خودارضایی (استمناء – استشهاء) خوب است یا بد؟

آقای دکتر ع. ح. سردار من جوانی 23 ساله هستم و از سن 12 سالگی کار خودارضایی انجام میدهم تا به حال و در طول اين مدت شايد در ماه 10 بار را ميتوان تخمين زد…ايا ترسى براى اينده و ترس ازعدم توانايى نزديكى با همسردراينده و عدم بچه دار نشدن و … وجود دارد واقعا از راهنماییتون ممنون میشم و در ضمن من خیلی میترسم و خیلی هم گیج شدم و با خوندن مطالب جورواجور كاملا ترسيدم … توروخدا كمكم كنيد.

جواب : سئوالهای مشابه زیادی چنان این سئوال مطرح میشود . وقتی جوانها روی این موضوع بر اینترنت فارسی کلیک کنند ، آنها طوماری از بیماریهای مرتبط با خودارضایی را مشاهده مینمایند . بعضی از مولفان این پدیده را بدتر از سرطان جلوه داده اند ! از سویی وقتی روی اینترنت انگلیسی پزشکی کلیک شود ، این موضوع بیشتر به شکل یک حالت طبیعی شرح داده شده است . گاهی ایرادها از خود ارضایی چنان زیاد است که مرا یاد مجرمی میاندازد که وقتی اعتراف میکند ، پلیسها جنایات کشف نشده دیگران را نیز به گردن او میاندازند !

* سه سایت به جنبه مثبت این موضوع بیشتر بها داده اند . من این موضوع را به نظرخواهی عمومی میگذارم . اول به قسمتهایی از یک مطلب در این ارتباط را که از سایت پزشکی انگلیسی Web Md ترجمه کرده ام در اختیارتان میگذارم :


خود ارضایی شامل تحریک اندام تناسلی برای رسیدن به برانگیختگی و لذت جنسی تا نیل به حالت انزال است . معمولا این عمل با لمس یا ماساژ آلت تناسلی مرد یا کلیتور خانومها صورت میگیرد . برخی زنان ممکن است با تحریک مهبل (واژن) دست به خود ارضایی بزنند و یا اسباب های جنسی مانند مرتعش کننده را بکار برند .

چه کسی خودارضایی میکند ؟
تقریبا همه .
خود ارضایی رفتار بسیار مرسوم است ، حتی در میان افرادی که روابط مقاربتی مشترک دارند نیز صورت میگیرد . در یک مطالعه ملی گزارش شده که 95 درصد از مردان و 89 درصد زنان خود ارضایی میکنند . خود ارضایی اولین تجربه جنسی توسط اکثریت زنان و مردان است . در نورسته ها ، خود ارضایی بخشی عادی از اکتشاف بدنی کودک در حال رشد است . اغلب مردم در بزرگسالی نیز خود ارضایی میکنند و بسیاری ازمردم در سراسر زندگی خود دست به این عمل میزنند .

چرا مردم خود ارضایی میکنند ؟
علاوه بر احساس خوشی که حاصل میشود ، خود ارضایی راه خوبی برای کاهش تنش های جنسی در دوران زندگی است ، به خصوص برای افرادی که شریک مقاربتی ندارند و یا شریک آنها مایل نیست و یا در دسترس نمیباشد . استمناء جایگزین جنسی بی خطر برای جلوگیری از حاملگی و خطرات ناشی از بیماری های مقاربتی است . همچنین خود ارضایی برای نمونه برداری از مایع منی جهت آزمایش ناباروری یا اهدای اسپرم لازم است . هنگامی که اختلال عملکرد جنسی در افراد بالغ وجود داشته باشد ، استمناء ممکن است توسط درمانگر جنسی تجویز شود تا اجازه دهد یک فرد ارگاسم را تجربه کند (اغلب در زنان) و یا انزال را به تاخیر اندازد (اغلب در مردان).

آیا خود ارضایی عملی عادی است ؟
زمانی این عمل به عنوان یک انحراف جنسی یا اخلاقی و نشانه هایی از یک مشکل روانی در نظر گرفته میشد ، استمناء در حال حاضر به عنوان عملی طبیعی ، فعالیت سالم جنسی خوشایند ، مناسب و بی خطر محسوب می شود . این عمل راه خوبی برای تجربه لذت جنسی است و می تواند در طول زندگی صورت گیرد . خود ارضایی تنها زمانی که مانع فعالیت جنسی با شریک زندگی گردد یا در ملاء عام انجام گیرد و یا یا باعث ناراحتی قابل توجهی به شخص شود به عنوان مشکل در نظر گرفته میشود .در صورتی که این عمل به شکل اجباری باشد و یا با فعالیت روزمره تداخل کند ممکن است موجب ایجاد اضطراب گردد .

آیا خود ارضایی مضر است ؟
به طور کلی ، جامعه پزشکی خود ارضایی را به عنوان رفتار جنسی طبیعی و بی ضرر برای هر دو گروه مردان و زنان فرض میکند . این کار هیچ صدمه جسمی و یا آسیب به بدن ایجاد نمی کند ، و با اعتدال می تواند در سرتاسر طول عمر شخص به عنوان بخشی از رفتار طبیعی جنسی باشد . برخی از فرهنگ ها و ادیان با استمناء مخالفند و آنرا به عنوان گناه میشناسند . بعضی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که خود ارضایی می تواند سلامت جنسی و قرابت را بهبود دهد .

* همکار گرامی دکتر شیرمحمدی به پرسش پاسخهایی در این ارتباط پرداخته اند که قسمتهایی از آنرا درج میکنم :

آيا خود ارضايي از نظر علمي براي انسان عارضه يا خطري ندارد؟
… وجود فشار فرهنگی – مذهبی ریشه داری باعث شده است تا در میان مردم شایعات فراوانی در مورد عوارض ناشی از خودارضایی شكل بگيرد. شایعاتی مانند احتمال کاهش بینایی و کوری- ضعف عمومی قوای جمسانی- غش و دیوانگی- و موارد بسیاری مانند آن. تقريباً اغلب افرادي كه بطور مرتب خودارضايي ميكنند، سعي ميكنند در اولين برخورد با علائم يك اختلال، آن را به موضوع خودارضايي خود نسبت دهند. ظاهراً هنوز دلايل علمي قاطعي به نفع اين شايعات يافت نشده است و از آن طرف مزایای بسیاری چون امکان تقویت تخیلات و توانایی و اعتماد به نفس جنسی و همینطور کاهش تنشهای روحی و جنسی افراد، براي آن برشمرده شده است. شاید متعجب بشوید از اینکه بدانید یکی از روش های موفق درمان زودارضایی مردان نوعي خودارضایی هدايت شده است (البته با روش و جزئیات خاص خود). يكي از دوستان سوال ميكرد آيا نبود دليل علمي دال بر عارضه دار بودن خودارضايي دليل بر بي خطر بودن آن است؟ پاسخ اين است كه با توجه به اصل برائت در زندگي روزمره وقتي دليلي بر خودداري از انجام كاري وجود ندارد واقعاً اجازه داريم كه آن را انجام دهيم …

آيا خودارضايي يك فعاليت جنسي طبيعي است؟
…. اگر طبيعي را به معناي سالم بگيريم پاسخ مثبت است. از نظر من خودارضايي دركل يك فعاليت جنسي سالم است. اما كامل نيست ناقص است، چون بدون حضور فيزيكي جفت (= پارتنر) صورت ميگيرد و مانند آن هم ارضاء كننده نيست چون حواس پنجگانه كارايي واقعي لازم در افزايش تحريكات حسي را ندارند. فقط تجسم و تصور است كه وارد ميدان ميشود. براي توضيح بيشتر بايد دقت كرد كه خودارضايي هم مانند بقيه فعاليت هاي جنسي اگر در شرايط نامناسبي انجام شود يك فعاليت جنسي ناسالم است كه با عوارض بعدي همراه خواهد بود (مثلاً در شرايط ترس و اضطراب و عجله و هيجان شديد و احساس گناه) و اين مسائلي است كه خيلي ها نميتوانند از هم جدا كنند و خيلي سوال ميشود. در مورد تعداد و مدت خودارضايي نميتوان هيچ چهار چوب مشخصي بعنوان محدوده نرمال تعيين كرد. تعيين اينكه چه موقع ميتوان با قاطعيت اظهار نظر كرد كه فرد بصورت افراطي معتاد به خودارضايي شده و بايد به فكر چاره بود هميشه هم آسان نيست. يك معيار خوب اين است كه اگر خودارضايي به قدري افزايش يابد كه زندگي روزمره فرد را مختل كند بايد براي تعديل آن چاره انديشيد …

* در ویکیپدیا هم مطالبی در این ارتباط نشر یافته که توجه شما را به آن جلب میکنم :

دلایل خودارضایی
علاوه بر احساس لذت جنسی، خودارضایی برای رهایی از تنش‌های جنسی به‌خصوص در زمانی که شریک جنسی در دسترس نیست انجام می‌شود. خودارضایی گاهی به منظور رفع اضطراب و رسیدن به آرامش صورت می‌گیرد. در نوجوانان گاهی خودارضایی با هدف کنجکاوی در خصوص دستگاه‌های تناسلی اجرا می‌شود. خودارضایی همچنین گاهی با هدف پیشگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی و همچنین پیشگیری از بارداری صورت می‌گیرد. گاهی در برخی نارسایی‌های جنسی توسط پزشک نیز استمناء تجویز می‌شود.

عوارض خودارضایی
در گذشته خودارضایی گونه‌ای از انحراف جنسی و ذهنی تلقی می‌شد. حتی هنوز علی‌رغم این که بسیاری از پزشکان بارها بر بی‌ضرری خودارضایی تأکید داشته‌اند٬ این باور ریشه‌دار که خودارضایی باعث عوارضی همچون سیاهی افتادن دور چشمها٬ قوس کمر٬ کوری٬ سکتهٔ قلبی٬ مشکلات جنسی٬ یا لرزش دست می‌شود در میان بسیاری از عوام، خصوصاً پیروان سرسخت مذاهب، شایع است. امروزه متخصصان، خودارضایی را گونه‌ای از فعالیت جنسی می‌دانند که طبیعی، سالم، مطلوب و امن است. تنها هنگامی خودارضایی می‌تواند مشکل‌ساز شود که فرد را از برقراری رابطهٔ با شریک جنسی‌اش باز دارد یا این عمل باعث اختلالات رفتاری در شخص گردد. بنا بر نظر اکثریت پزشکان و بر خلاف باور عموم، از لحاظ پزشکی خودارضایی چه در مردان چه در زنان، در صورت میانه‌روی هیچ عارضهٔ خاصی در بدن ایجاد نمی‌کند و می‌تواند نوعی از رفتار جنسی فرد محسوب شود و به حفظ سلامت جنسی انسان کمک کند. خودارضایی در ریزش مو، به وجود آمدن آکنه و ضعف منی و نطفه شخص بی‌تاثیر است. همچنین استمناء در ظاهر فرد تاثیرگذار نیست. خودارضایی همچنین به خودی خود هیچ مشکل روانی و ذهنی ایجاد نمی‌کند. خودارضایی در ضعف بینایی و بطور کلی تحلیل قوای جسمانی هیچ نقشی ندارد.
خودارضایی در اکثر زنان باعث کاهش فشارهای عصبی قبل از قاعدگی می‌شود. علاوه بر آن خودارضایی در زنان می‌تواند در اینکه چطور به ارگاسم برسند کمک کند. در مردان این عمل با افزایش زمان انزال و کنترل بیشتر آن، در رابطهٔ جنسی مفید خواهد بود. البته زیاده‌روی بیش از حد در استمناء (بیشتر از ۲۰ بار در ماه) می‌تواند در مردان از عوامل سرطان پروستات در آینده محسوب شود. اما از طرفی استمناء مرتب خصوصاً در سنین بالای ۵۰ سال بخاطر دفع عوامل بیماری‌زا از داخل پروستات از بروز این بیماری پیشگیری می‌کند. استمنا یک یا دو بار در هفته همچنین می‌تواند باعث افزایش تولید گلبول‌های سفید خون در مردان شود و از این طریق سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد.

خوب حالا نظر علمی شما در این ارتباط چیست ؟ (لازم به یادآوری مجدد است که این موضوع تنها جنبه نظرخواهی دارد).

Posted on ژانویه 9, 2010, in مقاربت, کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 1,488 دیدگاه.

 1. سلام آقای دکتر

  من پسری 19-20 ساله هستم

  چند سالی هست که متاسفانه اعتیاد به خودارضایی پیدا کردم

  در همین راستا مشکلاتی هم برام پیش اومده

  زود ارضایی ، نئوذ زودرس و همچنین تیرگی پوست آلت و دور بیضه ها

  در مورد زود ارضایی میخواستم بدونم آیا با ورزش ( باشگاه های بدن سازی ) امکان داره این مشکل رفع بشه؟

  در مورد تیرگی پوست آلت چه توصیه ای برای من دارید؟

  ماده ای هست که مصرف کنم تا سفید و روشن بشه؟

  پیشاپیش ممنونم

  در ضمن احتمال میدم این مشکلات به خاطر جو جامعه مشکل خیلی از نوجوانان عزیز کشور باشه

 2. خيلي ممنون … من ١9 سال سن دارم و از تقرىبا سه تا چهار سال خود ارضاىى مىکنم … توى وبساىتاى مختلفى رفتم و تحقىق کردم …( چه فارسى و چ انگليسى) اما به دليل نوع جامعه و …. خودارضايى رو بسيار بزرگش مىکنن… اکثر ساىت هاى خارجى ، خودارضاىى رو ( البته بصورت متعادل و نه ب اجبار و از روى عادت ) سالم و همچنين براى پىشگىرى از رفتار هاى غير اخلاقى جنسى ، لازم ميدونن… .
  اما اىن مقاله بسيار بسيار کامل و بدون نقص بود مخصوصا اىنکه از يک جنبه ى بى طرف به اين قضيه نگاه کرده … خيلى خيلى از شما متشکرم … امىدوارم همه ى ما بتونىم بصورت متعادل اىنکارو انجام بديم تاجاىى ک «خودمون» به خودمون لطمه اى وارد نکنىم …
  با تشکر … ‹)

 3. سلام میشه لطفا برای این عمل وقت بگید که از چند روز یه بار انجامش بدیم؟؟؟؟؟؟//

 4. سروش هستم 23ساله ، دخترای خوش سکس زنگ بزنن تا حال تلفنی یا حضوری بکنیم09355099235

 5. فقط سکس تلفنی . فاطمه از شمال (مازندران) 09379039851

 6. دانشجوی نرم افزار شریف

  سلام علیکم بر آنها که مستحق سلام اند
  آقای دکتر بنده نوجوانی خستم که در طی چهار سال تصمیم قاطع برای ترک این مرض استمنا، فقط شش بار مرتکبش شدم و بعد از آن متوجه شدم که در مدت ترک این گناه ، وضع حافظه ام و اخلاقم و سلامتی ام بسیار بهتر شده و زیبایی ظاهری ام چند برابر.
  پس چرا باید با واقعیت زندگی که همه درون خود آن را میدانیم ،فقط به خاطر ضعف اراده ، لجوج باشیم و در برابر سخن خداوند در قرآن کریم بایستیم که در نهایت پزشکی عوارض این مرض را ثابت کند و بعد از آن یک عمر حسرت توشه مان در دنیا شود همان طور که بسیاری از پزشکان کافر ، بعد از تمسخر مقدم بودن پای چپ در ورود به مستراح از دیدگاه اسلام ، تازه دو هزاری شان افتاد که نه بابا پزشکی خیلی راه های نرفته دارد
  خواهشا سخنان بزرگانی همچون فیزیکدان بزرگ اروپایی تیسوت و فیلسوف بزرگ کانت و … را دمورد این مرض مطالعه کنید
  و ضمنا خدا شبه پزشکانی که کثافت کاری و نجاست خواری را آموزش می دهند در آخرت به هیزم انسانی تبدیل می کند(1- سوره جنّ، آیه 15.
  2- سوره بقره، آیه 24)چون بعد از یک عمراهمیت این کامنت برایتان ثابت میشود
  یادمان باشد شهوت حرام زادگانی مانند تو بود که عامل اصلی بریده شدن و شهادت سیدالشهدا و حضرت یحیی و امیرالمونین شد.

 7. با سلام ببخشید من یه سوال دارم که خیلی خیلی دنبالش گشتم میخواستم بدونم خودادضایی روی هوش تاثیر داره؟؟؟تورو خدا سریع بهم بگید

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: