روان‌گسیختگی، یا اسکیزوفرنی (شیزوفزنی Schizophrenia)

قسمتهایی از پیام و سئوال یک دوست Schizophrenia
سلام دکتر ع. ح. سردار  . مشکلات از حدود دو الی سه سال پیش شروع شد برادرم سوم دبیرستان بود و معدل ترمش 18 شد و از اواسط ترم دوم گفت نمیخواهم درس بخوانم و خانه نشین شد … در این حین به کتابخانه مرکزی شهر و از طرفی به کتابخانه بنده دسترسی داشت و کتابهای زندگی پس از مرگ،درباره اسلام،مناظرات شیعه و سنی،کتابهایی که پیرامون توضیحاتی در مورد جن و انس و شیطان و … زیاد خواند …حدود یک و نیم سالی به همان خانه نشینی اش ادامه داد و به ندرت بیرون میرفت در این حین تمامی دوستانش را از دست داد … به همین منوال تا این اواخر حدود 5/6ماهه پیش که گهگداری شب ها میزد بیرون و پای پیاده مسیر های طولانی ای میرفت در هوای سرد و… بدون کاپشن و… یک باری تعقیبش کردیم سمت قربستان شهر که تقریبا بیرون شهر و مسافت زیادی هم داشت رفت و از یک مسیر دیگر برگشت خانه تقریبا این امر حدود ساعت 2 نیمه شب بود…

چندین دکتر و متخصص شهر را هم بهشان سرزدیم که اکثرا افسردگی شدید را فکر میکردند دچار شده، به غیر از دکتر بردن پیش روحانیون و حتی در مواقعی از جادو و جمبل هم متوصل شد که فرقی نکرد… عمده مشکلاتش سر مسئله دین ، مذهب، خدا،جن و شیطان و… مطرح بود…یک بار احساس کردیم تغییر مذهب دارد میدهد چون آدابش و… تغییر کرد و به مساجد مذهب دیگری میرفت و… میگفت آنها راست میگویند و حرف آنها درست است و… ولی احساس میکردیم کم کم کنترلش بر همه چیز دارد کمتر میشود تا به پیشنهاد یکی از پزشکان شهر حدود 9 بار شوک عصبی بهش داده شد… تا چند روز پس از ماجرای شوک عصبی تقریبا رفت و آمدش بیرون رفتن و حتی همکاری در کارهای خانه و بعضا خرید و…(کارهایی که در سالهای گذشته انجام نمیداد) رو انجام میداد که جوری شد که بنده احساس کردم دارد خوب میشود…. داروهایش را نیز مصرف میکرد ولی پس از چند روز اصلا قرص هایش را نخورد و وارد مرحله جدیدی شد… توهم… ترس… هذیان… شنیدن صدا و دیدن تصاویر مختلف و صحبت با اونها…تکرار یک سری حرف های بی ربط به هم… هر دم از یک موضوعی حرف میزد و هی تکرار میکرد و میکند و وسطش بعضا لکنت زبان پیدا میکند… صدایش اندکی تغییر کرده دهنش معمولا باز هست… و این چند شب آخر قبل از نگارش این نوشتار بسیار زندگی برای خانواده به تنگ آمده معمولا هیجانات و علایم شب ها چندین برابر روزها میشود حرف هایی که از جن و شیطان و… میزند خیلی زیاد شده مطالب ناجور نسبت به خدا میگوید و… که چند شبی هست که در منزل اصلا کسی نتوانسته بخوابد با سرو صداهایی که انجام میدهم و حرف هایی که میزند….جالب اینجاست با وجود اینکه شوک عصبی به مدت 9 بار شده ولی حافظه اش به شدت خوب کار میکند و حتی چیزهایی که با هم گذرانده ایم و من یادم رفته رو هم اون یادش هست…

با توجه به این توضیحات هر بیماری ای که باشد آیا واقعا هیچ راه علاجی ندارد؟ با توجه به اینکه بیمارانی که اختلالات روحی و روانی دارند در ایران کم نیستند اگر بستگان شما همچین مشکلی داشتند که علاجی پیدا کرده اند و یا موارد دیگر خواهشمند هستم واقعیت رو بگید که چکار باید انجام بدهیم؟
دکتر ع. ح. سردار   :

دوست خیلی خوبم از بابت گرفتاری بغرنجی که برایتان پیش آمده است بسیار حزین گشتم ، مرا همدرد خود بدانید . مطالبی را به رشته تحریر در آوردم که امیدوارم برایتان مفید واقع گردد .

شیزوفزنی چیست ؟

روان‌گسیختگی، یا اسکیزوفرنی (شیزوفزنی Schizophrenia)، یک بیماری روانی میباشد که علت قطعی آن تشریح نشده است و معالجه قطعی ان نیز کشف نشده میباشد لیکن میتوان آنرا کنترل نمود و با رعایت اصول درمانی از عود آن پیشگیری کرد و یا شدت آنرا کاست . بین مردم عادی گاهی به این بیماری «جنون جوانی» گفته میشود که تعبیر اشتباهی است و اکثرا در جامعه پزشکی به آنها «بیماران روانی شیزوفرنیک» گفته میشود . من در این مقاله آنها را «اشخاص با شیزوفرنی» خواهم نامید .

علائم مهم شیزوفزنی شامل موارد ذیل میباشد :
* رکود احساسات یا بروز احساس نا متناسب
* «هذیان» – که شامل اعتقاداتی است که با واقعیت توافق ندارد . فرض مثال آنها تصور میکنند که دائما توسط کسانی تحت تعقیب قرار میگیرند .
* اختلال در محل کار و امور اجتماعی
* «توهم» – شامل شنیدن صداهای غیر واقعی و دیدن تصاویری غیر عینی است.
* معمولا زندگی اشخاص با شیزوفرنی داخل یک مثلث است و رئوس آن عبارتند از : آشپزخانه ، دستشویی و اتاق خواب .

شیزوفرنی چگونه معالجه میشود ؟

به دلیل اینکه علت شیزوفرنی تا حال حاضر در زیر لایه ای از ابهام است ، بدین خاطر معالجه صحیح آن در محو علائم بیماری محدود میگردد .

داروهای آنتی پسیکوتیک Antipsychotic medications

داروهای آنتی پسیکوتیک از اواسط سال ۱۹۵۰ در دسترس میباشند . آنها بشکل قابل توجهی علائم مثبت شیزوفرنی را کاهش میدهند . با اینکه این داروها زندگی بسیاری از بیماران را بهبود می بخشند ولی آنها داروی شیزوفرنی نیستند .

اشخاص با شیزوفرنی بطور متفاوت نسبت به این داروها عکس العمل نشان میدهد . بعضی اوقات لازم است که چندین نوع دارو استعمال گردد تا موثرترین آن مشخص شود . لازم است که اشخاص با شیزوفرنی ارتباط تنگاتنگی با دکتر خود داشته باشند تا دارویی را بیابند که سیپتومهای شیزوفرنی را کنترل کند و عوارض جانبی کمتری داشته باشد .

قدیمیترین داروهای آنتی پسیکوتیک ( آنتی سایکوتیک ) شامل موارد ذیل میباشند : chlorpromazine ، haloperidol ، perphenazine ، fluphenazine .

داروهای قدیمی ممکن است موجب عوارض جانبی اکستراپیرامیدال (extrapyramidal) گردند که شامل موارد ذیل میباشند : انعطاف ناپذیری ، سماجت ، اسپاسم عضلانی ، رعشه و بیقراری .

در سال ۱۹۹۰ داروهایی بنام آتیپیکال آنتی پسیکوتیک (atypical antipsychotic) توسعه یافت که ندرتا این عوارض در آنها روئیت میگردید . اولین دارو از این گروه clozapine بود . این دارو سیمپتوهای روانی (psychotic symptom) را بطور موثر مداوا میکرد ، بلااخص بین افرادی که به سایر داروها واکنش نشان میدادند . ولی آن دارو موجب بروز عارضه ای بنام آگرانولوسیتوز (agranulocytosis) میشد که شامل از دست دادن گلبولهای سفید خون است که این گلبولها بر علیه عفونها فعالیت میکنند . بدین خاطر افرادی که clozapine را استعمال میکردند ، لازم بود هر یک یا دو هفته آزمایش خون دهند تا شمارش گلبولهای سفید خون آنها تحت نظارت باشد . ناسازگاری و از سویی هزینه دارو و آزمایش خون موجب دشواری در معالجه با آن دارو گردید ، لیکن آن دارو گزینه ای است برای کسانی که سیپتوم آنها در قبال سایر داروهای آنتی پسیکوتیک قدیم و یا جدید واکنش نشان نمیدهد .

سایر داروهایی که بعد از clozapine معرفی شدند شامل موارد ذیل بودند : risperidone ، olanzapine ، quetiapine ، sertindole و ziprasidone .

این داروها بر علانم شیزوفرنی تاثیر گذارند و کمتر عوارض جانبی اکستراپیرامیدال بروز میدهند و عارضه آگرانولوسیتوز با مصرف آنها روئیت نمی شود . اما آنها عوارض جانبی دیگری دارند که شامل موارد ذیل میباشد : افزایش وزن و تغییرات متابولیک منجمله افزایش ریسک ابتلا به دیابت قندی و کلسترول بالا .

اشخاص با شیزوفرنی نسبت به داروهای آنتی پسیکوتیک به اشکال متفاوت واکنش نشان میدهند . با مصرف این داروها بیقراری و توهم (hallucination – دیدن چیزهای غیر عینی و شنیدن اصوات غیر واقعی) معمولا در طول چند روز بهبود میابد و هذیان (delusion) در طول چند هفته اصلاح میشود . در خیلی از اشخاص با شیزوفرنی ، بهبود در هر دو نوع سیپموم بشکل قابل توجهی بعد از شش هفته دوره دارویی روئیت میگردد . هیچ کس نمیتواند پیش بینی کند که یک دارو دقیقا چگونه به یک شخص تاثیر خواهد گذاشت و گاهی چندین نوع دارو باید مصرف گردد تا دارویی مطابق با وضعیت شخص تشخیص داده شود .

اشخاص با شیزوفرنی که برای اولین بار داروهای آتیپیکال آنتی پسیکوتیک (atypical antipsychotic) را استعمال میکنند ، ممکن است دچار خواب آلودگی ، تاری دید ، مشگل در عادت ماهیانه ، تپش قلب ، حساسیت به نور آفتاب ، بثورات پوستی شوند و یا دچار گیجی در صورت جابجایی گردند . خیلی از این علائم بعد از روز اول استعمال دارو ممکن است بر طرف گردند ، لیکن تا مدتی که آنها به داروهای آتیپیکال آنتی پسیکوتیک تازه عادت کنند لازم است که از رانندگی پرهیز نمایند .

اگر این افراد دچار افسردگی گردند ، لازم است که داروی ضد افسردگی به رژیم آنها اضافه گردد .

طول مدت دارویی

شیزوفرنی نیز چنان دیابت و یا بیماری فشار خون یک اختلال مزمن میباشد و نیاز به نظارت دائم دارد . در حال حاضر این بیماری کاملا معالجه نمیشود ، اما میزان عود بروز عوارض روانی را با استعمال دارو میتواند کاهش داد . اکثر اشخاص با شیزوفرنی، تنها یک تیپ دارو را در طول زندگی خود مصرف میکنند و نیز شیوه های دیگری را نیز در این راستا بکار میبرند چنان : روان درمانی ، رفتار درمانی و توانبخشی .

عود عارضه وقتی رخ میدهد که اشخاص با شیزوفرنی ، استعمال دارو آنتی پسیکوتیک را قطع کنند . چرا که آنها احساس بهبودی میکنند یا گهگاهی فراموش میکنند و یا فکر میکنند که استعمال منظم آن لازم نیست . مصرف داروها به بشکل منظم با توجه نظرات دکتر معالج خیلی مهم میباشد . اگر آنها این موضوع را مراعات نمایند ، دچار علانم روانی کمتری خواهند شد .

دلایل عدم استعمال منظم و یا عدم مصرف دارو در اشخاص با شیزوفرنی متنوع میباشد . اگر آنها اعتقاد داشته باشند که بیمار نیستند ، مسلما فکر خواهند کرد که به هیچ وجه نیازی به دارو ندارند . اگر تفکرات آنها خیلی در هم ریخته باشد ، آنها استعمال همه روزه دارو را بیاد نخواهند آورد . اگر آنها از عوارض جانبی دارو خسته شده باشند ممکن است آنها مصرف دارو را قطع نمایند ، بدون آنکه داروی دیگری را آزمایش و جایگزین کنند . در معرض تحقیر قرار گرفتن میتواند مانع ار تاثیر دارویی شود .

اصول زیادی برای استعمال منظم دارو جهت اشخاص با شیزوفرنی وجود دارد . داروهایی موجود است که اثر طولانی مدت دارند یا تزریقی میباشند که بدینوسیله مسئله استعمال هر روزه دارو را رفع میکنند . تقویم دارویی یا داروهایی که روزهای مصرف بر روی بسته های آنها درج شده باشد ، موجب یاد آوری آنها در استعمال دارو خواهد شد و یا مراقب شخص از زمان مصرف دارو آگاهی خواهد داشت . ساعت های الکترونیکی صوتی میتوانند زمان مصرف دارو را خبر دهند . همگام کردن استعمال دارو با برنامه های روزانه ، چنان خوردن غذا میتواند موجب استعمال دارو از روی برنامه شود .

تداخل دارویی

اگر داروهای آنتی پسیکوتیک به همراه چندین دارو دیگر مصرف گردند ممکن است موجب بروز عوارض جانبی نامطلوب و خطرناکی گردند . بدین منظور پزشکی که دارو آنتی پسیکوتیک را تجویز میکند در ارتباط با تمامی داروهای بدون نسخه ، ویتامینها ، مینرالها و گیاهان دارویی به اشخاص با شیزوفرنی و خانواده آنها شرح لازمه را بدهد و در ارتباط با مشروبات الکلی ، مواد مخدر و دیگر داروها نیز باید اطلاعات کافی را در اختیار آنها قرار دهد .

روان درمانی

تحقیقات نشان داده است ، بین افرادی که تحت معالجه هستند ، روان درمانی و برخورد با مسائل اجتماعی میتواند کمک شایانی بکند . و در این جریان میتوان چندین وجه شیزوفرنی را بررسی کرد که شامل موارد ذیل هستند : مشگل در ارتباطات ، انگیزش ، مراقبت از خود ، پیشه ، حفظ و ثبات ارتباط دوستانه با دیگران .

فراگیری و بکارگیری مکانیزم کنار آمدن، موجب رفتن آنها به مدرسه ، کار و اجتماعی شدن آنها میشود . افرادی که منظما تحت روان درمانی هستند به شکل بهتری برنامه استعمال دارو را رعایت میکنند ، کمتر عارضه آنها عود میکند و یا کمتر بستری میشوند . ارتباط مثبت آنها با دکتر معالج و یا مراقبشان موجب میشود که آنها یک منبع اطلاعاتی معتبر ، یک همدم ، یک مشوق و امید داشته باشند و این موضوع موجب تحت کنترل گرفتن بیماری میشود . یک دکتر باعث میشود که آنها وضعیتشان را بهتر درک کنند و موجب وفق آنها به زندگی میگردد . و مواردی که دکتر شرح میدهد شامل موارد ذیل است : فراگیری علل شیزوفرنی ، علائم و مسائل بیماری و همچنین اهمیت استعمال دارو .

مهارت در کنتری بیماری

اشخاص با شیزوفرنی میتوانند نقش اساسی را در کنترل بیماری خود داشته باشند . آموزش فاکتهای اساسی در باره شیزوفرنی و اصول معالجه ، سبب میشود که آنها تصمیم آگاهانه در ارتباط با پرستاری از خود بگیرند . اگر به آنها علائم هشدار دهنده عود بیماری آموزش داده شود و همچنین اگر آنها اصول واکنش در این شرایط را یاد گیرند ، آنها خواهند توانست از عود بیماری جلوگیری کنند . لازم است به بیماران اصول کنار آمدن با عارضه آمورش داده شود تا با سپمتومهای مزمن بیماری سازگار گردند .

توانبخشی

توانبخشی در راستای تعالیم شغلی و برخوردهای اجتماعی اهمیت خاصی دارد تا آنها بتوانند عملکرد موثرتری در ایفای نقش خود در جامعه داشته باشند . برای اینکه اشخاص با شیزوفرنی در سالهای شکل گیری پیشه ، بارها ناخوش میشوند ( ۱۸ تا ۳۵ سالگی ) و بدلیل عوارض بیماری ، غالبا در کارکرد شناختی دچار مشگل میگردند ، بدین خاطر بسیاری از آنها نمیتوانند آموزش مهارتهای پیشه ای را سپری نمیکنند . برنامه توانبخشی شامل موارد ذیل میباشد : مشاوره پیشه ای ، تعلیم شغلی ، مشاوره در امور مالی ، آموزش در بکارگیری وسائط نقلیه عمومی ، برخورد اجتماعی و مهارت ارتباطی در محل کار .

تعلیم خانواده

معمولا اشخاص با شیزوفرنی بعد از ترخیص از بیمارستان دوره مراقبت خانوادگی را سپری میکنند . بدین خاطر آگاهی اعضا خانواده در ارتباط با بیماری نقش بسزایی دارد تا از عود بیماری پیشگیری شود . اعضا خانواده روشهای رفتاری با عضو بیمار را باید بیاموزند . و لازم است که مشی کنار آمدن با بیمار و مهارت در حل مشکلات را یاد گیرند . ارتباط خانواده با سرویسهای امدادی بعد از ترخیص بیمار ، میتواند آنها را در حل مسائل راهنمای کند .

رفتار درمانی

حتی زمانی که بیمار در حال استعمال دارو است و دارای علائم پایدار عارضه میباشد ، برخورد صحیح با مسائل شناختی و رفتاری مفید میباشد . یک متخصص به اشخاص با شیزوفرنی میاموزد که چگونه واقعیت ادراکی و شناختی خودرا تست کنند ، چگونه به «صداهای غیر واقعی» گوش نکنند و چگونه با بی احساسی برخورد کنند . این روش درمانی موجب کاهش شدت بیماری و تنزل ریسک عود آن میگردد .

انجمن شیزوفرنی

انجمنهای های شیزوفرنی گروه های خود جوشی هستند که در آن اشخاص با شیزوفرنی با دوستان و خانواده شان حضور می یابند. هر چند یک روانشناس در بین آنها حضور ندارد لیکن اعضا آن یک منبع لاینقطع کمک متقابل بوده و نقش درمانی بسزایی میتواند داشته باشد . اعضا گروه همدیگر را میشناسند و درد همدیگر را درک میکنند و در این محیط احساس ایزوله شدگی ندارند . این شبکه موجب بروز کنش اجتماعی بین اشخاص با شیزوفرنی میشود . و خانواده ها میتواند تجربیاتشان را با یکدیگر تبادل کنند .

دکتر ع. ح.  سردار

منابع :

How is schizophrenia treated?=> medicinenet.com
Schizophrenia Overview => schizophrenia.com

http://www.youtube.com/watch?v=-_kl_5xaBfY

Posted on مارس 9, 2009, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 20 دیدگاه.

 1. اسکیزوفرنیا چیست؟

  اسکیزوفرنیا یک بیماری واحد نیست بلکه گروهی از بیماری‌ها با سبب‌شناسی، سیر و سرانجام متفاوت است که به علت نشانه‌های مشترک بالینی تحت یک عنوان نامیده می‌شوند. این نشانه‌های متفاوت مربوط به حوزه‌های اندیشه، عاطفه، ادراک و رفتار است. هوش و قوای شناختی به طور نسبی کمتر دچار نارسایی می‌شود. اسکیزوفرنیا نمونه اصلی روان‌پریشی‌ها را تشکیل می‌دهد.
  و تعریف روان‌پریشی؟

  روان‌پریش‌ها گروهی از نابه‌سامانی‌های شدید روانی هستند که مهم‌ترین مشخصه آنها اختلال شدید در کارکردهای روانی و قطع ارتباط با واقعیت است. برخی روان‌پریشی‌ها عضوی هستند یعنی عامل آنها در دستگاه عصبی مرکزی با چشم یا وسایل تشخیصی نوین قابل مشاهده است. برای نمونه، ضربه و شکستگی جمجمه که به جراحت مغز منجر می‌شود امکان دارد با توهم و هذیان همراه گردد که حاکی از قطع ارتباط با واقعیت و ممیزه روان‌پریشی است. اما اکثر روان‌پریشی‌ها جنبه کارکردی دارند یعنی قادر به مشاهده آسیب‌شناسی مغزی در آنها نیستیم اما کارکرد مغز نابه‌هنجار شده است. اسکیزوفرنیا، نابه‌سامانی‌های هذیانی، نابه‌سامانی‌ اسکیزوفرنیا و موارد متعدد دیگر جزو روان‌پریشی‌های کارکردی هستند البته ما می‌دانیم که در روان‌پریشی‌های کارکردی، بیوشیمی مغز دچار نابه‌هنجاری‌ است و احتمالا ناقل‌های عصبی یا نوروترانسمیترها اشکالی پیدا کرده‌اند. روان‌پریشی‌ها در اصطلاح عامه دیوانگی و در اصطلاح فقهی و حقوقی جزو انواع جنون خوانده‌ می‌شوند.
  به واژه‌های جنون و دیوانگی‌ اشاره کردید. آیا استفاده از این واژه‌ها را تایید می‌کنید؟

  ما روان‌پزشکان استفاده از این دو اصطلاح را نمی‌پسندیم زیرا دارای بار ارزشی منفی است و موجب انگ‌زنی می‌شود، گرچه گاهی مجبوریم برخلاف میل خویش و برای تفهیم برخی موضوعات به این دو اصطلاح اشاره کنیم.
  دنیای اسکیزوفرن‌ها چه دنیایی است؟

  بیمار اسکیزوفرنیک در آن واحد در دو جهان زندگی می‌کند، یکی جهان تخیلی و تصوری خویش که بر مبنای توهم‌ها و هذیان‌ها و نیازهای روان‌شناختی او شکل گرفته است و دیگری جهان راستین بیرونی است که برای رفع نیازهای فیزیولوژیک خویش به آن احتیاج دارد و ارتباط بین این دو جهان به وسیله سازوکارهای دفاعی روانی انکار، واکنش‌سازی و فرافکنی برقرار می‌شود.

  هذیان، توهم، اختلال جریان فکر، رفتارهای نابه‌هنجار و حالات بدنی عجیب و گاهی نشانه‌های منفی از جمله فقدان احساس لذت، فقدان اراده، سکوت و گوشه‌گیری علایم این بیماری را تشکیل می‌دهد. گاهی بیمار خود را مورد تعقیب و آزار افراد یا سازمان‌هایی می‌پندارد (هذیان‌گزند) و یا ممکن است خود را یک فرد بسیار مهم، رجل سیاسی، مخترع و هنرمند بینگارد (هذیان بزرگ‌منشی). گاهی صداهای توهمی به او دستورهایی می‌دهند (که خیلی اوقات مجبور است اطاعت کند و در نتیجه با دستگاه قضایی کیفری درگیر می‌شود) و گاهی صداهای چند نفر را می‌شنود که در مورد او حرف می‌زنند. گفتار بیمار خیلی اوقات نامفهوم می‌شود. خودکشی از عوارض ناخوشایند این بیماری است. پنجاه درصد بیماران (در صورت عدم درمان مناسب) اقدام به خودکشی می‌کنند و 10 درصد آنان سرانجام در اثر خودکشی از دنیا می‌روند.
  اسکیزوفرنی در چه سنی بروز می‌کند؟

  اسکیزوفرنیا اغلب از دوران نوجوانی و ابتدای جوانی شروع می‌شود و فرد را در بارورترین سال‌های زندگی مبتلا می‌کند و نیز مانع از تحصیل، ازدواج، اشتغال و آموزش مهارت‌های اجتماعی می‌شود. میزان بروز سالانه اسکیزوفرنیا سه در ده هزار و میزان شیوع نقطه‌ای آن در حدود چهار در هزار می‌باشد. یعنی در ایران سالانه بیست هزار نوجوان و جوان به این بیماری مبتلا می‌شوند و هم‌اکنون بیش از 250هزار نفر از جمعیت ایران مبتلا به اسکیزوفرنیا هستند. حدود یک‌پنجم بیماران در هر لحظه نیاز به بستری در بیمارستان دارند. با این تفاصیل تصدیق خواهید کرد که اسکیزوفرنیا یکی از عمده‌ترین معضلات سیستم بهداشتی کشور است.
  نکات امیدبخشی درباره این بیماری

  تا حدود 70 سال پیش هیچ درمان موثری برای بیماری موجود نبود. کرپلین روان‌پزشک برجسته آلمانی حدود یک قرن پیش در بررسی طولانی‌مدت و دقیق بیش از هزار بیمار اسکیزوفرنیک، 4 درصد سرانجام خوب، 13 درصد سرانجام متوسط و 83 درصد سرانجام بد را مشاهده کرد. به این معنی که 83 درصد بیماران او سرانجام دچار زوال شخصیت شدند. امروز با توجه به وجود داروهای موثر ضد روان‌پریشی، 25 درصد بیماران سرانجام خوب، 50 درصد سرانجام متوسط و فقط 25 درصد سرانجام نامناسب دارند. بخشی از این پیشرفت نیز به امکانات تشخیصی بهتر و سریع‌تر ارتباط دارد.
  درمان اسکیزوفرنی را از چه زمانی آغاز کنیم؟

  برحسب پژوهش‌های متعدد، هرچه درمان بیماران روان‌پریشی سریع‌تر آغاز شود، امکان بهبود کامل آنان بیشتر می‌شود و درمان زودهنگام با سرانجام مناسب‌تر برای بیماران مرتبط است. در این مورد به کتاب کلاسیک «آی‌چین»، «میهمان» و «موری» تحت عنوان «روان‌پریشی نوبت اول» در سال 1999 اشاره می‌کنم. ضمن آنکه پژوهش‌هایی هم که در ایران انجام شده است این امر را تایید می‌کند. از جمله پایان‌نامه دکتر فرشید فخاریان، از دستیاران روان‌پزشکی که در سال 1379 عوامل موثر بر طول مدت بستری بیماران روانی در مرکز روان‌پزشکی رازی را بررسی کرده است. تشخیص و درمان سریع از عوارضی نظیر انزوای اجتماعی و خودکشی و سوءمصرف و وابستگی به مواد و رفتارهای کیفری نیز می‌کاهد. اگر حمله حاد اسکیزوفرنیا سریع تشخیص داده شود و به فوریت درمان گردد از مرگ یاخته‌های مغزی جلوگیری می‌گردد. هرچه تشخیص و درمان به تعویق بیفتد، مرگ یاخته‌های مغزی موجب بی‌تاثیر شدن درمان دارویی خواهد شد. این موضوعات را به صورت دقیق و با ذکر منابع و پژوهش‌های داخلی و بین‌المللی از سال 1369 تاکنون در چند مقاله در مجلات پزشکی آورده‌ام که علاقه‌مندان می‌توانند به مقاله‌ای تحت عنوان «توان‌بخشی اسکیزوفرنیا در انتها یا از آغاز» که در شماره 23 زمستان 1384 فصلنامه عملی پژوهشی توان‌بخشی چاپ شده است، مراجعه فرمایند.

  اما آنچه مایه تاسف است اینکه هنوز حتی در بهترین شرایط در کشورهای پیشرفته صنعتی هم به طور متوسط زمانی که بیمار اسکیزوفرنیک برای اولین بار به روان‌پزشک مراجعه می‌‌کند دو سال از بیماری او گذشته است!

  دلایل این امر متعدد است. از جمله ناآشنایی عموم مردم با اسکیزوفرنیا و نشانه‌های آغازین آن، آگاهی اندک پزشکان غیر روان‌پزشک از اسکیزوفرنیا و درمان آن، کافی نبودن تعداد روان‌پزشک و امکانات درمانی سرپایی و بستری برای بیماران روان‌پریش. اما گاهی دیده می‌شود بیماری سریع تشخیص داده شده است و درمان مناسب هم تجویز شده است لیکن بیمار و خانواده از مصرف دارو اجتناب می‌کنند و بیماری را که می‌توانست به احتمال زیاد با مصرف دارو بهبود کامل یابد با دستان خود به سراشیبی زوال شخصیت سوق می‌دهند و زمانی به ضرورت درمان پی می‌برند که دیگر داروها تاثیر چندانی ندارد.
  خیلی‌ها نیز از داروهای اعصاب و روان می‌ترسند و آنها را مصرف نمی‌کنند!

  تبلیغات غیرموجهی که در مورد عدم مصرف دارو در کشور ما صورت گرفته است و می‌گیرد باعث محروم ماندن صدها هزار بیمار از درمان مناسب و عوارضی از قبیل زوال شخصیت، فقدان کارکرد تحصیلی و خانوادگی، اجتماعی و شغلی،اعتیاد (به صورت خود‌درمانی) ،خودکشی و دیگرکشی می‌شود. گاهی هم ناآگاهی خانواده بیمار اسکیزوفرنیک از ضرورت و فایده درمان دارویی با تخطی از قوانین از سوی برخی افراد همراه می‌شود و فاجعه به بار می‌آورد که نمونه آن «شش ماه مشاوره و روان‌درمانی» برای بیمار اسکیزوفرنیک حاد توسط «فرد غیرپزشک» بوده است که سرانجام به علت وخامت حال بیمار، این درمانگر محترم رضایت داده بود که بیمار بخت برگشته را نزد روان‌پزشک ببرند. اینکه چه فرصت طلایی از دست رفت و چه عوارض و عواقبی برای بیمار و خانواده او به بار آمد، بماند. با توجه به این دلایل است که ما روان‌پزشکان به آموزش عموم مردم از طریق رسانه‌های گروهی اهتمام می‌کنیم و تاکید داریم که به آموزش روان‌‌پزشکی در دوره بالینی پزشکی بهای بیشتر داده شود و امکانات آموزش تخصصی روان‌پزشکی افزایش یابد، به نحوی که تعداد روان‌پزشکان اگر هم به حد آرمانی یازده هزار نفر برای جمعیت کنونی ایران نرسد، دست کم به میزان چشم‌گیر از عدد هزار و دویست نفر فعلی با شتاب بیشتری بالا برود تا به گروه عظیم پزشکانی که مشتاق ورود به تخصص روان‌پزشکی هستند نیز پاسخ مثبتی داده شود.
  حرف آخر؟

  حرف آخرم، تقاضا و تلاش برای انگ‌زدایی از بیماری روانی و بیماران روانی است که می‌تواند بیشترین خدمت را به جامعه به وسیله تسهیل و تشویق بیماران برای مراجعه به روان‌پزشکان انجام دهد

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باسلام و خسته نباشيد. بنده حدود 4 سالي است كه سوزش و خارش در آلت تناسلي ام دارم و به متخصص كليه و مجاري ادراري مراجعه كرده ام كه در نهايت گفته است هيچ مشكلي نداري و امكان داره اين درد شما عصبي باشه. علائم بيماري به شرح زير است: اين درد در اول صبح تا ظهر بيشتر است. مثل اينكه سوزن به پوست آلت تناسلي ام مي زنند. وقتي آلتم خيس است اين درد بيشتر احساس ميشود. وقتي موهاي زائد آلتم را با واجبي مي زنم ميشه گفت تا 2 الي 3 روز هيچ دردي ندارم. بعضي وقتها جوشهاي حاوي ترسحات چركي سفيد رنگ روي آلتم ايجاد و به مرور خوب مي شود. اگر شب زياد آب بخورم صبح دردم كمتر مي شود. اين درد بعد از ازدواج شروح شد. همسر بنده هم مدام به عفونت رحمي دچار ميشود. آيا اين مشكل من يك بيماري پوستي آلت تناسلي است؟ آيا به موهاي زائد ارتباط دارد؟ و…؟
  دکتر: بدون معاینه نمیتوان در مورد مشکل شما اظهار نظر کرد.

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام.دختری هستم که 10 ماه پیش تحت عمل جراحی در ناحیه زیر شکم قرار گرفتم.در حال حاضر جای ان صاف وکمی قرمز است.احتمال محو شدن خط جراحی با استفاده از دستگاه فراکسل چند درصد است؟ نوع اشعه دستگاه چیست؟ ایا اشعه به اندامهای درونی سرایت می کند؟
  دکتر: سلام 50-60% بهبودی دارد .

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام و خسته نباشید.من 2 تا سوال از حضورتان داشتم . اول اینکه میخواستم بپرسم آیا برای کاشت موی طبیعی سر با موهای سر را کوتاه کرد(تراشید) یا با موی بلند هم میشود عمل کاشت مو را انجام داد.و دوم اینکه برای از بین بردن کل موهای بدن (تراکم زیاد) توسط لیزر چقدر هزینه دارد و چند جلسه نیاز است.
  دکتر: سلام بله باید کوتاه شود البته برای خانمها میشود کوتاه نکرد.بدون معاینه نمیتوان در مورد مشکل شما اظهار نظر کرد

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام من در مقاله مربوط به تاتو خواندم که تاتو برای بیماری لوپوس مضر است . من مبتلا به اسکلرودرمی هستم(10 سال) و اکنون طبق نظر پزشکان روماتولوژیست دارویی مصرف نمیکنم و بیماری من کنترل شده است می خواستم بدانم آیا تاتو برای اسکلرودرمی نیز مضر است؟ و ایا می تواند باعث شود بیماری ام از کنترل خارج شود؟ خواهش می کنم جواب سوال من را بدهید چون قبلا هم این سوال را پرسیدم و جوابی نگرفتم. با تشکر فراوان
  دکتر: سلام بله چون این بیماری زمینه خود ایمنی دارد امکان شعله ور شدن دارد

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : من در مجموع پوست تيرهاي دارم (سبزه )ولي پوست صورتم خيلي تيره تر از بقيه پوستم هستش؟بعدشم چطور ميشه پوست شفافي داشت ؟منظورم اين نيست که پوسته سفيدي داشته باشم نه چون غير ممکنه به هر حال هر کسي يه رنگه پوستي داره منظورم اينه که چطور ميشه پوسته روشني داشت?(البته نگين بايد پوستو ديد کلي بگين)؟
  دکتر: بايد در طول روز از كرمهاي ضد آفتاب استفاده كنيد و شبها از كرمهاي روشن كننده

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام خسته نباشید. به خدا صورت من چین چروک ریز و سطحی زده.من نمیدونم این چین چروکا از کجا اومدن تو صورت من.زیر چشمام هم چند تا خط هست و چروک ریز زده.پوست صورتم چربه.حالا باید چیکار کنم تا این چین چروک برن و صورتم صاف بشه؟ میتونم از این کرم هایی که این چین چروک صورتو رفع میکنن استفاده کنم؟ تو رو خدا منو راهنمایی کنید رو اعصابم تاثیر گذاشته.
  دکتر: بله از كرمهاي دور چشم روزي دو بار استفاده كنيد و در شب هم از كرمهايضد چروك .در صورت عدم بهبودي از روش ليزر!

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام آقای دکتر می خواستم بدونم که ریسک کشیدن قلیان در مکانهای عمومی و کشیدن با افرادی که اطلاعی از انها نداریم از نظر ابتلا به هپاتیت ب چقدر است یعنی در کل رسیک بالایی دارد و یا پایین در شهر ما که اکثریت جوانان در مکانهای عمومی قلیان می کشند و اگر قابل سرایت باشد درصد بسیار زیادی مبتلا داریم و در آخر اینکه ریسک انتقال در دوران حاد بیشتر است یا مزمن؟ با تشکر
  دکتر: با سلام در صورتی بزاق دهان افراد آلوده به خون باشد ریسک انتقال هپاتیت بی وجود دارد وتوصیه می شود از دهانی های یک بار مصرف استفاده شود ضمن اینکه در صورتی که هپاتیت در مرحله فعال باشد ریسک انتقال بالا اس

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام.ميخوام هنوز سوالم رو نپرسيدم بگم كه درمان شدنش چقدر برام مهمه اونقدر كه به خودكشي هم فكر كردم. ازتون عاجزانه خواهش ميكنم كمكم كنيد كه هر چه سريعتر درمان بشم.من دختري 23 ساله هستم كه روي گردن ،زيربغل،شكم و كشاله رانم لكهاي سياهي هست و همچني روي تمام باسن ، ران، و بازوهام تركهاي پوستي بوجود اومده كه خيلي منظره بدي داره .تو رو خدا جواب منو كامل و دقيق وسريع بدين.
  دکتر: سلام.برای تشخیص دقیق و درمان صحیح مشکل اول شما به معاینه احتیاج دارید.طفاً به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.برای ترکها لیزر میتواند در بر طرف کردن ترکها موثر باشد.

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام. لكهايي روي گردن ، زير بغل، و كشاله رانم هست علت هورموني داره . براي گردنم كرم روشن كننده سي گل رو استفاده كردم كه تاثيري نداشت. لطفا من رو راهنمايي كنيد
  دکتر: سلام.اگر واقعاً میخواهید بهبود بیابید،برای تشخیص دقیق و درمان صحیح ً به پزشک متخصص پوست مراجعه کنی

 11. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام می خواستم بدونم که ریسک انتقال هپاتیت ب از راه کشیدن مشترک قلیان با فرد آلوده چقدر است؟
  دکتر: با سلام، یکی از راههای انتقال ویروس هپاتیت B ، انتقال ویروس از طریق بزاق می باشد. همچنین اخیراً ثابت شده است که این ویروس از طریق عرق نیز منتقل می شود بنابراین استفاده از قلیان در اماکن عمومی می تواند عاملی برای انتقال باشد و بایستی در صورت استعمال قلیان از دهانی های یکبار مصرف پلاستیکی استفاده کرد

 12. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام. می خواستم بدونم کرم لارگو (Largo) برای چه منظوری است؟ آیا ضرری دارد یا خیر؟
  دکتر: برای بزرگی آلت می باشد ولی نه فایده ای دارد ونه ضرری؟؟؟

 13. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام نوجوانی 14 ساله را میشناسم که بیش از 7 بار در روز و 3 بار در شب به دستشویی میرود به نظر شما علت آن چیست؟ با توجه به اینکه این نوجان بیماری قند یا کلیوی ندارد..
  دکتر: باید از نزد یک معاینه شود

 14. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام دکتر.پسری هستم 24 ساله که چند سالیست بروی آلتم دانه های ریز زیر پوستی درآمده و از بین نمی رود. اگر لطف کنید دارویی به من معرفی کنید ممنون می شوم.اگر اینجوری مشکلم حل شود بهتر است چون فکر نکنم بتوانم دکتر برم
  دکتر: احتیاج به درمان ندارد.

 15. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام در مورد مردان عقيم و راههاي درمان ان توضيح دهيد
  دکتر: مردان عقیم باید به متخصص ارولوپی مراجه نمایند چون تعدادی از آنها قابل درمان هستند

 16. من خودممشکل دارم اگه میشه می خواستم با شما صحبت کنم

 1. بازتاب: علت چاقی چیست ؟ روش لاغری کدام است ؟ « Dr. Serdar دکتر سردار

 2. بازتاب: انهدونیا (ناتوانی در لذت بردن) ، افسردگی و اصول‌ کلي‌ درمان‌ « Dr. Serdar دکتر سردار

 3. بازتاب: خودارضایی | مامان سلام

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: