آسیب به حافظه کوتاه مدت اطفال و تقویت حافظه کودک

children brainدکتر ع. ح. سردار
بر خلاف تصورات عامه ، از دست دادن حافظه کوتاه مدت اطفال در بسیاری موارد چنان بزرگسالان ارزیابی میشود . علت این عارضه دراطفال میتواند با اعتماد به نفس پایین و یا با آسیب مغزی ارتباط داشته باشد . همچننین در کودکان از دست دادن حافظه کوتاه مدت می تواند در اثر مشکلات شنوایی یا بینایی رخ دهد . بر خلاف از دست دادن حافظه که در بزرگسالان تجربه میشود ، کودکان متوجه از دست دادن حافظه کوتاه مدت خود نمیشوند . بنابراین ، والدین از نزدیک فرزند خود را باید نظارت کنند تا بدانند که آیا مشکلی در رابطه با حافظه فرزندشان وجود دارد یا نه . مطالعات بسیاری در این ارتباط صورت گرفته است که ارتباط بین زبان و از دست دادن حافظه کوتاه مدت و همچنین مشکلات در توسعه زبانی در بچه ها از جمله نتایج آن بوده اند .

تجربیات نشان داده است که جهت معالجه نمیتوان تنها یک روش را انتخاب کرد و باید چندین تکنیک برای بهبود وضعیت کودک برگزیده شود .  همچنین ، کودک را باید از نظر فیزیکی و ذهنی فعال نگه داشت و نباید ارتباطش با بچه های هم سن و سالش قطع شود . والدین همچنین باید سعی کنند فرزند خود را از تلویزیون و رایانه دور نگه دارند و به جای آن ، او را برای انجام فعالیت هایی ترغیب نمایند که در بهبود حافظه کوتاه مدت کمک میکنند . بازی های زیادی وجود دارند که در بهبود حافظه کوتاه مدت طراحی شده اند که نسبت به سن و وضعیت کودک میتوان آنها را بکار برد .  البته هر زمان که والدین متوجه فراموشکاری یا رکود بی دلیل درسی فرزند خود شوند ، نیاز به مشاوره با دکتر در اولین فرصت دارند .
برای تعیین میزان مشکلات حافظه کودک ، والدین میتوانند کودک را به بازیهای تشخیص حافظه ترغیب نموده و طفل را با همسالانش مقایسه کنند . روانشناسان اغلب با آزمونهای هوش ، کودک را تست میکنند . اگر والدین احساس می کنند که فرزندشان می تواند حافظه اش را بهبود دهد ، بازی زیر می تواند یک راه جالب برای توسعه حافظه باشد . هدف از این تمرین ، افزایش توانایی کودک در بخاطر سپردن دستورالعمل ها است . برخی از کودکان نمی تواند دو ، سه یا چهار دستورالعمل را به طور همزمان بخاطر آورند . بعضی از آنها حتی یک دستور را هم فراموش میکنند .
هدف از این بازی ، چگونگی اجرا کامل دستورات میباشد . بازی با تشریح آن به کودک شروع میشود .  اغلب کودکان میتوانند تا چهار دستور را ایفا کنند  که شروع خوبی است . به عنوان مثال چنین دستورالعمل هایی میتوان داد : اول در حمام را ببند  ، دوم کیف دستی خواهرت «آیتای» را در اتاقش بگذار ، سوم کتاب دیوان شعر مختومقلی (شاعر ترکمن) را از روی میز بیاور و چهارم عینک مرا روی تلویزیون بگزار . اگر کودک قادر به انجام هر چهار دستور بود ، او را به شکل لفظی باید تشویق نمود . اگر کودک آماده باشد به او پنج ماموریت ساده دیگر میتوان داد . اگر آنها را کامل کرد حتما تحسین شود  . بازی را باید ادامه داد تا زمانی که کودک یکی از دستورات را فراموش کند . مهم نیست که کودک دستورات را به ترتیب انجام دهد .
با فراموشی یکی از دستورات ، بازی در آن روز به پایان می رسد. به کودک در در قبال اجرا دستورات باید تبریک گفت . این رکورد فعلی کودک است. هدف در مرحله بعدی ثبت رکورد جدید خواهد بود . اگر بیش از یک کودک در بازی شرکت داشته باشد ، نقش والدین باید تشویق هر کودک جهت کسب رکورد جدید باشد و نسبت به اعمال سایر اطفال خانواده در بازی نگران نباشند . اگر هدف والدین بهبود حافظه کوتاه مدت فرزند باشد ، این بازی باید حداقل هر روز یکبار اجرا شود . پس از دوازده دستورالعمل ساده ، کودک برای یادگیری دستورات پیچیده آماده است . دستورات پیچیده  ، فعالیت های چند مرحله ای است (به عنوان مثال مسواک زدن، سیب پوست کندن). نتیجه خوب برای یک کودک این است که قادر به اجرا چهار دستور پیچیده باشد . بازی باید موجب نشاط کودک شود .

منابع مرتبط:
http://www.nutritionalhealthenterprises.com How to improve the short term memory
http://www.manyaspect.com Boys short term memory loss

Advertisements

Posted on سپتامبر 25, 2009, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, اطفال. Bookmark the permalink. 15 دیدگاه.

 1. انواع حافظه (حسی، کوتاه مدت، بلند مدت)

  حافظه ی حسی: اطلاعات یک محرک، بدون تغییر وارد حافظه ی حسی میشوند. در حافظه ی حسی نسخه ی دقیقی از اطلاعات حسی ذخیره میشود البته حواس دیداری و شنیداری بیشترین مقدار اطلاعات محیطی را به ما میرسانند. حافظه ی حسی منطبق با حس بینایی را مخزن تصویری و حافظه ی حسی منطبق با حس شنوایی را مخزن پژواکی مینامند. ما در هر لحظه اطلاعاتی بسیار فراتر از آنچه بتوانیم به یاد آوریم و دریافت میکنیم. بااینحال تنها اطلاعاتی که مورد توجه ما قرار میگیرند وارد حافظه ی کوتاه مدت میشوند و بقیه ی اطلاعات از حافظه ی حسی حذف یا فراموش میشوند. پس نخستین عامل مهم در یادگیری، توجه یا دقت است!

  حافظه ی کوتاه مدت: همانطور که قبلا» گفته شد، اطلاعات درصورتی که مورد توجه قرار گیرند وارد حافظه کوتاه مدت میشوند و اطلاعات وارد شده به این حافظه رمز گردانی میشوند. یعنی بصورت الگوهای تصویری، صوتی و معنایی در می آیند.

  الگوی تصویری مربوط به تصویر ذهنی محرک، الگوی صوتی مربوط به صدا و تلفظ محرک و الگوی معنایی مربوط به معنی محرک می باشد.

  البته رمزهای مربوط به دیگر حواس هم در حافظه ی کوتاه مدت قرار دارند مثل لامسه و بویایی.

  مدت زمان باقی ماندن اطلاعات در حافظه ی کوتاه مدت، 30 ثانیه می باشد

  تکرار و مرور ذهنی به ما این امکان را می دهد که اطلاعات وارد شده به حافظه ی کوتاه مدت را برای مدت بیشتری حفظ کنیم. البته این راهبرد (تکرار) صرفا» برای مطالبی مفید است که میخواهیم آنها را در همان لحظه استفاده و سپس فراموش کنیم. اگر قصد یادگیری داشته باشیم علاوه بر تکرار و مرور ذهنی می بایست مطلب جدید را با سایر اطلاعات ذخیره شده در حافظه ی دراز مدت تداعی کنیم. دراین حالت مرور ذهنی فقط برای برقراری ارتباط بین مطالب جدید و قدیمی است.

  اطلاعات واردشده به حافظه ی کوتاه مدت مربوط به دو منبع است:

  1) حافظه ی حسی

  2) حافظه ی بلند مدت

  غالبا» اطلاعات به طور همزمان از این دو منبع وارد حافظه ی کوتاه مدت میشود.

  بعنوان مثال برای دیدن یک پرنده، حافظه ی حسی تصویر ذهنی پرنده را به حافظه ی کوتاه مدت می فرستد و در همین حال فرد بدنبال اطلاعات مربوط به پرنده در حافظه ی بلندمدت میگردد تا آن پرنده را شناسایی کند، در این میان ممکن است اطلاعات دیگری مانند تجارب ما در رابطه با آن پرنده به ذهن (حافظه ی کوتاه مدت) بیایند و هوشیار و آگاهانه شوند.

  چرا به حافظه ی کوتاه مدت حافظه ی هوشیار می گویند ؟

  چون در هر لحظه امکان آگاهی ما از محتوای آن وجود دارد.

  رابطه ی حافظه ی کوتاه مدت و حافظه ی بلند مدت در چیست ؟

  اطلاعات موجود در حافظه ی بلندمدت برای تبدیل به پاسخ باید حتما» از حافظه ی کوتاه مدت عبور کنند.

  چرا به حافظه ی کوتاه مدت، حافظه ی فعال می گویند ؟

  زیرا حافظه ی کوتاه مدت با اطلاعاتی که در ذهن به طور فعال وجود دارند و در حال فعالیت برای انتقال به حافظه ی بلند مدت هستند سروکار دارد.

  مهم ترین فایده ی حافظه ی کوتاه مدت این است که با وجود آن می توانیم اطلاعات را فقط برای مدت زمانی که نیاز داریم در ذهن حفظ کنیم. درهرلحظه اطلاعات زیادی وارد حافظه ی کوتاه مدت و اطلاعات زیادی از آن خارج میشوند، در این صورت فراموش شدن اطلاعات از حافظه ی کوتاه مدت مفید است چون بدون این فراموشی، ذهن با انبوهی از اطلاعات غیر ضروری انباشته میشد و ما به تمام اطلاعاتی که وارد حافظه ی کوتاه مدت میشوند نیاز نداریم.

  گنجایش حافظه ی کوتاه مدت، 2-7 و 2+7 یعنی 5 یا 9 ماده ی اطلاعاتی میباشد.

  علت فراموشی اطلاعات از حافظه ی کوتاه مدت:

  1) پدیده ی جانشینی: گنجایش حافظه ی کوتاه مدت کم است و به سرعت پر میشود. حال برای وارد شدن اطلاعات جدید، اطلاعات قبلی حذف میشوند و بدین صورت این امکان فراهم می شود.

  2) فرآیند ردیاد یا رد حافظه: در این فرایند اطلاعات به مرور زمان و با عدم تکرار از یاد می روند.

  حافظه ی بلند مدت:

  اقسام حافظه ی بلند مدت:
  1) حافظه ی رویدادی: منظور از حافظه ی رویدادی خاطرات ما از تجارب شخصی خودمان است. به سخن دیگر حافظه ی رویدادی شامل اتفاقاتی است که در زندگی ما رخ داده و به زمان و مکان خاصی وابسته اند.

  2) حافظه ی معنایی: در حافظه ی معنایی چنان که از نامش بر می آید، معانی ذخیره می شوند. اطلاعات موجود در حافظه ی معنایی عموما» بصورت گزاره و طرح واره ذخیره میشوند. گزاره کوچکترین واحد اطلاعاتی است و برای معرفی واحدهای کوچک معنی مناسب است و برای مجموعه های بزرگ دانش از طرح واره استفاده می شود.

  3) حافظه ی روندی: حافظه ی مربوط به چگونگی انجام امور به ویژه فعالیت های فیزیکی و یا جسمانی مانند بازیهای ورزشی را حافظه ی روندی یا روشی می نامند.

  گنجایش حافظه ی بلندمدت: حافظه ی بلندمدت حفظ اطلاعات از چند دقیقه پس از یادگیری تا تمامی طول عمر شخص را شامل میشود و برای گنجایش آن نیز هیچ محدودیتی وجود ندارد به سخن دیگر، این حافظه میتواند تمامی اطلاعات دریافتی را برای همیشه نگهداری کند.

  بزرگترین محدودیت حافظه ی بلند مدت ماهیت غیر فعال آن است. به همین سبب غیرفعال بودن اطلاعات موجود در حافظه ی بلند مدت است که بازیابی آنها مستلزم کوشش زیاد و گاه همراه با دردسر است.

  علت فراموشی اطلاعات از حافظه ی بلند مدت:

  1) واپس زدن: ما بعضی وقت ها، به طور عمد، بعضی اطلاعات یا خاطراتی را که نمی خواهیم به یاد آوریم وا پس می زنیم، و به همین دلیل آنها را فراموش میکنیم .

  2) تداخل: گاهی اطلاعات یاد گرفته شده با هم تداخل میکنند و همین امر سبب بیاد نیامدن آنها میشود. هرگاه اطلاعات تازه یاد گرفته شده با اطلاعات قبلا» آموخته شده تداخل میکنند، بازداری پس گستر و هرگاه اطلاعات قبلا» آموخته شده سبب میشوند که ما نتوانیم اطلاعات تازه یاد گرفته شده را به یاد آوریم بازداری پیش گستر نام دارد.

  3) مشکلات بازیابی: آنچه به حافظه ی بلندمدت سپرده میشود هرگز از بین نمیرود و علت اینکه ما مطالب از قبل آموخته شده را نمیتوانیم به یاد بیاوریم این است که در بازیابی آنها ناتوانیم، وگرنه مطالب در حافظه ی ما موجود هستند و اگر نشانه یا سرنخ های بازیابی لازم را پیدا کنیم میتوانیم اطلاعات فراموش شده را به یاد آوریم.

 2. پیشنهاد خیلی خوبیه، هم راحته، هم مفیده و هم بررسی نتایجش ساده‌ست.

 3. سلام دکتر
  از الطاف شما سپاسگزارم

 4. سلام سردار . یه یاهو مسنجر درست کن که بتونیم گاهی همدیگه رو ببینیم . شنیدم که به تلفن و موبایل حساسیت دارین و حوصله اش رو ندارین . اما یاهو مسنجر را هم امتحان کنین شاید به مزاجتان بچسبه .

 5. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  سوال : سلام و خسته نباشید. جناب دکتر من قبلا بدنم رو با تیغ شیو می کردم و الان حدود یکساله که از اپیلیدی استفاده میکنم اما متاسفانه رویه پاهام و پشت رونهام جایه ریشه موهام مونده و پوستی کاملا زشت پیدا کردم .میخواستم بدونم ایا من میتونم اونها را با دارو یا میکردرم و یا لیزر از بین ببرم.این موضوع از نظر روحی خیلی من رو به هم ریخته لطفا راهنماییم کنید با تشکر
  دکتر : سلام.نظر دادن بدون معاینه سخت است ولی فکر میکنم با دارو قابل رفع باشد.در صورت تمایل تماس بگیرید.

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 6. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  سوال : آیا صابونهای خرچنگ در رفع لک صورت مفید است؟ اگر نیست خواهشمندم صابونی معرفی کنید که در رفع لک موثر باشد لطفا طریقه ی مصرف را نیز توضیح دهید.
  دکتر : خیر.صابونهای خرچنگ در رفع لک صورت مفید نیست.اصولاً صابونها در رفع لک موثر نیستند.

 7. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  سوال : با عرض سلام و خسته نباشید حضور آقای دکتر مشکلی که من دارم شاید زیاد عرف نباشه ولی واقعا آزارم میده و اون مشکل بزرگی و کلفتی لبامه آقای دکتر من برخلاف سایر افراد دوست دارم لبای نازک و کوچک داشته باشم و از لبای خودم اصلا خوشم نمیاد لطفا منو راهنمایی کنید میخوام بدونم مشکلی که من دارم با عمل جراحی حل میشه یا نه؟ و در صورت امکان خرجش حدودا چقدر میشه؟ آقای دکتر من نهایت تشکرو ازتون دارم خدانگهدار.
  دکتر : مشکلتان با عمل جراحی حل میشود.

 8. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  سوال : با سلام .آقای دکتر لطف کنید و در مورد مزایای پورتن و هم چنین بیوتی کلاب توضیح بدیین چه کارایی دارن! راسته دروغه؟! نمیدونم درمان چین و چروک و منافذ بازو لکه و اسکار و … اینو تو یه روزنامه یه فوق تخصص گفته و تایید کرده بود
  دکتر : من بعید میدانم که چنین توانایی هایی در این دستگاهها وجود داشته باشد.

 9. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  سوال : سلام خدمت جناب اقای دکتر میخواستم بپرسم ایا خود ارضائی هر هفته یکبار برای دختران اثری روی بینائی انها داره یا نه؟ من بسیار نگران چشمام هستم ولی گاهی وقتها اصلا نمیتونم جلوی خودمو بگیرم ولی بد از خود ارضائی شدیدا میترسم که به چشمام اسیب برسه لطفا کمکم کنید با سپاس فراوان
  دکتر : ارتباط بین خودارضائی و مشکلات بینائی ثابت نشده

 10. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  سوال : با سلام آقای دکتر من دختری 22 ساله هستم با ظاهری کاملا دخترانه اما مدتی طولانی است که نیاز و حسی در خود می بینم که فکر می کنم نیاز به تغییر جنسیت دارم از شما خواهس می کنم در این امر مرا راهنمای کنید و چه کارهایی باید انجام دهم تا به خواسته خود برسم ممنون می شم.
  دکتر : ابتدا با متخصص روانپزشک مشاوره کنید

 11. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  سوال : با سلام دکترپوست صورتم به صورت ارثی دارای کک مک است و تقریبا تمام گونه هایم پر می باشد. برای بی رنگ شدن این لکه ها از چه نوع کرمی استفاده نمایم. لطفا در مورد طرز استفاده آن توضیح دهید . با تشکر از راهنمایی شما.
  دکتر : شما بايد در طول روزاز كرم ضد آفتاب استفاده كنيد و شبها از كرم ترتينوين.

 12. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  سوال : با سلام .آقای دکترپوست صورتم به صورت ارثی دارای کک مک است و تقریبا تمام گونه هایم پر می باشد. برای بی رنگ شدن این لکه ها از چه نوع کرمی استفاده نمایم. لطفا در مورد طرز استفاده آن توضیح دهید . با تشکر از راهنمایی شما.
  دکتر : سلام.برای درمان کک و مک میتوان از کرمهای لایه بردار استفاده کرد که اغلب عود دارد ولی با استفاده از لیزر میتوان آنها را برای طولانی مدت از بین برد

 13. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  سوال : با سلام وعرض ادب من مردی 34ساله هستم از سن 25سالگی دچارریزش موشدم .مدتی ازداروهای ترکییبی استفاده میکردم . بعدازان ازماینوکسیدل استفاده میکردم .ریزش مویم کمترشد.ریزش موی من ارثی بوده وبیشتردرناحیه شقیقه وبالای سرم میباشد سوالات روش مزوترپی جهت درمان ریزش موهای سرمن چند درصد موثر میباشد.؟ درصورت درمان ریزش چنددرصد امکان رویش مجددموهای ریخته شده میباشد؟. لطفا»یک کلینیک که روش مزوتراپی را به طور دقیق اجرا مینماید را معرفی فرمایید؟. بانهایت احترام
  دکتر : با سلام شما بهتر است ماينوكسيديل را ادامه دهيد ، روش مزوتراپي نسبتآ پر هزينه است وبه صورت روزانه در مطب انجام مي شود.، بهبودي با مزوتراپي نسبت به داروهاي موضعي بيشتر است

 14. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  سوال : سلام آقای دکتر. من پسری 20 ساله هستم که حدود 3 سال و نیم بود که خود ارضایی می کردم و الان آنرا ترک کردم. همان اوایلی که این کار را می کردم جلوی آلتم را می گرفتم و مایع خارج نمی شد. در این اواخر اگر که مایع کاملا بیرون نمی آمد زیر شکمم برای چند روز درد می گرفت. وقتی زیر شکمم یعنی قسمت چپ و راست زیر شکمم را فشار می دهم درد می گیرد. گاهی هم سوزش ادرار دارم. البته این کار را هفته ای 1 تا2 بار انجام می دادم. آقای دکتر ممکن است به سرطان پروستات مبتلا شده باشم؟ یا التهاب پروستات است و آیا درمان آن با دارو حل می شود و حداقل مدت زمان درمان چقدر است؟ جای امیدی وجود دارد. بسیار متشکرم
  دکتر: جلوگیری از خروج منی ممکن است منجر به التهاب پروسات گردد ولی ارتباطی با سرطان ندارد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: