علت چاقی چیست ؟ روش لاغری کدام است ؟

آقاي دکتر ع. ح. سردار  مقدار غذاي لازم (كافي) براي يك آدم بالغ روزانه چقدر است ؟ گاهي ما آنقدر مي خوريم و اضافه وزن مياريم بعدش هم ميريم باشگاه تا وزن مونو كم كنيم . ميخواستم بدونم آيا استانداردي هست كه ما براساس آن عمل كنيم تازياده از حد نخوريم و دچار ضعف هم نشويم؟
ساقالداش عزیز ، قبل  از اینکه وارد این بحث شوم ، اجازه بدهید من چند سئوال بکنم :  

آیا داروهای گیاهی و غیر گیاهی کمکی برای لاغری میکنند ؟ – البته ، عملکرد محصولات لاغری شیمیایی و گیاهی در دفع چربی از بدن است البته با دفع چربی بدن ، ویتامین ‌های محلول در چربی هم از بدن دفع می‌ شوند و بدن دچار کمبود ویتامین و املاح خواهد شد .
آیا پودرهای فایبردار کمکی برای لاغری میکنند ؟ – البته ، مصرف روزانه این پودرها با مخلوط کردن با آب میوه موجب پر شدن معده و کاهش اشتهای شخص می‌شود . از سویی فیبر خاصیت ملین بودن را هم دارد  و در نتیجه آب بدن‌ را کاهش می ‌دهد و احساس کاذب لاغری بوجود میاید .
آیا غذاهای جدید لاغر کننده کمکی برای لاغری میکنند ؟ – البته ، عملکرد این غذاها متفاوت است. بعضی از آن ها با حجیم کردن معده موجب کاهش اشتهای شخص به خوردن غذا می ‌شوند و برخی دیگر چربی ‌سوز هستند و دسته ای نیز جاذب چربی هستند و مانع جذب آن به بدن میشوند . البته این غذاها نیز در صورت استعمال طولانی‌ مدت با عوارض جانبی همراه خواهند بود .
آیا ورزش کمکی برای لاغری میکنند ؟ – البته ،  ورزش يك راه بسيار عالي براي سوزاندن چربيهاي اضافه بدن است . هر چه بیشتر ورزش کنید انرژي بيشتري خواهيد سوزاند . اما با قطع آن جریان برعکس خواهد شد . 
آیا جراحی معده کمکی برای لاغری میکند ؟ – البته ، معمولا در این روش حجم معده کوچک میشود ، یعنی قسمتی از معده که غذا در آن تخلیه می شود کم حجم میگردد در نتیجه شخص غذای کمتری می خورد و کالری کمتری نیز جذب می شود . عوارض جانبی آن خالی شدن جیب شخص و حتی مرگ گزارش شده است .

خوب از این موضوع بگذریم . حالا چه چیزی موجب اضافه وزن و یا چاقی میشود ؟
بعضی پژوهشگران علت چاقی را بیماریهای جسمی و روحی می دانند عده ای هم آنرا به حساب عارضه  ارثی میگذارند و بقولی میگویند استعداد چاقی دارد . بسیاری هم علت چاقی را در خوردن غذای بیش از حد نیاز بدن می دانند . اگر فرض کنیم شخصی بیماریهای جسمی ، روحی و ارثی نداشته باشد ، مشخصا علت چاقی وی خوردن غذای بیش از حد مورد نیاز بدن است . خوب حالا در این افراد چه پدیده ای رخ میدهد ؟ آنها غذا را دوست دارند . وقتی کله پاچه و چگدرمه ترکمنی و قورمه سبزی و شیش کباب رو میبینن تا لقمه آخر دست بردار نیستند . خوب در اثر آن چه رخ میدهد ؟ معده بزرگ و بزرگتر میشود . و همین موضوع باعث میشود که شخص نیاز بیشتری به غذا احساس کند و در واقع معده بزرگ را پرکند .

خوب حالا داروها و مواردی مطرح شده در اول این بحث کمکی به معده بزرگ شده خواهند کرد ؟
– بله اما موقتی با عوارض جانبی ( به استثنای ورزش که اگر دائما انجام گیرد ) .

من تنها دو پیشنهاد برای لاغر شدن میتوانم بدهم : معمولا ما دسر بعد از غذا داریم . فرض ما بر آن باشد که این دسر شامل میوجات و سبزیجات است . بیائیم جای این دسر را عوض کنیم ، یعنی بشه دسر قبل از غذا . با خوردن آنها قبل از غذای اصلی ، کمی ته بندی کرده ایم و معده بزرگ شده مان را کمی پرنموده ایم . مشخصا متعاقب آن اشتهای زیادی برای خوردن غذای اصلی نخواهیم داشت . مورد دوم هم ورزش دائم است . ورزش و رژیم غذایی سالم ، میتوانند وزن را کم کنند و سلامتی انسان را تامین کنند. بنابراین تلاش کنید به خاطر سلامتی ورزش نمائید و رژیم غذایی صحیح را رعایت کنید تا وزن ایده ال را داشته باشید .

دکتر ع. ح. سردار 

در مورد لاغر شدن موارد زیادی مطرح شده است . در پاراسات نیز مقاله ای گنجانده شده است که توجه شما را به قسمتی از پیشنهاد آن جلب میکنم :

* وقتی احساس کردید که اشتهایتان برطرف شده است، از روی میز بلند شوید، در این صورت شما معده خود را آموزش می دهید که به یک چاه بدون انتها تبدیل نشود.
* غذایتان را با سبزیجاتی مثل جعفری، ترخون و آویشن مخلوط کنید و با چاشنی های خوشبویی مثل پیاز، سیر، لیمو، سرکه یا ادویه هایی مثل زعفران، دارچین و کاری آن را میل کنید.
* گوشت و ماهی باید در کباب پز پخته شوند و با کمی روغن و مواد معطر آب پز شوند.
* از برنامه غذایی تان، مواد غذایی شور را حذف کنید (پنیر، گوشت و ماهی دودی…)
* یک لیوان آب پرتقال، لیمو، گریپ فروت و… قبل از غذا میل کنید. آزمایش نشان می دهد که این موضوع به حفظ اندام کمک می کند زیرا دستگاه گوارش را آرام کرده اشتها را کاهش می دهد.
* خوردن سبزیجات به صورت خام ضروریست، خصوصاً کاهو، پیاز، رازیانه، مارچوبه، کدوحلوایی، لوبیازمینی، فلفل و قارچ.
* به مقدار زیاد آب بنوشید، زیرا سموم زائد بدن و باقیمانده نمک موجود در بدن را دفع می کند. بهتر است یک لیوان آب قبل از خواب نوشیده شود، زیرا اسید اوریک بدن را رقیق می کند. همچنین هر روز صبح بلافاصله بعد از بیداری، خوردن یک لیوان آب برای مبارزه با یبوست ضروری است.
* برای پختن سبزیجات از زودپز استفاده کنید، زیرا طعم و رنگ و بوی آنها را حفظ می کند . سعی کنید سبزیجات را خام بخورید .
*  یخچال خودتان را با مواد غذایی کم کالری پر کنید.
* از شیرینی ها و مارمالادهای صنعتی و کارخانه ای اجتناب کنید.
* از غذا خوردنتان لذت ببرید و در حین غذا خوردن سعی کنید آرامش داشته و با نشاط غذا بخورید.
* تلاش کنید شام مختصر داشته باشید و بعد از شام چیزی میل نکنید .
* بعد از خوردن هر غذا یا در هر موقعیتی پیاده روی کنید و بدانید که پیاده روی تنش و اضطراب را کاهش می دهد.
* خوردن میوه با پوست، راهی است برای مقابله با یبوست. در این ارتباط می توانید آلبالو، گیلاس، آلو، توت فرنگی، سیب، انگور و هلو بخورید .
* از آسانسور دوری کنید و از پله ها برای رسیدن به خانه یا اداره استفاده کنید.
* یک ایستگاه قبل از مقصد و یک ایستگاه بعد از مبدأ از اتوبوس سوار یا پیاده شوید.
* از نوشابه های گازدار اجتناب کنید و به جای آن از آب یا نوشیدنی بدون شکر استفاده کنید.
* از ماشین شخصی تان کمتر استفاده نموده، به جای آن پیاده طی طریق کنید.
* در مصرف نمک زیاد روی نکنید، چرا که نمک آب را در نسوج بدن نگاه می دارد.
* تنبل نباشید و از راه های میان بر و کوتاه برای رسیدن به مقصد خودداری کنید.
* از غذاهای اشتها آور دوری کنید و به جای آن تا می توانید از میوه یا مواد غذایی کم کالری در نیمروز استفاده کنید.
* یک روش خوب برای شروع یک روز خوب، انجام حرکات ورزشی به مدت ۲۵ دقیقه است.
* اگر فرزند کوچک دارید، بهانه خوبی است برای این که هر روز برای قدم زدن با او و رفتن به پارک از خانه خارج شوید. و اگر چنین نیست، شما می توانید از یک دوست و همسایه کمک بگیرید .

 

Posted on مارس 13, 2010, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, دستگاه گوارشی. Bookmark the permalink. 15 دیدگاه.

 1. دکتر ح فرشچی

  کنترل وزن در میانسالی
  چرا وزن مطلوب من با افزایش سن، بیشتر می شود؟
  خیلی از اوقات شما هدف وزنی غیر منطقی برای خود بر می گزینید. مثلا یک خانم 45 ساله پس از دو زایمان می خواهد به وزن قبل از ازدواج خود بر گردد. باید بدانید وزن شما به طور طبیعی با افزایش سن افزایش خواهد یافت.
  به جای تمرکز بر روی ترازو بهتر است هدف خود را در کنترل چربی های بدن متمرکز نمایید. هدف نهایی شما باید کاهش چربی بدن و بهبود استحکام استخوان های تان باشد.
  درصد چربی زیر پوست به میزان 18 تا 25 درصد برای یک مرد بالای 40 سال بد نیست، در زنان نیز این میزان 22 تا 27 درصد است.
  برای کاهش چربی زیر پوستی نیاز دارید تا عضلات خود را تقویت نمایید.
  یکی از مهمترین چربی های موضعی، تجمع بافت چربی در ناحیه شکمی می باشد که به ویژه از میانسالی به بعد افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی و نیز دیابت را به همراه خواهد داشت. بر همین اساس توصیه آن است که دور کمر در مردان باید حتما زیر 102 سانتی متر و در زنان پایین تر از 88 سانتی متر باشد.
  شاید شما بگویید که با 45 سال سن و تغذیه سالم و ورزش باز وزن تان پایین نمی آید و در تعجبید که چرا در دوران میانسالی به اضافه وزن مبتلا شده اید؟
  * اگر حجم غذای مصرفی تان مناسب است پس به تعداد دفعات غذا خوردن خود، دقت کنید. هر 3 تا 4 ساعت چیزی بخورید. اما باید از مصرف غذا در ساعات آخر شب دوری کنید. هر چقدر که دیرتر غذا می خورید باید غذای تان سبک تر باشد.
  * رژیم شما باید ترکیبی متعادل از چربی، پروتئین و کربوهیدرات باشد. از چربی های سالم استفاده کنید. روغن های اشباع شده و نیز روغن های هیدروژنه سالم نیستند اما چربی های غیر اشباع مثل چربی موجود در مغز و دانه های گیاهی و نیز روغن ماهی کیفیت بالایی دارند. پروتئین مصرفی تان باید کم چرب یا بدون چربی باشد مثل برگر بوقلمون یا سبزیجات.
  * خیلی از مردم یک نوع ورزش خاص به ویژه ورزش های کششی مانند وزنه زدن را برای سال های طولانی تکرارمی کنند. به این ترتیب بدن شما با آن ورزش مانوس می شود. در سن 40 سالگی سلول های چربی مقاوم هستند. سعی کنید برنامه ورزشی خود را تغییر دهید و حداقل 5 بار در هفته ورزش های هوازی انجام دهید.
  به تدریج بر شدت آن بیافزایید. ورزش های با وزنه را نیز در برنامه خود بگنجانید. (اگر تازه کار هستید توصیه می شود تا از یک مربی با تجربه کمک بگیرید) 2 تا 3 بار در هفته با وزنه ورزش کنید. باید بدانید ساخت عضلات می تواند سبب بالا رفتن متابولیسم شما شود. زیرا که عضله نسبت به چربی کالری بیشتری مصرف می کند.
  آیا استفاده از شیوه هورمون درمانی در خانم ها در سنین قبل از یائسگی می تواند مسبب افزایش وزن میانسالی باشد؟
  بر خلاف تصورتان، شما نمی توانید دوز پایین هورمونی که امروزه در بعضی از خانم ها با توصیه پزشک متخصص زنان استفاده می شود را مقصر بدانید. چرا که این موضوع نهایتا ممکن است 2 کیلو گرم افزایش وزن شما را توجیه نماید. البته این شیوه سبب ایجاد کمی نفخ می شود ولی باعث ذخیره چربی نمی گردد، بلکه پُرخوری، عدم فعالیت بدنی و استرس توجیه کننده ی افزایش بی رویه وزن شما خواهد بود.
  برای شکم من چه اتفاقی افتاده است؟ دیگر هرگز مانند قبل نمی شود.
  افزایش ذخیره چربی بعد از 40 سالگی در قسمت پایینی شکم با افزایش سن در ارتباط است. این افزایش چربی به طور معمول بین 1 تا 2/5 کیلو گرم است.
  برای رهایی از این مشکل و یا کنترل آن شما با استفاده از قانون ذهن، دهان و عضله می توانید چربی های شکم خود را کاهش دهید. اما شاید این که انتظار داشته باشید شکم تان به صافی 20 سالگی تان شود، غیر واقعی باشد.
  خیلی از افراد اگرچه به تغذیه خود توجه می کنند ولی باز با مشکل افزایش وزن دست و پنجه نرم می کنند. در این افراد توجه به طرف دیگر معادله ی انرژی یعنی افزایش سوخت و ساز یا متابولیسم کمک کننده می باشد. شما قادرید تا میزان متابولیسم خود را با انجام بیشترین فعالیت بدنی که می توانید با توجه به سن تان انجام دهید، بهبود بخشید، البته باید محدودیت ها و موانع موجود را در نظر بگیرید.
  چه نوع ورزشی برای افراد میانسال مناسب است؟
  انواع ورزش های هوازی برای شما مفید است. البته باید بدانید شما که سال ها تحرک بدنی نداشته اید امکان انجام ورزش سنگین را نخواهید داشت، علاوه بر آن که می تواند اثرات مضر جبران ناپذیر را در شما ایجاد نماید. پس شما باید روزانه با ورزش های هوازی که نهایتا 400 تا 500 کالری را در روز مصرف نماید، شروع نمایید. با 35 دقیقه ورزش با الپتیکال یا همان اسکی فضایی می توانید 400 کالری بسوزانید. می توانید این میزان را در طول روز تقسیم کنید.
  باید بدانید که کار با وزنه، در میزان کنترل شده، حجم بافت عضلانی شما را افزایش داده و متابولیسم بدن شما را زیاد خواهد کرد. اما باید بدانید که قطع ورزش به ویژه ورزش های مقاومتی باعث تجمع بافت چربی میان بافتی خواهد شد که مقاوم به درمان خواهد بود.
  توجه به مشکلات نامحسوس
  خیلی از اوقات افراد به یک سری از موضوعات به ویژه نظم غذایی توجه نمی کنند. باید به نکات ذیل نیز در کنترل وزن دقت نمایید:
  * به دلیل ساعات طولانی کار، شیفت دادن غذاها به ساعات آخر روز و بدتر از آن در ساعات نیمه شب می تواند چاقی به ویژه چاقی شکمی را در این سنین تشدید نماید.
  * خواب ناکافی و نیز شیفت ساعات طبیعی خواب از شب به روز با تغییرات هورمونی زمینه چاقی را در شما تشدید می نماید.
  * نامنظمی وعده های غذایی و تاخیر آن می تواند بدون دلیل شما را چاق نماید. گاهی اوقات شما به دلیل مشغله کاری تان قادر به کنترل زمان غذا خوردن نیستید. به طور کلی سعی کنید تا شام خود را دیرتر از ساعت 8:30 مصرف نکنید.
  * تخمین نادرست از انرژی مواد غذایی و نیز استفاده از مواد قندی ساده به بهانه ی این که اگر آن ها را نخورید دچار ضعف و سردرد می شوید، می تواند توجیه کننده ی چاقی شما باشد.
  شاید شما نیز از افرادی باشید که پس از 40 سالگی با آن که فکر می کنید در نحوه تغذیه تان تغییری رخ نداده است، دچار افزایش وزن می شوید. همین مساله شما را دچار افسردگی نموده چراکه بعضی نیز به شما می گویند این نشانه بالا رفتن سن شما است و راهی برای رهایی از این معضل وجود ندارد.
  شما در ابتدا متوجه می شوید که دیگر خرید لباس به آسانی گذشته نیست و به ویژه در خانم ها این احساس ایجاد می شود که شما لذتی از خرید لباس نمی برید و بعد متوجه پهلوهای خود می شوید که روی شلوار و یا کمربند تان می افتد و سپس ترازو، اعداد وحشتناکی را نشان می دهد: وزن شما 5 یا 7 و یا حتی 10 کیلوگرم بیشتر از وزن نرمال همیشگی شما شده است.
  باید بدانید این مساله فقط مربوط به شما نیست و افزایش وزن در دوران میانسالی، شایع است. شواهد حاکی از آن است که بسیاری از افراد به ازای هر سال که از دوران جوانی خود فاصله می گیرند، یک کیلو یا بیشتر وزن اضافه می کنند و در 40 سالگی یا بعد از آن به فردی چاق و با عضلات شل تبدیل می شوند. اگرچه این امر اجتناب ناپذیر است ولی شما می توانید آن را مدیریت و محدود نمایید.
  چرا بسیاری از مردم در میانسالی وزن اضافه می کنند؟
  بعضی این موضوع را به ویژه در خانم ها مرتبط با تغییرات هورمونی مرتبط با این سن می دانند. ولی واقعیت آن است که علل مختلفی در این مورد موثر می باشند.
  در این میان عدم تعادل هورمونی، عادات نادرست غذایی، پُرخوری به دلیل مسوولیت ها و استرس های روزمره، عدم فعالیت بدنی و یا ترک ورزش های روزمره در این پدیده مقصر هستند.
  جالب است که بدانید بر عکس تصور خیلی از افراد که این موضوع را فقط به تغییرات هورمونی قبل از یائسگی مربوط می دانند، هورمون ها تنها مسوول 1 تا 2.5 کیلو اضافه وزن هستند. افزایش وزن بیش از این میزان، مربوط به سایر عوامل از قبیل پُرخوری، سبک زندگی غلط مثل عدم فعالیت بدنی کافی و استرس می باشد.
  شما چگونه می توانید جزو افرادی باشید که در این سنین دچار اضافه وزن بی رویه نمی شوند؟
  راه حل آن در سه چیز است: ذهن، دهان، عضله.
  ذهن:
  * از ذهن خود برای کنترل استرس استفاده نمایید. اگر فکر می کنید هر چیزی که در اطراف تان است سبب ایجاد استرس در شما می شود، حتما شما مشکلی دارید. شما باید حساسیت خود را به عوامل استرس زا کنترل نمایید.
  نکته قابل توجه دیگر آن است که شما خیلی از اوقات به دلیل آن که نمی توانید استرس را در خود مدیریت کنید با خوردن مواد غذایی سعی می کنید آن را به فراموشی بسپارید. اتفاقا در این بین نیز بییشتر به مواد غذایی و تنقلات پُرانرژی به دلیل در دسترس بودن روی می آورید. نتیجه آن که به دلیل شیوه نادرست غذایی مثل مصرف نکردن غذاهای سالم و ورزش نکردن کافی، اولا در هنگام استرس معمولا حجم قابل توجهی از غذاهای پُرانرژی و کم حجم را دریافت می کنید. ثانیا همین مواد غذایی ناسالم باعث می شود شما به عوامل استرس زا بیشتر حساس شوید.
  دهان:
  * مراقب تغذیه خود باشید، شما باید هم از لحاظ کیفی و هم کمی به مواد غذایی خود توجه نمایید. علاوه بر این رفتارهای غذایی اعم از نظم غذایی، تناوب غذا خوردن وسرعت غذا خوردن شما در این زمینه موثر است.
  شما باید تعداد وعده های غذایی منظم بیشتری را در طی روز به جای وعده های کم و با حجم بالا استفاده کنید.
  کیفیت به معنی استفاده بیشتراز غلات کامل، میوه و سبزیجات و پروتئین کم چرب است. غذاهای فرآوری شده نیز برای شما مضر هستند.
  کمیت مواد غذایی و نیز وعده های غذایی مهم هستند، لذا از هر غذایی که در حجم بالا جلوی تان گذاشته می شود، دوری کنید. کمیت جایی است که اکثر افراد در مورد آن به اشتباه می افتند. اغلب افراد در مورد حجم یک واحد غذایی گیج می شوند. اگر بیرون از منزل غذا می خورید و دچار شک و تردید شده اید، نصف یا مقدار کمتری از غذا را مصرف کنید.
  به کالری مصرفی خود توجه کنید. شما باید بدانید که بدن شما به چه میزان کالری نیاز دارد. به طور میانگین یک خانم 40 تا 50 ساله که ورزشکار حرفه ای نباشد ولی ورزش منظم انجام دهد به 1500 تا 1600 کالری در روز نیاز دارد و یک مرد میانسال با قد معمولی که ورزش حرفه ای انجام ندهد ولی ورزش روزانه داشته باشد به 1800 تا 2000 کالری نیازمند است.
  عضله:
  * عضلات خود را تقویت نمایید. در افرادی که حجم عضلات بیشتر می باشد نیاز به کالری افزایش خواهد یافت ولی باید بدانید که بدون شک ساختن عضلات، نیازمند ورزش است البته ورزش نیز باید ترکیبی از ورزش های هوازی و نیز ورزش های کششی و یا مقاومتی باشد. نکته مهم تر در ورزش علاوه بر شروع آن، ادامه ی آن نوع فعالیت بدنی است.
  کم نیستند افرادی که پس از سال ها بدون تحرکی می خواهند با یک هفته فعالیت بدنی و دویدن بر روی تردمیل مشکل افزایش وزن خود را حل نمایند. این افراد پس از یک هفته به دلیل دردهای اسکلتی ورزش را رها کرده و وزنی به مراتب بالاتر خواهند یافت. لذا علاوه بر شروع ورزش، به تداوم آن نیز فکر کنید.

 2. یک راه دیگه هم هست!برای تحصیل رشته پزشکی رو انتخاب کنین اون هم تو شهر غریب!خود به خود لاغر می کنه!

  • در مورد روش لاغری شما کاملا موافقم . قبل از ورود به دانشگاه 65 کیلو بودم . وقتی تمام کردم 57 شده بودم بعد از یک از فارغ التحصیلی 77 کیلو شدم .
   مثل اینکه باید تو دانشگاه میموندم .

  • من ترم 1 دندونم.روز به روز تپل تر هم میشم.من چمه؟

 3. slm babate esme filma mamnonam…..
  elate takhire baz kardane vebo nemidonam say mikonam peydash konam

 4. دكتر دوس بره ماغلومات لارينگ بيزه غاتي پيدالي بولوپ دوشدي . عمرينگ اوزاق ، جانينگ ساغ بولسين ، اوغول قيزينگا قوواناددئنگ.
  يامان عيال هم آدامي حورلايار دييپ اشيتديم بيزا انتك تجريبه اديپ گورمزاق.

 5. آقای دکتر درست است که در جواب دادن به سئوالات پزشکی پارتی بازی میکنید . در پیام خصوصیات مطلبی را مطرح کردم اما جوابی نمیدهید . فکر ما فقیر فقرا هم باشید .

 6. با درود
  پیشنهادات ارزنده ای است
  شاد باشید

 7. سلام
  آقای دکتر آیارِِِِژیم ثابتی برای لاغر ماندن است.

 8. سوال : با سلام و خسته نباشيد؛ علت کبودي زير چشم چيست و راه هاي برطرف کردن آن چیست؟ در صورت ممکن سريع ترين روش آن رابيان کنيد. با تشکر

  پاسخ : با سلام
  دوست گرامي،اين عارضه به نام چشم راکوني يا raccoon eyes معروف بوده و به دلايل گوناگوني پديد مي آيد. سياهي اطراف چشم ها باعث ايجاد چهره اي پير و خسته در افراد مي شود.
  پوست زير چشم به دليل نازک بودن يکي از ظريف ترين قسمت هاي بدن است. مقدار زيادي عروق خوني در ناحيه حساس و آسيب پذير چشم ها وجود دارند که اگر اين عروق خوني مسدود شوند به ظاهر شدن حلقه هاي سياه اطراف چشم کمک مي کنند.
  لايه هايي از چربي و عضلات، اطراف چشم را در بر گرفته اند. کار عضلات، نگهداري چربي هاي اطراف پلک هاي بالا و پائين، در جاي اصلي خود است. هنگامي که پيرمي شويم، پوست و عضلات حالت کشساني و الاستيسيته خود را از دست مي دهد. اين امر باعث شل شدن و افتادگي پوست اطراف چشم ها مي گردد.
  سياهي اطراف چشم ها مي تواند به چند دليل ايجاد شود. وراثت يکي از عوامل پيدايش سياهي اطراف چشم به شمار مي رود که در پوست هاي روشن بيشترمشاهده مي شود. کم خوابي و بد خوابي نيز يکي ديگر از دلايل پديدار شدن عروق خوني در زير چشم ها مي باشد. همچنين قرار گرفتن در معرض نور خورشيد، باعث پيدايش لک ها و چروک هاي زود رس شده و سياهي اطراف چشم را نيز به دنبال دارد.
  افزايش سن يکي ديگر ازعواملي است که باعث نازک شدن لايه هاي چربي اطراف چشم مي شود، اين امر سبب پيدايش فرورفتگي زير چشم ها مي گردد. کساني که کاهش وزن داشته اند نيز دچار اين عارضه مي شوند.
  چندين راه حل ساده براي کاهش دادن سياهي اطراف چشم ها وجود دارد . در مدت شبانه روزحداقل هشت ساعت خواب پيوسته داشته باشيد. رژيم غذايي صحيح را انتخاب نمائيد، از خوردن نمک و کشيدن سيگار که يکي از عوامل رسوب مايع در زير چشم ها وايجاد ورم در آنها مي باشد، پرهيز کنيد. به طرز خوابيدن خود دقت کنيد، به هنگام خواب، سر را کمي بالاتر از سطح بدن قرار دهيد تا جاذبه زمين باعث تجمع مايع بيشتر در زير چشم ها نشود. عدم رعايت اين حالت باعث پيدايش هاله سياه و پف اطراف چشم خواهد شد.
  اطراف چشم را با يک کرم مرطوب کننده که داراي خاصيت آنتي اکسيدان تقويت کننده و مراقبت کننده پوست در برابر اثرات سو محيطي است، چرب کنيد. از گياهاني که داراي مواد رطوبت زاي طبيعي هستند مانند عصاره چاي سبز، عصاره انگور و ويتامين K، Eو C استفاده کنيد. اگرسياهي اطراف چشم شما بسيار شديد مي باشد توصيه مي شود با متخصص پوست مشورت کنيد.
  البته ناگفته نماند که اين مشکل با درجات متفاوت در بسياري از افراد ديده مي شود. داشتن زندگي سرشار از آرامش، تغذيه سالم و خواب کافي بسياري از مشکلات از جمله کبودي دور چشم ها را برطرف مي کند.
  موفق باشيد

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار مورد تائید هستند .

 9. سوال : از دو سال پيش تاکنون من خيلي عرق مي کنم و به ويژه زير بغل هايم خيس مي شود. بعضي ها مي گويند که بايد بروم خون دهم تا خونم پاک شود هم اکنون از شما مي خواهم که راهنمايي ام کنيد و بگوييد که علت عرق کردن زياد زير بغل چيست؟ سپاس گزارم

  پاسخ : با سلام
  دوست گرامي،تعريق شديد در بيماري هاي مختلفي ديده مي شود.پرکاري تيروئيد، عفونت هاي مزمن ، ديابت ، مصرف داروها يا استرس و بسياري از دلايل ديگر.
  براي درمان تعريق شديد در مرحله نخست بايد بيماري زمينه اي باعث آن تشخيص داده شده و درمان گردد و نيز مي توان از داروهايي مثل پروپرانولول( درموارد استرس) البته به صورت موقت کمک گرفت.
  افزايش تعريق موضعي اکثراً در سنين بلوغ و نوجواني شروع مي شود و کف دست و پا و زير بغل نواحي شايع هستند .
  از ترکيب آلومنييم کلرايد 20 تا 25 درصد و الکل 97 درجه 100سي سي استفاده کرد و قبل از خواب هر شب نواحي مورد نظر را کاملاً خشک نموده محلول را ماليده و صبح با آب و صابون شستشو دهيد و بعد از 5 شب دفعات را کم کرده يک شب در ميان نماييد و همينطور به تدريج دفعات رابه 1 الي 3 بار در هفته کم کنيد. يونتوفورزيس نيز يک راه درمان است باعبور جريان مستقيمبرق با ولتاژ پايين از پوست.

 10. سوال : من چند وقت است که ناخن پايم به داخل گوشتش مي رود و حالا من چه کار کنم؟
  پاسخ : با سلام
  دوست گرامي، فرو رفتن ناخن در بافت نرم دور آن در سنين 20 تا 40 سال شايع تر است . بيشترين موارد مربوط به ناخن شست پا مي باشد . از جمله عوامل مؤثر در ايجاد اين حالت به موارد زير مي توان اشاره کرد :کفش تنگ و نا مناسب ، عدم چيدن صحيح ناخن ها ، نا هنجاري مادرزادي ناخن ، انحناي بيش از اندازه صفحه ناخن ، تعريق زياد ،‌چاقي و فشار مداوم . شکسته شدن ناخن پا شرايطي را ايجاد کرده است که لبه تيز و کوتاه ناخن در بافت نرم دور آن فرو رود . براي درمان آن لازم است موارد زير را رعايت نماييد : پرهيز از پوشيدن کفش تنگ .
  ناخن ها را براي مدتي کوتاه نکنيد و بعد از بلند شدن هم به صورت خطي کوتاه نماييد .
  استفاده از مسکن و نيز آنتي بيوتيک تا زمان وجود عفونت و التهاب ضروري است .
  يک تکه گاز آغشته به بتادين را در لبه کناري ناخن گرفتار و در زير ناخن قرار دهيد .
  گاه ممکن است اين حالت در ناخن به کرات تکرار شود که در اين موارد ممکن است پزشک اقدام به برداشتن قسمت گرفتار ناخن نمايد .
  موفق باشيد

 11. از پیشنهاد هایی که دادید خیلی ممنون من یک پسر پرخورم که هر وقت میخوام رژیم بگیرم بعدز ۱هفته دستوپام از حال میره بعدشم ول میشه من چیکار کنم دکتر سردار؟؟؟؟؟؟

 1. بازتاب: مشکل مقاربتی زن و مرد ، یک قاشق مرباخوری قبل یا بعد از خواب « Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: