علائم و عوارض اصلی دیابت و افراد در ریسک به ابتلا

سئوال : diabetes
آقای دکتر ع. ح. سردار  ، علائم اصلی دیابت شامل چه مواردی هستند و چگونه من میتوانم بفهمم که در خطر ابتلا به این بیماری هستم یا خیر ؟

جواب :

علائم  دیابت شامل موارد ذیل میباشند :
– تشنگی غیر عادی
– تکرر ادرار
– تغییر در وزن
– خستگی زیاد یا فقدان انرژی
– تیرگی در دید
– تکرر یا عود عفونت
– التیام دیر هنگام  بریدگیها و کبود شدگیها
– خارش و کرختی در دستها و پاها
– سختی در نعوظ

اگر سن شما بالای 40 باشد ، شما در ریسک دیابت نوع 2 هستید و لازم است حداقل هر 3 سال یکبار جهت دیابت تست گردید . حتی اگر یکی از موارد ذیل در شما مثبت باشد ، شما جهت تست دیابت باید اقدام نمائید :

– اگر والدین یا خواهر و یا برادر شما دیابتی باشند .
– اگر دارای بیماریهایی باشید که با دیابت ارتباط دارند ( بیماری قلبی ، بیماری کلیوی ، بیماری چشمی ، مسئله نعوظی و آسیب عصبی).
– اگر وزن شما در زمان تولد بالای 4 کیلو گرم بوده باشد .
– اگر شما دچار دیابت بارداری شده باشید ( gestrational diabetes ).
– اگر فشار خون بالا داشته باشید .
– اگر میزان کلسترول خون شما بالا باشد .
– اگر شما چاق باشید ، مخصوصا اگر اضافی وزن شما در ناحیه میانی بدن شما تمرکز یافته باشد .
– اگر دو تست ذیل در شما مثبت بوده باشد :
۱-  Impaired Glucose Tolerance -IGT
2-  Impaired Fastng Glucose -IFG

در ارتباط با تحقیقاتی بنام  «کنترل دیابت و عوارض آن» ، در مهیا نیوز مطلبی درج شده است که قسمتی از آن به شرح ذیل میباشد :

 
بیشتر عوارض ناشی از این بیماری سال ها پس از ابتلا به دیابت ایجاد می شوند. البته هرچه سطوح گلوکز خون شدیدتر کنترل شود، احتمال بروز یا بدتر شدن این عوارض کمتر است. به مرور زمان، سطوح بالای قندخون سبب تضعیف گردش خون و آسیب رساندن به بیشتر اعضاء مهم بدن می شود.
 
از دست دادن بینایی: دیابت علت شماره یک بروز نابینایی در بالغین آمریکایی است. تغییر در عروق خونی بسیار کوچک چشم در نهایت منجر به بروز رتینوپاتی (آسیب شبکیه) در تقریباً تمام دیابتی های وابسته به انسولین (تیپ 1) و اکثریت بیماران مبتلا به دیابت تیپ 2 می شود. این بدان معناست که آزمایش سالانه چشم به منظور شناسایی تغییرات اولیه در چشم حیاتی است. مشابه تغییراتی که در عروق خونی چشم رخ می دهد در عروقی که به قلب می روند نیز تغییراتی ایجاد می شود.
 
بیماری های قلبی و عروق خونی: دیابت خطر بیماری عروق کرونر را به میزان زیادی افزایش می دهد. علت مرگ در بیش از 80 درصد افراد دیابتی اختلال قلبی یا عروق قلبی است. احتمال بروز تصلب شرائین، بیماری عروق کرونر، فشارخون بالا (هایپرتانسیون)، افزایش سطوح کلسترول خون، حمله قلبی و سکته در بیمار دیابتی بیشتر است.
 
نارسایی کلیوی: دیابت دیرپا می تواند به عروق خونی کوچک کلیه که برای فیلتر کردن مواد زاید ضروری هستند آسیب وارد کند. این امر سبب نارسایی برگشت ناپذیر کلیه می شود که به آرامی و در عرض چند سال رخ می دهد. به محض پیدایش علایم آسیب کلیوی مانند فشارخون بالا یا تورم پاها و دست ها، کلیه ها به شدت آسیب دیده اند.
 
آسیب عصبی: نوروپاتی نوعی آسیب عصبی است که احتمالاً در اثر بالا بودن غلظت گلوکز در عروق کوچک تغذیه کننده خون پایانه های عصبی ایجاد می شود. نوروپاتی می تواند منجر به ضعف دست و پا و مورمور شدن آن ها، سوزش یا احساس کرخی در پا و حتی انگشتان و بازوها شود. نوروپاتی می تواند به مشکلاتی در هضم غذا، تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست بینجامد. مشکلات بلع و رفلاکس اسید نیز ممکن است رخ دهد.
 
از بین رفتن سلامت پوست: در دیابتی ها، گردش ضعیف خون به پوست می تواند منجر به زخم و عفونت شود. زخم ها به کندی بهبود می یابند. زخم ها و عفونت های پا ممکن است هرگز التیام نیابند و منجر به لزوم قطع عضو شوند.
 
نقص عملکرد جنسی: به دلیل بروز مشکلاتی در گردش خون و آسیب عصبی، تا 50% مردان مبتلا به دیابت دچار ناتوانی جنسی می شوند.
 
سایر عوارض: حساسیت به عفونت (به خصوص پوست و دستگاه ادراری) و بیماری های دیگر (مانند سندرم کارپال تونل) در بیماران مبتلا به دیابت افزایش می یابد.

 

Posted on مارس 3, 2008, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 14 دیدگاه.

 1. دیابت چیست؟

  بیماری قند و یا به عبارت دیگر دیابت، بیماری مزمنی است كه در نتیجه اختلال در تولید و عملكرد انسولین در بدن به وجود مي آ‌ید.

  انسولین هورمونی است كه در لوزالمعده (پانكراس) تولید مي‌شود و سلول‌ها را قادر مي‌سازد كه گلوكز را از خون گرفته و برای تولید انرژی استفاده كنند. لوزالمعده فرد مبتلا به دیابت، انسولین مورد نیاز بدن را تولید نمي‌كند (دیابت نوع 1) و یا انسولین كارایی لازم را در بدن این افراد ندارد (دیابت نوع 2).

  از این رو، افراد مبتلا به دیابت نسبت به افراد غیر دیابتی نمي‌توانند از گلوكز به نحو احسن در سوخت و ساز بدنشان استفاده كنند. در نتیجه قند خون افراد به مقدار قابل ملاحظه‌ی افزایش مي‌یابد. این ”افزیش غلظت گلوكز“ یا ”افزیش قند خون“ را هیپرگلیسمی مي‌نامند.

  در برآورد و تخمینی كه در سال 1985 انجام شده است مشاهده شده كه 30 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری دیابت بودند. اما امروزه حدود 194 میلیون نفر به بیماری دیابت مبتلا هستند كه در مقایسه با 20 سال گذشته 6 برابر شده است. اگر جلوی پیشرفت این بیماری همه‌گیر گرفته نشود تا سال 2025 تعداد مبتلایان به دیابت به 333 میلیون نفر خواهد رسید.

  افزایش قند خون سبب ایجاد عوارض زودرس و دیررس دیابت در بدن مي‌شود. اگر دیابت پیشگیری و درمان نشود، بسیاری از عوارض دیابت كشنده بوده و یا حداقل سبب كاهش كیفیت زندگی فرد مبتلا به دیابت و خانواده وی مي‌شود.

  عوارض زودرس دیابت

  1- كتواسیدوز یا كمی دیابتی: یك اختلال مربوط به سوخت و ساز است كه در اثر افزایش میزان قند خون همراه با استون ایجاد مي‌شود كه سبب گیجی، سستی و بي‌حالی، احساس تشنگی شدید، خستگی و تنگی نفس شده و همچنین در بعضی موارد با اغماء همراه است كه در صورت عدم درمان ممكن است منجر به مرگ فرد شود.

  2- عفونت‌هی مكرر: هنگامی كه قند خون بالا باشد بدن نمي‌تواند در مقابل عفونت از خود عكس‌العمل نشان دهد و دفاع كند.

  3- كاهش وزن: در این حالت بدن به جای مصرف گلوكز، از پروتئین‌ها و چربي‌ها استفاده كرده كه این امر باعث كاهش وزن مي‌شود.

  در مواردی كه دیابت كنترل نشود عوارض دیررس ظاهر مي‌شود كه مهمترین آنها عبارتند از:

  1- عارضه چشمی: كه ممكن است به نابینایی كامل ختم شود.

  2- نفروپاتی(بیماری كلیه): كه ممكن است باعث از كارافتادگی كامل كلیه‌ها شود.

  3- نوروپاتی (آسیب دیدگی اعصاب): در صورت همراه شدن با مشكلات گردش خون ممكن است موجب ایجاد زخم در پاها و نیز قانقاریا شود كه در نهایت به قطع عضو مي‌انجامد.

  4- بیماری قلبی- عروقی: كه بر روی قلب و رگهی خونی اثر مي‌گذارد و یا ممكن است به سكته‌هی قلبی (منجر به حمله قلبی) سكته مغزی (یكی از علل اساسی ناتوانی و مرگ در افراد دیابتی) منجر شود.
  مهمترين انواع ديابت عبارتند از:

  1- ديابت نوع يك

  2- ديابت نوع دو

  ديابت نوع 1:

  كه در گذشته ”ديابت وابسته به انسولين“ ناميده مي‌شد و هر سني را دربر مي‌گيرد اما در كودكان و جوانان شايع‌تر است. بدن افراد مبتلا به ديابت نوع 1 قادر به توليد انسولين كافي نمي‌باشد. لذا، براي كنترل قند خونشان نيازمند انسولين تزريقي هستند. عدم دسترسي به انسولين در افراد مبتلا به ديابت نوع 1 موجب مرگ و مير ايشان مي‌شود.

  ديابت نوع 2:

  كه در گذشته به آن ”ديابت غير وابسته به انسولين“ گفته مي‌شد. در افراد ميان سال به بالا بخصوص افراد داراي اضافه وزن، شايع است. با توجه به پديدة رو به افزايش چاقي و كم تحركي در افراد جوان، ديابت نوع 2 هميشه به انسولين نياز ندارند و غالباً مي‌توانند ديابت خود را با تغذية صحيح و كاهش وزن و فعاليت بدني كنترل نمايند. اما ممكن است به دارو نيز نياز داشته باشند. ديابت نوع 2 تقريباً 95 -90 درصد كل ديابتي‌ها را دربر مي‌گيرد.

  علائم بيماري:

  شروع ديابت نوع 1 بسيار ناگهاني و ناراحت كننده است، كه مي‌تواند علائم ذيل را به دنبال داشته باشد.

  1- تكرر ادرار

  2- تشنگي و خشكي دهان به طور غيرطبيعي

  3- خستگي مفرط يا كمبود انرژي

  4- گرسنگي مداوم

  5- كاهش ناگهاني وزن

  6- تاري ديد

  7- عفونت‌هاي مكرر

  شروع ديابت نوع 2 تدريجي است بنابراين تشخيص بيماري كار بسيار دشواري است. به هر حال علائم ديابت نوع 1 بصورت خفيف‌ تر ممكن است در مبتلايان به ديابت نوع 2 نيز وجود داشته باشد.

  در برخي افراد مبتلا به ديابت نوع 2 هيچ گونه علائم زودرس بيماري ديده نمي شود و ممكن است سال‌ها پس از ابتلا، تشخيص داده نشود. نيمي از اين افراد در زمان تشخيص دچار عوارض مختلف ديابت هستند.

  با وجود اينكه تاكنون ديابت درمان قطعي نيافته ولي راه‌هاي مؤثري براي كنترل آن وجود دارد. به كمك درمان‌هاي مناسب دارويي و آموزش‌هاي صحيح در كنار داشتن شيوة صحيح زندگي، يك فرد ديابتي مي‌تواند همانند ساير افراد جامعه به زندگي فعال خود ادامه و خطر ايجاد عوارض ديابت را كاهش دهد

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام آقای دکتر سوالی که پرسیدم جواب دادید برای درد بیضه چپم که بدون رابطه جنسی درد میگیردیعنی تحریک جنسی بدون انزال گفتم که بانامزدم….تنهاراهش انزاله راه دیگه ای نداره؟؟؟؟؟؟و دردش هم فقط همون موقع وبعدشه ادامه نداره ممکنه خطرافرین باشه ممنون میشم زودجواب بدید
  دکتر: با سلام خیر خطری ندارد

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام من دیر به حالت نعوظ می رسم و خیلی زود هم ارضا میشم . دکتر به من قرصای “ارکتو ” و ” تراماراد ” رو داده با مصرف این قرص ها مشکلی ندارم ، ولی هر وقت خواستم که از قرص استفاده نکنم وسط س ک س حالت نعوظ رو از دست میدم ( بعضی وقتها ) . خانمم اعتقاد داره که این ناتوانی حساب میشه . 1. ) میخواستم بدونم حرفش درسته یا نه ؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ 2. ) اگه منو برای استفاده نکردن از این قرصها راهنمائی کنید ممنون میشم.
  دکتر: تعریف ناتوانی نداشتن نعوظ برای دخول یا حفظ نکردن ان برای یک نزدیکی میباشد.

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام… راههای کاهش آندروزن خون که باعث ریزش مو ارثی میشه چگونه و با چه مواد غذایی میتوان کاهش داد((بدون قرص و دارو))؟ آیا استمنا و فعالیتهای جنسی نیز باعث افزایش آن میشود؟ با تشکر بسیار…
  دکتر: نمیتوان گفت چه غذایی سطح اندروژن را پایین می آورد بلکه باید گفت چه غذایی از بالا رفتن آن جلوگیری میکند.هرچه چربی رژیم غذایی کمتر شود،سطح تستوسترون هم افت میکند.رژیم کم چربی-پرفیبر در کاهش سطح آندروژن در مردان موثر است.چای نعناع هم در کاهش اندروژن موثر است.

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر ، من یک دختر 31 ساله هستم که سالهاست من یک مشکلی دارم که به یک دکتر داخلی که مراجعه کرده بودم گفتند طبیعی ومن دیگه پیگیر نشدم مشل من این است که دمای عمومی بدن من بالاست و من همیشه احساس گرمی زیادی میکنم و زمانیکه می خندم یا گریه میکنم و یا هیجان زده می شوم به قدری بدن من داغ می شود که هر کسی در نزدیکی من باشد متو جه می شود و این من را آزار می دهد و باعث شده که تمام خواستگارانم را رد کنم و الان تنها ماندم و خواهش میکنم از شما که به من بگویید که این یک بیماریست و اگر این طور است چه کار کنم که خوب شوم و دمای بدنم پایین بیاید با تشکر
  دکتر: با سلام، شما باید روزانه 3 بار ( هر 8 ساعت ) با دماسنج تب گیر حرارت بدن خود را ثبت کنید و پس از یک هفته نتیجه آن را از همین طریق برای من ارسال کنید.

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام. برای درمان تعریق کف دست و پا ازچه دارویی باید استفاده کرد؟
  دکتر: با سلام، کلرید آلومینیوم با غلظت مشخص بایستی استفاده شود که این کار توسط متخصصین پوست انجام می گیرد. ضمناً اخیراً از بوتاکس نیز استفاده میشود.

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : : با سلام بنده راهبر قطار شهری مترو هستم(راننده).در تونل ذرات معلق براده و آزبست وجود دارد.چه عوارضی برای بنده هست و برای پیشگیری چه راهکاری وجود دارد و برای چک کردن سلامتی خود به چه تخصصی مراجعه کنم؟
  دکتر: با سلام، استنشاق ذرات معلق باعث ایجاد التهاب در بافتهای ریه شده و پس از چندین سال تنگی نفس وعوارض ریوی و حتی سرطان ریه ممکن است ایجاد شود.

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام. میخواستم بدونم از ورود ویروس ایدز به بدن تا بروز علایم ظاهری چقدر طول میکشد؟ با تشکر
  دکتر: با سلام، از بدو ورود ویروس تا شروع علائم یک ماه تا 10 سال امکان بروز علائم وجود دارد.

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام زن 35 ساله هستم من قدم 135 و وزنم 83 میباشد من چقدر اظافه وزن دارم
  دکتر: احتمالا قدتان 153 است که اشتباها 135 نوشته اید.با 153،وزن ایده آل شما 55 کیلو و حداکثر وزن سلامت نیز برای شما 58 کیلو است.

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام. آیا می توان با ورزش قد را پس از دوران بلوغ افزایش داد؟چه راههایی برای افزایش قد در این دوران وجود دارد؟
  دکتر : با سلام، ورزش سنگین در دوران بلوغ می تواند منجر به کوتاهی قد شود. در کل میزان قد بستگی به ترشح طبیعی هورمون رشد و همچنین بستگی به ژن های به ارث برده از پدر و مادر می باشد. در موارد خاصی می توان در دوران بلوغ از هورمون رشد برای بلند کردن قد استفاده نمود که البته این نیز خود می تواند دارای عوارضی باشد.

 11. من 30ساله هستم خيلي وقتا هرقدر ميخوابم بازم خستم مخصوصا طرفاي صبح نميتونم از خاب بيدار بشوم. از خواب که بيدار ميشم دست و پاهام هم (بيشترمواقع) حالت خواب هستند. آيا بيماري محسوب ميشود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 1. بازتاب: مشکل مقاربتی زن و مرد ، یک قاشق مرباخوری قبل یا بعد از خواب « Dr. Serdar دکتر سردار

 2. بازتاب: تیره شدن رنگ پوست کشاله ران ، واژن ، لبهاى فرج ، نوک پستان در زنان « Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: