آقای دکتر اثر سیگار بر روی جسم من از نظر بسیاری تقریبا مانند اثر هرویین بوده است

پیامی از یک دوست:smoker
جناب آقای دکتر ع. ح. سردار 
باسلام و آرزوی سرافرازی و توفیق
توضیح اینکه چرا تصمیم گرفتم با شما در مورد مشکلم صحبت کنم شاید کمی طولانی باشد ولی همین بس که من تمام زندگیم بر مبنای انتخاب های درونی شکل می گیرد و از چگونگی آن بی اطلاعم موردی را که در زمینه آن از شما کمک می خواهم برایم حیاتی و واقعا مربوط به سرنوشتم می شود . از اینکه ممکن است کمی طولانی باشد مرا ببخشید و تمنا دارم راهنمایی خود را از من دریغ نکنید :

من جوانی 30 ساله هستم ساکن تهران – فارغ التحصیل رشته مهندسی برق الکترونیک – با گذشته ای مملو از سختی ها و محرومیت ها و افسوس ها و در این لحظه تنها داراییم ارابه ای است که بر آن سوارم آری جسمی که اکنون در چند قدمی سقوط است و می خواهم آنرا برای چند صباحی دیگر حفظ کنم زیرا کارهای بسیاری است که هنوز به انجام نرسانده ام.
من از سن 19 سالگی به شدت سیگار می کشیدم در ابتدا جوانی و قدرت بدنی ام مرا فریب داد و هیچگاه تصور نمی کردم با گذشت این 6 سال اخیر بتدریج تمام اندوخته های جسمم را خرج کرده ام و به ناگاه به جسمم بدهکار شده ام .
یک ماه است که بعد از 12 سال سیگار را ترک کرده ام و در این مورد از شما کمک می خواهم :
آقای دکتر اثر سیگار بر روی جسم من از نظر بسیاری تقریبا مانند اثر هرویین بوده است و حتی گاهی اطرافیان به طعنه مرا معتاد نیز خطاب کرده اند شاید اصطلاح تابلو که برای معتادین بکار می رود در مورد من نیز صاذق است نمی دانم شاید در طول این سالها به جای سیگار مواد مخدر مصرف کردهام بی آنکه خود بدانم !!!!!!
عوارضی که در جسمم وجود دارد را ذکر می کنم و تمنا دارم از نظر علمی مرا راهنمایی کنید که آیا در این سن هنوز فرصتی برای برگرداندن جسم به کارکرد طبیعی خود هست یا خیر :
در گذشته :
1- شنا گر حرفه ای بوده ام و در رشته های ورزشی بسکتبال – تنیس – بدنسازی – ورزش های رزمی بطور گسسته فعالیت می کردم .
2- قدرت بدنی و استقامت و توانایی قلبی و ریوی من از نظر تنفسی زبان زد همسالانم بود .
3- همیشه دارایی ذهنی فعال و تیز بودم و اغلب مرا از نظر هوشی دارای ضریب بالایی تشخیص می دادند .
4- قدم در 8 سال قبل حدود 179 بود و وزنم حدود 78 .
5- چهار شانه و اندام لصطلاحا ورزشکاری داشتم .
6- مشکل خاص جسمی نداشتم و اغلب آزمایشهای بالینی من مشکل خاصی را نشان نمی داد .
امروز :
بعد از گذشت 7-8 سال اخیر که دورهای با استرس فراوان و عصبیت و استعمال شدید دخانیات همراه بود شرایطم کاملا متفاوت است :
1- تحرکم تقریبا 5٪ نسبت به آنچه متناسب با سنم باید باشد .
2- شب بیداری های مداوم و خواب در روز .
3- ریزش شدید مو و چهرهای که دیگر برایم غریبه است .
4- افسردگی تا این حد که امکان کار وداوم در یک محیط برایم میسر نیست و اغلب بیکار و در خانه بوده ام .
5- تقریبا دوستی ندارم و تنها هستم -7 سال قبل باید با دختری که عاشقش بودم ازدواج می کردم ولی همین سیگار تمام سرنوشتم را دگرگون کرد .
6- قدم بطور آشکار کوتاه تر شده و 4-5 سانتیمتر آن کاملا مشهود و قابل اندازه گیری است .
7- تراکم استخوان هایم به شدت کاهش یافته و بسیار لاغر به نظر می رسم .
8- بافت های ماهیچه ایم کاملا تحلیل رفته و تقریبا در بالاتنه استخوانم براحتی لمس می شود .
9- تغذیه ام گاهی به مدت طولانی یک وعده در روز بوده و اغلب اوقات صبحانه نمی خوردم و با سیگار روزم را شروع می کردم البته روزی که امیدی به آن نداشتم مگر فرا رسیدن شب .
10- تمام سیستم هورمونی ام احساس می کنم دچار مشکل شده . بیضه هایم تحلیل رفته و کوچک شدن آلت تناسلی کاملا برایم مشهود است . مدت 2 سال است که چه از نظر عاطفی و چه از نظر جنسی هیچ تحریکی ندارم و تقریبا فعالیت جنسی به صفر رسیده البته من هیچ ارتباط جنسی نامعقولی نداشته ام و بعد از سن بلوغ تا امروز که 30 ساله ام تنها 4 بار تماس جنسی داشته ام آنهم در زمان نامزدی و دیگر هیچ البته در سنین جوانی هیچ مشکلی از نظر جنسی نداشتم و کلا از نظر جنسی گرم بوده ام.
11- تقریبا از عرض شانه هایم چیزی باقی نمانده و مفاصل دو سر شانه کاملا تحلیل رفته گاهی احساس می کنم مفصل شانه ام به گردنم چسبیده .
12- اغلب اوقات خسته هستم و حتی راه رفتن که همیشه تنها را گریز از فشارها و افسردگی هایم بوده برای من مشکل گشته .
13-تحلیل رفتن مفصل لگن کاملا مشهود است .
13- از نظر گوارشی کمتر مشکل داشته ام البته دوره های دچار یبوست طولانی مدت بوده ام اما شکم روی به مدت طولانی نداشته ام .
14- تکرر ادرار همیشه هنگام خواب برایم آزاردهنده بوده و در ایامی که این مشکل شدید شده بود به دکتر اورولوژی مراجعه کردم و مشکل حادی تشخیص ندادند و تنها گفتند فقط علت سیگار کشیدن است .
15- مطمئنم که حتی اسکلت صورتم نیز لاغرتر شده البته غیر از لاغری ناشی از کمی آب و چربی زیر صورت .
16- از نظر حافظه واقعا مشکل دارم و دیگر مانند قبل خبری از آن تیز هوشی و سرعت ذهن نیست تقریبا آموختن یک موضوع جدید برایم غیر ممکن شده .
آقای دکتر من اولین قدم را بر داشته ام خواهش می کنم از نظر علمی اتفاقی که برایم افتاده را شرح دهید .
و می خواهم با آگاهی از آنچه از نظر فیزیولوژی و بیولوژی در بدنم اتفاق افتاده آگاه شوم و بدانم برای درمان موارد بالا همراه ترک از نظر دارویی چه کمکی به بدن می توانم بکنم و تغییرات از نظر بیولوژی و فیزیو لوژی چگونه جلو خواهد رفت و مثلا آیا با تغذیه خواب و ورزش مثلا قدم به اندازه طبیعی خود باز خواهد گشت.
آقای دکتر در این بزرگترین تصمیم زندگیم کمکم کنید زیرا در لبه سقوط بسر می برم اعتماد به نفس و شور زندگی در وجودم رو به نابودی نهاده ولی می خواهم زندگی کنم در این را کمکم کنید .
با تشکر از توجه صبر و عنایتی که خواهید فرمود

جواب :

دوست خوبم با خواندن مطلبتان متاثر گشتم . من حتم دارم با گامی که شما برداشتید نیل به کامیابی از شما دور نیست. لحظه ای در ارتباط با مسیرهای دشواری که پیموده اید ، فکر کنید ، به این بیاندیشید که بعد از نیل به موفقیت چه احساس خوشایندی داشته اید. با ترک سیگار شما احساس قدرت ، تندرستی و اعتماد بنفس بیشتری خواهید داشت . لحظاتی در ارتباط با موفقیتهای شما با ترک سیگار بیاندیشید منجمله بهبود سلامتی، پندار، قرابت و بنیه مالیتان . شما در زندگیتان بر سختیهای فراوانی چیره شده اید و من کاملا اطمینان دارم که شما اینبار سیگار روشن نشده را زیر پایتان له کرده و زندگی فرح بخشی را آغاز خواهید کرد.

ترک سیگار چهار مرحله دارد : 1- مشخص کردن تاریخ ترک و آگاهی کامل از علت ترک و ضررهای سیگار . 2- دانش ترک سیگار و فراهم نمودن شرایط برای ترک چنان جانشینهای نیکوتینی ، دوستان ساپورت کننده ، تغذیه ، سرگرمیهای لازمه و غیره 3- شروع ترک سیگار 4- احتیاط های لازمه بعد از ماه های سوم و چهارم ترک .

سیگار موجب بروز بیماریهای فراوانی میشود . مواد محرک دود تنباکو (قطران و گاز سیانید) مسئول بروز بسیاری از بیماریها است . این محرکها موجب کاهش واکنش مژه های ریوی در برابر مواد زائد و نیز باعث افزایش ترشح موکوس بوسیله غدد ریوی میشود . و این حالت موجب بروز سرفه، کوتاهی تنفس، و افزایش خلط ، سینوزیت ، برونشیت و غیره میشود.

دود سیگار دارای ترکیباتی است که بر فعالیت غده تیروئید تاثیر میگذارد . سیانین (cyanide) یکی از ترکیبات شیمیایی نیکوتین است که با تبدیل شدن به تیوسیانات (thiocyanate) مانع از تولید یدید (iodide) میگردد. مواد دیگری نیز در دود سیگار موجود است که خاصیت ضد تیروئیدی دارند که موجب کاهش پیوستن هورمون تری یدوتیرونین (triiodothyronine) به گیرنده های ویژه میگردند . هورمونهای تیروئیدی در تنظیم متابولیسم نقش دارند اما از سویی نیکوتین نیز به شکل تصنعی موجب تاثیر بر متابولیسم بدنی میشود بدین خاطر در پاره ای از افراد سیگاری ، ممکن است که عارضه کم کاری تیروئید در مراحل نخستین به شکل غیر فعال یا بدون علائم بروز کند و با ترک سیگار ماسک از چهره بیماری برداشته میشود و اثر کامل کم کاری تیروئید محسوس میگردد . در مجموع استعمال دخانیات طبق شواهد علمی باعث تشدید بیماری میگردد.

بیشتر افراد سیگاری اثر سریع سیگار را به عنوان چیزی مثبت درک میکنند . به نظر میرسد این محرک موجب میشود که آنها احساس هوشیاری ، ذکاوت و تمرکز به کار بیشتری داشته باشند . حال بگذارید مروری به اثر نیکوتین در مغز داشته باشیم .

نیکوتین که یک نوع الکالوئید قوی میباشد ، در ظرف ده ثانیه اول استنشاق وارد عروق میگردد . بوسیله عروق از موانع حفاظت کننده مغز گذشته و تاثیر آن بر مغز شروع میشود . مولکول نیکوتین چنان کلیدی وارد گیرنده های نیکوتینی واقع در سطح سلولهای عصبی میشود . در حقیقت مولکول نیکوتین وارد آن سوراخ کلیدی میگردد که یکی از مهمترین انتقال دهنده سیگنال عصبی ( استیل کولین ) است و نقش آن تحرک شدید و افزایش گردش خون در مغز میباشد .

بعد از ده پک از سیگار ، شخص سیگاری احساس دریافت انرژی و ذکاوت میکند . اما این دوره کوتاه مدت است و در طول سی دقیقه میزان نیکوتین بدن کاهش میابد و شخص سیگاری احساس میکند که انرژی او در حال تنزول است . سیگار دوم روشن میشود و موج دیگری از آدرنالین در بدن هویدا میگردد . اما حال یک احساس ضد و نقیض نیکوتینی پدید میاید و آن اینکه در مواردی سیگار موجب تحریک و در موارد دیگر باعث آرامش میشود .

سی دقیقه دیگر میگذرد و به آرامی تمرکز شخص سیگاری به فعالیتهایش کاهش مییابد . نیکوتین موجب فعال نگه داشتن و فعالیت عادی سلولهای مغزی منجمله گیرنده های نیکوتینی (nicotinic receptors ) میشود . در شخص سیگاری ، ماده شیمیایی غیر طبیعی مشابه استیل کولین متصدی این امر میگردد . به این خاطر شخص سیگاری با سیگار کشیدن به حالت نرمال بر میگردد و وقتی که نیکوتین اعصاب را تغذیه نکند او دچار ناهنجاری میشود .

سیگار کشیدن می‌تواند موجب بروز عارضه‌های قلبی و عروق شود .صدمه به آندوتلیال عروق توسط نیکوتین و منواکسیدکربن می‌تواند دیواره شریانها را تخریب و موجب تجمع مواد چربی در دیواره عروق گردد و در پی آن انسداد شریانها رخ دهد . در همین ارتباط میتوان عارضه های ذیل را نام برد : افزایش میزان LDL ، افزایش انعقادپذیری خون، افزایش ضربان قلب و فشار خون .

امیدوارم جهت تضمین تندرستی خود و افرادی که دوستشان دارید ، سیگار را ترک کنید ، تغذیه سالم داشته باشید ، به تمرینات ورزشی و برنامه های تفریحی سالم بپردازید با متخصص غدد درون ریز و روانشناس مشاوره نمائید و حال :

از راه بینی نفسی آهسته عمیق بگیرید . تا شش ثانیه آنرا در سینه خود حبس نمائید و همزمان با آن شکم خود را به بیرون فشار دهید . این عمل به نفوذ هوا به عمق ریه شما کمک خواهد کرد ، فضایی که دود سیگار همواره آنرا آلوده نگه داشته است . در طول هشت ثانیه نفستان را به آرامی بیرون دهید . سه بار این عمل را تکرار نمائید .شما احساس آرامش خواهید کرد و استرس از شما قاصله خواهد گرفت .

دکتر ع. ح.  سردار

 

Posted on ژوئن 4, 2004, in کل مطالب, پزشکی به زبان ساده. Bookmark the permalink. 15 دیدگاه.

 1. استعمال سیگار

  سیگار دربرگیرنده حداقل 43 نوع ماده شیمیایی مسبّب انواع سرطان است.

  87% از مرگ هایی که به خاطر سرطان ریه اتفاق می افتد ناشی از مصرف سیگار است.

  95% از مرگ هایی که به خاطر بیماری emphysema(نوعی بیماری ریوی که سبب نفس تنگی می شود)، رخ می دهد، ناشی از مصرف سیگار است.(1)

  استعمال سیگار سبب تنفس بد، تغییر رنگ دندانها بوی بد دهان، است.(1)

  استعمال سیگار سبب تنفس بد، تغییر رنگ دندانها بوی بد دهان، چروک پوست، کاهش توانایی در حرکت حرکات ورزشی، سرفه، گلو درد، ضربان قلب بالا، فشار خون بالا و… می گردد.

  افراد سیگاری 30% – 20% برابر غیر سیگاری ها احتمال ابتلا به سرطان دهان وحنجره را دارند.

  افراد سیگاری 2 برابر غیر سیگاری ها احتمال ابتلا به حمله قلبی ومرگ از طریق آن را دارند.

  افراد سیگاری 2 برابر غیر سیگاری ها احتمال ابتلا به زخم معده را دارند.

  در افرادی که فشار خون یا کلسترول بالا دارند، مصرف سیگار احتمال مرگ را به 2 برابر افزایش می دهد.

  افراد سیگاری به طور متوسط 8 – 5 سال زودتر از افراد غیر سیگاری ( در شرایط یکسان)، جان خود را از دست می دهند.

  به دنبال مضرات ناشی از مصرف سیگار بر روی بدن، بد نیست خاطرنشان سازیم، مصرف سیگار از لحاظ اقتصادی نیز برای فرد سیگاری مقرون به صرفه نمی باشد.

  آیا می دانید با استعمال سیگار تا چه حد به اطرافیان خود آسیب می رسانید؟

  اگر شما با فرد یا افرادی که دوستشان دارید زندگی می کنید باید بدانید سیگار کشیدن شما به آنها آسیب می رساند. بله، فرد غیر سیگاری که در کنار شما قرار گرفته، دودی را استنشاق می کند که از لحاظ شیمیایی خطرناک تر از دودی است که شما از طریق فیلتر فرومی برید.

  به عبارتی آنها دود دست دوم استنشاق می کنند.

  دود سیگار، شانس ابتلای کودکان را به بیماری هایی نظیر آسم، عفونت گوش وعفونت تنفسی افزایش می دهد.

  دود سیگار می تواند سبب چشم درد وناراحتی های معده در اطرافیان فرد سیگاری شود.

  به خاطر بسپارید، نوزادان و بچه های کوچکی که در معرض دود دستِ دوم قرار دارند، نسبت به بچه هایی که در این شرایط نیستند، در معرض ابتلا به دامنه وسیعی از بیماریهای مختلف هستند.

  دود سیگار سبب تشدید آلرژی ها در کودکان می گردد.

  محیط مملو از دود سیگار احتمال وقوع مرگ ناگهانی در نوزادان را افزایش می دهد.

  زنان بارداری که سیگار می کشند، به احتمال زیاد نوزادی با وزن پایین به دنیا می آورند.

  استعمال سیگار در زنان باردار سبب مرگ تقریبا 4000 نوزاد در سال می شود.

  استعمال سیگار برای افراد جامعه از جمله جوانان جنبه بد آموزی دارد.

  سیگار را برای همیشه کنار بگذارید:

  راهکارهای زیر به شما این سر نخ ها را خواهد داد که چگونه خود را برای ترک سیگار آماده ساخته وبرای همیشه آن را کنار بگذارید.

  1. خود را برای ترک سیگار آماده سازید:

  ← به شیوه ای مثبت تصمیم بگیرید که خواهان ترک سیگار هستید.

  ← تمام دلایل خود را جهت ترک سیگار فهرست کنید.

  ← دلایل محکمی را در تقابل با سیگار، در زمینه سلامت شخصی وتعهداتتان در مقابل دیگران فهرست نمایید.

  ← خود را از لحاظ فیزیکی مجبور به یکسری فعالیت ها کنید. برای مثال یک برنامه ورزشی منظم برای خود شروع کنید، مایعات زیادی بنوشید، برنامه ← استراحت داشته باشید، از کارهای خسته کننده پرهیز نمایید.

  ← زمان مشخصی را برای ترک سیگار در نظر بگیرید. آن زمان را محترم شمارید واجازه ندهید هیچ چیزی آن را تغییردهد.

  2. انتظارات خود را بشناسید:

  ← انتظارات واقع گرایانه ای نسبت به موضوع داشته باشید برای مثال بدانید ترک سیگار آسان نیست ولی غیر ممکن نیز نمی باشد.

  ← آگاه باشید که علائم بهبودی به طور تدریجی حاصل می گردد.

  ← نسبت به این نکته آگاه باشید که اغلب بازگشت ها در اولین هفته پس از ترک اتفاق می افتد. یعنی زمانی که علائم ترک بارز هستند بدن شما هنوز به نیکوتین وابستگی دارد.

  ← دقت نمایید که احتمال دیگر بازگشت ها، تا حدود 3 ماه پس از ترک اتفاق می افتد. یعنی زمانی که اتفاقی غیر منتظره یا پر از تنش به وقوع می پیوندد.

  ← بدانید که اغلب افرادی که سیگار را برای همیشه کنار گذاشته اند، پس از بارها کوشش به هدف خود رسیده اند.

  3. قبل از ترک سیگار

  ← مقدار زیادی مایعات بنوشید تا نیکوتین را از سیستم بدن خود دور سازید.

  ← دندانپزشک را جهت جرم گیری دندان های خود ملاقات نمایید.

  ← با رفتن به مکان هایی که سیگار کشیدن ممنوع است، تحمل خود را در نکشیدن سیگار بالا ببرید.

  ← کشیدن سیگار را در منزل یا اداره خود محدود به محل خاص نمایید.

  ← پس از صرف غذا بلافاصله میز را ترک کنید وسیگار پس از غذا را حذف نمایید.

  ← میزان مصرف کافئین را کاهش دهید.

  ← در محل زندگی یا کار خود جانشین هایی در مقابله با سیگار قرار دهید. به طور مثال تنقلاتی نظیر آجیل، آب نبات و … در اختیار داشته باشید.

  4. گام های اولیه در کنار گذاشتن (ترک) سیگار

  ← تعداد سیگار های خود را در طول روز کاهش دهید.

  ← تنها نیمی از هر عدد سیگار را بکشید.

  ← کشیدن اولین سیگار خود را 1ساعت به تأخیر بیندازید.

  ← تعداد سیگارهایی را که می توانید در طول روز بکشید محدود نمایید.

  ← زیر سیگاری خود را تمیز نکنید.

  ← نحوه سیگار کشیدن خود راتغییر دهید.

  ← به تنهایی سیگار بکشید.

  ← سیگار کشیدن را برای خود نامطبوع سازید. به طور مثال در شرایطی که معمولا سیگار کشیدن برایتان مطلوب نیست این کار را انجام دهید. ته سیگارهای خود را در یک لیوان بزرگ جمع آوری کنید. این کار به شما یادآور می سازد چه تعدادی سیگار کشیده اید وتا چه اندازه بوی باقیمانده از آنها نامطبوع است.

  5. روزی که شروع به ترک کردید

  ← آنچه که شمارا به یاد سیگار کشیدن می اندازد از خود دور سازید. چیزهایی نظیر زیرسیگاری، فندک و…

  ← یک جعبه جهت ذخیره مالی خود از عدم خرید سیگار درست نمایید.

  ← به جای آن که پس از صرف غذا در حسرت روشن کردن سیگار باشید، بلافاصله به شستن دندانهایتان بپردازید.

  ← یک سرگرمی خوب که سال ها پیش انجام می داده اید، برای خود انتخاب نمایید.

  ← در طول روز خود را بسیار سرگرم نگهدارید.

  6. در مورد توجیهاتی که برای بازگشت دوباره به سیگار به کار می برید آگاه باشید

  دو دلیل مشترک که افراد جهت توجیه خود برای سیگار کشیدن به کار می برند،کنترل استرس وترس از افزایش وزن است.

  به راستی فکر کنید چرا می خواهید خود را برای سیگار گشیدن دوباره متقاعد سازید. انگیزه اصلی شما چیست؟ آیا روی آوردن دوباره به سیگار تنها جواب قابل دسترس شما است؟ آیا سیگار همان چیزی است که به راستی نیاز دارید؟ آیا نباید مکانیسم های بهتری راجهت مدیریت وقت وبرخورد با دیگران جایگزین نمایید. همان روش هایی که به هنگام سیگاری بودن داشتید به کار بگیرید. توجیهاتی که برای سیگار کشیدن دوباره بکار می برید پیش بینی کنید وبا آن مبارزه نمایید.

  برای این کارهاقبل از وقوع برنامه ریزی کنید. به مکانیزم هایی نظیر تأخیر در مصرف، تنفس عمیق، تغییر و تنوع در کارها، قدم زدن تند، تماس با یک دوست غیر سیگاری، روی آورید. یه شما تبریک می گوییم. تصمیم بسیار خوبی گرفته اید. خود را برای سیگار نکشیدن تشویق کنید وبه خود خاطرنشان سازید که کاری که در حال انجامش هستید بسیار مهم است.

  علائم فیزیکی ناشی از ترک سیگار:

  زمانی که فرد، سیگار را کنار می گذارد، این احتمال وجود دارد که بدن دوران سازگاری سختی را پشت سر بگذارد. البته این واکنش ها در افراد متفاوت است. دراینجا به تعدادی از این علائم و واکنش ها اشاره خواهد شد:

  خشکی دهان، گلو، لثه، زبان: این ویژگی ها به دلیل تغییرات شیمیایی دهان شما اتفاق می افتد. نوشیدن آب سرد، آب میوه ویا جویدن آدامس ونیز شستن دهان، قرقره کردن آب نمک ویا استفاده از ویتامین ث قوی می تواند مفید واقع شود.

  سر درد: این مشکل به دلیل اتساع رگهای خونی در سر، به دلیل افزایش سطح اکسیژن در آن رخ می دهد. حمام آب گرم بگیرید. از تکنیک های Relaxation ویا مدیتیشین Meditation استفاده نمایید.

  مشکل در خوابیدن: مقاومت شما در نکشیدن سیگار می تواند ایجاد خستگی و فرسودگی کند. مصرف چای- قهوه را به خصوص پس از ساعت 6 بعد از ظهر کاهش دهید. تمریناتی در زمینه Relaxation و Meditation داشته باشید.

  بی نظمی دستگاه گوارش: پس از حذف سیگار، به دلیل فقدان نیکوتین احتمالا حرکات دودی کاهش خواهند یافت زیرا نیکوتین در بدن به عنوان یک محرک عمل می کرده، پس در رژیم غذایی خود، با خوردن دانه های روغنی، میوه وسبزیجات میزان فیبر را افزایش دهید و روزانه 8 – 6 لیوان آب بنوشید.

  گرسنگی شدید: پس از کنار گذاشتن سیگار غذاها برای شما مزه بهتری خواهند داشت و شما میل بیشتری به خوردن غذا پیدا خواهید کرد هر روز صبح، صبحانه میل کنید. در طول روز 3 وعده غذای متعال صرف نمایید. آب ومایعات کم کالری بنوشید. در بین غذاها، خوراکی های کم چربی وکم کالری میل کنید.

  سفتی عضلات، کج خلقی: پس از ترک سیگار فشارهای درونی وبیرونی زیادی به وجود می آید. خانواده و دوستان خود را درباره تصمیم گیریتان در کنار گذاشتن سیگار آگاه سازید. از آنها بخواهید شما را درک نمایند در صورت امکان از وقایع پر از استرس ویا موقعیت ها وافرادی که ممکن است اوضاع را بدتر از آنچه هست نمایند، بپرهیزید. یک برنامه ورزشی برای خود اختصاص دهید به طورمثال پیاده روی می تواند یکی از بهترین انتخاب های شما باشد. حمام آب گرم بگیرید. به دوستانتان درباره وضعیت فعلی خود توضیح دهید.

  سرفه: این عارضه ممکن است به عنوان یک علامت منفی، ارزیابی گردد. در حالی که سرفه علامت مثبتی است در جهت تخلیه خلط ها وآلودگی های موجود در ریه. شما می توانید آب گرم بنوشید. از آب نبات های بدون قند استفاده نمایید.

  حال که با مضرات سیگار آشنا شدید، خود را برای ترک آماده سازید، به راستی گام بزرگی برداشته اید!

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سلام-پسری25ساله هستم مدتی هست که هنگام اجابت مزاج دچار خون ریزی همراه با مدفوع میشوم وپس از ان برامدگیهایی در اطراف معقد احساس میکنم

  دکتر : با سلام و تشكر بيشتر احتمال فيشر يا هموروئيد مطرح است.جهت معاينه به پزشك مراجعه نمائيد.

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام دختری 24 ساله هستم. سینه چپم در هنگام تحریک دچار درد شدید می شود. لطفا مرا راهنمایی کنید.

  دکتر : با سلام و تشكر طبق اين شرح حال شما دچار مشكل حادي نيستيد و تدريحا رفع خواهد شد. براي دريافت راهنمائي بيشتر به سوالات رير بطور كامل پاسخ دهيد: وضعيت تاهل.سابقه ضربه. ايا فرزند شيرخوار داريد.سابقه بيماري پستان در خانواده.ايا در پستان يا زير بغل خود توده لمس ميكنيد.محل دقيق درد.درد چگونه بهبود مي يابد و چه مدت طول ميكشد.از كي دچار اين عارضه شده ايد.

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام و خسته نباشید من پسری هستم 25 ساله،بیش از یک سال پیش مشکلی برای من پیش آمد که در ابتدا فکر میکردم چیز مهمی نیست ولی حدودا» 6 ماه پیش فهمیدم که مبتلا به زگیل تناسلی شده ام و خودسرانه با پودوفیلین اقدام به درمان نمودم،ولی هر بار که زگیلها از بین میروند بعد از مدتی دوباره ظاهر میشوند،در ضمن احساس میکنم که پوستم نسبت به پودوفیلین مقاوم شده. به نظر شما باز هم پودوفیلین را ادامه بدهم؟آیا غیر از کوتر کردن و پودوفیلین داروی دیگری را توصیه میکنید؟ و مورد دیگر اینکه رنگ پوست مناطقی که پودوفیلین دریافت کرده نسبت به دیگر نقاط تغییر کرده و روشنتر شده است،آیا پماد یا دارویی را توصیه می کنید که باعث تحریک رنگ دانه ها شده و منجر به طبیعی شدن پوست این نواحی گردد؟ با تشکر و سپاس

  دکتر : سلام.برای تشخیص دقیق شما باید معاینه شوید.غیر از کوتر کردن و پودوفیلین کرایو و داروی immiquimod را میتوانید استفاده کنید.

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باسلام وخسته نباشي وآرزوي پيروزي وبهروزيبراي خانواده محترم شما-داروهاي مصرفي اينجانب كپسول فلوكستين به مدت دوسال كهدرحال حاضر متوجه شدم عوارض كاهش ميل جنسي وكاهش اشتها اه اصولا فابريك كم اشتها هستم واماكلونازپام روزانه يك ميلي گرم وقرصبوپروپيون100ميلي گرم روزانه 1عددمصرف مينماييم باتشكر ودرودبيكران منتظر جوابكاملتري هستم

  دکتر : سلام روز شما بخیر قرص کلو ناز پام قطع شود بجای ان ترازادون 50 میلی گرم شبی 1 عدد.فلو کسیتین اگر 40 میلی گرم می با شد به مد ت 15 روز 20 شود وسپش قطع.در صور ت 20 میلی گرم قطع شود امید وارم نتیجه مطلوب حاصل گردد.

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام من دو جلسه میکرودرم انجام داده ام اطرافیان می گویند لکهای صورتت زیاد شده صورتت تیره تر شده.میخواستم بدانم این حالت موقتی است یا ادامه پیدا می کند؟آیا در مابین ابن درمان می توان از کرمهای لایه بردار هم استفاده کرد؟ایا کرمهای ضد آفتاب برای خانمهای باردار عوارض دارد؟با سپاس فراوان از راه انازی این سایت مفید

  دکتر : میخواستم بدانم این حالت موقتی است یا ادامه پیدا می کند؟ بستگی به صورتتان دارد.معمولا موقتی است. آیا در مابین ابن درمان می توان از کرمهای لایه بردار هم استفاده کرد؟ بله ایا کرمهای ضد آفتاب برای خانمهای باردار عوارض دارد؟ خیر

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سئوال :سلام خسته نباشید من ام اس دارم و دچار افسردگی شده ام گاهی به فکر خود کشی می افتم می خواستم بدانم این افسردگی از داروهای ام اس است و آیا باید دارویی برای افسردگی ام مصرف کنم یا نه .

  جواب : مانند سایر بیماریهای مزمن،زندگی با بیماری اسکلروز مولتیپل می تواند شما را در مسیر پرپیچ و خم هیجانات قرار دهد.اینها تعدادی پیشنهادات برای کنار آمدن با پستی بلندیها هستند:
  – فعالیتهای طبیعی روزانه را به بهترین شکل ممکن حفظ کنید.
  – با دوستان و خانواده در تماس باشید.
  – به سرگرمی هایی که لذت می برید و قادر به انجامشان هستید ادامه دهید.

  اگر اسکلروز مولتیپل توانایی شما را برای انجام چیزهایی که لذت می برید مختل می کند،با پزشکتان در مورد راههای احتمالی کنار زدن موانع صحبت کنید.
  به یاد داشته باشید که سلامت جسم شما می تواند مستقیماً روی سلامت روان شما اثر گذارد.عدم پذیرش،آشفتگی،و ناامیدی ناشایع نیستند وقتی بدانید زندگی با شما رفتار دردناک یا غیر منتظره داشته است.افراد خبره مثل پزشکان یا روان شناسان رفتاری ممکن است از این لحاظ به شما کمک کنند.آنها همچنین می توانند مهارتهای مدارا و تکنیکهای آسوده سازی را به شما آموزش دهند که می تواند مفید باشد.

  گاهی اوقات ،پیوستن به یک گروه حمایتی ،جاییکه بتوانید تجارب و احساسات خود را با دیگر افراد سهیم کنید،روش خوبی است.از پزشکتان بپرسید چه گروههای حمایتی در منطقه شما وجود دارد.

  بسیاری بیماریهای مزمن،از جمله ام.اس. با خطر بالای افسردگی همراهند.این امر نه تنها یک ناتوانی در مدارااست بلکه ممکن است نشانه ای از اختلال در فعل و انفعالات شیمیایی – عصبی باشد که با درمان طبی مناسب قابل معالجه است.
  اگر یک بیماری مزمن مثل ام.اس. دارید،لازم به انکار نیست که بر زندگی شما اثر می گذارد.اما اینکه چقدر به آن اجازه دهید کیفیت زندگی شما راتغییر دهد ،تا حدی بسته به راهی دارد که هر روز برای زندگی خود بر می گزینید.

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  Question
  I am 23 years old, and i started losing hair 1 year ago. I think this is inherited, because my father had lost his hair too in a very young age. THe area of the head where hair is lost is basically the top of my head and the area a little bit below it and around it. I want to take propescia, but i am very concerned with the side effects. Please, could you suggest a medication that i should take which has very few sexual side effects and could you please list them out for me.

  Answer
  Propecia is one of the best medication for hair loss. 80% of people who take propecia stop hair loss, 33% grow normal hair, 33% grow fine hair and 33% grow no hair. Failure to have an errection is less than 1% and recovers when Propecia is stopped. I have prescribed Propecia to many patients and have never seen this sexual side effect. You have to take propecia 6-12 months to see if this medication works

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  خواهر من 14سال داره از 12 سالگی عادت ماهانه شده قدش 153 هست دکتر بردیم زینگ تجویز کرده و گفتن زیاد بلند نمی شه خواستم ازتون راهنمایی بگیرم
  خیلی ممنونم .

  دکتر : خواهر شما در حال حاضر جز افراد خیلی کوچک نیستند . و او تا 18 سالگی قد خواهد کشید و در بعضی از افراد این رشد تا 24 سالگی ادامه میابد . مصرف زینگ را ادامه دهند .

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  می خواستم بدانم اگر کسی به بیماری سل مبتلا باشد، می تواند ازدواج کند؟ اگر نمی تواند ازدواج کند، دلیل این امر چیست؟ چه مشکلاتی پیش میآید؟

  دکتر : میتواند ازدواج کند . اما امکان دارد بیماری به همسرش منتقل شود . خیلی از افراد دارای میکروب سل در بدن هستند .ولی بیمار نیستند . بیماری وقتی شروع میشود که بنابه شرایطی میکروب فوق رشد و نمو شدیدی داشته باشد که بدی تغذیه نمونه مهم آن است .

 11. پرسش پاسخ کوتاه

  من خودم ازدواج نموده ام ولی بیماری آزارم میدهد که چنین است. هرگاه کمی احساساتی می شوم از الت تناسلی ام مواد مایع غلیز و چسپناک به مقدار 2 یا 3 قطره بیرون می شود که رنگ و بو ندارد و فکر میکنم بنام آب معزی یا چیزی همچو یاد میگردد.
  خودم نه دردی احساس میکنم و نه چیزی ولی میدانم که این باید بیماری باشد.لطفا در زمینه مرا رهنمایی و کمک فرمائید البته کمک بزرگی بمن خواهد بود اگر در مورد استفاده دارو برایم معلومات لازمی را بدهید تا از جه استفاده نمایم تا صحت یابم.

  دکتر : سلام . ممکن است قبلا دچار بیماری عفونی در پیشابراه شده اید و حال به شکل مزمن در آمده است . با همسرتان با یک اورولوژیست مشاوره نمائید.

 12. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : من مشکل پوستی خاصی ندارم به طور جدی اما به خاطر نوع شغلم نیاز به این دارم که پوستی شفاف و دور از هر گونه لک و جوش داشته باشم. خواستم در صورت امکان کرم, صابون محلول یا دارو ویا روش خاصی را بفرمائید که در طول دوره یک ماهه یا این حدود دارای پوستی شفاف روشن و براق باشم .
  دکتر : خراشهای صورت شما نیاز به لیزر دارد.دوره یک ماهه فرصت کمی برای خواسته شماست ولی کرمهای AHA مفیدند

 13. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام . 18 سال سن دارم و از سال دوم دبيرستان خيلي ناگهاني جوشهاي خيلي بزرگ و چركي ميزدم با مراجعه به پزشك و انجام آزمايش هورمون و سونوگرافي مشخص شد كه مشكل هورموني ندارم بناراين با تجويز پمادهايي مانند locasid و retina و ketrel و صابونها ضد جوش و … صورتم كمي بهتر شد تااينكه دوباره همان وضعيت برگشته با توجه به اين صحبت ها من چگونه مي توانم جوشها را درمان كنم ؟ در ضمن تا قبل از اين مشكلات صورت فوق العاده صافي داشتم،پوستم هم خيلي خشكه و اصلا امكان اين هست كه بدون استفاده از داروهاي لايه بردار درمان كنم ؟ چون خيلي برام سخت و طاقت فرسا است از لحاظ روحي به صفر رسيدم.

  دکتر : دوست گرامی.برای تشخیص و درمان صحیح باید معاینه شوید ولی از راه دور فقط میتوانم کرم ضد جوش را توصیه کنم.

 14. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام خسته نباشید مدتی است که مقدار چسبندگی منی من بیشتر شده مثلا وقتی منی روی پوستم یا روی سطحی می ریزد به آنجا می چسبد و سخت از آن سطح جدا می شود . این مورد غیر طبیعی است یا طبیعی ؟ و اگر غیر طبیعی است راه درمانش چست؟

  دکتر : این یک پدیده نرمال است

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: