قلب و بیماریهای شریان کرونری

دکتر ع. ح.  سردارCoronary Artery Disease

ساختمان قلب
قلب در پشت جناق قرار دارد و ارگانی عضلانی تو خالی است که به اندازه مشت شخص یا تقریبا ۲۵۰ – ۳۵۰ گرم میباشد . قلب تلمبه ای دائما در کار است و حدودا یک میلیون بار در روز میطپد ، و خون را در مسیر عروقی یه مسافت ۱۱۳۰۰۰ کیلومتر در بدن انسان به گردش در میاورد . با هر طپش قلب ، خون حاوی اکسیژن به همه بخشهای بدن توسط سرخرگها ( artery ) تلمبه میشود و توسط سیاهرگها ( vein ) به قلب رجعت مییابد .

قلب توسط لایه ای عضلانی یه دو بخش چپ و راست تقسبم میشود و هر بخش دارای وظیفه ویژه خود است . قلب دارای چهار حفره مجزا میباشد . دو حفره در قسمت فوقانی مستقر است که دهلیز ( atrium ) نامیده میشود . دهلیزها خون را از بدن وصول کرده و به حفرات تحتانی بنام بطن ( ventricle ) گسیل میکنند . بطنها تلمبه اصلی قلب بشمار میروند .

در انیمیش فوق اشتباه نگارشی صورت گرفته و لازم است که جای سرخرگ ششی و سیاهرگ ششی تعویض شود

دهلیز راست بوسیله سیاهرگها ، خون را از بخشهای مختلف بدن دریافت مینماید . میزان اکسیژن در این خون کم است . خون از دهلیز راست به بطن راست انتقال میابد و از آنجا جهت دریافت اکسیژن به شش سوق داده میشود . دهلیز چپ خون غنی از اکسیژن را از ریه دریافت کرده به بطن چپ تخلیه مینماید و از آنجا بوسیله سرخرگها به سراسر بدن توذیع میگردد .

قلب بدون مکث در حال پمپاژ و خونرساتی است . خود قلب نیز نیاز به خون دارد و فراورده خونی را از طریق شریانهای کرونری ( coronary artery ) ، مستقر در سطح خارجی قلب دریافت میکند . آنژین ( angina ) و سکته قلبی عارضه هایی هستند که در آنها شریانهای کرونری درگیر میشوند . آنژین درد موقت در ناحیه سینه است که در اثر اختلال در شریانهای کرونری هویدا میشود . درد وقتی بروز میکند که قلب خون لازمه را دریافت نمیکند . معمولا علت آن مسدودیت نسبی شریانهای کرونری است .

بیماریهای شریان کرونری Coronary Artery Disease
آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین ( atherosclerosis ) و یا سفت شدن سرخرگها عبارت از رسوب لیپید در داخل سرخرگها و نتیجتا حصول پلاکهای فیبری-چربی در دیواره سرخرگها است . پلاکها موادی هستند که از چربی و اجزا دیگر خونی تشکیل میشوند . با گذشت زمان میزان پلاکها افزایش یافته و منجر به ضخیمی و سفتی دیواره داخلی سرخرگها میشوند . انباشته شدن پلاکها موجب تنگی و یا مسدودیت کامل سرخرگ میگردد . در نتیجه سرخرگ فوق قابلیت ارسال خون لازمه به بخشی از بدن را نمیتواند داشته باشد .

نظرات در مورد علت گسترش آترواسکلروزیس:
درصد زیاد کلسترول خون به آستر رگها صدمه میزند و در طی واکنشی ، کلسترول و دیگر ترکیبات خونی توانایی انباشتگی در نقاط آسیب دیده را مییابند .
واکنشهای درگیر در سیستم ایمنی میتواند به آستر رگها صدمه وارد آورد .
آترواسکلروزیس در هر سرخرگ بدن میتوان پدید آید. اما بیشتر در سرخرگ قلب ، پا و گردن شایع است . با تولد روند آترواسکلروزیس آغاز میگردد تا حایی که خیلی از مردم مقداری رسوب پلاکی را در میانسالی نیز در رگ دارند . بروز آترواسکلروزیس در شریانهای کرونری را بیماری شریانهای کرونری مینامند .

بروز علائم آترواسکلروزیس بستگی به میزان بلوکه شدن سرخرگ دارد . با توجه به خاصیت الاستیکی سرخرگها ، پدیدآمدن پلاک خفیف ممکن است تظاهرات جدی در پی نداشته باشد . علائم این عارضه تا زمانی که مجاری سرخرگی ۵۰ تا ۷۵ درصد باز است ، ممکن است یروز نکند . اگر سرخرگها شدیدا بلوکه گردند ، علائم بیماری روئیت میشود . در بسیاری از مردم اولین نشانه این عارضه ، درد در ناحیه سینه میباشد .

فاکتورهای که در بروز آترواسکلروزیس نقش دارند :
– سطح بالای کلسترول خون
– زیادی وزن و چاقی
– نوشیدنیهای الکلی
– فقدان تحرک بدنی
– استعمال دخانیات
– استرس
– دیابت قندی
– سابقه خانوادگی

http://www.youtube.com/watch?v=rBQOLiFto6Q

Posted on ژوئیه 6, 2009, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 19 دیدگاه.

 1. عمل جراحی بای‌پس

  به شریانهایی كه خون و اكسیژن را به عضلات قلب می‌رسانند اصطلاحاً شریان كرونری گفته می‌شود. بیماری شریان كرونری كه در زبان انگلیسی به آنها (CAD) گفته می‌‌شود، زمانی رخ می‌دهد كه پلاكهای از جنس كلسترول (چربی بَد) در درون این شریانها ایجاد شوند. پلاكها موادی سفت و خشن هستند كه از مقادیر مختلف كلسترول، كلسیم، سلولهای عضلانی، بافتهای نگهدارنده تشكیل شده و در شریانهایکرونری و سایر شریانهای بدن تجمع حاصل می‌كنند. این اتفاقات به نام اسكلروز شریان‌ها (تصلب شریان) معروفند.

  تصلب شریان‌‌های کرونری پس از مدت زمانی سبب تنگی یك پارچه شریان كرونری می‌‌‌شود. زمانی كه شریان كرونری به میزان 50% تا 70% تنگ می‌شود. میزان خون رسانی به عضلات در زمان فعالیتهای ورزشی به اندازه كافی نخواهد بود.

  بنابراین در مواقع فعالیت بدنی در افرادی كه دارای 50% تا 70% تنگی شریان كرونری قلب هستند خون و اكسیژن كافی به قلب در حال فعالیت نمی‌رسد. در این حالت نیاز قلب به اكسیژن وخون بالا می‌رودو نرسیدن اكسیژن كافی به عضلات قلب سبب درد قلبی می‌‌شود كه اصطلاحاًبه نام دردآنژینی معروف است. نكته جالب اینكه در حدود 35% از بیماران (خصوصا بیماران دیابتی)علی‌رغم كمبود اكسیژن برای عضلات قلبی این درد را ندارندولی به جای درد دچار تنگی نفس ناگهانی می‌‌شوند.

  این افراد از لحاظ طبی دارای آنژین بی‌ سر و صدا (ساكت) هستند و خطر بروز سكته قلبی در آنها مشابه با دیگران است. زمانی كه تنگی شریانهای كرونری به 90 تا 95 درصد می‌رسد، افراد در هنگام استراحت نیز به درد قلبی دچار می‌شوند یعنی در مواقع استراحت هم خون و اكسیژن كافی به عضله قلب‌شان نمی‌رسد.

  حال زمانی كه یك لخته خون (ترومبوز) به روی پلاك تشكیل می‌‌شود، ممكن است شریان كرونری به طور كامل بسته شود كه با ایجاد سکته قلبی و یا انفاركتوس سبب مرگ عضلات قلب در ناحیه مورد نظر خواهد شد. اگر عضلات زیادی از بین رفته باشند نارسایی قلب و مرگ رخ خواهد داد.

  كشیدن سیگار، فشارخون بالا، كلسترول بالا و بیماری دیابت سبب افزایش خطر تصلب شریان خون است.

  برخی از این وسایل از انرژی لیزر استفاده نموده و با امواج نوری لیزر این كار را انجام می‌دهند و برخی دیگر به صورت چرخشی و مانند یك مته عمل نموده و پلاكهای درون رگها را بریده و از جا در می‌آورند.

  ساختمان شریانهای قلب:

  درجدار قلب انسان شریانهای ریزی وجود دارند كه خون دارای اكسیژن و مواد غذایی را به عضلات قلب می‌رسانند. این شریانها به نام شریانهای كرونر» معروفند .

  این شریانها با آنكه قطر زیادی ندارند ولی به اندازه كافی خون و مواد غذایی را به عضلات قلب منتقل می‌نمایند.

  عمل جراحی بای‌پس چیست؟

  لغت بای پس by passدر انگلیسی، به معنی راه فرعی و میانبر است زمانی كه شریانهای كرونری قلب تا حد زیادی تنگ می‌شوند، زمانی كه شریانهای كرونری قلب تا حد زیادی تنگ می‌شوند، دیگر نمی‌توانند خون كافی را به مناطق تحت پوشش در جدار قلب برسانند. در این مواقع فرد در ناحیه قفسه سینه خود احساس درد می‌ كند. این درد در مراحل اولیه، در زمان قعالیت بدنی فرد (بالا رفتن از پله‌ها، راه رفتن در سر بالایی، هنگام ورزش و …) ایجاد می‌شود و با استراحت فرد فروكش می‌كند.

  درد فوق در برخی موارد به دست چپ نیز سرایت می‌كند. این امر نشانه آن است كه در هنگام فعالیت بدنی چون قلب به خون بیشتری نیاز دارد، شریان‌های كرونری می‌توانند این مقدار خون را به جدار قلب برسانند و لی در زمان استراحت چون نیاز عضله قلب به خون دارای اكسیژن و مواد غذایی كمتر میشود، شریانهای نیمه مسدود كرونری این مقدار لازم را تأمین می‌كنند و درنتیجه بیمار در زمان استراحت احساس درد نخواهد كرد. البته تشخیص درد قلبی به عهده پزشك است و نبا ید هر دردی در قفسه سینه را به عنوان درد قلبی تلقی نمایند. اختلالات دیگری مثل ناراحتی معده و غیره نیز دردهای مشابه‌ای را در ناحیه قفسه سینه ایجاد می‌كنند. بنابراین برای تشخیص قطعی تنگی شریان كرونری از روش‌های تخصصی مثل نوار قلب، آنژیوگرافی و غیره استفاده می‌كنند.

  در جراحی بای‌پس چه كار می‌كنند.

  در جراحی بای‌پس یك شریان مناسب را از جای دیگری در بدن برداشته و یك سر آن را به صورت میانبر به منطق پس ازناحیه گرفتگی شریان كرونر و سر دیگر آن را به شریان بزرگ آئورت پیوند می‌زنند.

  با این كار خون از راه فرعی به ناحیه مورد نظر در جدار قلب می‌رسد و مشكل بیمار مرتفع می‌شود و دیگر دردی را در هنگام فعالیت احساس نخواهد كرد.

  عمل جراحی بای‌پس برای بیمارانی در نظر گرفته می‌‌شود كه تنگی شریان كرونری ممكن است سبب قطع كامل جریان خون به جدار قلب شده و سبب مرگ سلولهای عضله قلب (سكته قلبی -انفاركتوس عضله قلبی) شود. این حالت در اصطلاح عامیانه به نام سكته قلبی خوانده می‌‌شود. بنابراین قبل از آنکه سكته قلبی رخ دهد باید با ایجاد یك راه فرعی از این اتفاق جلوگیری نماییم. چون اگر سكته قلبی رخ دهد و سلولهای عضله قلب در منطقه گرفتگی بمیرند، دیگر نمی‌توان این سلولها را به زندگی برگرداند و فرد دچار نارسایی قلبی خواهد شد و تا پایان عمر این مشكل برای او وجود نخواهد داشت.

  t بیماری تنگی شریان كرونری چگونه ایجاد می‌شود؟

  افرادی كه دارای مقادیر بالای چربی مضرخون (LDL) می‌باشند، افرادی كه سیگار میكشند، آنهایی كه به بیماری مرض قند دچار هستند و یا آنهایی كه فشارخون بالایی دارند، احتمال تنگی شریان كرونری در آنها افزایش می‌یابد.

  در درون دیواره شریان كرونری موادی به نام پلاك كه اساساً از كلسترول ساخته می‌‌شوند رسوب می‌كنند. رسوب پلاكها در افراد دیابتی، دارای فشار خون بالا، سیگاری‌ها، مردان بالای 45 سال و زنان بالای 55 سال و در افرادی كه خانواده‌شان سابقه مثبت تنگی شریان كرونری وجود داشته است سریع‌تر رخ می‌دهد.

  این اختلال سبب تنگی شدید یك یا تمام شریانهای كرونری خواهد شد. زمانی كه شریان كرونری به میزان 50% تا 70% تنگ شود عبور خون از میان این مناطق ناكافی خواهد شد. نكتة‌ جالب این است كه در 25% بیماران مبتلا به تنگی شریان كرونری ممكن است اصلاً‌درد قلبی مشاهده نشود.

  زمان كه لخته‌های خون (ترمبوز) در نوك این پلاكها مستقر می‌‌شوند شریان كاملاً مسدود شده و حمله قلبی ایجاد می‌شود.

  زمانی كه شریانهای كرونری تا بیش از 90 تا 95 درصد تنگ می‌شوند بیمار در زمان استراحت نیز احساس درد قلبی می‌كند. این حالت در اصطلاح پزشكی به نام (آنژین ناپایدار) معروف است.

  t چگونه تنگی شریان‌های كرونری را تشخیص می‌دهند؟

  با گرفتن نوار قلب (الكتروكاردیوگرام) در هنگام استراحت می‌توان علایم كمبود اكسیژن لازم برای عضله قلب بیمار را مشاهده نمود.

  ولی باید بدانیم كه در اغلب موارد تنگی شریان كرونری، هیچ علامتی در نوار قلب دیده نمی‌شود.

  به همین علت پزشكان، سعی می‌كنند درحالت فعالیت بدنی نوار قلب بیمار را تهیه نمایند. در این موارد بیمار بر روی یك نوار نقاله به صورت قدم زدن سریع به فعالیت می‌پردازد. به این روش، روش استرس تست می‌گویند. در این روش، پزشك متخصص قلب در كنار بیمار است و سیم‌های دستگاه نوار قلب به قسمت‌های مختلف قفسه سینه‌ها متصل هستند و همزمان با آن فشارخون بیمار نیز اندازه‌گیری می‌شود.

  زمانی كه بیمار مدتی به فعالیت(با راه رفتن روی نوارنقاله) می‌پردازد، نیاز قلب به خون بیشتر شد ه و اگر شریان تنگ شده كرونری نتواند این مقدار خون را تأمین نماید علایم تنگی شریان كرونری بر روی نوار قلب بیمار مشاهده خواهند شد. پزشك با مشاهده این علایم می‌تواند شریان تنگ شدة كرونری را پیدا نماید ولی نمی‌تواند مكان دقیق تنگی و یا میزان شدت آن را دقیقاً مشخص نماید.

  در این موارد با تزریق ماده هسته‌ای (تالیوم) به داخل ورید بیمار در هنگام استرس تست می‌توان به نتایج دقیق‌تری دست یافت. در این روش می‌توان از نواحی مختلف عضله قلب تصویربرداری نمود. با مشاهده كاهش جریان خون در هنگام فعالیت می‌توان اعلام نمود كه بیمار دارای تنگی شریان كرونری شده است و باید فوراً درمان شود.

  روش تشخیصی دیگر، روش اكوكاردیوگرافی در هنگام استرس تست است. در این روش با استفاده از تاباندن امواج صوتی و مشاهده بازتاب امواج می‌توان چگونگی انقباض عضله قلبی و عبور خون در درون نوار قلب را مورد مشاهده قرار داد. زمانی كه تنگی زیادی در شریان كرونری وجود داشته باشد، قلب بیمار نمی‌تواند در هنگام فعالیت به خوبی منقبض شود و این تفاوت در نواحی دارای تنگی و بدون تنگی به خوبی مشاهده می‌شود.

  روش استرس اكوكاردیوگرافی و روش استرس تست با استفاده از ماده رنگی (تالیوم) به میزان 80% تا 85% می‌توانند وجود تنگی در شریان كرونری را تشخیص دهند.

  درصورتی كه بیمار نتواند به فعالیت بدنی بپردازد(به خاطر مشكلات عصبی و یا اختلالات مفصلی)، به صورت مصنوعی داروهایی را در ورید بیمار تزریق می‌كنند و قلب را در حالت فعالیت مصنوعی قرار داده وتصاویر لازم را با كمك یك دوربین خاص یا با كمك روش سونوگرافی دریافت می‌كنند.

  روش آنژیوگرافی، روش دیگری است كه با صحت تشخیص بسیار بالایی همراه است و در این روش یك لوله بلند و باریك توخالی (کتتر) را با كمك تصویر برداری از طریق اشعه ایكس وارد ورید بیمار نموده و با فرو بردن لوله در داخل ورید، از راه‌های مشخص به قلب می‌رسند و نوك لوله را در محل دو شاخه شدن شریان كرونری در جدار قلب قرار می‌دهند. سپس ماده مورد نظر را در لوله تزریق می‌كنند. این ماده حاجب از نوك لوله آنژیوگرافی (كتتر) خارج شده وارد شریان كرونری می‌‌شود. در همین زمان متخصص رادیولوژی تصاویر لازم را به صورت پشت سر هم از قلب می‌گیرد و پزشك متخصص به صورت مرحله به مرحله پیشروی ماده حاجب را در درون رگ كرونری ثبت می‌كند. زمانی كه ماده حاجب به مناطق تنگ شده شریان كرونری می‌رسد، دقیقاً می‌توان مشخص نمود كه این تنگیها تا چه حد بوده و چقدر وسعت دارند. ولی بایداعلام نمود كه روش آنژیوگرافی از لحاظ پزشكی به عنوان یك روش تشخیص تهاجمی تلقی می‌شود وبیمار اجبارا ناراحتی‌هایی را در حین عمل تحمل خواهد كرد.

  اخیراً روش تصویربرداری جدیدی ابداع شده است كه با استفاده از تكنیكهای تصویربرداری طب هسته‌ای می‌توان میزان تنگی‌های شریان كرونری رامحاسبه و مشخص نمود. این روش یك روش غیر تهاجمی بوده و دارای صحت بسیار بالایی است و به زودی در سراسر جهان متداول خواهد شد.

  t روش درمان بیماری تنگی شریان كرونری

  t درعلم پزشكی در قدم اول از داروهای مختلف برای جلوگیری از تنگی بیشتر شریان كرونری و نهایتاً برای پیشگیری از سكته قلبی استفاده می‌كنند.

  در صورتیكه علی‌رغم مصرف دارو باز هم درد و ناراحتی‌ بیمار وجود داشته باشند و یا در مواقعی كه در استرس تست ناراحتی زیادی مشاهده شود، رفع تنگی ها الزامی خواهد بود .پزشكان با دو طریق تنگی‌های شریان كرونری را درمان می‌كند.

  1)روش بالن‌گذاری آنژیوپلاستی شریان كرونری توسط بالن (PTCA)

  2)روش جراحی بای‌پس

  آنژیوپلاستی شریان كرونری توسط بالن (PTCA)

  این روش درمانی، از روش‌های جدیدی است كه در اواخر دهه 1970 برای دفع تنگی‌‌های شریان كرونری قلب مورد استفاده قرار گرفته است.

  PTCA یك روش غیر جراحی است كه با آن میتوان تنگی های شریانهای خونرسان به عضله قلب (شریان‌های كرونری) را برطرف نمود.

  پس از اجرای این روش درمانی تنگی‌های موجود در دیوارههای شریان‌های كرونری از بین می‌روند و خون و اكسیژن بیشتری به عضله می‌دهد.

  برای اجرای این روش یك لوله بلند و بسیار نازك را وارد شریانهای دست یا كشاله ران (groin) بیمار می‌كنند. در نوك این لوله یك بالن قرار گرفته است كه مثل بادكنك باد می‌شود. پزشك متخصص قلب و عروق با دقت زیاد این لوله را وارد شریان بیماری می‌كند و به تدریج بقیه لوله را وارد شریان بیمار می‌كند. لوله در داخل شریان شناورمی‌شود و به تدریج با کمک حرکت دست پزشک به سمت قلب به پیش می‌رود. پزشك با حركات دست سر این لوله را هدایت می‌كند و با دقت حركت نوك لوله را از طریق مانیتور در اطاق آنژیوگرافی زیر نظر دارد. سر لوله كم كم به قلب نزدیك می‌شود و سرانجام به شریان كرونری قلب می‌رسد، شریان مركزی دارای شاخه‌های مختلف است كه در پشت و جلوی قلب شاخه شاخه شده و به عضله قلب خون می‌دهند.

  قطر لوله از قطر داخلی شریان كرونری كمتر است و لوله به راحتی در داخل شریان كرونری قرار می‌گیرد. زمانی كه لوله كتتر در محل شریان كرونر قرار گرفت پزشك با احتیاط به مقدار مناسبی با لن موجود در نوک کتتر راباد می‌كند. باد شدن بالن سبب می‌شود كه به دیواره داخل‌ محل‌های تنگ شده فشار وارد شود و محل تنگی از داخل گشاد شود.

  این كار به مهارت خاصی نیاز دارد و پزشكان متخصص با تجربه معمولاً این كار را به خوبی انجام می‌دهند.

  اگر این كار با موفقیت انجام شود، تنگی داخل شریان كرونر برطرف می‌‌‌شود و خطر سكته قلبی از بین می‌رود. بیمار دیگر احساس درد در قفسه سینه نخواهد كرد. همانطوری كه گفتیم درد قلبی زمانی ایجاد می‌‌شود كه اكسیژن وخون كافی از میان شریان تنگ شده و به عضله قلب نمی‌رسد.

  بنابراین اگر عمل آنژیوپلاستی با بالن به درستی و به موقع انجام شود دیگر نیاز به جراحی قلب باز و پیوند رگ فرعی به شریان كرونری وجود نخواهد داشت.

  علاوه بر روش آنژیوپلاستی، اكنون وسایل دیگری اختراع شده‌اند كه استنت نام دارند. این وسایل به صورت لوله‌های ظریف از جنس فولاد ضد زنگ هستند و بسیار ظریف‌ می‌باشند و پزشك با كمك آنها با اطمینان بیشتری كار آنژیوپلاستی را انجام می‌دهد. (به شكل مراجعه كنید).

  همچنین امروزه وسایل دیگری ساخته شده‌اند كه می‌توانند تنگی‌های داخل شریان‌های كرونری را از جا كنده و با این روش رگها را گشاد نمایند.

  به این روش درمانی اصطلاحاً «آتركتومی» گفته می‌‌شود.

  خلاصه:

  در روش بالن‌گذاری (آنژیوپلاستی با بالن)، بیمار را زیر اشعه x قرار می‌دهند و یك سیم را كه درون یك لوله تو خالی (کتتر) قرار گرفته است را از ناحیه كشاله ران بیمار وارد شریانهای بزرگ نموده و كم كم به سوی قلب پیش می‌روند. پیشروی تا محل تنگی شریان با دقت ادامه خواهد یافت. سپس پزشك با كمك تصویرهای اشعه ایكس كه از ناحیه قلب بیمار به صورت همزمان در روی مانیتور مشاهده می‌كند با دقت نوك كتتر وارد ناحیه تنگ شده می‌كند.در نوك كتتریك بالن بسیار كوچك قرار دارد كه قابل باد شدن است. پزشك با دقت كامل و در زمان تنظیم شده این بالن را به اندازه كافی باد می‌كند و در یك لحظه تنگی را رفع می‌نماید.این روش به مهارت بالایی نیاز دارد و باید با دقت كامل اجرا شود.

  همچنین ابزارهای بسیار دقیقی شبیه به مته در نوك كتتر نصب شده كه پزشك می‌تواند با استفاده از آنها رسوبهای پلاك را در منطقه تنگی به قطعات ریزی تكه تكه كرده و تنگی را رفع نماید.

  t روی جراحی بای‌پس
  روش جراحی بای‌پس برای بیمارانی انتخاب می‌‌شود كه نمی‌توان آنها را از طریق بالن‌‌گذاری درمان نمود. در این بیماران معمولاً بیشتر از یك شریان كرونری دارای تنگی هستند و اغلب بیماران دیابتی دارای این مشكل می‌باشند. به عبارت دیگر در بیمارانی که چند رگ كرونری آنها با هم دارای تنگی می‌باشند، بهتر است از روش جراحی بای‌پس استفاده نمود.
  روش اجرای جراحی بای‌پس

  جراح قلب یك برش را در استخوان جناغ قفسه بیمار ایجاد می‌كند. سپس قلب بیمار با محلول سالین سرد، خنك نگه داشته می‌شود و سپس با تزریق ماده شیمیایی قلب بیمار در حالت استراحت متوقف می‌شود. در همین زمان شریان‌های اصلی قلب را به یك دستگاه قلب مصنوعی كه به نام ماشین قلب و ریه معروف است وصل می‌نمایند. این دستگاه كار قلب و ریه را انجام می‌دهد و اجازه می‌دهد تا جراح به راحتی كار خود را انجام دهد. این دستگاه خون كثیف حاوی گازكربنیك را گرفته و تصفیه كرده و اكسیژن به آن اضافه می‌كند و سپس آن را به بدن بیمار برمی‌گرداند.

  رگی كه برای پیوندزدن مورد استفاده قرار می‌گیرد به نام ورید صافنوس خوانده می‌شود. این رگ از پای بیمار گرفته می‌‌شود.جراح در زمان تعیین شده یك سر این ورید را به شریان اصلی (آئورت) و سر دیگر را به منطقه پس از تنگی در شریان كرونری پیوندی و یك راه فرعی برای رساندن خون به منطقه ایجاد می‌نماید.در ده تا پانزده سال اخیر رگ دیگری از شریانهای قفسه سینه برمی‌دارند (شریان پستانی داخلی).

  تحقیقات نشان داده شده است كه میزان بازماندن شریانهای پستانی داخلی بیشتر از رگهایی است كه از ورید صافنوس پا می‌گیرند.براساس آمارهای كنونی میزان بازماندن وریدهای پا 66% است درحالیكه این میزان برای شریانهای پستانی داخلی 90% می‌‌باشد، ولی طول شریانهای پستانی دخلی اغلب زیاد بلند نیست و جراح را دچار مشكل می‌كند. همچنین برای برداشتن این رگها به زمان بیشتری نیاز است و بنابراین زمان عمل جراحی طولانی‌تر خواهد شد.از این رو در مواقع اورژانس بیشتر از وریدهای پا استفاده می‌كنند.

  جراحی بای‌پس حدوداً 4 ساعت طول می‌كشد. پس از عمل جراحی قلب، استخوان جناغ را دوباره توسط سیم‌های فولادی ضد زنگ در جای اصلی خود ثابت نگه می‌دارند و لوله‌ای پلاستیكی خاصی را برای تخلیه خونهای باقی‌مانده در منطقه قفسه سینه قرار می‌دهند. نكته جالب اینكه در 5% موارد لازم می‌شود كه محل عمل دوباره باز شود تا از خونریزی‌های ناخواسته جلوگیری شود. روز پس از جراحی بیمار را از بخش مراقبت ویژه خارج می‌كنند.

  حدود 35% از بیماران در 3 تا 4 روز پس از عمل بای‌پس دچار بی‌نظمی‌های ضربان قلب می‌‌شوند ولی با داروهای معمول قابل كنترل می‌باشند. زمان متوسط اقامت بیمار در یبمارستان بین 5 تا 6 روزاست و بسیاری از بیماران 3 روز پس از عمل می‌توانند از بیمارستان مرخص شوند.

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام من 24 سالمه وزنم 58 قد 183 می خواستم برام برنامه غذایی بدید. البته آزمایش هم زیاد دادم ولی همش نرماله.

  دکتر :رژیم غذایی پس از بررسیهای آنتروپومتریک و یادآمد غذایی داده میشود.پس باید حضوری به کارشناس تغذیه مراجعه کنید.

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام جناب آقای دکتر من مردی 33 ساله هستم که با مشکل زود ارضایی خیلی سریع روبرو هستم (حدود 20 ثانیه).چندین مرحله به پزشک مراجه کردهام واز انواع قرصها از پروپانول تا آسینترا استفاده نمودهام ولی هیچگونه تاثیری در من نداشته است.لذا از شما تقاضای راهنمایی دارم .

  دکتر : به متخصص ناتوانی جنسی مراجعه نماید.

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام خدمت آقای دکتر من واریکوسل درجه3 در طرف چپ و درجه 2 در طرف راست داشتم و عمل کردم بعد از چند وقت آزمایش اسپرم به حالت اولیه برمی گرده

  دکتر : بیش از سه ماه

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام آقای دکتر . گیجی ومنگی وکسالت در تمام ساعات شبانه روز در یک جوان 24ساله نشانه چیست؟ نقش آب منی در بدن چیست؟ لطفا راهنمایی نمایید وبا تشکر

  دکتر : با سلام، علل بسیار زیادی دارد باید معاینه شوید.آب منی حاوی مقادیر زیادی اسپرم می باشد که برای لقاح و بارداری لازم است

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باسلام و خسته نباشید من مدتی است که بعد از دستشویی رفتن مجدد ازم چند قطره ادرار خارج میشود مراجعه کردم گفتن برای گرمی است ایا صحت دارد باتشکر
  دکتر : جهت رد عفونت ابتدا یک آزمایش کشت و تجزیه ادرار دهید اگر باکتری در ادرار رشد نکرده بود و در ضمن از نظر ترشحات عفونی از مجرای ادراری مطمئن شدید،خوردن بیش از حد غذاهای گرم و شیزینی جات می توانداین حالت را ایجاد کند

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام خانمی 47ساله هستم 12ساله که ناراحتی اعصاب دارم الانم سردردوسر گیجه دارم کلوناز پام مصرف میکنم دارو های دیگر نمیسازنم اطفا راهنما یی کنید

  دکتر : لطفا نوع تشخیصی که برایتان داده شده را مطرح کنید .متشکرم

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : اصل 3 مدر مدیریت: 1-محبت 2-ملاحظه 3-متانت با همه مودب باشید. عشق، فراموش کردن نیست،بلکه بخشیدن است. گوش دادن نیست ، بلکه درک کردن است. دیدن نیست، بلکه احساس کردن است. جازدن وکنار کشیدن نیست ، بلکه صبرداشتن وادامه دادن است.
  دکتر : عشق باید اعتلای روحی به عاشق و معشوق دهد وگرنه نوعی وابستگی است .چون عشقهایی کز پی رنگی بود عشق نبود عاقبت ننگی بود. گرچه صفاتی که نوشته اید صفات عالی انسانهای متعالی است

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : آقاي دكتر من در پشت آلتم ، درست زير كلاهك ، خارش دروني دارم (باعث انزال مي شد ، هفته ايي 3 بار در خواب)، يعني پوستي نيست ، رابطه جنسي هم نداشتم ، قبلا خودارضايي مي كردم ولي نزديك به 6 سال است كه كاملا كنار گذاشتم ، به اورواوژيست مراجعه كردم ، 3 بسته قرص ايميـپـرامين به من داد(25ميلي گرمي) ، موثر بود(يعني انزال، به يكبار در هفته و يكبار در ماه كاهش يافته بود) ولي اونها كه تموم شد باز همون آش و همون كاسه ، من خودم از اون قرص ها مي خرم و مصرف مي كنم ، مي خواستم ببينم عوارضي ، روي بدنم يا اندام تناسلي ام ايجاد نشه ؟ قرص ها را ديگه مصرف نكنم) ، به اورولوژيست مراجعه كردم گفت به روانپزشك مراجعه كن (پسري23ساله) با تشكر از شما منتظر جواب هستم
  دکتر : چون درمان با ایمی پرامین موثر بوده باز هم به همان دکتر مراجعه و پیگیری درمان نمائید .ضمنا دیگه استمنا نکنید وقرص خودسرانه مصرف نشود

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام من در موقع استرس شدید بعضی وقتها دچار تعرق شدید و سردی بدن و لرزش دست و پا می شم آیا این بیماری است البته الان با ورزش خیلی کم شده آیا با وجود این مشکل می تونم ازدواج کنم
  دکتر : دوست عزیز : شما باید بر روی اعتماد به نفس خود کار کنید تا بهتر و قوی تر شود و نکته دیگر در شرایط استرس زا قرار نگیرید .

 11. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام من دو سه ماهی خیلی استرس و اضطراب دارم مثلا در جاهای شلوغ و بسته احساس خفگی میکنم و بدنم گرم می شود و بعضی وقتها وقتی به سرم به بالا میبرم و به جاهای بلند نگاه می کنم احساس سرگیجه میکنم. با تشکر
  دکتر : شما احتمالا مبتلا به سوشیال فوبیا و فوبیای ارتفاعات شده اید که نیاز به رفتار درمانی داری باید به روانشناس مراجعه بفرمائید.

 12. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام من یک پسر 2 سال و نیمه دارم که کلا” بچه با استرسی هستش از همه اتفاقات جدید می ترسه مثلا” هر جائی که تا حالا نرفته وقتی می خواد بره گریه می کنه و چند وقت پیش که می خواستیم سوار تاکسی بشیم کلی گریه کرد و حالا هم شبها تا صبح گریه می کنه و به نظر می یاد که خواب بد می بینه و حرف می زنه و به شدت دندان قورچه می کنه که از دکتر روانشناس سوال کردم گفتند باید به دکتر مغز و اعصاب کودکان مراجعه کنم البته فراموش کردم بگم که توی خواب خیلی هم عرق می کنه حالا می خواستم ببینم که نظر شما چیه اگر شما هم میگید که باید به دکتر خواصی مراجعه کنم لطفا بهم معرفی کنید . با تشکر کوچکی
  دکتر : دوست گرامی شما باید حتما به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید . اسکن که از مغز ایشان گرفته شود مشخص می شود .

 13. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام و خسته نباشید.3 سال است که با پسری آشنا شدم که خارج از ایران زندگی می کنه.مدتی که بااو بودم و صحبت کردم((تو این 3 سال)) احساس می کنم که عقاید و اخلاقمان بهم می خوره. مشکل من اینجاست که کمی بهش وابسته شدم اونم همینطور اما زیاد از زندگی او در جایی که زندگی می کنه خبر ندارم. حالا تصمیم گرفتم برای ادامه تحصیل و شناختش به کشوری که نزدیک اون هست اقامت بگیرم… اما باز اضطراب دارم که نکنه زندگیم خراب شه چون چندتا از خاستگارامو رد کردم .و دیگه اینکه می ترسم با مخالفت پدر و مادرم هم رو به رو شم…خواهش می کنم راهنماییم کنید ممنون
  دکتر : دوست عزیز : این ازدواج اصلا صلاح نیست زیرا مهمترین پارمتر در ازدواج دیدن و شناخت کامل از یکدیگر است که این مسئله از طریق اینترنت وتافن میسر نیست .

 14. خیلی جالب بود؛ یعنی چون خیلی ساده توضیح داده بودید و عامه‌فهم‌تر بود بیش‌تر قابل درک بود. استفاده کردم.

 15. با سلام با تشكر از شما بخاطر مطالب بسيار مفيد ..لطفا يك جراح فوق تخصص مغز كشور جهت جراي تومور مغزي را به من معرفي نماييد

 16. با سلام
  من حدود یک هفته میشه که درناحیه ی قفسه ی سینه وقلبم ودست چپم دردشدیدی احساس می کنم طوری که دست چپم را نمی توانم تکان دهم وگاهی اوقات احساس خفگی می کنم وبالاتنه ام بیشترسمت چپم سفت میشه وشکمم دردمی گیره وخیلی گرسنه ام میشه اما نمی تونم چیزی بخورم وتا به حال اصلآ چنین وضعیتی نداشتم آیا ناراحتی قلبی پیدا کردم؟

 17. باسلام
  من سنم رافراموش کردم بگم و19سالمه.
  باتشکر

 1. بازتاب: روشهای معالجه همانژیوم در پوست – ماه گرفتگی « Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: