بیماریهای مقاربتی تنها سوزاک و سیفلیس و ایدز نیست!

Bacterial Vaginosis – BVسئوال یک دوست:
سلام خدمت شما اقای دکتر عزیز ع. ح. سردار من نیز به مرض عفونت مقاربتی مبتلا هستم و گاهی درد از ناحیه چنان است که طاقت ندارم تحمل کنم  من به یک دکتر مراجعه کردم مدت 9 ما تحت معالجه بودم نسخه پی نسخه گرفتم اما راست اش را بخواهید دواها را سر وقت نخوردم خوب به مدت نه ماه انتی بیوتیک مصرف کردم کاملا انتی بیوتیک قوی بود اما  فایده نکرد امید است . مرا رهنمایی کنید تا ازدرد رها شوم و قابل ذکر است که من مجرد نیز هستم 23 سال سن دارم به خاطر اینده من نیز میخواهم خودرا از شر این مرض نجات دهم تشکر تشکر ازشما . چشم براه ام .

جواب :

دوست عزیز شما نام عفونت مقاربتی خود را ذکر نکرده اید تا بلکه بتوانم نظر خود را در باره آن بگویم . البته در ارتباط با مزمن شدن بیماریهای مقاربتی و یا عدم معالجه آنها چند علت وجود دارد ، پاره ای از آنها شامل موارد ذیل هستند : خود درمانی ، خجالت از رفتن به دکتر متخصص ، ندادن اطلاعات کافی به دکتر (مثلا تاریخ عفونت) ، نرفتن به آزمایشگاه جهت تشخیص عامل بیماریزا ، مشاوره گرفتن از افراد غیر متخصص ، عدم بروز علائم اولیه بیماری ، ساده انگاری بیماری و عدم مصرف به موقع داروها ، عدم کشت میکروب برای انتخاب آنتی بیوتیک مناسب ، معالجه بیماری مزمن به روش بیماری حاد ، عدم مصرف داروهای ضد قارچ در صورت طولانی بودن ، در نظر نگرفتن میکروب ثانویه.

چکار باید کرد ؟ آزمایش را باید چند بار تکرار نمود . ترشحات مجرایی را باید کشت داد . حتی اگر در بار نخست جواب منفی باشد و یا عواملی چون استرپتوکوکهای گرام منفی روئیت گردند باید تست تکرار شود  . لازم است که کشت ادار و منی صورت گیرد . باید با متخصص امراض آمیزشی مشاوره کرد . دکتر ها ممکن است روش متفاوتی در معالجه عفونت مزمن مقاربتی داشته باشند . من شخصا ترجیح میدهم قبل از شروع مصرف آنتی بیوتیک در بیماریهای آمیزشی مزمن ، یک دوره تحریک سیستم ایمنی با آمپولهای پیروژینال را شروع کنم . تزریق این گونه آمپولها با دوزاژ و زمانبندی خاص  توسط افراد متخصص صورت میگیرد . و تزریق خود سرانه آن میتواند خطرات جدی در بر داشته باشد .

متاسفانه عده ای که دسترسی به دارو دارند ، شروع به خود درمانی میکنند بدون اینکه گونه های این بیماریها و داروهای ویژه آنها را در نظر بگیرند .  برای اینکه تنوع میکربی در بیماریهای مقاربتی مشخص گردد ، مقاله زیر را بخوانید تا بدانید که عوامل این بیماری متنوع است و هر یک از این عارضه های میکروبی روش خاص دارویی خود را دارد (منبع متن ذیل : پایگاه اطلاعات رسانی پزشکی پاراسات).

حداقل ۲۵ نوع امراضی وجود دارد که از طريق مقاربت جنسی منتقل می شوند. آنچه وجه اشتراک اين امراض است اين است که همه از طريق مقاربت منتقل می شوند. امراضی که در اين جزوه از آنها نام برده شده به هيچوجه ليست کاملی نيستند، بلکه صرفا رايج ترين اين امراض هستند.
بسياری از بيماری های مقاربتی بسيار عفونی هستند و می توانيد تاثيرات درازمدت منجمله عقيم شدن بجا بگذارند.

 

راهنمايی مختصر درباره بيماری هايی که از طريق نزدیکی منتقل می شوند
SalmonellaNIAIDواژينوسيس ميکروبی (Bacterial Vaginosis – BV) به معنای دقيق کلمه يک بيماری آميزشی نيست زيرا که از طريق مقاربت جنسی منتقل نمی شود. ولی اين بيماری از طريق رابطه جنسی تشديد می شود و اغلب موارد در زنانی که از نظر جنسی فعال هستند پيدا می شود تا در زنانی که هيچوقت مقاربت جنسی نداشتند. عامل اين بيماری به هم خوردن توازن در وضعيت يک باکتری عادی و امن است که در واژن زن وجود دارد و هر چند که نسبتا بی خطر است و توجه به خود جلب نمی کند ولی برخی اوقات ممکن اسـت به ترشح بيش از حد مايعی منجر شود که بوی نامطبوع ماهی گنديده می دهد. هر چند که توضيح روشنی برای وقوع اين بيماری وجود ندارد ولی اين توضيح مطرح شده که ترکيب بازی منی مرد ممکن است يک عامل باشد زيرا که می تواند محيط اسيدی باکترهای واژن را عوض کند. يک عامل ديگر می تواند استفاده از کویل بعنوان یک وسیله پیشگیری توسط زنان باشد. یک زن نمی تواند واژینوسیس میکروبی را به یک مرد منتقل کند ولی ضروری است که او مورد درمان قرار گیرد چه اینکه این بیماری اغلب از واژن به رحم حرکت کرده و وارد لوله فالوپ شده و می تواند باعث عفونت بسیار جدی شود. درمان این بیماری از طریق مالیدن یک کِِرِم به واژن و استفاده از آنتی بیوتیک است.

Bacterial Vaginosis – BVبالانیتیس (Balanitis) اغلب بعنوان یکی از عوارض عفونیت و نه لزوما نوعی عفونت به اعتبار خود شناخته می شود. به معنای دقیق کلمه یک بیماری مقاربتی نیست بلکه بیشتر یک از عواقب فعالیت جنسی است. فقط مردان به این بیماری مبتلا می شوند و اغلب خود را بصورت تورم سر آلت تناسلی مرد نشان می دهد. این بیماری بیشتر در مردانی وجود دارد که ختنه نشده اند. عامل این بیماری بهداشت کم، سوزش ناشی از کاپوت و یا وسایل کشنده اسپرم، استفاده از برخی وسایل آرایش معطر و شستن زیر پوست ختنه گاه می باشد. درمان آن شامل استفاده از کِرِم برای تخفیف تورم و در صورت لزوم آنتی بیوتیک است.

Chlamydiaكلاميديا (Chlamydia) رایج ترین بیماری قابل درمان مقاربتی است. این بیماری اگر که درمان نشود می تواند باعث مشکلات جدی در مراحل بعدی زندگی شود. کلامیدیا باعث عفونت مدخل رحم (cervix) در زنان می شود. مجرای خروجی مثانه (urethra)، مقعد و چشمان در هم زن و هم مرد ممکن است از این بیماری عفونت یابند. عوارض عفونت در هر زمانی ممکن است بروز کنند. اغلب این عوارض چیزی بین یک یا سه هفته بعد از ابتلاء به بیماری رخ می دهند. البته عوارض بیماری ممکن است برای مدت مدیدی خود را نشان ندهند.

Crabs or Pubic Liceشپش ناحیه تناسلی (Crabs or Pubic Lice) انگل های کوچکی به شکل خرچنگ هستند که در بین مو زندگی کرده و از خون تغذیه می کنند. اینها عمدتا در بین موهای ناحیه تناسلی زندگی می کنند ولی ممکن است در بین موهای زیر بغل و همینطور موهای صورت و ابروی چشم هم زیست کنند. این انگل ها می توانند بیرون از بدن هم به زندگی خود ادامه بدهند و از اینرو در لباس، ملافه های تُشک و حوله هم ممکن است پیدا شوند. شما ممکن است این نوع شپش را با خود حمل کنید و از آن مطلع نباشید. ولی دو تا سه هفته بعد از آن دچار نوعی خارش می شوید. این نوع انگل عمدتا از طریق تماس فیزیکی در حین مقاربت جنسی منتقل می شود ولی ممکن است از طریق استفاده مشترک از لباس، حوله و یا ملافه با کسی که آن را دارد نیز منتقل شود. هیچ روش موثری برای جلوگیری از سرایت این انگل به خودتان وجود ندارد ولی شما می توانید با شستن لباس ها، حوله و ملافه تان با آب داغ از سرایت آن به دیگران جلوگیری کنید. محلول ضدعفونی ویژه ای را می توان از داروخانه خریدو به بدن مالید تا این انگل را از بین ببرد. تراشیدن موهای ناحیه تناسلی لزوما باعث از بین رفتن این انگل نمی شود.

(Epididymitisاپیدیمیتیس (Epididymitis) اشاره به تورم اپیدیمتیس، که یک مجموعه از مجاری که در بالای بیضه ها قرار دارند و اسپرم تولید شده را ذخیره می کنند، دارد. این وضعیت همیشه نتیجه بیمارهای مقاربتی نیست. ولی اگر چنین باشد، اغلب ناشی از وجود کلامیدیا و یا گانوريا (Gonorrhoea) است. عوارض این بیماری خود را بشکل تورم دردناک بیضه ها و کیسه بیضه ها (scrotum) نشان می دهند. بهترین روش جلوگیری از این بیماری استفاده از کاپوت در حین مقاربت جنسی است زیرا این بهترین روش جلوگیری از سرایت کلامیدیا و گانوریا است. اپیدیمتیس خودش به کسی سرایت نمی کند ولی عفونت های دیگری که مسبب آن بودند قابل سرایت هستند. (در باره کلامیدیا و گانوریا به بخش های بعدی رجوع کنید). درمان این بیماری از طریق استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت هایی که باعث آن بودند صورت می گیرد.

Genital herpesتب خال ناحیه تناسلی (Genital herpes) توسط ویروسی بنام هرپیس سیمپلکس (herpes simplex) رخ می دهد. این ویروس می تواند بر دهان، ناحیه تناسلی، پوست اطراف مقعد و انگشتان اثر بگذارد. بعد از اولین شیوع تب خال، این ویروس می تواند در بین بافت های عصبی مخفی بماند، یعنی جایی که کاملا غیر قابل تشخیص است و باعث عوارضی نمی شود. عوارض اولین عفونت معمولا بین یک تا ۲۶ روز بعد از در معرض این بیماری قرار گرفتن رخ می دهند و برای دو تا سه هفته دوام می آورند. چه مرد و چه زن ممکن است یک یا چند نوع از عوارض این بیماری را داشته باشند که شامل حس خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد، تاول های آبدار کوچکی که ممکن است بترکند و زخم های دردآور کوچک به جا بگذارند، برخورداری از درد هنگام ادرار اگر که ادرار از روی زخم های باز بگذرد، کسالت شبیه ابتلاء به آنفلونزا، کمردرد، سردرد، غدد متورم و تب می باشند.

زگیل ناحیه تناسلیGenital warts (Genital warts) تومورهای گوشتی کوچکی هستند که ممکن است در هر کجا از ناحیه تناسلی مرد یا زن پدیدار شوند. این بیماری در اثر ویروسی بنام «ویروس پاپیلوما انسان» (Human Papilloma Virus – HPV) باعث می شود. زگیل ممکن است روی آلات تناسلی، و یا اندام مختلف بدن، مانند دستان رشد کند. بعد ازاینکه ویروس زگیل ناحیه تناسلی به شما منتقل شد معمولا بین یک تا سه ماه طول می کشد که این زگیل ها بر روی اندام تناسلی شما ظاهر شوند. شما و یا همزی تان ممکن است متوجه ظاهر شدن تکه های سفید/صورتی کوچکی یا تکه های بزرگتری شبیه کلم روی ناحیه تناسلی شوید. این نوع زگیل در حوالی ناحیه خارجی واژن، پنیس، پوست بیضه و مقعد ظاهر می شوند. ممکن است به تنهایی یا بصورت گروهی رشد کنند. باعث خارش می شوند ولی بدون درد هستند. اغلب بجز خارش عارضه دیگری ندارند و ممکن است به سختی قابل دیدن باشند. اگر زنی در مدخل رحم اش زگیل داشته باشد، در آنصورت ممکن است باعث خونریزی جزیی شود و بصورت نادر ممکن است نوعی مایع رنگی از ناحیه واژن ترشح شود.

Gonorrhoeaسوزاک (Gonorrhoea) نوعی عفونت میکروبی است. معمولا از طریق تماس جنسی منتقل می شود و ممکن است باعث عفونت مدخل رحم، مجرای خروجی مثانه، مقعد و گلو شود. عوارض این بیماری ممکن است بین ۱ تا ۱۴ روز بعد از ابتلاء به آن ظاهر شوند. ممکن است به این بیماری مبتلاء شد و در عین حال هیچ عارضه ای هم نداشت. در مردان احتمال تشخیص عوارض این بیماری بیش از زنان است.

 

 

Gut Infectionsعفونت های دستگاه گوارشی (Gut Infections) ممکن است در هنگام رابطه جنسی منتقل شوند. دو تا از رایج ترین این عفونت ها «اَمُویی بیاسیس» (Amoebiasis) و «جیاردیاسیس» (Giardiasis) هستند. اینها عفونت های میکروبی هستند و وقتی که به ناحیه شکم می رسند باعث اسهال و درد شدید معده می شوند. عفونت های دستگاه گوارشی بین دو نفر منتقل می شود بویژه وقتی که یک نفر به این عفونت ها مبتلاء باشد و در رابطه جنسی تماس با مدفوع و یا مقعد صورت گیرد. استفاده از وسایلی مانند کاپوت و یا استفاده از دستکش های پلاستیکی می تواند جلوی سرایت این بیماری را بگیرد. وسایلی که برای تحریک جنسی هستند باید بعد از استفاده شسته شوند و همینطور دستان تان اگر در تماس با مدفوع قرار گرفتند باید شسته شوند. درمان هایی که برای مداوای اسهال وجود دارند برای درمان بسیاری از این عفونت ها کافی هستند ولی ممکن است استفاده از آنتی بیوتیک هم لازم شود.

Hepatitisهپاتیس (Hepatitis) باعث تورم کبد می شود. انواع مختلف هپاتیس وجود دارند. رایج ترین آنها هپاتیس A، B و C هستند. هر کدام از این ویروس به نحو متفاوتی عمل می کنند. هپاتیس ممکن است در اثر اسفاده از الکل و یا مواد مخدره رخ دهد ولی اغلب ناشی از نوعی عفونت ویروسی است.
مولاسکوم (Molluscum) یک بیماری پوستی است که توسط ویروس «مولاسکوم کانتاجیوسویم» رخ می دهد. این بیماری بصورت برجستگی های کوچکی بر روی پوست ظاهر می شوند و ممکن است برای یکی دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولاسکوم باعث برجستگی های مروارید شکلی به اندازه یک خال بر روی ران، کفل، اندام تناسلی و برخی اوقات صورت می شود. این بیماری از طریق تماس فیزیکی در عین مقاربت جنسی و یا تماس پوستی منتقل می شود. جلوی انتقال این بیماری را می توان با استفاده از کاپوت، اجتناب از تماس پوستی با کسی که به این بیماری مبتلاء است و یا نداشتن رابطه جنسی با چنین فردی تا زمانی که درمان شود، گرفت. در بیشتر موارد مولاسکوم بدون درمان رفع می شود. ولی آنها را می توان خشک کرد و یا با استفاده از مواد شیمیایی پوشاند.

یورترایتیس غیر مشخصNon-Specific Urethritis - NSU (Non-Specific Urethritis – NSU) تورم مجرای خروجی مثانه مرد است. این تورم ناشی از چند نوع عفونت مختلف است که رایج ترین آنها کلامیدیا است. یوره ثرایتیس غیر مشخص ممکن است برای ماهها و حتی در مواردی برای سالها در یک رابطه تجربه شود. عوارض یوره ثرایتیس غیر مشخص ممکن است شامل این موارد شود: درد و یا حس سوزش هنگام دفع ادرار، ترشح یک مایه سفید/شیری از نوک آلت تناسلی مرد که در اول صبح ممکن است بیشتر مورد تشخیص باشد، و این حس که باید بکرات دفع ادرار کنید. اغلب ممکن است هیچ عارضه ای وجود نداشته باشد ولی این به معنا نیست که ممکن نیست این عفونت را به همزی تان منتقل نکنید.

Scabiesجَرب (Scabies) توسط کرم های انگلی که به زیر پوست می روند و باعث خارش می شوند رخ می دهد. این کرم ها بسیار کوچک هستند و قابل رویت نیستند و بسیاری افراد نمی دانند که آنها را با خود حمل می کنند. اینها باعث خارش می شوند و این وضعیت ۲ تا ۶ هفته بعد از سرایت به مرض شروع می شود. علایم این بیماری وجود خط های قرمز در زیر پوست دست، کفل و اندام تناسلی است. رایج ترین نحوه سرایت این بیماری از طریق تماس فیزیکی در حین مقاربت جنسی است هر چند ممکن است با استفاده مشترک از حوله و یا لباسهای فرد دیگری که به بیماری مبتلا است سرایت صورت گیرد. این نحوه سرایت البته غیر معمول است. هیچ روش موثری برای اینکه از سرایت بیماری به خود جلوگیری کنید وجود ندارد هر چند که می توانید با شستن لباس ها و ملافه های خود در آب داغ از سرایت این بیماری به دیگران جلوگیری کنید. مایعات ضدعفونی وجود دارد که می توانید از داروخانه بخریید و به بدن خود بمالید تا این انگل از بین برود.

سفلیسSyphilis (Syphilis) یک عفونت رایج در بریتانیا نیست ولی در برخی کشورهای دیگر بیشتر رایج است. این بیماری نوعی عفونت باکتریایی است. اغلب از طریق معاشرت جنسی منتقل می شود ولی ممکن است از طریق مادری که به آن مبتلا است به نوزاد متولد نشده اش هم سرایت یابد.علایم و عوارض سفلیس برای مرد و زن یکی است. این عوارض ممکن است به سختی قابل تشخیص باشند و از زمان مقاربت جنسی با کسی که به این بیماری مبتلا است ممکن است تا سه ماه طول بکشد قبل از اینکه عوارض بیماری ظاهر شوند. سفلیس چندین مرحله دارد. مراحل اول و دوم آن بسیار مسری هستند.

Thrushبرفک (Thrush) که به آن کندیاسیس (candiasis) هم می گویند قارچی (yeast) است که برروی پوست زندگی می کند و رشد آن توسط باکترهای بی ضرر دیگری که وجود دارند محدود می شود. اگر این قارچ خود را تکثیر کند می تواند باعث خارش، تورم، زخم شدگی و ترشحات در مرد و زن شود. زنان ممکن است هنگام دفع ادرار نوعی ترشح غلیظ سفید را تجربه کنند. بسیاری از مردان ممکن است چنین ترشحی را از آلت تناسلی مرد تجربه کنند و برایش سخت باشد تا پوست ختنه گاه خود را عقب بزند. برفک هنگام مقاربت جنسی با کسی که به آن مبتلا است سرایت می کند. ولی همینطور در صورتی که لباسهای بسیار تنگ نایلونی یا الیافهای مصنوعی بپوشید و یا آنتی بیوتیک مصرف کنید نیز ممکن است بروز کند. برخی اوقات علت وقوع آن روشن نیست. برای جلوگیری از سرایت این بیماری استفاده از کاپوت هنگام مقاربت جنسی موثر است و تا آنجا که به مردان مربوط می شود شستن منظم زیر پوست ختنه گاه شان نیر مفید است. معالجه برفک شامل استفاده از درمانهای ضد قارچ می شود. برفک ممکن است بویژه در زنان دوباره عود کند.

Trichomonas Vaginosisتراکومانوس واژینوسیس (Trichomonas Vaginosis) که به اختصار به آن تریش (Trich) هم می گویند در اثر یک پارازیت که در واژن زنان و در مجرای خروجی مثانه مردان وجود دارد رخ می دهد. اغلب عارضه ای وجود ندارد. اگر عوارض این بیماری ظاهر شوند در آنصورت در مردان به شکل درد در حین ادرار و یا انزال در طی مقاربت جنسی و در زنان بصورت زخم زدگی در طی مقاربت جنسی و دفع ادرار و تورم ناحیه بیرونی واژن بروز می کنند. سرایت این بیماری معمولا از طریق رابطه جنسی از طریق دهان، مقعد و واژن با کسی که به آن مبتلا است رخ می دهد. معالجه این بیماری شامل استفاده از آنتی بیوتیک می شود و در صورت درمان مجددا عود نمی کند.

Posted on اوت 15, 2009, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 57 دیدگاه.

 1. با سلام. من به عنوان دانشجوی رشته روابط عمومی به شما افتخار میکنم. لطفا به وبلاگ من یه سری بزنید.
  http://www.sananews.blogfa.com

 2. آقای دکتر سردار، سلام
  یک چیز همین اول کار بگم: در نظری که گذاشته بودین، من متوجه شدم در تایپ شما نیم‌فاصله هم رعایت شده که من خودم خیلی از رعایت شدن این قواعد لذت می‌برم. در یک دوره‌ی زمانی کوتاه، خیلی از وبلاگ‌نویس‌ها از جمله من و شما فضای وبلاگ‌شون رو تغییر دادن که من فکر می‌کنم خیلی کمک کرده که وبلاگ‌نویسی بهتری داشته باشیم.
  در مورد گوگل‌خوان باید بگم که این نکته‌ای که به آن اشاره کردید که target آن را نمی‌شود تغییر داد و blank را انتخاب کرد برای من هم خیلی مهم بود ولی متأسفانه من خودم هم آخر سر نتونستم این ایراد گوگل‌ریدر رو برطرف کنم و در وبلاگ‌های دیگه هم که چک کردم دیدم اون‌ها هم همین‌طورن! گوگل‌خوان وبلاگ من از طریق گوگل‌ریدر اضافه نشده بلکه یک gadget بود که خود سیستم بلاگر داشته و من از اون بعنوان گوگل‌خوان استفاده کردم چون همون کار رو می‌کرد و مزیت بهتری هم داشت، در واقع به قول الهام(سخنگوی دولت ا.ن) این گوگل‌خوان به معنای واقعی نیست. وردپرس رو نمی‌دونم که این امکان رو داره یا نه ولی بلاگر و وردپرس امکانات شبیه به هم زیادی دارن، یحتمل داشته باشه. اسم این افزونه در بلاگر Blog list هست که در توضیحی که درباره‌ش داده، اون رو بعنوان یک بلاگرول معرفی کرده!

 3. آقای دکتر سردار عزیز . یک سئوالی در مورد عدم تنفس همیشه در مغزم خطور میکند . البته کنجکاوی من بیشتر در مورد نحوه‌ احياي‌ تنفسي‌ است . و در این ارتباط بیشتر منظورم احياي‌ تنفسي‌ به‌ روش‌ دهان‌ به‌ بيني ویا دهان‌ به‌ دهان است . آیا این روش خطر انتقال بیماری را ندارد و آیا تا بحال روش بهتری برای این عملیات پیشنهاد نشده است ؟

  راستی خانه نو مبارک .

 4. میم مثل من

  میم مثل من یه جور بازیه هرکس دوست داره میتونه تویه این بازی شرکت کنه

  بازی این جوری انجام میشه:هر کس یه حرف رو انتخاب میکنه مثل (ر) بعد یه کلمه پیدا میکنه

  که با (ر) شروع بشه مثل رمضان بعد در مورد همین کلمه ۲سطر می نویسه.

  اونایی که دوست دارن تویه این بازی شرکت کنن میتونن از الان شروع کنن.

  • رمضان امسال بوی خدا نمیداد. امسال نه برای نماز عید فطر و نه روز قدس کاری کردیم. راستی چرا باید این دولت اینقدر بترسد؟

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باسلام. من 24 سالمه و بتازگی از کرم جوان کنندهAHA بادرصد 15 مای استفاده میکنم پوستم گندمگون است و جوش و… ندارد فقط کمی تیره است و برای شفافتر شدن از ان استفاده میکنم میخواستم نظر شما را هم در این مورد بدانم که ایا این کرم خوب است و ضرری برای من ندارد؟
  دکتر : برای شادابی و جوانی پوستت بهتره از کمپلکسREjuvenation exuviance-USA که به شکل ژل کرم است هر شب به پوستت بمالی خیلی عالیه

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام دکتر من بار اولی که از اپیلیدی استفاده کردم روی پوست دستم چند جوش قرمز ظاهر شد مدتی ازش استفاده نکردم تا خودش خوب شه اما هیچ فرقی نکرد و من باز از اپیلیدی استفاده کردم الان که چند ماه میگذره به نظرم پوستم که بدون هیچ جوش یا نقاط زیر پوستی بود خیلی عوض شده تمام موهایی که کنده میشه به شکل نقطه های برجسته شده (تمام دستم دون دون شده)و بیشترشون حالت جوش پیدا کردند. چه طور میشه جای اینها خوب بشه و پوستم به حالت اول برگرده؟ آیا کلا نمیتونم از اپیلیدی استفاده کنم و اینکه رو جاهای دیگه بدنم هم ممکنه مثه پوست دستم چنین حساسیتی بده؟
  دکتر : با سلام بله- شما از پی لیدی استفاده نگنید . زیرا در شم موهایتان تغیی جهت داده اند و مو زیر پوستتان رشد می کند متاسفانه این حالت ادامه دارد مگر این که موهای مشکل دار را لیزر کنید

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام . پسری 27 ساله هستم و 2 سوال از خدمتتون داشتم . پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون و امیدوارم هر روز خوشتیپ تر از دیروز بشید ! 1- روی شونه های من 3-4 تا جوش کیستیک هست که همرنگ پوست هستند و التهاب خاصی ندارند . مصرف موضعی اریترومایسین همه جوشهای شانه رو خوب کرد جز این 3-4 تا . هیچ داروی خوراکی مصرف نکردم و راستش از روآکوتان و دکوتان هم نمی خوام مصرف کنم چون همینجوریش ریزش مو دارم ، اخیرا یک دوستی بهم پیشنهاد کرد روی جوشهای کیستیک پماد ایکتیول ( روغن سیاه ) قرار بدم ! بنظر شما ایکتیول می تونه سر این جوشهای کیستیک رو باز کنه ؟ کلا شما بجز دکوتان و تزریق در کیستها چه پیشنهادی دارید ؟ 2- ماینوکسیدیل 7% رو میشه ساخت یا حل نمیشه ؟ روی سر من به مدد مصرف یکسال و نیم فین پشیا و ماینوکسیدیل 5% و زینک پلاس و ب کمپلکس ، موهای کرکی زیادی در اومده اما الان 6 ماهی هست که به همین صورت باقی مونده اند و به موی ترمینال تبدیل نمی شوند ، درواقع می خوام بیشتر تحریکشون کنم . ماینوکسیدیل 7% خوبه ؟ شما چه پیشنهادی دارید ؟ یکدنیا تشکر
  دکتر : با سلام ایکتیول جهت درمان جوش نیست . شاید این ضاعات شما جای جوش باشد بهتر است معاینه شوید 7 درصد عوارض بیشتر ایجاد می کند بیش از 5 درصد مجاز نیست

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام. خسته نباشید. استفاده مداوم از aha neostrata به عنوان ضد چروک اشکالی نداره؟ ( برای پوست چرب ) چند درصد باشه بهتره؟ هر شب میشه استفاده کرد؟ من 28 سالمه و هنوز چروک زیاد و عمیق ندارم. از چه سنی باید استفاده کرد؟
  دکتر : با سلام خیر – حدود 20 درصد – 10 درصد از25 سالگی

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام چند سوال خدمت شما داشتم . 1 – در اثر تخلیه جوش های سر سیاه بینی ام یک برامدگی کنار آن بر اثر فشار بجود آمده که الان 2 سالی میشه که اینجوری هست و خوب مطمئنم بدون درمان خودش خوب نمیشه . اگه میشه راهنمایی کنید که باید چیکار کنم ( مثل چروک شدن شده ) ؟! 2 – روی دماغم یک دونه هست که قرمز زنگه ( خال نیست ) این هم متاسفانه جوش بود که بر اثر تخلیه بصورت دونه در اومد ( البته کوچیکه ) میخواستم ببینم هزینه برداشتنش چقدره ؟ 3 – جای جوش اندازه 2 برابر سر سوزن هزینه پر کردنش چقدره و بهترین روش چیه و هزینش چقدره ؟ 4 – کنار کشاله ی ران من یک لک تیره پدیدار شده و دایره ای شکل هست . خودم فکر میکنم عرق سوز شده باشه چون من ورزشکار هستم ، ولی متاسفانه الان حدود 5 ماهی میشه که نرفته آیا راهی هست که برطرف بشه ؟ ببخشید که وقتتون رو گرفتم . ممنون میشم جواب بدید
  دکتر : با سلام ضایعه روی بینی شما بدون معاینه امکان پذیر نیست شما بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید هزینه لیزر یک ضایعه کوچک حدود 25- 35 هزار تومان می باشد

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام و خسته نباشيد.من خانمي 28 ساله با پوست روشن و صورتي پر جوش هستم حدود 2 سال پيش قرص راكوتان را براي درمان جوش به مدت 8 ماه روزي يكي مصرف كردم و كمي كه بهتر شد چند جلسه ميكرودرم به پيشنهاد پزشكم انجام دادم اما الان هيچ بهبودي حاصل نشده است و حتي بدتر هم شده از شما خواهشمندم من را راهنمايي كنيد بعد از صرف اين همه وقت و هزينه الان چه كنم؟
  دکتر : با سلام اگر جوش نمی زنید و فقط جای ان مانده از لیزر می توان بسیار نتیجه گرفت فقط باید توسط پزشک وارد انجام شود ولی اگر هنوز جوش می زنید اول باید درمان شوید بعد لیزر

 11. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام مي خواستم بدونم براي درمان كم خوني چه راه هايي وجود داره و خوردن چه داروها و غذاهايي مفيده؟ با تشكر
  دکتر : با سلام جواب کلی این سوال احتمالا کمبود آهن می باشد که در اکثر خانمها شایه است و بهترین منابع غذایی ان انواع گوشتها می باشد که جذب اهن بالایی دارد مصرف همراه غذا خصوصا همراه حبوبات و بعضی سبزیجات منابع ویتامین ث مثل پرتقال و ابلیمو و عدم استفاده از چای 1 سعت قبل و بعد از غذا در صورت نیاز به مسئله تخصصی تر می توانید تماس بگیرید

 12. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام خسته نباشين من پسري حدودا 20 ساله هستم که داري پوستي خشک هستم و بعد از اصلاح صورتم روز بعد جوش هاي قرمز و سفيد تقريبا چرکي ايجاد ميه که خود بخخود تقريبا محو مي شن ولي حالتي پوسته پوسته روي صورتم ايجاد ميشه که مجبور آن ها را به هر وسيله شده بکنم آيا در ماني هست البته اگه ريش هم بذارم باز هم جوش هاي قرمز ايجاد ميشه که به خاطر خارش آن ناحيه است بعد من چند ماه از اتوي مو و سشوار استفاده کردم براي صاف کردن مو هام الان مو هاي مو به شدت خشک شده و اصلا طراوت نداره شامپو متنوع زياد استفاده کردم ولي اثري نداشتيه آيا راهي و درماني وجود دارد و من اصرار به صاف کردن مو هام دارم ممونو مي شم راحلي براي من ارائه بدين . با تشکر
  دکتر : با سلام شما جهت درمان بهتر است از محلولهای ضد جوش کیلیندومایسین استفاده کنید اگر به پزشک مراجعه کنید بهتر است به علت عدم معاینه حضوری تشخیص کامل نیست و به این درمان اطمینان صد در صدنداشته باشید

 13. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام من پسری هستم که پوست دستام به خاطر پوشیدن آسین کوتاه و تابش مداوم آفتاب تیره شده ولی رنگ پوست بدنم سفیده و دستام هم قبلا سفید رنگ بوده برای اینکه رنگ پوستم دوباره برگرده باید چیکار کنم آیا استفاده از کرم تریتنیون0.05 میتونه کمک کنه که زنگ پوستم دوباره سفید بشه
  دکتر : با سلام به مرور زمان اگر پوستتان در معرض افتاب نباشد رنگ ان برمیگردد بهتر است بلوز استین بلند بپوشید

 14. sسلام آقای دکتر
  .از راهنمایی های شما متشکرم

 15. سلاسلام
  میبخشید. همسر من دوست دارد که من آلت تناسلی اش را بخورم. از آن طرف هم رابطه جنسی از پشت را هم دوست دارد و من برایش این کارها را انجام می دهم. ایا ممکن است از طریق خوردن لت تناسلی همسرم بیماری به من منتقل شود و یا خودم دچار بیماری شوم. در مورد ارتباط جنسی از پشت هم کمی بیشتر توضیح دهید. من کمی از این بابت احساس نگرانی می کنم ولی خودم هم دوست دارم شوهرم را راضی نگه دارم.

  • در سکس آرال اگر همسرتان بیماری مقاربتی داشته باشد ، بیماری به دهان و از آنجا به جا خای دیگر بدن انتقال میابد . در حالت طبیعی منی هیچ گونه آلودگی ندارد .
   در سکس آنال انواع میکروبها میتوانند از شما به همسرتان و از طریق او به واژن شما انتقال یابد .

 16. سلام آقای دکتر . من جوانی هستم 27 ساله و تقریبا از 4 سال قبل کیست پیلونیدال دارم . اولین بار نمیدونستم چکار کنم و اونقدر ورم کرد تا ترکید و بعد از 1 سال دوباره ظاهر شد و من رفتم دکتر . اونبار هم با اینکه کپسول سفالکسین گرفتم ، همون شب که اومدم خونه از شدت ورم ترکید . حالا از اون زمان با توصیه ی پزشک هر وقت که میخواد ظاهر بشه سریع همون روز اول شروع میکنم سفالکسین میخورم ( 8 ساعتی ) و نمیذارم رشد کنه . اینبار از دستم در رفت و نتونستم تا 2-3 روز کپسول بخورم و رشد کرده . من با کپسول تونستم کنترلش کنم تا دردش وحشتناک نشه و از کار بیفتم ، ولی همینم کمی درد داره و اذیتمن میکنه و نمیتونم صبر کنم تا عفونتش تموم بشه . چون بزرگ شده و هر روز خیلی کم کوچک میشه . میخوام بدونم پماد ایکتیول میتونه باعث بشه که سر باز کنه ؟ ضمنا اینم بگم که همیشه وقتی کوچیک بود و قرص میخوردم ، همون یه ذره چرک رو میتونستم از یک سوراخ کوچیک که پائینش هست خارج کنم . ولی این بار ظاهرا اون سوراخ کسدود شده . ممنون میشم کمکم کنید .

  • کیست پیلونیدال یا سینوس پیلونیدال

   درمان کیست عفونی شده معمولاً شامل برش دادن برروی آبسه و تخلیه چرک و گاهی جراحی به منظور برداشتن کل ناحیه عفونی می‌باشد. التیام زخم جراحی ممکن است چند ماه به طول انجامد زیرا باید از عمق زخم ترمیم شود. یک تکه گاز باید برروی زخم قرار داده شود تا هم امکان هواخوردن وجود داشته و هم از ساییده شدن لباس‌ها به زخم جلوگیری شود.

 17. ممنونم . در خصوص جراحی عرض کنم که متاسفانه همونطور که شما فرمودید مدت زیادی طول میکشه تا زخم ترمیم بشه و گوشت بیاره . اما نکته ی مورد سوال من این بود که آیا استفاده از پماد ایکتیول میتونه باعث این بشه که آبسه اصطلاحاَ » سر باز کنه» ؟

 18. با سلام
  بنا به دلایلی نمیتوانم ازمایش بدم ایا راهی هست که بفهمم ایدز دارم یا نه منظورم اینه که ایا علایم خاصی داره؟ با تشکر

 19. مراحل و علائم ایدز

  تنها با آزمایش میتوان تشخیص داد .
  مراحل و علائم ایدزعبارتند از:

  مرحله عفونت اولیه HIV: (مرحله اول)

  این مرحله چند هفته طول می کشد و معمولا با یک حالت شبیه سرماخوردگی که بلافاصله بعد از عفونت رخ می هد همراه است. این حالت شبیه سرماخوردگی گاهی اوقات تحت عنوان حالت seroconversion یاد می شود. (علائمی نظیر تب، گلودرد، بزرگی غدد لنفاوی، درد مفاصل و عضلات، سر درد، ضعف و بی حالی، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، کاهش وزن، اسهال و گاهی دانه های جلدی یا تظاهرات عصبی). در حدود20درصد موارد علائم به گونه ای است که فرد به پزشک مراجعه می کند، ولی معمولا تشخیص داده نمی شود و حتی اگر تست HIV آنتی بادی در این موقع انجام شود ممکن است هنوز مثبت نباشد.

  طی این مرحله مقدار زیادی HIV در خون محیطی فرد وجود دارد و سیستم ایمنی با تولید پادتن ها (آنتی بادی ها) و لنفوسیت های سلول کش (لنفوسیت های سیتوتوکسیک) شروع به پاسخ در برابر ویروس می کنند.از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه آزمایشگاهی که نشانگر آلودگی فرد است حدود 2 تا 12 هفته و گاهی تا 16 ماه طول می کشد.

  مرحله بدون علامت بالینی (مرحله دوم)

  این مرحله به طور متوسط 10 سال طول می کشد و همانطور که از نام این مرحله پیدا است، خالی از هر علامتی است. هرچند ممکن است غدد متورم لنفاوی هم وجود داشته باشند (لنفادنوپاتی). سطح HIV در خون محیطی به سطح بسیار پایینی کاهش می یابد، ولی بیماری همچنان مسری است و آنتی بادی HIV در خون قابل ارزیابی است.تحقیقات نشان داده است که HIV طی این مرحله غیرفعال نیست و در غدد لنفاوی بسیار فعال است. تعداد زیادی از سلول های T- helper آلوده شده و می میرند و ویروس فراوانی تولید می شود. تست آزمایشگاهی جدیدی وجود دارد که مقدار ناچیز HIV که از غدد لنفاوی آزاد می شود را اندازه می گیرد. این تست HIV-RNA را اندازه می گیرد (RNA ماده ژنتیکی HIV می باشد) این تست را تست بارگیری ویروس (viral load test) می گویند که نقش بسیار مهمی در درمان آلودگی با HIV دارد.

  مرحله علامتدار عفونت HIV (مرحله سوم)

  با گذشت زمان، سیستم ایمنی توان خود را از دست می هد که به 3 دلیل عمده زیر است.

  1 – بافت ها و غدد لنفاوی به دلیل سال ها فعالیت، آسیب می بینند.

  2 – و HIV جهش پیدا می کند و آلوده کنندگی اش تشدید می شود. به عبارت دیگر برای تخریب سلول های،T- helper قوی تر و متنوع تر می شود.

  3 – بدن توانایی جایگزینی سلول های T – helper از دست رفته را ندارد.

  با ایجاد نقص در سیستم ایمنی، علائم به وجود می آیند که در آغاز بسیاری از علائم خفیف هستند. ولی با تحلیل سیستم ایمنی، علائم تشدید می شوند

 20. سلام
  من 2ساله ازدواج کردم و خانمم 2 ماهیه که بارداره. یکی دوهفته هست که روی آلت تناسلی ام یک سری نقاط سفید رنگ می بینم بدون اینکه خارش یا ناراحتی خاصی داشته باشم. انتهای اون(روی پوستم ) هم کمی پوسته پوسته شده . خانمم هم توی همین مدت دچار همین مشکل و خارش شده است.
  فکر میکنید مشکل قارچه یا عفونت باکتری؟ درمانش چطوره و نیاز به مراجعه پزشک داره یا نه؟

 21. با سلام
  اقای دکتر من مدت بیش از 2 سال است که به سوزش نوک پنیس مبتلا هستم (البته نه مدام) 2 تا 3 ماهه هم که احساس میکنم یک رگ داخل پنیس سفت شده(قوام پیدا کرده)
  البته چند تا جوش خیلی ریز هم رو ÷نیس مشاهده میشه البته بدون درد و به رنگ پوست
  00تنها حرکت جنسی ام خودارضایی بوده .لطفا تشخیص طبی خوتون روبرام بنوسید

 22. سلام خدمت داکتر صاحب محترم.به مرض سوزاگ گرفتار هستم وهشت ماه از عروسیم میشود.تحت تداوی در نزد یک داکتر قرار دارم ولی متاسفانه هیچ نتیجه تا به حال نداده.فقط به مدت 10یا 15روز خوب میشوم بعد ازآن دوباره همان حالت اول میباشد.بعضی اوقات چون درد شدید میشود تحمل نمیتوانم و از پچکاری سفتریاکسون استفاده مینمایم بنظر شما باید چی کنم؟

  • دوست عزیز به موارد ذیل توجه کنید :
   – ممکن است غیر از میکروب سوزاک در شما میکروب و یا میکروبهای دیگری نیز باشد چنان کلامید یا قارچ .
   – آنتی بیوتیک مصرفی اثر نکرده باشد که نوع آن باید تغییر کند . و پچکاریهای دیگری باید شود .
   – بیماری شما مزمن شده و کاملا تحت معاینه داکتر امراض آمیزشی باشید .
   لازم است ترشحات شما کشت شود تا آنتی بیوتیک اصلی کشف گردد ( حتی چند بار)
   کامیاب باشید و سلام من بر دوستان افغانی .

 23. با سلام.

  مردی 26 ساله هستم متاهل.مدت 2 هفته است که بعد از انضال دچار درد در ناحیه خروجی اسپرم و مقعد میشوم.و بعد از 1 دقیقه درد قطع میگردد.در هنگام ادرار دردی احساس نمیشود.بیضه ها از حالت همیشگی کوچکتر شده اند.یک جوش کوچک چرکی هم روی آلت ظاهر گشته است که در صورت فشار آوردن دچار درد میگردد. لطفا راهنمائی کنید.

  با سپاس

 24. با سلام خدمت جناب دکتر

  دکتر من پسری 20 ساله هستم.مدتی که بر روی سر آلت تناسلیم و جای ختنه لک سفید رنگی ظاهر شده است.تقریبا 6 ماه هستش.اول این لک کوچک بود و بر رویک محل ختنه بود ولی بعد از چند وقت رشد کرد و بر روی سر آلت تناسلیم رسید
  لطفا راهنمایی کنید
  به نظر شما مشکل چیست و برای درمان چی کار کنم؟

 25. سلام و خسته نباشین خدمت آقای دکتر.
  واقعا از زحمات شما در مورد پاسخ به سوالات ما باید تشکر کرد.
  جناب دکتر مدتی هست که روی کیسه ی بیضه ی من جوش های تقریبا بزرگ چرکی زده که بعد از مدتی سفیدی جوش مثل اول معلوم نمیشه(یه جورایی پست میاد روش)میخواستم بدونم که علت این جوش ها چیست؟
  آیا درمانی داره؟
  بیماری خطرناکی هست یا خیر؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین.

 26. سلام واقعا از وبلاگ خوبتون ممنونم.من وختری 23 ساله هستم و همیشه بعد از حمام کردن سر بینی و گونه ها وقسمت بین ابروهام قرمز میشه.و باید یکی دو ساعت بگذره تا به رنگ طبیعی برگرده می شه راهنماییم کنید که جطور از شر این قرمزی ها خلاص شم؟ راستی برای ضد چروک از چه کرمی استفاده کنم؟

 27. سلام دکتر
  من پسری 22 ساله هستم در موقع ادرار احساس سوزش می کنم و یک ماده زرد-سبز رنگ از دستگاه تناسلیم خارج میشه به پزشکر مراجعه کردم آزمایش برام تجویز نکرد و فقط داکسی سایکلین برام تجویز کرد .
  من چه بیماری دارم ؟
  دوره درمانش چه مدته ؟
  ایدز که نیست ؟
  دکتر تورو خدا جواب بدین از نگرانی دارم میمیرم

 28. سلام جناب دکتر. من مالزی درس میخونم و 10 روز پیش حین نزدیکی کاندوم پاره شد و شریکم هم ناشناس بود. الان 2-3 روزه 2-3 تا زخم شبیه عکسای سفلیس روی آلتم میبینم. با چه دارویی میتونم خوددرمانی کنم؟ چون اینجا اگه ازمایش بدم و مثبت شه ممکنه برام بد شه ویا حتی بیرونم کنن. خیلی میترسم. لطفا راهنماییم کنین که دارم میمیرم از ترس.

 29. سلام خدمت شما سوال من اینه

  من حافظم یه کم کم شده 21 سالمه ته گلوم هم یه چیزایی شبیه آف زده ولی بعضی از این دکترا میگن پنیرکه

  نمی دونم پنیرک چیه؟؟؟؟

  چن وقت پیشم خارش عجیبی روی پوست مچ پام داشتم

  علتش می تونه ایدز باشه؟؟؟

 30. salam aghaye dr.aghaye dr.aye ba khordane alate zan bimari montaghel mishe?

 31. با سلام
  من یه سوالی داشتم
  یه مدته که وقتی مدفوع میکنم سوزش وحشتناکی دارم و وقتی نزدیک عادت ماهیانم میشه اسهال میشم ممکنه راهنماییم کنین من ممکنه مبتلا به بیماریه خطرناکی باشم؟
  چه طوری از شر این سوزش راحت شم؟
  ممنون

 32. سروش ازافغانستان
  سلام
  مدت يكسال از ازدواجم مي گزرد حدود شش ماه بيش بعد از انچام مقاربت احساس سوزش در قسمت ازگلو بايين آلتم درروي بوست كردم بعد ازمدتي متوجه شدم كه كم كم احساس خارش دارم و همچنان به اندازه 1 سانتي متر مربع بصورت بوسته بوسته است و قابل ذكراينكه بعدازهربارنزديكي همسرم وخودم حس سوزش زياددرناحيه آلتمان داريم تا هنوز به داكترمراجعه نمرديم.
  ممنونم اگركمكم كنيد.

 33. سلام
  ممکن است بعد از گذشت 6 ماه علایم ایدز مثل برفک در دهان ایجاد شود؟من 6 ماهه که فکر میکنم از طریق زخمی که روی دستم ایجاد شده ایدز گرفتم این فکر رفته تو سرم و بیرون نمیاد
  منو راهنمایی کنید

 34. سلام آقای دکتر
  من پسر 21 ساله ای هستم که فکر می کنم دارای بیماری خاصی می باشم لطفا راهمایی کنین
  سر آلت بنده دارای تعداد زیادی زخم (زیگیل) مانند هست چه باید بکنم با تشکر

 35. سلام.من دختري 21 ساله هستم. به مدت 1سال است كه بيماري زگيل رادارم.ولي تا به حال اطلاعي در مورد آن نداشتم.تا اينكه نوشته هاي شما را خواندم. چند روز است كه متوجه شدم به شوهرم همانتقال پيدا كرده. زگيل ها بدون خارش وزنگ پوست هستند و به اين شدت كه توضيح دادين نيستن. ميخوام بدونم براي درمان چيكار بايد بكنم. ويا اينك از اين يشتر نشن و به كسي انتقال داده نشن. اگه جواب بديد ممنون ميشم.

 36. سلام دوستم در آن باره قبلا در یک پست تحت عنوان ذیل بحث کردیم :
  روشهای انتقال و درمان زگیل تناسلی (ویروس پاپیلومای انسانی)
  تیتر را کپی کرده و در قسمت جسنجو وب بگذارید و وارد بحث شوید .
  هر دو هر چه زودتر با یک متخصص پوست مشاوره نمائید . شما همچنین با یک متخصص زنان و زایمان باید در مشاوره باشید .

 37. سلام به اقای دکتر ایا غده لنفاوی واگیر است

 38. سلام آقای دکتر،

  من می‌خواستم بدونم از چه طریقی شناخت این نوع بیماریها ممکن هست، آزمایش خون کافیه؟ و اینکه ممکنه چند بیماری رو با هم به طور هم زمان در بدن یک فرد ببینیم؟

 39. سلام وخسته نباشید یک سوال داشتم اگر یک زن هم زمان با دو مرد هم امیزی کند و هر دو مرد اب منی خود را در رحم ان زن بریزند وان زن هم در دوره خوردن قرص زد حاملگی است یعنی تا اونجا که میدونم باردار نمیشه فقط میخوام بدونم ایا مرضیی در بر دارد برای زن که به دنبال علاج باشد؟
  با تشکر فراوان

 40. سلامسلام دکتر خسته نباشید دکتر من از اپیلیدی استفاده کردم روی ساق پای چپم به مقدار زیادی دچار حساسیت شده کرم ترمیم کننده استفاده کردم ولی جاش خوب نمیشه هنوز مونده حالا چیکار کنم؟با تشکر

 41. ببببخشید من یه سوال دیگه داشتم کسی که به ایدز مبتلا هست اگه طی دو سال یا بعد از دو سال سرما بخوره یعنی گلو درد بگیره گلوش چرک کنه بعد با امپول و اموکسی کلاو خوب نمیشه؟منظورم اینه که کسی که به ایدز مبتلاست اگه سرما بخوره و گلو درد بگیرهبا اموکسی کلاو و امپول درمان نمیشه؟یا اینکه به سختی درمان مسشه سرما خوردگیش؟ میشه واسم توضیح بدین؟خیلی خیلی ممنون میشم با تشکر فراوان

 42. سلام
  من با توجه به مطالبی که توی این صفحه خواندم و علائمی که دیدم.
  فکر میکنم به بیماری یورترایتیس غیر مشخص مبتلا شدم و فکر میکنم به خاطر رابطه ای که 3 هفته پیش داشتم ایجاد شده حالا می خواستم دلیل و راه درمانشو بدونم ممنون.

 43. سلام من 24 سالمه حدود سه ماه پیش تب خال تناسلی گرفتم.بعد از دوره درمان و خوردن دارو خوب شدم چند روز پیش متوجه شدم جای یکی از تاول ها یه نقزه سیاه مونده با توجه به اینکه سه ماه گذشته نباید خوب میشد؟این یعنی هنوز فعاله؟چیکار باید بکنم؟ایا اگه با کسی رابطه داشته باشم به اون سرایت می دم؟اگه مدام ایسیکلوور مصرف کنم چی؟ممنون

 44. با سلام!
  من یک جوان ۲۰ ساله مرد هستم که دچار زود انزالی هستم هنوز رابطه جنسی نداشته ام اما تا آن جایی که خودم را شناختم مدت زمانی که طول می کشد تا ارضا شوم حد اکثر ۳ دقیقه است چون پزشک متخصصی درشهر ما وجود ندارد و به خاطر شرم و… نتوانستم مشکل خود را رفع کنم در ضمن هنوز بعضی از نقاط ریشم به طور کامل در نیامده اگه ممکنه من رو راهنمایی کنید و اگه قابل درمان هست بگید .با تشکر.

 45. سلام آقای دکتر.دختری هست 26 ساله.مدتی است ترشحات ناحیه تناسلیم به قدری زیاد شده که من رو کلافه کرده چون مدام می بایست از پد روزانه استفاده کنم..در ضمن روی لبهای کوچک آلتم نیز حالت پنیری ایجاد می شه..می خواستم دلیل و راه درمان رو بدونم.ممنون

 46. salam dr. mekhaham bedanam aya bemare herpes ghabel darman hast dar khanomha ya na? moteshageram

 47. سلام آقای دکتر من چند وقتی هستش متوجه وجود یک جود مواد ژله مانند در منی خود شده ام، از غلظت آن هم کاهش پیدا کرده. می خواستم نظرتون رو بپرسم.
  با تشکر

 1. بازتاب: Dr. Serdar دکتر سردار

 2. بازتاب: | مطب مامایی و زنان دکتر لیلا علیزاده l

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: