پولیپ های رحمی : تشخیص ، عوارض ، معالجه

این مطلب در دو قسمت تهیه شده است . جهت مطالعه قسمت اول به اینجا کلیک کنید .
قسمت دوم
دکتر ع. ح. سردار
جهت تشخیص یکی از آزمایشات زیر لارم است :
سونوگرافی ترانسواژینال (Transvaginal ultrasound) : وسیله ای سیلندری شکل در مهبل قرار داده میشود . امواج صوتی ارسالی باعث ایجاد تصاویر از رحم ، از جمله فضای داخلی آن میشود . (تصویر)
 

هیستروسکپی (Hysteroscopy) : وسیله ای نازک و قابل انعطاف با هیستروسکپ از طریق واژن و دهانه رحم به داخل رحم وارد میکنند تا امکان دیدن داخل رحم را بوجود آورد . (تصویر)

کورتاژ (Curettage) : وسیله فلزی با حلقه ای در سر وارد رحم میشود تا موارد در مد نظر صورت گیرد. كورتاژ يعني تراشيدن و خارج كردن قسمتي از بافت بدن است و این عمل براي هر قسمتي از بدن صورت میگیرد كه نياز به خارج كردن بافت يا نمونه داشته باشد .كورتاژ ممكن است به منظور درمان يا تشخيص بيماري رحم انجام شود و تنها يكي از موارد استفاده آن سقط جنين است . (تصویر)

بیشتر پولیپ های رحمی خوش خیم هستند . با این حال ، برخی از تغییرات پیش سرطانی رحم (endometrial hyperplasia) و یا سرطان رحم (endometrial carcinoma) به شکل پولیپ رحم ظاهر می شوند . لذا ممکن است یک نمونه از بافت رحمی برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال شود .

عوارض
بحث در ارتباط با ناباروری در اثر پولیپ رحمی همچنان ادامه دارد . با این حال در صورتی که خانمی دارای پولیپ رحمی و تجربه ناباروری باشد ، برداشتن پولیپ ها ممکن است باروری او را افزایش دهد . مطالعه ای روی زنان نابارور انجام شده است  که تحت عمل جراحی برداشتن پولیپ (polypectomy hysteroscopic) بوده اند . تحقیق نشان داده است که پس از تلقیح داخل رحمی (IUI) میزان بارداری بین زنان عمل جراحی کرده ، خیلی بیشتر از کسانی بوده است که تلقیح داخل رحمی را بدون جراحی انجام داده اند .
گاهی لقاح اسپرم و تخمک در محیط آزمایشگاهی صورت میگیرد (in vitro fertilization ) و نمونه حاصل بعد از لقاح خارج رحمی به رحم الحاق میشود . در صورتی خانمی مایل به انجام این عمل باشد ، پزشکان احتمالا جراحی پولیپ رحم را پیشنهاد خواهند داد .

روشهای معالجه پولیپ رحم عبارتند از :
پیگیری: پولیپ های کوچک و بدون علامت ممکن است خود به خود رفع شوند و معالجه غیر ضروری است مگر اینکه شخص در معرض خطر سرطان رحم باشد .
دارو : بعضی از داروهای هورمونی ، از جمله پروژستین (progestin)  ممکن است پولیپ رحمی را کوچک و علائم آنرا کاهش دهد . اما مصرف داروها معمولا راه حل کوتاه مدت است . اگر مصرف دارو قطع گردد ، علائم مجددا عود خواهد کرد .

برداشتن با جراحی (برش) : اگر شخص تحت هیستروسکپی باشد ، دکتر میتواند پولیپ را تشخیص داده و آنرا بردارد  و نمونه را به آزمایشگاه ، برای بررسی میکروسکوپی ارسال نماید .

هیسترکتومی : اگر در بررسی آزمایشگاهی از پولیپ رحم ، سلول های سرطانی کشف گردد ، جراحی برای برداشتن رحم (هیسترکتومی) ضروری است .

پولیپ رحم ، پس از جراحی می تواند مجددا عود کند و امکان دارد شخص نیاز به عمل مجدد داشته باشد .

 

 

 

Advertisements

Posted on مارس 4, 2010, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 10 دیدگاه.

 1. دكتر چايچي

  اغلب زنان در دوره‌اي از زندگي خود، خونريزي شديد قاعدگي را تجربه مي‌كنند. بعضي از آنها تقريبا در تمامي دوره‌ها خونريزي شديد دارند. پزشكان اصطلاحا به اين خونريزي شديد يا طولاني، يا مي‌گويند.
  عادت ماهانه زنان تقريبا هر 82 روز يكبار رخ مي‌دهد. البته ممكن است خصوصيات قاعدگي از جمله طول دوره‌ ماهانه و طول خونريزي و شدت آن از زني تا زن ديگر متفاوت باشد. اگرچه معمولا خونريزي ماهانه 5 تا 7 روز طول مي‌كشد و در كل 06 تا 052 ميلي‌متر (معادل 4 قاشق غذاخوري يا حدود يك فنجان) در اين مدت خون از دست مي‌رود، اما خونريزي ماهانه خفيف يا شديد،‌منظم يا نامنظم، دردناك يا بدون درد،‌طولاني يا كوتاه همگي طبيعي هستند.
  با وجود اينكه خونريزي شديد ماهانه در ميان زنان در پيش از يائسگي شايع است، تنها درصد كمي از زنان آنقدر زياد خون دفع مي‌كنند كه در حد باشد. براي اينكه خونريزي‌ ماهانه به حد منوراژي برسد بايد حداقل بعضي از علايم زير را ايجاد كند:
  )1 خونريزي به حدي برسد كه يك نواربهداشتي يا بيشتر در يك ساعت كاملا خيس شود و اين وضع تا ساعت‌هاي متمادي طول بكشد.
  )2 در طول شب نياز به تعويض نوار بهداشتي داشته باشيد.
  )3 عادت ماهانه بيش از 5 روز طول بكشد.
  )4 خونريزي ماهانه به‌قدري شديد باشد كه در زندگي معمول شما اختلال ايجاد كند.
  )5 احساس درد مداوم در زير شكم در طول قاعدگي ايجاد كند.
  )6 قاعدگي شما نامنظم شود.
  )7 خستگي، بي‌حالي و تنگي نفس(علايم كم‌خوني) ايجاد كند.

  چرا و به چه علت؟
  شايع‌ترين عللي كه مي‌توانند موجب خونريزي شديد قاعدگي شوند عبارتند از:
  عدم تعادل هورموني: در هر دوره ماهانه طبيعي، تعادل بين هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون، بازسازي ديواره رحم (اندومتر) را تنظيم مي‌كند. اين ديواره در طول قاعدگي تخريب شده و از طريق خونريزي از مهبل خارج مي‌شود. اگر تعادل بين هورمون‌ها به‌هم بخورد، اندومتر (ديواره رحم) بيش از حد رشد مي‌كند و به ناچار بايد خونريزي بيشتري صورت بگيرد تا اين ديواره بريزد و خارج شود. عدم تعادل هورموني در دختران جواني كه براي اولين‌بار عادت ماهانه مي‌شوند و همچنين در زناني كه به يائسگي نزديك مي‌شوند،‌بيشتر رخ مي‌دهد. هر علت ديگري كه بتواند تعادل هورموني را به‌هم بزند،‌ممكن است باعث منوراژي شود، مثل بيماري‌هاي تيروئيد كه اغلب با داروهاي هورموني قابل كنترل است. هر چند،‌استفاده نامناسب از داروهاي هورموني خود مي‌تواند يكي از علل مستقيم منوراژي باشد.
  فيبروئيد رحم: اين تومور خوش‌خيم و غيرسرطاني رحم در سال‌هاي باروري شما ظاهر مي‌‌شود. فيبروئيد رحم مي‌تواند منجر به خونريزي شديدتر از طبيعي و يا طول كشنده قاعدگي گردد. عدم تعادل هورموني و فيبروئيد رحم با هم مسئول حدود 08 درصد علل منوراژي هستند.
  پوليپ: پيشرفت رشد تومور كوچك خوش‌خيم در ديواره رحم (پوليپ رحم) مي‌تواند موجب خونريزي شديد يا طولاني قاعدگي شود. اغلب پوليپ رحم در سنين باروري و به علت توليد يا مصرف بيش از حد هورمون بوجود مي‌آيد و مي‌تواند منجر به خونريزي در زماني غير از زمان قاعدگي (لكه بيني) گردد.
  كيست‌هاي تخمدان: اين كيسه‌هاي پر از مايع، داخل يا روي تخمدان‌ها ايجاد مي‌شوند. اين ضايعات اغلب خوش‌خيم هستند و به ندرت موجب بي‌نظمي‌‌هاي قاعدگي از جمله منوراژي مي‌شوند.
  اختلال عملكرد تخمدان: نارسايي تخمدان‌ها در توليد، كامل كردن و آزاد كردن تخمك (تخمك‌گذاري) مي‌تواند موجب عدم تعادل هورموني و در نتيجه منوراژي شود.
  آدنوميوز: اين بيماري وقتي ايجاد مي‌شود كه غدد اندومتر در عضلات رحم جاسازي شده كه اغلب موجب خونريزي شديد و درد مي‌گردد. در زنان ميانسالي كه تعداد بچه‌هاي زيادتري داشته‌اند، احتمال گسترش اين بيماري بيشتر است.
  آي.يو.دي (دستگاه داخل رحمي:) خونريزي شديد قاعدگي يكي از عوارض شناخته شده آي.يو.دي است. اين دستگاه داخل رحمي كه براي جلوگيري از حاملگي به‌كار مي‌رود موجب لكه‌بيني خفيف در زمان استفاده از آن مي‌شود كه اغلب پزشك مجبور به خارج كردن آن از رحم فرد بيمار مي‌گردد.
  عوارض بارداري: سقط جنين، حاملگي خارج رحمي و جايگزيني تخم بارور شده در لوله‌هاي رحمي به جاي رحم نيز مي‌تواند علت منوراژي باشد.
  سرطان: به ندرت سرطان‌هاي دستگاه تناسلي زنان علت اين مشكل است. سرطان رحم، تخمدان و گردن رحم مي‌توانند موجب خونريزي شديد از مهبل شوند.
  داروها: مصرف داروهاي خاصي از جمله‌ آنهايي كه ضد لخته (آنتي‌كواگولان) و ضدالتهاب هستند مي‌توانند با خونريزي شديد يا طولاني مدت قاعدگي مربوط باشند.
  ساير شرايط: بعضي شرايط ديگر نيز مي‌تواند موجب منوراژي شده يا خطر آن را افزايش دهد. مثلا بيماري‌هاي التهاب لگن، مشكلات تيروئيد، اندومتريوز (رشد بافت رحم در خارج از رحم) لوپوس، بيماري‌ كبد يا كليه، اختلالات خوني ناشايع، سرطان و شيمي‌درماني مي‌توانند علت منوراژي باشند.

  چه عواملي خطر منوراژي را افزايش مي‌دهد؟
  )1 زنان جواني كه براي اولين بار عادت ماهانه را تجربه مي‌كنند به‌خصوص 21 تا 81 ماه بعد از اولين قاعدگي.
  )2 زنان در دوران پيش از يائسگي به‌دليل عدم تعادل هورموني مستعدتر هستند.
  )3 زناني كه اختلالات خوني ارثي دارند نيز احتمالا بيشتر دچار خونريزي شديد قاعدگي مي‌شوند.

  چه زماني به پزشك مراجعه كنيم؟
  بهتر است زمان ملاقات خود با پزشك را طوري تنظيم كنيد كه همزمان با خونريزي ماهانه شما باشد. اگر خونريزي‌تان به حدي شديد است كه يك نوار بهداشتي را در عرض يكي دو ساعت كاملا خيس مي‌كند،‌فورا به پزشك مراجعه كنيد. اگر درد شديد قاعدگي داريد كه با درمان‌هاي معمول خانگي برطرف نمي‌شود و يا اگر بعد از يائسه شدن خونريزي پيدا كرديد حتما با پزشكتان تماس بگيريد.
  پزشك بعد از سئوالاتي كه راجع به دوره ماهانه شما و تاريخچه پزشكي بيماري‌هايتان مي‌پرسد،‌ ممكن است از شما بخواهد روزهاي خونريزي، مقدار و شدت خونريزي و نوار بهداشتي لازم براي كنترل آن را در دفتر يادداشتي ثبت كنيد. سپس معاينه فيزيكي انجام مي‌دهد و ممكن است آزمايش‌هاي بيشتري درخواست كند از جمله:
  )1 آزمايش خون
  )2 پاپ‌اسمير: در اين آزمايش پزشك سلول‌هاي گردن رحم را براي آزمايش ميكروسكوپي جمع مي‌كند تا از نظر عفونت، التهاب يا تغييرات پيش سرطاني و سرطاني بررسي شود.
  )3 بيوپسي اندومتر: پزشك نمونه‌اي از بافت داخل رحم را براي بررسي زيرميكروسكوپ برداشت مي‌كند.
  )4 سونوگرافي: از امواج صوتي براي توليد تصوير رحم، ‌تخمدان‌ها و لگن شما استفاده مي‌كند.
  )5 هيستروسكپي: لوله باريكي با چراغي در انتهاي آن از طريق مهبل وارد رحم مي‌شود. اين كار به پزشكتان اجازه مي‌دهد داخل رحم شما را ببيند.
  )6 گشاد كردن و تراشيدن رحم (كورتاژ.) در اين روش پزشك گردن رحم را باز مي‌كند و سپس يك دستگاه قاشقي شكل (كورت) وارد رحم شما مي‌كند تا بافت پوشاننده رحم را بتراشد و جمع كند تا براي آزمايش ميكروسكپي به آزمايشگاه بفرستد.
  )7 هيستروسالپنگوگرافي: در اين روش نوعي رنگ از طريق گردن رحم به داخل رحم تزريق مي‌شود و سپس با اشعه ايكس عكس گرفته مي‌شود تا شكل و اندازه رحم و لوله‌هاي رحمي و تخمدان مشخص شود.

  آيا اين خونريزي شديد عارضه هم دارد؟>
  يكي از عوارض خونريزي شديد قاعدگي كم‌خوني فقرآهن است: در اين نوع كم‌خوني تعداد گلبول‌هاي قرمز سالم كم مي‌شود. هموگلوبين روي اين سلول‌ها وظيفه انتقال اكسيژن به بافت‌ها را به عهده دارد. بدن براي ساختن هموگلوبين نياز به آهن دارد. بنابراين هر علتي كه موجب كمبود ‌آهن خون شود مي‌تواند باعث كاهش رسيدن خون اكسيژن‌دار به بافت‌ها و در نتيجه كمبود انرژي و خستگي شود. در ضمن خون اكسيژن‌دار به پوست شما رنگ صورتي شادابي مي‌بخشد و به همين دليل افراد كم خون معمولا رنگ پريده به‌‌نظر مي‌رسند. كم‌خوني متوسط تا شديد مي‌تواند موجب تنگي نفس و تشديد ضربان قلب، احساس سبكي درسر،‌ صداي زنگ در گوش (تي‌ني‌توس)، تحريك‌پذيري، رنگ‌پريدگي، نشانگان پاهاي بي‌قرار و پريشاني روان گردد. در كم‌خوني شديد و طول كشيده‌اي كه بدون درمان رها شود ممكن است مشكلات قلبي نيز ايجاد شود. در زنان بارداري كه كم‌خون هستند به‌خصوص در سه ماهه اول احتمال پيامدهاي ناگوار حاملگي افزايش مي‌يابد.
  راه‌هاي درمان
  بر اساس عوامل مختلفي پايه‌گذاري شده از جمله:
  سلامت كلي و سابقه بيماري‌هاي شما
  وسعت بيماري
  علت بيماري
  تحمل شما نسبت به داروها يا اعمال جراحي
  اثرات بيماري بر زندگي شما
  انتظار پزشك شما از وضعيت پيشرفته‌بيماريتان
  نظر و ترجيح شخصي شما
  درمان‌هاي دارويي عبارتند از:
  )1 مكمل‌هاي آهن: بهتر است قبل از ايجاد كم‌خوني‌،مصرف قرص آهن را آغاز كنيد.(البته با مشورت پزشك)
  )2 مهاركننده‌هاي پروستاگلندين : اين داروها شامل داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي مانند ايبوبروفن است كه به كاهش انقباضات دردناك و خونريزي كمك مي‌كنند.
  )3 قرص‌هاي ضدبارداري خوراكي: در كنار اثر ضدبارداري،‌اين قرص‌ها مي‌توانند تخمك‌گذاري را تنظيم كنند و به كاهش دوره‌هاي خونريزي شديد و طولاني كمك كنند.
  )4 پروژسترون: مي‌تواند عدم تعادل هورموني را تصحيح كرده،‌خونريزي را كاهش دهد.
  اگر شما دچار خونريزي شديد ناشي از مصرف داروهاي هورموني هستيد لازم است پزشك با تغيير دارو يا قطع آن مشكل را حل كند. اگر درمان دارويي در مورد شما موفقيت‌آميز نباشد ممكن است نياز به جراحي پيدا كنيد.

  توصيه‌هايي براي بيماران
  )1 آسپرين نخوريد چون ممكن است منجر به افزايش خونريزي شود.
  )2 رژيم غذايي مناسب و ورزش كافي داشته باشيد.
  )3 قرص‌ آهن براي جلوگيري از كم‌خوني مصرف كنيد.
  )4 تمام جنبه‌هاي مشكل خود از جمله علل قابل كنترل و درمان‌هاي جديد را بشناسيد،‌حداقل سالي يك‌بار شمارش گلبول‌هاي خون و آزمايش‌‌هاي سالانه مرتب را انجام بدهيد.
  )5 از حمايت‌هاي خانواده و دوستان استفاده كنيد، اين امر مي‌تواند در كاهش اثرات بيماري بر شما موثر باشد و روزگار سخت بيماري را برايتان قابل تحمل سازد.
  )6 حداقل هر 4 تا 6 ساعت نوار بهداشتي خود را تعويض كنيد.

 2. بیشترین تجربه در میکروسرجری (عمل جراحی با استفاده از میکروسکوپ) در عمل واریکوسلکتومی و بالاترین تعداد جراحی با این روش در سطح استان

 3. تشکر ویژه از حسن نیت شما !

 4. به من گفتند باید كورتاژ کنم خیلی میترسم نمیدونم چه عوارضی داره؟

 5. سلام خواهش میکنم جواب بدید مامانم 45 سالشه به علت خونریزی شدید و لخته زیاد سونوگرافی داد داخل رحم اش فیبروئید14میلیمتر و کیست داشت ممکنه خطرناک باشه؟باید رحم برداشت؟علت به وجود امدنش چی میتونه باشه؟ممنون

 6. با عرض سلام و خسته نباشید.من یک سوال داشتم که خیلی خودم و همسرم را ترسانده.همسر من 36 سالشه و طبق سونوگرافی گفتند دیواره رحم ضخیم شده و باید کورتاژ کنه.میخواستم ببینم عمل سختی هست؟درد زیاد داره بعد از عمل؟چقدر استراحت نیاز داره بعد از عمل؟اگه جوابمو بدین ممنون میشم.

 7. باعرض سلام مادرم سونوگرافي انجام دادند و مشخص شدداراي پوليپ رحم وچندفوليكول در تخمدان مي باشند.دكتر پيشنهاد كورتاژدادندمي خواستم بدانم آيا داروي گياهي يا شيميايي براي درمان وجود داردكه اين بيماري بدون نياز به جراحي بهبود يابد؟
  تشكراگرجوابم را سريعتر بدهيد

 8. سلام آقاي دکتر.باتوجه به آن علائم بيماري که فرموديد.من تنها علائم آخر يعني همان کم حوصله اي وخواب آلودگي دارم .البته اينکه در روز اول ودوم مثل روزهاي ديگر هستم اما روز سوم خونريزي ام شروع مي شود ونيز اين حالات رادارم .روز چهارم هم به همين منوال ولي کمتر ودر روزهاي 5يک قطع خونريزي کوتاه نصف روزه دارم ودوباره با يک درد خيلي خشک اما به مدت کوتاه دچار مي شوم .اما در روزهاي 6 و7 و8 به ندرت کم وکمتر مي شود.اين موضوع مرا نگران کرده است .به نظر شما من کيست ويا کم خوني ويا بيماري ديگري ذارم يا اصلاجاي نگراني نيست؟

 9. با سلام و سپاس از شما استاد گرامی

 1. بازتاب: Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: