ورود مجدد بادكش درمانى به دنیای پزشکی

امروز مطلبی را از یک سایت روسی تحت عنوان (Лечение банками возвращается) را میخواندم . مطلب جالبی در باره رجعت بادكش درمانى داشت . قسمتهایی از آن بعلاوه مختصر اطلاعات دیگر را تقدیمتان میکنم . 
یكى از روش هاى معالجه «بادكش درمانى» است كه طبیبان آنرا از زمانهاى قدیم ، در درمان بیمارى ها و تسکین دردها بکار برده اند . بادكش درمانى روش درمان سنتی چینی با قدمت بیش از یک هزار سال است . خیلی از بزرگترها بادكش درمانى را از دوران کودکی بخاطر دارند . آنها بیاد دارند که در زمان سرماخوردگی ، یک درمانگر پنبه آغشته به الکل را آتش میزد و آتش را وارد استکانی میکرد و استکان را معمولا به پشت بیمار میگذاشت و پوست بیمار به داخل استکان مکیده میشد . مدتها این روش تقریبا از دور خارج شده بود . گویا کنار گذاری آن عمل بیهوده ای بوده است !  
یكى از دلایل درد در بخشهاى مختلف بدن تجمع مواد زاید در مویرگهاى سطحى میباشد كه معمولا با اختلال در خون رسانى موضعى همراه است. بادكش با ایجاد خلاء موجب انبساط عروق سطحى، تجمع خون در ناحیه و افزایش خون رسانى موضعى میگردد . در اثر آن اكسیژن و مواد لازمه بیشترى به سلول ها رسیده و درد رفع مى شود . همچنین افزایش خون رسانى موضعى موجب تسریع ترمیم آسیب هاى بافتى و عفونت هاى موضعى مى شود.  بادكش با ایجاد خلاء میتواند در تخلیه سموم و عفونت هاى موضعى كمك كند. بادكش با ایجاد فشار منفى باعث انبساط عضلانى گشته و در رفع اسپاسم عضلانى میتواند یاری رساند.
در زمان حاضر عده ای از دانشمندان معتقدند که بادكش درمانى نه تنها در معالجه سرماخوردگی کمک میکند ، بلکه تا حد زیادی درد مزمن در زانو را تسهیل میبخشد . بعضی از دانشمندان معتقدند که بادكش درمانى می تواند درد در پایین کمر را تسکین دهد و این روش بسیار قوی تر از مسکن های رایج است . مطالعات دیگر اعتبار بادكش درمانى ، در درمان درد عصب سه قلو (اعصاب صورت) را به اثبات رسانده اند . اخیرا محققان در دانشگاه برلین Charite  مطالعات جدیدی انجام داده و اظهار کرده اند که که بادكش درمانى ممکن است برای کمک به بیماران با درد مزمن در مفاصل زانو مفید واقع گردد . در حال حاضر میلیون ها بیمار از این بیماری رنج میبرند که شایعترین علت آن آرتروز می باشد .
معمولا افراد بالای پنجاه سال دچار درد در زانو میشوند . عوامل ریسک شامل چاقی ، جراحت زانو ، و نیز سابقه خانوادگی میباشد . روش درمان آنها شامل مصرف مسکن ، فیزیوتراپی و استروئیدها است . در برخی موارد ، بیماران مجبور به تعویض مفصل زانو میشوند . فرض مثال در بریتانیا در هر سال 40 هزار عمل جراحی مشابه صورت میگیرد . در حال حاضر در برلین ، برای بیماران مبتلا به درد مزمن زانو ، بادكش درمانى شروع شده است . سن شرکت کنندگان در این مطالعه بین 40 تا 80 سال میباشد . جالب است که عملیات بادكش درمانى به روش سنتی صورت نمیگیرد و دستگاه ویژه ای برای آن بکار میرود . دوره درمان هشت جلسه به مدت پانزده دقیقه میباشد . در این دستکاه از استکانهای سیلیکونی استفاده میشود که در زانو شخص قرار می گیرد . به جای آتش ، که در روش سنتی بکار میرفت آنها از دستگاه واکیوم (ایجاد کننده خلا) استفاده میکنند .
دکتر ع. ح. سردار 

 

Posted on آوریل 18, 2010, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 14 دیدگاه.

 1. بادکش درمانى

  انواع بادکش

  به طور کلى، بادکش به دو دسته ى گرم و سرد تقسیم مى شود. طبق نظر همه ى حکیمان و پزشکان، تأثیر بادکش گرم در درمان دردها و بیمارى ها بیش تر از بادکش سرد است. در طب سنتى، از بادکش با عنوان «حجامت گرم و خشک» یاد مى شود. از این جا که دستگاه درد کش با مکانیسم سرد و خشک عمل مى کند، براى تکمیل درمان، بهتر است محل مورد نظر را با حوله ى گرم، گرم کرده، سپس با استفاده از این دستگاه اقدام به بادکش گذارى کرد.

  در تمام دنیا، از جمله جامعه ى ما، در حال حاضر، تعداد بسیار زیادى از مردم به بیمارى هاى مختلف مبتلا هستند که دردهاى ناشى از این بیمارى ها، پزشک را مجبور مى کند که به بیمار، داروهاى مسکن تجویز کند. عوارض ناشى از خود این داروها، بیمارى هاى جدید را به وجود مى آورد که گاهى بعد از تشخیص، غیر قابل جبران مى باشد.
  استفاده از دستگاه دردکش به عنوان روش درمان فیزیکى، در این میان، بسیار حایز اهمیت است.

  کاربرد درمانى و مکانیسم تأثیر بادکش

  بادکش گذارى با مکانیسم هاى متعددى باعث رفع دردها و درمان بیمارى هاى مختلف مى شود که در زیر به تعدادى از این مکانیسم ها اشاره مى شود:

  ۱. یکى از علل درد و خستگى در قسمت هاى مختلف بدن تجمع بعضى مواد نظیر اسید لاکتیک و سایر مواد زاید سلولى در مویرگ هاى سطحى بدن است که معمولا با اختلال در خون رسانى موضعى همراه است. بادکش با ایجاد خلاء باعث انبساط عروق سطحى، تجمع خون در موضع و افزایش خون رسانى موضعى مى شود. در نتیجه اکسیژن و غذاى بیش ترى به سلول ها رسیده، درد و خستگى رفع مى شود.

  ۲. افزایش خون رسانى موضعى با فراخوانى سلول هاى دفاعى و فاکتور هاى ضد التهاب خونى به موضع، باعث تسریع ترمیم آسیب هاى بافتى و عفونت هاى موضعى مى شود. مثلا با بادکش کردن اطراف زخم هاى بستر مى توان به ترمیم و بهبود این زخم ها کمک شایانى کرد.

  ۳. بادکش با ایجاد خلاء در تخلیه ى سموم و عفونت هاى موضعى مثلاً در گزیدگى با مار و عقرب کمک کننده است.

  ۴. بادکش با ایجاد فشار منفى باعث انبساط عضلانى شده و در رفع اسپاسم عضلانى که علت بسیارى از دردهاى موضعى است، کمک کننده مى باشد.

  ۵. بادکش با تحریک روده ها و دستگاه گوارش در درمان برخى از بیمارى هاى گوارشى، نظیر زخم معده، تنبلى روده و یبوست کمک کننده است.

  ۶. بادکش متناوب با جذب خون به عضلات در رفع لاغرى هاى موضعى و افزایش بافت ماهیچه اى موضع مؤثر است.

  ۷٫ اگر علت چاقى تجمع موضعى چربى باشد، بادکش گرم در سوزاندن چربى هاى موضعى مؤثر است. (با مکانیسم فراخوان خون به ناحیه ى پرچربى)

  ۸. از فشار منفى ایجاد شده توسط بادکش مى توان در کنترل و تنظیم بعضى از خونریزى ها در بدن بهره گرفت. مثلاً در هایپر منوره (قاعدگى با خونریزى شدید) مى توان زیر سینه ها را بادکش کرد. با این عمل فشار خون از اندام تحتانى به سمت اندام فوقانى متوجه شده و از شدت خونریزى کاسته مى شود یا در خونریزى کم (هایپو منوره) با بادکش کردن ران ها و ساق پاها مى توان فشار خون را از قسمت هاى فوقانى به سمت اندام تحتانى متوجه ساخته و میزان خونریزى را افزایش داد. یا در خون دماغ شدید با بادکش کردن اطراف ناف (در طرف خونریزى) فشار خون به قسمت هاى تحتانى منتقل شده و خون دماغ کم کم قطع مى شود.

  ۹. تعدادى از دردهاى عضلانى بر اثر درگیر شدن اعصاب حسى بین ماهیچه ها یا بافت پیوندى سخت شده ایجاد مى شود. بنابراین با بادکش نمودن در بسیارى از موارد این فشار از روى عصب برداشته شده و درد تسکین مى یابد.

  ۱۰. در رفع خواب رفتگى ها و گزگز اندام، بادکش با تسریع خون رسانى و اکسیژناسیون بافتى مؤثر مى باشد.

  ۱۱. عده اى از اطباء و حکما از فشار منفى بادکش جهت کمک به خروج سنگ هاى کلیوى استفاده مى کنند. به این صورت که بعد از روغن مالى، مسیر کلیه ها را از طرف کلیه به سمت مثانه بادکش متحرک مى کنند.

  ۱۲. در افرادى که داراى طبع سرد و تر هستند و در اصطلاح طب سنتى بلغمى مزاجند، بادکش گرم و خشک کاربرد فراوانى دارد و جایگزین مناسبى براى حجامت (تر) مى باشد.

  ۱۳.طبق تعریف طب سنتى گاهى دردها بر اثر غلبه ى سردى بر بافت یا عضو ایجاد مى شود و تجربه نشان داده است که بسیارى از دردهاى موضعى با گرم کردن موضع تسکین مى یابد. بادکشى گرم در رفع این دردها مؤثر است.

  در طب سنتى بیمارى برص یا Vetiligoدر دسته ى بیمارى هاى بلغمى جاى مى گیرد. عده اى با این استدلال که بلغم سرد و تر و بادکش گرم و خشک است، یعنى دقیقاً ضد بلغم، بادکش متناوب دست کم ۴۰ جلسه یک روز در میان را در از بین بردن ضایعات برص مؤثر مى دانند.

  ۱۴. البته این مسأله قطعى است که افزایش خون رسانى پوست توسط بادکش گذارى در رفع بسیارى از بیمارى هاى پوستى مؤثر است و تحقیقات پروفسور Von neisser نیز این مسئله را تأیید مى کند.

  ۱۵. در زانوهایى که دچار تورم، درد و تجمع مایع در مفصل شده اند (تجمع بلغم موضعى) با بادکش متناوب ۴۰ تا ۱۲۰ جلسه یک روز در میان مى توان کم کم این مایع را از محیط خارج کرد.
  یاد آورى: در رفع بلغم موضعى و سیستمیک بادکش گرم و خشک بهتر از بادکش سرد است.
  بادکش درمانى Cupping therapy در روایات

  در بیش تر کشورهاى توسعه یافته، طب سنتى و مکمل را تعداد زیادى از افراد این جوامع پذیرفته اند. به طورى که ۴۸درصد مردم استرالیا، ۷۰درصد جمعیت کانادا، ۴۲درصد مردم آمریکا، ۳۸درصد مردم بلژیک و ۷۵ درصد جامعه ى فرانسه، دست کم یک مرتبه در سال از خدمات طب مکمل بهره مى برند.
  در آلمان ۷۷درصد کلینیک هاى ضد درد از طب سوزنى یا بادکش سرد استفاده مى کنند و امروزه وسایل پیشرفته در خصوص حجامت و بادکش و طب سوزنى و … ساخته شده است که جزو صنایع پزشکى محسوب شده و درصد قابل توجهى را به خود اختصاص داده اند.
  در حقیقت اگر تاریخ تحولات پزشکى با وضع کنونى آن درهم آمیخته شود، براى پیشرفت پزشکى راه هایى تازه پیدا مى شود.چ

  به عقیده ى ابن سینا، بهترین مکتب پزشکى آن است که به دارو نیاز نداشته باشد.

  انواع بادکش گذارى

  بادکش ثابت:
  در این روش، لیوان یا لیوان ها در طول مدت زمان مشخصى به طور ثابت روى پوست بدن بیمار قرار مى گیرند و پس از تمام شدن زمان بادکش از بدن جدا مى شوند. مثلاً باکش وسیع کتف و کمر که در درمان کمردردها و رفع خستگى مزمن کاربرد دارد.
  بادکش متناوب (منقطع):
  گاهى براى جلوگیرى از کبودى موضع یا براى جلوگیرى از عوارض بادکش هاى خاص، مثلاً روى پوست صورت و گونه، از بادکش متناوب استفاده مى شود، به این صورت که پس از ایجاد خلاء و ثابت شدن لیوان روى پوست پس از ۳ تا ۵ ثانیه، لیوان از روى پوست جدا شده، دوباره هواگیرى مى شود و روى پوست گذاشته مى شود، عمل تثبیت و جدا کردن لیوان بین ۲۰ تا ۴۰ مرحله تکرار مى شود.
  از این روش بادکش مى توان در آماده کردن موضع حجامت تر و بادکش نقاط مختلف صورت استفاده کرد.

  بادکش متحرک یا لغزان:
  در بادکش متحرک، قبل از بادکش گذارى، موضع را روغن مالى مى کنیم (جهت روغن مالى مى توان از روغن هاى طبیعى، نظیر روغن زیتون، روغن کنجد، روغن بادام تلخ یا روغن سیاه دانه استفاده کرد.) پس از روغن مالى، بادکش را روى بدن ثابت مى کنیم و سپس به آرامى آن را با دست روى بدن به حرکت درمى آوریم. این عمل باعث گرمى (سرخى) موضعى مى شود و در رفع اسپاسم هاى عضلانى و خستگى مفرط بسیار مؤثر است.

  تذکر۱: در بادکش متحرک افرادى که داراى جوش هاى متعدد پوستى هستند احتیاط کنید.

  تذکر۲: در تمام بادکش ها حتماً از لیوان هاى سالم و بدون ترک استفاده کنید. زیرا لبه هاى ترک خورده و شکسته ى لیوان ممکن است بریدگى هاى شدید ایجاد کند.

  تذکر۳: کبودى هاى ناشى از بادکش واکنش طبیعى بدن است و جاى نگرانى ندارد و در ۵ تا ۱۰ روز کاملاً رفع مى شود. براى رفع سریع تر این کبودى ها مى شود از ماساژ موضع بادکش بلافاصله پس از بادکش گذارى بهره گرفت.
  «با کنترل پوست بیمار و تنظیم مدت بادکش از کبودى شدید پوست جلوگیرى کنید.»

  تذکر۴: در صورتى که بیمار در موقع بادکش گذارى دچار حالات تهوع و سرگیجه و عرق سرد شد، بلافاصله بادکش را از بدن جدا کنید و بیمار را به پهلوى راست بخوابانید و پاهاى او را به داخل شکم خم کنید. علایم نام برده در چند دقیقه کاملاً رفع خواهند شد.
  براى رفع سریع تر علایم مى توانید از یک قاشق عسل خوراکى به صورت مکیدن یا یک لیوان شربت عسل استفاده کنید.

  تذکر۵: ایجاد تاول روى پوست بیمار پس از بادکش گذارى چند علت عمده دارد:
  ـ ضعف و سستى پوست بیمار؛
  ـ زیاد بودن فشار منفى ایجاد شده؛
  ـ طولانى بودن مدت زمان بادکش؛
  بنابراین با کنترل وضعیت پوست در مدت زمان بادکش و تنظیم مدت زمان بادکش و میزان خلاى ایجاد شده، مى شود تا حد زیادى از این مسأله جلو گیرى کرد.

  تذکر۶: میزان بادکش در افراد لاغر و ضعیف، کم تر از افراد چاق باید باشد، زیرا بادکش شدید پوست افراد لاغر باعث تورم بافتى (التهاب) و اسپاسم (گرفتگى) عضلانى این افراد مى شود.
  امروزه جهت بادکش درمانى، دستگاه هاى Cupping therapy(درد کش) ساخته شده است که طرز استفاده از این دستگاه به این صورت مى باشد:

  جهت استفاده از دستگاه دردکش، ابتدا موضع بادکش را با روغن هایى مثل: روغن زیتون، روغن سیاهدانه یا روغن بادام تلخ به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید. سپس دستگاه مکنده را به پشت لیوان متصل کرده و با چند بار مکش با ایجاد خلاء لیوان را روى بدن ثابت کنید.
  سپس دستگاه مکنده را از لیوان جدا کرده و جهت اطمینان دریچه ى لیوان را کمى به داخل فشار دهید. مدت زمان لازم براى بادکش گذارى به طور متوسط ۱۰ دقیقه است و البته این زمان براى کودکان و بعضى از بیماران که داراى پوستى سست و نازک هستند تا ۵ دقیقه کاهش مى یابد.

  ـ مدت زمان بادکش تیروئید و کبد کم تر از ۱۰ دقیقه است؛
  ـ در صورت مشاهده ى کبودى زیاد یا تاول هاى پوستى کوچک، بادکش را خاتمه دهید؛
  ـ در صورت ایجاد تاول به هیچ وجه آن ها را دستکارى نکنید و با عسل روى آن ها را پانسمان نمایید؛
  ـ جهت ایجاد خلاء مناسب در افرادى که بدنى پر مو دارند، بهتر است موهاى موضع بادکش، قبل از بادکش گذارى تراشیده شود؛
  ـ بعد از اتمام مدت زمان لازم، با کشیدن سوپاپ انتهاى لیوان، آن را از بدن جدا مى کنیم. جهت رفع کبودى احتمالى مى شود موضع را کمى ماساژ داد، جهت جلوگیرى از انتقال بیمارى هاى قارچى و پوستى بهتر است هر فرد از لیوان مخصوص خود براى بادکش استفاده کند و در صورت در دسترس نبودن لیوان ها را قبل از استفاده ى مجدد ضد عفونى کنید.
  جهت افزایش عمر مفید دستگاه هر چند وقت یک بار قطعات دستگاه را باز کنید، تمیز و روغن کارى کنید و دوباره مورد استفاده قرار دهید.
  ـ دوره ى درمان با بادکش به طور متوسط ۷ تا ۱۴ جلسه ى یک روز در میان است و در بعضى بیمارى هاى مزمن تا ۴۰ جلسه نیز باید ادامه یابد.

 2. من هر وقت کمرم درد میکنه مادرم استکان میذاره و درد واقعا کاهش پیدا میکنه .با خوندن این مطالب علت خوب شدن درد کمرم بعد از استکان گذاشتن رو فهمیدم ! ولی واقعا درد کمرم خوب میشه بعد از استکان گذاشتن 🙂

 3. سلام … خسته نباشید … چه خبرا ؟ … خوشک میگذره ؟ …
  به روزم با ماجرای اولین مورنینگ اینترنی …
  خوشحال میشم نظراتتون رو بشنوم …
  موفق باشید و التماس دعا

 4. دنیا داره در مورد طب مکمل و سنتی بیشتر تحقیق میکنه و جلو میره ولی ما پسرفت میکنیم…من پایان نامم در مورد حجامت بود کلی رو پروپوزالش وقت گذاشتم ولی مرکز طب سنتی قبولش نکرد!!!!!!!!!…مقاله های جالب و جدید در مورد حجامت http://pezeshkedehkade.parsiblog.com/Archive147174.htm
  ای بابا …

 5. http://www.doctorswithoutborders.org/

  با درود به سردار همکار خوب
  من نشانی پرشکان بدون مرز را برای شما میفرستم البته فکر کردم در کشور انگلیسی زبان هستید ولی شما میتوانید در هر کشوری انرا بیابید

 6. سلام
  ازاينکه به ماهم سري زدين ممنون

 7. خاطرات اخبار و کتاب های چاپ شده هادی خرمالی

 8. سلام دکتر خوبین؟؟؟؟
  منم بادکش ذرمانی رو زیاذ ذیذه بودم مامان بزرگم اعتقاد داشت فکر نمیکردم یه چیز علمی باشه!!!!!!!

 9. يك دانشجوي پزشكي

  عجیبه این علم پزشکی یک زمانی که این کار رایج بود می گفتن ضرر داره الآن اصلا نمی بینیم حالا دوباره می گن… عجیبه!

 10. سلام دکتر
  درمان جالبی باید باشه ممنون از اطلاعات شما

 11. قديمدان بو اديليان زاتدي ،اونگا «كوزه وورماق » ديارديلر . بيرناچه گيجه موندان اونگ تلويزيوندا -اورسيت ده- «سولوك گويبرمه» (زالودرماني) و اونونگ پيدالاري باراداهم گوررونگ بريپ دوردي . قديم طبيب چيليك دا بي درك يردن دؤران بولمالي دال.

 12. سلام

  این مطلب شما بسیار توجه مرا جلب کرد.
  آن را با دکر منبع در وبلاگ قرار دادم.

  مکانیسم جالبی داشت.
  باز منتطر مطالب منحصر به فرد شما در سایت وزینتان هستیم.

 13. سلام

  چند سال پیش اگراز حجامت و باد کش میگفتی پزشکان ایرانی شکمت سفره میکردن حالا که علم مارا اروپاییان به خودمان برگردانند خوب شد.

  عجیب نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 14. Chinese Cupping Massage

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: