حساسیت یا آلرژی و واکنش سیستم ایمنی

سئوال allergy

دکتر ع. ح. سردار  ،  یه سوال دیگه : من حساسیت دارم هر موقع فصل و آب و هوا که عوض میشه شروع میکنم به سرفه و … دکترهام نمی تونن درست درمونش کنند خیلی اذیتم میکنه .

جواب :
دوست خیلی خوبم ، بهترین روش برای شما در حال حاضر پیشگیری از بروز عارضه میباشد . خواندن مطالب زیر را به شما پیشنهاد میکنم .

حساسیت یا آلرژی، واکنش سیستم ایمنی اشخاص نسبت به پاره ای از مواد است . این پدیده می‌تواند دلیل ژنتیکی هم داشته باشد و حدودا چهل درصد افراد آلرژیک دارای این نوع حساسیت هستند . هر ماده آلرژی زا (آلرژن) به گونه خاص خود به سیستم ایمنی تاثیر میگذارد و نسبت به آن اشکال متفاوت آلرژی میتواند بروز کند مثل : کهیر ، آسم ، التهاب مخاط بینی و قرمزی پوست یا ملتحمه چشم و غیره .

حساسیت فصلی در بهار و تابستان یکی از شایع‌ترین آلرژیها‌ میباشد. که در اثر استنشاق گرده های گیاهی ، موجب بروز علائمی چون خارش یا آب ریزش از بینی و همچنین خارش یا آب ریزش از چشم ،  عطسه های مکرر ،  خارش درسقف دهان و نیز خارش در گلو و گوش میشود. افراد آلرژیک غیر از گرده های گل‌ها و گیاهان ، ممکن است در این فصول به بعضی از خوراکیهای آلرژن نیز حساسیت نشان دهند و یا آلرژی آنها تنها به تابستان و بهار خلاصه نشود .

پیشگیری بهترین روش در کنترل آلرژی است

– افرادی که استعداد بروز حساسیت را دارند ، درفصل گرده افشانی از قدم زدن در محل رویش گیاهان آلرژن خودداری و جهت پیشگیری از ورود گرده ها به چشم ، از عینک‌های آفتابی  استفاده کنند و بینی خود را با سرم نمکی شستشو نمایند و یا کمی وازلین بزنند.

– در ساعات گرده افشانی (معمولا ۱۰ صبح – ۷ بعد از ظهر) درها و پنجره های خانه باز نباشند. و در این ساعات از قدم زنی در محل رویش گیاهان پرهیز کنند .

– در صورت بروز آلرژی از اسپریهای ضد التهاب بینی و داروهای آنتی هیستامین جهت برطرف کردن گرفتگی بینی استفاده کنند . اگر عارضه خیلی جدی نباشد ، بهتر است که آنها استعمال نگردند . داروهای کورتونی به عنوان آخرین روش دارویی میباشند .

– برای درمان میتوان حساسیت زدایی نمود . یعنی در طی یک دوره نسبتا طولانی(۳-۴ سال) ماده آلرژن به شخص تزریق میشود تا او بتواند به مرور آلرژن را تحمل کند . نتیجه حساسیت زدایی همیشه مثبت نبوده است.

– برای تشخیص ماده ای که شخص به آن حساسیت دارد ، تزریق زیر پوستی انواع مواد آلرژن صورت میگیرد تا ماده آلرژیزا کشف گردد . تست دیگری نیز وجود دارد که به شکل چسبهای روپوستی است . در روشهای قدیمی تهیه یک دفتر یادداشت به بیمار پیشنهاد داده میشد که در آن، شخص مورد نظر موارد روزانه را یادداشت میکرد تا ماده آلرژیزا کشف گردد . فرض مثال اگر او در چندین مرحله می نوشت که امروز توت فرنگی خوردم یا گل شمعدانی را بوئیدم ، و نیز مینوشت امروز حساسیت شدیدی داشتم ، بدین ترتیب میشد فرض کرد که او به این مواد حساسیت دارد .

– در صورتی که گرده افشانی شدید باشد ، بهتر است که شخص تا حد امکان در منزل بماند. و اگر داخل ماشین باشد شیشه آنرا بالا بکشد . موقع برگشت به منزل دوش بگیرد .

……………………………

مطالب مرتبط : به قسمت «محرکهای آسمی و اصول پیشگیری از حملات آسمی» در مقاله ذیل مراجعه شود .

کنترل آسم و محرکهای آسمی

 

Advertisements

Posted on سپتامبر 1, 2005, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, ایمنی و آلرژی. Bookmark the permalink. 16 دیدگاه.

 1. آسم اختلالی است که در آن گاهی تنفس مشکل می شود و تنگی نفس به صورت متناوب رخ می دهد. علائم و شدت بیماری در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس را تقریباً هر روز دارند. برخی دیگر در فواصل بین حملات تنگی نفس علامتی ندارند. برخی از ورزشکاران حرفه ای مبتلا به آسم هستند و طی ورزش شدید کمی احساس تنگی نفس می کنند، در حالی که برخی افراد حین ورزش معمولی دچار حمله شدید آسم شده و نیاز به درمان اورژانسی پیدا می کنند. به هر حال همه ی مبتلایان به آسم در این نکته مشترک هستند که مجاری هوایی در آنها به صورت غیر طبیعی متناوباً تنگ می شود. بیشترین موارد آسم در حوالی پنج سالگی تشخیص داده می شود به همین دلیل بیشتر افراد تصور می کنند که آسم بیماری کودکان است. اما احتمال کمی نیز وجود دارد که افراد در سنین مختلف دچار این بیماری شوند. برخی مطالعات بیان می کنند که احتمالاً ابتلا به عفونتهای تنفسی در کودکی احتمال ابتلا به آسم را کاهش می دهد. به همین دلیل این بیماری در جوامع پیشرفته بیشتر از کشورهای در حال توسعه دیده می شود. اگر شما یک فرد بالغ مبتلا به آسم هستید احتمالاً بیماری را از مدتها قبل داشته و خواهید داشت. هنوز مشخص نیست که چرا بیشتر کودکان مبتلا به آسم معمولاً در حوالی سنین بلوغ خوب می شوند و اگر بیماری در این سنین خوب نشود احتمالاً برای همیشه باقی خواهد ماند. اما شرایط بیماری را می توان به خوبی اداره کرد. اگر آسم به خوبی کنترل شود علائم بروز نمی کنند و می توان یک زندگی معمولی و مفید داشت.

  آسم چگونه ایجاد می شود؟
  در بیشتر موارد آسم در اثر تنگ شدن موقتی و برگشت پذیر مجاری هوایی ایجاد می شود. ولی در برخی افراد التهاب مجاری تنفسی در اثر آسم منجر به تغییرات دائمی می شود. مجاری تنفسی آسیب می بینند و به صورت برگشت ناپذیرو تنگ باقی می مانند. در اثر این تغییر ظرفیت تنفسی کاهش می یابد. ممکن است سرفه و خس خس سینه در شرایط عادی وجود نداشته باشند ولی تستهای تنفسی کاهش توانایی ریه در خروج هوا را نشان می دهند. اگر باریک شدن مجاری تنفسی شدید باشد، حتی فعالیتهای ساده مانند بالا رفتن از پله ها ممکن است موجب تنگی نفس شود. تغییرات دائمی راههای هوایی فقط در برخی افراد مبتلا به آسم رخ می دهد. ممکن است شدید بودن بیماری، طولانی بودن مدت ابتلا و عدم درمان آسم با داروهای ضد التهابی علت آن باشد. برخی مطالعات نشان می دهند که در افرادی که آسم خفیف دارند احتمال آسیب دائمی و کاهش عملکرد ریه کمتر است.

  چگونه راههای هوایی باریک می شوند؟
  این روند دو علت دارد که هر کدام نیاز به درمان جداگانه ای دارد:
  1- یک علت تنگی راههای هوایی منقبض شدن عضلات ظریفی است که در دیواره آنها قرار دارند. هنگامی که با یکی از عوامل آغازگر حمله آسم برخورد می کنید، این عضلات به صورت غیر ارادی سریعاً منقبض می شوند. این روند در کمتر از یک دقیقه صورت می گیرد و با انقباض عضلات، راههای هوایی در اثر فشرده شدن تنگ می شوند. انقباض این عضلات ظرف چند دقیقه پایان می یابد.
  2- علت دیگر تنگی راههای هوایی التهاب است. التهاب فرایندی است که بدن به وسیله آن عفونتها و آسیب دیدگی ها را التیام می بخشد. در التهاب مایع و سلولهای التهابی از عروق به محل آسیب دیدگی یا عفونت نشت پیدا می کند. در آسم تعدادی از این سلولهای التهابی در مجاری تنفسی به صورت دائمی باقی مانده اند. وقتی تعداد بیشتری از آنها از خون وارد دیواره مجاری هوایی شوند حمله آسم رخ می دهد. این سلولها حاوی موادی مانند هیستامین هستند که باعث می شود دیواره مجاری هوایی متورم شود و ماده مخاطی فراوانی تولید کند. (ماده مخاطی وقتی با سرفه دفع می شود خلط نامیده می شود). ماده مخاطی زیاد باعث می شود که فضای کمتری برای هوا باقی بماند و انباشته شدن آن در ایجاد علائم آسم نقش دارد. ساعتها و حتی روزها طول می کشد تا این التهاب فروکش کند.

  چگونه حمله آسم آغاز می شود؟
  علت واکنشهای راههای هوایی در افراد مبتلا به آسم این است که راههای هوایی در این افراد بسیار حساس است. هنگامی که راههای هوایی با محرکهای خاصی برخورد پیدا کنند بلافاصله واکنش نشان می دهند و تنگ می شوند. در این صورت حمله آسم رخ می دهد. محرک حمله آسم می تواند هوای سرد، گرد و غبار همراه حیوانات خانگی، و جانداران میکروسکوپی مانند مایت که اکثرا در گرد و غبار لوازم منزل وجود دارد باشد. این عوامل موجب آغاز حمله آسم می شوند.

  آسم چگونه تشخیص داده می شود؟
  تنگ شدن مجاری تنفسی و تنگی نفس که چند دقیقه، چند ساعت و حتی چند روز طول می کشد می تواند نشان دهنده آسم باشد. حالت متغیر بیماری به تشخیص آن از سایر بیماریهای ریوی مانند برونشیت مزمن و آمفیزم کمک می کند. تستهایی نیز وجود دارند که به تشخیص بهتر کمک می کنند.

  آسم چگونه درمان می شود؟
  درمان آسم بر اساس دو روند گفته شده صورت می گیرد. یکسری از داروها باعث شل شدن عضلات دیواره راههای هوایی می شوند. برخی دیگر از التهاب مجاری هوایی جلوگیری می کنند و یا باعث کاهش یافتن التهاب می شوند. داروهایی نیز هستند که هر دو کار را با هم انجام می دهند. با کنترل دقیق بیماری می توان زندگی موثر و مفیدی داشت. اگر مبتلا به آسم هستید، احتمال تنگ شدن راههای هوایی همواره وجود دارد. تنگی متناوب راههای هوایی منجر به آسیب دائمی می شود. با دوری از عوامل محرک و به کار گیری درمان مناسب تحت نظر پزشک می توان آسم را کنترل کرد. درک مکانیسم بیماری به اندازه درمان در اداره بیماری اهمیت دارد.

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام و خسته نباشید میخواستم بپرستم آیا مسدود شدن لوله های رحمی علایمی دارد که بیمار متوجه آن شود؟ همچنین دلایل اصلی مسدود شدن لوله ها چیست؟ با تشکر فراوان

  دکتر: شايعترين علل انسداد لولهاي رحمي عفونت است وعلائم ان درد زير شكم بخصوص در دوران پريود ماهانه است.

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام و خسته نباشيد مي خواستم در مورد بيماري malignancy و شدت اون و چگونگي درمان بدونم. آيا مربوط به غده اي كه در سينه بوجود مي آيد ربط دارد ؟

  دکتر : با سلام و تشكر اين واژه بتنهائي در زبان فارسي به معني بدخيمي است و بيانگر اين عارضه در هر بخشي از بدن ميتواند باشد.

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام پسری هستم 22 ساله بعضی اوقات به هنگام انجام فعالیت و راه رفتن به قدری خسته می شوم که نمی توانم روی پا بایستم و زیاد هم عرق می کنم می خواستم علت و درمان رو به من بگید البته لاغر هم نیستم که بگم بخاطر پر کاری تیروئید باشه لطفاً راهنمائی کنید ممنون

  دکتر : سلام شما حتما باید توسط پزشگ قلب معاینه شوید.قبل از ان ازمایش CBC انجام دهید تا Hb.HC چک شود تا ببینیم انم نداشته با شید

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام : می خواستم بپرسم که من وقتی قند یا چیزهای شیرین بخورم سرم خیلی درد می کنه وازچشمام اشک دار میاد. آیا این علامت دیابت است ومن خیلی می ترسم چون دخترعمو مبتلا به دیابت بوده آیا دیابت می تونه ارثی باشه درضمن من بیست سالمه وپنجاه کیلو وزن دارم آیا هم میتونه تشدید کننده دیابت باشه. با تشکر ازشما

  دکتر : هیچ کدام از علائم فوق نشانه دیابت نمی باشد.علائم کلاسیک دیابت عبارتند از : تشنگی زیاد ، گرسنگی زیاد ، ادرار زیاد و کاهش وزن.توجه داشته باشید که بسیاری از افراد مبتلا هیچ کدام از علائم کلاسیک دیابت را ندارند و بطور اتفاقی در آزمایش های معمول متوجه آن می شوند و لذا توصیه می شود تمام افراد از 40 سالگی هر دو سال آزمایش قند دهند و افراد پر خطر مانند افراد چاق ، افراد دارای سابقه خانوادگی دیابت ، افراد مبتلا به فشار خون ، چربی و بیماری قلبی و خانمهای مبتلا به تخمدان پلی کیستیک و دارای سابقه دیابت بارداری از سنین کمتر تست قند خون را انجام و هر سال آن را تکرار کنند.

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام می خواستم بدانم چگونه می توانم از شما رژیم لاغری در دوران شيردهی بگيرم؟

  دکتر: سلام.بهتر است در دوران شیردهی رژیم لاغری نگیرید.

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : ایا خود ارضایی باعث لاغری می شود؟

  دکتر : خير اين كار باعث لاغري نمي شود اما عوارض ديگري دارد

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام آیا از روش هامیوپاتی میتوان فیبروم های رحمی که کاندید عمل Myomectomy است را کوچک کرده و از بین برد ؟ لطفآ مرا راهنمایی کنید

  دکتر : بله امکان درمان و بهبود علائم وجود دارد.

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  اگر برایتان مقدور است اطلاعاتی مربوط به کانادا در بیمه خدمات درمانی برایم ارسال نمایید: وضعیت و انواع بیمه های درمانی – نحوه ارتباط پزشکان و مراکز درمانی با سازمانهای بیمه گر – نحوه نظارت سازمانهای بیمه گر بر مراکز درمانی – نوع بیمه نامه ها (دفترچه بیمه یا کارت یا کارت الکترونیکی و … )
  جواب :
  دوست عزیز وضعیت بیمه درمانی در تمامی استانهای کانادا بشکل دولتی است فقط در یک استان کمی شباهت به سیستم درمانی آمریکا را دارد .
  اعضا خانواده تنها دارای یک کارت مدیکال میباشند که به تعداد اعضا خانواده ، همان کارت تکثیر میشود (بین بالغین) . در همان یک کارت اسم تک تک اعضا خانواده وجود دارد و هر کدام دارای یک شماره هستند که مراتب پزشکی از روی همان شماره صورت میگیرد . بدین ترتیب میبینید که هر کس که در کانادا دنیا بیاید همان جا بیمه شده میباشد .
  تماس با دکتر به سه شکل است که هر نوع وزیت دکتر رایگان میباشد :
  1. پزشک خانواده ( تمامی مدارک افراد از تمامی نهادهای بهداشت به او ارسال میشود ). تمامی افراد با وقت فبلی باید به دکتر خانواده خود ملاقات کنند.
  2. Walk in clinc – بدون وقت قبلی با دکترهای عمومی مخصوصی ملاقات کرد و گاهی دکتر میتواند به منزل بیاید .
  3. حضور در بخش اورژانسی بیمارستان

  اگر ماشین اورژانس به خانه بیاید ، به ماشین اورژانس باید مبلغی پردارخت کرد ( در محدوده 200$ ) .
  کسانی که تازه به کانادا مهاجرت میکنند . در طول یک هفته چه کار کنند و چه کار نکنند تحت پوشش سیستم پزشکی قرار میگیرند و آنها نیز چنان شهروندان کانادا تحت پوشش رایگان پزشکی هستند که شامل وزیت دکتر ، بستری شدن در بیمارستان ، آزمایشهای پزشکی و در مواردی نیز داروها .
  هر گونه جراحی برای زیبایی رایگان نمیباشد که شامل جراحی زیبایی صورت ، سینه ، دندان پزشکی و…
  البته نسبت به محلی که شخص کار میکند ممکن این شرایط فرق کند . مثلا بعضی از ادراتی که شخص در آن کار میکند ممکن است دندان پزشکی و یا خدمات دارویی و یا عینک را در پوشش خود قرار دهد یا درصدی از آنرا قبول کنند .

  همکار محترم اگر سئوال دیگری داشتید در خدمت هستم .

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باسلام: میخواستم در مورد مصف قرص هایی که میل جنسی را در مردان افزایش می دهد توضیح دهید.وعوارض ناش از مصرف انها را شرح دهید . متشکرم

  دکتر : عوازض ان سردرد تاری د ید کاهش فشار خون و کوری میباشد.

 11. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باسلام. خانمي 30 ساله ام. بيشتر مواقع زبانم زخم است مخصوصا مواقعي كه زياد اضطراب دارم حدودا ماهي 15 روز. چند روز خوب ودوباره نوك زبانم بيشتر زخم ميشود. ومشكل ديگر در موقع مسواك زدن لثه ام از كنار بعضي دندانها خونريزي ميكند. و دندانهايم هم زياد جرم (زنگ) ميگيرد. لطفا مرا راهنمايي كنيد. با سپاس فراوان

  دکتر : زبان شما نيازمند معاينه است اما دندانهايتان را بايستي جرمگيري نماييد تا التهاب لثه شما كمتر شود البته با معاينه بهتر ميتوان اظهار نظر كرد.

 12. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام ،پای چشمان من گاهاً گودافتاده وسياهمی شود.به نظرم می رسد علتش کم خوابی باشدآیا علت خاص ديگری دارد.سن من 26سال ومجرد هستم .ازلحاظ تغذیه هم مشکلی ندارم.باتشکر

  دکتر : سلام،لطفا از نظر کم خونی هم بررسی کنید.

 13. من چهار سال است دچار حساسيت پوستي شدهام اويل فكر مي كردم خوردن گو جه زرد چوبه … باعث مي شود تمام بدنم كهير به اندازه يك سكه بزند ،دردناك وبا خارش
  اما ديدم بعضي وقت ها مصرف كردن اين مواد بي تاثير وسالم مي باشم
  بنا به تجويز پزشك مصرف رازو سيتريزين يا آپو را شروع كردم تا وقتي اين داروها را مي خورم خوب هستم شبي يك عدد عدم مصرف دارو يعني روز بعد من كهير مي زنم
  البته افزايش وزن پيدا كردم
  تما م صورتم جوش زده 35 سال دارم

  shoukaty_55@yahoo.com
  اي كاش راهنمايي كنيد جواب را برايم ايميل نماييد

 1. بازتاب: نقرس : علل ، عوامل ریسک ، علائم ، تشخیص « Dr. Serdar دکتر سردار

 2. بازتاب: تیره شدن رنگ پوست کشاله ران ، واژن ، لبهاى فرج ، نوک پستان در زنان « Dr. Serdar دکتر سردار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: