خودارضایی (استمناء – استشهاء) خوب است یا بد؟

آقای دکتر ع. ح. سردار من جوانی 23 ساله هستم و از سن 12 سالگی کار خودارضایی انجام میدهم تا به حال و در طول اين مدت شايد در ماه 10 بار را ميتوان تخمين زد…ايا ترسى براى اينده و ترس ازعدم توانايى نزديكى با همسردراينده و عدم بچه دار نشدن و … وجود دارد واقعا از راهنماییتون ممنون میشم و در ضمن من خیلی میترسم و خیلی هم گیج شدم و با خوندن مطالب جورواجور كاملا ترسيدم … توروخدا كمكم كنيد.

جواب : سئوالهای مشابه زیادی چنان این سئوال مطرح میشود . وقتی جوانها روی این موضوع بر اینترنت فارسی کلیک کنند ، آنها طوماری از بیماریهای مرتبط با خودارضایی را مشاهده مینمایند . بعضی از مولفان این پدیده را بدتر از سرطان جلوه داده اند ! از سویی وقتی روی اینترنت انگلیسی پزشکی کلیک شود ، این موضوع بیشتر به شکل یک حالت طبیعی شرح داده شده است . گاهی ایرادها از خود ارضایی چنان زیاد است که مرا یاد مجرمی میاندازد که وقتی اعتراف میکند ، پلیسها جنایات کشف نشده دیگران را نیز به گردن او میاندازند !

* سه سایت به جنبه مثبت این موضوع بیشتر بها داده اند . من این موضوع را به نظرخواهی عمومی میگذارم . اول به قسمتهایی از یک مطلب در این ارتباط را که از سایت پزشکی انگلیسی Web Md ترجمه کرده ام در اختیارتان میگذارم :


خود ارضایی شامل تحریک اندام تناسلی برای رسیدن به برانگیختگی و لذت جنسی تا نیل به حالت انزال است . معمولا این عمل با لمس یا ماساژ آلت تناسلی مرد یا کلیتور خانومها صورت میگیرد . برخی زنان ممکن است با تحریک مهبل (واژن) دست به خود ارضایی بزنند و یا اسباب های جنسی مانند مرتعش کننده را بکار برند .

چه کسی خودارضایی میکند ؟
تقریبا همه .
خود ارضایی رفتار بسیار مرسوم است ، حتی در میان افرادی که روابط مقاربتی مشترک دارند نیز صورت میگیرد . در یک مطالعه ملی گزارش شده که 95 درصد از مردان و 89 درصد زنان خود ارضایی میکنند . خود ارضایی اولین تجربه جنسی توسط اکثریت زنان و مردان است . در نورسته ها ، خود ارضایی بخشی عادی از اکتشاف بدنی کودک در حال رشد است . اغلب مردم در بزرگسالی نیز خود ارضایی میکنند و بسیاری ازمردم در سراسر زندگی خود دست به این عمل میزنند .

چرا مردم خود ارضایی میکنند ؟
علاوه بر احساس خوشی که حاصل میشود ، خود ارضایی راه خوبی برای کاهش تنش های جنسی در دوران زندگی است ، به خصوص برای افرادی که شریک مقاربتی ندارند و یا شریک آنها مایل نیست و یا در دسترس نمیباشد . استمناء جایگزین جنسی بی خطر برای جلوگیری از حاملگی و خطرات ناشی از بیماری های مقاربتی است . همچنین خود ارضایی برای نمونه برداری از مایع منی جهت آزمایش ناباروری یا اهدای اسپرم لازم است . هنگامی که اختلال عملکرد جنسی در افراد بالغ وجود داشته باشد ، استمناء ممکن است توسط درمانگر جنسی تجویز شود تا اجازه دهد یک فرد ارگاسم را تجربه کند (اغلب در زنان) و یا انزال را به تاخیر اندازد (اغلب در مردان).

آیا خود ارضایی عملی عادی است ؟
زمانی این عمل به عنوان یک انحراف جنسی یا اخلاقی و نشانه هایی از یک مشکل روانی در نظر گرفته میشد ، استمناء در حال حاضر به عنوان عملی طبیعی ، فعالیت سالم جنسی خوشایند ، مناسب و بی خطر محسوب می شود . این عمل راه خوبی برای تجربه لذت جنسی است و می تواند در طول زندگی صورت گیرد . خود ارضایی تنها زمانی که مانع فعالیت جنسی با شریک زندگی گردد یا در ملاء عام انجام گیرد و یا یا باعث ناراحتی قابل توجهی به شخص شود به عنوان مشکل در نظر گرفته میشود .در صورتی که این عمل به شکل اجباری باشد و یا با فعالیت روزمره تداخل کند ممکن است موجب ایجاد اضطراب گردد .

آیا خود ارضایی مضر است ؟
به طور کلی ، جامعه پزشکی خود ارضایی را به عنوان رفتار جنسی طبیعی و بی ضرر برای هر دو گروه مردان و زنان فرض میکند . این کار هیچ صدمه جسمی و یا آسیب به بدن ایجاد نمی کند ، و با اعتدال می تواند در سرتاسر طول عمر شخص به عنوان بخشی از رفتار طبیعی جنسی باشد . برخی از فرهنگ ها و ادیان با استمناء مخالفند و آنرا به عنوان گناه میشناسند . بعضی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که خود ارضایی می تواند سلامت جنسی و قرابت را بهبود دهد .

* همکار گرامی دکتر شیرمحمدی به پرسش پاسخهایی در این ارتباط پرداخته اند که قسمتهایی از آنرا درج میکنم :

آيا خود ارضايي از نظر علمي براي انسان عارضه يا خطري ندارد؟
… وجود فشار فرهنگی – مذهبی ریشه داری باعث شده است تا در میان مردم شایعات فراوانی در مورد عوارض ناشی از خودارضایی شكل بگيرد. شایعاتی مانند احتمال کاهش بینایی و کوری- ضعف عمومی قوای جمسانی- غش و دیوانگی- و موارد بسیاری مانند آن. تقريباً اغلب افرادي كه بطور مرتب خودارضايي ميكنند، سعي ميكنند در اولين برخورد با علائم يك اختلال، آن را به موضوع خودارضايي خود نسبت دهند. ظاهراً هنوز دلايل علمي قاطعي به نفع اين شايعات يافت نشده است و از آن طرف مزایای بسیاری چون امکان تقویت تخیلات و توانایی و اعتماد به نفس جنسی و همینطور کاهش تنشهای روحی و جنسی افراد، براي آن برشمرده شده است. شاید متعجب بشوید از اینکه بدانید یکی از روش های موفق درمان زودارضایی مردان نوعي خودارضایی هدايت شده است (البته با روش و جزئیات خاص خود). يكي از دوستان سوال ميكرد آيا نبود دليل علمي دال بر عارضه دار بودن خودارضايي دليل بر بي خطر بودن آن است؟ پاسخ اين است كه با توجه به اصل برائت در زندگي روزمره وقتي دليلي بر خودداري از انجام كاري وجود ندارد واقعاً اجازه داريم كه آن را انجام دهيم …

آيا خودارضايي يك فعاليت جنسي طبيعي است؟
…. اگر طبيعي را به معناي سالم بگيريم پاسخ مثبت است. از نظر من خودارضايي دركل يك فعاليت جنسي سالم است. اما كامل نيست ناقص است، چون بدون حضور فيزيكي جفت (= پارتنر) صورت ميگيرد و مانند آن هم ارضاء كننده نيست چون حواس پنجگانه كارايي واقعي لازم در افزايش تحريكات حسي را ندارند. فقط تجسم و تصور است كه وارد ميدان ميشود. براي توضيح بيشتر بايد دقت كرد كه خودارضايي هم مانند بقيه فعاليت هاي جنسي اگر در شرايط نامناسبي انجام شود يك فعاليت جنسي ناسالم است كه با عوارض بعدي همراه خواهد بود (مثلاً در شرايط ترس و اضطراب و عجله و هيجان شديد و احساس گناه) و اين مسائلي است كه خيلي ها نميتوانند از هم جدا كنند و خيلي سوال ميشود. در مورد تعداد و مدت خودارضايي نميتوان هيچ چهار چوب مشخصي بعنوان محدوده نرمال تعيين كرد. تعيين اينكه چه موقع ميتوان با قاطعيت اظهار نظر كرد كه فرد بصورت افراطي معتاد به خودارضايي شده و بايد به فكر چاره بود هميشه هم آسان نيست. يك معيار خوب اين است كه اگر خودارضايي به قدري افزايش يابد كه زندگي روزمره فرد را مختل كند بايد براي تعديل آن چاره انديشيد …

* در ویکیپدیا هم مطالبی در این ارتباط نشر یافته که توجه شما را به آن جلب میکنم :

دلایل خودارضایی
علاوه بر احساس لذت جنسی، خودارضایی برای رهایی از تنش‌های جنسی به‌خصوص در زمانی که شریک جنسی در دسترس نیست انجام می‌شود. خودارضایی گاهی به منظور رفع اضطراب و رسیدن به آرامش صورت می‌گیرد. در نوجوانان گاهی خودارضایی با هدف کنجکاوی در خصوص دستگاه‌های تناسلی اجرا می‌شود. خودارضایی همچنین گاهی با هدف پیشگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی و همچنین پیشگیری از بارداری صورت می‌گیرد. گاهی در برخی نارسایی‌های جنسی توسط پزشک نیز استمناء تجویز می‌شود.

عوارض خودارضایی
در گذشته خودارضایی گونه‌ای از انحراف جنسی و ذهنی تلقی می‌شد. حتی هنوز علی‌رغم این که بسیاری از پزشکان بارها بر بی‌ضرری خودارضایی تأکید داشته‌اند٬ این باور ریشه‌دار که خودارضایی باعث عوارضی همچون سیاهی افتادن دور چشمها٬ قوس کمر٬ کوری٬ سکتهٔ قلبی٬ مشکلات جنسی٬ یا لرزش دست می‌شود در میان بسیاری از عوام، خصوصاً پیروان سرسخت مذاهب، شایع است. امروزه متخصصان، خودارضایی را گونه‌ای از فعالیت جنسی می‌دانند که طبیعی، سالم، مطلوب و امن است. تنها هنگامی خودارضایی می‌تواند مشکل‌ساز شود که فرد را از برقراری رابطهٔ با شریک جنسی‌اش باز دارد یا این عمل باعث اختلالات رفتاری در شخص گردد. بنا بر نظر اکثریت پزشکان و بر خلاف باور عموم، از لحاظ پزشکی خودارضایی چه در مردان چه در زنان، در صورت میانه‌روی هیچ عارضهٔ خاصی در بدن ایجاد نمی‌کند و می‌تواند نوعی از رفتار جنسی فرد محسوب شود و به حفظ سلامت جنسی انسان کمک کند. خودارضایی در ریزش مو، به وجود آمدن آکنه و ضعف منی و نطفه شخص بی‌تاثیر است. همچنین استمناء در ظاهر فرد تاثیرگذار نیست. خودارضایی همچنین به خودی خود هیچ مشکل روانی و ذهنی ایجاد نمی‌کند. خودارضایی در ضعف بینایی و بطور کلی تحلیل قوای جسمانی هیچ نقشی ندارد.
خودارضایی در اکثر زنان باعث کاهش فشارهای عصبی قبل از قاعدگی می‌شود. علاوه بر آن خودارضایی در زنان می‌تواند در اینکه چطور به ارگاسم برسند کمک کند. در مردان این عمل با افزایش زمان انزال و کنترل بیشتر آن، در رابطهٔ جنسی مفید خواهد بود. البته زیاده‌روی بیش از حد در استمناء (بیشتر از ۲۰ بار در ماه) می‌تواند در مردان از عوامل سرطان پروستات در آینده محسوب شود. اما از طرفی استمناء مرتب خصوصاً در سنین بالای ۵۰ سال بخاطر دفع عوامل بیماری‌زا از داخل پروستات از بروز این بیماری پیشگیری می‌کند. استمنا یک یا دو بار در هفته همچنین می‌تواند باعث افزایش تولید گلبول‌های سفید خون در مردان شود و از این طریق سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد.

خوب حالا نظر علمی شما در این ارتباط چیست ؟ (لازم به یادآوری مجدد است که این موضوع تنها جنبه نظرخواهی دارد).

Posted on ژانویه 9, 2010, in مقاربت, کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 1,488 دیدگاه.

 1. من صد در صد موافق حرفهاي r.a و آقا وحيد و تمامي مخالفين استمنا هستم. از حرفهاي r.a خيلي خوشم اومد. و اما نظر خودم…
  مجتبي كرماني و بقيه كه اين صفحه را با اراجيفتون پر كرديد از ضررهاي جسماني و حلال و حرامش كه بگذريم استمنا باعث ميشه آدم كودن بار بياد و بيشتر وقتشو صرف افكار شهوت انگيز بكنه اينطور افرادي سست اراده هستن تعصبشون نسبت به خيلي چيزا كم ميشه. اينفدر اين مطالب غربي رو نزاريد توي سايت. اين مطالب شما فقط باعث ميشه آدم برده شهوتش بشه و از زندگي عقب بيفته و پيشرفت نكنه.

  بچه ها من از آماري كه از دوستاي خودم دارم اونهايي كه زياد جلق ميزنند افسرده و منزوي هستند و به هيچ جا نرسيدند.

 2. مجتبی کرمانی

  موضوع : استمنا و كاهش ديد
  ارسال شده در : 1387/6/8 | 1:59 بعدازظهر
  اميد با سلام
  من چند سالي است كه در مورد اسبهايي كه استمنا به چشم وارد ميكند مطالب زيادي ميشنوم. بعضي جاها اين مطلب تاييد شده و بعضي اوقات هم ميگويند كه هيچ عارضه اي براي اسمتنا ثابت نشده است. ميخواستم بدانم كه ايا اين عمل باعث كاهش ديد خواهد شد يا خير؟
  با تشكر از شما
  ارسال شده در : 1387/6/9 | 12:28 صبح
  Ophthalmologist با سلام.
  تا كنون در مقالات علمي معتبر مطلبي مبني بر اين كه استمناء آسيبي به چشم مي رساند و يا باعث كاهش ديد مي شود منتشر نشده است.

  • يا خودارضايي باعث عوارش مي شود؟ آيا خود ارضايي بر روي توليد مثل اثر منفي دارد؟ درست است كه يكي از دلايل اصلي تيرگي دور چشم ناشي از خود ارضايي است؟ چگونه از خود ارضايي را كنترل كنم؟

   دكتر من در يه خانواده مذهبي به دنيا امدم .رفتار هاي من با متانت است و تا به حال با هيچ پسري دوست نبوده ام چه برسد به اين كه ….اما يك عادت زشت و پنهان براي خودم داشتم .من از 13 سالگي عادت به خود ارضايي داشتم و با ماليدن الت تناسلي ام احساس لذت مي كردم اما هيچ گاه انگشت در ان نكردم و با كسي هم نزديكي نداشتم .ديروز در سايت خواندم كه براي ديدن پرده بكارت چه كار بايد بكنم اما وقتي … در ان ديدم . حالا به من بگوييد كه ايا پرده بكارت پشت اين سوراخ است يا پرده من؟

   خود ارضائي دختران معمولا باعث آسيب رسيدن به لايه بكارت نميشود… مگر اينكه اتفاق بخصوصي افتاده باشه و يا اينكه فشار بيش از حد و يا غير عادي باشه… در هر صورت اگر قرار به معاينه و اظهار نظر توسط متخصص مربوطه باشه تشخيص اينكه نوع آسيب آيا از مقاربت بوده و يا خود ارضائي و هر چيز ديگر امكان پذير هست… و اگر قراربه گواهي دادن باشه حتما مينويسن كه مقاربتي در كار نبوده…

   آيا خود ارضايي در زنان باعث ناباروري ميشود؟ در مردان چطور؟! ويا اينكه همه ي اين حرفها خرافاتيست كه دهان به دهان ميگردد؟!

   وقتي مكانيزم خود ارضائي چيزي جدا از مكانيزم مقاربت با شريك جنسي نيست… دليلي نداره اتفاقي در خود ارضائي بيفته كه در مقاربت با شريك جنسي نمي افته…

   من و نامزدم مدتي است كه با تلفن با هم خود ارضايي مي كنيم. اخيرا او به من گفته كه از چند سال قبل خود ارضايي مي كرده است و اين باعث احساس خيلي بدي در من شده به نحوي كه احساس مي كنم او به من خيانت مي كرده است و عشقم را كم كرده است. آيا اين حالت گذراست؟

   بايد خيانت را درست معني كرد.خيانت زماني معنا دارد كه عهدي وجود داشته باشد و عهد شكني انجام شود.اينجا عهد و پيماني نبوده كه بخواهد شكسته شود.
   بايد در رابطه به طرف مقابل هم به چشم انساني با نيازها و كاستي هاي معمول نگاه كرد بعضي ها براي خودشان حق هر نوع كار و اشتباهي قايل هستند اما توقع دارند طرف مقابلشان فرشته باشد.

   با عرض سلام به كارشناس سوالي داشتم در رابطه با خودارضايي در دختران آيا درمان پذير است ؟درمانش چيست؟آيا با ازدواج درمان مي شود؟ بعد از ازدواج ادامه نمي يابد؟چطور بعضصي ها اين حالت برايشان اتفاق نمي افتد؟

   خود ارضائي, چه در دختران و چه در پسران, بيماري نيست كه نياز به درمان داشته باشه…اين روش يكي از روش هاي ارضاء جنسي هست كه افراد بنا به مقتضيات خودشون انتخاب مي كنند… بطوري كه گاهي خود ارضائي در افراد متاهل هم انجام ميشود… چه در مردان متاهل و يا زنان متاهل.به هر حال اگه قصد كم كردن اون رو داريد در لينك هاي معرفي شده, به مواردي اشاره شده است

   با تمام صحبت هائي كه در مورد خود ارضايي شد كمتر در مورد تغئيراتي كه خود ارضايي درچهره شخص ايجاد ميكند صحبت شد. من فكر ميكنم كه خود ارضايي شديد بدون شك تغئيراتي درچهره افراد ايجاد ميكند. واين تجربه شخصي خودمه و نظر خيلي ها

   وقتي مكانيزم خود ارضائي چيزي جز مكانيزم مقاربت با شريك جنسي نيست… دليلي نداره كه اتفاقي در خود ارضائي بيفته كه در مقاربت با شريك جنسي نمي افته…هيچ گزارشي براي تغيير چهره با خود ارضائي نداريم ومنطقي هم نيست…پيشنهاد من اين هست كه زياد به اين حرف هاي خرافي توجه نكنيد…

   خود ارضايي تاثيري در چاقي يا لاغري فرد داره؟

   خود ارضائي باعث هيچ كدام از مشكلاتي كه اشاره كرديد نميشه..و تاثير قابل ملاحظه اي روي چاقي و لاغري نداره…

   شما در مقاله اي گفتيد كه سياهي و گودي دور چشم در اثر خود ارضايي بي پايه است. ولي من خوم اين مساله را تجربه كرده ام كه با كم كردن دفعات اين كار كبودي و گودي دور چشمهايم كمتر شده است. لطفا درماني براي سياهي و كبودي دور چشم بگوييد.

   گزارش معتبري از ارتباط بين خود ارضائي و سياه شدن دور چشم نداريم

   آيا انزال زودرس از خودارضايي ناشي ميشود و آيا كسي كه از اين مشكل رنج ميبرد، بهتر است از ازدواج پرهيز كند يا نه؟

   انزال زودرس ناشي از خود ارضايي نيست. اين حالت در بسياري از افراد بدون هيچ علت شناخته شده خاصي وجود دارد. اينكه بخواهيد به علت اين مشكل از ازدواج منصرف شويد اصولا كاردرستي نيست. همانطور كه بارها در اين قسمت در مورد انزال زودرس توضيح داديم پس از ازدواج با همكاري همسرتان ميتوانيد پس از تمرين و هماهنگي، كنترل خود را به دست بياوريد. اما در مورد خود ارضايي شما بايد 2 تا 3 نكته را حتما تاكيد كنيم. اولا اين مسئله يك مشكل بسيار شايع و در ضمن قابل حل است. از وجود اين مشكل نگراني چنداني به خود راه ندهيد و فقط سعي در برطرف كردن آن داشته باشيد. در مورد ازدواج بايد بگوئيم كه ازدواج ميتواند كمك زيادي در حل مشكل به شما كند. اما نبايد فكر كنيد كه با ازدواج اين عادت بهطور كلي از بين ميرود. مهمترين توصيه ما اين است كه كاري كنيد تا اين عادت بهطور كامل در كنترل شما باشد. در غير اينصورت اثرات منفي اين حالت تمام زندگي شما را تحت تاثير قرار ميدهد و باعث نزول شخصيتي و اجتماعي شما خواهد شد. ازدواج راهحل مناسبي است و ما نيز آن را توصيه ميكنيم. اما همه مشكلات با آن حل نميشود. تقويت اراده حتما بايد مدنظر شما باشد. فعاليتهاي مفيد زندگي خود را افزايش دهيد. ورزش و فعاليتهاي تفريحي سالم زندگي خود را بيش از پيش انجام دهيد. سعي كنيد كمتر تنها باشيد. تمام مسائل محرك را از خود دور كنيد. اگر فيلم يا عكسهاي تحريككننده داريد حتما تمام آنها را نابود كنيد.

   ايا خود ارضايي بيش از حد ميتواند در اينده باعث تولد نوزادان نارس بشه؟

   خود ارضايي هيچ فرقي با ارضاي طبيعي ندارد. گزارشات اخير از مفيد بودن انزال مكرر قبل از ايجاد نطفه حكايت دارند.

   ايا خود ارضايي رابطه اي با ايدز دارد؟

   خود ارضايي هيچ ارتباطي با ايدز ندارد.1-آيا خودارضايي باعث تغيير فيزيك بدن ميشود؟
   2-اگر با خود ارضايي فيزيك بدن تغيير ميكند .راههاي درمان و مقابله با اين مشكل را شرح دهيد

   جواب هر دو سوال شما منفي هست

   اينجانب 21 سالم است و از 14 سالگي استمنا مي كنم
   و الان هم هفتهاي ديك بار اين عمل را انجام ميدهم ولي با هر بار انجام اين عمل كمرم تا 5 يا 6 روز درد ميكند براي رهايي از اين درد چه كار كنم

   ديده نشده كه خود ارضائي باعث كمر درد شود…مخصوصا اينكه شما بسيار كم انجام ميدهيد.

   من بيست و سه سال سن دارم و به طور مداوم ورزش مي كنم تغذيه مناسبي دارم و به هيچ عنوان خود ارضايي نمي كنم متاسفانه بعضي شب ها دچار انزلال در خواب مي شوم كه يكبار اين اتفاق سه بار در يك شب برام اتفاق افتاد من چون به صورت حرفه اي ورزش مي كنم
   چقدر اين اتفاق ها روي وزن من تاثير خواهد گذاشت؟

   انزال در خواب به هر تعداد كه رخ بده غير عادي نيست و نبايد جلوي اونو بگيريد چون يك مسئله طبيعي هست اگر از تخليه نا بهنگام انزال شبانه ناراحت هستيد تنها راه آن تخليه گاه به گاه دستگاه تناسلي شما از اسپرم هاي انباشته شده است… چون وقتي بنا به طبيعت بدن اونها جمع مي شوند كوچكترين محرك جنسي كافي هست كه باعث تخليه آنها شود… البته گاهي هيچ تحريكي هم وجود ندارد

   راههاي كم كردن خود ارضايي

   عادات سالم را در خود تقويت كنيد: از تصاوير محرك جنسي اجتناب كنيد، به جوك هاي مبتذل گوش ندهيد، دوستان سالم براي خود انتخاب كنيد و از پوشيدن زير پوش هاي تنگ و چسبان خودداري نماييد.

   از مصرف بيش از اندازه ي گوشت گاو، به ويژه در وعده غذايي شام خودداري كنيد. مصرف يك وعده غذاي حيواني آن هم در نهار كافي است.

   منبع : سايت شونيكس

  • دسته‌بندی شده در: مقاربت — چکاوک @ 4:37 ق.ظ.

   دهه‌ی اول قرن بیست‌و‌‌یکم را پشت سر می‌گذاریم در حالی که هنوز باورهای کهن، بخش بزرگی از عادت‌ها و اخلاقیات انسان معاصر را به خود اختصاص داده است. هنوز در بسیاری از زمینه‌های روانی- رفتاری، بشر طبق عادت و اطمینانی که به باورهای از پیش‌تثبیت‌شده دارد، خود را در هاله‌ای از عقاید سنتی قرار می‌دهد چون بیش از هر چیز به او آرامش و اطمینانی را می‌دهد که دنیای بسیار سریع و در حالِ تحول از او دریغ کرده است.

   بی‌تردید، بسیاری از عقاید کهنی که هزاران سال پیش بنا بر ضرورت به فکر بشر رسیده است، نظیر باور به حضور خلق‌الساعه‌ی بشر به عنوان نوع برگزیده بر روی زمین تا اعتقاد به نظم از پیش‌تعیین‌شده در خلقت و حضور یک قادر مطلق که سازنده‌ی همه‌ی جهان بوده است، از جمله اعتقاداتی هستند که بنا به همان دلایل تکاملی در ذات و حتی ژن انسان‌ها حک‌شده است.

   در این میان موارد مشخص‌تری از اسطوره‌های اجتماعی وجود دارند که به برکت تغییرات و دستاوردهای جدید بشر، امکان چانه زدن درباره‌ی صحت و سقم آن کمابیش امکان‌پذیر شده است. بویژه در اواخر قرن بیستم و با پیدایش موج جدید تابو‌شکنی‌هایی که به مدد تکنولوژی‌های جدید ارتباطی نظیر اینترنت امکان‌پذیر شده است، شاهد موج عظیمی از خودافشایی‌های بی‌مهابا هستیم که در طول تاریخ بشر بی‌سابقه بوده است.

   تسلط و توسعه‌ی ارزش‌های غربی در جهان معاصر که تکیه‌ی اصلی را بر محترم شمردن «فرد» و احساسات شخصی قرار داده است و میل روزافزون برای دستیابی به لذت فردی و مهم‌تر از آن مستقل بودن، باعث شده تا موج تابوشکن قدرتمندی در وجدان عمومی بشر معاصر (که به مدد دستاوردهای علم ارتباطات به گونه‌ی غیر قابل باوری به هم شبیه و نزدیک شده است) ایجاد کند.

   در دنیایی که میلیاردها انسان می‌توانند و می‌خواهند لباس مشابه، فرهنگ و زبان مشابه و حتی آرزوها و سلیقه‌های مصرفی مشابه داشته باشند چاره‌ای نمی‌ماند جز اینکه دیر یا زود باورها و ارزش‌هایی تبیین و تأیید ‌شوند که به شکل گسترده‌تر، هم از عقاید و سنت‌های مناطق خاص فاصله بگیرد و هم به تعریف جدیدی برسد که عمومیت جهان‌شمول داشته باشد.

   به زیر سئوال بردن بسیاری از عقاید اسطوره‌شده و حتی درهم شکستن لجوجانه و افراطی آنها از دهه‌ی ٧٠ میلادی با هجوم به تابوی سکس شروع شد که همواره یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها و همزمان یکی از زیباترین و انرژی‌برانگیز‌ترین نیازهای اساسی نوع بشر بوده است. تلاش سراسیمه و تخریب گسترده‌ای که اعتقادات و ارزش‌های مربوط به سکس از آن برخوردار شده است به تعبیری بزرگ‌ترین انقلاب فرهنگی و اجتماعی بوده است که بشر همچنان سراسیمه و کمابیش لگام‌گسیخته در حال دگرگون کردن ماهیت آن است.

   «خود‌ارضایی» از جمله تابوهای جنسی است که در طول تاریخ تحولات اجتماعی بشر حضور پرقدرت ولی بسیار مخفی و محدودی داشته است. همان‌طورکه بدون استثنا، اکثریت نوعِ بشر تجربه‌ی خصوصی «خودارضایی» را با وجود سایه‌ی سنگین و قهار شرم و گناه با ملت‌های دیگر مشترک است به همان‌اندازه نیز انکار و مخفی‌کردن عمل ساده‌ی «تخلیه‌ی‌ بی‌واسطه‌ی جنسی» مسیر دشوارتری را در همهمه‌ی تابوشکنی‌های دنیای معاصر متحمل شده است.

   در میان استقبال سردِ تحقیقات و گزارش‌های علمی درباره‌ی «خودارضایی» آن هم به خاطر اینکه امکان دستیابی به وام‌ها و کمک‌های مالی کمپانی‌های داروسازی را نمی‌تواند بالقوه برای خود ایجاد کند مزید علت شده است تا اسطوره‌ی منفی «خودارضایی جنسی» فقط با تلاش انسان‌های عادی قدم‌های اولیه‌ی تابوشکنی‌اش برداشته شود و نتواند از حمایت همه‌جانبه‌ی تحقیقات گسترده‌ی علمی برخوردار گردد. در این زمینه مشخصاً می‌توان به پیام‌ها و اعترافات تصویری بیشمار افراد عادی در «یوتیوب» اشاره کرد که بیننده‌های میلیونی را نصیب خود ساخته‌اند.

   در حقیقت بررسی علمی منافع «خودارضایی جنسی» علاوه بر آنکه منجر به خلق داروی جدیدی برای شبکه‌های جهانی داروسازی که در چند دهه‌ی اخیر به یکی از سودآورترین فعالیت‌های اقتصادی تبدیل شده است نشده، بلکه باعث تقلیل بسیاری از مصارف دارویی نیز شده است.

   طبق برآیند عمومی از تحقیقات محدودی که در این زمینه صورت گرفته، کفه‌ی ترازو به فایده و سلامت «خودارضایی جنسی» تمایل دارد. نتیجه‌گیری منطقی حاصل از تحقیقات به‌سادگی ممکن است به توجه کمتر به تفریحات و سرگرمی‌های اجتماعی ربط داده شود و ناخواسته باعث پایین آمدن میل مصرف در تمام زمینه‌های بازرگانی شود و به همین دلیل، تدارک و تهیه‌ی حمایت مالی برای تحقیقات گسترده‌تر را بیش از پیش از دست بدهد.

   به نظر می‌رسد مذاهب می‌توانند همچنان با تکرار و بازخوانی دلایل بسته‌بندی‌شده در لایه‌های ضخیم گناه و شرم به نکوهش «خودارضایی جنسی» ادامه دهند. به نظر می‌رسد سایه‌ی اسطوره‌ی منفی این ابتکار مطمئن و خانگی که بر اساس ضرورت‌های تکاملی در ذات اغلب حیوانات پیچیده‌تر (بویژه پستانداران) شکل گرفته است، تا مدت‌های مدید بر سر اغلب انسان‌ها سنگینی خواهد کرد.

   «آلترنت»، نشریه‌ی معتبر اینترنتی که ماهانه بیش از ٧ میلیون بازدیدکننده‌ دارد (که نیمی از آنها نیز تحصیلات دانشگاهی دارند)، در شماره‌ی اخیر خود مقاله‌ای به قلم «جان ویپژوسکی» سردبیر مجله‌ی«نیشِن» را بازچاپ کرده که بررسی کوتاهی است درباره‌ی تحقیقات گسترده‌ای که با همکاری «موسسه‌ی ملی رفتار و سلامت جنسی» انجام شده است.

   آقای ویپژوسکی، سردبیر سابق قدیمی‌ترین نشریه‌ی مستقل آمریکا، در مقاله‌ای با عنوان «خودارضایی جنسی سرانجام از پستو بیرون ‌آمد ولی هنوز وارد خیابان نشده است» بر ویژگی‌‌های مثبت تحقیق فوق تأکید می‌کند. او اشاره می‌کند که در تحقیق و همه‌پرسی فوق که بین ٦ هزار داوطلب ۱٤ تا ٩٤ ساله‌ی آمریکایی انجام شده، به روشنی آشکار شده است که عمل خودارضایی جنسی توسط هر دو جنس، هم مجرد و هم متأهل به‌طور مداوم در تمام سنین بزرگسالی صورت می‌گیرد.

  • مجتبی کرمانی

   در حالی که تابوی استمنا در اعلب کشورها ی جهان شکسته شده و اغلب مردم جهان معتقدند که استمنا ضرر ندارد(طی نظرسنجی های انجام شده 90درصد مردان و 95درصد زنان در اروپا معتقدند که استمنا ضرری ندارد)اما در برخی کشورهای جهان سوم که اندیشه های خشک مذهبی و همچنین خرافات در انها رواج بسیاری دارد نظیر ایران هنوز تابوی استمنا شکسته نشده و هنوز هم شایعاتی در جامعه رواج دارد مبنی بر این که استمنا باعث گودی زیر چشم .کوری .کچلی و…. و بالغ بر 60درصد بیماریهای شناخته شده ی جهان را به استمنا ربط می دهند اما در جواب انها فقط یک چیز می توان گفت اگر خروج منی این قدر ضرر داشت پس کسانی که ازدواج کرده اند و به واسطه ی رابطه ی جنسی منی خود را بیرون می ریزند هم باید به این عوارض دچار شوند در صورتی که رابطه ی جنسی اگر هفته ای 3تا 4بار هم می توانند انزال و یه خروج منی داشته باشند بدون اینکه به بدن انها ضرری وارد شود اما متاسفانه برخی افراد باز هم با سفسفه بازی ها سوالتی غیر علمی را بیان کرده و سعی در رواج خرافات دارند از این سوالات می توان به سوال زیر اشاره کرد ((در رابطه ی جنسی حواس پنج گانه دخالت دارند و فرد نمی خواهد فرد یا چیزی را در ذهن خود مجسم کند ولی در استمنا به واسطه ی تجسم باعث می شود که فرد 10برابر رابطه ی جنسی انرژی مصرف کند و هم چنین در هر بار استمنا 3000سلول عصبی می میرند به خاطر این که فرد مجبئر است شریک جنسی خود را تجسم کند)) چواب :اول این که هر فرد سالمی به خصوص نوجووانان در طول روز حداقل 20دقیقه به تصور و تجسم کردن چیزهای مختلف می پردازند به این صورت که با دیدن قهرمانان فیلمها و یا قهرمانان فوتبالی خود را به جای انها تجسم کرده و با بستن چشمهای خود دنیای دیگری را در ذهن خود می سازند پس اگر حرف اقاین مبنی بر این که هر بار تجسم کردن باعث از بین رفتن تعداد زیادی از سلولهای مغزی می شود پس اکثریت نو جوانان که این تصورات را دارند باید در طی چند ماه تمام سلولهای مغزی خود را از دست دهند خودتان تصور کنید چه فرقی می کند که شما یک شریک جنسی را در ذهن خود مجسم کنید و با او رابطه برقرار کنید یا اینکه یک بازیکن فوتبال را در ذهن خود تجسم کرده و به جای او زندگی کنید تچسم اگر از حد خارج نشود می توان گفت که بخشی از زندگی نو جوان سالمی است علاوه بر این تعدادی از کسانی که استمنا می کنند با مشاهده ی فیلم های پورنو اقدام به استمنا کرده که در این صورت هم حس بینایی و هم حس شنوایی انها استفاده می شود و در این صورت به ذهن فشار زیادی نمی اید و می توان گفت که چیزی شبیه رابطه ی جنسی اتفاق می افتد اما تنها تفاوت این است که در رابطه ی جنسی عشق و محبت طرفین هم در کار است که در استمنا نیست اما نبود این فاکتور باعث کوری میشود یا کچلی و یا … متا سفانه برخی از افراد هم جملاتی مانند جملات زیر را بیان می کنند ((منی مایع ارزشمندی است که علاوه بر انزال در تغذیه و انرژی رسانی به دیگر اجزای بدن هم کاربرد دارد و بیرون ریختن این مایع یعنی محروم کردن خود از مقدار زیادی انرژی )) اگر بخواهیم به نظر این دوستان عمل کنیم که حتی ازدواج هم نباید بکنیم چون در ازدواج هم مایع منی بیرون ریخته می شود و بدن از این منبع بی کران انرژی محروم می شود خوانندگان خودتان قضاوت کنید چه فرقی می کند شما از طریق رابطه جنسی منی را بیرون بریزید ویا از طریق استمنا در هر دو منی بیرون ریخته می شود و اگر بیرون ریختن منی این قدر مضر بود پس افراد ازدواج هم نباید می کردند همچنین در جواب این دوستان باید گفت که بدن انسان روزانه مقادیر بسیاری از موادو املاح معدنی را از طریق ادرار دفع می کند که این مواد بسیار بیشتر از ان چیزی است که فرد توسط استمنا و یا رابطه ی جنسی بیرون می ریزد اما یکی دیگر از افسانه هایی که اخلاقیون بیان می کنند این است که: ((قسمتی از ماده ی منی جذب خون شده و برای انرژی رسانی به دیگر اعضای بدن از جمله چشم و گوش مصرف می شود و کسانی که خود را از این ماده ی ارزشمند محروم می کنند به ضعف بینایی و شنوایی مبتلا می شوند )) در جواب این جمله من قسمتی از مقاله ی دکتر هادی ناصر را می نویسم: دکتر هادی ناصر: لازم به ذکر است که عوارض زیر به هیچ عنوان ارتباطی با خود ارضایی ندارد: 4- نابینایی، ناشنوایی و از بین رفتن سیستم عصبی در اثر کمبود منی: مایع منی از سلول اسپرم و مایعات غدد ضمیمه دستگاه تناسلی (مانند غده‌ی پروستات در انسان و غدد وِزیکولی در نشخوارکنندگان) تشکیل شده است. نقش مایعات غدد ضمیمه جنسی ابتدا خنثی کردن محیط اسیدی مجرای خروج اسپرم و سپس تغذیه‌ی خود اسپرم است. اسپرم در بخش انتهایی مسیر خروج خود از بدن با مجرای خروج ادرار در آلت تناسلی هم مسیر می‌شود و چون ادرار اسیدی است، پس مایعات غدد ضمیمه جنسی می‌توانند این محیط اسیدی را با قلیایی بودن خود، خنثی کرده و مسیر مناسبی برای عبور و خروج اسپرم فراهم کنند. این وظیفه در انسان بیشتر بر عهده‌ی مایعات قلیایی تولید شده از غده‌ی پروستات است. مایعات غدد ضمیمه سرشار از قند فروکتوز هستند که برای تغذیه‌ی خود اسپرم در نظر گرفته شده است و به هیچ وجه برای تغذیه و انرژی‌زایی دیگر عناصر و ارگان های بدن کافی نیستند، بنابراین نابینایی، ناشنوایی و دیگر عوارض عصبی و غیرعصبی نسبت داده شده به نبود یا کمبود اسپرم برای تولید انرژی صحیح نیست اما یکی دیگر از جملاتی که اخلاقیون درباره ی استمنا می گویند این است: ((از هر 10نفر که در تیمارستانها بستری هستند 9 نفر به استمنا معتادند و به خاطر استمنا به این بیماریهای روانی دچار شده اند)) من در این مورد نظر شما را به پاسخ دکتر شیخ الاسلامی به سوالی مرتبط با همین موضوع جلب می کنم : قای دکتر سلام از زحماتی که میکشید و هدف والایی که دارید واقعاً ممنونم. با توجه به این مطلب میخواستم بپرسم که یعنی خود ارضایی این بیماریهای جسمی که شما هم ذکر کردید(كاهش قواي جنسي در آينده ، ضعف بينايي ، لرزش دست ، لاغري ، گودي و سياهي چشم ، ضعف و درد کمر، مشكل ارگاسم و . . .) را ایجاد میکند یا نه؟ و آیا این مطلب که میگویند که از هر 10 نفر که در تیمارستان ها هستند 9 نفر سابقه اعتیاد به استمنا داشته اند درست است یا نه؟ و سوال آخر اینکه اعتیاد به استمنا به چه میزان انجام این عمل گفته میشود؟ با تشکر از این دوست عزیز بابت طرح سوال در این مورد لازم مي دانم بگويم مطلب مربوط به خود ارضايي يا استمنا تمام سوالات را به نوعي پاسخ داده است اما جهت روشن شدن موضوع موارد را يك به يك توضيح مي دهم: خود ارضايي هيچ يك از بيماريهاي جسمي ذكر شده را ايجاد نمي كند و اينها باورهاي غلطي است كه در جامعه مطرح مي گردد. خود ارضايي مثل يك رابطه جنسي طبيعي است كه در آن ارضاي ميل جنسي توسط خود فرد صورت مي گيرد و هيچ يك از بيماريهاي ذكر شده را ايجاد نمي نمايد. در مورد ابتلا 9 نفر از ده نفر مورد بستري در تيمارستانها به استمنا يا خود ارضايي بايد بگويم اين نيز يك باور غلط است. خود ارضايي باعث بيماري رواني منجر به بستري در بيمارستان نمي گردد. بر اساس نوشته كتاب كاپلان كه يكي از كتب معتبر و مرجع روانپزشكي در دنياست و در دانشگاههاي علوم پزشكي ما نيز تدريس مي گردد صد در صد مردان در عمر خود به استمنا پرداخته اند و استمنا بعنوان راهي براي كشف ميل جنسي و در پروسه اي طبيعي انجام مي پذيرد. در كشور ما به دليل منع مذهبي، استمنا عملي شنيع شناخته شده و براي توجيه دلايل منع مذهبي آن هزاران دروغ و دغل بافته شده و به عنوان عوارض استمنا مطرح مي گردد كه همگي بي پايه بوده و بايد گفت استمنا به خودي خود فاقد عوارض است. عوارض آن ناشي از نحوه انجام و تعداد دفعات انجام آن است و بيشتر از آنكه جنبه جسمي داشته باشد جنبه رواني دارد. در كشورهاي غربي كه ممنوعيتي براي استمنا نيست حتي عوارض رواني آن نيز به مراتب كمتر از كشور ماست. مشكل استمنا اينست كه از يكسو حرام است و از سوي ديگر ميل جنسي، فرد را وادار به انجام آن مي نمايد و از سوي ديگر فرد توان ترك اين عمل را ندارد لذا از درون احساس ضعف اراده و عدم اعتماد به نفس پيدا مي كند و بيشتر از لحاظ رواني خود را ملامت مي نمايد. بسياري از مردان متاهل هستند كه در دوران تجرد بارها به استمنا مبادرت نموده اند ولي بعد از ازدواج هرگز به اين كار مبادرت نكرده اند و نيازي به اين عمل نداشته اند. بصورت عادي كيسه هاي مني بعد از پر شدن زمينه ايجاد ميل جنسي را فراهم مي كنند و در صورتيكه تخليه نشوند فشار رواني جهت تخليه ايجاد مي كنند كه استمنا و احتلام راههاي تخليه اين كيسه ها در افرادي است كه فاقد شريك جنسي هستند و برقراري رابطه جنسي راه تخليه در افراد داراي شريك جنسي هستند. در باب ميزان انجام كه بعنوان اعتياد در نظر گرفته شود بايد گفت اعتياد امري است نسبي و در افراد مختلف و شرايط مختلف متفاوت است. نمي توان دقيقا گفت چند بار استمنا اعتياد محسوب مي گردد. اعتياد به يك امر زماني است كه فرد در پي عدم انجام آن دچار عوارضي گردد كه او را به انجام آن عمل وادارد و با انجام آن عمل به حالت عادي برگردد و عوارض برطرف گردد. لذا در يك فرد يكبار در هفته اعتياد حساب مي گردد و در فردي ديگر يكبار در هفته اعتياد حساب نمي شود. در مورد بحث استمنا شبهاتی برای برخی از مخاطبین ایجاد شده که در نظرات خصوصی خود مطرح کرده و راهی برای پاسخ مشخص ننموده اند جز صحن عمومی وبلاگ. لذا باید مجددا بگویم که قصد من فقط اطلاع رساني است و هدف از مطالب بالا بردن سطح آگاهي هاي عمومي در مورد مسايل جنسي است. من قصد دارم مطالب علمي و صحيح را بدون سانسور در اختيار عموم بوي‍ژه جوانان بگذارم تا در رفتارهاي پرخطر خود تجديد نظر كنند و با آگاهي روش صحيح برقراري رابطه جنسي را ياد بگيرند. جنبه هاي شرعي مسايل جنسي را نيز در حد توان خود مطرح مي نمايم و در برخي مطالب نيز با مشورت با كارشناسان دين مطالب بيان مي شود. در هيچيك از مطالب قصد تحريك و يا تشويق به رفتارهاي خلاف قانون و عرف صورت نگرفته است. در باب استمنا نیز من تشويق به اين امر نكرده ام و مطالب مطرح شده در پيامها و نظرات اشتباه است. نكته اي كه در بيان مطالب علمي وجود دارد توجه به مستندات علمي و تحقيقات و دوري از دخالت علايق و سلايق در نتايج تحقيقات است. بحثي كه اينجانب در مورد استمنا داشته ام به هيچ وجه جواز انجام آن نيست بلكه هدف روشن شدن جنبه هاي مختلف آن بوده و احكام شرعي آن نيز جداگانه مطرح شده است. در مسايل شرعي بايد به دنبال راهي بود تا حرام بودن يا نبودن بر مبناي دلايل منطقي و عقلاني توجيه گردد و نه اينكه مطالب خلاف واقع و دروغ بعنوان توجيه حكم حرام بودن امري استفاده گردد. لذا پيشنهاد مي كنم با توجه به استقبالي كه از مطلب استمنا چه از سوي مخالفين بيان مطلب و چه از سوي موافقين صورت گرفته دوستان عزيز نظرات خود را در باب خود ارضايي شفاف تر بيان كنند تا يك بحث جامع در اين مورد صورت گيرد و شبهات برطرف گردد.

  • بسم الله الرحمن الرحیم

   ( این مطلب تکیملی یکی از کاربران سایت است که در بحث راههای درمان استمناء که در قبلا در سایت درج شده بود و ما مطلب ایشان را در سایت قرار دادیم تا استفاده بیشتری از عرایض ایشان بشود))

   سلام. از اینکه مطلبی در این زمینه گذاشته اید خوشحالم. زیرا مدتی است جامعه این موضوع مهم و این بلای عظیم را نادیده انگاشته و به خیالش سر خود را که در برف فرو کرده است چون شاهد هیچ چیز نیست دیگر هیچ اتفاقی نخواهد افتاد

   راستش ضرورت آموزش های این چنینی برای جوانان زیاد شده اما پدر مادرها یا نمیخواهند و یا نمیتوانند آموزش مناسب در مورد مسائل جنسی را به کودکان و نوجوانان و جوانان ارائه بدهند. در این زمینه لازم و ضروری است بیشتر کار شود. زیرا حتی برای کودکان نیز آموزش مسائل جنسی در محدوده سنی شان لازم و مفید است.

   اما در مورد مطلبتان چند پیشنهاد و تذکر برادرانه داشتم که لازم میدانم نکاتی را که به تجربه دانسته ام بگویم. در صورتی که صلاح و لازم دانستید در سایت درج کنید و با ذکر مطالب تکمیلی این پرونده خیر را تکمیل کنید.

   بسم ا..- گفتن یک سری دستورات و عبارت های کلی بدون ذکر شرح و توضیح کافی برای یک جوان کفایت نمیکند. زیرا جوان اراده و اندیشه و عقل دارد. باید با اندیشه خود به درک مطلب برسد. نمیتوان مثل پدر و مادر به او گفت این کار را بکن یا آن کار را نکن. او باید با استفاده از عقل خویش به نتیجه گیری دقیق برسد و سپس با یک تصمیم ارادی این عمل اعتیاد آور را ترک کند

   بنابراین ذکر کردن دلیل رعایت این دستورات و عواقب رعایت نکردن این نکات را هم اضافه کنید زیرا فرد با فهمیدن این دلایل و استدلال منطقی میتواند پی به عاقبت برده با تدبیر خود به درمان رسد

   مثلا : با استفاده از برخی مطالب که در کتبی مانند حلیه متقین نوشته شده یا در سایت ها و کتاب های پزشکی موجود هست باید برای جوان اثبات شود که پوشیدن لباس های تنگ منجر به تحریک عصبی و جنسی، خارش یا برخی بیماری های پوستی نیز میشود. بنابراین باید از آن حذر کند تا تحریک کمتری صورت بگیرد. یا مثلا دلیل عریان ندیدن خود و تاکید پوشاندن بدن در اکثر حالات بدین دلیل است که طبق حدیث انسان با دیدن بدن برهنه خود نیز به وسوسه می افتد همچنین شیطان به طمع افتاده و او را مورد وسوسه قرار میدهد… لذا باید از تماشای خود اجتناب ورزد.این توضیح مشروح و با دلیل مطمئنا موثر تر خواهد افتاد

   برخی دستورات مثل نخوردن غذاهای مختلف نه تنها میزان انرژی و تولید مایع غدد جنسی را کم میکند بلکه همچنین از توان جسمی فرد نیز میکاهد. در واقع عامل اصلی همان نگاه و چشم چرانی و ذهن و تخیل منحرف است که باید اصلاح شود. در واقع باید تغذیه روح را عوض کرد و فرد به طبیعت و درختان و انگشتر عقیق و تصاویر مناظر زیبا و طبیعی و صدای اذان و قرآن و موسیقی های آرامبخش توجه کند و ذهن خود و خوراک روحی خود را از این به بعد با این موارد تامین کند تا کم کم ذهن عادت کند و به راست و طبیعت خود بازگردد. وگرنه کسی با خوردن خوراکی های مقوی مثل خرما و عسل و تخم مرغ که مفید و سرشار از ویتامین مورد نیاز بدن هستند به گناه نیفتاده و نمی افتد و ترک خوردن غذاهای طبیعی و حلال منجر به سوء تغذیه و ضعف بیشتر میشود که مبتلایان به استمناء خود دارای ضعف هستند. البته اجتناب از موادی مثل فلفل و سس قرمز و مایونز یا مواد مصنوعی مثل نوشابه لازم است و تغذیه بهتری را موجب میشود. اما به استفاده از مواد مغذی و طبیعی برای بدن لازم و ضروری است

   اغلب مبتلایان به استمناء از افسردگی، اضطراب، اجتماع گریزی ، تنبلی، کسالت و بسیاری مسائل دیگر رنج میبرند که باید دانه دانه به آنها رسیدگی کرد

   اما پایه همه اینها تقویت جسم است. زیرا تا جسم و ذهن فرد ضعیف است فرد قادر به تصمیم گیری صحیح و ترک و رفتن به سوی فعالیت های اجتماعی نخواهد بود لذا برای تقویت اراده، نخست باید تغذیه اصلاح شود و مواد ضروری و ویتامین ها و مواد معدنی به بدن برسد. تا فرد رشد کافی بدست آورده قادر به فهم و درک امور خود باشد. عقل سالم در بدن سالم است.در این زمینه فرد میتواند با مشورت پزشک از کپسول های مولتی ویتامین های مینرال دار که املاح بدن را نیز تامین میکنند و همچنین آمپول ها ویتامین ب کمپلکس و ب 12 با مشورت پزشک استفاده کند. و از سبزیجات و آب کافی و میوه جات بخورند تا طراوت و تازگی به بدن برگردد. زیرا بدن در اثر استمناء و ناراحتی های روحی ناشی از آن ضعیف شده است و نیاز به بازسازی و تقویت دارد. نه اینکه با روزه داری بدن خود را پلاسیده تر کنند. در اسلام ریاضت و آسیب به جسم حرام و گناه است. چه از راه استمناء چه از راه روزه داری یا ورزش سنگین در حال ضعف بدنی. لذا برای روزه ماه مبارک رمضان اگر وزنشان زیر سطح نرمال است بهتر است روزه نگیرند و با پزشک خود مشورت کنند – بعضی از دستورات مثل خواندن زیاد قرآن یا ورزش ممکن است در ابتدای کار برای برخی ثقیل باشد اما با ادامه راه و تقویت بنیه جسم و بنیه فکری میتوانند بدان عمل کنند لذا باید این تذکر نیز داده شود که نماز یا قرآن یا ورزش به تدریج خوانده یا اجرا شود و سپس زیاد گردد. وگرنه وارد آوردن فشارهای زیاد به جسم و نفس و روح خود منجر به خستگی و افراط و تفریط در امور دیگر میشود و راه حل مناسبی برای دست برداشتن از اعتیاد استمناء نیست. بلکه باید به تدریج فعالیت های متنوع را وارد زندگی خود کنند و به بیرون و گردش رفته و امور روزانه خانه را بر عهده بگیرند و در فعالیت های جمعی و جمع گرم خانواده شرکت کنند و محدود به یکجا و یک مکان یا یک کار به مدت زیاد (حتی ورزش یا عبادت) نباشند و تنوع و تعادل را رعایت کنند

   مبتلایان به این عمل ممکن است اوقات تنهایی زیادی نیز داشته باشند، در ابتدای امر اجتماعی شدن و بیرون آمدن از لاک خودمدتی صبر و زمان میطلبد و نیاز به انگیزه دارد اما باید به یاد داشته باشند که شیعیان ائمه کسانی هستند که در خلوت بسیار یاد خدا میکنند. لذا با گوش دادن به رادیو قرآن یا تلویزیون و یا نواهای مبایل و یا مشغولیت به ذکر و … از یاد خدا غافل نباشند و او را حاضر و ناظر ببینند. و در هر عملی و هر فکری به او بیندیشند و فکر گناه را از خود دور کنند

   – نوشتن افکار و تصمیمات روزانه و اجرای آنها میتواند خیلی کمک کننده باشد. همچنین خودکاوی و نوشتن و بررسی دلایل اینکار و سپس پیدا کردن راه کارهایی برای غلبه بر معایب نفس نیز میتواند از جمله راهکارهای موثر در درمان و خود-تشخیصی مبتلایان به استمنا باشد چه، انسان تا وقتی نسبت به افکار و همچنین علل رفتار خود آگاهی ندارد آنها را به طور خودکار انجام میدهد لذا ترک رفتار یا تغییر رفتار برایش سخت است. اما با گذر زمان و بررسی و خوکاوی فرد میتواند به شناخت خود و نفس خویش نائل آید. در این حال فرد باید انگیزه ها و دلایل و گفتگوی نفسانی و درونی خود و افکار و تصاویر ذهنی خود را در حین وسوسه های روزانه بشناسد و بنویسد و بسنجد و آن ها را از بین برده و از ضمیر خود پاک کند. با دعا و تفکر و عبادت و خواندن قرآن و عمل به نذر و از این رو نوشتن افکار روی کاغذ باعث ثبت دقیق، خودشناسی، و تخلیه افکار مزاحم میشود و امکان تجزیه و تحلیل افکار و علل آنها را میدهد فی المثل ممکن است یک جوان با اندیشیدن راجع به معایب و مشکلات خود احساس کند به بن بست رسیده و یا با یادآوری شکست ها یا احساس هایی که در خود فرو خورده مثل خشم، یاس، شک ، تردید و .

   دچار اضطراب و ناامیدی شده و در صدد رفع آن و رسیدن به آرامش برآید. در این هنگام با وسوسه شیطان وسوسه گر یا در اثر عادات پیشین خود یا تجربیاتی که داشته است اقدام به خود ارضایی و استمناء بکند. زیرا لذت جنسی باعث آرامش موقت بدن مشود که البته افراط در آن و یا شکل غیر طبیعی آن یعنی خودارضایی موجب مضررات زیاد و کاهش قدرت جنسی و جسمی فرد در اینده میشود از از این رو شناخت و تجزیه و تحلیل علت های ناراحتی و انگیزه انجام این عادت و بررسی گفتگو های درونی خود و نوشتن آنها میتواند بسیار مفید باشد و منجر به شناخت از خود گشته و در نهایت به ترک استمناء یا سایر عادات مضر بینجامد لازم به ذکر است که امروزه این روش -یعنی خودکاوی و شناخت درمانی- به عنوان روشی شناخته شده در روانشناسی و رواندرمانی برای تغییر سبک تفکر و رفتار مورد استفاده واقع میگردد

 3. مسئله “خودارضايي”

  آیا خودارضایی عامل اصلی بروز مشکلات جنسی ماست؟

  يكي از سوالات بسيار شايعي كه در حال حاضر در جامعه ما مطرح است (و علت مراجعه و كند و كاو بسياري از افراد به سايت دانش نوين جنسي novinjensi.com نيز هست) تحقيق در مورد مسئله “خودارضايي” است. در واقع درحال حاضر سردرگمي عميقي از نظر درست بودن يا نبودن انجام خودارضايي در ذهن بسياري از افراد جامعه وجود دارد. سوالات بسيار زيادي در اين زمينه مطرح شده است، سوالاتي كه با مراجعه به پژوهشگران زمينه هاي مختلف علوم تجربي و انساني با پاسخ هاي متفاوتي روبرو شده است. بعضي ها با خودارضايي موافق اند و معتقدند هيچ دليل علمي براي خودداري از آن وجود ندارد. بعضي ديگر بشدت با آن مخالفند و سعي ميكنند ديگران را به خودداري از آن تشويق كنند. بعضي ديگر با خودارضايي مشروط موافقند و بعضي ديگر خودارضايي را تنها محدود به شرايط خاص (و بخصوص عدم دسترسي به همسر) مجاز ميشمارند. بعضي معتقدند خودارضايي با مشكلات جسمي و روحي زياد و متنوعي همراه است. بعضي فكر ميكنند خودارضايي هيچ عارضه اي ندارد. واقعاً كلاف سردرگمي است. اما همه در يك چيز اشتراك نظر داريم: همه ما اين كار را ميكنيم، فقط نميدانيم بعدش چه بلايي به سرمان مي آيد؟! (كه به هرحال چندان تفاوتي در اصل انجام كار نميكند چون به هرحال كار خود را ميكنيم). حالا تا وقتي مسئله شخصي است “اين موضوع به خودمان ربط دارد” اما وقتي داراي همسر رسمي هستيم واقعاً معلوم نيست واكنش همسرمان به اين امر چيست و اين دفعه ديگر واقعاً نميدانيم بعدش چه بلايي به سرمان مي آيد؟! (فيلم زيبايي آمريكايي را ديده ايد؟ ظاهراً نظر همه خانمها بر اين است كه سرنوشت شوم آقاي برن هام- با بازي كوين اسپيسي- لياقت همه مرداني است كه كنار همسرشان اقدام به آن جور كارها ميكنند!) شايد بد نباشد اينجا- بصورت پرسش و پاسخ- بدنبال پاسخي براي برخي از سوالات شايع در مورد خودارضايي باشيم.

  آيا خود ارضايي از نظر علمي براي انسان عارضه يا خطري ندارد؟

  خودارضایی در میان مردان امر کاملا شایعی است (بيش از 90 درصد از مردان در طول زندگی حداقل یک بار اقدام به خودارضایی کرده اند) که به اعتقاد بعضي علامت سلامت جنسی یک مرد (و البته يك زن) بشمار میرود. فرهنگ و مذهب 2000 ساله یهودیت و اسلام بشدت افراد را از ریختن آب منی به خارج از رحم زنان (که شامل خودارضایی هم میشود) نهی کرده است. (در واقع آنچه در اسلام منع شده است نه لذت بردن از خود، كه ريختن آب مني به بيرون بوده است. در واقع تا آنجا كه من يادم است هيچ اظهار نظر مخالفي در مورد خودارضايي خانمها وجود نداشته است) وجود چنین فشار فرهنگی – مذهبی ریشه داری باعث شده است تا در میان مردم شایعات فراوانی در مورد عوارض ناشی از خودارضایی شكل بگيرد. شایعاتی مانند احتمال کاهش بینایی و کوری- ضعف عمومی قوای جمسانی- غش و دیوانگی- و موارد بسیاری مانند آن. تقريباً اغلب افرادي كه بطور مرتب خودارضايي ميكنند، سعي ميكنند در اولين برخورد با علائم يك اختلال، آن را به موضوع خودارضايي خود نسبت دهند. ظاهراً هنوز دلايل علمي قاطعي به نفع اين شايعات يافت نشده است و از آن طرف مزایای بسیاری چون امکان تقویت تخیلات و توانایی و اعتماد به نفس جنسی و همینطور کاهش تنشهای روحی و جنسی افراد، براي آن برشمرده شده است. شاید متعجب بشوید از اینکه بدانید یکی از روش های موفق درمان زودارضایی مردان نوعي خودارضایی هدايت شده است (البته با روش و جزئیات خاص خود). يكي از دوستان سوال ميكرد آيا نبود دليل علمي دال بر عارضه دار بودن خودارضايي دليل بر بي خطر بودن آن است؟ پاسخ اين است كه با توجه به اصل برائت در زندگي روزمره وقتي دليلي بر خودداري از انجام كاري وجود ندارد واقعاً اجازه داريم كه آن را انجام دهيم (البته ميل خودتان است. سوءتفاهم نشود من اصراري ندارم!)

  آيا خودارضايي يك فعاليت جنسي طبيعي است؟

  با رسيدن زمان بلوغ و افزايش سطح هورمون هاي جنسي و بروز صفات ثانوي در اندام هاي تناسلي، كنجكاوي هاي جنسي نيز افزايش مي يابد. اين نوجوانان هرچند از لحاظ عملكردي داراي توانايي داشتن رابطه جنسي و نزديكي با جنس مخالف اند، بدليل مخالفت ها و فشارهاي محيطي از اين كار بازداشته ميشوند. تجمع اين فشارهاي دروني غريزي باعث چاره جويي فرد و يافتن راهي براي تخليه اين تنشهاي جنسي است. در اين زمان خودارضايي اغلب ساده ترين راه براي فروكش كردن اين هيجانات است. در اين بين پسرها زودتر و بيشتر از دخترها اقدام به خودارضايي ميكنند (كه با توجه به اختيارات و آزادي هاي بيشتر آنها در جامعه چندان هم دور از انتظار بنظر نميرسد). هرچند بسيار ديده شده است كه دختران و پسران از سنين پايين تر هم اقدام به خودارضايي كنند (بارها دخترخانم هايي با من صحبت كرده اند كه به ياد داشتند از سنين 4 يا 5 سالگي اقدام به خودارضايي ميكردند)، تفاوت عمده خودارضايي در سن بلوغ در حضور تخيلات جنسي غني و متنوع است. اين تخيلات جنسي نقش مهمي در شكل دادن هويت جنسي فرد دارد، در پناه اين تصورات وي ميتواند در يك محيط شبيه سازي شده به تمرين نقش جنسي خود در رابطه با جفت احتمالي بپردازد. نوع و محتواي اين تخيلات در دو جنس كمي متفاوت است. در مردان تصورات جنسي بيشتر شامل زنان برهنه و رفتارهاي جنسي آلت محور است. در دخترخانمها اين فضا بيشتر شامل صحنه هايي است كه در آن مرد مورد علاقه اشان در موقعيت هاي عاشقانه اي مانند طبيعت دور از غوغاي انساني، به شدت به آنها ابراز عشق و عاطفه ميكند. بوسه و نوازش جزء مهم اين صحنه ها را تشكيل ميدهد. بنابراين در اين دوران خودارضايي يك مرحله مياني در شكل دادن هويت و توانايي هاي جنسي فرد را تشكيل ميدهد. در بزرگسالي نيز خودارضايي (به دور از احساس ترس و گناه و تشويش) نقش مهمي در كاهش تنشهاي دروني (اعم از جنسي و غير جنسي) بعهده دارد. هنگام خشم و ترس و ناراحتي هاي دروني معمولاً خودارضايي يك واكنش دفاعي براي برگشت به تعادل روحي ابتدايي به شمار مي رود. اما در مورد كلمه طبيعي بودن. راستش را بخواهيد من با اين كلمه “طبيعي” مشكل دارم و فكر ميكنم در جامعه يك معناي روشن و مشخصي ندارد. اگر طبيعي را به معناي سالم بگيريم پاسخ مثبت است. از نظر من بعنوان يك سكسولوژيست، خودارضايي دركل يك فعاليت جنسي سالم است. اما كامل نيست ناقص است، چون بدون حضور فيزيكي جفت (= پارتنر) صورت ميگيرد و مانند آن هم ارضاء كننده نيست چون حواس پنجگانه كارايي واقعي لازم در افزايش تحريكات حسي را ندارند. فقط تجسم و تصور است كه وارد ميدان ميشود. براي توضيح بيشتر بايد دقت كرد كه خودارضايي هم مانند بقيه فعاليت هاي جنسي اگر در شرايط نامناسبي انجام شود يك فعاليت جنسي ناسالم است كه با عوارض بعدي همراه خواهد بود (مثلاً در شرايط ترس و اضطراب و عجله و هيجان شديد و احساس گناه) و اين مسائلي است كه خيلي ها نميتوانند از هم جدا كنند و خيلي سوال ميشود.

  در مورد تعداد و مدت خودارضايي نميتوان هيچ چهار چوب مشخصي بعنوان محدوده نرمال تعيين كرد. تعيين اينكه چه موقع ميتوان با قاطعيت اظهار نظر كرد كه فرد بصورت افراطي معتاد به خودارضايي شده و بايد به فكر چاره بود هميشه هم آسان نيست. يك معيار خوب اين است كه اگر خودارضايي به قدري افزايش يابد كه زندگي روزمره فرد را مختل كند بايد براي تعديل آن چاره انديشيد (گاهي گزارش شده كه يك فرد ممكن است تا روزي 20 بار اقدام به اين كار بكند).

  آيا خودارضايي باعث بي نيازي از روابط جنسي طبيعي بين زن و مرد ميشود؟ آيا خودارضايي براي كسي كه همسر دارد درست است؟

  در واقع خودارضايي بعنوان جايگزيني براي روابط جنسي طبيعي با جنس مخالف تصور نميشود. و اين دو معني دارد اول اينكه اگر كسي خودارضايي ميكند بي نياز از (ويا لزوماً بي توجه به) يك رابطه جنسي با جنس مخالف نيست و معني دوم اينكه رابطه جنسي دوطرفه زن و مرد هم به معني لزوم كنار گذاشتن خودارضايي نيست. اگر ما چنين نگرشي را بپذيريم هيچ ترسي از انجام خودارضايي حتي در كنار همسرمان نخواهيم داشت. خودارضايي فرآيند لذتبخشي است كه ميتواند (در كنار و) علاوه بر معاشقه و نزديكي دوطرفه انجام شود. هستند افرادي كه اين كار را در كنار همسرشان انجام داده اند و بدون واكنش بدي از آن لذت برده اند. نكته قابل توجه اين است كه خودارضايي خانم ها يكي از مهمترين موضوعات فيلم هاي جنسي تحريك كننده اقايان را تشكيل ميدهد و براي بسياري از آقايان خودارضايي همسرشان بسيار لذتبخش و تحريك كننده است. اما علت مخالفت بسياري از خانمها با خودارضايي شوهرشان (بعنوان يك توهين بزرگ) شايد نگراني از اين باشد كه خودارضايي بتدريج جايگزين روابط عاطفي- جنسي با او شود. براي آنها خودارضايي شوهر نشانه پايان دوره جذابت هاي جنسي زنانه است. خودارضايي شوهر با اين ديد بسيار غم انگيز و دردناك بنظر ميرسد و نشان از احتمال جدايي و عوارض ناشي از آن خواهد بود. خشم و تعارضات دروني و عدم ارتباط كلامي ميتواند تشديد كننده چنين حسي شود. از آن طرف بايد توجه داشت كه در دعواهاي خانوادگي بسيار پيش مي آيد كه شوهر آگاهانه براي تنبيه همسرش در كنار او اقدام به خودارضايي ميكند. يك فرايند شرطي شدن منفي كه باعث تشديد احساس بد نسبت به خودارضايي خواهد شد. بنابراين در تكميل سخن اولم، خودارضايي مرد و زن اگر جايگزين رابطه جنسي طبيعي شود بعنوان يك مشكل بايد مورد بحث و بررسي قرار گيرد در غيراينصورت خير. (فكر ميكنم اين به نظر آنهايي كه نگرانند ممكن است خودارضايي جاي يك رابطه جنسي ارضاء كننده دونفره را بگيرد نزديك ميشود نه؟) اما به هرحال نظر جامعه ممكن است جز اين باشد. در يك مطالعه توسط Dr. Archibald Hart كه در كتابي به نام “The Sexual Man” منعكس شد، بنا به يك بررسي روي 600 آمريكايي مسيحي، با وجوديكه حدود 61 درصد از مردان متأهل اقدام به خودارضايي ميكردند و بيش از 90 درصد از اين افراد از اين مسئله احساس گناه نداشتند، تنها 13 درصد از مردان متاهل خودارضايي را يك “عمل طبيعي” (نرمال) تلقي ميكردند. بنا بر اين گزارش بيش از 80 درصد از اين مردان متأهل، در حد هفته اي يكبار اقدام به خودارضايي ميكردند.

  4. آيا خودارضايي منجر به ترس، اضطراب، افسردگي و انواع ناراحتي هاي روحي در انسان نميشود؟

  شايد بسياري ديده باشيد افراد افسرده و پريشان حالي كه قسمت قابل توجهي از دلمشغولي هاي روزانه شان را خودارضايي تشكيل ميدهد. آيا واقعاً اين خودارضايي نبوده كه منجر به چنين عوارض جسمي و روحي دلخراشي در آنها شده است؟ پاسخ ما اين است كه خير. در اين افراد خودارضايي (و در واقع محدوديت فعاليت جنسي به خودارضايي) نه علت بلكه خود معلول و نشانه عوامل زمينه ساز ديگري است. روابط خانوادگي ناسالم، درگيري ها و اختلافات هميشگي والدين، نبود آموزشهاي صحيح براي داشتن يك زندگي بدون تنش، عدم حمايت خانوادگي، كمبود دانش و مهارتهاي جنسي لازم، حضور اختلالات روحي- رواني با منشاء زيستي (رفيق بد، ذغال خوب!) همه و همه عواملي است كه منجر به قطع تدريجي ارتباط فرد با محيط و روي آوردن به خلوت انزواي ترديد و ترس و تعارضات بي پايان ميشود. در اين حال فرد سعي ميكند تمام تنشها و هيجانات دروني خود را با خودارضايي تخفيف دهد كه اتفاقاً كمك بزرگي است اما به تنهايي نميتواند جايگزين زندگي سالم و ارضاء كننده وي شود. براي كمك به فرد بايد به بررسي و رفع عوامل زمينه ساز ابتدايي برگشت. در اين صورت فرد به زندگي عادي برميگردد. يادتان نرود كه خودارضايي عامل نيست يك نشانه است.

  خودارضايي چقدر در جامعه شايع است؟ چه تفاوتي بين زن و مرد از اين لحاظ وجود دارد؟

  از زمان اولين بررسي مهم آلفرد كينزي در مورد رفتارهاي جنسي آدمي در ميانه قرن بيستم، بررسي هاي متعددي در مورد ابعاد مختلف اين رفتارها بعمل آمده است. در يكي از اين بررسي ها توسط Edward O. Laumann, John H. Gagnon, Robert T. Michael, and Stuart Michaels كه در 1994 از طرف دانشگاه شيكاگو منتشر شد، براساس مصاحبه هاي رودرو و پرسشنامه هاي انفرادي پر شده توسط 2969 نفر از زنان و مردان بين سنين 18 تا 89 سال مشخص شد كه حدود 42 درصد از زنان و 63 درصد از مردان در آن سال اقدام به خودارضايي كرده بودند.

  براساس مطالعه ديگري توسط Samuel S. Janus و همكارانش (معروف به گزارش يانوس) كه روي تعداد زيادي از آمريكائيان بالاي 18 سال بين سالهاي 1983 تا 1992 انجام شد، در مقابل 25 درصد از آقايان 10 درصد از خانمها داراي خودارضايي مرتب (چندين بار در هفته يا روز) بودند. همچنين در مقابل 55 درصد از آقايان، 38 درصد از خانمها داراي خودارضايي منظم (در ماه يا روز) بودند. بر اساس مطالعات كينزي و گزارش منتشر شده از سوي موسسه كينزي (در بررسي هاي سال 1948 و 1953 ميلادي به ترتيب در كتابهايي به نام رفتارهاي جنسي در مردان و رفتارهاي جنسي در زنان)، 92 درصد از آقايان و 62 درصد از خانمها حداقل يك بار در طول عمر خود اقدام به خودارضايي كرده بودند. مطابق اين بررسي ها خودارضايي شايعترين فعاليت جنسي خانم هاي مجرد و دومين فعاليت جنسي شايع خانم هاي متأهل بوده است. البته بايد توجه داشت كه نمونه مورد بررسي كينزي فقط شامل افراد تحصيلكرده سفيدپوست و زير سن 35 سال بود (با اين حال گزارش كينزي حتي تاكنون هم بزرگترين بررسي بر روي رفتارجنسي انسان در نوع خود محسوب ميشود). انتظار بر اين است كه در جامعه ايران بدليل محدوديت هاي جنسي بيشتر، آمار شيوع و دفعات خودارضايي بيشتر از ارقام گفته شده باشد. در مورد علت پايين تر بودن آمار خودارضايي در خانمها نسبت به آقايان بطور سنتي علل فرهنگي- اجتماعي و آموزشهاي ابتدايي دخترخانمها در سنين كودكي بعنوان عامل اصلي ذكر ميشده است. ابراز تمايلات جنسي مستقل (خارج از خدمات جنسي براي شوهر) از قديم نشانه “هوايي” و “غيرقابل اعتماد بودن” وي در تعهد به روابط جنسي با شوهرش محسوب ميشده است (نگاه كنيد به فيلم آقاي هالو اثر داريوش مهرجويي). ختنه كردن دختران كه همچنان در نواحي مختلف ايران ادامه دارد نمونه اي از تلاشهاي جامعه سنتي در تخفيف خطر بروز تمايلات جنسي مستقل خانمهاست. از نظر فرهنگ سنتي، فعاليت جنسي براي يك زن تنها زماني مورد تأييد است كه در خدمت تقويت روابط زناشويي با مرد (بعنوان خريدار خدمات جنسي زن) و توليد مثل، قرار بگيرد. تجربيات من در ايران نشان داده است كه امروزه هم خانم ها ترجيح ميدهند خودارضايي خود را از نزديك ترين دوستان و حتي همسراني كه با آنها روابط عاطفي- جنسي خوبي دارند پنهان كنند. از نظر آنان آشكار شدن اين مسائل نتيجه اي ندارد جز احساس كم شأني شديد ناشي از ابراز نياز و اغناء كنش هاي جنسي. حتي بعضي از مالش دستي كليتوريس توسط همسرانشان بشدت احساس ناراحتي ميكنند (كه خود همين ميتواند يكي از علل مشكلات ارگاسم حين نزديكي در آنها باشد).

  روش درست خودارضايي چيست؟ به چه نكاتي بايد توجه كرد؟ و چه نكاتي را بايد براي اجتناب از عوارض ناخواست رعايت كرد؟

  من در كتاب “پيشگيري از اختلالات جنسي” دو بخش را هم به خودارضايي در مردان و خودارضايي در زنان اختصاص داده ام كه شايد بهتر باشد در فرصت ديگري مشروح اين نكات را جداگانه در دسترس خوانندگان قرار دهم. توجه داشته باشيد كه موقع خودارضايي استفاده از صابون و مواد شوينده (و گاه ديگر مواد شوينده) ممكن است منجر به درد و سوزش و خراشيدگي و التهاب پوست آلت شود و توصيه ميشود درصورت لزوم از پمادهاي چرب كننده يا مواد لغزنده اي چون وازلين استفاده كنيد.

  آيا خودارضايي لزوماً با باورهاي مذهبي ما مغايرت دارد؟ با توجه به روايت هايي كه از خودارضايي به “گناه كبيره” تعبير شده است آيا توصيه به خودارضايي به نوعي امتناع از شريعت و مخالفت با احكام الهي نخواهد بود؟

  به اين سوال به دوصورت ميتوان پاسخ داد. پاسخ اول ميتواند اين باشد كه وظيفه پاسخ به اينگونه پرسشها بعهده من نيست. من فقط بعنوان يك پزشك ميتوانم نظريات جديد علمي كه بر اساس بررسي هاي آماري و علم بيواستاتيك (امار زيستي) صورت گرفته است را به خوانندگان منتقل كنم. شما خوانندگان عزيز براي يافتن پاسخ چنين پرسشهايي بهتر است به مراجع تقليد و آيات عظام كه در اين موارد فتوايي دارند مراجعه كنيد. اظهار نظر شرعي و فقهي در اين باره از حوزه اختيارات من خارج است و نظري در اين باره ندارم. بعبارت ديگر همانطور كه مجتهدين در كار ما بعنوان پزشك دخالت نميكنند من هم بعنوان پزشك (لااقل از روي ادب و احترام) نبايد اظهار نظر غيرمسئولانه در اين زمينه داشته باشم. اما پاسخ دوم ميتواند به صورت ديگري باشد. در مقاله اي ديگر ثابت خواهيم كرد و نشان خواهيم داد كه جواب به اين سوال منفي است و (براساس برداشت هاي من از آموزه هاي فقه شيعي و نظريات خاص بيانگذار انقلاب اسلامي در باب حكومت اسلامي، توصيه به خودارضايي لزوماً به معناي مخالفت با احكام الهي نخواهد بود. به هرحال آنچه كه مسلم است انجام خودارضايي همراه احساس گناه و حضور تعارضات دروني ممكن است منجر به عوارض كوتاه مدت يا درازمدتي شود. از اين رو بايد از آن دسته از افراد كه قلباً اين كار را مخالف اعتقادات خود ميدانند (تا وقتي كه به اين عقيده پايبندند) خواست از انجام اين كار خودداري كنند. متاسفانه بارها شاهد بوده ايم كه افراد بسياري هرچند شفاهي بصورت شديد از خودارضايي بعنوان يك عمل قبيح ياد ميكنند، خود بصورت مرتب مرتكب اينگونه اعمال قبيح ميشوند! و اين همان چيزي است كه بعنوان موتور مولد بسياري از تعارضات دروني ما عمل ميكند. راستش را بخواهيد بعد از گذشتن قرنها از زمان بوعلي سينا ها و رازي ها و بيروني ها، شايد اين اولين بار است كه يك بار ديگر حكمت و طبابت به ناچار بايد در كنار يكديگر قرار بگيرند (فقط اميدوارم به منظور رفع پاره اي مشكلات ناچار از ورود به بحث كواكب و رصد سيارات و رمل و اصطرلاب و علم نجوم و احياناً ديگر علوم غريبه نشويم. هرچند از ظواهر امر چنان بر مي آيد كه فعلا قمر بدجوري در برج عقرب جاخوش كرده است و اوضاع كواكب دلالت دارد بر…..).

  دكتر حميدرضا شيرمحمدي

  Ref.open.gooya.com

 4. عوارض خودارضايي توصيه ميكنم بخونيد…
  آسيب هاي روحي و رواني‏ ضعف حافظه و حواس‏پرتي
  اضطراب،
  منزوي شدن و گوشه‏گيري،
  افسردگي،
  بي‏نشاطي و لذت نبردن از زندگي،
  پرخاشگري،
  بداخلاقي و تندخويي،
  كسالت دائمي و ضعف اراده،
  احساس حقارت،
  عدم اعتماد به نفس،

  آسيب هاي اجتماعي‏ ناسازگاري خانوادگي
  بي‏ميل شدن به همسر و ازدواج،
  ناتواني در ارتباط با جنس مخالف و همسر،
  احساس طرد شدن،
  از بين رفتن عزّت، پاكي، شرافت و جايگاه اجتماعي،
  دير ازدواج كردن
  و لذت نبردن از زندگي مشترك‏

 5. مجتبی کرمانی

  قتی یک جوان ایرانی کلمه ی استمنا را در موتورهای جستجو سرچ می کند لیست انبوهی از سایتهایی می اید که حدود 90درصد بیماریهای شناخته شده ی جهان را به استمنا ربط می دهند .اما علم پزشکی ثابت کرده که استمنا عامل هیچ یک از این بیماریها نبوده در زیر تعدادی از بیماریهایی که سایتهای ایرانی انها را عارضه ی استمنا می دانند مرور می کنیم و اثبات می کنیم که استمنا عامل برئز انها نیست:
  ————————————————————————————————————
  1.سياهي دور چشم : معمولا به دليل فقر غذايي و كمبود آهن صورت ميگيرد و عوامل ارثي نيز در بروز آن موثرند .

  ————————————————————————————————————
  2.عقيم شدن : معمولا يا ارثي است و يا برساس عوامل محيطي و بيماريهاي مختلف ايجاد ميشود و خودارضائي هيچ تاثيري بر روي بروز ان ندارد .

  ———————————————————————————————————–
  3.پاره گي پرده بكارت : در اثر دخول آلت يا اشيا بزرگ به درون واژن يا سوانح شديد در ناحيه لگن ايجاد ميشود و معمولا ورود دست در حين خودارضائي باعث آن نميشود مگر اينكه دست شديدا وارد واژن شود و خارج شود ! (+)
  ————————————————————————————————————

  4.زود انزالي يا ارضائي : معمولا زود انزالي زماني معنا پيدا ميكند كه فرد متاهل باشد و زماني كه فرد مجرد است و خودارضائي ميكند واژه انزال زود رس معنايي پيدا نميكند ، اما اينكه آيا خودارضائي عامل زودانزالي است ، شايد بتوان گفت كه اگر زودانزالي ۱۰۰ دليل داشته باشد خود ارضائي زياد يك دليل از ۱۰۰ دليل آن ميتواند باشد و جالب است بدانيد كه يكي از روشهاي درمان انزال زودرس نوعي خودارضائي است كه در اين صورت مشخص ميشود خودارضائي قبل از انجام عمل جنسي خودش نوعي كمك كننده به درمان انزال زود رس است تا عامل بروز ان و همچنين در زناني كه خودارضائي كرده اند ، خود ارضائي بهترين شيوه براي درك ارگاسم ( نقطه اوج لذت جنسي ) است و زناني كه در گذشته جنسي شان خودارضائي نكرده اند معمولا در درك معناي لذت جنسي دچار مشكل اند و در روابط جنسي شان دچار مشكلات زياد ميشوند ، درنتيجه در زنان نيز خودارضائي عاملي براي زودارضائي نيست بلكه كمك كننده ارضاي جنسي است .

  ————————————————————————————————————
  5.كوچك شدن بيضه ها : اين امر كه برخي هنگام مشاهده ميشود كه بيضه ها كوچك ميشوند به دليل خودارضائي نيست بلكه به اين دليل است كه بيضه ها در فرايند توليد اسپرم مداوم در حال تغير وضعيت براي رسيدن به دماي مطلوب براي ساخت اسپرم اند ، در نتيجه گاها به درون بدن كشيده ميشوند و جمع ميشوند كه به غلط كوچك شدن بيضه ها دانسته ميشوند .
  ———————————————————————————————————–
  6.مشکلات رو حی:
  يكي از تصورات غلطي كه در مورد خودارضايي وجود دارد و انعكاس آن را در بخش‌هاي فارسي‌زبان اينترنت نيز مي‌بينيم، اين است كه خودارضايي باعث انواع و اقسام بيماري‌هاي روحي، كم شدن ضريب هوش و غيره مي‌شود.

  اين در صورتي است كه روان‌شناسان و سكسولوگ‌ها، درست به عكس اين موضوع دست يافته‌اند. آن‌ها معتقدند كه خودارضايي نقش مهمي در سلامت روان افراد مي‌تواند بازي كند. نكته‌اي كه روان‌شناسان بر آن تأييد دارند، ضرورت دادن اطلاعات درست در اين زمينه، خصوصاً به نوجوانان است.

  در حقيقت تمام تصورات منفي و گناه‌آلودي كه فرد در مورد خودارضايي دارد، مي‌تواند مولد اضطراب و افسردگي و از دست دادن اعتماد به نفس باشد. زيرا هر بار كه براي تسكين نياز‌هاي جنسي‌اش به خودارضايي رو مي‌آورد، تمام آن باور‌هاي نادرست در ذهنش بيدار مي‌شود و حس از خود بيزاري را در او بيدار مي‌كند.

  احساس اين كه در حال ضربه زدن به جسم و روانش است، باعث مي‌شود اضطرابي عميق بر او چيره شود. در حالي كه اطلاعات درست مي‌تواند اين تجربه را تبديل به تجربه‌اي مثبت و بارور كند.

  يكي از بزرگ‌ترين عملكرد‌هاي خودارضايي اين است كه به فرد كمك مي‌كند بدن خود را بشناسد و كشف كند كه چگونه مي‌تواند تجربه‌ي لذت را از طريق بدنش به دست بياورد. در حقيقت اين تجربه درتحول رابطه‌ي جنسي فرد با زوجش نيز مي‌تواند بسيار مؤثر باشد. زيرا او اين توانايي را مي‌يابد كه طرف مقابل را به سمت نوازش‌ها و حركاتي كه برايش لذت‌آور هستند، هدايت كند.

  طبق آن چه تجربه‌ي سكسولوگ‌ها به ما مي‌آموزد، بسياري از زناني كه دچار سردمزاجي و يا فقدان ارگاسم هستند، كساني هستند كه هميشه از خودارضايي امتناع كرده‌اند. به عقيده‌ي «ژرارد لولا۱۹» سكسولوگ فرانسوي، بين عدم آشنايي زن با بدنش و عدم توانايي لذت بردن او از رابطه‌ي جنسي، ارتباط مستقيم وجود دارد.

  خصوصا در جوامع سنتي كه به زن اغلب نقشي منفعل عطا شده است و اساسا لذت جنسي را پديده‌اي مردانه تلقي كرده‌اند، تعداد بي‌شماري از زن‌ها هيچ گاه سعي در شناخت بدن خود به عنوان منشا كسب لذت نمي‌كنند.

  اضافه بر آن شرايطي كه اغلب اين زن‌ها در آن اولين رابطه‌ي جنسي خود را تجربه مي‌كنند، عدم آگاهي مرد در چگونگي برانگيختن و ارضاي اميال جنسي زن و نيز ناآشنا بودن خود زن نسبت به اميال جنسي‌اش، در خيلي از موارد اين تجربه را تبديل به تجربه‌اي مشمئزكننده و دردناك مي‌كند. به خاطر همين است كه در سكس‌درماني به زناني كه دچار سرد مزاجي و ساير مشكلات جنسي هستند، تمرين خودارضايي تجويز مي‌شود.

  در نوجوانان نيز اين «آشنايي با بدن» يكي از مهم‌ترين عملكردهاي خودارضايي است. زيرا زندگي جنسي نوجوان، از شناخت بدنش شروع مي‌شود. كشف آلت جنسي به وسيله‌ي خودارضايي براي نوجوان احساسات متناقضي را به وجود مي‌آورد.

  احتمال اين مي‌رود كه اين تجربه‌ي «كشف خود» براي او با احساس شرم و گناه همراه باشد. البته بايد گفت عامل اين مسأله بيشتر فاكتورهاي اجتماعي – فرهنگي هستند تا تحولات دروني او. اين مسأله خصوصا براي دخترها صدق مي‌كند. حتي در جامعه‌ي غرب نيز پسرها از دخترها خيلي راحت‌تر از خودارضايي سخن مي‌گويند.

  نقش ديگري كه خودارضايي براي نوجوان دارد اين است كه به او اجازه مي‌دهد تغييراتي را كه در بدنش ايجاد مي‌شود، بهتر بتواند كنترل كند. زيرا نبايد فراموش كرد كه خود اين كه بدن نوجوان در حال رشد و تغيير مداوم است، مي‌تواند براي او مولد اضطراب‌هاي زيادي باشد. چرا كه تمام تعريف‌هايي كه از خود تا كنون داشته است، دگرگون مي‌شوند.

  بدين ترتيب خويش را با «خود ديگري» مواجه مي‌بيند كه به سختي برايش آشنا مي‌نمايد. حس‌هايي درش بيدار مي‌شوند كه برايش تازگي دارند. اين كه نوجوان بتواند اين «بدن جديد» را به عنوان «منشاء لذت» تجربه كند و نه «مبداء گناه» به او اجازه مي‌دهد كه اعتماد به نفسي را در خودش گسترش دهد.

  اين اطمينان بيشتر به خود، به او ياري مي‌دهد كه در حوزه‌هاي ديگر زندگي با جرأت بيشتري خودش را تجربه كند.
  نكته‌ي مهمي كه بايد به پدر و مادر‌ها تذكر داد، احترام به حريم خصوصي نوجوان است. زيرا كه آن‌ها به اين فضا براي رشد رواني‌شان احتياج مبرم دارند.

  در بعضي از سايت‌هاي ايراني مشاهده كردم كه خودارضايي را به عنوان عامل غرق شدن در اوهام و دور شدن از واقعيت ذكر مي‌كنند. نكته‌ي مهمي كه در اينجا لازم است تذكر دهيم اين است كه تخيلات جنسي را بايد از« هذيان» و «توهم» كه از عوارض بعضي بيماري‌هاي روحي است، متمايز كرد.

  تخيلات جنسي در انسان امري طبيعي است كه نقش آماده‌سازي او را براي رابطه‌ي جنسي و همين طور برآورده كردن يك سري از نيازهاي ديگر، بر عهده دارد.
  ———————————————————————————————————–
  7.ضعف بینایی(عینکی شدن)ضعف شنوایی(سوت کشیدن گوش)ضعف عصبی(لرزش دست)
  مایع منی از سلول اسپرم و مایعات غدد ضمیمه دستگاه تناسلی (مانند غده‌ی پروستات در انسان و غدد وِزیکولی در نشخوارکنندگان) تشکیل شده است. نقش مایعات غدد ضمیمه جنسی ابتدا خنثی کردن محیط اسیدی مجرای خروج اسپرم و سپس تغذیه‌ی خود اسپرم است. اسپرم در بخش انتهایی مسیر خروج خود از بدن با مجرای خروج ادرار در آلت تناسلی هم مسیر می‌شود و چون ادرار اسیدی است، پس مایعات غدد ضمیمه جنسی می‌توانند این محیط اسیدی را با قلیایی بودن خود، خنثی کرده و مسیر مناسبی برای عبور و خروج اسپرم فراهم کنند. این وظیفه در انسان بیشتر بر عهده‌ی مایعات قلیایی تولید شده از غده‌ی پروستات است. مایعات غدد ضمیمه سرشار از قند فروکتوز هستند که برای تغذیه‌ی خود اسپرم در نظر گرفته شده است و به هیچ وجه برای تغذیه و انرژی‌زایی دیگر عناصر و ارگان های بدن کافی نیستند، بنابراین نابینایی، ناشنوایی و دیگر عوارض عصبی و غیرعصبی نسبت داده شده به نبود یا کمبود اسپرم برای تولید انرژی صحیح نیست
  ———————————————————————————————————–
  8.جنون و دیوانگی(از هر 10نفر که در بیمارستانهای روانی هستند 9نفر به علت استمنا بستری شده اند)
  آیا این مطلب که میگویند که از هر 10 نفر که در تیمارستان ها هستند 9 نفر سابقه اعتیاد به استمنا داشته اند درست است یا نه؟
  دکتر شیخ الاسلامی
  خود ارضايي هيچ يك از بيماريهاي جسمي ذكر شده را ايجاد نمي كند و اينها باورهاي غلطي است كه در جامعه مطرح مي گردد. خود ارضايي مثل يك رابطه جنسي طبيعي است كه در آن ارضاي ميل جنسي توسط خود فرد صورت مي گيرد و هيچ يك از بيماريهاي ذكر شده را ايجاد نمي نمايد. در مورد ابتلا 9 نفر از ده نفر مورد بستري در تيمارستانها به استمنا يا خود ارضايي بايد بگويم اين نيز يك باور غلط است. خود ارضايي باعث بيماري رواني منجر به بستري در بيمارستان نمي گردد. بر اساس نوشته كتاب كاپلان كه يكي از كتب معتبر و مرجع روانپزشكي در دنياست و در دانشگاههاي علوم پزشكي ما نيز تدريس مي گردد صد در صد مردان در عمر خود به استمنا پرداخته اند و استمنا بعنوان راهي براي كشف ميل جنسي و در پروسه اي طبيعي انجام مي پذيرد. در كشور ما به دليل منع مذهبي، استمنا عملي شنيع شناخته شده و براي توجيه دلايل منع مذهبي آن هزاران دروغ و دغل بافته شده و به عنوان عوارض استمنا مطرح مي گردد كه همگي بي پايه بوده و بايد گفت استمنا به خودي خود فاقد عوارض است. عوارض آن ناشي از نحوه انجام و تعداد دفعات انجام آن است و بيشتر از آنكه جنبه جسمي داشته باشد جنبه رواني دارد. در كشورهاي غربي كه ممنوعيتي براي استمنا نيست حتي عوارض رواني آن نيز به مراتب كمتر از كشور ماست. مشكل استمنا اينست كه از يكسو حرام است و از سوي ديگر ميل جنسي، فرد را وادار به انجام آن مي نمايد و از سوي ديگر فرد توان ترك اين عمل را ندارد لذا از درون احساس ضعف اراده و عدم اعتماد به نفس پيدا مي كند و بيشتر از لحاظ رواني خود را ملامت مي نمايد. بسياري از مردان متاهل هستند كه در دوران تجرد بارها به استمنا مبادرت نموده اند ولي بعد از ازدواج هرگز به اين كار مبادرت نكرده اند و نيازي به اين عمل نداشته اند. بصورت عادي كيسه هاي مني بعد از پر شدن زمينه ايجاد ميل جنسي را فراهم مي كنند و در صورتيكه تخليه نشوند فشار رواني جهت تخليه ايجاد مي كنند كه استمنا و احتلام راههاي تخليه اين كيسه ها در افرادي است كه فاقد شريك جنسي هستند و برقراري رابطه جنسي راه تخليه در افراد داراي شريك جنسي هستند. نكته اي كه در بيان مطالب علمي وجود دارد توجه به مستندات علمي و تحقيقات و دوري از دخالت علايق و سلايق در نتايج تحقيقات است. بحثي كه اينجانب در مورد استمنا داشته ام به هيچ وجه جواز انجام آن نيست بلكه هدف روشن شدن جنبه هاي مختلف آن بوده و احكام شرعي آن نيز جداگانه مطرح شده است. در مسايل شرعي بايد به دنبال راهي بود تا حرام بودن يا نبودن بر مبناي دلايل منطقي و عقلاني توجيه گردد و نه اينكه مطالب خلاف واقع و دروغ بعنوان توجيه حكم حرام بودن امري استفاده گردد. لذا پيشنهاد مي كنم با توجه به استقبالي كه از مطلب استمنا چه از سوي مخالفين بيان مطلب و چه از سوي موافقين صورت گرفته دوستان عزيز نظرات خود را در باب خود ارضايي شفاف تر بيان كنند
  ————————————————————————————————————
  9.سرطان پروستات:
  در سال ۲۰۰۳ یک گروه تحقیقاتی ِ استرالیایی با سرپرستی ِ گراهام گیلز از انجمن سرطان استرالیا[۱۵]به این نتیجه رسیدند که خودارضایی به طور مکرر، احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردان را کاهش می‌دهد. مردانی که در دههٔ سوم زندگی خود (۲۰ تا ۳۰)، به طور متوسط ۵ بار یا بیشتر در هفته انزال داشتند، به طور قابل توجهی با خطر کمتر ابتلا به سرطان پروستات روبرو بودند. با این وجود این آزمایش‌ها نتوانستند ارتباط عِلّی مستقیم بین این دو را نشان دهند. این پژوهش همچنین نشان داد که افزایش تعداد دفعات انزال از طریق خودارضایی در مقایسه با افزایش انزال‌های ناشی از آمیزش جنسی برای افراد مذکر سودمندتر است. زیرا آمیزش جنسی با خطر ابتلا به بیماری‌های آمیزشی همراه است که این خود می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. البته این مزیت به سن افراد نیز بستگی دارد. تحقیقی دیگری در سال ۲۰۰۸ نشاان داده که انزال‌های مکرر بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی می‌تواند با خطر بیشتر ابتلا به سرطان پروستات همبستگی (و نه رابطهٔ علی) داشته باشد. اما در همین تحقیق معلوم شد که انزال‌های مکرر در دههٔ ششم (۵۰ تا ۶۰) زندگی فرد، می‌تواند با خطر کمتر ابتلا به سرطان پروستات همبستگی داشته باشد.
  ————————————————————————————————————
  10.ریزش مو:
  دو عامل مهم در ریزش مو نقش دارند 1.هورمونهاي آندروژنيك. 2.ژنتیک
  یکی از مهمترین هورمونهای اندروژنیک هورمون تستوسترون است که در ریزش مو نقش اساسی دارد در تحقیقات انجام شده مشخص شده که سطح هورمونهاي مردانه( تستوسترون) در افرادي كه به ريزش موي آندروژنيك مبتلا مي شوند، در مقايسه با ساير افراد در اغلب موارد تفاوتي ندارد و مهم ترين اختلاف در ميزان حساسيت فوليكول هاي مو به تركيبات آندروژنيك است و این باور که استمنا باعث افزایش هورمون تستوسترون شده و افزایش هورمون باعث ریزش مو می شود اشتباه است
  ضمنا در سایت زیر مهمترین دلایل ریزش مو بیان شده که در بین هیچ یک از انها استمنا مشاهده نمی شود

  ريزش مو – بررسي علل( اخبار و گزارشات)

  11.از دست رغتن اعتماد به نفس:
  در افراد مذهبی و جوامعی که خودارضایی در آن مذموم است در فرد ممکن است در طی خودارضایی یا پس از آن احساس ندامت یا انجام گناه دست دهد. اما از طرفی خودارضایی باعث بهبود خواب فرد و کاهش استرس میشود. این عمل همچنین سبب بهبود حس احترام به نفس در شخص میگردد و با افزایش ترشح اندروفین در مغز، فرد سلامتی روحی و جسمی را احساس میکند.
  ————————————————————————————————————–
  12.ضعف سیستم ایمنی بدن:
  ستمنا یک یا دو بار در هفته همچنین می‌تواند باعث افزایش تولید گلبول‌های سفید خون در مردان شود و از این طریق سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد
  منبع:http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%85%D9%86%D8%A7
  ———————————————————————————————————-
  13.مشکلات ارگاسم در زنان:
  در زنان، این باور عامی که خودارضایی رسیدن به ارگاسم را کند میکند یا باعث مختل‌شدن یا کم‌شدن لذت جنسی در آنها میشود صحت ندارد. حتی مشاهدات نشان می‌دهد زنانی که خودارضایی میکنند از آنجا که مناطق حساس جنسی خود را بهتر درک کرده‌اند با هدایت‌کردن شریک جنسی خود زودتر و بهتر به اوج لذت جنسی می‌رسند

 6. يكي از روش هاي شناخت پيشرفت بيماري ها در پزشكي، مرحله‏ بندي (staging) علايم بيماري است. براين اساس، برحسب عوارض ايجاد شده در بيمار مبتلا به خودارضايي، سه مرحله (stage) بيان شده است:

  1- مرحله مشكل ساز (Problematic)

  در افرادي كه مدتي است گرفتار خودارضايي شده اند، زودرس ترين عوارض ناشي‏از خودارضايي عبارت است از:

  الف. خستگي و كوفتگي (Fatigues/Tiredness)،

  ب. عدم تمركز حواس (Lack of concentration)،

  ج. ضعف حافظه (Poor memory)،

  د. استرس و اضطراب

  2-(Stress/Anxiety). . مرحله گرفتاري شديد (Severe)

  بروز علايم زير در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است كه شدت ابتلاي وي يا مدت آن بيش از مرحله اول است و در نتيجه عوارض شديدتري ظاهر شده است:

  الف. خستگي و كوفتگي (Fatigues/Tiredness)،

  ب. نوسان خلق يا تغييرات سريع خلقي (Mood swings)،

  ج. حساسيت بيش از حد و زودرنجي ( Irritability)،

  د. كمردرد (Lower back pain)، ه. نازك شدن موها (Thinning hair)،

  و. ناتواني جنسي زودرس در جواني (Youth impotence)،

  ز. بي‏خوابي يا بدخوابي و مشكلات مشابه

  3-(Insomnia/Sleep problem). . مرحله گرفتاري بسيار شديد يا حالت اعتياد (Addictive):

  الف. خستگي و كوفتگي (Fatigues/Tiredness)،

  ب. ريزش شديد موها (Severe hair loss)،

  ج. تارشدن ديد چشم ها (Blurred vision)،

  د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،

  ه. انزال زودرس و غيرارادي يا خروج مني به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،

  و. درد كشاله ران و ناحيه تناسلي (Groin/Testicular pain)،

  ز. دردهاي قولنجي در ناحيه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in).

  نحوه پيدايش عوارض‏ در دانش پزشكي، روند پيدايش علايم يك بيماري و چگونگي بروز عوارض و نشانه هاي كلينيكي، در شناخت هر چه بيشتر يك بيماري بسيار مهم است و مي‏تواند پزشك را در تشخيص و درمان بهتر بيماري و مريض را در پيشگيري كمك كند. به اين دليل مناسب است درباره نحوه پيدايش برخي از عوارض خود ارضايي كه در به آن اشاره شد بيشتر به آن توضيح داده شود تا خواننده عزيز با روند پيدايش اين عوارض، يا به اصطلاح پاتوفيزيولوژي (Pathophysiology) آن آشنا شود.

  1. خستگي و كوفتگي:
  انقباض شديد و يك مرتبه تمام عضلات بدن در جريان انزال (ارگاسم يا اوج لذت جنسي)، باعث مصرف سريع مواد غذايي ذخيره شده در عضلات و به طور عمده كاهش گليكوژن (ماده اصلي لازم براي توليد انرژي عضلاني) مي‏شود. خستگي عضلاني تقريبا با سرعت تهي شدن عضلات از گليكوژن رابطه مستقيم دارد و هرچه اين سرعت بيشتر باشد، خستگي بيشتر است ‏فيزيولوژي گايتون، ترجمه دكتر فرخ شادان، تجديد نظر هفتم، 1986 (تهران: چهر، 1365)، ج 1، ص 313.. در خودارضايي، به علت انقباض هاي مكرر عضلات بدن، ذخاير گليكوژن عضلات به سرعت تمام مي‏شود و خستگي و كوفتگي هميشه از عوارض بديهي آن است.

  2- ريزش مو:
  خودارضايي به تدريج با تغييرات هورموني و شيميايي كه در بدن ايجاد مي‏كند، باعث افزايش هورمون جنسي مردانه؛ يعني، تستوسترون به دي هيدرو تستوسترون (DHT=Dihydrotestosterone) مي‏شود كه از عواقب بالا بودن ماده DHTدر خون، ريزش موها و تاسي و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشي از آن در پيري است.

  3. خود ارضايي مكرر باعث تحريك بيش از حد سيستم عصبي پاراسمپاتيك و افزايش تخليه اَسِتيل كولين (Acetyle Choline) از انتهاي اين رشته ها در مغز مي‏گردد

  اين خود باعث پاره‏اي از عوارض جسماني و رواني، چون حواس‏پرتي (Absentmilndedness)، كمي حافظه (Memory)، عدم تمركز حواس، سياهي رفتن چشم و در نهايت تاري ديد مي‏شود. تمام اين علامت ها ناشي از تغيير تعادل ميزان مواد شيميايي موجود در مغز است كه بين سلول هاي عصبي رد و بدل مي‏شود و انتقال پيام هاي مختلف را بر عهده دارد.

  4_. برخي نيز بر اين عقيده‏اند كه علت بروز اختلالات مغزي (مانند حواس پرتي، عدم تمركز حواس و كاهش حافظه) ناشي از ظرفيت عظيمي از انرژي بدن است

  در هر بار انزال، تخليه شده و هدر مي‏رود؛ زيرا مايع مني حاوي مقدار بسيار زيادي DNA (هسته 400-300، اسپرمي كه در هر انزال خارج مي‏شود)، RNA آنزيم ها، پروتئين ها، مواد قندي، لسيتين (Lecithin)، كلسيم، فسفر، نمك هاي بيولوژيك، تستوسترون و… است. اين ذخاير عظيم انرژي – كه بايد در بدن براي رشد و تقويت بخش هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد – بيهوده و به طور مكرر از بدن خارج مي‏شود و هر كدام عوارضي را به دنبال مي‏آورند. براي مثال از آنجا كه سلول هاي خوني و پلاكت ها در مغز استخوان ها توليد مي‏شود و به تكامل نهايي مي‏رسد و براي توليد آنها نيز انرژي بسيار زيادي مورد نياز است؛ در افراد گرفتار خودارضايي، تكامل مغز استخوان و در نتيجه توليد سلول هاي خوني با مشكل مواجه شده و منشأ كم خوني، ضعف و خستگي در اين افراد است. نيز دفع فسفر و ليستين بيش از حد از طريق انزال هاي مكرر، باعث كاهش ذخاير اين مواد مي‏شود كه مواد حياتي براي سلامتي سلول هاي عصبي هستند و در نتيجه اختلال عملكرد سيستم عصبي، مانند حواس پرتي، عدم تمركز حواس و… بروز خواهد كرد. .

 7. هيچ يك از آسيب هاي پيش گفته، به اهميت آسيب هاي معنوي نيست؛ زيرا آسيب هاي معنوي، جان و دل و به عبارت ديگر كنه حقيقت وجود آدمي را تباه مي‏سازد. خودارضايي از نظر دين يك گناه است و به تعبير قرآن زنگار بر دل مي‏نهد: «كَلاَّ بَلْ رانَ عَلي‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا يَكْسِبُونَ»؛ «چنين مباد! بلكه اعمال (ناشايست) دل هاي آنان را زنگار زده است».مطففين (83)، آيه 24. زنگ يا زنگار در اشياي مادي، همان چيزي است كه روي فلزات و اشياي قيمتي مي‏نشيند و معمولاً نشانه پوسيدن و از بين رفتنِ شفافيت و درخشندگي آن و در نهايت ضايع شدن و از بين رفتن آن است. علامه طباطبايي در تفسير الميزان ‏مي‏فرمايد: از آيه شريفه سه نكته استفاده مي‏شود:
  1. اعمال زشت، نقش و صورتي به نفس و روح انسان مي‏دهند؛
  2. اين نقش و صورت خاص، مانع آن است كه نفس آدمي حق و حقيقت را درك كند؛
  3. نفس آدمي به حسب طبع اوليه‏اش صفا و جلايي دارد كه با داشتن آن، حق را آن طور كه هست درك مي‏كند. طباطبايي، سيد محمد حسين، ترجمه تفسير الميزان، ترجمه سيد محمد باقر موسوي همداني، (تلخيص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامي، بي‏چا، بي‏تا)،
  همچنين آسيب هاي معنوي جهان گذران را در مي‏نوردد و اگر اصلاح نگردد، حيات جاودان آدمي را در معرض تباهي و شوربختي قرار مي‏دهد. از اين رو نصوص ديني نسبت به آن هشدارهاي لازم را داده ‏اند.
  پيامبر اكرم‏صلي الله عليه وآله وسلم در اين باره مي‏فرمايد: «ناكح الكف ملعون»؛«ملعون است كسي كه خودارضايي كند» ري شهري، محمد، ميزان الحكمة، ج 12، ص 5654..
  امام صادق‏عليه السلام نيز مي‏فرمايد: «با سه گروه خداوند در روز قيامت سخن نمي‏گويد و پاكشان نمي‏خواند و عذابي دردناك دارند، از آن سه‏اند، خودارضايي كننده و كسي كه لواط دهد»همان، ح 19049..
  در روايات ديگري امام صادق‏عليه السلام خودارضايي را گناه عظيم و مورد نهي الهي معرفي فرموده است‏ همان، ح 19050..

 8. استمنا یا همون ارضا جنسی توسط خود شخص یک امر طبیعی هست که از دوران بچگی شروع میشه و تا بلوغ و بزرگسالی میتونه ادامه داشته باشه ولی بعد از ازدواج نباید این موضوع ادامه پیدا بکنه. بعضی از وقتها از استنما به عنوان معالجه استفاده میشه، مثلا یکی از راه های درمان انزال زودرس یک تکنینک خاصی هست که شامل استمنا هم میشه که به این ترتیبه که مدتی قبل از آغاز ارتباط جنسی، مرد استمنا داشته تا زمان انزال را به عقب بندازن. تمامی اون چیزهایی که در مورد استمنا گفته میشه مثل اینکه باعث کوری یا کچلی میشه کاملا دروغ است و از هیچ بنیان علمی برخوردار نیست.

  ولی دلیل مخالفتهایی که وجود داره این هست که اگر شخصی که ازدواج کرده استمنا بکنه دیگه علاقه ای به داشتن رابطه جنسی با همسر خودش نداره و اینجاست که میتونه مشکل ساز بشه.

  بی بی سی
  __________________
  اطلاعیه مدیریت سایت- دعوت به همکاری : سایت ایران سلامت , جهت تکمیل و توسعه بخش ها و فعالیت های مختلف ,از افراد علاقه مند دعوت به همکاری می نماید.
  drsadjad[@]gmail.com

 9. خود ارضایی جنسی در نوجوانان

  ایران صدا: در ادامه مباحث بهداشت روانی دوران بلوغ در این برنامه از پایگاه تندرستی کارشناس محترم برنامه آقای دکتر “پرویز مظاهری” دبیر انجمن روانپزشکان ایران به موضوع بسیار پر اهمیت خود ارضایی جنسی در نوجوانان می‌پردازند.

  گرایش به خودارضایی نه در نوجوانی بلکه از همان کودکی به عنوان یک غریزه طبیعی در وجود تمام انسانها وجود دارد. اولین اشارات خودارضایی در خردسالی شروع می‌شود، براساس آمار پزشکی حتی این امر در کودکان 2 ساله نیز مشاهده شده است. ولی معمولا برخوردهای اشتباه از همان سنین توسط والدین آغاز می‌شود و دوگانگی حاصل از منع کردن آن، به همراه کودک رشد می‌کند. کنجکاوی لذت بخشی که کودک برای شناخت بدن خود انجام می‌دهد با رسیدن به زمان بلوغ به نتیجه اورگاسم ختم می‌شود و تجربه لذت اورگاسم کشش نوجوان را به انجام خودارضایی چندین برابر می‌کند. از طرفی با مخفی کردن آنچه آن‌را گناه و باعث شرمساری می‌داند خود را در یک محکومیت دائمی می‌بیند و با ترس و شرم از مطرح کردن آن در تلاش برای نابود کردن این حس برمی‌خیزد و این تلاش منجر به لطماتی می‌شود که بعضا به سختی جبران پذیر است و اگر این تلاش جدی باشد، منجر به اختلال در اورگاسم و تحریک پذیری دختران می‌شود که در بهترین حالت درمان آن سالها طول خواهد کشید. با توجه به اهمیت موضوع آقای دکتر پرویز مظاهری دبیر انجمن روانپزشکان ایران به موضوع خود ارضایی جنسی در نوجوانان، علت انجام و نحوه برخورد والدین با این پدیده می‌پردازند.

 10. در این زمینه اختلاف نظر هست .برخی می گویند این کار بیماری است و برخی اعتقاد ندارند .اما چیزی که یقینا بیماری محسوب می شود اعتیاد به این کار است

  به نظر من خود این کار بیماری نیست اما عامل بسیاری از بیماری های روحی و جسمی خواهد شد.

  اما راهکاری ترک این کار در قدم اول

  بالا بردن ایمان و ترس از آخرت و قبر قیامت و همچنین خواندن زیاد قرآن و تدبر در معانی آن و اهتمام به خواند آیاتی که در مورد قیامت وجهنم و بهشت است

  همیشه حاضر و ناظر دانستن خدا و یقین داشتن به این امر که نامه اعمال ما همیشه بر امام زمان عرضه می شود

  و همچنین تصور اینکه روزی زشتی این کار نزد دیگران جلوه گر می شود و انسان تاب تحمل خجالت کشیدن را ندارد

  راههاي موقت :

  – ورزش بسيار بسيار سنگين تا سر حد خستگي

  — روزه گرفتن ( عدم مصرف غذاهاي محرك مثل شكلات و موز

  – عدم مشاهده فيلمها و عكسهاي سكسي و محرك

  – عدم خواندن داستانهاي پور نوگرافي

  -پر هيز از تنهايي

  – پر كردن كامل وقت خود تا جايي كه وقت بيكاري براي خيالپردازي نماند

  – عدم معاشرت با دوستاني كه فكر و ذكرشان شهوت است .

  – عدم تمركز و اختلاط بر روي اندامهاي بانوان و يا پر هيز از صحبت كردن شهوت آميز با جنس مخالف.

  -پر نبود شکم قبل از خواب

  – عدم پوشيدن لباس هاي تنگ و چسبان

  – پرهیز از نگاه كردن به مناظر، فيلم ها و تصاوير تحريك كننده ((این مورد خیلی مهم است واگر کسیه با چنین چیزی مواجه شد سریع چشم خود را باید ببند و يا به زمين و يا آسمان نگاه كند))

  – از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسي و حتي شوخي هاي جنسي وتحريك كننده و فكر كردن در اين امور جدا» پرهیز شود

  – از خوردن موادغذايي كه محرك است مانند : خرما، پياز، فلفل ، تخم مرغ ، گوشت قرمز،غذاهاي پرچرب ، حتي المقدور اجتناب و به ميزان ضرورت اكتفا شود

  –قبل از خواب حتما» مثانه تخلیه شود

  – از نوشيدن افراطگونه آب و مايعات پرهيز شود( به خصوص شب ها و قبل از خوابيدن ) .

  – هيچ گاه بدن عريان خود را در آينه نگاه نكنيد

  – از دست ورزي اندام جنسي خود اجتناب شود مخصوصا در هنگامی که انسان در رختخواب است

  – هرگز به رونخوابيدن

  – در هنگام هجوم افكار جنسي شديد، نباید در مكان خلوت و دور از نظر ديگران بسر برد بلكه باید در مجالس عمومي وارد شد و یا اینکه در این حالت به دوستان تلفن زده و با آنان در مورد مسائل روزمره و متفرقه صحبت کرد تا کاملا حالت انسان طبیعی شود

  -روزه اخلاقي يعني ، ميزان صرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش د و به حداقل خوراك اكتفا نمودن

  – رفتار متکبرانه با نامحرم و پرهیر جدی از سخنان ملايمت آميز با آنها و همچنین پرهیز از نرمي و لينت در كلام با نامحرمان

  – اجتباب از قرار گرفتن با جنس مخالف در مکان خلوت حتی برای آموزش..

  -تا قبل از اينکه خواب انسانرا فرا نگرفته به رختخواب نرفتن (سعی کنيدزمانيکه ميخواهيد به رختخواب برويد با خواندن کتاب يا تماشای تلويزيون افکارجنسی را از خوددور کنيد)

  -به محض بيدار شدن رختخواب را ترک کردن

  -اگر کسی احتمال می دهد در حمام مورد هجوم افکار جنسی قرار میگیرد استحمام خود را به حداقل برساند و در اوقاتی به حمام برود که احتمال هجوم افکار کم باشد

  راه هاي دايم :
  راه دايم ترك استمنا ازدواج از نوع دايم يا موقت است

 11. مجتبی کرمانی

  گزارش مصاحبه با یکی از اساتید دانشگاه تهران در باره خود ارضائی

  آقای دکتر آذرخش مکری روانپزشک و عضو هيئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

  http://www.iransalamat.com/index.php…n=show&id=1487

  به نقل از سایت بی بی سی

  ——————————————————————————————————-

  خودارضایی

  دکتر فرناز عطائی متخصص روانپزشکی

  خودارضایی (Masturbation)

  هیچ نوع فعالیت جنسی بیش از خودارضایی مورد بحث قرار نگرفته، صریح تر و آشکارتر محکوم نشده و جهانگیرتر انجام نگرفته است.

  شیوع :

  تحقیقات آلفرد کنیزی در مورد شیوع خودارضایی حاکی از آن است که تقریباً همه مردان و سه چهارم همه زنان زمانی در عمر خود به آن دست زده اند.

  کودک در سن 15 تا 19 ماهگی همان طور که در عمل انگشتان و دهان خود کاوش می کند یاد می گیرد که در مورد دستگاه تناسلی خود نیز چنین کند.

  احساس لذتی که از تماس این ناحیه به او دست می دهد به همراه میل عادی برای کاوش بدن سبب علاقه ای طبیعی به لذت خودارضایی در این دوره می شود که توصیه می شود چنین تجاربی با ترس گناه آلود مهار نشود چراکه بعدها در زندگی زناشویی این ترس مانع لذت بردن او از یک ارتباط جنسی سالم می شود.

  با نزدیک شدن سن بلوغ و صعود ناگهانی هورمونهای جنسی کنجکاوی جنسی تشدید می شود.

  نوجوانان از لحاظ جسمی توانایی نزدیکی و رسیدن به ارگاسم را دارا هستند ولی معمولا با مهارهای اجتماعی کنترل می شوند. تا این که در سنین بزرگسالی این مسئله به طور طبیعی جای خود را به رابطه جنسی و ازدواج می دهد.

  عوارض :

  تحریم های اخلاقی بر علیه خودارضایی موجب پدید آمدن افسانه هایی مثل پیدایش و ایجاد بیماری روانی یا کاهش توانایی جنسی در نتیجه این عمل شده است. هیچ شواهد اختصاصی به نفع این ادعاها وجود ندارد. باور به این افسانه ها خود موجب نگرانی و اضطراب می شود.

  آیا خودارضایی امری طبیعی محسوب می شود یا یک نوع اختلال ؟

  خودارضایی هنگامی غیرطبیعی محسوب می شود که تنها شکل فعالیت جنسی در بزرگسالی باشد یا چنان به افراط صورت گیرد که حاکی از وجود یک وسواس عملی یا کژکاری جنسی باشد یا وقتی مستمراً به رابطه جنسی با فردی دیگر ترجیح داده شود.

  اعتیاد جنسی چیست ؟

  اما اعتیاد جنسی مقوله دیگری است که مطمئناً عوارض جسمی و روانی خاص خود را دارد. این مفهوم برای توصیف کسانی است که به صورت وسواسی در پی تجارب جنسی هستند و اگر نتوانند تکانه های جنسیشان را ارضا کنند رفتارشان مختل می شود. بارها سعی می کنند این رفتار را متوقف کنند ولی قادر به این کار نیستند.

  هرچند ممکن است پس از چنین اعمالی شخص دچار پشیمانی و احساس گناه شود ولی چنین احساساتی برای جلوگیری از بروز بعدی این رفتار کافی نیستند. معمولاً در دوره های پر استرس یا هنگام عصبانیت و اضطراب شدیدتر می شود. که هم می تواند به شکل خودارضایی و هم نزدیکی های مکرر باشد. و این موجب تخریب عملکرد شخص در زندگی زناشویی، اجتماعی و گاهی حرفه ای می شود.

  باید در این افراد انگیزش کافی برای کنترل رفتار ایجاد کرد. جهت درمان معمولاً از روان درمانی استفاده می شود.

  دکتر فرناز عطایی

  منبع: کتاب خلاصه روانپزشکی

  کاپلان وسادوک

  —————————————————————————————————-

 12. مضرات استمنا
  بنام خدای مهربان
  سلام
  یکی از سوالات جوانان در مورد راههای ترک استمناء است بنده سعی کردم این بحث را از سه دیدگاه شریعت و اخلاق و علم با کمک مقالات مربوط در این زمینه بررسی کنم و نظر هر سه گروه را بیان کنم
  البته لازم به ذکر است که کسی که به خالق خود و هستی بخش عالم اعتماد کند کلام او را بی چون و چرا قبول می کند ولی من سعی کردم نظر متخصصین این بحث را نیز مطرح کنم.
  ابتدا نظرات شریعت و اخلاق و علم را بیان می کنم و سپس به راه فرار از این بیماری را مطرح خواهم کرد البته این راههها هم برای کسانی است که می خواهند نجات یابند
  1- به نظر تمام فقها هر عملی به غیر از راه شرعی (ازدواج) که موجب شود منی از انسان خارج شود حرام قطعی و جزء گناهان کبیره است . و هیچ عذری هم موجب جواز این عمل نمی شود.
  2- بنظر علمای علم اخلاق ،این عمل یکی از بزرگترین موانع رشد و تعالی انسان هست بطوری که بزرگان علم اخلاق نظیر مرحوم سید عبدالله شبر می گوید : وقتی آلت مرد حرکت می کند دو سوم عقل او زایل می شود.
  از کتاب گناهان کبیره نکاتی را در اینجا یاد آور می شوم:
  هر كس به دستش يا عضو ديگرش استمناء كند، بايد تعزير شود. چون كار حرامي بلكه كبيره‌اي را مرتكب شده است. چنانچه از حضرت صادق ـ عليه السّلام ـ از حكم آن مي‌پرسند
  آن حضرت مي‌فرمايد: گناه بزرگي است كه خداوند در قرآن مجيد از آن نهي فرموده است و استمناء كننده مثل اين است كه به خودش نكاح كرده و اگر كسي را كه چنين كاري مي‌كند، بشناسم، با او همخوراك نخواهم شد
  از امام ـ عليه السّلام ـ حكم استمناء را مي‌پرسند،‌ درپاسخ فرمود: از گناهان بزرگ و بسيار زشت است
  حضرت صادق ـ عليه السّلام ـ مي‌فرمايد: «سه دسته‌اند كه خداوند با ايشان سخن نمي‌گويد و به نظر رحمت به ايشان نمي‌نگرد و پاكشان نفرموده و برايشان عذاب دردناكي است: كسي كه موي سفيدش را بكند (تا نمايش دهد كه جوان است)، و كسي كه به وسيله عضو خودش شهوتش را خارج كند، و كسي كه با او لواط كرده شود.»[4]
  رسول خدا ـ عليه السّلام ـ مي‌فرمايد: «هر كس، كه با دست شهوتش را بيرون كند ملعون است
  مضرات معرفتی عمل استمناء طبق روایات ،دوری از رحمت خدا و اهل بیت علیهم السلام خواهد بود
  3- از منظر علم(عالمان منصف) نیز هیچ پزشکی این عمل را تجویز نکرده است لااقل این عمل را عمل خوب و پسندیده نمی دانند در این قسمت نظر شما را به مطالب پزشکان در این مورد و مضرات این عمل جلب می کنم:
  1- جوانانی که به اين عمل مبادرت می ورزند همواره دچار کشمکش های روحی و اضطراب هستند.
  2- حساسيت و ضعف مراكز عصبي
  3- جلو گيري از رشد قسمتهاي عصبي در طول رشد نوجوان
  4- بر هم خوردن نظم وآرامش روحي( به خاطر ترس از گناه )
  5- ضعف بينايي شنوايي و سوت كشيدن ممتد گوش
  6- از دست رفتن لذت مقاربت پس از ازدواج( باعث مي شود همسران از بعد از مقاربت هيچ لذتي نبرند)
  7- احتلام مكرر
  8- خستگي و ضعف عضلاني
  9- سر گيجه
  10- مبتلا شدن به انزال زود رس (در باره عوارض جسمي روحي و حتي خانوادگي زودانزالي مطالب بسيار ميتوان گفت که اين خود امروزه يکي از مشکلات بزرگ تعداد زيادي از مردان و بصورت ثانويه بسياري از زنان متاهل جامعه ما ميباشد.)
  11- احساس سر و صدا
  12- ضعف روحي به واسطه ارضاء نا كامل وسپس پشيماني از عمل
  13- آسیبهای شديد عصبي بدني مثل لاغري لرزش و افسردگي و اضطراب
  14- از دست دادن اعتماد به نفس بر اثر از دست دادن قوه اراده
  گفتار یکی از پزشکان در سایت سلامت (با مطالعه مطالب ارائه شده فوق ، ممکن است اين اين تصور بوجود آيد که استمناء به مقدار کم نه تنها مضر نيست که شايد با کاهش فشار جنسي سودمند هم باشد.(حتي گروه متعددي از پزشکان، بخصوص در مقالات غربي چنين عقيدهاي را ارائه کرده اند).من هنگام جمع آوري اين مطالب بياد آوردم که شرب الکل در دين اسلام حرام ميباشد، حتي به مقدار کم. در حالي که پزشکان مقدار کم الکل را مضر نميدانند. ولي انسان پس از درک لذت آن، بدليل زياده طلبي ، به مقادير کم راضي نيست. به همين صورت عمل استمناء و خودارضائي جنسي نيز بتدريج با زياده طلبي در لذت جنسي و ارضاء ، و بتدريج با افزايش و استمرار آن تبديل به اعتياد روحي ميگردد. بطوري که بسياري از جوانان با علم به مضرات آن و تمايل شديد به ترک، وحتي پشيماني شديد و انزجار پس از انجام استمناء، قادر به ترک آن نيستند.)

  استمناء عملی است که بعداْ به ناراحتی مبدل می گردد و شخص مرتکب را دچار نارضايتی ـ محکوميت نفس و افکاری می کند که شديداْ در وضع اجتماعی و جنسی او اثرات سوئی باقی می گذارد.
  در اينجا مقداري از مضرات استمناء را از كتاب «ناتواني‌هاي جنسي» كه مجموعه‌اي از مضرات جسمي و روحي استمناء است به نقل از کتاب گناهان کبیره باز گو می کنیم: اين عمل، مبتلايان را به ضعف قواي شهواني دچار مي‌كند ، جبون و بي‌حال بار مي‌آيند، شهامت و درستي از آنان سلب مي‌شود. چه بسا اشخاصي هستند كه در عنفوان جواني در اثر مبتلا شدن به جلق، چنان دچار ضعف قواي روحي و جسمي مي‌شوند كه معتادين به ترياك و شيره، در مقابل آنان شير نري به شمار مي‌آيند. عمل غير طبيعي جنسي يعني استمناء يا جلق، از لحاظ روابط نزديكي به حواس پنچ‌گانه دارد در درجه‌ي اول، در چشم و گوش اثر مي‌گذارد. بدين معني كه «ديد» چشم را ضعيف كرده و حس سامعه را نيز تا اندازه‌ي قابل توجهي از كار مي‌اندازد. مبتلايان به جلق مخصوصاً آنهايي كه از لحاظ جسماني ضعيف مي‌باشد، غالباً مگسي جلو چشم خود مي‌بينند كه به شدت آنها را ناراحت مي‌كند. و حتي وقتي چشم‌هاي خود را مي‌بندند باز نمي‌توانند از آسيب مگس در امان باشند و چون اين عمل هر بار چند دقيقه ادامه پيدا مي‌كند چشمشان سياهي رفته و دچار سرگيجه مي‌شوند و به زمين مي‌افتند. همچنين به طور مداوم صداي ناهنجاري در گوش خود احساس مي‌كنند كه بسيار ناراحت كننده است. علاوه بر اينها تحليل رفتن قواي جسماني و روحاني، كم شدن خون، پريدگي رنگ، نقصان قواي حافظه، لاغري، ضعف و سستي زياده از حد، بي اشتهايي، كج خلقي، عصبانيت، دوران سر، و هزاران آفت ديگر، از بيماري‌هايي است كه گريبان مبتلايان به جلق را خواهد گرفت.
  البته آنهايي كه از لحاظ جسمي قوي هستند، ممكن است قدري ديرتر به اين بيماري‌ها دچار شوند. ولي به هر حال عدم ابتلاء‌به آنها از محالات است و خواه ناخواه همه بايد به چنين مصائبي گرفتار شوند.
  از بدبختي‌هاي مبتلايان به جلق يكي اين است كه قوه‌ي اراده‌ي آنان به كلي مختل مي‌گردد و لذا وقتي به عمل خود پي مي‌برند،‌آن قدر اراده ندارند كه به ترك كردن آن اقدام نمايند. پس اينكه مي‌گوييم استمناء از لحاظ روحي نيز قواي انسان را فرسوده مي‌كند، بي‌علت نيست. عمل استمناء، علاوه بر مضار جسمي، از لحاظ جنسي نيز شخص را فرسوده مي‌كند. يعني غدد مترشحه‌ي داخلي را از كار مي‌اندازد از جمله‌ي اين غدد، غده‌ي سازنده‌ي مني است كه بر اثر جلق رفته رفته كوچك شده و به صورت نخودي در مي‌آيد و چون در آن صورت قادر به فعاليت و ساختن مني يا به قول عرب‌ها (ماء ‌الحيات) يعني آب زندگاني نيست، شخص مبتلا براي هميشه از لذايذ جنسي محروم مي‌گردد و اگر به اين صورت از مردي نيفتاد، به طور قطع به صورت ديگري مانند سرعت انزال، كندي انزال، ‌سيلان مني، عدم نعوظ، نعوظ بي‌دوام و امثال اينها به ناتواني جنسي مبتلا خواهد شد. چه بسا ديده يا شنيده شده كه جوانان معتاد به جلق، در اندك مدتي دچار چنان حالتي گرديد كه به جاي ادرار، خون از آنها خارج مي‌شد.
  بايد دانست كه اشخاصي كه به اين حالت دچار مي‌شوند ولو در سنين جواني باشند، خطر مرگ در انتظار آنها است. زيرا بدون احساس شهواني و بدون اينكه لذتي ببرند بلا انقطاع مني از آنها دفع مي‌گردد و همين امر باعث مي‌شود كه در حين راه رفتن دفعةً به زمين بخورند و از هوش بروند.
  بدون اغراق از هر ده نفر بيمار مسلولي كه در آسايشگاه خوابيده‌اند، چهار نفر به علت ابتلاء به جلق، به اين بيماري خطرناك دچار گرديده‌اند. يعني بر اثر ابتلاء به استمناء كارشان به جنون كشيده و به گوشه‌ي تيمارستان افتاده‌اند. زيرا عمل مذموم و ناپسند جلق، در قواي دماغي تأثير زيادي دارد و وقتي قواي دماغي شخص مختل شد، مسلم است كه كارش به ديوانگي خواهد كشيد اينها ادعا نيست بلكه حقيقتي است كه علماء و دانشمندان با دهها سال تجربه، به درك آن موفق شده‌اند
  دنيا امروز مي‌گويد: خوب بخور، در هيچ امري افراط نكن، قوي باش تا بيمار نشوي. ولي معتادين به جلق، چون اشتهاي خوب خوردن ندارند و در امور جنسي آن هم از راه غير طبيعي افراط مي‌كنند، ناچار ضعيفند. «و چون ضعيف هستند براي ابتلاء به هر نوع بيماري مستعد مي‌باشند.»
  به كرات ديده شده كه بعضي از مبتلايان به جلق، بر اثر افراط در اين عمل به يك نوع بيماري به نام جنون استمناء كه شباهت زيادي به ساديسم دارد، مبتلا مي‌شوند و آن وقت حتي با ديدن سگ و گربه هم به فكر استمناء مي‌افتند و بلافاصله مشغول عمل مي‌شوند. و چون هيچ مردي حتي پر شهوت‌ترين اشخاص نمي‌توانند بيش از پنج يا شش ماه از نيروي جنسي خود آن هم به صورتي كه مورد بحث ما است بهره‌برداري كنند، لذا قواي تناسلي آنان به كلي از كار مي‌افتد و يا به وضع دلخراشي به آغوش مرگ پناه مي‌برند
  ممكن است بعضي از اشخاص مبتلاي به جلق كه به علت قوي الجثه بودن و يا از لحاظ مبتدي بودن در اين امر، تاكنون بيمار نشده و به مضار عمل ناپسند خود پي نبرده باشند، مطالبي را كه ما در مضرات جلق نوشتيم، اغراق پنداشته و با خود بگويند اگر اين طور است چرا ما تاكنون به اين بيماري‌ها مبتلا نشده‌ايم؟.
  در جواب اين عده بايد گفت: اگر امروز مضار جلق، گريبان شما را نگرفته علتش اين است كه قوي الجثه هستيد و يا تازه شروع به كار كرده‌ايد. والا چندي ديگر خواه ناخواه به سراغ شما نيز خواهد آمد. وانگهي ما ادعا نكرده‌ايم كه هر كس يك هفته مبادرت به استمناء كرد، تمام بيماري‌هاي يكباره او را احاطه خواهند كرد. زيرا حالات اندروني در اشخاص فرق مي‌كند. مثلاً ممكن است يك نفر كه براي مدتي مبادرت به جلق كرد، ‌در وهله‌ي اول فقط با سستي اعصاب، يا اختلال حس سامعه، يا ضعيف شدن حس باصره، يا سرگيچه مبتلا شود ولي بعداً ساير بيماري‌ها يك يك به سراغ او بيايند.
  پس استمناء (جلق)، هم از نظر شرعي و هم از نظر عرفي و به طور خلاصه من جمع الجهات، حرام و ناپسند است.
  با توجه به مطالب با لا و فهمیدن نظر شرع و اخلاق و علم انسان باید به این نکته برسد که هر چه سریعتر از این عمل زشت دست بردارد ولی ترک این عمل برای کسانی که معتاد شده اند سخت است و نیازمند ارائه راهکارهایی برای نجات است ما سعی می کنیم راهکار های گفته شده را در اینجا ذکر کنیم:
  1- هر وقت به فکر این کار افتادید به خود بگوئید که آلان خدا من را می بیند.
  2- هر وقت به فکر این کار افتادید به خود بگوئید که می خواهید در مقابل چه کسی گناه کنید
  3- به یاد داشته باشید وقتی گناه می کنید امام زمان علیه السلام برایتان گریه می کند پس ببینید چه کسی را می خواهید بگریانید.
  4- هر کاری که شما را به فکر این کار بیندازد آن کار را سریع ترک کنید.
  5- هر صحنه ای که شما را تحریک می کند آن صحنه را ترک کنید.
  6- به خدا توکل کنيد.
  7- به امام مهدي (عج) توسل کنيد. زیرا شما شیعه او هستید و اگر ظهور کند سربازش شما هستید.
  8- قاطعانه براي ترک این عمل تصميم بگيريد. (اگر قبلاً نيز تصميم به ترک جلق گرفته باشيد اما موفق نشده باشيد، اراده شما تا حدي ضعيف شده است. در اين صورت بايد به خود تلقين کنيد که اراده قوي اي داريد. براي اين کار موفقيت هاي خود در زندگي را در ذهن مرور کنيد و مرتب به خود بگوييد که من بسيار پر اراده هستم و تصميم به هر کاري که بگيرم، آن کار را انجام خواهم داد.)
  9- از رفت و آمد با کساني که شما را مستقيم و غير مستقيم به جلق دعوت مي کنند، دوري کنيد و رابطه خود را با دوستان جلقي تان تا حد ممکن کم کنيد.
  10- از صحبت کردن در مورد مسايل شهوت انگيز دوري کنيد. ج) از پوشيدن لباس هاي تنگ و چسبان اجتناب کنيد.
  11- از خيال پردازي دوري کنيد و سعي کنيد هميشه مشغول به کارهاي مفيد باشيد. (مطالعه کتابهاي غير شهوت انگيز، ورزش سنگين و …) و به ياد داشته باشيد بيکاري مسأله اي است که اگر از آن دوري نکنيد، ممکن است شما را به هر چيزي وادارد. از به ياد آوردن لحظاتي که جلق مي زديد و همچنين تصاوير شهوت انگيزي که ديده ايد، خودداري کنيد.
  12- از بودن در مکان هاي تنها خودداري کنيد و وقتي به حمام و دستشويي مي رويد، در را قفل نکنيد. بعد از شستشو حمام را سريع ترک کنيد.
  13- از نگاه کردن به بدن عريان خود نيز اجتناب کنيد.
  14- سعی کنید تماس بدنی با دیگران و لو در شوخیهای دستی پرهیز کنید.
  15- روزه گرفتن دو روز در هفته براي کم کردن حس شهوت جويي شما بسيار مفيد است. اگر قادر به روزه گرفتن نيستيد، غذاي خود را به حداقل برسانيد و وعده غذايي ظهر را نخوريد. سعي کنيد به هنگام خواب شکم شما بيش از حد معمول پر نباشد.
  16- از خوردن غذاهاي محرک جنسي پرهيز کنيد. (موز، شکلات، انجير، خرما، پياز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهاي پرچرب و …)
  17- هميشه مثانه خود را خالي نگه داريد و زياد ادرار کنيد و مايعات کم بنوشيد و قبل از خواب حتماً مثانه خود را تخليه نماييد.
  18- شبها قبل از خواب مطالعه کنيد و با لباس کامل بخوابيد و بعد از بيدار شدن سريع رختخواب را ترک نماييد. همچنين هرگز به رو نخوابيد.
  19- سعي کنيد حتي الامکان از لمس کردن آلت خود دوري کنيد.
  20- سعی کنید دائما وضو داشته باشید.
  21- از ذکر خدا ولو در دل غافل نشوید.
  22- در اتاق تنها نمانید.
  23- شبها تنها نخوابید و یا در جایی بخوابید که فرصت انجام این عمل نباشد.
  24- بیاد داشته باشید که تصمیم دارید این عمل را ترک کنید.
  25- بعد از تصمیم حتی یک بار هم سراغ این عمل نروید زیرا اراده شما را سست خواهد کرد.
  26- یاد مرگ انسان ساز است .
  27- پشیمانی بعد از عمل را بیاد داشته باش.
  28- این احتمال را بده که دیگر زنده نمانی و بدون توبه در پیشگاه خدا حاضر شوی.
  29- مضرات این عمل را بیاد داشته باش.
  30- این را بدان که بخاطر لذت چند لحظه ای از رحمت خدا دور می شوی و در نظر اهل بیت(ع)…….

  • خدا خیرت بده خیر خواه . ولی من با آن طوماری که در مورد ضررهای خودارضایی از طرف ما پزشکان گفتی چندان موافق نیستم . اگه میشه بگوئید کدام دکتر این مطالب را گفته است . شاید از این دکترهای حوزه علمیه باشند . موفق باشید .

 13. مجتبی کرمانی

  من در متن زیر چند سوال مطرح کرده ام و از کسانی که معتقدند استمنا مضر و حرام است می خواهم به این سوالات جواب دهند:
  ———————————————————————————————————-
  1.ایا فقط در ایران است که استمنا این قدر رواج دارد؟
  ————————————————————————————————————
  2.ایا فقط جوانان ایرانی استمنا می کنند؟
  ———————————————————————————————————–
  3.چرا در کشور های خارجی که استمنا به عنوان یک عمل طبیعی در نظر گرفته می شود ما شاهد جوانان مبتلا به عوارض استمنا نیستیم؟
  ———————————————————————————————————-
  4.اگر استمنا این قدر مضر بود چرا در برخی از کشورها نظیر المان این کار در سنین 5یا6سالگی اموزش داده می شود؟
  ایا پزشکان ان کشورها از عوارض که شما برای استمنا عنوان می کنیداگاه نیستند؟
  ———————————————————————————————————–
  5.چرا در اروپا که اکثر جمعیت ان را افراد تحصیلکرده تشکیل می دهند 90درصد مردان و 95 درصد زنان معتقدند که استمنا مضر نیست؟
  ———————————————————————————————————–
  6.چرا اکثر پزشکان دنیا معتقدند که استمنا عملی است طبیعی که از دوران کودکی شروع شده و حتی بعد از ازدواج هم ادامه پیدا میکند و هیچ ضرر شناخته شده ای ندارد؟
  ———————————————————————————————————
  7.اگر استمنا این قدر مضر است و هم چنین از نظر دینی حرام و با تو جه به اینکه این عمل در صدر اسلام هم رواج داشته چرا در هییچ کجای قران اشاره ای به استمنا نشده؟(متاسفانه افرادی که هیچ گونه اطلاعی از مسایل قرانی و دینی ندارند سعی می کنند که استمنا را در نظر مردم یک گناه کبیزه جلوه بدهند همه ی استدلال ایها به این ایات از قران است ایات 5و6 سوره ی مومنون خالا این ایات رو با هم مرور می کنیم تا ببینیم که این ایات هیچ اشاره ای به استمنا نکرده:
  سوره ی مومنون
  1.قد افلح المومنون :همانا اهل ایمان به رستگاری رسیدند
  2. الذین فی صلاتهم خاشعون:انان که در نمازهای شان خاشعند
  3.والذین هم عن الغو معرضون:و انان که از لعو و سخن باطل اعراض کنند
  4.والذین هم للزکوه فاعلون:و انانکه زکات مال خود را به فقرا می دهند
  5.والذین هم لفروجهم خافظون:و انان که فروج و اندامشان را از عمل حرام نگاه می دارند
  6.الا ازواجهم او ما ملکت ایمانهم غیر ملومین:مگر بر جفتهایشان یا کنیزان ملکی که هیچ گونه ملامتی در مباشرت با این زنان بر انها نیست
  7.فمن ابنغی ورا ذلک فاولئک هم العادون:و کسانی که غیر از زنان حلال را به مباشرت می طلبند البته از تجاوز کارانند

  خوب دقت کردید هیچ کجای این ایات اشاره به استمنا نکرده در ایه ی 5 گفته(و انان که فروج و اندامشان را از عمل خرام نگاه می دارند)گفته از عمل حرام یعنی زنا و همجنس بازی
  نه استمنا چون تا اینجا هیج اشاره ای به حرام بودن استمنا نکرده
  در ایه ی 6 گفته(مگر بر جفتهایشان یا کنیزان ملکی که هیچ گونه ملامتی در مباشرت با این زنان بر انها نیست)در این ایه در واقع مردان را از مباشرت و جماع با غیر از زنان و کنیزانشان منع کرده نه از استمنا
  در ایه بعدی هم گفته (و کسانی که غیر از زنان حلال را به مباشرت می طلبند البته از تجاوز کارانند)ِیعنی کسانی که غیر از زنان خود با زنان دیگر جماع کنند از تجاوز کارانند نه استمنا کننده هامتاسفانه افراد با تکیه با همین ایات که هیچ اشاره ای به استمنا نکرده می گویند استمنا حرام است .دوستان عزیز هیچ کجای قران اشاره ای به استمنا نکرده)
  ———————————————————————————————————–
  8.چرا در نظر ایت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی استمنا از گناهان کبیره نیست(در نظر ایت الله خمینی 41 گناه از گناهان کبیره هستنند که در بین هیچ یک از این گناهان اشاره ای به استمنا نشده حال این گناهان را مرور می کنیم
  گناهان کبیره از دیدگاه امام خمینی(ره)

  ۱.نا امیدی از رحمت خداوند

  ۲.ایمن شدن از مکر خدا

  ۳.دروغ بستن به خدا یا رسول خدا و اوصیای رسول

  ۴.کشتن نا به جا

  ۵.عقوق پدر و مادر

  ۶.خوردن مال یتیم از روی ظلم

  ۷.نسبت زنا به زن پاک دامن

  ۸.فرار از جبهه جنگ با دشمن

  ۹.قطع رحم

  ۱۰.سحر و جادو

  ۱۱.زنا

  ۱۲.لواط

  ۱۳.دزدی

  ۱۴.سوگند دروغ

  ۱۵.کتمان گناهی

  ۱۶.گواهی به دروغ

  ۱۷.پیمان شکنی

  ۱۸.رفتار بر خلاف وصیت

  ۱۹.شراب خواری

  ۲۰.ربا خواری

  ۲۱.خوردن مال حرام

  ۲۲.قمار بازی

  ۲۳.خوردن گوشت مردار و خون

  ۲۴.خوردن گوشت خوک

  ۲۵.خوردن گوشت حیوانی که مطابق شرع ذبح نشده است

  ۲۶.کم فروشی

  ۲۷.انسان به جایی برود که دینش را از دست دهد

  ۲۸.کمک به ستمگر

  ۲۹.تکیه بر ظالم

  ۳۰.نگهداری حقوق دیگران بدون عذر

  ۳۱.دروغ گویی

  ۳۲.تکبر

  ۳۳.اسراف و تبذیر

  ۳۴.خیانت

  ۳۵.غیبت

  ۳۶.سخن چینی

  ۳۷.سرگرمی به امور لحو

  ۳۸.سیک شمردن فریضه حج

  ۳۹.ترک نماز

  ۴۰.ندادن زکات

  ۴۱.اسرار بر گناهان صغی)
  ———————————————————————————————————
  9.ایا این که استمنا از گناهان کبیره است بدعتی نیست که برخی از مراجع نظیر ایت الله مکارم شیرازی وارد دین کرده اند(همانند بدعت بسیار بزرگی که عمر وارد دین کرد او در اواسط دوران خلافتش، با بيان جمله «دو متعه، متعه حج و متعه نسا كه در زمان پيامبر وجود داشت را اينجانب حرام اعلام مى كنم بدعتی بزرگ را وارد دین کرد)
  10.برای اینکه ببینیم حدیثی معتبر است یا نه باید ان را با قران مطابقت داد و با توجه به این که در قران اشاره ای به حرام بودن استمنا نشده ایا این سوال پیش نمی اید که ایا تمام ان احادیثی که درباره ی استمنا از قول پیامبر و امامان می گویند ساخته ی دست افراد بدعت گذار نیست که برای تحمیل حرفهایشان این احادیث را ساخته اند؟
  حال فرض بر ان بگیریم که این احادیث درست است حال این سوال است که چرا در تمام احادیثی که در مورد استمنا عنوان شده هیچ اشاره ای به ان نشده که استمنا باعث بروز 60درصد بیماریهای شناخته شده ی جهان می شود و فقط بر این تاکید شده که استمنا حرام است؟ (و به نظر من تنها دلیل ائمه در حرام اعلام کردن استمنا تشویق جوانان به ازدواج بوده است و این در حال است که در مورد حرمت شرب خمر پیامبر به طور کامل بیماریهای جسمی ناشی از شرب خمر بیان میکند)

 14. مهدی مصطفایی

  خود ارضائی چیست ؟

  خود ارضائی یا به اصطلاح علمی مستوریشن، به انجام عملی كه توسط خود فرد در جهت رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی صورت میگیرد اطلاق میشود ، اما این تعریف در بعضی حالات كامل نیست و معنای دیگر پیدا میكند مثلا در مواردی كه شریك جنسی فرد این عمل را برای فرد انجام میدهد و …..

  قابل ذكر است كه مستوریشن یا خودارضائی در متون مذهبی اغلب به امری اطلاق میشود كه منجر به انزال منی میشود و این را میتوان از خود اسطلاح استمنا كه مصدر باب استفعال منی است را مشاهده نمود كه در زبان عربی به معنی طلب منی میباشد درحالیكه در متون علمی به هرگونه فعالیتی كه توسط خود فرد برای رسیدن به لذت جنسی صورت میگیرد اطلاق میشود .

  تاریخچه خودارضائی

  آمار و اطلاعات درستی در دست نیست كه اولین بار چه كسانی خودارضائی را باب كرده اند ، لیكن از نقاشی های بدست آمده در چین و هند در معابد كلئوپاترا و كتب جنسی قدیمی ، میتوان حدس زد كه این امر از گذشته های بسیار دور در بین مردم شایع بوده و رواج داشته است .

  بر اساس مستندات فقهی و روایاتی كه به امام ششم شیعیان ، حضرت جعفر صادق ( ع ) منسوب اند میتوان نتیجه گیری كرد كه این امر در صدر اسلام و جوامع اسلامی هم شیوع داشته است ، همچنین بیرون ریختن منی در محیطی بجز رحم زنان از گذشته های دور در مذهب یهودیت امری مطرود بوده كه خود این نشانی از قدمت این امر دارد .

  خودارضائی تا اواخر ده شصت قرن بیستم میلادی از جمله اعمال مضر و مترود در جامعه پزشكی شناخته میشد ، لیكن با توجه به توسعه و گسترش علوم مختلف ازجمله پزشكی ، روانشناسی و ….. این تصور كه خودارضائی دارای مضرات بسیاری است كم كم رنگ باخت و جای خود را به یك واقع گرایی داد كه بر مبنای مستندات علمی ایجاد شد و بر اساس آن خود ارضائی جزئی از رفلكسهای طبیعی بدن شناخته شد و مضراتی كه برای آن برشمرده میشد با آزمایشات و تحقیقات بیشتر علمی رد شدند و توجیه علمی نیافتند .

  امروزه در بیشتر كشورهای توسعه یافته و جوامع پزشكی و روانشناسی جهان ، خودارضائی به عنوان یك رفلكس طبیعی بدن در پاسخ به نیازهای جنسی شناخته میشود و كسانی كه خودارضائی میكنند بیمار شناخته نمیشوند . (+)

  با توجه به آمارهایی كه از كشورهای توسعه یافته بدست آمده است ( مطالعات جانوس و كینزی در ایلات متحده آمریكا ) بیش از ۹۰% مردان و ۸۰% زنان حداقل یك بار در طول عمرشان خودارضائی كرده اند ، متاسفانه آماری در این زمینه در مورد كشور ایران موجود نیست اما میتوان پیش بینی نمود كه با توجه به وضعیت جنسی كشور و بالا بودن سن ازدواج و رابطه جنسی در ایران ، این امار در ایران نیز صادق است و شاید هم از این حد هم شایع تر باشد .

  آیا خودارضائی عوارض دارد یا نه ؟

  این سوالی است كه بیشتر جوانان بعد از انجام خود ارضائی از خود میپرسند كه در آینده چه بلایی قرار است برسرشان بی آید ! دلیل وقوع چنین حالتی از یك طرف برمیگردد به شایعات زیادی كه در مورد خودارضائی نقل شده و همچنین یك رفلكس روانی معمول كه همیشه پس از انجام عمل جنسی بر روی روان افراد انجام میگیرد و افراد را وادار به پرسش این سوال از خودشان میكند ! ( متاسفانه در این مقاله قصد برسی این پدیده را نداریم اما حتما در آینده در باره آن بحث مفصلی خواهیم كرد ) .

  معمولا عوارض زیر را به خودارضائی نسبت میدهند :

  سیاهی دور چشم
  بچه دار نشدن
  خمودگی كمر
  ضعف بینایی
  رعشه دست
  عدم اطمینان به نفس و اضطراب
  پاره گی پرده بكارت
  زود انزالی و ارضائی
  كاهش قوای جسمانی
  كوچك شدن بیضه ها
  و ……. هزاران باور غلط دیگر ……

  كه بر اساس مطالعات انجام شده مشخص شده كه خود ارضائی عامل هیچ یك از این عوارض نبوده و یا حد اقل عامل اصلی بروز انها نمیباشد ، بر فرض مثال در زیر به چند مورد كه شایع ترینها میباشند اشاره میكنم و از ذكر موارد بیشتر خودداری میكنم : ( به علت جلوگیری از طولانی شدن مقاله )

  سیاهی دور چشم : معمولا به دلیل فقر غذایی و كمبود آهن صورت میگیرد و عوامل ارثی نیز در بروز آن موثرند .

  عقیم شدن : معمولا یا ارثی است و یا برساس عوامل محیطی و بیماریهای مختلف ایجاد میشود و خودارضائی هیچ تاثیری بر روی بروز ان ندارد .

  پاره گی پرده بكارت : در اثر دخول آلت یا اشیا بزرگ به درون واژن یا سوانح شدید در ناحیه لگن ایجاد میشود و معمولا ورود دست در حین خودارضائی باعث آن نمیشود مگر اینكه دست شدیدا وارد واژن شود و خارج شود ! (+)

  زود انزالی یا ارضائی : معمولا زود انزالی زمانی معنا پیدا میكند كه فرد متاهل باشد و زمانی كه فرد مجرد است و خودارضائی میكند واژه انزال زود رس معنایی پیدا نمیكند ، اما اینكه آیا خودارضائی عامل زودانزالی است ، شاید بتوان گفت كه اگر زودانزالی ۱۰۰ دلیل داشته باشد خود ارضائی زیاد یك دلیل از ۱۰۰ دلیل آن میتواند باشد و جالب است بدانید كه یكی از روشهای درمان انزال زودرس نوعی خودارضائی است كه در این صورت مشخص میشود خودارضائی قبل از انجام عمل جنسی خودش نوعی كمك كننده به درمان انزال زود رس است تا عامل بروز ان و همچنین در زنانی كه خودارضائی كرده اند ، خود ارضائی بهترین شیوه برای درك ارگاسم ( نقطه اوج لذت جنسی ) است و زنانی كه در گذشته جنسی شان خودارضائی نكرده اند معمولا در درك معنای لذت جنسی دچار مشكل اند و در روابط جنسی شان دچار مشكلات زیاد میشوند ، درنتیجه در زنان نیز خودارضائی عاملی برای زودارضائی نیست بلكه كمك كننده ارضای جنسی است .

  كوچك شدن بیضه ها : این امر كه برخی هنگام مشاهده میشود كه بیضه ها كوچك میشوند به دلیل خودارضائی نیست بلكه به این دلیل است كه بیضه ها در فرایند تولید اسپرم مداوم در حال تغیر وضعیت برای رسیدن به دمای مطلوب برای ساخت اسپرم اند ، در نتیجه گاها به درون بدن كشیده میشوند و جمع میشوند كه به غلط كوچك شدن بیضه ها دانسته میشوند .

  همان طور كه در بالا مشاهده نمودید خودارضائی ، معمولا با بیماریها و مشكلات جنسی دیگر به اشتباه مرتبط تلقی میشود و این به آن دلیل است كه با رواج شیوع این باورها در سنین پایین ، هنگامی كه فرد پا به سن های بالاتری میگذارد وقتیكه دچار هر مشكلات جنسی میشود در قدم اول میرود سراغ خودارضائی كه به نظر من شاید طبیعی باشد زمانیكه فرد اطلاعات علمی كاملی در این موارد ندارد این تصور را داشته باشد .

  اما اینكه چرا خودارضائی این قدر قبح وانمود داده میشود ، به این مسئله برمیگردد كه اخلاقیونی كه مخالف خودارضائی بودند ، در گذشته ، سعی میكردند با سیاهنمایی در این مورد ، جوانان را از انجام این عمل بترسانند و به ازدواج تشویق كنند ( تئوری چماق و هویج ) ، درنتیجه با بزرگنمایی كذب و ساختن شایعاتی بی پایه و اساس سعی بر ایجاد رعب وحشت در میان آنها میكرند تا با استفاده از این خاصیت فطری ( ترس ) از انجام این عمل جلوگیری كنند ، در نتیجه سیاهه نمایی هایی كه انجام داده اند با پیشرفت دانش بشری و افزایش آگاهی فردی و اجتماعی مورد رد قرار گرفتند و مترود شده اند ، امروزه دیگر در هیچ كجای دنیا جز جاهایی كه تعصبات مذهبی و ….. رواج دارد ، این باورها از نظر علمی پذیرفته نیستند و مترود اند .

  مشخصا هرچه قدر كه دانش یك فرد بیشتر باشد ، كمتر این باورهای غلط بروی احساساتش حاكم است و میتواند تصمیم گیری بهتری انجام دهد و هدف من هم از نوشتن این مقاله همین است ، پس ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید .

  خودارضائی از نظر مذهبی چه حكمی دارد ؟

  همان طور كه در ابتدای مطلب متذكر شدم ، خودارضائی از نظر متون مذهبی استمنا خوانده میشود و با یك نگاه دقیق به معنوی لغوی خود واژه استمنا و متون مذهبی میتوان دریافت كه از نظر اسلام استمنا بدان معنا است كه اگر فردی با خود كاری كند كه از او منی خارج شود ، استمنا كرده است و این امر موجب ابطال روزه از احكام مذهبی مسلمانان است ، كه خود این نتیجه گیری نشان از آن دارد كه خودارضائی به معنای واقعی ان از نظر علمی كه هرگونه فعالیتی كه برای ارضاء فرد توسط خودش برای رسیدن به نقطه اوج لذت جنسی است ، در اسلام مد نظر نمیباشد و اسلام صرفا خودارضائی را فقط با بیرون ریختن مایع منی تعریف میكند ( آن هم در مورد ابطال روزه ) ، لذا در اینجا میتوان به این نتیجه ثانوی هم رسید كه از نظر مذهبی ( اسلامی ) خودارضائی زنان كه در آن مایع منی در كار نیست هم ، اصولا امری ممنوع قلمداد نمیشود ، چون در هیچ رساله علمیه ای توسط هیچ فقیه طراز اولی نامی از حرام بودن خودارضائی برای زنان به میان نیامده است و فقط تنها و تنها اشاره به همان بیرون ریختن منی توسط خود فرد در زمان روزه بودن شده است .

  اما با همه این تفاسیر خود ، حرام بودن عمل استمنا كه یك نمونه خودارضائی قلمداد میشود ( چون خودارضائی معنای وسیعی را شامل میشود كه استمناء یكی از آنهاست ) نیز جای بحث بسیار دارد ، زیرا حرام بودن عمل خودارضائی جزء احكام اولیه اسلام نیست ، یعنی اینكه هیچ سند مستندی در قرآن و سنت در مورد حرام بودن خودارضائی در دست نیست و فقط از آن به موردی ابطال كننده برای روزه یاد شده مانند جماع ، قی كردن و …… و تمامی تفاسیری هم كه رای بر حرام بودن عمل استمناء میدهند فقط و فقط به چند روایت از بعضی بزرگان مذهب شیعه تكیه دارند كه خود این هم علی رغم صحت و سقم روایات وارده ، جای بسیاری برای بحث دارد ، زیرا كه اسلام هیچ گاه دینی تك بعدی نبوده و احكام اسلامی همیشه با توجه به شرایط زمان و مكان قابلیت بروزرسانی را دارا میباشند .

  كلا جدا از همه مسائل دینی مطرحه در مورد خودارضائی ، در حال حاضر چندین نظریه در مورد این امر رایج است كه در دسته های زیر قابل تقسیم بندی اند :

  نظریه ای كه بر طبق آن خودارضائی مضر و دارای عوارض شدید قلمداد میشود .
  نظریه ای كه بر طبق آن خود ارضائی یك رفلكس كاملا طبیعی محسوب میشود و هیچ گونه محدودیتی در انجام آن در نظر گرفته نمیشود .
  نظریه ای كه خود ارضائی را یك امر طبیعی می داند اما انجام آن را مشروط و وابسطه به زمان و مكان میداند .
  نظریه ای كه خود ارضائی را مضر میداند ولی تجویز آن را در زمان های خاص نفی مجاز میداند .

  در این بین افرادی كه با خود ارضائی مشروط موافقند ، معتقدند كه باید حد و مرزی برای انجام این عمل در نظر گرفته شود و انجام آن را به صورت مشروط در آورد تا از عوارض افراط در مبادرت به آن جلوگیری نمود ، این دسته از سكسولوژیست ها ، معتقدند كه خودارضائی زمانیكه با یك احساس تنش همراه شود ، یا به این معنا كه فرد به مرحله ای برسد كه اگر خودارضائی نكند دچار تنش روحی شود و همچنین در زمانیكه دارای شریك جنسی است و به اصطلاح میتواند از راه سكس نیاز جنسی اش را پاسخ بدهد و یك سری زمانهای دیگری ، نشانه بیماری و مشكلات جنسی است ، لیكن این افراد معتقدند كه باید با مشروط كردن خودارضائی از بروز چنین بیماریهایی جلوگیری كرد .

  در مقابل ، افرادی هم كه اصولا خود ارضائی را مضر میدانند ولی در شرایط خاص مانند عدم دسترسی به شریك جنسی ، احتمال گرفتار شدن در دام گناه و احتمال ابتلا به ایدز و ……. آن را مجاز میدانند و خودارضائی را به معنای ابزاری پیش گیرنده برای جلوگیری از گناهان و مشكلات بزرگتر قبول دارند .

  با توجه به این تعاریف و همچنین احادیث منسوب به بزرگان شیعه كه بیشترین عامل اصلی حرام بودن استمنا را اثر سوء ان بر جوانان در تمایل به ازدواج میدانند ، میتوان به این نتیجه رسید كه استمنا میتواند در احكام دینی نیز ابعاد دیگر خود را بگیرد و به صورت مشروط حرام یا مباح یا مكروه شود ، چون جزء احكام ثانویه است و پایه و اساس قوی برای حرام بودن كلی آن موجود نمی باشد .

  به نظر شخصی اینجانب و باز هم میگویم اینجانب ، نه یك فقیه یا مرجع تقلید چون من نه فقیه ام و نه مرجع تقلید ، استمنا در موارد زیر حرام است :

  متاهل بودن و دسترسی به شریك جنسی
  امكان ازدواج داشتن
  به قصد گناه انجام دادن

  و در شرایط زیر مكروه و مباح است :

  عدم دسترسی به شریك جنسی و ترس از به دام گناه افتادن
  عدم امكان ازدواج و صبر پیشه كردن جنسی
  سنین پایین جنسی به دلیل اینكه افراد نه درك و شناخت درستی از روابطشان دارند و نه به بلوغ كاملی رسیدند .
  زنان و دختران جوانی كه هیچ گونه آشنایی با احساسات جنسی شان ندارند .

  لیكن این فقط برداشت من ، به عنوان یك فرد مذهبی علاقه مند به فقه است و هیچ پایه واساس دیگری ندارد ، لذا از همه شما دوستان عزیز خواهشمندم تا با مراجعه به مراجع تقلیدتان و آیات اعظام رای اصلی را از حضرات دریافت كنید و نظر شخصی من را فقط نظر شخصی خودم بدانید نه نظر اسلام ! و در صورت كسب رای از حضرات با پایمردی بر اعتقاداتتان از خطوط قرمزتان رد نشوید كه در این صورت میتوانید راه های ترك استمنا را از این لینك بخوانید .

  من به دلیل اینكه معتقدم اسلام دینی چند بعدی و كامل است و همچنین استمنا جزء احكام ثانویه است قائل به این هستم كه با توجه به زمان و مكان میتوان احكام را به هم تبدیل كردم و حرام را به حلال و حلال را به حرام تبدیل نمود ( البته در این مورد و موارد مشابه دیگر كه جزء احكام ثانویه اند و نه در مورد احكام اولیه و مواردی مانند شرب مشروبات الكلی ، زنا و ….. ) ، دلایل این هم كه در ۳ مورد استمنا را حرام میدانم این است كه در این سه مورد آثار روانی و اجتماعی این عمل به ضرر فرد و زندگی فردی و اجتماعی اوست و لذا چون اسلام ضرر به خود و جامعه را حرام میداند در این سه مورد استمنا حرام است و در موارد دیگر با توجه به شرایط زمان و مكان میتواند مجاز باشد ، البته این را هم فراموش نكنید كه شرایط را باید خود فرد ، شخصا درك كند و در آن موقع با توجه به دركش و قدرت اختیارش راه درست را انجام دهد ، بدیهی است زمانیكه فرد میداند كارش خطاست نباید با كلاه شرعی درست كردن عمل خودش را توجیح كند و زمانیكه می داند خطایی نكرده نباید با آسمان ریسمان بافتن خودش را ملامت كند و با ایجاد احساس اظراب و افسرده گی روان خود را پریشان سازد .

  روش های انجام خود ارضائی :

  خودارضائی روشهای زیادی دارد ، كه از رایج ترین آنها میتوان به قراردادن آلت تناسلی در بین دو انگشت شصت و اشاره تا تمام كف دست اشاره كرد كه در اصطلاح عامه به شصتی و جلق زدن معروف اند و همچنین در خانمها نیز مالش كلیتوریس رایج ترین راه خود ارضائی است . (خودارضائی در مردان بیشتر آلت محور است و در زنان با احساسات و تصور حالات عاشقانه و ماساژ كلیتوریس همراه است )

  اما گاها روشهای دیگری نیز توسط افراد مختلف استفاده میشوند كه از جمله میتوان به روشهای زیر اشاره كرد :

  ورود اجسام خارجی به داخل واژن و یا استفاده از اجسام حلقه مانند برای رد كردن آلت تناسلی از آن و تحریك آلت تناسلی مردانه !
  وارد كردن آلت تناسلی به اشیای سوراخ دار و شكل پذیر مانند لوله های فاضلاب ، میوه جات و ……
  استفاده از معشوقه های مصنوعی در حال تفكر به احساسات عاشقانه مانند بالشتك ها و ….
  و …… هزار راه دیگر كه خوشبختانه جوانان ما در ابتكار اینچنین راه هایی استعداد های والایی دارند …… !!!!!!!!!!

  ولی آیا این راه ها بهترین راه ها و مطمئن ترین و امن ترین راه های خود ارضائی است ؟

  مشخصا كه هر كاری را باید به روشی انجام داد كه كمترین عارضه را ایجاد كند و بیشترین كاریی را داشته باشد ، در مورد خود ارضائی هم این امر صادق است .

  در زیر چند راه را برای بهبود كیفیت خودارضائی به شما پیشنهاد میكنم :

  استفاده از روش هانگینگ مستوریش : بهترین روش خود ارضائی ، به صورتی است كه فرد به حالت داز كشیده اقدام به این امر كند ، دلیل این امر آن است كه در حالت دراز كشیده اكسیژن كافی به مغز میرسد و ضمن افزایش لذت جنسی از خطرات ثانویه جلوگیری به عمل می آید ، چونكه در حالت ایستاده و حالاتی كه خون به اندازه كافی به مغز نمیرسد و فرد دچار كاهش اكسیژن میشود و احتمال سكته مغزی در او بسیار بالاست ، لذا سعی كنید هیچ وقت به صورت ایستاده نه سكس بكنید و نه خود ارضائی .

  استفاده از كاندوم : مورد دیگری كه در بهبود كیفیت خودارضائی كمك كننده است ، این است كه مردان به دلیل انزال منی در هنگام رسیدن به نقطه اوج لذت جنسی ، از كاندوم استفاده كنند تا در محیطی كه خود ارضائی میكنند لباسها و ….. را كثیف نكنند .

  استفاده از مواد لیز كننده : بهتر است برای انجام عمل خود ارضائی از مواد لیز كننده مانند وازلین ، ژل های مرطوب كننده و كرم های پوستی معمولی و …. استفاده كنید تا پوست آلت تناسلی تان را همیشه شاداب نگه دارید و از آسیب زدن به آن در اثر مالش زیاد جلوگیری كنید ، همچنین از مواد شوینده استفاده نكنید چون این مواد باعث سوزش و آسیب به آلت تناسلی میشوند .

  استفاده از روش ساكسونی : افرادی كه مایل نیستند كه منی از بدنشان خارج شود میتوانند از متد ساكسونی برای خودارضائی استفاده كنند ، به این صورتكه در هنگام نزدیك شدن به اوج نقطه لذت جنسی و انزال ، با فشار دادن ناحیه ای ۳ تا ۵ سانتی متر زیر بیضه ها كه محل خروج مجاری منی بر از بیضه ها هستند ، مانع حركت منی از بیضه به پیشابراه شوند ، قابل ذكر است كه این روش بسیار حساس است و نیاز به مهارت دارد چون درصورتیكه به جای مكان مورد نظر بیضه ها فشار داده شوند ، فرد ممكن است دچار عارضه شود و همین طور در زمانیكه منی حركت كرده باشد و فرد اقدام به این كار كند ممكن است منی به خوبی تخلیه نشود و در این حالت احتمال ورود منی به مثانه و عفونهای ثانویه زیاد است ، لذا توجه كنید كه حتما قبل از رسیدن به مرحله انزال و اوج نقطه لذت جنسی ناحیه مذكور را به آرامی فشار دهید و چند ثانیه این فشار را ادامه دهید تا وضعیت بدن به حالت طبیعی برسد و بعد از این حالت چند دقیقه به پشت دارز بكشید تا كاملا به حالت طبیعی برسید ، باز هم جادارد كه ذكر كنم كه این روش را در حالت دارز كشیده و در این مورد به شكم در ابتدا و در انتها به پشت انجام دهید . ( این روش بیشتر در آمریكا برای جلوگیری از آبستنی رایج بوده است و معمولا توسط شریك جنسی اعمال میشود اما در خودارضائی نیز كاربرد دارد ، قابل توجه است كه انزال منی به صورت هفتگی از جمله عوامل سلامتی در مردان است و به همه مردان توصیه میشود كه هفته ای یك یا چند بار انزال منی داشته باشند تا سلامت بیضه ها و اندامهای تناسلی شان تضمین شود )

  استفاده از متد مستر جانسون : این متد معمولا در درمان انزال زود رس استفاده میشود اما میتوان از تركیب آن با متد ساكسونی و یا متدخود ارضائی منقطع ، در خودارضائی و افزایش لذت جنسی نیز از آن استفاده كرد كه هم اثر درمانی برای بالابرد مدت انزال و ارضاء دارد و هم لذت خودارضائی را افزایش میدهد ، بر طبق آن فرد باید با نزدیك شدن به نقطه اوج لذت جنسی از خود ارضائی دست بردارد و زمانیكه احساساتش فروكش كرد دوباره اقدام به تحریك و خودارضائی كند ، در این هنگام با بالارفتن زمان انزال فرد در بلند مدت مشكلات خودارضائیهای متعدد روزانه و هفتگی فرد رفع خواهد شد چون فرد كاملا ارضاء خواهد شد و دیگر نیازی به خودارضائیهای تكراری و پشت سر هم ندارد . ( این روش به آقایان اختصاص دارد )

  خودارضائی كردن در مكان های مطمئن : هر انسانی یك حریم خصوصی دارد ، از بچه گرفته تا پیرمرد ، نباید به حریم خصوصی همدیگر تجاوز كنیم ، نباید حد و مرزها را نادیده بگیریم ، حتی اگر پدر و یا فرزند و یا برادر و خواهر همدیگر باشیم ، فرزندان نباید وقتیكه به سن بلوغ میرسند به حریم خصوصی والدینشان تجاوز كنند و والیدنشان نیز به همین صورت ، این دستور مستقیم قرآن است ، لذا در حین خودارضائی یا سكس مطمئن باشید كه حریم خصوصی تان حفظ خواهد شد ، برای اینكار همیشه سعی كنید كه در اتاقتان را قفل كنید تا در هنگامی خودارضائی می كنید كه كسی مزاحمتان نشود و والدین محترم هم باید اگر زمانی وارد اتاق شدند و دیدند كه فرزندشان در حال خودارضائی است با متانت و سعه صدر از اتاق خارج شوند و تا چندین روز اصلن به روی خودشان نیاورند و بعد از چند روز كه اوضاع روحی فرزندشان عادی شد با ایشان درمورد مسائل جنسی اش گفتمان كنند و آموزشهای لازم را به فرزندشان بدهند و نه اینكه اورا تنبیه كنند و اورا وادار به ترك عملی بكنند كه هرگز تا نتواند شریك جنسی بگیرد قابل ترك نخواهد بود .

 15. دکتر نادر

  از موارديكه در امور جنسي كاملاً افراد را گيج و دچار استرس كرده است مورد خودارضايي ميباشد.اين عامليست كه همه از آن به عنوان يك اعتياد نام ميبرند و آن را شديداً پنهان ميكنند در حاليكه به نظر من 90% پسران و 70% دختران به انجام آن مشغولند!! در گذشته اخلاقيون زنها را عامل تحريك جنسي ميدانستند و آنها را به بهانه عوامل گوناگون خانه نشين ميكردند تا از جلوي چشم دور باشند ولي در مورد پسران كاري نمي توانستند بكنند براي همين با استفاده از دروغ سعي در شستشوي مغزي آنها ميكردند و افكار پوچي را براي جلوگيري از مبادرت به اين كار وارد مغز آنان مينمودند.با اينكه در علم نوين از خودارضايي به عنوان يك پديده كاملاً طبيعي در پروسه تكاملي جنسي فرد ناميده ميشود ولي متاسفانه بدليل سانسور شديد خبري دريچه هاي اطلاعاتي كاملاً بسته ميباشد..
  مواردي همچون كاهش قواي جنسي در آينده ، ضعف بينايي ، لرزش دست ، لاغري ، گودي و سياهي چشم ، مشكل ارگاسم ، مشكل در زايمان و نظاير اينها از جمله صحبتهاي پوچ و بي اساس اخلاقيون مي توان نام برد حتي براي شستشوي مغزي كتاب هايي منجمله كتاب پرتيراژ جوانان چرا؟؟ نيز بچاپ رسيد كه به اعتقاد من همان كتاب خود باعث تحريك جنسي شده و عامل يكسري خودارضايي!!!
  خود ارضايي در قبل از ازدواج يك امر طبيعي و بدليل كمبود رابطه جنسي ميباشد شما بعد از مدتي كه از ترشح غدد بگذرد كم كم تحت فشار جسمي قرار خواهيد گرفت و حتي در صورت عدم اقدام به اين مورد يك شب خوابهاي جنگي پنگي !ميبينيد و تخليه شما صورت ميگيرد…خود ارضايي در بعد از ازدواج بدليل عدم رفتار جنسي مناسب صورت مي گيرد و مي بايست فرد را با ايجاد رويه درست زناشويي همانطوري كه در مطلب قبل توضيح دادم به روال عادي بازگرداند..فرد پس از خود ارضايي خود را آدم ضعيف النفسي مي يابد و تا حدودي خود را مريض و متفاوت از ديگران احساس ميكند.پس از آن روزي 60 بار به خود قول مي دهد كه ديگر اين كار را نكند ولي مجدداً….!!!!اين باعث ميشود كه فرد فكر كند اراده نداشته و خود را ضعيف احساس كند….
  من كسي را تشويق به انجام اين كار نمي كنم و فقط ميگويم كه اين مسئله جنبه رواني و اعتياد ندارد و يك عامل كاملاً طبيعي بشمار مي آيد.

 16. مجتبی کرمانی

  خشید یک سوال داشتم :
  من از فردی شنیدم که هر قطره منی از 40 قطره خون تشکیل شده و به همین دلیل وقتی که زیاد خودارضایی کند فرد مبتلا به کم خونی خواهد شد
  آیا این مسئله را تایید می کنید
  و 1 سوال دیگر :
  آیا وقتی کسی زیاد خود ارضایی کند در آینده نمی تواند صاحب فرزند شود ؟

  در پاسخ به سوال این دوست عزیز باید بگویم اینکه هر قطره مایع منی از 40 قطره خون درست شده است هیچ مبنای علمی ندارد و هیچگونه سندیتی ندارد.

  خود ارضایی هیچگونه عارضه جسمانی ندارد و باعث کم خونی نخواهد شد. اگر چنین باشد مردان متاهل همگی باید مبتلا به انواع و اقسام امراض باشند و کم خونی نیز داشته باشند که چنین نیست و این حرف از اساس غلط است.

  افرادی که خود ارضایی می کنند به راحتی صاحب فرزند می شوند و این عمل هیچ تاثیری بر قدرت باروری ایشان ندارد.

  این سوال را بهانه می کنم برای بحث در مورد استمنا یا خود ارضایی و به همه دوستان نیز توصیه می کنم با توجه به بحث های متعددی که در این زمینه صورت گرفته است دیگر در این باب بحث یا سوالی مطرح نکنند و تمام مطالب مربوطه را بطور کامل مطالعه کنند تا جواب سوال خود را بگیرند.

  بر اساس برخی تحقیقات در جوامع غربی که به تجربه دریافته ام برای جامعه ما نیز قابل تطبیق است همه مردان و حدود 80 درصد زنان خود ارضایی را تجربه کرده اند و عمده افراد شناخت توانایی جنسی خویش را با خود ارضایی به دست اورده اند. و بر اساس همین تحقیقات مشخص شده است که خود ارضایی به مانند عمل جنسی طبیعی است و هیچگونه عارضه جسمانی ندارد. تمامی عوارضی هم که در جامعه ما در مورد خود ارضایی گفته شده نادرست است. دلیلی که باعث شده تا این عوارض وحشتناک برای خود ارضایی ساخته و پرداخته شود بحث حرمت شرعی این عمل می باشد و تمامی بحثی که در این زمینه می شود و اعتراضاتی که به من صورت می گیرد از این باب است که چون من گفته ام خود ارضایی عوارض جسمانی ندارد یعنی مجوز برای انجام آن صادر کرده ام و برخی از دوستان مسئولیت گناه آن را به گردن من انداخته و معتقدند که چون تاکید فراوانی بر این موضوع دارم جوانان را تشویق به انجام خود ارضایی نموده ام. در حالیکه اگر این دوستان دقت کنند و با مداقه در مطالبی که من نوشته ام دقت کنند خواهند دید من چنین توصیه ای نکرده ام و بارها بر گناه بودن خود ارضایی از نظر شرع نیز تاکید کرده ام. بحثی که من دارم این است که بعنوان دلیل تراشی برای حرمت خودارضایی نباید مشتی چرندیات سر هم کرد و کاری کرد تا دین خراب شود. جوانی که سالهاست خودارضایی می کند و بعد از آن ازدواج کرده و به راحتی بچه دار می شود و کور و نابینا هم نمی شود و مجنون و … هم نمی شود آیا باور به مسایل دینی خواهد داشت وقتی از نظر او سایر مسایل دینی نیز چون حرفهایی که در باب خود ارضایی گفته می شود بی پایه و اساس جلوه کند. اگر یک دلیل و فقط یک دلیل برای حرمت خود ارضایی بیاوریم ولی عقلانی و درست باشد

 17. مجتبی کرمانی

  خود ارضای برای پسرها بیش از چند بار در طول یک هفته خطرناک است
  دکتر :
  در پاسخ به این دوست عزیز باید بگویم در مورد خود ارضایی مطالب مفصلی در وبلاگ موجود است که می توانید این مطالب را بطور کامل مطالعه کنید. خود ارضایی هیچگونه عارضه جسمانی ندارد اما باید تا جاییکه می توانید به این کار مبادرت ننمایید. دفعات مشخصی نمی توان برای خود ارضایی ذکر کرد چون شیوه انجام آن و وضعیت فیزیکی فردی که مبادرت به انجام آن می کند متفاوت است. سعی کنید تا جاییکه برای شما امکان پذیر است به مسایل شهوانی و تحریک پذیر فکر نکنید و از تنهایی و موقعیتهایی که در آن به خود ارضایی می پردازید دوری کنید.
  منبع:http://www.doctorsheikh.blogfa.com/post-109.aspx

 18. به احتمال زیاد طبق تحقیقات خودم..ممکن است عوارض استمنا از ابتدا کم ظاهر شود ولی در آینده دامن گیر میشود…

 19. مجتبی کرمانی

  نویسنده مقاله:Carrie Levine
  لیسانس مامائی
  ترجمه از سایت webmd.com

  من به عنوان یک زن که با زنان دیگر در ارتباط هستم بخوبی متوجه شدم که سلامت جنسی چه نقش مهمی در بهبود سلامتی زنان دارد.یکی از چیز هائی که ما به زنان توصیه می کنیم این هست که با صراحت در باره وضع سلامتی خودشون صحبت کنند حتی مواردی که شاید زنها راحت نباشند که در باره آن صحبت کنند.

  به عنوان قسمتی از یک معاینه فیزیکی من همیشه از زنها میپرسم که وضع ارتباط جنسی و زندگی جنسی ات چطور است؟ آیا لذت میبری ؟ آیا احساس خوشحالی و رضایت می کنی ؟ آیا تو درخواست سکس می کنی و تو شروع کننده هستی ؟ آیا قادر به ارگاسم هستی ؟ زنهائ زیادی هستند که میگن ارگاسم میشن ولی فقط بوسیله خودشون.بعضی ها زیاد با انجام استمنا راحت نیستند.

  اخیرا در تلویزیون ملی دیدم در برنامه ای که بیشتر برای زنها پخش می شود و Oprah Winfrey آن را اداره می کند در باره این مطلب صحبت و بحث میشد که چقدر استمنا برای زنان اهمیت دارد از این نظر که می توانند بدن خودشان را از نظر فیزیکی و احساسی بهتر بشناسند.استمنا شایعترین فرم فعالیت جنسی است…گرچه خیلی ها منع می شوند از اینکه در باره آن صحبت شود و یا انجام دهند.محققان معتقد هستند زنانی که استمنا می کنند بهتر می توانند از پس مسائل جنسی خودشان با شریک جنسی شان بر آیند و مشکلات کمتری خواهند داشت , سلامت بهتری خواهند داشت ,ازدواج بهتری خواهند داشت , و نهایتا اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند.

  من میدونم که مسئله استمنا بحث حساسی هست و شاید خیلی راحت نباشه که بحث اونو پیش کشید .قرنها است که احساس گناه و خجالت از این مسئله در مردم وجود داره .منتها در اغلب موارد پاسخهای قاطعی هم در باره این افکار وجود دارد.به موازات گذشت زمان همانطور که تحقیقات ما و اطلاعات ما و عقاید ما در باره سلامت جنسی افزوده می شود به همان اندازه این باور قوت می گیرد که زنان باید احساسات جنسی خودشان را کشف کنند.

  باور های رایج در باره ارگاسم زنان چیست؟

  زن برای ارضاء شدن نیاز به مرد دارد. ارگاسم از راه واژن تنها راه ارضاء شدن زنان است.ارگاسم فقط در نزدیکی اتفاق می افتد. … ولی این باور ها دقیقا تجربیات واقعی زنان را نشان نمی دهد

  بیش از 70% زنانی که از نظر جنسی فعال هستند اظهار کرده اند که اونها تا بحال در طی مقاربت واژینال ارگاسم نداشته اند.این آمار نشان می دهد که زنان از راههای دیگری برای ارگاسمشان استفاده می کنند.ولی چیزی که قطعی هست این هست که واژن و کلیتوریس از مهمترین قسمتهای بدن از نظر جنسی هستند. ما می خواهیم اینو بگیم که احساسات زنها هم مثل قسمتهای فیزیکی بدنشان نقش مهمی در زندگی جنسی آنها دارد

  آناتومی کلیتوریس

  کلیتوریس برای آنکه زن را به ارگاسم برساند مراحلی را طی می کند.بافتی که فقط قسمتی از آن بیرون بدن قابل دیدن است در اصل 8 سانتی متر است و 8000 فیبر عصبی به آن وصل است که به خیلی قسمتهای بدن و لگن و از جمله دیواره واژن وارد می شوند.کلمه کلیتوریس clitoris در اصل از کلمه یونانی kleitoris گرفته شده که بنام توده کوچک است.اما کلیتوریس اصلا توده کوچکی نیست.از این توده کوچک که خیلی ها تصوری در حد یک دکمه کوچک ازآن دارند 2 تنه عصبی بزرگ خارج می شود که یکی به اطراف واژن می رود و دیگری دور مجرای ادرار را احاطه می کند.کلیتوریس اگر مستقیما با دست تحریک شود چون شبکه عصبی زیادی دارد احساس هیجانی زیادی به زن می دهد و چون شبکه عصبی آن در جاهای دیگرهم می رود تحریک دیگر قسمتها هم باعث تحریک آن می شود . با مسائل احساسی هم تحریک می شود مثل خواندن یک داستان عشقی و یا فکر کردن در باره معشوقه ,احساس اینکه معشوقه را بغل کرده است , و یا حتی لذت بردن از یک مکالمه خصوصی. وقتی که تحریک شود عروق آن بسیار پر خون می شود. و حالتی شبیه حالت نعوظ مردان پیدا می کند

  تا کنون تنها راهی که دانشمندان می توانستند در باره کلیتوریس تحقیق کنند مطالعه روی بافت مرده کلیتوریس بوده است. امروزه با استفاده از روش رادیولوژی MRI توانسته اند اطلاعات بیشتری بدست آورند … مطلبی که دکتر Helen O’Connell که متخصص ارولوژی دانشگاه اتریش است بیان کرده است.مطالعات وی نشان داده است وقتی زنی تحریک می شود کلیتوریس به این تحریک جواب می دهد و متورم می شود… بیشتر از آنچیزی که تابحال متصور بود.به این دلیل دکتر Helen O’Connell معتقد است بین شبکه عصبی دیواره واژن و کلیتوریس ارتباط وجود دارد یعنی تحریک کلیتوریس باعث تحریک دیواره واژن می شود و تحریک واژن باعث تحریک کلیتوریس می شود این یافته نشان می دهد چرا بعضی زنها به ارگاسم کلیتوریس اشاره می کنند و همینطور به درک بهتر ما از مفهوم G-SPOT کمک می کند

  واژن و کلیتوریس بوسیله 8000 رشته عصبی بهم ارتباط دارند

  Natalie Angier در کتاب خودش بنام زن
  http://www.amazon.com/exec/obidos/as…mentowomenheal
  تعریفی از نقطه GSPOT کرده است.وقتی زنی می گوید ارگاسم واژنی را تجربه کرده است به علت تحریک اعصابی هست که از کلیتوریس به واژن امده است.در واقع نقطه GSPOT چیزی جدا از اعصاب برگشتی از کلیتوریس نیست. کلیتوریس هر زن و شکل استفاده از 8000 دسته عصبی که از کلیتوریس خارج می شود در هر زن متفاوت است.به همین علت است که هر زنی تجربه بخصوصی از ارگاسم دارد. فاکتور های دیگری هم هستند که که باعث تفاوت در تجربه جنسی زنان می شوند مثل جریان خون عروق لگن , تحریک کردن واژن , کلیتوریس , GSPOT.

  شاید مهمترین خبر این باشد برای ما زنان که دانستن آناتومی و بافت طبیعی بدن زنان باعث شود که از نظر روحی و جسمی تجربه جنسی بهتری داشته باشیم.فروید معتقد بود که تجربه جنسی از راه کلیتوریس تنها مختص دوران بلوغ است و تجربه ارگاسم واژنی در زنان بالغ اتفاق می افتد و انجام می شود.در حال حاضر زنان این دانش و توانائی را دارند که تجربه جنسی بهتری داشته باشند… البته اگر خودمان بخواهیم و انتخاب کنیم این مسیر از توانائی را.

  منافعی که استمنا برای سلامتی زنان دارد

  از قدیم اینطور به ما آموزش دادن وهمینطور اینطور در جامعه جا افتاده که نیاز جنسی زنان کمتر از مردان است.ولی چیزی که واقعا این نیاز را مشخص می کند وضع فیزیکی و روحی بدن ما ست.به خاطر وجود بعضی تابوها بعضی زنان فکر می کنند نباید در باره استمنا زنان با کس دیگری صحبت کرد یا اینکه احساس گناه یا شرمندگی می کنند.استمنا پتانسیل بالقوه زیادی برای سلامت زنان و رفع بسیاری از مشکلات دارد اگر به جنس خودمان افتخار کنیم ,احساسات جنسی خودمان را ابراز کنیم و اونو با لذت تجربه کنیم

  واقعیت این هست که با انجام خود ارضایی زنان مزایای زیادی برای آن از نظر حفظ و ارتقآئ سلامتی وجود دارد که به بعضی از موارد آن در این قسمت اشاره می شود

  استمنا باعث جلوگیری از عفونت گردن رحم می شود و به درمان بهتر عفونت دستگاه ادراری کمک می کند

  همانطور که همه در باره استمنا مردان می دانند , استمنا مردان باعث کم شدن احتمال بروز سرطان پروستات می شود. مطالعات نشان داده که استمنا باعث کم شدن عفونت گردن رحم زنان می شود چون وقتی ارگاسم به وقوع می پیوندد ترشحات طبیعی و موکوس گردن رحم فرصت پیدا می کنند که وارد واژن شوند. این مسئله نتنها باعث نرم شدن بهتر واژن می شود بلکه اجازه می دهد باکتریهای مفید فعالیت بیشتری داشته باشند و فرصت رشد باکتری های مضر را از آنها بگیرند.این مطلبی هست که محققی بنام
  Joann Ellison Rodgers در کتاب خودش بنام Sex: A Natural History
  http://www.amazon.com/Sex-Natural-Jo…3975229&sr=8-1
  به آن اشاره کرده است

  خیلی از زنها به من گفته اند که وقتی عفونت ادراری دارندنیاز به استمنا در آنها بیشتر می شود و این مسئله طبیعی هست چون استمنا باعث می شود که درد از بین برود و باعث خروج باکتری های مضر می شود.این چیزی هست که بدن احساس می کند که باید انجام شود تا وضع عادی داشته باشد

  استمنا باعث بهبود وضع قلبی عروقی و کم شدن احتمال دیابت 2 می شود

  در چندین مطالعه نشان داده شده زنانی که چه با شریک جنسی و چه بوسیله خودشون ارگاسم بیشتری را تجربه کرده باشند احتمال بروز دیابت نوع 2 و احتمال بروز مشکلات قلبی عروقی آنها کمتر هست

  استمنا از این طریق که هورمونها را در بدن ترشح می کند و فشار روحی و عصبی را کم می کند از بروز مشکلات کم خوابی کم می کند.

  خیلی از زنها به این دلیل استمنا می کنند چون روزپر مشغله ای داشتند و یا کم خوابی داشته اند…اما اونها نمیدانند که علت آرامش آنها هورمونهائی هست که ترشح شده است.هورمون دوپامین در طی ارگاسم ترشح می شود و باعث ایجاد حالت احساس خوب در زنان و مردان می شود.بعد از ارگاسم هورمونهای اکسی توسین و اندرفین هستند که ترشح می شوند.و به ما حالتی شبیه گرمای مطلوبی می دهد که به خواب برویم

  ارگاسم قدرت عضلات کف لگن را زیاد می کند

  خیلی از زنها این مسئله را میدانند که داشتن عضلات خوب کف لگن مزایای زیادی برای آنها دارد.در حالتی که به اوج هیجان میرسند کف لگن در بهترین وضعیت خود خواهد بود.این حالت باعث می شود که به بهترین نحوی خون بیشتری به کلیتوریس برسد. تون عضلات , ریتم قلبی ,و تنفس بهتر می شود.و قدرت عضلات کف لگن بیشتر می شود.

  نتایج مفید روانی و احساسی استمنا

  من خیلی از زنها را میبینم که از نبودن و یا کم شدن میل جنسی خودشون گله و احساس خستگی و ناراحتی می کنند. تابحال هیچ زن خسته ای را ندیدم که کمی علاقه به مقاربت داشته باشه.برای اینکه یک بدن خسته بیشترحواسش جمع مواظبت از خودش هست دلیل دوم این هست که زنها از ظاهر خودشون اطمینان ندارند و فکر می کنند جذابیتشون برای همسرشون کم شده.استمنا راهی برای این هست که به قدرت جنسی خودمون خیلی راحت و بطور خصوصی افتخار کنیم.چون کنترل بدن ما در اختبار خود ما ست وقتی استمنا میکنیم چیز های زیادی در اینباره یاد میگیریم که کی هستیم.با احساس خوبی که در باره بدنمان بدست می آوریم می توانیم هر تجربه جنسی منفی ای که در گذشته داشتیم ترمیم کنیم.چیز هائی که گفته شد دلائل کافی برای مفید بودن استمنا هست ولی دلائل دیگری هم هست

  بالا بردن خلق

  استمنا باعث کم شدن احساسات افسردگی می شود.وقتی بدن تحریک می شود هورمونهای اپی نفرین و دوپامین در بدن ترشح می شود.هر دوی آنها خلق را بهتر می کنند.خیلی از مطالعات نشان داده اند که زنانی که در هنگام تجربه جنسی با خودشان رضایت کسب کنند از نظر سلامتی عمومی در وضع بهتری در آینده خواهند بود

  یک درمانگر جنسی در کتاب خودش
  http://www.amazon.com/exec/obidos/as…mentowomenheal
  اینطور اظهار نظر کرده که ضربه روحی که از انجام ندادن سکس ناشی می شود باعث عدم تعادلی در بدن می شود که ما در قبلا در باره آن صحبت کردیم.اون معتقد است استمنا برای زن باعث از بین استرس های روحی ای می شود که معمولا زنان در محیط کار , منزل و خانواده ممکن است پیدا کنند

  استمنا روابط بین زوجین را قوی می کند

  خیلی از زوجین هستند که از نظر میل جنسی در سطوح متفاوتی هستند.استمنا می تواند این مشکل را برطرف کند.و همینطور اگر هردو باهم انجام دهند به نحو دیگری مشکل را برطرف می کند.وقتی یکی از زوجین ببیند که دیگری چطور استمنا می کند و چطور ارضا می شود متوجه روش ارضا شدن وی می شود و می تواند در هنگامی که باهم هستند همان روش را اجرا کند.اگر زوجین روش تکراری را برای ارضا هم استفاده می کنند استمنا می تواند روش بهتری برای حل این مسئله باشد و باب دیگری برای ارتباط بهتر زوجین باز کند

  تفاوت میل جنسی زوجین

  بعضی از زنها به من می گویند گاهی مواقع که شریک جنسی آنها اظهار تمایل برای مقاربت می کنند تمایلی به اینکار ندارند و اگر جواب مثبت به درخواست مردشان ندهند ممکن است مردشان این احساس را داشته باشد که علاقه ای وجود ندارد. علت این مسئله به خاطر تفاوت سطح میل جنسی مردان و زنان است و اگر بخوبی درک شود بعضی از مشکلات از این نظر حل می شود.

  علت مهم اختلاف سطح میل جنسی در مغز افراد است جائی که مهمترین ارگان دستگاه تناسلی بحساب میاد.برای مردان هورمون تستوسترون و آرژینین وازوپرسین (avp ) مسئول بالا بردن میل جنسی هستند . در زنان هم این هورمونها دخالت دارند اما در سطح کمتر.برای زنان زمان زیادی لازم است تا سطح این هورمونها بالا برود.بعد از ارگاسم , این هورمون ها وظایف مختلفی در زنان و مردان دارند.

  همانطوری که هر زنی میداند هر مردی بعد از ارگاسم دوست داره بخوابه.دلائل هورمونی برای این مسئله وجود دارد.وقتی انزال مرد صورت میگیره , هورمونهای نور اپی نفرین , سروتونین ,اکسی توسین ,وازوپرسین ,پرولاکتین ترشح می شود.هورمون پرولاکتین مخصوصا باعث می شود که مرد مدت بیشتری را به اصطلاح در حالت ریکاوری باشد.در زنها زمان رسیدن به ارگاسم طولانی تر از مرد است ولی زمان ریکاوری کوتاه است.به همین دلیل است که داشتن چندین ارگاسم پشت سر هم در زنها امکان پذیر است

  دانستن این اطلاعات از طرف مردان باعث می شود که صمیمیت بیشتری وجود داشته باشد.

  درک کردن ارتباطات
  بعنوان کسی که زن هست و با زنان دیگردر تماس هستم… من فکر کنم سلامت فقط به معنی تغذیه خوب و ورزش کردن نیست بلکه سلامت جنسی هم جزئی از سلامت است. استمنا زن هم جزئی از سلامت جنسی زن است.استمنا روشی برای ارتباط ذهن و بدن ماست و همینطور راهی برای ارتباط ما و شریک جنسی مان.اگر کشف این ارتباط برای شما جالب است ما پیشنهاد می کنیم زمانی رومانتیک را برای خودتان در نظر بگیرید.شمعی روشن کنید… حمام کنید و یا یک کتاب عشقی بخونید.Dr. Dixie Mills یکبار گفت وقتی این مسئله وارد مسئله سلامت شما شود بدن شما برای خودش متخصص می شود. و شما نهایت توانائی را پیدا می کنید.

  بنا براین اگر از انجامش راحت نیستید …بدونید که مشکلی ایجاد نمیکنه و برای سلامتی عمومی شما خوبه. انتخاب کاملا با شماست. مهم اینکه که شما در باره مزایایی که استمنا برای سلامتی ایجاد می کنه با خبر باشید و با خبر باشید که علی رغم تا بو و باور های غلطی که در باره استمنا زن وجود داره… نه تنها مشکلی ایجاد نمیکنه بلکه مفید هم هست

  خود ارضائی خانمها (مقالات و گزارشات)
  http://forum.iransalamat.com/showthread.php?t=76

 20. اقا یه سوال اگه واقعا استمنا هیییییییییییییچ ایرادی نداره چرت پیامبر وامامان ما این کارو حرام کردند و گفتند حتی حاضر نیستند با اونا سر یه سفره بشینند اگه میگید این واقعا ضرر نداره خوب همجنس بازیم ضرر نداره ببینید اینکه میگن گناهه هرکاری یه راهی داره ادم هم میتونه از در بیاد خونه هم از دیوار هم از پنجره ولی راهش از دره همونطوری که همجنس گرایی راه درستش نیست استمنا هم راه درستی نیست ما که از خدا و پیامبر بیشتر نمیفهمیم خواهش میکنم جناب دکتر جواب نظر من رو لطفا بدن

 21. خب آقا شما مي كين بد نيست و مشكلي نداره بايد توي عمل ثابت كنه چون ما علم ياد مي گيريم كه عمل راحت تر و آگاهانه تر داشته باشيم ولي اين طور نيست و همه ي اونايي كه اين كارو مي كنن به زندگي بي رغبت ميشن و افت تحصيلي مي كنن و خداشون ميشه هوا و هوسشون ( اين آيه رو چند جاي قرآن داريم )
  مثلا من توي مدرسه اي هستم كه بالاي شهره و كسايي هم كه ميان اونجا همه پولدارن و كسي نيست كه گوشي زير 70000 تومن داشته باشه ولي اونايو كه من ميشناسم هم افت تحصيلي دارن و هم مشكلات جسمي و بي حوصلگي و ناتواني در درك مسايل و ………
  يعني اينا غذايي كه مي خورن آهن نداره يا فقيرن ؟
  اونوقت چطوري اومدن اين مدرسه و پدراشونم همه آدم حسابي هستن ؟

  • متاسفانه برخی مطالبی که برخی از دوستان بیان می کنند از هیچ گونه پایه و اساس علمی برخوردار نیست و متاسفانه این مطالب رو هم به اسم ما می گویند
   بنده به عنوان یک پزشک می گویم استمنا هیچ گونه ضرر جسمی ندارد و باعث افت تحصیلی هم نمی شود و این مسایلی که برخی از مدیران مدارس و برخی از معلمان پرورشی در دبیرستانها می گویند تنها توهماتی است که به عنوان علم بیان می کنند

 22. مدير يك مدرسه

  من مدير يك دبيرستان در منطقه ي 4 هستم كه اسمشو نميگم .
  ما ديديم كه هر سال دانش آموزا تنبل تر ميشن ؛ يعني مثلا از 10 سال پيش افت تحصيلي چند برابر شده . ما خيلي كنجكاو شديم و تحقيق كرديم روي تغذيه و ورزش و خواب و ……..
  ولي به نتيجه نرسيديم
  من تعدادي از اونايي رو كه افت شديدتري داشتنو جدا كردم و پيش مشاور مدرسه فرستادم . از 60 نفرشون حدودا 50 نفر استمنا مي كردن و علت افت بقيه هم مسايل خانوادگي و…. بود
  از اون سال به بعد ما يه نمودار درست كرديم كه ميانگين نمره ي كل هر سال و تعداد استمنا كنندگانو ( نسبت اين دو كميت ) نشون ميداد و ما هر سال به همه يه ورقه ميديم و قفط مي خوييم تيك بزنن كه استمنا ميكنن يا نه و اصلا اسمشم ننويسن .
  از اون به بعد حدود 4 ساله كه ما اين نمودارو رسم ميكنيم و با كمال تعجب ديديم كه تعداد استمنا كنندگان با مقدار نمره و پيشرفت تحصيلي رابطه ي عكس دارد ؛ يعني هر چه تعداد افرادي كه استمنا مي كنن بيشتر باشه افت شديد تره و اينو تجربه طي ساليان دراز به ما ثابت كرده .
  اين تجربه ي من بود كه اتفاقا بقيه ي مديرام همين نظرو دارن !

 23. اگه ما زندگي مي كنيم و استمنا مي كنيم يعني فقط ما مثل حيوانات براي خوردن و لذت جنسي زندگي ميكنيم ؟ اگه اينطوره زار و زنديگيمونو جمع كنيم بريم خونه ي فساد زندگي كنيم كيفش بيشتره

 24. من 1 ساله استمنا مي كنم و بيچاره شدم . درسم ؛ زندگيم ، سلامتم و خدا رو آخرتو فقط به خاطر لذت ثانيه اي رها كردم و معامله كردم .
  اين كارو نكنيد ! خواهش ميكنم راهيو كه من تهشم نياييد
  به من كمك كنيد

  • متاسفانه برخی از مخالفان استمنا با اسامی مختلف وارد سایتها شده و ابتدا این طور وانمود می کنند که استمنا می کنند و بعد هم لیست بلندی از بیماریهای مختلف رو بر می شمارند و می گن که به خاطر استمنا به این بیماریها دچار شدند
   یک بار به اسم مدیر مدرسه می ایند و یک بار به اسم روحانی و…..
   فقط می خواستم بگم که این نظرات رو به احتمال زیاد یک نفر و با اسامی مختلف مدیر مدرسه و…. نوشته
   من خودم بارها این گونه موارد رو در سایتها ی مختلف مشاهده کرده ام

  • من ده ساله استمنا می کنم هیچ کاریمم نشده روزبه روز هم درسم بهتر می شه به نظر من اون مدیر مدرسه هم که نمیدونم یا تحقیقاتش درست نبوده یا به قول دوستان هممون اقای وحیده نمی دونم یا mکه به اسامی مختلف پیام میزاره همونه

 25. سلام
  من متاهل هستم و 6 سال هست که ازدواج کردم و رابطه بسیار خوب و عاشقانه ای با همسرم دارم. متاسفانه زندگی جنسی خیلی خوبی ندارم و هرگز این رو به همسرم نمیگم. چون خیلی ناراحت میشه و روحیه اش خراب میشه. همسرم با اینکه خیلی مقاله خونده و میدونه که زن باید آماده بشه برای س.ک.س، اما باز عجله میکنه و قبل از اینکه من آماده بشم، دخول رو انجام میده. راستش من هم بدن خودم رو خیلی خوب نمیشناختم و واقعا نمیدونستم این که میگن از طریق مالیدن کلیتوریس میشه ارضا شد یعنی چی. تا اینکه دو هفته پیش، برای اولین بار در زندگیم، و وقتی همسرم نبود، تصمیم گرفتم خود ارصایی کنم تا پیداش کنم و کردم. سعی کردم موقع سکس این رو به همسرم هم نشون بدم- بدون اینکه بگم با خودارضایی پیداش کردم- اما هر چی مالیدمش، هیچ کمکی نکرد. روز بعدش، دوباره سعی کردم خود ارضایی کنم، اما باز هم نشد. تا اینکه شروع کردم به مالیدن کلیتوریس و زمان گرفتم و دیدم حدود 25-35 دقیقه طول میکشه که من به ارگاسم برسم از این طریق و واقعا مطمئن هستم که هرگز همسرم حوصله نمی کنه این همه قبل از سکس زمان بذاره. حالا من موندم که چه باید بکنم؟ و آیا راهی وجود داره که در زمان کمتر، با مالیدن کلیتوریس، من هم به ارگاسم برسم؟ همسرم دوست داره زود همه چی شروع بشه و در 90% مواقع، من بدون ارگاسم و حتی گاهی بدون هیچ لذتی، اما با تظاهر به اینکه همه چی خوب بوده، در رابطه شرکت می کنم. راستش صحبت کردن زیاد فایده ای نداره، پس به من نگید که باهاش حرف بزنم. در ضمن من ایران زندگی نمی کنم دو ساله، پس پیش مشاور هم نمیتونم برم. اگر راهی به من بگید که بتونم زودتر به ارگاسم برسم، خیلی ازتون ممنون میشم.

 26. بررسی ضعف بینایی و گودی زیر چشم

  یکی از پیامدهای بسیار شایعی که از گوشه و کنار بسیار شنیده می شود ضعف بینایی و گودی زیر چشم است.متاسفانه در مدارس هم به وفور دیده می شود که فردی به خاطر گودی زیر چشم می رود زیر ذره بین و تهمت های ناروایی به او زده می شود.یا وقتی فردی نمی تواند گاهی اوقات چیزی را به درستی ببیند باز هم انگشت های اتهام به سمتش نشانه می رود.البته این گونه موارد اغلب در جاهایی که افراد از سطح پایین فرهنگ و سطح پایینی از علم برخوردارند دیده می شود.

  همه از قدیم این دو را به هم مرتبط دانسته اند و این حرف دهان به دهان گشته و امروز به ما رسیده است.اما جالبه بدونید امروزه هیچ گونه مقاله ی علمی معتبر که به رابطه ی بین خودارضایی و ضعف بینایی و گودی زیر چشم اشاره کند وجود ندارد!!!

  ببینید این سایت «بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور» است>>>http://www.noorvision.com
  در این سایت سوال و جواب هایی در این رابطه موجود است که در زیر می آورم.(لینک صفحه ی پرسش و پاسخ را نیز قرار داده ام تا هرگونه شک و شبهه ای برطرف شود)

  -سوال:من چند سالي دچار عادت زشت خودارضايي بودم
  و الان دچار لكه هاي سياه رنگي جلوي چشم خود هستم كه شبيه تار عنكبوت بوده و حتي در هنگام بسته بودن چشم نيز ديده مي شود
  آيا اين مشكل با درمان دارويي حل مي شود يا نياز به جراحي دارد

  -جواب:با سلام.
  خود ارضائي ربطي به ايجاد مشكل شما كه مگس پران ناميده مي شود ندارد. در مورد مگس پران در post ديگر شما اطلاعات مورد نياز داده شده است.

  -سوال:آيا خود ارضايي براي چشم ضرر دارد ؟
  -جواب:با سلام.
  تا به حال مقاله اي در ارتباط با اثرات سو خود ارضائي بر چشم منتشر نشده است.

  -سوال:درمان كم بينايي ناشي از خود ارزايي؟
  با جراحي بهبود پيدا مي كند؟

  -جواب:با سلام.
  همان گونه كه قبلا» نيز گفته شده، تا به حال مقاله اي در ارتباط با اثرات سو خود ارضائي بر چشم مثل كم بينائي يا ساير عوارض منتشر نشده است.

  -سوال:با سلام، من جواني 23 ساله هستم كه دچار گودي چشم به مقدار زياد هستم. اولا راهي براي علاج گودي چشم وجود داره؟
  با تغذيه هم ميشه برطرفش كرد يا نه؟ (اگر ميشه بگيد خوردن چه چيزهايي بهتره)
  البته اينم بگم تا چند وقت پيش خودارضايي هم ميكردم، آيا اين مسئله تاثيري در گودي چشم داره؟

  -جواب:دكتر سپيده توكلي زاده:
  با سلام.
  در حال حاضر براي رفع مشكل شما كرم و يا پمادهاي موضعي وجود ندارد. تزريق چربي در دنيا به صورت محدود و تحقيقاتي انجام شده است ولي تا مشخص شدن دقيق نتايج آن اين عمل به صورت روتين انجام نمي شود.
  خود ارضائي باعث ايجاد اين مشكل نمي شود.

  -سوال:با سلام و عرض خسته نباشد
  فردي كه با استمناء يا رابطه جنسي به چشش ضرر رسانده آيا با كنار گذاشتن اين عمل چشش به حالت اول يا بهتر مي گردد؟

  -جواب:با سلام.
  سوال شما واضح نيست. منظور چه نوع آسيبي مي باشد؟

  -سوال:من با استمناء كردن چشمم ضعيف شده و قبلا كه اين كار رو نمي كردم چشمم قوي بود
  و الان عينك ميزنم و شماره چشمم روي 0.25 است. آيا با كنار گذاشتن استمناء يا رابطه جنسي چشمم به حالت اول بر مي گرده؟
  آيا با شماره 0.25 نياز به عينك است يا نه؟
  آيا راهي است كه شماره 0.25 به 0 برگرده؟

  -جواب:با سلام.
  ضعيف شدن چشم شما ربطي به خودارضائي ندارد.
  مي توانيد موقعي كه احساس مي كنيد ديدتان تار شده است از عينك استفاده كنيد. راهي هم براي بهبود اين شماره وجود ندارد.

  -سوال:با سلام و سپاس آیا مگس پران و جرقه ارتباطی با خودارضائی جنسی دارد؟
  -جواب:با سلام. خیر. به بخش بیماری های شبکیه قسمت مگس پران مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد مگس پران و جرقه پیدا کنید.

  (http://www.noorvision.com/fa/post.aspx?threadID=4133) و (http://www.noorvision.com/fa/post.aspx?threadID=624) و (http://www.noorvision.com/fa/post.aspx?threadID=2291) و (http://www.noorvision.com/fa/post.aspx?threadID=5401)


  حالا ممکن است بعضی ها بگویندکه چشم ما بعد از این عمل ضعیف شده است و یا زیر چشم ما گود افتاده است.
  ببینید ضعف چشم علل زیادی دارد.چشم عضو حیاتی و بسیار مهم بدن است که بیشترین استفاده را دارد.توجه به این نکته که افراد چقدر به چشم های خود اهمیت می دهند و چگونه از آن استفاده می کنند نیز بسیار حائز اهمیت است.
  اگر فردی ذهنیت بدی نسبت به یک عمل داشته باشد هر عارضه ای که بعدا برای او روی می دهد را به آن نسبت می دهد.همین خودارضایی را در نظر بگیرید.وقتی فرد به درجه ی انزجار از این عمل می رسد و علاقمند می شود که آن را کنار بگذارد سعی می کند هر نوع عارضه ای را که برایش پیش می آید به این عمل نسبت دهد.برای نمونه همین ضعیف شدن چشم که علاوه بر احتمال ارثی بودن آن دلایل زیادی برای آن وجود دارد.
  مورد بعدی گودی زیر چشم است.گودی زیر چشم هم علت عمده اش می تواند ارثی باشد.سوء تغذیه ، خستگی مفرط ، کم خوابی یا بی خوابی مزمن و طولانی مدت می تواند علل دیگری برای ان باشد.روش در مان آن نیز متفاوت است و آنچه که مهم است این است که زمان می خواهد.از جمله مواد غذایی که در رفع این مشکل کمک کننده است ، رژیم غذایی پروتئینی و سرشار از میوه جات و سبزیجات می باشد که کمک به شادابی پوست می کنند.
  اجتناب از هر گونه استعمال دخانیات ، آرامش فکری و روحی ، استراحت کامل در طول روز در بهبودی فرد موثر است.
  پروتئین‌ها و ویتامین‌های a ، c، e نه تنها با عوامل ایجاد پیری در بدن مقابله می‌کنند، بلکه وظایف اساسی دیگری نیز در تأمین زیبایی و سلامت پوست بدن شما ایفا می‌کنند.
  منابع غذایی غنی از پروتئین شامل : انواع گوشت ، تخم مرغ، شیر و ماست و حبوبات است.
  ویتامین a در غذاهایی مانند: جگر، شیر، زرده ی تخم مرغ و سبزیجات تازه مانند هویج، اسفناج و تره وجود دارد. این ویتامین در ترمیم بافت‌های بدن، نقش بسیار پراهمیتی دارد. ویتامین a نوسازی پوست را افزایش می دهد.
  ویتامین c نیز در مکانیسم تولید کلاژن و حفظ عملکرد صحیح و دقیق دستگاه ایمنی بدن ضروری است. مصرف خوراکی ویتامین c به کشسانی پوست کمک می کند، از بروز پارگی و زخم جلوگیری می کند. مرکبات مانند پرتقال ، گریپ فروت، انواع لیمو و نارنگی از غنی ترین منابع ویتامین c هستند. غیر از مرکبات،

  ویتامین c در کیوی ، انواع توت، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، هندوانه ، طالبی، توت فرنگی، سیب زمینی و سایر سبزیجات و میوه های تازه موجود است.
  ویتامین e هم در رشد و نمو بدن بسیار نقش دارد. بهترین منابع غذایی ویتامین e شامل : آجیل ، مارگارین و روغن های گیاهی مثل : روغن جوانه گندم ، سویا، بادام، گردو ، فندق ، ذرت ، دانه کتان و زیتون است.

  اما در نظر داشته باشید اگر خودارضایی وارد مرحله ی مشکل ساز شود یعنی حتی گاهی 5 یا 6 بار در روز بدن ممکن است به علت ضعف و سستی میزبان عارضه های گوناگونی مثل همین گودی زیر چشم شود.همان طور که می دانید افراط در هر چیزی جز ضرر اثری باقی نمی گذارد.

  لازم به ذکر است تمام مطالب گفته شده در این قسمت کاملا مستند و علمی بود.

 27. اقا من نفهم ایه ی قران
  هرکس به وسیله ای غیر از همسر و یا کنیزش شهوتش را دفع کند از متجاوزان است
  من خودم 20 سالمه و قبلا استمنا میکردم از نظر توانی و روحی بد جوری داغون شدم ولی الان 3 ساله ترک کردم خدا رو شکر که کلا خوب شدم من از جوونا میخوام به قرام مراجعه کنندو این ایرو ببینند که من دروغ نمیگم
  شک نکنید خدا بیشتر به فکر سلامتی ما

  • مجتبی کرمانی

   متاسفانه افرادی که هیچ گونه اطلاعی از مسایل قرانی و دینی ندارند سعی می کنند که استمنا را در نظر مردم یک گناه کبیزه جلوه بدهند همهی استدلال ایها به این ایات از قران است ایات 5و6 سوره ی مومنون خالا این ایات رو با هم مرور می کنیم تا ببینیم که این ایات هیچ اشاره ای به استمنا نکرده:
   سوره ی مومنون
   1.قد افلح المومنون :همانا اهل ایمان به رستگاری رسیدند
   2. الذین فی صلاتهم خاشعون:انان که در نمازهای شان خاشعند
   3.والذین هم عن الغو معرضون:و انان که از لعو و سخن باطل اعراض کنند
   4.والذین هم للزکوه فاعلون:و انانکه زکات مال خود را به فقرا می دهند
   5.والذین هم لفروجهم خافظون:و انان که فروج و اندامشان را از عمل حرام نگاه می دارند
   6.الا ازواجهم او ما ملکت ایمانهم غیر ملومین:مگر بر جفتهایشان یا کنیزان ملکی که هیچ گونه ملامتی در مباشرت با این زنان بر انها نیست
   7.فمن ابنغی ورا ذلک فاولئک هم العادون:و کسانی که غیر از زنان حلال را به مباشرت می طلبند البته از تجاوز کارانند

   خوب دقت کردید هیچ کجای این ایات اشاره به استمنا نکرده در ایه ی 5 گفته(و انان که فروج و اندامشان را از عمل خرام نگاه می دارند)گفته از عمل حرام یعنی زنا و همجنس بازی
   نه استمنا چون تا اینجا هیج اشاره ای به حرام بودن استمنا نکرده
   در ایه ی 6 گفته(مگر بر جفتهایشان یا کنیزان ملکی که هیچ گونه ملامتی در مباشرت با این زنان بر انها نیست)در این ایه در واقع مردان را از مباشرت و جماع با غیر از زنان و کنیزانشان منع کرده نه از استمنا
   در ایه بعدی هم گفته (و کسانی که غیر از زنان حلال را به مباشرت می طلبند البته از تجاوز کارانند)ِیعنی کسانی که غیر از زنان خود با زنان دیگر جماع کنند از تجاوز کارانند نه استمنا کننده هامتاسفانه افراد با تکیه با همین ایات که هیچ اشاره ای به استمنا نکرده می گویند استمنا حرام است .دوستان عزیز هیچ کجای قران اشاره ای به استمنا نکرده.

 28. هيچ يك از آسيب هاي پيش گفته، به اهميت آسيب هاي معنوي نيست؛ زيرا آسيب هاي معنوي، جان و دل و به عبارت ديگر كنه حقيقت وجود آدمي را تباه مي‏سازد. خودارضايي از نظر دين يك گناه است و به تعبير قرآن زنگار بر دل مي‏نهد: «كَلاَّ بَلْ رانَ عَلي‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا يَكْسِبُونَ»؛ «چنين مباد! بلكه اعمال (ناشايست) دل هاي آنان را زنگار زده است».مطففين (83)، آيه 24. زنگ يا زنگار در اشياي مادي، همان چيزي است كه روي فلزات و اشياي قيمتي مي‏نشيند و معمولاً نشانه پوسيدن و از بين رفتنِ شفافيت و درخشندگي آن و در نهايت ضايع شدن و از بين رفتن آن است. علامه طباطبايي در تفسير الميزان ‏مي‏فرمايد: از آيه شريفه سه نكته استفاده مي‏شود:
  1. اعمال زشت، نقش و صورتي به نفس و روح انسان مي‏دهند؛
  2. اين نقش و صورت خاص، مانع آن است كه نفس آدمي حق و حقيقت را درك كند؛
  3. نفس آدمي به حسب طبع اوليه‏اش صفا و جلايي دارد كه با داشتن آن، حق را آن طور كه هست درك مي‏كند. طباطبايي، سيد محمد حسين، ترجمه تفسير الميزان، ترجمه سيد محمد باقر موسوي همداني، (تلخيص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامي، بي‏چا، بي‏تا)،
  همچنين آسيب هاي معنوي جهان گذران را در مي‏نوردد و اگر اصلاح نگردد، حيات جاودان آدمي را در معرض تباهي و شوربختي قرار مي‏دهد. از اين رو نصوص ديني نسبت به آن هشدارهاي لازم را داده ‏اند.
  پيامبر اكرم‏صلي الله عليه وآله وسلم در اين باره مي‏فرمايد: «ناكح الكف ملعون»؛«ملعون است كسي كه خودارضايي كند» ري شهري، محمد، ميزان الحكمة، ج 12، ص 5654..
  امام صادق‏عليه السلام نيز مي‏فرمايد: «با سه گروه خداوند در روز قيامت سخن نمي‏گويد و پاكشان نمي‏خواند و عذابي دردناك دارند، از آن سه‏اند، خودارضايي كننده و كسي كه لواط دهد»همان، ح 19049..
  در روايات ديگري امام صادق‏عليه السلام خودارضايي را گناه عظيم و مورد نهي الهي معرفي فرموده است‏ همان، ح 19050..

  • مجتبی کرمانی

   باور‌های ما ایرانی‌ها از خودارضایی و دیدگاه‌های علمی
   من در پایان‌نامه‌ی دانشگاهی‌ام۱۶ که موضوع آن «تأثیر فرهنگ و مهاجرت در باورهای ما از مسائل جنسی» است، بخشی را به مسئله‌ی خودارضایی اختصاص دادم. (این رساله که کاری آماری است به مقایسه‌ی سه گروه ایرانی‌های ایران، بلژیکی‌ها و ایرانی‌های مقیم بلژیک اختصاص دارد.)

   فکر می‌کنم ذکر خلاصه‌ای از نتایج آماری این بخش از رساله مفید باشد:

   اكثریت قریب به اتفاق افراد گروه «ایرانیان ایران» خودارضایی را به شدت یك «انحراف اخلاقی» قلمداد می‏كنند. (٪۸۹ زنان و ٪۷۰ مردان) در صورتی كه گروه «بلژیكی‏‌ها» به ندرت با چنین نظری موافق هستند. (٪۴.۷)

   در مورد «ایرانیان بلژیك» باید گفت كه در بین دو گروه دیگر قرار دارند. یعنی هر چند تعداد كسانی كه در این گروه خودارضایی را انحرافی اخلاقی می‏دانند به مراتب كم‌تر از «ایرانیان ایران» است ولی باز به میزان «بلژیكی‏ها» نمی‏رسد (تفاوت «ایرانیان بلژیك» با دو گروه دیگر معنی‌دار است.)

   مسأله‏ای كه در مورد «ایرانیان ایران» در ارتباط با جواب به این سؤال نظر ما را به خود جلب كرد این است كه اعتقاد و یا عدم اعتقاد مذهبی هیچ تأثیری روی نوع جواب این افراد نداشته است. نكته‏ای كه نشان می‏دهد كه این مسأله بیشتر جنبه‏ی فرهنگی دارد تا دینی.

   بیشتر از نیمی از افراد گروه «ایرانیان ایران» خودارضایی را برای سلامت روح و روان مضر می‏دانند (٪۵۴ زنان و ٪۶۰ مردان) در حالی كه این مسأله در بین «بلژیكی‌ها» (٪۱۰ مردان و ٪۵ زنان) و «ایرانی‏های بلژیك» (٪۲۵ مردان و ٪۵ زنان) به مراتب كم‌تر مشاهده می‏شود.
   (نمودار ۱)

   نمودار 1: آیا خودارضایی برای جسم و روان مضر است؟

   نكته‏ای كه در مورد گروه زنان ایرانی مقیم بلژیك قابل توجه است، درصد تقریبا بالای جواب «نمی‏دانم» به این سؤال است. (٪۵۲) ( نمودار ۲)

   نمودار2: آیا خودارضایی برای جسم و روان مضر است؟

   در این باره می‏توان دو فرض متفاوت ارائه داد: از یك سو می‏توان چنین نتیجه گرفت كه زنان ایرانی بلژیک، باورهای فرهنگ ایران در این مورد را ترك كرده‏اند؛ ولی هنوز باورهای جامعه‏ی جدید را نپذیرفته‏اند.

   از سوی دیگر همچنین می‏توان فرض كرد که این زنان، به عدم اطلاع كافی خود در این زمینه‏ پی برده‌اند. زیرا داده‏های فرهنگی در مورد مسأله‌ای که به حوزه‏ی پزشكی و علمی مربوط می‏شود را كافی نمی‏دانند.

   تفاوت‌هایی كه بین ایرانی‌ها و بلژیكی‌ها مشاهده می‌کنیم، حاصل این است كه محیط فرهنگی در حوزه وسیعی از زندگی انسان عمل می‌كند و در حقیقت رابط بین انسان و واقعیت است.

   انعکاس باورهای ما ایرانیان در اینترنت:
   سایت‌ها و وب لاگ‌های ایرانی نمونه‌های خوبی از این باور‌های منفی و غلط از خودارضایی هستند. بسیاری از افراد، اینترنت را یک ابزار اطلاع‌رسانی مدرن تلقی می‌کنند و برای یافتن پاسخ به سؤالاتشان از آن استفاده می‌کنند.

   ولی با کمال تاسف مشاهده می‌کنیم که موتور‌های جستجو در بر گیرنده‌ی مطالبی نیز هستند که به هیچ وجه سندیت علمی ندارند. بخشی از مطالب فارسی که در سایت‌ها و وبلاگ‌های ایرانی در مورد خودارضایی مشاهده می‌کنیم، نوشته‌هایی هستند که من آن‌ها را«شبه‌علمی» می‌خوانم. در این مقالات نویسنده با استفاده از لغات و اصطلاحات علمی و نام بیماری‌ها اغلب بدون ذکر هیچ مرجعی برای گفتارش، سعی در اثبات عقاید خود دارد.

   در اینجا به عنوان نمونه، به بررسی یکی از این مقالات می‌پردازم:

   در مقاله‌ای به نام «خودارضایی و جوانان» خودارضایی به عنوان «انحراف» و در جایی دیگر به به عنوان « بیماری» تلقی می‌شود و عوارض بی‌شماری را به آن نسبت می‌دهد. عوارضی مثل خستگی ضعف چشم، اضطراب، ضعف حافظه و ..

   نویسنده‌ی این مطلب به دو سایت انگلیسی‌زبان رجوع می‌دهد. در حقیقت یکی از این سایت‌ها (herballove) سایتی تبلیغاتی است که در آن محصولات گیاهی برای بالا بردن توانایی جنسی می‌فروشند و خود این محصولات نیز به لحاظ علمی تأیید شده نیستند.

   باید گفت استفاده از نام یک سایت انگلیسی در جهت این است که خواننده‌ی ایرانی راحت‌تر صحت حرف‌های نویسنده را بپذیرد. گذاشتن معادل انگلیسی بعضی واژه‌ها نیز در همین جهت است.

   در این مطلب با اتکا به گفته‌های این سایت تبلیغاتی، نویسنده سعی دارد با ادبیاتی «شبه‌علمی» مضر بودن خودارضایی را به اثبات برساند. این گفتمان هیچ نقطه‌ی مشترکی با آن چه در دانشگاه‌های معتبر جهان عنوان می‌شود، ندارد.

   در جای دیگر، نویسنده این مقاله برای اثبات این که خودارضایی مولد بیماری‌های روحی است، به جای رجوع به منابع معتبر روان‌شناسی، از سایتی که متعلق به یک فرقه‌ی مذهبی است، فاکت می‌آورد.

   بالاخره ما در این مقاله به نام یک پزشک (که البته نویسنده به اشتباه فکر کرده است که روان‌شناس است!) برمی‌خوریم که معتقد است خودارضایی بیماری است و باید ترک شود. ولی اشکال بزرگ این استناد این است که این جناب ویکتور پوشه نظراتش به ۸۰ سال پیش بر می‌گردد.

   همان طور که دیدیم علم پزشکی از ۸۰ سال پیش تا کنون تغییرات عمده‌ای کرده است و نقطه نظرهای کنونی، با دیدگاه‌هایی که پزشکان در آن زمان در ارتباط با خودارضایی داشتند، تفاوت‌های زیادی دارد.

   متأسفانه نه در این مقاله، نه در مقالات مشابه فارسی که در اینترنت مشاهده می‌کنیم و سعی در نفی خودارضایی دارند، هیچ استدلال و یا مرجع درست علمی مشاهده نمی‌کنیم. با این حال باید گفت که خوشبختانه شمار مطالب علمی‌تر در این زمینه در سایت‌های فارسی در حال افزایش است.

   در اینجا بهتر دیدم به پرسش‌های متداولی که در ذهن بسیاری از ما در مورد خودارضایی وجود دارد، با استفاده از نظرات جدید علمی پاسخ گویم. زیرا معتقدم عدم آگاهی صحیح در این زمینه می‌تواند مولد عوارض گوناگون روحی چون اضطراب و افسردگی شود.

   آیا خودارضایی باعث بیماری‌های جسمی و جنسی می‌شود؟
   همان طور که قبلاً هم بیان کردم، تحقیقات متعدد آماری که در این زمینه انجام شده نشان می‌دهد که اکثریت قریب به اتفاق انسان‌ها این عمل را انجام می‌دهند و اگر این فرضیه‌های قرن هجدهم صحت داشت، درصد افرادی که مبتلا به بیماری‌های کوری و کری و غیره بودند، بسیار بیش از این‌ها بود.

   دانشمندان قرن حاضر، نه تنها هیچ رابطه‌ای بین بیماری‌های جسمی و خودارضایی پیدا نکرده‌اند، بلکه آخرین تحقیقات مرکز اپیدمیولوژی سرطان در استرالیا، نشان داده است که خودارضایی باعث کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات می‌شود.

   گراهام ژیل یکی از از مسئولین این تحقیق عنوان می‌کند که انزال مداوم، مانع جمع شدن اسپرم در کانال‌های پروستات می‌شود. او یادآور می‌شود طبق آن چه پژوهش‌ها نشان داده‌اند، ماندن زیاد اسپرم در کانال‌های پروستات، می‌تواند یکی از فاکتورهای سرطان‌زا باشد۱۷.

   یکی دیگر از نکاتی که در بعضی سایت‌های ایرانی مشاهده می‌کنیم این تصور است که خودارضایی باعث انزال زودرس می‌شود. در صورتی که به گفته‌ی روان‌شناسان و سکسولوگ‌ها، خودارضایی را می‌توان نوعی «خودآموز‌ی جنسی» تلقی کرد.

   یکی از تکنیک‌هایی که در سکس‌درمانی برای مبارزه با انزال زودرس پیشنهاد می‌شود، سعی در تحریک جنسی از طریق خودارضایی است. در حقیقت در این روش به فرد توصیه می‌شود که در لحظه‌ی نزدیک شدن انزال، موقتاً خودارضایی را متوقف کند و بعد از چند لحظه که هیجان جنسی کاهش یافت، دوباره به این کار بپردازد. در حقیقت با این تمرین فرد یاد می‌گیرد که زمان نعوظ را طولانی‌تر کند.

   به گفته‌ی دکتر«میشل سر۱۸» سکسولوگ فرانسوی، گاهی شاهد این می‌شویم که نوجوان یا جوانی که هنوز تجربه‌ی جنسی ندارد، خودارضایی را در جهت انزالی خیلی سریع انجام دهد که هدفش تنها کاهش سریع فشار جنسی است.

   او عنوان می‌کند که زمانی که خودارضایی تنها با هدف انزالی شتاب‌زده باشد و فرد زمان کافی را برای لذت جنسی برای خود قائل نشود، ممکن است به این انزال سریع عادت کند و در روابط جنسی‌اش هم دچار انزال زودرس شود. در حالی که اگر خودارضایی بدون احساس گناه و در آرامش و با زمان کافی انجام شود، نه تنها باعث ایجاد مشکل انزال زودرس نمی‌شود، بلکه زمان نعوظ را نیز می‌تواند افزایش دهد.

   خودارضایی و مشکلات روحی
   یکی از تصورات غلطی که در مورد خودارضایی وجود دارد و انعکاس آن را در بخش‌های فارسی‌زبان اینترنت نیز می‌بینیم، این است که خودارضایی باعث انواع و اقسام بیماری‌های روحی، کم شدن ضریب هوش و غیره می‌شود.

   این در صورتی است که روان‌شناسان و سکسولوگ‌ها، درست به عکس این موضوع دست یافته‌اند. آن‌ها معتقدند که خودارضایی نقش مهمی در سلامت روان افراد می‌تواند بازی کند. نکته‌ای که روان‌شناسان بر آن تأیید دارند، ضرورت دادن اطلاعات درست در این زمینه، خصوصاً به نوجوانان است.

   در حقیقت تمام تصورات منفی و گناه‌آلودی که فرد در مورد خودارضایی دارد، می‌تواند مولد اضطراب و افسردگی و از دست دادن اعتماد به نفس باشد. زیرا هر بار که برای تسکین نیاز‌های جنسی‌اش به خودارضایی رو می‌آورد، تمام آن باور‌های نادرست در ذهنش بیدار می‌شود و حس از خود بیزاری را در او بیدار می‌کند.

   احساس این که در حال ضربه زدن به جسم و روانش است، باعث می‌شود اضطرابی عمیق بر او چیره شود. در حالی که اطلاعات درست می‌تواند این تجربه را تبدیل به تجربه‌ای مثبت و بارور کند.

   یکی از بزرگ‌ترین عملکرد‌های خودارضایی این است که به فرد کمک می‌کند بدن خود را بشناسد و کشف کند که چگونه می‌تواند تجربه‌ی لذت را از طریق بدنش به دست بیاورد. در حقیقت این تجربه درتحول رابطه‌ی جنسی فرد با زوجش نیز می‌تواند بسیار مؤثر باشد. زیرا او این توانایی را می‌یابد که طرف مقابل را به سمت نوازش‌ها و حرکاتی که برایش لذت‌آور هستند، هدایت کند.

   طبق آن چه تجربه‌ی سکسولوگ‌ها به ما می‌آموزد، بسیاری از زنانی که دچار سردمزاجی و یا فقدان ارگاسم هستند، کسانی هستند که همیشه از خودارضایی امتناع کرده‌اند. به عقیده‌ی «ژرارد لولا۱۹» سکسولوگ فرانسوی، بین عدم آشنایی زن با بدنش و عدم توانایی لذت بردن او از رابطه‌ی جنسی، ارتباط مستقیم وجود دارد.

   خصوصا در جوامع سنتی که به زن اغلب نقشی منفعل عطا شده است و اساسا لذت جنسی را پدیده‌ای مردانه تلقی کرده‌اند، تعداد بی‌شماری از زن‌ها هیچ گاه سعی در شناخت بدن خود به عنوان منشا کسب لذت نمی‌کنند.

   اضافه بر آن شرایطی که اغلب این زن‌ها در آن اولین رابطه‌ی جنسی خود را تجربه می‌کنند، عدم آگاهی مرد در چگونگی برانگیختن و ارضای امیال جنسی زن و نیز ناآشنا بودن خود زن نسبت به امیال جنسی‌اش، در خیلی از موارد این تجربه را تبدیل به تجربه‌ای مشمئزکننده و دردناک می‌کند. به خاطر همین است که در سکس‌درمانی به زنانی که دچار سرد مزاجی و سایر مشکلات جنسی هستند، تمرین خودارضایی تجویز می‌شود.

   در نوجوانان نیز این «آشنایی با بدن» یکی از مهم‌ترین عملکردهای خودارضایی است. زیرا زندگی جنسی نوجوان، از شناخت بدنش شروع می‌شود. کشف آلت جنسی به وسیله‌ی خودارضایی برای نوجوان احساسات متناقضی را به وجود می‌آورد.

   احتمال این می‌رود که این تجربه‌ی «کشف خود» برای او با احساس شرم و گناه همراه باشد. البته باید گفت عامل این مسأله بیشتر فاکتورهای اجتماعی – فرهنگی هستند تا تحولات درونی او. این مسأله خصوصا برای دخترها صدق می‌کند. حتی در جامعه‌ی غرب نیز پسرها از دخترها خیلی راحت‌تر از خودارضایی سخن می‌گویند.

   نقش دیگری که خودارضایی برای نوجوان دارد این است که به او اجازه می‌دهد تغییراتی را که در بدنش ایجاد می‌شود، بهتر بتواند کنترل کند. زیرا نباید فراموش کرد که خود این که بدن نوجوان در حال رشد و تغییر مداوم است، می‌تواند برای او مولد اضطراب‌های زیادی باشد. چرا که تمام تعریف‌هایی که از خود تا کنون داشته است، دگرگون می‌شوند.

   بدین ترتیب خویش را با «خود دیگری» مواجه می‌بیند که به سختی برایش آشنا می‌نماید. حس‌هایی درش بیدار می‌شوند که برایش تازگی دارند. این که نوجوان بتواند این «بدن جدید» را به عنوان «منشاء لذت» تجربه کند و نه «مبداء گناه» به او اجازه می‌دهد که اعتماد به نفسی را در خودش گسترش دهد.

   این اطمینان بیشتر به خود، به او یاری می‌دهد که در حوزه‌های دیگر زندگی با جرأت بیشتری خودش را تجربه کند.
   نکته‌ی مهمی که باید به پدر و مادر‌ها تذکر داد، احترام به حریم خصوصی نوجوان است. زیرا که آن‌ها به این فضا برای رشد روانی‌شان احتیاج مبرم دارند.

   در بعضی از سایت‌های ایرانی مشاهده کردم که خودارضایی را به عنوان عامل غرق شدن در اوهام و دور شدن از واقعیت ذکر می‌کنند. نکته‌ی مهمی که در اینجا لازم است تذکر دهیم این است که تخیلات جنسی را باید از« هذیان» و «توهم» که از عوارض بعضی بیماری‌های روحی است، متمایز کرد.

   تخیلات جنسی در انسان امری طبیعی است که نقش آماده‌سازی او را برای رابطه‌ی جنسی و همین طور برآورده کردن یک سری از نیازهای دیگر، بر عهده دارد. متاسفانه در اینجا فرصت زیادی برای پرداختن به آن نداریم و برای همین به وقتی دیگر موکولش می‌کنیم.

   سؤال دیگری که من در بین ایمیل‌هایی که دریافت می‌کنم به آن برخورد کرده‌ام، این است که آیا خودارضایی در کسانی که مجرد نیستند، غیرعادی و نشانی از بیماری جنسی فرد نیست؟

   پاسخ من هر چند ممکن است تعجب یک عده را برانگیزد؛ اما باید عنوان کنم که در بعضی افراد، رابطه‌ی جنسی با فرد دیگر به هیچ وجه نفی‌کننده‌ی خودارضایی نیست. خودارضایی می‌تواند برای فرد جنبه‌های دیگری از لذت جنسی را به همراه بیاورد و در بعضی موارد و پریودها که نیاز جنسی طرفین با هم هماهنگ نیستند، می‌تواند به ارضای کامل‌تر نیازهای جنسی شخص کمک کند.

   پرسش معمول دیگری که با آن مواجهیم این است که آیا هنجار خاصی برای دفعات خودارضایی وجود دارد؟ آیا خودارضایی می‌تواند تبدیل به یک اعتیاد شود؟

   باید بگویم که فاکتورهای زیادی در کمیت خودارضایی دخالت دارند. از جمله سن، مجرد یا متأهل بودن، وضع روحی و…

   در نوجوان‌ها و جوان‌ها، تعداد دفعات خودارضایی بیشتر است و این تصور غلط است که تکرار خودارضایی باعث اعتیاد به آن می‌شود. به گفته‌ی سکسولوگ‌ها اصطلاح «اعتیاد به خودارضایی» اشتباه است. باید گفت در افرادی که خودارضایی بارها و بارها در روز تکرار می‌شود، این نه نشان اعتیاد به آن، بلکه نشان این است که فرد از مشکل روحی دیگری رنج می‌برد که خودارضایی تنها نمودی از آن است.

   مثال بارز آن افرادی است که مبتلا به بیماری «وسواس تکانه‌ای» (obsessive – compulsive disorer) هستند. این بیماری می‌تواند با نشانه‌های متفاوتی در فرد خود را به نمایش بگذارد. مثلاً در روز ده‌ها بار دستانش را بشوید و یا فکری مزاحم مدام به ذهنش هجوم بیاورد و یا بار‌ها در روز به خودارضایی دست زند.

   راه درمان (بر خلاف تصورات موجود در بین ما ایرانیان) این نیست که فرد آلتش را با آب سرد بشوید یا از تنها بودن احتراز کند. به عبارتی دیگر سعی در کاهش دفعات خودارضایی، به هیچ وجه کمکی به درمان ناراحتی اصلی فرد که از جای دیگری نشات می‌گیرد، نمی‌کند.

   در این موارد، به افراد توصیه می‌شود که به روان‌شناس مراجعه کنند. زیرا روان‌درمانی می‌تواند مشخص کند که خودارضایی در چنین حالتی اضطرابی اساسی‌تر را در خود پنهان کرده است.

   شخص با عمیق‌تر شدن در مسائل درونی و محیطی و به یاری روان‌شناس، قادر خواهد بود تا ریشه‌های اصلی این اضطراب‌ها را کشف کند. در این صورت با تخفیف مشکلات روحی، خودارضایی مکرر نیز که تنها عارضه‌ای از این مشکل روحی هست، کاهش خواهد یافت.

   ولی این موارد محدود هستند و همان طور که به تفصیل مسأله را بررسی کردیم، خودارضایی بخشی از زندگی جنسی اکثریت قریب به اتفاق انسان‌هاست.

   در انتها لازم است بگویم برای درک بیشتر سکسوآلیته‌ی انسان، لازم است به ابعاد دیگر آن نیز پرداخته شود. پرداختن به این ابعاد را به مطالبی که در آینده خواهم نوشت موکول می‌کنم

 29. مجتبی کرمانی

  در این مورد بخشهایی رو از مقاله ی خانم مژگان کاهن را که خودم جملاتی به ان اضافه کردم را بیان می کنم :

  (محقق )با اینکه از تصاویر یافته شده در غارها و دیگر یافته های موجود از دوران ما قبل تاریخ شواهدی دال بر خودارضایی یافت نمیشود با اینحال خودارضایی گونه ای از شامپانزه به نام بونوبو که دارای 98.4% DNA مشترک با انسان است به احتمال خود ارضایی انسان اولیه قوت می بخشد. تصویر خودارضایی مردها در جهان باستان تصویری دور از ذهن و عجیب نیست. برای مثال مصریان خود ارضایی را به عنوان عملی که از طریق آن خدای خورشید, “اتوم” اولین معادل آدم و حوا یعنی “شو” و “تفنوت” را خلق کرد, جشن میگرفتند.سومری ها که اولین زبان نوشتاری غربی را اختراع کردند از خودارضایی خدای خود “انکی” یاد میکنند که از اسپرمش آب روانی در رودخانه تیگریس جاری میشد!
  اما با گسترش ایین یهود برخی از مذهبیون استمنا را حرام اعلام کردند اما ان را مضر و یا عامل کوری و کچلی و.. نمیدانستند
  اما اکثر مذهبیون حال حاضر که استمنا را به شدت مضر میدانند تنها دلیلشان تکیه بر چند حدیث از پیامبر و امامان شیعه است.
  چیزی که مسلم است در هیچ کجای قران اشاره ای به استمنا نشده و در همان روایاتی هم که نقل می کنند هیچ اشاره ای به شدید مضر بودن استمنا نشده و در ان فقط استمنا حرام اعلام شده
  این در حالی است که در روایاتی که در مورد شراب اعلام شده در مورد مضر بودن ان و تاثیرات شدید ان بربدن صحبت شده
  اما مذهبیونی گویند که هر چیزی که حرام اعلام شده مضر است
  در جواب این حرف باید گفت حرام اعلام کردن استمنا بیشتر به خاطر ان بوده است که جوانان تشویق به ازدواج شونداما در جامعه ی امروزی ایران که امکان ازدواج دایم و موقت فراهم نیست شاید بتوان حکم حرام بودن استمنا را با توجه به این که این حکم از احکام ثانویه اسلام است بتوان تغییر داد
  خودارضایی در غرب:
  (مژگان کاهن)نكته‌اي كه در رابطه با خودارضايي در تاريخ غرب بايد گفت اين است كه در متون پزشكي قبل از قرن هفدهم، خيلي كم در اين ارتباط صحبت مي‌شود. اين طور بر مي‌آيد كه پزشكان در اين ارتباط بيشترسكوت مي‌كردند.

  در برخي از نوشته‌ها كه از آن زمان به جا مانده است، از آن به عنوان پديده‌اي مفيد ياد شده است. از جمله گالين۱ كه معتقد بود نگه داشتن مني و خارج نكردن آن، مي‌تواند براي سلامتي مضر باشد. به عقيده‌ي او بشر بايد از طريق رابطه با همسرش يا از طريق خودارضايي سعي در آزاد كردن اسپرم‌هايش بكند.

  در قرن شانزدهم حتي مشاهده مي‌كنيم كه بعضي از پزشكان خودارضايي را توصيه مي‌كردند. از جمله يك آناتوميست ايتاليايي به نام فالوپ۲ از اهميت آموزش خودارضايي به جوان‌ها ياد مي‌كند.

  از قرن هفدهم به بعد، مشاهده مي‌كنيم كه در بسياري متون خودارضايي به شدت محكوم و از آن به عنوان عامل بسياري از بيماري‌هاي جسمي و روحي ياد مي‌شود. تنها تحولات علمي دهه‌هاي اخير است كه به اين تصورات غلط پايان داده است.

  بسياري از محققين معتقدند كه انتشار كتابي به نام «اونانيا» در سال ۱۷۱۵ تأثير بسزايي در رواج افكار منفي كه در چند قرن گذشته نسبت به خودارضايي وجود داشته، گذاشته است۳.

  (محقق)در اين كتاب نويسنده عنوان مي‌كند كه ضررهاي ناشي ازخودارضايي، تمام جسم و روح فرد را فرا مي‌گيرد و او را به سوي مرگ سوق مي‌دهد. از اين دوره به بعد مي‌بينيم كه پزشكان تا چند قرن خودارضايي را به عنوان عامل بسياري از بيماري‌ها تصور مي‌كردند. از بيماري‌هاي عصبي گرفته تا بيماري‌هاي جنسي مثل سيفليس و سرطان و كري و ضعف چشم! و بدين گونه وحشت زيادي در جوان‌ها و نوجواناني كه دست به اين كار مي‌زدند، ايجاد مي‌كردند.
  اما مهمترین دلیلی که کتاب اونانیا چاپ شد این بود که نویسنده ی این کتاب سعی بر این داشت که با مضر نشان دادن استمنا خدمت بزرگی را به کارخانه های دارو سازی بکند چیزی که همچنان شاهد ان هستیم
  روش کار این افراد به این صورت است که ابتدا استمنا را مضر نشان داده و فرد استمنا گر را مریض و بعد هم برای درمان عوارض استمنا دارو های مورد نظر خود را تبلیغ می کنند و فرد استمنا گر هم که بشدت متاثر از خرافات است سعی می کند با صرف هر هزینه ای دارو ی مورد نظر را تهیه کند همین موضوع باعث شد تا کمپانی های بزرگ دارو سازی با صرف پول زیاد سعی کنند که این خرافه را ترویج دهند و این شد که تابوی عجیبی درباره ی استمنا درسالهای 1715 تا سالهای 1950 بر غرب سایه افکند

  اما با گسترش علم پزشکی تمام این تابوها شکسته شد در بخش بعد درباره ی موج تابو شکنی صحبت خواهد شد

 30. با سلام راستش من مثل شما علما داکتر و پروفسور نیستم آدم مذهبی نسیتم و یکطرفه قضاوت نمی کنم و فقط نظرم رو می دم. ساسا جان لطفا شما هم یکطرفه قضاوت نکن . اما نظر من اینه که خود ارضایی هم می تونه بی ضرر باشه و هم مضر ، می گم مضر چون زیاد دیدم ، و می گم -احتمالا – بی ضرر چون دکتر های غربی می گن و احتمالا هم بی خودی نمی گن (شاید در کشور های غربی به شیوه درست یا دیگری این کار رو انجام میدن ولی باز هم غیر منطقی میاد چون 1-طبق چیز هایی که خوندم در غرب اموزش های لازم انجام داده می شه پس به این کار احتمالا مبتلا نمی شم 2- اونجا که مثل ایران نیست همه در هارو ببندن و هیچ فکری نکنن .

  در هیچ صورتی ضرر نداره پس چرا یه نفر مدتی بعد از شروع به خود ارضایی چشماش ضعیف می شه ، کمرش گود میشه ، حافظه اش ضعیف می شه و …
  راستش عوارض مختلفی برای خودارضایی رو خوندم اما جایی ندیدم که گفته شده باشه در سن رشد باعث جلوگیری از افزایش قد میبشه اما فکر می کنم این مشکل رو هم بوجود میاره (این یه فرضیه است) چون خود ارضایی باعث افزایش ترشح زیاد هورمون جنسی می شه و هورمون جنسی هم روی صفحات رشد استخوان ها اثر می ذاره و باغث سفت شدن ان ها می شه وقتی هم که این اتفاق افتاد رشد کم بالاخره توقف اون می شه این نظر از اونجا به نظرم رسید که بعضی اه نسبت بدنوش با هم درست نیست مثلا:
  نسبت قد انسان با طول کف پا برابر 6.7 است (تقریبا) یعنی اگه طول کف پا رو ضرب در 6.7 بکنیم قد کلی به دست میاد اما افرادی رو می دیدم که مثلا باید قدشون بالا 175 باشه اما 165 هم نسیت یا مثلا شون هاشون نسبت به حالت طبیعی کوچک تر است. البته همونطور که گفتن اگه واقعا یه مشکل باشه در سن بلوغ و رشد بوجود میاد چون با شروع بلوغ اولین اندام ها یی که رشد می کنن دست ها وکف پا ها هستند بعد قد انسان ودر نهایت شانه ها پهن می شوند. مثلا اگه یه نفر با شروع بلوغ شروع به خود ارضایی کنه کف پا و دست رشد کافی رو می کنه اما قد به اندازه ی کافی رشد نمی کنه .
  و اما کلام اخر که به نظر من این کار ضرر داره چود 1-در اطرافم زیاد دیدم 2- راه اصلی این نیست و ارضا شدن باید با جنس مخالف باشه در حالی این طور نیست و به نظر من اگه ادم رابطه ی جنسی داشته باشه بهتر از اینه که خود ارضایی کنه.اگه خدایی اون بالا نیست که خودتون مواظب خودتون باشید و اگه خدایی هست یار و یاورتون باشه.

  • مجتبی کرمانی

   سوال : سلام آقای دکتر من پسر 17 ساله هستم که متاسفانه از 15 سالگی استمنا میکنم البته نه به طور مکرر | میخاستم بدونم که آیا استمنا باعث کاهش رشد قد میشه ؟
   دکتر محمد جعفر کیانی : خير [ 1389-06-03 ]
   منبع:http://www.pezeshkonline.ir/index.php?ToDo=ShowQuestions&q=&CatID=23&Page=21

  • مجتبی کرمانی

   » آیا خود ارضائی باعث eye floater می شود؟

   07-اردیبهشت-1385, 02:53
   با سلام
   من دچار يك بيماري هستم كه واقعا داره زجرم مي‌ده خواهش مي كنم كمكم كنيد.
   علائم من اينها هستند:
   – بي حالت شدن صورت و عدم توانايي در كنترل حالت چهره
   – لرزش بعضي از ماهيچه هاي بدن در هنگام استراحت ( مثلا در ناحيه‌ي شكم، انگشتها، پا)
   – بعضي وقتها هنگام صحبت كردن (خصوصا صحبت كردن سريع) ناگهان حرفم قطع مي‌شه.

   بايد بگم كه من مدتها فكر مي‌كردم بي حالت شدن چهره من بخاطر خجالتي بودنم هست ولي الان بعد از گذشت يكي دو سال از پيدا شدن اين حالت مطمئن هستم كه بيمارم.
   به خاطر وجود اين حالت وقتي كسي در چهره من خيره شود احساس حقارت مي‌كنم براي همين اين مسئله اغلب باعث مي‌شه من عصبي و افسرده باشم. (ضمنا من مدتي در زندگيم دچار استرس و ترسهاي شديد بوده‌ام)

   جايي خوندم كه اين علائم مربوط كه كاهش دوپامين هست. شايد علائم بيماري پاركينسون باشه ولي من 19 سالم بيشتر نيست. در ضمن جايي هم خوندم كه دوپامين و استيل كولين در اثر خروج زياد مني از بدن كاهش پيدا مي كند، آيا ربطي بين اين مسائل وجود دارد؟
   ضمنا من دچار eye floater هم هستم كه شنيده‌ام از عوارض over-masturbation است.
   07-اردیبهشت-1385, 15:29
   eye floater ارتباطی به خود ارضائی نداره.اشتباه به عرض رسوندن
   دکتر
   .وقتی مکانیزم خود ارضائی چیزی جز مقاربت با شریک جنسی نیست.. چرا باید اتفاقی در خود ارضائی بیفته که در مقاربت با شریک جنسی نمیفته

   در باره مسائلی که مطرح کردید..و با اطلاعاتی که میدین متناسب با بیماری بخصوصی نیست. اگه احساس ناراحتی زیادی میکنید
   بهتره به پزشک عمومی مراجعه کنید تا سلامتی شما را از جهات مختلف ارزیابی کنه
   منبع:http://talar.pezeshki.info/pezeshki/show_article.php?id=14638&title=%D8%A2%DB%8C%D8%A7+%D8%AE%D9%88%D8%AF+%D8%A7%D8%B1%D8%B6%D8%A7%D8%A6%DB%8C+%D8%A8%D8%A7%D8%B9%D8%AB+eye+floater+%D9%85%DB%8C+%D8%B4%D9%88%D8%AF%D8%9F

   • مجتبی کرمانی

    » ايا ميتوان گودي كمر ناشي از استمنا را با ورزش درمان كرد

    16-مرداد-1384, 18:43
    با سلام وعرض خسته نباشيد
    من 18 سال دارم 3 سال است كه استمنا ميكنم البته خوشبختانه موفق به ترك اين عمل شده ام ولي متاسفانه گودي كمرم از حالت نرمال بيشتر شده است
    ايا با ورزش اين مشكل حل ميشود؟ و شما چه ورزشهايي را توصيه وچه ورزش هايي را منع ميكنيد
    با سپاس فراوان
    خدا نگهدار
    17-مرداد-1384, 05:01
    دکتر:خود ارضائی باعث گودی کمر نمیشه..
    خودارضائی,مجموعه مقالات واخبار وگزارشات
    http://community.iransalamat.com/about254.html
    خود ارضايي وکمر درد
    http://community.iransalamat.com/about871.html

    در باره سوال شما.. به سوالات مشابه قبلا پاسخ داده شده
    در باره این مسئله قبلا مفصلا صحبت شده..
    قوس کمر و افتادگی شانه ها
    http://community.iransalamat.com/about202.html
    فرو رفتگي كمر + كمر درد
    http://community.iransalamat.com/about1027.html

  • مجتبی کرمانی

   17-فروردین-1386, 14:42
   سلام!
   حدود 6 سال است كه به استمنا اعتياد پيدا كردم.تقريبا هر دو هفته يك بار اين كار را انجام داده ام.مدتي است كه احساس مي كنم كه فشار ادرارم كم شده.مخصوصا وقتي كه مثانه پر شده باشه اين امر شديد تر نشون ميده.سوزش هم فقط بعد از استمنا در هنگام ادرار به صورت كم احساس مي كنم.آيا ريزش موي سر به استمنا ربطي داره؟ و ممكن هست كه به سرطان پروستات دچار شده باشم؟ ايا با ترك استمنا براي هميشه مشكلات من هم از بين مي روند؟
   18-فروردین-1386, 17:41
   تا اونجاپيكه من اطلاع دارم نه ريزش مو و نه سرطان پروستات هيچ ارتباطي با استمنا ندارند .زماني كه مثانه شما خيلي پر باشه فشار ادرار كمتر ميشه مثل زمانيكه يك ظرف خيلي پر از مايع رو بخواهيد از يك مجراي كوچيك خالي كنيد . استرس – عوامل ژنتيكي و هزار علت ديگه ميتونه عامل ريزش مو باشه (اگر تشخيصتون در مورد ريزش صحيح باشه )ولي همينقد بدونيد كه به استمنا ارتباطي نداره .مشكلات شما در مجموع به استمناتون ارتباطي نداره .براي اطلاع بيشتر و جامعتر ارشيو مطالب مربوط به پوست و مو رو مطالعه كنيد .

 31. مجتبی کرمانی

  لیست تمامی گناهان کبیره از دید اسلام که در ان هیچ اشاره ای به استمنا نشده
  شرک به خدا • نومیدی از رحمت خدا (یاس) • ایمنی از مکر خدا • عقوق والدین • کشتن مومن • تهمت • زنا • فتنه • قطع صله رحم • خوردن مال یتیم • رباخواری • لواط • قذف • شراب‌خواری • قمار • اشتغال بملاهی • غنا • دروغ • سوگند دروغ • گواهی دروغ • گواهی ندادن • پیمان‌شکنی • خیانت در امانت • دزدی • کم‌فروشی • حرام‌خواری • حبس‌الحقوق • فرار از جنگ • اعرابی شدن پس از مهاجرت • کمک به ستمگران • یاری نکردن ستم‌دیدگان • جادوگری • اسراف • کبر ورزیدن • جنگ با مسلمانان • خوردن مردار و خون و گوشت خوک • ترک نماز • ندادن زکات • استخفاف حج • ترک یکی از واجبات • اصرار بر گناه • غیبت • نمیمه • ریختن آبروی مومن • نیرنگ • احتکار • حسد • دشمنی با مومن • قیادت و دیاثت • بدعت • حکم ناحق • جنگ در ماه‌های حرام • بازداشتن از راه خدا • کفران نعمت • فروختن سلاح به کافران • بهتان • هتک قرآن • هتک کعبه • هتک مساجد

  ——————————————————————————————-

  لیست گناهان کبیره از دید امام موسی بن جعفر که در ان هیچ اشاره ای به استمنا نشده
  (ایا ما باید حرف فقط عده ای از مراجع دینی را باور کنیم یا حرف امام معصوممان ؟)
  فهرست گناهان کبیره در حدیثی از موسی بن جعفر

  روایت است از موسی بن جعفر که روزی عمرو بن عبید نزد پدرم جعفر صادق آمد و سلام کرد و نشست و این آیه را تلاوت نمود: «کسانی که اجتناب می‌کنند از گناهان کبیره و فراحش…» (سوره شوری – ۳۵) و ساکت شد.

  حضرت فرمود چرا بقیه را نخواندی و ساکت شدی؟ عرض کردم خواستم بفرمایید تا بدانم گناهان کبیره چیست؟ حضرت فرمود:

  1. شرک به خدا: بزرگترین گناه کبیره شرک به خداست و مشرک محروم از بهشت است چنان که می‌فرماید: «هر که برای خدا شریک قائل شود خدا بهشت را بر او حرام گرداند و جایگاهش آتش دوزخ باشد» (سوره مائده _ ۷۶)
  2. نا امیدی از رحمت خدا: بعد از شرک ناامیدی از رحمت خداست و هر که ناامید باشد کافر است چنان که در قرآن می‌فرماید: «نومید مشوید از رحمت خدا همانا مایوس نمی‌شوند از رحمت خدا مگر کافران» (سوره یوسف – ۸۷)
  3. ایمنی از آزمایش: بعد از آن ایمنی از آزمایش و مجازات است و کسی از آزمایش خداوند ایمن نمی‌شود مگر زیان کاران چنان که در قرآن می‌فرماید: «از مکر خدا ایمن نمی‌گردند مگر جماعت زیانکاران» (سوره اعراف – ۹۷) دیگری عاق پدر و مادر شدن است و خداوند عاق را جبار شقی نامیده‌است چنان که در آیه ۳۲ سوره مریم می‌فرماید: «و به نیکویی به مادر توصیه نمود و مرا ستمکار و شقی نگردانید»
  4. قتل مومن: دیگری قتل مومن است بدون حکم شرعی و خداوند جایگاه قاتل را جهنم قرار داده چنان که می‌فرماید: «هر کس مومنی را به عمد بکشد مجازات او آتش جهنم است که در آن همیشه مغرب خواهد بود و خدا بر او خشم و لعن کند و عذابی بسیار شدید برایش مهیا سازد» (سوره نسا – ۹۵)
  5. تهمت: دیگری تهمت و نسبت زنا دادن به کسی است و هر که چنین تهمتی بزند و عده عذاب به او داده شده چنان که می‌فرماید: “کسانی که به افراد با ایمان نسبت زنا داده‌اند در دنیا و آخرت ملعون خواهند بود و به عذاب سخت معذب خواهند شد» (سوره نور – ۲۳)
  6. خوردن مال یتیم: و دیگر خوردن اموال یتیم است که آن هم در آخرت جز عذاب ثمر دیگری ندارد چنان که خداوند می‌فرماید: «آنان که اموال یتیمان را به ستمگری می‌خورند در حقیقت آنها در شکم خود آتش جهنم فرو می‌برند و به زودی در آتش افروخته خواهند افتاد» (سوره نسا – ۱۱)
  7. فرار از جنگ: و دیگر فرار از جنگ است (که به دستور پیغمبر اسلام و یا امام و یا نائب خاص پیغمبر و امام واجب شده باشد) چنان که می‌فرماید: «هر که در روز جنگ فرار کرد همانا به طرف خشم و غضب خدا روی آورده و جایگاهش دوزخ که بدترین منزل است خواهد بود.»
  8. خوردن ربا: و دیگری خوردن ربا است که خداوند در حق ربا خورندگان می‌فرماید: آن کسانی که ربا می‌خورند می‌فرماید: «آن کسانی که ربا می‌خورند مبعوث نمی‌شوند در قیامت از قبرهای خود مگر مانند آن که شیطان ایشان را با مس کردن مخبط کرده»
  9. ساحر و جادوگر: دیگری سحر و جادو کردن و یاد گرفتن و یاد دادن آن است و خدای متعال در مذمت ساحران فرموده: «و محققا می‌دانند که هر که سحر کند، در عالم آخرت هرگز بهره‌ای از بهشت نخواهد یافت».
  10. زنا: دیگری زنا کردن است و خدای تعالی وعده عذاب به زنا کنندگان داده چنان که می‌فرماید: «هر که زنا کند کیفرش را خواهد دید و عذابش در قیامت مضاعف و دو چندان شود و با ذلت و خواری به جهنم جاوید و ملخد گردد» (سوره فرقان – ۶۸)
  11. قسم ناحق: و دیگری قسم نا حق یاد کردن است. یاد کنندگان ناحق در آخرت بهره‌ای از رحمت الهی ندارند چنان که می‌فرماید: «آنان که عهده خدا و سوگند خود را به بهایی اندک بفروشد اینان را در آخرت بهره و نصیبی از رحمت خداوندی نیست».
  12. خیانت: و دیگری خیانت به دین و مملکت و اموال و ناموس مردم نمودن است و خائن را نیز به کیفر اعمالش می‌رسانند چنان که می‌فرماید: «هر کس خیانت کند روز قیامت به کیفر آن خواهد رسید» (سوره آل عمران – ۱۵۵)
  13. ندادن زکات: و دیگری ندادن زکات است و خدای تعالی در حق مانعین زکات فرموده: «روزی که آن طلا و ذخایرشان در آتش جهنم گداخته شود و پیشانی و پشت و پهلویشان را بدتن داغ کنند» (سوره توبه – ۳۵)
  14. شهادت دروغ و کتمانش: و دیگری شهادت دروغ و ناحق دادن است که در آیه ۷۲ سوره فرقان می‌فرماید: «…هر کس به دروغ و ناحق شهادت دهد مومن نیست و مرتکب گناه کبیره شده‌است». و دیگری کتمان شهادت نمودن است در جایی که آبرو و یا جان و یا اموال مومنی در معرض تلف و خطر باشد چنان که خدای متعال می‌فرماید:«شهادت را مخفی نکنید زیرا هر کس شهادت را کتمان کند البته به قلب گناه کار است» (سوره بقره – ۲۸۳)
  15. شراب خواری و ترک نماز: و دیگری شراب خوردن است و خدای تعالی نهی از خوردن شراب و مسکرات دیگر فرموده هم چنان که از بت پرستی نهی نموده‌است و دیگری ترک نماز است و رسول خدا در ذم تارک الصلوة فرمود: «هر کس عمدا نماز را ترک نماید از امان و پناه رسول خدا خارج است».
  16. نقض عهد و قطع رحم: و دیگری نقص عهد و قطع رحم نمودن است و خداوند ناقض عهد و قاطع رحم را لعن نموده به قولش که می‌فرماید: «برای ایشان است لعن خدا و منزلگاه بد نصیب آنهاست» (سوره رعد – ۲۵) پس عمروبن عبید از خدمت آن حضرت خارج شد و سخت به خود می‌پیچید و گریه شدید می‌نمود و می‌گفت هلاک شد آن که به رای خود فتوی می‌دهد و خود را در فضیلت و علم برابر شما می‌داند
  ————————————————————————————–
  حال این سوال پیش می اید که ایا به راستی:
  این که استمنا از گناهان کبیره است بدعتی نیست که برخی از مراجع نظیر ایت الله مکارم شیرازی وارد دین کرده اند(همانند بدعت بسیار بزرگی که عمر وارد دین کرد او در اواسط دوران خلافتش، با بيان جمله «دو متعه، متعه حج و متعه نسا كه در زمان پيامبر وجود داشت را اينجانب حرام اعلام مى كنم بدعتی بزرگ را وارد دین کرد)

 32. اقایی که میگید ایه ی قران و معصومین هیچ اشاره ای به استمنا نکرده چطور این قضیه را توجیه میکنید که فکر میکنم امام صادق (در مورد امامش مطمئن نیستم) به ایه ی قران اشاره میکنند که اگر انسان به هر وسیله ای غیر از همسر و کنیزش دفع شهوت کنه از متجاوزان است من نمیگمکه سخن معصومین و قران اقا میاد میگه قران نگفته اگر جزو گناهای کبیره نیست چطور معصومین ما میگند که از زنا بدتره تروخدا گناهی به این بزرگی رو فقط به خاطر کمتر از 10 ثانیه لذت کوچیک نشمریم

 33. مجتبی کرمانی

  من گناهان کبیره رو از دید امام موسی بن جعفر گذاشتم که از یک حدیث بسیار معتبر بود
  اما اولا شما اون حدیثی رو که می گی نیاوردی
  بعدش هم اون حدیث رو من خودم اون حدیث منبعش به هیچ وجه معتبر نیست و احتمال جعلی بودنش زیاد

 34. مجتبی کرمانی

  این که گناهش از زنا بدتره از یک حدیث کاملا جعلی اوردی فکر نکن نفهمیدم
  بعدش هم اگر از زنا گناهش بیشتره چرا در نظر امام معصوممان موسی بن جعفر جزو گناهان کبیره نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 35. اره شمادرست میگی یا علی

 36. به نظر من اين ديدگاه اشتباهه اگه درست بود حتما تو قرآن بهش اشاره ميشداما ميبينيد كه نشده البته اگه اعتقاد داريد به قرآن!مي خام بدونين اينا همه توجيه براي يه كار بي ارزشه. آيا انساني كه فرشته ها در مقابلش سجده كردن لايق كارايه بي ارزشه ؟انسان فقط لايق با ازرش ترينهاس در غير اين صورت انسان نيست

 37. به نظر من اين ديدگاه اشتباهه

 38. به نظر من اين ديدگاه اشتباهه اين يه كار بي ارزشه آيا انساني كه فرشته ها سجدش كردن لايق كارايه بي ارزشه؟نه انسان فقط لايق بهترينهاس در غير اين صورت انسان نيست

 39. يه بار ميگه ثبت نشد يه بار ميگه ثبت شد!خب بيا 3 بار پيام دادم الآنم دارم خجالت ميكشم

 40. با سلام به دکتر سردار و بقیه دوستان تقریبا نظر همه رو خوندم من 36 سالم هست و این کارها رو هم تجربه کردم و بنظر من بسته به شرایط هر فرد موضوع فرق میکنه واین که از چه سنی شروع بشه یا شخص متاهل باشه و تعداد دفعات مهمه و مذهبی بودن و موقعیتهای روحی و روانی و … هم تاثیر میذاره که خودارضایی مفید باشه یا مضر و هر کسی بهتر از همه میدونه وضع جسمیش چطور میشه و بهتره همه ی مطالب و نظرات رو بررسی کنیم و با خودمون تطبیق بدیم بعد تصمیم بگیریم میشه مثال هم زد برای بعضی ها خوردن چایی مفید و خستگی اونو از بین میبره ولی بعضی ها وقتی چایی میخورن معده شون اذیت میشه برای بعضی ها هم بی تاثیره و عادت دارن لیوان لیوان چایی میخورن نه خوبه براشون نه بد و بعضی ها اونقدر حساس هستند که وقتی فکر میکنن اگه چایی بخورن ناراحتشون میکنه واقعا هم اکه چایی بخورن ناراحتشون میکنه و وجدان درد میگیرن و… یا همون مقاربت در نظر بگیرین بعضی ها هر روز میتونن و مشکلی پیش نمیاد ولی بعضی ها اگه یک روز در هفته هم مقاربت داشته باشن اذیت میشن حالا متخصصین هم میگن در هفته دو نوبت مناسب هست یا در نظر بگیرین به یه بچه شیرخواره غذای مناسب بزرگسالان رو بدن براش مشکل ایجاد میشه و …. پس در مورد خودارضایی هم همه چیز بسته به شرایط فرق میکنه کسی که از قدرت بدنی خوبی برخورداره و مشکلی نداشته باشه همین که بخاطر مذهبی بودن هر دفعه از کارش پشیمون بشه مطمئنا براش ضرر خواهد کرد چون از لحاظ روحی صدمه میبینه . خواهشا همه مطالب رو بخونیم و قضاوت کنیم و زحمات دوستایی که مثل مجتبی کرمانی عزیز زیاد زحمت میکشن زیر سوال نبریم متشکرم .

 41. با سلام..
  یه خانمی تو مدرسه خواهرم هست که به یکی از بچه ها گفته سیاهی زیر چشم تو به این دلیله که مشکل جنسی داری و خودارضایی می کنی..
  حالا من نمی دونم خود ارضایی می کنه یا نه. ولی واقعا سیاهی زیر چشم می تونه به این علت باشه؟ و گفته که طب سنتی اینو میگه و باید حجامت کنی.به نظر من همش چرته.

  • مجتبی کرمانی

   اون یارو به خواهرت چرت و پرت گفته اگه خودارضایی باعث گودی زیر چشم می شد سکس هم باعث گودی زیر چشم میشد چون مکانیزم هر دو یکی است در خودارضایی شما خود را تحریک می کنید و در سکس بو سیله ی یکی دیگه تحریک می شید

 42. مجتبی کرمانی

  آیا استمنا عوارض دارد؟

  آیا خودارضایی باعث عوارش می شود؟ آیا خود ارضایی بر روی تولید مثل اثر منفی دارد؟ درست است كه یكی از دلایل اصلی تیرگی دور چشم ناشی از خود ارضایی است؟ چگونه از خود ارضایی را كنترل كنم؟

  دكتر من در یه خانواده مذهبی به دنیا امدم .رفتار های من با متانت است و تا به حال با هیچ پسری دوست نبوده ام چه برسد به این كه ….اما یك عادت زشت و پنهان برای خودم داشتم .من از 13 سالگی عادت به خود ارضایی داشتم و با مالیدن الت تناسلی ام احساس لذت می كردم اما هیچ گاه انگشت در ان نكردم و با كسی هم نزدیكی نداشتم .دیروز در سایت خواندم كه برای دیدن پرده بكارت چه كار باید بكنم اما وقتی … در ان دیدم . حالا به من بگویید كه ایا پرده بكارت پشت این سوراخ است یا پرده من؟

  خود ارضائی دختران معمولا باعث آسیب رسیدن به لایه بكارت نمیشود… مگر اینكه اتفاق بخصوصی افتاده باشه و یا اینكه فشار بیش از حد و یا غیر عادی باشه… در هر صورت اگر قرار به معاینه و اظهار نظر توسط متخصص مربوطه باشه تشخیص اینكه نوع آسیب آیا از مقاربت بوده و یا خود ارضائی و هر چیز دیگر امكان پذیر هست… و اگر قراربه گواهی دادن باشه حتما مینویسن كه مقاربتی در كار نبوده…

  آیا خود ارضایی در زنان باعث ناباروری میشود؟ در مردان چطور؟! ویا اینكه همه ی این حرفها خرافاتیست كه دهان به دهان میگردد؟!

  وقتی مكانیزم خود ارضائی چیزی جدا از مكانیزم مقاربت با شریك جنسی نیست… دلیلی نداره اتفاقی در خود ارضائی بیفته كه در مقاربت با شریك جنسی نمی افته…

 43. مجتبی کرمانی

  لام من جواني 28 ساله هستم مجرد من چشمانم گود رفته است و خيلي دلم ميخواهد مقداري از گودي دور چشمم ولو 20% يا كمتر حل شود لطفا به من بگوئئد كه چه داروها يا غذاهايي باعث رشد دور بافتهاي دور چشم ميشوند؟ email:aspn170@yahoo.com [/QUOTE] رژيم غذايي كه جداگانه روي بافت دور چشم اثر كند وجود ندارد فقط با افزايش وزن ممكن است گودي دور چشم كمتر شود. در سن شما براي گودي چشم توصيه به اقدامات جراحي نمي شود.
  ارسال شده در : 1387/5/13 | 3:06 بعدازظهر
  مهرداد با سلام من مردي 21 ساله هستم و چند سالي است از عينك استفاده ميكنم . به تازگي قصد برداشتن عينك و استفاده از لنز را دارم ولي در اين مدت چشمانم به شدت گود شده است . ايا كرمهايي براي رفع اين مشكل وجود دارند ؟ در صورت وجود لطفا معرفي كنبد. ايا راههايي مثل تزريق چربي به دور چشم را پيشنهاد ميكنيد.لطفا مرا راهنمايي كنيد. با تشكر

  email:mhd_b1366@yahoo.com
  ارسال شده در : 1387/5/16 | 5:43 بعدازظهر
  Ophthalmologist دكتر سپيده توكلي زاده:
  با سلام.
  در حال حاضر براي رفع مشكل شما كرم و يا پمادهاي موضعي وجود ندارد. تزريق چربي در دنيا به صورت محدود و تحقيقاتي انجام شده است ولي تا مشخص شدن دقيق نتايج آن اين عمل به صورت روتين انجام نمي شود.
  ارسال شده در : 1387/10/8 | 5:02 بعدازظهر
  آقا سيد با سلام، من جواني 23 ساله هستم كه دچار گودي چشم به مقدار زياد هستم. اولا راهي براي علاج گودي چشم وجود داره؟
  با تغذيه هم ميشه برطرفش كرد يا نه؟ (اگر ميشه بگيد خوردن چه چيزهايي بهتره)
  البته اينم بگم تا چند وقت پيش خودارضايي هم ميكردم، آيا اين مسئله تاثيري در گودي چشم داره؟
  E_mail: Mehdi64m@gmail.com
  منتظر جوابتون هستم
  ارسال شده در : 1387/10/9 | 2:25 بعدازظهر
  Ophthalmologist با سلام.
  دكتر سپيده توكلي زاده:
  با سلام.
  در حال حاضر براي رفع مشكل شما كرم و يا پمادهاي موضعي وجود ندارد. تزريق چربي در دنيا به صورت محدود و تحقيقاتي انجام شده است ولي تا مشخص شدن دقيق نتايج آن اين عمل به صورت روتين انجام نمي شود.
  خود ارضائي باعث ايجاد اين مشكل نمي شود.

 44. مجتبی کرمانی

  خود ارضایی از دیدگاه علمی و روانشناسی، سخنرانی راديويی مژگان کاهن در راديو «فردا ۲۵» سوئد، ۲۴ ژوئن

  سخنرانی راديويی خانم کاهن در راديو «فردا ۲۵» سوئد

  زمان:شنبه ۲۴ ژوئن ساعت ۲۲ به وقت اروپای غربی ۲۳.۳۰ به وقت ايران و ۲۱ به وقت گرينويچ

  موضوع:خود ارضايی از ديدگاه علمی و روانشناسی

  در اين گفتار سعی خواهد شد در ابتدا در ارتبا ط با خود ارضايی وطرز تلقی آن در در تاريخ غرب صحبت شود سپس به بررسی پديده ی خود ارضايی در کودکان و نوجوانان و نيز زنان و مردان از ديدگاه علمی و روانشناسی پرداخته خواهد شد. اين برنامه مستقيم می باشد و پس از گفتاربه پرسش ها پاسخ داده خواهد شد.

  آدرس اينترنتی
  http://www.gnf.nu
  هنگام ورود به اين سايت در ستون راست سايت، زير نام «فرکانس 102.6″، روی کلمه «Lyssna LIVE» کليک کنيد.

  يا روی موج کوتاه اف. ام فرکانس 102.6

  برای طرح سئوال و گفتگو در حين برنامه، با اين شماره تلفن تماس حاصل نمائيد: ۰۰۴۶۳۱۳۳۵۱۲۵۱
  يا ۰۰۴۶۳۱۳۳۵۱۲۵۲

 45. زنده باد
  آقای دکتر میخواستم بپرسم هنگام بیرون آمدن منی چه در خودارضایی و چه در نزدیکی اگر جلوی بیرون آمدن منی رو بگیری ضرر داره؟

 46. سلام دکتر و با اجازه
  مجتبی کرمانی لطفا برای دیدگاه من نظر بدین متشکرم .

نظر شما در مورد این نوشته چه بود؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: