آیا آب باران خاصیت دارویی دارد ؟

دوست محقق عزیزی در مورد خواص دارویی آب باران از من سئوال کرده اند . و پرسیده اند : آیا شما برای بیمارانتان آب باران هم تجویز میکنین؟ برای چه مواردی ؟
دکتر ع.ح. سردار : خیر دوست عزیز من تا بحال آب باران را به کسی تجویز نکردم و تا بحال تحقیقی در مورد خواص دارویی آب باران به دستم نرسیده است . شاید خواصی دارد من اطلاع ندارم . اما نوشیدن آب را به خیلی از دوستان پیشنهاد داده ام و اعتقاد ندارم که هر کس حتما روزانه هشت استکان آب باید بخورد ، هرکس لازم است به اندازه نیازش بنوشد . شاید یک کارگر و یا یک ورزشکار نیازی بیشتر از هشت استکان داشته باشند و گاهی اضافه خوری آن تنها دفعات رفتن به دستشویی یک شخص سالم را افزایش میدهد و بس . البته در مواردی آب درمانی میشود که بحث دیگری است . اگر منظور شما از آب باران صرفا نوشیدن H2O است ، به نظر من ایده خوبی نیست ، چرا که این فرمول فاقد مواد مینرال مورد نیاز بدن است . اگر منظورتان آب مقطر باشد ، جهت تزریقات کاربرد زیادی دارد که مراحل تقطیر را میگذراند . در ارتباط با سئوالتان ، مشاوره با متخصص تغذیه یا متخصص تصفیه آب را پیشنهاد میدهم .

به طور معمول بسیاری از انسانها می توانند آب باران را بنوشند بدون اینکه بیمار شوند . با این حال ، آب باران شامل آلاینده ها ، خاک ، قطعات گیاهی ، اجزا حشرات ، باکتری ها ، جلبک ها ، و گاهی اوقات مواد رادیواکتیو است .  در برخی از کشورهای جهان سوم ، باران پشت بام در بشکه جمع آوری و نوشیده میشود . آب باران ممکن است کمی نسبت به آب زیر زمینی یا آب رودخانه ها اسیدی باشد و مواد مینرال نداشته باشد . بنابراین بدن کسانی که آب باران را مینوشند کمبود برخی از این مواد معدنی را خواهد داشت . نوشیدن آب باران شهرستانهای واقعا آلوده  ایده خوبی نیست . آب بارانی که  بعد  شستن تمامی ذرات معلق در هوا  بدست میاید ، من فکر نکنم آب خوبی برای آشامیدن باشد .

افرادی هستند که فکر می کنند ، نوشیدن آب باران ایده خوبی است و زیاد به زندگی استریلیزه شده توجه نمیکنند ، اما نگرانی اصلی بسیاری از مردم معمولا در ارتباط باکیفیت آب باران است . اگر محیط زیست غیر آلوده ای داشته باشیم ، آب باران به خودی خود معمولا مشکل ساز نیست اما طبیعت از  باران به عنوان راهی برای پاک کردن آسمان و زمین بکار میبرد . در این راستا انسان عصر صنعتی کنونی باید خطرات و اقدامات ایمنی را در مد نظر بگیرد . این اقدامات ایمنی میتواند چند مورد را در بر گیرد : حوزه ای که در آنجا آب جمع آوری و هدایت میشود . سیستم فیلتراسیون و تجهیزاتی که جهت تهیه آب آشامیدنی بکار میرود . نحوه ذخیره سازی که در آن آب برای دوره ای طولانی  نگه داشته میشود .

در روند جمع آموری آب باران ، مواد آلوده هوا ، ذرات گرد و غبار ، قطران در پشت بام ها ، مواد شیمیایی و میکروارگانیزمها می توانند در نهایت در مخزن آب باران جمع آوری گردند . گویا طبیعت آب ، بیش از حیات بخشی آن است ، آب ماده ای است که با هر ماده معدنی یا آلی به نوعی ترکیب میشود و در نتیجه آن می تواند مضر یا مفید گردد . لذا اولین قدم در درک کیفیت آب باران ، دانستن مفهوم بهداشتی بودن آب نوشیدنی است .

حفظ کیفیت آب باران جهت نوشیدن آن ، به معنای آن است که سیستم جمع آوری آن کمترین تاثیر را بر خاصیت آب بگذارد یعنی پشت بام ، ناودان ، لوله ها و غیره خاصیت آب را تغییر ندهند . وینیل جایگزین خوبی برای ناودان و لوله ها است اما همه ناودانها می توانند بندرگاهی برای باکتریها و قارچها باشند . مشخصا حوضه ها و یا پشت بامهای آسفالتی مطلقا انتخاب خوبی برای جمع آوری آب نیست . با توجه به تمامی جنبه های احتیاطی در جمع آوری آب ، لازم است که در نهایت فرآیند تصفیه آن صورت گیرد . نوشیدن آب باران که تنها توسط سیستم جمع آوری تمیز صورت گرفته است ،  مورد پذیرش استانداردهای امروزی در ارتباط با کیفیت آب باران نیست . علت آن آلودگی هوا و سمی شدن آب است . افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی میکنند ، اتمسفر آلوده تری و گاهی باران اسیدی دارند ، اما این بدان معنی نیست که آب مناطق کم جمعیت آلوده نیست . اگر شخصی حتی در وسط جنگل هم زندگی کند ، آلودگی می تواند به آب باران او برسد . کوتاه سخن اینکه همه میدانیم که آب مایع حیات است و این موضوع بیانگر خاصیت دارویی آن است .

 دکتر ع.ح. سردار 

Posted on مه 3, 2010, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 13 دیدگاه.

 1. آب درمانی

  شايد آسان ترين، راحت ترين و ارزان ترين وسيله اي که ورزشکاران و مردم براي رفع خستگي، کسالت و به دست آوردن آرامش و راحتي از آن استفاده مي کنند، آب باشد. گرفتن دوش آب گرم پس از ورزش و مسابقه، يا پس از انجام کارهاي سنگين روزانه، تقريبا يک امر طبيعي و عادي است که تمام بازيکنان و افراد، آگاهانه يا بدون آگاهي از آن استفاده مي کنند. به گزارش ايرنا، آب درماني، يک روش عامه پسند است و به خلاف اکثر روشهاي ديگر، رفع خستگي عضلاني با رضايت و خوشنودي ورزشکاران توام مي شود. با تمام مزايا در مورد آب درماني، بايد گفت: «با شناخت و آگاهي از تاثيرات فيزيولوژيکي و درماني آب، به آساني و راحتي مي توان از آن استفاده کرد.» «هيدروتراپي» به معناي آب درماني در گذشته توسط ايراني ها، مصري ها، يوناني ها و ژاپني ها، با توجه به خواص درماني آب، به فراواني مورد استفاده قرار مي گرفت. هيدروتراپي يا آب درماني به شکل امروزي آن را شايد بتوان مديون دکتر «جان فلوير» انگليسي دانست. شايد استفاده از آب در موارد درماني و رفع خستگي در ورزشکاران وبه دست آوردن آرامش جسمي و روحي، قدمتي معادل قدمت زندگي بشر داشته باشد. مزايا و خصوصيات استفاده از آب درماني براي تسکين دردها وآفرينش آرامش، يعني در موارد درماني و رفع خستگي در ورزشکاران وبه دست آوردن آرامش جسماني – روحي، متعدد است. در دسترس بودن آن براي همه، ارزان بودن نسبت به روش هاي ديگر، اندازه گيري درجه حرارت آب به آساني، سبک شدن وزن بدن در آب و عامه پسند بودن آن براي همه، از جمله مزاياي آب درماني است.
  آب و رفع خستگي
  آب درماني چگونه باعث رفع خستگي ورزشکاران مي شود؟ براي شناخت و آگاهي از چگونگي عمل و علل رفع خستگي ورزشکاران، متعاقب استفاده از هيدروتراپي بايد تاثيرات فيزيولوژيکي آب درماني را نيز بررسي کرد. به طور کلي، در هنگام قرار گرفتن در آب، تغييرات زير در بافت ها و اندام هاي بدن رخ مي دهد.
  – افزايش درجه حرارت بدن: بر حسب ميزان و مقدار گرماي آب، درجه حرارت بدن هم تغيير مي کند. در اغلب موارد که درجه حرارت آب استخر بين 34 تا 37 درجه سانتيگراد باشد، دماي بافت ها و عضلات ورزشکار نيز مقداري افزايش مي يابد.
  – افزايش سوخت و ساز بافت ها: در اثر افزايش حرارت بافت هاي مختلف بدن، ميزان سوخت وساز يا متابوليسم عمومي بافت ها نيز زياد مي شود.
  – اتساع عروق: بالا بودن حرارت آب منجر به بالا رفتن حرارت بدن و متعاقب آن، متسع شدن عروق و مويرگ ها مي شود. در ضمن، اتساع عروقي مي تواند ناشي از افزايش سوخت و ساز سلول ها باشد که نياز به اکسيژن اضافي و دفع بيشتر مواد حاصل از سوخت و ساز دارند.
  – افزايش جريان خون: افزايش درجه حرارت بدن موجب زيادتر شدن سوخت و ساز سلول ها مي شود که براي جبران کردن اين امر، بدن به افزايش جريان خون بافت ها روي مي آورد. بنابر اين، ميزان جريان خون نيز متعاقب قرار گرفتن در آب گرم افزايش مي يابد.
  – افزايش ميزان فعاليت قلب: به دنبال اتساع عروق خوني و زياد شدن ميزان جريان خون، ميزان خون وارده به قلب نيز زيادتر مي شود و طبق قانون فرانگ استارلينگ (هرچه خون وارده به قلب زيادتر شود، خون خارج شده از آن نيز زيادتر مي شود) ميزان برون ده قلبي نيز افزايش مي يابد و فعاليت قلبي هم بيشتر مي شود.
  به دنبال ايجاد تاثيرات فيزيولوژيکي فوق در بافت ها و اندام هاي بدن، يک سلسله تاثيرات درماني در فرد مشاهده مي شود، از جمله در اثر افزايش جريان خون و بهبود وضع تغذيه در اندام ها و دفع سريع مواد زايد، گرفتگي و اسپاسم عضلات فرد، بر اثر وقوع تغييرات مذکور، اين درد و ناراحتي ورزشکار از بين مي رود. به طور خلاصه مي توان گفت که تاثيرات درماني آب به واسطه اثري است که آب روي پوست بدن دارد. در آب درماني، پوست بدن به عنوان يک عضو مهم و اساسي است، زيرا بر اثر برخورد جريان آب، گيرنده هاي عصبي پوست تحريک مي شوند. تحريکات ايجاد شده از طريق اعصاب، بر سيستم عصبي مرکزي تاثير مي گذارند و اين تاثيرات سيستم عصبي مرکزي است که باعث به وجود آمدن اثرات درماني آب مي شود. استفاده از آب درماني روي جريان خون، سوخت و ساز بدن، سيستم عصبي، ترکيب خون و ميزان ترشح غدد نيز تاثير مي گذارد و در نهايت، تجمع اين تاثيرات روي روان فرد منعکس مي شود.
  موارد کاربرد آب درماني در ورزش
  از هيدروتراپي به غير از رفع خستگي و آرامش در ورزشکاران، در موارد ديگري نيز مي توان استفاده کرد. مهم ترين کاربردهاي آب درماني شامل موارد زير است:
  1- به عنوان قسمتي از درمان فوري ضايعه ورزشي که بايد از آب سرد با درجه حرارت حدود 12/8 درجه سانتيگراد استفاده کرد. براي مثال، قرار دادن مچ پا يا دست ضايعه ديده در ظرف آب سرد، باعث جلوگيري از ايجاد تورم و التهاب در موضع صدمه ديده مي شود و درد را کاهش مي دهد.
  2- در درمان ضايعات ورزشي مزمن مثل کوفتگي، رگ به رگ شدن و پيچ خوردن مفاصل، التهاب و تورم تاندون يا زرد پي مي توان از آب درماني استفاده کرد. برخي از متخصصان عقيده دارند که در هر مرحله از ضايعات سيستم عضلاني – استخواني مي توان از آب درماني استفاده کرد. البته توصيه مي شود که در اوايل وجود ضايعه حاد و شديد، از آب گرم نيز استفاده کرد.
  3- بعد از عمل جراحي در صدمات ورزشي، براي به دست آوردن دامنه حرکتي مفاصل مي توان از آب درماني استفاده کرد. از موارد مهم ديگر، کاربرد آب درماني در ورزش براي تحرک و انعطاف پذيري در عضلات و مفاصل است. در اين حالت نيز عضو مورد نظر را در يک وان يا ظرف مناسب قرار مي دهيم. در صورت امکان مي توان از استخر آب گرم استفاده کرد. گرماي آب باعث نرم شدن بافت ها و عضلات و مفاصل مي شود و اين امر کيفيت انجام حرکات در عضو صدمه ديده را بهبود مي بخشد.
  4- به عنوان قسمتي از برنامه آمادگي ورزشکاران هم مي توان از آب درماني استفاده کرد. منظور اين است که براي گرم کردن عضلات بدن، افزايش جريان خون در بافت ها، بهبود وضع تغذيه سلول ها، قبل از شروع تمرينات و حرکات جهت تقويت و آماده کردن بدن، مي توان از آب درماني استفاده کرد.
  5- از جمله موارد ديگري که هيدروتراپي در ورزش کاربرد دارد، تميز و برطرف کردن مواد خارجي از روي زخم ها، خراشيدگي ها، تاول ها و ديگر صدمات ورزشي است که در پوست بدن به وجود مي آيد.
  ممنوعيت استفاده از آب درماني
  اگرچه استفاده از آب درماني يک روش بدون خطر و بي عارضه است و مي توان آن را براي اکثر ورزشکاران تجويز کرد، بهتر است در هنگام استفاده از آن به نکاتي چند توجه داشت:
  1- در هنگام وجود اختلال حسي در ورزشکاران، بايد در درجه حرارت آب دقت زيادي به عمل آورد، زيرا امکان ايجاد ضايعه، پس از استفاده از آب گرم در ورزشکاراني که دچار اختلالات حسي هستند، وجود دارد.
  2- همچنين ورزشکاراني که اختلالات گردش خون، عفونت حاد، زخم باز و وسيع، نارسايي قلبي يا نارسايي تنفسي و اختلالات غدد دارند، نبايد از هيدروتراپي استفاده کنند. در صورت به کار بردن آن نيز بايد دقت بسيار زيادي به عمل آورد. در هنگام استفاده از آب گرم، چون فشار خون پايين مي آيد، بنابراين در ورزشکاراني که نارسايي قلبي دارند، استفاده از آب درماني ممنوع است.
  3 -همچنين در آن دسته از ورزشکاران زن که دوران قاعدگي را مي گذرانند، نبايد از هيدروتراپي استفاده کرد.

 2. سلام…
  جالبه اگه خواصی داشته باشه، چون خیلی از جاها بارون در دسترسه!!!
  اما منم تا به حال چیزی نشنیدم…
  موفق باشید

 3. دکتر محمدی

  اگر دوست محققتان ، پژوهش خودشان را کامل کنند مرا نیز در جریان بگذارید .
  انسان امروز بیشتر از همه چیز پایند تکنولوژی است .

 4. چه آدم خجالتی هستم من دکتر سردار محترم . حتی خجالت میکشم آنلاین هم چیزی بگم . دکتر جون چند وقتی هست خونريزي از مقعد دارم . فکر میکنم بعد از یک اسهال شروع شد ، حالا هم گاهی اسهال و خیلی یبوست دارم . گاهی احساس دفع ضرب العجلی مدفوع میکنم اما یک ساعت هم تو دستشویی بشینم خبری نیست یا چیزی اندازه پشگل گوسفند . موقع یبوست معمولا خون دور مدفوع است و بی ادبی نباشه گاهی چرکی هم میشود . از دوستانم شنیدم که افراد مفعول دچار این بیماری میشن اما بخدا که نه فاعل بودم نه مفعول . بعضی وقتها هم که تو دستشویی زور میزنم تنها چند قطره خون میچکد . گاهی هم درد در قسمت پایین شکم دارم . دکتر جان من میدانم باید دکتر بروم اما الان تو یک مملکت غریب هستم تو رو خدا یه راهنمایی کوچک بکنید و بگید چکار کنم . درود بر شما .

 5. خواهر من حدودا 42 ساله 16 سال پيش عمل دريچه ميترال را انجام داد و امسال هم عمل مجدد دريچه ديگري را که 16 سال پيش ترميم کرده بودند عمل قلب با موفقيت بود (لازم به ذکر است که قلب ايشان هم کمي بزرگتر شده) ولي مشکلي که وجود دارد بعد از عمل در ناحيه سينه تورم داشته و مجددا قسمت سينه وي را شکافتند و اظهار داشتند که مربوط به نخ عمل ميباشد و دوباره از رو بخيه زدند ولي مجددا ترشحاتي وجود داشت که مجبور شدند مجددا همان ناحيه را شکافته و کاملا تميز نمايند ولي اين بار ديگر بخيه نزدند و هر روز دوبار آن محل را با آب اکسيژنه شستشو ميدهند و هنوز علت اين ترشح را که خيلي هم کم است را نميدانند چيست. از ترشح، کشت به عمل آورده اند تا متخصص پوست هم ببيند البته هنوز جواب نيامده ولي علت همچنان نامشخص است. خواهشمندم راهنمايي بفرماييد.

  پاسخ : با سلام و تشکر از مشاوره . از عوارض جراحی قلب عفونتهای بعد از عمل است که یکنوع آن مربوط به زیر پوست و پوست و محل بخیه است که در حالت عادی با درمان کوتاه مدت آنتی بیوتیک بهبودی حاصل می شود ولی گاها عفونت ممکن است گسترش پیدا کرده و استخوان جناح و یا دنده ها را هم درگیر کند که در این حالت معمولا پاسخ به درمان ضعیف است و لازم است درمان طولانی مدت آنتی بیوتیک که در این حالت کشت ترشحات کمک بزرگی در تشخیص عامل عفونت و شروع درمان مناسب می کند.

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار مورد تائید هستند .

 6. من سال 74 ازدواج کردم. سال 78 صاحب يک پسر شدم. حالا بعد از 11 سال نمي توانم بچه دار شوم. داروهاي متعددي استفاده کردم . در آزمايش اعلام شد تعداد اسپرم 19ميليون است وبايد بيشتر باشد خواهش مي کنم راهنماييم کنيد.

  پاسخ : با سلام و تشکر از مشاوره . یکی از علل کاهش اسپرم واریکوسل است. شما در صورت داشتن واریکوسل باید جراحی واریکوسل انجام دهید. در هر صورت شما بهتر است زیر نظر ارولوژیست به مداوای خویش ادامه بدهید و به احتمال زیاد نتیجه خواهید گرفت.

 7. آقاي دکتر براي کاهش ميل جنسي مصرف چه نوع مواد غذايي را پيشنهاد مي کنيد؟ آيا قرصي است براي اينکار؟
  دستوري که واقعا تاثير گذار باشد. 19 سال دارم با احترام فراوان

  پاسخ : با سلام و تشکر از مشاوره . داروهایی که برای کاهش میل جنسی استفاده می شود اصولا برای مصارف دیگر بکار میرود و در واقع از عوارض این داروها کاهش میل جنسی است. پیشنهاد می شود برای کاهش میل جنسی از غذاهای ترش ، ترشیجات استفاده کنید و کاهو هم در کاهش میل جنسی موثر است.

 8. با سلام و عرض ادب بنده براي جلوگيري از ريزش مو قبلا بمدت يکسال فيناسترايد يک ميلي استفاده کرده ام وتاثير هم داشت و الان حدود 6 ماه است که استفاده نميکنم و مشاهده کردم که موهام نازک تر شدنخواستم دوباره استفاده کنم ايا بنظر شما اين قرص در کل ضرري ندارد هرچند که من عوارض اين قرص را در خود نديدم ولي تو سايتهاي مختلف بحثهاي گوناگوني در مورد اين قرص شده که نميدونم کدوم درسته ! در کل خواستم بدونم استفاده مجدد از اين قرص مشکلي ندارد؟با تشکر فراوان و اميد موفقيت براي شما

  پاسخ : با سلام و تشکر از مشاوره . مصرف طولانی مدت این دارو اصلا توصیه نمی شود. چون باعث کاهش میل جنسی می شود. شما برای حل مشکل کاهش ریزش مو از محلولهای موضعی مثل مانیوکسیدیل و از داروهایی مثل کپسول روی استفاده کنید. در ضمن لازم است قبل از شروع درمان ریزش مو بهتر است با انجام آزمایش بعضی از علتهای ریزش مو مثل کم کاری تیروئید مشخص گردد.

 9. با سلام من متاهل 20 ساله هستم سينه هاي من بعد از ازدواج كوچك شده است علت چيست؟
  پاسخ : با سلام و تشکر از مشاوره . به احتمال زیاد برای شما علل هورمونی مطرح است . حتما لازم است به فوق تخصص غدد مراجعه کنید تا بررسی لازم صورت گیرد.

 10. خسته نباشيد روز بخير 20 ساله هستم آيا قرص سيپروتون استات 50 ميلي گرمي يا فيناسترايد نيز داراي قرص هاي 1 ميلي گرمي براي کاهش ميل جنسي پيشنهاد مي شود؟ من دانشجو هستم و نميخواهم خواب آور باشد آيا عوارضي هم دارد؟ اگر قرص هم خانواده اي است که ميشود کاهش ميل جنسي داد و خواب آور نباشد و مهم تر از همه مضر نباشد لطفا پيشنهاد کنيد با تشکر

  پاسخ دکتر : این داروها به این هدف برای بیمار تجویز نمی شود. بلکه از عوارض این داروها کاهش میل جنسی است و به هیچ عنوان جهت کاهش میل جنسی توصیه نمی شود . بخاطر عوارض مهمی که این داروها دارند شما می توانید برای هدف کاهش میل جنسی از غذاهای آب دار و کاهو استفاده نمایید. با تشکر

 11. معرفي سايت شهر سالم ساوه

 1. بازتاب: آمینوسنتز : تعیین جنسیت کودک (دختر و یا پسر) و تشخیص بیماریهای ژنتیکی کودک قبل از تولد « علوم آزمایشگاهی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: