عقیم سازی مردانه (Male Sterilization)

دکتر ع. ح. سردار Male Sterilization

توضیحات

* وازکتومی (Vasectomy) نیز نامیده میشود .

* یک عمل جراحی است که لوله انتقال دهنده اسپرم به آلت تناسلی (Vas Deferenns) بسته یا بلوکه میشود .

* عمل جراحی میتواند در مطب دکتر یا بیمارستان صورت گیرد .

نحوه عمل

* خروج منی صورت نمیگیرد و لقاحی با تخمک رخ نمیدهد .

اثر

* 99.9 درصد موثر است .

مزایا

* عوارض جانبی قابل توجهی ندارد .

* در مقاربت تداخل ایجاد نمیکند .

معایب

* دائمی است و به حالت اولیه در آوردن مشگل میباشد .

* عوارض کوتاه مدت عمل جراحی شامل موارد ذیل است : درد ، عفونت و تورم در ناحیه عمل شده .

* سریع تاثیر نمیکند و طی آزمایش باید مشخص گردد که در ترشحات ، اسپرم وجود ندارد .

* از بیماریهای عفونی مقاربتی پیشگیری نمیکند .

مطالب مرتبط
قرص ضد بارداری (Oral Contraceptive)
چسب های ضد بارداری (Transdermal patch)
حلقه های واژنی ضد بارداری (Vaginal contraceptive ring)
ضد بارداری تزریقی (Injectable Contraceptive)
آیودی هورمونی (Intrauterine System)
آیودی مسی (Intrauterine Device)
عقیم سازی زنان (Female Sterilization)
اسفنج واسپرم کش ضد بارداری (Sponge and Spermicide)
دیافراگم و سرپوش ضد بارداری (Diaphragm and Cervical Cap)
کاندوم زنانه (Female Condom)
کاندوم مردانه (Male Condom)
عقیم سازی مردانه (Male Sterilization)
پیشگیری طبیعی از بارداری (Natural Family Planning)
روش اورژانس پیشگیری از بارداری و میزان بارداری برنامه ریزی نشده
– کل مطلب: مروری کلی به متدهای پیشگیری از بارداری

Posted on آوریل 29, 2002, in مقاربت, کل مطالب, پزشکی به زبان ساده, تنظیم خانواده, سئوالات آقایان. Bookmark the permalink. 15 دیدگاه.

 1. قرصهاي پيشگيري از بارداري

  چند نكته مهم:
  اولين مقاربت نيز مي تواند منجر به حاملگي شود.
  دوش گرفتن و شستشو پس از نزديكي نمي تواند از حاملگي جلوگيري كند.
  حاملگي حتي با داشتن پرده بكارت ( در دوران عقد) نيز احتمال دارد

  قرصهاي خوراكي جلوگيري از حاملگي نوع تركيبي:
  اين قرصها داراي هورمونهاي ساختگي زنانه شبيه استروژن و پروژسترون طبيعي است. قرص اگر بقاعده خورده شود، در جلوگيري از حاملگي تاثير فراوان خواهد داشت. 9/99 درصد از زوجهايي كه اين شيوه را براي جلوگيري از حاملگي انتخاب كرده و از آن بطور منظم و درست استفاده مي كنند، در طول يك سال، از حاملگي ناخواسته مصون بوده اند.
  بهترين و مطمئن ترين روش پيشگيري از حاملگي در ابتداي ازدواج، استفاده از قرصهاي خوراكي جلوگيري از حاملگي است و برخلاف بعضي از شايعات خرافي و نادرست، باعث نازايي نمي شود. بهتر است يك تازه عروس از يك ماه قبل از عروسي مصرف قرص را شروع كند تا شب عروسي آسوده خاطر باشد.
  مزايا: قرص كاملا موثروبي خطر است. در قرصهاي جديد مقدار هورمون را كمتر كرده اند. اگر زني علاقمند به داشتن فرزند باشد، بسادگي با قطع قرص قدرت باروري خود را باز مي يابد.

  قرص علاوه بر خاصيت جلوگيري از حاملگي چند اثر بهداشتي عمده نيز دارد:
  كاهش احتمال ابتلا به سرطان رحم و تخمدان
  محافظت در برابر بيماريهاي عفوني و التهابي لگن خاصره و بيماريهاي خوش خيم پستان
  محافظت در مقابل كم خوني (فقر آهن) به علت كم شدن حجم خون عادت ماهانه
  كاهش ميزان بروز حاملگيهاي خارج از رحم
  منظمتر شدن عادت ماهانه و كاهش دردهاي اين دوران ( از جمله سردرد و تحريك پذيري قبل از قاعدگي)
  كمك به درمان جوشهاي صورت
  بهتر شدن بيماري رماتيسم مفصلي

  موارد منع مصرف قرصهاي تركيبي:
  بيماري قلبي- عروقي ، بيماري عروقي مغز، بيماري حاد كبد، سرطان پستان و رحم، خونريزي رحمي با علت ناشناخته، شك به وجود بارداري

  عوارض جانبي:
  وجود هورمون استروژن در قرص سبب افزايش مختصر فشار خون مي شود كه البته خطري عمده به حساب نمي آيد.لذا تجويز قرصها از 35 سالگي به بالا با احتياط باشد. در غير اين موارد، مصرف LD محدوديت سني ندارد و حتي تا 40 سالگي هم مي توان ادامه داد. زناني كه سيگار مي كشند اگر از قرصهاي با هورمون كم استفاده كنند معمولا با خطر بيماريهاي قلبي عروقي مواجه نمي شوند. قرص اثر بعضي از داروها مانند داروي ضد افسردگي و آرام بخشها را زيادتر مي كند.
  از جمله عوارض احتمالي قرصهاي تركيبي عبارتست از: لكه بيني و بي نظمي عادت ماهانه، تهوع، سردردهاي خفيف، دردناك شدن پستانها، مختصري افزايش يا كاهش وزن و تغيير خلق و خو. علائمي مانند تهوع، استفراغ و سردرد، دو سه ماه پس از خوردن قرص به تدريج كم مي شود و از ميان مي رود. خوردن قرص بعد از شام و قبل از خواب معمولا به جلوگيري از بروز اين عارضه ها كمك مي كند. بيشتر اين عارضه ها موقت است و در صورتيكه هر يك از اين عوارض بيش از 3 ماه ادامه يابد، توصيه مي شود به پزشك يا مراكز بهداشتي درماني مراجعه شود.مصرف قرص در زن سالم به هيچوجه موجب پيدايش بيماري قند در هنگام مصرف يا پس از قطع قرص نمي شود ولي ممكن است در زنان مبتلا به بيماري قند موجب تشديد بيماري شود. قرصهاي تركيبي حجم شير مادر را كم مي كنند. بنابراين، زنان شيرده در 6 ماهه اول بعد از زايمان نبايد از اين قرصها استفاده كنند.
  روش استفاده از قرص:
  قرص را بايد هر روز و معمولا در ساعتي معين خورد ( بهتر است قرص پس از شام و قبل از خواب خورده شود). زنان كشورمان معمولا با گذراندن قرص در معرض ديد خود، در كنار مسواك، يا درون جانماز، به نظم در خوردن قرص و تداوم اين كار كمك مي كنند. قرصها نبايد يكماه در ميان يا دو ماه در ميان و يا چند روز در ميان مصرف شوند.
  در خوردن قرص اولين روز قاعدگي، روز اول محسوب مي گردد و بر اين اساس در روز پنجم قاعدگي خواه خونريزي تمام شده يا هنوز ادامه داشته باشد، اولين قرص خورده مي شود. پس از 21 روز قرص ها به پايان مي رسد. سپس هفت روز كامل خورده نشودو از روز هشتم خوردن بسته بعدي قرص آغاز گردد.( اينكه در اين 7 روز، چه زماني عادت ماهانه شروع شده باشد و اينكه بعد از 7 روز هنوز خونريزي ادامه داشته باشد يا نه، مهم نيست) مهم آنست كه بين مصرف دو بسته قرص، 7 روز كامل فاصله باشد. اگر بعد از تمام شدن 21 قرص و در طول 7 روز قرص نخوردن، عادت ماهانه برقرار نشود، براي اطمينان از حامله نبودن بايد به پزشك يا مراكز بهداشتي درماني مراجعه كرد.
  در موارد زير بايد به پزشك مراجعه شود تا احتمال حاملگي رد گردد:
  مصرف نامرتب قرص
  ابتلا به اسهال و استفراغ
  مصرف بعضي آنتي بيوتيكها مثل آمپي سيلين، تتراسايكلين و داروهاي ضد سل و ضد تشنج
  در هفته اول استفاده از «قرص» كه هنوز مقدار هورمون در خون به حد مطلوب نرسيده است براي اطمينان بيشتر، علاوه بر «قرص» بايد از روش ديگري نيز (مثل كاندوم) استفاده كرد.

  علائم هشدار دهنده:
  اگر در حين مصرف قرصهاي ضد بارداري دچار علائم زير شديد، حتما به پزشك مراجعه كنيد:
  سرفه همراه با خلط خوني ، تنگي نفس، احساس فلجي يكطرفه بدن يا دست و پا، تورم يا درد غيرطبيعي در پاها، سردرد شديد يكطرفه، كوري گذرا، درد سينه اي و شكمي، زردي پوست يا چشم.
  فراموشي قرصهاي LD- HD :
  به نسبتي كه زن ، خوردن قرص را فراموش كند و برحسب اينكه چه وقت فراموش كرده باشد، احتمال حامله شدن او در ميان خواهد بود.اگر زني يك شب خوردن قرص را فراموش كند به محض اينكه متوجه اين نكته شد بايد قرص را بخورد. اگر تا شب بعد به يادش نيامد، (فراموشي دو شب )شب بعد سه قرص بخورد و براي اطمينان تا تمام شدن قرصهاي آن بسته از روش ديگري (كاندوم) نيز استفاده كند. اگر سه شب پشت سرهم ( يا بيشتر ) خوردن قرص فراموش شده باشد بايد از خوردن بقيه قرصها خودداري گردد و از روش ديگري براي جلوگيري از حاملگي استفاده شود تا قاعدگي آغاز گردد. سپس از روز پنجم قاعدگي خوردن قرصهاي بسته جديد آغاز شود.
  مراقبتهاي لازم حين مصرف قرصها:
  در خانمهايي كه به طور مرتب قرص مي خورند معاينات باليني(مثل اندازه گيري وزن و فشار خون)، معاينه پستان، معاينه لگن و لمس كبد ابتدا سه ماه پس از شروع قرص و پس از آن هر سال يك بار ضرورت دارد. در آغاز مصرف قرص، پاپ اسمير لازم است . در موارد سن بالاي 35 سال ، سابقه ديابت بارداري و چاقي، آزمايش قند خون و چربيها قبل از تجويز قرص ضروري است.
  فراموشي قرصهاي تركيبي چند مرحله اي:
  اگر يك قرص فراموش شود و اگر در مدتي كمتر از 12 ساعت از زمان هميشگي مصرف به خاطر آمد، قرص فراموش شده مصرف شود. اگر پس از 12 ساعت بخاطر آمد، نيازي به مصرف آن نيست. بقيه قرصها را همراه كاندوم تا پايان بسته ادامه دهد.

  قرصهاي دوران شيردهي ( قرصهاي خوراكي كه فقط پروژستين دارند):
  اين قرصها به جاي هر دو هورمون پروژسترون و استروژن، فقط حاوي هورمون شبه پروژسترون هستند. ميزان اثر قرصهايي كه فقط پروژستين دارند اندكي كمتر از قرصهاي خوراكي تركيبي است. اين نوع قرص، اگر بدرستي و بطور مستمر مصرف شود 5/99 درصد و اگر بطور معمول خورده شود تا 95 درصد از حاملگي(طي 6 ماه اول پس از زايمان) جلوگيري مي كند.
  زنان شيرده مي توانند از قرصهايي كه فقط پروژستين دارند استفاده كنند زيرا برخلاف قرصهاي تركيبي، بر كميت و كيفيت شير مادر اثر ندارد. در واقع، اگر شيردادن به طور انحصاري و مستمر و حتي در طول شب انجام گيرد، خود بتنهايي قادر است زن را تا مدتي از حاملگي مجدد محافظت كند. در غِير اينصورت استفاده از قرصهاي ميني پيل در طول مدت شيردادن، احتمال حامله شدن مادر را از ميان مي برد.
  عوارض قرصهاي دوران شيردهي:
  اختلال قاعدگي بصورت لكه بيني، قطع قاعدگي و يا خونريزي طولاني است. معمولا مقدار خونريزي كم است.
  نحوه مصرف:
  بسته هاي اين قرص 28 تايي است. هر روز در ساعت معين (بهتر از همه، شبها بعد از شام) يك قرص خورده مي شود. با تمام شدن هر بسته، از شب بعد، بدون فاصله، خوردن قرص هاي بسته بعد آغاز مي گردد. در 6 ماه اول بعد از زايمان، حتي اگر عادت ماهانه برقرار شود، خوردن قرصها ادامه مي يابد. لازم است 6 هفته پس از زايمان اولين قرص مصرف شود ولي اگر زير 6 هفته قاعدگي رخ داد از اولين روز خونريزي، اولين قرص مصرف شده و هر شب ادامه يابد.
  شيردادن و جلوگيري از حاملگي:
  شير مادر غذاي مطلوب نوزاد است و در عين حال سبب جلوگيري موقت از حاملگي مي شود مشروط بر آنكه 3 مورد زير رعايت شود:
  اول: تغذيه انحصاري كودك فقط با شير مادر تا 4 الي6 ماهگي
  دوم : اينكه مادر هنوز قاعده (پريود) نشده باشد
  سوم: از آخرين زايمان بيش از 6 ماه نگذشته باشد
  زنانيكه به كودك خود مايعات يا غذاي كمكي مي دهند بايد حتما به طور همزمان از روش ديگري هم براي جلوگيري از حاملگي استفاه كنند.
  مراقبتهاي لازم:
  اگر حين مصرف قرص دچار اسهال و استفراغ شديد، حتما قرص را تكرار كرده و تا دو روز از كاندوم استفاده نماييد.
  فراموشي قرصهاي شيردهي:
  اگر مصرف يك قرص براي مدت بيشتر از 3 ساعت بعد از زمان معين فراموش شود، در همان لحظه قرص فراموش شده را بخورد. ولي اگر بيشتر از 3 ساعت فراموشي طول كشيد، قرص فراموش شده را بلافاصله مصرف و تا 2 روز از كاندوم استفاده كند.
  موارد منع مصرف:
  شك به بارداري ، بيماري شديد كبدي، سرطان پستان، سابقه حاملگي خارج رحمي، خونريزي رحمي با علت ناشناخته.
  روش قطع قاعدگي در شيردهيL.A.M) ( : در صورت 3 شرط:
  1- تغذيه انحصاري با شير مادر
  2- فاصله شير دهي كمتر از 4 ساعت
  3- شيردهي در شب
  احتمال حاملگي در 6 ماه اول زايمان نادر بوده و در اين مدت نياز به استفاده از روش ضد بارداري هورموني نيست و مي توان فقط از كاندوم استفاده كرد. ولي در صورت وقوع قاعدگي طي اين مدت حتما از روش مطمئن ديگر ضد بارداري مثل IUD، قرص شيردهي، آمپول تزريقي استفاده نماييد.

  • Dr. Serdar دکتر سردار

   به اطلاع کاربران گرامی میرساند : جوابها از جانب من در کامنتها تنها با عنوان Dr. Serdar دکتر سردار اعتبار دارند .

 2. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام حدود 1 ماه است كه زايده اي در داخل به سمت بيرون مقعدم ظاهر شده و در حال رشد است . بعد از مدفوع تا مدتي درد دارم اما خون ريزي ندارم . به دكتر مراجعه و تشخيص شقاق داده اند به نظر شما عمل مناسب تر است يا ليزر در كلينيك و آيا عوارض بعدي هم دارد يا نه ؟

  دکتر : با سلام درمان شقاق به سه روش طبي/جراحي/تزريق بوتاكس است.اغلب انواع حاد و نيمي از انواع مزمن با دارو بهبود مي يابند.عمل با ليزر هم همان جراحي است ولي احتمالا برش با ليزر است و در نتيجه تفاوتي با جراحي ندارد.

 3. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باتشکر از محبت شما وپاسخ به سوال قبلی میخواستم بدانم آیا مصرف خوراکی قرص آسی کلوویر در سه ماهه اول بارداری جهت درمان عود هرپس تناسلی برای جنین عوارضی در پی دارد؟ باسپاس فراوان

  دکتر : بله خطرناک است مگر راه دیگری نباشد

 4. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : آیا منشاء بیماری واریکوسل می تواند ناشی از شغل باشد؟ به خصوص از دیدگاه کارهای فیزیکی

  دکتر : بلی شغلهای ایستاده منجر به واریکوسل می شود

 5. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : من 30 سال دارم . کارم کامپیوتر است . مدتی پیش متوجه شدم قسمتی از ریش ( موهای صورتم) ریخته . به پزشک مراجعه کردم داروی ساختنی تجویز کرد ولی اثر نکرد . آمپول کورتون تزریق کرد ولی قسمت کمی درمان شد ولی جاهای دیگر صورتم ریخت . می خواهم بدانم روش درمان و علت چیست ؟ بعضی ها می گویند به دلیل عفونت مانده در بدن است . آیا درست است ؟ نیاز به آزمایش دارد ؟

  دکتر : شما دچار الوپسي آرآتا شده ايد .اين بيماري مي تواند خود به خود و بدون هيچ دليلي ايجاد شود ولي در بعضي موارد استرس ها نقش مهمي در شروع بيماري دارند. عفونت هاي پنهان نيز مانند سينوزيت در بعضي موارد بي تاثير نيست. با آزمايش به نتيجه اي نمي رسيم.اگر بيماري روبه افزايش است بايد از يك قرص آرام بخش مثلchlordiazpoxide 5 mg شب ها استفاده كنيد. محلول ماينوكسيديل %5 را روزي دوبار به موضع بماليد.در صورت عدم پاسخ. مجدد از آمپول كورتن تزريق نمائيد.البته بايد صبر داشته باشيد تا به نتيجه برسيد.

 6. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام خدمت شما دکتر سوالی داشتم. مدتی است که در دهان خود (قسمت داخلی لب بالا)کیستی را احساس می کنم که باعث نگرانی من گردیده است.کاملا بدون درد است اما در چند ماه اخیر کمی بزرگتر شده.باید به پزشک مراجعه کنم؟آیا خطرناک است؟ از شما متشکرم.

  دکتر : بطور قطع به دندانپزشك متخصص بيماريهاي دهان مراجعه نماييد.

 7. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : نزدیک به یک سال است که دچار زگیل تناسلی شده ام.ولی متاسفانه داراهای مصرفی چندان موثر نبوده. 4 جلسه فریز داشتم و کم کم در حال کوچک شدن هستند ولی تعدادشان بیشتر شده. به دلیل وجود زگیل ها 1 سال است که معاینه نشده ام و خیلی نگران سرطان دهانه رحم هستم.(26 ساله-زایمان نداشته ام)

  دکتر : شما باید پاپ اسمیر و کولپوسکوپی مرتب داشته باشید ریسک سرطان دهانه رحم در شما بالاست

 8. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام طی سونوگرافی که انجام دادم سنگهای ریز در کلیه ام وجود دارد. می خواستم راهنمایی کنید که چه باید بکنم؟ اگه دارو، ورزش، رژیم غذایی هست راهنمایی کنید.

  دکتر : برای شما هم درمان داروی وجود دارد وهم رژیم غذای به متخصص ارولوژی مراجعه نمایید.

 9. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : پسری دارم 13 ساله که 7 سال است دیابت تیپ 1 دارد وانسولیم میزند درحال حاضر 3 بار درروز ودر هر بار هم رگولار وهم ان پی اچ تزریق میکند (جمعا حدود 36 واحد). 1-غالبا دچار نوسان قند خون است هم پائین وهم بالا گرچه ای وان سی ایشان 7.5است ؛ بهم پیشنهاد شده از انسولین های جدید استفاده کنم (اسپارت وگلارژین )آیا با توجه به هزینه زیادشان میتوانند مشکل نوسان قند خون را حل کنند ؟ 2-آیا چون پسرم بسیار به میوه علاقه دارد ودر طول روز میوه میخورد میتوان از گارژین ورگولار استفاده کنم ؟ 3-شک کرده ام که دکترم اشتباه تجویز کرده که روزی 3 بار nphبزنیم وباید روزی 2 بار +روزی 3 بار رگولار باشد؟

  دکتر : با توجه به اين كه nph بيش از 12 ساعت عمل مي كند ، بهتر است ابتدا انسولينNPH را دو بار در روز استفاده كنيد احتمالاً مشكل حل شود نظر شما در اين مورد صحيح است با توجه به تزريق انسولين محدوديت زياد در مصرف ميوه اعمال نكنيد فقط أن را در وعده هاي مختلف تفسيم كنيد داروهاي جديد افت قند كمتري دارند ولي قيمت بسيار محدود كننده است شما مي نوانيد با انسولين هاي موجود قند ايشان را حوب كنترل كنيد

 10. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : باسلام وخسته نباشيد من حدودا» 45 ساله هستم ووسط دوابروي من تقريبا دوخط عمودي افتاده است پوست صورتم نيزكمي افتادگي دارد وهمچنين پلك وابروها واطراف لبهايم نيز دوخط به صورت عمودي ظاهرگشته اند خواهشمندم راهنمائي فرمائيد كه آيا ميتوانم باميكرودرم ابريشن اين معايب رابرطرف كنم ؟ باتشكرفراوان

  دکتر : اگر عمق این چروکها زیاد باشد باید از بوتاکس یا لیزر استفاده کنید.اگر عمق این چروکها کم باشد باميكرودرم ابريشن برطرف میشود.

 11. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام آقاي دكتر دندان هاي من به اندازه نوك سوزن از همه جا سوراخ مشه و بعدا درد زياد داره و با ان دندانهاي عقلم دار آمده آيا مي تواند از فشار دندان هاي عقلي باشد من چكار بايد بكنم با تشكر.

  دکتر : پوسیدگی یا سوراخ شدن دندان، از رویش دندان عقل نمی تواند باشد. علتهای دیگری از جمله عدم بهداشت یا نقاط ضعف در دندان باعث سوراخ شدن دندان و پوسیدگی می شود که ترمیم نمودن آنها بهترین راه برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی می باشد.

 12. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با سلام و خسته نباشید خدمت شما بنده یکی از کارشناسان آزمایشگاه آب و فاضلاب روستایی استان گلستان هستم. ما در پی تهیه دستور عملی در خصوص لزوم اختصاص سهمیه شیر به همکاران آزمایشگاهی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور هستیم در همین راستا بر اساس جستجوی گوگل با وبلاگ شما آشنا شدم.می خواستم ببینم آیا شما مطلبی و یا منبعی در خصوص مکانیسم دفع سموم از بدن توسط شیر سراغ دارید؟ پیشاپیش از لطف شما کمال تشکر را دارم و بی نهایت سپاسگزارم.

  دکتر: سلام.البته لزوم اختصاص سهمیه شیر به کارکنان نه به خاطر اثر سم زدایی آن از بدن بلکه به خاطر تامین نیاز به کلسیم است که عملا کلسیم بدن به جز از طریق شیر و ماست نمیتواند تامین شود.کلسیم نه تنها ساختمان استخوان را میسازد بلکه کلیه فعالیتهای انقباضی ما را انجام میدهد.روزانه حداقل 2 لیوان شیر یا ماست باید دریافت گردد تا نیاز بدن تامین شود و این دریافت باید هرروز باشد .4-3 بار در هفته کافی نیست.لطفا اگر جواب کافی نیست بفرمایید تا توضیحات دیگری بدهم.با تشکر

 13. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : آقای دکتر دورچشم من تیره است ودر بعضی مواقع تیرگی کمتر وبیشتر می شود .لطفا راهنمایی ام کنید؟ممنمنم

  دکتر : تیرگی دورچشم اغلب ارثی است ولی گاهی اوقات به دلیل بیماری مثل تیرویید میباشد.متاسفانه کرمهای دور چشم اغلب بی اثر هستند.از کرمهای پوشاننده میتوانید استفاده کنید.

 14. پرسش پاسخ کوتاه

  سوال : با عرض سلام وارادت علیرغم انجام جراحی لثه حدود 3 سال پیش واستفاده از نخ دندان ومسواک بطور مرتب متاسفانه هنوز بعضی مواقع هنگام مسواک زدن خونریزی لثه دارم .آیا دارویی جهت تقویت لثه وجود دارد؟استفاده از آب نمک جهت شستشوی دهان ولثه ها مفید است یا مظر.؟ پیشاپیش از بذل عنایت جنابعالی کمال تشکر را دارم

  دکتر : دوست عزیز استفاده از آب نمک به شرط این که دچار فشارخون نباشید بسیار مفید است .ویتامین ث نیز در تقویت لثه بسیار مفید است .سعی کنیداز میوه ها وسبزیجات تازه زیاد استفاده کنید.در صمن هرشش ماه یک بار باید برای معاینه دندان ها ولثه ها ودر صورت لزوم جرمگیری در کاهش خونریزی لثه کمک می کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: