بیماریهای قارچی پوست : فاکتورهای بروز عفونت ، تشخيص ، معالجه و پیشگیری

Tinea Versicolorیکی از دوستان خیلی محترم در مورد بیماری قارچی پوست پرسیده اند .
جواب دکتر ع. ح. سردار :
دوست گرامی در این بحث من وارد تک تک بیماریهای  قارچی و علائم آن نمیشوم  چرا که موضوعی خیلی طولانی است . من بیشتر روی فاکتورهای عفونت های قارچی و اصول کلی در معالجه آن تمرکز خواهم داشت . با توجه به تاریخچه بیماریتان ، شما نیاز به وزیت متخصص پوست در چند دوره دارید که نظارت کامل بر شما داشته باشد . معالجه عارضه های  قارچی معمولا نیاز به صبر و شکیبایی و پیگیری  دارد .

Athlete’s Foot (tinea pedis)قارچها یک گروه از موجودات زنده هستند که باعث عفونت پوست میشوند. بعضی از قارچ ها به طور طبیعی در بدن انسان زندگی میکنند . گروه دیگر – درماتوفیتها (Dermatophyte) هستند که میکروارگانیسم های فرصت طلب میباشند ، بدین معنی که اگر محیط مساعد برای آنها پدید آید ، آنها در بدن انسان رشد کرده و لایه فوقانی پوست و همچنین ناخن و یا مو را آلوده میکنند . عفونت قارچی عمیق با تهاجم از طریق لایه های عمیق پوستی ممکن است به خون و یا به اندام های داخلی تهاجم نمایند . بیماریهای قارچی پوست به دودسته تقسیم می شوند که شامل تینئا (tinea) و  کاندیدیازیس است . تینئا را در کتب کچلی ترجمه کرده اند که واژه فراگیری برای این عارضه نیست .

فاکتورهای بروز عفونت های قارچی
Jock Itch (tinea cruris)* استفاده از آنتی بیوتیکها : آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت های مختلف باکتریایی مورد استفاده قرار میگیرند. این داروها می توانند تعدادی از باکتری های مفید بدن را کاهش دهند . هنگامی که تعداد آنها کاهش یابد ، قارچ ها فرصتی برای رشد پیدا میکنند .
* استفاده از کورتیکواستروئیدها : کورتیکواستروئیدها به منظور کاهش التهاب و تعدادی از اختلالات پوستی مورد استفاده قرار میگیرند . گاهی اوقات این داروها پاسخ ایمنی بدن را کاهش میدهند و شرایط مساعدی برای رشد قارچها ایجاد میکنند .
* بیماریها : بیماریهایی مانند دیابت و برخی از انواع سرطان ، باعث میشوند که شخص در معرض عفونت های قارچی قرار گیرد .
* نقص درسیستم ایمنی بدن : به علت شیمی درمانی و یا بروز سندرم اکتسابی نقص ایمنی و یا مواردی دیگر ، سیستم ایمنی بدن ممکن است دچار ضعف گردد و این عوارض فرصتی برای رشد قارچها پدید میاورند .
* عوامل محیطی : قارچها برای رشد و تکثیرخود به حرارت و رطوبت نیاز دارند . عفونت قارچی در انسان معمولا در نواحی مرطوب بدن رخ میدهد . کفش و لباس به عرق نشسته و مشاغلی‌ كه‌ با گرما و رطوبت‌ سر و كار دارند موجب افزایش احتمال رشد عفونت های قارچی می شوند .
* وراثت : برخی از افراد دارای زمینه ژنتیکی نسبت به عفونت های قارچی دارند .

Ringworm (tinea corporis)تشخيص :
تشخيص بر اساس ظاهر پوست ، مو و ناخن صورت مي گيرد و نمونه برداري از تکه هاي پوست ، مو و ناخن و یا ترشحات دهانی و واژنی براي کشت يا  آزمايش ميکروسکوپي لارم میباشد.

مواردی در ارتباط با معالجه و پیشگیری عفونت های قارچی پوست
* ضعف در سیستم ایمنی بدن ، استفاده از آنتی بیوتیک و کورتیکواستروئید و بیماریهایی مانند دیابت  عوامل مستعد کننده برای عفونت های قارچی می باشند . هنگام درمان عفونت های قارچی ، لازم است استعمال کورتیکواستروئیدها و یا آنتی بیوتیک ها قطع گردند و دیابت را تحت کنترل نگه داشت . به منظور تاثیر مساعد داروهای ضد قارچ ، سیستم ایمنی تضعیف شده باید تقویت گردد و بدن را باید خشک نگه داشت . عفونت های قارچی پوست با کرمها و داروهای ضد قارچ درمان می شوند.
* در درمان کچلی کشاله ران ، داروهای ضد قارچ خوراکی مانند گریزئوفولوین ، تربینافین ویا ایتراکونازول می توان استعمال نمود و همچنین میتوان کرمهای ضد قارچ بکار برد .
* در درمان کچلی سر ، داروی خوراکی گریزئوفولوین اثر مساعدی دارد  .
Candidiasis* در درمان کچلی پا  از داروهای ضد قارچ خوراکی استفاده میشود .
* در درمان کچلی بدن از داروهای موضعی ضد قارچ مانند کلوتریمازول ومیکونازول و داروهای خوراکی ضد قارچ میتوان استفاده کرد .
* در درمان کاندیدیازیس (نوع شایع آن : برفک شیرخواران ونوزادان) – میتوان از داروهای ضد کاندیدا مانند نیستاتین بکار برد.
* در درمان ینئا ورسیکالر ( کچلی رنگارنگ) می توان شامپوها و یا لوسیونهای ضد قارچ استقاده کرد .
* در دوره دارویی همه لباسها و حوله های در تماس با‎ ‎ضايعات پوستي باید شسته شود.
* در دوره دارویی براي جلوگيري از پخش قارچ ، سر با كلاه يا روسري پوشانده شود .
* گاهی تعریق زیاد باعث تشدید بیماری قارچی می‌شود . در آن صورت میتوان از مواد ضد تعرق استفاده کرد . تزریق موضعی سم بوتاک نیز میتواند موجب کاهش تعرق گردد و قطع کردن اعصاب موضعی روش دیگری برای کاهش تعرق است .
* قارچ ها براي رشد به رطوبت نياز دارند و لاي انگشتان يا گوشه هاي ناخن ها محیط خوبی برای رشد آنهاست لذا خشک نگه داشتن این نواحی الزامی است . در ضمن محیط کاری مرطوب نیز میتواند عارضه را شدت دهد.
* قبل از دوره استعمال داروی موضعی در صورت مشاهده ضايعات متورم و ‏ترشح دار  ، میتوان از کمپرس‎ ‎آب نمک (يک قاشق ‏چايخوري نمک در یک استکان آب)  ‏استفاده کرد .
‎* در صورت عفونت پوستی ‎ناخنها ، آنها را باید کوتاه نگه داشت .
* در زمان محو علائم باید بخاطر داشت که مواد شوينده چنان صابون  و شامپو شرايط زيستي براي قارچ ها را نابود میکنند .
*در صورت عفونت پوستی ناحيه سر ، مو ها را همه روزه باید شست و خشک نمود  . لازم است مو ها را کوتاه‎ ‎نگه داشت و نترا شيد .
* درمان بيمار و دیگر اعضای آلوده خانواده باید توأم صورت گیرد .
* مصرف ویتامین و یا مکملهای غذایی در صورت کم خونی لازم است .
* در دوره بعد از معالجه باید در نظر داشت که کفش نامناسب ، تعريق زياد، محيط گرم ، خوب خشک نکردن بدن پس از شنا يا استحمام و جوراب تنگ در ايجاد و یا عود عارضه قارچی موثر هستند.
‎* در صورت عفونت پوستی پا ، باید کفش‎ ‎هاي رو باز  پوشید و پاها را باید در معرض هوای آزاد ‏قرار داد . ‎پاها باید شسته شوند و خشک گردند . ‎
* در صورت عفونت پوستی ريش، نباید ریش را با تيغ تراشید . و در صورتی که خیلی لازم باشد ، میتوان از دستگاه ریش تراش استفاده کرد . 
* بیمار بعد از دوره دارویی نیاز به معاینه مجدد دارد .

Advertisements

Posted on نوامبر 5, 2009, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 34 دیدگاه.

 1. بیماریهای قارچی پوست

  بیماریهای قارچی شایع پوست به دودسته تقسیم می شوند که عبارتند از بیماری تینئا وبیماری کاندیدیازیس . تینئا را کچلی ترجمه کرده اند که خیلی کلمه رسایی نیست زیرا کچلی بیشتر طاسی سر را به ذهن متبادرمی سازد در صورتی که بیماری کچلی ، پوست دیگر نقاط مانند کشاله ران ، دست ، پا ، صورت و… را نیز درگیر می کند ولزوما» تنها به معنی از بین رفتن مو نیست . عامل ایجاد تینئا ها قارچی میکروسکوپی بنام درماتوفیت می باشد که سه خانواده بزرگ از این قارچ وجود دارد که عبارتند از تریکوفیتون ها ، میکروسپوروم ها و اپیدرموفیتون ها . براساس محل ایجاد بیماری ، تینئا ها پسوند می گیرند مثلا» کچلی سر را تینئا کاپیتیس می گویند که تینئا همان بیماری قارچی و کاپیتیس به معنی سر می باشد . درماتوفیتها براساس محل زندگی شان به انواع خاک دوست ، حیوان دوست وانسان دوست تقسیم می شوند که این به معنی آن است که هرگروه از این قارچها تمایل به زندگی در آن محیط بخصوص را دارند ودر صورتی که در محیطی غیر از محیط خاص مورد علاقه خود رشد کنند می توانند در میزبان خود باعث التهاب زیادی شوند که این بعلت پاسخ شدید سیستم ایمنی میزبان به قارچ است . بطورکلی هرچه محیط قارچ بیماری زا از محیط طبیعی زندگی قارچ دورتر باشد التهاب ایجاد شده نیز شدیدتر است بنابراین قارچهای خاک دوست بیش از حیوان دوست واینها بیش از انسان دوست ها باعث التهاب درپوست انسان می شوند .

  کچلی سر
  بیماری کچلی سر بیماری کودکان است که بیشتر درسنین دبستان رخ می دهد . این بیماری بعلت درماتوفیتهای حیوان دوست ویا انسان دوست ایجاد می شود . کچلی سر می تواند به شکل التهابی ویا غیر التهابی رخ دهد . درنوع التهابی که بیشتر به علت قارچهای حیوان دوست رخ می دهد ودرمناطق روستایی شایعتراست ضایعات شدیدا» التهابی به شکل کیستهای چرکی وگاه دردناک همراه با ترشح چرک و خون می باشد که پس از مدتی باعث ریختن موها درمنطقه مبتلا می گردد واین ریزش مو به صورتی است که دیگر برگشت پذیر نبوده وبرای همیشه باعث طاسی آن ناحیه می شود به همین علت تشخیص این بیماری باید خیلی سریع داده شود ودرمان شروع گردد تا از این عارضه بد شکل کننده همیشگی جلوگیری شود . طاسی بوجود آمده دراثراین بیماری معمولا» کمتر ازآن چیزی است که درابتدای بیماری انتظار می رود وغالبا» ازبین ضایعات موهایی بصورت دسته دسته دوباره رویش می کند که این بستگی به شروع سریع درمان دارد . درمان این نوع کچلی با داروی خوراکی گریزئوفولوین می باشد وطول درمان نیز حداقل 6 هفته است . این دارو را باید همراه غذا مصرف نمود تا جذب آن بهتر شود و می توان دردو نوبت آن را مصرف نمود . پایان درمان را می توان بر اساس بهبودی ضایعات تعیین نمود وبهتر است که آزمایش قارچ شناسی پس از درمان نیز انجام گیرد تا از نبود عوامل قارچی درضایعات نیز اطمینان حاصل شود .

  کچلی بدن
  این نوع کچلی قارچی درتنه واندامها رخ می دهد و می تواند بعلت قارچهای حیوان دوست ویا انسان دوست رخ دهد . ضایعات مشخصه آن به شکل تغییر رنگ گرد وهمراه با پوسته ریزی وخشکی درحاشیه ضایعات می باشد . این ضایعات از اطراف بزرگ شده ودروسط بهبودی نشان می دهند که به این نوع ضایعات ، آنولر گفته می شود . تعداد این ها می تواند یک ویا چند عدد باشد واندازه آنها نیز از کوچک تا خیلی بزرگ متفاوت است . این ضایعات معمولا» خیلی خارش دارنیستند وتنها وجود ضایعات پوستی باعث مراجعه بیمار به پزشک می گردد. گاهی این نوع کچلی درباشگاههای ورزشی بخصوص باشگاههای کشتی شایع می شود که این بعلت تماس پوست به پوست ورزشکاران با هم است . درمان کچلی بدن نیز استفاده از داروهای موضعی ضد قارچ مانند کلوتریمازول ومیکونازول است اما بهتر است از داروهای خوراکی ضد قارچ استفاده شود تا پاسخ بهتری بگیریم .

  کچلی کشاله ران
  این نوع بیماری قارچی در آقایان ودر ناحیه کشاله ها رخ می دهد و در ورزشکاران شایعتر است . ضایعات به شکل تغییر رنگ با حدود مشخص بصورت دو طرفه در کشاله هاست که می تواند بخصوص در مناطق گرم همراه خارش زیاد وحتی افزایش ضخامت پوست در اثر خارش گردد. این نوع کچلی از انواع شایع در تابستانها بوده و انتقال ازطریق پوست به پوست ویا استفاده از لباسها ویا حوله فرد مبتلا می باشد و در استخرها می تواند این انتقال راحتتر انجام شود . در درمان این بیماری نیز از داروهای ضد قارچ خوراکی مانند گریزئوفولوین ، تربینافین ویا ایتراکونازول می توان استفاده نمود . البته گاه این بیماری با درمانهای موضعی نیز قابل درمان است اما درمان خوراکی بهتر وسریعتر باعث بهبودی می گردد .

  کچلی پا
  این نوع کچلی نیز درتابستانها ودرکسانی که از استخرهای عمومی استفاده می کنند ویا مدت زمان زیادی از روز باید از کفشهای بسته استفاده کنند شایعتر است . ضایعات به چند شکل می تواند رخ دهد . گاهی این بیماری تنها با پوسته ریزی مرطوب بین انگشتان پاها بروز می کند و حتی بیمار نیز متوجه آن نمی شود . گاه به شکل ضایعات پوستی قرمز رنگ همراه پوسته ریزی خشک وبدون خارش درکناره وکف پاها بروز می کند . گاه نیز به شکل تاولهای بزرگ وکوچک در کف پاها بروز می کند که می تواند همراه خارش نیز باشد در این شرایط گاه بعلت کلفتی پوست کف پا تاولهای سالم بزرگی ایجاد می شود که سقف این تاولها سفت می باشد . کچلی پا را بیماری پای ورزشکاران نیز می گویند که این شیوع بیشتر درورزشکاران بعلت تعریق واستفاده از کفشهای بسته لاستیکی می باشد که درمدت طولانی می تواند باعث تسهیل ورود قارچ به پوست می گردد . درمان این نوع کچلی نیز استفاده از داروهای ضد قارچ خوراکی بوده وجهت پیشگیری نیز باید استفاده از کفشهای باز و خشک نمودن پاها پس از شستشو را مورد توجه قرارداد .

  انواع دیگر کچلی
  کچلی دست ، کچلی ناخن ، کچلی صورت از انواع دیگر کچلی می باشد که در مورد کچلی صورت و دست تقریبا» شبیه همان کچلی بدن بوده با این تفاوت که درصورت احتمال افزایش شدت بیماری با آفتاب وجود دارد ودر مورد دست نیز شباهت این بیماری با بیماری اگزمای دست ویا همان حساسیت پوست دست می تواند درتشخیص ایجاد اشکال کند . کچلی ناخن نیز با تغییر رنگ ناخن و جدایی صفحه ناخن از بستر آن خود را نشان می دهد وبا آزمایش مستقیم قارچ شناسی می توان به تشخیص این بیماری رسید و به درمان پرداخت که درمان این نوع کچلی نسبت به بقیه موارد طولانی تر است .

  کاندیدیازیس
  این بیماری توسط یک نوع قارچ مخمر بنام کاندیدا آلبیکانس ایجاد می شود . این قارچ گاهی به شکل غیربیماریزا در دهان ، واژن ، کشاله ران وزیربغل ودیگر مناطق مرطوب پوست وجود دارد . شایعترین کاندیدیازیس همان بیماری برفک شیرخواران ونوزادان می باشد که نوزاد بعلت عبوراز کانال زایمانی وبعلت وجود کاندیدا درآنجا دچار این بیماری می شود . برفک به شکل برجستگیهای سفید خاکستری درروی مخاط دهان وزبان بروز کرده که با کندن این ضایعات مناطق خونریزی دهنده ایجاد می شود . درمان این نوع برفک استفاده از داروهای ضد کاندیدا مانند نیستاتین می باشد که به صورت قطره نیز وجود دارد . برفک دربزرگسالان معمولا» رخ نمی دهد مگر در موارد نقص ایمنی که باید علت این نقص ایمنی حتما» بررسی شود . گاهی کاندیدیازیس دهانی با کاهش پرزهای زبانی بروز می کند که به این نوع ، کاندیدیازیس آتروفیک می گوییم . گاهی نیز بصورت برجستگیهای سفت وچسبنده وشبیه سنگ در مخاط دهان رخ می دهد که به آن لوکوپلاکی کاندیدایی ویا کاندیدیازیس هیپرتروفیک می گوییم . البته علل لوکوپلاکی موارد دیگری نیز هست مانند سیفلیس ، سیگار ، سرطان مخاط دهان ، استفاده از ادویه جات و… که باید احتمال آنها رانیز در نظر داشت .
  کاندیدیازیس درپوست به شکل های مختلفی بروز می کند که یکی از شایعترین آنها اینترتریگوی کاندیدایی است که بیشتر در کشاله ها ، زیربغل ها ، زیر ووسط پستانها ، باسن ، بین انگشتان دست می تواند رخ دهد . ضایعات در این موارد به شکل قرمزی براق وهمراه پوسته ریزی در حاشیه ضایعات و معمولا» مرطوب و ترشح دار می باشد . در شیرخواران در ناحیه پوشک کاندیدیازیس می تواند باعث تشدید درماتیت پوشک گردد وتشخیص آن با ضایعات اقماری قرمز رنگ در اطراف ضایعه اصلی می باشد . در این موارد معمولا» قعر شیار کشاله ران نیز دچار قرمزی والتهاب است که دردرماتیت پوشک چنین چیزی وجود ندارد واین ناحیه معمولا» مبتلا نیست . کاندیدیازیس بین انگشتان دست در زنان میانسال ومسن که به مدت طولانی دستهایشان درآب ودر حال شستشو هستند شایعتر است ودر افراد دیابتیک نیز می تواند با وفور بیشتری رخ دهد .

  تینئا ورسیکالر( کچلی رنگارنگ)
  این بیماری بعلت یک نوع قارچ بی آزار پوست رخ می دهد که دربعضی شرایط به نوع بیماریزا تبدیل شده وایجاد لکه های پوستی می کند . نوع بیماریزای این قارچ را مالاسزیا فورفور می گویند . این بیماری درگردن ، بازوها وساعدها ، زیربغل ها وتنه به شکل لکه های کوچک یا بزرگ ، پررنگتر ویا کمرنگتر از پوست رخ می دهد که ممکن است روی آنها پوسته ریزی ظریفی بصورت آردی نیز رخ دهد .گاهی این لکه هاسطح وسیعی از پوست تنه را درگیر می کند به شکلی که نمی توان پوست سالم را از پوست مبتلا افتراق داد . این لکه ها معمولا» خارش ندارند وبا حمام رفتن رنگ آنها کمترشده وگاهی به سختی دیده می شود . اگر پوست آفتاب خورده وبرنزه باشد این لکه ها کمرنگتر از پوست بروز می کند ودر صورتی که پوست برنزه وآفتاب خورده نباشد ، لکه ها پررنگتر از پوست ایجاد می شود . علت این بیماری و تبدیل نوع غیر بیماریزای قارچ به نوع بیماریزا خیلی مشخص نیست اما عواملی می تواند باعث تسهیل آن شود که عبارتند از رطوبت وتعریق پوست ، چاقی ، استفاده از قرصهای ضد بارداری ، حاملگی ، وراثت ، سوء تغذیه و…. اما گاهی هیچکدام از این زمینه ها نیز وجود ندارد . این بیماری ( اگر بتوان نام آن را بیماری نهاد ) را می توان با شامپوها ویا لوسیونهای ضد قارچ درمان نمود . اما معمولا» عود کننده بوده و ممکن است هرسال یکی دوبار فرد را مبتلا کند . این حالت درجوانان وافراد میانسال شایعتر از کودکان وافراد مسن می باشد . در کودکان این حالت می تواند کناره های صورت رانیز گرفتار کند وبا لکه های کمرنگی که ایجاد می کند والدین را نگران سازد .

  • سلام دوست گرامي ام

   البته دكتر نازنين اين ايميل متعلق به خودم ديگر نيست اما گويا بايد نوشت و منهم نوشتم !

   رزهايم عاشق تر شده اند و بي تاب حضور معطرتان … تو را چشم در راهم

   [گل]

 2. salam dr mamnon ke zamat keshidin siyt filter badan minevisam.
  shad va khoram bashin

 3. آقای دکنر سردار چند سئوال دارم . لطفا زمانی که وقت کافی داشتید به آنها جواب دهید . سئوالهای من و دیگر دخنران و بانوان : اطلاعات در مورد سینه . چه چیزهایی را باید برای سلامت پستان انجام دهم ؟ آیا سینه هایم را به شکل منظم باید تست نمایم ؟ اگر جسم قلنبه مانندی در سینه ام احساس کنم ، چکار کنم ؟ اگر بیشتر برآمدگی سینه سرطانی نباشند، پس آنها چه هستند؟پستان فیبروسیستیک به چه معنی است؟ در مورد درد پستان نوضیح دهید . آیا عفونت یا جراحات باعث سرطان پستان میشوند ؟
  ممنون آقا دکتر گل .

 4. خیلی ممنون دکتر جان
  مثل همیشه استفاده کردیم

 5. John’s Herbal is a small organization which offers the Khasi traditional system of treatment and healing using herbal medicines which has been practiced by the Khasi people since time immemorial

 6. آقا این عکس هاش که خیلی ترسناکه!

 7. سلام دکترجان بابت لینک ممنون.

 8. یک دانشجوی پزشکی

  نیستین دکتر؟

 9. یک دانشجوی پزشکی

  برای همینه من پوست نخواهم رفت!بخدا آدم حالش بد می شه!

 10. سلام آقای دکتر
  دختری دو نیم ساله دارم که 8 ماهه و دقلو به دنیا آمده است.در 2 سالگی بعد تب بالا دچار تشنج شد ..خیرگی در چشمان و حرکات ملایم دست وپا که بسیار خفیف بود (سفت شدن). در دو نیم سالگی بدون سابقه تب البته بعد یک هفته درمان سرماخوردگی دوباره تشنج کرد اول خیرگی در چشمان کمی انحراف در لب طرف چپ بعد فقط چشمهایش خیره به طرف پایین. البته هوشیار بود چون به سوالها با نگاه پاسخ میداد.من بسیار نگران از تکرار هستم.لطفا برام توضیح دهید که چگونه جلوگیری از این حالت کنم.و کامنتتون را به ایمیلم بفرستید.
  با تشکر

 11. ازدراستویته موی خروشه دروگ
  یا بودو اوچین راد یسلی اسلوژیت وام. نو ویزنایته یا نی مگو پروادیت مدیتیانسکی تکست.
  اسپاسیبا ایشیو راس
  اومی نیا یست واپرس
  کاکدا یا ناپیسو و بلاگه، واش بلاگ پاکازات موی تکست سروچنا
  کاکیه پروگرام وی اسپولزیوایته؟
  مژنا اسکاژیته می نیا

 12. سلام برشما
  آرزوی توفیقتان را دارم

 13. سلام
  رسما از شما دعوت بعمل می آید که در یک بازی وبلاگی شرکت فرمایید. خوشحال خواهم شد

  http://med78.wordpress.com/2009/11/24/linking-blinking4/

 14. قربان بایرامینگ قوتلی بولسین گلجک ییل لارا خدای یتیرسین ! ساغلیقدا یاشاماک ممه لره نسیب اتسین !

 15. salam dr eydeton mobarak
  mostadam bashin

 16. سلام قربان بايرامينگيز قوتلي بولسون

 17. سلام بر دكتر سردار عزيز ضمن آرزوي توفيق روز افزون براي شما اگر فرصتي فراهم باشد در مورد اهدا جنين براي زناني كه نابارور هستند مطالبي ارائه بدهيددر اينجا براي اين كار محدوديت شرعي وجود داردمحدوديت قانونيشو نميدونم تا به حال كه نشنيدم به خاطر اينكار كسي مجازات شده باشد.در اينجا اين كار موافق ومخالفاني دارد كه به راحتي نمي شود هيچكدام را رد يا قبول كرد. اگه شد در اين خصوص اطلاعاتي بدهيد ممنون ميشويم.

 18. سلام
  لینک کنید تا بدینوسیله امکان دسترسی عده بیشتری از علاقه مندان مهندسی پزشکی به
  http://www.MedicBlog.blogfa.com
  فراهم آید.

 19. سلام . من یک دختر 23 ساله هستم که نزدیک به 2 سال است که از بیماری قارچ رنج می برم . 2 سال بود که ازدواج کرده بودم. علایمم اوایل هنگامی که عفونت داشتم به صورت مایعی زرد رنگ بود که بوی ماهی میداد . اما بعد از مراجعه به دکتر عفونتم خوب شد . بعد از مدتی روی واژنم دون دون هایی مانند جوشهای به هم پیوسته ی پشت سر هم دیدم به دکتر مراجعه کردم اما چون عفونتی نداشتم گفتند چیزی نیست. اما به مرور زمان این چوشها که همراه با خارش و یا گاهی سوزش بود باعث میشدند نتوانم با همسرم نزدیکی داشته باشم زیرا در هنگام آمیزش سوزش شدیدی می گرفتم و کلا از اینکار ممانعت می کردم به پزشکان زیادی مراجعه کردم اما آنها نتوانستند مرا معالجه کنند و در آخر این دور شدنها باعث شد تامن از همسرم جدا شوم. تا به حال خیلی دکتر رفتم اما اثری نداشته بیشتر داروها را هم امتحان کرده ام . کاملا امیدم را از دست داده ام . یعنی دیگه خوب نمیشم؟ چیکار کنم؟ کجا برم؟ یعنی دیگه نمی تونم ازدواج کنم؟ نمی تونم بچه دار بشم؟
  شما میگید چیکار کنم؟
  راستی دلیل ایجاد قارچ فکر کنم به خاطر آنتی بیوتیک هایی بود که استفاده می کردم . آخه مشکل عفونت لوزه ام و گلو هام و یه مدت هم عفونت ادرار داشتم هفته ای 2 بار آمپیسیلین میزدم. اما حالا خوب شدم .
  این جوشها تا به داخل واژنم هم ادامه دارد اما نمی دانم تا کجا پیش رفته .
  راستی مشکل مالی هم دارم هر بار که به یک متخصص مراجعه می کنم نزدیک به 20 یا 30 تومان خرجم میشه . گاهی به همین دلیل معالجه ام رو به عقب می انداختم و این باعث بد تر شدن اوضاع می شد .
  با تشکر از شما
  لطفا راهنماییم کنید
  جواب را به ایمیلم بفرستید . ممنون

 20. سلام.من 21 سالمه .روي پاهام يه جوشهاي كوچيكي ميزنه بعد از 1 هفته متورم وقرمزودردناك ميشه.1هفته بعد عفونت ميكنه وچرك وخون مياد ازش وفوق العاده درد ميگيره تا چركش تموم بشه.دكتر زياد رفتم همشون فقط آموكسي سيلين دادن.ولي بعد از يه مدت دوباره سروكله اين جوشاه پيدا ميشه ومن بيشتر ازاين رنج ميبرم كه جاي اين جوشها حتي بعداز درمان هم بصورت لكه هاي سياه روي پام ميمونه.من نامزد دارم.اونم خيلي حساس شده وديگه نميدونم چيكار كنم.در ضمن من خيلي تميزم واز كثيفي نميتونه باشه.لطفا كمكم كني

 21. با سلام خدمت جناب دکتر سردار
  مدتی است که در سر آلت تناسلی من لکهایی پیداشده است که گاهی اوقات خارش دارد و گاهی اوقات حالت سله ای به خود می گیرد لطفأ راهنمای فرمائید.

 22. salaam,vaght bekheir. man 28 saal daaram va 1 dokhatre 3 saale daaram, 6 saal has ke ezdevaaj kardam. 3/4 maah hast ke ruye ghesmate lakehaaye siaah mibinam,aval 1ki bud ,raftam doctor goft chizi nis vali agar ziaad shod biaa. haalaa taaze didam ke ham baafte mokhaati ham pustam por shode,taa aakhare tatilaat ham be doctoram dastesi nadaaram,teste pop khordaade gozashte daadam saalem bud,lotfan raahnamaayim mikonid?kheili mamnunam,,saale no mobaarak,bye

 23. با عرض سلام دختری 22 ساله هستم از 2 هفته پیش لکه هایی شبیه تاول که داخل آن دون دون است از کف دستتم و روی پام پدیدار شد این لکه ها فقط در قسمت کف دستام و لای یکی 2 انگشت دستم به شکل تاول است روی دستم و قسمت ساعد و روی پا و مچ پام دانه های ریز و قرمز رنگ هست شکل تاول نیت تشخیص شما چیست و برای جلوگیری از شیوع آن چه کنم تا روز دوشنبه که به دکتر مراجعه کنم ممنون می شم اگه سریع تر جواب رو برام میل کنید

 24. سلام آقای دکتر من روی بوستم دونه هایی مثل تاول زده و یه کمی هم خارش داره،نمیدونم دلیلش چیه.
  لطفا دلیلش و راه معالجشو بهم بگین!

 25. اگه میشه برام میل کنین!

 26. salam aghaye dr,alate tanasoliye man dochare lakhaye sefidi shode vase darmanesh bayad che kar konam
  ?

 27. با سلام
  لای پای من بد جور تاول زده وقت ی میخوارمش بدتر میشه به نظرتوت دلیلش چیه.این بگم کارم یه جوریه که 12 ساعت سر پا هستم .از چه دارویی میتونم استفاده کنم. ممنون میشم اگه جوابمو بدین.

 1. بازتاب: لوپوس اريتماتوز ديسكوييد ، تظاهرات پوستي ، معالجه « Dr. Serdar دکتر سردار

 2. بازتاب: Dr. Serdar دکتر سردار

 3. بازتاب: تریکومایکوزیس – عفونت شفت مو در زیر بغل و ناحیه تناسلی « Dr. Serdar دکتر سردار

 4. بازتاب: کاهش میل مقاربتی پس از عمل جراحی بای پس سرخرگ کرونری « Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: