تست حافظه

سئوالmemory

با یک سئوال مزاحمتان میشم آقای دکتر ع. ح. سردار   ! من 51 سالم است و همانطوریکه میدانید در این سنین حافظه انسان چنان حافظه یک جوان نیست . من احساس میکنم که قدرت حافظه ام نسبت به هم سن و سالهای خودم ضعیفتر است و قدرت یادگیریم کاهش یافته است و گاهی دچار فراموشی میشوم . آیا تستی وجود دارد که بدانم وضعیت حافظه ام در حال عادی است . لازم به ذکر است که سابقه خانوادگی زوال عقلی و آلزایمر در چنین سن سال در قوم و خویشان ما وجود نداشته . با تشکر .

دکتر ع. ح. سردار 

فراموشی یا Amnesia  در اثر ضعف حافظه با توجه به افزایش سن ، صدمات مغزی،  استرس ، مصرف مشروبات الکلی و ماده مخدر   ، بیماری های حاد، اعمال جراحی یا بیماریهای روانی بروز میکند. این عارضه در واقع  سیمپتوم یک بیماری دیگر است . بدین خاطر میتواند علانم متفاوتی داشته باشد چنان : افسردگی ، سر درد ، خستگی ، دردهای مزمن ، شک و تردید ، اضطراب و مشخصا درمان آن با توجه به نوع بیماری شخص صورت میگیرد. فراموشی ، گذاشتن اشیا در جای اشتباهی ، تکرار یک عمل میتواند علامت عارضه ای جدی باشد .

برای تست حافظه میتوان به سئوالات ذیل جواب داد . اگر جواب به پنج سئوال یا بیشتر (بله) باشد، آن شخص باید به پزشک خود مراجعه و مشاوره کند . اگر جواب به پنج سئوال یا بیشتر (بله) باشد، بیانگر آن نیست که او دچار آلزایمر یا زوال عقلی شده است بلکه گویای آن است که آن شخص نیاز جدی به مشاوره با یک متخصص را دارد .

تست

– آیا شخص نیاز به یاری در فعالیتهای روزانه را دارد . چنان : پوشیدن البسه ، خوردن ، حمام و دستشویی کردن .

* بله (   )  * خیر (   ) * نمیدانم (   )

– آیا شخص در یافتن لغات ، نام افراد و اشیا و اتمام جمله  دچار سختی میشود ؟

* بله (   )  * خیر (   ) * نمیدانم (   )

– آیا شخص لغاتی را پی در پی با خود تکرار میکند و یا سئوالی مشابه را چندین بار میپرسد ؟

* بله (   )  * خیر (   ) * نمیدانم (   )

– آیا شخص دچار بی علاقگی به فعالیتهای روزانه میشود . چنان : مطالعه ، ذوق کاری ، فعالیتهای اجتماعی؟

* بله (   )  * خیر (   ) * نمیدانم (   )

– آیا شخص محلهایی که قبلا در آنجا رفت و آمد میکرده ، نمیتواند بیابد ؟

* بله (   )  * خیر (   ) * نمیدانم (   )

– آیا شخص دچار کج خلقی ، آشفتگی ، بدگمانی میشود ، صداهای خیالی رامیشنود ، چیزهای غیر طبیعی را میبیند و یا باورهای غیر عینی دارد ؟

* بله (   )  * خیر (   ) * نمیدانم (   )

– آیا شخص خیلی فراموشکار است ؟ یعنی او گرفتاری در حافظه کوتاه مدت را دارد ؟

* بله (   )  * خیر (   ) * نمیدانم (   )

ـ آیا شخص در محاسبات ، اداره امور مالی و دفترچه چک دچار آشفتگی میشود ؟

* بله (   )  * خیر (   ) * نمیدانم (   )

– آیا شخص نیاز به یادآوری در پاره ای از امورات را دارد ؟ چنان : کارهای روزمره ، خرید و یا مصرف دارو .

* بله (   )  * خیر (   ) * نمیدانم (   )

– آیا شخص قرار ملاقاتها و تعطیلات را فراموش میکند ؟

* بله (   )  * خیر (   ) * نمیدانم (   )

– آیا شخص حزین و در خیالات واهی است و نسبت به گذشته بیشتر گریه میکند .

* بله (   )  * خیر (   ) * نمیدانم (   )

امیدوارم تمامی جوابها خیر باشد .

 

Advertisements

Posted on نوامبر 1, 2007, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 11 دیدگاه.

 1. فراموشی چیست؟

  همه ما در زندگی روزمره خود مواردی را سراغ داریم که نتوانسته باشیم مطلب ، اسم فرد یا مکان خاص و یا اطلاعات دیگری را یادآوری کنیم. شاید بسیار پیش آمده باشد که مدتها به دنبال دسته کلید یا وسائل شخصی دیگر خود گشته باشیم و خیلی موراد دیگر. همه اینها مواردی جزئی از اختلال در عملکرد حافظه را نشان می‌دهد که تحت تاثیر عوامل مختلف ممکن است بوجود بیاید. این عوامل هرچه باشد، آنچه که برای ما پیش آمده این است که نتوانسته‌ایم به اطلاعاتی که مطمئن از دانستن آنها هستیم، دست پیدا کنیم. به عبارتی حافظه نتوانسته به اطلاعاتی که قبلا ذخیره کرده‌ایم، دسترسی پیدا کند. پدیده‌ای که همه آن را با عنوان فراموشی می‌شناسیم که در بسیاری موارد هم نتایج ناگواری به بار می‌آورد، مثل کم شدن نمره امتحانی.

  علل فراموشی

  فراموشی به علل مختلفی ممکن است اتفاق بیافتد. اکثر فراموشی‌های عادی روزمره مربوط به مراحل حافظه می‌باشند. وجود مشکل در هر یک از مراحل ، یادآوری اطلاعات را با مشکل مواجه خواهد ساخت. نظریات جدید حافظه به این مطلب تاکید دارند و فراموشی را ناشی از احتمال خطا در یک یا چند مرحله از مراحل سه گانه حافظه می‌دانند. مراحل حافظه رمز گردانی ، اندوزش و بازیابی را شامل می‌شود و می دانیم که در مرحله رمز گردانی سپردن اطلاعات به حافظه اتفاق می‌افتد. در مرحله اندوزش نگهداری اطلاعات در حافظه و در مرحله بازیابی فراخوانی اطلاعات از حافظه. خطای حافظه در هر یک از این مراحل مشکل فراموشی را به بار خواهد آورد.

  * چنانچه خطایی در مرحله رمزگردانی یا سپردن اطلاعات به حافظه اتفاق بیافتد، در واقع به این معنی است که حافظه شرائط لازم برای رمزگردانی اطلاعات به نحو مناسب نداشته است. ممکن است کمبود توجه در حین سپردن اطلاعات به حافظه عامل این خطا باشد. ما زمانی که می‌خواهیم مطلبی را به حافظه خود بسپاریم، به آن توجه می‌کنیم. توجه ما رمزگردانی و سپردن آن را به حافظه امکان‌پذیر می‌سازد. ما خیلی از مطالبی را که می‌شنویم، اما به آن توجه نمی‌کنیم، فراموش می‌کنیم. به عبارتی تنها مطالبی که مورد توجه ما قرار می‌گیرد، به حافظه سپرده می‌شود. در غیر این صورت حافظه ما در هر لحظه در مقابل سیلی از اطلاعات قرار می‌گرفت که چندان ضرورتی هم برای ما نداشتند.

  * زمانی که خطا در مرحله اندوزش اتفاق می‌افتد، به این معنی است که اطلاعات به شیوه درست و کاملی ذخیره نشده‌اند و یا در جای مناسب خود قرار نگرفته‌اند. یکی از عواملی که اندوزش اطلاعات را میسر می‌سازد، مرور ذهنی است. مرور ذهنی به نیرومند شدن اطلاعات در حافظه کمک می‌کند و دوام آنها را در حافظه طولانی‌تر می‌سازد. بنابراین بدون مرور ذهنی اطلاعات از حافظه محو شده و دسترسی به آنها ناممکن می‌گردد.
  عامل دیگر که در مرحله اندوزش اتفاق می‌افتد و فراموشی را سبب می‌شود، جانشینی است، زمانی که اطلاعات جدید جای اطلاعات قدیمی را می‌گیرد و علت آن اغلب به گنجایش حافظه به خصوص در حافظه کوتاه مدت مربوط است. گنجایش حافظه کوتاه مدت معمولا محدود است و برای استفاده حداکثر از آن شگردهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، مثل روش تقطیع. در هر زمانی که اطلاعاتی که قصد اندوزش آنها را داریم، فراتر از گنجایش حافظه باشد، ذخیره نخواهد شد یا ناچارا اطلاعات قبلی را از بین خواهد برد.

  * در مرحله بازیابی نیز عواملی مثل تداخل و عوامل هیجانی ، یادآوری اطلاعات را با مشکل مواجه می‌سازند. زمانی که در حافظه ما اطلاعات مختلفی با نشانه مشترکی ذخیره شده باشند، به هنگام استفاده از آن نشانه برای بازیابی یکی از اطلاعات اطلاعات دیگر به ذهن خواهند آمد و مزاحم بازیابی اطلاعات مورد نظر خواهند شد. برای مثال اگر شماره تلفن جدید دوست خود را یاد بگیرید، بعد از مدتی یادآوری شماره تلفن قبلی او برایتان مشکل خواهد بود. به این علت که نام دوست شما نشانه‌ای است که برای شماره تلفن فعلی او و شماره تلفن قبلی او نشانه مشترکی است و یادآوری یکی از آنها با این نشانه با مشکل همراه خواهد بود.

  فراموشی به عنوان یک اختلال

  فراموشی‌های مربوط به مسائل جزئی زندگی روزمره هر از چند برای تمام افراد اتفاق می‌افتد و جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد، اما در برخی افراد شدت فراموشی یا موضوعات مربوط به فراموشی طوری است که نمی‌توان آن را حالتی طبیعی تلقی کرد.

  * افراد افسرده و افراد مضطرب معمولا با درجات شدیدتری از فراموشی مواجه هستند و اغلب بیش از دیگران در مسائل روزمره زندگی دچار فراموشی می‌شوند. از ناراحتیهای اساسی آنها که نزد روانپزشک یا روان شناس از آن گله می‌کنند، مشکل حافظه‌شان است که مشکلات زیادی را برای آنها ایجاد می‌کند.

  * گاهی اوقات فراموشی در اثر ضایعات مغزی اتفاق می‌افتد که معمولا به دنبال یک سانحه مثل تصادف است، دیده می‌شود. در این حالت بیمار ممکن است بخشی از اطلاعات مربوط به زندگی خود را فراموش کند. این فراموشی ممکن است فراموشی پیش گستر یا پس گستر باشد.

  * در نوع دیگری از فراموشی که بسیار هم نادر است، هیچ علت جسمی خاصی وجود ندارد، ولی فرد با فراموشی گسترده‌ای مواجه است. بطوری که ممکن است فرد تمام اطلاعات مربوط به بخشی از زندگی خود را بطور کامل فراموش کند. این نوع از فراموشی معمولا دلایل روان شناختی دارد و به آن فراموشی روانزاد گفته می‌شود. گاه یک هیجان شدید ، یک شوک عصبی و … دلیل این نوع فراموشی است.

  * نوع دیگری از فراموشی تحت عنوان آلزایمر شناخته می‌شود که معمولا در سنین بالاتر اتفاق می‌افتد و علل ژنتیکی برای آن شناخته شده است.

  درمان فراموشی

  برای فراموشی‌هایی که به صورت روزمره اتفاق می‌افتند و یا برای جلوگیری از وقوع فراموشی در مطالب درسی و … معمولا روش های بهسازی حافظه مفید خواهد بود. در این روشها مواردی آموزش داده می‌شود که فرد با استفاده از آنها می‌تواند مراحل رمزگردانی ، اندوزش و بازیابی اطلاعات را با دقت و سهولت بیشتری انجام دهد. زمانی که فراموشی به عنوان نشانه یک اختلال روانی دیگر مثل اضطراب و افسردگی است، معمولا با درمان این نوع اختلالات مشکل فراموشی نیز حل خواهد شد و برای اختلال فراموشی ناشی از ضایعات مغزی ، فراموشی روانزا و آلزایمر روشهای اختصاصی‌تر به صورت درمان پزشکی و روان درمانی استفاده می‌شو

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 2. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  آیا رادیوگرافی برای پوست مضر است .

  اشعه های یونیزه مانند فرابنفش ، ایکس ، … از جمله علتهای اصلی سرطان پوست هستند، اما میزان اشعه ای که در تصویر برداریهای مختلف به بدن بیمار می تابد بسیار ناچیز و پائین تر از مقدار آستانه سرطانزایی است . از طرف دیگر سود حاصل از این گرافیها برای بیمار که در جهت تشخیص بیماری او به کار می رود ، غیر قابل انکار است . به هر صورت بعنوان یک قانون کلی ، اولا رادیوگرافی از بیمار باید تنها در صورت لزوم انجام گیرد و دوم اینکه تا حد ممکن از گرفتن کلیشه های متعدد اجتناب شود تا بدن یمار بی جهت در معرض پرتوها قرار نگیرد.

 3. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  آیا ورزش پرورش اندام یا بدنسازی باعث ماندن رشد قد می شود ؟

  رشد قد تابع سه فاکتور اصلی ژنتیک ، هورمون و تغذیه است و بقیه عوامل دیگر نیز می توانند بر روی رشد قد تاثیر گذار باشند . برای مثال : ورزشهایی که با پرش و کشش عضلانی همراهند (ایزوتونیک ) مانند والیبال و بسکتبال اثر مثبت و ورزشهایی که قدرتی هستند (ایزومتریک) ، مانند وزنه برداری ، اثر منفی دارند .

 4. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  با شروع زمستان و سرما ، چرا پشت دستها زخم شده و در بعضی از مواقع به شدت می خارد، علت آن و درمان آن چیست؟

  سرمای زمستان می تواند باعث خشکی پوست شود و پیامد آن ترک خوردگی ، التهاب و خارش پوست است. بنابراین باید دستهای خود را با پوشیدن دستکش از سرما محافظت و خشکی دست را با کرم و پمادهای مرطوب کننده برطرف کنید.

 5. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  ساده ترین راه جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه چیست ؟

  نوشیدن آب به حد کافی ، نه کمتر از هشت لیوان در شبانه روز ، آب خالص . آب میوه شما را چاق می کند و قهوه و چای هم مضراتی دارد . آب بسیار سرد هم چندان مفید نیست . سنگ کلیه کلسیمی و یا اسید اوریکی است . باید توجه داشت که ار تمرکز این دو ماده هم در کلیه ها جلوگیری شود . کلیه ها مواد زائد بدن را می گیرند و دفع می کنند و افزایش این دو ماده و کمی آب باعث تمرکز آنها و ایجاد سنگ کلیه می شود.

 6. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  علت خستگی شدید چیست ؟

  خستگی بدنبال کار و فعالیت روزانه امری طبیعی است که بااستراحت برطرف می شود اما اگر بصورت مداوم ظاهر شود می تواند نشانه ببماریهای مهم و مختلف از جمله : تب مالت ، سل ، کم خونی ، سرطان ، بعضی بیماریهای عفونتی – ویروسی ، مرض قند و کم کاری یا پر کاری تیروئید و یا روانی باشد، مانند افسردگی که شخص را خسته می کند.

 7. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  صدفی شدن ناخنها نشانه چه نوع بیماری است ؟

  کم خونی ، متمایل شدن ناخن به رنگ آبی هم نشانه کمی اکسیژن در خون است و از مشکلات قلب و ریه و یا مسمومیت خون حکایت می کند .

 8. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  علت خواب آلودگی در طول روز چیست ؟

  اگر در شبانه روز به مقدار مورد نیاز می خوابید و نیز دچار بد خوابی نمی شوید ، مانند دیر به خواب رفتن ، دائم از خواب پریدن یا نداشتن خواب عمیق و راحت بدلیل چاقی ، اضطراب و … که خواب آلودگی ایجاد می کنند ، اگر از شربتهای سرماخوردگی و ضد حساسیت استفاده نمی کنید ، خواب آلودگی در طی روز می تواند نشانه ای از کم کاری غده تیروئید بوده و یا نشانه بیماری افسردگی نیز باشد.

 9. پرسش پاسخ کوتاه پزشکی

  علت درد گرفتن پهلو در موقع دویدن چیست ؟

  بطور کلی افرادی که در طول شبانه روز تحرک کافی ندارند و ساعتها پشت میز کار و یا پشت فرمان اتومبیل می نشینند ، بخصوص اگر وضعیت نشستن آنها نادرست باشد . بدن انعطاف لازم و انحناهای فیزیولوژیک خود را از دست می دهد و باعث دردهای عضلانی می شود . راه درمان این دردها، نرمش کافی و توجه به وضعیت درست بدن در موقع ایستادن ، نشستن ، خوابیدن و راه رفتن است.

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : پزشک برای عفونت زنانگی برایم کرم تریفل سولفا تجویز کرده ولی نوشته برای دوران شیردهی مجاز نیست من به پزشکم دسترسی ندارم جایگزین مناسب آن چیست/
  دکتر: ندارد

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: