مراقبت از پوست : کرم ضد آفتاب ، ویتامین D ، بزنزه کردن ، کک و مک

دکتر ع. ح. سردار  skin-care

حفاظت خود و خانواده
با طلوع آفتاب هیچکس نمیخواهد در منزل باقی بماند . بدین خاطر استعمال اندکی کرم پوست برای جلوگیری از آفتاب زدگی در هوای آزاد میتواند محافظ خوبی در برابر اشعه فرا بنفش باشد . جنبه احتیاط بین ساعت یازده تا شانزده روز را باید در مد نظر گرفت . چرا که در این ساعات میزان تابش اشعه خورشیدی بالاخص در تابستان شدیدتر میباشد . موارد ذیل را قبل از خروج از خانه در نظر بگیرید :

*میزان اشعه فرا بنفش را چک نمائید .
*دستها و پاهایتان را بپوشانید . از پیراهن های آستین بلند با پارچه های مرغوب استفاده کنید. لباسهای نازک و مایوهای تنگ حافظ مناسبی برای پوست نیستند .
کلاه عریض و لبه دار بپوشید که بتواند از سر ، صورت ، گردن و گوش شما محافظت نماید .
*در زیر سایه درخت ، سایبان و یا چتر خود بایستید .
*از عینک آفتابی برای محافظت چشم خود از اشعه فرا بنفش استفاده کنید .
*از کرم ضد آفتابی استفاده نمائید که SPF آن ( Sun protection factor ) پانزده و یا بیشتر باشد . کرم را بیست دقیقه قبل از خروج استعمال نمائید .

آیا کرم ضد آفتاب کاملا محافظت میکند ؟
کرمهای ضد آفتاب بر پایه میزان تواناییشان در جذب و دفع اشعه ماورای بنفش درجه‌بندی میگردند . ایده‌آل‌ترین آن ، شماره سی میباشد و برای همه منطقه ها توصیه می‌شود . کرم ضد آفتاب با طیف وسیع SPF ( فاکتور محافظت از آفتاب ) به میزان پانزده و یا بالاتر میتواند حافظ بخشی از آسیب ناشی از تابش اشعه فرا بنفش باشد اما باید خاطر نشان کرد که بهترین راه محافظت از پوست ، باقی ماندن در سایه و به تن کردن لباسی است که دستها و پاها را پوشش دهد . در صورت فعالیت در زیر آفتاب استعمال مجدد کرم ضد آفتاب در هر دو ساعت الزامی میباشد .

حفاظت از کودکان
اطفال علاقه به صرف وقت خود در خارج از خانه دارند و این موضوع باعث میشود که آنها تحت ریسک ابتلا به تورم پوستی در اثر تماس با آفتاب قرار گیرند . ریسک بالاتر شامل کودکانی است که دارای پوست لطیف یا لکه های قهوه ای پوستی هستند . قابلیت برنزه شدن اطفال نسبت به بزرگسالان بیشتر است . لذا از قرار دادن طولانی مدت آنها در معرض نور آفتاب باید اجتناب نمود .

پوست بچه ها محافظ طبیعی کمتری جهت مقابله در برابر اشعه خورشیدی دارد . و این بدان معنی است که اطفال خیلی سریعتر آفتاب سوخته میشوند . اطفال بالای شش ماه میتوانند کرم ضد آفتاب استعمال نمایند .

در مورد اطفال به موارد ذیل توجه داشته باشید :
*همیشه طفل زیر دوازده ماه را دور از تابش مستقیم نور آفتاب قرار دهید . کالسکه و قفسه بچه را در سایه بگذارید .
*هنگام قدم زدن در روز آفتابی ، سایه بان کالسکه بچه را بکار ببرید.
*اطفال را در ساعاتی که میزان تابش اشعه فرا بنفش بالا است و یا بین ساعات یازده تا شانزده روز ، دور از آفتاب نگه دارید .
*دست و پای کودک را با البسه اطفال بپوشانید . کلاه کاملا لبه دار بهتر از کلاه لبه دار یک سو از آفتاب محافظت میکند .
*به پوست در معرض آفتاب ، کرم ضد آفتاب با SPF پانزده و یا بالا را بمالید . دوساعت بعد تکرار نمائید . حتما به بینی ، گوش ، گونه و سطح بالایی کف پا نیز کرم بزنید .
لازم است ، کودکانی که در آب یا کنار آب بازی میکنند ، یا کسانی که بدن انها به شدت تعرق میکند ، کرم ضد آفتاب با خاصیت واترپروف ( ضد آب ) را مکررا استعمال نمایند .

سایه افکنی
در ماههای گرم سال سعی کنید از قرار گرفتن در تابش مستقیم نور خورشید پرهیز نمائید و در زیر سایه مستقر گردید . اگر چه شما زیر سایه درخت باشید و یا ابرهای پراکنده جلوی نور آفتاب را گرفته باشند ، اما ممکن است شما در تیررس اشعه فرا بنفش قرار گیرید . بدین خاطر موارد ذیل را در مد نظر داشته باشید :

در ساحل دریا ، پیک نیک و یا هنگام قدم زنی یک چتر به همراه داشته باشید .
هنگام خروج از شهر با خود چادر صحرایی و یا سایبان به همراه ببرید .
بالکن منزلتان برای بلوکه کردن نور خورشید دارای پرده اختفا باشد .
در محدوده مسکونی خود درخت بکارید و در محل مناسب سایبان داشته باشید .

ویتامین D
ویتامبن D جهت استخوان و عضله سالم مخصوصا برای اطفال و سالمندان مورد نیاز میباشد . وقتی پوست در معرض نور آفتاب قرار گیرد ویتامبن D بوسیله پرتو فرابنفش خورشید و توسط پوست بدن به شکل طبیعی تولید میشود . البته قرار گرفتن مستقیم در معرض اشعه خورشید بیش از پانزده دقیقه در روز ، به دلیل احتمال ابتلای به سرطان پوست توصیه نمیشود . شما میتوانید ویتامبن D را از مکملهای ویتامینی و یا خوراکیها بدست آورید .

میزان در معرض پرتو آفتاب قرار گرفتن جهت تولید ویتامبن D به سن ، رژیم غذایی ، رنگ پوست ، محل زندگی و همچنین شدت نور خورشید بستگی دارد . چند دقیقه ای در روز با پوست محافظت نشده در معرض نور خورشید قرار گرفتن برای تولید ویتامبن D کافی است و مهم این است که مهارت لازم در حفاظت از پوست خود در برابر تابش بیش از حد نور خورشید را داشته باشید و از سویی ویتامبن D مورد نیاز برای تندرستی را دریافت کنید .

افراد ذیل ویتامبن D کافی دریافت نمی کنند :
*افرادی که بالای پنجاه سال هستند.
*افرادی که پوست تیره دارند .
*افرادی که سراسر بدن خود را با لباس میپوشانند.
*افرادی که کمتر از منزل خارج میشوند .
*اطفالی که منحصرا از شیر مادر تغذیه میکنند در ریسک کمبود ویتامبن D قرار دارند .

بدین خاطر پزشکان به این اطفال مکمل ویتامبن D تجویز مینمایند . افرادی که فکر میکنند ویتامبن D کافی دریافت نمیکنند ، میبایستی با پزشک خود در این ارتباط مشورت نمایند . کمبود ویتامین D می‌تواند منجر به بروز دردهای مزمن از جمله انواع مختلفی ازدردهای مفصلی ، استخوانی و ماهیچه‌ای شود و همچنین پوکی استخوان سندرم فیبرومیالگیا،‌ اختلالات روماتوئیدی، بروز اختلالات رفتاری و دیگر مشکلات جسمی و روحی را در پی داشته باشد .

بزنزه کردن
خیلی از مردم فکر میکنند که برنزه کردن پوست ، آنها را به ظاهر سالم نگه میدارد . اما برنزه کردن پوست نیز گویای در معرض شدید نور آفتاب قرار گرفتن و آسیب رسانی به پوست میباشد . بزنزه شدن توسط اشعه خورشیدی ، یا تختهای ویژه بزنزه کردن و همچنین لامپهای مخصوص این کار ، پوست را به ریسک سرطان پوست پیوند میدهد . برخی از تختهای ویژه بزنزه کزدن ، پوست را پنج بار بیشتر از اشعه فرا بنفش خورشیدی در معرض اشعه خود قرار میدهد . بنابراین از آنها و لامپهای مخصوص این کار باید اجتناب ورزید . اشعه فرا بنفش مصنوعی ممکن است مسبب آسیبات پوستی ، سالخوردگی پیش از موعد و آب مروارید ( cataract ) گردد .

کک و مک ( فرکل ) و آفتاب
کک و مک اکثرا در اشحاص پوست روشن روئیت میگردد و اندازه این عارضه در ابام گرم سال بیشتر و در در ابام سرد سال کمتر میشود . اگر شخصی با کک و مک در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد ، سلولهای ملانوتیتی به میزان بیشتری رنگدانه تولید مینمایند و در نتبجه اندازه ، ضخامت و تعداد لک های پوستی افزایش میابد . افرادی که هر نوع کک و مک را دارند ، بدون در نظر گرفتن نوع آن ( Lentigines یا Ephelides ) جهت کاهش اثز اشعه خورشیدی ، لازم است کرم های ضد آفتاب را به پوست حود بزنند تا از بسط یافتن آن پیشگیری کرده و احتمال ابتلا به سرطان پوست را بکاهند . اشخاصی که با گسترش کک و مک مواجه میگردند باید در صدد معالجه آن در چندین جلسه و تجـدید درمان آن بر آیند .

معالجه لکها شامل موارد ذیل است :
*معالجه با لیزر
*کرمهای سفیدکننده
*انجماد با نیتروژن مایع
*بکارگیری Tretinoin و دیگر کرمهای موضعی
*لایه برداری ( PEELING )

موضوع مرتبط :

آفتاب و سرطان پوست

کل مطلب :

محافظت پوست از آفتاب و پیشگیری از سرطان پوست

 

Posted on ژوئن 10, 2009, in کل مطالب, پوست, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 3 دیدگاه.

 1. مراقبت از پوست

  با مراقبت دائم مي‌توانيد پوستي عالي و بي‌‌نقص داشته باشيد. پوست ما بسيار آسيب‌پذير است و هنگامي كه در معرض آفتاب يا ‏آلودگي‌هاي محيطي قرار مي‌گيرد براي مقابله و كاهش صدمات احتمالي مقدار زيادي از آب خود را از دست مي‌دهد. نه‌تنها كثيفي و ‏ميكروب باعث خرابي پوست مي‌شود بلكه ميزان استرسي كه فرد در محيط كار يا خانه با آن مواجه مي‌شود هم روي شفافيت و سلامت ‏پوست اثر مي‌گذارد.‏
  ‏3 مرحله اصلي مراقبت از پوست ‏
  نظافت
  لايه‌برداري
  ‏ آب‌رساني
  ‏ براي انتخاب بهترين روش مراقبت از پوست بايد بدانيد چه نوع پوستي داريد. انواع پوست شامل پوست معمولي، خشك، تركيبي و ‏حساس است.
  ‏ به انواع پوست و روش‌هاي مراقبت از آن اشاره اي داريم كه مي خوانيم :‏
  مراقبت از پوست ‌هاي معمولي ‏
  اگر پوست معمولي داريد بايد حداقل 2 بار در روز آن را با آب گرم بشوييد. البته پوست معمولي پوستي است كه كمترين مشكلات را دارد. ‏مي‌توانيد در ساعات اوليه صبح كمي آب و گلاب به پوست خود بماليد، اين محلول به تازگي و شادابي پوست كمك مي‌كند. بعد از آن ‏مقداري كرم روشن‌كننده به پوست خود بماليد. قبل از خواب هم صورت خود را با يك صابون ملايم بشوييد و از پاك‌كننده‌ها و كرم‌هاي ملايم ‏استفاده كنيد. يك تكه پنبه را كمي مرطوب كنيد و با ملايمت به روي پوست خود بماليد تا هرگونه آلودگي و كثيفي را از سطح آن پاك كند. ‏حتي مي‌توانيد در طول روز از تونيك‌هاي ملايم براي باز شدن منافذ پوست و درخشش آن استفاده كنيد.‏
  مراقبت از پوست‌هاي خشك ‏
  پوست‌هاي خشك به دليل آسيب‌پذيري زياد در برخي زمان‌ها و پوسته پوسته شدن نياز به توجه و مراقبت بيشتري دارند. فقط از كرم‌هاي ‏ملايم براي پوست‌هاي خشك استفاده كنيد چون اين كرم‌ها چربي زيادي ندارند و اختلالي در توليد چربي طبيعي پوست بوجود نمي‌آورد. ‏ با استفاده از لايه‌بردار ملايم پوسته‌هاي خشك را از روي پوست تميز كرده و ظاهري سالم و شاداب به آن دهيد. هميشه هنگام كرم زدن پوست را به آرامي ماساژ دهيد خصوصا اطراف چشم را.‏
  مراقبت از پوست‌هاي چرب‌‏
  پوست‌هاي چرب هم به مراقبت و توجه دائم نياز دارند. استفاده از هر نوع كرم ممكن است باعث افزايش چربي پوست شود. بايد حداقل ‏روزي 2 تا 3 مرتبه پوست چرب را بشوييد و بعد از هر بار شستن از كرم مرطوب‌كننده استفاده كنيد كه باعث افزايش چربي پوست ‏نمي‌شود. ‏ ‏ از ماسك‌هايي استفاده كنيد كه باعث توازن صحيح توليد چربي پوست شود. همچنين لايه‌برداري پوست به‌وسيله ماسك‌هاي خانگي يا ‏كيسه كشيدن (اسكراب)‌ ملايم پوست، به ‌صورت شما جلوه‌اي تازه مي‌بخشد.‏
  مراقبت از پوست‌هاي تركيبي ‏
  پوست تركيبي خصوصيات پوست‌هاي خشك و چرب را با هم دارد. به‌همين دليل شما بايد حتما از محصولاتي كه براي پوست‌هاي تركيبي ‏توليد شده استفاده كنيد اين كار شما را از شر چربي‌هاي اضافي برخي قسمت‌هاي پوست و خشكي دائم قسمت‌هاي ديگر آن خلاص ‏خواهد كرد.‏
  چند نكته در مورد مراقبت عمومي پوست ‏
  مرطوب كردن پوست با بخار (بخور دادن)‌ يكي از بهترين راه‌هاي نظافت پوست صورت است. يك ظرف آب گرم درست كنيد، سر خود را روي ‏آن قرار دهيد و يك حوله روي سر خود بكشيد، به مدت 8 دقيقه در اين حال بمانيد، بعد از آن با يك حوله به نرمي سطح صورت را ماساژ ‏دهيد. ‏ هميشه كرم‌هاي صورت را از پايين به بالا و به نرمي ماساژ دهيد تا جذب پوست شود. ماساژ شديد فقط باعث قرمزي پوست مي‌شود. ‏ مخلوط شير و مقداري آب‌ليمو محلول مناسبي براي تميز كردن پوست است.براي خشك كردن صورت، حوله را به نرمي روي پوست ‏بكشيد، هرگز بعد از شستن صورت حوله رابه شدت روي پوست نكشيد. ‏ ماسك‌هاي خانگي جانشين مناسب ماسك‌هاي كارخانه‌اي هستند كه حاوي مواد شيميايي زيادي هستند، ثابت شده گاهي اوقات ‏روش‌هاي طبيعي تاثير بيشتري دارند

 2. سلام دکتر .من دختری 20ساله هستم سوالیداشتم نمی دونم در رابطه با تخصصتون هست یا نه ولی می خواستم راهنماییم کنید.
  در سایتهای گوناگون تبلیغات دمپای افزایش قد مکنند که به گفته خودشان 8سانت بدون محدودیت سنی قد را بلند می کند
  من می خواستم از شما بپرسم ایا این مطلب صحت دارد اگر من ازاین دمپایی استفاده کنم تا2یا3سانت هم تاثیری دارد
  و عوارض ندارد.ممنون میشم پاسخ من را بدهید. با تشکر.شیرین.

  • اینها معمولا چینی یا ژاپنی هستند . اگر این دمپایی های چینی یا ژاپنی قد بلند کن بود پس همه چینی و ژاپنی های ریزه پیزه ، قد بلند بودند .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: