تریکوموناسیس ، عفونتی مقاربتی

سئوالTrichomoniasis
آقای دکتر ع. ح.  سردار ، اخیرا مطلبتان را در مورد سوزاک مطالعه کردم . یکی از دوستانم دچار بیماری دیگری شده است شاید در همین گروه باشه . در نتیجه آزمایشها سلولهای کلیدی کشف شده است . اسم بیماری هم تریش میباشد . لطفا در آن ارتباط راهنمایی بفرمایید …. لطفا بگوئید که این بیماری چطور بروز میکند ؟ علائمش چیست؟ چگونه معالجه میشود و چه عوارضی دارد؟ لطفا به زبان عامیانه توضیح دهید ….

جواب

تریکوموناس (Trichomoniasis) دیگه کیه ؟
یکی از شایعترین عفونتهایی یه که از طریق تماس جنسکی منتقل می شه . واژینیت‌ و یا اوریتریت تریکومونادی‌ نوعی عفونت‌ واژن‌ بینوا یا پنیس بد اقبال به‌ وسیله‌ انگلی بسیار ناز و ذبله ‌. قیافه اون شبیه یک قلبه که چند تیر (مژک) به آن خورده و در وسط این قلب دو چشم شیوا (هسته) روئیت میشه . در کل این میکروب‌ در قسمت‌ تحتانی‌ دستگاه‌ تناسلی ادراری‌ مردان‌ و زنان‌ حال و حول‌ می‌کنه و به‌ افراد بی‌بند و بار و هزار معشوق علاقه شدیدی داره . بهشت این انگل واژن، مجاری‌ ادراری ، مثانه‌ و غده‌ پروستاته . به این جونور به اختصار تریش (Trich) هم می گن .

چطور انتقال پیدا میکنه ؟

اگه میخوای کلاه سر شریک مقاربتی خود بزاری به اون میتونی بگی تو استخر مش باقر دچار این عارضه شدم و یا بگی شورت شیرعلی قصاب رو پوشیدم و یا از این قبیل چاخانهای عجیب غریب ! اما این خالی ها رو با دکترت نبند که به ریشت میخنده چرا که تقریبا تنها راه انتقال بیماری از طریق نزدیکیه .

علایم‌ شایع عارضه چیه ؟

با گذشت 5 تا ۲۸ روز از در معرض پارازیت قرار گرفتن ، نشانه های بیماری بروز میکنه و اگه علائمی روئیت نشه ، بیماری وارد مرحله مزمن میشه .در لیلی های بی گناه و یا با گناه علائم عبارتن از : ترشح‌ بد بو‌ و کف‌آلود از واژن‌ که آدم رو به پیف پیف میندازه و خارش‌ و درد به جان واژن‌ میافته و حالا نخوار کی بخوار ، ‌گاهی‌ لب‌های‌ واژن‌ مثل لبو قرمز میشن که انگار که با ماتیک و ماژیک سرخ شده باشه . رنگ ترشحات زرد متمایل به سبز یا خاکستریه . ادرار کردن‌ همراه‌ میشه با درد و ناله از عشق سوزان . مجنونها هم دچار ‌ترشح‌ بد بو‌ و کف‌آلود و نیز خارش در پیشآبراه میشن اما شدت لیلی ها رو ندارن و گاهی عفونت‌ علامتی‌ نداره .‌ ناراحتی در زمان تماس جنسکی ممکنه اشک بیمار رو در بیاره و دل کافر رو به رحم بندازه . در موارد نادر دردهای زیر شکمی هم قوزی بالا قوز میشه . انگل‌ بسیار ریزه پیزه‌ این عارضه ممکنه سال‌های سال در بدن میزبان‌ به عیش و نوش بپردازه و روزی از روزهای خدا یهو به‌ سرعت‌ تکثیر و علایم‌ زجرآوری‌ بروز بده و بیمار اونوقته که میگه: کوچولوی ریزه پیزه اینقده بلا نمیشه !

چطور پیشگیری کنم ؟

من هر قدر بگم «نکن عاقل تو یه کاری که باز آرد پشیمانی» ، مگه فایده ای داره ؟ اما باز میگم که احترام به حریم خانواده از این بیماری پیشگیری عالی میتونه بکنه . پوشیدن کلاه ایمنی بنام کاندوم به میزان زیادی جلوی گلوله های تریکوموناس رو میگیره . نرفتن به دستشویی قبل از مقاربت و رفتن به دستشویی بلافاصله بعد از نزدیکی و دوش گرفتن خالی از لطف نیست و صد البته اگر آدم هیچ مقاربتی نداشته باشه هیچوقت مریضی جنسکی نمیگیره !!

چطور تشخیص داده میشه ؟

هر دو جنس دست تو دست هم ، شادی کنان و عاشقانه باید برن دکتر و بررسی آزمایشگاهی رو به عمل آورن. تشخیص این انگل در سوپرمن ها از زنان سخت تره. در معاینه لگنی لیلی های مبتلا، زخمهای فسقلی سرخ رنگ روی دیواره واژن یا دهانه رحم روئیت میشه. آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌تونه شامل‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ ترشحات واژن‌، پاپ‌اسمیر و ترشحات پیشابراه باشه که ماده ترشحی رو مثل کره رو یه تیکه شیشه میمالن و زیر میکروسکپ بابا کرم رقصیدن این انگل رو تماشا میکنن (این فنره یا کمره).

آیا با خوردن مشروبات الکلی و ضد عفونی کردن بدن با آن، میشه از شر انگل راحت شد ؟

در زمان‌ مصرف هر گونه آنتی بیوتیک نباید هیچ گونه عرق سگی و دگی نوش جان نمود چرا که ممکنه باعث بروز تهوع‌، استفراغ‌، تعریق‌، ضعف‌ و غیره بشه از سویی مصرف مشروبات الکلی سیستم ایمنی بدن را دچار سردر گمی میکنن . حالا چطور دچار سردرگمی میشه ؟ اول اینکه وقتی قهرمانهای آلوده ما گیلاسها را بالا میبرن و به سلامتی مینوشن ، سیستم ایمنی مجبور میشه حین تمرکز به یک جبهه زمینی ( شبه نظامی های تریکوموناس ) به مقابله با حملات شیمیایی (مشروبات الکلی) بدن هم بپردازه و در نتیجه آرایش نظامی سیستم ایمنی تا از بین رفتن اثر مشروب به هم میخوره و از سویی در زمان مست و پاتیلی ، تریکوموناس ها وارد مرحله عشق و عاشقی میشن و تکثیر شدیدی پیدا میکنن .

آیا با دارو علاج قطعی صورت میگیره ؟

بیخیال باش عزیز دلم ! اگه شیطون بلا ما بره پیش جلاد بیماریهای مقاربتی، بعد از دو هفته دو باره میتونه بادبادک هوا کنه و از طرفی صفایی به جیب دکترش بده . خواهیم یا نخواهیم انگل به همسر انتقال میابه و بدین خاطر خرج معالجه مضائف میشه و لیلی و مجنون بایستی با هم درمان شن . اونایی که تحت درمان هستن تا زمان بهبودی کامل ، باید دندون رو جیگر بزارن و از شیطنت و مقاربت خودداری کنن . معمولاً پزشک‌ برای‌ قهرمانهای قصه ما داروهایی چون مترونیدازول‌ ، آتریکان و یا تیبرال تجویز می‌کنه.آنتی بیوتیک ضد تریکوموناس با دوزاژ و ساعات مشخص تنها دارو این بیماریه . بعضی رمئو و ژولیتها از یاران دبستانی و هم پیاله های قدیمی خود مشاوره میگیرن و داروهایی که اونا مصرف کردن مثل نقل و نبات میخورن ، غافل از اینکه هر گونه میکرب روش خاص معالجه خودشه داره فرض مثال آنتی بیوتیکهای ضد سوزاک این بیماری رو معالجه نمیکنه که هیچ ، بلکه این انگل رو گردن کلفت تر و بیماری رو وارد مرحله مزمن میکنه و اونوقته که خر ما تو گل گیر میکنه .

اگه معالجه نشم چی میشه ؟

هر بیماری آمیزشی امکان انتقال «ویروس نقص ایمنى انسان» (HIV) را تسریع می کنه. ممکنه خانوم ناقل ، بچه کم وزن زایمان کنه و یا نوزادش نارس باشه .ناتوانی جنسی و ناباروری عارضه دیگن که تنور لیلی و مجنون رو میتونه واسه همیشه خاموش کنه و یا عامل بیماری ممکنه بجاهای خوش آب و هوای بدن مهاجرت کنه .

سخنی کوتاه با دانشجویان علوم پزشکی

در دو یا سه روز نخست در معالجه بیماریهای مقاربتی بعضی از دکترها به بیماران آنتی بیوتیک با دوزاژ مضائف تجویز میکنند و بعد به روال عادی برمیگردند . بعضی اوقات بیماران دارای عامل بیماریزا از دو گروه متفاوت هستند ، مثلا تریکوموناس و سوزاک و پزشکان از دو گروه دارویی استفاده میکنند که موجب استعمال آنتی بیوتیک بیشتر از میزان عادی میگردد . گاهی بیمار سابقه بیماری عفونی مزمن دارد و در نتیجه بیمار مجبور به تکرار دوره دارویی میشود . گاهی بدن بیمار به یک آنتی بیوتیک جواب نمیدهد و یا میکروب به آن دارو مقاومت نشان میدهد و در نتیجه دکتر داروی دیگری تجویز میکند . گاهی بیمار حامله است . در مواردی بیمار از قرصهای ضد حاملگی خوراکی و یا داروهای استروئیدی استفاده میکند . ممکن است بیمار دارای عارضه قندی باشد که تحت کنترل قرار نگرفته است . در مواردی بیمار از اسپری های بهداشتی معطر زنانه جهت نواحی تناسلی استعمال میکند . پاره ای از بیماران لباسهای تنگ بدون قابلیت تهویه مطلوب میپوشند . ممکن است بیمار دچار ضعف سیستم ایمنی و یا آنمی شده باشد . این موارد و چندی از موارد دیگر ممکن است بیمار را به عارضه ای بنام عفونت قارچی (کاندیداسیس Candidiasis)دستگاه آمیزشی سوق دهد . علائم این عازضه شامل خارش ،سوزش، ادرار و مقاربت دردناک و ترشح سفید مایل به خاکستری است . بدین خاطر در دوره دارویی ، به این گروه از بیماران داروهای ضد قارچ نسبت به وضعیت آنها تجویز میگردد .

مطلب مرتیط:

سوزاک چیست و چگونه معالجه میشود ؟

Advertisements

Posted on ژوئیه 2, 2009, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 21 دیدگاه.

 1. التهاب واژن

  واژینیت یک التهاب واژن است که اغلب به علت عفونتها ، که بعضی از آنها در ارتباط با بیماریهای جدی هستند. شایعترین عفونتهای واژن عبارتند از:

  – واژینیت باکتریایی.
  – تریکومونازیس.
  – عفونت قارچی واژن.

  بعضی از عفونتهای واژنی از طریق تماس جنسی انتقال می یابد ، ولی دیگر عفونتها مانند قارچها احتمالأ از طریق تماس جنسی نیست.

  واژینیت باکتریایی
  واژینیت باکتریایی شایعترین علت علائم عائم واژنیت در زنانی است که در سن بچه زایی هستند.قبلأبه عنوان واژینیت نامشخص و یا واژینیت مرتبط با گاردنرلاGardnerella می نامیدند. خبرگان سلامت مطمئن نیستند که فعالیت جنسی نفشی در واژینیت باکتریایی بازی کند.

  واژینیت باکتریایی در نتیجه تغییرات در رشد باکتریهای واژن ایجاد می شود. این عدم تعادل شیمیایی زمانی اتفاق می افتد که انواع مختلف باکتری ها بیشتر از حد باکتری هایی که خوب هستند و بایند باشند شوند. به جای لاکتوباسیل( lactobacillus یک نوع باکتری طبیعی که می تواند به صورت طبیعی در واژن زندگی کند)، که تعداد آن زیاد است ،تعداد باکتریهای دیگری مانند گاردنلا واژینالیسgardenerella vaginalis ، باکتروئیدهاbacteroides ،Mobiluncus و میکوپلاسما همونیسMycoplasma hominis در واژن زنان با واژینیت باکتریایی دیده می شود. تحقیقاتی در زمینه نقش هر یک از این میکروب ها در علت یابی علل وازینیت باکتریایی در جریان است و کمک کننده است.، ولی هنوز نقش فعالیت جنسی در ایجاد و توسعه واژینیت باکتریایی را نفهمیده اند. تغییر در جفت جنسی، استفاده از آی یو دی(وسیله داخل رحمی پیشگیری از حاملگی)IUD ،دوش واژینال خطر گرفتن واژینیت باکتریایی را در زنان بیشتر می کند.

  نشانه ها
  شایعترین نشانه واژینیت باکتریایی غیر طبیعی است ، ترشحات بد بوی واژن. بعضی از زنان آن را به بوی شبیه ماهی تشبیه می کنند که بعد از تماس جنسی قابل توجه است.تقریبأ نیمی از زنان با علائم واژینیت باکتریایی ، هیچ نشانه ای ندارند. یک مراقب سلامتی بایستی این علائم را دیده و معاینه بالینی انجام می دهد و ممکن است تشخیص را به وسیله آزمایش مایعات واژن ثابت کند.

  دیگر نشانه ها شامل:
  – ترشح رقیق واژن ، معمولأ سفید یا خاکستری رنگ.
  – درد در هنگام ادرار کردن.
  – خارش اطراف واژن.

  تشخیص
  یک پزشک می تواند یک نمونه از مایع واژن را در زیر میکروسکوپ دیده ، یا به صورت رنگ آمیزی و یا نور مخصوص ، برای دیدن باکتریهای در ارتباط با واژینیت. سپس میتواند تشخیص واژینیت باکتریایی بدهد بر پایه و اساس

  – نبودن لاکتوباسیلا
  – وجود تعداد زیادی سلولهای راهنما»Clue cell»(سلولهایی از بافت پوششی وازن که با میکروبهای واژینیت باکتریایی پوشیده شده است).
  – بوی ماهی
  – تغییرات ترشحات طبیعی واژن

  درمان
  پزشک از آنتی بیوتیکهایی مانند مترونیدازول یا کلیندامایسین برای درمان زنان با واژینیت باکتریایی استفاده می کند. کلأ همسران آنها درمان نمی شوند.

  عوارض
  در اغلب موارد ، واژینیت باکتریایی عارضه ای به جا نمی گذارد.خطرات اثبات شده ای در رابطه با واژینیت باکتریایی و ایجاد بیماریهای التهابی لگن(PID) وجود دارد.PID یک بیماری جدی در زنان است که می تواند موجب نازایی و حاملگی خارج از رحم (Ectopic)شود.

  واژینیت باکتریایی همچنین می تواند ایجاد مسائل دیگری مانند زایمان زودرس، و بچه های با وزن تولد کم کند. بنابراین بعضی از متخصصان زنان توصیه می کنند که تمام زنان حامله ،چه نشانه داشته باشند یا نداشته باشند، و قبلأ بچه نارس به دنیا آورده اند برای واژینیت باکتریایی چک شوند. زن حامله ای که قبلأ بچه نارس به دنیا نیاورده است باید درمان شود ،اگر نشانه و دلایل آزمایشگاهی مبنی بر واژینیت باکتریایی دارد.

  واژینیت باکتریایی همچنین همراه با افزایش شانس گرفتن سوزاک یا عفونت اچ آی وی HIV است که موجب ایدز می شود.

  تریکوموناسیسTRICHOMONIASIS
  یکی از شایعترین عفونتهایی است که از طریق تماس جنسی منتقل می شود(STIs) . بر اساس گفته مرکز کنترل بیماریهای امریکاCDC ، حدود 7/4 میلیون مورد جدید در مردان و زنان هر ساله در ایالات متحده اتفاق می افتد.

  تریکوموناسیس به وسیله یک انگل به نام تریکوموناس واژینالیسTrichomonas vaginalis ایجاد میشود.تریکوموناز ابتدا یک عفونت دستگاه مجاری ادراری است. واژن شایعترین محل برای عفونت در زنان ، و پیش آبراه(Urethra) شایعترین در مردان است.

  نشانه ها
  تریکوموناسیس ، مانند دیگر عفونتهای منتقل شونده از طریق جنسی(STIs)، اغلب بدون هیچ نشانه ای اتفاق می افتد.اغلب مردان عفونی هیچ نشانه ای ندارند.زنان زمانی نشانه دار می شوند که معمولأ 5 تا 28 روز از در معرض پارازیت قرار گرفتن آنها گذشته باشد.

  اگرچه بعضی از زنان عفونی نشانه های جزیی و یا بدون نشانه هستند، خیلی از آنها نشانه دارند. نشانه های زنان عبارتند از:

  – ترشحات زیاد ، زرد متمایل به سبز یا خاکستری .
  – ناراحتی در زمان تماس جنسی.
  – بوی واژن.
  – ادرار کردن دردناک.

  آنها همچنین ممکن است تحریک و خارش ناحیه تناسلی و در موارد نادر،دردهای زیر شکمی داشته باشند.

  در صورت وجود ،نشانه ها در مردان شامل،ترشح رقیق سفید رنگ از آلت تناسلی و دردناک بودن یا اشکال در ادرار کردن و خروج منی داشته باشند.
  تشخیص
  یک پزشک می تواند تریکوموناسیس را به وسیله انجام آزمایش بر مایع گرفته شده از واژن یا آلت تناسلی مردانه تشخیص دهد، معاینه بالینی نشان دهنده زخمهای قرمز بر گردن رحم و یا داخل واژن است.

  درمان
  چون مردان می توانند بیماری را به جفت خود منتقل کنند حتی زمانی که هیچ نشانه ای ندارند، پزشکان توصیه می کنند که هردو جفت برای خلاصی از پارازیت درمان شوند.پزشکان معمولا از مترونیدازول در یک دوز واحد برای درمان افراد عفونی استفاده می کنند.

  پیشگیری
  مطمئن ترین راه پیشگیری از گرفتن بیماریهای STIs پرهیز از تماس جنسی است، یا در ارتباط بودن طولانی مدت با یک همسر که آزمایش شده و معلوم است که عفونی نیست.استفاده از کاندوم در مردان به طرز صحیح در خلال تماس جنسی کمک به پیشگیری از گسترش تریکوموناسیس می شود.
  عوارض

  تحقیقات نشان دهنده یک ارتباط بین تریکومناسیس و دو عارضه جدی است. تحقیقات علمی بیانگر این نکته است که تریکوموناسیس همراه با حداقل 3 تا 5 برابر افزایش خطر انتقال HIV و ممکن است یک زن بچه های کم وزن زایمان کند و یا نوزادان نارس باشند . دانشمندان احتیاج به انجام تحقیقات بیشتری برای مشاهده این ارتباطات دارند.

  عفونت قارچی واژن
  عفونت قارچی واژن ، یا کاندیداسیس Vulvovaginal candidiasis یک علت شایع سوزش واژن است. این عفونت شایع قارچی زمانی اتفاق می افتد که یک عدم تعادل در قارچهای موسوم به کاندیدا البیکانسCandida albicans باشد.اگرچه این عفونت به عنوان یک STI در نظر گرفته نمی شود ، 12 تا 15 درصد مردان بعد از تماس جنسی با جفت عفونی خود درگیر شده اند.
  چند عامل در ارتباط با افزایش عفونت در زنان است از جمله:
  – حامله بودن
  – داشتن بیماری قند که تحت کنترل نباشد
  – استفاده از قرصهای ضد حاملگی خوراکی یا آنتی بیوتیکها
  دیگر عواملی که میزان عفونت قارچی را با استفاده از آنها بالا می رود عبارتند از:
  – دوشDouches
  – اسپری های بهداشتی معطر زنانه
  – آنتی بیوتیک های موضعی و داروهای استروئی

  پوشیدن لباسهای تنگ و لباسهایی که تهویه خوبی ندارند و زیر جامه ها همچنین می توانند ارتباط با واژینیت داشته باشند.زنان بایستی با مراقبان سلامتی خود برای یافتن علل احتمالی زیر بنایی عفونت مزمن قارچی خود کار کنند.

  متخصصان زنان نمی دانند که آیا قارچ میتواند از طریق تماس جنسی منتقل شود.چون اغلب تمامی زنان قارچ را در واژن خود دارند، این برای محققان مشکل است که این مقوله را مطالعه کنند.

  نشانه ها
  شایعترین نشانه عفونت قارچی در زنان خارش ،سوزش،و آزردگی واژن است. ادرار کردن دردناک و تماس جنسی دردناک همچنین شایع است.

  ترشحات واژن معمولأ وجود ندارد و ممکن است به میزان کمی باشد.ترشح ضخیم سفید مایل به خاکستری به عنوان نمونه به پنیر عشایری(روستایی) تشبیه می شود، اگر چه میتواند از آبکی به غلیظ متغیر باشد.اغلب جفت های مرد زنان با عفونت قارچی هیچ نشانه ای از عفونت ندارند. بعضی مردان، هرچند که ، راش های موقت و سوزش آلت بعد از تماس جنسی داشته اند اگر از کاندوم استفاده نکرده باشند.

  تشخیص
  چون چند علامت و نشانه مشخصه معمولا وجود دارد، پزشکان نمی توانند تشخیص این وضعیت را با تاریخچه پزشکی و معاینه بالینی دهند. آنها معمولا تشخیص عفونت قارچی را با ازمایش ترشحات واژ« در زیر میکروسکوپ برای اثبات قارچ می دهند.

  درمان
  داروهای ضد قارچ مهبلی متنوعی برای درمان عفونت قارچی در دسترس است.زنان می توانند کرم های ضد قارچ را خریداری کرده و مستقیما در ناحیه درگیر استعمال کنند، قرصهای خوراکی ،یا شیاف های کلوتریمازولclotrimazole،میکونازولmiconazole،بوتکونازولbutoconazole،تیوکونازول tioconazoleبرای استفاده در واژن وجود دارند. به علت اینکه عفونتهای باکتریایی واژن ، تریکوموناز ، و عفونت قارچی ،بر پایه نشانه ها به تنهایی مشکل بتوان آنها را از هم تشخیص داد ، یک زن با نشانه های واژنی باید پزشک خود را برای تشخیص دقیق قبل از استفاده از این محصولات ملاقات نماید.

  دیگر محصولات بر پیشخوان شامل آنتی هیستامین ها (ضد حساسیت ها)و کرمهای بیحس کننده که فقط نشانه ها را می پوشانند و عفونت را درمان نمی کنند.

  زنانی که عفونت مزمن و یا مکرر قارچی دارند ممکن است احتیاج به درمان با کرمهای واژینال و داروهای خوراکی برای طولانی مدت داشته باشند.

  زنان با عفونت HIV ممکن است عفونت قارچی شدید داشته باشندکه اغلب به درمان جواب نمی دهند.

  دیگر علل التهاب واژن
  اگرچه اغلب عفونت های واژن در زنان به علت باکتری ها،تریکومونا،یا قارچ استممکن است دیگر علل نیز باشند . این علل شامل واکنش های حساسیتی ،تحریک کننده ها و دیگر بیماریهای منتقل شونده از طریق جنسی STIs هستند.

  نشانه های حساسیت می تواند به علت استفاده از اسپرم کش ها ،محصولات بهداشتی واژن،پاک کننده ها،و نرم کننده های پارچه باشد.التهاب دهانه رحم از این محصولات اغلب همراه با ترشحات غیر طبیعی واژن است، ولی پزشکان می توانند با آزمایش به آنها بگویند که عفونت باکتریایی وجود دارد یا نه.

  تحقیقات
  برای کنترل التهاب واژن ، تحقیق به سمت یافتن فاکتورهایی که باعث تشدید رشد و پتانسیل های بیماری زا ی میکروبهای واژن است. این اطلاعات کمک به بهبود بخشیدن تلاشهای درمانی و پیشگیری از واژینیت می کند.نمی توان به عنوان یک آزردگی بی خطر دانست ، واژینیت یک موضوع مطالعات جدی برای دانشمندان است که روشن کنند نقش آن را در ارتباط با وضعیت هایی مانند عفونتهای لگنیPID و عوارض در رابطه با حاملگی.

  تحقیقاتNIAID یک ارتباط بین لاکتوباسیل و محافظت از واژینیت باکتریایی را دریافت.آنها سپس یک شیاف واژینال ازلاکتوباسیل را که کمک به رشد باکتری های خوب در واژن می کند ابداع کردند. تحقیقات اکنون در حال مطالعه استفاده از شیاف لاکتو باسیل واژینال همراه با مترونیدازول خوراکی برای درمان و پیشگیری از واژینیت باکتریایی است.

  در اکتبر 2003 ،دیگر پروژه NIAD توالی کدهای ژنتیکی تریکوموناس واژینالیس را تکمیل کرد.تحقیقات در اغاز فهم بیولوژی و راه های نو بری جلوگیری از بیماری است.تریکوموناس واژینالیس همچنین مورد علاقه خاص به تحقیقات پزشکی زیستی است به علت نقش آن در انتقال HIV ،بیماری اطفال ،و مساعد بودن به گرفتن سرطان دهانه رحم.

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام و خسته نباشید من 23 ساله هستم و 2 سال است که ازدواج کرده ام .من به فرد احساساتی هستم و در مقابل شوهرم به هیچ عنوان احساساتش را بروز نمی دهد.تا حالا حرف عاشقانه ای از او نشنیدم.حتی وقتی با او دردودل می کنم و ازو انتظار جواب دارم به وقت دیگری موکول می کند که هنوز هم نرسیده.خیلی برایش گفته ام که من به این حرف ها و حرکات عاشقانه تو نیاز دارم اما…ما 6 سال با هم اختلاف سن داریم .من خیلی سعی کردم مثل خودش بی تفاوت شوم اما گاهی اوقات یکدفعه مثل توپ می ترکم .و افسرده می شوم.شوهرم از همه لحاظ خوب است از نظر همه او بهترین است ولی به نظر من وقتی دل ها نزدیک نباشند چه فایده؟!او بیش از اندازه به مادرش وابسته است گاهی اوقات نسبت به کارهایی که برای مادرش انجام می دهد و احترامی که به ایشان می گذارد حسودی ام می شود اما نمی توانم با او در میان بگذارم.چون فورا جبهه می گیرد .نم توانم برای دردو دل به کسی اعتماد کنم چون حس می کنم راز دلم را فاش می کنند.همیشه قبل از ازدواج حس می کردم شوهر بهترین تکیه گاه است اما …در ضمن این کارهای او روی روابط زناشویی مان هم تاثیر گذاشته.من فقط در خیال خودم به دنبال لحظه های عاشقانه وحرف های زیبا هستم.لطفا مرا راهنمایی کنید .در ضمن شوهرم اصلا آدم دکتر روانشناس رفتن نیست چون برایش اهمیتی ندارد…
  دکتر : با سلام دوست عزیز 1- متقاعد کردن همسر ،جهت مشاوره 2- کمک گرفتن از مادر همسر و درمیان گذاشتن این مسئله با موافقت همسر 3- مراجعه حضوری شما باروانش شناس ا

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : ا سلام میخواستم راهها وکارهایی رو که از حالا با ید انجام بدیم تا بعدها دچار ریزش مو نشویم رو بگید. ممنون
  دکتر : هر چه آسیب به مو توسط رنگ مو،فر ، مش و …. کمتر باشد موهای سالمتری خواهید داشت.تغذیه مناست و متعادل هم اهمیت زیادی دارد.

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام. پوست صورت من چند وقتیه که خیلی خشک و تیره تر از قبل شده. در ضمن تو این چند وقته احساس میکنم روی پیشانی و زیر چشمام چروک بدی افتاده. چکار کنم که پوستم به سفیدتر و بدون چروک مثل قبل بشه. در ضمن باید بگم که چند وقت پیش به علت وچد لکه های بی مو روی شورتم پیش متخصص رفتم که دو تا آمپول توی جاهای بی مو صورتم زد و چند وقت هم از پماد فلفل استفاده میکردم(نمیدونم به این موضوع ربط داشت یا نه؟) به هر حال ممنونم
  دکتر : استفاده طولانی از ضد آفتاب مرطوب کننده میتواند موثر باشد.

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام آقای دکتر.وقت بخیر.من 20 سال سن دارم.حدود 1 سال و 6 ماه است که از روآکوتان استفاده میکنم(حدود 220 کپسول یک روز در میان).در حال حاضر تمام جوشها از بین رفته و صورتم ظاهری کاملا طبیعی دارد.شاید هر 2هفته یکبار یک جوش بزنم که آن هم به قول معروف در نطفه خفه میشود.پزشکم اعتقاد دارد باید با وزن 100 کیلو حدود 500 کپسول مصرف کنم.اما بعلت ریزش مو قصد دارم مصرفم را قطع کنم.نظر شما چیست؟اگر مصرف را قطع کنم و جوشها برگشت در صورت مصرف مجدد آیا مجددا نتیجه خوبی حاصل میشود؟یعنی بدن مقاوم نمیشود؟اگر قرار بر بازگشت جوشها باشد در صورت قطع چند هفته طول میکشد تا باز هم خودشان را نشان دهند؟
  دکتر : به نظر من اگر صورتتان ظاهری کاملا طبیعی دارد.بهتر است مصرف آن را قطع کنید.اگر مصرف را قطع کنید و جوشها برگشت کند در صورت مصرف مجدد نتیجه خوبی میگیرید.نگران مقاومت نباشید.زمان بازگشت جوشها در افراد مختلف متفاوت است.

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام مي خواستم بدانم هزينه بليچينگ تقريبا چقدر است و كم و زياد بودن زردي دندان هم در هزينه ان تاثير دارد يا خير؟ با تشكر
  دکتر : دوست عزیز ،هزینه بلیچینگ بستگی به خیلی از مسائل دارد که می توان به روش ومواد مورد استفاده، میزلت زردی وجنس دندان ، مطب هی مختلف وتجربه شخصی پزشکان اشاره کرد.

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  دکتر : با سلام برای قضاوت بهتر است حداقل 2 ازمایش اسپرم داشته باشیم اما نتایج ازمایش شما در محدوده نرمال قرار دارد. جراحی واریکوسل در مواردی نیاز است که علامتدار باشد یا باعث کوچک شدن بیضه یا ناباروری گردد. Rechecked به معنی این است که نتیجه ازمایش 2بار چک شده است.حجم مایع منی طبق معیارهایWHO بیشتر یا مساوی 2سی سی میباشد. روش جراحی استاندارد جراحی با روش میکروسکوپیک است. همکاران متخصص جراح عمومی نیز این عمل را انجام میدهند اما این جراحی در حیطه اصلی تخصص اورولوژی میباشد.

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام به شما . من پسري هستم 24 ساله كه حدود 3 سال به خود ارضايي گرفتار بودم ولي الان حدود 2 سال است كه اين عمل را ترك كرده ام ولي از نظر رواني اكنون چنان دچار پريشاني هستم كه مبادا در آينده دچار مشكل شوم . اين امر برايم شده است كابوس . تورو خدا راهنمايي كنيد منو چي كار كنم .
  دکتر : با سلام بهتر است شما گذشته را فراموش کنید. انشاا… مشکلی برای شما پیش نخواهد امد. این نگرانی و پریشانی شما برای روح و جسم شما مخرب تر است بنابراین با اعتماد به نفس و بدون نگرانی از اینده به زندگی عادی روزمره ادامه دهید. با سپاس

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باسلام خدمت دکتر .. من به دکتر کلیه و مجاری ادرار رفتم و ازمایش و سونوگرافی دادم که همه چیز طبیعی بود وفقط کراتین زیاد بود(با توجه به ازمایشات دکتر گفت التهاب مثانه است) و الان به مدت 5روزی باید قرص لوپراکس 400(سفیکسیم)بخورم ایا پوستی که حالت جمع شده مانند ضایعه ی پوستی(قبلا سوالی در موردش پرسیده بودم) در زیر سوراخ الت وجود دارد مربوط به این موضوع است یا خیر؟مشکل و درمانش چیست؟(بی زحمت جواب بدید) با تشکر
  دکتر : افزايش كراتنين در ارتباط با مشكل در كاركرد كليه است اطلاعات ارسالي شما صحيح نميباشد.

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام گاهي دردي در ناحيه بيضه ها و مخصوصا بيضه چپ احساس ميكنم و بيشتر مواقع اين امر پس از انجام فعاليت هاي جنسي (غيراز دخول يا بهتر بگويم وقتي مني اي خارج نميشود) اتفاق مي افتد و گاهي تا يك روز ادامه مي يابد. قبل از ازدواج به متخصص ارولوژي مراجعه كرده ام و ايشان پس از معاينه و سونوگرافي ابتلا به واريكوسل را رد كردند. لطف كنيد بفرماييد اين درد عادي است و اگر بله راه كاهش و حذف آن چيست؟
  دکتر : با سلام در صورت تحریک جنسی زیاد و عدم انزال امکان ایجاد درد بیضه ها وجود دارد.

 11. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام جناب دکتر.خسته نباشيد. من 23 سال دارم.احساس مي کنم مشکل پروستات دارم.اخه احساس مي کنم عمل ادرار کامل صورت نم گيره.چندبار بايد پشت هم خودم قطع و وصل کنم که با اينحال هم احساس تخليه کامل نمي کنم .حتي شدت ادرارم باکندي خاتمه پيدا ميکنه.ايا با اين سن مشکل پروستات دارم؟به پزشک مراجعه کنم؟؟به جه پزشکي؟واقعا ممنونم
  دکتر : با سلام شما جهت اخذ شرح حال دقیق و معاینه و درخواست سونوگرافی وازمایشات مورد نیاز به اورولوژیست مراجعه نمایید.

 12. باسلام خدمت شما من 27سال سن دارم وازدواج کرده ام اما چند وقتی است که بیضه هام متورم وهمراه با درد است وهمچنین درتخلیه ادرارم چندین بار فاصله می افته وبه طور کامل تخلیه نمیشه وچند دقیقه ای را باید معطل بشم تا دوباره تخلیه ادرار داشته باشم لطفا راهنمایی بفرمایید.با تشکر

  • بیماریهای دستگاه تناسلی مردانه

   بعضی از بیماریها ممکن است دستگاه تناسلی مردانه را درگیر کند که بعضی از شایع‌ترین آنها در زیر توضیح داده شده است:

   – آسیب به بیضه: کوچکترین ضربه به بیضه باعث درد بسیار و تورم می‌شود. پیچ خوردگی بیضه زمانی اتفاق می‌افتد که بیضه به دور خود می‌پیچد که باعث بسته شدن رگهای خونرسان به بیضه می‌شود. این حالت شایع نیست ولی اورژانسی است چرا که اگر پیچ خوردگی به سرعت تصحیح نمی‌شود باعث تخریب بیضه می‌شود. در صورت درد شدید در ناحیة بیضه باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید…

   بعضی از بیماریها ممکن است دستگاه تناسلی مردانه را درگیر کند که بعضی از شایع‌ترین آنها در زیر توضیح داده شده است:

   – آسیب به بیضه: کوچکترین ضربه به بیضه باعث درد بسیار و تورم می‌شود. پیچ خوردگی بیضه زمانی اتفاق می‌افتد که بیضه به دور خود می‌پیچد که باعث بسته شدن رگهای خونرسان به بیضه می‌شود. این حالت شایع نیست ولی اورژانسی است چرا که اگر پیچ خوردگی به سرعت تصحیح نمی‌شود باعث تخریب بیضه می‌شود. در صورت درد شدید در ناحیة بیضه باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید..

   – سرطان بیضه: این سرطان یکی از سرطانهای شایع در مردان کمتر از 40 سال است. سرطان تولید بی‌رویه سلولهاست که در صورتیکه به موقع تشخیص و درمان نشود می‌تواند کشنده باشد. سرطان بیضه در صورتیکه زود تشخیص داده شود به خوبی به درمان پاسخ می‌دهد. به همین جهت همة‌ پسران باید به صورت منظم بیضه خود را معاینه کنند تا مطمئن باشند که تودة‌ غیر طبیعی در آن بوجود نیامده است.

   – التهاب و عفونت اپیدیدیم: اکثراً در اثر یک میکروب بوجود می‌آید که ممکن است از طریق جنسی منتقل شود. درد و تورم بیضه از علایم این بیماری است.

   – هیدروسل یا آب آوردن بیضه: که در طی آن مایع در درون غشاهای اطراف بیضه جمع می‌شود. هیدروسل باعث تورم بیضه‌ می‌شود ولی این تورم دردناک نیست. در بعضی موارد عمل جراحی برای درمان آن لازم است.

   – فتق مغبنی: زمانی است که بخشی از روده به صورت غیر طبیعی وارد کشالة‌ ران و کیسة‌ بیضه می‌شود. محتویات فتق بصورت تورم در ناحیه کشاله ران و کیسه بیضه دیده می شود. این بیماری با جراحی درمان می‌شود.

   – بیماریهای منتقله جنسی از طریق برقراری رابطة‌ جنسی با فرد آلوده به بدن انتقال می‌یابد. عفونت‌هایی مانند ایدز، زگیل تناسلی، سیفلیس، سوزاک، کلامیدیا، تبخال تناسلی و هپاتیت B در صورت عدم رعایت اصول محافظتی از فرد آلوده به فرد دیگر در اثر رابطة جنسی قابل انتقال هستند.
   در صورتیکه فکر می‌کنید هر یک از علایم یا بیماریهای ذکر شده فوق را دارید یا در صورتیکه سؤالی در خصوص مراحل رشد و بلوغ خود دارید بایستی با پدر و مادر و یا پزشک خود مشورت نمایید. اکثر بیماریهای دستگاه تناسلی مردانه قابل درمان هستند.

 13. پسري 27 ساله هستم كه متأسفانه از حدودن 18 سالگي پس از افت تحصيلي كه در دبيرستان داشتم اعتياد به خودارضايي پيدا كردم كه تا امروز همچنان همراهم است. بحثم بر سر ترك كردن اين عادت زشت نيست فقط مي خواهم بدانم بعد از اين 8، 9 سال الان بدنم در چه وضعيتي قرار دارد؟ و اگرهمين امروز اين عادت را ترك كنم و شروع به ورزش كنم آيا ميتوانم جبران اين سالها را بكنم. بام رو راست باشيد چه چيزهايي در من قابل جبران و چه چيزهايي غير قابل جبران شده است؟ مهمتر از همه براي ازدواج كردن آمادگي مي‌توانم پيدا كنم؟ (متأسفانه به سرم زده كه حتي ديگه ازدواج نكنم… و خيلي از اين مسأله ناراحت هستم…)
  الان نميخواهم بگويم كه ميل جنسي ام كاهش پيدا كرده اما مطمئنن عطش 18سالگيم را ندارم… و تعداد دفعات انزال ادرارم زياد شده ،رنگ آلت تناسليم قهوه‌اي تيره رنگ شده…(آيا رنگش تغيير ميكنه به حالت عادي پس از ترك)؟؟؟؟ حس تحريكش خيلي كم شده. كمي درد( شبيه گرفتگي رگ ) و حتي گاهي داغي در بيضه‌هايم احساس مي كنم . در مورد زود انزالي هم فكر نكنم مشكلي داشته باشم…چون توانايي تأخير ارگاسم را از طريق همين مالش آلت به مدت زياد (معمولن پاي بساط اينترنت) بدست آوردم.!!!.و تعداد دفعات انزال ادرارم زياد شده اما حس هاي آلت كم شده … وزنم حدودن 60 كيلو ست اما قدم 179…. اين لاغري دليلش تنها اين مسأله نيست چون ژنتيكن هم لاغر و ضعيف هستم…تعداد دفعات انزال ادرارم زياد شده
  در ضمن نوع خودارضاييم بيشتر مالش از روي شلوار حتي شايد به مدت 5 ساعت؛ بعد ارگاسم (ميانگين هفته اي 3 بار، بيشتر يا كمتر)…
  مطمئنن تك تك جملات پاسخ شما برايم مهم است… الان وضعيت بدنم به چه صورت درآمده است؟ آيا اين خسارتها قابل جبران است؟(به خصوص براي ازدواج) آيا مي‌توانم جبران كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/ مرتب سر مي‌زنم و منتظر پاسخ جامعي از سمت شما هستم…سپاس

 14. سلام دوستم . اکثر مواردی که بین نمودید در هم سن و سالهای شما عادی است . لطفا به مطالب اینترنتی ذیل توجه کنید . در مورد تغییر رنگ آلت و تکرر ادرار با یک متخصص دستگاه ادراری گفتگو نمایید .

  در گذشته خودارضایی گونه‌ای از انحراف جنسی و ذهنی تلقی می‌شد. حتی هنوز علی‌رغم این که بسیاری از پزشکان بارها بر بی‌ضرری خودارضایی -در حد معقول- تأکید داشته‌اند٬ این باور ریشه‌دار که خودارضایی باعث عوارضی همچون سیاهی افتادن دور چشمها٬ قوس کمر٬ کوری٬ سکتهٔ قلبی٬ مشکلات جنسی٬ یا لرزش دست می‌شود در میان بسیاری از عوام، خصوصاً پیروان سرسخت مذاهب، شایع است.اما امروزه متخصصان، خودارضایی را گونه‌ای از فعالیت جنسی می‌دانند که طبیعی، سالم، مطلوب و امن است. تنها هنگامی خودارضایی می‌تواند مشکل‌ساز شود که فرد را از برقراری رابطهٔ با شریک جنسی‌اش باز دارد یا این عمل باعث اختلالات رفتاری در شخص گردد.بنا بر نظر اکثریت پزشکان و بر خلاف باور عموم، از لحاظ پزشکی خودارضایی چه در مردان چه در زنان، در صورت میانه‌روی هیچ عارضهٔ خاصی در بدن ایجاد نمی‌کند و می‌تواند نوعی از رفتار جنسی فرد محسوب شود و به حفظ سلامت جنسی انسان کمک کند خودارضایی در ریزش مو، به وجود آمدن آکنه و ضعف منی و نطفه شخص بی‌تاثیر است. همچنین استمناء در ظاهر فرد تاثیرگذار نیست. خودارضایی همچنین به خودی خود هیچ مشکل روانی و ذهنی ایجاد نمی‌کند. خودارضایی در ضعف بینایی و بطور کلی تحلیل قوای جسمانی هیچ نقشی ندارد.خودارضایی در اکثر زنان باعث کاهش فشارهای عصبی قبل از قاعدگی می‌شود. علاوه بر آن خودارضایی در زنان می‌تواند در اینکه چطور به ارگاسم برسند کمک کند. در مردان این عمل با افزایش زمان انزال و کنترل بیشتر آن، در رابطهٔ جنسی مفید خواهد بود.البته زیاده‌روی بیش از حد در استمناء (۲۰ بار در ماه یا بیشتر) می‌تواند در مردان از عوامل سرطان پروستات در آینده محسوب شود.. اما از طرفی استمناء مرتب خصوصاً در سنین بالای ۵۰ سال . بخاطر دفع عوامل بیماری‌زا از داخل پروستات از بروز این بیماری پیشگیری می‌کند.

 15. حدود دو هفته پیش یک ارتباط جنسی داشتم، که از فردای آنروز احساس سوزش در مجرای دفع ادرار خود کردم و فورا به پزشک مراجعه کردم و واقعیت را گفتم و ایشان در ابتدا آزمایش ادرار و با توجه به سالم بودن جواب آزمایش ، کپسول کو- آموکسی کلاو هر 8 ساعت دو عدد را به من تجویز کرده که پس از گذشت این دوهفته خوب نشده ام، برای آن خانم هم آزمایش اچ آی وی و هماتیت بی و سی نوشته است .چه باید بکنم لطفا راهنمائی و ارائه طریق کنید.ممنون

 16. با سلام و خسته نباشید
  دختری 24 ساله و مجرد هستم مشکل خارش بعداز هپیلاسیون یا حتی بند انداختن پاهایم را دارم دکتر هم رفتم مشکلم بغیر از خارش بعداز روییدن مو حالت ایجاد لکه های تیره پوستی رو فقط ناحیه ساق پاهایم دارم لطفا مرا راهنمایی کنید . مرسی

 1. بازتاب: Dr. Serdar دکتر سردار

 2. بازتاب: التهاب راست روده (پروكتيت) ، درد و خونریزی از مخرج « Dr. Serdar دکتر سردار

 3. بازتاب: ترمیم پرده بکارت | مطب مامایی و زنان دکتر لیلا علیزاده l

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: