تکان دادن شدید کودکان و گریه نوزادان

دکتر ع. ح. سردار
تکان شدید یک کودک می تواند موجب مرگ او گردد ! شما به شکل فوق العاده قوی هستید . فقط برای یک لحظه فکر کنید که چقدر شما قوی تر نسبت به کودک هستید . شما دارای دستان قدرتمند جهت بغل کردن و حفاظت از کودک هستید ، اما دستان قدرتمند شما می تواند بسیار خطرناک هم باشد . اگر شما از قدرت خود جهت تکان دادن نوزاد استفاده کنید ، شما می توانید موجب مرگ کوچولو گردید .

آسیب دائم به کودک فقط یک لحظه طول می کشد . اثرات فقط چند ثانیه تکان دادن می تواند اثری دائمی بر کودک بگذارد . تکان دادن می تواند به مغز صدمه وارد آورد . صدمه به مغز ممکن است موجب معلولیت های یادگیری ، اختلال در درک دستورالعمل های ساده ، حرف زدن و عقب ماندگی ذهنی شود . تکان دادن می تواند معلولیت های دائمی بجا گذارد و می تواند باعث نابینا ، فلج و ناشنوا شدن نوزادان گردد .

پیشگیری از مرگ کودک بسیار آسان است ، فقط کودک را شدیدا تکان ندهید . نوزادان کمتر از یک سال در معرض خطر تکان دادن شدید هستند . کودکان بزرگتر نیز اگر شدیدا تکان داده شوند ، می توانند به طور جدی آسیب ببینند . با کودک بازی کنید ، اما همیشه به آرامی . بچه کوچک را به هوا پرتاب نکنید و یا هرگز آنها را با پا تاب شدید ندهید . در اثر تکان دادن شدید ، آسیب در داخل سر اتفاق می افتد و ممکن است علائم خارجی نداشته باشد. تکان دادن موجب خونریزی در مغز می شود.

مراقبت از نوزاد ممکن است بسیار دشوار و خسته کننده باشد ، به خصوص اگر نوزاد زیاد گریه کند . بیاد داشته باشید :
* گریه نوزاد عادی است و یک راه برقراری ارتباط بچه ها با ما میباشد .
* گریه می تواند نشان از موارد ذیل در کودک باشد : خیس کردن ، گرسنگی ، مریضی ، گرم یا سرد شدن ، یا فقط واقعا کوچولو خسته است .
* گریه نوزاد می تواند فکر را خراب کند ، به ویژه اگر شما همه چیز را چک کرده باشید اما گریه کودک متوقف نشود.

راهنمایی در زمان گریه نوزاد
* تغدیه ، تعویض پوشاک و گره پوشاک را چک کنید .
* اگر کودک شما خیلی گرمش باشد ، برخی از لباسها را شل کنید . اگر بیش از حد
سردش باشد با لباس بیشتر و یا پتو بپوشانید .
* اگر کودک مریض به نظر می رسد ، با یک دکتر یا افراد با تجربه مشاوره نمائید .
* اگر شما همه موارد را بررسی کردید و کودک به گریه خود ادامه دهد ، آرامش خود را حفظ کنید . اغلب ، نوازش ملایم کودک به شما کمک خواهد کرد.
* گاهی اوقات بچه ها را تنها باید در بستر خود قرار داد . مسئله ای نیست اگر نوزاد در حالی که به پشت خوابیده مدتی گریه کند .
* گریه موجب مرگ یک نوزاد نمی شود ، اما تکان دادن شدید می تواند!
* هرگز مسئولیت نگهداری کودک را به عهده کسی نگذارید که به او اعتماد ندارید . کودک را یا فردی با خلق و خوی بسیار تند تنها نگذارید .

Posted on ژانویه 12, 2010, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 11 دیدگاه.

 1. علت گریه نوزاد و راه حل آن

  دلایل زیر شایع ترین دلایل گریه نوزاد هستند و نوزاد با گریه خود در واقع می خواهد مشكلش را به شما بفهماند:
  چرا كودكتان گریه می كند
  من گرسنه ام
  وقتی یاد بگیرید كه نشانه های گرسنه بودن كودك خود (مثل نق نق كردن، سر و صدا راه انداختن و دنبال پستان مادر گشتن هنگامی كه او را در آغوش می گیرید) را بشناسید مشكلاتتان در سیر كردن او قبل از اینكه گریه كند كمتر می شود. وقتی كودكتان گریه می كند اول مطمئن شوید كه گرسنه نیست. شیر دادن ممكن است سبب قطع گریه كودك نشود ولی اگر می خواهد همچنان شیر بخورد بگذارید به خوردن ادامه دهد . بعضی اوقات شیرخواران حتی بعد از اینكه شروع به شیر خوردن می كنند به گریه كردن ادامه می دهند اما شما به شیر دادن ادامه دهید چون هنگامیكه معده اش پر شود از گریه كردن دست بر می دارد.
  پوشكم را عوض كنید
  بعضی كودكان به مجرد اینكه به تعویض پوشك نیاز داشته باشند سر و صدایشان در می آید اما بعضی دیگر اینطور نیستند. در هر صورت این هم یكی از دلایل گریه كردن كودك است و خوشبختانه هم فهمیدن آن راحت است و هم حل كردن آن.
  سردم است؛ گرمم است
  كودكان شیر خوار دوست دارند لباس زیاد و گرم داشته باشند. (بعنوان قاعده هر چند تا كه خودتان لباس پوشیده اید و از نظر دما احساس راحتی می كنید باید یك لایه بیشتر به كودك شیرخوارتان بپوشانید.) بنابراین گریه كودك ممكن است به این علت باشد كه سردش شده است (مثلاً موقعیكه كودك لخت است و شما در حال عوض كردن او هستید). بهتر است یاد بگیرید كه چطور كودكتان را سریعتر و قبل از اینكه سردش شود عوض كنید. توجه كنید كه كودك را زیادی نپوشانید چون احتمال گریه كردن كودك وقتی كه گرمش است در مقایسه با وقتی كه سردش است كمتر است (اگر هم گریه كند خفیف تر است).
  مرا در آغوش بگیرید
  كودكان شیر خوار آغوش و نوازش زیادی نیاز دارند. آنها دوست دارند صورت والدین خود را ببینند، صدایشان را بشنوند، به صدای قلبشان گوش كنند، و حتی می توانند بوی منحصر بفردشان (بخصوص شیر مادر را) تشخیص دهند. بعد از شیر خوردن، آروغ زدن و عوض شدن دوست دارند كه شما آنها را در آغوش بگیرید. ممكن است شما فكر كنید كه با این كار دارید كودكتان را “لوس” با می آورید ولی نگران نباشید؛ این مسئله در چند ماه اول زندگی اصلاً مطرح نیست. البته كودكان از نظر اینكه چقدر بخواهند كه شما آنها را در آغوش بگیرید با هم فرق دارند. بعضی از كودكان توجه زیادی را می طلبند و در مقابل بعضی دیگر می توانند مدت زیادی آرام بنشینند. اگر كودكتان توجه شما را می خواهد او را در آغوش بگیرید و یا در كنار خود بگذارید.
  دیگه بسه!
  هر چند كودكان شیر خوار به توجه زیادی نیاز دارند ولی ممكن است دچار “تحریك بیش از حد” نیز بشوند. گاهی كودك بعد از گذراندن یك روز تعطیل در میان افراد خانواده و بستگان و یا در انتهای هر روز ظاهراً بدون دلیل و بیش از حد طبیعی گریه می كند. فیلتر كردن تمامی تحریك های محیطی (شامل نور، صدا، بغل به بغل شدن) معمولاً برای نوزادان آسان نیست و این می تواند سبب خستگی آنها بدلیل فعالیت زیاد شود. در این شرایط نوزاد با گریه كردن خود در واقع می گوید “دیگه بسه!”. این مسئله معمولاً وقتی رخ می دهد كه كودك خسته است. سعی كنید كودكتان را به جایی آرام و ساكت ببرید و بعد ببنید می توانید او را بخوابانید یا نه.
  حالم خوب نیست
  اگر تازه به كودك خود شیر داده اید و می دانید كه راحت هم هست (گاهی كودك ممكن است بخاطر یك مسئله خیلی كوچك و پیش پا افتاده نظیر گیر كردن یك تار مو دور انگشت پایش و یا تماس مارك لباس با پوستش احساس ناراحتی كند) ولی كودك همچنان گریه می كند درجه حرارتش را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید مریض نیست. گریه ناشی از بیماری معمولاً با گریه ناشی از گرسنگی فرق می كند و شما خیلی زود این را می فهمید.
  هیچكدام از موارد بالا
  بعضی اوقات دست آخر هم نمی فهمید چرا كودكتان گریه می كند. بعضی اوقات كودكان گریه می كنند و بسادگی نمی شود آرامشان كرد. این گریه كردن ممكن است از چند دقیقه گریه شدید تا كولیك كامل طول بكشد. كولیك عبارتست از گریه غیر قابل تسكین بمدت 3 ساعت در روز و حداقل 3 روز در هفته. حتی اگر كودك سه ساعت هم گریه نكند باز هم تحمل این وضعیت برای والدین سخت است. در صورتیكه علت گریه كودك دلایل بالا نبود راه های زیر را امتحان كنید.
  علت گریه كودكم را نمی دانم. چكار باید بكنم؟
  كودك را بپوشانید و در آغوش بگیرید
  نوزادان دوست دارند همان احساس گرما و امنیت درون رحم را تجربه كنند. پس كودكتان را قنداق كنید و سرش را روی شانه تان بگذارید. توجه داشته باشید كه قنداق كردن و در آغوش گرفتن ممكن است برای بعضی كودكان ایجاد محدودیت فیزیكی كند. ممكن است این كودكان به پستانك یا تكان تكان دادن بهتر جواب دهند.
  استفاده از ریتم
  نوزاد عادت به شنیدن صدای قلب مادر دارد و یكی از دلایلی هم كه دوست دارد در آغوش و نزدیك مادر باشد همین است. ولی به جای آن می توانید برای كودكتان موزیك ملایم بگذارید و یا برایش لالایی بخوانید و یا فقط او را كنار یك صدای یكنواخت مثل صدای هواكش قرار دهید.
  تكان تكان دادن
  گاهی تنها تكان آرام كودك و راه رفتن می تواند او را آرام كند. بعضی اوقات هم می توانید او را در گهواره و یا Rocking chair بگذارید و تكان دهید. گردش با اتومبیل هم می تواند در این مواقع كمك كننده باشد.
  مالیدن شكم
  مالدین پشت یا شكم نوزاد یكی از آرام بخش ترین كارهایی است كه می توانید بكنید بویژه اگر گریه كودك ناشی از گاز روده ها باشد كه در بعضی كودكان كولیكی دیده می شود.

  مكیدن
  حتی موقعی كه كودك گرسنه نیست، مكیدن به آرام شدن ضربان قلب كودك، شل شدن معده، و كاهش دست و پا زدن او كمك می كند. در این مواقع پستانك بسیار كمك كننده است.

  مواظب خودتان هم باشید
  هیچ كودكی تا حالا از گریه كردن نمرده است! ولی گریه كودك می تواند استرس زیادی به پدر و مادر جدید وارد كند. شما در این مدت بسیار بی خوابی كشیده اید و ممكن است ندانید چكار كنید. مادران به اندازه كافی به دلیل تغییرات هورمونی دچار هیجانات هستند. پدران هم ممكن است ندانند كه چه نقشی می توانند در مراقبت از كودكشان ایفا كنند و اینكه تمام توجه همسرشان به كودك نورسیده است خود استرسی برای آنهاست. حالا كودكی را هم كه در حال گریه كردن است به این دو نفر اضافه كنید تا ببینید كه چگونه بسیاری از والدین سرشار از احساس بی كفایتی می شوند. اگر مطمئنید كه نیاز های كودكتان را پاسخ گفته اید و سعی كرده اید كه آرامش كنید ولی همچنان گریه می كند زمان آن است كه كمی هم به خودتان برسید تا از پا نیفتید:
  كودكتان را روی تخت بگذارید و بگذارید مدتی گریه كند (نترسید هیچ اتفاقی نمی افتد!)
  از دوستان و بستگانتان راهنمایی بگیرید (حضور مادر بزرگ ها در این مواقع واقعاً نعمتی است!)
  كمی استراحت كنید و بگذارید فرد دیگری از كودك مراقبت كند.
  نفس عمیق بكشید.
  با خودتان تكرار كنید: “كودك من مشكلی ندارد و گریه صدمه ای به او نمی زند. مشكلش فقط این است كه نمی تواند بگوید چه می خواهد.”
  خوشبختانه كودكان (و والدینشان) بسیار انعطاف پذیرند و حتی بدترین شرایط را نیز بالاخره از سر می گذرانند. معمولاً از 8 تا 12 ماهگی به بعد كودك بهتر می تواند خودش را آرام كند و بسیاری از این گریه ها دیگر اتفاق نمی افتد.

 2. فوری نوشت» نیاز به همیاری یک بیمار را بخوانید لطفن و به دیگران هم اطلاع رسانی کنید…

 3. متاسفانه هنوز خیلی ها نمی دونند وباز بچه های کوچک رو تکون می دند!

 4. نزدیک به یک ماه است که از نظر جنسی ضعیف شده ام هورمون تستوسترون را آزمایش کردم 2.8 بود یعنی کمتر از حداقل(3.5) بود ، آیا ممکن است موقتی باشد یا اینکه باید مورد درمان قرار گیرد، آیا ممکن است افراط در امور جنسی این امر را موجب شده ، در ضمن تریگلیسیردم بالا است .

  ضعف جنسی نیاز به تفسیر و توضیح دارد، آیا میل جنسی کم شده است یا اینکه میل جنسی وجود دارد ولی توان جنسی کم شده است. ميزان ميل جنسي طبيعي در هر فرد متفاوت است. در صورتي كه هميشه ميل جنسي كمي داشته‌ايد، اگر به ندرت احساس برانگيختگي جنسي به شما دست مي‌دهد، ممكن است علت فقط اين باشد كه ذاتاً ميل جنسي شما كمتر از بقيه است. كاهش ميل جنسي اغلب علت رواني دارد اما ممكن است ناشي از بيماري‌هايي باشد كه مقدار هورمون جنسي تستوسترون را كاهش مي‌دهند

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار مورد تائید هستند .

 5. آقای جوانی 19 ساله گفته اند که قدشان کوتاه است (160سانتیمتر)، آیا ورزش یا دارویی برای بلند کردن قد وجود دارد؟

  دوست عزیز قبل از آنکه صفحات رشد در استخوانهای بلند بسته شود می توان با صلاح دید پزشک از هورمون رشد برای افزایش رشد قدی استفاده نمود. البته تجویز این دارو با مشکلات و عوارض خواص خودش همراه می باشد. صفحات رشد پس از پایان سن رشد بسته می شوند، یعنی پس از سن رشد تجویز هورمون رشد کاری است بیهوده و پر عارضه. از آنجاکه در سن شما صفحات رشد بسته شده این روش درمانی برای شما توصیه نمی گردد. ورزش خاصی که باعث بلندی قد در این سن شود نیز وجود ندارد. از طرف دیگر قد شما نزدیک به قد نرمال می باشد. اما اگر مصر به بلند کردن قد خود می باشید (که بنده توصیه نمی کنم) روشهای جراحی ارتوپدی برای بلند کردن قد وجود دارد که می توان با این روشها قد را حدود 15 سانتی متر بلند کرد. این جراحی ارزان نمی باشد و جزو جراحی های زیبایی به حساب آمده لذا بیمه درمانی معمولا هزینه آن را قبول نمی کند.

 6. خانمی پرسیده اند چاقی را چگونه می توان درمان نمود؟

  برای پیشگیری و درمان چاقی، رعايت‌ طولاني‌ مدت‌ يك‌ برنامه‌ مشتمل‌ بر رژيم‌ غذايي‌ و تغذيه‌ مناست‌، ورزش‌، و اصلاح‌ عادات‌ و روش‌ زندگي‌ برحسب‌ نياز، بسیار مهم است. مشخصات يك برنامه خوب غذايي غذایی عبارتند از:
  تعادل : برنامه اي سالم است كه در آن با كاهش حجم مواد غذايي مصرفي ميزان كالري دريافتي كاهش يابد نه اينكه غذا يا گروه خاصي از غذاها منع گردد. ميزان كاهش وزن شما حدود يك كيلوگرم در هفته باشد. بيش از يك و نيم كيلوگرم در هفته ممنوع است
  همه جانبه بودن: داراي برنامه ورزشي مناسب و معمول باشد كه به بدنتان فشار خاصي وارد نيايد.
  تناسب با فرهنگ و عادات غذايي: اين برنامه غذايي بايد با عادات و فرهنگ تغذيه اي شما سازگار باشد.
  صرفه اقتصادي: لازم نباشد براي استفاده از اين برنامه غذايي هزينه اي اضافه بر معمول بپردازيد . چه اين هزينه مربوط به مكمل هاي غذايي باشد و چه مربوط به استفاده از غذاهاي خاص
  تداوم: برنامه غذايي بايد به گونه اي باشد كه اگر بفرض به شما گفته شد بايد تا آخر عمرتان از آن استفاده نماييد اين امكان براي شما وجود داشته باشد.
  پشتيباني: بايد داراي برنامه اي باشد كه بعد از رسيدن به وزن ايده آلتان با ارائه پيشنهاداتي بتواند شما را تا آخر عمر در وضعيت تعادل و ثبات نگهدارد. انعطاف: بايد بتوانيد علايق تغذيه اي خود را در انتخاب غذاهايي كه هر روز ميخوريد شركت دهيد نه اينكه از شماخواسته شود راس ساعتي خاص غذايي خاص را ميل نماييد. برای شما مهمترین قسمت برنامه ورزشی مناسب میباشد، اما بقیه قسمتها نیز نباید از نظر دور بماند.

 7. در مورد کرایو درمانی در درمان ضایعات پوستی توضیح دهید؟

  کرایودرمانی (درمان با یخ زدن) در درمان بسیاری از ضایعات خوش خیم و بدخیم پوستی بکار می رود. بطور مثال ضایعه خوش خیم آکتینیک کراتوزیس با کرایودرمانی تا 98% با زمان یخ زدن 5-10 ثانیه بهبود میابد.

  اثر کرایوتراپی روی بافت ، تخریب بافت بیمار به صورت انتخابی است. بهترین نتیحه بعد از درمان ضایعات خوش خیم اپیدرمی(اپیدرم لایه سطحی پوست است) است که یخ زدن باعث جدا شدن اپیدرم از درم (پوست) و ترمیم سریع زخیم میشود.

  در برخی موارد کرایو درمانی مجاز نمی باشد. بطور مثال در گوشه لبها و کنار خط لب استفاده از یخ زدن عمقی کار درستی نیست.

  کرایو درمانی درمان خوبی است، خصوصا آنکه به صورت سرپایی انجام گرفته و ارزان بوده و عوارض خیلی کمی دارد. از عوارض نادر آن درد و تورم بلافاصله بعد از درمان است. از عوارض دیرس آن اسکار هیپرتروفیک (بافت پوستی قطور در محل یخ زدن) یا هیپرپیگمانتاسیون (تیره شدن پوست در محل یخ زدن) میباشد.

 8. از اختلال انعقادی همراه با تزریق خون سوال کرده اند؟

  اختلال انعقادی ناشی از ترومبوسیتوپنی همراه تزریق خون ممکن است بدنبال تزریق خون زیاد یا گردش خون خارج از بدن بدلیل رقیق شدن یا از بین رفتن مکانیکی پلاکتها (ترومبوسینوپنی حاد) رخ دهد. این ترومبوسیتوپنی 3-5 روز طول میکشد و می توان آن را با تزریق پلاکت درمان نمود.

  مکانیسم دیگر اختلال انعقادی همراه تزریق خون ترومبوسیتوپنی ایمنی است که بیشتر، ولی نه فقط در خانمهای چند زای آنتی ژن PI A منفی ایجاد می شود. شروع آن تقریبا 7 روز پس از یک تزریق خون است. ترومبوسیبتوپنی معمولا شدید بوده و ممکن است با خونریزی داخل جمجمه همراه باشد. ایمونوگلوبولین وریدی روزانه برای 5 روز یا تعویض پلاسما با پلاسما فرز میتواند در برخی بیماران شمارش پلاکتی را سریعا بهبود بخشد. در پورپورای بعد تزریق خون نباید تزریق پلاکت انجام داد و سودمندی گلوکوکورتیکوئیدها در این مورد نیز زیر سئوال است.

 9. آقای جوانی از وجود توده ای نرم در مقعد شاکی هستند که گاهی بعد از اجابت مزاج خونریزی می کند. پرسیده اند که چگونه می توان آنرا درمان کرد؟

  در جوانی به سن شما با چنین شرح حالی بواسیر تا حد زیادی محتمل است اما تشخیص قطعی با معاینه امکان پذیر است. لذا توصیه می کنم به پزشک مراجعه کنید، خصوصا اگر از درد بواسیر رنج می برید.

  مهمترین نکات در مورد بواسیر:

  – به هیچ وجه یبوست را بدون درمان رها نکنید، چراکه بواسیر را تشدید میکند. (يك‌ رژيم‌ غذايي‌ متعادل‌ و پر از فيبر غذايي‌ داشته‌ باشيد . .. به زودی در سایت در مورد یبوست مطلبی نشر خواهد شد)

  – بواسیر خطرناک نیست، بهداشت را رعایت نمایید تا التهاب نکند.
  – بواسیر خفیف را با درمان موضعی کنترل میکنند و بواسیر پیشرفته که التهاب و خونریزی زیاد می نماید را با جراحی درمان می کنند.

 10. خانم محترمی از مشکل سوء هاضمه و تهوع در دوران حاملگی سئوال کرده اند؟

  در دوران بارداری ناراحتی معده به دلیل تغییرات هورمونی و همچنین در ماههای آخر حاملگی بدلیل حجیم بودن جنین و بالا رفتن فشار حفره شکم، تا اندازهای طبیعی و غیر قابل اجتناب است. به صورت کلی حتی الامکان در دوران حاملگی باید از مصرف دارو اجتناب کرد مگر با توصیه پزشک. تغییر در روشهای زندگی تا حدی مشکل را حل می کند، بطور مثال استفاده از نوبتهای غذایی با حجم کم و تعداد بالا.

  زخم معده در دوران حاملگی نادر است اما اگر علائمی چون ترش کردن موجود باشد رژیم غذایی در تخفیف علائم بسیار موثر است، بطور مثال استفاده از شیر و پرهیز از ادویه جات و نوشابه های گاز دار. مایع درمانی کوتاه مدت (تزریق سرم) در درمان استفراقهای شدید موقتا کمک کننده است. ویتامین ب 6 در درمان علامتی موثر و مجاز است.

  در صورت استفراغهای شدید و پیاپی امکان ایجاد اختلالات الکترولیتی (یونی) خون وجود دارد که باید توسط تزریق مایعات اصلاح شود. همچنین کمبود ویتامین ب1 و اختلالات هورمونهای تیروئید باید بررسی شود.

  در مورد پیاده روی و ورزش در دوران حاملگی باید گفت که ورزش ملایم و سبک و پیاده روی مجاز و مفید است مگر در شرایط استثنایی مثلا در نارسایی گردن رحم که مقدار جنب وجوش و تحرک را پزشک به بیمار توصیه می کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: