کاهش ضربان قلب (برادی کاردی) : علت ، علائم ، تشخیص ، درمان

سئوال : سلام آقای  دکتر ع. ح. سردار وقتتون بخیر . یک سوال داشتم . دلیل کاهش ضربان قلب چیست و در شرایطی که ضربان قلب رو به کاهش هست خطری وجود نداره ؟ در این شرایط چه اقدامی باید انجام بدم؟ ممنون
برادی کاردی (bradycardia) چیست؟ 
دکتر ع. ح. سردار : برادی کاردی به این معنی است که ضربان
قلب شما بسیار آرام میزند . تعداد ضربان قلب اکثر مردم  60 تا 100 ضربه در دقیقه است . اگر ضربان قلب شما کمتر از 60 بار در دقیقه باشد ، شما دچار برادی کاردی شده اید . ضربان آهسته قلب گاهی اوقات نرمال میباشد . بعضی از افراد بالغ سالم و ورزشکاران جوان دارای ضربان قلب کمتر از 60 دقیقه هستند . از آنجايي‌كه پمپاژ قلب ورزشكاران بسيار قوي است، مي‌تواند ضربان قلبشان كمتر باشد و يا در هنگام خواب، اين ضربان كمتر باشد . در دیگر افراد ، برادی کاردی علامتی از یک مشکل در سیستم الکتریکی قلب است . این بدان معنی است که ضربان ساز طبیعی قلب به شکل طبیعی کار نمیکند و یا اینکه مسیر الکتریکی قلب دچار اختلال هست . بدین ترتیب قلب نمیتواند خون کافی به بدن برساند و این مورد می تواند تهدید کننده زندگی باشد .

برادی کاردی می تواند به دلایل ذیل رخ میدهد :
* بیماری هایی که به سیستم الکتریکی قلب صدمه میزند. از جمله : بیماری عروق کرونری ، حمله
قلبی و بیماری های عفونی قلب چنان اندوکاردیت و میوکاردیت
* تغییرات قلبی ناشی از بالا رفتن سن
* بعضی از داروها که برای درمان مشکلات قلبی یا فشار خون بالا استعمال میشود ، مانند مسدود کننده های بتا (beta-blockers) ، آنتی آریتمیک و دیگوکسین .
* عارضه هایی که موجب تضعیف ایمپالس الکتریکی قلب میشوند ، چنان داشتن سطح پایین
تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) و یا عدم تعادل الکترولیتی ، چنان پتاسیم بیش از حد در خون

برادی کاردی ممکن است علائم ذیل را داشته باشد :
* احساس خستگی
*  احساس درد در قفسه سینه یا احساس طپش قلب
* احساس گیجی و یا مشکل درتمرکز
* احساس سرگیجه
* احساس کوتاهی نفس و بالاخص هنگام ورزش
* بیهوش شدن 
* کاهش فشار 

چگونه برادی کاردی تشخیص داده میشود ؟
* الکتروکاردیوگرم (EKG یا نوار قلبی) در مراکز تشخیص – برادی کاردی ممکن است در زمان تست رخ ندهد . بنابرین EKG تنها در صورتی می تواند برادی کاردی را تشخیص دهد که این اختلال در ریتم
قلب در زمان تست تکرار گردد .
* الکتروکاردیوگرم قابل حمل – شما ممکن است نیاز به استفاده از EKG قابل حمل داشته باشید . این دستگاه سبک وزن ، رویدادهای قلب شما را در طول یک روز یا بیشتر ثبت میکند .
* آزمایش خون برای یافتن مشکل دیگری  که باعث کاهش ضربان قلب شما میشود .

برادی کاردی چگونه درمان می شود؟
معالجه به نوع ، علت و علائم  بستگی دارد . اگر برادی کاردی علامتی نداشته باشد ، معمولا بیمار تحت درمان قرار نمیگیرد .
* اگر مشکل پزشکی دیگری مانند کم کاری تیروئید یا عدم تعادل الکترولیتی مسبب کندی ضربان قلب باشد ، درمان آن مشکل ممکن است برادی کاردی را رفع کند .
* اگر صدمه به سیستم الکتریکی قلب وارد شده باشد ، شما احتمالا نیاز به ضربان ساز (pacemaker) خواهید داشت . ضربان ساز دستگاهی است که در زیر پوست شما قرار داده میشود و کمک می کند تا تعداد ضربان
قلب تصحیح گردد . افراد مسن تر از 65 به احتمال زیاد به نوعی از برادی کاردی دچار میشوند که نیاز به یک ضربان ساز دارند .
* اگر دارویی باعث اختلال در ضربان
قلب شما میشود ، دکتر تان ممکن است دوز یا نوع دارو را تغییر دهد . اگر نمی توانید که مصرف دارو را متوقف کنید ، پس به ضربان ساز نیاز دارید.

چه کاری می توانید برای برادی کاردی در خانه انجام دهید؟
برادی کاردی اغلب ناشی از یکی از بیماریهای 
قلبی است ، بنابراین در جهت سلامت قلب خود گام بردارید . از جمله :
* کنترل کلسترول و فشار خون
* خوردن غذای کم چرب و رژیم غذایی کم نمک
* ورزش منظم
*
ترک سیگار
* محدود کردن مصرف مشروبات الکلی
* مصرف منظم داروهای تجویزی و پیگیری بیماری
افرادی که از pacemaker استفاده میکنند باید هنگام قرار گرفتن در اطراف میادین مغناطیسی یا الکتریکی قوی احتیاط کنند .

Advertisements

Posted on فوریه 6, 2010, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 18 دیدگاه.

 1. آریتمی (اختلال ریتم قلبی) به چه مفهوم است ؟
  آریتمی عبارت است از ریتم غیر طبیعی قلب . این حالت ممکن است تنها به شکل یک مکث موقت بوده و آنقدر کوتاه باشد که تعداد ضربان کلی قلب را تحت تاثیر قرار ندهد یا در عوض ممکن است سبب شود که ضربان قلب بسیار سریع یا بسیار آهسته باشد. برخی آریتمی ها سبب بروز هیچگونه علامتی نمی شوند . سایر آریتمی ها ممکن است سبب بروز علایمی همچون سبکی سر یا سرگیجه شوند .
  دو نوع اصلی آریتمی وجود دارد : برادی کاردی زمانی رخ می دهد که ضربان قلب بسیار آهسته است (کمتر از 60 ضربان در دقیقه)‌. تاکی کاردی هم زمانی ایجاد می شود که ضربان قلب بسیار سریع است(بیش از 100 ضربه در دقیقه ) .

  علایم آریتمی چه هستند ؟
  * در صورتیکه آریتمی کوتاه باشد، معمولا فاقد هرگونه علامتی است . تنها ممکن است به صورت حذف یک ضربان قلب باشد که شما به ندرت متوجه آن می شوید .
  * ممکن است احساس لرزش (ارتعاش) در قفسه سینه یا گردن ایجاد گردد .
  * زمانیکه آریتمی ها شدید بوده یا آنقدر طول بکشند که عملکرد قلب را تحت تاثیر قرار بدهند ، ممکن است قلب قادر به پمپ کردن خون کافی به بدن نباشد . این امر منجر به احساس خستگی یا سبکی سر یا بیحالی می شود . همچنین ممکن است منجر به مرگ گردد .
  * تاکیکاردی می تواند منجر به کاهش توانایی پمپ کردن قلب و در نتیجه تنگی نفس ، درد قفسه سینه ، سبکی سر یا کاهش سطح هوشیاری شود. ممکن است این حالت در صورت شدید بودن منجر به حمله قلبی یا مرگ شود .

  آریتمی ها چگونه درمان می شوند ؟
  پیش از درمان، پزشک می بایست بداند که یک آریتمی در قلب شما چگونه آغاز می شود؟ و آیااین آریتمی غیر طبیعی می باشد یا نه؟یک نوار قلبی یا الکتروکاردیوگرام (ثبت پیام های الکتریکی ایجاد شده توسط قلب بر روی کاغذ) اغلب جهت تشخیص آریتمی ها به کار می رود . سایر راههای بررسی محل شروع آریتمی استفاده از دستگاه ثبت قابل حمل ، تستهای استرس ورزشی و بررسی های الکتروفیزیولوژیک (تعیین نقشه الکتریکی قلب شما ) می باشند .

  راه های درمان آریتمی عبارتند از :
  * تغییرشیوه زندگی.
  * داروهای ضد انعقاد جهت کاهش میزان خطر لخته شدن خون و سکته مغزی.
  * داروهای پیشگیری وکنترل آریتمی و درمان شرایط مربوط به آن مانند پرفشاری خون، بیماری کروناری قلبی و نارسایی قلبی.
  * یک ضربانساز که از یک باتری جهت کمک به تنظیم ضربان قلب شما استفاده می کند.
  * دفیبریلاسیون قلبی و دفیبریلاتورهای قلبی کاشتنی (ICD ها ).
  * جراحی.
  * انهدام (تخریب )بافت قلبی.

  دفیبریلاسیون به چه مفهوم است ؟
  * دفیبریلاسیون راهی برای تبدیل ضربان قلبی غیر طبیعی به ضربان قلبی طبیعی از طریق یک شوک الکتریکی کوچک می باشد .
  * ممکن است یک دفیبریلاتور قلبی کاشتنی (ICD)، زیرپوست ناحیه فوقانی قفسه سینه کاشته شود تا شوکهایی را ایجاد نماید و به عنوان ضربانساز عمل کند . زمانیکه ضربان قلب غیر طبیعی می شود ، این دستگاه آنرا شناسایی می کند .این دستگاه به شکل 24 ساعته عمل می کند .

  انهدام بافت قلبی به چه مفهوم است ؟
  * این روش، یک راه اصلاح آریتمی و برگشت قلب به ریتم طبیعی می باشد.
  * این روش از طریق تعبیه یک لوله نازک (یک کاتتر)‌در سیاهرگ شما و هدایت آن به عضله قلبی صورت می گیرد .
  * نوک کاتتر میزان زیادی انرژی را آزاد می کند ونواحی بسیار کوچکی از بافت قلبی را که سبب ایجاد پیام های الکتریکی غیرطبیعی می شوندرا تخریب می نماید .

  من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم ؟
  با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .
  شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید .دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.

 2. سلام مثل همیشه موضوع خوبی بود خیلی استفاده کردیم ممنون دکتر

 3. سلام و خسته نباشی ،مرسی از مطالب خوبتون .
  همیشه باش
  شاد باشید

 4. سلام دوستان بروزم با پاسخم ده
  شاد باشید

 5. سلام آقای دکتر از لطف شما بی نهایت سپاسگزارم خیلی مفید بود واسم
  دیروز هم مطلب رو خوندم اما موفق به گذاشتن نظر نشدم
  باز هم ممنون از شما همیشه ایام سلامت باشید

 6. روز عشق و مهر بر تو فرخنده باد دوست من

 7. با سلام و خسته نباشید
  اگر با تبادل لینک موافقی ما را با نام ::اولین و جامع ترین وب سایت لیگ برتر والیبال:: لینک کن بعد بگو با چه نامی لینکتان کنم.
  با تشکر
  http://turkmens.rozblog.com/

 8. salam dr.jan montazere matalebe amozandatonim…shad va khoram bemonin

 9. Reiter’s syndrome (one form of reactive arthritis) is characterized by a triad of arthritis, nongonococcal urethritis, and conjunctivitis, and by lesions of the skin and mucosal surfaces.

 10. سلام. عيد فرخنده ميلاد علي بن موسي الرضا مبارك
  دختري 24 ساله از مشهد هستم. وكيل پايه يك دادگستري هستم. به علت نوع كارم با استرس و تنش هاي زيادي مواجه هستم. حدود 17 روز پيش ساعت 5 صبح با درد قفسه سينه بيدار شدم. ابتدا اهميت ندادم وبه درد معده شباهت دادم. با شديد شدن دردو دنباله درد در دست چپ و گردن به مادرم اطلاع دادم. ايشان پرستار بازنشسته هستند. بدون توجه به اصرار ايشان جهت مراجعه به پزشك به محل كار خود رفتم. اواسط روز با مشورت پزشك يك داروخانه tng به تعداد 2 عدد با فاصله 10 دقيقه استفاده كردم. درد كمتر شد امابه هنگام عصر درد سرگيجه سنگيني و تنفس سخت دچار شدم. با مراجعه به پزشك داروهاي كاروديلول 6.25 متورال 50 انلاپريل20 املوپرس پروپرانول20 و سوستاك 2.6 تجويز كردند. به علت اهمال و عدم توجه به دستور ايشان دارو ها را استفاده نكردم. در حال حاضر 8 شب است كه دچار سر درد سرگيجه و گاهي درد خفيف در قفسه سينه به هنگام شب مي شوم كه در ابتداي صبح به هنگام بيدار شدن بيشتر است. لذا از شما خواستارم راهنمايي بفرماييد كه نيازي به اهميت بيشتر است يا خير؟ والبته مدتي است از حجم كار خود كاسته ام اما اثرات كمي از تاثير را در ميزان درد قلبم احساس ميكنم. با عرض جسارت يكي از دوستان كه همكار شما مي باشند فرمودند داروهاي خيلي قوي تجويز شده است. ايا دليل شدت بيماري است يا كمك به پيشگيري. با سپاس از راهنمايي شما پزشك محترم.

 11. سلام خدمت تمام شما!
  اینجانب خیرالله از افغانستان هستم و یک ورزشکار حرفه وی در رشته ی ووشو(کانگفوچینی) می باشم. من مشکل این دارم که کمبود نفس دارم در جریان مسابقه دچار کم نفسی می شوم و نمی خواهم ورزشم را تفق کنم و می خواهم با نفس مکمل مسابقه دهم.
  هدایت شما دری مورد چیست داکتر صاحب محترم از شما تشکر مرا همکاری کنید.

 12. من دختر 19 سالیه هستم که فکر کنم دچار برادی کاردی ام چون دستگاههای فشار سنج خونگی ضربان قلبمو بیشتر اوقات 55 نشون میده و وقتی هم خیلی ناراحت باشم به 45 هم میرسه حالا نمی دونم میشه به این دستگاهها اطمینان کرد یا نه… در هر صورت اگه دچار برادی کاردی باشم باید چه کار کنم؟ آیا تو آینده برام مشکل ساز میشه ؟
  در ضمن ورزش نیز انجام نمی دم و هیچ بیماری خاصی نیز ندارم
  و این علام احساس خستگی و احساس درد در قفسه سینه و مشکل درتمرکز و احساس کوتاهی نفس را نزدیک به 2 سال حس می کنم و وقتی درد در قفسه ی سینه احساس می کنم نفس کشیدن برای مشگل می شود و وقتی سعی می کنم نفس بکشم درد بیشتر می شه و نفس کشیدن سختتر
  حال … چه کار کنم ؟
  آیا واقعا دچار برادی کاردی هستم ؟

 13. سلام دکتر عزیز…
  من بیماری سینوس برادیکاردی دارم…اکثر ضربان ها ی من 45 و پایینتر از آن است…تا حالا 3 بار دستگاه هولتر مانیتورینگ بستم و در هر سه بار با فاصله ی زمانی 6 ماه,بیماری من قطعی تشخیص داده شده و این بیماری در سن 24 سالگی خودشو نشون داد…دو بار تست ورزش دادم…در اولی در فصل زمستان کمتر از یک دقیقه دوام آوردم و بعد از آن نزدیک بود وارد مرحله ی بیهوشی(اصطلاحش فکر کنم فیلدFailed باشه یا فینتfaint) شدم ولی در تست ورزش دوم در تابستان ضربانم تا 160 هم رسید..الان 26 سال سن دارم و از جراحی برای دستگاه پیس میکر بیزارم ..مشکلی دارم در فصل سرما و به کل در سرما هست که حتی 5 ثانیه هم نمی تونم سرمارو تحمل کنم البته به جز مشکلات دیگر…خواستم بپرسم برای بالا بردن هر چند موقت ضربان چه چیزی می تونم استفاده کنم که در مواقع حیاتی به کمکم بیاد مخصوصا در سرما؟ممنون می شم اگه جواب به ایمیلم فرستاده شه..با تشکر

 14. ممنون عالی بود

 1. بازتاب: لوپوس اريتماتوز ديسكوييد ، تظاهرات پوستي ، معالجه « Dr. Serdar دکتر سردار

 2. بازتاب: انواع اختلال عملکرد مقاربتی در مردان و طرق معالجه « Dr. Serdar دکتر سردار

 3. بازتاب: مشکل مقاربتی زن و مرد ، یک قاشق مرباخوری قبل یا بعد از خواب « Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: