کاندوم مردانه (Male Condom)

دکتر ع. ح. سردار Male Condom

توضیح

* کاندوم مردانه یک پوشش لاستیکی نرم (پلی یورتان) یک بار مصرف ، جهت پوشش آلت در نعوظ است .

* در سایزها ، اشکال ، ضخامت و رنگهای مختلف عرضه میشود . معمولا از جنس لاتکس است اما نوع غیر لاتکسی (پولی یورتان ، سیلیکون) نیز موجود میباشد .

* لازم است که کاندوم قبل از مقاربت روی آلت در حالت نعوظ کشیده شود. فضای خالی کوچک در انتهای آن وجود دارد که جهت جمع شدن مایع منی در آن است .

نحوه عمل

* سد فیزیکی مانع ارتباط مستقیم ترشحات منی با دستگاه تولید مثل بانوان میشود

* یک بار مصرف است .

اثر

* با بکارگیری دقیق 98درصد موثر است .

مزایا

* از انزال زودرس پیشگیری میکند .

* میتواند از مبتلا شدن به بیماریهای مقاربتی عفونی مقاربتی پیشگیری کند .

معایب

* در زمان مقاربت باید در دسترس باشد .

* به شکل صحیح باید قرار گیرد .

* لذت نزدیکی در هر دو شریک جنسی کاهش میابد .

* ممکن است سر بخورد یا پاره شود .

 

مطالب مرتبط
قرص ضد بارداری (Oral Contraceptive)
چسب های ضد بارداری (Transdermal patch)
حلقه های واژنی ضد بارداری (Vaginal contraceptive ring)
ضد بارداری تزریقی (Injectable Contraceptive)
آیودی هورمونی (Intrauterine System)
آیودی مسی (Intrauterine Device)
عقیم سازی زنان (Female Sterilization)
اسفنج واسپرم کش ضد بارداری (Sponge and Spermicide)
دیافراگم و سرپوش ضد بارداری (Diaphragm and Cervical Cap)
کاندوم زنانه (Female Condom)
کاندوم مردانه (Male Condom)
عقیم سازی مردانه (Male Sterilization)
پیشگیری طبیعی از بارداری (Natural Family Planning)
روش اورژانس پیشگیری از بارداری و میزان بارداری برنامه ریزی نشده
– کل مطلب: مروری کلی به متدهای پیشگیری از بارداری

Advertisements

Posted on آوریل 29, 2002, in مقاربت, کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, تنظیم خانواده, سئوالات آقایان. Bookmark the permalink. 15 دیدگاه.

 1. قرص خوراكي جلوگيري از بارداري

  قرصهاي خوراكي از روشهاي متداول و مطمئن پيشگيري از حاملگي است كه بوسيله
  پزشك يا كاركنان بهداشتي درماني تعليم ديده تجويز مي شود. قرصهاي خوراكي تركيبي حاوي دو هورمون ساختگي استروژن و پروژسترون است كه مشابه هورمونهاي طبيعي عمل كرده و سبب ايجاد سيكل منظم قاعدگي مي شوند.

  قرصهايي كه از تركيب دو هورمون تشكيل شده اند، معروف به قرصهاي جلوگيري از بارداري هستند. در حاليكه قرصهاي هورموني ديگري نيز براي جلوگيري از بارداري وجود دارند كه مثلا فقط هورمون ساختگي پروژسترون (پروژستين) را دارند و براي پيشگيري از حاملگي در دوران شيردهي مصرف مي شوند.

  چگونه از بارداري جلوگيري مي كنند؟

  هورمونهاي استروژن و پروژسترون موجود در اين قرصها با تاثير بر تخمدانها، مانع از تخمك گذاري در سيكل ماهانه شده و از بروز حاملگي جلوگيري مي كنند.

  در ضمن پروژسترون موجود در قرص با تاثير بر ترشحات دهانه رحم، رسيدن اسپرم به تخمك را دچار مشكل كرده و با نازك كردن جداره داخلي رحم مانع جايگزيني مناسب تخم لقاح يافته (اگر اتفاق بيافتد) مي شود.
  آيا در دوران شيردهي مي توان از اين قرصها استفاده كرد؟

  بعضي از مطالعات نشان داده است كه مصرف استروژن موجود در قرصهاي تركيبي بر مقدار و كيفيت شير توليد شده در پستان مادر موثر است. بنابراين مصرف اين قبيل قرصها بخصوص در 6 ماه اول پس از زايمان توصيه نمي شود.

  اگر شما تمايل داريد كه پس از زايمان با استفاده از قرصهاي خوراكي از بارداري جلوگيري نمائيد، مي توانيد از قرصهايي كه فقط پروژسترون دارند يا minipil معروف به قرصهاي جلوگيري در دوران شيردهي استفاده كنيد. مصرف ميني پيل را مي توانيد 6 هفته پس از زايمان آغاز كنيد و يا زودتر اگر به هيچوجه به نوزاد خود شير نمي دهيد.
  چقدر در پيشگيري از حاملگي موثرند؟

  در صورت مصرف صحيح و مرتب قرصها، ميزان اثر بخشي آن در پيشگيري از حاملگي 99.7 تا 99.9 درصد است. به اين معنا كه فقط 1 تا 3 نفر از هر 1000 خانمي كه از قرص استفاده مي كنند، ممكن است در طول يك سال مصرف قرص باردار شوند.

  با اين حال ميزان اثر بخشي بشدت وابسته به نحوه مصرف است. اگر قرصها بطور نادرست مصرف شوند – مثلا شروع مصرف قرص همراه با يك روش مطمئن ديگر نباشد يا در طول يك دوره چند بار فراموش شود- احتمال بروز حاملگي افزايش مي يابد، در واقع اشتباهات بيشتر، به معناي احتمال وقوع بارداري بيشتر است. بنابراين استفاده از اين روش براي افرادي مناسب است كه طبق دستور و بطور منظم از آن استفاده مي كنند.

  بعلاوه استفاده از اين روش، محافظتي در برابر بيماريهاي مقاربتي ايجاد نمي كند.
  در صورت مصرف اين قرصها، اگر تصميم به بارداري گرفتم چه بايد بكنم؟

  بهتر است يك ماه پيش از قطع قرص، مصرف فوليك اسيد را آغاز كنيد و براي معاينات پيش از بارداري به پزشك خود مراجعه نمائيد.

  هر زمان كه براي اقدام به باردار شدن آماده بوديد، لازم نيست يك بسته قرص را تمام كنيد. هر زمان كه مصرف آنرا متوقف كنيد، چه بسته قرص شما تما شده باشد يا خير، چند روز تا حداكثر يك هفته بعد خونريزي خواهيد داشت. در بسياري از خانمها باروري به محض قطع قرص باز مي گردد و در برخي يك تا چند ماه طول مي كشد تا تخمك گذاري منظم اتفاق بيافتد.

  بعضي از پزشكان توصيه مي كنند كه بهتر است تا زمانيكه دو سيكل قاعدگي منظم داشته باشيد از يك روش ديگر (مانند روش طبيعي يا كاندوم) براي جلوگيري از بارداري استفاده كنيد؛ به اين دليل كه اگر در حين قاعدگي هاي نامنظم حامله شويد در تعيين سن دقيق بارداري و تخمين موعد زايمان دچار مشكل خواهيد شد. با اين حال نگران نباشيد اگر اين اتفاق افتاد با انجام سونوگرافي در هفته هاي اول بارداري مي توان با دقت زيادي زمان زايمان را مشخص كرد.
  آيا استفاده از آن مزايايي براي سلامتي دارد؟

  بله. اگر چه كم است اما بخصوص در خانمهاي سالم غير سيگاري اين مزايا به عوارض احتمالي مصرف قرص برتري دارد.

  * در بسياري از خانمهايي كه از اين قرص ها استفاده مي كنند دردها و مشكلات ناشي از عادات ماهيانه كاهش مي يابد. دوره هاي قاعدگي منظم مي شود و مدت زمان خونريزي و مقدار آن كاهش مي يابد و در نتيجه كم خوني فقر آهن در اين افراد كمتر ديده مي شود. بعلاوه فشارهاي عصبي قبل از قاعدگي از جمله سردرد و تحريك پذيري عصبي از بين مي رود.
  * از آنجا كه موجب مهار تخمك گذاري مي شود در پيشگيري از حاملگي بسيار موثر است و به همين نسبت خطر بروز بارداري خارج رحمي را كاهش مي دهد.
  * مصرف آن آسان است. در فعاليت جنسي دخالتي ندارد.
  * قابل برگشت است، يعني با قطع آن بلافاصله امكان حامله شدن وجود دارد.
  * خطر عفونت و التهاب لگن با مصرف قرص كاهش مي يابد.
  * در درمان و تشكيل مجدد برخي از كيستهاي تخمدان موثر است.
  * خطر سرطان رحم و تخمدان بطور قابل توجهي كاهش مي يابد و اين اثر تا حدود 20 سال پس از قطع مصرف قرص هم ادامه مي يابد.
  * در خانمهاي مبتلا به اندومتريوز، در صورت مصرف قرص دردهاي لگني و مشكلات ناشي از بيماري كاهش مي يابد. التبه مصرف قرص اندومتريوز را درمان نمي كند اما مي تواند از پيشرفت بيماري جلوگيري كند.
  * احتمال بروز بيماريهاي خوش خيم پستان مانند كيست را كاهش مي دهد.
  * موجب افزايش تراكم استخواني مي شود. مصرف قرص در خانمهايي كه نزديك به سنين يائسگي هستند، شدت و دفعات گرگرفتگي را كم كرده و احتمال بروز پوكي استخوان را بعد از يائسگي كاهش مي دهد.
  * مي تواند سبب از بين رفتن آكنه هاي پوستي شود. در خانمهايي كه دچار افزايش موهاي صورت و بدن باشند ممكن است وضعيت را تا حدي بهبود بخشد.

  آيا انواع مختلفي از اين قرصها وجود دارد؟

  بله. انواع مختلفي وجود دارد كه بسته به ميزان و تركيب هورمونهاي استروژن و پروژسترون نامهاي مختلفي دارند. انواع LD مقدار استروژن كمتري دارند و بطور رايجتري مصرف مي شوند در حاليكه مقدار استروژن در نوع HD بيشتر است و در صورت نامناسب بودن قرص LD توسط پزشك تجويز مي شود. مقدار هورمون در قرصهاي تري فازيك در سه دوره زماني متفاوت است. قرص سيپروترون كامپاوند (با نام تجاري ديان) هم وجود دارد كه در مواردي توسط پزشك تجويز مي شود.
  چگونه مي توان اين قرصها را تهيه كرد؟

  مي توان اين قرصها را از داروخانه بدون نياز به نسخه پزشك خريداري كرد. مراكز بهداشتي و درماني در سراسر كشور اين قرصها را بطور رايگان در اختيار خانوارهاي داراي پرونده بهداشتي قرار مي دهند. با اين حال شروع مصرف اين روش بعنوان يك روش پيشگيري از بارداري بايد با معاينه و بررسي از طرف پزشك يا ماما باشد تا فرد ممنوعيتي در مصرف آن نداشته و خطرات احتمالي براي وي در نظر گرفته شود.
  از چه زماني مي توانم مصرف قرص را شروع كنم و آيا لازم است در آغاز مصرف از يك روش ديگر نيز استفاده كنم؟

  اگر بتازگي زايمان كرده ايد و نبايد يا نمي توانيد شيردهي از سينه را انجام دهيد: بايد سه تا چهار هفته پس از زايمان از مصرف قرص خودداري كنيد زيرا استروژن موجود در اين قرصها احتمال لخته شدن خون را افزايش مي دهد و مي تواند مشكلاتي ايجاد نمايد. اگر براي شروع مصرف قرص عجله اي نداريد و از نظر جنسي فعال شده ايد لازم است از يك روش جلوگيري از بارداري مطمئن ديگر استفاده كنيد. به ياد داشته باشيد كه در صورت عدم شيردهي، حدود يك ماه پس از زايمان ممكن است تخمك گذاري رخ دهد. بنابراين لازم است كه از يك روش مطمئن ديگر استفاده كنيد. در عين حال براي شروع مصرف قرص بايد از عدم بارداري اطمينان داشته باشيد و يك روش اين است كه صبر كنيد تا پريود شويد. اولين قاعدگي در مادران غيرشيرده معمولا 8 هفته پس از زايمان رخ مي دهد. اما اگر در اين فاصله از يك روش مطمئن ديگر استفاده كرده ايد نيازي نيست كه منتظر وقوع عادات ماهانه براي شروع قرص باشيد.

  اگر قاعده مي شويد، اول بايد مطمئن شويد كه باردار نيستيد. بنابراين بايد مصرف قرص را پس از خونريزي پريود شروع كنيد. دو روش براي اين كار وجود دارد. روش «شروع از روز اول» كه طي 24 ساعت اول پس از خونريزي مصرف قرص را آغاز مي كنيد و در اين روش نيازي به استفاده از يك روش مطمئن براي جلوگيري از حاملگي نداريد. روش ديگر «شروع از جمعه» است، بدين ترتيب كه هر زمان در طول هفته كه خونريزي شما شروع شود تا جمعه صبر كنيد و اولين قرص را در جمعه بخوريد. اين روش براي سهولت استفاده و جلوگيري از اشتباهات احتمالي در شروع كردن بسته هاي آينده روش مناسبي است. در اين روش نياز داريد كه يك روش مطمئن جلوگيري را (مانند كاندوم) در ماه اول به همراه استفاده از قرص بكار بريد.

  اگر تاكنون از نظر جنسي فعال نبوديد و يا كاملا از عدم بارداري خود مطمئن هستيد ممكن است از روش «شروع سريع» استفاده كنيد. به اين ترتيب كه در هر زمان از سيكل قاعدگي كه هستيد اولين قرص جلوگيري را بخوريد و البته بايد در اولين سيكل شروع قرص از يك روش جلوگيري ديگر استفاده كنيد. چون تاثير قرص بلافاصله بعد از شروع نخواهد بود.
  روش مصرف اين قرصها دقيقا چگونه است؟

  اين قرصها معمولا در بسته هاي 21 عددي يا 28 عددي موجود هستند. در استفاده از بسته هاي 28 عددي بطور پيوسته و منظم بعد از اتمام يك بسته بايد بسته ديگر را شروع كرد. اما در بسته هاي 21 عددي پس از اتمام يك بسته بايد بسته بعدي را 7 روز بعد، شروع كرد. بعنوان مثال اگر اولين بسته قرص را از روز جمعه آغاز كرده ايد، پس از اتمام يك بسته از جمعه بعد بسته جديد را شروع مي كنيد.

  معمولا بعد از 3 تا 5 روز خونريزي پريود شروع مي شود و شروع بسته بعدي ارتباطي با اتمام خونريزي ندارد.

  قرص نبايستي به صورت ناپيوسته، مثلا يك ماه در ميان و يا دو ماه در ميان و يا چند روز در ميان، مصرف شود. حتي اگر فرد از نظر جنسي فعال نباشد، در صورتيكه اين روش را براي جلوگيري از بارداري انتخاب كرده است، بايد آنرا بطور منظم مصرف كند.

  بايد در اولين سيكل همراه با مصرف قرص ضد بارداري، از يك روش ديگر جلوگيري نيز استفاده شود.

  براي مصرف قرص LD محدوديت سني وجود ندارد و مي توان آن را تا سن 45 سالگي و حتي بيشتر، تحت نظارت و كنترل ادامه داد. ليكن در مواردي نظير فشار خون كنترل نشده و مصرف سيگار و غيره توصيه مي شود كه مصرف قرص به سن كمتر از 35 سال محدود گردد و در سنين بالاتر، افراد بايد پس از مشاوره،‌ از روشهاي ديگري استفاده كنند.

  از آنجا كه مصرف قرص از انتقال بيماريهاي مقاربتي جلوگيري نمي كند، در صورتيكه همسر يا شريك جنسي شما با فرد يا افراد ديگري در ارتباط است يا اعتياد تزريقي دارد، حتما از كاندوم براي جلوگيري از ابتلا به اين دسته از بيماريها استفاده كنيد.

  در مدتي كه قرص مصرف مي شود، حجم خون قاعدگي به نسبت قبل از مصرف، كاهش مي يابد كه در صورت كم شدن بيش از حد و لكه بيني يك روز در ميان و يا قطع كامل، بايد به پزشك مراجعه كرد.
  اگر خوردن قرص را فراموش كنم…؟

  احتمال وقوع بارداري در صورت فراموش كردن مصرف قرصهاي تركيبي، بستگي به اين دارد كه چه تعداد از قرصهاي يك بسته را فراموش كرده ايد و در چه زماني از سيكل قاعدگي هستيد. بنابراين بهترين راه اين است كه در صورت بروز چنين مشكلي با پزشك يا ماماي خود تماس بگيريد. با اين حال موارد كلي زير ممكن است به شما كمك كند:

  * اگر شما آغاز بسته جديد را فراموش كرده ايد، بهتر است طبق روال روزانه يك عدد را هر چه زودتر شروع كنيد و از يك روش مطمئن ديگر جلوگيري از بارداري استفاده كنيد.
  * در صورتي كه خوردن قرص يك شب فراموش شود،‌ بايستي تا دو شب متوالي هر شب دو قرص خورده شود و تا آخر بسته، همزمان از روش جلوگيري ديگري (مثل كاندوم) هم استفاده شود.
  * در صورتي كه خوردن قرص دو شب فراموش شود، بايستي تا دو شب متوالي هر شب دو قرص خورده شود و تا آخر بسته، همزمان از روش جلوگيري ديگري (مثل كاندوم) هم استفاده شود.
  * در صورتي كه خوردن قرص 3 شب متوالي يا بيشتر فراموش شود، بايستي از خوردن بقيه قرصها خودداري شود و تا شروع خونريزي و آغاز دوره قاعدگي جديد از روش جلوگيري ديگري استفاده شود. سپس از روز پنجم قاعدگي، بسته جديد آغاز شود.

  اگر پس از خوردن قرص، استفراغ كنم يا دچار اسهال شوم، چه بايد بكنم؟

  اگر استفراغ دو ساعت يا ديرتر پس از خوردن قرصها اتفاق بيافتد، مشكلي وجود نخواهد داشت. اما اگر زودتر باشد يا تكرار شود، مانند اين است كه شما قرصي نخورده ايد و بايد مانند قرص فراموش شده عمل كنيد.

  اگر دچار اسهالي باشيد كه بيش از 24 ساعت طول بكشد نيز بايد مانند قرص فراموش شده عمل كنيد.
  آيا استفاده از بعضي داروها، مصرف قرصهاي ضدبارداري را بي اثر مي كند؟

  بله. بعضي از داروهاي گياهي و شيميايي مي توانند اثربخشي قرصهاي ضدبارداري را كاهش مي دهند و برعكس. برخي از اين داروها عبارتند از ريفامپين (نوعي آنتي بيوتيك)، گريزوفولوين (داروي ضد قارچ خوراكي)، باربيتوراتها و برخي از داروهاي ضد صرع و داروي گياهي هايپريكوم پرفوراتوم.

  بنابراين بهتر است در صورت استفاده درازمدت از يك داروي خاص، آنرا با پزشك يا ماماي خود در ميان بگذاريد و در صورتيكه از قرصهاي جلوگيري استفاده مي كنيد آنرا به اطلاع پزشك معالج خود كه براي بيماري ديگري به وي مراجعه كرده ايد، برسانيد.
  اگر در آخرين هفته سيكل قاعدگي، پريود نشوم چه بايد بكنم؟

  معمولا خونريزي دو يا سه روز و نهايتا 5 روز بعد از مصرف آخرين قرص يك بسته اتفاق مي افتد. افرادي كه از قرصهاي هورموني استفاده مي كنند معمولا پريود كوتاهتر با خونريزي كمتري دارند و ممكن است در بعضي مواقع فقط لكه بيني مختصري در يك روز داشته باشند. حتي ممكن است در يك دوره پريود نشوند. اگر براي شما چنين اتفاقي افتاد در صورتيكه از مصرف صحيح و به موقع تمام قرصهاي يك بسته مطمئن هستيد، نگران نشويد و بسته بعدي را با فاصله مناسب شروع كنيد. اگر شك به بارداري برايتان وجود دارد مي توانيد براي اطمينان به پزشك يا ماماي خود اطلاع دهيد و يا از تست حاملگي خانگي يا آزمايش خون استفاده كنيد.
  آيا مناسب است كه گاهي در مصرف قرص، وقفه ايجاد كنم؟

  دليل پزشكي قاطعي براي اينكه شما بعد از مدتي استفاده از قرص جلوگيري آنرا قطع كنيد و سپس مجددا مصرف آنرا شروع كنيد وجود ندارد. مضافا اينكه شما در اين مدت بايد از روش ديگري استفاده كنيد و در اولين سيكل مصرف قرص نيز بايد آن روش را ادامه دهيد.

  طول مدت مصرف قرصهاي خوراكي پيشگيري از حاملگي در زناني كه سالم هستند، ممكن است
  چند سال ادامه پيدا كند و ترك دوره اي آنهتوصيه نمي شود.
  عوارض جانبي اين قرصها چيست؟

  قرصهاي پيشگيري از بارداري كه امروزه توليد و توزيع مي شوند نسبت به انواع قديمي تر، عوارض كمتري دارند زيرا مقدار هورمون موجود در آنها به اندازه لازم كم شده است. با اين حال برخي از عوارض جانبي آنها در حين مصرف عبارتند از:

  * گاهي خونريزي يا لكه بيني همزمان با مصرف قرص در طول سيكل قاعدگي و بين دو پريود ادامه دارد. وجود لكه بيني همزمان با مصرف مرتب قرص،‌به مدت 2 تا 3 ماه اهميتي ندارد. در صورت تداوم بيشتر بايد به پزشك مراجعه كرد. در برخي مواقع اين مشكل با جايگزين كردن قرصهاي HD به جاي LD برطرف مي شود.
  * علائمي مانند تهوع، استفراغ و سردرد همراه با مصرف قرص بتدريج پس از 2 تا 3 ماهم برطرف مي شود. براي پيشگيري از اين عارضه بهتر است قرصها را همراه با غذا يا پس از شام و قبل از خواب مصرفكرد. در صورت تداوم علائم تهوع و استفراغ مي توان همراه با قرصهاي پيشگيري، از قرصهاي ويتامين B6 به مدت محدود استفاده كرد.
  * تورم و دردناك بودن پستانها، افزايش اشتها، نفخ، تغيير وزن، تغيير در تمايلات جنسي و تغييرات خلقي نيز ممكن است بوجود آيد. اكثر اين عوارض پس از چند ماه مصرف از بين مي روند، با اين حال گاهي استفاده از همان قرص از يك مارك ديگر ممكن است كمك كننده باشد.
  * در برخي خانمهايي كه از لنز داخل چشمي براي رفع عيوب انكساري استفاده مي كنند، احساس ناخوشايند ناشي از خشك شدن چشمها بروز مي كند كه در اينصورت مي توانند با توصيه چشم پزشك از اشك مصنوعي استفاده نمايند.
  * گاهي مصرف قرصهاي جلوگيري از بارداري موجب ايجاد لكه هاي پوستي روي صورت مي شود كه به ماسك حاملگي معروف است و معمولا در بارداري و بعلت وجود مقاديري زياد استروژن در بدن پديد مي آيد. مي توان با محافظت پوست در برابر اشعه و آفتاب احتمال بروز اين وضعيت را كاهش داد، اما اگر شما دچار اين عارضه شده ايد بهتر است با مشاوره با پزشك يا ماماي خود، از اين به بعد از قرصهاي حاوي پروژسترون استفاده كنيد يا كلا يك روش ديگر را براي جلوگيري از بارداري انتخاب نمائيد. زيرا تداوم مصرف استروژن ممكن است موجب تيره شدن يا وسعت ضايعه پوستي شود.

  آيا مصرف آن مخاطراتي دارد و عوارض درازمدت استفاده از آن چه مي تواند باشد؟

  فشار خون در افراي كه از قرصهاي هورموني استفاده مي كنند ممكن است قدري افزايش يابد. اين افزايش فشار خون در افراد مسن بيشتر است، لذا تجويز قرصها از 35 سالگي به بالا
  بااحتياط صورت مي گيرد. ازدياد مختصر فشار خون بدون علامت بوده و قابل تحمل است، ولي احتمال دارد در ادامه مصرف قرص، با علائمي چون سردرد، خستگي، عصبانيت، بي خوابي، طپش قلب و خونريزي از بيني نمايان شود.
  در خانمهاي سيگاري، مصرف قرص مي تواند خطر وقوع سكته قلبي را افزايش دهد. اين احتمال در افرادي كه عوامل خطر ساز ديگري از قبيل فشارخون بالا يا چاقي را نيز دارند بيشتر مي شود.

  مصرف قرصهاي ضد بارداري ممكنست احتمال ايجاد لخته هاي خوني را در برخي از افرادافزايشدهد. از اينرو خطر بروز عوارضي چون ترومبوز و آمبولي ريوي افزايش مي يابد اما احتمال آن بسيار كم است.

  در نتايج مطالعات شواهد قطعي دال بر افزايش بروز سرطان پستان، تخمدان، رحم، گردن رحم و مهبل مشاهده نشده است. لذا قرصها بطور كلي سرطان زا نيستند.

  مصرف قرص در زن سالم به هيچ وجه موجب پيدايش بيماري قند در هنگام مصرف يا پس از قطع قرص نمي شود، ولي ممكن است در زنان مبتلا به بيماري قند موجب تشديد بيماري شود.

  اثرات سوء حاملگي در زن مبتلا به بيماري قندبمراتب شديدتر و خطرناكتر از قرصها است.
  چه كساني نبايد از اين قرصها استفاده كنند؟

  احتمالا پزشك يا ماماي شما هنگام انتخاب روش جلوگيري از بارداري سوالاتي را در زمينه عادات، وضعيت سلامت، سابقه پزشكي شما و خانواده تان مي پرسد تا مطمئن شود انتخاب اين روش براي شما مناسب و بدون خطر است. بطور كلي شما نبايد از قرصهاي جلوگيري از حاملگي استفاده كنيد اگر:

  * دچار يكي از انواع اختلالات انعقادي بوده يا سابقه اي از ترمبوز و آمبولي ريوي داشته باشيد.
  * مبتلا به فشار خون بالا باشيد يا ساير عوامل خطر ساز براي بيماريهاي قلبي و عروقي در شما وجود داشته باشد.
  * مبتلا به هپاتيت فعال يا ساير بيماريهاي كبدي باشيد.
  * بطور يقين يا احتمالي مبتلا به يكي از انواع سرطانهاي حساس به هورمون، مانند سرطان پستان، باشيد.
  * خونريزي نامشخص رحمي داشته باشيد.
  * دچار سردردهاي ميگرني باشيد (بخصوص انواعي كه همراه با علائم قبل از شروع سردرد است) يا بيش از 35 سال داشته باشيد و يا سيگار بكشيد.
  * بيش از 20 سال مبتلا به ديابت باشيد يا دچار يكي از عوارض ديابت شده باشيد.
  * مبتلا به بيماريهاي كيسه صفرا باشيد يا سابقه يرقان ناشي از انسداد مجاري صفراوي را داشته باشيد.
  * در يك يا دو ماه آينده نياز به بستري شدن پيدا كنيد.
  * سيگاري و بالاي 35 ساله باشيد يا اگر بالاي 40 سال داشته باشيد كه در اينصورت قرص خوراكي پيشگيري از حاملگي بايد با احتياط و پس از معاينه و بررسي هاي كامل تجويز شود.
  * اگر در حين مصرف قرصهاي خوراكي پيشگيري از حاملگي،‌ ترشح شير پيدا شود بايد از روشهاي ديگرپيشگيري از حاملگي استفاده كنيد و اگر ترشح شير ادامه يابد و بخصوص اگر اختلالاتبعدي در عادت ماهانه پيدا شود، بايد براي انجام يك معاينه كلي به پزشك مراجعه نماييد.

  چه علائمي نشان مي دهد كه مشكل پزشكي ناشي از مصرف قرص ايجاد شده است؟

  در صورت بروز هر يك از علائم زير فورا با پزشك خود تماس بگيريد:

  * درد شديد در قفسه سينه
  * تنگي نفس
  * سرفه همراه با خلط خوني
  * درد شديد شكمي
  * تورم در يك پا، يا درد شديد در ساق يا ران
  * سردرد ميگرني يا سردرد از هر نوعي كه با شروع مصرف قرص تشديد شده باشد.
  * هر نشانه اي از اختلالات عصبي مانند اختلال بينايي (دو بيني، تاري ديد، كوري گذرا يا ديدن نقاط نوراني در ميدان ديد)، اختلال تكلم، بي حسي يا ضعف در نيمي از بدن.
  * قرمزي شديد پوست، يرقان يا زردي پوست، خارش در كل بدن، وجود توده اي در پستان، افسردگي يا تموج در خلق و خو و نهايتا زماني كه حدس مس زنيد باردار شده ايد.

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : جوابها از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام خدمت شما من پسرس 25 ساله هستم با قد 184 و وزن 130 . آلت من در حال نغوظ 9-10 سانتی متر است و در حالت خوابیده جمع میشود و خیلی کوچکیشود در حد 2-3 سانتی متر. نمیدونم مشکلی دارم یا نه یادر آینده که در زندگی زناشوئی با مشکل مواجه نشوم. لطفاً من را راهنمائی کنید.

  دکتر : شما باید معاینه شوید.

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام همسر من به دلیل وارکوسل چپ گرید 1 به سمت 2 عمل کردند.تقریبا 17 روز میگذره اما در محل بخیه ها یک توره سفت قابل لمس است که حدود یک سوم طول زخم را در بر می گیرد وبا اندازه یک گردو است. ایشون دو دوره هم انتی بیوتیک مصرف کرده اند. مقداری در سمت چپ درد دارند که گاهی اوقات به صورت تیر کشیدن های شدید و ثانیه ایی در بیضه یا زیر آن می باشد. ظاهر زخم طبیعی و بدون ترشح است.آیا این برجستگی و درد از عوارض طبیعی عمل است و برطرف خواهد شد؟

  دکتر : بله بعد از سه ماه سفتی بر طرف خواهد شد.

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام من دختری24 ساله با پوست سفید و بسیار حساس هستم 7 سال پیش خدمت شما کک مک های صورتم را لیزر کردم که نتیجه بسیار خوبی گرفتم،حالا روی پوست دستم چند تا کک مک است که می خواستم بدانم آیا با لیزر از بین میرود؟و آیا داروهای لایه بردار که برای پوست صورت استفاده میشود میتواند روی پوست دست هم لایه برداری کند؟ با تشکر.

  دکتر : سلام. بله

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام پسري 26 ساله هستم مدتي در كنار چشمانم چروكي ريز به وجود آمده كه بر اثر اخم يا لبخند زياد ديده مي شود لطفا راهنماييم كنيد ممنون مي شوم
  دکتر : از کرمهای دور چشم استفاده کنید.

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام و خسته نباشید برای داشتن پوستی روشن و دوری از هر گونه تیرگی چه توصیه ای می کنید و اینکه اگر صابون و یا محصول خاصی مدنظرتان هست را معرفی کنید با تشکر از زحماتتون

  دکتر : مصرف كرم ضد آفتاب.پرهيز از آفتاب.و مصرف كرمهاي AHA در شب .

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام. من یک پسر 23 ساله هستم با 165 سانت قد و وزنی حدود 70 کیلوگرم. چند ماهی است بشدت دچار چاقی از نوع گلابی شدم. خیلی اذیتم می کنه … و حتی باعث شده دچار انحنای بیش از حد کمر بشم. چه مواردی رو برای بهبود این وضعیت توصیه می کنید ؟ ممنونم.

  دکتر: مسلما شما باید یک رژیم محدود از کالری گرفته و همزمان ورزشهای مخصوص چاقی گلابی شکل انجام دهید.

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام و خسته نباشید من دختری 25 ساله هستم و حدود 3 – 4 ماه است که در قسمت مقعدم خارش شدیدی دارم و همین خارش ها باعث شده در قسمت مقعدم یه حالت گوشت اضافه آورد و باز همان خارش را دارد اگر حس میکنم این گوشت اضافه روز به روز بزرگتر میشود خواهشمند است علت این بیماری را به من بگویید و اگر درمانی دارد آن را بی زحمت به من بگویید. ممنون

  دکتر : بیماری شما قابل درمان است به پزشک متحصص مراجعه نماید.

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : پس از استفاده از ضد لك آردن لكهاي كمرنگي كه روي گونه هايم بود پررنگتر از پيش شده و هر گونه ضد لكي كه دكتر برايم تجويز نموده بود استفاده كردم ، كم رنگ شده ولي از بين نرفته ،بگوئيد چه كاري بايد انجام دهم.

  دکتر : از ضدآفتاب به طور مرتب استفاده کنید.

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : سلام خسته نباشید من می خواستم بپرسم سونوگرافی در هفته های اول بارداری ضرر داره؟و آیا حتما باید قرص هایی مثل اسید فولیک و مصرف کرد؟

  دکتر : دو بعدی خطر ندارد . اسید فولک باید میل شود

 11. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام و خسته نباشید من باردارم 2 هفته متاسفانه کیست تخمدان دارم که به اندازه تخم مرغ خیلی نگرانم قبلا سابقه کیست داشتو لطفا منو راهنمایی کنید ممنونم

  دکتر : اکثر کیست ها با گذشت حاملگی از بین میروند ولی جهت اطمینان با جواب سونوگرافی مراجعه کنید تا پاسخ دقیقتری به شما بدهم

 12. سلام . من پسري 27 ساله ام . مدتي است كه گاهي در آلت احساس سوزش ميكنم و انگار چند قطره در آن است كه مي خواهد با فشار خارج شود . اين حالت عموما در شب اتفاق مي افتد . در ظرف دوماهي كه به اين وضع دچار شدم دو بار تاكنون مايعي از آلتم پس از ادرار كوچك خارج شده است كه شبيه مني بود . در اين چند وقت در نعوذ هم تقريبا دچار مشكل شده ام . لطفا مرا راهنمايي كنيد . در ضمن هيچوقت تاكنون رابطه ي جنسي نداشته ام .

 13. سلام

  مدتی است کسوزش ادرار دارم وادرارم زرد رنگ است ودرقسمت بیضه سمت چپ احساس درد شدید میکنم

  باتشکر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: