زخم مقعد و یبوست ، روشهای درمانی

با عرض پوزش دکتر ع. ح. سردار ، من هم خونريزي از مقعد را گاهي دارم. البته پيش جراح رفتم و ايشون تشخيص فيشر دادن . گاهي به مدت دو سه ماه مراقبت ميكنم و خوب ميشه ولي با يكبار يبوست همه چيز سر جاي اول بر ميگرده . من 42 سالمه و دو بار هم زايمان طبيعي داشتم .كلا دستگاه گوارشم حال خوشي نداره . حبوبات اصلا نميخورم . حتي اگر 10 شبانه روز خيس كنم باز هم براي من مشگل ساز ميشه . همينطور اگر ترشي و يا سرخ كردني بخورم فورا دچار يبوست و به دنبال اون خونريزي ميشم . ممنون ميشم اگر كمكم كنيد .

دکتر ع. ح. سردار  : دوست خوبم ، با توجه به مطالبی که فرمودید شما دو بیماری مزمن دارید شقاق و یبوست . مشخصا شما روشهایی را برای معالجه شقاق انجام داده اید و گویا جواب نداده است . شما بار دیگر با جراحتان تماس بگیرید و  در صورت تائید وی تحت عمل جراحی قرار گیرید .
در ارتباط با شقاق (فيشر يا زخم مقعد) همکار گرامی دکتر سید محمد رضا حکیمیان مطالب ارزنده ای نگاشته اند که توجه شما رابه آن جلب میکنم :

علت اين بيماري چيست ؟
علت اين بيماري، ايجاد خراشيدگي در پوست مقعد به دنبال اسهال طولاني مدت يا يبوست است . اين خراشيدگي باعث انقباض عضله داخلي مقعد مي شود واين انقباض باعث ايجاد درد شديد مي گردد.

علائم اين بيماري چيست ؟
افراد مبتلا به اين بيماري معمولا» با درد هنگام اجابت مزاج مراجعه مي كنند و گاهي نيز از خروج چند قطره خون همزمان با اجابت مزاج شاكي هستند . بعضي از بيماران از درد شديدي كه چند ساعت پس ازاجابت مزاج تداوم دارد شاكي هستند . البته بايد بيماران بدانند كه عليرغم درد شديد و همراهي با خونريزي ، اين عارضه بيماري خطرناكي نمي باشد .

انواع اين بيماري كدام است ؟
زخم مقعد دو نوع حاد و مزمن دارد . در نوع حاد ، زخم سطحي است و با درمان دارويي بهبود حاصل مي شود . افراد مبتلا به انواع مزمن سابقه چندين مرتبه درد هاي مشابه دارند و زخم آنها عمقي است و با برجستگي در مجاور مقعد همراه است. درمان اين گروه افراد مشكل تر است و به جراحي نياز پيدا مي كنند .

روش درمان در انواع حاد چگونه است ؟
براي درمان اين بيماري چند روش وجود درد كه بطور همزمان استفاده مي شوند و تا تاثير كامل، به حدود ده روز زمان نياز است .
الف) استفاده از موادي كه حجم مدفوع را زياد مي كنند و باعث نرم شدن مدفوع مي شوند : با رعايت رژيم غذايي حاوي مواد غذايي فيبردار مانند كلم ، كاهو ، خيار، سيب همراه پوست آن ، ميوه جات ، خاكشير محلول در آب، اسفرزه محلول در آب ، انجير خشك كه آب انداخته شده است و يا دارو هايي مثل پسيليوم ، شربت لاكتولوز يا شربت منيزيم مي توان به اين هدف دست يافت.

ب) نشستن در لگن آب گرم حاوي چند قطره بتادين روزانه سه تا پنج مرتبه و هر بار به مدت حدود بيست دقيقه.
پ) استفاده از داروهاي كاهش دهنده درد كه شامل پماد بي حسي ليدو كائين بطور موضعي يا داروهاي مسكن خوراكي است .

ت) استفاده از داروهايي كه باعث افزايش خونرساني به اين ناحيه مي شوند مانند پماد نيترو گليسيرين. اين پماد با اتساع عروق خوني ناحيه مقعد باعث افزايش خونرساني به آن مي شود و در نتيجه به ترميم زخم سرعت مي بخشد. البته استفاده از اين دارو در بعضي افراد باعث سوزش در محل استفاده يا سر درد مي گردد. روش استفاده از آن بطور موضعي روي زخم مقعد دو الي سه مرتبه در روز است .
درمانهاي فوق تقريبا» هميشه باعث بهبود فيشر حاد مي شوند ولي در فيشر مزمن فقط در نيمي ا ز موارد باعث رفع علائم مي شود و بقيه افراد نياز به جراحي دارند.

روش درمان در انواع مزمن چگونه است ؟
انواع مزمن كه به به درمان دارويي جواب ندهند بايد تحت جراحي قرار گيرند . روش جراحي به اين صورت است كه قسمتي از عضله داخلي مقعد كه دچار انقباض شده است برش زده مي شود. اين امر باعث مي گردد كه انقباض رفع شود و درد بيمار ازبين برود . پس از رفع درد ، زخم مقعد تدريجا» بهبود خواهد يافت. پس از عمل درد مربوط به بيماري از بين مي رود ولي درد مربوط به برش و انجام جراحي تا چند روز تداوم دارد.

آيا عمل جراحي با عارضه اي همراه است ؟
بله .انجام جراحي در بعضي افراد باعث بي اختياري مختصري در دفع گاز مي شود كه تدريجا» پس از چند ماه مرتفع خواهد شد . در بعضي افراد خونريزي تداوم خواهد داشت كه پس از دو هفته رفع مي شود و بعضي افراد پس از عمل احتباس ادرار پيدا مي كنند كه پس از 24 ساعت رفع مي شود .

مدت بستري چقدر است ؟ پس از عمل جراحي چه مدت استراحت در منزل نياز است ؟
مدت بستري بين يك تا دو روز است و مدت استراحت در منزل بين سه تا پنج روز مي باشد.

پس از عمل چه اقداماتي را بايد انجام داد ؟
پس از عمل تا حدود يك ماه روشهاي درماني ارائه شده در قسمت درمان انواع حاد فيشر را بايد بكار بست .

آيا درمان ديگري هم براي انواع مزمن وجود دارد ؟
بله . با تزريق دارويي به نام بوتولونيوم به طور موضعي به داخل عضله مقعد ، مي توان انقباض آن را رفع نمود . تاثير اين روش پس از حدود يك هفته ظاهر مي شود و احتمال بازگشت بيماري نيز وجود دارد كه نياز به تزريق مجدد را الزامي مي كند هزينه مربوط به تهيه اين دارو به نسبت زياد است .

در ارتباط با یبوست مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران پیشنهادات خوبی ارائه داده است که مطالعه آن را به شما پیشنهاد میکنم :

جريان تشكيل مدفوع
در جريان هضم غذا مواد مفيد و قابل استفاده در روده كوچك جذب مي‏شود و بخش ناچيزي بصورت غيرقابل جذب وارد روده بزرگ مي‏شود. اين بخش غيرقابل جذب عمدتاً مواد فيبري (پلي ساكاريدهاي موجود در غشاء سلول‏هاي گياهي) و منشأ آنها دانه غلات و حبوبات است. در روده بزرگ عمدتاً آب و املاح جذب مي‏شود و آنچه نهايتاً دفع مي‏شود در يك فرد سالم معادل 400-200 گرم مدفوع و 24 ساعت است. حدود 75 درصد وزن مدفوع آب است و 25 درصد ديگر مواد جامد است محتويات مواد جامد مدفوع عمدتاً از لاشه ميكروب‏ها و مواد فيبري تشكيل شده است. بنابراين وزن و قوام مدفوع در هر فرد بستگي به ميزان آب موجود در آن و حجم مواد فيبري دارد. درصد مواد فيبري در مدفوع بستگي كامل به ميزان مصرف اين مواد در رژيم غذايي دارد و حجم آب مدفوع بستگي به حركات دودي روده بزرگ (طول مدت ماندگاري مواد دفعي در روده بزرگ و فعاليت روده بزرگ در جذب آب مدفوع) دارد. در افرادي كه مقدار زيادي فيبر مصرف مي‏كنند (نان گندم و جو سبوس دار، حبوبات و…)و حركات دودي روده بزرگ  طبيعي نيز دارند، حجم مدفوع در 24 ساعت ممكن است به 400 گرم برسد.

تعريف يبوست:
 نزديك به نيمي از افراد كه با شكايت يبوست به پزشك مراجعه مي‏كنند طبق تعريف يبوست ندارند اغلب اين افراد از ميزان و يا نحوة دفع مدفوع شكايت دارند. تعداد دفعات اجابت مزاج در افراد مختلف جامعه متفاوت است و از 3 بار در روز تا 3 بار در هفته محدوده طبيعي تلقي مي‏شود. به همين دليل بوجود آمدن تغيير در تعداد دفعات اجابت مزاج در هر فرد نسبت به وضعيت معمولي او (كاهش تعداد دفعات اجابت مزاج) بايد يبوست تلقي شود ولي اگر كسي هميشه يكبار در هر مدفوع نيز بستگي كامل به نوع رژيم غذايي فرد دارد و كاهش قابل وجه مواد فيبري در غذا مي‏تواند منجر به مدفوع كم حجم و خشك شود كه با تغيير رژيم اصلاح مي‏شود.

علل يبوست
يكي از علل مهم يبوست مصرف غذايي كم فيبر و كم آب است. در مسافرت كه معمولاً كه رژيم غذايي شما عوض مي‏شود، مي‏تواند يبوست ايجاد گردد. خانم‏هاي حامله اغلب يبوست پيدا مي‏كنند. علل ديگر يبوست عبارتند از كم تحركي، استفاده نادرست از مسهل‏ها، مصرف داروهاي خاص (از قبيل داروهاي ضد درد، مدرها، و آنتي هيستامين‏ها) يا عدم اختصاص وقت كافي براي عمل دفع مدفوع مي‏باشد. بيماري‏هايي از قبيل مرض قند و كم كاري تيروئيد نيز ممكن است باعث يبوست شوند.

آزمايشها
براي كنار گذاشتن علل جدي يبوست معايناتي انجام مي‏شود. معمولاً نمونه مدفوع و خون جهت آزمايش گرفته مي‏شود. انجام سيگموئيدسكوپي ممكن است لازم باشد. طي اين آزمون، پزشك درون روده بزرگتان را به وسيله يك دستگاه بخصوص مشاهده مي‏كنيد. ممكن است يك عكسبرداري ويژه با اشعه ايكس كه تنقيه با باريم ناميده مي‏شود، نيز انجام شود. براي اين آزمون روده بزرگ توسط محلول باريم‏دار پر مي‏شود، سپس عكس‏هايي با اشعه ايكس از كل روده بزرگتان گرفته مي‏شود.

درمان يبوست
بعد از بررسي شما يك طرح درماني مناسب توسط پزشكتان توصيه مي‏شود. اين درمان مي‏تواند خوردن فيبر بيشتر، انجام ورزش بيشتر و پرهيز از مصرف زياد از حد مسهل‏ها و يا قطع داروهاي غيرضروري باشد.
فيبر بيشتري بخوريد
يكي از بهترين راه‏هاي درمان شما مصرف غذاهاي با فيبر زياد است. بهترين منبع فيبر، غلات (جو، گندم) و سپس حبوبات است. سبزيجات نيز داراي فيبر قابل توجهي هستند. مواد فيبردار حجم مدفوع را زياد و دفع آن را از روده بزرگ تسريع مي‏نمايد. نوشيدن مايعات كافي هم توصيه مي‏شود.
مرتب ورزش كنيد
ورزش منظم به بهبود كار روده بزرگ و رفع يبوست كمك مي‏كند درباره شروع برنامه ورزشي از پزشكتان سوال كنيد.
از مصرف مزمن و طولاني مدت مسهل پرهيز كنيد
مسهل ها روده بزرگ را تحريك مي‏كنند تا سريع‏تركار كند. مصرف مداوم مسهل‏ها مي‏تواند سبب كش آمدن وضعيت شدن روده بزرگ گردند. و نهايتاً ممكن است روده بزرگ بدون آنها اصلاً كار نكند. پزشكتان مي‏تواند به شما در قطع وابستگي به مسهل‏ها كمك نمايد. در هر صورت، هرگز قبل از مشورت با پزشك آنها را مصرف نكنيد.
مواد پرفيبر
مصرف مواد غذايي زير حاوي فيبر هستند و در پيشگيري درمان يبوست مي‏توانند مؤثر باشند.
* غلات پرفيبر
* حبوبات (نخود، لوبيا، عدس، لپه، باقلا)، سبوس و سبوس گندم و جو
* سبزيجات (مانند گل كلم، هويج و نخودسبز)
* ميوه‏هاي تازه بخصوص سيب، گلابي و ميوه‏هاي خشك مانند كشمش و برگه زردآلو
* گردو، فندق، بادام و غلات (بخصوص حبوباتي از قبيل عدس و لوبيا قرمز)
* استفاده روزانه از سالاد و كاهو همراه با يك قاشق غذاخوري سبوس گندم بعلاوه روغن زيتون و آب ليمو كمك كننده است.
* توصيه مي‏شود مصرف برنج را محدود نماييد و بجاي آن نان جو و يا سنكگ استفاده نماييد.

بررسي و معالجه يبوست شديد و مقاوم
اكثر قريب به اتفاق افرادي كه يبوست دارند، با درمانهاي معمولي خوب مي‏شوند. وقتي يبوست شديد باشد و بيمار با درمان‏هاي معمول بهبودي پيدا نكند لازم است بررسي دقيقتري از جمله اندازه‏گيري مدت زمان عبور مواد از روده بزرگ را با عكسبرداري مخصوص انجام گردد. در اين بررسي معمولاً بيمار تعداد 60 عدد از قرصهاي كوچكي را مي‏خورد و پس از چند روز با عكسبرداري ساده شكم طول مدت عبور مواد از روده بزرگ تعيين مي‏گردد. براساس نتيجه اين كار در مورد درمان طبي و يا جراحي روده بزرگ تصميم‏گيري مي‏شود.

Advertisements

Posted on مه 10, 2010, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, دستگاه گوارشی. Bookmark the permalink. 26 دیدگاه.

 1. شقاق مقعد (فیشر آنال)
  نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ٢۱ امرداد ۱۳۸۸ توسط احمدرضا یاربّیشقاق‌ مقعد عبارت‌ است‌ از پارگی‌ یا شکاف‌ در ناحیه‌ مقعد. این‌ بیماری‌ در تمام‌ سنین‌ و حتی‌ در شیرخواران‌ نیز رخ‌ می‌دهد. شقاق معمولا بدنبال یبوست و دفع یک مدفوع قطور و سفت و گاهی بدنبال اسهال شدید رخ می دهد . بندرت دخول از راه مقعد و یا بیماری کرون باعث شقاق می شود . شقاق توسط معاینه بالینی پزشک و مشاهده مقعد تشخیص داده می شود . بعد از بهبود از مرحله دردناک شدید دیدن روده بزرگ با کولونوسکوپی خصوصا در افراد بالای پنجاه سال و درمواردی که خونریزی داشته اند توصیه می شود .

  شقاق اگربیشتر از شش هفته طول بکشد فرم مزمن نامیده می شود . شقاق باعث اسپاسم عضله اسفنکترمقعد می شود که علاوه برایجاد درد هنگام دفع کردن به علت تماس با مدفوع ، باعث کندی بهبود شقاق نیز می شود . دریک چهارم افراد درطول زندگی شقاق ایجاد می شود. شقاق ممکن است با درد ، خونریزی و احساس سوزش بعد از دفع مدفوع باشد . درد ممکن است چند دقیقه تاچند ساعت طول کشیده و علایم بعد از هر بار دفع تکرار شوند . در موارد مزمن خونریزی کم بوده یا متوقف می شود ولی درد ادامه دارد . ممکن است خارش یا سوزش مقعد نیز وجود داشته با شد .

  * علایم‌ شایع‌

  درد و شدید به‌ هنگام‌ عبور مدفوع‌ سخت‌ یا حجیم‌. امکان‌ دارد تا یک‌ ساعت‌ نیز طول‌ بکشد. درد دوباره‌ با اجابت‌ مزاج‌ بعدی‌ بر می‌گردد.
  درد به‌ هنگام‌ نشستن‌ روی‌ یک‌ جسم‌ سخت‌
  وجود رگه‌هایی‌ از خون‌ روی‌ کاغذ توالت‌، لباس‌ زیر، یا پوشک‌ بچه‌
  خارش‌ اطراف‌ مقعد
  کودکان‌ مبتلا ممکن‌ است‌ از اجابت‌ مزاج‌ امتناع‌ کنند.

  * علل‌

  علت‌ دقیق‌ آن‌ نامشخص‌ است‌، اما علایم‌ معمولاً بعد از فشار آمدن‌ به‌ مقعد ناشی‌ از مدفوع‌ سفت‌ و حجم‌ ظاهر می‌شوند.

  * عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

  یبوست‌
  بارداری‌های‌ متعدد
  سرطان‌ خون‌
  بیماری‌ کُرون‌
  بیماری‌های‌ نقص‌ ایمنی‌

  رابطه جنسی از راه مقعد

  سوء استفاده جنسی

  * پیشگیری‌

  جلوی‌ بروز یبوست‌ را با اقدامات‌ زیر بگیرید: ـ روزانه‌ حداقل‌ ۸ لیوان‌ آب‌ بنوشید. ـ غذای‌ پرفیبر مصرف‌ نمایید. ـ در صورت‌ لزوم‌، از داروهای‌ شل‌کننده‌ مدفوع‌ یا مسهل‌ها استفاده‌ نمایید.
  به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌، فشار بیش‌ از اندازه‌ وارد نیاورید عواقب‌ مورد انتظار

  اغلب‌ بزرگسالان‌ در عرض‌ ۶-۴ هفته‌ با درمان‌ خوب‌ می‌شوند، به‌ نحوی‌ که‌ دیگر به‌ جراحی‌ نیازی‌ نخواهد بود. اغلب‌ شیرخواران‌ و کودکان‌ کم‌ سن‌، بعد از شل‌ کردن‌ مدفوع‌ بهبود می‌یابند.

  * عوارض‌ احتمالی‌

  تشکیل‌ جوشگاه‌ در محل‌ زخم‌ به‌ نحوی‌ که‌ دفع‌ مدفوع‌ را با مشکل‌ روبرو کند.

  * تشخیص :

  اقدامات تشخیصی کاملتر در مواردی لازم است که علل دیگری مانند کرون یا سوء استفاده جنسی برای ایجاد شقاق مطرح باشد و انجام این اقدامات بر حسب مورد ، توسط پزشک معالج طراحی می شود .

  شقاق های معمولی عموما در پایین یابالای ( ساعت ۱۲ و ۶ ) سوراخ مقعد بوده و اگر شقاق در جای دیگری دیده شود باید به فکر علل غیر معمول مانند کرون یا سوء استفاده جنسی بود .

  مصرف پمادهای مسکن ، ضد التهاب ، استروئیدها (مانند هیدروکورتیزون و بتامتازون ) و پمادهای ضد بواسیر ( آنتی همورئیدها ) در بهبود شقاق نقش ندارد .

  درکودکان مبتلا به نوع مزمن شقاق که بادرمانهای طبی بهبود نیافته است شل و گشادکردن عضله اسفنکتری مقعد توسط والدین به طور روزانه و به روشی که پزشک آموزش می دهد معمولا باعث بهبود شقاق شده و نیاز به جراحی را مرتفع می سازد .

  * درمان‌

  برای‌ رد سایر علل‌ خونریزی‌ مقعدی‌ یا خونریزی‌ از راست‌ روده‌، مقعد و راست‌ روده‌ با وسایل‌ مخصوص‌ (آنوسکپ‌، سیگموییدوسکپ‌) بررسی‌ می‌شوند.
  پس‌ از اجابت‌ مزاج‌، باید مقعد به‌ آرامی‌ با صابون‌ شسته‌ شود.
  برای‌ برطرف‌ کردن‌ اسپاسم‌ عظلانی‌ و درد در اطراف‌ مقعد، باید حوله‌ گرم‌ روی‌ محل‌ گذاشته‌ شود.
  نشستن‌ در لگن‌ حاوی‌ آب‌ گرم‌ نیز درد را تخفیف‌ می‌دهد. ارتقاع‌ آب‌ در لگن‌ باید حدود ۲۰ سانتیمتر باشد. روزانه‌ ۳-۲ بار و هر بار برای‌ ۲۰-۱۰ دقیقه‌ از این‌ روش‌ استفاده‌ می‌شود.
  اگر درمان‌های‌ فوق‌ مؤثر نبود، امکان‌ دارد نیاز به‌ جراحی‌ باشد. در جراحی‌، یا زخم‌ به‌ طور کلی‌ برداشته‌ می‌شود، یا اینکه‌ در عضلاتی‌ که‌ با انقباض‌ خود باعث‌ عدم‌ بهبود زخم‌ می‌شوند تغییراتی‌ داده‌ می‌شود.

  * داروها

  برای‌ درد خفیف‌، از داروهایی‌ مثل‌ استامینوفن‌ یا بی‌حس‌کننده‌های‌ مالیدنی‌ استفاده‌ کنید.
  مالیدن‌ پماد زینک‌ اکسید یا وازلین‌ به‌ ناحیه‌ شاید باعث‌ جلوگیری‌ از احساس‌ سوزش‌ شود.
  نرم‌کننده‌های‌ مدفوع‌ نیز ممکن‌ است‌ به‌ جلوگیری‌ از بروز درد به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌ کمک‌ کنند.
  امکان‌ دارد پماد لیدوکایین‌ توصیه‌ شود.

  درصورت بهبود یبوست و رفع اسپاسم عضله اسفنکتر شقاق عموما بهبود می یابد . درمان اولیه متوجه بهبود یبوست و نرم کردن مدفوع و رفع اسپاسم است که بااین تمهیدات در ۹۵ درصد موارد شقاق خوب می شود .

  اگر شقاق خوب نشد یا مرتبا عود کند نیاز به جراحی دارد . برای بهبود یبوست مصرف فراوان غذاهای حاوی فیبر مانند میوه جات و سبزیجات توصیه می شود . پسیلیوم و سلولز حاوی فیبر فراوان هستند که با جذب آب باعث نرم کردن مدفوع می شوند .

  در کودکان مصرف روغن های معدنی مانند پارافین و نرم کننده های مدفوع نیز توصیه می شود . نشستن در وان آب گرم دوتاسه بار در روز و هر بار بمدت ۱۵-۱۰ دقیقه باعث بهبود خونرسانی و شل شدن عضله اسفنکتر شده و به ترمیم آن کمک می کند . اضافه کردن صابون مایع و شامپو توصیه نمی شود .

  پمادهای نیتروگلیسرین باعث شل شدن اسفنکتر شده و با گشادکردن عروق خونرسانی رانیز بهتر می کنندو به ترمیم زخم کمک می کنند . این پمادها روزانه ۳-۲ بار به میزان یک نخود به اطراف سوراخ مقعد مالیده شده و قبل و بعد از مدفوع کردن نیز تکرار می شود . در موارد مزمن تزریق سم بوتولیسم به داخل اسفنکتر با فلج موقت آن بمدت ۳ ماه باعث شل شدن عضله می شود . تزریق آن توسط پزشک در مطب و بدون بی هوشی امکانپذیر است .

  * دستورات دارویی و مراقبتی فیشر :

  ۱- رژیم پر فیبر : مصرف نان سبوسدار ، میوه جات و سبزیجات از قبیل کاهو ، آلو ، گلابی ، انجیر به میزان کافی در روز .

  ۲- شستشوی کافی با اب گرم پس از اجابت مزاج .

  ۳- نشستن در لگن آب گرم به مدت ۲۰- ۱۵ دقیقه حداقل ۳ مرتبه در روز ، البته بر حسب شدت درد و بیماری می تواند افزایش یابد .

  ۴- خودداری از نشستن طولانی در دستشویی موقع اجابت مزاج .

  ۵- استفاده از پماد بی حس کننده ( از قبیل لیدوکائین ، بنزوکائین و … ) طبق دستور پزشک بخصوص ۱۵ دقیقه قبل از اجابت مزاج و یا ۴-۳ مرتبه در روز .

  ۶-استفاده از پودر پسیلیوم یا دانه اسفرزه ( یک قاشق داخل لیوان آب +شکر و آب لیمو ) ۳-۲ مرتبه در روز جهت نرم شدن مدفوع .

  * درمان جراحی :

  درمان جراحی باید فقط در مواردی که شقاق بعد از سه ماه مصرف درمانهای طبی بهبود نیافته باشد انجام شود . ندرتا جراحی شقاق باعث بی اختیاری در کنترل مدفوع و یا دفع گاز می شود که معمولا موقت است .

  در صورت بروز شقاق مقعد ابتدا فیبر غذایی و مصرف میوه ها و سبزیجات و گاهی روغن های معدنی و مسهل داده می شود . اگر بعد از یکماه شقاق خوب نشد از داروهای جلدی ( پماد نیتروگلیسیرن ) یا تزریقی ( سم بوتولیسم ) استفاده می شود .

  جراحی در صورت ادامه شقاق بعد از سه ماه درمان طبی و یا در مواردی که شقاق راجعه است انجام می شود . اگر فیبر غذای روزانه کافی نباشد پسیلیوم که حاوی فیبر زیادی است تجویز می شود . درمان طبی با نشستن روزانه در آب گرم تکمیل می شود .

  روش های غیر داروئی که برای زخم ناحیه مقعد پیشنهاد میشه از این قرار است:

  بهترین روش عمل برای بیمارانی که دچار زخم مقعد شدن عمل جراحی sphincterotomy هست.. برای اینکه میزان موفقیت درمان در بهترین شرایط ۹۰% هست.روش جراحب فوق الذکر باعث بهبودی سریع زخم شده و با کمترین عارضه همراه است و حتی آن را بصورت سرپائی نیز میتوان انجام داد…

  گاهی جراح ترجیح میده که از روش دیلا تاسیون یا گشاد کردن با دست استفاده کنه.. که میزان موفقیتش ۴۰% هست و ممکنه باعث بی اختیاری بیمار میشه

  عفونت در کریپت های مجاور باعث ایجاد التهاب مزمن شده و ادم پاپیلای آنال در مجاورت کریپت سبب بزرگی و فیبروز پاپیلا می شود, طوری که ممکن است بصورت یک ساختمان محکم سفید و پلی پوئید در آمده و در این صورت پاپیلای بزرگ شده نامیده میشود.

  پاپیلاهای بزرگ شده سرطانی نبوده ولی اغلب با پولیپ های آدنوماتو انتهای روده بزرگ اشتباه میشوند. پوست مجاور در قسمت خارجی زخم آنال نیز دچار تغییرات مزمن التهابی و اختلال جریان لنفاوی میشود. یک زائده فیبروزه ممکن است در دهانه مقعد ایجاد شود که زائده پیشاهنگ (sentinel pile) نامیده میشود. زیرا مانند یک پیشاهنگ درست در قسمت تحتانی زخم قرار دارد.

  به هر حال میتونیم تریاد فیشر را به این تزتیب بگوئیم:

  ۱- وجود خود زخم ۲- پاپیلای بزرگ شده
  ۳- زائده پیشاهنگ (sentinel pile.sentinel pile )را میتوان در قسمت خارجی مشاهده کرد و با باز کردن ملائم دهانه آنوس,اغلب بخش تحتانی زخم را میتوان دید.قبل از انجام یک معاینه بسیار ملائم با انگشت که برای اطمینان از محل زخم, میزان تنگی, التهاب و غیره صورت میگیرد, بهتر است از بی حس کننده های موضعی استفاده شود. بیشتر مواقع اسپاسم شدید جلب توجه میکند.

  * نکاتی در درمان داروئی و غیر جراحی:
  اساس درمان طبی, کم کردن قوام مدفوع است. این کار از طریق تغییرات رژِم غذائی و عوامل هیدروفیل افزایش دهنده حجم انجام شده و مصرف آب باید افزایش یابد.

  استفاده از ترکیبات موضعی از قبیل ایکتامول۱۰% یا هیدروکوتیزون ۱% بوسیله یک لوله باریک به داخل کانال آنال میتواند مفید باشد.

  نشستن در آب گرم پس از یک اجابت مزاج دردناک ممکن است باعث کاهش علائم و تخفیف اسپاسم شود. شیاف ها هیچ ارزشی ندارند.

  * فعالیت‌

  هیچ‌ محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. فعالیت‌ بدنی‌ خود احتمال‌ یبوست‌ را کاهش‌ می‌دهد.

  * رژیم‌ غذایی‌

  ترجیحاً باید غذای‌ پرفیبر و مایعات‌ به‌ مقدار فراوان‌ در رژیم‌ گنجانده‌ شود تا از یبوست‌ جلوگیری‌ شود.

 2. مداوای طبیعی یبوست

  مداوای طبیعی یبوست
  طبیعی ترین روش برای رفع یبوست و روان کردن مدفوع افزایش میزان مصرف فیبر(قابل محلول یا غیر قابل محلول) و آب می باشد. در هر حال مقدارو محتوای مدفوع افراد در زمانهای مختلف متفاوت است و به طور بارزی تحت تاثیر فاکتورهای رژیمی می باشد.

  شاید یکی از دلایل یبوست نیز مشکلات کولونی(روده ای) -توانایی کولون در حرکت دادن محتویات داخل شکم- باشد یا دارویی که به طور مرتب مصرف می کنید. بنابراین بهتر است برای اطمینان یافتن از علت اصلی این مشکل به پزشک معالج خود یا متخصص گوارش مراجعه کنید.
  برای یاری بیشتر شما در حل این مشکل بهتر است ابتدا بعضی از دلایل اصلی این مشکل را ذکر نماییم. البته به خاطر داشته باشید که افراد متفاوت هستند و دلایل زیر ممکن است جامع نباشد یا شامل حال تمام افراد نباشد.

  1- افزایش میزان مصرف شیر یا فراورده های شیر
  2- مصرف زیاد پروتئین، مصرف کم غذاهای فیبردار(بیشتر افراد باید به میزان 25-35 گرم فیبر در هر روز مصرف کنند)
  3- عدم تحرک
  4- مصرف ناکافی آب یا نوشیدنی های بدون کافئین
  5- حاملگی
  6- مصرف بیش از اندازه ملین ها
  7- افزایش سن(بیشتر جمعیت کهنسال )
  8- حرکت کند روده
  9- وضعیت بالینی خاص مثل دیابت ، سندرم روده حساس، کم کاری تیروئید و…
  10- مشکلات روده و رکتوم مثل(وجود پولیپ، بیرون زدگی رکتوم، بواسیرو ….)

  اولین کار به موازات افزایش سن و در نظر گرفتن تاریخچه خانوادگی و ژنتیکی این است که در سن 50 سالگی یا بالاتر بعضی از آزمایشات روده به منظور اطمینان از عدم رشد ناهنجار زایده در روده انجام شود. اگر سابقه زخم معده یا سرطان روده در خانواده شما وجود دارد بدلیل افزایش شانس ابتلا به این اختلالات ، بهتر است آزمایشات را انجام دهید. حتی اگر جوانتر هستید و هر تغییری در وضعیت شکم یا تغییر شکل مدفوع (کاهش حجم ، باریک شدن و یا افزایش ضخامت مدفوع ) ملاحظه نمودید که بیش از دو هفته به طول انجامید بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.
  شما می توانید با پاسخ به پرسش های زیر پزشک را در زمینه تشخیص علت اصلی یاری کنید:
  • مدت زمان ابتلا به یبوست
  • هر نوع تغییر در رژیم غذایی
  • مشاهده خون در مدفوع
  • مشاهده تغییر در عادت تخلیه یا تغییر در رنگ مدفوع
  • داشتن مشکلات بالینی سکته مغزی، کم کاری تیروئید، کاهش وزن غیر متعارف و …..
  • میزان فعالیت روزانه
  • دارویی که معمولا مصرف می کنید. بعضی از داروها باعث ایجاد یبوست یا خشکی مدفوع می شود مثل : تسکین دهنده های درد مخدر، داروهای حاوی الومینیوم یا کلسیم، مکمل های آهن ، داروهای فشار خون مثل بلوک کننده های کانال کلسیم ، داروهای مدر و….

  در صورتی که هیچ دلیل جدی یا اختلالی مشاهده نشد بهترین روش برای درمان این مشکل افزایش میزان فیبر مصرفی ، فعالیت های ایروبیک، نوشیدن آب، و به علاوه مصرف موقت بعضی داروها ی درمانی مثل ملین ها ، ملایم کننده های مدفوع مثل کولیسcolace، تراوش کننده هایی مثل میرالکسmiralax

 3. آیا مادر دارای HIV+ می تواند نوزادش رابا شیرخود تغذیه نماید ؟
  ویروس HIV+ در شیر نیز وجود دارد و محققین برآورد نموده اند که میزان انتقال HIV+ از مادرانی که به کودک خود بطور پیوسته شیر داده اند ۲۹% می باشد . اطلاعات اخیر غالباً حاکی از آن است که خطر انتقال HIV+ از شیر مادر در ماههای اول بعد از تولد روی می دهد. مراکز ارائه خدمات بهداشت عمومی در کشورهای پیشرفته توصیه می کنند که زنان HIV+ به کودکانشان شیر ندهند و از شیر مصنوعی استفاده نمایند.
  به دلایل مختلفی ممکن است تغذیه با شیر مصنوعی مقدور نباشد . در چنین شرایطی برای برخی از زنان گزینه های دیگری نظیر گرم کردن شیر مادر ، استفاده از بانک شیر مادر و یا شیر حیواناتی مانند گاو ، بز و گوسفند پیشنهاد می گردد.

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار مورد تائید هستند .

 4. آیا هنگامی که خانمی باردار هست می تواند از داروی ضد HIV+ استفاده نماید؟
  روند درمان HIV + در زنان باردار هماننددیگر افراد بزرگسال ( غیر باردار ) HIV+ می باشد . بسته به شرایط بیماری HIV در زنان باردار (سطح ویرال و شمارش CD4+ ) ، پزشک ممکن است شروع و یا ادامه درمان با داروهای ضد HIV+ برای آنان تجویز یا رد نماید . در هر صورت برخی از داروهای ضد HIV+ می توانند به رشد جنین آسیب برسانند لذا مصرف آنان در دوران بارداری توصیه نمی گردد.

 5. HIV + چگونه به کودک منتقل می شود؟
  تنها راه انتقال ویروسHIV + از طریق مادر HIV+ مثبت می باشد ، راههای انتقال بیماری HIV+ از مادر مبتلا به جنین : زمانی که جنین در داخل رحم قراردارد، ، در حین شیردهی

 6. سوال : با سلام ب23 ساله ام و بيضه هايم اكثرا بالاست و با اب گرم پايين مي ايد در تست اسپرم تعداد 88 ميليون و درصد حركت 40 بود سونو واريكوسل را رد كرده و دكترم احتمال واريكوسل مي دهد و گفته ازمايش را تكرار كنم لطفا راهنمايي كنيد ايا دوباره درصد حركت بالا مي رود ايا براي ازدواج مشكلي است و بايد صبر كرد
  پاسخ : با درود تشخیص واریکوسل با معاینه بالینی است نه سونوگرافی

 7. با سلام و عرض خسته نباشید من پسری 25 ساله هستم حدود 7 ماه پیش در احتلام شبانه مقداری خون دیده شد که به پزشک مراجعه کردم و گفتند مورد مهمی نیست. ولی پس از اون مایع منی خیلی غلیظ و ژله ای مانند شده.ودر ناحیه انتهایی آلت هم شدیدا احساس سوزش دارم 1حدود ماه پیش مجددا به متخصص و جراح مجاری مراجه کردم که برام UA UC دادن و سونوگرافی از کلیه – مثانه و همینطور سونوگرافی ترانس رکتال از پروستات دادند که جوابشون به این ترتیب بود. هیچ نوع عفونتی دز آزمایش های ادرار دیده نشد. کلیه ها کاملا سالم بودند. پروستات از اندازه ی نرمال بزرگتر بود. برای من سیپروفلاکساسین و دیکلوفناک تجویز کردند (هر دو 12 ساعته) و همینطور نشستن در وان و یا لگن آب گرم که الآن بعد از حدود 20 روز هیچ تغییری احساس نکردم اگه امکانش هست راهنمایی بفرمایید پیشاپیش متشکرم
  پاسخ : با درود اگر فعلا تنها شکایت شما غلیظ و ژله ای مانند شدن مایع منی میباشد با توجه به نرمال بودن آزمایشات و سونوگرافی فعلا نیاز به اقدامی ندارید و درمان را زیر نظر پزشک خود ادامه دهید.

 8. با سلام و خسته نباشید. پسری 21 ساله هستم و خرداد ماه سال آینده موعد عروسیمه (عقدمه). آلتم در حالت نعوذ 12.5 سانت و قطر الت 3 سانت و بیضه هام هر کدوم 3.5 سانت هست. می خواستم ببینم برای ازدواج و برقراری ارتباط جنسی با همسرم برام مشکلی پیش میاد یا نه. این موضوع نگرانم کرده لطفا راهنماییم کنید
  پاسخ : با درود نگران نباشید از این نظر مشکلی ندارید.

 9. سوال : سلام…ایا خود ارضایی باعث سرطان مثانه می شود یا نه؟..ممنون از راهنمایی شما…
  پاسخ : با درود خیر ارتباط اثبات شده ای وجود ندارد.

 10. سوال : حدودا» چند ماهي است كه براي رسيدن به حالت نعوظ كامل با مشكل مواجه ميشوم و انزال زودرس دارم . لطفا راهنمايي بفرماييد. ضمنا» از اينكه جواب تلفن ميدهيد و وقت گرانهاتون را صرف هم ميهنان ميكنيد متشكرم.
  پاسخ : با درود اگر سفتی الت هنگام بلند شدن از خواب خوب است مشکل شما بیشتر ناشی از استرس است در غیر این صورت نیاز به ازمایش خون دارید. مشکل شما با دارو قابل درمان است.

 11. salam.man dokhtary 25 sale hastam.chand sal pish mogheye ejabate mazaj khunrizi dashtam.kolonoskopi shodam goftan chizi nist.alan dobare dard daram.raftam pishe jarrah goft bimarit sheghaghe.ehtemalan be jarrahi niaz dary.man az jarrahi mitarsam.mikhastam bedunam kheili sakhte in jarrahi?ghablesh tanghie lazeme?ya chizi bayad bokhorim?mamnun.

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   سلام . جراحی حدودا نیم ساعت طول میکشد و درد چندانی ندارد . در بعضی افراد چند سال بعد دوباره عود میکند .کامیاب باشید .

 12. salam
  man ba khordane shirinijat va garmi dochare zakhme maghad misham va 2 sale ke az in bimari ranj mibaram
  va chandin pezeshk ham natoonestam komaki be man dashte bashan
  khaheshan komakam konid

 13. با سلام و خسته نباشيد
  من پسري 26 ساله هستم كه لان حدود يك ماه است موقع اجابت مزاج سوزش و خونريزي دارم و وجود زخمي در داخل مقعد را احساس مي كنم مي خواستم بپرسم كه چكار بايد بكنم تا اين مشكل حل شود.با سپاس و احترام

 14. ز زخم مقعد من عمقي است و با برجستگي در مجاور مقعد همراه است.چه کنم

 15. سلام.من مواد مخد مصرف میکنم و حدود 2 سال هست که یبوست دارم و هنگام دفع مدفوع خون کمی در مدفوع میدیدم اما چند روز پیش هنگام دفع مدفوع خون زیادی بیرون امدم و تا چند دقیقه چکه خون ادامه داشت.ایا ای مشکل خطرناکی هست و باید نگران باشم و علت خون ریزی بیش از حد چند روز پیشم چی هست؟

 16. سلام.من مواد مخد مصرف میکنم و حدود 2 سال هست که یبوست دارم و هنگام دفع مدفوع خون کمی در مدفوع میدیدم اما چند روز پیش هنگام دفع مدفوع خون زیادی بیرون امدم و تا چند دقیقه چکه خون ادامه داشت.ایا ای مشکل خطرناکی هست و باید نگران باشم و علت خون ریزی بیش از حد چند روز پیشم چی هست؟؟؟؟؟ لطفا جوابم را بدین

 17. Dr. Serdar دکتر سردار

  سلام دوستم . مواد همانطوریکه میدانید موجب یبوست میشود . لطفا با یک متخصص ترک اعتیاد و یا روانشناس در مورد ترک گفتگو نمائید و در مورد خونریزی ختما با یک جراح عمومی مشاوره نمائید . لطفا به این پست هم مراجعه نمائید :
  https://yyyw.wordpress.com/2010/05/05/%d8%a7%d9%84%d8%aa%d9%87%d8%a7%d8%a8-%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d8%b1%d9%88%d8%af%d9%87-%d9%be%d8%b1%d9%88%d9%83%d8%aa%d9%8a%d8%aa-%d8%a7%d9%88%d9%84%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d8%aa%d9%8a%d9%88-%d8%8c-%d8%af

 18. سلام ایا برای درمان زخم معقد»فيشر» و یبوست شستن داخل معقد با اب گرم (گرفتن شیلنگ اب توالت به داخل معقد و دفع ان) که باعث تمیز شدن انتهای روده بزرگ میشود می تواند موثر در در در مان باشد یا این کار برای روده و بدن مشکل ساز است ایا توسعه میشود اطفا راهنمای فرمایید

 19. با سلام
  مدتی در ناحیه مقعد درد و سوزش دارم مخصوصا در هنگام مدفوع ولی دوروزی است که مطمئنم یه چیزی مثل زیگیل و یا جوش بزرگ روی دهانه مقعد مشاهده میکنم که در طول روز هم برام دردناکه و چون خجالتی هستم ممنون میشم کمکم کنید برام خیلی مشکله این نکته رو به صورت حضوری مطرح کنم هرچند اگر حاد باشه چاره ای ندارم با تشکر

 20. سلام
  من هم یک سال هست به خاطر یبوست به معقدم زخم شده و بعد از بهبود یک حالت گوشت اضافه داره
  الان دوباره شروع شده قبلا با رژیم غذائی و ی شیفات که دکتر داد و کرم رکتول خوب شدم
  اما الان ایران نیستم و ترکیه ام نمی دونم بگم چی می خوام و برای چی میخوام
  چه کار کنم خوب بشه؟
  چه داروئی باید بگیرم؟

 1. بازتاب: افتادگی رحم (پرولاپس رحم) و عوارض بعد از جراحی هيستركتومي « Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: