حملات تشنجی در زمان تب و حملات تشنجی بدون تب (صرع)

دکتر ع. ح. سردار

مادر مهربانی در مورد حملات تشنج در زمان تب و مادر عزیز دیگری در مورد حملات تشنجی بدون تب (صرع)  پرسیده اند .
جواب :
مغز اطفال تا پنج سالگی به گرما و افزایش درجه حرارت بدن حساس میباشد و  اگر کودکان در اثر  عفونتهایی چون سرماخوردگی تب کنند ، آنها میتوانند دچار تشنج گردند و معمولا این عارضه بعد از پنج سالگی بر طرف میشود . بهترین راه برای جلوگیری از این عارضه ، پیشگیری از عفونتهای ویروسی دستگاه تنفسی ، عفونت حاد گوش و عفونتهای دیگر میباشد و در صورت بروز تب سریعا حرارت بدن آنها را باید به حالت طبیعی برگرداند .
صرع در اثر تخلیه الکتریکی نامتعارف و متناوب نورونهای مغز حاصل میشود و علت صرع میتواند وجود یک اختلال ساختمانی در مغز چنان تومور یا اختلال عروقی باشد و یا علت خاصی مشخص نگردد . برای جلوگیری از تشنج باید فرد خواب کامل و تغذیه سالم داشته باشد و از چاقی و استرس  جلوگیری کند و بیماری را با دارو باید تحت کنترل داشته باشد .
مواردی مهم در ارتباط با حملات تشنجی در زمان تب و حملات تشنجی بدون تب (صرع) : 

* اگر فرزندتان تشنج کند و یا تب وی بالای 39 درجه باشد ، خونسردي خود را بايد حفظ نمایند  در صورتي که تشنج طفل بيش از چند دقيقه به طول انجاميد بايد فرزندتان را به مراکز درماني منتقل کنید .
* در تشنج بدليل عدم اختلال در تنفس ، نيازي به تنفس مصنوعي وجود ندارد .  اگر تنفس کودک پس از تشنج ، آغاز نشده باشد ، تنفس مصنوعی لازم است .
* در صورت بروز تشنج ، سعی در گرفتن زبان کودک نکنید چرا که در صرع زبان به داخل حلق برنمی گردد .
* برای پیشگیری از آسیب به ارگانهای داخلی ، فرزندتان را محكم نگه ندارید .  و از درآغوش گرفتن کودک خودداري نمائید .
* زمانی که طفل به دلیل سرماخوردگی یا هر عفونت دیگری دچار تب شدید شود  با بکارگیری داروی ضد تب ( استامینوفن ) و پا شویه با آب ولرم تب طفل را کاهش دهید . میتوانید به کمک یک اسفنج مرطوب وی را خنک نگه دارید .
* اگر احتمال مننژیت وجود داشت باشد ، تست مایع نخاع طفل جهت تشخیص بیماری لازم است . همچنین جهت تشخیص ، نمونه گیری از حلق، آزمایش خون و ادرار ضرورت دارد . یک نوار مغزی الکتروآنسفالوگرافی میتواند در تشخیص نوع صرع کمک کند.
* اگر فرزندتان سابقه تشنج داشته باشد  ، پزشکتان داروی ضد تشنج تجویز خواهد کرد که میتواند طولانی مدت باشد تا از تکرار تشنج پیشگیری شود .
*  اگر کودک سابقه صرع  دارد (حملات تشنجی بدون تب)  ، مصرف داروی ضد تشنج ضروری است .
* مراقبت از کودک بدون  محدود کردن فعالیت فیزیکی لازم میباشد .
* در صورتی که فرزندتان دچار حمله تشنج شد محلی که کودک قرار دارد خلوت کنید . برای اینکه فرزندتان بهتر نفس بکشد ، دگمه یا زیب لباس را باز کنید زیور آلات ، شال گردن ، کروات و دیگر موارد مشابه را از گردن او باز کنید . کودک را از نقاط خطرناك دور نگه دارید .  اجسام سخت ، داغ و تیز را از محیط  دور سازید .
* در صورت تشنج در اثر تب ، از بزور قرار دادن هر جسم سفت در دهان کودک به دلیل ترس از خفگي و قفل شدن فک کودک خودداري کنید . چرا که امکان خفگي در هنگام تب و تشنج در کودکان وجود ندارد.
* در صورت بروز تشنج اگر دهان کودک باز باشد باید جسم سختی را بین دندانهای کودک قرار داد تا  زبانش را گاز نگیرد در ضمن اينكار بايد توجه داشته باشيد كه زبان کودک به عقب نيفتد و راههاي هوايي را مسدود نشود .
* هرگز جسمی را با فشار نباید بین دندانهایش قرار داد و اگر دهان فرزندتان بسته بود سعي در باز كردن دهان وی نكنيد . معمولا تشنجات پس از یک دقیقه قطع میگردند .
* در صورت تشنج ، کودک را از خطرات ناشی از سقوط حفظ كنید . برای پیشگیری از آسیب به سر و ضربه مغزي ، زير سر کودک جسمي مثل بالشت قرار دهید و به آرامي شانه ها و سر  او را بگيريد تا میزان حركت وي كم گردد .
* پس از تشنج ، فرزندتان را به پهلو بخوابانید و از عدم انسداد راه هوایی مطمئن شوید و از نفس کشیدن عادی کودک اطمینان حاصل نمائید .
* در زمان بروز تشنج آب یا خوراک را وارد دهان فرزندتان نکنید .
* بعد از رفع حمله فرزندتان استراحت کند  و مايعات شيرين به او بدهید .  کودک ممکن است پس از تشنج گیج و مضطرب و یا حالت تهاجمی داشته باشد لذا به فرزندتان  آرامش و اطمینان دهید . این حالت ممکن است سی تا 45 دقیقه به درازا کشد بنابرین در طول این مدت در کنار فرزندتان باشید .
* حتی در صورت بروز تشنج ، درجه حرارت بدن فرزندتان را کاهش دهید تا از تشنج مجدد پیشگیری شود .
* در حالت عادی داروها در دسترس باشند . از قرار دادن کودک در اماکن شلوغ و بدون تهویه  اجتناب کنید.

Posted on دسامبر 20, 2009, in مطالب متنوع, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 17 دیدگاه.

 1. تشنج چیست؟

  تشنج عبارت است ازاختلال موقتی درمغز،این اختلال دو عملکرد وخصوصیت دارد

  اول اینکه : به صورت ناگهانی آغازمیشود

  دوم اینکه : غیرارادی وغیر قابل کنترل است

  علایم تشنج چیست؟

  وقتی کودکی تشنج میکند ممکن است شما هریک ازاین علایم راببینید:

  ۱-کودک دچار اختلال هوشیاری شودیعنی اطرافیان رانشناسد متوجه زمان ومکان نباشد،به صدازدن شماپاسخ ندهد یا بیهوش روی زمین بیفتد.
  ۲-حرکاتی غیر ارادی در اعضای بدن کودک ظاهر شود این حرکات ممکن است قسمتی از بدن یاتمام اعضا را درگیرکند.ممکن است کودک به شدت دست وپابزند،روی زمین بیفتد،سروچشمهای کودک به یک طرف بچرخد یا اینکه فقط یک دست یا یک پای کودک دچار حرکات تکان دهنده شدید شودواین حالت چند ثانیه تا چنددقیقه طول بکشد معمو لأ این حملات کمتر از ۱۰دقیقه طول میکشد.
  ۳-ممکن است کودک درزمان حمله کنترل ادرار خود را از دست بدهد.
  ۴-گاهی کودک به صورت ناگهانی رفتاری غیر عادی نشان میدهد مثلأ بدون آنکه متوجه اطراف باشد،شروع به دویدن میکند.
  ۵-ممکن است کودک برای چند لحظه به نقطه ای خیره شده ودر این مدت متوجه اطراف نباشد.
  · آیاهر کودکی یک بار تشنج کند،تا اخر عمر دچار حملا ت تشنج خواهد شد ؟
  در سنین۶ماه تا۵سالگی مغز کودکان به افزایش درجه حرارت بدن حساس است در نتیجه۳-۴در صد کودکان در این سنین با تب های شدید(بیش از۳۸درجه)دچار تشنج میشوند. اکثریت این کودکان بعد از سن۵سالگی دچار تشنج نمیشوند.شایعترین سن برای تشنج ناشی از تب۱۸-۱۴ماهگی است وزمان آن ازچندثانیه تا۱۰دقیقه طول میکشد وبندرت تشنج ناشی ازتب بیش از یکبار اتفاق میافتد.

  · علت تشنج همراه باتب چیست؟

  بیشترمواقع تشنج همراه با تب دراثر عفونتهای ویروسی دستگاه تنفس فوقانی یاعفونت حاد گوش میانی ایجاد میشود.گاهی ممکن است علت تشنج باتب مننژیت باشد.

  · آیا تشنج درنوزادان شایع است؟

  ازهر۱۰۰۰نوزاد تقریبأ ۲ نوزاد دچار تشنج درماه اول زندگی میشوند.

  ·تشنج در نوزادان چه علایمی دارد؟

  تشنج در نوزادان علایم متفاوتی دارد،مثبأممکن است به صورت حرکات شدید اندام ها،پرش های عضلانی تکراری،لرزش پلک ها،سفت شدن اندام ها،حرکات شبیه مکیدن یاجویدن دردهان،گریه غیرطبیعی یاحرکات غیرطبیعی چشمها دیده شود.دربعضی نوزادان تنهاعلامت تشنج توقف تنفس به مدت بیش از ۲۰ ثانیه و کبود شدن نوزاد است .

  · علت تشنج در نوزادان چیست ؟

  ۱- کمبود اکسیژن رسانی به مغز
  ۲- کاهش قند خون
  ۳- کاهش کلسیم خون
  ۴- عفونت ها
  ۵- اختلالات دستگاه عصبی
  ۶- اعتیاد مادر به مواد مخدر و چند علت نادر دیگر

  لازم به ذکر است کودکان قبل از سن ۶ ماهگی که شامل نوزادان نیز می شوند به علت تب بالا دچار تشنج نمی شوند

  ×اگر کودک شما مبتلا به حملات تشنج در زمان تب می شود به این نکات دقت فرمائید :

  ۱- هرگاه کودک شما به علت سرماخوردگی یا هر عفونت دیگری دچار تب شدید شد حتما ” با استفاده منظم از داروی ضد تب ( استامینوفن ) و پا شویه با آب ولرم تب کودک را کاهش دهید .
  ۲- هیچگاه برای کاهش تب کودک از آسپرین یا آمپول های تب بر استفاده نکنید .
  ۳- کودک رابرای بررسی علت تب نزد پزشک ببرید .
  ۴- در صورتی که پزشک احتمال مننژیت را در کودکی بدهد کشیدن مایع نخاع کودک جهت آزمایش و تشخیص بیماری ضروری است . در این زمینه با پزشک همکاری کنید .
  ۵- اگر کودک شما سابقه تب و تشنج دارد با نظر پزشک در زمان تب شدید علاوه بر استامینوفن و پاشویه کردن کودک از داروی ضد تشنج به مقداری که پزشک دستور داده استفاده کنید تا از تشنج کودک پیشگیری شود .
  ۶- اگر بعد از تشنج کودک پزشک دستور داد تا کودک شما به مدت طولانی ( حدود ۲ سال ) از داروهای ضد تشنج استفاده کند .

  حتما ” این داروها را طبق دستور در زمان مناسب مصرف کنید و از کم کردن یا قطع کردن خود سرانه داروها بپرهیزید .

  · اگر کودک شما مبتلا به حملات تشنج بدون تب ( صرع ) است به این نکات دقت فرمائید :

  ۱- کودک شما تا زمانی که پزشک دستور دهد باید داروی ضد تشنج مصرف کند .
  ۲- هیچ گاه دارو را خود سرانه قطع نکنید یا مقدار آن را کاهش ندهید .
  ۳- کودکان مبتلا به حملات تشنج بدون تب ( صرع ) باید همواره مراقبت شوند بدون انکه فعالیت جسمی ایشان محدود شود . در زمان انجام کارهای حساس مثل شنا یا استحمام حتما” از نزدیک مراقب کودکتان باشید . اگرکودکتان تمایل به بالا رفتن از بلندیها ، درخت یا وسایل بازی دارد نزد کودکتان بمانید .
  ۴- در صورتی که کودکتان دچار حمله تشنج شد او را به پهلو بخوابانید جسم سفتی ( چوبی یا چرمی یا پارچه ای ) بین دندانهای کودک بگذارید تا زبانش در اثر قفل شدن دندانها آسیب نبیند . اطراف کودک را خلوت کنید و لباسهای تنگ یا زیور آلات را از گردن او باز کنید تا راحتتر نفس بکشد .در زمان تشنج هیچ ماده خوراکی یا آب را وارد دهان کودک نکنید و سریعا” او را به بیمارستان برسانید .

  ۵- کودکان مستعد تشنج ممکن است با یک تب خفیف ، فشار روحی ، خستگی یا مصرف بعضی داروها ( مثل تئوفیلین ) دچار تشنج شوند حتما ” کودکتان را از این نظر محافظت کنید .

 2. تب و تشنج در کودکان

  تب و تشنج در کودکان

  تشنج ناشی از تب، نوعی از تشنج است که با تب های بالاتر از 39 درجه سانتیگراد در ارتباط است. تب نیز به علت وجود یک کانون عفونی در بخشی بجز از مغز است. تشنج ناشی از تب اغلب در کودکان شش ماهه تا پنج ساله اتفاق می افتد و علیرغم وحشتناک بودن، اغلب اوقات چندان جدی و خطرناک نیست.

  این تشنج معمولاً با افزایش ناگهانی درجه حرارت بدن شروع می شود و اغلب در آغاز ، یک بیماری تب دار دیده می شود و معمولاً در ارتباط با عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مثل سرماخوردگی است. کوکان نسبت به تشنج بسیار مستعد هستند زیرا سیستم مغزی و عصبی آنها هنوز بالغ و کامل نشده است. تشنج ناشی از تب به صورت تونیک – کلونیک و ژنرالیزه است.

  نخستین مرحله تشنج معمولاً در حدود نیم دقیقه طول می کشد و علائم آن عبارت اند از:
  – کاهش هوشیاری؛

  – سفتی بدن و اندام؛

  – قطع تنفس برای حدود 30 ثانیه، بعد از این زمان وقتی تنفس مجدداً شروع می شود ممکن است بسیار سطحی باشد؛

  – دفع ناخودآگاه ا

  درار یا مدفوع ؛
  مرحله دوم اغلب کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

  در مرحله دوم کودک هنوز بیهوش است و این علائم دیده می شوند:
  – پرش اندام ها یا صورت

  – برگشت چشم ها به بالا

  پس از اتمام فاز دوم، کودک به هوش می آید و سپس ممکن است برای یک تا دو ساعت به خواب رود. هنگام بیدارشدن ممکن است گیج، خواب آلود و تحریک پذیر باشد.

  آیا مشورت با پزشک لازم است؟
  اگر کودک شما تشنج کرده و یا درجه حرارت بدن وی بالای 39 درجه است سریعاً با پزشک تماس بگیرید.

  نخستین اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:
  – اگر درجه حرارت بدن کودک شما بالاست سعی کنید به کمک یک اسفنج مرطوب وی را خنک کنید. همچنین می توانید از شربت استامینوفن استفاده کنید؛ با پایین آمدن درجه حرارت بدن ، از بروز تشنج پیشگیری می شود، اگر کودک مبتلا به تشنج شد، او را به یک سمت خوابانده و یک بازوی او را زیر سرش قرار دهید؛

  – حتی در صورت بروز تشنج باز هم سعی کنید درجه حرارت بدن کودک را پایین بیاورید تا از تشنج مجدد جلوگیری کنید.

  – با پزشک مشورت کنید.

  اقداماتی که پزشک انجام می دهد:
  – پزشک نخست کودک را به دقت معاینه می کند تا مطمئن شود که علائم مننژیت یا عفونت دیگری وجود دارد یا خیر.

  – برای یافتن علت تب ، نمونه گیری از حلق، آزمایش خون و ادرار و گرفتن مایع نخاع لازم است

  – پزشک توصیه های لازم برای مقابله با حملات بعدی احتمالی تشنج را می کند. همچنین برای کم کردن طول مدت تنشج های احتمالی بعدی «دیازپام» تجویز می شود تا در صورت لزوم از طریق مقعد کودک مصرف شود.

  پیش آگهی
  در حدود یک سوم کودکانی که یک حمله تشنج به دنبال تب داشته اند، ظرف شش ماه آینده مبتلا به یک حمله مجدد می شوند. اکثریت کودکانی که تشنج به دنبال تب داشته اند، در درازمدت هیچ مشکلی پیدا نمی کنند و تعداد اندکی ممکن است در آینده مبتلا به صرع شوند.

  صرع (epilepsy)
  حملات تشنجی مکرر که صرع نامیده می شود، از هر 200 کودک در یک نفر اتفاق می افتد. در طی یک حمله صرع امواج مغزی، مختل و نامنظم می شوند. در نتیجه اختلال هوشیاری و گاه حرکات کنترل نشده رخ می دهد. به غیر از صرع علل متعدد دیگری نیز برای تشنج وجود دارد که یکی از آنها تب بالاست. یک تشنج واحد و منفرد علامت ابتلاء به صرع نیست.

  گاه علت صرع وجود یک اختلال ساختمانی در مغز است اما در اغلب موارد هیچ علت خاصی یافت نمی شود. در برخی از کودکان مبتلا، حملات تشنجی به دنبال یک محرک حسی مثل نورهای درخشان و شدید بروز می کنند و در برخی دیگر هیچ عامل شروع کننده ای وجود ندارد.

  علائم:
  انواع مختلفی از تشنج های صرعی تاکنون شناخته و تعریف شده است. در بچه ها تشنج های تونیک – کلونیک شایعتر است، بیشتر از سه چهارم کودکان مبتلا به صرع ، از این نوع تشنج رنج می برند، صرع کوچک یا ابسانس دومین نوع شایع صرع ( epilepsy) در کودکان است.

  علائم عمده این دو نوع صرع به ترتیب زیر هستند:

  تشنج تونیک – کلونیک:
  – تحریک پذیری یا رفتارهای غیرعادی به مدت چند دقیقه پیش از بروز تشنج.

  – اسپاسم و انقباض عضلات که 30 ثانیه طول می کشد و کودک در طی آن بیهوش شده و به زمین می افتد و تنفس نامنظم می شود.

  – حرکات پرشی اندام ها یا صورت که می تواند از 20 ثانیه تا چند ساعت طول بکشد. در این مرحله ممکن است کودک زبانش را گاز بگیرد و کنترل مثانه یا روده را از دست بدهد.

  – پس از آنکه تشنج متوقف شد، ممکن است کودک تا چند دقیقه و به ندرت تا ده دقیقه بیهوش باقی بماند.

  – بعد از بازگشت هوشیاری کودک معمولاً گیج است و سردرد دارد و ممکن است به خواب رود.

  تشنج ابسانس:
  در طی این نوع حمله تشنجی کودک برای 10 تا 15 ثانیه هوشیاری خود را از دست می دهد و به فضا خیره می شود و فعالیت های معمول وی متوقف می شود اما به زمین نمی افتد.

  – پس از بازگشت هوشیاری ، کودک چیزی از حمله خود به یاد نمی آورد.

  فرمی از اپی لپسی است که کمتر شایع است. صرع نسبی خوش خیم که سبب حرکات پرشی در یک سمت از صورت یا یک اندام می شود. همچنین هوشیاری نیز ممکن است مختل شود. در اغلب موارد کودک مبتلا به یک نوع صرع است ، با این حال برخی کودکان مبتلا به انواع پیچیده تر اپی لپسی هستند که ترکیبی از دو یا چند نوع مختلف است.

  اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:
  – اگر کودک دچار یک تشنج تونیک – کلونیک شده او را به یک سمت بخوابانید و سرش را همسطح یا پایینتر از بدنش قرار دهید. هرگز چیزی را با فشار میان دندانهایش قرار ندهید تا از گاز گرفتن زبانش جلوگیری کنید

  – در مورد سایر انواع تشنج کودک را در یک محل آرام بنشانده و صبر کنید تا تشنج کاملاً برطرف شود و کودک هوشیار شود.

  سپس به آرامی با او صحبت کنید و به او آرامش خاطر بدهید. از زدن یا تکان دادن کودک برای متوقف کردن تشنج خودداری کنید.

  اگر کودک تاکنون یک تشنج تونیک – کلونیک نداشته و نخستین باری است که به این نوع حمله دچار می شود، به سرعت کودک را به نزدیکترین بیمارستان برسانید. همچنین اگر اختلال هوشیاری کودک بیشتر از ده دقیقه طول بکشد باید کودک را هر چه سریعتر به بیمارستان برسانید. هر چند سایر انواع حملات چندان جدی نیستند، با این حال حتماً با پزشک مشورت کنید و او را در جریان حملات بعدی قرار دهید.

  اقداماتی که پزشک انجام می دهد:
  1- پزشک نخست از شما سؤالاتی در مورد رفتارها و علائم کودک [ قبل، در طی و بعد از حمله تشنج ] می پرسد. برای مشخص کردن عوامل محرک احتمالی، ممکن است از شما خواسته شود تا دقیقاً نوع فعالیت کودک را هنگام بروز حمله مشخص کنید؛

  2- یک نوار مغزی الکتروآنسفالوگرام از کودک گرفته می شود تا به تشخیص نوع صرع کمک کند؛

  3- انجام mri مغزی ممکن است برای تشخیص ناهنجاری های ساختمانی مغز لازم باشد؛

  4- انجام آزمایش خون ضروری است.

  درمان:
  کودکان مبتلا به صرع ، نیاز به مصرف منظم داروی ضد تشنج دارند. این داروها معمولاً به مدت دو تا چهار سال بعد از آخرین حمله تشنج ادامه می یابند و سپس می توان به تدریج ظرف چند ماه آنها را قطع کرد. اگر حملات صرع با دارو کنترل نشوند و همچنین mri یک ضایعه مغزی را نشان دهد، ممکن است جراحی (خیلی به ندرت) مورد بررسی قرار بگیرد.

  پیش آگهی:
  پیش آگهی صرع بسته به نوع آن متفاوت است. بیشتر از سه چهارم کودکان به مبتلا به صرع «تونیک – کلونیک» که به مدت دو سال حمله ای نداشته اند، عود نخواهند داشت. اغلب کودکان مبتلا به صرع نسبی خوش خیم، خود به خود خوب می شوند و بعد از بلوغ احتیاج به مصرف دارو ندارند. پیش آگهی صرع کوچک ( ابسانس) مبهم و نامعلوم است . اغلب کودکان، حتی کودکانی که مشکلشان حل نشده، هیچ ناتوانی و معلولیتی از نظر ذهنی پیدا نمی کنند و می توانند به مدارس معمولی بروند و در اغلب فعالیت های ورزشی شرکت کنند.

 3. سلام
  با تشکر از مطالبتان …بسیار مفید بود …در ضمن شما فوق العاده با هوش هستید…ارتباطات منطقی را خوب در یافت می کنید…از وب ….از مطلب و از در خواست….
  موفق باشید…

  • سلام دوست خوبم . تشکر . منو خجالت زده کردید . خدا به شما و خانواده تان توفیق روز افزون عطا کند . کامیاب باشید .

 4. از دست این صرع چه ها که نکشیدم .
  گون باری گوردیم اوغلوم 2 یاشیندا تشنج اتدی صرع دیدیلر هم ده صرع بزرگ دیدیلر .
  شو اوغلانی الیمینگ آیاسیندا ساقلادیم تب ادمه سین آچ بولماسین اوشایماسین یا قیزایماسین …!! اون ییل باری درمان اوللانیب شو ماحال 3 آی باری درمانینی یواش یواش کملدیب باشلادیق . بلکی سونگ ینه باشلاماسین دا ….!!!
  ای قین میش ای قین میش …. آلله شو چاغالاری ساقلایان انه لره قوات برسین.

  • سالام حورماتلی دوست . خودای سیزه اوماسیز صابر و بالانگیسا ساغلئک برسین . قایرات ادینگ . ساع بولینگ .

 5. راستش جالب بود.یکی از همکلاسی هام تو دبیرستان دچار تشنج شدید شد صحنه تلخی بود

 6. ممنون از اطلاعات مفیدتان .دکتر از لیشمانیوز جلدی عکسی دارید؟اگر مقدور بود در وبلاگ بگذارید ممنون میشوم…کلا خصوصیات این زخم چگونه است؟تشخیص حتما باید با بیوپسی تائید شود؟

 7. hi dr :
  thanks for your beautiful and

  useful weblog

 8. سلام مثل هميشه جالب بود . استفاده كرديم .سپاسگزارم.

 9. سلام
  وبلاگ مفیدی دارید. من هم یه سایت دارم در ارتباط با تجهیزات پزشکی
  لطفا به من سربزنید و اگه قابل میدونید من را با نام
  «نصرطب پزشکی زیبایی لاغری» لینک کنید.
  با ایمیلم به من خبر بدید تا لینکتون کنم (توی قسمت پیوندهای سایت)
  ممنونم

 10. سلام جناب سردار عزیز!
  مطلب تان مثل همیشه عالی بود و سودمند…
  موفق باشید.

 11. سيد محمد طاها حسيني

  با سلا م خسته نباشيد و تبريك سال نو جهت راهنمايي بچه بنده در حدود 3 ماهه مي باشد براي اولين بار در هفته پيش 5/1/89 از ناحيه دست چب و پا دچار پرش شدند بلافاصله به پزشك مراجعه وامپول فنوبار بيتال تزريق شد و بستري در بيمارستان ازمايش خون سيتي انجام و موردي نداشته ودر حال حاضر از قرص فنو استفاده ميكنيم و موردي پيش نيامده تنها پلك سمت چپ به 4تا 5 ثانيه تيك مي زند عنايت فرماييند راهنمايي كه چاره چيست خيلي نگرانم

  • سيد محمد طاها حسيني

   سيد محمد طاها حسيني :با سلا م خسته نباشيد و تبريك سال نو جهت راهنمايي بچه بنده در حدود 3 ماهه مي باشد براي اولين بار در هفته پيش 5/1/89 از ناحيه دست چب و پا دچار پرش شدند بلافاصله به پزشك مراجعه وامپول فنوبار بيتال تزريق شد و بستري در بيمارستان ازمايش خون سيتي انجام و موردي نداشته ودر حال حاضر از قرص فنو استفاده ميكنيم و موردي پيش نيامده تنها پلك سمت چپ به 4تا 5 ثانيه تيك مي زند عنايت فرماييند راهنمايي كه چاره چيست خيلي نگرانم

 12. کودک سه ماهه ای دارم که هر از گاهی دچار حرکات سریع مردمک چشم (در حدود 4 یا 5 ثانیه)می شود خیلی نگرانم لطفا مرا راهنمایی کنید

 13. با تشكر
  كودك دو و نيم ساله من نيز پس از يك و نيم سال دوباره بر اثر تب دچار قطع تنفس شد و ممنونم از بابت مطالب مفيدي كه گفته در اين سايت گفته ايد . تا حدودي خيالم راحت شد . حالا ميدانم كه نبايد بگذارم تب كند .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: