روش مداوای سرماخوردگی بین ترکمن ها و روس ها با گیاهان دارویی

herbal medicineدر منازل اکثر مردم ترکمنستان و روسیه  سه گیاه دارویی تقریبا همیشه وجود دارند  که شامل  شیرین بیان  ، بابونه و نهنج گل رز وحشی میباشد . گیاهان فوق موارد استعمال دارویی فراوانی دارند که خلاصه نحوه استعمال آنها بین ترکمنها و روسها در سرماخوردگی  در این مقاله شرح داده میشود .

سرماخوردگی عفونت ویروسی ناحیه بینی و گلو می باشد. ساختمان این ویروس همیشه در حال تغییر ژنتیکی است بدین خاطر واکسن خاصی برای آن نمیتوان در نظر گرفت . به بدن انسانها در طول زندگی انواع مختلف آن وارد میشوند و سیستم ایمنی انسانها آنها را شناسایی میکند و اگر ویروسی که قبلا وارد بدن انسان شده مجددا وارد گردد ، بدن انسان میتواند سریعا با آن مقابله نماید بدین خاطر  بزرگسالان کمتر از اطفال بیمار میشوند. چون سیگاریها غالبا دچار برنشیت هستند نسبت به افراد غیرسیگاری علائم بیماری آنها شدیدتر است.

شیرین بیان   در سرما خوردگی به عنوان  داروی  آرام بخش ، خلط آور، برطرف کننده التهاب مخاط برونشها و ضد سرفه میباشد . سی گرم ریشه شیرین بیان را در نیم  لیتر آب به مدت 5 دقیقه بجوشانید و ده – دوازده  ساعت درحالت دم بگذارید و بعد به دفعات مصرف کنید.

بابونه  در سرماخوردگی به عنوان ضد تورم و ضد میکروب استفاده میشود، جوشانده گل آن برای ضد عفونی کردن دهان مفید میباشد . تقریبا بیست گرم گل  آنرا در نیم لیتر آب دم آورده ، میتوانید به دفعات بنوشید . اگر طفل بیمار باشد به علت تلخی آن ، میتوانید مقداری عسل به آن بیافزائید .

نهنج گل رز وحشی در سرماخوردگی به عنوان داروی ضد التهاب مورد استفاده قرار میگیرد که سرشار از ویتامین ث میباشد . حدودا سی گرم آنرا در نیم لیتر آب جوش به مدت سه – شش ساعت دم آورده به دفعات میل نمائید .

پیشگیری : بیمار در خانه از ماسک استفاده نماید؛ وسایل بیمار شسته شود ؛مایعات بیشتری میل شود ؛ برای پیشگیری از التهاب چشم دست با  چشمها تماس نداشنه باشد ؛ در پاره ای از کشور ها ویروس سال جاری شناسایی شده و برای پیشگیری از بیماری ، مراکز پزشکی واکسن آن سال را تهیه کرده و در اختیار عام قرار میدهند.

 

Posted on مارس 9, 2006, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 24 دیدگاه.

 1. درمان سرماخوردگي

  راهكارهايي طبيعي براي تسكين سرماخوردگي

  ‌روي:ماده معدني روي كه به‌صورت دارو نيز در بازار عرضه شده است در بسياري از سبزيجات، آجيل و گوشت وجود دارد مانع تشكيل پروتئيني مي‌شود كه ويروس سرماخوردگي براي تكثير خود به آن احتياج دارد. البته بررسي‌ها در اين مورد همچنان ادامه دارد و دانشمندان معتقدند براي تاثير درماني اسپري‌هاي بيني و ژله‌اي حاوي روي بايد تحقيقات به‌صورت تكميلي انجام شود اما مصرف موادغذايي حاوي روي در اين دوران توصيه مي‌شود.

  ‌ويتامين ث : قرن‌هاست از تاثير اين ويتامين در درمان سرماخوردگي صحبت مي‌شود. بررسي‌هاي آزمايشگاهي نيز تقريبا تاثير اين ماده را اثبات كرده‌اند چون در حيوانات آزمايشگاهي باعث افزايش مقاومت بدن نسبت به ويروس سرماخوردگي شده است.

  متخصصان معتقدند اين تاثير هنوز در انسان‌ها ديده نشده و برخي ديگر مدعي هستند ويتامين ث در كوتاهتر كردن دوره بيماري نيز نقش چنداني ندارد اما اگر در طول فصل سرما و قبل از ابتلا به سرماخوردگي به‌طور مرتب از مواد حاوي آن (مثل مركبات)استفاده شود درصورت ابتلا در حدود 8 تا 14 درصد، طول مدت بيماري كوتاه‌تر مي‌شود. مطالعات نشان مي‌دهد اين تاثير در ورزشكاران بيشتر است و طول مدت بيماري را در آنها به نصف مي‌رساند.

  گياه اكيناسه آ: اين گياه كه به‌صورت مكمل گياهي در بعضي كشورها توليد شده است مثل ويتامين ث حرف و حديث زياد دارد. بعضي دانشمندان آن را داراي خاصيت تقويت ايمني و ضد‌ويروس معرفي كرده‌اند. تحقيقات نشان مي‌دهد اين گياه پيشرفت سرماخوردگي را تا 58 درصد و طول مدت آن‌را تا يك روزو نيم روز كاهش مي‌دهد.

  سوپ مرغ: متخصصاني كه طرفدار سوپ مرغ داغ براي افراد سرماخورده هستند معتقدند اين سوپ التهاب و علائم ناشي از سرماخوردگي را تسكين مي‌دهد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد مواد ضد‌التهاب موجود در سوپ مرغ علائم عفونت‌هاي دستگاه تنفس فوقاني را كاهش مي‌دهد؛ البته نمي‌توان گفت اين سوپ به جنگ سرماخوردگي مي‌رود اما يكي از مهم‌ترين تاثيرات آن اين است كه مقادير زيادي مايعات به بدن مي‌رساند و كم آبي ناشي از بي‌اشتهايي و تب را كه دستاورد سرماخوردگي است از بين مي‌برد.

  خوراكي‌هايي كه به جنگ عفونت مي‌روند

  موز: در مواردي كه دستگاه گوارش هم درگير شده باشد باعث تسكين معده مي‌شود ضمن اينكه علاوه بر خواص فراوان، چون پركالري است در زمان سرماخوردگي كه بي‌اشتهايي وجود دارد و به‌دليل گلودرد بلع راحت نيست، خوردن آن راحت است؛ به‌خصوص در كودكان سرماخورده بد غذا بسيار كاربرد دارد.

  فلفل دلمه: سرشار از ويتامين‌ث است، ضمنا طعم خوبي به غذا داده و اشتها را بهتر مي‌كند.

  زغال اخته: در مواردي كه اسهال همراه سرماخوردگي باشد (در بعضي انواع ويروسي به‌خصوص در كودكان)، اسهال را تسكين مي‌دهد ضمنا آن‌را سرشار از آسپيرين طبيعي مي‌دانند كه تب را تخفيف داده و درد را تسكين مي‌دهد.

  ‌هويج: بتاكاروتن آن بسيار مفيد است.

  ‌پودر فلفل: سينوس‌ها را باز كرده و ترشحات ريه را كاهش مي‌دهد.

  ‌خردل و ترب: باعث تجزيه و كاهش ترشحات در مجاري هوايي مي‌شود.

  پياز: حاوي مواد فيتوشيميايي است كه در رفع عفونت نايژه‌ها و ساير قسمت‌هاي بدن كمك مي‌كند.

  ‌چاي: چاي سبز و سياه هر دو حاوي مواد فيتوشيميايي است كه آنتي بيوتيك و ضد‌اسهال طبيعي محسوب مي‌شود.

  پيشگيري از سرماخوردگي: آيا واقعا ممكن است؟!

  طبق نظر متخصصان شستن مرتب دست‌ها به‌خصوص در فصل شيوع سرماخوردگي در پيشگيري از ابتلا بسيار مؤثر است. اما موضوعي تازه كه دانشمندان بر آن تاكيد دارند اين است كه توجه داشته باشيد در طول روز دست‌هايتان را كجا مي‌گذاريد و با چه افراد و اشيايي تماس مي‌دهيد و بر طبق همين موضوع براي شستن برنامه‌ريزي كنيد چون ويروس‌هاي سرماخوردگي بيشتر از آنچه شما فكر مي‌كنيد روي اشيا باقي مي‌مانند. محققان دانشگاه ويرجينيا به نتايج جالبي برخوردند.

  آنها تعدادي افراد سرماخورده را يك شب در هتلي نگهداشتند و روز بعد، از 10 محلي كه افراد به آنها دست زده بودند نمونه برداشتند. در 30 تا 40درصد مكان‌ها به‌خصوص كليد برق و كنترل تلويزيون ويروس يافت شد و جالب اينكه در سومين روز نمونه‌برداري، ويروس همچنان آنجا بود! به اين ترتيب اگر در فصول سرماخوردگي در مكان‌هاي عمومي تردد داريد ميزان شست‌وشوي دست‌هايتان بايد چند برابر افراد ديگر باشد. رينوويروس‌ها كه علت نيمي از سرماخوردگي‌ها در بزرگسالان هستند از طريق دست‌هايتان و وقتي دست آلوده به ويروس را به چشم‌ها و بيني خود مي‌كشيد وارد بدنتان مي‌شود.

  اين ويروس‌ها معمولا از طريق هوا وارد بدنتان نمي‌شوند بنابراين فقط با فرد مبتلا در يك مكان بودن براي ابتلا كافي نيست. مرطوب كردن هواي استنشاقي و مصرف مايعات كافي نيز در پيشگيري مؤثر است. حين عطسه و سرفه به جاي آنكه دست تان را به تنهايي جلوي دهان و بيني بگيريد از دستمال كاغذي استفاده كنيد و آن را نيز فورا دور بيندازيد چون عوامل بيماري‌زا را با دست‌هايتان به سايرين منتقل مي‌كنيد. در اين فصول زياد دست‌هايتان را به‌صورت‌تان نماليد چون ويروس‌ها از طريق چشم‌ها، دهان و بيني وارد بدنتان مي‌شوند. به حمام سونا برويد.

  بررسي‌ها نشان مي‌دهد افرادي كه 2بار در هفته به سونا مي‌روند نصف سايرين سرما مي‌خورند چون دماي هواي تنفسي در سونا بالاي 80 درجه است و ويروس‌ها در چنين دمايي زنده نمي‌مانند. عوامل بيماري‌زا در مكان‌هاي بسته و خشك بيشتر وجود دارند. در زمستان نيز هواي منزل بايد به‌طور مرتب عوض شود. به‌طور مرتب ورزش كنيد چون به سلول‌هاي ويروس‌كش طبيعي بدن كمك مي‌كند. از مصرف ماست غافل نشويد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد مصرف روزانه يك فنجان ماست كم‌چرب تا 25 درصد احتمال ابتلا را كاهش مي‌دهد. كارشناسان احتمال مي‌دهند باكتري‌هاي مفيد ماست توليد مواد مقابله‌كننده با ويروس را در سيستم ايمني افزايش مي‌دهد.

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : Ba salam va arze khaste Nabashid ,afsordegi motavasset daram va va hamchnin vasvas shadide fekri daram che kar konam Ba tashakkor

  دکتر : شما لازم است یک درمان روانپزشکی همراه با روان درمانی به صورت پیگیر و مداوم حداقل 6 ماه تا یکسال داشته باشید .

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام و خسته نباشيد لطفااگر الت كوچك باشد در مورد نرمال كردن اندازه الت راهنمايي كنيد .

  دکتر : شما باید به متخصص ارولوژی مراجعه کرده اندازه آلت شما معلوم گردد تا درمان مناسب انجام گیرد.

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام و خسته نباشید . دختری 14 ساله هستم که حدود 2 سال است که در وسط هر دو سینه ام چیزی احساس میکنم اطراف سینه ام هم نوار ها ی قرمز رنگی وجود دارد می خواستم بدانم ایا مشکل حادی است یا خیر لطفا توضیح دهید. با تشکر

  دکتر : با سلام به نظر مشکل حادی باشد ولی بدون معاینه نمیتوان اظهار نظر قطعی کرد.

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : حدود 1 سال است که از دواج کرده ام و تا به حال از روش سنتی منقطع برای پیشگیری استفاده کرده ام .حال تصمیم به بچه دار شدن دارم می خواستم مرا درمورد چگونگی تغذیه مناسب و اقداماتی که باید انجام دهم راهنمایی فرمایید.

  دکتر : بهتر است قبل از اقدام به حاملگي از بعضي مكمل ها و ويتامين ها بمدت سه ماه استفاده نموده وسپس حامله شويد

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : ایا امکان باروری برای فردی چون من که حتی یک اسپرم هم ندارم امکان پذیر است؟

  دکتر : اگر نارسائي اوليه بيضه باشد جواب منفي است ولي اگر انسداد مجاري عبور اسپرم باشد جاي اميدواري وجود دارد

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام ، مدتي است كه دست سمت چپ من درد مي كنه و كمي هم احساس مي كنم كه ورم در قسمت جلو نزديك به سينه را دارم سونوگرافي و ماموگرافي انجام دادم غده اي را در سينه راست و خوش خيم نشان داده ولي در سمت چپ چيزي نشان نداده . نگران شدم لطفا مرا راهنمائي كنيد .

  دکتر : با سلام و تشکر با توجه به نتایج بررسیهای انجام شده علت درد، مشکلات پستان نمیباشد.استرس روحی، ناراحتی گوارشی و در افراد مسن مشکلات قلبی جزء علل اینگونه دردها هستند.

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باسلام.سن من 20سال میباشد.طول آلت تناسلی من12 سانتیمتر میباشد واین امر ذهن مرا مشغول کرده است آیا با افزایش سن آلت من بزرگتر میشود وبرای بزرگ کردن آن چه باید بکنم.ودر بچه دار شدن مشکلی ندارم ومیتوانم با همسرم نزدیکی کنم.لصفا سوال من را کامل جواب دهید و مرا راهنمایی کنید با شکر فراوان از سایت بسیار خوب شما.

  دکتر: اندازه الت شما نرمال است وهيچ ارتباطي بابچه دار شدن ندارد

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : حدود 6ماه پیش عمل واریکسل انجام داده ام اما هنوز به طور متناوب در بیضه ها درد وجود دارد آیا امکان درمان کامل این بیماری وجود دارد در مورد عوارض دائم این بیماری توضیح دهید

  دکتر : امکان درمان کامل این بیماری وجود دارد عوارض ان ناباروی درد دائمی در بیضه است

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام و خسته نباشید . دختری مجرد و 29 ساله هستم عادت ماهیانه خیلی سختی دارم به طوری که حدود 5 ساعت درد در اعضای بدنم احساس می کنم از قرص های ایپوبروفن استفاده می کنم تا آرام شوم از سن 20 سالگی این قرص ها را استفاده می کنم هر ماه یکبار نظر شما در مورد استفاده این قرص ها چیست ؟ آیا استفاده آنها به این مقدار عوارضی برای من دارد ؟ متشکرم

  دکتر : با سلام و تشکر درمان اصلی این علائم استفاده از این گروه داروها است.استفاده ماهانه این داروها در این حد اشکالی ندارد. بهتر است داروها را پس از غذا مصرف کنید تا از عوارض گوارشی آنها کاسته شود.

 11. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : مدت یک سال است که کل شلم من درد میکند ولی سمت راست بیشتر از بقیه شکمم درد میکند بخصوص هنگامی له آن ناحیه را فشار میدهم یک برجستگی زیر دستم حس می کنم و همچنین معده ام نیز با فشار دادن درد میکند خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید

  دکتر : با سلام و تشكر بيماري شما نياز به معاينه دارد.به متخصص گوارش يا داخلي يا جراحي مراجعه نمائيد.

 12. پرسش پاسخ کوتاه

  سلام
  اکه میتونید در مورد واریکوسل مطالبی رو بنویسید (چقدر هزینه ی جراحی دارد؟ به چه دلیل ایجاد می‌شود؟ اگر دیر شود آیا ممکن است فرد را عقیم کند؟ چه مدت طول میکشد تا فرد بهبود یابد؟ و ………
  واریکوسل یعنی مشکل برگشت خون در رگهای بیضه که بدلیل فشار و عوامل دیگری که دریچه های یک طرفه عروق را آسیب میزنند رخ میدهد.
  برای قضاوت در مورد واریکوسل باید معاینه شود تا درجه آن مشخص شود.
  در نوع شدید آن در صورتی که شخص با مشکل بچه دار شدن و کاهش شدید شماره اسپرم ها مواجه شود باید عمل جراحی انجام شود.
  در کل مشکل نگران کننده ای نیست و اکثرا هم احتیاج به عمل ندارد. لیکن در موارد شدید میتواند موجب ناباروری گردد . در مورد مخارج جراحی آن در ایران اطلاعی ندارم .

 13. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : ضمن سلام میخواستم از حضورتان سوال کنم که هرپس تناسلی در11 هفتگی عوارضی برای جنین دارد؟ واگرجواب آزمایشات منفی باشند بازهم ادامه بارداری به صلاح است ؟

  دکتر : فقط نزدیک زایمان خطرناک است. ودر صورت داشتن ضایعات حین زایمان توصیه به سزارین میشود

 14. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام.من دختری 27 ساله هستم که حدود 1 ماه پیش با نامزدم رابطه داشتم.(البته در طی این رابطه هیچ دخولی انجام نگرفت)می خواستم بدانم آبی که در ابتدا از آلت مرد ترشح می شود و به نام پیش آب است باعث حاملگی میشود یا خیر؟و آیا برای اطمینان از این موضوع سونوگرافی لازم است؟لطفا مرا راهنمایی کنید. با تشکر

  دکتر : احتمال کم است ولی 0 نیست تست بدهید

 15. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام .من مدتی است راه ادرارم بسته شده واز طریق واژن ادرار میکنم .به دکتر مراجعه کردم گفته امکان پذیر نیست .ازدواج نکرده ام واین مسیله مرانگران کرده واین مسیله را نمیتوانم با کسی مطرح کنم .خواهشمندم مرا راهنمایی کنید.

  امکان دارد شما مبتلا به فیستول مجرای ادرار به واژن شده باشید به متخصص ارولوژی مراجعه نمایید

 16. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : من دوبار به واریکوسلم را عمل کردم اکنون یکی از بیضه های سفتر از دیگری و تعداد اسپرم های من قبل از عمل جراحی 10000000 عدد بوده است که بعضی اوقات که سوار موتور سیکلت می شوم باز هم احساس درد ناحیه بیضه هایم می کنم دکترها گفته اند که احتمال بچه دار شدن شما بعد از ازوداج کم است شما مرا راهنمایی کنید که باید چه نکاتی را رعایت کنم ؟

  سفتی بیضه در افراد جوان مهم است که حتما به متخصص ارولوژی مراجعه نمائید مشکل ناباروری شما هم قابل درمان است

 17. لطفا توضیح دهید چه کسانی بیشتر در معرض واریکوسل هستند و راه های جلوگیری از آن کدامند.کسانی که مجبور به ایستادن طولانی مدت هستند چه کنند.باتشکر.اگر ممکن است برایم میل کنید

  • بيماری واريکوسل چيست؟
   واريکوسل يا واريسی شدن عروق بيضه شايعترين بيماری مردان پس از بلوغ می‌باشد و 10درصد مردان بالغ به آن مبتلا می‌باشند. واريکوسل شايعترين عامل ناباروری مردان می‌باشد. سن شروع بيماری معمولاً در زمان بلوغ و يا بلافاصله پس از بلوغ می‌باشد ولی در سن کمتر يا سن بالا نيز ممکن است ايجاد گردد.

   عامل ايجاد بيماری واريکوسل چيست؟
   بيماری واريکوسل با واريسی شدن و گشادشدن عروق وريدی(سياهرگهای) بيضه ظاهر می‌گردد که در دو گروه اوليه و ثانويه تقسيم‌بندی می‌گردد. در نوع اوليه، هيچ عامل ايجادکننده مشخصی وجود ندارد، گرچه تئوری اشکال در دريچه‌های لانه کبوتری وريدهای بيضه، طولانی بودن مسير اين وريدها و احتمال اثر فشاری ساير عروق و احشاء شکمی‌مطرح می‌باشد ولی هنوز علت مشخصی برای آن ثابت نشده است.

   اين نوع عامل عمده واريکوسل است و 90درصد در سمت چپ می‌باشد. نوع ثانويه که بدنبال وجود عامل مشخص ايجادکننده انسداد در عروق داخل شکم ايجاد مي گردد درصد کمی‌از واريکوسل‌ها را شامل میشود و علت ايجادکننده آن غالبا توده‌های شکمی، بخصوص تومورهای بدخيم می‌باشد که تشخيص آن مهم و حياتی است

 18. با سلام.
  من 24 ساله هستم و اواخر خدمت سربازیم در تبریز هستم. بیضه سمت راست من قبلا کمی درد میکرد ولی الان دردش زیاد شده به نظر خودم سرما خورده چون گرم میکنم دردش کم میشه. من به دکتر ارولوژی مراجعه کردم و بعد از معاینه و آزمایش اسپرم که 30 min بود که دکتر گفت اسپرمت مشکلی نداره. ولی آزمایش سونوگرافی نشان داد که بیضه سمت چپم واریکوسل 2.2و2.6و2.4 دارد و مشکل من که سمت راستم هست آزمایش نرمال نشان دادو بدون واریکوسل. ولی با معاینه پزشک گفت باید هر دو جراحی بشن(راست وهم چپ!). الان من موندم که چکار کنم. واقعا عمل برای من که کار روزانم سنگین هست لازمه؟ خواهش میکنم راهنماییم نمایید. 89/1/12

 19. با سلام
  من 22 سال دارم ولی اندازهی آلت تناسلی من 10 سانت بیشتر نیست آیا با گذشت زمان طول آن افزایش خواهد یافت و چه دارویی را پیشنهاد میکنید
  اگر در بچه دار شدن مشکل ندارم در ارضا کردن همسر چطور ؟ آیا با مشکل مواجح میشم؟

 20. سلام ببخشید میتونم با اسماعیل تماس ایمیل داشته باشم متشکرم

 1. بازتاب: ورود مجدد بادكش درمانى به دنیای پزشکی « Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: