بیماریهای پوستی آلت مردان : پاپول

سلام دکتر ع. ح. سردار ، من پسری ۲۷ ساله ام آقای دکتر زگيلهایي در ناحیه تناسلي من بشکل زائده هاي گوشتي کوچکي  ظاهر شوند. آنها برآمدگي هاي کوچک به شکل گل کلم و به رنگ سفيد و بعضی صورتي رنگ هستند . زگيلها در آلت، بيضه ها و چند تا اطراف مقعد به صورت چند تايي ظاهر شده اند . آنها گاهی میخارند ولي درد ندارند. لطفا بگوئید چکار کنم .
دکتر ع. ح. سردار :
قسمت دوم
پاپول (Papules)
یکی از ضایعات شایع پوستی پاپول میباشد . این ضایعات کمتر از یک سانت بوده و بر آمده از سطح پوست است . بیشترین پاپول آلت تناسلی عواقب جدی ندارند ، اما برخی از آنها عفونی هستند و ممکن است منجر به عواقب جدی تری گردند . سرطان آلت تناسلی قبل از زخمی شدن  ممکن است به شکل یک پاپول ظاهر شود . 

* مولاسکوم (Molluscum contagiosum) :  بیماری های عفونی ویروسی خوش خیم و رایج است که در پوست و غشاء مخاطی ظاهر میشود . مولاسکوم یک بیماری پوستی رایج در دوران کودکی است که از طریق تماس با همباریهای منتقل میشود . در بزرگسالان ممکن است از طرق جنسی منتقل شود و محل رایج بروز مولاسکوم ، آلت تناسلی در مردان است . در این عارضه چند پاپول کوچک گنبدی شکل ظاهر میشوند و با فشردن ترشحات شیر بسته مانند خارج میشود . ممکن است به مدت دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولاسکوم معمولا به شکل برجستگی های مروارید شکلی به اندازه یک خال بر روی ران، کفل، اندام تناسلی و گاهی صورت ظاهر می شود. این بیماری از طریق تماس با اشیا آلوده ، مقاربت و یا تماس پوستی منتقل می شود. . این عارضه ممکن است بدون درمان ناپدید می شوند .  (جهت دیدن تصویر به اینجا کلیک کنید)

* فولیکول مو ، غدد چرب و تعرقی (Hair follicles , sebaceous & sweat glands) : اینها بخشی از آناتومی طبیعی پوست هستند و معمولا در بدنه آلت تناسلی روئیت میشوند . آنها ممکن است چنان گره های کوچک قابل مشاهده باشند . به طور كلی دو نوع غده (غدد مترشحه چربی، غدد مترشحه عرق) در داخل پوست وجود دارند . معمولاٌ دهانه هر كدام از غدد چربی به یك فولیكول مو باز می شود .غدد عرق عمیقا  در داخل لایه های زیرین پوست ریشه دوانده اند كه توسط یك لوله تو خالی جهت دفع عرق از لایه های بالاتر  عبور مي كنند و دهانه كوچك آن در سطح پوست باز می شود . (جهت دیدن تصویر به اینجا کلیک کنید)

* پاپول مروارید شکل آلت تناسلی (Pearly penile papules) : چند پاپول کوچک (در حدود 1 – 3 میلیمتر)  پیرامون سر آلت است . آنها به طور معمول در مردان 20 تا 40 ساله ایجاد میشوند و حدودا در 10 درصد مردان روئیت می شود. آنها ممکن است با زگیل اشتباه گرفته شوند هستند . این پاپولها عفونی نیست و نیاز به درمان ندارند . (جهت دیدن تصویر به اینجا کلیک کنید)

* نقاط فوردایس (Fordyce spots) : پاپولهای کوچک (1 – 5 میلیمتر) به رنگ قرمز روشن و یابنفش رنگ هستند که می توانند در آلت و یا کیسه بیضه ظاهر شوند و معمولا در مردان جوان دیده می شود. . آنها بدون درد و بدون خارش هستند .و ممکن است صدمه دیده و خونریزی کنند (حتی در طول مقاربت). آنها مسری نیستد و علت آنها ناشناخته است . به خاطر شکل ظاهری آن ممکن است در بعضی موجب خجالت گردد . (جهت دیدن تصویر به اینجا کلیک کنید)

* پسوریازیس یا صدفک و یا داءالصَدَف (Psoriasis) : این بیماری در سایر نقاط بدن ، به ویژه زانو ، آرنج و سر روئیت میشود اما گاهی در آلت تناسلی نیز ظاهر میگردد . پسوريازيس  اغلب فقط از نظر زيبايي است كه بيمار را نگران مي‌کند. در پسوريازيس معمولي ، پلاكهاي قرمز رنگ با پوسته‌ريزي ، اغلب در سر، آرنج‌ها، ساعدها، زانوها و ساير نواحي تحت فشار مشاهده مي‌شود . گاهي اوقات پلاكها قسمت قابل توجهي از سطح پوست را درگير مي‌كنند و گاهي هم تقريباً تمام سطح بدن دچار قرمزي و پوسته‌ريزي مي‌شود كه حالت خطيري از پسوريازيس را ايجاد مي‌كند . علاوه بر اين ممكن است ضايعات پوستي پسوريازيس بسيار كوچك و متعدد باشند . ندرتاً ضايعات پوستي در پسوريازيس بصورت ضايعات حاوي چرك تظاهر پيدا مي‌كنند . ممكن است در جريان بيماري ، مفاصل نيز درگير شوند . علت‌ دقيق پسوریازیس شناخته‌ نیست‌ ولي‌ احتمالاً ناشي‌ از يك‌ اختلال‌ خودايمني‌ است ‌. پسوریازیس آلوده کننده و مسری نیست . (جهت دیدن تصویر به اینجا کلیک کنید)

* زگیل (Warts) : تعدادی از انواع مختلف زگیل ممکن است بر روی آلت تناسلی ظاهر می شود. زگیل ناحیه تناسلی توسط (human papilloma virus) ویروس پاپیلومای انسانی (اچ پی وی) ایجاد می شوند و مسری هستند. آنها ممکن است کلم مانند و یک یا چند عدد باشند ، و به شکل رنگ پوست ، صورتی یا قهوه ای با یک سطح مرطوب ظاهر شوند . عفونت اچ پی وی با توسعه سرطان دهانه رحم و مقعد همراه است . در مجموع اشکال دیگر شایع زگیل بدن (چنان  Common wart در کودکان و نوجوانان) یک برجستگی پوستی است که عامل آن ویروس است که با اندازه‌های متفاوت دیده می‌شود . سطح زگیل با اندک تحریکی شروع به خونریزی جزئی می‌کند . عارضه در هر سنی و در هر شرایطی ممکن است دیده شود . انواع غیر مقاربتی دارای‌ سرایت‌ خفیفی‌ از فرد به‌ فرد و از یک قسمت به قسمت دیگر بدن هستند. آنها در محلهایی مانند کف دستها ، پاها ، کناره ناخن ، پشت دستها و سایر نقاط بدن دیده می‌شود . سیر رشد آنها متفاوت است گاهی ماهها و گاهی سالها ثابت می‌مانند یا افزایش و کاهش میابند و گاه خیلی زودتر و خود بخود خوب می‌شوند و از بین می‌رود. زگيل‌هاي‌ كوچك‌ را مي‌توان‌ با داروهاي‌ موضعي‌ درمان‌ كرد. براي‌ زگيل‌هاي‌ بزرگتر، نيتروژن‌ مايع‌ به‌ كار مي‌رود (سرمادرماني‌). برخي‌ زگيل‌هاي‌ بزرگتر نيازمند درمان‌ با ليزر، الكتروكوآگولاسيون‌ يا برداشت‌ جراحي‌ هستند . (جهت دیدن تصویر به اینجا کلیک کنید)

دلیل نگارش این مطلب بخاطر سئوالات عزیزانی بود که با شرحی کوتاه از بیماری خود ، میخواستند دلیل بیماری خود را به شکل آنلاین بدانند . امیدوارم دوستان دریافته باشند که بیماریهای پوستی آلت تناسلی آقایان متنوع است و بهترین راه ، عدم خجالت و مراجعه به یک متخصص پوست و امراض مقاربتی است . این مطلب در سه قسمت با عناوین ذیل تهیه شده است . برای دیدن تصاویر بیشتر ، نام انگلیسی بیماری را کپی کنید و در قسمت سرچ اطلس بیماریهای پوست بیابید :
دکتر ع. ح. سردار   
عارضه های پوستی آلت مردان : زخم
بیماریهای پوستی آلت مردان : پاپول
ناهنجاریهای پوستی آلت مردان : پلاک
اطلس بیماریهای پوست

Posted on فوریه 25, 2010, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 59 دیدگاه.

 1. سلام
  محمد هستم
  ببخشید یه من یکی دروز پیش متوجه شدم در ناحیهی کیسه ی بیضه ( قسمت پایین کیسه ) یه لایه ای هست که از پوست خود کیسه ی بیضه ضخیم تر هست لایه ی نرم ی هستش فقط مشکلش اینه که یکم متورم شده . و بعضی وقت ها احساس خارش هم داره
  توی اینترنت سرچ کردم در بارش به بیماری هیدروسل تاکیید کرده بودن .
  سوال اولم اینه این بیماری هیدروسل هست یا نه ؟؟
  سوال دومم هم اینه که با توجه به این که 15 سال سن دارم . اگر به بیماری هیدروسل دچار شده باشم خود به خود خوب میشه یا این که باید جراحی کنم ؟؟
  ممنون میشم اگر هر چه زود تر پاسخ منو بدید

 2. Genital wart is a venereal disease related to skin to skin contact
  during sexual intercourse with an infected partner. Plantar warts occur on the sole from the foot and these are most
  frequent in children aged between 12 and 16 years.
  Usually a doctor can prescribe keratolysis, which is the eliminating dead surface skin cells with using salicylic acid, defense mechanisms modifiers and blistering agents.
  A few warts tend to be noticeable towards eye even though
  some stay undetected for a number of weeks in addition to
  years. This cream should also be avoided by individuals who have had an organ transplant and possess auto-immune conditions.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: