احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ تنها با دست و بدون دمیدن

سئوال یک دوست:42-15630137
آقای دکتر ع. ح. سردار  . یک سئوالی در مورد توقف تنفس و نفس مصنوعی همیشه در مغزم خطور میکند . البته کنجکاوی من بیشتر در مورد نحوه‌ احياي‌ تنفس‌ است . و در این ارتباط بیشتر منظورم احياي‌ تنفسي‌ به‌ روش‌ دهان‌ به‌ بيني ویا دهان‌ به‌ دهان است . آیا این روش خطر انتقال بیماری را ندارد و آیا تا بحال روش بهتری برای این عملیات پیشنهاد نشده است ؟
جواب:
جهت انجام دادن احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ به روش «احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ مرسوم»، بر روی قفسه سینه سی بار در فاصله زمانی یکسان فشار داده سپس دو بار به دهان و یا بینی مصدوم دمیده میشود (یا به طرق مشابه دیگر) و تا به هوش آمدن مصدوم این چرخه تکرار میگردد .
امدادگران ممکن است به دلیل انتقال بیماری در زمان دمیدن به دهان یک بیمار نگران باشند و یا برعکس . از سویی اگر کسی دوره احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ را دیده باشد اما آنرا بکار نبرده باشد ، دوره آموزشی او میتواند به آسانی به دست فراموشی سپرده شود و یا اشخاص بدون تجربه ممکن است به خاطر بیم از خطای کاری ، این این عمل را انجام ندهند . لازم به ذکر است که در زمان حاضر در اورژانسهای استاندارد با وسیله ای (ماسک) تنفس داده میشود که مسیر انتقال هوا یک طرفه است .
در نظر بگیریم شخصی بي‌هوش است . به تكان‌ دادن‌ شانه‌هايش واکنش نشان نمیدهد . ارتباط برقرار نمکند . رنگ پریده است و نفس نمیکشد . علائم ایست قلبی وجود دارد . در این حالت افراد آموزش ندیده میتوانند روش «احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ تنها با دست» را آغاز کنند .شخص میتواند یکی از دستانش را بر روی دست دیگر گذاشته و بعد دستان خود را در مرکز قفسه سینه قرار داده و معیار صد فشار در یک دقیقه را در مد نظر گرفته و احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ را بدون دمیدن شروع نمایند .
فشار بر قفسه سینه موجب حفظ جریان خون به مغز ، قلب و سایر ارگانها میشود . روش «»احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ تنها با دست» را فقط افراد دوره ندیده میتوانند استفاده کنند و افراد آموزش دیده باید روش «احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ مرسوم» را باید بکار برند .بهتر است تا توانایی انجام دادن «احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ مرسوم» هر شخص روش «احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ تنها با دست» را بکار گیرد .
بکارگیری دستورالعمل «احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ تنها با دست» پس از مطالعات نشان داده که این روش به همان اندازه «احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ مرسوم» موثر است . البته این موضوع را باید در مد نظر داشت که بعد از توقف تنفس ، اکسیژن برای چند دقیقه به اندازه کافی در بدن شخص باقی میماند .
کارشناسان می گویند که هنوز هم باید روش «احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ مرسوم» یعنی ترکیب فشار و دمیدن را در نوزادان و کودکان بکاربرد و روش «احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ مرسوم» را برای بزرگسالان غش کرده و یا با تنفس غیر طبیعی بکار رود .

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ «احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ مرسوم» ، خواندن قسمتی از مطلب درج شده در پایگاه اطلاع رسانی پزشکی پاراسات را پیشنهاد میدهم:

نحوه‌ احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌
۱) در كنار بيمار زانو بزنيد. به‌ كمك‌ انگشت‌ شست‌ و نشانه‌ خود، يكي‌ از پايين‌ترين‌ دنده‌هاي‌ مصدوم‌ را در سمتي‌ كه‌ به‌ شما نزديك‌تر است‌ پيدا كنيد. نوك‌ انگشتان‌ خود را روي‌ دنده‌ مذكور حركت‌ بدهيد تا به‌ محل‌ تلاقي‌ دنده‌هاي‌ پاييني‌ با جناغ‌ برسيد. انگشت‌ مياني‌ خود را روي‌ محل‌ تلاقي‌ و انگشت‌ اشاره‌ را در كنار آن‌، روي‌ قسمت‌ پاييني‌ استخوان‌ جناغ‌ بگذاريد.
۲) كف‌ دست‌ ديگر خود را بر روي‌ استخوان‌ جناغ‌ قرار دهيد و آنقدر به‌ پايين‌ بلغزانيد تا به‌ انگشت‌ اشاره‌ (دست‌ اول‌) برسد. اين‌ نقطه‌، همان‌ محلي‌ است‌ كه‌ بايد روي‌ آن‌ فشار بياوريد.
۳) كف‌ دست‌ اول‌ خود را روي‌ دست‌ ديگر قرار داده‌، انگشتان‌ را در هم‌ قفل‌ كنيد.
۴) كاملاً روي‌ بيمار خم‌ شده‌، دستان‌ خود را مستقيم‌ نگه‌ داريد؛ به‌طور عمودي‌ روي‌ استخوان‌ جناغ‌ فشار آورده‌، قفسه‌ سينه‌ را ۵-۴ سانتيمتر فرو ببريد. بدون‌ برداشتن‌ دستان‌ خود، فشار را از روي‌ قفسه‌ سينه‌ برداريد.
۵) قفسه‌ سينه‌ را ۱۵ بار با سرعت‌ ۱۰۰ بار در دقيقه‌، فشار دهيد. زمان‌ لازم‌ براي‌ فشرده‌ قفسه‌ سينه‌ و رها كردن‌ آن‌، تقريباً بايد يكسان‌ باشد.
۶) سر را خم‌ كرده‌، چانه‌ را بالا بكشيد و دو بار تنفس‌ بدهيد.
۷) اين‌ چرخه‌ (۱۵ بار ماساژ قفسه‌ سينه‌ و بعد ۲ بار تنفس‌) را ادامه‌ دهيد. احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ را تا زماني‌ ادامه‌ دهيد كه‌:
نيروهاي‌ امداد اورژانس‌ برسند و مسؤوليت‌ را بر عهده‌ گيرند؛ بيمار از خود حركتي‌ بروز دهد يا يك‌ تنفس‌ خودبه‌خودي‌ انجام‌ شود؛ يا آنكه‌ آنقدر خسته‌ شويد كه‌ ديگر نتوانيد ادامه‌ دهيد.Advertisements

Posted on اوت 20, 2009, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 22 دیدگاه.

 1. تشکر دکتر جان . کار رو خیلی راحت کردید .

  مرسی – ساغ بولئنک

 2. سلام!
  خوبین شما؟
  فقط خواستم بگم که به عنوان یه کار موقتی یه ویدئو کلوپ زدم.آدرسمم اینه خیام شمالی بین کسرا و بهار بعد از باشگاه مجردی – فیلم کلوپ 30 نما
  اگه دنبال فیلم های روز می گردید می تونید یه سر بهم بزنید!
  راستی اگه خواستید راجع به ویدئو کلوپ ام حرفی بزنید حتمن کامنتتون رو خصوصی بذارید.
  ممنون.

 3. دکتر مرادی

  سلام دکتر . مطب مجازی نو مبارک . خوبه که این موضوع را مطرح کردید . خیلی ها اطلاعات کافی از احياي‌ قلبي‌ ـ ريوي‌ تنها با دست و بدون دمیدن را ندارند .

 4. salam .weblageton besyar amozandeh ast .ba tashor

 5. salam be dr sardar man sana hastam in veblag jadid maneh http://www.eftekhar20.blogfa.com ba tashak0r

 6. سلام
  مثل همیشه باز دانستنی جدید!!
  اموختیم آنچه ساده بود و نمیدانستیم !!

 7. سلام.

  با تقدیم یک سبد آرزوی سلامتی وشادی روزتون مبارک

  بلاگ جدیدتون زیباست

  موفق باشید

 8. پدر بزرگ من در اثر یک بیماری که مربوط به دستگاه گوارش بوده دار فانی را وداع گفته . پدرم چند سالی است که شیمی درمانی میکند چرا که دچار سرطان روده شده است . من وارد جزئیات نمیشوم و سئوال من در باره اثر آسپیرین بر این بیماری است . آیا آسپیرین میتواند از این بیماری پیشگیری نماید .

  ممنون از اینکه حوصله به خرج دادین .

 9. روز پزشک مبارک…

 10. سلام :
  روز پزشک وفرا رسیدن ماه مبارک رمضان بر شما پزشک گرامی مبارک باد.

 11. پرسش و پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام خدمت آقای دکتر مدتی است که از بینی و گلویم بصورت مکرر ترشحات چرکی و خلط بیرون می آیدو حدود 30 سال سن دارم و سابقه سینوزیت و غیره ندارم علت و راه درمان را لطفا» توضیح دهبد. باتشکر

  دکتر : سلام/مهمترین علامت سینوزیت مزمن ترشح چرکی بینی وپشت حلق اشت.پس ابتدا با یک سی تی اسکن از سینوس ها سینوزیت را رد کنید

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 12. پرسش و پاسخ کوتاه

  سوال : علائم درد گوش مياني يا عفونت آن در نوزادان زي شش ماه و درمان آن چيست

  دکتر : بی قراری/تب/علایم گوارشی(اسهال استفراغ)و….درمان:انتی بیوتیک

 13. پرسش و پاسخ کوتاه

  سوال : سلام.برای تسریع در عمل جوش خوردن بخیه ها استفاده از چه گروه موادغذایی و ویتامینها مفید فایده است ؟
  دکتر : منابع غنی از پروتئین مثل گوشت و جگر و منابع ویتامین ث مثل انواع میوه ها بخصوص مرکبات و آناناس بسیار موثرند.

 14. پرسش و پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام بفرمایید عسل برای دیابت مفید است یا مضر؟

  دکتر : سلام عسل طبیعی در حد روزانه یک قاشق غذاخوری ضرری ندارد

 15. پرسش و پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام و خسته نباشید من دختری 22 ساله هستم که مادرزادی دچار بیماری مننگوسل بودم و در همان دوران نوزادی عمل جراحی و درمان شدم .آیا با توجه به بیماری من ممکن است در آینده فرزندم هم به این بیماری دچار شود؟ آیا این بیماری در آینده باز هم ممکن است برای من مشکل ساز شود؟

  دکتر : قبل از بارداری و حین حاملگی وضعیت کلیه و ادراری شما باید تحت کنترل پزشکی باشد احتمال بیماری فرزند شما خیلی زیاد نیست

 16. پرسش و پاسخ کوتاه

  سوال : سلام 3ماه است که یک سنگ در 1سانتی مثانه درحالب سمت چپ قرار دارد دارو .اب.طناب زیاد زدم نیفتاده اندازه سنگ 5.7 است درد ندارم چکار کنم

  دکتر : احتیاج به سنگ شکنی دارید نبود درد نشانه خوبی نیست ممکن است علامت کاهش کارکرد کلیه باشد صبر نکنید

 17. پرسش و پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام. من خانمی 28 ساله با پوست چرب و دارای لکه بر روی بینی، گونه ها و پشت لب می باشم. نظر شما در مورد کرم ضد لک تریو دی چیست؟ چه ضد لک بهتری وجود دارد؟ ضد لک از نظر درصد هیدروکینون بهتر است چند درصد باشد؟ با توجه به اینکه پوست من چرب است و گاهی جوشهای ریز می زنم استفاده از یک کرم ترتینوئین چیست؟ خیلی ممنون میشم اگر جواب بدهید.

  دکتر: با سلام هردو کرم های خوبی هستند یک شب در میان استفاده کنید.در روز حتما از کرم ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنید

 18. پرسش و پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام دختری 20 ساله هستم.خط موی جلوی پیشانیم یکدست نیست. خط سمت چپ پیشانیم عقب تر است . ولی موهای کم پشتی دارد که با پرپشت کردن و بلند شدنشان ظاهر بهتری به پیشانیم می دهد. می خواستم از محلول ماینو کسیدیل استفاده کنم .1) سوالم اینه که در این سن مشکلی برای استفاده کردن ندارد ؟2)طرز استفاده ان را بطور کامل توضیح دهید.

  دکتر: با سلام خیر مشکلی ندارد 20 قطره هر شب به موضع بمالید و به پوست صورت نمالید

 19. پرسش و پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر من دختری 27 سال و مجرد هستم برای ریزش شدید موهایم نزد دکتری رفتم و تشخیص داد که نوع ریزش ارثی است و حدود 3 ماه است داروی ماینوکسیدیل 5% و فیناستراید تجویز کردند اخیرا شنیده ام که داروی فیناستراید فقط برای مردان است با این تفاسیر آیا تا به حال که مصرف کرده ام ضرری برای من ندارد؟ و آیا من این دارو را ادامه دهم یا خیر ؟و آیا دارویی جایگزین برای آن وجود دارد؟ ضمنا من آزمایش هورمونی نیز داده ام و از این لحاظ مشکلی نداشته ام

  دکتر : با سلام بله قرص فیناستراید را برای درمان آقایان تجویر میشود و مصرف آن ضرری نداشته برای شما در ابن مدت کوتاه نگران نباشید به ماینوکسیدیل ادامه دهید

 20. پرسش و پاسخ کوتاه

  سوال : در باره مزاج سرد و گرم و غذاهای با طبیعت سرد و گرم و ویژگیهای آنها توضیح دهید ممنونم
  دکتر : طبع گرم و سرد هنوز از نظر علمی مورد تایید نیست و در طب سنتی گفته میشود فردی که طبع گرم دارد ،با غذاهای سرد سازگار است مثل ماست،ماهی،سالاد و سبزی،خیار،ترشی و فردی که طبع سرد دارد با غذاهای گرم مثل انگور،خرما،موز،شکلات،گردو،زیره

 21. سلام من دختري 15 ساله هستم و به طور ارثي كم مو هستم. من قبلا از ماينوكسيديل 2% استفاده ميكردم و هيچ خارشي نداشتم به مدت 5 ماه ان را قطع كردم و با 5% شروع كردم اما الان سرم خارش دارد. ايا مصرف 2% خارش را خوب ميكند؟ و موهاي رشد كرده توسط 5% با مصرف 2% ميريزد؟ خواهش ميكنم بگيد چيكار كنم. من واقعا نمي توانم ماينوكسيديلو قطع كنم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: