تخم مرغ و ارتباط آن با کلسترول و بیماریهای قلبی

سئوالegg
آفای دکتر دکتر ع. ح. سردار ، آیا ارتباطی میان خوردن تخم مرغ و در پی آن  افزایش کلسترول خون و میزان مرگ و میر حاصله از بیماریهای قلبی- عروقی وجود دارد ؟

جواب :
قبلا پاره ای از متخصصین تغذیه اعتقاد داشتند که تخم مرغ ارتباط تنگاتنگی با میزان وقوع بیماریهای قلبی – عروقی و مرگ و میر حاصله از این بیماریها دارد . بدین خاطر نظر بر آن بود که مصرف تخم مرغ در بزرگسالان شدیدا کاهش یابد و حتی زرده تخم مرغ دور ریخته و مصرف نشود . در حال حاضر پاره ای از نظریات در مورد تخم مرغ رد شده و به آن با دید دیگری نگریسته میشود .

یکی از مواد مورد نیاز بدن اسیدهای چرب امگا 3 است . بدن انسان توانایی ساخت اسیدهای چرب امگا 3 را ندارد و لازم است که این مواد از طریق غذا به بدن برسند . برای بر طرف کردن نیاز ارگانیزم به اسیدهای چرب امگا 3  ، ما میتوانیم آنها را به شکل طبیعی از تخم مرغ نیز بدست آوریم . امگا 3 تخم مرغ شامل دو تیپ اسیدهای چرب است که در کنترل نگهداشتن بیماریهای قلبی کمک میکنند .

خواص  اسیدهای چرب امگا 3  :
– پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها
– محافظت در برابر اختلال ریتم قلبی
– کاهش خطر بروز سکته و جراحات مغزی
– ممانعت از تجمع پلاکت و گرفتگی رگ ها
– کاهش فشار خون بالا و تنظیم آن
– کاهش امراض راه های تنفسی
– پیشگیری از پوکی استخوان

پاراسات تحقیق و آماری را در این ارتباط ارائه داده است که قسمتی از آن به شرح ذیل میباشد :

امروزه مشخص شده که ارتباط مثبتی میان مصرف تخم مرغ و مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی- عروقی در مردان و زنان وجود ندارد.  به عنوان مثال مشخص شد که تعداد تخم مرغ مصرفی درهفته در فرانسه ، آمریکا و انگلستان به ترتیب 1/5 ,  5/4 و 3/3 است در حالی که میزان مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی در این کشور در سال به ترتیب 250 , 460 و  516 نفر در هر 100 هزار نفر است . نکته جالب دراین بررسیها این است که ژاپن کمترین مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی را داراست در حالیکه بیشترین تعداد تخم مرغ مصرفی برای هر فرد (5/6در هر هفته) را دارد لازم به ذکر است .
در یک بررسی مشخص شده که هیچ تفاوتی از نظر خطر وقوع انفارکتوس میو کارد، بیماری عروقی کرونرقلب و سکته مغزی در میان افرادی که هفته ای یک عدد تخم مرغ و افرادی که روزانه بیش از یک عدد تخم مرغ مصرف می کردند ، وجود نداشته است .  نتیجه گیری شدع که مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ اثری بر میزان وقوع بیماریهای قلبی و عروقی یا سکته مغزی در میان مردان و زنان سالم ندارد اما در افراد دیابتی میان مصرف تخم مرغ و بیماریهای قلبی رابطه وجود دارد .
طبق نظر یک تیم تحقیقاتی ، احتمال وقوع بیماری قلبی در افراد دیابتی که در روز حداقل یک تخم مرغ مصرف می کنند ، دو برابر است .بروز چنین وضعیتی در افراد دیابتی ممکن است مربوط به اختلال در مکانیسم انتقال کلسترول باشد . مطالعه فوق یکی از متعدد مطالعاتی است که نشان می دهد مصرف تخم مرغ و کلسترول غذا ارتباطی با سطح کلسترول خون و میزان وقوع بیماریهای عروق کرونر قلب ندارد . نکته قابل تامل این است با وجود این که در زرده تخم مرغ کلسترول وحود دارد اما حضور دیگر موارد مفید مانند آنتی آکسیدانها ، ، ویتامینهای گروه B و چربیهای غیراشباع می توانند نقشی مثبت در جلوگیری از بیماریهای قلبی داشته باشند .

 

Posted on اکتبر 19, 2003, in قلب و عروق, کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, دستگاه گوارشی. Bookmark the permalink. 15 دیدگاه.

 1. کلسترول چیست؟

  کلسترول ماده ای است از جنس چربی که در تمام سلول های بدن وجود دارد و در ساخت دیواره ی سلولی و برخی هورمون ها نقش مهمی را ایفا می کند. مولکول های چربی پس از جذب از روده در سیستم گردش خون توسط کلسترول حمل می شوند. قسمت اعظم کلسترول در داخل بدن و توسط کبد ساخته می شود و بقیه آن با مصرف غذاهای پر کلسترول و پر چرب وارد بدن می شود.

  انواع کلسترول

  1- کلسترولLDL: این نوع کلسترول خاصیت چسبندگی دارد و به راحتی به جدار داخلی دیواره ی رگ ها می چسبد و باعث باریک شدن و در نهایت انسداد مجرای داخلی رگ ها می گردد. از این رو به کلسترول بد معروف است.

  2- کلسترولVLDL: این نوع کلسترول مولکول های چربی را از کبد به دیگر قسمت های بدن حمل می کند و بعد از انتقال چربی به بافت ها تبدیل به کلسترولLDLمی گردد.

  3- کلسترولHDL: این نوع کسترول، کلسترول هایLDL موجود در طول دیواره ی رگ ها را پیدا کرده و به آن ها می چسبد و آن ها را از جدار رگ ها پاک می کند و از باریک شدن و انسداد رگ ها جلوگیری می نماید. به همین جهت به کلسترول خوب معروف است.

  میزان مناسب کلسترول خون چقدر است؟

  اگر کلسترول خون شخص کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر خون باشد نشانه ی بسیار خوبی برای سلامت یک قلب سالم است. اما اگر کلسترول خون بین 200 تا 239 میلی گرم در دسی لیتر خون باشد شخص در مرز خطر بالا رفتن کلسترول و خطر ابتلا به حمله ی قلبی قرار دارد و زمانی که کلسترول خون بالاتر از 240 میلی گرم در دسی لیتر خون باشد خطر حمله ی قلبی را باید جدی گرفته و حتماً میزان آن را به وسیله ی دارو و رژیم غذایی و یا هر دو کاهش داد.

  اگر فردی همراه با کلسترول بالا مبتلا به فشار خون بالا نیز باشد احتمال خطر حمله ی قلبی به 6 برابر می رسد و اگر این فرد سیگاری هم باشد احتمال خطر به 20 برابر یا بیشتر خواهد رسید.
  گیاهان ضد کلسترول هستند

  به طور کلی تمام گیاهان مانند سبزیجات، حبوبات و غلات فاقد کلسترول اند. اما در بین آن ها موادی مانند جو، کدو، شوید و سیر اثر ضد کلسترول بسیار قوی تری را بروز می دهند که دلایل آن مربوط به وجود اسید چرب امگا- 3، پکتین، فیبر و بتاکاروتن وغیره می باشد.

  سویا نیز باعث کاهش کلسترول خون می شود. سویا به سه دلیل باعث کاهش کلسترول خون می گردد:

  1- فاقد کلسترول است.

  2- حاوی پروتئین است، چرا که پروتئین کلسترول خون را کاهش می دهد.

  3- اکثر چربی های موجود در سویا از نوع چربی های غیر اشباعPUFA است.

  بنابراین در افراد مبتلا به کلسترول بالا سویا می تواند به عنوان یک منبع پروتئین غذا باشد و تا حد زیادی جایگزین گوشت گردد.

  مواد غذایی غیر مجاز برای افراد دارای کلسترول بالا

  غذاهای سرخ شده- لبنیات پر چرب- غذاهای آماده مانند سوسیس، کالباس و پیتزا- چربی های اشباع شده مانند روغن های حیوانی و گیاهی جامد و کره- امعاء و احشاء حیوانی مانند دل، جگر، قلوه، سیرابی و مغز- میگو و گوشت های پر چرب (حتی الامکان باید چربی های قابل رویت جدا شوند)- دسرهای چرب – انواع کلوچه، کیک، شیرینی ها مخصوصاً شیرینی تر- روغن نارگیل – سس های سالاد – انواع شکلات ، چیپس و پفک- زرده تخم مرغ هم محدود به 3-2 عدد در هفته می شود.

  تاثیر رژیم غذایی در کاهش کلسترول خون

  با ایجاد تغییر در نوع غذاها می توان میزان کلسترول خون را کاهش داد. مقدار کلسترول خون تحت تاثیر مواد غذایی مصرفی و نیز ارث می باشد اما با کاهش چربی های غذایی می توان زمینه ارثی را تا حدودی کنترل نمود. کاهش کلسترول خون با کاهش دریافت کلسترول و چربی رژیم و افزایش مصرف فیبرهای غذایی محلول و ثابت نگه داشتن وزن در حد مناسب امکان پذیر است. همراه با کاهش مصرف چربی های جامد باید غذاهای غنی از نشاسته مانند نان و سیب زمینی آب پز یا کبابی، غلات و حبوبات، میوه و سبزیجات، شیر و لبنیات کم چرب و همچنین روغن زیتون مصرف شود.

  در افراد دچار اضافه وزن و کلسترول خون بالا، کاهش وزن کمک شایانی می کند
  کاهش کلسترول خون با ورزش

  انجام فعالیت های ورزشی باعث کاهش کلسترول خون می گردند، اما این فعالیت ها شامل نظافت منزل، باغبانی کردن ، طراحی برنامه یا فکر کردن نمی باشد.

  تمرینات ورزشی به چند روش به کاهش کلسترول خون کمک می کند:

  – ورزش باعث افزایش مقدارHDL خون توام با کاهشLDL می گردد.

  – ورزش موجب کاهش وزن و کنترل آن می شود.

  – ورزش منجر به بهبود گردش خون و پاک شدن خون از مواد زائد می گردد و عضله ی قلب را قوی تر کرده و اثر مثبتی بر روی عمل پمپ قلب دارد.

  یک نمونه رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به کلسترول بالا

  صبحانه: نان سنگک+ گردو+ پنیر کم چرب

  میان وعده: سبزیجات خام مانند هویج+ میوه

  نهار: سبزیجات خام یا پخته + سینه ی مرغ به صورت آب پز+ برنج کم چرب+ ماست کم چرب یا دوغ

  میان وعده: میوه

  شام: سبریجات خام یا پخته+ سوپ جو همراه روغن زیتون+ نان سنگک+ ماست کم چرب

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : نظرات از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام و عرض خسته نباشید. ایا اینکه گفته می شود خوردن برنج با دست فقط باعث چاقی صورت می شود و دیگر قسمتهای بدن را چاق نمی کند صحت دارد؟ لطفا توضیح دهید. با تشکر فراوان .

  دکتر : سلام.نه چنين چيزي صحت ندارد.برنج از واحدهاي قندي تشكيل شده كه اگر اضافه بر نياز قندي بدن دريافت شود تبديل به چربي ميشود و چاقي مي آفريند.

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : از مدتها قبل مشكل ريز ش شديد مو پيدا كرده ام اما از هيچ داروي شيميايي استفاده نكرده ام .آيا استفاده از محلول ماينوكسيديل و قرص فنسترايد براي درمان ريزش مو مناسب است و هيچ عارضه جانبي به دنبال ندارد؟آيا قرص فنسترايد فقط براي درمان ريزش موي آقايان موثر است يا براي خانمها هم تجويز مي شود.

  دکتر : سلام.اگر ریزش موی نوع مردانه androgenic alopecia باشد این دو مفید است و عوارض کمی دارد.فیناستراید فقط برای مردان به کار میرود.

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : من دختر 25 ساله ای هستم که حدود 2الی 3 ماهی در بعضی مواقع قست چپ زیر شکمم درد می کند البته نزدیک به مثانه و گاهی این درد در سمت راست نیز دقیقا در نقطه قرینه سمت چپ احساس می شود البته درد در ناحیه زیر شکم در مواقع شب و زمان دراز کشیدن بیشتر احساس می شود دفعات و زمان تکرار درد از یک الگوی خاصی تبعیت نمی کنند البته قابل ذکر است که تا به حال من دو بار به دلیل وجود خون در ادرار مشکوک به داشتن سنگ کلیه بودهام و در این مدت چنین علامتی وجود نداشته است. با تشکر

  دکتر : با سلام انجام معاینه دقیق و آزمایش ادرار و سونوگرافی رحم و تخمدان و کلیه ها به تشخیص شما کمک میکند. آیا اضطراب باعث تشدید درد میشود؟آیا درد شما را از خواب بیدار میکند؟آیا با اجابت مزاج درد شما کمتر میشود؟

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باسلام وخسته نباشید من پانزده ساله هستم صورتم چرب وتا حدودی جوش دارم جوشها معمولا قرمز رنگ هستند چیری که خیلی منو نگران میکنه جای جوشهاست که همه ماندند تا حالا خیلی دکتر رفتم ولی به نتیجه نرسیدم لطفا منو راهنمایی کنید

  دکتر : ابتدا باید جوشهایتان را درمان کنید.جای جوشها با لیزر یا روشهای دیگر قابل درمان هستند

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام میخواستم که بدانم آیا داروی برای بزرگ کردن الت مرد وجود دارد یاخیر و همجنان اگر لطف کرده بگید که چه جیز صبیعی میل جنسی را زیاد میکند

  دکتر : تا قبل از بلوغ حنسي با استفاده از هورمون تراپي مي توان الت رابزرگ تر كرد اما پس از ان با استفاده از واكيوم اين كار تا حدودي عملي است

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام ! من 30 سال دارم جهت معینه به پزشک مراجعه نموده که با بررسی لمس چیزی مشاهده نشد ولی پزشک توصیه نمود با توجه به سن 30 سال سنوگرافی انجام شود در جواب سنوگرافی در زیر ناحیه nipple یک ناحیه هیپو اکو به ابعاد 6*16 میلیمتر مشاهده شد که بررسی پس از 3 ماه انجام شد و اندازه آن به 19 میلیمتر افزایش یافته است . مجددا توده توسط پزشک قابل لمس نیست که گفته شد ممکن است بعلت همزمانی با دوره قاعدگی باشد . لطفا مرا راهنمایی فرمایید برای پیشگیری از بزرگ شدن توده چه اقداماتی لازم است . با سپاس

  دکتر : با سلام و تشکر برای پیشگیری از رشد آنها روشی وجود ندارد.در صورتیکه جهت معاینه به متخصص جراحی عمومی مراجعه نکردهاید، این کار را انجام دهید.

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : من دختری 23 ساله هستم….4 دوره است که وقتی پریود میشوم از 3 روز قبل به صورت فوق العاده کم لخته های نازک خونی میبینم و بعد خونریزی ام به مدت 6 روز شروع میشود و پس از 6 روز به مدت 3 روز باز از همان لخته های خونی میبینم….دلیلش چیست؟؟و سوال دیگر اینکه خود ارضایی دختران چه عواقبی به دنبال دارد؟؟تا حدودی با خطراتش آشنا هستم..خواهش میکنم چیزهایی به من نگویید که من را از اینکار باز دارید…..لازم به ذکر است بنده فردی عامی و بیسواد نیستم….دانشجوی فوق لیسانس میباشم و هم اکنون مشغول تنظیم تزم میباشم.با تشکر

  دکتر : لکه بینی بعلت بهم خوردن تعادل هورمونی میباشد یک سونوگرافی و یک سری تست توصیه میشود.در مورد دوم با یک روانپزشک مشورت کنید .

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : بیضه های من خیلی بزرگ است و بعد از انزال خیلی کشیده می شود یا امکان دارد واریکسل داشته باشم- ضمن واریکسل چه زیانهای دارد.

  دکتر : بلی امکان واریکوسل وسایر علل دیگر بزرگی بیضه که در سوال قبلی جواب داده شد وجود دارد.

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : به نبوبت يكي از راه هاي تنفسي بيني كاملا مسدود وباز ميگردد

  دکتر: بيني بطور طبيعي داراي چرخه اي از پر خون وكم خون شدن شاخكهاي خود ميباشد اين چرخه حدود 2 ساعت است ومتناوب عوض ميشود.در افرادي كه تنگي داخل بيني دارند.محسوس تر است

 11. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام سوالي در مورد هپاتيت B داشتم . شنيده ام كسي كه هپاتيت داشته و درمان شده تا آخر عمر ناقل بيماريست و در نهايت اين بيماري موجب سيروز كبد مي شود كه كشنده است .مي خواستم ببينم آيا همه اين بيماران در نهايت دچار سيروز مي شوند يا مي توان با تغذيه مناسب از سيروز جلوگيري نمود . اگر بله چه تغذيه اي مناسب است . با تشكر فراوان سهيلا پزشكي

  دکتر : با سلام و تشکر در بالغین فقط 10 درصد کسانی که هپاتیت B حاد داشته اند به حالت مزمن یا ناقل تبدیل میشوند.اینکه چه نسبتی از افراد مبتلا به فرم ناقل دچار سیروز خواهند شد به شدت تکثیر ویروس بستگی دارد. معمولا سرعت ایجاد سیروز بطئی است و طی سالها روی میدهد و برای جلوگیری از آن درمان دارویی و پرهیز از مصرف الکل توصیه میشود. درمان این بیماری توسط پزشک متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش و کبد انجام میشود.

 12. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باسلام پسری هستم 17 ساله که به مدت تقریبا 2 سال است که به خود ارضایی جنسی گرفتار شده ام از هفته ی پیش تصمیم گرفتم دیگر این کار را نکنم اما شب ها برای خود این کار انجام می شود حتی دو شب پشت سر هم.بنظر شما چه کار کنم.

  دکتر : براي درمان اين حالت به روان پزشك مراجعه نمائيد

 13. سلام آقای دکتر امیدوارم خد اوند به شما سلامتی و طول عمر دهد من به این حوصله و سعه صدری که در ارائه توضیحات پزشکی دارید غبطه می خورم از مطالب شما بسیار استفاده می کنم ضمنا اگر فرصتی برایت پیش آمد به وبهای من سری بزنید من شعر های ترکمنی می نویسم وخودم فرهنگی می باشم

 14. داکتر صاحب محترم درقدم اول سلام های خویش را تقدیم میکنم بعدآ بنده 30 ساله میباشم و ازمدت 3 سال کلسترول خون بلا از 300 دارم هرچه دارو استفاده کردم به توسیه داکتر مانند Atrovestatin ۲۰ ملی ګرام و همچنان از داروهای ګیاهی هم استفاده کردم مګر نتیجه خوب نداشت امیدوارم که بنده را همکاری نموده و کدام شیوه را معرفی نماید تا صحت یاب شوم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: