آفتاب و سرطان پوست

دکتر ع. ح. سردار skin cancer

ساختمان و وظیفه پوست

پوست ، وسیعترین عضو بدن و محافظی قابل انعطاف است که رطوبت بدن را حفظ و بوسیله سیستم ایجاد گرما و سرما، بافت های بدن را محافظت می کند . پوست از سه لایه تشکیل شده : درم ( میان پوست ) ، اپیدرم (بشره یا روپوست ) و لایه زیر جلدی . لایه زیر جلدی ، پوست را به بافت پوشاننده عضلات و استخوانها پیوند میدهد و بخش عمده آن شامل اعصاب ، عروق و لوبول های چربی است. چندی از وظایف دیگر پوست شامل موارد ذبل میباشد :

*دفع بعضی از مواد مضر پدید آمده از فعالیتهای متابولیسمی
*حفظ آنزیمها و هورمونها در درون بدن
*محافظت بدن از صدمات حرارتی ، مکانیکی ، اشعه خورشیدی ، میکروبها و مواد شیمیایی
*انتقال پیامهای حسی به مغز
*شرکت در سیستم ایمنی بدن
*ساختن ویتامین D
*حفاظت از دست رفتن آب و سایر مایعات بدن

فعالیت در هوای آزاد جزئی از شیوه سالم زیستن است ، اما متاسفانه پوست در هوای آزاد در معرض خطر تشعشع اشعه فرا بنفش قرار میگیرد . نور خورشید حاوی طیف وسیعی از اشعه‌های مرئی و نامرئی است و اشعه فرا بنفش بخشی از این طیف است . قسمت اعظم پرتو افکنی خطرناک خورشید توسط لایه ازون در اتمسفر فوقانی بلوکه میگردد ، اما بخش کمی از آن وارد سطح زمین میشود .

تابش طبیعی آفتاب جهت تندرستی مفید میباشد اما قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه فرا بنفش ، ریسک آفتاب زدگی ، سرطان پوست ( رشد غیر عادی ، نابهنجار و کنترل نشده سلول های پوستی ) و بیماری آب مروارید را به همراه دارد.

سرطان پوست

در سرطان پوست سلولهای بدخیم به طور غیرمنظم و فزاینده‌ای تکثیر میابند و از سد سیستم دفاعی بدن میگذرند . یکی از عوامل مستعد سرطان پوست ، جهش در DNA سلول بر اثر اشعه ماورای بنفش میباشد که در پی آن رشد سلولهای سرطانی آغاز میگردد.

بعضی ها بر این عقیده اند که آفتاب سوختگی پدیده موقتی است و آسیب پوستی خودبخود ترمیم میابد . در ارتباط با این نظر باید اضافه نمود که با توجه به اینکه آفتاب سوختگی نهایتا برطرف میگردد ، لیکن آسیب تحتانی پوست باقی میماند و در واقع با هر بار در معرض تشعشعات آفتابی قرار گرفتن قابلیت آسیب پذیری پوست افزایش میابد و در اثر تکرر آن ، سرطان پوست طی ده تا سی سال میتواند بروز نماید .

آفتاب و سرطان پوست

اگر هر شخصی ایامی را با پوست محافظت نشده زیر تشعشع آفتاب قرار گیرد ، قابلیت آفتاب سوختگی را دارد و این موضوع خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش میدهد . شروع سرطان پوست از نقاطی است که در معرض نور آفتاب قرار گیرد که شامل سر ، صورت ، گردن ، دستها و پاها است .

افراد ذیل دارای ریسک بیشتری جهت ابتلا به سرطان پوست هستند :

*افرادی که دارای پوست لطیف هستند .
*افرادی که دارای خالها یا لکه های قهوه ای رنگ پوست هستند .
*افرادی که مکررا در طفولیت دچار آفتاب سوختگی شده اند .
*افرادی که در هوای آزاد کار میکنند .
*افرادی که دارای سابقه سرطان پوست خانوادگی هستند .

اشکال شایع‌تر سرطان پوست شامل موارد ذیل است :

*سرطان سلول‌های بنیانی : این نوع سرطان ، شایع‌ترین گونه سرطان پوست میباشد . سرطان سلولهای بنیانی که در پایه اپیدرم (لایه خارجی پوست) مستقر هستند ، دارای سرعت رشد کم بوده و ندرتا بسط میابند . محرک رشد این سلولها شامل تماس با مواد شیمیایی و رادیو اکتیو ، سوختگی ، خالکوبی ، قرار گرفتن در معرض تابش پرتو شدید آفتاب و غیره میباشد .
*سرطان سلولهای فلسی پوست : این نوع سرطان ، شکل دوم شایع سرطان پوست است که مدت طولانی در لایه اپیدرم باقی میماند و در صورت عدم درمان می‌تواند بافتهای دیگر را مورد تهاجم خود قرار ‌دهد . محرک رشد این سلولها شامل تابش اشعه ایکس ، قرار گرفتن در معرض تابش نور شدید آفتاب ، زخمهای باز ، تماس با مواد شیمایی و غیره میباشد .
*سرطان ملانوما : ملانوما از خطرناک ترین انواع سرطان پوست به حساب میاید. سرطان ملانوما در اثر رشد بدخیم سلولهای ملانومیسم حاصل میگردد . این سلولها رنگدانه تیره پوست، خال‌های بدن ،رنگ چشم را پدید میاورند به این خاطر تومورهای ملانوما غالبا سیاه و یا قهوه‌ای هستند . درمان این نوع سرطان با تشخیص زود هنگام امکان پذیر است. اما اگر به سایر بافتهای بدن گسترش یابد ، امکان معالجه آن غیر ممکن است .

پوست بدن دارای رنگدانه هایی به نام ملانین است که میتواند مانع از ورود میزان معینی اشعه فرابنفش به درون بدن شود .ملانین ها در اشخاصی که به شکل طبیعی دارای پوست تیره تری هستند زیادتر بوده و آنها مصونیت بالاتری در مقابل تابش نور آفتاب دارند. به این خاطر اشخاصی که دارای پوست روشن تری هستند دارای ریسک بیشتری چهت ابتلا به سرطان پوست میباشند . اشخاصی که رنگ پوست تیره دارند ، کمتر به نور خورشید حساس هستند . اما آنها نیز در برابر مضرات آفتاب ایمن نیستند و هر شخصی بایستی خود را از صدمات تشعشعی، محافظت نماید .

منظما پوست خود را چک نمائید و در صورت بروز موارد ذیل بلافاصله با متخصص پوست مشاوره کنید :

*تغییر در شکل ، رنگ یا اندازه خالهای بدن
*زخمی که التیام نیابد
*جای زخمی که خونریزی کند ، بخارد یا سرخ و متورم گردد .

بعضی ها بر این باورند که استعمال کرم پوست برای جلوگیری از آفتاب زدگی در روزهای مه آلود و یا ابری نیازی نیست . جهت نفی این باور باید خاطر نشان کرد که بیشتر از هشتاد درصد اشعه خورشیدی از ابر روشن ، غبار و مه عبور میکند .در روزهای برفی بیشتر از نیمی از اشعه خورشیدی از برف باز تابش میابد و میزان اشعه فرا بنفش را افزایش میدهد که نسبت آن در ارتفاع بالا وخیم تر است. بدین ترتیب نیاز به کرم پوست در آن شرایط نیز محسوس میباشد .

موضوع مرتبط :

مراقبت از پوست : کرم ضد آفتاب ، ویتامین D ، بزنزه کردن ، کک و مک

کل مطلب :

محافظت پوست از آفتاب و پیشگیری از سرطان پوست

 

Advertisements

Posted on ژوئن 5, 2009, in کل مطالب, پوست, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 17 دیدگاه.

 1. نشانه‌های سرطان پوست

  علائم و نشانه‌های سرطان پوست

  سرطان پوست معمولاً در بخش‌های در معرض آفتاب بروز می‌کند٬ یعنی صورت، لب‌ها، گوش‌ها، گردن، دست‌ها و دیگر قسمت‌هایی که در معرض آفتاب هستند. البته این احتمال هم هست که سرطان پوست، در قسمت‌های دیگر بدن ظاهر شود٬ مثلاً در کف دست، فاصله بین انگشتان یا حتی اعضای تناسلی. احتمال سرطان پوست برای هر فردی با هر نوع پوستی، وجود دارد.
  سرطان سلول‌های بنیادین پوست

  علائم ناشی از سرطان پوست ممکن است به ناگهان یا به تدریج ظاهر شوند. شکل ظهور، بستگی به نوع سرطان دارد. این معمول‌ترین نوع سرطان پوست است و در عین حال، درمان آن از همه ساده‌تر است و کمتر از بقیه انواع سرطان، پخش می‌شود. سرطان سلول‌های پایه‌ای معمولاً به یکی از اشکال زیر ظهور می‌کنند:

  یک برآمدگی مروارید مانند (Pearly) یا مومی (Waxy) که در روی صورت، گوش‌ها یا گردن ظاهر می‌شود. یک زخم (lesion) مسطح و به رنگ گوشت یا قهوه‌‌ای که روی سینه یا پشت ظاهر می‌شود.

  سرطان سلول‌های فلسی
  این نوع سرطان را در صورت تشخیص سریع به خوبی می‌توان تحت کنترل درآورد٬ ولی احتمال گسترش آن بیشتر از نوع قبلی است. معمولاً سرطان سلول‌های فلسی به یکی از اشکال زیر بروز می‌کنند:

  1. یک برآمدگی قرمز روی صورت، لب‌ها، گوش‌ها، گردن، دست‌ها یا بازوها
  2. زخمی مسطح با سطحی فلس مانند روی صورت، گوش، گردن، دست یا بازو

  ملانوم

  جدی‌ترین نوع سرطان پوست است و مسبب اکثر مرگ‌های بر اثر سرطان پوست می‌باشد. ملانوم ممکن است روی پوست سالم یا در یک خال که بدخیم شده، به وجود بیاید. هر چند که ملانوم ممکن است در هر جایی دیده شود، بیشترین احتمال آن در پشت (بالا) یا صورت مردان و زنان است.
  علایم خطر ملانوم عبارت هستند از:

  * یک لکه بزرگ قهوه‌ای که نقاط تیره‌ای دارد و ممکن است هر جای بدن باشد.
  * خالی که در هر جای بدن باشد و ظاهر، رنگ و اندازه‌اش تغییر کند.
  * زخمی کوچک با لبه‌های ناسور به رنگ قرمز، سفید، آبی یا آبی مایل به سیاه که روی تنه یا دست و پا دیده شود.
  * برآمدگی‌های درخشان و صاف به شکل گنبد در هر جای بدن.
  * زخم‌های تیره روی کف دست و پا، نوک انگشتان یا پوست مخاطی جاهایی مثل دهان، مهبل و مقعد.

  انواع نامعمول‌تر سرطان پوست
  انواع دیگر سرطان پوست که شیوع کمتری دارند عبارتند از:

  * Kaposi sarcoma: این نوع از سرطان در رگ‌های خونی پوست ایجاد شده و باعث نواحی قرمز در پوست یا مخاط می‌شوند. این نوع هم مانند ملانوم خطرناک است و معمولاً در افرادی با سیستم دفاعی تضعیف شده دیده می‌شود. مثلاً کسانی که مبتلا به AIDS هستند و داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی مصرف می‌کنند. نمونه دیگر کسانی هستند که پیوند عضو انجام داده‌اند.
  * Merkel Cell carcinoma: در این سرطان غیر شایع، برآمدگی‌های کوچک در زیر پوست و در پیاز مو بوجود می‌آیند. این برآمدگی‌ها ممکن است قرمز، صورتی یا آبی باشند و اندازه‌ی آن‌ها ممکن است از نیم تا ۵ سانتی‌متر متفاوت باشد. این سرطان در پوست‌های در معرض آفتاب مانند سر، گردن و دست و پا دیده می‌شود. رشد این نوع سرطان سریع است و بقیه‌ی قسمت‌های بدن را درگیر می‌کند.
  * Sebaceous gland carcinoma: این سرطان تهاجمی و نامعمول، در غده‌های چربی پوست ریشه دارد. برآمدگی‌های سفت و بدون درد آن ممکن است در هر جای بدن دیده شود، ولی معمولاً در پلک بروز می‌کند و با بیماری‌های خوش‌خیم اشتباه گرفته می‌شود.

  توجه داشته باشید که بخش‌هایی از پوست که پیش از این به خاطر چیزهایی مانند مواد شیمیایی صدمه دیده‌اند (Actinic Keratosis) هم می‌توانند به سرطان‌های فلسی تبدیل شوند. این نواحی به شکل قسمت‌های زبر یا فلس، فلس شده و به رنگ قهوه‌ای یا صورتی تیره در‌می‌آیند. شیوع این نوع مشکلات پوستی هم بیشتر در صورت، گوش و نواحی پایین بازوی افرادی با پوست روشن است، که پوستشان در اثر آفتاب شدید صدمه دیده است.

  این را هم باید اضافه کرد که تمام تغییرات پوستی، به سرطان مربوط نمی‌شوند. تنها روش کسب اطمینان از این امر، مراجعه به پزشک متخصص و معاینه شدن است.

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلا. دختری 2.5 ساله دارم که مدتی است دفعتاً به دلیل دردی در پشت گردن خود گریه شدیدی میکند. این اتفاق هفته ای 2-3 بار رخ میدهد. رخ دادن این درد حالت خاصی ندارد. ممکن است هنگام بازی باشد یا هنگام صحبت کردن با من یا مادرش. باید آنرا به تخصص خاصی ببرم یا نزد متخصص کودکان؟

  دکتر : با سلام، فرزندتان را باید فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویزیت کنند.

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام ايا استفاده از قرصهاي زينک ضرري هم دارد؟

  دکتر : خیر-تقریبا بی ضرر است.

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام من پسری 25 ساله هستم دچارواریکوسل و اتروفی بیضه چپ که 5 سال پیش عمل کردم که بهبودی حاصل نشد تا چند روز پیش به علت درد هر دو بیضه به پزشک مراجعه کردم که ایشان عمل به روش میکرو جرسی را پیشنهاد کردنددر ضمن در ازمایش اسپرمم تعداد 300000 و حرکت 10درصد بود ایا بعد از عمل امکان بچه دار شدن به حالت عادی برای من پیش می اید و هزینه عمل دو طرفه با این روش با بیمه خدمات درمانی حدودا چقدر است با تشکر

  دکتر : با عرض سلام در مورد اینکه شما در حال حاضر واریکوسل دارید یا خیر و اینکه عمل به شما کمک میکند تنها با انجام معاینه می توان اظهار نظر نمایم.

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : من 18 سال دارم ولی هنوز موهای صورتم در نیامده من از این بابت بسیار رنج میبرم آیا این مشکل راه حلی دارد؟

  دکتر : در مورد شما هنوز دیر نیست اما بهتر است وضعیت رویش موهای صورت در پدر برادر عموها دایی های شما بررسی گردد اگر در انها نیز با تاخیر ظاهر شده ممکن است این مساله ارثی باشد

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام خدمت شما.دختري 21 ساله هستم.گاهي در قسمت کليه هايم احساس درد ميکنم.وگاهي در بالاي مثانم دردهاي بدي دام انقدر زياد است که ناگهان داد ميزنم ازمايش ادرار دادم که عفونت ادرار داشتم و سنوگرافي هم انجام دادم که خوب بود براي درمان دردهاي چيکاري متوانم انجام دهم لطفا راهنماييم کنيد ممنون

  دکتر : با سلام در مورد شما تنها با انجام معاینه و گرفتن شرح حال دقیق می توان اظهار نظر نمود

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : آيا مصرف قرصهاي گلوكزامين ميبا يست به صورت مرتب در وقت تعيين شده مصرف شود در چه هنگام و به همراه چه چيزي بهترين حالت مصرف است؟ميتوانم قبل يا بعد از آن قهوه بنوشم با تشكر هميشه سر بلند باشيد

  دکتر : با سلام، گلوکزامین معمولاً به صورت 2 تا 3 کپسول در روز به مدت دوماه مصرف می شود. دستورالعمل خاصی برای چگونگی مصرف آن وجود ندارد و می توانید با هر غذائی که مایلید میل کنید

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام خدمت دکتر اخیرا بعضی موسسات زیر نظر وزارت بهداری قرصهای گیاهی به بازار ارایه داده اندکه بعضی از انها برای درمان ناتوانی جنسی بکار میروند مثل قرص ایرانی آفرودیت قرصهای چینی و کره ای بنام ging sing و قرصvig rx بفرمایید این قرصها تا چه حد مفید و موثق هستند؟

  دکتر : با سلام، تأثیر داروهای گیاهی معمولاً نیاز به مصرف مداوم و طولانی مدت دارد. تجربه شخصی من برروی تأثیر قرص آفرودیت این است که این دارو هیچ اثری ندارد. در مورد داروهای خارجی از این دست تجربه ای ندارم.

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام آقای دکتر 38 سال دارم سه سال پیش آپاندیس عمل کردم سه ماه بعدش خروج منی کم و بعدش متوقف شد و الان حدود سه سال است منی از من خارج نمیشودمتخصصین ارولوژی میگوینداثردیابت بر مثانه باعث شده منی برگشت داده شودو بعضی دکترهاعامل عصبی را باعث آن میدانند الان یکسال است قند خون زیر نظر متخصص غدد کنترل کرده ام ولی در این مشکل تاثیری نداشته است بفرمایید بجز دیابت عامل دیگری میتواند باعث شده باشد؟

  دکتر: به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. احتمالاً علت مشکل شما دیابت است

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام من مدتي توان سابق رو براي انجام دادن كارهاي سنگين ندارم مثلا حدود 6 ماه پيش بدون هيچ مشكلي 2 الي 3 ساعت پياده روي مداوم ميكردم ولي حالا هم پاهام توان ندارن هم دست هام و حتي در حالت نشسته هم احساس ضعف دارم كار من با كامپيوتر است و 25 سالمه. ضمنا من زود احساس گرسنگي ميكنم و زود هم سير ميشم.

  دکتر : با سلام، احتمالاً دچار افسردگی هستید ولی توصیه می کنم به پزشک متخصص داخلی و یا مغز و اعصاب مراجعه کنید

 11. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام وخسته نباشید.دختری 20 ساله هستم. چند وقتیه صبح که از خواب بلند میشم گلوم خیلی درد میکنه.(یعنی در طول روز اینطور احساسی نمیکنم).میخواستم ببینم مشکل چیه؟ در ضمن خیلی کم خوراک هستم(نمیدانم ربطی به این داره یا نه؟)

  دکتر : با سلام، احتمالاً دچار نوعی آلرژی شده اید ولی حتماً بایستی معاینه حلق و گلو را انجام داده و برای بی اشتهائی نیز به متخصص داخلی مراجعه کنید

 12. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام خدمت دکتر عزیز من دو سالی هست که پوست صورتم خیلی زیاد چربی بی مورد تولید میکند و دلیلش رو نمیدونم خواهشا اگه راه درمانی برای درمان کلی وجود دارد توصیه کنید و همین طور بهترین راه برای از بین بردن اسکار در ایران کدام روش میباشد و در آخر آیا چربی پوست مقطعی میباشد یا خیر چون من الآن 19 سال دارم تشکر…
  دکتر: استفاده مداوم از پاک کننده غیر صابونی توصیه میشود. چربی پوست مقطعی نمیباشد و دایمی است (تا چهل سالگی).احتمالا بهترین راه برای از بین بردن اسکار در ایران لیزر است.

 13. باعرض سلام
  من روی پوست شکمم لکه ای صورتی رنگی ایجاد شده ایا می تواند نشان از سرطان پوست باشد؟البته خارش وخون ریزی ندارد.با تشکر

 14. با عرض سلام و خسته نباشيد
  روي صورتم يك زخم با كاتر ايجاد شده مي خواستم بدونم چه كار بايد بكونم كه جاش نمونه به دكتر نشون دادم گفت بايد بخيه بخور اما نكردم اندازش 5 ثانته

 15. با عرض سلام و خسته نباشید
  من 5 سال پیش روی باسنم یه زخمی بوجود امد که کم کم این زخم تبدیل به سوراخ 2میلیمتری شد که از این سوراخ مایع زرد رنگی بیرون میاد میخواستم بدونم این چه بیماری است و راه درمان ان چیست با تشکر از شما لطفا جواب را به ایمیل من بفرستیدyones.aali@gmail.com

 1. بازتاب: التهاب راست روده (پروكتيت اولسراتيو) ، درد و خونریزی از مخرج « Dr. Serdar دکتر سردار

 2. بازتاب: التهاب راست روده (پروكتيت) ، درد و خونریزی از مخرج « Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: