تومورهای خوش خیم و بدخیم فرج (وولو) بانوان

سلام دکتر ع. ح. سردار  عزیز  الله قوات . من یه سوال ازتون دارم که به خاطرش هنوز به دکتری مراجعه نکردم .من چهار بار زایمان داشتم همه طبیعی حالا احساس میکنم در ناحیه تناسلیم بیرون زدگی هست و یک تکه گوشت دیده میشه که به راحتی با دست هم قابل لمسه دقیقا کنار فرج یا همون سوراخ واژینالم.نمیدونم با این زائده چیکار کنم ضمنا وقتی شکمم کار احساس میکنم ناحیه تناسلیم بزرگ و زشت میشه.این موضوع اعتماد به نفسم رو ازم گرفته همیشه هم ترشح بد بد دارم که اصلا رفع نمیشه ممنون دکتر.

دکتر ع. ح. سردار   : مادر خیلی گرامی ، شما صاحب چهار فرزند هستید و خیلی باید از مراقبت خودتان باشید . عارضه که شرح داده اید میتواند چند دلیل داشته باشد . لذا من پاره ای اطلاعات کلی در اختیارتان قرار میدهم و امیدوارم بعد از خواندن آن حتما با یک متخصص مشاوره نمائید .

شرحی کوتاه بر آناتومی دستگاه تناسلی بانوان
دستگاه تناسلی بانوان را به دو بخش خارجی و داخلی میتوان تقسیم کرد. دستگاه تناسلی خارجی شامل فرج ( وولو ) ، مهبل ( واژن ) و پرده بكارت ( هایمن ) می باشد . دستگاه تناسلی داخلی شامل رحم، گردن رحم و لوله های رحمی ( لوله های فالوپ ) و تخمدانها می باشد . وولو (فرج) : قسمت خارجی دستگاه تناسلی بانوان میباشد و به صورت یک ناحیه لوزی شکل در بین دو پا و در پایین شرمگاهی (محل رویش موهای زهار) قرار گرفته است. فرج از بیرون توسط لب های بزرگ و کوچک فرج پوشیده شده است. این لب ها هر یک به صورت دو چین نیمه مدور هلالی شکل در دو طرف فرج بوده و در حالت عادی روی هم خوابیده و دهانه فرج را می بندند . در زیر لب های بزرگ، لب های کوچک قرار دارند . لب های کوچک در هدایت صحیح ادرار نقش دارند . این دو لبه از بالا و پایین به هم متصل هستند . در محل اتصال این دو لایه در بالا عضو کوچک حساسی به نام کلیتوریس وجود دارد که در اثر تحریک ، سفت و کمی بزرگ می‌شود و در احساس لذت مقاربتی نقش دارد . در میان لب ‌های فرج فضایی بوجود می‌آید که خروجی پیشابراه در قسمت بالایی آن است و در پایین آن خروجی واژن (مهبل) قرار دارد. لازم است که فرج ، سالانه توسط متخصص زنان مورد بررسی قرار گیرد . اگر شما هرگونه زائده و یا زخم را در فرج حس یا مشاهده نمائید  فورا جهت اگاهی بر خوش خیم یا سرطانی بودن آن باید با دکترتان مشاوره نمائید . اگر چه سرطان نسبتا به ندرت در فرج رخ می دهد .  (جهت تصویر کلیک کنید)
 
* تومورها در فرج
کیست بارتولین (Bartholin Cysts)
اطراف مدخل واژن غده هایی بنام غدد بارتولین وجود دارند که مواد لیزکننده برای تسهیل نزدیکی ترشح مینمایند . گاهی ترشح موکوسی این غدد بسیار زیاد بوده و به اشتباه این گونه تعبیر میشود که زنها هم مثل مردها در حالت ارگاسم به انزال میرسند. عفونت غدد بارتولین (بارتولینیت) می تواند موجب تورم در ناحیه عفونی فرج و افزایش حجم یکی از لب های بزرگ شود .  غدد بارتولین دو غده به اندازه نخود میباشند که مجرای آنها به داخل فرج باز می شود . عفونت غدد بارتولین موجب ایجاد تورم در بافتهای اطراف شده و ممکن است موجب ایجاد آبسه گردد . یک یا هر دو مجرا ممکن است مسدود شده و موجب تورم بدون دردی بنام کیست بارتولین گردد. در اثر عفونت بیمار باید آنتی بیوتیک مصرف نماید . آبسه تحت بی حسی موضعی باید تخلیه  گردد . کیست بارتولین با جراحی با نظر پزشک برداشته میشود . (جهت تصویر کلیک کنید)

کیست سباسه (Sebaceous Cysts)
این کیستها میتوانند در هر نقطه فرج تشکیل شوند . این توده های کوچک با اندازه متغیر بوده و خوش خیم هستند. آنها در اثر مسدود شدن غدد چربی پوست توسعه میابند . كيست سباسه (كيست اپيدرموييد) يك كيست خوش خيم گنبدي شكل پرشده از ماده نسبتاً سفت است . اين ضايعه معمولاً پوست تنه ، صورت ، گردن و سر را درگير مي سازد. کیست سباسه در حالت کلی خصوصيات زير را دارد : كيست داراي كناره هاي شيب دار بوده يا يك نماي گنبدي شكل گرهي داشته و سطح آن صاف است .كيست سفيدرنگ يا همرنگ پوست است . قطر اين كيست ها از 4-1 سانتي متر متغير است . اگر كيست دچار جراحت يا عفونت گردد ممكن است به رنگ قرمز روشن درآمده و دردناك شود. براي برداشت كيست ، يك برش ساده بر روي پوست روي كيست داده شده ، ساك كيست خارج شده و سپس محل برش بخيه زده مي شود. اگر كل ديواره كيست برداشته شود عود آن نامحتمل است . در صورتي كه كيست عفوني گردد، ممكن است آنتي بيوتيك تجويز شود . (جهت تصویر کلیک کنید)

زگیل تناسلی (Genital Warts)
نام علمی برای این ضایعه «Condiloma accuminata» است ونوعی تومور خوش خیم ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (Human Papilloma virus) است این بیماری مسری است و می تواند از طریق  نزدیکی انتقال یابد .  آنها به شکل ضایعات کوچک ظاهر میشوند  و اگر در مراحل اولیه درمان نشود چند برابر خواهند شد . زگيل‌هاي‌ مقاربتي‌ داراي‌ مشخصات‌ زير هستند: آنها در سطوح‌ مرطوب‌ به‌ ويژه‌ آلت‌ تناسلي‌، دهانه‌ مهبل‌ و دهانه‌ مقعد ظاهر مي‌شوند . آنها برآمدگي‌ نازك‌، قابل‌ انعطاف‌ و توپر پوست‌ هستند كه‌ به‌ صورت‌ ساقه‌اي‌ يا خوشه‌اي‌ رشد مي‌كنند . هرزگيل‌ 2-1 ميلي‌متر قطر دارد ولي‌ خوشه‌ها ممكن‌ است‌ كاملاً بزرگ‌ باشند. زگيل‌ها باعث‌ آزار يا خارش‌ نمي‌شوند. نظرات متفاوتی در مورد درمان وجود دارد  زگيل‌هاي‌ كوچك‌ را مي‌توان‌ با پمادهای‌ ضد ویروس درمان‌ كرد. براي‌ زگيل‌هاي‌ بزرگتر ، نيتروژن‌ مايع‌ به‌ كار مي‌رود (سرمادرماني‌). برخي‌ زگيل‌هاي‌ بزرگتر نيازمند درمان‌ با ليزر ، الكتروكوآگولاسيون‌ يا برداشت‌ جراحي‌ هستند. گزینه درمانی باید با مشاوه با پزشک صورت گیرد. تکرار درمان ممکن است لازم باشد .  (جهت تصویر کلیک کنید)

نئوپلازی انتراپیتلیال فرج Vulvar intraepithelial neoplasia
نئوپلازی انتراپیتلیال فرج  یا VIN ، وضعیت پیش سرطانی است و سرطان نیست . اگر ضایعه فوق درمان نشود میتواند سرطانی گردد. عارجه با درد در فرج شروع میشود اما گاهی بیماری بدون علامت است. . علت نئوپلازی انتراپیتلیال فرج کاملا روشن نیست ، اما یکی از مهمترین عوامل خطر ساز وجود ویروس پاپیلومای انسانی مخصوصا نوع  16 و 18  است . هرپس سیمپلکس نوع دو ، که باعث تب خال تناسلی میشود ، همچنین خطر ابتلا به این عارضه را افزایش میدهد. علاوه بر این ، مصرف سیگار ومیتواند تاثیر گذار باشد. علایم بیماری شامل درد و خارش ، احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن است . نسبت به رنگ فرج این عارضه میتواند رنگهای خاکستری ، سفید ، صورتی ، یا قرمز بخود بگیرد . در برخی از زنان این عارضه کاملا بدون علامت است و این مورد مشکلی جهت تشخیص ، معالجه و پیشگیری از سرطان است . زنان مبتلا به بیماری گزینه های متعددی برای درمان دارند ، یکی از موارد موثر ، شیمی درمانی موضعی هست ، روش دیگر خارج نمودن توده با عمل جراحی و لیزر میباشد .  (جهت تصویر کلیک کنید)

تومر بدخیم فرج (سرطان) – Malignant Growths of the Vulva
سرطان فرج  رایج نیست اما تشخیص زود هنگام ان بسیار مهم است. سرطان‌ فرج‌ عبارت‌ از رشد بدون‌ كنترل‌ سلول‌هاي‌ بدخيم‌ وولو است . حداكثر رشد در زنان‌ مسن‌تر در سنين‌ يائسگي‌ رخ‌ مي‌دهد. علايم‌ شايع‌ عبارت است از : خارش‌ فرج ، خونريزي‌ غيرطبيعي‌ مهبل‌ ، ناراحتي‌ يا خونريزي‌ با مقاربت‌ ، خونريزي‌ مقعد در صورت‌ گسترش‌ به‌ مقعد ،  یکی از دلایل بروز بیماری ممكن‌ است‌ ارتباطي‌ با پاپيلوماويروس‌ انساني‌ داشته باشد . آزمون‌هاي‌ تشخيصي‌ متعددند . اين‌ آزمون‌ها مي‌توانند شامل‌ بررسي‌هاي‌ آزمايشگاهي‌ خون‌، پاپ‌اسمير، راديوگرافي‌ قفسه‌ سينه‌، سي‌تي‌اسكن‌، ماموگرافي‌، تنقيه‌ باريوم‌، سيستوسكوپي‌، كولپوسكوپي‌ با بيوپسي‌ يا سيگموئيدوسكوپي‌ باشند . درمان‌ شامل جراحي‌، پرتوتابي‌، شيمي‌درماني‌است . جراحي‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ وولوكتومي‌، واژينكتومي‌، هيسترکتومي مقعدي‌ و برداشتن‌ غدد لنفاوي‌ باشد. از سوزاندن‌ با ليزر غالباً براي‌ درمان‌ برخي‌ سرطان‌هاي‌ فرج استفاده‌ مي‌گردد . پرتوتابي‌ خارجي‌، تومور اوليه‌ را كوچك‌ مي‌كند. پرتوتابي‌ داخلي‌ (ايمپلنت‌ها) به‌ سرطان‌هايي‌ اثر مي‌گذارد كه‌ به‌ بافت‌هاي‌ مجاور گسترش‌ يافته‌ باشند . (جهت تصویر کلیک کنید)

منابع :
What Is Vulvar Intraepithelial Neoplasia .
Tumors (growths) of the vulva 
Parasat

Posted on آوریل 13, 2010, in مقاربت, کل مطالب, پوست, پزشکی به زبان ساده, سئوالات خانمها. Bookmark the permalink. 22 دیدگاه.

 1. آزمایش پاپ اسمیر چیست؟
  آزمایش پاپ یا پاپ اسمیر (Pap Smear)، آزمایش نمونه‌ های سلولی برداشته شده از قسمت گردن رحم در خانم ها است.

  این آزمایش برای کشف سرطان یا عوارضی است که به سرطان تبدیل می شوند.

  پاپ اسمیر بهترین وسیله برای شناسایی عوارض پیش‌ سرطانی و مخفی تومورهای کوچکی است که به سرطان گردن رحم منتهی می شوند.

  اگر سرطان گردن رحم زود شناسایی شود، می ‌توان آن را درمان کرد.

  پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟
  پاپ اسمیر هنگام معاینه لگنی انجام می ‌شود. دکتر با وسیله‌ ای به نام اسپکولوم، دهانه دستگاه تناسلی را باز می کند تا بتواند گردن رحم را ببیند. بعد با یک نمونه‌گیر(اسپچولا) و یک برس کوچک، سلول ‌های گردن رحم را جمع ‌آوری می ‌کند.

  این نمونه به برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌ شود.

  این آزمایش دردناک نیست، اما معاینه لگنی ممکن است اندکی ناراحت کننده باشد.

  نتایج پاپ اسمیر
  معمولا سه هفته طول می‌ کشد تا نتایج آزمایش آماده شود.

  پاپ اسمیر طبیعی، یعنی گردن رحم، طبیعی به نظر می رسد.

  پاپ اسمیر غیرطبیعی، یعنی سلول‌ های بررسی شده، ظاهر طبیعی نداشته‌ اند. در این حالت، گاهی تکرار آزمایش لازم است.

  اگر پاپ اسمیر مثبت باشد، ممکن است پزشک ‌تان آزمایش‌ های متفاوتی را برای ادامه بررسی خود تجویز کند، از جمله کولپوسکوپی(استفاده از یک میکروسکوپ مخصوص برای معاینه گردن رحم و واژن).

  پاپ اسمیر گاهی نشان ‌دهنده عفونت هم هست، اما نمی‌ توان برای تشخیص بیماری ‌های آمیزشی به آن تکیه کرد و آزمایش‌ های اختصاصی لازم است.

  پیش از انجام آزمایش پاپ، برای کسب نتایج دقیق ‌تر باید این کارها را انجام داد:

  پرهیز از رابطه جنسی، شستشوی واژن و استفاده از کرم‌های واژینال 48 ساعت پیش از انجام آزمایش.

  اگر در هنگام آزمایش، دچار عفونت بوده‌اید، یا تعداد سلول کافی در آزمایش اول به دست نیامده باشد، ممکن است تکرار آزمایش ضروری باشد.

  از آنجایی که کاهش هورمون زنانه ی استروژن نیز می‌ تواند بر نتایج آزمایش پاپ اثر بگذارد، زنان یائسه نیاز به مصرف استروژن پیش از تکرار آزمایش دارند.

  هر چند وقت یک بار پاپ اسمیر لازم است؟
  قبلا توصیه می شد آزمایش پاپ اسمیر پس از اولین آمیزش جنسی، یا تا سن 21 سالگی (بسته به این که کدام زودتر اتفاق افتاده باشد)، هر سال باید انجام شود.

  همچنین در خانم های زیر 30 سال، انجام سالانه پاپ اسمیر توصیه می شد و در خانم های بالای 30 سال، با سه آزمایش طبیعی پاپ در سه سال متوالی و آزمایش منفی از لحاظ ویروس پاپیلومای انسانی (که با سرطان گردن رحم ارتباط دارد)، انجام هر دو تا سه سال آن تجویز می‌ شد.

  اما جدیدا توصیه می کنند در خانم های زیر 30 سال هر دو سال یک بار و در خانم های 30 سال به بالا، هر سه سال یک بار، پاپ اسمیر انجام شود.

 2. salam dr khaste nabashid
  matalebetoon kheili ghashag va mofide.man alan sorie hastam va radilogy mikhonam .سلام عليكم

 3. aliiiiiiii bod dr….
  mostadam bashin.

 4. در بالای مطبتان نوشتید :
  تجربیات و خاطرات پزشکی و همچنین بگو مگوهای دوستانه
  دکتر جان بگو مگوهای دوستانه خیلی کمه .

 5. سئوال : با سلام
  بنده از روزي که به ياد دارم سينه هايم کمي بزرگ بوده و نوک سينه من گاهي اوقات نرم شده و برجستگي آن ازبين مي رود. بنده تاحدي هم اضافه وزن دارم.اين فرورفتگي وقتي زيرآب گرم ميروم به وجودمي آيد و وقتي سينه ام راخنک مي کنم درست مي شود همچنين هنگام وزرش برجستگي آن برمي گردد.اين مشکل من چگونه برطرف مي شود. آيا کرمهاي سفت کننده ميتواند به من کمک کند يا خير اين موضوع بسيار اعتمادبه نفس من را کاهش داده است.با تشکر
  پاسخ دکتر : با سلام و خسته نباشید به نظر میرسد شما هیچ مشکلی ندارید و مشکل شما ناشی از زیاد بودن توده چربی زیر پستان می باشد و مطمئنا مشکل شما با کاهش وزن و ورزش مستمر بهبودی پیدا می کند. توصیه می شود به متخصص تغذیه برای کاهش وزن مراجعه کنید. با تشکر

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار مورد تائید هستند .

 6. سئوال :
  اينجانب ازحدود يک سال پيش بطور مکرر داراي نفخ و شکم درد بوده ام و به هر صورت که برنامه غداييم را عوض کرده ام در بهبود بيماري هيچ تأثيري نداشته است لذا اينجانب از شما تقاضا دارم که راهنمايي لازم را به اينجانب بيان فرماييد.

  پاسخ دکتر : با سلام و با تشکر از مشاوره . مهمترین علت نفخ شکم و درد ناشی از کولیت عصبی می باشد. ولی با توجه به اینکه علل دیگری می تواند باعث این مشکل شود لازم است ابتدا این علل بررسی شود. پیشنهاد می شود شما به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید تا بررسی شوید. در هر صورت بهتر است از حبوبات استفاده نکنید و در صورتیکه یبوست دارید از انجیر و روغن زیتون استفاده کنید.

 7. سئوال :
  سلام مادرم 59ساله مبتلابه فيبروزمغزاستخوان باعلايم بيحالي،تب،كاهش وزن،عدم تمركز حواس،بي اختياري ادرار. از سه ماه قبل شروع شد.دوماه اول دائماتب داشت.درحال حاضركاملا در حالت استراحت مطلقه، لطفا چه كار ميشه كرد؟

  پاسخ دکتر : با سلام فیبروز مغز استخوان باعث درگیری مغز استخوان و کاهش تولید سلولهای خونی می شود و بدنبال آن آنمی اتفاق می افتد و در زمینه آن ضعف انمیر هم ایجاد می شود . با مراجعه به فوق تخصص خون باید آزمایشات سریال از بیمار به عمل آید. در هرحال مصرف میوه های تازه و لیمو و مصرف روزانه کپسول روی در روند بهبود بیمار شما موثر است.

 8. سئوال : خسته نباشيد روز بخير 20 ساله هستم آيا قرص سيپروتون استات 50 ميلي گرمي يا فيناسترايد نيز داراي قرص هاي 1 ميلي گرمي براي کاهش ميل جنسي پيشنهاد مي شود؟ من دانشجو هستم و نميخواهم خواب آور باشد آيا عوارضي هم دارد؟ اگر قرص هم خانواده اي است که ميشود کاهش ميل جنسي داد و خواب آور نباشد و مهم تر از همه مضر نباشد لطفا پيشنهاد کنيد با تشکر

  پاسخ دکتر : این داروها به این هدف برای بیمار تجویز نمی شود. بلکه از عوارض این داروها کاهش میل جنسی است و به هیچ عنوان جهت کاهش میل جنسی توصیه نمی شود . بخاطر عوارض مهمی که این داروها دارند شما می توانید برای هدف کاهش میل جنسی از غذاهای آب دار و کاهو استفاده نمایید. با تشکر

 9. سئوال : مدت یک سال قبل بيماري همسرم با تب و لرزهاي مداوم و درد شديد مفاصل شروع شد و به همراه آن دانه هاي ريز و درشت قرمز رنگ که بسيار زياد شبيه به که، يرگاهي بصورت دانه هاي رنگي بزرگ و کوچک و گاهي مثل تاول که در نواحي دستها و ران پا به وفور همراه با خارش فراوان يافت مي شدبعد آزمايش و مشاوره با انواع پزشکان عمومي و تخصصي نتيجه روماتيسم خفيف مفصلي بود که درمان با داروهاي مخصوص شروع شد تا حدودي بيماري فروکش کرد اما بعد از 1 سال و چندي باز بصورت کامل برگشت اين بار متخصص پوست تشخيص روماتسم را مردود اعلام و عفونت را منشآ بيماري اعلام و متخصص غدد نيز کيست در تخمدان سمت راست را گوشزد نمود ((حال نکته اين است که چگونه از يک سري جواب آزمايش پزشکي (متخصص روماتولوژي )تشخيص روماتيسم خفيف مفصلي و ومتخصص پوست آنرا مردود اعلام ميکند ))تشخيص صحيح با کيست ؟راه درمان چيست ؟تکليف اين همه داروي مصرف شده که کرتون نيز شامل آنها بوده اعم از خوراکي و تزريقي چيست ؟
  پاسخ دکتر : با سلام و تشکر از مشاوره . با توجه به شرح حال خانم شما مبتلا به بیماری بافت همبندی است که اعضای مختلف بدن را درگیر کرده است و چون تابلوی این بیماریها خیلی مشابه هم هستند و انواع این بیماریها هم خیلی زیاد است گاها تشخیص دقیق نوع بیماری خیلی مشکل است و نیاز به تبحر خاص دارد . من پیشنهاد می کنم شما جهت تسریع در تشخیص بیماری به مرکز تحقیقات روماتولوژی بیمارستان شریعتی تهران که زبده ترین اساتید ایران در آنجا مشغول به کار هستند مراجعه کنید. مطمئن باشید نتیجه خواهید گرفت. با تشکر فراوان.

 10. باسلام وتشکراز مطالب مفید شما
  حدودا چندروزی است که مقداری خارش دردهانه واژن و هنگام نزدیکی سوزش درگردن رحم خود دارم 2روز است که از کرم واژینال کلوتریمازول استفاده میکنم که بعداز 1روز استفاده متوجه صورتی رنگ شدن این کرم هنگام خروج شدم وتکه کوچکی لخته خون که نگرانی زیادی درمن ایجاد کرده است لذا خواهشمندام راهنمایی های لازم در مورد این مشکل را بفرمایید.

 11. سلام
  چند سالي هست لبه هاي لبهاي كوچك فرج بزرگ شده به طوري كه لبهاي بزرگ روي آن قرار نميگرد و از هم كاملا جدا هستند بيماري خاصي است؟در ضمن ازدواج هم نكردم.
  ممنون.

 12. سلام
  مدت يه ماهه كه روي دستم (آرنج) يه توده برجسته كوچك با سطح صاف درآورده كه بدون درده ميخواستم بدونم چيه؟ در ضمن هيچ تغييري هم نكرده
  ممنونم

 13. سلام
  من در بافت لبه بزرگ فرج ام وجود یه توده رو حس میکنم ایا ممکن سرطان باشه

 14. سلام دختری هستم 18 ساله دچار خارش در فرج خودم هستم و روم نمیشه که با مادر درمیان بذارم.
  از صابون فکس استفاده کردم و از فردایش دچار این خارش شدم .
  ترشحهاتم بوی بدی دارند و سفید و تکه تکه هستند. چکار کنم که این خارش از بین برود؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون

 15. با سلام من 35 سالم ومتاهل خانم بنده بعد از مراجعه به دكتر كه تشخيص زگيل تناسلي دادن و پدوفيلين تجويز نموده ند سوال من اين است كه من كه با وي نزديكي كردم من هم مبتلا شدم چند درصد امكان داره و سوال دوم اينكه آيا بعد از بهبودي هم بايد از كاندوم هميشه استفاده نمود واگر بخوام بجه دار بشم راهش چيه ؟؟

 16. با عرض سپاس من 18سالمه و 2 ساله ازدواج كرده ام و يك فرزند دارم وحال حامله هستم در ناحیه فرج خارش و سوزش دارم البته مقداری بیرون زدگی در ناحیه فرج دیده می شود و درد هم دارد علت چیست? ممنون

 1. بازتاب: Dr. Serdar دکتر سردار

 2. بازتاب: فیبروئیدها و خونریزی رحمی ، روشهای جدید درمانی « Dr. Serdar دکتر سردار

 3. بازتاب: تیره شدن رنگ پوست کشاله ران ، واژن ، لبهاى فرج ، نوک پستان در زنان « Dr. Serdar دکتر سردار

 4. بازتاب: آزمایشات تشخیصی و معالجه خونریزی واژن و رحم « Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: