولين قاعدگي بروز مي‌كند. حاملگي رشد آن را افزايش مي‌دهد و با يائسگي شروع به پسرفت مي‌‌كند.

  تا اواخر سال‌هاي دهه 90 هيستركتومي (درآوردن رحم با جراحي) از اولين انتخاب‌هاي درماني به شمار مي‌رفت. پس از آن روش‌هاي غيرتهاجمي‌تري براي درمان انواع متفاوت فيبروئيد در اختيار قرار گرفت.

  فيبروئيدها با توجه به محل بروز آنها تقسيم‌بندي مي‌شوند. عموما در يك فرد بيش از يكي از آنها پيدا مي‌شود.

  شايع‌ترين شكل فييروئيد، فيبروئيد داخل‌جداري است كه در ديواره رحم رشد نموده و گاه خونريزي شديد قاعدگي، تكرر ادرار و در برخي موارد دردهاي ناحيه پشت و لگن را سبب مي‌گردد.

  فيبروئيد تحت‌مخاطي نادرترين شكل اين عارضه است. اين نوع فيبروئيد در زير آندومتر رحم (پوشش داخلي رحم) ‌رشد كرده و مي‌تواند به درون حفره رحمي گسترش يابد. اين نوع خونريزي شديد قاعدگي را سبب مي‌شود و ارتباط تنگاتنگي با نازايي دارد. برخي از فيبروييدها پايه‌دار بوده و بر روي ساقه‌اي سوار هستند.

  فيبروييدهاي تحت‌صفاقي در جهت خارج از رحم رشد نموده و گاه بر روي يك پايه قرار دارند. اين نوع فيبروئيد معمولا خونريزي نمي‌دهد، اما مي‌توانند توليد فشار نمايند. همچنين به ندرت پيچ خورده و تحليل رفته يا دردناك مي‌شوند.

  رويكردهاي درماني

  فيبروييدها اكثرا در يك معاينه باليني معمول با تصويربرداري براي مقاصد ديگر كشف مي‌‌شوند. اگر فيبروئيد علامتي نظير خونريزي شديد، فشار يا درد توليد نكند و منجر به نازايي نشود، معمولا نيازي به درمان نخواهد داشت. در صورت بروز علائم با استفاده از دارو به تنهايي يا همراه با جراحي با كاربرد كم‌تهاجمي‌ترين روش‌ها درمان مي‌شود.

  اولين مرحله در تعيين شيوه درمان، يك ارزيابي كامل است كه به وسيله پزشك متخصص زنان آغاز مي‌شود. وي اغلب فيبروئيد را در معاينه لگني احساس مي‌كند، اما ممكن است از روش‌هاي مختلف تصويربرداري براي رسيدن به اطلاعات دقيق‌تر نيز استفاده كند كه اين امر در برنامه‌ريزي براي درمان نقشي حياتي دارد. براي مثال سونوگرافي ترانس واژينال (از راه واژن) مي‌تواند در اندازه‌گيري فيبروييدهايي كه به درون حفره رحم گسترش مي‌يابند؛ به كار برود.

  افزودن روش تصويربرداري سه‌بعدي به اين روش مي‌تواند محل دقيق فيبروئيد را به ما نشان دهد.

  اين موضوع مهم است، چرا كه فيبروييدهاي درون رحمي مي‌توانند نازايي ايجاد كنند.

  ساير روش‌هاي بالقوه سودمند تصويربرداري شامل ام.‌آر.‌آي و سونوهيستروگرام هستند. در روش اخير پس از ورود محلول نمكي به داخل حفره رحم از آن سونوگرافي مي‌كنند. همچنين ممكن است پزشك شما درون حفره رحم را با يك ابزار كوچك آندوسكوپي به نام «هيستروسكوپ» مستقيما مشاهده كند.

  اگر شما نسبتا جوان هستيد و علائم هم شديد نيستند، مي‌توانيد تا دوران يائسگي كه فيبروئيدتان چروكيده مي‌‌شود، صبر كنيد. در اين صورت پزشك به صورت دوره‌اي آن را بررسي خواهد كرد. البته رشد فيبروئيد در زنان يائسه غيرمعمول نيست، اما در اين زنان با مشاهده هر نوع توده پيش‌رونده بايد به فكر سرطان بود و مسئله را با دقت پيگيري كرد.

  اگر بروز علائم مانع از آن است كه تا زمان يائسگي صبر كنيد، مي‌توانيد از روش‌هاي جراحي يا دارويي كمك بگيريد. در صورت بروز درد ملايم ممكن است پزشك‌تان مسكن‌هاي معمولي را تجويز نمايد. در صورت كم‌خوني به دليل خونريزي ممكن است افزايش آهن غذا، مصرف مكمل‌ها يا هر دوي آنها به شما توصيه گردد.

  دارويي وجود ندارد كه از ايجاد فيبروئيد جلوگيري كند و يا عدم بازگشت آن را تضمين كند. اما داروهايي وجود دارند كه مي‌توانند در كاهش اندازه فيبروئيد يا كاهش خونريزي كمك كننده باشند.

  جراحي

  در مورد علائم شديدتر ممكن است نياز به جراحي باشد. تصميم شما تا حد زيادي بستگي به اين امر دارد كه شما دوران باروري را پشت سر گذاشته باشيد. چنانچه هنوز در اين دوران هستيد، شايد ترجيح بدهيد تا زمان يائسگي صبر كنيد.

  ميومكتومي

  در اين روش تنها فيبروئيد خارج مي‌‌شود و رحم حفظ مي‌شود. اين بهترين انتخاب براي زناني است كه تصميم به بچه‌دار شدن دارند، اگر چه ممكن است نياز به عمل سزارين پيدا كنند.

  بسته به اندازه و نوع فيبروئيد و محل آن ميومكتومي مي‌تواند از طريق برش استاندارد شكم يا از طريق لاپاراسكوپي انجام شود كه كمتر تهاجمي است.

  در اين روش از طريق برش كوچكي بر روي شكم ابزارهاي كوچك ويدئويي وارد آن مي‌گردند. همچنين مي‌توان از روش هيستروسكوپي استفاده كرد كه در آن يك هيستروسكوپ مجهز به ابزارهايي براي خروج فيبروئيد از راه واژن وارد حفره رحم مي‌گردد. جراح براي استفاده از اين روش بايد آموزش ويژه‌اي ديده باشد. در روش لاپاراسكوپي و هيستروسكوپي دوران نقاهت كوتاه‌تر از لاپاراتومي بوده و ميزان باروري عالي است.

  يكي از مضرات ميومكتومي احتمال بروز چسبندگي است. در اين حالت نوعي بافت ترميمي در ساختمان‌هاي لگني ايجاد شده و آنها را به هم مي‌چسباند. مشكل ديگر اين است كه ممكن است فيبروئيدعود كند، چراكه رحم به طور كامل برداشته نشده است. در 10 تا 33 درصد زناني كه ميومكتومي مي‌شوند، در طي پنج سال آينده نياز به جراحي مجدد پيش مي‌آيد.

  هيستركتومي

  در اين روش رحم از طريق برشي بر روي بخش پاييني شكم از راه واژن و يا از طريق لاپاراسكوپي خارج مي‌شود.

  در اين شيوه فيبروئيدو علائم همراه آن به طور كامل حذف مي‌گردند. هيستركتومي روشي بي‌خطر و موثر بوده و عوارض جانبي كمي به همراه دارد. با اين وجود در اين روش نياز به بيهوشي عمومي است و دوران نقاهت آن دو تا شش هفته است. زناني كه هيستركتومي شده‌اند، بيشتر از بقيه به بي‌اختياري ادراري دچار شده و به طور متوسط دو سال زودتر از ديگران به مرحله يائسگي مي‌رسند.

  مطالعات نشان مي‌دهد كه بيشتر زنان از اتخاذ چنين تصميمي راضي هستند. اما هيستركتومي پايان قاعدگي و دوران باروري را به همراه دارد. بنابراين نياز خواهيد داشت كه از حمايت‌هاي روانشناختي و دارويي بهره‌مند شويد.

  آمبولي شريان رحمي

  آمبولي شريان رحمي كه به آمبولي فيبروئيد رحمي نيز معروف است، روشي است بسيار كم تهاجم كه در آن فيبروئيداز طريق قطع جريان خون آن چروكيده مي‌‌شود. اين روش از سال‌هاي اوليه دهه 1980 در درمان خونريزي‌هاي پس از زايمان و ساير موارد خونريزي رحمي مورد استفاده قرار مي‌گرفته است.

  پس از سال 1995 از اين روش در درمان فيبروئيداستفاده شده و طرفداران زيادي پيدا كرده است. قبل از انجام اين اقدام درماني ابتدا از رحم ترجيحا با روش ام آر آي تصويربرداري مي‌شود تا ساير تشخيص‌ها نظير تومورهاي تخمدان كنار گذاشته شوند.

  بدين ترتيب اندازه، محل و نوع فيبروئيد تعيين مي‌شود. در اين روش راديولوژيست يك سوند يا كاتتر را از راه يك برش كوچك در پوست ناحيه كشاله ران وارد شريان راني مي‌كند. كاتتر با راهنمايي اشعه ايكس و ماده حاجب به يكي از دو شرياني كه خون‌رساني به رحم را بر عهده دارند، وارد مي‌گردد. اين دو شريان به شريان‌هاي رحمي معروفند.

  سپس ذراتي به اندازه شن كه از مواد مصنوعي ساخته شده‌اند، به درون شريان رحمي تزريق مي‌گردند. اين ذرات در رگ‌هاي تغذيه كننده فيبروئيدتجمع يافته و خونرساني آن را قطع مي‌كنند. اين امر در نهايت منجر به چروكيدن فيبروئيد مي‌‌شود.

  هر دو شريان رحمي در يك مرحله با ورود كاتتر قابل درمان هستند.

  اين روش با بيهوشي موضعي انجام شده و كمتر از يك ساعت به طول مي‌انجامد. اين تكنيك را مي‌توان به صورت سرپايي انجام داد اما معمولا براي پيگيري و كنترل » سندرم پس از آمبوليزاسيون» نياز به يك شب بستري شدن در بيمارستان دارد.

  اين سندرم شامل درد لگني، تهوع، استفراغ ، تب و ناراحتي عمومي است. درد شديد طي 12 تا 24 ساعت اول پس از انجام اين روش شايع بوده و با مسكن‌هاي خوراكي يا داخل وريدي كنترل مي‌شود. برخي زن‌ها تا دو هفته يا چند ماه بعد از ترشحات خوني شكايت دارند.

  عوارض جدي نادر بوده و به كمتر از يك‌درصد مي‌رسد. نگراني‌هايي درباره بروز مشكلات تخمداني به دليل مهاجرت برخي ذرات وجود دارد. تعداد كمي از زن‌ها از قطع موقت يا حتي دائمي كاركرد تخمدان شكايت مي‌كنند.

  احتمال اين امر پس از سنين 45 سالگي افزايش مي‌يابد. در برخي موارد بافت كنده شده، فيبروئيد در دهانه رحم گير مي‌افتد كه مي‌بايست با جراحي خارج گردد.

  روش آمبوليزاسيون شريان رحمي براي زني كه نمي‌خواهد يا نمي‌تواند جراحي داشته باشد، مناسب است. اين روش عموما براي زني كه پس از درمان قصد حامله شدن دارد توصيه نمي‌گردد، چراكه پس از آمبوليزاسيون شانس بارداري كمتر و عوارض آن بيشتر از ميومكتومي خواهد بود.

  آمبوليزاسيون براي فيبروييدهاي بدون پايه موثرتر است. بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه 85 تا 90 درصد زنان تا سه سال پس از انجام اين روش راضي هستند. اين روش سريع‌تر از هيستركتومي بوده و نياز به زمان كوتاه‌تري براي بستري شدن در بيمارستان دارد.

  در ضمن دوران نقاهت آن هم كوتاه‌تر است. كيفيت زندگي در هر دو شيوه مانند هم است. اما پيگيري‌ها نشان داده است كه 20 تا 24 درصد زناني كه با روش آمبوليزاسيون درمان مي‌شوند، در طول دو سال آينده نياز به هيستركتومي يا ميومكتومي خواهند داشت.

  برخي متخصصين به دنبال روشي هستند كه بدون نياز به تزريق ماده مصنوعي مانع از خونرساني به فيبروئيد شود. در انسداد شريان رحمي با روش لاپاراسكوپي، پزشك يك گيره كوچك را به شريان رحمي وارد مي‌كند. در روش ديگري كه هيچ نيازي به برش ندارد، جراح از راه واژن وارد شده و يك گيره را در محل قرار مي‌دهد. اين گيره براي چند ساعت در محل مانده و با ممانعت از خونرساني، فيبروئيد را چروكيده مي‌كند. با برداشتن گيره خون مجددا در شريان جريان مي‌يابد.

  جراحي با استفاده از امواج ماوراي صوت

  جراحي با كمك اولتراسونوگرافي با راهنمايي ام‌آر‌آي (MRgFUS) يك روش غيرتهاجمي است كه در آن با استفاده از امواج ماوراي صوت فيبروئيد را حرارت داده و چروكيده مي‌كنند.

  از ام‌ آر آي براي مشاهده فيبروئيد و تغييرات دمايي آن در طي انجام روش مذكور استفاده مي‌گردد.

  اين روش براي كساني كه فيبروئيد آنها متعدد يا پايه‌دار بوده و يا در اعماق لگن، پشت روده‌ها يا نزديك به اعصاب ناحيه ساكروم، در بخش تحتاني ستون فقرات قرار دارد، توصيه نمي‌‌شود.

  اگرچه اين روش تنها در مورد زناني تاييد شده است كه نگران حفظ قدرت باروري خود نيستند، اما پس از انجام آن مواردي از بارداري ديده شده است. اين روش به طور گسترده در دسترس نيست و اگر چه در حال حاضر روشي اميدواركننده به نظر مي‌آيد، اما اين امر هنوز به اثبات نرسيده است.

 2. سلام آقای دکتر عزیز ممکنه توضیح بدید که چه عواملی در مقاربت باعث بروز بیماریهای مهبلی و واژینال خواهد شد؟با توجه به اینکه صحبت کردن در این مورد برای افراد ساده نیست گاه به سادگی خودمان را به چاهی می اندازیم که بیرون آمدن از آن بسیار مشکل میشود.یا برای اینکه مردان ارضا شوند دست به کارهایی میزنند که زنان را دچار مشکل جدی در آینده خواهند کرد(مانند رابطه از طریق دهان که منجر به بیماریهای مختلف جه در زن و جه در مرد خواهد کرد یا موارد مشابه آن…)همیشه خوش باشید

 3. سلام از من و بندرترکمن
  خیلی ممنون دکتر جان . خیلی روان توضیح دادید .

 4. فیمیل ونیپگر

  سلام دکتر. من یک فیمیل ونیپگر هستم البته سینگل اولد وان . میخواستم از نزدیک با شما آشنا بشم . صرفا به خاطر دوستی یک ایمیل برام بفرستید . یک مسج هم در قسمت پیام خصوصی براتون گذاشتم . Have a good time

 5. دکتر رسولی

  دکتر جان باز دارید یک نواخت میکنید . گاهی مطلب غیر پزشکی هم بنویسید .

 6. سلام سعي ميكنم از عارفانه بيرون بيام.دكترجان پاي مادرم درد ميكنه و نميتونه راه بره(انگشتانش هست)برا همين ميخواستم بدونم ميتونه نقرس باشه؟؟؟؟؟خيلي ممنون

 7. تولد زود رس یعنی چه ؟
  نوزادی که قبل از هفته 37باردای بدنیا بیاید نارس نامیده می شود.

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار مورد تائید هستند .

 8. عوارض تولد زود رس چیست؟
  نوزادانی که قبل از 37 بارداری بدنیا می آیند ممکن است هنوز به طور کامل رشد نکرده باشند و طبق آمار 75 در صد از نوزادان نارس متا سفانه فوت می کنند و 50 در صد از آن ها دچار مشکلات عصبی می شوند که شامل اختلال در شنوایی، بینایی و عقب ماندگی ذهنی، اختلال در یادگیری و یا فلج مغزی می شود

 9. ابروي راست من بر اثر تاتوي نامناسب ريخته و نازكتر از ابروي چپ مي باشد آيا مي توانم كاشت ابرو انجام دهم؟
  بلي، كاشت ابرو روي تاتو امكان پذير است و با تكنيك مناسب مي توان دو ابرو را به صورت قرينه ايجاد نمود.

 10. در هر جلسه كاشت مو، حداكثر چند گرافت كاشته مي شود؟
  معمولا در يك روز كاري حداكثر حدود 2000-1500 گرافت (معادل 4000 تا 5000 تار مو) مي توان برداشت و كاشت نمود.

 11. جهت كاشت مو چند روز استراحت و مرخصي از محل كار لازم است؟
  اگر كار شما سبك باشد فرداي عمل نيز مي توانيد سركار حاضر شويد اما اگر كار سنگين داريد حتما هفته اول را استراحت كنيد.

 12. آيا ممكن است كاشت مو باعث آسيب به بقيه موها شود؟
  بلي، اگر تكنيك درست استفاده نشود علاوه بر به هدر رفتن موهاي كاشته شده ممكن است موهاي مجاور نيز دچار ريزش شوند.

 13. به میشود نماز خواند اگرهم عطسه به لباس بخور

 14. بله میشود نماز خواند

 15. با سلام میخواستم بدونم با فيبروم رحمي، آیا ای وی اف امکان پذیر و امکان حامله شدن چند در صد؟

 16. دختر 22 ساله و مجردم. يكبار در اثر بي احتياطي در خودارضايي رحمم خونريزي كرده قبل از اين اتفاق به دكتر زنان رفتم متوجه شدم پرده بكارتم از نوع ارتجاعيه. ميخواستم بپرسم آيا برام مشكلي بوجود اومده؟

 17. دكتر جون سلام. چرا جوابمو نداديد؟

 18. با سلام و خسته نباشيد. من 31 ساله و مجرد هستم و مدت يك سال است كه پريود نميشوم و گاهي لكه بيني دارم. كم كاري تيروئيد دارم و روزي يك عدد قرص ليووتيروكسين ميخورم. به پزشك هم مراجعه كرده ام و داروهاي مختلفي مصرف كردم اما تاثيري نداشت. علائمي كه همزمان با اين مشكل براي من به وجود آمد عرق زياد بدن و لكه بيني و لرز شبانه وقتي خواب هستم و گرگرفتگي ميباشد. قبل از اينكه پريود من قطع شود گاهي در ماه دو بار پريود ميشدم. با توجه به اينكه خاله من نيز در سن 35 سالگي و 6 سال بعد از تولد آخرين فرزندش يائسه شد امكان دارد من هم يائسگي زودرس داشته باشم.

 1. بازتاب: آزمایشات تشخیصی و معالجه خونریزی واژن و رحم « Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: