خودارضایی (استمناء – استشهاء) خوب است یا بد؟

آقای دکتر ع. ح. سردار من جوانی 23 ساله هستم و از سن 12 سالگی کار خودارضایی انجام میدهم تا به حال و در طول اين مدت شايد در ماه 10 بار را ميتوان تخمين زد…ايا ترسى براى اينده و ترس ازعدم توانايى نزديكى با همسردراينده و عدم بچه دار نشدن و … وجود دارد واقعا از راهنماییتون ممنون میشم و در ضمن من خیلی میترسم و خیلی هم گیج شدم و با خوندن مطالب جورواجور كاملا ترسيدم … توروخدا كمكم كنيد.

جواب : سئوالهای مشابه زیادی چنان این سئوال مطرح میشود . وقتی جوانها روی این موضوع بر اینترنت فارسی کلیک کنند ، آنها طوماری از بیماریهای مرتبط با خودارضایی را مشاهده مینمایند . بعضی از مولفان این پدیده را بدتر از سرطان جلوه داده اند ! از سویی وقتی روی اینترنت انگلیسی پزشکی کلیک شود ، این موضوع بیشتر به شکل یک حالت طبیعی شرح داده شده است . گاهی ایرادها از خود ارضایی چنان زیاد است که مرا یاد مجرمی میاندازد که وقتی اعتراف میکند ، پلیسها جنایات کشف نشده دیگران را نیز به گردن او میاندازند !

* سه سایت به جنبه مثبت این موضوع بیشتر بها داده اند . من این موضوع را به نظرخواهی عمومی میگذارم . اول به قسمتهایی از یک مطلب در این ارتباط را که از سایت پزشکی انگلیسی Web Md ترجمه کرده ام در اختیارتان میگذارم :


خود ارضایی شامل تحریک اندام تناسلی برای رسیدن به برانگیختگی و لذت جنسی تا نیل به حالت انزال است . معمولا این عمل با لمس یا ماساژ آلت تناسلی مرد یا کلیتور خانومها صورت میگیرد . برخی زنان ممکن است با تحریک مهبل (واژن) دست به خود ارضایی بزنند و یا اسباب های جنسی مانند مرتعش کننده را بکار برند .

چه کسی خودارضایی میکند ؟
تقریبا همه .
خود ارضایی رفتار بسیار مرسوم است ، حتی در میان افرادی که روابط مقاربتی مشترک دارند نیز صورت میگیرد . در یک مطالعه ملی گزارش شده که 95 درصد از مردان و 89 درصد زنان خود ارضایی میکنند . خود ارضایی اولین تجربه جنسی توسط اکثریت زنان و مردان است . در نورسته ها ، خود ارضایی بخشی عادی از اکتشاف بدنی کودک در حال رشد است . اغلب مردم در بزرگسالی نیز خود ارضایی میکنند و بسیاری ازمردم در سراسر زندگی خود دست به این عمل میزنند .

چرا مردم خود ارضایی میکنند ؟
علاوه بر احساس خوشی که حاصل میشود ، خود ارضایی راه خوبی برای کاهش تنش های جنسی در دوران زندگی است ، به خصوص برای افرادی که شریک مقاربتی ندارند و یا شریک آنها مایل نیست و یا در دسترس نمیباشد . استمناء جایگزین جنسی بی خطر برای جلوگیری از حاملگی و خطرات ناشی از بیماری های مقاربتی است . همچنین خود ارضایی برای نمونه برداری از مایع منی جهت آزمایش ناباروری یا اهدای اسپرم لازم است . هنگامی که اختلال عملکرد جنسی در افراد بالغ وجود داشته باشد ، استمناء ممکن است توسط درمانگر جنسی تجویز شود تا اجازه دهد یک فرد ارگاسم را تجربه کند (اغلب در زنان) و یا انزال را به تاخیر اندازد (اغلب در مردان).

آیا خود ارضایی عملی عادی است ؟
زمانی این عمل به عنوان یک انحراف جنسی یا اخلاقی و نشانه هایی از یک مشکل روانی در نظر گرفته میشد ، استمناء در حال حاضر به عنوان عملی طبیعی ، فعالیت سالم جنسی خوشایند ، مناسب و بی خطر محسوب می شود . این عمل راه خوبی برای تجربه لذت جنسی است و می تواند در طول زندگی صورت گیرد . خود ارضایی تنها زمانی که مانع فعالیت جنسی با شریک زندگی گردد یا در ملاء عام انجام گیرد و یا یا باعث ناراحتی قابل توجهی به شخص شود به عنوان مشکل در نظر گرفته میشود .در صورتی که این عمل به شکل اجباری باشد و یا با فعالیت روزمره تداخل کند ممکن است موجب ایجاد اضطراب گردد .

آیا خود ارضایی مضر است ؟
به طور کلی ، جامعه پزشکی خود ارضایی را به عنوان رفتار جنسی طبیعی و بی ضرر برای هر دو گروه مردان و زنان فرض میکند . این کار هیچ صدمه جسمی و یا آسیب به بدن ایجاد نمی کند ، و با اعتدال می تواند در سرتاسر طول عمر شخص به عنوان بخشی از رفتار طبیعی جنسی باشد . برخی از فرهنگ ها و ادیان با استمناء مخالفند و آنرا به عنوان گناه میشناسند . بعضی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که خود ارضایی می تواند سلامت جنسی و قرابت را بهبود دهد .

* همکار گرامی دکتر شیرمحمدی به پرسش پاسخهایی در این ارتباط پرداخته اند که قسمتهایی از آنرا درج میکنم :

آيا خود ارضايي از نظر علمي براي انسان عارضه يا خطري ندارد؟
… وجود فشار فرهنگی – مذهبی ریشه داری باعث شده است تا در میان مردم شایعات فراوانی در مورد عوارض ناشی از خودارضایی شكل بگيرد. شایعاتی مانند احتمال کاهش بینایی و کوری- ضعف عمومی قوای جمسانی- غش و دیوانگی- و موارد بسیاری مانند آن. تقريباً اغلب افرادي كه بطور مرتب خودارضايي ميكنند، سعي ميكنند در اولين برخورد با علائم يك اختلال، آن را به موضوع خودارضايي خود نسبت دهند. ظاهراً هنوز دلايل علمي قاطعي به نفع اين شايعات يافت نشده است و از آن طرف مزایای بسیاری چون امکان تقویت تخیلات و توانایی و اعتماد به نفس جنسی و همینطور کاهش تنشهای روحی و جنسی افراد، براي آن برشمرده شده است. شاید متعجب بشوید از اینکه بدانید یکی از روش های موفق درمان زودارضایی مردان نوعي خودارضایی هدايت شده است (البته با روش و جزئیات خاص خود). يكي از دوستان سوال ميكرد آيا نبود دليل علمي دال بر عارضه دار بودن خودارضايي دليل بر بي خطر بودن آن است؟ پاسخ اين است كه با توجه به اصل برائت در زندگي روزمره وقتي دليلي بر خودداري از انجام كاري وجود ندارد واقعاً اجازه داريم كه آن را انجام دهيم …

آيا خودارضايي يك فعاليت جنسي طبيعي است؟
…. اگر طبيعي را به معناي سالم بگيريم پاسخ مثبت است. از نظر من خودارضايي دركل يك فعاليت جنسي سالم است. اما كامل نيست ناقص است، چون بدون حضور فيزيكي جفت (= پارتنر) صورت ميگيرد و مانند آن هم ارضاء كننده نيست چون حواس پنجگانه كارايي واقعي لازم در افزايش تحريكات حسي را ندارند. فقط تجسم و تصور است كه وارد ميدان ميشود. براي توضيح بيشتر بايد دقت كرد كه خودارضايي هم مانند بقيه فعاليت هاي جنسي اگر در شرايط نامناسبي انجام شود يك فعاليت جنسي ناسالم است كه با عوارض بعدي همراه خواهد بود (مثلاً در شرايط ترس و اضطراب و عجله و هيجان شديد و احساس گناه) و اين مسائلي است كه خيلي ها نميتوانند از هم جدا كنند و خيلي سوال ميشود. در مورد تعداد و مدت خودارضايي نميتوان هيچ چهار چوب مشخصي بعنوان محدوده نرمال تعيين كرد. تعيين اينكه چه موقع ميتوان با قاطعيت اظهار نظر كرد كه فرد بصورت افراطي معتاد به خودارضايي شده و بايد به فكر چاره بود هميشه هم آسان نيست. يك معيار خوب اين است كه اگر خودارضايي به قدري افزايش يابد كه زندگي روزمره فرد را مختل كند بايد براي تعديل آن چاره انديشيد …

* در ویکیپدیا هم مطالبی در این ارتباط نشر یافته که توجه شما را به آن جلب میکنم :

دلایل خودارضایی
علاوه بر احساس لذت جنسی، خودارضایی برای رهایی از تنش‌های جنسی به‌خصوص در زمانی که شریک جنسی در دسترس نیست انجام می‌شود. خودارضایی گاهی به منظور رفع اضطراب و رسیدن به آرامش صورت می‌گیرد. در نوجوانان گاهی خودارضایی با هدف کنجکاوی در خصوص دستگاه‌های تناسلی اجرا می‌شود. خودارضایی همچنین گاهی با هدف پیشگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی و همچنین پیشگیری از بارداری صورت می‌گیرد. گاهی در برخی نارسایی‌های جنسی توسط پزشک نیز استمناء تجویز می‌شود.

عوارض خودارضایی
در گذشته خودارضایی گونه‌ای از انحراف جنسی و ذهنی تلقی می‌شد. حتی هنوز علی‌رغم این که بسیاری از پزشکان بارها بر بی‌ضرری خودارضایی تأکید داشته‌اند٬ این باور ریشه‌دار که خودارضایی باعث عوارضی همچون سیاهی افتادن دور چشمها٬ قوس کمر٬ کوری٬ سکتهٔ قلبی٬ مشکلات جنسی٬ یا لرزش دست می‌شود در میان بسیاری از عوام، خصوصاً پیروان سرسخت مذاهب، شایع است. امروزه متخصصان، خودارضایی را گونه‌ای از فعالیت جنسی می‌دانند که طبیعی، سالم، مطلوب و امن است. تنها هنگامی خودارضایی می‌تواند مشکل‌ساز شود که فرد را از برقراری رابطهٔ با شریک جنسی‌اش باز دارد یا این عمل باعث اختلالات رفتاری در شخص گردد. بنا بر نظر اکثریت پزشکان و بر خلاف باور عموم، از لحاظ پزشکی خودارضایی چه در مردان چه در زنان، در صورت میانه‌روی هیچ عارضهٔ خاصی در بدن ایجاد نمی‌کند و می‌تواند نوعی از رفتار جنسی فرد محسوب شود و به حفظ سلامت جنسی انسان کمک کند. خودارضایی در ریزش مو، به وجود آمدن آکنه و ضعف منی و نطفه شخص بی‌تاثیر است. همچنین استمناء در ظاهر فرد تاثیرگذار نیست. خودارضایی همچنین به خودی خود هیچ مشکل روانی و ذهنی ایجاد نمی‌کند. خودارضایی در ضعف بینایی و بطور کلی تحلیل قوای جسمانی هیچ نقشی ندارد.
خودارضایی در اکثر زنان باعث کاهش فشارهای عصبی قبل از قاعدگی می‌شود. علاوه بر آن خودارضایی در زنان می‌تواند در اینکه چطور به ارگاسم برسند کمک کند. در مردان این عمل با افزایش زمان انزال و کنترل بیشتر آن، در رابطهٔ جنسی مفید خواهد بود. البته زیاده‌روی بیش از حد در استمناء (بیشتر از ۲۰ بار در ماه) می‌تواند در مردان از عوامل سرطان پروستات در آینده محسوب شود. اما از طرفی استمناء مرتب خصوصاً در سنین بالای ۵۰ سال بخاطر دفع عوامل بیماری‌زا از داخل پروستات از بروز این بیماری پیشگیری می‌کند. استمنا یک یا دو بار در هفته همچنین می‌تواند باعث افزایش تولید گلبول‌های سفید خون در مردان شود و از این طریق سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد.

خوب حالا نظر علمی شما در این ارتباط چیست ؟ (لازم به یادآوری مجدد است که این موضوع تنها جنبه نظرخواهی دارد).

Posted on ژانویه 9, 2010, in مقاربت, کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 1,488 دیدگاه.

 1. agha jon az ghadim goftan ke har kari ro az khebrash beporsin ma ham ke das be kirim faghat ye tosiye beheton mikonim ke age mikhyn dochare moshkelate had nashin jagh nazanin ya la aghal mahi 10 bishtar nashe chon man vaghean tajrobe kardam va tasirate manfisho didam man lazem bod begam dige meaile khodetone vali age betonin ye kiro gir biyrin ke onam razi bashe ba ye sighe faghat la payish bezarin on vagh mifahmin ke jagh asan hal nemide va be joz zarar chize digeyi nadare

 2. مجتبی کرمانی

  5Things You Didn’t Know About
  Masturbation
  WebMD explores common concerns women have about masturbation and self-pleasure.
  By Kathleen Doheny
  WebMD Feature
  Reviewed by Louise Chang, MD

  Although men may joke and tease each other about their solo sexual activity, women are typically less forthcoming about their own self-pleasuring. With a very close friend, some may compare notes discretely about the best vibrators or the stress relief going solo can provide.

  But women’s masturbation is not generally a common topic of conversation among girlfriends. Maybe it should be, say sex therapists. They point out that women’s masturbation can have benefits both for health and relationships. Here are five things about masturbation women may not know:
  Recommended Related to Women

  Top Women’s Health Stories of 2008: Readers’ Choice

  Are you normal? That’s a question on a lot of women’s minds when it comes to personal health. It was also a good year for beating belly fat and finding ways to fight fatigue. Those topics are among the most viewed women’s health stories on WebMD for 2008. 5 Things You Didn’t Know About Your Period How to Handle Embarrassing Problems 5 Home Remedy No-Nos Vaginal Problems That Affect Your Sex Life Banish the Bags Under …

  Read the Top Women’s Health Stories of 2008: Readers’ Choice article > >
  1. «Normal» masturbation in women takes many forms.

  Most women, like men, have masturbated at least once in their lives, research suggests. Frequency varies, and there’s no «normal» for that. There’s no »normal» cutoff age, either, with the practice continuing into the 80s and beyond.

  Women may feel guilty about it, especially if they are in a committed relationship, but there’s no need for guilt, sex therapists say. Sometimes a partner is tired, out of town, or otherwise unavailable. And it doesn’t mean a woman needs to go without.

  There is no one «method» of masturbation in women that’s normal. «A range of ways is ‹normal,»› says Paul Joannides, PsyD, a psychoanalyst in Waldport, Ore.

  Fingers and vibrators are two common methods of women’s masturbation. More than half of 2,056 women, aged 18 to 60, used a vibrator either during masturbation or intercourse, says Debby Herbenick, PhD, MPH, associate director of the Center for Sexual Health Promotion at Indiana University, Bloomington, who led the survey.

  Other women who masturbate report they use the back of a vibrating toothbrush head, the handle of a hairbrush, or water jets in the bathtub, Joannides says.

  Although some experts worry about side effects from vibrator use, such as genital numbness or pain, less than 30% of the women in Herbenick’s vibrator survey said they had experienced them.

  But another expert, Frank Sommers, MD, a Toronto psychiatrist, worries that excessive vibrator use during masturbation could desensitize women to orgasms with a partner. “I tell my patients, ‘Look on a vibrator as whipped cream — you wouldn’t want to eat it every day.’’’

  He believes too much vibrator use ‘’habituates your autonomic nervous system to such stimulation that a human could not duplicate it.”
  2. Masturbation can improve your mood — without the »obligations» of partnered sex.

  However a woman chooses to masturbate, it can improve her spirits. «It can improve a depressed mood,» says Kathleen Segraves, PhD, a sex therapist and associate professor of psychiatry at Case Western Reserve University and a therapist at Metrohealth Medical Center in Cleveland, Ohio. «Not clinical depression, but the ‹blue funk› days.»

  «With solo sex, there is no distraction, and you can focus on your own experience without making sure someone else is having a good time,» she says.

  It doesn’t mean you don’t love your partner, maybe just that you need to think only about yourself sometimes, experts say. «The woman doesn’t have to be outside her head, wondering, ‹Am I taking too long?'» Segraves says.

 3. مجتبی کرمانی

  3. Masturbation can improve your sex life with your partner.

  Women who masturbate on a regular basis learn what feels good for them, Segraves says. «It helps build sexual confidence,» she says. «It helps you guide the partner when you have a partner.”

  You can say, for instance: «Please put your hand here,» and not be embarrassed, she says.

  Women who use a vibrator during masturbation tend to have better sexual functioning with a partner, Herbenick says.

  Sex therapists typically recommend masturbation for women who have a difficult time reaching orgasm. It can help them learn about their body and feel less self-conscious.

  «We know that women compared to men have a harder time learning to orgasm,» Herbenick says. Masturbating can help, and masturbating with a vibrator may help even more, she says. «Using a vibrator, for reasons we don’t understand, helps women orgasm.» The survey is published in the Journal of Sexual Medicine.

  Those who used a vibrator, she found, even if it had been a year since the use, «had better sexual functioning in terms of vaginal lubrication, desire, arousal and ease of orgasm, and they tended to have less pain or discomfort during intercourse.»

  But «it may be that those who don’t find sex painful tend to use a vibrator,” she says.
  4. Masturbation can help you relax.

  Women are more apt than men to over-analyze a bad day and think: «How could I have done this better?» They are more likely than men, some researchers have found, to replay an argument or bad interaction with people in their head. It all adds up to excess stress.

  Researchers call this rumination, and it has been linked in numerous studies to depression.

  «If you can start pleasuring yourself, that will often interfere with ruminations,» Segraves says. «Not all the time,» she says. But it may help.
  5. Masturbation can provide pain relief.

  Women who masturbate often report that it helps relieve menstrual cramps and to improve the symptoms of premenstrual syndrome (PMS), such as irritability and crankiness.

  Masturbating to orgasm may help migraine, too. Although orgasm has sometimes been found to trigger a migraine headache, it may also relieve it, according to some research. Scientists speculate that some factor associated with orgasm (by yourself or with a partner) may suppress pain or actually suppress the migraine process

 4. من17سالمه و پس از خوندن این مطلب واقعا تعجب کردم چون همیشه معلمها و روحانییون مدرسه به ما از عوارض خود ارضایی میگن و بچه ها رو نا اگاه از این قضیه نگاه میدارن وقتی من به همکلاسیهام حقیقت این موضوع که عمل خود ارضایی عوارضی نداره رو گفتم بچها باور نمی کردند که تمام این مدت از کسایی دروغ شنیدند که والدین دوم انها محصوب میشدند از معلم های خود من از شما خاهش میکنم اطلاع رسانی درستی در مدارس انجام دهید چرا که این وظیفه ی شماست

 5. مجتبی کرمانی

  در المان و چند کشور دیگر استمنا اموزش داده می شود
  ر حالی که تابو ی استمنا در تمام دنیا شکسته شده و در برخی از کشورهای غربی استمنا اموزش داده می شود ولی برخی از افراد سعی دارند تا با تحریف و تغییر حرفها و سخنان دانشمندان غربی این طور وانمود کنند که استمنا در غرب هم مضر شناخته می شود در جواب این دوستان من خبری را که یکی از سایتهای معتبر ایرانی منتشر کرده برای شما می گذارم:

  بخش دوم کتاب مربوط به کودکان 4 تا 6 سال است که در آن به والدین توصیه شده است حرکات آمیزش جنسی و خود ارضایی را به کودکان خود آموزش دهند و به آنها اجازه دهند تا به طور نامحدود خودارضایی کنند (به جز در موادی که موجب آسیب جسمی می شود) در این کتاب آمده است به کودکان بیاموزید که چیزی به عنوان قسمت های شرم آور در بدن وجود ندارد.

  مرکز آموزش بهداشت (BZgA) وابسته به وزارت امور خانواده آلمان اخیرا اقدام به اجبار آموزش کتابی با عنوان “عشق، بدن،دكتر بازیگوش” در مهد کودک ها و مدارس ابتدایی 9 منطقه از کشور آلمان برای کودکان و اولیاء آنها نموده است.به گزارش فرهنگيان نيوز به نقل از نوسازی به نقل از روزنامه زکپوسپولیتا؛ بخش اول کتاب”عشق، بدن،دكتر بازیگوش” مربوط به کودکان 1 تا 3 سال است که در آن به پدرها توصیه شده است توجه بیشتری به اندام های جنسی دخترانشان بنمایند و با نوازش اندام های جنسی آنها امکان پروش حس غرور دختر بودن را در آنان فراهم کنند.

  نویسنده در توجیه توصیه ی خود برای والدین کودک ، اضافه می کند “کودک تمام قسمت های بدن پدر خود را لمس می کند و حتی بعضی اوقات از این طریق او را تحریک می کند، پدر نیز باید در مقابل همین کار را انجام دهد.”

  بخش دوم کتاب مربوط به کودکان 4 تا 6 سال است که در آن به والدین توصیه شده است حرکات آمیزش جنسی و خود ارضایی را به کودکان خود آموزش دهند و به آنها اجازه دهند تا به طور نامحدود خودارضایی کنند

 6. مجتبی کرمانی

  يكي از موارديكه در امور جنسي كاملاً افراد را گيج و دچار استرس كرده است مورد خودارضايي ميباشد.اين عامليست كه همه از آن به عنوان يك اعتياد نام ميبرند و آن را شديداً پنهان ميكنند در حاليكه به نظر من 90% پسران و 70% دختران به انجام آن مشغولند!!
  در گذشته اخلاقيون زنها را عامل تحريك جنسي ميدانستند و آنها را به بهانه عوامل گوناگون خانه نشين ميكردند تا از جلوي چشم دور باشند ولي در مورد پسران كاري نمي توانستند بكنند براي همين با استفاده از دروغ سعي در شستشوي مغزي آنها ميكردند و افكار پوچي را براي جلوگيري از مبادرت به اين كار وارد مغز آنان مينمودند.با اينكه در علم نوين از خودارضايي به عنوان يك پديده كاملاً طبيعي در پروسه تكاملي جنسي فرد ناميده ميشود ولي متاسفانه بدليل سانسور شديد خبري دريچه هاي اطلاعاتي كاملاً بسته ميباشد..
  مواردي همچون كاهش قواي جنسي در آينده ، ضعف بينايي ، لرزش دست ، لاغري ، گودي و سياهي چشم ، مشكل ارگاسم ، مشكل در زايمان و نظاير اينها از جمله اختلالات ناشي از عمل خودارضايي ميباشد.

 7. باشه مگه پدر و مادر و آخونها و معلمها و بقيه كه ميگن استمنا بده مرض دارن ؟
  مثلا اگه ما استمنا كنيم تموم مي شه براي اونا نمي مونه ؟‌ عزيزم مريض كه نيستن حتما يه چيزي هم هست ؛ منتها عوارضش دير و زود داره ولي سوخت و سوز نداره .
  اصلا عوارضو بيخيال ، تو فقط بگو مگه اونا چه ما اين كارو بكنيم چه نكنيم براشون فرق داره ؟

 8. دوما عوارضش فقط با اينكه ما بگيم نميره ، بايد اون بدبخت بيچاره هايي رو ببينيم كه تجربه دارن ؛ ما كه بگيم بي ضرره بي ضرر نميشه مثلا همين وحيد كه تو همين صفحه نظر داده رو بخونيد بعد بگبيد

 9. سوما اگه اعتياد نيست اگه اونا يي كه اين كارو ميكنن تونستن يكي دو هفته اين كارو نكنن بعد بيا بگو آدم بهش وابسته نميشه و معتاد نميشه

 10. اقای mاول که با اسم وحید اومدی پیام گذاشتی حالا هم با اسم ناشناس تو گفتی عوارض داره پس چرا اون المانی ها که این کار رو می کنن به عوارضش دچار نمی شن

  • dadash man vahidam va az injor kos kesh baziya ke ba esmhaye mokhtalef biyam asan hal nemikonam man khodam az harchi akhonde koniye badam miyad vali man faghat az zabone khodam neveshtam ke tasire jagh ro roye kfodam dide bodam chon vaghean darsam zaif shod va az moadele 19.5 be modele 17 residam va behet tosiye mikonam age hashare kireti boro har saniye jagh bezan asan be man che vali man on rozhayi ro ke dar ayande barat etefagh khahad oftad poshte sar gozashtam va be elate bimari va jaghi bodan chon baes zafe omomiye badan mishe dochare kam khoni shadid shodam va dar bimarestan behem khon zadan MAN FAGHAT YE CHIZ MIGAM :HAMIN ALAN BORO JAGH BEZAN VA KHODET GHEZAVAT KON KE AYA BADANET ZAF MIKONE YA NA AGE ZAF NAKARD BAZAM BEZAN TA ZAF KONI BADAN KE DOCHARE MOSHKEL SHODI KHABARAM KON OK? MAN FAGHAT YECHIZE BAHAL FAHMIDAM KE JAGH ZADAN TO PESARA KHEYLI BADE CHON KOLE NIROYE JAVONIYO AZAMON MIGIRE INAM ADRESAM AGE KHASTI MAILE BEZAR TA BARAT BEGA http://WWW.VAHIDRAZMI72@YAHOO.COM

 11. گفتی برای اخوند ها چه فایده ای داره که ما این کارو بکنیم یا نه؟
  بعضی از این اخوندها ادمهای مریضی هستند و به هر طریق می خوان بقیه رو از لذت بردن محروم کنند

 12. اگه عوارض داشت تو کشور های خارجی این کار رو اموزش نمی دادن

  • مجتبی کرمانی

   یکی دیگر از افسانه هایی که اخلاقیون بیان می کنند این است که: ((قسمتی از ماده ی منی جذب خون شده و برای انرژی رسانی به دیگر اعضای بدن از جمله چشم و گوش مصرف می شود و کسانی که خود را از این ماده ی ارزشمند محروم می کنند به ضعف بینایی و شنوایی مبتلا می شوند )) در جواب این جمله من قسمتی از مقاله ی دکتر هادی ناصر را می نویسم: دکتر هادی ناصر: لازم به ذکر است که عوارض زیر به هیچ عنوان ارتباطی با خود ارضایی ندارد: 4- نابینایی، ناشنوایی و از بین رفتن سیستم عصبی در اثر کمبود منی: مایع منی از سلول اسپرم و مایعات غدد ضمیمه دستگاه تناسلی (مانند غده‌ی پروستات در انسان و غدد وِزیکولی در نشخوارکنندگان) تشکیل شده است. نقش مایعات غدد ضمیمه جنسی ابتدا خنثی کردن محیط اسیدی مجرای خروج اسپرم و سپس تغذیه‌ی خود اسپرم است. اسپرم در بخش انتهایی مسیر خروج خود از بدن با مجرای خروج ادرار در آلت تناسلی هم مسیر می‌شود و چون ادرار اسیدی است، پس مایعات غدد ضمیمه جنسی می‌توانند این محیط اسیدی را با قلیایی بودن خود، خنثی کرده و مسیر مناسبی برای عبور و خروج اسپرم فراهم کنند. این وظیفه در انسان بیشتر بر عهده‌ی مایعات قلیایی تولید شده از غده‌ی پروستات است. مایعات غدد ضمیمه سرشار از قند فروکتوز هستند که برای تغذیه‌ی خود اسپرم در نظر گرفته شده است و به هیچ وجه برای تغذیه و انرژی‌زایی دیگر عناصر و ارگان های بدن کافی نیستند، بنابراین نابینایی، ناشنوایی و دیگر عوارض عصبی و غیرعصبی نسبت داده شده به نبود یا کمبود اسپرم برای تولید انرژی صحیح نیست

   • مجتبی کرمانی

    ما یکی دیگر از جملاتی که اخلاقیون درباره ی استمنا می گویند این است: ((از هر 10نفر که در تیمارستانها بستری هستند 9 نفر به استمنا معتادند و به خاطر استمنا به این بیماریهای روانی دچار شده اند)) من در این مورد نظر شما را به پاسخ دکتر شیخ الاسلامی به سوالی مرتبط با همین موضوع جلب می کنم : قای دکتر سلام از زحماتی که میکشید و هدف والایی که دارید واقعاً ممنونم. با توجه به این مطلب میخواستم بپرسم که یعنی خود ارضایی این بیماریهای جسمی که شما هم ذکر کردید(كاهش قواي جنسي در آينده ، ضعف بينايي ، لرزش دست ، لاغري ، گودي و سياهي چشم ، ضعف و درد کمر، مشكل ارگاسم و . . .) را ایجاد میکند یا نه؟ و آیا این مطلب که میگویند که از هر 10 نفر که در تیمارستان ها هستند 9 نفر سابقه اعتیاد به استمنا داشته اند درست است یا نه؟ و سوال آخر اینکه اعتیاد به استمنا به چه میزان انجام این عمل گفته میشود؟ با تشکر از این دوست عزیز بابت طرح سوال در این مورد لازم مي دانم بگويم مطلب مربوط به خود ارضايي يا استمنا تمام سوالات را به نوعي پاسخ داده است اما جهت روشن شدن موضوع موارد را يك به يك توضيح مي دهم: خود ارضايي هيچ يك از بيماريهاي جسمي ذكر شده را ايجاد نمي كند و اينها باورهاي غلطي است كه در جامعه مطرح مي گردد. خود ارضايي مثل يك رابطه جنسي طبيعي است كه در آن ارضاي ميل جنسي توسط خود فرد صورت مي گيرد و هيچ يك از بيماريهاي ذكر شده را ايجاد نمي نمايد. در مورد ابتلا 9 نفر از ده نفر مورد بستري در تيمارستانها به استمنا يا خود ارضايي بايد بگويم اين نيز يك باور غلط است. خود ارضايي باعث بيماري رواني منجر به بستري در بيمارستان نمي گردد. بر اساس نوشته كتاب كاپلان كه يكي از كتب معتبر و مرجع روانپزشكي در دنياست و در دانشگاههاي علوم پزشكي ما نيز تدريس مي گردد صد در صد مردان در عمر خود به استمنا پرداخته اند و استمنا بعنوان راهي براي كشف ميل جنسي و در پروسه اي طبيعي انجام مي پذيرد. در كشور ما به دليل منع مذهبي، استمنا عملي شنيع شناخته شده و براي توجيه دلايل منع مذهبي آن هزاران دروغ و دغل بافته شده و به عنوان عوارض استمنا مطرح مي گردد كه همگي بي پايه بوده و بايد گفت استمنا به خودي خود فاقد عوارض است. عوارض آن ناشي از نحوه انجام و تعداد دفعات انجام آن است و بيشتر از آنكه جنبه جسمي داشته باشد جنبه رواني دارد. در كشورهاي غربي كه ممنوعيتي براي استمنا نيست حتي عوارض رواني آن نيز به مراتب كمتر از كشور ماست. مشكل استمنا اينست كه از يكسو حرام است و از سوي ديگر ميل جنسي، فرد را وادار به انجام آن مي نمايد و از سوي ديگر فرد توان ترك اين عمل را ندارد لذا از درون احساس ضعف اراده و عدم اعتماد به نفس پيدا مي كند و بيشتر از لحاظ رواني خود را ملامت مي نمايد. بسياري از مردان متاهل هستند كه در دوران تجرد بارها به استمنا مبادرت نموده اند ولي بعد از ازدواج هرگز به اين كار مبادرت نكرده اند و نيازي به اين عمل نداشته اند. بصورت عادي كيسه هاي مني بعد از پر شدن زمينه ايجاد ميل جنسي را فراهم مي كنند و در صورتيكه تخليه نشوند فشار رواني جهت تخليه ايجاد مي كنند كه استمنا و احتلام راههاي تخليه اين كيسه ها در افرادي است كه فاقد شريك جنسي هستند و برقراري رابطه جنسي راه تخليه در افراد داراي شريك جنسي هستند. در باب ميزان انجام كه بعنوان اعتياد در نظر گرفته شود بايد گفت اعتياد امري است نسبي و در افراد مختلف و شرايط مختلف متفاوت است. نمي توان دقيقا گفت چند بار استمنا اعتياد محسوب مي گردد. اعتياد به يك امر زماني است كه فرد در پي عدم انجام آن دچار عوارضي گردد كه او را به انجام آن عمل وادارد و با انجام آن عمل به حالت عادي برگردد و عوارض برطرف گردد. لذا در يك فرد يكبار در هفته اعتياد حساب مي گردد و در فردي ديگر يكبار در هفته اعتياد حساب نمي شود. در مورد بحث استمنا شبهاتی برای برخی از مخاطبین ایجاد شده که در نظرات خصوصی خود مطرح کرده و راهی برای پاسخ مشخص ننموده اند جز صحن عمومی وبلاگ. لذا باید مجددا بگویم که قصد من فقط اطلاع رساني است و هدف از مطالب بالا بردن سطح آگاهي هاي عمومي در مورد مسايل جنسي است. من قصد دارم مطالب علمي و صحيح را بدون سانسور در اختيار عموم بوي‍ژه جوانان بگذارم تا در رفتارهاي پرخطر خود تجديد نظر كنند و با آگاهي روش صحيح برقراري رابطه جنسي را ياد بگيرند. جنبه هاي شرعي مسايل جنسي را نيز در حد توان خود مطرح مي نمايم و در برخي مطالب نيز با مشورت با كارشناسان دين مطالب بيان مي شود. در هيچيك از مطالب قصد تحريك و يا تشويق به رفتارهاي خلاف قانون و عرف صورت نگرفته است. در باب استمنا نیز من تشويق به اين امر نكرده ام و مطالب مطرح شده در پيامها و نظرات اشتباه است. نكته اي كه در بيان مطالب علمي وجود دارد توجه به مستندات علمي و تحقيقات و دوري از دخالت علايق و سلايق در نتايج تحقيقات است. بحثي كه اينجانب در مورد استمنا داشته ام به هيچ وجه جواز انجام آن نيست بلكه هدف روشن شدن جنبه هاي مختلف آن بوده و احكام شرعي آن نيز جداگانه مطرح شده است. در مسايل شرعي بايد به دنبال راهي بود تا حرام بودن يا نبودن بر مبناي دلايل منطقي و عقلاني توجيه گردد و نه اينكه مطالب خلاف واقع و دروغ بعنوان توجيه حكم حرام بودن امري استفاده گردد. لذا پيشنهاد مي كنم با توجه به استقبالي كه از مطلب استمنا چه از سوي مخالفين بيان مطلب و چه از سوي موافقين صورت گرفته دوستان عزيز نظرات خود را در باب خود ارضايي شفاف تر بيان كنند تا يك بحث جامع در اين مورد صورت گيرد و شبهات برطرف گردد.

 13. بسم الله الرحمن الرحیم
  من برای شما متاسفم که به ما مسلمانانی که دینی کامل با برنامه ریزی همه جانبه ی زندگی داریم جواب اینچنین سوالهایی را از زبان غربی هایی که معلوم نیست چه دین و ایمانی دارند میدهید.
  در آخر کتاب حدود جواهر می نویسد هر کس به دستش یا عضو دیگرش استمناء کند باید تعزیر شود چون کار حرامی بلکه کبیره ای را مرتکب شده است. چنان چه از حضرت صادق (ع) از حکم آن می پرسند آن حضرت می فرمایند:«گناه بزرگی است که خداوند در قرآن مجید از آن نهی فرموده است و استمناء کننده مثل این است که با خودش نکاح کرده است و اگر کسی را که چنین کاری می کند بشناسم با او هم خوراک نخواهم شد.»

  راوی حدیث می پرسد ازکجای قرآن حکم آن فهمیده می شود؟ فرمود:از آیه«هر کس با غیر از همسر و کنیزش شهوتش را دفع کند ایشان تجاوزکارانند»( آیات 5و6و7 سوره ی مومنون) راوی پرسید:گناه زنا بزرگ تر است یا استمناء؟ حضرت فرمود:استمناء گناه بزرگی است.

  این عمل مبتلایان را به ضعف قوای شهوانی دچار می کند، جبون و بی حال بار می آیند، شهامت و درستی از آنان سلب می شود،چه بسا اشخاصی هستند که در عنفوان جوانی در اثر مبتلا شدن به «جلق» چنان دچار ضعف قوای روحی و جسمی می شوند که معتادین به تریاک و شیره در مقابل آنان شیر نری به شمار می آیند. عمل غیر طبیعی جنسی یعنی استمناء یا جلق از لحاظ روابط نزدیکی که با حواس پنج گانه دارد در درجه اول در چشم و گوش اثر می گذارد. بدین معنی که دید چشم را ضعیف کرده و حس شنوایی را نیز تا اندازۀ قابل توجهی از کار می اندازد. مبتلایان به جلق مخصوصاً آن هایی که از لحاظ جسمانی ضعیف می باشند غالباً مگسی جلوی چشم خود می بینند که به شدّت آن ها را ناراحت می کند و حتی وقتی چشمان خود را می بندند، باز نمی توانند از آسیب مگس در امان باشند و چون این عمل هر بار چندین دقیقه ادامه پیدا می کند چشمانشان سیاهی رفته و دچار سرگیجه می شوند و به زمین می افتند، هم چنین به طور مداوم صدای ناهنجاری در گوش خود احساس می کنند که بسیار ناراحت کننده است، علاوه بر این ها تحلیل رفتن قوای جسمانی و روحانی، کم شدن خون، پریدگی رنگ، نقصان قوای حافظه، لاغری، ضعف و سستی زیاد از حد، بی اشتهایی، کج خلقی، عصبانیت، دَوَران سر و هزاران آفت دیگر از بیماری هایی است که گریبان مبتلایان به جلق را خواهد گرفت.

  البته آن هایی که از لحاظ جسمی قوی هستند ممکن است قدری دیرتر به این بیماری ها دچار شوند ولی به هر حال عدم ابتلا به آن ها از محالات است و خواه ناخواه همه باید به چنین مصائبی گرفتار شوند.

  از بدبختی های مبتلایان به جلق یکی این است که قوۀ ارادۀ آنان به کلی مختل می گردد و لذا وقتی به عمل خود پی می برند آن قدر اراده ندارند که به ترک کردن آن اقدام نمایند. پس این که می گوییم استمناء از لحاظ روحی نیز قوای انسان را فرسوده می کند بی علت نیست.عمل استمناء علاوه بر مضرات جسمی از از لحاظ جسمی نیز شخص را فرسوده می کند، یعنی غدد مترشحۀ داخلی را از کار می اندازد، از جملۀ این غدد غده سازندۀ منی است که بر اثر جلق رفته رفته کوچک شده و به صورت نخودی درمی آید و چون در آن صورت قادر به فعالیت یا ساختن منی یا به قول عرب ها (ماءالحیات) یعنی آب زندگانی نیست، شخص مبتلا برای همیشه از لذایذ جنسی محروم می گردد و اگر به این صورت از مردی نیفتاد به طور قطع به صورت دیگری مانند سرعت انزال، کندی انزال، سیلان منی، عدم نعوظ، نعوظ بی دوام و امثال این ها به ناتوانی جنسی مبتلا خواهد شد. چه بسا دیده یا شنیده شده که جوانان معتاد به جلق در اندک مدتی دچار چنان حالتی گردیده اند که به جای ادرار،خون از آن ها خارج می شد.

  باید دانست که اشخاصی که به این حالت دچار می شوند ولو در سنین جوانی باشند خطر مرگ در انتظار آن هاست، زیرا بدون احساس شهوانی و بدون این که لذتی ببرند بلا انقطاع منی از آن ها دفع می گردد و همین امر باعث می شود که در حین راه رفتن دفعتاً زمین بخورند و از هوش بروند.

  سری به تیمارستان تهران بزنید، از هر ده نفر دیوانه ای که در آنجا سکونت دارند نه نفر معتاد به جلق می باشند، یعنی بر اثر ابتلا به استمناء کارشان به جنون کشیده و به گوشۀ تیمارستان افتاده اند. زیرا عمل مذموم و ناپسند جلق در قوای دماغی تأثیر زیادی دارد و وقتی قوای دماغی شخص مختل شد مسلم است که کارش به دیوانگی خواهد کشید. بدون بدون اغراق از هر ده نفر بیمار مسلولی که در آسایشگاه خوابیده اند، چهار نفر به علت ابتلا به جلق به این بیماری خطرناک دچار گردیده اند.

  این ها ادعا نیست بلکه حقیقتی است که علما و دانشمندان با ده ها سال تجربه به درک آن موفق شده اند.

  دنیای امروز می گوید: خوب بخور، در هیچ امری افراط نکن، قوی باش تا بیمار نشوی. ولی معتادین به جلق چون اشتهای خوب خوردن ندارند و در امور جنسی آن هم از راه غیر طبیعی افراط می کنند ناچار ضعیف اند و چون ضعیف هستند برای ابتلا به هر بیماری مستد می باشند.

  به کرات دیده شده که بعضی از مبتلایان به جلق بر اثر افراط در این عمل به یک نوع بیماری به نام جنون استمناء که شباهت زیادی به سادیسم دارد مبتلا می شوند و آن وقت حتی با دیدن سگ و گربه هم به فکر استمناء می افتند و بلافاصله مشغول به عمل می شوند و چون هیچ مردی حتی پر شهوت ترین اشخاص نمی توانند بیش از پنج یا شش ماه از نیروی جنسی خود آن هم به صورتی که مورد بحث ما است بهره برداری کنند، لذا قوای تناسلی آنان به کلی از کار می افتد و یا به وضع دلخراشی به آغوش مرگ پناه میبرند.

  ممکن است بعضی از اشخاص مبتلا به جلق که به علت قوی الجثه بودن و یا از لحاظ مبتدی بودن در این امر تا کنون بیمار نشده و به مضرات عمل ناپسند خود پی نبرده باشند مطالبی را که ما در مضرات جلق نوشتیم اغراق پنداشته و با خود بگویند: اگر این طور است چرا ما تا کنون به این بیماری ها مبتلا نشده ایم؟

  در جواب این عده باید گفت: اگر تا امروز مضار جلق گریبان شما را نگرفته است، علتش این است که قوی الجثه هستید و یا تازه شروع به کار کرده اید و الا چندی دیگر خواه نا خواه به سراغ شما نیز خواهد آمد. وانگهی ما ادعا نکرده ایم که هرکس یک هفته مبادرت به استمناء کرد تمام بیماری ها یک باره او را احاطه خواهند کرد. زیرا حالات اندرونی اشخاص فرق می کند، مثلاً ممکن است یک نفر که برای مدتی مبادرت به جلق کرد در وهلۀ اول فقط به سستی اعصاب یا اختلال حس سامعه یا ضعیف شدن حس باصره یا سرگیجه مبتلا شود، ولی بعداً سایر بیماری ها یک یک به سراغ او بیایند.

  پس جلق هم از نظر شرعی و هم از نظر عرفی و به طور خلاصه من جمیع الجهات حرام و ناپسند است.

  • مجتبی کرمانی

   فیلتر کردن سایتها کار مزدوران بدبخت نظام مزخرف جمهوری اسلامی
   سایت ایران سلامت به دلیل گفتن واقعیت درباره ی استمنا فیلتر شد

   متاسفانه مسولین نظام جمهوری اسلامی ایران پس از ترویج رواج خرافات و افسانه های قدیمی درباره ی استمنا از چندی پیش شروع به فیلتر کردن سایتهای پزشکی کردند که واقعیات را درباره ی استمنا می گویند

   پس از این که کلید واژه ی masturbation برای جلوگیری از انتشار حقیقت فیلتر شد حالا نوبت ان رسید که سایت ایران سلامت رو که روشن سازی زیادی درباره ی استمنا کرده بود فیلتر کنند.

   ادرس سایت ایران سلامت:http://forum.iransalamat.com/forumdisplay.php?f=828&order=desc

  • un k dge bab shode harki qorano harjur delesh mikhad tafsir mikone,azize man un 3ta ayaro khodet boro bekhun bebin chi neveshte,tafsiresh koja in mishe ke in kar harame???? akhe ta che had bonyadgara mishe ye nafar akhe!!shame on u

 14. واقعا قضاوت بین این همه نظر و گفته های سایت سخته . تو ایران تجربه های شخصیه که آدمو یه یه جواب درست و حسابی میرسونه، آخه کسی نیست که مثل ادم جواب آدمو بده. ولی به نظر من امتحانش ضرر نداره ولی اگه به کررات انجام داده بشه مطمئنا ضرر داره ، حتی سکس هم میننطوره ، حد اعتدالش اصل لذته ولی وقتی تنوع طلبی باعث سکسهای خشونتی میشه با تکرر جلق تفاوتی نمیکنه.

  • مجتبی کرمانی

   استمنا از دید ادیان
   اسلام چیزی که کاملامشخص است در هیچ کجای قران هیچ اشاره ای به حرام بودن استمنا نشده است اما متاسفانه برخی از افراد با تحریف و تغییر معانی ایات قران سعی بر این دارند که بگویند ایات 5و6و7سوره ی مومنون اشاره به استمنا کرده حال این ایات را با هم مرور می کنیم تا مشاهده شود که هیچ کجای این ایات به موضوع استمنا اشاره ای نکرده است: سوره ی مومنون 1.قد افلح المومنون :همانا اهل ایمان به رستگاری رسیدند 2. الذین فی صلاتهم خاشعون:انان که در نمازهای شان خاشعند 3.والذین هم عن الغو معرضون:و انان که از لعو و سخن باطل اعراض کنند 4.والذین هم للزکوه فاعلون:و انانکه زکات مال خود را به فقرا می دهند 5.والذین هم لفروجهم خافظون:و انان که فروج و اندامشان را از عمل حرام نگاه می دارند 6.الا ازواجهم او ما ملکت ایمانهم غیر ملومین:مگر بر جفتهایشان یا کنیزان ملکی که هیچ گونه ملامتی در مباشرت با این زنان بر انها نیست 7.فمن ابنغی ورا ذلک فاولئک هم العادون:و کسانی که غیر از زنان حلال را به مباشرت می طلبند البته از تجاوز کارانند خوب دقت کردید هیچ کجای این ایات اشاره به استمنا نکرده در ایه ی 5 گفته(و انان که فروج و اندامشان را از عمل خرام نگاه می دارند)گفته از عمل حرام یعنی زنا و همجنس بازی نه استمنا چون تا اینجا هیج اشاره ای به حرام بودن استمنا نکرده در ایه ی 6 گفته(مگر بر جفتهایشان یا کنیزان ملکی که هیچ گونه ملامتی در مباشرت با این زنان بر انها نیست)در این ایه در واقع مردان را از مباشرت و جماع با غیر از زنان و کنیزانشان منع کرده نه از استمنا در ایه بعدی هم گفته (و کسانی که غیر از زنان حلال را به مباشرت می طلبند البته از تجاوز کارانند)ِیعنی کسانی که غیر از زنان خود با زنان دیگر جماع کنند از تجاوز کارانند نه استمنا کننده هامتاسفانه افراد با تکیه با همین ایات که هیچ اشاره ای به استمنا نکرده می گویند استمنا حرام است اما استمنا از دید مذهب شیعه چه حکمی دارد؟ همان طور كه در ابتداي مطلب متذكر شدم ، خودارضائي از نظر متون مذهبي استمنا خوانده ميشود و با يك نگاه دقيق به معنوي لغوي خود واژه استمنا و متون مذهبي ميتوان دريافت كه از نظر اسلام استمنا بدان معنا است كه اگر فردي با خود كاري كند كه از او مني خارج شود ، استمنا كرده است و اين امر موجب ابطال روزه از احكام مذهبي مسلمانان است ، كه خود اين نتيجه گيري نشان از آن دارد كه خودارضائي به معناي واقعي ان از نظر علمي كه هرگونه فعاليتي كه براي ارضاء فرد توسط خودش براي رسيدن به نقطه اوج لذت جنسي است ، در اسلام مد نظر نميباشد و اسلام صرفا خودارضائي را فقط با بيرون ريختن مايع مني تعريف ميكند ( آن هم در مورد ابطال روزه ) ، لذا در اينجا ميتوان به اين نتيجه ثانوي هم رسيد كه از نظر مذهبي ( اسلامي ) خودارضائي زنان كه در آن مايع مني در كار نيست هم ، اصولا امري ممنوع قلمداد نميشود ، چون در هيچ رساله علميه اي توسط هيچ فقيه طراز اولي نامي از حرام بودن خودارضائي براي زنان به ميان نيامده است و فقط تنها و تنها اشاره به همان بيرون ريختن مني توسط خود فرد در زمان روزه بودن شده است . اما با همه اين تفاسير خود ، حرام بودن عمل استمنا كه يك نمونه خودارضائي قلمداد ميشود ( چون خودارضائي معناي وسيعي را شامل ميشود كه استمناء يكي از آنهاست ) نيز جاي بحث بسيار دارد ، زيرا حرام بودن عمل خودارضائي جزء احكام اوليه اسلام نيست ، يعني اينكه هيچ سند مستندي در قرآن و سنت در مورد حرام بودن خودارضائي در دست نيست و فقط از آن به موردي ابطال كننده براي روزه ياد شده مانند جماع ، قي كردن و …… و تمامي تفاسيري هم كه راي بر حرام بودن عمل استمناء ميدهند فقط و فقط به چند روايت از بعضي بزرگان مذهب شيعه تكيه دارند كه خود اين هم علي رغم صحت و سقم روايات وارده ، جاي بسياري براي بحث دارد ، زيرا كه اسلام هيچ گاه ديني تك بعدي نبوده و احكام اسلامي هميشه با توجه به شرايط زمان و مكان قابليت بروزرساني را دارا ميباشند . ———————————————————————————————————— مسیحیت دیدگاه کاتولیک‌ها: از نظر کلیسای کاتولیک، در پاره‌ای موارد، برای شناخت بدن و احساسات جنسی، آن را مجاز می‌شمارند.[ دیدگاه پروتستان‌ها: به عقیدهٔ پروتستان‌ها، خودارضایی یک سیر طبیعی از سیکل جنسی افراد است و این امر مانع از روابط جنسی «غیرمجاز» (از نظر کلیسای پروتستان) مانند همجنس‌گرایی می‌شود. چرا استمنا از دید مسیحیت گناه نیست؟ چرا خود ارضایی (بدون افکار ناپاک) گناه نیست؟ مقدمه مخاطب این مقاله پسران و دختران نوجوان و والدینشان و همچنین خادمین کلیسا و کسانی که میخواهند به جوانان در این رابطه کمک کنند می باشد. خودارضایی از موضوعات بسیار مهمی است که کمتر در کلیسا مورد توجه قرار گرفته است به همین دلیل این پرونده بی جواب سوالات و کشمکشهای زیادی را برای نوجوانان و جوانان باقی گذاشته است که باعث واماندگی و یا شرم و افسردگی و در موارد خطرناکتر باعث اشتباهاتی جبران ناپذیر شده است. در این مقاله سعی خواهم کرد تا با ارائه یک جواب قانع کننده و کاربردی ، کمکی به درک صحیح این موضوع بنمایم. گرایش به خودارضایی نه در نوجوانی بلکه از همان کودکی به عنوان یک قریضۀ طبیعی در وجود تمام انسانها وجود دارد. اولین اشارات خود ارضایی در خردسالی شروع میشود ، براساس آمار پزشکی حتی این امر در کودکان 2 ساله نیز مشاهده شده است. ولی معمولا برخوردهای اشتباه از همان سنین توسط والدین آغاز میشود و دوگانگی حاصل از منع کردن آن، به همراه کودک رشد میکند. کنجکاوی لذت بخشی که کودک برای شناخت بدن خود انجام میدهد با رسیدن به زمان بلوغ به نتیجه اورگاسم ختم میشود و تجربه لذت اورگاسم کشش نوجوان را به انجام خودارضایی چندین برابر میکند. از طرفی با مخفی کردن آنچه آنرا گناه و باعث شرمساری میداند خود را در یک محکومیت دائمی میبیند و با ترس و شرم از مطرح کردن آن در تلاش برای نابود کردن این حس برمیخیزد و این تلاش منجر به لطماتی میشود که بعضا به سختی جبران پذیر است و اگر این تلاش جدی باشد ، منجر به اختلال در اورگاسم و تحریک پذیری دختران میشود که در بهترین حالت درمان آن سالها طول خواهد کشید. چرا گناه نیست؟ برای اثبات گناه بودن یک عمل اولین و بیخطا ترین قدم این است ببینیم کتاب مقدس آنرا گناه نامیده است یا خیر. کتاب مقدس در هیچ کجا چه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در رابطه با عمل خودارضایی صحبت نکرده است. حال آنکه کتاب مقدس آشکارا و با تاکید زیاد در مورد عمق فساد جنسی و تمامی انحرافات جنسی مانند زنا، نگاه شهوت، تعدد زوجین ، همجنسبازی ، رابطه جنسی با حیوانان صحبت کرده است، اما خودارضایی در هیچ جایی با این موضوعات مرتبط نشده است. بنابراین آیا میتوان از آنجهت که کتاب مقدس در رابطه با خودارضایی سکوت کرده است آنرا گناه نامید؟ این تصور که خودارضایی گناه است نه در کلام خدا بلکه ریشه در تفکرات شریعتگرایانه دارد. شریعتگرایی بدعتی است که بعنوان دشمن فیض سعی میکند احکام انسانی را همتراز و یا بالاتر از احکام خدا قرار دهد و این احکام را از آن جهت ابداع میکند که فیض را برای نجات کافی نمی داند لذا هرچه احکام تنگ نظرانه تر باشد آنرا مقدس تر میداند. هرچند شریعتگرایان همواره احکام ابداعی خود را منتصب به کلام خدا می داند ولی مشکل شریعتگرایی آنجاست که هرچیزی را آنطوریکه میخواهد می بیند نه آنطوری که کلام خدا قصد بیان آنرا داشته است. نمونه این رویه، گناه نامیدن خودارضایی براساس داستان زندگی اونان (پیدایش 38: 8- 10) می باشد. آیا عمل اونان خودارضایی بود؟ تاکنون نظریه های زیادی در کلیسا ارائه شده است که همگی خودارضایی را به عنوان خودآزادی و اونانیسم تقبیح کرده اند، حال آنکه خودارضایی در روش صحیح آن نه تنها خودآزاری نیست بلکه خودنوازی است و ارتباطی با اونانیسم ندارد . استخراج ارتباط مابین خود ارضایی و اونانیسم ناشی از تفسیر غیر فنی از کلام خدا و تفسیر متاثر از شریعتگرایی می باشد. آیا گناه اونان که در پیدایش 38: 8-10 ثبت شده خودارضایی بوده است یا چیز دیگری؟ . متن کلام خدا چنان واضح و روشن است که با اطمینان میتوان گفت عمل اونان یعنی متوقف کردن دخول قبل از اورگاسم، سرپیچی از وظیفه برادر شوهر بعد از مرگ شوهر جهت ازدواج با او و فراهم کردن فرزندی برای آن زن بود. این اتفاق بعدها به عنوان بخشی از شریعت موسی درآمد (سفر تثنیه 25: 5-6) مرزهای کتاب مقدس در کتاب مقدس آدرس مشخصی که خودارضایی را بطور کامل توضیح بدهد وجود ندارد ، همانطور که آدرسی برای پیتزا خوردن یا نوشابه نوشیدن وجود ندارد. در واقع خدا به ما یک آزادی عمل در محدودۀ مشخص شده داده است. در محدوده این مرزها ، خودارضایی یک روش سالم است برای خلاصی از کشمکش جنسی کسانی که امکان رابطه زناشویی برای تسهیل نیاز جنسی را ندارند. این مرزها محدوده مجاز و خط قرمز گناه را مشخص میکند و کمک میکند تا شخص بتواند مطمئن شود در محدودۀ مجاز اقدام به خودارضایی میکند یا غیر مجاز. دقت کنید اگر این آزادی را به نوجوانانمان میدهیم باید مرزهای کتاب مقدس را نیز با تاکید زیاد تعلیم دهیم. مرزها و محدوده ها از این قرار هستند: اولین مرز کتاب مقدس: فیلیپیان 4: 8 است : “خلاصه ای برادران، هرچه راست باشد و هر چه مجید و هر چه عادل و هر چه پاک و هر چه جمیل و هر چه نیک نام است و هر فضیلت و هر مدحی که بوده باشد، در آنها تفکر کنید.” این آیه همچون زنگی است که هر زمان شخصی از محدوده مجاز کتاب مقدس خارج شود به صدا در می آید. خودارضایی در ذات خود ناپاک نیست ولی کسی که خودارضایی را با فکر ناپاک انجام میدهد گناهی را مرتکب میشود که بدون خودارضایی هم میتواند آنرا مرتکب شود اگر شخصی در حین غذا خوردن افکار ناپاک داشته باشد آیا شما او را از غذا خوردن منع میکنید یا از فکر ناپاک؟! در واقع هیچ جای کلام خدا خودارضایی را محکوم نکرده است بلکه فکر ناپاک را محکوم کرده است . بنده به تجربه متوجه شده ام ، اکثراً به این دلیل خودارضایی را در دسته گناهان قرار میدهند که افکار ناپاک را بخشی جدا نشدنی از آن میدانند و معمولا بر این باورند که خیالپردازی های جنسی برای رسیدن به اورگاسم ضروری است در صورتی که چنین نیست خدا سیستم جنسی انسان را طوری طراحی کرده است که بدون خیالپردازی های جنسی به تحریکهای فیزیکی عکس العمل نشان میدهد . برای آقایان و خانمهایی که سیستم جنسی لطمه نخورده ای دارند، بسیار پیش می آید که در شرایط مختلف بدون اینکه خیال پردازی جنسی کرده باشند نیاز به اورگاسم و تحریک بیشتر را در اندام تناسلی خود احساس میکنند و با کمترین تحریک اورگاسم را تجربه میکنند. این زمان، زمان مناسب برای خودارضایی است بدون اینکه نیاز به افکار ناپاک باشد. اشخاصی از محرکهای اضافی استفاده میکنند که بیشتر از نیاز بدنشان در تلاش خودارضایی هستند. یکی از محرکهای اضافی که همچون دامی خطرناک در دنیا رایج شده است فیلمها و مجلات پرنو است که در کتاب مقدس محکوم شده است لذا هرگز برای خودارضایی از پرنوگرافی استفاده نکنید. از آنجایی که دیدن پرنوگرافی واضحا تخلف از دستور عدم نگاه شهوت به دیگری است بنابراین چنین عملی عنصر گناه را وارد در چیزی میکند باید برای جلال خدا استفاده می شده است. هر فکری باید در کنترل عیسی مسیح قرار بگیرد (2 قرنتیان 10: 5) و خدا این توانایی را برای کنترل به هرکس که بطلبد ، میدهد. انتخاب با خود شخص است، اگر فکر خود را آزاد بگذارید نه فقط در حین خودارضایی بلکه ممکن است هر زمانی فکرتان به چیزهایی مشغول شود که هیچ وقت حاضر به بیان کردن آن برای دیگری نباشید. باید فکرتان را تمرین دهید تا در مسیح مقدس بماند. پولس رسول در فیلیپیان 4: 13 میگوید: ” قوّت هر چیز را دارم در مسیح که مرا تقویت می بخشد. ” اگر فکر کنترل شود ، خود ارضائی بیشتر از اینکه بخواهد همراه با احساس شرم باشد ، یک تجربه از برکت خداوند خواهد بود. میتوانید بدون فکر ناپاک از اورگاسم در حین خودارضایی لذت ببرید، همانطور که در حین خوردن یک استیک نیازی نیست تصور کنید که مشغول خوردن یک ساندویچ مک دونالد هستید بلکه میتوانید از خوردن استیک لذت ببرید و گرسنگی تان را برطرف کنید. اگر از خوردن یک شوکلات لذت ببرید گناه نکرده اید . لذت بردن گناه نیست بلکه بیشتر سوء استفاده و بد استفاده کردن از یک هدیۀ خدا که به فرزندانش بخشیده است گناه است. یک لذتِ پاک ، زمانی گناه آلود میشود که بالاتر از خدا قرار بگیرد و بجای اینکه خودش بعنوان برکتی از خدا باشد تبدیل به هدف زندگی ما شود. نکته دیگری که شاید ذکر آن برای عده ای مفید باشد این است که خود ارضایی (استمناء) باعث پیوستن و یکی شدن بدن و روح شخص به دیگری نمی شود. بلکه با آزاد کردن شخص از کشش جنسی (بخصوص در مردان جوان) میتواند به عنوان یک مانع برای آزاد کردن خود از راه های غیر اخلاقی همچون پورنوگرافی، رابطه جنسی قبل از ازدواج ، فحشا یا همجنسبازی عمل کند. دومین مرز کتاب مقدس: اول قرنتیان 6: 19-20 “یا نمیدانید که بدن شما هیکل روح القدس است که در شما است که از خدا یافته اید و از آن خود نیستید؟ زیرا به قیمتی خریده شدید، پس خدا را به بدن خود تمجید نمایید.” این مرز علاوه بر ناپاکی های جنسی برای هر چیزی که به بدن صدمه میزند صادق است. برخلاف نظریه های قدیمی، دانشمندان قرن حاضر، نه تنها هیچ رابطه ای بین بیماری های جسمی و خود ارضایی پیدا نکرده اند، بلکه آخرین تحقیقات مرکز اپیدمولوژی سرطان در استرالیا، نشان داده است که خود ارضایی باعث کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات می شود. گراهام ژیل یکی از مسئولین این تحقیق عنوان می کند که انزال مداوم، مانع جمع شدن اسپرم در کانال های پروستات میشود. او یادآور می شود طبق آنچه پژوهش ها نشان داده اند، ماندن زیاد اسپرم در کانال های پروستات، می تواند یکی از فاکتورهای سرطان زا باشد. برخلاف افسانه های غیر علمی ، خودارضایی نه باعث سرطان می شود نه سکته ی قلبی نه ریزش مو نه ضعف حافظه و حواس‏پرتی و نه لرزش دست و نه … . روانشناسان و سکسولوژیستها معتقدند که خودارضایی نقش مهمی در سلامت روان افراد می تواند بازی کند. بنابراین اگر بخواهیم واقع بینانه تر باشیم خودارضایی نکردن گناه است زیرا دستگاه تناسلی یک پسر یا دختر بالغ و سالم ، فعال است و اگر بخواهد آنرا منفعل کند در واقع آنرا صدمه میزند. البته این صدمه همانطور که گفتم در دختران و پسران نمودهای متفاوتی دارد.( بحث مفصلتر در رابطه با این موضوع را در انجمنهای زوج شاد ادامه خواهیم داد.) در حقیقت تمام تصورات منفی و گناه آلودی که فرد در مورد خود ارضایی دارد، می تواند مولد اضطراب و افسردگی و از دست دادن اعتماد به نفس باشد. زیرا هر بار که برای تسکین نیاز های جنسی اش به خود ارضایی رو می آورد، تمام آن باورهای نادرست در ذهنش بیدار می شود و حس از خود بیزاری را در او بیدار می کند و احساس اینکه در حال ضربه زدن به جسم و روانش است، باعث می شود اضطرابی عمیق بر او چیره شود. در حالی که اطلاعات درست در رابطه با مقدس بودن و بی ضرر بودن خودارضایی می تواند این تجربه را تبدیل به تجربه ای مثبت و بارور کند که با شکرگذاری بخاطر هدیۀ عالی که خداوند داده است ، انجام شود. به جوانان توصیه میکنم استمناء را نشانه ضعف خود ندانید بلکه نشانه سلامت جنسی تان ، همچنین تصور نکنید تنها شما خودارضائی میکنید، خودارضائی بخشی از زندگی هر فرد مجرد سالمی است. عاملی دیگری که میتواند خودارضایی را تبدیل به عملی مضر بکند، زیاده روی در انجام آن است. همانگونه که پرخوری برای بدن مضر است و میتواند گناه باشد همچنین خودارضایی اعتیاد گونه نیز مضر و بنابراین گناه خواهد بود. همچنین دقت کنید از روشهایی که به بدن یا اندام تناسلی صدمه میزند بپرهیزید. سومین مرز کتاب مقدس: کولسیان 3: 17 ‫” و هر آنچه کنید، چه در گفتار و چه در کردار، همه را به نام خداوندْ عیسی انجام دهید، و به‌ واسطۀ او خدای پدر را شکر‌گزارید.” کولسیان 3: 1-2 “‫ پس چون با مسیح برخیزانیده شده‌اید، به آنچه در بالاست دل ببندید، آنجا که مسیح به‌دست راست خدا نشسته است.‫ به آنچه در بالاست بیندیشید، نه به آنچه بر زمین است.” بهترین فکر و روحیه در خودارضایی چیست؟ خداوند میخواهد که فرزندانش در پاکی و خوشی و تمرکز بر او زندگی کنند. تنها درک پاک بودن خودارضایی کافی نیست بلکه باید بهترین روش استفاده از آنرا نیز فراگرفت.بهترین تفکر در خودارضایی تمرکز فکر در خداوند است و شکرگذاری از او برای لذتی که شخص از هدیه جنسی احساس میکند و به همان میزان سپاسگذاری برای توانایی ارضاء شدن جنسی بدون اینکه رابطه جنسی نامشروع داشته باشد. در حقیت خودارضایی روش خدا برای پسران و دختران مجرد جهت رها شدن از کشمکش های جنسی بعنوان یک کمک به کنترل افکار و تجلیل خدا با فکر و بدن است. بخشی از تجلیل خدا با بدنمان این است که بدنمان را تحت کنترل آن چیزهایی که لازم است، حفظ کنیم و یکی از این چیزها کشش های جنسی است و خودارضایی میتواند روشی موثر برای انجام آن باشد. زمانی که فکر و بدن از کشمکش جنسی آزاد است، شخص نه برای جنگی بی ثمر بلکه برای تقدس حقیقی میجنگد و تمام توان خود را در مسیر درست صرف میکند. چهارمین مرز کتاب مقدس: رومیان 14: 23 ” ‫ امّا کسی که دربارۀ خوردنِ خوراکی دچار تردید است، اگر آن را بخورد محکوم می‌شود، زیرا با ایمان نخورده است و آنچه از ایمان نباشد، گناه است.‫ ” انجام عملی پاک ولی با شک یا تصور اینکه گناه است برای ما به همان اندازه مخرب خواهد بود که اگر آن عمل حقیقتا گناه می بود. مشکل اینجاست که شخص در آن هنگام با این باور که آن عمل گناه است بصورت اختیاری آنرا انجام داده است و این عمل در نفس خود مخرب است. لذا قویّا توصیه میکنم تا زمانیکه این تعلیم در رابطه با پاک بودن خودارضایی برایتان کاملا باز نشده است و به پاک بودن آن مطمئن نشده اید، آنرا انجام ندهید بلکه با مطالعه کلام خدا و دعا به روح القدس فرصت بدهید تا حقیقت را برایتان آشکار کند و تا آن روز صبر کنید. وظیفه ما چیست؟ اکثر والدین و خادمین کلیسا در مطرح کردن این موضوع راحت نیستند بخصوص در بین ایرانی ها خجالتها بیشتر می باشد.زمانی میتوانیم خجالت را کنار بگذاریم و با نوجوانانمان در رابطه با بهترین روش بکار بردن لذت جنسی شان صحبت کنیم که متوجه شویم تا چه حد درک گناه نبودن خودارضایی میتواند شخص را سبک کند و چقدر میتواند او را از خطر رویاروی با گناهان جنسی در جامعه ای اشباع شده با سکس حفظ کند. لازم است که به مردان و زنان جوانمان توانایی زندگی خداپرستانه برای زندگی در میان نسلی منحرف را بدهیم. خودارضایی ، در محدوده مرزهای کتاب مقدس کمک میکند به آنها که این توانایی را داشته باشند. و از آنجایی که این موضوع بسیار حیاتی است این مسئولیت والدین و شبانان است (نه مدارس) که بجای سیاست نگو و نپرس و یا در لفافه صحبت کردن، توضیحی روشن و کاربردی برای پسران و دختران جوان ارائه بدهند تا آنها بتوانند آنچه را که در بدنشان اتفاق می افتد را بعنوان طرخ خدا درک کنند و متوجه شوند که این کشش برای خودارضایی دلیلی برای خودکم بینی نیست بلکه بعنوان یک هنجار و عملی طبیعی همچون تمام کارهای روزمره مانند غذا خوردن، حمام رفتن و … میباشد. در واقع باید مجردین به خودارضایی به عنوان یک روش مقدس برای تعدیل و کنترل خودشان تشویق شوند، در اینصورت آنها خواهند توانست با بدنهایشان خدا را جلال دهند. فیض عیسی مسیح با شما ———————————————————————————————————– یهود خودارضایی در شریعت یهود، به طور کامل منع نمی‌شود و عملی توأم با سلامتی و نشاط‌ آوری تلقی می‌گردد؛ اما در برخی شاخه‌های مذهبی، آن خودارضایی جنس مذکر ممنوع است

   • مجتبی کرمانی

    متخصصان در این مورد صحبت می کنند که آیا خود ارضائی ایمن هست و بدون خطر , و آیا می تواند اختلال جنسی ایجاد کند یا خیر

    1- چیزی به نام خود ارضائی غیر عادی وجود ندارد

    غالب مردان در این فکر هستند که نکند روشی که به عنوان خود ارضائی اتخاذ می کنند غیر عادی هست.اما متخصصان تمایل چندانی ندارند که از عبارت عادی و یا غیر عادی در این زمینه استفاده کنند.مردان روشهای متنوعی در روش اینکار و تعداد اینکار دارند.هر کسی روش خودش را دارد. بعضی از دست استفاده می کنند , بعضی به سطح نرمی تماس می دهند ,بعضی از آلات جنسی استفاده می کنند , بعضی لباس های خاصی می پوشند , بعضی ها حالت های مختلف می گیرند.

    2- خود ارضائی خیلی ایمن و بدون خطر است اما نه کاملا

    بر خلاف سکس با شریک جنسی , خود ارضائی باعث مبتلا شدن شما به بیماری منتقله جنسی نمی شود و بعضی دیگر از مشکلاتی که با شریک جنسی وجود دارد نخواهد بود.اما بی خطر بودن خود ارضائی کاملا گارانتی نشده است.خود ارضائی های مکرر و یا شدید باعث آزار پوست آلت تناسلی می شود. از طرف دیگه فشار بیش از حد به آلت تناسلی جریان عبور ادرار از انتهای مجرا را با مشکل مواجه می کند و ممکنه که خروج ادرار حالت عادی نداشته باشه.طوری که حالت پاشندگی پیدا می کنه و
    برای کسانی که از توالت های عمومی استفاده می کنند و باید سرپا ادرار کنند مشکلاتی ایجاد می شود و بای حتما بنشینند
    در حالت های شدیدا نادری هم شکستگی آلت اتفاق افتاده است.

    3- خود ارضائی باعث تقویت زندگی جنسی شما می شود یا آسیب وارد می کند؟

    به دلائل متعدد خود ارضائی می تواند کمکی به روابط جنسی شما با شریک تون باشد. می تونه به مرد در مورد پاسخ های جنسی اش کمک کنه… اینکه چه چیزی خوبه و خوشایندش هست چه چیزی نیست.به این ترتیب می تواند بهتر به شریک جنسی اش توضیح دهد که چه چیز برای وی مساعد تر است.می تواند تشخیص دهد که درست قبل از ارگاسم چه اتفاقاتی می افتد… همان را برای شریکش توضیح دهد تا جلوی انزال زودرس گرفته شود.گاهی پیش میاد که شریک جنسی اش در دسترس نیست…مثلا بیمار شده.. این روش جانشین مناسبی است. یا گاهی میل جنسی مرد خیلی بیش از تقاضای زن است… خود ارضائی مشکل را حل می کند

    البته بعضی از مردان از این مسئله ترس دارند که نکند انجام اینکار باعث کم شدن علاقه شان به همسرشان بشود.متخصصان معتقدند چنین نگرانی بی مورد است و این مسئله رخ نخواهد داد

    4- بعضی از انواع خود ارضائی باعث اختلال جنسی می شود؟

    متخصصان هشدار می دهند مردانی که به کرات خودشون را تحریک می کنند…یعنی خیلی بیشتر از حالت هائی که با شریک جنسی هست و یا خیلی سریع خودشون رو تخلیه می کنند و یا فشار بیش از حدی به بدنشون وارد می کنند… احتمال اینکه بتدریج در آینده دچار انزال دیر رس شوند هست. انزال دیررس حالتی هست که وقتی شریک جنسی وجود داره خیلی دیر به انزال میرسند یا اصلا نمیرسند.

    5- آیا خود ارضائی ممکن است خطر سرطان پروستات را زیاد کند ؟

    اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد کمی مبهم است. در سال 2003 یک تحقیق نشون داد که انزال های مکرر در اوائل زندگی خطر سرطان پروستات در سالهای بعدی رو کم می کنه . در سال 2004 نیز تحقیق دیگر که در مجله انجمن پزشکی آمریکا نیز چاپ شد گزارش کرد که سرطان پروستات ارتباطی با انزال های مکرر ندارد. هم خود ارضائی و هم مقاربت با شریک جنسی شامل انزال های مکرر می شود

    .در تحقیقی که اخیرا در مجله بین المللی ارولوژی منتشر شد گزارش کرد که انجام خود ارضائی در سنین کم خطر سرطان سنین بالا را زیاد می کند ولی انجام خود ارضائی در سنین بالا این خطر را کم می کند و مقاربت با شریک جنسی تاثیری در بالا بردن احتمال سرطان پروستات ندارد.

    محققان در توجیه نتیجه این تحقیق اینطور استدلال می کنند که این خود انجام خود ارضائی نیست که در سنین20 یا 30 باعث افزایش خطر سرطان پروستات می شود بلکه ممکنه در این افراد میل جنسی بالا باشه و هورمون های مردانه بیشتری داشته باشند… و این هورمونها باعث بروز مشکل برای پروستات شوند. اما در سنین 50 انجام خود ارضائی باعث تخلیه مواد سمی و مضر از پروستات می شود.

    به نقل از webmd

 15. با سلام
  من دختری 28 ساله هستم و حدودا 4 است پس از اینکه کسی که عاشقش بودم ترکم کرد البته بعد از اینکه استفاده های لازم را از من کرد مبتلا به خود ارضایی شدم و تا چند ماه پیش نمیدانستم که این مشکل ممکنه برای خیلی افراد دیگه هم اتفاق افتاده باشه تا اینکه راجع به اون تحقیق کردم و دیدم که اکثر سایتها از آن به عنوان گناه کبیره یاد کردند و عوارضی که شما به عنوان شایعه نیز از آن یاد کرده بودید را ذکر کرده بودند و از آن زمان سعی کردم که این عادت را ترک کنم و الان تقریبا به تعداد 1 یا 2 بار در ماه رسیده و حتی شاید صفر
  اما بعد از همین تعداد اندک چنان دچار احساس گناه میشم که فوق العاده از لحاظ عصبی ضعیف میشم و این در حالیه که هر انسانی احتیاج داره تا با اعماق وجودش احساس کنه خدا حمایتش میکنه و دوستش داره و واقعا خیلی اوقات از خودم متنفر میشم
  اما واقعا خیلی مواقع با خودم فکر میکنم که این که یک نیاز طبیعی است پس نمیشه کاملا ترکش کرد به خصوص الان که بسیاری از موقعیتهای خودم را برای ازدواج از دست دادم و اینکه برای انتخاب شریک زندگیم دچار وسواس و دقت بالایی هستم یا حتی اینکه دخترهایی که دوست دارن ازدواج کنن اما به علت مشکلات متعددی که کشورمان برای جوانها به وجود آورده و با مشکل بیکاری نمیتونن ازدواج کنن تکلیفشون چیه؟ پسرا هم که قربونشون برم!!!! همیشه دیگه سعی دارن مخ دوست دخترشونو بزنن که سرویس رایگان بگیرن بعدم بگن خداحافظ به همین راحتی وگرنه چه کسی دوست داره آلوده به گناه بشه
  متاسفانه انقدر هم فرهنگ ایرانیان احمقانه است من وقتی فیلمای خارجی رو میبینم لذت میبرم از اینکه انقدر شعور پسراشون بالاست که اول با دوست دخترشون سکس دارن و حتی چند سال با هم زندگی میکنن بعد هم با عشق ازدواج میکنن
  حالا توی کشور ما چی واقعا داره به سر یه دختر میاد؟ با عشقش میخواد ازدواج کنه میگن نمیشه فقط اگه میخوای دوستمون باش میخواد مجرد باشه میگن ترشیده حتی اگه کیس دلخواهشو پیدا نکرده باشه خود ارضایی هم بخواد بکنه میگن گناه کبیرن
  دیگه والا آدم نمیدونه چیکار کنه خودمونم نمیدونیم این کار درسته یا غلط بین زمین و آسمون معلق و پا در هواییم

 16. مجتبی کرمانی

  سایت ایران سلامت به دلیل گفتن واقعیت درباره ی استمنا فیلتر شد

  متاسفانه مسولین نظام جمهوری اسلامی ایران پس از ترویج رواج خرافات و افسانه های قدیمی درباره ی استمنا از چندی پیش شروع به فیلتر کردن سایتهای پزشکی کردند که واقعیات را درباره ی استمنا می گویند

  پس از این که کلید واژه ی masturbation برای جلوگیری از انتشار حقیقت فیلتر شد حالا نوبت ان رسید که سایت ایران سلامت رو که روشن سازی زیادی درباره ی استمنا کرده بود فیلتر کنند

  ادرس سایت ایران سلامت:http://forum.iransalamat.com/forumdisplay.php?f=828&order=desc

 17. مجتبی کرمانی

  سایت ایران سلامت به دلیل گفتن واقعیت درباره ی استمنا فیلتر شد

  متاسفانه مسولین نظام جمهوری اسلامی ایران پس از ترویج رواج خرافات و افسانه های قدیمی درباره ی استمنا از چندی پیش شروع به فیلتر کردن سایتهای پزشکی کردند که واقعیات را درباره ی استمنا می گویند

  پس از این که کلید واژه ی masturbation برای جلوگیری از انتشار حقیقت فیلتر شد حالا نوبت ان رسید که سایت ایران سلامت رو که روشن سازی زیادی درباره ی استمنا کرده بود فیلتر کنند.

  ادرس سایت ایران سلامت:http://forum.iransalamat.com/forumdisplay.php?f=828&order=desc

 18. مجتبی کرمانی

  فیلتر کردن سایت ایران سلامت نشون می ده همه ی حرفای این افراد دروغه

 19. مجتبی کرمانی

  اگه یک درصد هم شک داشتم که حرفاتون راست است یا دروغ ام حالا مطمئنم که همه ی حرفای شما مخالفان استمنا دروغه

 20. مجتبی کرمانی

  اون پاک نژاد به همراه ایت الله دستغیب و مکارم شیرازی همشون دروغگو هستند اگه دروغگو نبودند سایت ایران سلامت رو فیلتر نمی کردند

 21. مجتبی کرمانی

  همه ی این مملکت پر شده از دروغ فیلتر

 22. مجتبی کرمانی

  همه ی حرفایی که مخالفان استمنا می گن دروغه چون اگه حرفاشون راست بود سایت افراد مخالفشون رو فیلتر نمی کردند

 23. مجتبی کرمانی

  همه ی مخالفین استمنا مثل همین mیه عده دروغگو هستند

  • مجتبی کرمانی

   چیزی که کاملامشخص است در هیچ کجای قران هیچ اشاره ای به حرام بودن استمنا نشده است اما متاسفانه برخی از افراد با تحریف و تغییر معانی ایات قران سعی بر این دارند که بگویند ایات 5و6و7سوره ی مومنون اشاره به استمنا کرده حال این ایات را با هم مرور می کنیم تا مشاهده شود که هیچ کجای این ایات به موضوع استمنا اشاره ای نکرده است: سوره ی مومنون 1.قد افلح المومنون :همانا اهل ایمان به رستگاری رسیدند 2. الذین فی صلاتهم خاشعون:انان که در نمازهای شان خاشعند 3.والذین هم عن الغو معرضون:و انان که از لعو و سخن باطل اعراض کنند 4.والذین هم للزکوه فاعلون:و انانکه زکات مال خود را به فقرا می دهند 5.والذین هم لفروجهم خافظون:و انان که فروج و اندامشان را از عمل حرام نگاه می دارند 6.الا ازواجهم او ما ملکت ایمانهم غیر ملومین:مگر بر جفتهایشان یا کنیزان ملکی که هیچ گونه ملامتی در مباشرت با این زنان بر انها نیست 7.فمن ابنغی ورا ذلک فاولئک هم العادون:و کسانی که غیر از زنان حلال را به مباشرت می طلبند البته از تجاوز کارانند خوب دقت کردید هیچ کجای این ایات اشاره به استمنا نکرده در ایه ی 5 گفته(و انان که فروج و اندامشان را از عمل خرام نگاه می دارند)گفته از عمل حرام یعنی زنا و همجنس بازی نه استمنا چون تا اینجا هیج اشاره ای به حرام بودن استمنا نکرده در ایه ی 6 گفته(مگر بر جفتهایشان یا کنیزان ملکی که هیچ گونه ملامتی در مباشرت با این زنان بر انها نیست)در این ایه در واقع مردان را از مباشرت و جماع با غیر از زنان و کنیزانشان منع کرده نه از استمنا در ایه بعدی هم گفته (و کسانی که غیر از زنان حلال را به مباشرت می طلبند البته از تجاوز کارانند)ِیعنی کسانی که غیر از زنان خود با زنان دیگر جماع کنند از تجاوز کارانند نه استمنا کننده هامتاسفانه افراد با تکیه با همین ایات که هیچ اشاره ای به استمنا نکرده می گویند استمنا حرام است اما استمنا از دید مذهب شیعه چه حکمی دارد؟ همان طور كه در ابتداي مطلب متذكر شدم ، خودارضائي از نظر متون مذهبي استمنا خوانده ميشود و با يك نگاه دقيق به معنوي لغوي خود واژه استمنا و متون مذهبي ميتوان دريافت كه از نظر اسلام استمنا بدان معنا است كه اگر فردي با خود كاري كند كه از او مني خارج شود ، استمنا كرده است و اين امر موجب ابطال روزه از احكام مذهبي مسلمانان است ، كه خود اين نتيجه گيري نشان از آن دارد كه خودارضائي به معناي واقعي ان از نظر علمي كه هرگونه فعاليتي كه براي ارضاء فرد توسط خودش براي رسيدن به نقطه اوج لذت جنسي است ، در اسلام مد نظر نميباشد و اسلام صرفا خودارضائي را فقط با بيرون ريختن مايع مني تعريف ميكند ( آن هم در مورد ابطال روزه ) ، لذا در اينجا ميتوان به اين نتيجه ثانوي هم رسيد كه از نظر مذهبي ( اسلامي ) خودارضائي زنان كه در آن مايع مني در كار نيست هم ، اصولا امري ممنوع قلمداد نميشود ، چون در هيچ رساله علميه اي توسط هيچ فقيه طراز اولي نامي از حرام بودن خودارضائي براي زنان به ميان نيامده است و فقط تنها و تنها اشاره به همان بيرون ريختن مني توسط خود فرد در زمان روزه بودن شده است . اما با همه اين تفاسير خود ، حرام بودن عمل استمنا كه يك نمونه خودارضائي قلمداد ميشود ( چون خودارضائي معناي وسيعي را شامل ميشود كه استمناء يكي از آنهاست ) نيز جاي بحث بسيار دارد ، زيرا حرام بودن عمل خودارضائي جزء احكام اوليه اسلام نيست ، يعني اينكه هيچ سند مستندي در قرآن و سنت در مورد حرام بودن خودارضائي در دست نيست و فقط از آن به موردي ابطال كننده براي روزه ياد شده مانند جماع ، قي كردن و …… و تمامي تفاسيري هم كه راي بر حرام بودن عمل استمناء ميدهند فقط و فقط به چند روايت از بعضي بزرگان مذهب شيعه تكيه دارند كه خود اين هم علي رغم صحت و سقم روايات وارده ، جاي بسياري براي بحث دارد ، زيرا كه اسلام هيچ گاه ديني تك بعدي نبوده و احكام اسلامي هميشه با توجه به شرايط زمان و مكان قابليت بروزرساني را دارا ميباشند

 24. هر آدم عاقلي ميدونه كه استمتاء هميشه با افكار گناه آلود توام هست و كسي كه قصد خودارضايي داره از قبل آماده شده در حين اين عمل زشت به عمل نا مشروع با شخصي فكر ميكنه. به نظرتون اين دليل براي گناه كبيره بودن استمناء كافي نيست؟
  / شمايي كه گناهي به اين بزرگي را در ديد افراد حلال كرده ايد و آثار ما تاخر زيادي را براي خودتان فراهم كرده ايد از عذاب الهي بترسيد كه عذاب خدا بسيار سخت است.

  • مجتبی کرمانی

   چرا استمنا از دید مسیحیت گناه نیست؟ چرا خود ارضایی (بدون افکار ناپاک) گناه نیست؟ مقدمه مخاطب این مقاله پسران و دختران نوجوان و والدینشان و همچنین خادمین کلیسا و کسانی که میخواهند به جوانان در این رابطه کمک کنند می باشد. خودارضایی از موضوعات بسیار مهمی است که کمتر در کلیسا مورد توجه قرار گرفته است به همین دلیل این پرونده بی جواب سوالات و کشمکشهای زیادی را برای نوجوانان و جوانان باقی گذاشته است که باعث واماندگی و یا شرم و افسردگی و در موارد خطرناکتر باعث اشتباهاتی جبران ناپذیر شده است. در این مقاله سعی خواهم کرد تا با ارائه یک جواب قانع کننده و کاربردی ، کمکی به درک صحیح این موضوع بنمایم. گرایش به خودارضایی نه در نوجوانی بلکه از همان کودکی به عنوان یک قریضۀ طبیعی در وجود تمام انسانها وجود دارد. اولین اشارات خود ارضایی در خردسالی شروع میشود ، براساس آمار پزشکی حتی این امر در کودکان 2 ساله نیز مشاهده شده است. ولی معمولا برخوردهای اشتباه از همان سنین توسط والدین آغاز میشود و دوگانگی حاصل از منع کردن آن، به همراه کودک رشد میکند. کنجکاوی لذت بخشی که کودک برای شناخت بدن خود انجام میدهد با رسیدن به زمان بلوغ به نتیجه اورگاسم ختم میشود و تجربه لذت اورگاسم کشش نوجوان را به انجام خودارضایی چندین برابر میکند. از طرفی با مخفی کردن آنچه آنرا گناه و باعث شرمساری میداند خود را در یک محکومیت دائمی میبیند و با ترس و شرم از مطرح کردن آن در تلاش برای نابود کردن این حس برمیخیزد و این تلاش منجر به لطماتی میشود که بعضا به سختی جبران پذیر است و اگر این تلاش جدی باشد ، منجر به اختلال در اورگاسم و تحریک پذیری دختران میشود که در بهترین حالت درمان آن سالها طول خواهد کشید. چرا گناه نیست؟ برای اثبات گناه بودن یک عمل اولین و بیخطا ترین قدم این است ببینیم کتاب مقدس آنرا گناه نامیده است یا خیر. کتاب مقدس در هیچ کجا چه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در رابطه با عمل خودارضایی صحبت نکرده است. حال آنکه کتاب مقدس آشکارا و با تاکید زیاد در مورد عمق فساد جنسی و تمامی انحرافات جنسی مانند زنا، نگاه شهوت، تعدد زوجین ، همجنسبازی ، رابطه جنسی با حیوانان صحبت کرده است، اما خودارضایی در هیچ جایی با این موضوعات مرتبط نشده است. بنابراین آیا میتوان از آنجهت که کتاب مقدس در رابطه با خودارضایی سکوت کرده است آنرا گناه نامید؟ این تصور که خودارضایی گناه است نه در کلام خدا بلکه ریشه در تفکرات شریعتگرایانه دارد. شریعتگرایی بدعتی است که بعنوان دشمن فیض سعی میکند احکام انسانی را همتراز و یا بالاتر از احکام خدا قرار دهد و این احکام را از آن جهت ابداع میکند که فیض را برای نجات کافی نمی داند لذا هرچه احکام تنگ نظرانه تر باشد آنرا مقدس تر میداند. هرچند شریعتگرایان همواره احکام ابداعی خود را منتصب به کلام خدا می داند ولی مشکل شریعتگرایی آنجاست که هرچیزی را آنطوریکه میخواهد می بیند نه آنطوری که کلام خدا قصد بیان آنرا داشته است. نمونه این رویه، گناه نامیدن خودارضایی براساس داستان زندگی اونان (پیدایش 38: 8- 10) می باشد. آیا عمل اونان خودارضایی بود؟ تاکنون نظریه های زیادی در کلیسا ارائه شده است که همگی خودارضایی را به عنوان خودآزادی و اونانیسم تقبیح کرده اند، حال آنکه خودارضایی در روش صحیح آن نه تنها خودآزاری نیست بلکه خودنوازی است و ارتباطی با اونانیسم ندارد . استخراج ارتباط مابین خود ارضایی و اونانیسم ناشی از تفسیر غیر فنی از کلام خدا و تفسیر متاثر از شریعتگرایی می باشد. آیا گناه اونان که در پیدایش 38: 8-10 ثبت شده خودارضایی بوده است یا چیز دیگری؟ . متن کلام خدا چنان واضح و روشن است که با اطمینان میتوان گفت عمل اونان یعنی متوقف کردن دخول قبل از اورگاسم، سرپیچی از وظیفه برادر شوهر بعد از مرگ شوهر جهت ازدواج با او و فراهم کردن فرزندی برای آن زن بود. این اتفاق بعدها به عنوان بخشی از شریعت موسی درآمد (سفر تثنیه 25: 5-6) مرزهای کتاب مقدس در کتاب مقدس آدرس مشخصی که خودارضایی را بطور کامل توضیح بدهد وجود ندارد ، همانطور که آدرسی برای پیتزا خوردن یا نوشابه نوشیدن وجود ندارد. در واقع خدا به ما یک آزادی عمل در محدودۀ مشخص شده داده است. در محدوده این مرزها ، خودارضایی یک روش سالم است برای خلاصی از کشمکش جنسی کسانی که امکان رابطه زناشویی برای تسهیل نیاز جنسی را ندارند. این مرزها محدوده مجاز و خط قرمز گناه را مشخص میکند و کمک میکند تا شخص بتواند مطمئن شود در محدودۀ مجاز اقدام به خودارضایی میکند یا غیر مجاز. دقت کنید اگر این آزادی را به نوجوانانمان میدهیم باید مرزهای کتاب مقدس را نیز با تاکید زیاد تعلیم دهیم. مرزها و محدوده ها از این قرار هستند: اولین مرز کتاب مقدس: فیلیپیان 4: 8 است : “خلاصه ای برادران، هرچه راست باشد و هر چه مجید و هر چه عادل و هر چه پاک و هر چه جمیل و هر چه نیک نام است و هر فضیلت و هر مدحی که بوده باشد، در آنها تفکر کنید.” این آیه همچون زنگی است که هر زمان شخصی از محدوده مجاز کتاب مقدس خارج شود به صدا در می آید. خودارضایی در ذات خود ناپاک نیست ولی کسی که خودارضایی را با فکر ناپاک انجام میدهد گناهی را مرتکب میشود که بدون خودارضایی هم میتواند آنرا مرتکب شود اگر شخصی در حین غذا خوردن افکار ناپاک داشته باشد آیا شما او را از غذا خوردن منع میکنید یا از فکر ناپاک؟! در واقع هیچ جای کلام خدا خودارضایی را محکوم نکرده است بلکه فکر ناپاک را محکوم کرده است . بنده به تجربه متوجه شده ام ، اکثراً به این دلیل خودارضایی را در دسته گناهان قرار میدهند که افکار ناپاک را بخشی جدا نشدنی از آن میدانند و معمولا بر این باورند که خیالپردازی های جنسی برای رسیدن به اورگاسم ضروری است در صورتی که چنین نیست خدا سیستم جنسی انسان را طوری طراحی کرده است که بدون خیالپردازی های جنسی به تحریکهای فیزیکی عکس العمل نشان میدهد . برای آقایان و خانمهایی که سیستم جنسی لطمه نخورده ای دارند، بسیار پیش می آید که در شرایط مختلف بدون اینکه خیال پردازی جنسی کرده باشند نیاز به اورگاسم و تحریک بیشتر را در اندام تناسلی خود احساس میکنند و با کمترین تحریک اورگاسم را تجربه میکنند. این زمان، زمان مناسب برای خودارضایی است بدون اینکه نیاز به افکار ناپاک باشد. اشخاصی از محرکهای اضافی استفاده میکنند که بیشتر از نیاز بدنشان در تلاش خودارضایی هستند. یکی از محرکهای اضافی که همچون دامی خطرناک در دنیا رایج شده است فیلمها و مجلات پرنو است که در کتاب مقدس محکوم شده است لذا هرگز برای خودارضایی از پرنوگرافی استفاده نکنید. از آنجایی که دیدن پرنوگرافی واضحا تخلف از دستور عدم نگاه شهوت به دیگری است بنابراین چنین عملی عنصر گناه را وارد در چیزی میکند باید برای جلال خدا استفاده می شده است. هر فکری باید در کنترل عیسی مسیح قرار بگیرد (2 قرنتیان 10: 5) و خدا این توانایی را برای کنترل به هرکس که بطلبد ، میدهد. انتخاب با خود شخص است، اگر فکر خود را آزاد بگذارید نه فقط در حین خودارضایی بلکه ممکن است هر زمانی فکرتان به چیزهایی مشغول شود که هیچ وقت حاضر به بیان کردن آن برای دیگری نباشید. باید فکرتان را تمرین دهید تا در مسیح مقدس بماند. پولس رسول در فیلیپیان 4: 13 میگوید: ” قوّت هر چیز را دارم در مسیح که مرا تقویت می بخشد. ” اگر فکر کنترل شود ، خود ارضائی بیشتر از اینکه بخواهد همراه با احساس شرم باشد ، یک تجربه از برکت خداوند خواهد بود. میتوانید بدون فکر ناپاک از اورگاسم در حین خودارضایی لذت ببرید، همانطور که در حین خوردن یک استیک نیازی نیست تصور کنید که مشغول خوردن یک ساندویچ مک دونالد هستید بلکه میتوانید از خوردن استیک لذت ببرید و گرسنگی تان را برطرف کنید. اگر از خوردن یک شوکلات لذت ببرید گناه نکرده اید . لذت بردن گناه نیست بلکه بیشتر سوء استفاده و بد استفاده کردن از یک هدیۀ خدا که به فرزندانش بخشیده است گناه است. یک لذتِ پاک ، زمانی گناه آلود میشود که بالاتر از خدا قرار بگیرد و بجای اینکه خودش بعنوان برکتی از خدا باشد تبدیل به هدف زندگی ما شود. نکته دیگری که شاید ذکر آن برای عده ای مفید باشد این است که خود ارضایی (استمناء) باعث پیوستن و یکی شدن بدن و روح شخص به دیگری نمی شود. بلکه با آزاد کردن شخص از کشش جنسی (بخصوص در مردان جوان) میتواند به عنوان یک مانع برای آزاد کردن خود از راه های غیر اخلاقی همچون پورنوگرافی، رابطه جنسی قبل از ازدواج ، فحشا یا همجنسبازی عمل کند. دومین مرز کتاب مقدس: اول قرنتیان 6: 19-20 “یا نمیدانید که بدن شما هیکل روح القدس است که در شما است که از خدا یافته اید و از آن خود نیستید؟ زیرا به قیمتی خریده شدید، پس خدا را به بدن خود تمجید نمایید.” این مرز علاوه بر ناپاکی های جنسی برای هر چیزی که به بدن صدمه میزند صادق است. برخلاف نظریه های قدیمی، دانشمندان قرن حاضر، نه تنها هیچ رابطه ای بین بیماری های جسمی و خود ارضایی پیدا نکرده اند، بلکه آخرین تحقیقات مرکز اپیدمولوژی سرطان در استرالیا، نشان داده است که خود ارضایی باعث کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات می شود. گراهام ژیل یکی از مسئولین این تحقیق عنوان می کند که انزال مداوم، مانع جمع شدن اسپرم در کانال های پروستات میشود. او یادآور می شود طبق آنچه پژوهش ها نشان داده اند، ماندن زیاد اسپرم در کانال های پروستات، می تواند یکی از فاکتورهای سرطان زا باشد. برخلاف افسانه های غیر علمی ، خودارضایی نه باعث سرطان می شود نه سکته ی قلبی نه ریزش مو نه ضعف حافظه و حواس‏پرتی و نه لرزش دست و نه … . روانشناسان و سکسولوژیستها معتقدند که خودارضایی نقش مهمی در سلامت روان افراد می تواند بازی کند. بنابراین اگر بخواهیم واقع بینانه تر باشیم خودارضایی نکردن گناه است زیرا دستگاه تناسلی یک پسر یا دختر بالغ و سالم ، فعال است و اگر بخواهد آنرا منفعل کند در واقع آنرا صدمه میزند. البته این صدمه همانطور که گفتم در دختران و پسران نمودهای متفاوتی دارد.( بحث مفصلتر در رابطه با این موضوع را در انجمنهای زوج شاد ادامه خواهیم داد.) در حقیقت تمام تصورات منفی و گناه آلودی که فرد در مورد خود ارضایی دارد، می تواند مولد اضطراب و افسردگی و از دست دادن اعتماد به نفس باشد. زیرا هر بار که برای تسکین نیاز های جنسی اش به خود ارضایی رو می آورد، تمام آن باورهای نادرست در ذهنش بیدار می شود و حس از خود بیزاری را در او بیدار می کند و احساس اینکه در حال ضربه زدن به جسم و روانش است، باعث می شود اضطرابی عمیق بر او چیره شود. در حالی که اطلاعات درست در رابطه با مقدس بودن و بی ضرر بودن خودارضایی می تواند این تجربه را تبدیل به تجربه ای مثبت و بارور کند که با شکرگذاری بخاطر هدیۀ عالی که خداوند داده است ، انجام شود. به جوانان توصیه میکنم استمناء را نشانه ضعف خود ندانید بلکه نشانه سلامت جنسی تان ، همچنین تصور نکنید تنها شما خودارضائی میکنید، خودارضائی بخشی از زندگی هر فرد مجرد سالمی است. عاملی دیگری که میتواند خودارضایی را تبدیل به عملی مضر بکند، زیاده روی در انجام آن است. همانگونه که پرخوری برای بدن مضر است و میتواند گناه باشد همچنین خودارضایی اعتیاد گونه نیز مضر و بنابراین گناه خواهد بود. همچنین دقت کنید از روشهایی که به بدن یا اندام تناسلی صدمه میزند بپرهیزید. سومین مرز کتاب مقدس: کولسیان 3: 17 ‫” و هر آنچه کنید، چه در گفتار و چه در کردار، همه را به نام خداوندْ عیسی انجام دهید، و به‌ واسطۀ او خدای پدر را شکر‌گزارید.” کولسیان 3: 1-2 “‫ پس چون با مسیح برخیزانیده شده‌اید، به آنچه در بالاست دل ببندید، آنجا که مسیح به‌دست راست خدا نشسته است.‫ به آنچه در بالاست بیندیشید، نه به آنچه بر زمین است.” بهترین فکر و روحیه در خودارضایی چیست؟ خداوند میخواهد که فرزندانش در پاکی و خوشی و تمرکز بر او زندگی کنند. تنها درک پاک بودن خودارضایی کافی نیست بلکه باید بهترین روش استفاده از آنرا نیز فراگرفت.بهترین تفکر در خودارضایی تمرکز فکر در خداوند است و شکرگذاری از او برای لذتی که شخص از هدیه جنسی احساس میکند و به همان میزان سپاسگذاری برای توانایی ارضاء شدن جنسی بدون اینکه رابطه جنسی نامشروع داشته باشد. در حقیت خودارضایی روش خدا برای پسران و دختران مجرد جهت رها شدن از کشمکش های جنسی بعنوان یک کمک به کنترل افکار و تجلیل خدا با فکر و بدن است. بخشی از تجلیل خدا با بدنمان این است که بدنمان را تحت کنترل آن چیزهایی که لازم است، حفظ کنیم و یکی از این چیزها کشش های جنسی است و خودارضایی میتواند روشی موثر برای انجام آن باشد. زمانی که فکر و بدن از کشمکش جنسی آزاد است، شخص نه برای جنگی بی ثمر بلکه برای تقدس حقیقی میجنگد و تمام توان خود را در مسیر درست صرف میکند. چهارمین مرز کتاب مقدس: رومیان 14: 23 ” ‫ امّا کسی که دربارۀ خوردنِ خوراکی دچار تردید است، اگر آن را بخورد محکوم می‌شود، زیرا با ایمان نخورده است و آنچه از ایمان نباشد، گناه است.‫ ” انجام عملی پاک ولی با شک یا تصور اینکه گناه است برای ما به همان اندازه مخرب خواهد بود که اگر آن عمل حقیقتا گناه می بود. مشکل اینجاست که شخص در آن هنگام با این باور که آن عمل گناه است بصورت اختیاری آنرا انجام داده است و این عمل در نفس خود مخرب است. لذا قویّا توصیه میکنم تا زمانیکه این تعلیم در رابطه با پاک بودن خودارضایی برایتان کاملا باز نشده است و به پاک بودن آن مطمئن نشده اید، آنرا انجام ندهید بلکه با مطالعه کلام خدا و دعا به روح القدس فرصت بدهید تا حقیقت را برایتان آشکار کند و تا آن روز صبر کنید. وظیفه ما چیست؟ اکثر والدین و خادمین کلیسا در مطرح کردن این موضوع راحت نیستند بخصوص در بین ایرانی ها خجالتها بیشتر می باشد.زمانی میتوانیم خجالت را کنار بگذاریم و با نوجوانانمان در رابطه با بهترین روش بکار بردن لذت جنسی شان صحبت کنیم که متوجه شویم تا چه حد درک گناه نبودن خودارضایی میتواند شخص را سبک کند و چقدر میتواند او را از خطر رویاروی با گناهان جنسی در جامعه ای اشباع شده با سکس حفظ کند. لازم است که به مردان و زنان جوانمان توانایی زندگی خداپرستانه برای زندگی در میان نسلی منحرف را بدهیم. خودارضایی ، در محدوده مرزهای کتاب مقدس کمک میکند به آنها که این توانایی را داشته باشند. و از آنجایی که این موضوع بسیار حیاتی است این مسئولیت والدین و شبانان است (نه مدارس) که بجای سیاست نگو و نپرس و یا در لفافه صحبت کردن، توضیحی روشن و کاربردی برای پسران و دختران جوان ارائه بدهند تا آنها بتوانند آنچه را که در بدنشان اتفاق می افتد را بعنوان طرخ خدا درک کنند و متوجه شوند که این کشش برای خودارضایی دلیلی برای خودکم بینی نیست بلکه بعنوان یک هنجار و عملی طبیعی همچون تمام کارهای روزمره مانند غذا خوردن، حمام رفتن و … میباشد. در واقع باید مجردین به خودارضایی به عنوان یک روش مقدس برای تعدیل و کنترل خودشان تشویق شوند، در اینصورت آنها خواهند توانست با بدنهایشان خدا را جلال دهند. فیض عیسی مسیح با شما

  • pas kasi k ba hamsaresh rabete dare chi un haram nist khoda nakarde???? hala shayad yeki khast ba fkre hamsaresh inkaro bokone ,in unvaqt chi mishe??:D

 25. در برابر گناهان صبور باشيد همانا خداوند با صابران است. به اين حرفهاي بي اساس و برامده از اذهان خودخواهانه نيز توجه نكنيد و به خدا توكل كنيد همانا خداوند بزرگ، بخشنده و توبه پذير است.

  • مجتبی کرمانی

   اگه این حرفا بی پایه و اساس بود که فیلتر نمی شد
   بعدش هم می شه بگی تو 15 سال رو چه جوری جلق می زدی

  • به نظر من حرفای تو خودخواهانه و احمقانه است اقای mکه مثل بیماران روانی هر دفعه با یک اسم می ایی دفعه ی قبل هم به تو گفتم کسی به حرفات توجه نمی کنه اما مثل این که تو گوشت نرفت

  • r.a ye harfe hesabi nazadi ma begim ras migi,fekre cherte khodeto mikoni 2ta tavakolam badesh mindazi!!!!!faqat to khoda peiqambar saret mishe??? tahala too omret 2 bar qoran khundi?? be khoda qasam nakhundi

 26. فقط پرهيزگارانند كه لايق خشنودي خداوند هستند. بترسيم از روزي كه خيلي زود فرا خواهد رسيد و هيچ راه فراري پيدا نكنيم و غم و حسرت تمام وجودمان رو بگيره و اونوقت پشيمان شويم كه ندامت هيچ سودي ندارد. خود از گناه بپرهيزيم و مردم را به گناه تشويق نكنيم. نهي از منكر كنيم نه امر به منكر. كوله بارمان را طوري ببنديم كه توانايي حمل آن را داشته باشيم.

  • من یکی از کاربران سایت ایران سلامت هستم اما امروز وقتی میخواستم وارد سایت بشم در کمال تعجب دیدم سایت فیلتره به نظر من هم همه ی حرفای مخالفان استمنا دروغ است اگه حرفاشون راست بود که سایت ایران سلامت رو فیلتر نمی کردن

  • مجتبی کرمانی

   بس کن دیگه این همه دروغ و ریا رو خودت از این همه دروغی که نوشتی خسته نشدی
   این که استمنا حرامه رو می شه بگی از کجا اوردی قران که هیچ اشاره ای به ان نکرده
   دوره ی اخرالزمانه دیگه همین جور واسه ی خودشون حکم سازی می کنن
   اگه تو و اون ملا مکارم واقعا مومنید برید جلوی این بانکها رو بگیرید که همه ی کارشون دادن ربا است
   اره دیگه اگه جلوی بانکها رو بگیرن منافعشون به خطر می افته برای همین کار بانکها درسته
   ملاهای الان مثل کاهنهای معبد سلیمان دروغگو وریا کار و دزدند

  • in r.a azunast ke begam boro mire begam vaisa vay miste!! azize man age injuri bud khoda be ensana aql nemidad hameye ensanaro mifrestad ba ye daftarche rahnama kenareshun.to aval sabet kon harame bad soqra kobra bebaf

 27. من یکی از دوستداران مدیر محترم سایت پزشکی ایران سلامت هستم . اگر چه سایت این استاد گرامی فیلتر شده اما ما دوستداران سایت او در وبلاگهای متفاوت افکار او را ترویج خواهیم کرد . اگر وب من فیلیتر شود در مقابل آن صد وب دیگر خواهم ساخت و اگر یکی از این صد وب فیلتر شود صد وب دیگر خواهم ساخت ً!

 28. مجتبی کرمانی

  دوست عزیز محقق تو خودت یکی از کاربران سایت بودی و می دونی که این سایت نه مسایل غیر اخلاقی داشت و نه مسایل سیاسی و نه به کسی توهین کرده بود واقعا نمی دونم چی بگم جز این که بگم اینا مریض اند یا روانی که پربازدید ترین سایت پزشکی ایران رو که درباره ی مسایل پزشکی مختلف صحبت کرده بود و تنها یه بخشش مربوط به استمنا بود همین جور الکی فیلتر می کنند

 29. بر بچ همگی سلام من همه ی نذرات رو خوندم و فقت میخوام شما ها هم این حرفهامو بخونید:MAN az sene 12.5 salegi yani dovome (rahnamayi) baraye avalin bar abam omad man az 2 salegi alate tanasolim ro beyne paham feshar midadam va nemidonestam ke inkar yani chi faghat yadame ke az yeki az pesar haye bozorgtar az khodam yad gerefte bodam… begzarim man ta 3vom rahnamayi inkaro mikardam va hich etelayi be joz harfe bachehamon nadashtam va faghat az inkar lezat mibordam va ba babam ke sohbat kardam goft ke be inkar migan jagh zadan va hamon harfayi ke hamamon midonim badesh man to sale 2vome dabirestan azash porsidam ke baba khodet ham inkaro mikardi ya na va on behem dorogh gof va nagof ke motade jagh shode bode ta 49roz pish ke dashtim baham harf mizadim va man goftam mikham yechiziyo behet begam vali rom nemishe ke begam va on zehnamo khond va gof ke mikhay begi jagh mizani goftam are va porsidam to chi mizadi gof badjori va gof piyar sal ke behet dorogh goftam mitarsidam ke to balad nabashi va ba goftane man be ibkar motad beshi bad az koli sohbat gof chanta rah dare1.zan begiri 2. berim yekiro sighe koni manham chon ye dokhtariyo dos daram ghabol nakaedam …. man faghat ye tosiyeye baradarane mikham dar haghe hamaton bokanam MAN18 SALAME VA BEHETON INRO MIGAM KE MAHA JAVONAYE MAMLEKATIM VA VAGHTI KE JAGH MIZANIM DARIM OMREMONO HADAR MIKONIM CHON BAD AZ JAGH ZADAN ADAM DIGE FEKRESH KAR NEMIKONE VA NEMITONE DAR BAREYE KHEYLI AZ MASAEL MESLE SIYASAT DOROS FEKR KONE VA FAGHAD INRO MIDANAM KE HAR KI MIGE JAGH BEZANID YE FARDE KHAEN VA … CHON DOS NADARE MAHA BE MASAELE MAMLEKATEMON KE YE EDE HAROM ZADE BE DAS GEREFTAN FEKR KONIM VA FAGHAT MIKHAN MA BIOFTIM TO SEX VA… TA NATONIM AZ HOGHOGHEMON DEFA KONIM MAN HICH ETEGHADI BE INJOR HARFA KE MIGAN 9TA AZ 10TA DIVONE AZ JAGHAN YA KORI YA NASHENAVYI YA… YA MASALAN GONAHE KABIREO IN JOR MOZAKHRAFAT KE YE EDE BARAYE NAKARDANE JAVONHA DOROGH MIBAFAN MAN FAGHAT INRO MIGAM :TO DOKHTAR YA PESARI KE INHARFARO MIKHONI IN RO BEDON KE BA IN KAR FAGHAT ZENDEGITO NABOD MIKONI VA KHODET BAD BAKHT MISHI INHA RO MAN BAYAD MIGOFTAM VALI TOYI KE MIKHONI MITONI GOSH KONI VA AMAL KONIU VA MITONI AMAL NAKONI INRO HAM DAR AKHR EZAF MIKONAM KE SEX YE AMRE TABIYIYE VA LI BA KASI KE SALEM BASHE(SIGHEYI YA….)FARGHI NEMIKONE VALI KHOD ERZAYI YA JAGH YE KARE SEXIYE NATAMOM HASTESH VA HICHVAGHT NEMITONE MESLE SEX BA YE ZAN BE ADAM HAL BEDE MAN 105KILOAM SHAYAD BEKHATER HAMIN GHAVI BODANAM DOCHARE MOSHKELATE ZIYADI NASHODAM VALI CHESHMHAM ZAEF SHOD VA HAMCHENIN KAM KHON SHODAM VA DO SE BAR HAM SARAM GIJ RAFTE VA ZAMIN HAM KHORDAM VALI AZ 49ROZ PISH KE NAZADAM MIFAHMAM ZENDEGI YANI CHI VA HICH DOKHTAR YA ZANI ARZESHESHO NADARE KE ADAM BEKHAD BE YADESH JAGH BEZANE CHON ZANHA BAD AZ SEX YA JAGH ASLAN EHSAS ZAF YA KAHELI NEMIKONAN(AZ WIKIPEDIYA KHONDAM) VA INROO FAHMIDAM KE TO YE RABETE YE JAGH ZADAN IN FAGHAT PESARE KE ZARAR MIKONE VA DOKHTARE MITONE ANI BA YEKI DIGE SEX DASHTE BASHE CHON ASAN KAM NEMIYARE GHORBONE HAMATON V.R

  • مجتبی کرمانی

   این مطالب در مورد خود ارضایی از یک کتاب علمی معتبر که تحقیقات آن توسط دانشگاه آکسفورد انجام شده، بدون دخل و تصرف ارائه می شود:
   *تا سن 15 سالگی، تمامی پسران دست کم یک بار اُنانیسم (خودارضایی) را تجربه کرده اند. این میزان در جنس مونث کمتر از پسران است، اگر چه این جنسیت امروزه بیش از گذشته به این عمل می پردازد. به زبان دیگر امروزه 80-70 درصد دختران به این عمل می پردازند.
   امروزه مردم چندان اعتقادی به مخرب بودن این عمل (اُنانیسم) نداشته و باورهای پیشین در این ارتباط منسوخ شده است. تنها ایراد وارده بر این عمل این است که هنوز بخشی از مردم در این ارتباط احساس گناه کرده و بر این باورند که از طرف والدینشان تنبیه می شوند. بهرحال، اُنانیسم یکی از راههای شایع فرو نشاندن امیال سرکش جنسی است و تمامی مردان به این عمل می پردازند و یا اینکه دست کم یک بار آن را تجربه کرده اند. امروزه نه تنها کاستیهایی را مترتب بر این عمل نمی دانند، بلکه بر این باورند که این عمل سبب تسهیل کارکردهای طبیعی میل جنسی می شود.
   در ذیل، باورها و حقایق مربوط به این عمل از نظر خوانندگان محترم گذرانده می شود.
   باور: اُنانیسم از نشانه های بارز تزلزل و نارسایی اخلاقی فرد بوده و این امر آشکارا نشان می دهد که فرد، انسان بی ثبات و سست عنصری است.
   واقعیت: عمل اُنانیسم در تمامی جوامع انسانی شایع بوده و تقریبا صددرصد جنس مذکر به این عمل می پردازد. این میزان در جنس مونث 80-70 درصد است.
   —–
   باور: عمل استمنا آشکارا رفتاری انحرافی می باشد.
   واقعیت: اُنانیسم در دوره بلوغ رفتاری طبیعی بوده و این رفتار در بزرگسالی نیز تداوم می یابد، اما شیوع آن در سنین بلوغ بیشتر است.
   —–
   باور: اُنانیسم برای سلامت جسمانی و روانی فرد مخرب بوده و نشانه اختلالات جنسی فرد است.
   واقعیت: اُنانیسم در رابطه با کارایی خیالپردازیهای جنسی نقش غیرقابل انکاری دارد و توسط آن فرد به مهارتهای جنسی بیشتری دست یافته و لذا به ندرت گرفتار اختلالات جنسی می شود.
   —–
   باور: پردازندگان به این عمل در نهایت گرفتار اختلالات جنسی شده و مواجه با ناکامیهای جنسی می شوند، زیرا اُنانیسم (خودارضایی) نمی تواند لذات عاطفی را نصیب شخص کند.
   واقعیت: لذت حاصل از عمل اُنانیسم به هیچ وجه کمتر از مقاربت واقعی نیست و فقط شکل و ماهیت این لذات با یکدیگر تفاوت دارد.
   —–
   باور: تجارب بی رویه اُنانیسمی در نهایت منجر به ضعف جسمانی، فقدان قدرت تمرکز و فروپاشی روانی فرد می شود.
   واقعیت: تاکنون هیچ تحقیقی بازدارندگی اُنانیسمی را ثابت نکرده است. به زبان دیگر، اُنانیسم هیچ نوع آسیبی را متوجه شخص نمی کند. تنها ضایعه خودارضایی احساس گناه است.
   —–
   باور: اُنانیسم بی رویه و افسار گسیخته سبب التهاب پروستات می شود، چون فرد مثل تجربه واقعی محتویات تحریکی خود را تخلیه نمی کند.
   واقعیت: شواهد موجود در این مورد مبهم است، اگر چه برخی از پزشکان ادعاهایی را تایید می کنند.
   —–
   با اینکه بی ضرر بودن عمل اُنانیسم ثابت شده است، با این وجود، باز هم بسیاری از مردم در این خصوص متوسل به ریاکاری و پنهانکاری شده و آشکارا دروغ می گویند. این مورد بسادگی ثابت می کند که چگونه عملی خلاصی بخش توسط جامعه تقبیح و تخطئه می شود.*

 30. به آقا وحید :
  ممنون از بابت نظرت واسه اینکه راحتتر بشه مطلبت را خواند آنرا از طریق یک سایت برگردان کردم :
  گفتی : من از سن ۱۲.۵ سالگی یعنی‌ دوم (راهنمایی‌) برای اولین بر آبم اومد من از ۲ سالگی علت تناسلیم رو بین پاهام فشار میدادم و نمیدونستم که اینکار یعنی‌ چی‌ فقط یادمه که از یکی‌ از پسر‌های بزرگتر از خودم یاد گرفته بودم… بگذریم من تا ۳سوم راهنمایی‌ اینکارو می‌کردم و هیچ اطلاعی به جز حرف بچه‌امون نداشتم و فقط از اینکار لذت می‌بردم و با بابام که صحبت کردم گفت که به اینکار میگن جق زدن و همون حرفهایی که هممون میدونیم بعدش من تو ساله ۲وم دبیرستان ازش پرسیدم که بابا خودت هم اینکارو میکردی یا نه و اون بهم دروغ گوف و نگوف که معتاد جق شده بود
  محقق : تا اینجا همه پروسه طبیعی بود .

  گفتی : تا ۴۹روز پیش که داشتیم باهم حرف میزدیم و من گفتم می‌خوام یچیزیو بهت بگم ولی‌ روم نمی‌شه که بگم و اون ذهنمو خند و گوف که می‌خوای بگی‌ جق میزنی‌ گفتم آره و پرسیدم تو چی‌ میزدی گوف بدجوری و گوف پیر سال که بهت دروغ گفتم می‌ترسیدم که تو بلد نباشی‌ و با گفتن من به ایبکر متد بشی‌ بد از کلی‌ صحبت گوف چنتا راه داره۱.زن بگیری ۲. بریم یکی‌رو صیغه کنی‌ منهم چون یه دختریو دوس دارم قبول نکأدم ….

  محقق : این هم درست اما در مورد نظر دوم پدرت اگر منظور صیغه موقت باشد که اهل سنت و بعضی ادیان آنرا هم گناه کبیره میدانند و معتقدند فرقی با زنا و تن فروشی ندارد .

  گفتی : من فقط یه توصیهٔ برادرانه می‌خوام در حق همتون بکنم من۱۸ سالمه و بهتون اینرو میگم که ماها جوانهای مملکتیم و وقتی‌ که جق می‌زنیم داریم عمرمنو هدر می‌کنیم چون بد از جق زدن عدم دیگه فکرش کار نمی‌کنه و نمیتونه در باره خیلی‌ از مسائل مثل سیاست درس فکر کنه و فقد اینرو می‌دانم که هر کی‌ میگه جق بزنید یه فرد خائن و … چون دوس نداره ماها به مسائل مملکتمون که یه عده‌ حروم زده به دس گرفتن فکر کنیم و فقط میخوان ما بیفتیم تو س ک س

  محقق : چرا یک مسئله غریضی را دارید سیاسی میکنید ؟ دوستم پس اکثر دکتر ها که میگویند اگر خود ارضایی متعادل باشد ضرر ندارد پس به نظر شما خائن هستند ! پس چرا اجازه میدی یک خائن تو و خانواده ات را معاینه کنند ! در ضمن فردی که متاهل باشد و با همسرش نزدیکی زیاد بکند بی حال میشود پس بنابه عقیده شما با همسر خود هم نباید نزدیکی کرد . بعد از ورزش و کار هم آدم احساس ضعف و خستگی میکند پس نباید ورزش و کار کرد .

  گفتی : و… تا نتونیم از حقمان دفاع کنیم . من هیچ اعتقادی به اینجور حرفا که میگن ۹تا از ۱۰تا دیوون از جقن یا کوری یا ناشنوایی یا… یا مثلا گناهه کبیرئو این جور مزخرفت که یه عده‌ برای نکردنه جوونها دروغ میبافن
  محقق : جالبه

  گفتی : من فقط اینرو میگم :تو دختر یا پسری که اینحرفارو میخونی این رو بدون که با این کار فقط زندگیتو نابود میکنی‌ و خودت بد بخت میشی‌ اینها رو من باید می‌گفتم ولی‌ تویی که میخونی میتونی‌ گوش کنی‌ و عمل کنیو و میتونی‌ عمل نکنی‌
  محقق : منکه نابود و بدبخت نشدیم . البته هیچوقت زیاده روی نکردیم و تنها در صورت فشار غریضی شدید دست به اینکار زدیم .

  گفتی : اینرو هم در اخر اضاف می‌کنم که س ک س یه امر طبیعیه و آلی با کسی‌ که سالم باشه(صیغهای یا….)فرقی‌ نمی‌کنه ولی‌ خود ارضائی یا جق یه کار سکسی ناتمام هستش و هیچوقت نمیتونه مثل سکس با یه زن به عدم حال بده
  محقق : مشخص است که خود ارضایی یک مقاربت طبیعی نیست اما جوانها انرا در اثر فقدان شریک جنسی میکنند و یا متاهلهایی که از همسرشان دورند . البته بعضی از متاهلها برای تنوع هم میکنند .

  گفتی : من ۱۰۵کیلم شاید بخاطر همین قوی بودنم دچار مشکلات زیادی نشدم ولی‌ چشمام ضعف شد و همچنین کم خون شدم و دو سه بر هم سرم گیج رفته و زمین هم خوردم.
  محقق : 105 کیلو وزن داشتن نشان قوی بودن نیست و علامت بیماری است . در ضمن تو هم مثل بعضی ها شروع کردی به انداختن گناه روی خود ارضایی . اگر چشمت ضعیفه برو چشم پزشک . اگر کم خونی و سرت گیج میره برو به یک دکتر عمومی و کمی ویتامین بخور .

  گفتی: ولی‌ از ۴۹روز پیش که نزدم میفهمم زندگی‌ یعنی‌ چی‌ و هیچ دختر یا زنی‌ ارزششو نداره که عدم بخواد به یادش جق بزنه چون زنها بد از سکس یا جق اصلا احساس ضعف یا کاهلی نمیکنن(از ویکیپدیا خندم) و اینرو فهمیدم که تو یه رابطه یه جق زدن این فقط پسر که ضرر می‌کنه و دختر می‌تونه انی‌ با یکی‌ دیگه سکس داشته باشه چون آسان کم نمیاره قربون همتون و.ر

  محقق : خود ارضایی مرخصی دارد اما بازنشتگی ندارد .
  تشکر از وحید عزیز .

 31. من سن زيادي ندارم. همش 18 سال دارم. آخوند هم نيستم. معصوم هم نيستم ولي اينقدر ميدونم كه استمناء عوارض روحي زيادي داره و آدم رو از ريخت و قيافه ميندازه و چون باعث ميشه انسان از شريك جنسيش لذت كمي ببره كار درستي نميتونه باشه.

 32. ما در برابر جسم و روح سالمي كه خدا بهمون داده مسووليم و بايد مواظبش باشيم. هدف من از ساده گويي در اين مورد فقط همكاري در اين زمينه بوده و عمل كردن يا نكردن شما هيچ سود يا زياني به حال بنده و امثال بنده نداره. باز هم ميگم طبق روايات و تفاسير، استمناء از گناهان كبيره است و در كتب اسلامي از سوي مراجع بزرگ و انسانهاي بزرگ كه همه شما قبولشون داريد بسيار از آن نهي شده و در قيامت نيز عقاب سختي در انتظار استمناء كنندگاه هستش…

  • مجتبی کرمانی

   به به اقای وحید لازم نیست که بگی 18 سالته چون خودت تو پست قبلی گفتی که 18 سال سن داری ضمنا گفتی که از 12سالگی استمنا می کردی
   تو که این همه زدی کور نشدی بزار بقیه هم بزنن
   حالا این دفعه هم که با اسم r.aومدی

 33. مجتبي كرماني و مهتاب و بقيه افرادي كه از استمناء حمايت و استقبال ميكنيد به نظر بنده در اين رابطه به كسي توصيه نكنيد خودتون اونقدر جلق بزنيد تا كور بشيد و بفهميد چرا حرامه. چرا بقيه رو گمراه و گرفتار ميكنيد. اصولا آدمهاي معتاد طالب اين هستند كه سايرين رو به سمت خودشون بكشند. ضمنا با گفتن برخي پزشكان گناه استمناء كم نميشه و قانع كردن خودتون براي ادامه عمل زشتتون باعث نميشه از ضررهاش چيزي كم بشه.از خدا بترسيد.

  • مجتبی کرمانی

   یزی که کاملامشخص است در هیچ کجای قران هیچ اشاره ای به حرام بودن استمنا نشده است اما متاسفانه برخی از افراد با تحریف و تغییر معانی ایات قران سعی بر این دارند که بگویند ایات 5و6و7سوره ی مومنون اشاره به استمنا کرده حال این ایات را با هم مرور می کنیم تا مشاهده شود که هیچ کجای این ایات به موضوع استمنا اشاره ای نکرده است: سوره ی مومنون 1.قد افلح المومنون :همانا اهل ایمان به رستگاری رسیدند 2. الذین فی صلاتهم خاشعون:انان که در نمازهای شان خاشعند 3.والذین هم عن الغو معرضون:و انان که از لعو و سخن باطل اعراض کنند 4.والذین هم للزکوه فاعلون:و انانکه زکات مال خود را به فقرا می دهند 5.والذین هم لفروجهم خافظون:و انان که فروج و اندامشان را از عمل حرام نگاه می دارند 6.الا ازواجهم او ما ملکت ایمانهم غیر ملومین:مگر بر جفتهایشان یا کنیزان ملکی که هیچ گونه ملامتی در مباشرت با این زنان بر انها نیست 7.فمن ابنغی ورا ذلک فاولئک هم العادون:و کسانی که غیر از زنان حلال را به مباشرت می طلبند البته از تجاوز کارانند خوب دقت کردید هیچ کجای این ایات اشاره به استمنا نکرده در ایه ی 5 گفته(و انان که فروج و اندامشان را از عمل خرام نگاه می دارند)گفته از عمل حرام یعنی زنا و همجنس بازی نه استمنا چون تا اینجا هیج اشاره ای به حرام بودن استمنا نکرده در ایه ی 6 گفته(مگر بر جفتهایشان یا کنیزان ملکی که هیچ گونه ملامتی در مباشرت با این زنان بر انها نیست)در این ایه در واقع مردان را از مباشرت و جماع با غیر از زنان و کنیزانشان منع کرده نه از استمنا در ایه بعدی هم گفته (و کسانی که غیر از زنان حلال را به مباشرت می طلبند البته از تجاوز کارانند)ِیعنی کسانی که غیر از زنان خود با زنان دیگر جماع کنند از تجاوز کارانند نه استمنا کننده هامتاسفانه افراد با تکیه با همین ایات که هیچ اشاره ای به استمنا نکرده می گویند استمنا حرام است اما استمنا از دید مذهب شیعه چه حکمی دارد؟ همان طور كه در ابتداي مطلب متذكر شدم ، خودارضائي از نظر متون مذهبي استمنا خوانده ميشود و با يك نگاه دقيق به معنوي لغوي خود واژه استمنا و متون مذهبي ميتوان دريافت كه از نظر اسلام استمنا بدان معنا است كه اگر فردي با خود كاري كند كه از او مني خارج شود ، استمنا كرده است و اين امر موجب ابطال روزه از احكام مذهبي مسلمانان است ، كه خود اين نتيجه گيري نشان از آن دارد كه خودارضائي به معناي واقعي ان از نظر علمي كه هرگونه فعاليتي كه براي ارضاء فرد توسط خودش براي رسيدن به نقطه اوج لذت جنسي است ، در اسلام مد نظر نميباشد و اسلام صرفا خودارضائي را فقط با بيرون ريختن مايع مني تعريف ميكند ( آن هم در مورد ابطال روزه ) ، لذا در اينجا ميتوان به اين نتيجه ثانوي هم رسيد كه از نظر مذهبي ( اسلامي ) خودارضائي زنان كه در آن مايع مني در كار نيست هم ، اصولا امري ممنوع قلمداد نميشود ، چون در هيچ رساله علميه اي توسط هيچ فقيه طراز اولي نامي از حرام بودن خودارضائي براي زنان به ميان نيامده است و فقط تنها و تنها اشاره به همان بيرون ريختن مني توسط خود فرد در زمان روزه بودن شده است . اما با همه اين تفاسير خود ، حرام بودن عمل استمنا كه يك نمونه خودارضائي قلمداد ميشود ( چون خودارضائي معناي وسيعي را شامل ميشود كه استمناء يكي از آنهاست ) نيز جاي بحث بسيار دارد ، زيرا حرام بودن عمل خودارضائي جزء احكام اوليه اسلام نيست ، يعني اينكه هيچ سند مستندي در قرآن و سنت در مورد حرام بودن خودارضائي در دست نيست و فقط از آن به موردي ابطال كننده براي روزه ياد شده مانند جماع ، قي كردن و …… و تمامي تفاسيري هم كه راي بر حرام بودن عمل استمناء ميدهند فقط و فقط به چند روايت از بعضي بزرگان مذهب شيعه تكيه دارند كه خود اين هم علي رغم صحت و سقم روايات وارده ، جاي بسياري براي بحث دارد ، زيرا كه اسلام هيچ گاه ديني تك بعدي نبوده و احكام اسلامي هميشه با توجه به شرايط زمان و مكان قابليت بروزرساني را دارا ميباشند

  • مجتبی کرمانی

   من کی به تو گفتم که استمنا می کردم ها؟
   همه رو مثل خودت معتاد فرض نکن

   • مجتبی کرمانی

    اول بیا اثبات کن حرامه بعد بیا زر بزن

   • دوست عزيز من رو با آقا وحيد اشتباه گرفتيد. من اسمم رامين هست و اون شخصي كه شما فكرميكنيد نيستم. من اصلا معتاد استمنا نيستم و البته نميگم استمنا نكردم. فقط ميدونم حرفهاي شما سنديت علمي نداره و هر چيزي لازم نيست حرام يا حلال بودنش توي قرآن اومده باشه. خيلي چيزها توي قرآن نيامده مثل خمس و كيفيت نماز و خيلي چيزاي ديگه.

   • سلام شما چند سال داريد؟ ممنون ميشم اگر جواب بدين.

   • آقا مجتبي شما سنتون چقدر هست؟

  • beqole shariati bekhan va bekhan va bekhan….ki gofte harame? koja neveshte? 2 ta rohani yechi goftan toam nadide gofti are!! harchi mikeshin az jahle adamaye chesho gush basteyi mese toe

 34. ba harfaye mojtaba kermani kamelan movafegham

 35. با سلام به همگی و با تشکر از بحث علمیه خوبی که بعضیا (وحید) دارن خرابش میکنن!
  وحید جان اول برو مثل آدم حرف زدنو یاد بگیر بعد بیا بحث کن مثل آدم!! آفرین پسر خوب
  ببینید من خودم 18_19 سالمه و خیلیم خوب با استمناء آشنا ام!!!
  خودم یه فوتبالیستم دروازه بان یکی از تیم های آسیا ویژن تهران هم هستم قد و هیکل عالی ای هم دارم !
  ماشاالله انقد اطلاعات آقا مجتبی و بقیه دوستان کامل بود که من هیچی نمیگم فقظ میخوام یچیزیو با توجه به تجربه خودم بگم
  این غول جقی که تو ایران ساختن به خود من ثابت شده که هیچ ربطی به ضعف و این شروورا نداره و فقط باعث میشه که کسی که این کارو انجام داده بعد این کار یه عذاب وجدان یا همچین چیزی پیدا کنه و یه حال پشیمونی که اینا هم فقظ اثرات منفیه …شعرایی اه که به دروغ به خورد ما دادن!!
  پس به جرات میگم که جلق هیچ تاثیر بدی رو سلامت جسمانی نداره
  اگرم لازم باشه تو پستای بعدی یه تجره ی خودمم میگم
  بازم مرسی از اینکه این بحث رو انداختید

  • همه بعد از استمناء دچار عذاب وجدان ميشن. مثل خيلي از گناهان ديگه

   • منکه با خود ارضایی دچار عذاب وجدان نمیشم . میگن آدمهای گناهکار بیشتر دچاتر عذاب وجدان میشن . و کسانی که با کذب دیگران القا شده اند که فلان چیز گناه است و در صورتی که گناه نیست .

 36. اميدوارم خداوند به همه ما توفيق دوري از گناه و توبه رو بده و راه صحيح درست زندگي كردن!!!!
  و اينكه بفهميم ما وظيفه اي فراتر از اين بحثهاي بچه گانه داريم. همه ما در مقابل استعدادها و توانايي هاي خودمون مسووليم و بايد جوابگو باشيم. دادگاههاي قيامت دادگاههاي بسيار سختيه.
  كاش ميدانستيم چرا چيني ها و ژاپني ها و ساير كشورها با اينكه درك درستي از خدا ندارند هر روز تكنيك جديدي وارد بازار ميكنند و ما فقط مصرف كننده ايم و وقت كوتاه خودمون رو صرف بحث در مورد استمناء ميكنيم. چه فرقي ميكنه حرام يا حلال. مهم اين هست كه در وقتمون اسراف ميكنيم و خودمون رو بازيچه هوا و هوس كرديم. علم ما ايرانيهاي به ظاهر مسلمان فقط به اندازه ساختن يك وبلاگ و فروم و اين چيزهاست. فقط همين رو بلديم كه از امكانات ساخته شده ديگران استفاده كنيم و براي سرگرم كردن خودمون جلق بزنيم. اول براي خودم و بعد براي كساني كه فكرشون به اندازه حد و حدود جلق زدن كار ميكنه متاسفم و در پيشگاه خداي عالم و قدرتمند استغفار ميكنم.

  خدا نگهدار همه شما عزيزان

 37. بعضی ها بلدند فقط گناه ها را گردن دیگران بیاندازند . دوران دائی جان ناپلئونی تمام شده بچه های این دور زمان خیلی مولتر از اونی هستند که بعضی ها فکر میکنند . تن به خرافات نمیدن . باور کن .

 38. بحث جالبی است . من یک خواهش از همه کاربران دارم . لطفا اگر موافق و یا مخالف باشید ، بگذارید این بحث در یک محیط دوستانه باشد . سلام دادن به مخالف و تشکر کردن از مخالف را فراموش نکنید . یک بحث سازنده فقط در یک محیط دوستانه گرم میشود .
  تشکر از همه عزیزان .

 39. با سلام به همه ی مخالفین و موافقین! 😀
  اینجوری کی بوش میاد این آدمای خشک مقدس که فقط همه چیو میگن چون خدا به پیغمبرش گفته که به ما بگه که فلان چیزو انجام بدید یا فلان چیزو انجام ندید کم آوردن!
  چون خود خدا هم هیچجا نگفته که استمناء مثلا مثل شراب خوردن حرامه پس بنمیتونید الکی حرامش کنید و بگید ضرر داره با اینهمه اطلاعاتیم که علیه ضرر داشتنش وجود داره میشه نتیجه گرفت که اگه البته متعادل باشه و زیاده روی نشه نه تنها ضرر نداره بلکه برای سلامت بدن در نبود یک شریک جنسی لازم هم هست
  با تشکر از همگی

 40. واقعا ممنونم از دوستانی که ایقدر روشن با مسائل برخورد می کنند. گاهی ادم خوشحاله در هوایی نفس می کشه که با دیوارهای بلند جهالت و کوری فاصله داره کاش در تمام مسائل همینقدر با تحقیق عمل می کردیم. با این روند اون روز دیر نیست و شاهد ایرانی شایسته ایرانی خواهیم بود.

 41. واقعا ممنونم از دوستانی که ایقدر روشن با مسائل برخورد می کنند. گاهی ادم خوشحاله در هوایی نفس می کشه که با دیوارهای بلند جهالت و کوری فاصله داره کاش در تمام مسائل همینقدر با تحقیق عمل می کردیم. با این روند اون روز دیر نیست و شاهد ایرانی شایسته ایرانی خواهیم بود. ما خدا رو میخوایم. خدایی که در وجود اگاه ماست. این خدا خرافاتی نیست بلکه به تحقیق پیش میرود و شک میکند و می یابد.

 42. فروید خود ارضایی را یک نقص فردی نـامگـذاری مـی کند (بـه این دلیل که طرف دوم در این ارتباط وجود ندارد مگر در خیال). در حین خود ارضایی فرد اگر مرد بـاشــد، یک زن را در ذهن خود مجسم می کند و اگر زن بـاشد یک مرد را در ذهن خود مجسم کرده و با او وارد رابـطـه جنسی می شود. در این حال خستگی چند برابر می شود، چرا که فرد هم از نظر جنسی از خود کار می کشد و هم از نظر ذهنی. تصویر شریک جنسی خیالی، مانند یک لوح در ضمیر ناخودآگاه فرد حک می شود و سبب بروز انزال های شبانه ناخواسته می شود. به این ترتیب که فرد هر چقدر بیشتر خود ارضایی کند، میزان این انزال های شبانه افزایش می یابد.

 43. masturbation
  ARTICLE
  from the
  Encyclopædia Britannica
  Get involved Share

  masturbation, manipulation of the genital organs for pleasure, usually to orgasm. The term masturbation generally connotes self-manipulation, but it can also be used to describe manipulation of or by a sexual partner, exclusive of sexual intercourse. Once the object of extravagant superstitions and severe taboos, masturbation by adults was frowned upon in the majority of premodern societies. Christian moral teaching condemned it as the sin of Onan, who in the Old Testament was censured for spilling his seed; and the Roman Catholic church still officially condemns masturbation as a mortal sin.

  The American researcher Alfred Kinsey and others estimated that at mid-20th century at least 92 percent of all American males and 70–80 percent of all females have indulged in masturbation, and European studies show comparable figures.

  The stigma against masturbation is decreasing, and many students of sexual behaviour extoll its virtues as being healthy, pleasurable, sedative, and a release of tension. Masturbation is a widely used element in sex therapy.

 44. در گذشته خودارضایی گونه‌ای از انحراف جنسی و ذهنی تلقی می‌شد. اما اکنون از لحاظ پزشکی هیچ مدرکی وجود ندارد که خودارضایی چه از لحاظ جسمی یا روحی روانی مضر باشد[۴]؛ با این وجود، این باور ریشه‌دار که خودارضایی باعث عوارضی همچون مشکلات عصبی، سیاهی دور چشمها٬ قوس کمر٬ کوری٬ سکتهٔ قلبی٬ مشکلات جنسی٬ یا لرزش دست می‌شود هنوز در میان بسیاری از عوام شایع است.[۶] امروزه متخصصان، خودارضایی را گونه‌ای از فعالیت جنسی می‌دانند که طبیعی، سالم، مطلوب و امن است. تنها هنگامی خودارضایی می‌تواند مشکل‌ساز شود که فرد را از برقراری رابطهٔ با شریک جنسی‌اش باز دارد.[۲]

  بنا بر نظر اکثریت پزشکان و بر خلاف باور عموم، از لحاظ پزشکی خودارضایی چه در مردان چه در زنان، در صورت میانه‌روی هیچ عارضهٔ خاصی در بدن ایجاد نمی‌کند و می‌تواند نوعی از رفتار جنسی فرد محسوب شود و به حفظ سلامت جنسی انسان کمک کند.[۷] [۲] خودارضایی در ریزش مو، به وجود آمدن آکنه و ضعف منی و نطفه شخص بی‌تاثیر است.[۸] همچنین استمناء در ظاهر فرد تاثیرگذار نیست.[۵] خودارضایی همچنین به خودی خود هیچ مشکل روانی و ذهنی ایجاد نمی‌کند. [۹]خودارضایی باعث برطرف شدن افسردگی می‌شود و به بالابردن اعتماد به نفس شخص کمک میکند.[۴] خودارضایی در ضعف بینایی و بطور کلی تحلیل قوای جسمانی هیچ نقشی ندارد.[۱۰] تنها چندین بار خودارضایی متوالی میتواند باعث ایجاد خستگی به مدت حدودا یک روز شود. همچنین در جوامعی که خودارضایی گناه محسوب می‌شود و دیدگاه بدی در مورد آن در بین عوام وجود دارد، خودارضایی میتواند بطور تلقینی باعث احساس ندامت، پشیمانی و گناه شود. [۴]

  خودارضایی در اکثر زنان باعث کاهش فشارهای عصبی قبل از قاعدگی می‌شود. علاوه بر آن خودارضایی در زنان می‌تواند در اینکه چطور به ارگاسم برسند کمک کند. در مردان این عمل با افزایش زمان انزال و کنترل بیشتر آن، در رابطهٔ جنسی مفید خواهد بود.[۵] خودارضایی خصوصا در روابطی که یکی از شرکای جنسی خواهان سکس بیشتری است میتواند مفید واقع شود.[۴] البته زیاده‌روی بیش از حد در استمناء (بیشتر از ۲۰ [۱۱] بار در ماه) می‌تواند در مردان از عوامل سرطان پروستات در آینده محسوب شود.[۱۲] [۱۳] اما از طرفی استمناء مرتب خصوصاً در سنین بالای ۵۰ سال[۱۱] بخاطر دفع عوامل بیماری‌زا از داخل پروستات از بروز این بیماری پیشگیری می‌کند.[۱۴]

  در سال ۲۰۰۳ یک گروه تحقیقاتی ِ استرالیایی با سرپرستی ِ گراهام گیلز از انجمن سرطان استرالیا[۱۵]به این نتیجه رسیدند که خودارضایی به طور مکرر، احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردان را کاهش می‌دهد. مردانی که در دههٔ سوم زندگی خود (۲۰ تا ۳۰)، به طور متوسط ۵ بار یا بیشتر در هفته انزال داشتند، به طور قابل توجهی با خطر کمتر ابتلا به سرطان پروستات روبرو بودند. با این وجود این آزمایش‌ها نتوانستند ارتباط عِلّی مستقیم بین این دو را نشان دهند. این پژوهش همچنین نشان داد که افزایش تعداد دفعات انزال از طریق خودارضایی در مقایسه با افزایش انزال‌های ناشی از آمیزش جنسی برای افراد مذکر سودمندتر است. زیرا آمیزش جنسی با خطر ابتلا به بیماری‌های آمیزشی همراه است که این خود می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. البته این مزیت به سن افراد نیز بستگی دارد. تحقیقی دیگری در سال ۲۰۰۸ نشاان داده که انزال‌های مکرر بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی می‌تواند با خطر بیشتر ابتلا به سرطان پروستات همبستگی (و نه رابطهٔ علی) داشته باشد. اما در همین تحقیق معلوم شد که انزال‌های مکرر در دههٔ ششم (۵۰ تا ۶۰) زندگی فرد، می‌تواند با خطر کمتر ابتلا به سرطان پروستات همبستگی داشته باشد.[۱۶]

  استمنا یک یا دو بار در هفته همچنین می‌تواند باعث افزایش تولید گلبول‌های سفید خون در مردان شود و از این طریق سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد. [۱۷]

  در زنان، این باور عامی که خودارضایی رسیدن به ارگاسم را کند میکند یا باعث مختل‌شدن یا کم‌شدن لذت جنسی در آنها میشود صحت ندارد. حتی مشاهدات نشان می‌دهد زنانی که خودارضایی میکنند از آنجا که مناطق حساس جنسی خود را بهتر درک کرده‌اند با هدایت‌کردن شریک جنسی خود زودتر و بهتر به اوج لذت جنسی می‌رسند.[۴]

  در افراد مذهبی و جوامعی که خودارضایی در آن مذموم است در فرد ممکن است در طی خودارضایی یا پس از آن احساس ندامت یا انجام گناه دست دهد[۴]. اما از طرفی خودارضایی باعث بهبود خواب فرد و کاهش استرس میشود. این عمل همچنین سبب بهبود حس احترام به نفس در شخص میگردد و با افزایش ترشح اندروفین در مغز، فرد سلامتی روحی و جسمی را احساس میکند.[۱۸]

  • مجتبی کرمانی

   به وحید
   من 20سالمه بعدش هم عین تو معتاد به استمنا نیستم همه رو مثل خودت فرض نکن بعدش هم تو کی هستی که من بخوام تو رو منحرف کنی تو که خودت معتاد به استمنا هستی پس دیگه الکی حرف نزن
   بعدش هم همه رو مثل خودت معتاد فر نکن

 45. با سلام خدمت همگی( و تشکر از آقای محقق که متن من را به فارسی در آوردید( البته با اندکی تلخیص))(و تشکر از توهین هایی که آقای مسعود نسبت به بنده داشتن چون من متمآ نم که همین هرفا آدما رو میسازه )(داداشr.a مگه ماها هر کاریرو که انجام میدیم یا نمیدیم فقط به خواتر اینه که گناه داره!!!!! یا مثلآ حرومه!!!!!! برای مثال مثلا ما سیگار نمیکشیم یا قرص xتزی یا…. مصرف نمیکنیم و مثلا به اسم مصلحت دروغ میگیم یا نزول (از بانک سود میگریم) میگیریم و….. اینا همش به خود فرد و ذاتش و تربیتش بستگی داره و مهم تر از همه به اعتقاداتش بستگی داره همین و بس و نه به هیچ ننه قمر دیگه ای ربطی نداره… )((((آقا مجتبی با شما کلی حرف دارم 1.اینقدر بد بین نباش که هرکی که میاد از مضرات استمنا مینیویسه فکر کنی ماییم 2.ما با جق زدن کور نشدیم ولی چشمهام 3.5 درجه ضعیف شد که برای همین مثله از خیلی لذتها مثل خوب دیدن در استخر یا …. که خیلی زیاده محروم شدم همچنین چون جمش 10 از سربازی معاف میشم و…. 3.شما مثل دوستای معتاد من نسبت به سیگاری یا ساقیه(رساننده مواد به دست معتاد) اونا هستید (یه داستانه کوتاه:من دو تا رفیق داشتم که به هشیش(سیگاری) معتاد بودن و تمام سعیشونو کردن که منو هم معتاد کنن(دلایل: 1.درسم ازشون بهتر بود 2.مجبور بودم از خودشون مواد بخرم 3.حسودی 4.احساس حقارت 5.و…) چون شماهم میخواهید دیگران این کارو بکنن1. یا میخواهید ازمون تو درس جلو بیافتید 2.یا از طرف دولت سعی در گمراه کردن ما دارید تا به مساعل مملکتمون که دسته یه مشت گرگ افتاده نتونیم بر بییام 3.یا احساس حقارت میکنید4. و یا…. شما اصلا سن و سالتونو معرفی نکردین به هر حال کار درستی نیست که آدم بخواد بقییرو مثل خودش کنه!!!! یا با انجور حرفای شما بخواد از دیگران جلو بیافته یا….))))
  نذرات شخصییه خودم=خدا توی قرآن نگفته که روی زمین آشغال نریزید و یا مثلا تو صورت هم تف نکنید و یا…. حالا این حرف که (چون تو قرآن نایومده ما استمنا نکنیم ما باید این کارو بکنیم!!!!!) خودتون بهترین قاضی هستین آیا به نظر خودتون این کار درست؟ یا غلط؟ (به خودت راست بگو آنگاه که دیگر توان دروغ گفتن به کسی را نخواهی داشت(بردون))آقا چون منم تا 53روز پیش دوست داشتم جق بزنم و به دیگران هم فیلمهای پورن میدادم و همش تو گوگل وجاهای دیگه سرچ میکردم و دوست داشتم بقیه هم مثل خودم با شن (مراجعه به بالا در مورد رفیق های معتادم به هشیش)مثل اونا شده بودم و… ولی حالا که نزدم میفهمم چهقدر مدیون اونا شدم
  ما ها هممون ته قلبمون خدا رو داریم میدونید چرا اینو میگم؟
  چون تو موقعیت های خیلی بد مثل امدن مرگ به سراغمون حتما صداش میکنیم حتی اونی که لاییکه هم خدای خودشو صدا میکنه……….
  من متمءنم که هرکی اگه خدای درونشو پیدا کنه دیگ خلاف نمیکنه و ما با خلاف کردنمون فقط داریم خدای تو دلمونو کمرنگ میکنیم ولی اگه یه پله بریم سمتش متمئن باش اون 5تا پله میاد سمتت و این وسط فقط هوای نفس که میخواد آدمو با یهسری حرفا آدمو آروم نگه داره
  من آخرین مطلبمو میگم: ….میگن جق نزنید(به کمک زن گرفتن یا ورزش یا….)
  آقایون دیگه هم میگن بزنید…. من میگم خودتون بهترین قاضی هستید چون هیشکی نمیتونه مثل خود آدم قضاوت کنه اگه قلبتون راضی میشه بکنید اگه نه به هیچ حرفی نظر عقلیتونو عوض نکنید
  یه سری مطلب هم از پزشکی داخل و خارج(من2داییم مادر بزرگه مادریم و5 تا از خاله هام آلمانن)(و عموم هم استرلیاست)(اینارو برای صحت حرفام گفتم) اونجا چون 98% پسرها و 90%دخترها قبل از ازدواج حد اقلا یک بار تجربه سکس دارن خیلی کمتر جق میزنن (چون اراده کنن دختر یا پسر سکس جلوی دستشونه و به دختری که بعد از ازدواج پرده داشته باشه میخندن و میگن تو حتما یه مشکلی داشتی که تا حالا با هیچ پسری سکس نداشتی!!!) به خاتر همین بعد از ازدواجشون مثل ایران زنشون نمیره به خواتر ارضا نشدن توسط شوهرش که زود انزالی داره(از عیوب جقیون بعد از ازدواج برای آقایون(اگه قبول ندارین یه سری به دادگاه خانواده و دکترهای دیگه بزنید)) میرن با اینو اون هی حال میکنن و یا میرن طلاق میگیرن و…. این فقط یکیش……..
  از نظر من دولت باید مراحل ازدواج رو راحت کنه و سنشو از 30سال به 20 حداکثر برسونه درست عین خارج که دولت خونه و ماشین و شغل در اختیار جوون ها میذاره حتی به بیکارهاشون حق بیکاری میده(البته ازدواج حتما باید با دید باز باشه و بدون در گیرییه احساست چون عشق آدمو کور میکنه) تا جوون ایرانی نه به جنده بازی بیافته ونه به جق و از یه زندگی سالم بهره مند بشه (ولی اینها میخوان ما با این کثافت کاریها قدرت فکر و.. از دست بدیم تا نتونیم حقمونو ازشون که مترسک یه عده دیگن بگیریم)
  من اگه تا الان ازدواج نکردم تنها یک دلیل داره اون هم اینه که من یه دختریرو که دوسش دارم هنوز حاضر نیس زندگیشو با من شروع کنه و من هم بهش قول دادم که قبل از اون ازدواج نکنم ولی اگه اون نبود حتما تا الان ازدواج کرده بودم و به همگی توسیه میکنم که اگه شرایتشو دارن برن و قبل از اینکه …..بشن ازدواج کنن
  با تشکر از همگی به علت خوندن مطالبم به امید روزی که هر کسی خدایه درونشو پیدا کنه………………خدا نگهدار http://www.vahidrazmi72@yahoo.com

  • این مطلب اولین مطلب جوون دار از طرف مخالفین بود . گرچند من موافق استمنا در صورت فشار شدید هستم اما موافق اکثر عقاید آقا وحید میباشم . دمت جیز . حال دادی . ادای اون جانماز آبکش کنها را در نیاوردی و حرف دلت رو زدی .

  • مجتبی کرمانی

   بس کن دیگه واقعا خسته نمی شی از این که هر دفعه با اسم یکی می ایی و داستان های مزخزف می سازی
   تو واقعا خیلی نامردی چون به من هم پیام گذاشتی
   بارها شده وارد این سایت شدم و در کمال تعجب دیدم یه نامردی به اسم من پیام گذاشته
   حتی یک دفعه یکی به اسم من پیام گذاشته بود و تو اون پیام نوشته بود دو هزار بار استمنا کرده
   بعد شما می گی بدبین نباش

   • مجتبی کرمانی

    واقعا جالبه می ای به اسم افراد مختلف پیام میزاری و بعد می گی که چند سال استمنا کردی و بعد هم به دروغ می گی که نمی دونم چشام ضعیف شده و لاغر هستم و ………هزار و یک دروغ دیگه
    اما در پاسخ به ادعاهایت
    اولا این که تو استمنا کنی یا نه چه سودی به حال من داره ها؟
    من نه فیلم پرنو نگاه می کنم و نه می فروشم که استمنا کردن یا نکردن تو نفعی به حال من داشته باشه؟
    بعدش هم اکثر دکتر ها هم می گن استمنا مضر نیست نکنه اونا هم مثل ساقی ها ی مواد مخدر می خوان تو رو از راه به در کنند

  • مجتبی کرمانی

   گر چه می دونم تمام ادهای دروغه و تو هر دفعه با یک اسم دروغین پیام میزاری ولی باز هم در جواب ادعاهای دروغت:
   انزال زودرس

   معمولا زود انزالي زماني معنا پيدا ميكند كه فرد متاهل باشد و زماني كه فرد مجرد است و خودارضائي ميكند واژه انزال زود رس معنايي پيدا نميكند ، اما اينكه آيا خودارضائي عامل زودانزالي است ، شايد بتوان گفت كه اگر زودانزالي ۱۰۰ دليل داشته باشد خود ارضائي زياد يك دليل از ۱۰۰ دليل آن ميتواند باشد و جالب است بدانيد كه يكي از روشهاي درمان انزال زودرس نوعي خودارضائي است كه در اين صورت مشخص ميشود خودارضائي قبل از انجام عمل جنسي خودش نوعي كمك كننده به درمان انزال زود رس است تا عامل بروز ان و همچنين در زناني كه خودارضائي كرده اند ، خود ارضائي بهترين شيوه براي درك ارگاسم ( نقطه اوج لذت جنسي ) است و زناني كه در گذشته جنسي شان خودارضائي نكرده اند معمولا در درك معناي لذت جنسي دچار مشكل اند و در روابط جنسي شان دچار مشكلات زياد ميشوند ، درنتيجه در زنان نيز خودارضائي عاملي براي زودارضائي نيست بلكه كمك كننده ارضاي جنسي است .

   ضعیف شدن چشمها:عینکی شدن
   مایع منی از سلول اسپرم و مایعات غدد ضمیمه دستگاه تناسلی (مانند غده‌ی پروستات در انسان و غدد وِزیکولی در نشخوارکنندگان) تشکیل شده است. نقش مایعات غدد ضمیمه جنسی ابتدا خنثی کردن محیط اسیدی مجرای خروج اسپرم و سپس تغذیه‌ی خود اسپرم است. اسپرم در بخش انتهایی مسیر خروج خود از بدن با مجرای خروج ادرار در آلت تناسلی هم مسیر می‌شود و چون ادرار اسیدی است، پس مایعات غدد ضمیمه جنسی می‌توانند این محیط اسیدی را با قلیایی بودن خود، خنثی کرده و مسیر مناسبی برای عبور و خروج اسپرم فراهم کنند. این وظیفه در انسان بیشتر بر عهده‌ی مایعات قلیایی تولید شده از غده‌ی پروستات است. مایعات غدد ضمیمه سرشار از قند فروکتوز هستند که برای تغذیه‌ی خود اسپرم در نظر گرفته شده است و به هیچ وجه برای تغذیه و انرژی‌زایی دیگر عناصر و ارگان های بدن کافی نیستند، بنابراین نابینایی، ناشنوایی و دیگر عوارض عصبی و غیرعصبی نسبت داده شده به نبود یا کمبود اسپرم برای تولید انرژی صحیح نیست
   جنون و دیوانگی(از هر 10نفر که در بیمارستانهای روانی هستند 9نفر به علت استمنا بستری شده اند)
   آیا این مطلب که میگویند که از هر 10 نفر که در تیمارستان ها هستند 9 نفر سابقه اعتیاد به استمنا داشته اند درست است یا نه؟
   دکتر شیخ الاسلامی
   خود ارضايي هيچ يك از بيماريهاي جسمي ذكر شده را ايجاد نمي كند و اينها باورهاي غلطي است كه در جامعه مطرح مي گردد. خود ارضايي مثل يك رابطه جنسي طبيعي است كه در آن ارضاي ميل جنسي توسط خود فرد صورت مي گيرد و هيچ يك از بيماريهاي ذكر شده را ايجاد نمي نمايد. در مورد ابتلا 9 نفر از ده نفر مورد بستري در تيمارستانها به استمنا يا خود ارضايي بايد بگويم اين نيز يك باور غلط است. خود ارضايي باعث بيماري رواني منجر به بستري در بيمارستان نمي گردد. بر اساس نوشته كتاب كاپلان كه يكي از كتب معتبر و مرجع روانپزشكي در دنياست و در دانشگاههاي علوم پزشكي ما نيز تدريس مي گردد صد در صد مردان در عمر خود به استمنا پرداخته اند و استمنا بعنوان راهي براي كشف ميل جنسي و در پروسه اي طبيعي انجام مي پذيرد. در كشور ما به دليل منع مذهبي، استمنا عملي شنيع شناخته شده و براي توجيه دلايل منع مذهبي آن هزاران دروغ و دغل بافته شده و به عنوان عوارض استمنا مطرح مي گردد كه همگي بي پايه بوده و بايد گفت استمنا به خودي خود فاقد عوارض است. عوارض آن ناشي از نحوه انجام و تعداد دفعات انجام آن است و بيشتر از آنكه جنبه جسمي داشته باشد جنبه رواني دارد. در كشورهاي غربي كه ممنوعيتي براي استمنا نيست حتي عوارض رواني آن نيز به مراتب كمتر از كشور ماست. مشكل استمنا اينست كه از يكسو حرام است و از سوي ديگر ميل جنسي، فرد را وادار به انجام آن مي نمايد و از سوي ديگر فرد توان ترك اين عمل را ندارد لذا از درون احساس ضعف اراده و عدم اعتماد به نفس پيدا مي كند و بيشتر از لحاظ رواني خود را ملامت مي نمايد. بسياري از مردان متاهل هستند كه در دوران تجرد بارها به استمنا مبادرت نموده اند ولي بعد از ازدواج هرگز به اين كار مبادرت نكرده اند و نيازي به اين عمل نداشته اند. بصورت عادي كيسه هاي مني بعد از پر شدن زمينه ايجاد ميل جنسي را فراهم مي كنند و در صورتيكه تخليه نشوند فشار رواني جهت تخليه ايجاد مي كنند كه استمنا و احتلام راههاي تخليه اين كيسه ها در افرادي است كه فاقد شريك جنسي هستند و برقراري رابطه جنسي راه تخليه در افراد داراي شريك جنسي هستند. نكته اي كه در بيان مطالب علمي وجود دارد توجه به مستندات علمي و تحقيقات و دوري از دخالت علايق و سلايق در نتايج تحقيقات است. بحثي كه اينجانب در مورد استمنا داشته ام به هيچ وجه جواز انجام آن نيست بلكه هدف روشن شدن جنبه هاي مختلف آن بوده و احكام شرعي آن نيز جداگانه مطرح شده است. در مسايل شرعي بايد به دنبال راهي بود تا حرام بودن يا نبودن بر مبناي دلايل منطقي و عقلاني توجيه گردد و نه اينكه مطالب خلاف واقع و دروغ بعنوان توجيه حكم حرام بودن امري استفاده گردد. لذا پيشنهاد مي كنم با توجه به استقبالي كه از مطلب استمنا چه از سوي مخالفين بيان مطلب و چه از سوي موافقين صورت گرفته دوستان عزيز نظرات خود را در باب خود ارضايي شفاف تر بيان كنن

  • مجتبی کرمانی

   در جواب اون دوستمون که می گه در خارج مردم کمتر استمنا می کنند و استمنا باعث زود انزالی میشه:
   چیزی که به وفور در سایتهای ایرانی مشاهده می کنیم و ان را به عنوان مهمترین عارضه ی استمنا در نظر می گیرند مساله ی زود انزالی است
   در واقع استمنا باعث زودانزالی نمی شود بلکه این اشتباه استمنا کردن است که مهمترین عامل در به وجود امدن زود انزالی است
   برای درک بهتر این موضوع بخشهایی از مقاله ی خانم مژگان کاهن را مرور می کنیم
   ——————————————–
   (يكي ديگر از نكاتي كه در بعضي سايت‌هاي ايراني مشاهده مي‌كنيم اين تصور است كه خودارضايي باعث انزال زودرس مي‌شود. در صورتي كه به گفته‌ي روان‌شناسان و سكسولوگ‌ها، خودارضايي را مي‌توان نوعي «خودآموز‌ي جنسي» تلقي كرد.

   يكي از تكنيك‌هايي كه در سكس‌درماني براي مبارزه با انزال زودرس پيشنهاد مي‌شود، سعي در تحريك جنسي از طريق خودارضايي است. در حقيقت در اين روش به فرد توصيه مي‌شود كه در لحظه‌ي نزديك شدن انزال، موقتاً خودارضايي را متوقف كند و بعد از چند لحظه كه هيجان جنسي كاهش يافت، دوباره به اين كار بپردازد. در حقيقت با اين تمرين فرد ياد مي‌گيرد كه زمان نعوظ را طولاني‌تر كند.

   به گفته‌ي دكتر«ميشل سر۱۸» سكسولوگ فرانسوي، گاهي شاهد اين مي‌شويم كه نوجوان يا جواني كه هنوز تجربه‌ي جنسي ندارد، خودارضايي را در جهت انزالي خيلي سريع انجام دهد كه هدفش تنها كاهش سريع فشار جنسي است.

   او عنوان مي‌كند كه زماني كه خودارضايي تنها با هدف انزالي شتاب‌زده باشد و فرد زمان كافي را براي لذت جنسي براي خود قائل نشود، ممكن است به اين انزال سريع عادت كند و در روابط جنسي‌اش هم دچار انزال زودرس شود. در حالي كه اگر خودارضايي بدون احساس گناه و در آرامش و با زمان كافي انجام شود، نه تنها باعث ايجاد مشكل انزال زودرس نمي‌شود، بلكه زمان نعوظ را نيز مي‌تواند افزايش دهد.)
   ——————————————
   همانطور که مشاهده کردید مساله زود انزالی عارضه ی ناشی از استمنا ی اشتباه است
   اگر مسولین اموزش و پروش ایران به جای رواج خرافات همانند کشورهای غربی روش درست استمنا کردن را به جوانان اموزش می داند امروز شاهد عوارض ناشی از استمناهای اشتباه نبودیم
   این استمنا نیست که باعث زودانزالی می شود بلکه این اشتباه استمنا کردن است که باعث زودانزالی می شود این استمنا نیست که باعث پردگی پرده ی بکارت می شود بلکه این اشتباه استمنا کردن است که باعث پارگی پرده ی بکارت می شود
   و به نظر من مقصر اصلی تمام این مشکلات خانواده ها و همچنین مسولین اموزشی هستند که روش استمنای درست را به فرزندان خود اموزش نمی دهند
   چیزی که مسلم است اکثریت افراد استمنا می کنند (80درصد مردان و 60درصد زنان)و چیزی که از ان مسلمتر است هیچ یک از انها استمنا را از پدر و مادر خود یاد نگرفته اند بلکه این موضوع یک موضوع کاملا غریزی است پس اینجا وظیفه ی مسولین اموزشی است که با یاد دادن شیوه ی درست از عوارض احتمالی جلوگیری نمایند
   ((وقتی هنوز تابوی استمنا در امریکا به طور کامل شکسته نشده بود یکی از دانشمندان این کشور توصیه کرد که این کار به کودکان اموزش داده شود این حرف او با واکنش شدید مذهبیون امریکا مواجه شد
   این دانشمند در جواب انها این گونه اظهار داشت خیلی هم لازم نیست خودارضایی را اموزش دهید چون در هر صورت افراد خودارضایی را یاد می گیرند فقط کافی است که لباس کودک 2 ساله ی خود را دراورید تا ببینید که همان طور که او در حال کشف نقاط بدن خود است چگونه خودارضایی را کشف می کند او همچنین اظهار داشت تقریبا تمام مردان و 80درصد زنان خودارضایی را تجربه کرده اند ایا انها این کار را از کسی اموزش دیده بودند))
   امروزه در برخی از کشورهای غربی استمنا به جوانان اموزش داده می شود وحال این سوال مهم پیش می اید که اگر استمنا چنین عارضه ای داشت چرا این کار اموزش داده میشود
   اما مطلبی را که یکی از پزشکان ایرانی در موضوع استمنا و انزال زودرس تهیه کرده مرور می کنیم تابرخی از تناقضات موجود در این مطلب و واقعیات را بیان کنیم:
   ——————————————–
   چرا در بسیاری مطالعات و مقالات غربی، عارضه ثابت شده را برای استمناء نمی پذیرند؟ بایستی در نظر داشت مطالعات غربی در شرایط و جوامعی انجام شده که جوانان از نظر روابط جنسی با جنس مخالف محدودیتی ندارند، امکانات تفریحی و ورزشی بسیار بیشتر از جامعه ما در دسترس، و عمومی میباشد،در چنین شرایطی فرد کمتر به استمناء روی می آورد. و شیوع و شدت استمناء، بسیار کمتر از جامعه ماست که بسیاری از جوانان شرایط مشاهده رفتارهای جنسی را از طریق فیلم و عکس و ماهواره دارند ولی امکان داشتن روابط جنسی را ندارند. و تمامی رفتار جنسی و تخلیه ارضای جنسی آنها از طریق استمناء میباشد.
   ———————————————
   موضوع حائز اهمیتی که نویسنده ب ان اشاره کرده این است که افراد استمنا کننده در غرب کمتر از ایران است اما تحقیقات برعکس این موضوع را نشان میدهد:
   ((از زمان اولين بررسي مهم آلفرد كينزي در مورد رفتارهاي جنسي آدمي در ميانه قرن بيستم، بررسي هاي متعددي در مورد ابعاد مختلف اين رفتارها بعمل آمده است. در يكي از اين بررسي ها توسط Edward O. Laumann, John H. Gagnon, Robert T. Michael, and Stuart Michaels كه در 1994 از طرف دانشگاه شيكاگو منتشر شد، براساس مصاحبه هاي رودرو و پرسشنامه هاي انفرادي پر شده توسط 2969 نفر از زنان و مردان بين سنين 18 تا 89 سال مشخص شد كه حدود 42 درصد از زنان و 63 درصد از مردان در آن سال اقدام به خودارضايي كرده بودند.
   براساس مطالعه ديگري توسط Samuel S. Janus و همكارانش (معروف به گزارش يانوس) كه روي تعداد زيادي از آمريكائيان بالاي 18 سال بين سالهاي 1983 تا 1992 انجام شد، در مقابل 25 درصد از آقايان 10 درصد از خانمها داراي خودارضايي مرتب (چندين بار در هفته يا روز) بودند. همچنين در مقابل 55 درصد از آقايان، 38 درصد از خانمها داراي خودارضايي منظم (در ماه يا روز) بودند. بر اساس مطالعات كينزي و گزارش منتشر شده از سوي موسسه كينزي (در بررسي هاي سال 1948 و 1953 ميلادي به ترتيب در كتابهايي به نام رفتارهاي جنسي در مردان و رفتارهاي جنسي در زنان)، 92 درصد از آقايان و 62 درصد از خانمها حداقل يك بار در طول عمر خود اقدام به خودارضايي كرده بودند. مطابق اين بررسي ها خودارضايي شايعترين فعاليت جنسي خانم هاي مجرد و دومين فعاليت جنسي شايع خانم هاي متأهل بوده است. البته بايد توجه داشت كه نمونه مورد بررسي كينزي فقط شامل افراد تحصيلكرده سفيدپوست و زير سن 35 سال بود (با اين حال گزارش كينزي حتي تاكنون هم بزرگترين بررسي بر روي رفتارجنسي انسان در نوع خود محسوب ميشود)))
   تحقیقات بالا با حرف این نویسنده در تناقض است به طوری که نشان می دهد همانطور که در ایران استمنا رواج دارد در غرب هم این موضوع رواج بسیاری را دارد
   { نکته ی خوبی را که میتوان از این نوشته برداشت کرد این موضوع است که استمنا برای زنان ضرری ندارد چون زودانزالی برای زنان تعریف نشده است }
   اما چیز دیگری را که می توان در جواب این نوشته گفت این است که:
   در غرب که رابطه ی جنسی ازاد است و به گفته ی نویسنده فرد کمتر به استمنا روی می اورد چرا باز هم مساله ی زودانزالی وجود دارد؟ درصورتی که طبق نظر نویسنده زود انزالی ناشی از استمنا است
   طبق تحقیقات انجام شده در امریکا تقریبا بین 30 تا 70 درصد مردان زودانزالی را تجربه کرده اند و این در حالی است که نویسنده می گوید در کشورهای غربی استمنا بسیار کمتر از ایران است حال این سوال پیش می اید که عامل زود انزالی این افراد که چیست؟
   ایا براستی عامل زود انزالی استمنا است یا ؟؟
   در بخش زیر مقاله ای را که یکی از پزشکان معتبر تهیه کرده می گزارم در این مقاله دلایل زیادی را برای انزال زودرس مشاهده می کنیم که در بین هیچ یک از انهااستمنا نیست در حالی که طبق گفته ی نویسنده ی مطالب فوق زودانزالی ناشی از استمنا است:

   ۱ – عوامل روانی بازدارنده ( عواملی مانند اضطراب در حین سكس ، احساس گناه یا افسرده گی میتوانند موجب انزال زود رس شوند )

   ۲ – فاصله زیاد بین روابط جنسی ( وقتی كه احساسات جنسی بین زوجین متراكم میشود ، معمولا كنترل یك باره آنها سخت میشود و منجر به انزال زود رس میشود ! )

   ۳ – تجربه جنسی كم ( بیشتر افراد در اوایل زندگی زناشویی دچار این مشكل میشوند و به مرور زمان با تجربه بیشتر مشكلشان رفع میگردد )

   ۴ – عوامل پزشكی بازدارنده ( عواملی نظیر آسیب جسمی ، تداخلات دارویی در هنگام درمان بعضی بیماری ها و مشكلات هورمونی از جمله عوامل پزشكی هستند كه منجر به انزال زود رس میشود )
   نه در این مقاله بلکه در اکثر مقالات علمی از استمنا به عنوان دلیل زودانزالی یاد نشده و فقط تاکید دارند که اگر استمنا در جهت سریع ارضا شدن باشد موجب زود انزالی می شود و این در حالی است که در اکثریت سایتهای شبه پزشکی ایرانی مهمترین عامل زود انزالی را استمنا می دانند
   واقعیت این است که زودانزالی بیماری است که در تمام دنیا رواج دارد و به هیچ وجه هم ربطی به استمنا ندارد چون اگر زود انزالی عارضه ی استمنا بود در کشورهای غربی که به گفته ی اقایون استمنا کمتر از ایران است پدیده ی زودانزالی را نباید مشاهده می کردیم و ان در حالی است که بر طبق تحقیقات انجام شده که بسیار هم تعجب برانگیز است 40تا 50درصد مردان دنیا به نوعی با پدیده ی زود انزالی مواجه اند
   امید است که پزشکان کشور ما به دور از تعصبات مذهبی به بیان موضوعات علمی بپردازند

  • این یارو رو نگاه اینم مثل بعضیها دچار توهم توطه است یعنی فکر می کنه ما کار و زندگیمون رو ول کردیم و فقط می خواهیم اینو جلقی کنیم
   جلق نمیزنی خوب نزن به جهنم ولی حق نداری توهین کنی

 46. سلام دوستان : همه استمنا میکنن هر کی میگه نه اون هم استمنا میکنه هم دروغ میگه . شاید هم یا لزبینه یا لواط میکنه بالاخره یه کاری باید کرد دیگه

 47. اصلا اين لينك شده تبليغ استمنا
  بله يه نياز تقريبا ضروري نيست ولي نه اينقدر كه اگه يه هفته نشه آدم ميميره به خصوص كه اوناييم كه زن دارن س ك س رو يه بار تو هفته انجام ميدن
  به خصوص كه تو دين ما هم حرامه و خدا و يا ملا ها و پيامبران و ائمه نعوذ باالله مريض نيستن و مرض ندارن كه بخوان مردمو از يه كار سالم منع كنند
  اين معتاداي جقي بيچاره هم اگه چند روز اين كارو نكنن به لرزه ميفتن
  مهمتر از همه كه خود عقل هم همينو مي گه كه وقتي آب هست تيمم باطله
  وقتي زن هست خود ارضايي بي دليله

  خدا بيشتر مي دونه يا شما ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  وقتي كه مي گه بده يعني بده
  دايي منم توي اماراته و مي گه اصلا جقي نيستن
  پس لطفا ما رو سياه نكنيد
  اگه خوبه باشه براي خودت خوبه محقق و مجتبي كرماني و ……..
  شما هام مثل معتادايي هستيد كه براي تسكين درد و بدبختي و بيچارگي و توجيه خودتون مثل معتاداي كراكي سعي مي كنيد بقيه هم رو به حال و روز خودتون بكشونيد و يا از خارج حمايت مي شيد
  اگه خوبه نگه داريد براي خودتون
  فرصت زندگي اينقدر نيست كه بشه راهي رو كه عمري رفتي دوباره برگردي
  پس براي ترك كردن هيچ وقت نيست
  همهي جقي هارو ببينيد ؛ وضع تحصيلي و اخلاق و ارزش ها و…….. اصلا اهميت نداره و فقط و فقط به خوي حيواني شهوت ميرسند و عقل و زندگي خود را فداي آن كرده اند و آخر هم به هيچ جا نميرسند

  • مجتبی کرمانی

   در جواب دروغگویان
   در المان و چند کشور دیگر استمنا اموزش داده می شود
   ر حالی که تابو ی استمنا در تمام دنیا شکسته شده و در برخی از کشورهای غربی استمنا اموزش داده می شود ولی برخی از افراد سعی دارند تا با تحریف و تغییر حرفها و سخنان دانشمندان غربی این طور وانمود کنند که استمنا در غرب هم مضر شناخته می شود در جواب این دوستان من خبری را که یکی از سایتهای معتبر ایرانی منتشر کرده برای شما می گذارم:

   بخش دوم کتاب مربوط به کودکان 4 تا 6 سال است که در آن به والدین توصیه شده است حرکات آمیزش جنسی و خود ارضایی را به کودکان خود آموزش دهند و به آنها اجازه دهند تا به طور نامحدود خودارضایی کنند (به جز در موادی که موجب آسیب جسمی می شود) در این کتاب آمده است به کودکان بیاموزید که چیزی به عنوان قسمت های شرم آور در بدن وجود ندارد.

   مرکز آموزش بهداشت (BZgA) وابسته به وزارت امور خانواده آلمان اخیرا اقدام به اجبار آموزش کتابی با عنوان “عشق، بدن،دكتر بازیگوش” در مهد کودک ها و مدارس ابتدایی 9 منطقه از کشور آلمان برای کودکان و اولیاء آنها نموده است.به گزارش فرهنگيان نيوز به نقل از نوسازی به نقل از روزنامه زکپوسپولیتا؛ بخش اول کتاب”عشق، بدن،دكتر بازیگوش” مربوط به کودکان 1 تا 3 سال است که در آن به پدرها توصیه شده است توجه بیشتری به اندام های جنسی دخترانشان بنمایند و با نوازش اندام های جنسی آنها امکان پروش حس غرور دختر بودن را در آنان فراهم کنند.

   نویسنده در توجیه توصیه ی خود برای والدین کودک ، اضافه می کند “کودک تمام قسمت های بدن پدر خود را لمس می کند و حتی بعضی اوقات از این طریق او را تحریک می کند، پدر نیز باید در مقابل همین کار را انجام دهد.”

   بخش دوم کتاب مربوط به کودکان 4 تا 6 سال است که در آن به والدین توصیه شده است حرکات آمیزش جنسی و خود ارضایی را به کودکان خود آموزش دهند و به آنها اجازه دهند تا به طور نامحدود خودارضایی کنند

 48. دوستان این یک بازی کثیف است کگه اقای mراه انداخته به این صورت که به اسم افراد مختلف پیام میزاره این دفعه هم با اسم پارسا اومده

 49. مجتبی کرمانی

  در جواب دروغگویان

  استمنا از دید ادیان

  اسلام چیزی که کاملامشخص است در هیچ کجای قران هیچ اشاره ای به حرام بودن استمنا نشده است اما متاسفانه برخی از افراد با تحریف و تغییر معانی ایات قران سعی بر این دارند که بگویند ایات 5و6و7سوره ی مومنون اشاره به استمنا کرده حال این ایات را با هم مرور می کنیم تا مشاهده شود که هیچ کجای این ایات به موضوع استمنا اشاره ای نکرده است: سوره ی مومنون 1.قد افلح المومنون :همانا اهل ایمان به رستگاری رسیدند 2. الذین فی صلاتهم خاشعون:انان که در نمازهای شان خاشعند 3.والذین هم عن الغو معرضون:و انان که از لعو و سخن باطل اعراض کنند 4.والذین هم للزکوه فاعلون:و انانکه زکات مال خود را به فقرا می دهند 5.والذین هم لفروجهم خافظون:و انان که فروج و اندامشان را از عمل حرام نگاه می دارند 6.الا ازواجهم او ما ملکت ایمانهم غیر ملومین:مگر بر جفتهایشان یا کنیزان ملکی که هیچ گونه ملامتی در مباشرت با این زنان بر انها نیست 7.فمن ابنغی ورا ذلک فاولئک هم العادون:و کسانی که غیر از زنان حلال را به مباشرت می طلبند البته از تجاوز کارانند خوب دقت کردید هیچ کجای این ایات اشاره به استمنا نکرده در ایه ی 5 گفته(و انان که فروج و اندامشان را از عمل خرام نگاه می دارند)گفته از عمل حرام یعنی زنا و همجنس بازی نه استمنا چون تا اینجا هیج اشاره ای به حرام بودن استمنا نکرده در ایه ی 6 گفته(مگر بر جفتهایشان یا کنیزان ملکی که هیچ گونه ملامتی در مباشرت با این زنان بر انها نیست)در این ایه در واقع مردان را از مباشرت و جماع با غیر از زنان و کنیزانشان منع کرده نه از استمنا در ایه بعدی هم گفته (و کسانی که غیر از زنان حلال را به مباشرت می طلبند البته از تجاوز کارانند)ِیعنی کسانی که غیر از زنان خود با زنان دیگر جماع کنند از تجاوز کارانند نه استمنا کننده هامتاسفانه افراد با تکیه با همین ایات که هیچ اشاره ای به استمنا نکرده می گویند استمنا حرام است اما استمنا از دید مذهب شیعه چه حکمی دارد؟ همان طور كه در ابتداي مطلب متذكر شدم ، خودارضائي از نظر متون مذهبي استمنا خوانده ميشود و با يك نگاه دقيق به معنوي لغوي خود واژه استمنا و متون مذهبي ميتوان دريافت كه از نظر اسلام استمنا بدان معنا است كه اگر فردي با خود كاري كند كه از او مني خارج شود ، استمنا كرده است و اين امر موجب ابطال روزه از احكام مذهبي مسلمانان است ، كه خود اين نتيجه گيري نشان از آن دارد كه خودارضائي به معناي واقعي ان از نظر علمي كه هرگونه فعاليتي كه براي ارضاء فرد توسط خودش براي رسيدن به نقطه اوج لذت جنسي است ، در اسلام مد نظر نميباشد و اسلام صرفا خودارضائي را فقط با بيرون ريختن مايع مني تعريف ميكند ( آن هم در مورد ابطال روزه ) ، لذا در اينجا ميتوان به اين نتيجه ثانوي هم رسيد كه از نظر مذهبي ( اسلامي ) خودارضائي زنان كه در آن مايع مني در كار نيست هم ، اصولا امري ممنوع قلمداد نميشود ، چون در هيچ رساله علميه اي توسط هيچ فقيه طراز اولي نامي از حرام بودن خودارضائي براي زنان به ميان نيامده است و فقط تنها و تنها اشاره به همان بيرون ريختن مني توسط خود فرد در زمان روزه بودن شده است . اما با همه اين تفاسير خود ، حرام بودن عمل استمنا كه يك نمونه خودارضائي قلمداد ميشود ( چون خودارضائي معناي وسيعي را شامل ميشود كه استمناء يكي از آنهاست ) نيز جاي بحث بسيار دارد ، زيرا حرام بودن عمل خودارضائي جزء احكام اوليه اسلام نيست ، يعني اينكه هيچ سند مستندي در قرآن و سنت در مورد حرام بودن خودارضائي در دست نيست و فقط از آن به موردي ابطال كننده براي روزه ياد شده مانند جماع ، قي كردن و …… و تمامي تفاسيري هم كه راي بر حرام بودن عمل استمناء ميدهند فقط و فقط به چند روايت از بعضي بزرگان مذهب شيعه تكيه دارند كه خود اين هم علي رغم صحت و سقم روايات وارده ، جاي بسياري براي بحث دارد ، زيرا كه اسلام هيچ گاه ديني تك بعدي نبوده و احكام اسلامي هميشه با توجه به شرايط زمان و مكان قابليت بروزرساني را دارا ميباشند . ———————————————————————————————————— مسیحیت دیدگاه کاتولیک‌ها: از نظر کلیسای کاتولیک، در پاره‌ای موارد، برای شناخت بدن و احساسات جنسی، آن را مجاز می‌شمارند.[ دیدگاه پروتستان‌ها: به عقیدهٔ پروتستان‌ها، خودارضایی یک سیر طبیعی از سیکل جنسی افراد است و این امر مانع از روابط جنسی «غیرمجاز» (از نظر کلیسای پروتستان) مانند همجنس‌گرایی می‌شود. چرا استمنا از دید مسیحیت گناه نیست؟ چرا خود ارضایی (بدون افکار ناپاک) گناه نیست؟ مقدمه مخاطب این مقاله پسران و دختران نوجوان و والدینشان و همچنین خادمین کلیسا و کسانی که میخواهند به جوانان در این رابطه کمک کنند می باشد. خودارضایی از موضوعات بسیار مهمی است که کمتر در کلیسا مورد توجه قرار گرفته است به همین دلیل این پرونده بی جواب سوالات و کشمکشهای زیادی را برای نوجوانان و جوانان باقی گذاشته است که باعث واماندگی و یا شرم و افسردگی و در موارد خطرناکتر باعث اشتباهاتی جبران ناپذیر شده است. در این مقاله سعی خواهم کرد تا با ارائه یک جواب قانع کننده و کاربردی ، کمکی به درک صحیح این موضوع بنمایم. گرایش به خودارضایی نه در نوجوانی بلکه از همان کودکی به عنوان یک قریضۀ طبیعی در وجود تمام انسانها وجود دارد. اولین اشارات خود ارضایی در خردسالی شروع میشود ، براساس آمار پزشکی حتی این امر در کودکان 2 ساله نیز مشاهده شده است. ولی معمولا برخوردهای اشتباه از همان سنین توسط والدین آغاز میشود و دوگانگی حاصل از منع کردن آن، به همراه کودک رشد میکند. کنجکاوی لذت بخشی که کودک برای شناخت بدن خود انجام میدهد با رسیدن به زمان بلوغ به نتیجه اورگاسم ختم میشود و تجربه لذت اورگاسم کشش نوجوان را به انجام خودارضایی چندین برابر میکند. از طرفی با مخفی کردن آنچه آنرا گناه و باعث شرمساری میداند خود را در یک محکومیت دائمی میبیند و با ترس و شرم از مطرح کردن آن در تلاش برای نابود کردن این حس برمیخیزد و این تلاش منجر به لطماتی میشود که بعضا به سختی جبران پذیر است و اگر این تلاش جدی باشد ، منجر به اختلال در اورگاسم و تحریک پذیری دختران میشود که در بهترین حالت درمان آن سالها طول خواهد کشید. چرا گناه نیست؟ برای اثبات گناه بودن یک عمل اولین و بیخطا ترین قدم این است ببینیم کتاب مقدس آنرا گناه نامیده است یا خیر. کتاب مقدس در هیچ کجا چه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در رابطه با عمل خودارضایی صحبت نکرده است. حال آنکه کتاب مقدس آشکارا و با تاکید زیاد در مورد عمق فساد جنسی و تمامی انحرافات جنسی مانند زنا، نگاه شهوت، تعدد زوجین ، همجنسبازی ، رابطه جنسی با حیوانان صحبت کرده است، اما خودارضایی در هیچ جایی با این موضوعات مرتبط نشده است. بنابراین آیا میتوان از آنجهت که کتاب مقدس در رابطه با خودارضایی سکوت کرده است آنرا گناه نامید؟ این تصور که خودارضایی گناه است نه در کلام خدا بلکه ریشه در تفکرات شریعتگرایانه دارد. شریعتگرایی بدعتی است که بعنوان دشمن فیض سعی میکند احکام انسانی را همتراز و یا بالاتر از احکام خدا قرار دهد و این احکام را از آن جهت ابداع میکند که فیض را برای نجات کافی نمی داند لذا هرچه احکام تنگ نظرانه تر باشد آنرا مقدس تر میداند. هرچند شریعتگرایان همواره احکام ابداعی خود را منتصب به کلام خدا می داند ولی مشکل شریعتگرایی آنجاست که هرچیزی را آنطوریکه میخواهد می بیند نه آنطوری که کلام خدا قصد بیان آنرا داشته است. نمونه این رویه، گناه نامیدن خودارضایی براساس داستان زندگی اونان (پیدایش 38: 8- 10) می باشد. آیا عمل اونان خودارضایی بود؟ تاکنون نظریه های زیادی در کلیسا ارائه شده است که همگی خودارضایی را به عنوان خودآزادی و اونانیسم تقبیح کرده اند، حال آنکه خودارضایی در روش صحیح آن نه تنها خودآزاری نیست بلکه خودنوازی است و ارتباطی با اونانیسم ندارد . استخراج ارتباط مابین خود ارضایی و اونانیسم ناشی از تفسیر غیر فنی از کلام خدا و تفسیر متاثر از شریعتگرایی می باشد. آیا گناه اونان که در پیدایش 38: 8-10 ثبت شده خودارضایی بوده است یا چیز دیگری؟ . متن کلام خدا چنان واضح و روشن است که با اطمینان میتوان گفت عمل اونان یعنی متوقف کردن دخول قبل از اورگاسم، سرپیچی از وظیفه برادر شوهر بعد از مرگ شوهر جهت ازدواج با او و فراهم کردن فرزندی برای آن زن بود. این اتفاق بعدها به عنوان بخشی از شریعت موسی درآمد (سفر تثنیه 25: 5-6) مرزهای کتاب مقدس در کتاب مقدس آدرس مشخصی که خودارضایی را بطور کامل توضیح بدهد وجود ندارد ، همانطور که آدرسی برای پیتزا خوردن یا نوشابه نوشیدن وجود ندارد. در واقع خدا به ما یک آزادی عمل در محدودۀ مشخص شده داده است. در محدوده این مرزها ، خودارضایی یک روش سالم است برای خلاصی از کشمکش جنسی کسانی که امکان رابطه زناشویی برای تسهیل نیاز جنسی را ندارند. این مرزها محدوده مجاز و خط قرمز گناه را مشخص میکند و کمک میکند تا شخص بتواند مطمئن شود در محدودۀ مجاز اقدام به خودارضایی میکند یا غیر مجاز. دقت کنید اگر این آزادی را به نوجوانانمان میدهیم باید مرزهای کتاب مقدس را نیز با تاکید زیاد تعلیم دهیم. مرزها و محدوده ها از این قرار هستند: اولین مرز کتاب مقدس: فیلیپیان 4: 8 است : “خلاصه ای برادران، هرچه راست باشد و هر چه مجید و هر چه عادل و هر چه پاک و هر چه جمیل و هر چه نیک نام است و هر فضیلت و هر مدحی که بوده باشد، در آنها تفکر کنید.” این آیه همچون زنگی است که هر زمان شخصی از محدوده مجاز کتاب مقدس خارج شود به صدا در می آید. خودارضایی در ذات خود ناپاک نیست ولی کسی که خودارضایی را با فکر ناپاک انجام میدهد گناهی را مرتکب میشود که بدون خودارضایی هم میتواند آنرا مرتکب شود اگر شخصی در حین غذا خوردن افکار ناپاک داشته باشد آیا شما او را از غذا خوردن منع میکنید یا از فکر ناپاک؟! در واقع هیچ جای کلام خدا خودارضایی را محکوم نکرده است بلکه فکر ناپاک را محکوم کرده است . بنده به تجربه متوجه شده ام ، اکثراً به این دلیل خودارضایی را در دسته گناهان قرار میدهند که افکار ناپاک را بخشی جدا نشدنی از آن میدانند و معمولا بر این باورند که خیالپردازی های جنسی برای رسیدن به اورگاسم ضروری است در صورتی که چنین نیست خدا سیستم جنسی انسان را طوری طراحی کرده است که بدون خیالپردازی های جنسی به تحریکهای فیزیکی عکس العمل نشان میدهد . برای آقایان و خانمهایی که سیستم جنسی لطمه نخورده ای دارند، بسیار پیش می آید که در شرایط مختلف بدون اینکه خیال پردازی جنسی کرده باشند نیاز به اورگاسم و تحریک بیشتر را در اندام تناسلی خود احساس میکنند و با کمترین تحریک اورگاسم را تجربه میکنند. این زمان، زمان مناسب برای خودارضایی است بدون اینکه نیاز به افکار ناپاک باشد. اشخاصی از محرکهای اضافی استفاده میکنند که بیشتر از نیاز بدنشان در تلاش خودارضایی هستند. یکی از محرکهای اضافی که همچون دامی خطرناک در دنیا رایج شده است فیلمها و مجلات پرنو است که در کتاب مقدس محکوم شده است لذا هرگز برای خودارضایی از پرنوگرافی استفاده نکنید. از آنجایی که دیدن پرنوگرافی واضحا تخلف از دستور عدم نگاه شهوت به دیگری است بنابراین چنین عملی عنصر گناه را وارد در چیزی میکند باید برای جلال خدا استفاده می شده است. هر فکری باید در کنترل عیسی مسیح قرار بگیرد (2 قرنتیان 10: 5) و خدا این توانایی را برای کنترل به هرکس که بطلبد ، میدهد. انتخاب با خود شخص است، اگر فکر خود را آزاد بگذارید نه فقط در حین خودارضایی بلکه ممکن است هر زمانی فکرتان به چیزهایی مشغول شود که هیچ وقت حاضر به بیان کردن آن برای دیگری نباشید. باید فکرتان را تمرین دهید تا در مسیح مقدس بماند. پولس رسول در فیلیپیان 4: 13 میگوید: ” قوّت هر چیز را دارم در مسیح که مرا تقویت می بخشد. ” اگر فکر کنترل شود ، خود ارضائی بیشتر از اینکه بخواهد همراه با احساس شرم باشد ، یک تجربه از برکت خداوند خواهد بود. میتوانید بدون فکر ناپاک از اورگاسم در حین خودارضایی لذت ببرید، همانطور که در حین خوردن یک استیک نیازی نیست تصور کنید که مشغول خوردن یک ساندویچ مک دونالد هستید بلکه میتوانید از خوردن استیک لذت ببرید و گرسنگی تان را برطرف کنید. اگر از خوردن یک شوکلات لذت ببرید گناه نکرده اید . لذت بردن گناه نیست بلکه بیشتر سوء استفاده و بد استفاده کردن از یک هدیۀ خدا که به فرزندانش بخشیده است گناه است. یک لذتِ پاک ، زمانی گناه آلود میشود که بالاتر از خدا قرار بگیرد و بجای اینکه خودش بعنوان برکتی از خدا باشد تبدیل به هدف زندگی ما شود. نکته دیگری که شاید ذکر آن برای عده ای مفید باشد این است که خود ارضایی (استمناء) باعث پیوستن و یکی شدن بدن و روح شخص به دیگری نمی شود. بلکه با آزاد کردن شخص از کشش جنسی (بخصوص در مردان جوان) میتواند به عنوان یک مانع برای آزاد کردن خود از راه های غیر اخلاقی همچون پورنوگرافی، رابطه جنسی قبل از ازدواج ، فحشا یا همجنسبازی عمل کند. دومین مرز کتاب مقدس: اول قرنتیان 6: 19-20 “یا نمیدانید که بدن شما هیکل روح القدس است که در شما است که از خدا یافته اید و از آن خود نیستید؟ زیرا به قیمتی خریده شدید، پس خدا را به بدن خود تمجید نمایید.” این مرز علاوه بر ناپاکی های جنسی برای هر چیزی که به بدن صدمه میزند صادق است. برخلاف نظریه های قدیمی، دانشمندان قرن حاضر، نه تنها هیچ رابطه ای بین بیماری های جسمی و خود ارضایی پیدا نکرده اند، بلکه آخرین تحقیقات مرکز اپیدمولوژی سرطان در استرالیا، نشان داده است که خود ارضایی باعث کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات می شود. گراهام ژیل یکی از مسئولین این تحقیق عنوان می کند که انزال مداوم، مانع جمع شدن اسپرم در کانال های پروستات میشود. او یادآور می شود طبق آنچه پژوهش ها نشان داده اند، ماندن زیاد اسپرم در کانال های پروستات، می تواند یکی از فاکتورهای سرطان زا باشد. برخلاف افسانه های غیر علمی ، خودارضایی نه باعث سرطان می شود نه سکته ی قلبی نه ریزش مو نه ضعف حافظه و حواس‏پرتی و نه لرزش دست و نه … . روانشناسان و سکسولوژیستها معتقدند که خودارضایی نقش مهمی در سلامت روان افراد می تواند بازی کند. بنابراین اگر بخواهیم واقع بینانه تر باشیم خودارضایی نکردن گناه است زیرا دستگاه تناسلی یک پسر یا دختر بالغ و سالم ، فعال است و اگر بخواهد آنرا منفعل کند در واقع آنرا صدمه میزند. البته این صدمه همانطور که گفتم در دختران و پسران نمودهای متفاوتی دارد.( بحث مفصلتر در رابطه با این موضوع را در انجمنهای زوج شاد ادامه خواهیم داد.) در حقیقت تمام تصورات منفی و گناه آلودی که فرد در مورد خود ارضایی دارد، می تواند مولد اضطراب و افسردگی و از دست دادن اعتماد به نفس باشد. زیرا هر بار که برای تسکین نیاز های جنسی اش به خود ارضایی رو می آورد، تمام آن باورهای نادرست در ذهنش بیدار می شود و حس از خود بیزاری را در او بیدار می کند و احساس اینکه در حال ضربه زدن به جسم و روانش است، باعث می شود اضطرابی عمیق بر او چیره شود. در حالی که اطلاعات درست در رابطه با مقدس بودن و بی ضرر بودن خودارضایی می تواند این تجربه را تبدیل به تجربه ای مثبت و بارور کند که با شکرگذاری بخاطر هدیۀ عالی که خداوند داده است ، انجام شود. به جوانان توصیه میکنم استمناء را نشانه ضعف خود ندانید بلکه نشانه سلامت جنسی تان ، همچنین تصور نکنید تنها شما خودارضائی میکنید، خودارضائی بخشی از زندگی هر فرد مجرد سالمی است. عاملی دیگری که میتواند خودارضایی را تبدیل به عملی مضر بکند، زیاده روی در انجام آن است. همانگونه که پرخوری برای بدن مضر است و میتواند گناه باشد همچنین خودارضایی اعتیاد گونه نیز مضر و بنابراین گناه خواهد بود. همچنین دقت کنید از روشهایی که به بدن یا اندام تناسلی صدمه میزند بپرهیزید. سومین مرز کتاب مقدس: کولسیان 3: 17 ‫” و هر آنچه کنید، چه در گفتار و چه در کردار، همه را به نام خداوندْ عیسی انجام دهید، و به‌ واسطۀ او خدای پدر را شکر‌گزارید.” کولسیان 3: 1-2 “‫ پس چون با مسیح برخیزانیده شده‌اید، به آنچه در بالاست دل ببندید، آنجا که مسیح به‌دست راست خدا نشسته است.‫ به آنچه در بالاست بیندیشید، نه به آنچه بر زمین است.” بهترین فکر و روحیه در خودارضایی چیست؟ خداوند میخواهد که فرزندانش در پاکی و خوشی و تمرکز بر او زندگی کنند. تنها درک پاک بودن خودارضایی کافی نیست بلکه باید بهترین روش استفاده از آنرا نیز فراگرفت.بهترین تفکر در خودارضایی تمرکز فکر در خداوند است و شکرگذاری از او برای لذتی که شخص از هدیه جنسی احساس میکند و به همان میزان سپاسگذاری برای توانایی ارضاء شدن جنسی بدون اینکه رابطه جنسی نامشروع داشته باشد. در حقیت خودارضایی روش خدا برای پسران و دختران مجرد جهت رها شدن از کشمکش های جنسی بعنوان یک کمک به کنترل افکار و تجلیل خدا با فکر و بدن است. بخشی از تجلیل خدا با بدنمان این است که بدنمان را تحت کنترل آن چیزهایی که لازم است، حفظ کنیم و یکی از این چیزها کشش های جنسی است و خودارضایی میتواند روشی موثر برای انجام آن باشد. زمانی که فکر و بدن از کشمکش جنسی آزاد است، شخص نه برای جنگی بی ثمر بلکه برای تقدس حقیقی میجنگد و تمام توان خود را در مسیر درست صرف میکند. چهارمین مرز کتاب مقدس: رومیان 14: 23 ” ‫ امّا کسی که دربارۀ خوردنِ خوراکی دچار تردید است، اگر آن را بخورد محکوم می‌شود، زیرا با ایمان نخورده است و آنچه از ایمان نباشد، گناه است.‫ ” انجام عملی پاک ولی با شک یا تصور اینکه گناه است برای ما به همان اندازه مخرب خواهد بود که اگر آن عمل حقیقتا گناه می بود. مشکل اینجاست که شخص در آن هنگام با این باور که آن عمل گناه است بصورت اختیاری آنرا انجام داده است و این عمل در نفس خود مخرب است. لذا قویّا توصیه میکنم تا زمانیکه این تعلیم در رابطه با پاک بودن خودارضایی برایتان کاملا باز نشده است و به پاک بودن آن مطمئن نشده اید، آنرا انجام ندهید بلکه با مطالعه کلام خدا و دعا به روح القدس فرصت بدهید تا حقیقت را برایتان آشکار کند و تا آن روز صبر کنید. وظیفه ما چیست؟ اکثر والدین و خادمین کلیسا در مطرح کردن این موضوع راحت نیستند بخصوص در بین ایرانی ها خجالتها بیشتر می باشد.زمانی میتوانیم خجالت را کنار بگذاریم و با نوجوانانمان در رابطه با بهترین روش بکار بردن لذت جنسی شان صحبت کنیم که متوجه شویم تا چه حد درک گناه نبودن خودارضایی میتواند شخص را سبک کند و چقدر میتواند او را از خطر رویاروی با گناهان جنسی در جامعه ای اشباع شده با سکس حفظ کند. لازم است که به مردان و زنان جوانمان توانایی زندگی خداپرستانه برای زندگی در میان نسلی منحرف را بدهیم. خودارضایی ، در محدوده مرزهای کتاب مقدس کمک میکند به آنها که این توانایی را داشته باشند. و از آنجایی که این موضوع بسیار حیاتی است این مسئولیت والدین و شبانان است (نه مدارس) که بجای سیاست نگو و نپرس و یا در لفافه صحبت کردن، توضیحی روشن و کاربردی برای پسران و دختران جوان ارائه بدهند تا آنها بتوانند آنچه را که در بدنشان اتفاق می افتد را بعنوان طرخ خدا درک کنند و متوجه شوند که این کشش برای خودارضایی دلیلی برای خودکم بینی نیست بلکه بعنوان یک هنجار و عملی طبیعی همچون تمام کارهای روزمره مانند غذا خوردن، حمام رفتن و … میباشد. در واقع باید مجردین به خودارضایی به عنوان یک روش مقدس برای تعدیل و کنترل خودشان تشویق شوند، در اینصورت آنها خواهند توانست با بدنهایشان خدا را جلال دهند. فیض عیسی مسیح با شما ———————————————————————————————————– یهود خودارضایی در شریعت یهود، به طور کامل منع نمی‌شود و عملی توأم با سلامتی و نشاط‌ آوری تلقی می‌گردد؛ اما در برخی شاخه‌های مذهبی، آن خودارضایی جنس مذکر ممنوع است

 50. مجتبی کرمانی

  دختری نیمه‌عریان در حال تحریک آلت تناسلی.
  خودارضایی یک مرد.

  خودارضایی یا جَلْق زدن (همچنین اِستِمناء برای مردان و اِستِرجاز[نیازمند منبع] یا استِشهاء [۱]برای زنان) از روش‌های ارضای میل جنسی است، این عمل با انگیزش و تحریک اندام جنسی شخص از سوی خودش و یا آلات مصنوعی و ابزارهای ماشینی نیز که آمیزش جنسی را همانندسازی می‌کنند، انجام می‌گیرد و معمولاً انجام آن تا رسیدن به اوج لذت جنسی ادامه پیدا می‌کند که در مردان همراه با بیرون پاشیدن منی و در زنان بصورت اسپاسم (سفتی عضلانی) همراه با لذت شدید در ناحیهٔ مهبل می‌باشد. [۲] جلق‌زدن را عموماً انجام این عمل توسط خود شخص در نظر میگیرند اما تحریک آلت توسط فردی دیگر البته بدون آمیزش جنسی (معمولاً با دست) را نیز جلق‌زدن گویند.[۳] تقریباً ۶۰ تا ۹۰ درصد پسران نوجوان و ۴۰ درصد دختران خودارضایی میکنند. خودارضایی به عنوان روشی سالم، طبیعی و ایمن‌ در نظر گرفته می‌شود که بسیاری از خطرات روابط جنسی دوطرفه و بیماری‌های مقاربتی را دربر ندارد. [۴]

  فهرست مندرجات
  [نهفتن]

  * ۱ دلایل خودارضایی
  * ۲ تأثیر بر سلامتی
  * ۳ روش‌ها
  * ۴ خودارضایی از نظر ادیان
  o ۴.۱ اسلام
  o ۴.۲ تائویسم
  o ۴.۳ مسیحیت
  o ۴.۴ یهودیت
  * ۵ خودارضایی در متون ادبی
  * ۶ خودارضایی در دیگر جانداران
  * ۷ منابع و پانویس
  * ۸ سایر منابع
  * ۹ پیوند به بیرون

  دلایل خودارضایی
  یکی از خدایان یونان باستان در حال خودارضایی، اثری مربوط به قرن ششم پیش از میلاد

  علاوه بر احساس لذت جنسی، خودارضایی برای رهایی از تنش‌های جنسی به‌خصوص در زمانی که شریک جنسی در دسترس نیست انجام می‌شود. خودارضایی گاهی به منظور رفع اضطراب و رسیدن به آرامش صورت می‌گیرد. در نوجوانان گاهی خودارضایی با هدف کنجکاوی در خصوص دستگاه‌های تناسلی اجرا می‌شود. خودارضایی همچنین گاهی با هدف پیشگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی و همچنین پیشگیری از بارداری صورت می‌گیرد. گاهی در برخی نارسایی‌های جنسی توسط پزشک نیز استمناء تجویز می‌شود.[۲] [۵]
  تأثیر بر سلامتی

  در گذشته خودارضایی گونه‌ای از انحراف جنسی و ذهنی تلقی می‌شد. اما اکنون از لحاظ پزشکی هیچ مدرکی وجود ندارد که خودارضایی چه از لحاظ جسمی یا روحی روانی مضر باشد[۴]؛ با این وجود، این باور ریشه‌دار که خودارضایی باعث عوارضی همچون مشکلات عصبی، سیاهی دور چشمها٬ قوس کمر٬ کوری٬ سکتهٔ قلبی٬ مشکلات جنسی٬ یا لرزش دست می‌شود هنوز در میان بسیاری از عوام شایع است.[۶] امروزه متخصصان، خودارضایی را گونه‌ای از فعالیت جنسی می‌دانند که طبیعی، سالم، مطلوب و امن است. تنها هنگامی خودارضایی می‌تواند مشکل‌ساز شود که فرد را از برقراری رابطهٔ با شریک جنسی‌اش باز دارد.[۲]

  بنا بر نظر اکثریت پزشکان و بر خلاف باور عموم، از لحاظ پزشکی خودارضایی چه در مردان چه در زنان، در صورت میانه‌روی هیچ عارضهٔ خاصی در بدن ایجاد نمی‌کند و می‌تواند نوعی از رفتار جنسی فرد محسوب شود و به حفظ سلامت جنسی انسان کمک کند.[۷] [۲] خودارضایی در ریزش مو، به وجود آمدن آکنه و ضعف منی و نطفه شخص بی‌تاثیر است.[۸] همچنین استمناء در ظاهر فرد تاثیرگذار نیست.[۵] خودارضایی همچنین به خودی خود هیچ مشکل روانی و ذهنی ایجاد نمی‌کند. [۹]خودارضایی باعث برطرف شدن افسردگی می‌شود و به بالابردن اعتماد به نفس شخص کمک میکند.[۴] خودارضایی در ضعف بینایی و بطور کلی تحلیل قوای جسمانی هیچ نقشی ندارد.[۱۰] تنها چندین بار خودارضایی متوالی میتواند باعث ایجاد خستگی به مدت حدودا یک روز شود. همچنین در جوامعی که خودارضایی گناه محسوب می‌شود و دیدگاه بدی در مورد آن در بین عوام وجود دارد، خودارضایی میتواند بطور تلقینی باعث احساس ندامت، پشیمانی و گناه شود. [۴]

  خودارضایی در اکثر زنان باعث کاهش فشارهای عصبی قبل از قاعدگی می‌شود. علاوه بر آن خودارضایی در زنان می‌تواند در اینکه چطور به ارگاسم برسند کمک کند. در مردان این عمل با افزایش زمان انزال و کنترل بیشتر آن، در رابطهٔ جنسی مفید خواهد بود.[۵] خودارضایی خصوصا در روابطی که یکی از شرکای جنسی خواهان سکس بیشتری است میتواند مفید واقع شود.[۴] البته زیاده‌روی بیش از حد در استمناء (بیشتر از ۲۰ [۱۱] بار در ماه) می‌تواند در مردان از عوامل سرطان پروستات در آینده محسوب شود.[۱۲] [۱۳] اما از طرفی استمناء مرتب خصوصاً در سنین بالای ۵۰ سال[۱۱] بخاطر دفع عوامل بیماری‌زا از داخل پروستات از بروز این بیماری پیشگیری می‌کند.[۱۴]

  در سال ۲۰۰۳ یک گروه تحقیقاتی ِ استرالیایی با سرپرستی ِ گراهام گیلز از انجمن سرطان استرالیا[۱۵]به این نتیجه رسیدند که خودارضایی به طور مکرر، احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردان را کاهش می‌دهد. مردانی که در دههٔ سوم زندگی خود (۲۰ تا ۳۰)، به طور متوسط ۵ بار یا بیشتر در هفته انزال داشتند، به طور قابل توجهی با خطر کمتر ابتلا به سرطان پروستات روبرو بودند. با این وجود این آزمایش‌ها نتوانستند ارتباط عِلّی مستقیم بین این دو را نشان دهند. این پژوهش همچنین نشان داد که افزایش تعداد دفعات انزال از طریق خودارضایی در مقایسه با افزایش انزال‌های ناشی از آمیزش جنسی برای افراد مذکر سودمندتر است. زیرا آمیزش جنسی با خطر ابتلا به بیماری‌های آمیزشی همراه است که این خود می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. البته این مزیت به سن افراد نیز بستگی دارد. تحقیقی دیگری در سال ۲۰۰۸ نشاان داده که انزال‌های مکرر بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی می‌تواند با خطر بیشتر ابتلا به سرطان پروستات همبستگی (و نه رابطهٔ علی) داشته باشد. اما در همین تحقیق معلوم شد که انزال‌های مکرر در دههٔ ششم (۵۰ تا ۶۰) زندگی فرد، می‌تواند با خطر کمتر ابتلا به سرطان پروستات همبستگی داشته باشد.[۱۶]

  استمنا یک یا دو بار در هفته همچنین می‌تواند باعث افزایش تولید گلبول‌های سفید خون در مردان شود و از این طریق سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد. [۱۷]

  در زنان، این باور عامی که خودارضایی رسیدن به ارگاسم را کند میکند یا باعث مختل‌شدن یا کم‌شدن لذت جنسی در آنها میشود صحت ندارد. حتی مشاهدات نشان می‌دهد زنانی که خودارضایی میکنند از آنجا که مناطق حساس جنسی خود را بهتر درک کرده‌اند با هدایت‌کردن شریک جنسی خود زودتر و بهتر به اوج لذت جنسی می‌رسند.[۴]

  در افراد مذهبی و جوامعی که خودارضایی در آن مذموم است در فرد ممکن است در طی خودارضایی یا پس از آن احساس ندامت یا انجام گناه دست دهد[۴]. اما از طرفی خودارضایی باعث بهبود خواب فرد و کاهش استرس میشود. این عمل همچنین سبب بهبود حس احترام به نفس در شخص میگردد و با افزایش ترشح اندروفین در مغز، فرد سلامتی روحی و جسمی را احساس میکند.[۱۸]
  روش‌ها

  در مردان
  گرچه روش انجام خودارضایی فرد به فرد متفاوت است اما عموماً با در دست نگه داشتن آلت بصورت تقریباً محکم در دست و حرکت دست به سمت جلو و عقب و گاهاً همراه با خیال‌پردازی انجام می‌شود. روش دیگری که عمومیت کمتری دارد مالیدن آلت به سطوح صاف و نرم مثل بالش یا تشک است. استفاده از ابزارآلات ساختگی یا وسایل سکس نیز متداول است. تمامی این رفتارها تا رسیدن به ارگاسم ادامه پیدا میکند. [۴]تمرکز بیشتر روی کلاهک آلت تناسلی و سرعت انجام عمل، سرعت رسیدن به ارگاسم را افزایش می‌دهد. برای افزایش لذت و همچنین برای کاهش اصطکاک معمولاً از مایعات یا آب دهان استفاده می‌شود. [۱۹]
  یک زن در حال خودارضایی

  در زنان
  در زنان خودارضایی اغلب از طریق مالش یا ضربه بر روی آلت زنانه خصوصاً چوچوله و لب‌های فرج انجام می‌شود. همچنین فرو کردن انگشت یا جسم خارجی در مهبل، تحریک سینه‌ها و نقطهٔ جی از طریق مالش، فشار، کشش عضلانی و خیال‌پردازی نیز می‌تواند در کنار هم بکار گرفته شود. [۲۰] استفاده از جریان فشار آب بر روی چوچوله نیز یکی از روش‌های مرسوم خودارضایی در زنان است. برخی از زنان حتی با فشار شدید هر دو پا به هم میتوانند تحریک شوند.[۲۱] برای برخی زنان خودارضایی تنها راه رسیدن به ارگاسم است.[۴]
  خودارضایی از نظر ادیان
  اسلام

  دیدگاه اهل سنت: اهل سنت نظرات متفاوتی را در مورد خودارضایی دارند. برخی آن را در تمام اشکال و موارد حرام می‌دانند، برخی در مواردی آن را مجاز می‌شمارند و برخی آن را مکروه می‌دانند.[۲۲]

  دیدگاه شیعیان: از نظر شیعیان خودارضایی به طور کامل و در تمام اشکال آن حرام می‌باشد. حتی به اعتقاد برخی مراجع دینی، خودارضایی از «گناهان کبیره‌» است.[۲۳] [۲۴][۲۵] با این حال بنا بر فتوای اکثر مراجع اگر استمنا به دست همسر شخص انجام شود گناه به حساب نمی‌آید. [۲۶]
  تائویسم

  در آیین تائویسم، مردان از خودارضایی منع شده‌ند. زیرا با اعتقاد به منابع انرژی در شکم تحتانی، استمنا بدن را از انرژی تخلیه و مانع از ادامهٔ حیات هارمونیک می‌شود. همچنین بر پایه دستورات این آئین، خودارضایی زنان باعث کاهش عمر و امراض لاعلاج در آنان می‌شود.[۲۲]
  مسیحیت

  دیدگاه کاتولیک‌ها: از نظر کلیسای کاتولیک، در پاره‌ای موارد، برای شناخت بدن و احساسات جنسی، آن را مجاز می‌شمارند.[۲۲]

  دیدگاه پروتستان‌ها: به عقیدهٔ پروتستان‌ها، خودارضایی یک سیر طبیعی از سیکل جنسی افراد است و این امر مانع از روابط جنسی‌ای مانند همجنس‌گرایی می‌شود که از نظر کلیسای پروتستان «غیرمجاز» است.[۲۲]
  یهودیت

  خودارضایی در شریعت یهود، به طور کامل منع نمی‌شود و عملی توأم با سلامتی و نشاط‌ آوری تلقی می‌گردد؛ اما در برخی شاخه‌های مذهبی، آن خودارضایی جنس مذکر ممنوع است.[۲۲]
  خودارضایی در متون ادبی

  در ادبیات فارسی، استمنا دستمایهٔ هزل‌گویی شده‌است، چنان که عبید زاکانی ترجیع‌بندی در هفت‌بند با بیت ترجیع «جلق می‌زن که جلق خوش باشد/جلق در زیر دلق خوش باشد» سروده‌است.[۲۷] خود او در رسالهٔ تعریفات٬ جلق را «دستگیر مفلسان» خوانده‌است و در پند سی‌وسوم رسالهٔ صدپند گفته‌است: «جلق‌زنی را به از غرزنی دانید.»[۲۸] گاه در هزل‌های شاعران استمنا به عنوان گزینهٔ سوم —دوگزینهٔ دیگر جماع از پس و جماع از پیش است — مطرح است. زمانی بهترین گزینه دانسته می‌شود: «جوانا برو جلق زن گوش دار / سخن‌های پیران مشکین نفَس//کُس و کون مگا کآن و این هر زمان/بگندد ز پیش و ببوید ز پس»[۲۹] و گاه از روی ناچاری‌است: «کس و کون چون به دست مِی‌ناید/جلق بر هر دو اختیار کنیم».[۳۰] گاه نیز در مطلوبی گزینهٔ دوم است. چنان که ایرج میرزا در عارف‌نامه در مذمّت لواط می‌گوید: «بوَد کون‌کردن اندر رأی کُس‌کُن / چو جلقی لیک جلقِ با تَعَفّن»[۳۱] سعدی نیز ضمن حکایتی در هزلیات از قول مردکی که آب پشت (منی) به دشت می‌ریخت گفته‌است: «باری چو گناهکار می‌باید بود/هم در کف پاک، به که در کون پلشت»

  از مفاهیم تکرارشونده در ادبیات هزلی، جلق‌زدن به یاد یار است. عبید در رسالهٔ تعریفات در تعریف نعم‌الجنه چنین گفته‌است «آنکه چشم به هم گذارد و به یاد پسر یا دختری جلق زند».[۳۲] سوزنی سمرقندی در نقیضه‌ای با مطلع «منم که سر حمدان عقیق در یمنم / به سرخ‌کیری کس نیست همچنان که منم» به جلق زدن با یاد یار از شب تا صبح اشاره می‌کند و می‌گوید «جمال و مفتخر بلخ بامی آنکه ز شام / به یاد او همه شب تا به صبح جلق زنم».[۳۳] در رسالهٔ دلگشا نیز حکایتی طیبت‌آلود دربارهٔ عرب کوری که به یاد دختری سکینه نام استمنا می‌کرد آمده‌است.[۳۴]

  در ادبیات هزلی فارسی به استفاده از آب دهان برای تسهیل استمنا اشاره شده‌است. سوزنی در مطلع شعری چنین می‌گوید: «امروز منم کیر و خدو کرده به کف بر / چونان زده‌ام جلق چو چخماق نجف بر».[۳۵] [خدو به معنی آب دهان است]. ذبیح بهروز در فصلی به نام «گندستان» از رسالهٔ طنزآلود معراج‌نامه، که با نام مستعار نویسنده (ابن دیلاق) در زمان رضاشاه به طور زیرزمینی انتشار یافت، نقیضه‌ای بر گلستان نوشته‌است. گندستان در جماع و استمناست. از جمله در دیباچه به استفاده از آب دهان برای استمنا اشاره کرده‌است «بنده همان به که به آب دهان/کار کند روز و شب و سال و ماه».[۳۶]

  از اصطلاحاتی که در هزل‌های فارسی در معنای استمنا به کار می‌رود «مشت‌زدن» است. در معراج‌نامهٔ ابن دیلاق که ذکر آن رفت، آمده‌است: «ای کریمی که در بسیط زمین / همه‌جا عبد مشت‌زن داری / یا تو هم مشت می‌زنی چون ما / یا که چون دیگران تو زن داری»[۳۷]

  در فرهنگ دهخدا برای واژه جلق از قول فرهنگ نظام نقل شده‌است که این لفظ در عربی بمعنی سر تراشیدن و سنگ پراندن با منجنیق است و در فارسی بطور مجاز و تشبیه به سر تراشیدن و استمناء استعمال شده چه در سر تراشیدن هم سر را باید تر کرد و مالید تا مو بخیسد.[۳۸]
  خودارضایی در دیگر جانداران

  ‫خودارضایی در بسیاری از گونه‌های دیگر از حیوانات ِ وحشی گرفته تا حیواناتی که در اسارت بسر می‌برند نیز‬ ‫مشاهده شده‌است.[۳۹] [۴۰] هرچند که خودارضایی در همهٔ پستانداران دیده می‌شود اما در هیچ جانوری تعداد دفعاتِ خودارضایی در زنان بیشتر از مردان نیست.[۴۱]

  نگه‌دارندگان اسب‌های نر خودارضایی برای آن‌ها را لازم می‌دانند و جلوگیری از خودارضایی اسب‌های نر بوسیلهٔ ابزارها را نادرست می‌دانند.[۴۲]
  منابع و پانویس

  1. ↑ لغت نامه دهخدا – استشهاء (فارسی). وب‌گاه رسمی.
  2. ↑ ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ Your Guide to Masturbation
  3. ↑ دانشنامه بریتانیکا
  4. ↑ ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ ۴٫۳ ۴٫۴ ۴٫۵ ۴٫۶ ۴٫۷ ۴٫۸ Ken R. Wells, Thomson Gale, Gale…. Gale Encyclopedia of Children’s Health, 2006. «Masturbation». healthlin. http://www.healthline.com/galecontent/masturbation-1. Retrieved 2010-08-10.
  5. ↑ ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ Masturbation: Questions and Answers
  6. ↑ پایگاه ایران سلامت
  7. ↑ MASTURBATION: Current medical opinions
  8. ↑ Myths about Masturbation
  9. ↑ Clint E. Bruess, Jerrold S. Greenberg, Sexuality Education, ISBN ۰-۷۶۳۷-۵۴۹۵-۱, ۹۷۸۰۷۶۳۷۵۴۹۵۲, p ۱۵۶.
  10. ↑ MASTURBATION: Current medical opinions
  11. ↑ ۱۱٫۰ ۱۱٫۱ Masturbation can be good for the over-۵۰s
  12. ↑ Frequent sex and masturbation in 20s and 30s linked to higher prostate cancer risk
  13. ↑ Masturbation May Increase Risk of Prostate Cancer
  14. ↑ Masturbation ‹cuts cancer risk›
  15. ↑ G.G. Giles. «Sexual factors and prostate cancer». BJU International. 2003.
  16. ↑ Dimitropoulou, Polyxeni; Artitaya Lophatananon, Douglas Easton, Richard Pocock, David P. Dearnaley, Michelle Guy, Steven Edwards, Lynne O’Brien, Amanda Hall, Rosemary Wilkinson, Rosalind Eeles, Kenneth R. Muir (November 11, 2008). «Sexual activity and prostate cancer risk in men diagnosed at a younger age». BJU International 103 (2): 178–185. doi:10.1111/j.1464-410X.2008.08030.x. PMID 19016689. OCLC 10.1111/j.1464-410X.2008.08030.x.
  17. ↑ Ten surprising reasons sex is good for you (انگلیسی). دیلی تلگراف (در تاریخ November 27, 2009).
  18. ↑ «Masturbation» (in English). Better Health Channel. Sep 2009. http://www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/pages/masturbation?open. Retrieved 2010-12-25.
  19. ↑ Male Masturbation Techniques- How Do You Jack Off?!
  20. ↑ Alfred Kinsey’s Studies
  21. ↑ Female Masturbation Techniques
  22. ↑ ۲۲٫۰ ۲۲٫۱ ۲۲٫۲ ۲۲٫۳ ۲۲٫۴ ترک عادت موجب مرض است!؟, رادیو زمانه
  23. ↑ دانشنامه موضوعی قرآن
  24. ↑ درگاه پاسخگویی به مسائل دینی
  25. ↑ وب‌گاه آیت‌الله سیستانی
  26. ↑ وبگاه آیت الله مکارم شیرازی
  27. ↑ عبید زاکانی، کلیات
  28. ↑ عبید زاکانی، کلیات
  29. ↑ عبید زاکانی، «قطعات»، کلیات
  30. ↑ عبیدزاکانی، «ترجیعات»، کلیات
  31. ↑ ایرج میرزا، «عارف‌نامه»، کلیات
  32. ↑ عبیدزاکانی «رسالهٔ تعریفات»، کلیات
  33. ↑ سوزنی سمرقندی، دیوان هزلیات
  34. ↑ عبید زاکانی، کلیات
  35. ↑ سوزنی سمرقندی، دیوان هزلیات
  36. ↑ .نقیضهٔ بیت سعدی‌است که «بنده همان به که ز تقصیر خویش / عذر به درگاه خدای آورد»
  37. ↑ این نقیضهٔ قطعهٔ معروف سعدی در گلستان است که «ای کریمی که از خزانهٔ غیب/ گبر و ترسا وظیفه‌خور داری / دوستان را کجا کنی محروم / تو که با دشمنان نظر داری»
  38. ↑ لغت نامه دهخدا – جلق (فارسی). وب‌گاه رسمی. بازدید در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۸۷.
  39. ↑ Bruce Bagemihl: Biological Exuberance: Animal Homosexuality and Natural Diversity. St. Martin’s Press, 1999. ISBN 0-312-19239-8
  40. ↑ Breeding Soundness Examination of the Stallion
  41. ↑ Baker, Robin R. ; Bellis, Mark A. (November 1993). «Human sperm competition: Ejaculate manipulation by females and a function for the female orgasm.» Animal Behaviour ۴۶ (۵): p887, 23p
  42. ↑ Breeding Soundness Examination of the Stallion

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: