عارضه های پوستی آلت مردان : زخم

با سلام خدمت جناب دکتر ع. ح. سردار.  من پسری 20 ساله هستم.مدتی که بر روی سر آلت تناسلیم و جای ختنه لک سفید رنگی ظاهر شده است.تقریبا 6 ماه هستش.اول این لک کوچک بود و بر رویک محل ختنه بود ولی بعد از چند وقت رشد کرد و بر روی سر آلت تناسلیم رسید . لطفا راهنمایی کنید . به نظر شما مشکل چیست و برای درمان چی کار کنم؟
قسمت اول
دکتر ع. ح. سردار
وقتی که آقایان متوجه لکه در آلت تناسلی خود میگردند بلافاصله نگران میشوند . نگرانی بعضی از آنها غالبا از بابت بیماری های مقاربتی و یا نوعی از سرطان است . لکه های پوستی روی آلت تناسلی مرد بسیار معمول است و بیشتر آنها عوارض جدی ندارند . اگر شما فکر می کنید که به یک بیماری مقاربتی دچار شده اید ، ابتدا باید به دنبال توصیه از پزشک خودتان باشید . اگر شما بیش از حد  از دکتر خانوادگیتان خجالت میکشید ، میتوانید با یک متخصص بیماری مقاربتی یا اورولوژیست و یا متخصص پوست گفتگو نمائید . ممکن است در محل زندگی شما محل ویژه ای برای اینگونه امراض وجود داشته باشد .

در این مطلب به شکل فهرست وار در ارتباط با عارضه های پوستی آلت تناسلی مرد بحث خواهد شد . لازم به ذکر است که لکه های روی آلت تناسلی مرد می توانند با توجه به شکل ظاهری آنها تقسیم شوند  که شامل زخم (ulcer) ، پاپول (papule) و پلاک (plaque) میباشند .

علل زخمها :
* سفلیس اولیه (primary syphilis) : یک زخم مدور بدون درد در آلت تناسلی و یا کیسه بیضه است . علت آن باکتریی به نام pallidum Treponema  میباشد که جز باکتریهای مقاربتی است . از علائم اولیه سفلیس، زخمی به نام شانکر می باشد. شانکر ده روز تا سه ماه بعد از آلودگی ایجاد می شود . ظهور شانکر اغلب در قسمتی از بدن است که در تماس با زخم شریک مقاربتی آلوده بوده است که شامل آلت مردانه و زنانه ، مدخل رحم ، زبان ، لبها و دیگر اعضای بدن می باشد . (جهت دیدن تصویر کلیک کنید)

– شانکروئید (chancroid) ، گرانولوما اینگوئینال (granuloma inguinale) ، لنفوگرانولوما ونروم (lymphogranuloma venereum) : زخمهای خاص مناطق گرمسيري هستند که در مردان با سابقه تماس مقاربتی مشکوک روئیت میشود .

* شانکروئید یا شانكر نرم (آتشك) يكي از بیماریهای مقاربتی است كه عامل آن باكتری هموفیلوس دو كـره‌ای (Hemophilus Ducreyi) است . اولین تظاهر آن بشکل یک جوش کوچک التهابی است که بعد از دو تا سه روز تبدیل به پوسچول شده و بعد به زخم تبدیل میشود. ضایعه حاشیه مشخصی دارد ، متموج نیست و دردناک میباشد. (جهت دیدن تصویر کلیک کنید)

* گرانولوما اینگوئینال توسط باکتری granulomatis Calymmatobacterium ایجاد می شود . گسترش بیماری عمدتا از طریق مقاربت از طریق واژن و یا مقعد و به ندرت از رابطه مقاربتی دهانی است. در حدود نیمی از مردان و زنان مبتلا ، ضایعات در ناحیه مقعد ایجاد میشود . در این بیماری برجستگی های قرمز رنگ کوچک ، سفت ، روی آلات تناسلی یا اطراف مقعد ظاهر می شوند . برجستگی ها به تدریج به بافت گرانوله تبدیل شوند . آنها معمولا بدون درد هستند و به آسانی موجب خونریزی میگردند . (جهت دیدن تصویر کلیک کنید)

* لنفوگرانولوما ونروم بیماری مزمن عفونت سیستم غدد لنفاوی ناشی از سه نوع مختلف باکتری تراکوماتیس کلامیدیا (Chlamydia trachomatis) است. گسترش باکتری از طریق تماس مقاربتی است و در مردان بیش از زنان رایج است . عوارض بیماری می تواند چند روز تا یک ماه بعد از تماس با باکتری ها آغاز شود . طی آن زخم کوچک بدون درد در اندام تناسلی و نیز تورم و قرمزی پوست در ناحیه کشاله ران و همچنین تورم غدد لنفاوی کشاله ران روئیت میشود . در افرادی که مقاربت از مقعد داشته اند خونریزی یا خروج چرک از مقعد رخ میدهد و  اجابت مزاج دردناک دارند . (جهت دیدن تصویر کلیک کنید)

* سرطان آلت تناسلی (penile cancer) یا سرطان سلول سنگفرشی (squamous cell carcinoma)  : ممکن است بدون درد ، و به شکل زخم نامنظم تناسلی ظاهر می شود . سرطان آلت تناسلي يک شکل نادر سرطان است و وقتي اتفاق مي افتد که سلول هاي غير طبيعي در آلت تناسلي تقسيم و رشد غير قابل کنترلي دارند . اغلب تومورهاي خوش خيم (غير سرطاني) ممکن است پيشرفت کرده و سرطاني شوند. (جهت دیدن تصویر کلیک کنید)

* بیماری تب خال تناسلی (Herpes simplex) : عبارت‌ است‌ از یك‌ عفونت‌ ویروسی‌ ناحیه‌ تناسلی‌ كه‌ از راه‌ آمیزشی‌ انتقال‌ می‌یابد. از جمله‌ نواحی‌ كه‌ امكان‌ درگیری‌ آنها وجود دارد عبارتند از مجرای‌ تناسلی‌، گردن‌ رحم‌، ران‌ها، و آلت‌ تناسلی‌. در این عارضه تاول‌های‌ دردناك‌ بر روی پوست بوجود میاید . عفونت غالباً به صورت دوره‌ای ایجاد می‌شود و زخم‌های بدمنظره و دردناکی ایجاد می‌کند . (جهت دیدن تصویر کلیک کنید)

* سفلیس ثانویه (Secondary syphilis) : لکه های پوستی با زخم قهوه ای ، نشانه مرحله مزمن سفلیس می باشد. این لکه های پوستی معمولا سه تا شش هفته بعد از ظهور شانکر در پوست بدن پدیدار می شود. این لکه ها امکان دارد کل بدن را درگیر کند . به علت حضور باکتری فعال در زخم ها هرگونه تماس مقاربتی یا غیرمقاربتی  منجر به انتشار عفونت می شود . لکه های پوستی در طی چند هفته یا ماه خود بخود بهبود می یابد . (جهت دیدن تصویر کلیک کنید)

*زخم آفت (Aphthous ulcers) : اینها زخم های کوچک ، کم عمق و دردناکی هستند که شایع ترین آن در دهان ظاهر میشود ، اما همچنین می تواند بر آلت تناسلی مرد نیز اثر گذارد . آفت يك بيماري دردناك و عودكننده هست كه معمولا“ بعداز 14-10 روز به طورخودبخود بهبود مي يابد ، اين بيماري به طور تيپيك از بچگي يا جواني شروع ميشود كه ممكن است با افزايش سن كاهش يافته و يا از بين برود . آنها مسری نیستند و علت آنها ناشناخته است . (جهت دیدن تصویر کلیک کنید)

* پمفیگوس (Pemphigus) : این عارضه معمولا بیش از ناحیه تناسلی به سایر نقاط بدن تاثیر می گذارد و غالبا از دهان شروع میشود . ممکن است در آلت تناسلی مرد نیز روئیت گردد . وجه مشخصه این بیماری از نظر بالینی تاول هایی است که از جدا شدن سلول های اپیدرم از هم بدلیل آسیب دیدگی یا غیر طبیعی بودن ماده بین سلولی حاصل میشود  . (جهت دیدن تصویر کلیک کنید)

* بیماری بهجت (Behçet’s disease) : اختلال التهابی در پوست ، مفاصل ، اعصاب ، چشم ها و دیگر قسمتهای بدن است . در این عارضه  زخم بزرگ ، عمیق و دردناک در آلت تناسلی و کیسه بیضه روئیت میشود اما همواره با زخم دهان همراه است . بهجت یک اختلال چند سیستم است . علت این بیماری مبهم می باشد . این سندرم یک بیماری اتوایمبون خودایمنی محسوب می شود  . وجود آفت های عود کننده دهانی جزء لاینفک سندرم بهجت است . این آفت ها یک تا دو هفته پدیدار میشوند و بدون جای زخم از بین میروند . در این عارضه زخم های تناسلی ، عفونت های چشمی و ضایعات پوستی بصورت لخته های داخل عروق زیر جلدی ، افزایش حساسیت پوستی نیز دیده می شود . (جهت دیدن تصویر کلیک کنید)

* سندرم ریتر (Reiter’s syndrome) : اختلالی است که باعث ظهور ورم مفاصل ، قرمزی چشمان  و علائم ادراری میشود . علاوه براین سه علائم ، زخم های پوستی نیز ممکن است در هر جای بدن شخص ظاهر گردد . زخم های کوچک و بدون درد ممکن است و در سر آلت تناسلی مرد ، سقف دهان و یا زبان پدیدار شود. (جهت دیدن تصویر کلیک کنید)

دلیل نگارش این مطلب بخاطر سئوالات عزیزانی بود که با شرحی کوتاه از بیماری خود ، میخواستند دلیل بیماری خود را به شکل آنلاین بدانند . امیدوارم دوستان دریافته باشند که بیماریهای پوستی آلت تناسلی آقایان متنوع است و بهترین راه ، عدم خجالت و مراجعه به یک متخصص پوست و امراض مقاربتی است . این مطلب در سه قسمت با عناوین ذیل تهیه شده است . برای دیدن تصاویر بیشتر ، نام انگلیسی بیماری را کپی کنید و در قسمت سرچ اطلس بیماریهای پوست بیابید :
دکتر ع. ح. سردار   
عارضه های پوستی آلت مردان : زخم
بیماریهای پوستی آلت مردان : پاپول
ناهنجاریهای پوستی آلت مردان : پلاک
اطلس بیماریهای پوست

 

Advertisements

Posted on فوریه 20, 2010, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 102 دیدگاه.

 1. آقاي دكتر با توجه به مطالب ارزشمندي كه لينك كرديد،من بيماري پوستي خود را طبق فرمايشات شما،بيماري لنفوگرانولوما ونروم تشخيص دادم. مشكل به اين شكل شروع مي شود كه در محل ساييدگي بيضه با ران،غدد لنفاوي يا به زبان ساده چربي هاي زير پوستي،تحريك شده و بصورت جوش در يكجا تجمع مي يابند. گاهي وقتها اين چربيها با فشار دادن خارج ميشوند و مشكل آنجا حل مي شود ولي اگر اين چربيهايي كه بشكل جوش درآمده، در نيايند رفته رفته بزرگتر ميشوند و در نهايت قسمت بزرگتري به رنگ سرخ كمرنگ،ورم مي كند. كه گاهي وقتها با خارش نيز همراه مي شود. وقتي اين قسمتهاي ورم كرده همراه درد بزرگ ميشوند در نهايت مي تركند وخون آبه هاي چركي بسيار بدبوئي را توليد مي كنند. لطفا اگر توضيحاتم مربوط به همان بيماريست شرمنده ام خواهيد كرد اگر طريقه درمانش را برايم بفرماييد،چراكه اين بيماري ماه هاست كه منو اذيت مي كنه واگر سالها هم بگذرد بخاطر خجالت نمي توانم دكتري بروم. منت بر سر من بگذار و دارو هايي را كه صلاح مي دانيد را براي خودم و در صورت نياز همسرم معرفي بفرما چرا كه ايشان هم با وجود چندين مرتبه دكتر رفتن و تشخيص عفونت قارچي و مصرف دارو ها، ماه هاست اذيت مي كشد.
  بزرگواري مي كنيد اگر با ايميل به بنده اطلاع بدهيد. متشكرم هموطنم

 2. سلام چند وقتی است که روی آلتم خشکی بوجو آمده به صورتی که در بعضی روزها مثل زخم ترک میخورد
  در وسط آلت هم هست وجوشهاي ريزي در اطراف آن وجود دارد در هنگام ادرار بعضي مواقع اطراف الت سوزش و خارش دارد

 3. باسلام خدمت دکترعزیز.سوال من اینست که بعدازانجام عمل ختنه درکودکی روی التم چندین زایده به فاصله نزدیک هم ایجادشده که زگیل ماننداست به رنگ قهوه ای مایل به تیره بدون دردوناراحتی است میخواستم بدانم علت وراه درمانش چیست ومی بایست به چه پزشکی مراجعه کنم سنم24است.درصورت امکان جواب رابه ایمیلم بفرستید.تشکرفراوان ازراهنمایی ارزنده تان

 4. سلام دکترمن منتظرجوابم تشکر

 5. سلام
  پسری هستم 20 ساله که آلت تناسلی من دچار جوش زدگی شده و روی آن دانه های آبداری پدیدار شده که شبها به خاطر خارش شدید آن خوابم را مشکل کرده است. میخواستم بدانم که از چه دارویی برای درمان استفاده کنم. آیا پماد بتامتازون مشکل مرا حل خواهد کرد?

 6. سلام خسته نباشید.چند ماه که اطراف مقعد دانه زده که خیلی هم خارش دارد.وقتی ورزش با پباده روی میکنم چرک و خون خارج میشود.لطفا من را راهنمایی کنید.ایمیل گذاشتم.با تشکر فراوان

 7. با سلام
  چند وقتی است که در اطراف آلت من خارش پیدا کرده است
  شکل ظاهریش مثل قارچ میمونه ووقتی اون محل رو میخوارونم زخم میشه و من رو خییلی ازیت میکنه
  خواهش میکنم یه راهی جلوم بذارین
  باتشکر

 8. Dr. Serdar دکتر سردار

  لطفا با متخصص پوست مشاوره نمائید .

  • دمت گرم دکتربعدازیکماه یه جواب ازتون صادرشدکه معلوم نیست به کی دادیدمن یه راهنمایی ازت خواستم قابل ندونستی جواب بدی کاش دفعه دیگه اومدم سرزدم این آدرس ایمیلم وسوالم راپاک کرده باشیدممنون

 9. سلام
  آقا من یه یک هفته ای هست که محل سایش بیضه هام با رانم اولش یه چیزی شبیه سفیدک زد که جدی نگرفتم ولی حالا داره شبیه قارچ قرمز و ملتهب میشه و میخاره!
  جون من یه راه حل بذارید جلو پام

  • با سلام و خسته نباشید خدمت شما … آقای دکتر من مدت زمات طولانی هست که روی قسمت بیضه ها دچار لکه هایی شده ام که بزرگ و سفید رنگ می باشند … این لکه ها دارای خارش هستند و بعد از خارش قرمز رنگ شده و بر وسعت لکه ی سفید افزوده می شود … یعنی اگر اشتباه نکنم خارش آن علل اصلی افزایش وسعت لکه ی سفید رنگ هستش . چون فبلا این لکه کاملا در قسمت زیرین آلتم قرار داشت اما الان قسمت های دیگر آلتم هم از این مشکل برخوردار شده و با هر بار خارش بزرگ تر می شود … در ضمن من لکه هایی اینچنینی در قسمت صورت، زیر بغل و پهلو نیز دارم که اندازه ی آن ها خیلی کوچک تر است و به اندازه ی لکه های روی آلت تناسلی خارش ندارند … همچنین مویی که در نقاط سفید رنگ ایجاد شده می روید نیز سفید می باشد، هرچند قسمت های سفید رنگ روی الت تناسلی کم موتر می باشد و رنگ ان ها هم همانند مشکی می باشد … چند بار یه پزشک مراجعه کردم و جواب واضحی نگرفتم و بیشتر آنرا از بین رفتن رنگ دانه ی پوستم بیان کرده اند … البته عرض کنم من لکه های رو آلت تناسلی را به پزشکانب که به آن ها رجوع کردن نشان ندادم و فقط لکه های صورت و پهلو هلیم را نشان دادم … واقعا ممنون میشم اگر به من کمک کنید و جواب را به ایمیلم بفرستید چرا که به شدت بر روی اعتماد به نفسم تاثیر گذاشته و بسیار منزوی شده ام … با سپاس

 10. سلام ضمن عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر 38 ساله هستم و مدتی است که حد فاصل ختنه گاه و کلاهک آلت بنده از سمت راست متورم شده و هیچ نوع درد ویا خارشی ندارد و تنها از قسمت بالائی یک رگی به اندازه نیم سانتی متر برجسته شده و مقدار کمی درد در موقع تماس دست دارد

  • من هم همین مشکل را دقیقا دارم و سه ماه است اینگونه است و هنگام نعوض مشخص است اما وقتی خواب است هیچ چیزی معلوم نیست و سالم است
   لطفا کسی پاسخگو باشد این رگ به رگ شدن است از وقتی که یک زخم کوچک شد که خوب شد بعد از یکبار نعوض به این شکل شدم

 11. بیماری‌های ناحیه تناسلی در مردان

  آقای دكتر، مهم‌ترین بیماری‌های ناحیه تناسلی در مردان چیست؟

  در رشته اورولوژی در سال‌های اخیر طبقه‌بندی جدیدی انجام شده كه بیماری‌های این رشته را به 6 یا 7 رشته تخصصی تقسیم می‌كند و در كنگره‌های علمی نیز از همین تقسیم بندی تبعیت می‌شود.

  براساس این تقسیم بندی بیماری‌های اورولوژی به چند دسته بیماری‌های كلیه و پیوند كلیه، اورولوژی زنان، اورولوژی اطفال، انكولوژی یا سرطان در اورولوژی، اندرولوژی (شامل بیماری‌های عقیمی و ناتوانی جنسی مردان) اندریولوژی (شامل روش‌های غیر تهاجمی از‌جمله برای دفع سنگ و اورولوژی ترمیمی (جراحی‌های ظریف و مشكل) دسته بندی می‌شود. بقیه بیماری‌ها شامل عفونت‌های دستگاه تناسلی و دفع ادرار نیز در گروه دیگری دسته بندی می‌شود كه اورژانس‌های اورولوژی را هم در این دسته آخر قرار می‌دهند.

  اگر از بیماری‌های انكولوژی یا سرطان‌های دستگاه تناسلی شروع كنیم، باید بگوییم كه بیماری‌های خطرناك و مهمی در این دسته قرار دارند كه عمدتاً بدون علامت هم هستند. یكی از این بیماری‌ها سرطان پروستات است كه امروزه با معرفی تست PSA در سال‌های اخیر ما هم در كشور این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص می‌دهیم، درحالی كه قبلاً این طور نبود؛ مثلا یك آقای مسن 50 یا 60 ساله به‌علت اینكه زمین خورده بود و دچار شكستگی كوچكی شده است به پزشك مراجعه می‌كرد و ما گراف می‌گرفتیم و متوجه سرطان پروستات می‌شدیم. آن موقع معمولاً بیماری هنگامی تشخیص داده می‌شد كه بسیار پیشرفت كرده بود و درمان آن سخت‌تر بود. اما امروزه با تست PSA می‌توانیم به موقع این بیماری را تشخیص دهیم و درمان كنیم.
  شیوع این بیماری چقدر است؟

  این بیماری در كشور ما شیوع كمی ندارد. در هر بخش اورولوژی كه نگاه كنید همواره یك یا دو بیمار مبتلا به این عارضه كه منتظر عمل جراحی هستند، بستری هستند. شاید این بیماری بین یك تا 5 درصد در بین مردان شیوع داشته باشد. البته آمار من دقیق نیست، در این مورد مركز تحقیقات اورولوژی بیمارستان سینا تحقیقات دقیقی انجام داده كه می‌تواند قابل استناد باشد.

  علائم بیماری سرطان پروستات چیست؟

  مهم‌ترین علامت این بیماری نامنظم شدن ادرار است. گاهی فرد مجبور است چندین بار هنگام شب برای ادرار از خواب بیدار شود و گاهی مجبور است به سرعت خود را به دستشویی برساند تا مثانه را تخلیه كند. علائم در همین حد است و خیلی زیاد نیست ولی یك بیماری خطرناك و سرطان نهفته است كه در مراحل پیشرفته به جراحی‌های بزرگ و درمان‌های متعدد، سخت و خطیر نیاز دارد؛ بنابراین مهم‌ترین علامت این بیماری اختلال در ادرار است كه به‌خصوص در بین مردان بالای 45 سال دیده می‌شود. این افراد حتماً باید با یك متخصص اورولوژیست مشورت كنند و ویزیت شوند.
  و اگر به موقع مراجعه نكنند؟

  در غیر این صورت، ممكن است در كوتاه‌ترین زمان ممكن، متاستاز بدهد، متاستاز استخوانی، ریوی و بیماری دست اندازی‌های مختلفی بكند و در فرصت كوتاهی فرد را از بین ببرد. سرطان دیگر كه به‌خصوص در كشور ما شیوع بیشتری دارد، سرطان مثانه است. این بیماری از بافت خود مثانه به‌وجود می‌آید و گاهی از كلیه و حالب كه محل عبور ادرار است به‌وجود می‌آید ولی عمدتاً در مثانه است. این بیماری هم تقریباً بدون علامت است، تنها علامت آن پیدا شدن خون در ادرار است كه در مراحل اولیه به وضوح دیده نمی‌شود و گاهی به‌صورت یك تغییر رنگ جدی در ادرار مشاهده می‌شود.

  مردان به‌خصوص مردانی كه در معرض مواد خاصی هستند، مثلاً مردان سیگاری یا افرادی كه مواد افیونی مصرف می‌كنند یا در صنایع مثلاً صنایع كشتی‌سازی‌، لاستیك‌سازی‌ یا حتی خشكشویی‌ها فعالیت می‌كنند، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند، همچنین كسانی كه در خانواده شان سابقه سرطان مثانه هست نیز در معرض این بیماری قرار دارند.

  هر چه تومور سرطان مثانه بزرگتر باشد، نفوذ بیشتری به دیواره مثانه می‌كند و خونریزی بیشتر می‌شود اما هنگامی كه به وضوح خون در ادرار دیده شود، بیماری خیلی پیشرفت كرده است. بنابراین مردان در هر سنی كه باشند اگر با تغییر رنگ ادرار مواجه شدند باید آن را جدی بگیرند چون ممكن است علامت سرطان مثانه باشد. یك آزمایش ساده ادرار این مسئله را روشن می‌كند، البته وجود خون در ادرار صرفاً علامت سرطان مثانه نیست، ممكن است نشانه سنگ یا یك بیماری كلیوی نیز باشد كه خطر جانی كمتری دارند.

  آنچه مهم است و می‌تواند به سلامت و عمر فرد آسیب جدی وارد كند، سرطان مثانه است كه هیچ درد و علامت دیگری ندارد. شیوع این بیماری نسبت به سرطان پروستات خیلی بیشتر است. در همه بخش‌های اورولوژی و در همه مناطق كشور همواره تعدادی از این بیماران بستری هستند. شاید حدود 10 درصد بیماران اورولوژی كشور این دسته از بیماران باشند. بیشتر این بیماران هم افراد سیگاری و افرادی هستند كه در صنایع با مواد شیمیایی سر و كار دارند.

  پس شیوع این بیماری در استان‌هایی كه صنعتی‌ترند، بیشتر است؟
  قطعاً، همین طور است اما اعلام آمار دقیق آن نیازمند مطالعات كشوری است كه فعلاً اطلاعات آن را در اختیار نداریم، ممكن است وزارت بهداشت چنین آماری داشته باشد. سومین سرطان ناحیه تناسلی سرطان بیضه است. این بیماری شیوع زیادی ندارد و به ندرت دیده می‌شود ولی بیماری خطیری است كه یك راه تشخیص ساده دارد. درست مثل آنچه برای تشخیص زودرس سرطان سینه به خانم‌ها توصیه می‌كنند كه سینه‌هایشان را خودشان به‌طورمرتب معاینه كنند، به آقایان هم توصیه می‌شود، خودشان بیضه‌هایشان را معاینه كنند و اگر هر تغییر و نامنظمی را در بیضه‌شان دیدند، فوری به پزشك مراجعه كنند.

  این بیماری گاهی به‌صورت جمع شدن آب دور بیضه دیده می‌شود اما این نامنظمی الزاماً نشانه سرطان بیضه نیست و ممكن است یك التهاب ساده باشد ولی حتماً باید به پزشك اورولوژیست مراجعه شود. چون اگر سرطان بیضه باشد بسیار خطرناك و تهاجمی است و بلافاصله به داخل شكم دست‌اندازی می‌كند، در آن صورت باید جراحی‌های خیلی سنگینی برای درمان آن انجام داد. اما اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، خیلی راحت درمان می‌شود.

  اورژانس‌های اورولوژی چیست؟
  اورژانس تعریف مشخصی دارد؛ یعنی عارضه‌ای كه باید به فوریت و در كوتاه‌ترین زمان ممكن به آن رسیدگی شود اما متأسفانه اكثریت مردم از موارد اورژانسی خبر ندارند و نمی‌دانند چه بیماری‌هایی اورژانسی است؛ البته گاهی كه با یك بیماری مانند سنگ كلیه مواجه می‌شوند چون درد زیادی دارد و بیماری پر سر و صدایی است، (درد سنگ كلیه مثل درد زایمان است) به همین خاطر فرد بلافاصله به پزشك و اورژانس مراجعه می‌كند. ولی اورژانسی كه من می‌خواهم به آن اشاره كنم، چیز دیگری است كه درمان آن كاملاً وابسته به زمان است، زمان طلایی یا GOLDEN TIME دارد و اگر بعد از زمان طلایی مراجعه شود، متأسفانه هیچ كاری برای آن نمی‌توان انجام داد.

  از لحاظ فرهنگی برای ما مشكل است كه خیلی راحت این بیماری‌ها را در رسانه‌ها مطرح كنیم اما از طرفی تعهد پزشكی ما ایجاب می‌كند با كلماتی كه مطابق فرهنگ و شئون جامعه ما باشد، این مسائل را مطرح كنیم. 2اورژانس مهم در اورولوژی داریم. ببینید، بیضه ناحیه‌ای از بدن مردان است كه برای تولید‌مثل، نطفه تولید می‌كند كه برای پدر شدن یك مرد هنگامی كه با نطفه همسرش به اشتراك گذاشته می‌شود منجر به تولید مثل می‌شود؛ بنابراین باید سالم باشد و بتواند اسپرم یا نطفه مردانه تولید كند.

  در دوران بلوغ مردان ممكن است بیضه دور طنابی كه عروق بیضه را تامین می‌كند، بپیچد و یك حالت گردش پیدا كند، این هیچ ربطی به حالت فرد یا شكل خوابیدن ندارد. خودبه‌خود اتفاق می‌افتد و «تورسیون» بیضه نام دارد، اگر چنین حالتی اتفاق بیفتد فرد باید حداكثر ظرف 6 ساعت به پزشك متخصص اورولوژی مراجعه كند تا با یك جراحی ساده، بیضه را سر جایش برگرداند. در غیر این صورت بعد از گذشت 6 ساعت بیضه دچار خون مردگی می‌شود و می‌میرد كه دیگر هیچ كاری برای درمان آن نمی‌توان انجام داد.

  علامت این بیماری چیست؟
  علامت آن درد شدید در ناحیه بیضه است كه به‌صورت ناگهانی به‌وجود می‌آید، ممكن است بیضه دچار بادكردگی هم بشود. اگرچنین علائمی دیده شد، فرد باید به سرعت ظرف 2 یا 3 ساعت خود را به یك متخصص اورولوژی برساند، حتی فرصت برای مراجعه به پزشك عمومی هم نیست و نیابد وقت را تلف كرد. درد شدید بیضه البته ممكن است به‌علت ضربه خوردن حین بازی فوتبال یا عفونت باشد. اگر عفونت باشد به راحتی با آنتی بیوتیك درمان می‌شود ولی تورسیون یا گردش بیضه خطرناك است و حتماً باید در زمان طلایی 6 ساعته، در هر ساعت از شبانه‌روز كه باشد بلافاصله درمان شود.

  علتش چیست؟
  علتش به آناتومیك بیضه مربوط است. ممكن است به‌صورت مادرزادی یك طرف بیضه سنگین‌تر یا سبك‌تر باشد و كمتر از یك درصد پسران 10تا 20 ساله ممكن است با این عارضه مواجه شوند.

  عقیم می‌شوند؟
  یك بیضه از بین می‌رود و باید از بدن خارج شود ولی ممكن است به‌علت تغییراتی كه در بدن ایجاد می‌كند، سیستم ایمنی بدن را تحت‌تأثیر قرار دهد. در این صورت ممكن است از طریق خون و عكس‌العمل بدن، به بیضه طرف مقابل هم آسیب وارد شود در غیر این صورت ممكن است فرد برای بچه دار شدن دچار مشكل شود یا حتی عقیم شود. كمتر از نیم درصد مردان ممكن است به این عارضه مبتلا شوند.

  بیماری اورژانسی دیگری كه آن هم بسیار مهم است و اگر در زمان طلایی مراجعه نشود ممكن است منجر به ناتوانی جنسی دائمی فرد بشود به‌نحوی كه مرد قدرت زناشویی خود را برای همیشه از دست بدهد، «پریاپیسم» است. به‌طور طبیعی مردان در زمان‌های مشخصی كه صلاح می‌دانند، زناشویی می‌كنند. مدت زناشویی در افراد مختلف متفاوت است اما به‌طور كلی بعد از ارتباط جنسی آلت تناسلی مرد به حالت طبیعی قبل از این حالت برمی‌گردد اما اگر حالت نعوظ بیش از یك ساعت طول بكشد، شروع زنگ خطر است و اگر این اتفاق افتاد فرد باید حداكثر ظرف 6 ساعت به پزشك مراجعه كند.

  اگر بعد از این مدت وضعیت به حالت طبیعی برنگردد منجر به ناتوانی جنسی تا آخر عمر می‌شود و هیچ درمانی نیز نخواهد داشت. متأسفانه كمتر از یك درصد مردان از این مسئله مهم اطلاع دارند؛ به همین علت این بیماران معمولاً بعد از 24 ساعت به پزشك مراجعه می‌كنند كه دیگر دیر است و كاری نمی‌توان انجام داد. علت آن هم به جز ناآگاهی از اهمیت این مسئله مقداری هم به خاطر خجالت فرهنگی است. به همین خاطر سعی می‌كنند به اتفاق خانواده، خودشان مشكل را حل كنند كه امكان ندارد و فقط یك متخصص می‌تواند مشكل را حل كند.

  علت این عارضه چیست؟
  علت آن ممكن است مصرف داروهای اعصاب و روان باشد. علل دیگری هم دارد، بعضی بیماری‌های خونی ممكن است عامل بروز این بیماری باشد. افرادی كه مبتلا به بیماری گلبول‌های قرمز هستند، مستعد آن هستند. اما گاهی هم بدون هیچ علتی به‌صورت خودبه‌خودی اتفاق می‌افتد. مصرف كم یا زیاد مایعات هم ممكن است این حالت را ایجاد كند.

  بیماری‌های عفونی دستگاه تناسلی چه مواردی هستند؟
  بیماری‌های عفونی دستگاه تناسلی انواع مختلفی دارند، عامل این بیماری‌ها ممكن است میكروب‌های عمومی باشند یا میكروب‌ها و ویروس‌هایی كه از طریق ارتباط جنسی منتقل می‌شوند. انواع قدیمی این بیماری‌ها سفلیس و سوزاك هستند اما امروزه بیماری‌های دیگری مانند ایدز و آنتی‌ژن‌هایی كه از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند نیز مطرح هستند.

  در خانم‌ها عفونت مثانه هم بیماری مهم و شایعی است كه مجبورند تند‌تند مثانه را تخلیه كنند، چون سیستم خروجی مثانه و ناحیه تناسلی در زنان به هم نزدیك است احتمال عفونت در آنها زیادتر است؛ به همین علت یك تا2بار عفونت مثانه در زنان را طی یكسال طبیعی می‌دانیم و آن را جدی نمی‌گیریم ولی اگر عفونت مثانه در آقایان باشد حتماً باید به‌صورت جدی بررسی‌های لازم انجام شود. عفونت دیگر، عفونت بیضه است كه در پسر‌بچه‌ها ممكن است اتفاق بیفتد كه ممكن است مادرزادی باشد یا به‌صورت خودبه‌خود اتفاق بیفتد

 12. با سلام و تشکر
  پدیدآوردن چنین مجموعه ای که با توچه به محدویت زمانی افراد از یک سو و خجالت آنها برای پیگیری برخی از بیماری ها از سوی دیگر ، به افراد جامعه راهنمتئی ارائه می کند واقعا در خور تحسین و ارزشمند است.راستش برای پرسیدن یک سئوال به بخش پرسش و پاسخ مراجعه کردم لیکن غیرفعال بود.واقعیت اینه که مدتی شاید بیش از 8 ماه هست که بخش از پوست روی آلت همینطور سر آن بصورت کاملا مجزا با مرز واضح تغییر رنگ داده طوریکه به نظر میرسه پوست این ناحیه حالت سوختگی داره و تصور میشه بخاطر مرز مشخص و مجزایش از بقیه بخشها بتوان پوست آنرا کرد که عملا به سختی اینکار انجام میشه وبعد ازجدا شدن این پوست عمل زخم میشه.اما اگر به اون دست نزنم هیج مشکلی نداره و اثری از خارش یا درد یا هیچ چیز دیگه ای در اون مشاهده نمیشه پس از مدتی خشکی دور مرزهای این ناحیه که حالت سفیدک داره دیده میشه که معمولا با زدن کرم سریعاسطح ظاهری اون خوب میشه آیااین مورد حاد تلقی میشه و درمان آسانی داره؟لطفا راهنمائی ام کنید. در صورت لزوم میتونم عکسهائی از موضع نواحی ارسال کنم
  متشکرم

 13. با سلام
  من حدوذا سه هفته است که خارج از کشور هستم و لکه قهوه ای رنگی که در هفنه اول حضورم اینجا روی آلتم ایجاد شده خیلی فکرم رو مشغول کرده.
  29 ساله و مجردم و با کسی رابطه جنسی نداشته ام ولی دو بار هنگام استفاده از توالت فرنگی اتاقم آلتم به قسمت جلوی دستشویی تماس پیدا کرد و در روزای اول حضورم هم خیلی سعی می کردم که از دسبشویی استفاده نکنم. میتونه علتش همون تماس یا کمی محیط ناسالم باشه؟ تو این دو هفته ذستشویی اتاقم رو ضدعفونی کردم و سعی کردم بهداشت رو بیشتر رعایت کنم ولی لکه هنوز نرفته و تازه متوجه شدم یکی دوتا رگه سفید هم داخل اون بوجود اومده.
  هزیته های دکتر بسیار زیاده اینجا و لکه هم جایی نیست که به راحتی اونو نشون بدم. آیا برای رفع سریع اون راحی وجود داره؟

 14. سلام دکتر من دارای یک جوش سر سفید روی گردن آلت خود هستم که هر وقت فشارش میدم چرک سفید می آید و ریز هم هست و به مدت 4 سال هم هستش آیا این جوش خطرناک هست و برای درمانش باید چه کار کنم

 15. با درود و خسته نباشید .مدتیست که بر سر الت خود در قسمت برجستگی الت جوش های قرمز و خیلی ریز که هیچ شباهتی به عکسهایی که شما در این قسمت گذاشتید نداشت و فقط پوستم حالت سفیدک سده و جوشهایی که زده اصلا جوشهای خشکی هستند که با کمی خارش همراهند ممنون میشم اگه با ایمیل بنده رو راهنمایی کنید

 16. سلام اقا دکتر.خسته نباشید .از4سال پیش زیرپوست التم یه سری لکه های قهوه ای رنگ ایجادشده که کم کم زیادشدوروی پوست بیضه هم ایجا شد.این لکه ها قهوه ای رنگ وکاملاصاف و بدون دردوخونریزی هستن.ازشماخواهش می کنم که به من کمک کنیدومنو راهنمایی کنید به ن بگید که بیماری من چیه؟ازتون خیلی خیلی ممنون میشم اگه جوابو به ایمیلم بفرستید.خیلی ازتون ممنون میشم.باتشکر

 17. سلام من پسرس 24 ساله هستم از وقتی یادم میاد روی آلت تناسلیم قسمت دورسالش 2 تا نقطه سوراخ مانند وجود داره که وسطشون برامده و سفته رنگ بنفش مانندی داره درد ندارم و ثابت موندن ولی از لحاظ ظاهری بده اندازش هم 3 میلی بیشتر نیست.. لطفا راهنمائیم کنید مرثی اگه بخواین عکس میگیرم واستون میفرستم

 18. با سلام
  از سال گذشته یک لکه روی آلتم ظاهر شده که با پماد های فلویوسینولون و تربیناقین بهتر شده بود اما کاملا برطرف نشده بود حالا دوباره کمی گسترش یافته است.شکل آن در زیر پوست مثل یک اختاپوس رشد میکند و با پماد کمتر وکم رنگ میشود.مرا راهنمایی کنید .من 33 ساله مرد و متاهل هستم .
  با سپاس

 19. با سلام
  از سال گذشته یک لکه سرخ یا صورتی بدون درد و خارش روی آلتم ظاهر شده که با پماد های فلویوسینولون و تربیناقین بهتر شده بود اما کاملا برطرف نشده بود حالا دوباره کمی گسترش یافته است.شکل آن در زیر پوست مثل یک اختاپوس رشد میکند و با پماد کمتر وکم رنگ میشود.مرا راهنمایی کنید .من 33 ساله مرد و متاهل هستم .
  با سپاس

 20. سلام
  آقای دکتر چند سالی است که بر قسمت پائینی اندام تناسلی من شرو ع کرده و مو هایی در این قسمت ظاهر شده می خواستم دلیلش رو بپرسم و سئوال کنم آیا این مو ها خطر ناک نیستند و یا عادی هستند یا خیر؟

 21. من بیماری پوستی در الت تناسلی ام دارم میخواستم ببینم به چه نوع دکتری باید مراجعه کنم.
  من در تهران هستم . دکتری میشناسید؟

 22. واقعا دکترها چرا بدون ویزیت پمادی چیزی تجویز نمیکنید همش باید مراجعه حضوری باشه

 23. سلام من پسری 17 ساله هستم و به مدت 4سال است که در خطی که الت تناسلی دارد در قسمت بالایی ان یک توده سفت به وجود امده و وقتی این توده را فشار میدهم از ان چرک سفید رنگی یا ماده سفید رنگی بیرون می اید که بعد از هر روز دواره این ماده پر میشود و هیچ دردی ندارم و در جاهای دیگری همچون زیر خط الت تناسلی یک چیز هایی مانند جوش هست که فشار می دهم ماده سفید بیرون می اید ودر یک نقطه از التم رویه پوسته ی زیر ختنه گاه یک چیز ریز خیلی ریز است که میتوانم لمس کنم در هنگام نعوظ البته روی کیسه بیضه همچین اتفاقی نیفتاده است من به خاطر ترس به دکتر مراجعه نکردم لطفا مرا راهنماییی کنید ممنون فورا.

 24. سلام من بر روی آلتم در قسمتی که آلت به بدن وصل میشود یک لکه سفید رنگی به قطر حدود 1 سانت که در آن بریدگی باریکی بطول حدود 2 تا 3 میلیمتر دارم هیچ دردی ندارد و خوشبختانه هیچ نوع ماده ای از آن خارج نمی شود و بو هم ندارد.البته این لکه مدت 10 یا 15 سال شاید هم 20 سال است وجود دارد.مدتی میرود و دوباره بر میگردد.آیا جای نگرانی دارد؟و چکار باید بکنم؟لطفاً راهنمایی بفرمائید.

 25. سلام آقای دکتر من روی بدنه آلتم در قسمت بالای آلت(روی آلت) دقیقا در قسمتی که بدنه به کلاهک وصل می شود و دقیقا در وسط یک برجستگی به اندازه عدس دارم برجستگی رنگی ندارد و به رنگ پوست است … دردی هم ندارد و مدت زیادی هست که وجود دارد … لطفا بفرمایید خطرناک هست یا خیر ممنون

 26. سلام آقای دکتر
  من حدود 2 الی سه ماهی هست که قسمت پايين آلتم با خارش شديد همراه است و اين اتفاق بيشتر در شب ها اتفاق مي افتد. خارش بگونه ای است که حتی گاهی اوقات قسمت پايين آلتم زخم مي شود. دانه هایي هم در پوست قسمت پايين آلتم مشاهده مي شود. آيا اين موضوع خطرناک است و من بايد چکار کنم؟

 27. سلام….من 18سال دارم از زمانی که یادم می اید دانه های سفید رنگی روی دوظرف التم و زیر ان وجود دارد که تعدادشان زیاد است…هیج درد و ترشحی ندارند… فقظ ظاهر خوبی ندارد… مدتی هم خودارضایی می کردم …تا به حال رابظه جنسی هم نداشته ام. خواهشمندم علت مشکلم را توضیح دهید…. توانایی مراجعه به پزشک هم ندارم… با تشکر

 28. سلام اقای دکتر من مردی 33ساله هستم مدتیست در محل ختنه گاه التم چیزی شبیه به گوشت اضافه پیدا شده که گاها هنگام نزدیکی سوزش پیدا میکنه ضمنا ابتدای التم هم چندین خال گوشتی ازنوع خالهایی که روی گردن و زیربغل وجود داره پیدا شده توروخدا راهنماییم کنین خیلی نگرانم

 29. سلام آقای دکتر.من پسری 19 ساله هستم که چند ماهی هست که در قسمت ختنه گاه آلتم(در پایین کلاهک)یک نقطه ی سفید رنگ کمی برجسته ظاهر شده که این نقطه مدتی از بین میرود و بعد مدتی دیگر دوباره ظاهر شده و این نقطه هنگامی که در معرض تماس قرار میگیرد دچار سوزش میشود.لطفا راهنمایی ام کنید.از این بابت خیلی نگرانم.

 30. با سلام آقای دکتر من 17 سالمه در زیر پوست آلت تناسلی من جوش های سفید رنگ سفت و تو پر زیادی حتی در زیر پوست بیضه های من وجود دارد وقتی نگاه میکنم میبینم به همه بیماری های پوستی که زدین میخوره این موضوع منو ناراحت میکنه اگه بشه من عکس جوش هارو براتون ایمیل کنم بعدش شما راه حل و پیشنهاد کنید

 31. سلام دكتر جان من 33سالمه متاهل هستم چند وقت پيش دور كلاهك التم ي لكه سفيد رنگ بود كه الان داره زياد ميشه درد هم نداره ميخام بدونم با چه دارويي اين لكه ها از بين ميره يه كم نگرانم
  ممنون اگر جوابمو بدين

 32. دکتر جان برامنم رنگ روی التم به صورت لکه ای تغیر کرده ومرنگ شده وس قرمزی التمم لک لک سفید شده شاید برا ثر فشار برای جلوگیری از انزال باشه اما لکه باینی قبلا یک کمی حالت سفیدک داشت مشکل چیه لازمه به پزشک مراجعه کنم

 33. سلام من 20 سالمه.روی آلت تناسلی من جوش های ریز سر سفیدی هست که بیشتر در ناحیه پایین الت وجود دارد و بخصوص با کشیدن پوست آلت بیشتر نمایان می شود. می خواستم بپرسم این ها چی هست ؟ آیا مشکلی ایجاد می کنه؟ در ضمن با فشار دادن این جوش ها هم چرکی ازشون خارج نمی شه! درمانش چی هست؟ دردی هم ندارن. من هنوز ازدواج هم نکردم و تا به حال رابطه جنسی نداشتم. خواهش میکنم جواب بدین.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: